Kanser Haftası

Kanser Haftası | Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi

Kanser Haftası

Kanser Haftası 2013 Nisan ayının birinci haftası, Kanserle Savaş Haftası olarak kutlanır. Her yıl 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası, ülkemiz açısından önemi giderek artan kanser hastalığına karşı halkta farkındalık yaratmak için bir çok sayıda etkinlik düzenlenir.

Kanser haftası yıl boyunca sürdürülmesi gereken halkı bilgilendirme – bilinçlendirme farkındalık kazandırma çalışmalarına yoğunluk verilmesi nedeniyle kanser mücadelesinde oldukça önemli yer tutmaktadır. Kanser, vücut hücrelerinin kontrolsüz olarak anormal şekilde çoğalması ve bölünmesi sonucu oluşur. Kanser hücreleri birikerek tümörleri (kitleleri) oluşturur.

Geliştikleri yerde sınırlı kalan kitlelere iyi huylu tümörler; yayılıp, çevre dokuları işgal eden ve diğer organlarda tekrar tümör odakları oluşturan kitlelere kötü huylu tümör veya kanser denir. Kanser hücrelerinin oluştukları tümörden ayrılarak kan ya da lenf dolaşımı aracılığı ile vücudun diğer bölgelerine yayılmasına metastaz denir.

Kanser yüzyıllardır var olan bir hastalık olup sık görülmesi ve öldürücülüğünün yüksek olması nedeniyle günümüzün de en önemli halk sağlığı sorunlarından biridir. Her yıl yaklaşık olarak dünyada 7 milyon kişi kanser hastalığı sonucu ölmekte ve yine her yıl yaklaşık 12 milyon kişide yeni kanser hastalıkları oluşmaktadır.

Kansere yol açan etkenlere maruz kalmadaki artış sebebiyle kansere yakalanan insanların sayısında da mutlak bir artış bulunmaktadır.

Kanserin Nedenleri

Kanserin sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Kanser hastalığı için iki grup risk faktörü vardır. Bunlar değiştirilebilir faktörler ve değiştirilemeyen faktörlerdir. Değiştirilemeyen faktörler yaş, cinsiyet ve aile öyküsüdür. Değiştirilebilir faktörler ise çevresel etkenlerdir. Bunlar:

 • Sigara ve alkol kullanımı,
 • Radyasyona maruz kalma,
 • Bazı virüsler,
 • Kötü beslenme alışkanlığı,
 • Gıdalardaki katkı maddeleri,
 • Uzun süre güneş ışığına maruz kalma,
 • Aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalma,
 • Bazı kimyasal maddeler (katran, benzin, boya maddeleri, asbest v.b.),
 • Hava kirliliği

Kanserde risk faktörleri dört grupta toplanabilir:

1.Davranışsal Risk Faktörleri:

Sigara içmek, diyet, egzersiz ve alkol tüketimi gibi değiştirebileceğiniz risk faktörleridir. Sigarayı bırakmak veya düzenli egzersizlerle kansere yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

2.Biyolojik Risk Faktörleri:

3.Çevresel Risk Faktörleri: Yaşadığınız ya da çalıştığınız çevre koşulları kanser gelişimi için risk faktörü olabilir. Ev ya da iş yerinde bulunan bazı maddeler, kanser riskini artırır. Asbest, radon, hava kirliliği, UV radyasyon, sigaraya maruz kalma çevresel risk faktörlerindendir.Yine diyetle alınan bazı besinler kanser gelişim riskini artırırken, bazıları da koruyucu olabilmektedir.Genetik Risk Faktörleri:Genetik Risk Faktörleri, aileden kalıtımsal olarak geçen genlerle ilişkilidir. Aile bireyleri arasından birden fazla kişide aynı tip kanser olsa bile bu kalıtımsal olmayabilir. Kanserin kalıtımsal olduğundan şüphe ediliyorsa genetik tarama testleri yapılmalıdır.Sık Görülen Kanser Tipleri

