Kanserden Korunmak İçin Düzenli Spor Yapın

içerik

Kanser türlerinden korunmak için yapılması gerekenler

Kanserden Korunmak İçin Düzenli Spor Yapın

En sık görülen kanserler olan meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı gibi kanserler için ise erken tanı mümkün. Bu tablo kanserlerin %60-70'inin yönetilebilir olduğunu gösteriyor.

Memorial Antalya Onkoloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, 1-7 Nisan Kanserle Savaş Haftası'nda, “Dünyada artık her kanser türü için ayrı çalışmalar yapılıyor. Hangi kanser türünün nasıl azaltılabileceğine ilişkin, o kanser türüne göre özel önlemler alınması hedefleniyor. Toplum, bu konuda yapılan çalışmalarla bilinçlendiriliyor” şeklinde konuştu.

5 Kanser türünden korunmak için egzersiz şart

Kanserden korunmada en etkin yollardan biri olan hareketli yaşamın önemini vurgulayan Prof. Dr.

Özdoğan, “Özellikle kanser ve egzersiz ilişkisi ile ilgili yapılan araştırmalar, düzenli spor alışkanlığının kanserden koruyucu etkisinin yanı sıra tedavi gören hastalarda yan etkileri azalttığı; kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi sonrası iyileşme sürecine yardımcı olduğunu gösteriyor” açıklamasını yaptı.

Meme, kalın bağırsak, rahim, beyin ve pankreas kanserlerinde, hareketli yaşamın artık çok önemli bir engelleyici faktör olduğunu dile getiren Prof. Dr. Özdoğan, hangi kanser türü için nasıl önlem alınması gerektiği hakkında şu bilgileri paylaştı.

Meme kanserinden korunmak için haftada 4 saat yürüyüş yapın

Kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri olan meme kanserinde artık egzersizin koruyucu etkisinin bulunduğu yapılan pek çok çalışma ile ispatlanmış durumda. Düzenli egzersiz ve spor alışkanlıkları, özellikle menopoz sonrasında kadınlarda meme kanseri riskini azaltmaktadır.

4 yıl boyunda her hafta 4 saat yürüyüş yapan kadınlarda, aynı süre içinde daha az egzersiz yapan kadınlara nazaran, hastalık riskinin % 10 azaldığı görülmüştür.

5-9 yıl boyunca her hafta 12 saat egzersiz yapan kadınlarda, bu süre içinde egzersizi azaltan grupların kanser riski, azaltmayanlara oranla ciddi bir artış göstermiştir.

Kolon kanserinden korunmak için ne yediğinize dikkat edin

Tüm dünyada hem erkek hem de kadınlarda kansere bağlı yaşam kaybına yol açan ikinci kanser türü olan kolon ve rektum kanserlerinin oluşumunda yanlış beslenme şekilleri önemli bir yer tutmaktadır.

Aşırı kırmızı et tüketimi ve özellikle ızgarada pişirilen etler, işlenmiş şarküteri ürünleri, çiğ ve tütsülenmiş etler kalın bağırsak kanserlerini tetiklemektedir. Özellikle erkeklerde alkol tüketiminin de kalın barsak kanserini artırıcı etkisi vardır.

Daha çok sebze, meyve ve tam tahıllı ürünlerle beslenme ise bu kanser türünün gelişme riskini azaltan en önemli faktörlerdir.

Kalın bağırsak kanseri riskini azaltmanın en iyi yolu; düzenli egzersiz yapmak, kırmızı et ve işlenmiş et ürünlerini mümkün olduğu kadar az tüketerek sebze-meyve ağırlık beslenmek, önerilen miktarda süt ve süt ürünleri tüketerek kalsiyum almak, vücuttaki D vitamini seviyesinin yeterli olduğundan emin olmak ve aşırı alkol tüketiminden kaçınmaktır. Haftada 9 saatten fazla fiziksel aktivite 150 dakikalık yürüyüşe eş değerdir ve bunu düzenli olarak yapan kişilerde, haftada 3 saatten fazla aktivite yapan kişilere oranla kolorektal kanser oluşma riski azalmaktadır. Buna ek olarak, her gün boş zamanlarında 6 veya daha fazla saati oturarak geçirenlerde, 3 saatten daha az oturarak geçirenlere nazaran kişilere göre kanser görülme riski yine artmaktadır.

Rahim kanserinden korunmak için kilonuzu kontrol altına almalısınız

Rahim kanseri en sık rastlanan jinekolojik kanser türüdür ve kadın kanserleri arasında 4'üncü sırada yer almaktadır. Obezite ve rahim kanseri arasında oldukça güçlü bir ilişki vardır. Aşırı kilolu veya obez kadınlarda bu hastalığın gelişme riski, 2-3,5 kat daha fazladır.

