Kanlı İdrara Dikkat!

içerik

İdrarınıza dikkat! Hangi renk, neyin habercisi

Kanlı İdrara Dikkat!

Pigmentler, bazı özel yiyeceklerdeki bileşikler ve ilaçlar idrarınızın rengini değiştirebilir.

Örnek vermek gerekirse; pancar turşusu, üzüm ve baklagiller en çok idrar rengine etki edenlerdendir.

Ayrıca, birçok reçetesiz ilaç idrarın rengini canlı tonlara dönüştürebilir, yani eğer idrar renginiz ahududu kırmızısı, limon yeşili ve yeşilimsi mavisi tonlarındaysa muhtemelen kullandığınız ilaçlardan kaynaklanıyordur.

İdrarda olağandışı renklerin ortaya çıkması bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Örnek olarak, koyu kırmızı ya da kahverengi idrar rengi Porfiria hastalığının habercisidir, bu da kırmızı kan hücreleri rahatsızlığı anlamına gelebilir.

Genellikle doğal idrar rengi tükettiğimiz su miktarına bağlıdır. Gün içerisinde tükettiğiniz su miktarı ne kadar çok olursa idrarınızın rengi de bir o kadar açık ve şeffaf olacaktır, aynı şekilde su tüketiminiz az ise idrarınızın rengi daha koyu bir ton alacaktır.

Ancak, bazı nedenlerden dolayı idrarınız olağan dışı bir renk alabilir. Peki, bu renkler nelerdir ve sağlığımız açısından idrar renkleri bize neler ifade eder?

İdrar rengi neden değişir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi idrar rengi, tükettiğimiz içecekler, yiyecekler ve ilaçlara bağlı olarak değişebilir.

Kırmızı veya Pembe idrar rengi ne anlama gelir?

Bu tonlardaki bir idrar genellikle ciddi bir rahatsızlığın belirtisi değildir. Peki, bu rengin ortaya çıkmasına neler sebep olur?

 • Yiyecekler: Pancar turşusu, böğürtlen ve ravent (kuzukulağı familyasından bir bitki) idrarın rengini kırmızı veya pembe tonlarına dönüştürebilir.Eğer yukarıda belirtiğimiz yiyecekleri tüketmediyseniz bu rengin ortaya çıkmasına neden olan diğer faktörler devreye girmiştir demektir.

           Kırmızı veya Pembe rengi idrar sebepleri:

 • İdrar Yolu Enfeksiyonları,
 • Prostat,
 • Kanserli Veya Kanser Olmayan Tümörler,
 • Böbrek Kisti,
 • Uzun Mesafe Koşuları,
 • Böbrek Veya Mesane Taşı.
 • Kullandığınız ilaçlar: Rifampin (Rifadin, Rimactane) bir antibiyotik olup genellikle verem tedavilerinde kullanılır, bu ilaç idrarın rengini pembe veya kırmızıya dönüştürebilir, öte yandan idrar yolu rahatsızlıklarını uyuşturmak için kullanılan Phenazopyridine ilacı da idrar rengini değiştirir.

Turuncu idrar rengi ne anlama gelir?

Bu renk tonu genellikle düşük su tüketimi, gıda boyaları tüketiminde, safra kanalı ve ya karaciğer problemlerinde ortaya çıkan bir renktir.

Mavi ya da Yeşil idrar rengi ne anlama gelir?

Nadir rastlanan idrar renklerdir, ancak aşağıdaki durumlarda görülebilir:

 • Gıda boyaları: Bazı renkli gıdalar idrarın yeşilimsi bir ton almasına neden olur. Ayrıca, bazı böbrek veya mesane deneyleri için bu boyalardan kullanılır, bu da idrarın renginin mavi veya yeşil olmasına neden olur.
 • İlaçlar: Bazı ilaçlar idrar rengini mavi veya yeşile dönüştürebilir. Örnek: Amitriptyline, Indomethacin (Indocin) ve Propofol (Diprivan).
 • Tıbbi rahatsızlıklar: Nadiren görülen genetik bir hastalık olan kanda kalsiyum seviyesinin yüksek oluşu, idrar renginin mavi olmasına neden olur. Bu renge sebep olacak diğer bir neden ise idrar yolunda olan bir bakteridir.

Kahverengi idrar neden olur?