 • Cilt kanseri
 • Meme kanseri
 • Akciğer kanseri
 • Prostat kanseri
 • Mide kanseri
 • Kalın bağırsak (kolon) kanseri
 • Rahim ağzı (serviks) kanseri
 • Lenf bezi tümörleri

Sağlık Bakanlığı' nın kayıtlarına göre erkeklerde en yaygın olarak görülen kanserler; akciğer, mide, mesane, cilt, prostat, kemik iliği, kolon, beyin ve rektum kanserleridir. Kadınlarda en yaygın olarak görünen kanserler ise meme, mide, yumurtalık, cilt, kolon, akciğer, serviks (rahim ağzı), beyin, kemik iliği ve rektum kanserleridir.

Kanserin Belirtileri Nelerdir?

Kanserin belirtilerini bilmek hastalığın erken teşhisi açısından önemlidir, ancak bu belirtilerin birine veya daha fazlasına sahip olmak kişinin kanser olduğu anlamına da gelmez.

 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • Ateş
 • Halsizlik
 • Ağrı
 • Memede veya vücutta hissedilen kitleler
 • Cilt değişiklikleri
 • Kanama
 • Dışkılama veya idrar yapma alışkanlığında değişiklik
 • Öksürük ve horlama
 • Ses kısıklığı
 • Yutma zorluğu
 • Ben ve siğillerdeki değişiklikler

Kanserden Korunma

 • Kanserden korunma ve riski azaltma yöntemlerinin geliştirilmesi, kanserin mali, fiziksel ve ruhsal yükünü oldukça azaltacaktır. Ayrıca bu yöntemler kanserin yineleme riskini ya da ikincil kanser ortaya çıkma riskini de azaltacaktır.
 • Risk faktörlerinden kaçınmakla; kanser gelişme riski büyük ölçüde azaltılabilmektedir, ancak tüm kanserler önlenebilir değildir.
 • Kanserden korunma kanserin tedavisinden daha önemli bir husustur. Korunmada, başta sigara ve alkol olmak üzere, kanser yapıcı çevresel etkenlerden uzak durmak önemlidir. Bunun dışında düzenli spor yapmak, aşırı güneşten ışığından sakınmak, özellikle meyve ve sebze ağırlıklı uygun bir diyet uygulamak ve doğal gıdalarla beslenmek kanser sıklığını azaltabilir.

Kanser Tanısı Nasıl Konur: Kişilerde; belli yaşlarda belli aralıklarla önerilen belirli tarama testlerinde kanser şüphesi belirirse ya da kanserin belirti ve bulgularından birine sahipse kanser tanısı için doktor tarafından bazı testlerin uygulanması gerekmektedir.Tanı konmasında çeşitli görüntüleme yöntemleri ve biyopsi materyallerinin laboratuvarda histo-patolojik incelenmelerinden faydalanılmaktadır.

Sağlık Bakanlığı'nca “Ulusal Kanser Tarama Standartları” meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve kolorektal kanserler için belirlenmiştir.

Detaylı bilgi için randevu alabilir veya 444 54 33 çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgilendirme amaçlıdır.

Benzer Yazılar

Источник: https://www.lifemed.com.tr/blog/kanser-haftasi/

Kanser Haftası ve Kanser Nedir? – Sağlık Ocağım .NET

Kanser Haftası

Günümüzde tıbbın gelişmesine rağmen, dünya genelinde ve Türkiye’de ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alan kanser önemli bir sağlık problemidir. Kanser tanı ve tedavisi farklı uzmanlık alanlarını ilgilendirir.

Kanserde erken teşhis çok ama çok önemlidir. Türkiye’de özellikle meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve bağırsak kanserinin erken teşhisi için ulusal tarama programları vardır. Kanserden korunma, kanser tedavisinden çok daha önemlidir.

Kanser nedir?

 1. İnsan vücudunda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler bölünebilme özelliğine sahiptirler.
 2. Ölen hücrelerin yenilenmesi ve yaralanan dokuların onarılması için bu yeteneklerini kullanırlar.
 3. Sağlıklı her hücre hayatı boyunca belli bir sayıda bölünebilir.

