Kanserden Korunma Yolları Nelerdir?

Kanserden korunmanın yolları

Kanserden Korunma Yolları Nelerdir?

Ege Üniversitesi Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu, kanserin “anormal hücrelerin kontrolsüz bölünmesi ve çoğalması ile oluşan hastalık” olarak tanımlandığını belirtti.

Genetik yatkınlığın yanı sıra kansere neden olan önlenebilir faktörlerin de bulunduğuna işaret eden Ayfer Haydaroğlu, dünya genelinde yapılan bilimsel araştırmalarla dengesiz beslenmenin hastalık üzerindeki etkisinin yüzde 35, sigaranın yüzde 30, enfeksiyon hastalıklarının yüzde 10, mesleki nedenlerin yüzde 4, alkol kullanımının yüzde 3, çalışma yerinin tozlu ve pis oluşunun yüzde 2, gıdalardaki katkı maddelerinin ise yüzde 1 olduğunun saptandığını söyledi.

Kanserden korunmanın yolu sağlıklı beslenme

“Beslenmedeki düzenlemelerle kalın bağırsak ve mide kanserlerinin yüzde 90'ı, meme ve pankreas kanserlerinin yüzde 50'si, akciğer ve mesane kanserlerinin yüzde 20'si önlenebilir.

Kanserden korunmanın yolu sofranızdan geçiyor.

” ifadelerini kullanan Haydaroğlu, tıp dünyasının bir yandan hastalıkların tedavisinde yeni olanaklar araştırırken öte yandan da sağlıklı bir yaşam sürdürme, hastalıkları önleme yolunda yoğun çalışmalar yaptığını anımsattı.

Bitkisel kaynaklı gıdalar tüketin

Haydaroğlu, şöyle devam etti: “Amerikan Kanser Cemiyeti'nin kanserden korunma önerileri listesinde bitkisel kaynaklı yiyeceklere ağırlık verilmesi de yer alıyor.

Çalışmalara göre her gün 5 öğün veya daha fazla sebze ve meyve tüketilmesi, ekmek, tahıllar, makarna, pirinç, baklagiller gibi bitkisel kaynaklı yiyeceklerin günlük alınması gerekiyor.

Özellikle yağlı et tüketiminden kaçınılması öneriliyor.”

Uzak durulması gerekenler

Haydaroğlu, Türkiye'de de Sağlık Bakanlığının Bilim Kurulu Raporu'nda nişasta bazlı şeker içeren besinlerin fazla tüketiminin metabolik hastalıklar, obezite, kolon pankreas, karaciğer, meme kanserine zemin hazırladığına dikkat çekildiğini hatırlatarak, şişmanlarda kanser oluşma riskinin normal kilodaki insanlara göre iki kat yüksek olduğunu vurguladı.

Kansere neden olan besinler

Kadınlarda oluşan kanserlerin yüzde 50'nin, erkeklerde ise yüzde 30'nun beslenmeye bağlı sebeplerle ortaya çıktığı bilgisini veren Haydaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bazı katkı maddeleri kansere zemin hazırlar. Bu nedenle, güvenilmeyen katı yağlar, meyve suları, çikolatalar yenmemeli. Hazır paketli veya şişeli her raf ürününün içeriği kontrol edilmeli. Sosis, sucuk, közlenmiş et, soğuk et, peynir ve salamura balık gibi ürünlerde koruyucu katkı maddeleri kullanılıyor.

Mantarların yaptığı küf zehiri yani aflatoksinlerden de uzak durulmalı. İyi koşullarda depolanmayan tahıllarda, kurutulmuş meyvelerde, peynirlerde zararlı küflerin ürettiği aflatoksinler potansiyel kanser yapıcıdır. Kanda ve dokularda birikerek özellikle karaciğer kanserine neden olurlar. Bu nedenle kurutulmuş ürünleri tüketirken dikkatli olmalı.

Küflü bölüm alınsa dahi tüketilmemeli.”

Fazla tuzdan kaçının

Haydaroğlu, aşırı tuzun mide kanserine neden olduğunu, bu nedenle gıdaların tuzlayarak değil dondurularak saklanması gerektiğini, pişirme yöntemi olarak da kanserojen maddelerin oluşmasına neden olan kızartma ve mangal yerine, tencere yemekleri, haşlama ve fırınlamanın tercih edilmesini önerdi.