Kahverengi idrar tonuna sebep olan unsurlar:

 • Yiyecekler: Yüksek miktarda bakla, Ravent ya da Aloe Vera (sarısabır) tükettiğiniz de bu besinler idrar renginin koyulaşmasını sağlar.
 • Tıbbi rahatsızlıklar: Bazı böbrek ve akciğer rahatsızlıkları idrarın rengini koyu kahveye dönüştürebilir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlar da bu rengin oluşmasına sebep olur. Aşırı spor egzersizleri nedeni ile oluşan kas zedelenmeleri idrar renginin koyulaşmasına sebep olur.
 • İlaçlar: Bazı ilaçlar idrar rengini koyulaştırarak kahverengi görünümü verebilir, bunlara örnek olarak: 
 • Chloroquine ve Primaquine gibi antimalarial ilaçlar,
 • Metronidazole (Flagyl) ve Nitrofurantoin gibi antibiyotikler,
 • Laxatives içeren Cascara veya Senna,
 • Methocarbamol (kas gevşetici).

Koyu Sarı idrar ne anlama gelir?

İdrarınızın rengi koyu sarı ise korkmanıza gerek yok, belli ki çok fazla su tüketmemişsiniz veya spor gibi aktiviteler yapıp vüvudunuzun su kaybetmesine sebep olmuşsunuzdur, koyu sarı idrar rengi için yapmanız gereken tek şey bu su kaybını telafi edecek miktarda su tüketmek. Bir diğer sebebide kullandığınız vitaminler olabilir, örnek olarak çok fazla B vitamini kullanıyorsanız idrar renginizin koyu sarı olabilir, her iki durum için normalde tükettiğinizden daha fazla su tüketmenizi öneriyorum.

İdrar rengi değişimine sebep olan faktörlere aşağıdakileri sunabiliriz:

 • Yaş: Genellikle yetişkin insanlarda mesane ve böbrek tümörleri çok görünür ki bu da idrarda kan oluşumuna neden olur. 50 yaş ve üzeri erkeklerde idrar kanaması genellikle prostat büyümesinden kaynaklanır.
 • Cinsiyet: Kadınların %50’sinde idrar yolu enfeksiyonu bulunur ki bu da kanlı idrara neden olur. Erkeklerde ise genellikle böbrek veya mesane taşı bulunur.
 • Aile geçmişi: Ailesinde böbrek hastalıkları veya taşı olanlar bu sorunlarla karşı karşıya gelmeleri daha olağandır, her iki durumda idrarda kan olmasına neden olur.
 • Ağır egzersizler: Uzun mesafe koşucuları ve ağır egzersiz yapanlar idrarlarından kan gelme sorunu yaşayabilirler.

Ne zaman bir doktora başvurmamız gerekir?

İdrar rengi değişimi önemli bir göstergedir ve riske atılmaması gerektiğini önemle vurgulamak gerek, eğer bir sabah lavaboda “idrarımın rengi kırmızı” diye görürseniz hemen doktora başvurmanızı tavsiye ederim.

 • İdrarda bulunan görünmez kan: Kanlı idrar genellikle idrar yolu enfeksiyonları ve böbrek taşı hastalıkları sırasında ortaya çıkar. Her iki rahatsızlık idrar sırasında acıya neden olur. Eğer idrarınızdan kan geliyor ve hiç acı his etmiyorsanız işte bu kanser gibi daha büyük bir sorun ile karşı karşıya olduğunuzun bir göstergesidir.
 • İdrarınızın rengi koyu veya turuncu ise ve bunların yanı sıra soluk dışkı, cildinizin ve gözlerinizin rengi sarımsı olmuş ise bir doktora görünmeniz gerekecektir.

Doktora gitmeden önce neler yapabilirsiniz?

 • Kendinizde gözlemlediğiniz tüm belirtileri not alın.
 • Kullandığınız tüm ilaçları ve vitaminlerin bir listesini hazırlayın ve doktorunuza gösterin.
 • Aklınıza takılan soruları bir kâğıda yazın ve doktorunuza sorun, isterseniz aldığınız cevapları unutmamak için bir kâğıda yazın.

Doktorunuz ile görüştüğünüzde size yöneltilebilecek sorular nelerdir?

Doktorunuz durumunuzu teşhis etmek için idrar rengi, kokusu ve benzeri konular hakkında bir takım sorular soracaktır, bu sorulara doğru cevap vermek hastalık teşhisi konusunda çok önemlidir, aşağıda doktorunuzun size sorabileceği bazı soruları sıralıyorum:

 • İdrarınızın rengi nedir?
 • İdrarınızda kan veya kan pıhtıları gördünüz mü?
 • İlk ne zaman idrarınızın renginin değiştiğini fark ettiniz?
 • Bu hep olan bir şey mi yoksa ara sıra mı oluyor?
 • İdrarınızdan gelen farklı bir koku oldu mu?
 • Normalden daha fazla mı yoksa daha az mı idrar yapıyorsunuz?
 • İdrar sırasında bir ağrı oluyor mu?
 • İştahınızda bir değişiklik oldu mu?
 • Normalden daha çok mu yoksa daha az mı susamış gibi oluyorsunuz?
 • Daha önceden bir idrar sorununuz var mıydı?
 • Hangi ilaçları tüketiyorsunuz?