 4. Buna karşın kanser hücreleri kontrolsüz büyüyüp çoğalırlar.
 5. Kanser hücreleri tümörleri (kitleleri) oluştururlar ve tümörler normal dokuların içine sızarlar ya da tahrip edebilirler.

 6. Kanser hücreleri oluşturdukları tümörden ayrılırsa, kan veya lenf dolaşımı aracılığı ile vücudun diğer bölgelerine dağılabilirler ve bu durum metastaz (yayılma) olarak tanımlanır.

Kansere neden olan faktörler

 1. Sigara kullanımı
 2. Alkol kullanımı
 3. Kimyasal maddeler (katran, benzen ve benzeri maddeler)
 4. Uzun süre güneş altında kalma
 5. Bazı virüsler (HPV, HBV, Retrovirus gibi)
 6. Çevre kirliliği (hava, su, toprak ve benzeri)
 7. Radyasyona maruz kalma
 8. Yanlış beslenme
 9. Hormonal etkenler
 10. Bağışıklık bozuklukları
 11. Aile öyküsü (genetik)
 12. Yaş
 13. Cinsiyet

Kanser türleri

Kanserin genel belirtileri

 1. Yutkunma ve sindirim bozukluğu
 2. Uzun süre kapanmayan yaralar
 3. Ses kısıklığı ve geçmeyen öksürük
 4. Ciltteki ben ve siğillerin renk ve şekil değiştirmeleri
 5. Meme ya da vücudun herhangi bir yerinde kitle, şişlik ve sertlik
 6. Vücudun herhangi bir yerinden gelen akıntılar
 7. Normal dışı kanamalar
 8. Büyük veya küçük abdest yapmadaki değişiklikler

Kadınlarda sık görülen kanser türleri

 1. Meme kanseri
 2. Rahim ağzı ve yumurtalık kanserleri
 3. Mide ve bağırsak kanserleri
 4. Akciğer kanseri

Erkeklerde sık görülen kanser türleri

 1. Akciğer kanseri
 2. Prostat kanseri
 3. Mide ve bağırsak kanseri
 4. Yemek borusu ve gırtlak kanserleri

Sigara içenlerde sık görülen kanser türleri

 1. Akciğer kanseri
 2. Ağız boşluğu kanseri
 3. Hava yolları (larinks) kanseri
 4. Yemek borusu kanseri
 5. İdrar torbası (mesane) kanseri
 6. Pankreas kanseri
 7. Rahim ağzı (serviks) kanseri
 8. Böbrek kanseri

Kanser önemli bir ölüm nedeni mi

Akciğer kanseri belirtileri

 1. Uzun süren öksürük
 2. Öksürürken kan gelmesi
 3. Nefes darlığı

Akciğer kanserini önlemek için sigarayı bırakmak ve sigara içilen kapalı ortamlardan kaçınmak gerekir.

Kalın bağırsak kanseri belirtileri

 1. Makattan kan gelmesi
 2. Dışkılama alışkanlıklarının değişmesi
 3. Karın ağrısı
 4. Karında kitle
 5. Kilo kaybı

Bağırsak kanseri riskini azaltmak için sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat etmek gerekir. Az yağlı, bol lifli (sebze, meyve, kepekli un ile yapılmış yiyecekler, baklagiller, tahıllı gıdalar, yeşillikler gibi) besinler tercih edilmelidir.

Kansere karşı koruyucu besinler

 1. Bazı sebzeler (lahana, brokoli, salatalık, maydanoz, biberiye, soya fasulyesi ve benzeri sebzeler) içerdikleri bazı maddeler ile kansere karşı koruyucu etki gösterirler.

 2. Antioksidanlar (C vitamini, E vitamini, betakarotenler, selenyum, çinko gibi) kansere karşı koruyucu etkileri vardır.
 3. Kalsiyum ve lifli (posalı) besinler bağırsak kanserine karşı koruyucudur.