Yağın dengeli kullanımı sayesinde meme, prostat ve kalın bağırsak kanser oranlarının azaltılabileceğini söyleyen Haydaroğlu, “Özellikle doymuş yağın fazla olması meme, rahim, yumurtalık, bağırsak ve rektum kanserlerine yol açabiliyor.” dedi.

Meyve ve sebze tüketin

Günde 5 öğün meyve ve sebze tüketiminin kanser riskini yüzde 20 azalttığını anlatan Haydaroğlu, antioksidanların hücrelere zarar veren oksidasyonu önleyerek sağlığı koruduğuna dikkati çekti.

Prof. Dr. Haydaroğlu, brokoli, domates, fındık, sarımsak, soya fasulyesi, turunçgiller, üzüm, yulaf, balık ve süt ürünlerinde sağlığı olumlu etkileyen öğeler saptandığını bildirerek, domatesin içeriğinde bulunan likopenin antioksidan etkiyle, göğüs, sindirim sistemi, mesane ve akciğer kanseri riskini azalttığını vurguladı.

Fındık, ceviz, badem, soya fasulyesi, havuç ve lifli gıdaların da kanser önleyici özelliğe sahip olduğunu kaydeden Haydaroğlu, günde en az yarım saat düzenli spor ile beslenmenin desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Yemeğin üstüne çay içmeyin

Baharda enerjinizi yükseltecek 10 besin

Hekimlere 'gönüllülük esaslı' yeterlilik sınavı geliyor

Источник: https://www.yenisafak.com/hayat/kanserden-korunmanin-yollari-3224053

Kanser belirtileri nedir?

Sessizce vücutta yayılabilen kanser, siz farkında olmadan da bazı belirtiler gösterebilir. Bazı kanser belirtileri şunlardır:

 • Bağırsak ve mesane alışkanlıklarında değişme
 • İyileşmeyen yara
 • Olağandışı kanama veya boşalma
 • Göğüste veya herhangi bir yerde yumru
 • Yutkunmada zorlanma
 • Siğilde veya bende fark edilebilir değişiklikler
 • Sürekli öksürük veya ses kısıklığı

Sağlıklı yaşamla kanserden korunun
Sağlıklı yaşam tarzı, örneğin; sigara içmemek, yağ oranı düşük şeyler yemek ve fiziksel olarak aktif olmak, kanser riskinizi azaltır.

Aslında çoğu kanser vakası, yaşam tarzıyla bağlantılıdır. Yani, kansere yakalanıp yakalanmayacağınızı kontrol edebilirsiniz.

Kanser olma riskinizi azaltmak için atacağınız her adım aynı zamanda genel sağlığınız içinde yararlı olur.

Kanserden korunmak için nereden başlamalısınız?

Kanserden korunmanın ilk şartlarından biri sigara denebilir. Sigara içiyorsanız veya tütün çiğniyorsanız bırakmalısınız. Yediğiniz yemeğin türü, yaptığınız egzersizin miktarı yani yaşam tarzınız, kanser riskinizi etkileyerek kanserden korunmanızı sağlar.

Yaşam tarzınızı değiştirmek zor gelebilir. O nedenle bunu kanserden korunmak amacıyla yaptığınızı düşünerek yavaş yavaş yapın. Sadece birkaç değişiklikle başlayın. Kanserden korunmak için yapabilecekleriniz:

 • Tütünden ve sigaradan uzak durun.
 • Daha fazla meyve, sebze, tahıl ve diğer bol lifli yiyecekler tüketin.
 • Daha fazla bitkisel protein yiyin; soya peyniri gibi.
 • Gerekliyse kilo verin.
 • Fiziksel olarak daha aktif olun.
 • Kanser tehlerine karşı korunmasız kalmayın.
 • Gerekli olduğunda kanser taraması yaptırın.

Sigaraya savaş açın
Tütün kullanımını bırakmak, çeşitli kanser türlerine yakalanma olasılığınızı azaltan en iyi yoldur. Kanserden korunmak için sigarayı bırakma yöntemleri:

 • Doktorunuza danışın.
 • Sigarayı bırakmış, eski içicilerden destek alın.
 • Bir plan geliştirin.
 • Bir tarih belirleyin ve ona uyun.