Doktorunuzun sizden isteyebilecekleri testler:

Doktorunuzun daha detaylı bir teşhis koyması için sizden isteyebileceği bazı testler mevcuttur

 • İdrar tahlili: Doktorunuz bu tahlilleri idrarınızdaki kırmızı kan hücrelerini, yüksek seviyedeki protein miktarını ve vücuttan çıkmış mineral miktarını öğrenmek için isteyecektir. Bunun nedeni bu unsurların böbrek ve idrar yolu sorunlarının göstergesi olabilmesidir.
 • Kan testi:  Bazı kan testleri kreatinin ve kan üre nitrojeni değerlerini ve eğer böbreğinizde bir sorun varsa kan dolaşımında oluşan atıkları ölçmek için sizden istenilebilir. Doktorunuz bedeninizdeki enzim seviyesine ve diyabetinizin olup olmadığını kontrol etmek için sizden bir kan örneği alabilir.

İdrar Rengi Değişimi Tedavisi:

İdrar renginin belli bir tedavisi yoktur, doktorunuz bu duruma sebebiyet veren bulguları tespit edip onlara müdahale ederek bu sorunu çözecektir.

İdrar renginiz koyu ve daha yoğun kokuya sahip ise vücudunuzun su seviyesinin düşük olduğunu gösterir, bu durumda başta su olmak üzere sıvı tüketiminizi arttırmanız gerekmektedir.

Unutmayın su tüketmek her zaman sağılığınız için faydalıdır, sürekli olarak günde 3 litreye kadar su içebilirsiniz ve bu vücudunuzdaki toksinlerin daha hızlı atılmasına ve özellikle cildinizin gençleşme ve canlanmasında etkili olacaktır.

(Bilimin Sesi)

Haftanın Özeti

Источник: https://www.yeniakit.com.tr/haber/idrariniza-dikkat-hangi-renk-neyin-habercisi-375268.html

İdrardan Kan Gelmesinin Nedeni Nedir? Hematüri Nedir? – Sağlık Ocağım .NET

Kanlı İdrara Dikkat!

İdrarda kan görülmesi iki şekilde olur. Birincisi mikroskopik denilen, göz ile görülmeyen ve idrar tahlillerinde görülebilen kanama çeşididir. İkincisi idrar yapıldığında göz ile görülen, idrarın rengini pembeye veya kırmızıya boyayan kanamadır. Kanlı idrar yapmanın türleri vardır.

Birinci türünde idrar ilk baştan kanlı çıkar ve sonra berraklaşır. Diğer türünde ise idrarın başından sonuna kadar sürekli kan ve kırmızılık vardır. Üçüncü şeklinde ise idrarın bitiminde son birkaç damlada kan görülebilir.

İdrardaki kanamanın türleri nedene yönelik belirtiler şeklinde kendini gösterebilir.

Örneğin, baştan kanlı çıkıp sonra normal çıkan idrar türü üretra denilen mesanenin çıkışındaki hem kadınlarda hem erkeklerde bulunan ince boncuk şeklindeki yapıdan oluşabilecek kanamalardır.

İdrarın başından sonuna sürekli görülen kanama türü böbreklerden yada idrar torbası denilen mesaneden kaynaklanan kanama türü olabilir.

İdrarın sonunda birkaç damla kan gelmesi ise mesane çıkışındaki organda erkeklerde prostat denilen yapıda veya kadınlarda sistit denilen oluşumda görülen kanama türü olarak karşımıza çıkabilir. Kanlı idrar nedenlerini organlara göre incelemek gerekir.

İdrardan kan gelmesine neden olan hastalıklar

Böbrek kaynaklı idrarda kan görülmesi : Böbrek kistlerinden, böbrek taşlarından, böbrekteki enfeksiyonlardan ve tümörlerden kaynaklanabilir. Tümörler genellikle habis (kötü huylu) olurlar ve önem arz eder. Böbrek taşı ile oluşan kanamalar ise ağrı ile birlikte görülür.


Mesane kaynaklı idrarda kan görülmesi : Mesane kaynaklı idrarda kan görülmesi hem erkeklerde hemde kadınlarda görülebilir.

Genellikle sistit denilen idrar torbası enfeksiyonlarından kaynaklanan idrarda kanama, mesane taşları nedeni ile idrarda kanama, prostat kaynaklı idrarda kanama ve mesane kanseri kaynaklı idrarda kanama şeklinde görülebilir.