Kanserden korunma

Kansere neden olan pişirme yöntemleri

 1. Proteinli gıdalar, 100 derece üzerinde pişirildiklerinde kanser yapan maddeler oluşturur.
 2. Aşırı ısıtılan yağlarda kızartılan yiyeyecekler kanser yapıcıdır. Yağı yaktıktan sonra yemeklere koymak kanser riskini arttırır.

 3. Dumanla tütsülenerek pişirilen et, balık ve benzeri besinler kanser yapma özelliğine sahiptir.
 4. Mangalda et pişirirken yeterince yanmamış mangal ateşi kullanılması da bazı kanser yapıcı kimyasalların meydana çıkmasına neden olur.

Cilt kanseri belirtileri

 1. İyileşmeyen yara
 2. Ben ve siğillerde şekil ve renk değişimleri
 3. Ani oluşan ben ve siğiller

Cilt kanserinden korunmak için tehli saatlerde güneşlenmekten kaçınmak gerekir. Güneşlenirken yüksek koruma faktörlü güneş kremleri ile korunmak önemlidir.

Prostat kanseri belirtileri

 1. Sık sık (en sık da geceleri) idrara çıkma
 2. Kesik kesik, ağrılı ve sızılı idrar yapma
 3. İdrar kesesini tam olarak boşaltamama
 4. İdrar tutmada güçlük çekme
 5. İdrarın akış hızında ve gücünde azalma

Hiç bir şikayeti olmayanların bile 45 yaşından sonra erkekler yılda bir kez prostat spesifik antijen (PSA) kan testi yaptırmaları gerekir.

Prostat kanseri

Rahim ağzı (serviks) kanseri belirtileri

 1. Rahim ağzı kanseri genellikle ilerlemiş evrede belirti verir.
 2. Rahim ağzı kanseri taraması ile erken evrede yakalanabilir.
 3. Rahim ağzının standart tarama testi PAP smear testidir.

 4. Menopozdan sonra olan kanamalar
 5. Nedeni belli olmayan akıntılar
 6. Bir aydan fazla devam eden adet kanaması, adet düzensizlikleri ve anormal kanamalar
 7. Cinsel ilişki sırasında ağrı ve/veya kanama

Gibi balirtiler rahim ağzı kanserinde görülen belirtilerdir.

Meme kanseri belirtileri

 1. Meme kanseri kadınlarda rastlanan en sık kanser türüdür.
 2. Meme kanseri kadınlarda kanser nedenli ölümlerin başında gelir.
 3. Meme kanseri ile mücadelede en etkili yöntem mamografi taramasıdır.

 4. Meme kileleri
 5. Meme başında akıntı
 6. Meme üzerindeki deride şişlik
 7. Meme cildinde portakal kabuğu görünümü
 8. Meme başında çekilme
 9. Komşu lenf bezlerinde büyüme
 10. Memenin üst kısmındaki kanserlerde meme başının kitleye doğru çekilmesi
 11. Kitle hareketsizdir
 12. Kitle genellikle ağrısızdır
 13. Geç dönemde ağrı oluşabilir
 14. Kitle 1-2 santim büyüklüktedir
 15. Kitle genellikle tek taraflı ve geçici değildir
 16. Kitlenin sınırları genellikle belirlidir

Gibi belirtiler meme kanserinde görülen belirtilerdir.

Meme kanserinden korunma

 1. Yağdan fakir liften zengin belenme
 2. Önerilen kilo dengesini koruma ve egzersiz yapma
 3. Alkol ve sigara kulanmama
 4. Her ay düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yapma
 5. Özellikle 30-40 yaşından sonra her sene mamografi taraması
 6. Düzenli doktor muayenesi

Kanserde erken taşhisin önemi nedir?