ABD'de hastalıkların yaklaşık %60'ı obeziteye bağlı ortaya çıkmaktadır. Aşırı kilo ve obezitenin yanında oturarak geçirilen uzun saatler de rahim kanserinin en önemli nedenlerinden biridir.

Hareketli bir yaşantı ve düzenli egzersiz yapmak, dolaylı yoldan rahim kanseri riskini etkiler, kadının sağlıklı kiloda kalmasını sağlar ve şeker, yüksek tansiyon gibi bu hastalığı tetikleyen diğer risk faktörlerini azaltır. Rahim kanserine karşı sağlıklı beslenip düzenli egzersiz yaparak sağlıklı kiloda kalmak çok önemlidir.

Düzenli egzersiz ile rahim kanserlerinin %60'ının önlenebildiği bilinmektedir. Bunun yanında, çok aktif bir yaşam tarzına sahip olan kadınların yumurtalık kanserinden de korunma oranı %30-60'dır.

Beyin kanserinden korunmak için yürüyüş ve koşu yapmalısınız

Beyin kanserinin oluşma nedenlerine ilişkin yapılan araştırmalar, yürüyüş ve koşu ile harcanan enerjinin, beyin kanserine bağlı yaşam kaybı riskini azalttığını göstermektedir.

Yaş, ırk, cinsiyet ve eğitim gibi faktörler değerlendirildikten sonra günde 2 saate yakın egzersiz yapmanın, %43.2 oranında beyin kanseri riskini azalttığı bilinmektedir. Günde 1 saat egzersizin de %39.

8 oranında beyin kanserinden koruyucu özelliği ortaya konulmuştur.

Akciğer kanserine karşı sigarasız yaşam, sebze ve meyvelerce zengin sofra önemli

Akciğer kanseri olanların %85'inden fazlası sigara içtiği ve %10-14'ü radyasyona maruz kaldığı için bu hastalıkla yüz yüze gelmektedir. Sigara kullanmak, akciğer kanserinde önemli bir faktördür.

Sağlıksız beslenme ve az egzersiz yapma, akciğer kanseri riskini tetikleyen diğer faktörler olarak sıralanabilir. Günde en az 5 tabak meyve ve sebze tüketimi sigara içen veya içmeyen herkeste akciğer kanseri riskini azaltmaktadır.

 Sağlıklı beslenmek, akciğer kanseri riskini azaltıyor olsa da, sigara önemli bir risk unsuru olmaya devam etmektedir. Sigara içenlerde yüksek oranda tüketilen beta-karoten ve/veya A vitaminli besin takviyeleri, akciğer kanser riskini artırmaktadır.

Akciğer kanserinden korunmak için öncelikle sigarayı bırakmak, sigara içilen ortamlarda bulunmamak ve radyasyon ışınlarından mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

Mide kanserine karşı işlenmiş et tüketimi azaltılmalı

Mide kanseri, dünyada en sık görülen 4'üncü, kansere bağlı yaşam kaybında ise 2'inci sırada yer alan bir kanser türüdür. Mide kanseri riskinin azaltılmasında; düzenli egzersiz yapmak, çok miktarda taze meyve ve sebze ile beslenmek ve az tuzlu yiyecekler tüketmek önemli bir yer tutmaktadır.

İşlenmiş et ürünleri (salam, sucuk, sosis vs) ve tuzlu gıdalar tüketmenin, mide kanseri riskini artırdığı yapılan birçok bilimsel çalışmada kanıtlanmıştır. Mide kanseri riskini azaltmak için en iyi tavsiye, günde en az 2,5 tabak sebze ve meyve tüketimi, işlenmiş et ürünleri (sucuk, sosis, salam vs.

), tuz ve tuzlu gıda tüketiminin azaltılması, bol bol egzersiz yapmak ve sağlıklı kiloda kalmaktır.

Источник: https://www.marastanhaber.com.tr/kanser-turlerinden-korunmak-icin-yapilmasi-gerekenler-18642h.htm

Kanserden korunmak için 10 öneri!

Kanserden Korunmak İçin Düzenli Spor Yapın

Haftada yarım kilodan fazla et yemeyin, bol sebze, makul oranda meyve tüketin, her gün spor yapın, gece 12’den sonra ışıkları söndürün, sağlık kontrollerinizi ihmal etmeyin.

Kanserden korkmak yerine korunmak için önlemler almak gerektiğini söyleyen Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Andaç Argon, kanserden korunmanın 10 yolunu şöyle sıraladı: 

1- SİGARA: 

Çalışmalar gösteriyor ki; günde tek bir tane dahi sigara içilmesi, kansere sebebiyet verebilir.

Bu bağlamda nargile, puro ve pipo gibi diğer tütün türevlerini içmek ve pasif içicilik de risk taşıyor.

Örneğin; bir nargile seansında yaklaşık 50 adet sigara içmiş gibi olduğunuzu unutmayın.

Yanınızda sigara içen birisine asla müsamaha göstermeyin.