İdrarında mesane kaynaklı kanama olan hasta 50 yaşın üzerinde ise mutlaka kanamanın nedeni iyi incelenmelidir. Gençlerde meydana gelen mesane kaynaklı idrar kanaması bazen ağır sporlardan da meydana gelebilir.

İdrarda kanamanın nedeni nasıl teşhis edilir?

İdrarda kanamanın teşhisi

İdrarında kan görülen hasta mutlaka üroloji uzmanına veya acil servise baş vurmalıdır. Kadınlarda da erkeklerde de idrarda kanamanın nedeni üroloji uzmanı tarafından teşhis edilir. İdrarda kanama böbreklerden, idrar yollarından ya da idrar torbasından kaynaklanabilir. Ağrısız olan idrarda kan görülmesi tümör veya kist kaynaklı olabileceği için bu yönde araştırılmalıdır. Ağrılı idrarda kan görülmesi, ağrı özellikle böbrek kısmında ise bu durum böbrek taşının belirtisi olabilir ve bu yönde incelenmesi gerekir. Daha aşağılarda yanma, sızlama ile birlikte görülen idrarda kanama üriner sitem enfeksiyonunun (iltihabının) belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

İdrar yolları enfeksiyonu için bir an önce bir idrar kültürü ve ultrasonografik görüntüleme tetkiki yapılır. Böbrek taşları için yine idrar tahlili, ultrasonografik görüntüleme tetkiki ve bilgisayarlı tomografi ve bazı durumlarda ilaçlı böbrek filmi gibi tetkikler yapılır.

Tümöral bir durum olduğu düşünülüyor ise bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi ve gereken durumlarda manyetik rezonans görüntüleme tetkikleri yapılır.

Eğer yapılan bu tetkikler ile kanamanın nedeni tespit edilemez ise kadınlarda ve erkelerde sistoskopi denilen yöntem ile idrar yolundan girilerek idrar yollarının durumuna bakılır ve cinsel organlara zarar vermeyen bir yöntemdir.

İdrarda kanamanın tedavisi nasıl yapılır?

İdrarda görülen kanamanın tedavisi nedene yönelik yapılır. İdrarın kanını durdurmaktan ziyade bu kanamanın neden ve nereden geldiği araştırılır ve ortaya çıkan neden göre uygun tedavi yapılır.

Örneğin böbreklerde bir taş var ise idrar yolundan girilerek taşı almak ya da taş küçük ise düşmesini beklemek gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Eğer taş çok büyük ise böbrek üzerinden açılan küçük bir delikten girilerek perkütan denilen laparoskopik ameliyat ile taş çıkartılır ve böylece böbrek taşlarının ya da idrar yolu taşlarının neden olduğu idrarda kanama tedavi edilir.

Enfeksiyon var ise enfeksiyon için yapılacak uygulama idrar kültürü yapmak ve kültürün sonucuna göre antibiyotik tedavisi vermektir. Eğer bir tümör nedeni ile idrarda kanama olmuş ise veya bir travma nedeni ile idrarda kanama olmuş ise bu kanamanın lokalizasyonunun görülmesi gereklidir.

Bunun için gereken tetkikler (bilgisayarlı tomografi ve ultrasonografi gibi) yapıldıktan sonra tümör için açık ameliyat ya da kapalı ameliyat şeklinde hasta ameliyat ile veya kemoterapi, radyoterapi tedavileri şeklinde tedavi edilir.

Travma kaynaklı idrarda kanama olmuş ise buna yönelik inceleme ve tedavi yapılır.

Bunların dışında mikroskopik hematüri denilen göz ile görülmeyen idrarda kan görülmesidir ve bu konuda dikkatli olunması önemlidir. Bu tip idrarda kan görülmesi özellikle çocuklarda böbreğin etli dokusunda oluşan problemler nedeni ile olabilir. Bu tip bir hastanın nefroloji bilim dalı tarafından araştırılması ve tedavi edilmesi gereklidir.

İdrardan kan gelmesi ile ilişkili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/idrardan-kan-gelmesinin-nedeni-nedir/

İdrarda kan gelmesinin 10 nedeni

Kanlı İdrara Dikkat!

Yazı Boyutu:

Küçült

Sıfırla

Büyült

27.11.2017

Tıp dilinde hematüri olarak adlandırılan idrardan kan gelmesi sık görülen sağlık sorunlarından biridir. İdrarda kan, üriner sistem olarak adlandırılan idrar yolları organlarının herhangi birinden kaynaklanabilir. İdrar yolu organları; böbrekler, üreterler ( böbrekler ile mesane arasındaki tüpler ), mesane ( idrar kesesi ) ve üretradan ( mesaneyi vücut dışına bağlayan kanal ) oluşur.