 1. Erken teşhis tedavi şansını arttırır
 2. Erken teşhis tedaviyi kolaylaştırır
 3. Erken teşhis tedavi giderlerini azaltır
 4. Erken teşhis doku ve organ kaybını önler
 5. Erken teşhis sakat kalma riskini azaltır

Günümüzde, milyonlarca kişi kanserli ya da kanseri tedavi edilmemiş olarak yaşamaktadır. Kanser teşhisi ne kadar erken konursa, tedavisi o kadar erken başlar ve kanser tedavisi ne kadar erken başlarsa tedavide başarı oranı o kadar yüksek olur.

Kanser tedavisinin önemi

Kanser hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/kanser-haftasi-kanser-nedir/

Kanser haftası nedir? Kanser haftası ne zaman kutlanacak?

Kanser Haftası

Kanser haftası, halkın kanserden korunma konusunda farkındalığını arttırmak için ülkemizde her yıl kutlanmaktadır. Kanser Haftası içerisinde Ulusal Kanser Haftası etkinlikleri düzenlenmektedir.

Yılda binlerce insanın ölümüne neden olan Kanser hastalığında farkındalık yaratmak ve erken teşhis yöntemleri büyük önem taşımaktadır.

Peki Kanser Haftası nedir? Ne zaman kutlanır? Kanser haftası ile ilgili sözler nelerdir? Tüm bu detayları haberimizde bulabilirsiniz. 

KANSER HAFTASI NEDİR?

Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebidir.

Erken teşhis edildiğinde tedavisi ve yaşam kalitesinin artırılabildiği kanser türleri göz önüne alındığında korunmanın önemi artmaktadır.

Bu kapsamda erken teşhisin önemine vurgu yapmak amacıyla her yıl 1-7 Nisan arasında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Dünyada her yıl 14 milyon kişinin yakalandığı ve 8,2 milyon kişinin ölümüne sebep olan kanser; yaş, cinsiyet, dil, din, ırk ayırımı yapmaksızın tüm insanları etkilemektedir. Kanserde benzer seyir devam ettiği takdirde, 2030 yılında 22 milyon yeni vaka ortaya çıkması beklenmektedir.

Erkeklerde en sık görülen türler; akciğer ve prostat kanseri iken, tütüne bağlı kanserler de önemini korumaya devam etmektedir. Kadınlarda en sık görülenler ise meme ve tiroid kanseridir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda bağırsak (kolorektal) kanseri üçüncü en sık görülen kanser türüdür.

Çocukluk çağı kanserlerinde ise lösemi en sık görülen kanser türüdür. Ülkemizde son 5 yılın verileri değerlendirildiğinde; kanser sıklığında herhangi bir artış ya da azalış olmadığı söylenebilir.

Türkiye’de görülmekte olan kanserin sıklığı Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika gibi gelişmişlik düzeyi yüksek olan ülkelere göre daha düşüktür.

Yaygın kanser türlerinin en az üçte biri daha sağlıklı bir beslenme biçiminin seçilmesi, tütün ürünlerinden uzak durulması, fiziksel aktivitenin arttırılması ve alkol kullanımının azaltılması ile önlenebilir. Ayrıca ultraviyole radyasyondan korunma, mesleksel ve çevresel olumsuz etkilerin önüne geçilmesi ile kanser yükü daha da azalacaktır.

Dünyada ve Türkiye’de kanserin önemli bir kısmı önlenebilen kanserlerdir. Özellikle ülke verilerimiz değerlendirildiğinde tütün ve obezite ile mücadele programımız kanser kontrolünün en önemli yapıtaşlarını oluşturmaktadır.

Kanser tedavi üzerine yapılan yatırımlar ile değil, önleme ve erken teşhis üzerine yöneltilen eylem planları ile kontrol altına alınabilir.

Bunlarla beraber alkol ile mücadele, fiziksel aktivitenin arttırılması, tuzun kısıtlı kullanılması, enfeksiyon ajanları ile mücadele de çok önemli unsurlardır.

Kanser kontrolünde en önemli yapıtaşı doğru, tam ve güvenilir veri olmasıdır. Dünya nüfusunun aktif kanser kayıtçılığı açısından sadece yüzde 8’i takip edilirken,  ülkemizde bu oran yüzde 100’dür. 2014 yılından bu yana  81 ilimizde de aktif kanser kayıt merkezleri hizmet vermektedir.