Sağlıklı beslenme modeli geliştirin
Kanserden korunmanın diğer önemli koşulu sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı beslenmek; kolon ve prostat gibi kanserlere yakalanma riskinizi azaltır. Kanserden korunmada sağlıklı beslenme için;

 • Kızarmış yiyecekler, yağlı etler ve diğer yüksek yağ oranlı yiyecekleri daha az tüketin.
 • Günde en az 5 tane meyve ve sebze yiyin, özellikle yeşil yapraklı ve yüksek C vitaminli besinler, turunçgiller tüketin.
 • Lahana ailesinden olan brokoli, karnabahar ve brüksel lahanası gibi sebzeler yiyin.
 • Yulaf gibi tahıllar tüketin.
 • Alkol tüketiyorsanız bırakın veya sınırlandırın.

Aktif bir yaşama önderlik edin
Genel olarak, aktif bir yaşamı tercih eden insanlar daha az rahatsızlık yaşarlar. Aktif yaşam kanserden korunmada önemli bir yere sahiptir. Aktif bir yaşam için;

 • Her gün yürüyün, bahçe işleriyle uğraşın veya yapmaktan hoşlandığınız bir aktivitede bulunun.
 • Yürüyüş veya bisiklet kulübüne katılın.
 • Arabayla değil yürüyerek veya bisikletle bir yerlere gidin.


Tehlere karşı korumasız olmayın

Kendinizi, cilt ve diğer kanserleri oluşturan risklerden koruyabilirsiniz. Cilt kanserinden korunmak için;

 • Gün boyunca dışarıda olmanız gerekirse, 15 ya da daha fazla koruma faktörlü güneş kremi kullanın.
 • Güneşin altındayken şapka giyin.
 • Güneşin en sıcak olduğu öğle vakitlerinde, dışarıdaki aktivitelerden kaçının.
 • Evdeki veya işyerindeki tehli maddelere karşı dikkatli olun.
 • Tehli ve kimyasal maddelerin kullanıldığı bir yerde çalışıyorsanız koruyucu elbise giyin.

Video: Kanserden korunmak için yapmanız gerekenler

İlginizi çekebilir:

Bu testler hayat kurtarıyor!

Erken teşhis ihtimali yüksek kanser türleri

Kanserle ilgili doğru bilinen yanlışlar

Kanserle savaşan 10 besin

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/hayat/bilgi/kanserden-korunmanin-yollari

Kanser belirtileri ve kanserden korunma yöntemleri nelerdir?

Kanserden Korunma Yolları Nelerdir?

Uzmanlar oldukça sık görülen akciğer, meme ve kalınbağırsak gibi kanser türlerinden korunmak için genetik hasara yol açabilecek etkenlerden korunmanın ve vücuttaki değişiklikleri gözlemlemenin önemine dikkat çekiyor.

Memorial Ataşehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Gökhan Kandemir, en sık görülen kanser türlerini ve kanserden korunma yollarını anlattı.

Vücudunuzdaki değişiklikleri gözlemleyin

Son verilere göre dünyada her yıl 15 milyon yeni kanser tanısı konulmakta ve bu tanıyı alan kişilerin neredeyse yarısından çoğu hayatını kaybetmektedir. Etkin ve kolay uygulanabilen tarama yaklaşımları ile aslında çoğu kanser türü erken evrelerde yakalanabilmekte ve tedavi sağlanabilmektedir.

Bunun için öncelikle kişinin kendi vücudunu iyi tanıması ve vücudunda meydana gelen değişikliklere kulak vermesi gerekir. Önemsenmeyen bir durum aslında bir kanser hastalığının belirti olabilmektedir.

Normal hücreler nasıl tümör hücresine dönüşüyor?

Normal bir hücre genetik hasar nedeniyle çok aşamalı bir süreç sonrasında tümör hücresine dönüşebilmektedir. Bu genetik hasar; kalıtsal ya da genler ve çevresel faktörler arasındaki yaşam boyu etkileşim sonucu oluşmaktadır. Kanser oluşumuna yol açan faktörlere karsinojen denilir.

Güneş ışığındaki ultraviyole ve iyonize radyasyon fiziksel karsinojenlerdir. Sigarada bulunan maddeler, asbest, aflatoksin, arsenik kimyasal karsinojenlerdir. Hepatit B ve C virüsleri, human papilloma virüsü ve bazı bakteriler de biyolojik karsinojenlerdir. Tüm bu karsinojenler normal hücrelerde hasara yol açabilmektedir.