İdrarda kan bulunması 2 şekilde değerlendirilir:

1- İdrarda gözle görünen kanama ( makroskobik hematüri ): İdrarı kırmızıya boyayan gözle görünen kanamadır ve makroskopik hematüri olarak adlandırılır.

2- İdrarda gözle görünmeyen kanama ( mikroskobik hematüri): İdrardaki kan oranı bazen gözle fark edilemeyecek kadar az olabilir. Mikroskopik hematüri veya dipstik pozitif hematüri denilen bu durumda idrarda kan, özel testlerle tespit edilir.

İdrarda kan görülmesi aşağıda saydığımız sağlık sorunlarının belirtisi olabilir, bunun için gerekli tıbbi önlemler alınmalı ve tedavi uygulanmalıdır.

İdrar yolu enfeksiyonu – 1

Sistit olarak da bilinen bu enfeksiyon erkeklerde de görülmekle beraber genelde genç kadınlarda görünen bir rahatsızlıktır.

Sistit belirtileri ve yol açtığı şikayetler:

– Kanlı idrar

– İdrar yaparken yanma hissi

– Sık idrara çıkma isteği

– Alt karın ağrısıdır

Çoğu zaman hafif atlatılır ve birkaç günde kendiliğinden geçebilir. Yukarıdaki şikayetlere ateş ve ciddi yan ağrısı eklenirse piyelonefrit adı verilen daha komp bir enfeksiyona dönüşebilir ve bazı durumlarda hastaneye yatarak tedavi gerektirir. Sistit durumunda bol miktarda su içmek önemlidir.

Üretrit – 2

Mesaneyi vücut dışına bağlayan kanal olan üretranın enfeksiyonu durumuna üretrit denir. Genellikle cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon nedeniyle oluşur ve antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Ağır egzersizler – 3

Sebepleri kesin olarak bilinmemekle birlikte; yorucu bir egzersiz yapıldıysa vücut zorlanmış olabilir, mesanede travma, dehidrasyon ( vücudun susuz kalması ) veya kırmızı kan hücreleri alyuvarların parçalanması sonucu idrarda kan görülebilir. Bu duruma en duyarlı olan sporcu grubu uzun mesafe koşucuları olmakla beraber diğer sporcularda da bazen görünebilir.

Mesane veya böbrek taşı – 4

Böbrek veya mesane taşı oldukça şiddetli ağrılara sebep olan ve sık görülen bir rahatsızlıktır.

Böbrek taşı, böbrek ve mesane arasında idrar taşıyan ve çapı yaklaşık 5 mm olan kanallar olan üreterlere takılırsa, renal kolik olarak adlandırılan şiddetli taş ağrısına sebep olur ve idrarda kanama görülebilir. Küçük taşlar bol su içerek atılabilir. Daha büyük taşlar ise taş kırma veya ameliyat gerekebilir.

Böbrek travmaları – 5

Kaza veya yaralanmalara bağlı idrar yollarında kanama olabilir. Bunların çoğu zamanla geçebilir veya cerrahi operasyon ile kanama durdurulabilir.

Glomerulonephrit – 6

Nefrit olarak adlandırılan böbreklerin kanı süzen kısmının inflamasyonu idrarda kanama sebeplerinden biridir. Çocuklarda ve gençlerde daha sık görülmektedir. Tedavisi, nefritin oluşma şekline (örneğin enfeksiyon, kullanılan belli başlı ilaçlar gibi) göre değişiklik gösterir.

İyi huylu ( bening ) prostat bezi büyümesi – 7

Yaşlı erkeklerde sıkça görülen prostat bezinin şişerek idrar torbasına baskı yapması durumudur. Bening prostat hiperplazisi ( BPH ) olarak adlandırılan bu durum idrarda kan görülmesi yanında, idrar yapmada zorluk ve sıklıkla idrara çıkma şikayetlerine de neden olur. Bu rahatsızlığı olan erkeklerin alkol ve kafein içeren ürünlerin tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir.

İdrar yollarını tutan kanserler – 8

Erkeklerde idrarda kana rastlamak prostat kanserinin; kadın ve erkeklerde ise mesane veya böbrek kanserinin bir işareti olabilir. Erken tanı ve teşhis bu hastalıkların tedavisinde hayati önem taşımaktadır. Mesane kanserlerinin %80’inde idrarda gözle görülen ağrısız kan, bir kanser belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kalıtsal hastalıklar – 9

İdrarda görülen kan kalıtsal bazı hastalıkların işareti olabilir. Bunlar arasında Polikistik böbrek hastalığı, hemofili, orak hücre anemisi ve bazı kan pıhtılaşma bozuklukları mevcuttur. Ailesel iyi huylu hipokalsiürik hiperkalsemi ise sadece çubukla yapılan idrar testinde ortaya çıkan daha zararsız bir kalıtsal hastalıktır.