KİLOYA VE MUTFAĞA ÇEKİ DÜZEN VERİN

2- İDEAL KİLO: 

İdeal kilomuzda yaşarsak, kanserden uzakta yaşamış sayılırız.

Kabaca ideal kilomuz, boyumuzun son iki rakamı veya ondan en fazla 5 kg kadar daha fazlası olarak tanımlanabilir.

Tüm yaşamımız boyunca ideal kilomuzu koruyacak bir beslenme sitili oluşturmalıyız.

Bunun için: 

a- Yarım kilo et: Haftada yarım kilodan fazla et yememeliyiz.

b- Beyazlara veda: Unlu ve şekerli gıdalardan olabildiğince uzak durmalıyız.

c- Doğru yağ seçin: Mutfağımıza sağlıklı yağlar dediğimiz zeytinyağı, fındık yağı, kanola yağı ve mısır yağı dışında yağ sokmamalıyız.

d- Bol sebze makul meyve: Her gün karışık salata, sebze yemeği ve makul ölçülerde mevsimin meyvelerinden yemeliyiz.

e- Tütsülemeyin: Kızartma, mangal ve tütsüleme gibi sağlıksız tekniklerle hazırlanmış gıdaları yememeliyiz.

f- Alkole dikkat: Alkollü içeceklerden uzak durmalıyız.

g- Organikten şaşmayın: Tüm gıdalarımızın doğal, organik, katkı ve koruyucu maddeler içermeyen gıdalar olmasına özen göstermeliyiz. Sürekli organik ürünler talep etmeliyiz. Genetiği değiştirilmiş gıdalardan uzak durmalıyız.

h- Yatarken yemeyin: Yatmadan 3 saat evvel yiyecek tüketimine son vermeliyiz.

İŞE GİDER GİBİ SPORA GİDİN

3- SPOR: 

Gerek ideal kilomuzu korumak, gerekse de bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için düzenli spor yapmalıyız.

Haftada en az 3-4 gün, ideali her gün yapılacak olan yarım saatlik tempolu koşu aslında yeterlidir.

İlaveten yapılacak aletli, aletsiz egzersizler sağlığımıza ek katkılar sağlayacaktır. İşe gidiyormuş gibi spor salonuna gitmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz.

GECE 12’DEN SONRA IŞIKLARI KAPATIN

4- DÜZENLİ UYKU: 

Erişkinlerin günde 7.5 saat aralıksız uyumaları zorunludur.

Ayrıca en geç gece yarısı saat 12’de, ışıksız bir ortamda uykuya geçmemiz lazım ki bizi kanserden koruyan melatonin hormonu salgılanmaya başlasın.

Gündüz telafi uykuları aynı faydayı sağlamamaktadır.

OKULLARI VE SINIFLARI HAVALANDIRIN

5- MESKEN GAZLARI: 

Her sabah evimizi, iş yerlerimizi, çocuklarımızın saatlerce vakit geçirdiği okullarımızı ve sınıflarımızı 5-10 dakika havalandırıp, gece boyunca biriken başta radon olmak üzere kanserojen gazlardan kurtulmamız lazım.

Radon gazı, akciğer kanserinin en önemli nedenlerinden birisidir.

Özellikle hiç sigara içmeyen insanlarda görülen akciğer kanserlerinden sorumlu olabilir.

ÇOCUĞUNUZU CEPTEN UZAK TUTUN

6- ELEKTROMANYETİK RADYASYON: 

Nükleer bir savaş ya da en son Japonya’da olduğu üzere nükleer bir kaza sonucu maruz kalınacak iyonizan radyasyondan hepimizi daha çok ilgilendiren iyonizan olmayan radyasyondan korunmalıyız.

a- Cep telefonuna sınır koyun: 

Beyin gelişimini henüz tamamlanmadığı 12-13 yaşına dek çocuklarımızı cep telefonlarından uzak tutmalıyız. Erişkinlerin de günde en fazla 30 dakika ve kulaklıkla cep telefonu kullanması gereklidir.

b- Modemi kapatın: 

Küçük ev aletlerinin ciddi elektromanyetik radyasyon yaydığını unutmayın.

Gece yatarken odanızda kablosuz modem, cep telefonu vs. bulundurmayın.

Isıtıcıların yatağınıza en az 2 metre uzaklıkta olmasına dikkat edin.

Mümkünse evinizin baz istasyonları ya da yüksek gerilim hatlarından uzakta olmasına dikkat edin.

GÜNEŞTEN KORUNMAYI ÖĞRENİN

7- GÜNEŞ:

Özellikle yaz aylarında ya da karlı yüksek rakımlı bölgelerde yaşayanların kış aylarında da dikkat etmeleri gereken husus; güneşin tehli ultraviyole-B ışınlarıdır.