Her bir belirti bir kanser türünü işaret edebilir

Kanser hastalığında vücudun verdiği sinyalleri önemsemek gerekir.

Meme kanseri için meme ya da koltuk altında ele gelen kitle ya da sertlikler, meme ucunda kaşıntı ya da döküntülü yaralar, ağrı, meme derisinde çekinti, meme ucunda akıntı; akciğer kanseri içinse geçmeyen öksürük, nefes darlığı, tekrarlayan akciğer enfeksiyonları, kilo kaybı, boyunda ve yüzde şişlik, iştahsızlık veya kilo kaybı, yorgunluk önemsenmesi gereken belirtilerdir.

Dünyada her yıl yaklaşık 800 bin kişinin hayatını kaybetme nedeni olan mide kanseri ise başlangıçta hazımsızlık, şişkinlik ve özellikle etli gıdalara karşı isteksizlik gibi önemli belirtiler verebilmektedir.

Bu belirtilere zamanla karın ağrısı, bulantı, kusma eşlik edebilmektedir. İshal, kabızlık, bağırsakta tam boşalmama hissi, dışkıda kan görülmesi, normalde olduğundan daha ince dışkılama, karında gaz, şişkinlik hissi, krampların olması, istemsiz kilo kaybı, uzun süren yorgunluk hissi, bulantı, kusma ise kalın bağırsak kanserinin en önemli işaretleridir.

Kanser tarama programlarına önem verin

Var olan istatistikler en çok akciğer, meme ve kalın bağırsak kanserleri için tanı konulduğunu, hayati kayıpların ise en çok akciğer, karaciğer ve mide kanserlerinden kaynaklandığını göstermektedir.

Kanser türlerinin görülme sıklığı ve buna bağlı ölümler maalesef günden güne artış göstermektedir. Kanserin erken evrede teşhis edilmesi ve doğru bir tedavinin uygulanabilmesi için kanser tarama testlerine önem verilmesi gerekmektedir. Kişinin herhangi bir şikayeti olmasa bile belli yaşlarda tarama testleri ile kendini koruma altına alması gerekir.

Kronik enfeksiyonlar kanser riskine yol açabiliir

Kronik enfeksiyonlar kanser gelişimine yol açabilmektedir. Araştırmalar dünyada tüm kanserlerin 5’te birinin kronik enfeksiyon kaynaklı olduğunu göstermektedir.

Human papilloma virüsü rahim ağzı kanserine, hepatit B virüsü karaciğer kanserine neden olabilmektedir. Günümüzde yaklaşık olarak 400 milyon Hepatit B virüsü taşıyıcı olduğu bilinmektedir.

AIDS hastalığı olan kişilerde birçok kanser türü de daha fazla görülmektedir.

Sağlıksız beslenme ve aşırı kilolar kansere zemin hazırlıyor

Aşırı kilolar başta meme kanseri olmak üzere; kalın bağırsak, rahim, yemek borusu, böbrek, pankreas, prostat ve yumurtalık kanseri ile çok yakın ilişkilidir. Kilo vermek ile risk belirgin olarak azalmaktadır. Kanser riskini artıran gıdalara da dikkat etmek gerekir.

Öncelikle kısa zamanda yüksek ateşte pişirme yöntemlerini kullanmamak ve sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünlerinden uzak durmak gerekir. Kanserden korunmak için şeker ve yağ tüketimini sınırlamak ve günde 2-3 gramdan fazla tuz tüketmemek önemlidir. İşlenmiş tahıl ürünleri yerine; tam buğday, tam çavdar, tam yulaf tercih edilmelidir.

Renkli beslenin kanserden korunun

Kanserle savaşan besin ögeleri içeren gıdaları tüketmek gerekir.

Ispanak, karalahana, brokoli, pazı, marul gibi koyu yeşil; domates, pancar, nar gibi koyu kırmızı; havuç, bal kabağı, kayısı gibi koyu sarı-turuncu; kırmızı lahana, patlıcan gibi mavi-mor; sarımsak, soğan gibi beyaz sebzeler meyveler ile beslenilmeli yani sofralar renkli olmalıdır. Bakla, kuru fasulye, nohut, börülce, mercimek gibi bitkisel proteinlere de sofralarda sık sık yer vermek gereklidir.

Kanserde erken teşhisin önemi: Ani kilo kaybı ve halsizliğe dikkat!