Diyet veya ilaç – 10

Bazı gıdalar örneğin; pancar yemek idrar rengini pembemsi-kırmızımsı yapabilir. Bu tamamen zararsız bir durumdur. Diğer yandan rifampisin ve nitrofurantoin gibi antibiyotikler veya müshil, idrarda kanamaya neden olmadan idrarı kırmızımsı-kahverengimsi bir renge dönüştürebilir. Eğer kullanılan başka ilaçların yan etkisi olarak kanama görünüyor ise doktora başvurulmalıdır.

Sonuç olarak, idrarınızda ağrısız veya ağrılı kan görürseniz, tekrarlayan veya kalıcı idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorsanız, idrarınızı yaparken yanma-acı gibi şikayetleriniz var ise bir uzmana görünmenizde ve gerekli testleri yaptırmanızda yarar var.

Sağlıklı ve mutlu kalın…

Kaynak:Dr Rob Hicks.Blood in urine (haematuria), Cystitis, Prostate enlargement, Urinary tract infections in adults, Non-gonococcal urethritis, Prostate cancer, Bladder cancer, Kidney cancer

Mayo Clinic, USA: Blood in urine (hematuria). Kidney Research UK: Blood in the urine. April 2017

Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Источник: https://www.drozdogan.com/idrarda-kan-gelmesinin-10-nedeni/

İdrardan Kan Gelmesinin Nedenleri

Kanlı İdrara Dikkat!

Haber güncelleme tarihi 26.01.2019 09:31

Kanlı İdrar Neden Olur?

İdrarda görülen kan, birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kanlı idrar, önemsiz bir nedenden kaynaklanabileceği gibi ciddi bir tehnin habercisi niteliğinde de olabilir.

Kanlı idrarla karşılaşmanız durumunda bir an önce doktora başvurmalı ve kanamanın nedenlerini araştırmalısınız. Kanamanın nedeni bir hastalık ise geç kalınmadan tedaviye başlanmalıdır.

 İdrarda görülen kan miktarı kanamanın nedenine göre değişkenlik gösterebilir. İdrarda görülen kan, gözle görülecek kadar fazla olabileceği gibi yalnızca kan tahlillerinde de kan hücrelerine rastlanılabilir.

Bu tip “mikroskopik kanamalar” genellikle rutin kontrol sırasında ortaya çıkar. Kanlı idrar, toplumun %5’inde görülen bir durumdur.

Kanlı idrar, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir durumdur. Ayrıca çocuklarda da kanlı idrara rastlanılabilir. İdrarda görülen kan, böbrekler, böbrek boruları, mesane ve dış idrar yolundan gelebilir.

Erkeklerde ise prostat hastalıklarından kaynaklanan kanamalar görülebilir. İdrar kanamalarının en önemli nedenlerinden biri kanserdir. Kanserin yanı sıra böbrek taşları ile idrar yolu enfeksiyonları da kanamaya neden olabilir.

Bu tip ciddi hastalıkların yanı sıra ağır egzersizler de kanlı idrara neden olabilir.

1. Sistit

Mesane iltihaplanması olan sistit, idrar yollarında en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis ve tedavi büyük önem taşır.

Tedavi edilmemesi durumunda böbreklere yayılabilir ve kalıcı hasar bırakabilir.

Sistit oluşumunu tetikleyen faktörler; doğum, nörolojik problemler, idrar yoluna yapılan müdahaleler, cinsel ilişki, mesane taşı ve az su tüketimi olarak sıralanabilir.

2. Böbrek Taşı

Kanlı idrara neden olan durumlardan bir diğeri böbrek taşıdır. Böbrek taşı, şiddetli ağrıya neden olduğu gibi bulantı ve kusmaya da neden olabilir. Ancak kanlı idrara neden olan asıl etken, böbrek taşının idrarda tahrişe neden olmasıdır.

3. Mesane Taşı

Tıpkı böbrek taşında olduğu gibi mesane taşı da kanlı idrara neden olabilir. Taşın mesaneyi tahriş etmesi sonucunda kanlı idrar meydana gelebilir.

4. Hemolitik Anemi

Alyuvarları yok eden bazı hastalıklar, alyuvarlardaki genetik anormallikler veya bazı ilaçlardan kaynaklanan bir hastalıktır. Hemolitik anemide yorgunluk, güçsüzlük, nefes darlığı ve idrarda kan gibi belirtiler gözlemlenir.