Kanser türlerinin uyarılarını erken fark etmek, bulgularını araştırmak ve ileri tetkik için hastaların se edilmesi erken tanı şansını arttırmaktadır. Ülkemizde meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun olarak tarama programları yürütülmektedir.

Toplum tabanlı kanser taramalarına yönelik, ülke genelinde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurulmuş olup hâlihazırda ülkemizde 33’ü mobil olmak üzere 199 KETEM mevcuttur. Yeni KETEM’ler olabildiğince hastane dışında ulaşımı daha kolay Sağlıklı Yaşam Merkezi şeklinde planlanmaktadır.

Kanser taramaları uluslararası standartlarda yürütülmekte; rahim ağzı kanseri uluslararası kanser tarama rehberlerinde de yer alan HPV-DNA testi ile taranmaktadır. Smear ile tarama sonucu pozitif saptanan 100.

000 olgudan sadece 4’ünde kanser tespit edilirken, şu an HPV testi pozitif olan 100.000 olguda 400 kanser öncülü lezyon ve 45 kanser yakalanmaktadır. Ayrıca tespit edilen kanser olgularının yüzde 90’dan fazlası 1.

evre olup yılda yüzlerce kadının hayatı kurtulmaktadır

Bilimsel avantajının yanı sıra HPV DNA testleri merkezi laboratuvarlarda analiz edilerek sonuçlar en geç 10 iş günü içerisinde vatandaşımıza iletilmektedir.

 Tarama mamografileri de Avrupa Birliği standartlarında kurulmuş olan ulusal raporlama merkezinde değerlendirilmekte ve her iki tarama testinin de sonuçlarına vatandaşlarımız internetten ulaşabilmektedirler.

Mamografi raporlama merkezinin kurulması sonrasında 1. Basamaktan 2. ve 3. Basamağa se oranları yüzde 70 ‘den yüzde 7’ye düşmüştür.

Kanserle ilgili sözler, Kanser ile ilgili sloganlar,kanser haftası sözleri

•Kanserden değil, geç kalmaktan kork.

• Erken teşhis hayat kurtarır.

• Kansersiz Yaşam Elinizde

• Kanserden Korunabilirsiniz

• Kansersiz Yaşama Doğru

• Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarabilir

• Meme Kanserinden Korunabilirsiniz

• Kendi Kendine Meme Muayenesi Hayatınızı Kurtarabilir

• Kendinize Bir “Şans Verin, Kendi Kendine Meme Muayenesi Yapın

• 20 Yaş Üstü Bayanlar Her Ay Kendi Kendine Meme Muayenesi Yapıyor musunuz?

• Bayanlar Sağlığınız Parmaklarınızın Ucunda, Kendi Kendine Meme Muayenesi Yapınız

• Personeli ve Halk Elele, Kanser Sana Güle Güle

• Sağlıklı Beslenmek Kanseri Önler

• Sigara kanserin en büyük tetikleyicisidir.

• Kanser, çoğalan bir orduya benzer.

• Kanser, küçük şikayetlerle başlar.

Kanserle Savaş Haftası İle İlgili Şiirler

ÇAĞIN KABUSU KANSER

Salıyor dertten derde

Çağın kâbusu kanser!

Göze çekiyor perde

Çağın kâbusu kanser!

Rüzgâr gibi savurur

Çağın kâbusu kanser!

Ateş gibi kavurur

Çağın kâbusu kanser!

Nice dağlar devirir

Çağın kâbusu kanser!

Yarı yoldan çevirir

Çağın kâbusu kanser!

Yürekte açar yara

Çağın kâbusu kanser!

Beyazı eyler kara

Çağın kâbusu kanser!

Teni küle döndürür

Çağın kâbusu kanser!

Yuvaları söndürür

Çağın kâbusu kanser!

Fırtınayı andırır

Çağın kâbusu kanser!

Yürekleri yandırır

Çağın kâbusu kanser!