Источник: https://indigodergisi.com/2017/04/kanser-belirtileri-ve-kanserden-korunma-yontemleri-nelerdir/

Kanserden Korunma Yolları ve Bağışıklık Sistemini Güçlendirme

Kanserden Korunma Yolları Nelerdir?

Yazar: D. Can · Yayımlanmış 27 Haziran 2017 · Güncellendi 7 Ağustos 2017

Bu yazımda sizlere kanser, kanserden korunma ve bağışıklık sisteminin nasıl güçlendirilebileceği hakkında bilgiler vereceğim. Bildiğiniz üzere kanser, tıbben tam olarak çözüm yolu bulunamamış bir hastalık. Bu yüzden bu hastalığa yakalanmamak adına neler yapabiliriz, gelin hep beraber öğrenelim.

Kanser

Vücut hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde üremeleri ile meydana gelen bir hastalıktır. Hücreler henüz tam bilinmeyen bir nedenle, kontrolsüz olarak bölünmeye başlarlar. Bu yüzden bedende hızlı hücre çoğalmasından oluşan kötü urlar oluşur ve bunlara kanser denir.

Organizmada meydana gelen ve hücreleri kontrolsüz büyüyen kötü huylu tümörlere verilen genel addır.Evet bilimsel tanımından da anlayacağınız üzere vücudunuzda bir şeylerin ters gitmeye başlamasıdır. Normalin dışında gelişen şeyler aslında başlangıçtır. Bizler fark etmeden gelişir.

Önceden anlayabilsek zaten kanser değil hasta adında nitelendirilirsiniz.

Bütün bunların başınıza gelmesini istemiyorsanız size korunma yollarını madde madde açıklayacağım. Lütfen dikkatlice okuyunuz.

Kanserden Korunma Yolları

⇒ Sigara İçmemek

Sigaranın sağlık üzerine olan zararları sigaranın içildiği anda başlar. Gelin bunların başlıcalarına bi göz atalım:

 • Sigara dumanı ağız, dil, boğaz, yemek borusu, nefes boruları, akciğere ve mideye doğrudan ulaşır. Dumanın içinde bulunan zararlı maddeler de saniyeler içinde kalp, beyin, kan damarları, böbrekler, mesane gibi pek çok organa ulaşır ve zarar verir.
 • Akciğerlerimize çektiğimiz dumanın içinde 4000 dolayında kimyasal madde vardır. Bunlar arasında bulunan asitler, alkol aldehitler, ketonlar, siyanür, karbonmonoksit gibi maddeler doğrudan zehir etkisi gösterirler ve organlarda tahribat yaparlar.
 • Kalp hastalıkları, akciğer kanseri, vücuttaki başka kanserler (gırtlak kanseri, mesane kanseri, yemek borusu kanseri, rahim kanseri ) bronşit, amfizem gibi pek çok hastalığın sigaraya bağlı olarak meydana geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Gördüğünüz gibi sigara içmek kansere yakalanmanızda önemli rol oynuyor. O halde sigarayı bırakmak için gerekeni acilen yapmanız lazım. Kendiniz ve aileniz için bunu hemen yapmalısınız.

⇒ Radyasyondan Uzak Durmak
Evet günümüzde bu pek mümkün değil ancak radyasyon nedenli kanserden korunmak için alabileceğimiz bazı tedbirler var. Gelin hep beraber radyasyondan uzak durmak için neler yapabileceğimize bakalım:

 • Uzun süre güneş altında kalmayın.
 • Cep telefonu ile yaptığınız konuşmaları kulaklık ile yapmaya çalışın.
 • Uyuduğunuz odada cep telefonu bulundurmamaya gayret edin.
 • Mümkün olduğunca kablosuz cihazlar kullanmayın.
 • Solaryumda fazla vakit geçirmeyin.

⇒ Sağlıklı Beslenmek

 • Şeker, un, tuzlu gıdaları tüketmemek ve üç öğün düzenli olarak beslenmek.