5. Mesane Kanseri

Mesane kanserinin başlıca belirtisi idrarda kan görülmesidir. Ancak idrarda kan görülen her vaka mesane kanserini işaret etmez. Mesane kanseri nedeniyle meydana gelen kanamalar ara sıra görülür. Mesane kanserinin ileri vakalarında mesane tahrişine ve sancılı idrar yapmaya neden olur.

6. Üretrit

Genellikle kadınlarda görülen bir rahatsızlık olan üretrit, yetersiz hijyenden kaynaklanan bakteriyel bir iltihaptır.

Üretritte sarımtırak akıntı ile birlikte karnın alt kısmında ağrı görülür.

Ayrıca sık sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma hissi ve kanlı idrar yapma gibi belirtiler de gözlemlenir.

Hangi Test Ve Tetkikler Uygulanır?

Kanamanın belli bir hastalığı işaret ettiğini söyleyemeyiz. Vakaların %15’inde hiçbir soruna rastlanmazken bazı durumlarda tıbbi müdahale gerektiren sorunlar tespit edilebilir. Bu nedenle kanlı idrar sorunu ile karşılaşılması durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Doktora başvurmanız durumunda öncelikle muayene yapılır ve tam idrar tetkiki istenir. Kanama, böbrek hastalıklarından kaynaklanıyorsa bu test ile meydana çıkabilir.

Mikroskop yardımıyla kan hücrelerinin şekilleri incelenir ve idrar yolunun hangi bölgesinde problem olduğu bulunabilir. Ayrıca idrar kültürü yapılarak mikrop üremesinin olup olmadığı tespit edilir.

Mikrop üremesi varsa, idrar yolu enfeksiyonundan bahsedilebilir. Bu durumda antibiyotik tedavisi önerilir. Kanser gibi ciddi hastalıklardan şüpheleniliyorsa idrarda sitolojik inceleme yapılır. Bu inceleme ile kanser hücresi veya anormal hücreler tespit edilebilir.

Bir diğer tetkik ise kan testidir. Kan testi ile böbrek fonksiyonları kontrol edilir.

Yapılan test ve tahlillerin yanı sıra çeşitli görüntüleme yöntemleri ile incelemeler yapılır. Ultrason ile böbreklerde kitle ve tümörün olup olmadığı incelenir. Ayrıca ultrason ile böbreğin etli dokusunu değiştiren durumlar saptanır. Röntgen ise taş araştırmasının yapılmasını sağlar.

Bir diğer inceleme yöntemi ise bilgisayarlı tomografidir. BT (bilgisayarlı tomografi) ile idrar yolunun iç ve dış kısmı incelenir. Röntgene kıyasla taş olup olmadığını daha net bir şekilde gösterir.

En sık kullanılan görüntüleme yöntemlerinden biri olan MR (manyetik rezonans) organların iç yapılarının daha detaylı şekilde incelenmesini sağlar.

BT, MR ve röntgen gibi görüntüleme yöntemlerinden farklı olarak sistoskopi yönteminden yararlanılabilir.

Mesanenin detaylı olarak incelenmesini sağlayan sistoskopi, aynı zamanda üretra adı verilen idrar yolunun da detaylı bir şekilde incelenmesini sağlar.

Bir diğer yöntem ise böbrek borusunu ve böbreğin içini incelemek adına mesaneden yukarı ilaç verilerek incelenmesidir. Ayrıca gözle direkt görüntüleme için üreteroskopi adı verilen küçük bir operasyona ihtiyaç duyulabilir.

 Önerilen İçerik; ► İdrarınızın Kötü Kokmasının 10 Büyük Nedeni!

 UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/idrardan-kan-gelmesinin-nedenleri-16325h.htm

Bayanlarda İdrardan Kan Gelmesi!

Kanlı İdrara Dikkat!

İdrar yaparken kan gelmesi basit bir sebepten olabileceği gibi ciddi sebeplerden de kaynaklanabilen bir sorundur. Bunun için mutlaka araştırılmalıdır ve dikkate alınmalıdır.

İdrar yaparken gelen kan bazen gözle görülebilecek kadardır, bu kan mikroskobik bulgularda rastlanır. Mikroskobik kanama genelde normal bir kontrol sırasında rastlanır.

Bu sorun özellikle kadınlarda olmakla birlikte toplumun %5 in de ortaya çıkar.

Kadın ve ya erkekte idrar yollarının herhangi bir bölgesinden gelebilir. Böbrekler , böbrek boruları, mesane ve dış idrar yolundan olabilir.

Erkekler de prostatla birlikte de gözükebilir. Kadınlarda idrar yolundan kan gelmesinin sık görülmesinin sebebi, kullanılan umumi tuvaletlerin barındırdığı mikropların cinsel bölgeye daha çabuk bulaşmasından kaynaklanır.