Yazın saat 10-15 arasında asla denize girilmemeli; sokağa çıkarken de güneşten korunacak şekilde giyinmeliyiz.

Özellikle sarışın, çilli ve vücudunda 20’nin üzerinde beni bulunan insanların güneşten korunmaları gerekir.

Güneş kremlerinin asla gerçek koruma sağlayamayacağı unutulmamalıdır.

Solaryuma asla gidilmemelidir.

ERKEN TEŞHİS BÜYÜK ORANDA SİZİN ELİNİZDE

8- KORUYUCU TIP UYGULAMALARI:

Kanserden korunmanın en ucuz ve en etkili yöntemi ona yakalanmamaktır.

Check-up lüks değil: 

Herkesin yılda bir kere check-up programına katılması gereklidir.

Hekiminizle konuşun: 

Meme, kalın barsak, rahim ağzı, akciğer ve prostat kanseri gibi bazı kanserlerin rutin tarama programları vardır; hekiminizle bu konuyu konuşun.

Aşıları unutmayın: 

Bazı aşı programları (hepatit, rahim ağzı gibi) kansere karşı koruma sağlar.

Hormondan uzak durun: 

Menopoza girmiş kadınlarımızın sıkıntıları için uygulanan hormon replasman tedavisi dediğimiz hormon ilaçlarının yerine başka ilaçlar kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

Genlere dikkat: 

Genetik yatkınlığı olanlar, onkologları ile risk değerlendirmelerini yapıp, gerekli önlemleri almalı.

İşyeri kanser etmesin: 

Kanserlerin önemli bir kısmında neden, yaptığımız işle ilgilidir.

Özellikle iş yerlerimizde çeşitli kimyasal maddelere, boya maddelerine ve endüstriyel tozlara (asbest, silika, kömür) maruz kalıyorsak; işverenden endüstriyel hijyeni sağlaması için gerekli önlemleri almasını talep etmeliyiz.

Bunun için özel korumalı giysiler ve maskeler, uygun havalandırmalı odalar ve kabinler oluşturulması, düzenli sağlık kontrolleri, sık sık istirahatlar temin edilmelidir.

Ne giydiğinizi bilin: 

Kimyasallara maruz kaldığımız diğer bir husus özellikle uzak doğudan ithal edilen giysiler ve oyuncaklarda kullanılan azo boyarlar ve tehli kimyasallardır.

Bu ürünlerden uzak durmalıyız.

Saç boyaları masum değil: 

Saç boyalarının özellikle kan ve kemik iliği kökenli kanserlerde rol oynadığını unutmamalıyız.

Mevsiminde beslenin: 

Organik olmayan gıda maddelerinde yüksek oranda kimyasallar olduğunu unutmayın. Bu nedenle en iyisi mevsimin sebze ve meyvelerini tüketmektir.

Egzoz gazından korunun: 

Trafikte uzun zaman geçiriyorsak; başta dizel egzozları olmak üzere birçok kansere neden olan gazlara maruz kaldığımızı unutmayalım.

STRESLİYİM DEMEYİN ÇÖZÜMLER ÜRETİN

10- STRESLE BAŞA ÇIKMA TEKNİKLERİ:

Eğer yaşamımızda ciddi stres oluşturan bir faktör varsa en iyisi ondan kurtulmaktır.

Bu mümkün değilse stresle baş etme yöntemlerini uygulamalıyız.

Örneğin; düzenli spor yapabilir, seyahat edebilir, hobiler edinebiliriz.

Sanatla ilgilenebilir, çeşitli sosyal faaliyetlerde bulunabiliriz.

Bunlar bizi günün stresli rutininde kurtaracaktır.

Ruh sağlığımızı tehdit eden stresler için kesinlikle profesyonel destek almalıyız.

Yazıyı sevdiklerinizle paylaşarak onların da bilgilenmelerini sağlayabilirsiniz.

Aşağıdan diğer faydalı bilgilere göz atabilirsiniz…

Источник: https://superbilgiler.com/kanserden-korunmak-icin-oneriler/

Kanserden korunmak için düzenli spor yapın

Kanserden Korunmak İçin Düzenli Spor Yapın

Kanser, tüm dünyada ve Türkiye’de görülme oranı hızla artan hastalıklar arasında yer alıyor. Kanserin ortaya çıkmasında etkili olan genetik faktörlere, çevresel faktörler, günlük yaşam alışkanlıkları ve hayat kalitesi de ekleniyor.

En önemli kanser nedenleri arasında gösterilen sigaraya, alkol ve obezite ile olumsuz çevre koşulları da eklendiğinde, kanserin değiştirilebilir nedenlerinin bulunduğu gerçeği, her geçen gün önemini daha da artırıyor. Kanserden korunmak ya da kanser türlerinin bir bölümünü engelleyebilmek aslında mümkün.

Düzenli ve sağlıklı beslenme, kilo ve stres kontrolünün yanı sıra düzenli egzersiz, kaliteli yaşamın kapılarını açıyor.