⇒ Egzersiz yapmak

⇒ Kanser riski taşıyan şeyleri bilmek ve bunlara önlem almak

⇒ Stresten ve üzüntüden uzak durmak

⇒ Havasız ve nemli yerlerde kalmamak

⇒ Doktorunuzun önerdiği ilaçlar dışında ilaç kullanmamak

⇒ Alkol kullanmamak

Kanser ve bağışıklık sistemi çok yakından ilişkilidir.  Tabi buna bağlı olarak da bu tedaviyi gören hastalar da bağışıklık sistemi zayıflar. Bağışıklık sistemi bizi gerekli mikrop ve parazitlerden korur.  Bağışıklığınızı güçlendirecek bazı yöntemler elbette ki mevcut. Doğa da ölümden başka her şeye çare vardır.  Yeter ki kendi kendinizi motive etmeyi bilin.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirme Yöntemleri

 • İlk olarak sebze ve meyve ağırlıklı beslenme programı yapmanız gerekiyor (sebze ve meyveler mutlaka temiz su ile iyice yıkanmalı gerekirse sirkeli su da bekletilerek mikrobu öldürülmelidir).
 • Kanser hastalarına beyaz kan hücrelerinin düştüğü evrede; buharda pişmiş sebzeler, C vitamini ağırlıklı besinler, şekersiz meyve kompostoları, yoğurtlar tüketmeleri dirençli olmalarını sağlar.
 • Çinko; hücre metabolizması, protein üretimi, yaraların iyileşmesi, DNA oluşumu ve güçlü bağışıklık sistemi için temel bir mineraldir. Bu nedenle çinko ağırlıklı olarak beslenmelidir.
 • D vitamini içeren besinler de tüketmek şart. Nedeni ise hücre büyümesi, kemik gelişimi, kalsiyum emilimi, düzgün işleyen bağışıklık sistemi ve iltihaplı hastalıklarla mücadelede hayati bir rolü vardır.

Kanserden korunma yollarını öğrenip uygulamak, kanser hastası olup tedavi olmaktan daha basit ve daha ucuzdur. Kanser hakkında bilgi edinmek ve erken teşhis ile tedavi yöntemlerinin gelişmesi kanser hastalığı ile mücadele etmeyi sağlar. Bu edenle diyoruz ki: Kanser önlenebilir bir hastalıktır.

Yeter ki erken teşhis olsun hayatlar kurtulsun…

Etiketler: bağışıklıkbağışıklık sistemibağışıklık sistemini güçlendirmedoğal yollar ile kanseri yenmekanserKanserden Korunma Yolları ve Bağışıklık Güçlendirmekanseri önleme yöntemlerikanseri yenmeradyasyon ve kansersigara ve kanser

Источник: https://dogalyollar.com/saglik/kanserden-korunma-yollari-bagisiklik-sistemini-guclendirme/

Bitkisel Yöntemlerle Kanserden Korunma Yolları

Kanserden Korunma Yolları Nelerdir?

Bir önceki makalemde akciğer kanseri olmamak için alınacak tedbirlerden bahsettim. Bu makalemde, bazı bitkileri hayatımıza rehber ederek, kanserden korunma yollarını anlatacağım.

Günümüzde tıp gördü ki, kanser ile savaşmanın başlangıcında, doğal bitkiler var. Sağlık bakanlığının da bu konuyla alakalı bir çalışması olduğunu söylemeliyim. Bitkilerin gerçek sahibi artık hekimler olacaktır.

Yani, bitkisel yöntemleri ilerleyen zamanlarda eczanelerden de rahatlıkla bulabileceksiniz.

Kanser Neden Olunur?

Bu sorunun cevabı kişi ile orantılıdır. Nitekim aile geçmişi, genetik faktörler, çevresel faktörler, kullandığı ilaçlar, sigara, alkol, kozmetik, zirai ilaçlar, temizlik, hava kirliliği gibi çeşitli nedenlerden dolayı kanser olunabilir.

Özellikle kimyasal maddeler kansere davetiye çıkarmaktadır. Kimyasal maddelerin neredeyse tamamı vücut için zararlıdır.

Tabiat bize gösterdi ki, geçen yıllar ve geçmişte uygulanan yöntemler gerçekten işe yarıyor. Zaten birçok kanser ilacı ağaç, deniz canlısı, bakteri gibi canlılardan/bitkilerden üretilmektedir.

Ayrıca günümüzde birçok onkoloji profesörü kanser türüne göre bitkisel yöntemlerle desteklenen tedavi yöntemleri gerçekleştirmiştir.

Geçenlerde bir Tv’de gördüm, bir hoca, 3 yıllık akciğer kanserini zerdeçal ile desteklenen kemoterapi ile yenmiş. Gerçekten büyük bir başarıya imza atmış.