İdrardan Kan Gelmesinin Sebepleri

İdrardan kan gelmesinin sebepleri arasında ; böbrek taşları , idrar yollarında tümör oluşumu , idrar kesesi iltihabı , prostat , yırtılmalar , darlık , darlık , böbrek taşı , sistit , üretra taşları , üretra iltihabı , üretrit , hemolitik anemi , mesane kanseri , idrar yolu enfeksiyonu bu sebepler arasındadır.

Bunlar genel sorunlardır ancak uzman hekim tarafından konulan bir tanı şeklinde öğrenebilirsiniz. Kontrol yaptırmadan korkmanıza gerek yok, basit bir mikrop kapma veya cinsel bölgeyi zorlama olayıyla karşılaşmış olmanız olasılığı da yüksektir.

İdrardan kan gelmesine hangi doktor bakar diye düşünüyorsanız, bu kısım ile üroloji ilgilenmektedir. Sorunu ciddiye alıp, tetkik ettirmekte fayda vardır.

Çeşitli mikrobik organlar tarafından oluşan idrar yolu enfeksiyonudur. Yani mesanenin iltihaplanmasıdır. İdrarda kan görülmesi de bu hastalığın habercisi olabilir. İdrar yollarında en sık görülen yaygın hastalıktır. Tedavi zamanında olmaz ise böbreklere yayılıp , kalıcı hasar oluşturabilir.

İdrar yolundan yapılan müdahaleler , doğum , nörolojik problemler , cinsel ilişki , mesanede taş veya başka bir şey olması , su tüketiminin az olması , enfeksiyon kapma durumun da sistit görülür.

Sistitin Belirtileri

 • Sık sık idrara çıkma ,
 • Acil idrar yapma hissi ,
 • İdrar yaparken yanma ,
 • Geceleri idrara çıkma ,
 • Karın alt kısmında ağrı ,
 • Karın alt kısmında rahatsızlık hissi ,
 • Sıkışma şeklinde idrar kaçırma ,
 • Kanlı idrar yapma,
 • Nadiren yüksek ateş ,
 • Bulanık ve kokulu idrar,
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı hissi.

Böbrek Taşı Neden Olur?

Böbrek taşında genellikle şiddetli yan ağrısı görülür. Taşın bulunduğu konuma göre , ağrı kasıklara yayılabilir. Buda bulantı ve kusmaya sebep olabilir. Taş idrarda tahrişe sebep olmuşsa idrarda kanda görülebilir.

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir ?

 • Şiddetli yan ağrı ,
 • İdrarda kan ,
 • Ateş ve titreme ,
 • Kusma ,
 • Kötü kokulu bulanık idrar ,
 • İdrarda yanma.

Mesane Taşı

 • Sık sık idrara çıkma ,
 • İdrarda kan ,
 • Az ve belli şekilde idrar yapabilme ,
 • Sırtın alt tarafında ve karında ağrıyla birlikte düşük ateş görülebilir.

Üretrit

 • Sarımsı akıntı ,
 • Karnın alt kısmında ağrı ,
 • Sık sık idrara çıkma ,
 • Kanlı idrar ,
 • İdrarda yanma ,
 • Cinsel ilişkide acı görülebilir.

Hemolitik Anemi

 • Yorgunluk ve güçsüzlük ,
 • İdrarda kan ,
 • Nefes darlığı görülebilir.

Hemolitik anemi ; bazı ilaçlardan ya da kanın alyuvarlarında ki genetik anormallikten veya alyuvarları yok eden bazı hastalıklardan kaynaklanır.

Mesane Kanseri

Bunun ilk belirtisi idrarda kanama olmasıdır. Hastalığın ileri seviyelerinde mesane tahrişi ve sancılı idrar yapma da gözlenmektedir. Kanamalar genel olarak ara sıra gözlenmektedir.

İdrardan kan gelmesi (görülmesi) ilaçla ile tedavi edilebilecek bir rahatsızlıktır. Kısa süreli kullanacağınız ilaçlar ile bu sorundan tamamen kurtulabilirsiniz. Bunun yanında idrardan kan gelmesine bitkisel çözüm yada yöntem aramak yanlıştır. Sorunun temeli itibari ile doktorluk bir durumdur ve riske atmamanız gerekir.

Doktorunda bu sorun için size tavsiye edeceklerinden birisi bol su tüketilmelidir. Eğer az su içiyorsanız bunu ideal seviyelere getirmeye çaba göstermelisiniz. Bol su içmek böbreklerinizin sağlam ve düzenli çalışmasından son derece önemlidir.

İlginizi çekebilir :  Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Sebebi

Источник: https://www.kadingibi.com/bayanlarda-idrardan-kan-gelmesi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.