MEME KANSERİNİN GÖRMEZDEN GELİNEN 5 BELİRTİSİ Meme kanserine yakalanan kadın s… KANSERE KARŞI KORUYUCU MUCİZE İKİLİ Bu besinler kanserden korunmanız…

Memorial Şişli Hastanesi Onkoloji Merkezi’nden Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Soley Bayraktar, “04 Şubat Dünya Kanser Günü” öncesinde, kanser hastalığının tanı ve tedavilerindeki güncel gelişmeler ile kanser riskini azaltan önlemler hakkında bilgi verdi.

Çevresel faktörleri iyi tanıyın

Kanser, tek bir hastalık değil, bir hastalık grubu olarak kabul edilmektedir. Yüzlerce türü olan hastalık, tüm dünyada hızla artarak kalp hastalıklarından sonra yaşamı tehdit edici risk faktörleri arasında yer almaktadır.

Kanserin değiştirilemeyen nedenleri bulunmakla birlikte, kanser oluşumunu önleyebilecek bazı değişiklikler, hastalığın kontrol altına alınabilmesine olanak tanımaktadır.

Genetik nedenler ve ilerleyen yaş engellenemese de çevresel faktörler ve günlük yaşam alışkanlıklarının düzenlenmesi ile kanserin azaltılabildiği günümüzde artık bilinen bir gerçektir. Bunun yanında kanser oluşumuna zemin hazırlayan çevresel faktörlerin de iyi tanınması önemlidir. Bunlar;

 • Hormonlu yiyecekler tüketmek veya hormon içerikli haplar almak
 • HPV virüsü (sadece cinsel yolla bulaşır)
 • Güneşten korunmamak ve güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak

KADIN HASTALIKLARINA YAKALANMAMAK İÇİN ALMANIZ GEREKEN ÖNLEMLER NELERDİR? Her kadının bilmesi gereken bilg… KANSERİN ŞİFRESİNİ GENETİK KODLAR ÇÖZÜYOR Kanser vakalarında kişiye özel t…

Tek bir sigara bile yaşam kaybı riskini artırıyor

Aşırı kilo ve sigara, kanser hastalıklarının en önemli sebepleri arasında bulunmaktadır. Sigara az miktarda içilse bile kanser oluşturma riski yüksektir. Hayatları boyunca günde sadece bir tek sigara içen kişilerde bile erken hayat kaybı riski, içmeyenlere göre %64 daha fazladır.

Günde 1 ila 10 sigara içenlerde ise erken ölüm riski %87 daha fazladır. Sigara ne kadar erken yaşta bırakılırsa, kanser riski de o kadar hızlı azalmaktadır. Sigara-kanser ilişkisi en çarpıcı olarak akciğer kanserinde görülmektedir. Günde 1 sigaradan daha az içenlerde bile akciğer kanseri riski, içmeyenlere göre 9 kat daha fazladır.

Günde 1 ila 10 sigara içenlerde ise akciğer kanseri, riski içmeyenlere göre 12 kat daha fazladır. Sigara içmek sadece kanser değil, diğer kronik akciğer hastalıklarının oluşum riskini de artırmaktadır.

Buna bağlı olarak, günde 1 ila 10 adet sigara içenlerin akciğer hastalıklarından ölüm riski, içmeyenlere göre 6 kat, kalp rahatsızlıklarından ölüm riski de 1.5 kat artış göstermektedir.

Düzenli spor yaparak 13 farklı kanseri engelleyebilirsiniz

Amerikan Ulusal Kanser ajansının (NCI) yaptığı son çalışmaya göre düzenli spor yapmanın, kansere yakalanma riskini %20 azalttığını ortaya koymuştur. Spor özellikle; meme, kalın bağırsak ve rahim kanseri riskini azaltıcı etkiye sahiptir.

Spor aynı zamanda yemek borusu kanseri ile karaciğer, mide, böbrek, baş-boyun, mesane kanseri ve lösemi riskini de azaltmaktadır.

Yapılan araştırmaların ortaya koyduğu bir başka çarpıcı gerçek de sigara içen ve aşırı kilolu olan kişilerin düzenli spor yaptıklarında, kansere yakalanma riskinin azalmasıdır.

KOŞMANIN FAYDALARI NELERDİR? Oturup düşünecek olursanız niye … EVDE YAPABİLECEĞİNİZ EGZERSİZLER Karın yağları, kol sarkması, bac…

Haftada 150 dakika spor kanser riskini azaltır

Başta kanser olmak üzere birçok hastalıktan koruyucu etkiye sahip olan spor, haftada en az 2.5 saat yapılmalıdır. Spor, kişinin sağlık durumuna özel olmalı ve genellikle nabız en az 120 olacak şekilde orta-kuvvetli derecede yapılmalıdır. Yüzme, bisiklet, yumuşak zeminde koşmak kişinin daha sağlıklı bir vücuda sahip olmasını sağlamaktadır.

