Kanserden Korunmak İçin Kilo Verin

Kanserden korunmak için 9 öneri

Kanserden Korunmak İçin Kilo Verin

Dünyada her yıl ortalama 14 milyon, Türkiye’de ise 150 bin kişi kansere yakalanıyor. Kanserin önemli bir bölümünü ortadan kaldırmak ve kanserden korunmaksa, alınacak basit önlemler ve yaşam tarzı değişiklikleri ile mümkün olabiliyor.

1- Et yerine balık, un yerine baklagiller tüketin

Kanserden korunmada sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür. Taze meyve ve sebzeden zengin bir beslenme alışkanlığı kazanılması, yeterli miktarda su tüketilmelidir.

Saat başı bir bardak su, vücudun sıvı ihtiyacını karşılayacak ve toksinlerin atılmasına yardımcı olacaktır. Et tüketiminde tercih, daha çok beyaz et ve balıktan yana olmalıdır.

Balık, özellikle kış aylarında haftanın 2 günü menüye eklenmelidir.

Kırmızı et tüketimi kalın bağırsak kanseri riskini artırdığı için haftada en fazla kişi başına yarım kilo et yeterli olacaktır. Etler haşlama veya buğulama yöntemiyle pişirilmeli, mangalda ve ateşe yakın pişirme yöntemlerinden olabildiğince uzak durulmalıdır. İşlenmiş et grubunda olan salam, sosis ve sucuk gibi şarküteri ürünleri tüketilmemelidir.

Tuz, şeker ve unlu besinler de sınırlandırılmalı, günde 3-4 gramdan fazla tuz ile şerbetli, ağır tatlılardan uzak durulmalıdır. Bakla, kuru fasulye, nohut, mercimek gibi besinlerden zengin sofralar hazırlanmalıdır. Plastik kaplar ve şişeler yerine cam olanları kullanılmalı, besinlerin saklanma koşullarına ve son kullanma tarihlerine dikkat edilmelidir.

2- Hareket edin ve kilo verin

Çağın önemli hastalıkları arasında gösterilen obezite, kanser oluşumunda etkilidir. Meme kanseri başta olmak üzere; kalın bağırsak, rahim, yemek borusu, pankreas, prostat gibi kanser türlerinin oluşumuna zemin hazırlar.

Bu nedenle kilo vermek için gerekirse bir beslenme ve diyet uzmanından yardım alınmalıdır. Günlük egzersizler de kanseri önlemeye yardımcıdır.

Hareketli yaşam ve düzenli spor, özellikle meme, kalın bağırsak, rahim ve prostat kanserleri üzerinde etkilidir.

3- Sigara ve alkolden uzak durun

Tüm kanser vakaları içerisinde ölümlerin %30’undan, akciğer kanserinin de %90’ından sigara sorumludur. Alkol, sigara ile birlikte kullanıldığında kanser riskini daha da artırır.

Özellikle ağız, boğaz, gırtlak, yemek borusu, karaciğer, pankreas, kalın bağırsak ve meme gibi organlarda kanser gelişimini tetiklemektedir.

Sigara ve alkolden uzak durmak, kanserle savaşta çok önemli bir kuraldır.

4- Stres kontrolü sağlayın

Tüm hastalıklara zemin hazırlayan stres, dolaylı olsa da kanser oluşumunu tetikleyebilir. Psikolojik destek almak, spor yapmak, sosyal aktivitelerde bulunmak veya doktor kontrolünde bazı ilaçları kullanmak, stresle mücadelede etkilidir.

5- Güneş ışınlarından yeterli oranda yararlanın

Güneş ışınlarına uzun süreli maruziyet, ultraviyole B ışınlarının cilde nüfuz etmesine ve kanser oluşumuna zemin hazırlar.

Bu nedenle güneş ışınlarından 15 dakika süre ile yararlanmak, D vitamini alımı açısından yeterlidir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı kışın da gerekli koruma sağlanmalıdır.

Zorunlu olarak güneş altında vakit geçirenler ya da yazın tatil beldelerinde uzun süre bulunanlar, koruyucu güneş kremleri kullanmalıdır.

6- Tedbir amaçlı tedavileri önemseyin

Vücudunda lezyonlar bulunan kişilere ilaç tedavisi başlanabilir. Çünkü bu lezyonlar meme veya prostat kanserinin habercisi olabilir. Genetik açıdan meme ve yumurtalık kanseri riski taşıyan kişilere ameliyat önerilebilir.