Yapılan bir araştırmaya göre en fazla Hintliler tüketiyor, hatta zerdeçal günü bile yapıyorlar. Kansere yakalanma oranları oldukça düşük. Hintlilerin büyük bir kısmı oldukça kötü beslenmektedir. Buna rağmen zerdeçal sayesinde kanser olmuyorlar.

Tüm bunlar araştırma konusu olmuştur, araştıranları bile hayrete düşürecek sonuçlara ulaşılmıştır.

Kanserden Korunma Yolları Nelerdir?

Zararlı alışkanlıkları bırakarak başlayabilirsiniz. Daha sonra kilonuzun i’ye uyup uymadığını kontrol etmelisiniz. Eğer i uyumsuz ise, hemen önlem almalı, kilo vermeye başlamalısınız. Burada en önemli noktalardan biri de mevsimsel meyvelerdir. Mevsimsel meyveleri mevsiminde tüketmeye özen gösterin. Meyve ayrımı yapmayın, azda olsa yemelisiniz.

Bunun dışında sağlıklı ve dengeli beslenerek, kanserden korunabilirsiniz.

Şimdi sizlere maddeler halinde kanserden korunma yollarından bahsedeceğim;

Kanserden Korunma Yolları Maddeler Halinde

Anti-kanser bitkileri ve meyveleri hakkında sizlere detaylı bilgiler topladım;

 1. Günde en az 5 porsiyon, çoğunluğu sebze türü olacak şekilde tüketin.
 2. Kırmızı et haftada bir defa tüketin. (Çok fazla tüketmek kansere neden olmaktadır)
 3. Daha fazla beyaz et tüketmeye özen gösterin. (Balık haftada en fazla 1 kilo vücuda girmelidir)
 4. Aşırı yağlı her şeyden uzak durun.
 5. Alkolü bırakamıyorsanız azaltın. Azaltanlar mutlaka egzersiz yapmalıdır.
 6. Aşırı yağlı yiyecekler kanser dışında da birçok hastalığa neden olmaktadır.
 7. Alkolün zararlarından da bahsedeyim ki bırakmak istemeyenler biraz korksun: Alkol, karaciğer, meme, kalınbağırsak kanserinin ilk nedenleri arasında yer alır.
 8. Çok fazla acı tüketmeyin. Mide kanserinin nedeni, aşırı acı tüketilen yemeklerle alakalıdır.
 9. Direkt ateş ile temas eden yemeklerde kanser sebebidir.
 10. Turşu tüketmek faydalıdır ancak, aşırıya kaçmak mide kanserine neden olur. Turşu özellikle bağırsak florası için faydalıdır.
 11. Yağda kızartılarak yapılan her şey kanser nedenidir. Tavsiye: Buhar, haşlama ve pişirme yöntemlerini tercih etmelisiniz.
 12. Lifli gıdaları tercih ederek, kalınbağırsak kanserini engelleyebilirsiniz.
 13. Meyve ve sebze tüketimini artırın.
 14. Günde en az 1 litre su tüketin.
 15. Tam tahıllı gıdalar tüketin.
 16. Tek tip gıda tüketmeyin, her çeşit meyve ve sebzeden tüketin. Sebzelerde tavsiye edilen koyu renklilerdir.
 17. Bitkisel gıdalar günün 3 te 2 sini oluşturmalıdır.
 18. Hayvansal gıdalar 3 te 1 ini oluşturmalıdır.

Kanser Savaşçısı Yiyecekler

 1. Sarımsak
 2. Soğan
 3. Domates
 4. Biber
 5. Limon
 6. Portakal
 7. Yeşil çay
 8. Fasulye
 9. Zerdeçal
 10. Keklikotu
 11. Biberiye
 12. Zencefil
 13. Yulaf ezmesi
 14. Kahverengi pirinç
 15. Yoğurt
 16. Nar

Yukarıdaki listedeki baharatları özellikle yemeklerde sos niyetine kullanabilirsiniz. Özellikle tavsiyem, zerdeçalı tüm yemeklerde baharat şeklinde tüketin. Başta akciğer olmak üzere, birçok kanser türüne karşı çok etkilidir.

Источник: https://www.dogalguzellik.net/bitkisel-yontemlerle-kanserden-korunma-yollari.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.