Nabzı arttıran ve vücudu fiziksel olarak tam çalıştıran, yağ yakan egzersizlere ‘kardiyo’ adı verilmektedir. Metabolizmayı düzene sokan kardiyo egzersizlerin yanında herkesin daha kuvvetli kemik ve kaslara sahip olabilmesi için belli oranda ağırlık kaldırması da tavsiye edilmektedir.

Özellikle kadınların menopoz sonrası kemik erimesi riskine karşı kendileri için uygun olan ağırlık kaldırmaları önerilmektedir. Spor yaparak metabolizması güçlenen vücut, daha çok kalori yakılmasını sağlayarak kişinin ideal kiloda kalmasını sağlamaktadır.

Spor aynı zamanda insülin direncini kırarak vücutta enflamasyonu azaltır ve kansere dönüşebilecek anormal hücrelere yol açan büyüme hormonlarını azaltmaktadır.

Kansere yakalanan ünlüler

+20Deniz Uğur

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/egzersiz/haber/1045851-kanserden-korunmak-icin-duzenli-spor-yapin

Kanserden korunmanın yolları

Kanserden Korunmak İçin Düzenli Spor Yapın

Kadın, erkek ve çocuk; maalesef her yaş ve her dönemde kişinin yakalanabileceği kanserle mücadelede tıp ve tıp teknolojisinin gelişmesiyle büyük yol aşamalar kaydedildi.

Günümüzde birçok tetkikle kanserin erken teşhisi sağlanabilirken, sağlıklı bir yaşam biçimi de kişilerin kanserden korunması için büyük bir etken oluşturur.

Yaşam şekli, genetik miras ve başka sebeplerle oluşabilen kanser risklerini düşünerek yaşamak önlem almak için bir adım olabilir.

Kanser riskinizi azaltın
Kanser taramaları ve kendi kendine muayene, kanserden korunmanızı sağlayarak sağlığınızda büyük rol oynar. Bu basit testler, kanseri erken teşhis edebilir ve hayat kurtarabilirler.

Kanserden korunma yollarından biri olan kendi kendine muayeneyi nasıl uygulamanız gerektiğini bilmiyorsanız, doktorunuzdan size göstermesini isteyin. Ayrıca hangi çeşit tarama testlerine ihtiyacınız olduğunu da öğrenin. Kanserden korunmada erken teşhis büyük rol oynar. Kanseri erken safhalarında tanımak için kullanılan bazı yollar:

 • Meme (Kendi kendine muayene, profesyonel göğüs testi, mamogram)
 • Deri (Kendi kendine muayene, profesyonel test, biyopsi)
 • Boyunla ilgili (Pelvise testi, pap testi)
 • Kolorektal (Dijital rektum testi, dışkıdaki kanın taranması, kolorektaltest)
 • Prostat (Dijital rektum testi,kan testi)
 • Yumurtalık (Kendi kendine muayene, profesyonel test)

Kanser belirtileri nedir?

Sessizce vücutta yayılabilen kanser, siz farkında olmadan da bazı belirtiler gösterebilir. Bazı kanser belirtileri şunlardır:

 • Bağırsak ve mesane alışkanlıklarında değişme
 • İyileşmeyen yara
 • Olağandışı kanama veya boşalma
 • Göğüste veya herhangi bir yerde yumru
 • Yutkunmada zorlanma
 • Siğilde veya bende fark edilebilir değişiklikler
 • Sürekli öksürük veya ses kısıklığı

Sağlıklı yaşamla kanserden korunun
Sağlıklı yaşam tarzı, örneğin; sigara içmemek, yağ oranı düşük şeyler yemek ve fiziksel olarak aktif olmak, kanser riskinizi azaltır.

Aslında çoğu kanser vakası, yaşam tarzıyla bağlantılıdır. Yani, kansere yakalanıp yakalanmayacağınızı kontrol edebilirsiniz.

Kanser olma riskinizi azaltmak için atacağınız her adım aynı zamanda genel sağlığınız içinde yararlı olur.

Kanserden korunmak için nereden başlamalısınız?

Kanserden korunmanın ilk şartlarından biri sigara denebilir. Sigara içiyorsanız veya tütün çiğniyorsanız bırakmalısınız. Yediğiniz yemeğin türü, yaptığınız egzersizin miktarı yani yaşam tarzınız, kanser riskinizi etkileyerek kanserden korunmanızı sağlar.