Çaresizliğin adı

Çağın kâbusu kanser!

Çektirmektir muradı

Çağın kâbusu kanser!

Sigarayla beslenir

Çağın kâbusu kanser!

Kadehlerden seslenir

Çağın kâbusu kanser!

Bedeni yer, bitirir

Çağın kâbusu kanser!

Bir gün alır götürür

Çağın kâbusu kanser!

M.Nihat Malkoç

ERKEN TEŞHİS

Kanserde erken tanı

Kurtarır bir insanı

Doktorlara giderek,

Tedavi olmak gerek

Önce tedbir almalı

Kanseri tanımalı

Doktora danışmalı

Beraber savaşmalı

Tıp artık çok ileri

Gelişti teknikleri

Ama sakın sen ondan

Yoksa olursun candan

Kanser bir baş belası

Korkma! Geldi sırası

Her derdin çaresi var

Onu da bulacaklar

Sakın içme sigara

Yoksa düşersin dara

Dikkat et hayatına

Küsme sonra bahtına

Kasım KAPLAN

KANSERLE SAVAŞ

Alkol ve sigaradan,

Çok mikroplar üredi.

Kirli ve pis havadan,

Başladı kanser derdi.

Kanser büyük bir afet,

Dünyada canlılara.

Buna el koydu devlet,

Anlattı insanlara.

Kanser illeti ile,

Savaşmalıyız bizde.

En fazla mikrop ise,

Sigara ve alkolde

Kasım KAPLAN

Kanserle Savaş

Kanser, günümüzün en büyük hastalıklarından birisidir. Zaten tıp dünyasının çözüm bulamadığı kanser hastalarının maalesef büyük bir kısmı hayatını kaybediyor.

Kanserde söylenen tek bir şey var; “Moralini yüksek tut”. Ama maalesef kansere karşı henüz bir ilaç bulunamadı. Dolayısıyla kanser ölümcül bir hastalık.

Ama bilim adamları bu hastalığa çözüm bulmak ve ilaç üretmek için çalışmalar yapmaktalar.

Bütün bunlar bir insanları kanser hakkında daha fazla bilinçlendirmek, insanların dikkatini kanser hastalığına ve kanser hastalarına çekmek için her yıl Nisan ayının ilk haftası Kanser Haftası olarak anılmakta ve bir takım çalışmalar yapılmaktadır. Bunun nedenlerin en başında da insanları bilinçlendirerek kanser olma riski olan insanlara erken teşhis koyabilmektir. Çünkü erken teşhis kanser hastalığından kurtulmada çok önemli. Öyle ki hayat kurtarmakta.

Kanserin Belirtileri Nelerdir?

 • İyileşmeyen yaralar
 • Yutkunma düşkünlükleri ve hazım bozuklukları
 • Vücutta bulunan ben ve siğillerin şekil değiştirmesi
 • Ses kısıklığı ve nedensiz öksürükler
 • Göğüslerde ve vücudun başka kısımlarında görülen şişlikler ve sertlikler

Kanserin Tedavisi

Kanser tedavi edilebilen bir hastalıktır. Erken teşhis edilen kanser tedavisinden iyi sonuç alınmaktadır. Başlıca tedavi yolları: Ameliyat, Radyoterapi, Kemoterapi, Hormonoterapidir.

Kanserden Korunmanın Yolları

 • Sigara kullanılmamalı, kullanıyorsak hemen bırakmalı veya azaltmalıyız.
 • Güneşte fazla kalmamalıyız.
 • Vücudumuzdaki benlerle oynayıp tahriş etmemeliyiz.
 • Yılda bir defa sağlık kontrolünden geçmeliyiz.
 • “Kanserden korkma, geç kalmaktan kork” prensibi uyarınca en ufak bir şüphede doktora gitmekten çekinmemeliyiz.
 • Kanserin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu unutmamalıyız.

Источник: https://www.bolgegundem.com/kanser-haftasi-nedir-kanser-haftasi-ne-zaman-kutlanacak-801406h.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.