Rahim ağzı kanserini düşündüren öncü lezyonlar saptandığında ise koruyucu cerrahi müdahaleler yapılabilir. Bağırsaklarında yaygın polipler görülen hastaların bağırsaklarının bir bölümü alınabilir.

Bu tedavi yöntemlerinin kansere karşı koruyucu önlemler olduğu unutulmamalıdır.

7- Kanseri haber veren belirtileri dikkate alın

Kanserin erken belirti ve bulgularını bilmek, hastalığa karşı gerekli önlemleri almak açısından önemlidir.

Açıklanmayan kilo kaybı, ateş, halsizlik, ağrı, bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler, idrarda ve büyük abdestte kan, beklenmedik ve anormal kanamalar ile akıntılar, iyileşmeyen yaralar, vücutta ele gelen kitleler, şişlikler, yutma güçlükleri, hazımsızlık ve ses kısıklığı kanserin belirtileri olabilir. Bu belirtiler fark edildiğinde en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

8- Enfeksiyonlardan korunmak için aşılanın

Dünyada tüm kanserlerin %20’si kronik enfeksiyonlar nedeniyledir. Human Papilloma virüsü (HPV) rahim ağzı kanserine, Hepatit B virüsü karaciğer kanserine neden olabilmektedir. Ayrıca AIDS hastalığı olanlarda birçok kanser daha fazla görülmektedir. Güvenli bir cinsel yaşam ve aşılanma ile bu enfeksiyonlardan ve kanserden korunmak mümkündür.

9- Düzenli kontrolleri ihmal etmeyin

Herhangi bir şikayetleri olmasa da erkeklerin 35, kadınların ise 40 yaşından sonra checkup veya tarama programları yaptırmaları kanserde erken tanı için oldukça önemlidir. Meme, rahim ağzı, prostat ve kolon kanserlerine özel yapılan tarama programları, ilgili branş doktorlarının önerileri ile gerekli zaman dilimlerinde yaptırılmalıdır.

 Her üç kanser vakasından ikisini önlemek mümkün!

Источник: https://indigodergisi.com/2018/04/kanserden-korunmak-icin-9-oneri/

14 Maddede Kanserden Korunmak

Kanserden Korunmak İçin Kilo Verin

Kanserden Korunmak

Yaktığınız her bir sigarada 250 çeşit zararlı kimyasal bulunmaktadır. Bunların yaklaşık 70’i doğrudan kanser yapıcıdır. Sigaranın neden olduğu kanser yalnızca akciğer kanseri değildir. Sigara akciğer kanseri dışında 12 kanser türüyle daha ilgilidir.

Mide kanseri, mesane kanseri, böbrek kanseri, ağız kanseri ve boğaz kanseri bu türler arasındadır. Ne kadar erken bırakırsanız, kanserden korunmak için o kadar iyidir.

Sigarayı bırakma yöntemleri hakkında doktorunuza danışınız.

2. Brokoli Yiyin

Sebze ve meyvelerde besleyici öğeler ve lifler fazla, yağ düşüktür. Bu nedenle sebze ve meyveler bir kanser karşıtı paket gibidir.

Brokoli, brüksel lahanası, kabak, lahana, tere veya diğer turpgiller sebzelerini deneyin. Bu sebzeler hücrelerde kanser oluşumuna neden olan DNA hasarına karşı sizi koruyacaktır. Sert ve kabuklu meyveleri yiyin.

Yapılan araştırmalar bunların hücre hasarını engelleyen kanser karşıtı kimyasalları içerdiğini göstermektedir.

3. Birkaç Kilo Verin

Bel çevresindeki fazla kilolar özellikle göğüs kanseri, kolon kanseri, rahim kanseri, uterus, pankreas, mesane, özofagus ve safra kesesi kanseri gibi kanser türlerine yakalanma riskini arttırır. Araştırmacılar yağ hücrelerinin kanser hücrelerinin gelişmesini tetikleyen maddeleri salgıladığını, böylece kanserden korunmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

4. Alkolü Azaltın

İş çıkışı bir bira içmek keyif verici gibi görünebilir, ancak kanser riskinizi arttırır. Alkol kullanımı ağız kanseri, göğüs kanseri, karaciğer kanseri, özofagus kanseri ve diğer kanser türleriyle ilişkili bulunmuştur. Ne kadar çok alkol alırsanız kanser riskiniz o kadar artmaktadır. Alkol kullanıyorsanız miktarını az tutun.

5. İşlenmiş Et Ürünlerinden Uzak Durun

Araştırmalar sosis gibi işlenmiş et ürünlerinin kanserle ilişkili olabilecek nitrit ve nitratları içerdiğini ortaya koymuştur. Yapılan çalışmalarda çok fazla kırmızı et tüketiminin uzun vadede kolorektal kanserle ilişkili olduğu bulunmuştur. Kanserden korunmak için doğal tavuk ve balığa öğünlerinizde daha fazla yer verin.

6. Hareket Edin

Uzun süre hareketsiz kalmayın. Kanseri önlemek sizin spor yapmanın bir diğer gerekçesi olabilir. Egzersiz yapmak obeziteyi engeller, östrojen ve insülin gibi kan değerlerini düşürür. Bunlar kanserin engellenmesinde etkili olur. Her gün 30 dakikalık bir egzersiz programı belirleyin.

7. Güneş Koruması Kullanın

Güneşlenmek size güzel bir görünüm katabilir, ancak derinin altına indiğinizde UV ışınları kansere neden olabilecek cilt hasarlarına yol açmaktadır.

Bronzlaşma 15 dakika içerisinde başladığından dışarı çıkmadan önce güneş koruyucu kullanın. 30 veya daha yüksek SPF faktörlü ürünleri tercih edin. Yüzme veya terlemeden sonra güneş koruyucuyu yenileyin.

Güneşli havalarda dışarı çıkarken şapka ve güneş gözlüğü kullanın.

8. Güvenli Cinsel İlişki Kurallarına Uyun

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar korunmasız cinsel ilişkiden kaçınmak için tek sebep değildir. Bu enfeksiyonların bazıları kanser riskinizi de arttırabilir.

Rahim ağzı kanseri vakalarının yaklaşık %70’i tip 16 ve 18 insan papilloma virüsü (HPV) ile başlamaktadır. Bazı hepatit türleri de kansere yol açabilir.

Dolaylı bir önlem de olsa kanserden korunmak için cinsel ilişki sırasında kondom kullanın.

9. Kanserden Korunmak İçin Aşı Yaptırın

Aşı denilince aklınıza mevsimsel grip aşısından fazlası gelmelidir. Bazı aşılar kanserden korunmak için temel öneme sahiptir. Belirli HPV aşıları rahim ağzı, vulva, vajina ve anüs kanserlerini engelleyebilir. Aşılanma dönemi 9 ile 26 yaş arasıdır. Hepatit B aşısı karaciğer kanserine yol açan virüsü yok eder. Bu aşı çocukluk dönemi aşı programında yer almaktadır.

10. Toksik Kimyasallardan Kaçının

Karsinojen adı verilen kimyasallar hücrelerinizdeki DNA’lara zarar verebilir. Bu kimyasallara dokunmanız, bunları yemeniz veya solumanız halinde kanser riskiniz artar.

Asbest, radon ve benzen insanların ev ve iş ortamında temas kurabilecekleri kimyasallar arasındadır. Otkıran içerisinde bulunan kimyasallar, plastikler ve bazı ev tipi ürünler de risklidir.

Bütün kimyasallardan uzak duramazsınız, ancak bu zararlı kimyasalların hangi ürünlerde bulunduğunu öğrenin ve bu ürünler yerine daha güvenli seçenekleri tercih edin.

11. Ailenizin Kanser Geçmişini Araştırın

Annenizden ve babanızdan tahmin ettiğinizden çok daha fazla kalıtsal özellik alırsınız. Bunlar arasında kanser gibi hastalıklara yakalanma riski de bulunmaktadır.

Ebeveynlerden çocuklarına taşınan bazı genler kusurludur. Bunlar hasarlı DNA’yı gerektiği gibi onarmaz, bu da kansere yol açar.

Kanserden korunmak için ailenizin sağlık geçmişi hakkında bilgi edinin ve genetik bir test yaptırıp yaptırmama konusunu doktorunuza danışın.

12. Tarama Testlerinizi Yaptırın

Tarama testleri kanseri henüz başlamadan önce bile tespit edebilir. Örneğin kolonospoki kolondaki polipleri kansere dönüşmeden önce tespit etmektedir.

Pap testi kadınlarda rahimde bulunan kanser öncesi ve kanserli hücreleri göstermektedir. Mamogram ve düşük dozlu bilgisayarlı tomografi (LDCT) göğüs ve akciğer kanserinin erken teşhisinde etkilidir.

Bu testleri yaptırmaya ne zaman başlamanız gerektiğini ve ne sıklıkta yapılacağını doktorunuza danışınız.

13. İlaçlar

Bazı ilaçlar belirli kanser türlerine yakalanma riskinizi azaltır.

Tamoxifen (Nolvadex, Soltamox) ve raloxifen (Evista) göğüs kanseri riskini azaltabilir, ancak bu ilaçların ciddi yan etkileri vardır ve doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

Aspirin kolorektal kanseri ve prostat kanserine karşı sizi koruyabilir. Yine de sizi kanserden koruduğunu iddia eden ürünlere ve yiyeceklere karşı dikkatli olun. Bunların bazıları kanıtlanmış etkilere sahip olmadığı gibi, vücudunuzda yan etkiler bırakabilir.

14. Hormon Tedavisi Konusunda Temkinli Olun

Hormon tedavisi menapoz döneminde ani ateş basması ve yorgunluk gibi semptomları azaltıp kemiklerinizi koruyabilir. Ancak hormon tedavisi göğüs kanseri riskini arttırmakta ve kanserin tespitini zorlaştırmaktadır. Kanserden korunmak için hormon tedavisine başlamadan önce tedavinin riskleri hakkında doktorunuzla görüşün.

Источник: https://www.iyibakkendine.com/kanserden-korunmak/

Kanserden korunmak için 9 ÖNERİ

Kanserden Korunmak İçin Kilo Verin

Büyütmek için resme tıklayın

Dünyada her yıl ortalama 14 milyon, Türkiye’de ise 150 bin kişi kansere yakalanıyor. Kanserin önemli bir bölümünü ortadan kaldırmak ve kanserden korunmaksa, alınacak basit önlemler ve yaşam tarzı değişiklikleri ile mümkün olabiliyor.

Memorial Diyarbakır Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. M. Ali Kaplan, 1-7 Nisan Kanser Haftası öncesinde, kanserden korunmak için 9 öneri hakkında bilgi verdi.

1- Et yerine balık, un yerine baklagiller tüketin

Kanserden korunmada sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür. Taze meyve ve sebzeden zengin bir beslenme alışkanlığı kazanılması, yeterli miktarda su tüketilmelidir. Saat başı bir bardak su, vücudun sıvı ihtiyacını karşılayacak ve toksinlerin atılmasına yardımcı olacaktır. Et tüketiminde tercih, daha çok beyaz et ve balıktan yana olmalıdır.

Balık, özellikle kış aylarında haftanın 2 günü menüye eklenmelidir. Kırmızı et tüketimi kalın bağırsak kanseri riskini artırdığı için haftada en fazla kişi başına yarım kilo et yeterli olacaktır. Etler haşlama veya buğulama yöntemiyle pişirilmeli, mangalda ve ateşe yakın pişirme yöntemlerinden olabildiğince uzak durulmalıdır.

İşlenmiş et grubunda olan salam, sosis ve sucuk gibi şarküteri ürünleri tüketilmemelidir. Tuz, şeker ve unlu besinler de sınırlandırılmalı, günde 3-4 gramdan fazla tuz ile şerbetli, ağır tatlılardan uzak durulmalıdır. Bakla, kuru fasulye, nohut, mercimek gibi besinlerden zengin sofralar hazırlanmalıdır.

Plastik kaplar ve şişeler yerine cam olanları kullanılmalı, besinlerin saklanma koşullarına ve son kullanma tarihlerine dikkat edilmelidir.

2- Hareket edin ve kilo verin

Çağın önemli hastalıkları arasında gösterilen obezite, kanser oluşumunda etkilidir. Meme kanseri başta olmak üzere; kalın bağırsak, rahim, yemek borusu, pankreas, prostat gibi kanser türlerinin oluşumuna zemin hazırlar.

Bu nedenle kilo vermek için gerekirse bir beslenme ve diyet uzmanından yardım alınmalıdır. Günlük egzersizler de kanseri önlemeye yardımcıdır.

Hareketli yaşam ve düzenli spor, özellikle meme, kalın bağırsak, rahim ve prostat kanserleri üzerinde etkilidir.

3- Sigara ve alkolden uzak durun

Tüm kanser vakaları içerisinde ölümlerin %30’undan, akciğer kanserinin de %90’ından sigara sorumludur. Alkol, sigara ile birlikte kullanıldığında kanser riskini daha da artırır.

Özellikle ağız, boğaz, gırtlak, yemek borusu, karaciğer, pankreas, kalın bağırsak ve meme gibi organlarda kanser gelişimini tetiklemektedir.

Sigara ve alkolden uzak durmak, kanserle savaşta çok önemli bir kuraldır.

4- Stres kontrolü sağlayın

Tüm hastalıklara zemin hazırlayan stres, dolaylı olsa da kanser oluşumunu tetikleyebilir. Psikolojik destek almak, spor yapmak, sosyal aktivitelerde bulunmak veya doktor kontrolünde bazı ilaçları kullanmak, stresle mücadelede etkilidir.

5- Güneş ışınlarından yeterli oranda yararlanın

Güneş ışınlarına uzun süreli maruziyet, ultraviyole B ışınlarının cilde nüfuz etmesine ve kanser oluşumuna zemin hazırlar.

Bu nedenle güneş ışınlarından 15 dakika süre ile yararlanmak, D vitamini alımı açısından yeterlidir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı kışın da gerekli koruma sağlanmalıdır.

Zorunlu olarak güneş altında vakit geçirenler ya da yazın tatil beldelerinde uzun süre bulunanlar, koruyucu güneş kremleri kullanmalıdır.

6- Tedbir amaçlı tedavileri önemseyin

Vücudunda lezyonlar bulunan kişilere ilaç tedavisi başlanabilir. Çünkü bu lezyonlar meme veya prostat kanserinin habercisi olabilir. Genetik açıdan meme ve yumurtalık kanseri riski taşıyan kişilere ameliyat önerilebilir.

Rahim ağzı kanserini düşündüren öncü lezyonlar saptandığında ise koruyucu cerrahi müdahaleler yapılabilir. Bağırsaklarında yaygın polipler görülen hastaların bağırsaklarının bir bölümü alınabilir.

Bu tedavi yöntemlerinin kansere karşı koruyucu önlemler olduğu unutulmamalıdır.

7- Kanseri haber veren belirtileri dikkate alın

Kanserin erken belirti ve bulgularını bilmek, hastalığa karşı gerekli önlemleri almak açısından önemlidir.

Açıklanmayan kilo kaybı, ateş, halsizlik, ağrı, bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler, idrarda ve büyük abdestte kan, beklenmedik ve anormal kanamalar ile akıntılar, iyileşmeyen yaralar, vücutta ele gelen kitleler, şişlikler, yutma güçlükleri, hazımsızlık ve ses kısıklığı kanserin belirtileri olabilir. Bu belirtiler fark edildiğinde en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

8- Enfeksiyonlardan korunmak için aşılanın

Dünyada tüm kanserlerin %20’si kronik enfeksiyonlar nedeniyledir.

Human Papilloma virüsü (HPV) rahim ağzı kanserine, Hepatit B virüsü karaciğer kanserine neden olabilmektedir.

Ayrıca AIDS hastalığı olanlarda birçok kanser daha fazla görülmektedir.

Güvenli bir cinsel yaşam ve aşılanma ile bu enfeksiyonlardan ve kanserden korunmak mümkündür.

9- Düzenli kontrolleri ihmal etmeyin

Herhangi bir şikayetleri olmasa da erkeklerin 35, kadınların ise 40 yaşından sonra checkup veya tarama programları yaptırmaları kanserde erken tanı için oldukça önemlidir.

Meme, rahim ağzı, prostat ve kolon kanserlerine özel yapılan tarama programları, ilgili branş doktorlarının önerileri ile gerekli zaman dilimlerinde yaptırılmalıdır.

Источник: https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/1524901/kanserden-korunmak-icin-9-oneri

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

    ×
    Рекомендуем посмотреть