Yaşam tarzınızı değiştirmek zor gelebilir. O nedenle bunu kanserden korunmak amacıyla yaptığınızı düşünerek yavaş yavaş yapın. Sadece birkaç değişiklikle başlayın. Kanserden korunmak için yapabilecekleriniz:

 • Tütünden ve sigaradan uzak durun.
 • Daha fazla meyve, sebze, tahıl ve diğer bol lifli yiyecekler tüketin.
 • Daha fazla bitkisel protein yiyin; soya peyniri gibi.
 • Gerekliyse kilo verin.
 • Fiziksel olarak daha aktif olun.
 • Kanser tehlerine karşı korunmasız kalmayın.
 • Gerekli olduğunda kanser taraması yaptırın.

Sigaraya savaş açın
Tütün kullanımını bırakmak, çeşitli kanser türlerine yakalanma olasılığınızı azaltan en iyi yoldur. Kanserden korunmak için sigarayı bırakma yöntemleri:

 • Doktorunuza danışın.
 • Sigarayı bırakmış, eski içicilerden destek alın.
 • Bir plan geliştirin.
 • Bir tarih belirleyin ve ona uyun.

Sağlıklı beslenme modeli geliştirin
Kanserden korunmanın diğer önemli koşulu sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı beslenmek; kolon ve prostat gibi kanserlere yakalanma riskinizi azaltır. Kanserden korunmada sağlıklı beslenme için;

 • Kızarmış yiyecekler, yağlı etler ve diğer yüksek yağ oranlı yiyecekleri daha az tüketin.
 • Günde en az 5 tane meyve ve sebze yiyin, özellikle yeşil yapraklı ve yüksek C vitaminli besinler, turunçgiller tüketin.
 • Lahana ailesinden olan brokoli, karnabahar ve brüksel lahanası gibi sebzeler yiyin.
 • Yulaf gibi tahıllar tüketin.
 • Alkol tüketiyorsanız bırakın veya sınırlandırın.

Aktif bir yaşama önderlik edin
Genel olarak, aktif bir yaşamı tercih eden insanlar daha az rahatsızlık yaşarlar. Aktif yaşam kanserden korunmada önemli bir yere sahiptir. Aktif bir yaşam için;

 • Her gün yürüyün, bahçe işleriyle uğraşın veya yapmaktan hoşlandığınız bir aktivitede bulunun.
 • Yürüyüş veya bisiklet kulübüne katılın.
 • Arabayla değil yürüyerek veya bisikletle bir yerlere gidin.


Tehlere karşı korumasız olmayın

Kendinizi, cilt ve diğer kanserleri oluşturan risklerden koruyabilirsiniz. Cilt kanserinden korunmak için;

 • Gün boyunca dışarıda olmanız gerekirse, 15 ya da daha fazla koruma faktörlü güneş kremi kullanın.
 • Güneşin altındayken şapka giyin.
 • Güneşin en sıcak olduğu öğle vakitlerinde, dışarıdaki aktivitelerden kaçının.
 • Evdeki veya işyerindeki tehli maddelere karşı dikkatli olun.
 • Tehli ve kimyasal maddelerin kullanıldığı bir yerde çalışıyorsanız koruyucu elbise giyin.

Video: Kanserden korunmak için yapmanız gerekenler

İlginizi çekebilir:

Bu testler hayat kurtarıyor!

Erken teşhis ihtimali yüksek kanser türleri

Kanserle ilgili doğru bilinen yanlışlar

Kanserle savaşan 10 besin

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/hayat/bilgi/kanserden-korunmanin-yollari

Kanserden korunmak için 9 öneri

Kanserden Korunmak İçin Düzenli Spor Yapın

Dünyada her yıl ortalama 14 milyon, Türkiye’de ise 150 bin kişi kansere yakalanıyor. Kanserin önemli bir bölümünü ortadan kaldırmak ve kanserden korunmaksa, alınacak basit önlemler ve yaşam tarzı değişiklikleri ile mümkün olabiliyor.

1- Et yerine balık, un yerine baklagiller tüketin

Kanserden korunmada sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür. Taze meyve ve sebzeden zengin bir beslenme alışkanlığı kazanılması, yeterli miktarda su tüketilmelidir.

Saat başı bir bardak su, vücudun sıvı ihtiyacını karşılayacak ve toksinlerin atılmasına yardımcı olacaktır. Et tüketiminde tercih, daha çok beyaz et ve balıktan yana olmalıdır.

Balık, özellikle kış aylarında haftanın 2 günü menüye eklenmelidir.

Kırmızı et tüketimi kalın bağırsak kanseri riskini artırdığı için haftada en fazla kişi başına yarım kilo et yeterli olacaktır. Etler haşlama veya buğulama yöntemiyle pişirilmeli, mangalda ve ateşe yakın pişirme yöntemlerinden olabildiğince uzak durulmalıdır. İşlenmiş et grubunda olan salam, sosis ve sucuk gibi şarküteri ürünleri tüketilmemelidir.

Tuz, şeker ve unlu besinler de sınırlandırılmalı, günde 3-4 gramdan fazla tuz ile şerbetli, ağır tatlılardan uzak durulmalıdır. Bakla, kuru fasulye, nohut, mercimek gibi besinlerden zengin sofralar hazırlanmalıdır. Plastik kaplar ve şişeler yerine cam olanları kullanılmalı, besinlerin saklanma koşullarına ve son kullanma tarihlerine dikkat edilmelidir.

2- Hareket edin ve kilo verin

Çağın önemli hastalıkları arasında gösterilen obezite, kanser oluşumunda etkilidir. Meme kanseri başta olmak üzere; kalın bağırsak, rahim, yemek borusu, pankreas, prostat gibi kanser türlerinin oluşumuna zemin hazırlar.

Bu nedenle kilo vermek için gerekirse bir beslenme ve diyet uzmanından yardım alınmalıdır. Günlük egzersizler de kanseri önlemeye yardımcıdır.

Hareketli yaşam ve düzenli spor, özellikle meme, kalın bağırsak, rahim ve prostat kanserleri üzerinde etkilidir.

3- Sigara ve alkolden uzak durun

Tüm kanser vakaları içerisinde ölümlerin %30’undan, akciğer kanserinin de %90’ından sigara sorumludur. Alkol, sigara ile birlikte kullanıldığında kanser riskini daha da artırır.

Özellikle ağız, boğaz, gırtlak, yemek borusu, karaciğer, pankreas, kalın bağırsak ve meme gibi organlarda kanser gelişimini tetiklemektedir.

Sigara ve alkolden uzak durmak, kanserle savaşta çok önemli bir kuraldır.

4- Stres kontrolü sağlayın

Tüm hastalıklara zemin hazırlayan stres, dolaylı olsa da kanser oluşumunu tetikleyebilir. Psikolojik destek almak, spor yapmak, sosyal aktivitelerde bulunmak veya doktor kontrolünde bazı ilaçları kullanmak, stresle mücadelede etkilidir.

5- Güneş ışınlarından yeterli oranda yararlanın

Güneş ışınlarına uzun süreli maruziyet, ultraviyole B ışınlarının cilde nüfuz etmesine ve kanser oluşumuna zemin hazırlar.

Bu nedenle güneş ışınlarından 15 dakika süre ile yararlanmak, D vitamini alımı açısından yeterlidir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı kışın da gerekli koruma sağlanmalıdır.

Zorunlu olarak güneş altında vakit geçirenler ya da yazın tatil beldelerinde uzun süre bulunanlar, koruyucu güneş kremleri kullanmalıdır.

6- Tedbir amaçlı tedavileri önemseyin

Vücudunda lezyonlar bulunan kişilere ilaç tedavisi başlanabilir. Çünkü bu lezyonlar meme veya prostat kanserinin habercisi olabilir. Genetik açıdan meme ve yumurtalık kanseri riski taşıyan kişilere ameliyat önerilebilir.

Rahim ağzı kanserini düşündüren öncü lezyonlar saptandığında ise koruyucu cerrahi müdahaleler yapılabilir. Bağırsaklarında yaygın polipler görülen hastaların bağırsaklarının bir bölümü alınabilir.

Bu tedavi yöntemlerinin kansere karşı koruyucu önlemler olduğu unutulmamalıdır.

7- Kanseri haber veren belirtileri dikkate alın

Kanserin erken belirti ve bulgularını bilmek, hastalığa karşı gerekli önlemleri almak açısından önemlidir.

Açıklanmayan kilo kaybı, ateş, halsizlik, ağrı, bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler, idrarda ve büyük abdestte kan, beklenmedik ve anormal kanamalar ile akıntılar, iyileşmeyen yaralar, vücutta ele gelen kitleler, şişlikler, yutma güçlükleri, hazımsızlık ve ses kısıklığı kanserin belirtileri olabilir. Bu belirtiler fark edildiğinde en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

8- Enfeksiyonlardan korunmak için aşılanın

Dünyada tüm kanserlerin %20’si kronik enfeksiyonlar nedeniyledir. Human Papilloma virüsü (HPV) rahim ağzı kanserine, Hepatit B virüsü karaciğer kanserine neden olabilmektedir. Ayrıca AIDS hastalığı olanlarda birçok kanser daha fazla görülmektedir. Güvenli bir cinsel yaşam ve aşılanma ile bu enfeksiyonlardan ve kanserden korunmak mümkündür. 

9- Düzenli kontrolleri ihmal etmeyin

Herhangi bir şikayetleri olmasa da erkeklerin 35, kadınların ise 40 yaşından sonra checkup veya tarama programları yaptırmaları kanserde erken tanı için oldukça önemlidir. Meme, rahim ağzı, prostat ve kolon kanserlerine özel yapılan tarama programları, ilgili branş doktorlarının önerileri ile gerekli zaman dilimlerinde yaptırılmalıdır.

Источник: http://www.adilmedya.com/kanserden-korunmak-icin-9-oneri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть