Kanserin Nedenleri ve Önlemleri

Nazofaringeal kanser: belirtiler, nedenler, önleme, tanı ve tedavi özellikleri

Kanserin Nedenleri ve Önlemleri

Semptomları kardinal olarak olan nazofarengeal kanserdiğer kanser türlerinden farklıdır, çoğu erkeklerde 45 yaşından sonra teşhis edilir. Fakat her insan risk bölgesine girebilir.

Larenks kanseri, orofarinks, nazofarinks, burun belirtileri benzerdir. Bu hastalığa neden olan rahatsızlık, hastayı tam bir muayene öngören bir doktora danışır.

Tedavi, kanserin şiddetine ve ihmaline bağlı olacaktır.

Hastalığın özellikleri

Nazofarenksde oluşan tümör iki tip olabilir:

İyi huylu bir taşın için:

 • anjiyofibroma;
 • hemanjiyom.

İyi huylu eğitim nadirdir,Çoğu zaman çocuklarda teşhis edilir (konjenital olabilir). Ancak, nazofarinkste malign tümör, yaşlı, çoğu durumda erkeklerin problemidir.

nedenleri

Hastalığın başlıca sebepleri:

 1. Sigara. Bu grup insan, sigara içen kişinin yakınında olanları (pasif sigara içilen) içerir. Burun mukozasının hücreleri dumandan rahatsız olurlar, eğer onu soluyorsanız, ancak kendiniz sigara içmeyin. Ancak sigara içen kişilerin kanseri geliştirme ihtimali çok yüksektir.
 2. Zirai ilaçlarla, çeşitli çeşnilerle işlenmiş ürünlerin sık kullanımı. Kanserojen maddeler çok zararlıdır.
 3. Protez. Protez giyme gerçeği, nazofarenks kanseri garantisi olduğu anlamına gelmez. Bir insanın yanlış takılmış bir protezi varsa, onun için kötü, yani tümör gelişme riski. Böyle bir kişi sigara içtiğinde, protezinin yapıldığı malzeme tütün dumanı emer. Bu ek bir risk faktörü haline gelir.
 4. Alkollü içeceklerin kötüye kullanılması. Alkol farenjeal mukozayı tahriş edebilir ve bu da hastalığın gelişimine neden olur. Bunun nazofarenks kanseri ne sıklıkta ortaya çıkıyor? Hastalığın belirtilerinin% 75'inde, toplamda hasta sayısı, alkol sevenlerde görülür.
 5. Papilloma. İnsan vücudunda bu virüs varsa, o zaman nazofarenks kanseri alma riski yüksektir.
 6. Lökoplaki. Bir prekanseröz durum olarak kabul edilen bir hastalıktır. Nazofarenksin mukoza zarında beyaz lekeler olarak kendini gösterir.

Risk Faktörleri

Kanser geliştirme şansının daha yüksek olduğu bir grup insan var:

 • 40-50 yaşındaki erkekler;
 • Epstein-Barr virüsü ile temas halinde;
 • HIV ve mononükleoz hastaları;
 • iyonlaştırıcı radyasyon aldı;
 • bir otoimmün durumla.

kanıt

Nazofarengeal kanser kendini nasıl gösterir? Bu tümörün semptomları zaten erken aşamalarda ortaya çıkar. Bunun nedeni, nazofarenksin kemikler tarafından önemli ölçüde sınırlanmasıdır ve bu, gelişmeye yeni başlayan tümörün sıkılmasına neden olur.

Burun ve nazofarenks kanseri belirtileri benzer:

 • Sabit Burun (alerjik burun iltihabı ya da daha fazla sıradan soğuk algınlığı burun akıntısı, ancak başka bir belirti benzer);
 • Burundan, bazen kanın kirleri ile pürülan akıntı vardır.

Nazofaringeal ve faringeal kanser, hem bir hem de diğer hastalığı gösterebilen semptomlardır:

 • Tükürük sırasında ve hatta tükürüğü yuturken bile acı veren duyular;
 • paroksismal öksürük;
 • ses kısıklığı;
 • ağızda sürekli rahatsızlık;
 • ses tonunu değiştir.

Diğer işaretler:

 • işitme bozukluğu;
 • konuşma ile ilgili problemler;
 • gözlerde periyodik bifurkasyon;
 • baş ağrısı.

Sonraki aşamalarda, vücut ağırlığı azalmaya başlar ve servikal lenf düğümleri artar.

Yukarıdaki işaretlerin hepsi başka hastalıklardan bahsedebilir. Bu nedenle, doğru bir teşhis, yalnızca tam bir muayene sonrasında uzman bir doktor tarafından yapılabilir.

Önemli!

Bir kişi nazofarenks kanserinden şüphelenebilir. Semptomlar biraz garip şekilde birleştirilir: burun akıntısı ses kısıklığı, konuşma bozukluğu ile eşzamanlı olarak oluşur.

tanılama

Muayene, hasta karakteristik belirtilerle tedavi edildiğinde başlar. Ana semptomlardan biri servikal lenf nodlarında bir artıştır. Bazen bu semptom nazofaringeal karsinomda benzersizdir.

Doktor her şeyden önce dikkat eder:

 • hastanın bahsettiği belirtiler;
 • cildin uyuşması;
 • lenf düğümlerinin durumu.

Nazofarenksin derin konumuna bağlı olarak, yardımcı aletler olmaksızın görsel olarak incelenemez. Tümörün, biyopsi gerektiren mukoza zarının altında bulunduğu durumlar vardır.

Doğru bir tanı koymak için kullanılması gereken tanı yöntemleri:

 1. Akciğerlerin röntgeni. Bu inceleme akciğerlerdeki metastazları dışlamak için gereklidir.
 2. CT ve MRI. Doktor tümörü detaylı olarak inceleyebilir.
 3. Biyopsi. Bir delinme kullanarak, dokular muayene için alınır.
 4. Kan testi. Vücuda eşlik eden herhangi bir patolojinin olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur.

Nazofarenks kanseri çok çarpıktır. Semptomlar, tanı ve tedavi hastalığın evresine bağlıdır. Doktor terapiye başlamadan önce bu aşamayı belirler. Eğitimin boyutunu ve vücuttaki yaygınlığını hesaba katarız.

tedavi

Terapi, hastalığın evresine bağlı olarak ayrı ayrı seçilir. Hastanın yaşı, genel sağlık durumu dikkate alınır. Ana yöntemleri:

 • radyasyon tedavisi;
 • kemoterapi;
 • çalışma.

Radyasyon tedavisi

Bu tedavi yöntemi ana olarak kabul edilir. İlk aşamalarda sadece radyoterapi kullanılır ve sonraki aşamalarda kemoterapi ile sıklıkta diğer tedavi yöntemleri ile kombine edilir. Maruziyet prensibi, tümörün ve yakın dokuların ışınlanmasıdır.

Radyasyon tedavisi kanser hücrelerini etkiler veonların büyümesini yavaşlatır. Işınlama gerçekleştirildiğinde, hastaya önleme için daha başka prosedürler gösterilmektedir. Sonuçta, bazen lenf düğümlerinde metastaz parçacıkları kalır. Çok küçük oldukları için dikkate alınamazlar.

Bu tedavi yönteminin dezavantajı, sadece kötü hücreleri değil, aynı zamanda insan sağlığının genel durumunu da etkilemesidir. Radyasyon tedavisi ameliyat öncesi ve sonrası kullanılır.

kemoterapi

Bu tedavi yöntemi ile tümör hücreleri bastırılır ve yok edilir. Doktor, çalışmalarını içten gerçekleştiren sitotoksik ilaçları reçete eder.

Kemoterapi diğer tedavi yöntemleri ile birleştirilir. Ancak, kural olarak, radyasyon terapisinden önce ve ameliyattan sonra reçete edilir. Amaç tüm dokulardaki tümör hücrelerini tamamen yok etmektir.

operasyon

Cerrahi müdahale kaldırmayı amaçlamaktadır:

 • tümörün kalıntıları;
 • genişlemiş lenf düğümleri.

Tümör diğerlerine yayılmazsaOrganlar, o zaman ameliyat sırasında herhangi bir zorlukya neden olmamalıdır. Metastazlar başka organlarda bulunursa, cerrah yaralanan organın bir bölümünü dışlar.

hayatta kalma

İstatistiklerin gösterdiği gibi, nazofarenks kanseri,Tedavisi aşamaya bağlı olan semptomlar çoğu durumda bir kişiyi öldürür.

Hastalıkların erken evrede teşhis edilmesi durumunda, hastanın yaşı 45 yıldan fazla olmadığı durumlarda hayatta kalma şansı% 70'dir.

Yaşlılarda 60-70 yaşın böyle bir tanı ile hayatta kalma olasılığı daha düşüktür -% 35. Nazofarenkseki tümör daha çok orofarenkse göre oluşur.

Son yıllarda, bu teşhirin daha az ve daha azına konulduğu gerçeğini görmezden gelemezsiniz. Çoğu insan, kanserin sık nedenlerinden biri olan sigara içmeyi reddeder.

önleme

Sağlıklı bir yaşam tarzı ana ölçüdürnazofarenks kanseri önlenmesi. Bir kişi sigara içmeyi bırakmalı, alkol içmeyi bırakmalıdır. Farklı zararlı maddelerin kullanıldığı bir fabrikada çalışmak zorundaysanız, kimyasal maddelerin solunum sistemine girmesini önlemek için bir maske takılmalıdır.

Her insan düzenli olarak önleyici muayene yaptırmalıdır. Bu kurala bağlı kalırsanız, hastalığı tedavi edilebilir olan ilk aşamada tanımlayabilirsiniz.

Nazofarenks kanseri çok tehlidir. Semptomlar, tedavi ve önleme – bilgi herkes hastalığın gelişimini önlemek için bir kişi bilmeli ve ilk işaretleri ise, zaman içinde bir doktoru görmek için olmasıdır. Kanser erken bir aşamada ise, tam araştırması ve nitelikli bir sağlık merkezinde tam tedavi, sonsuza tümörün kurtulmak için iyi bir şans var.

>

Batı Nil Ateşi: semptomlar ve

Opristalşiasis: tanı, etkili tedavi

“Aqualor Baby” – hızlı ve etkili yardım

Çocuklarda tüberküloz: nedenler, semptomlar,

Kronik semptomları nasıl tespit edebilirim?

Çocuklarda otitis. Belirtiler ve Tedavi

Otitis belirtileri nelerdir? Erken dönemde olduğu gibi

Vajinit belirtileri nelerdir

Piyelonefrit: semptomlar, nedenler ve teşhis

Источник: https://tr.hoboetc.com/zdorove/39907-rak-nosoglotki-simptomy-prichiny-profilaktika-diagnostika-i-osobennosti-lecheniya.html

Kanser Nedenleri nelerdir ? Kanser Çeşitleri ve Belirtileri

Kanserin Nedenleri ve Önlemleri

Kanser önemi giderek artan bir sağlık ve yaşam sorunu durumundadır. Ölüm nedeni olarak, kalp ve damar hastalıklarının hemen ardından gelmektedir.

Batı toplumlarında her yıl 250-350 kişiden biri kansere tutulmaktadır. 60 yaşın üzerindeki gurupta ise kanser sıklığı çok artmakta 300 kişide 4-5 civarına yükselmektedir.

Ülkemizde kesin istatistikler bulunmamakla birlikte insidansın bunun yarısı kadar olduğu tahmin edilmektedir.

Yurdumuzda en sık görülen kanserler erkeklerde akciğer, prostat, kalın barsak, rektum, mide ve pankreas; kadınlarda meme, akciğer, kalın barsak, rektum, serviks, over, mide ve pankreas kanserleri olarak sıralanabilir. Deri kanseri sıklığı her iki cinste de yüksek olmakla birlikte, habis melanom dışındaki deri kanserleri tedaviye iyi cevap verdiklerinden ölüm oranı çok düşüktür.

Kanserin Nedeni Nedir ?

Çevresel ve içsel nedenler olarak ikiye ayrılabilir. Çevresel nedenler (kimyasal, radyasyon, viruslar gibi) ve içsel nedenler (hormonal, bağışıklık bozuklukları, kalıtsal mutasyonlar ve diğer genetik nedenler gibi) birlikte veya ardışık olarak hücreleri etkileyerek uzun yıllar içinde kansere yolaçabilirler.

Meme Kanseri

* Uyarıcı Belirtiler:

Memede herhangi bir sertlik veya kitle, veya meme uçlarından gelen akıntı veya kan.

* Kanser Riski Faktörleri:

Meme kanseri genellikle elli yaşın üzerinde olan kadınlarda; hiç çocuğu olmamış kadınlarda, ilk çocuklarını otuz yaşından sonra doğuran kadınlarda, hiç emzirmemiş olan kadınlarda, ideal ağırlıklarının yüzde 40 üzerinde olan kadınlar ile cinsel olgunluğa gecikmiş olarak gelen veya gecikmiş menapozu olan kadınlarda ve ailesinde (anne veya kızkardeşlerde) menapoz öncesi meme kanseri olayı olan kadınlarda ortaya çıkar.

* Check-up Kuralları

Her kadın ayda bir defa göğüslerini dikkatlice muayene etmelidir.

Buna ek olarak, yirmi ile kırk yaş arasında olan kadınların her üç yılda bir göğüslerini bir hekime muayene ettirmesi gerekir. Kırk yaşın üzerinde olan kadınların bu muayeneyi her yıl yaptırması gerekir.

Eğer kırk yaşın altındaysa-nız, ailenin geçmişinde göğüs kanseri yoksa yüksek risk gruplarından birine girmiyorsunuz demektir ve mamografinin alınmasına gerek duyulmayabilir. Eğer kırk ile kırkdokuz yaşlan arasında iseniz, herhangi bir belirti veya kitle yoksa ve ailenizde göğüs kanseri geçiren biri yoksa yalnızca basit bir mammogram yaptırın.

Elli yaşından sonra mammogramı her yıl yaptırın. Eğer ailenizde göğüs kanseri varsa, yaşınıza aldırmaksızın her yıl bir mammogram yaptırın.

Testis Kanseri

* Uyarıcı Belirtiler:

Teslislerde herhangi bir kitle veya boyutlarında değişiklik.

* Kanser Riski Faktörleri:

Yaşlı erkeklerden daha çok genç erkeklerde ortaya çıkar (kırk yaşından sonra fazla görülmez); normal yerine inmemiş testisler.

* Check-up Kuralları:

İlk gençlik yıllarının son dönemlerinden başlayarak tüm yaştaki erkekler her ay teslislerini muayene etmelidirler.

Kolorektal (Kalın Bağırsak ve Rektum) Kanser

* Uyarıcı Belirtiler:

Herhangi bir rektal (makattan gelen) kanama veya dışkılama alışkanlıklarında uzun dönemli değişiklik.

* Kanser Riski Faktörleri:

Aile üyelerinden birinde geçmişte kolorektal polip (iyi huylu tü-moral oluşum) veya kolorektal kanser veya kronik ülserleşmiş kolit olması.

* Check-up Kuralları:

Kırk yaşın üzerinde olan kadın ve erkeklerin her yıl rektal muayeneden geçmesi gerekir. Bundan öte elli yaşın üzerinde olan erkek ve kadınların en azından iki yılda bir sigmoidoskopik muayeneden geçmesi (sigmoidoskop ile kolon içinin muayenesi) ve her yıl kan bulunup, bulunmadığının kontrolü için feces (dışkı) testini yaptırması gerekir.

Akciğer Kanseri

* Uyarıcı işaretler:

Rahatsız eden bir öksürük, öksürürken kan gelmesi ve akciğer iltihabı veya bronşit nöbetleri; göğüste ağrı.

* Kanser Riski Faktörleri:

Çok sigara içmek ve özellikle astbest olmak üzere çevre kirletici maddelere maruz kalmak.

* Check-up Kuralları:

Kırk yaşın üzerinde olan herkesin bir göğüs röntgeni çektirmesi gerekir. Bunu takip eden göğüs röntgenleri doktorunuzun kişisel kararına göre yapılacaktır.

Servikal (rahim boynu) Kanser

* Uyarıcı Belirtiler:

Anormal vajinal kanama.

* Kanser Riski Faktörleri:

Genital (Cinsel) bölgelerde kabarcıklar oluşturan deri iltihaplan veya genital siğil enfeksiyonları-, ergenlik çağına geldikten kısa bir süre sonra cinsel ilişkiye girme veya çok fazla cinsel ilişki partnerinin olması.

* Check-up Kuralları:

Onsekiz yaşına gelen kadınların veya s**ksüel olarak aktif olanların her yıl Pap testi yaptırması ve pelvik muayeneden geçmesi gerekir. Birbirini takip eden üç veya daha fazla normal sonuç veren yıllık muayenenin ardından doktorunuz Pap testinin daha az aralıklarla yapılmasına karar verebilir.

Endometrium (rahim iç zarı) Kanseri

* Uyarıcı Belirtiler:

Anormal vajinal kanama.

* Kanser Riski Faktörleri:

Geçmişte kısırlık olması veya yumurtlama olmaması; menapozun geç başlaması veya uzun süreli östrojen tedavisi, vücutta aşırı yağlanma; çok fazla sigara içmek.

* Check-up Kuralları:

Menapoza geldikten sonra geçmişinde kısırlık, aşırı şişmanlık, yfmurtlayamama, anormal rahim kanaması veya östrojen tedavisi olan kadınların endo-metriyal biyopsi yaptırmaları gerekir.

İdrar Yolu ve Mesane Kanseri

* Uyarıcı işaretler:

İdrarda kan; sırt ağrısı; kilo ve iştah kaybı, sürekli ateş; anemi (kansızlık).

* Kanser Riski faktörleri:

Elli yaşın üzerinde olan erkeklerde-, çok fazla sigara içenlerde, geçmişte kronik idrar yolu enfeksiyonlarından rahatsız olanlarda daha fazla görülür.

* Check-up Kuralları:

Komple fiziki muayeneniz sırasında yapılan rutin idrar tahlilleri idrarınızda kan olup olmadığını (hemıtüri) gösterecektir. Eğer hematüri bulunursa, doktorunuz anormal bir doku da bulursa, biyopsi de dahil olmak üzere sistoskopik bir muayene yapabilir. Doktorunuz bir böbrek filmi de isteyebilir.

Ağız Kanseri

* Uyarıcı işaretler:
Ağzınızın renginde herhangi bir değişiklik veya ağzınızda iyileşmeyen herhangi bir yara.

* Kanser Riski Faktörleri:

Genellikle kırkbeş yaşın üstünde erkeklerde, çok fazla sigara içenlerde ve özellikle çok fazla alkol kullanımı ile birlikte dumansız tütün kullananlarda (tütün çiğneyenlerde) daha fazla görülür.

* Check-up Kuralları:

Eğer iyileşmeyen bir yara varsa doktorunuza veya diş hekiminize başvurun.

Gırtlak Kanseri

* Uyarıcı Belirtiler:

Boğuk seslilik.

* Kanser Riski Faktörleri:

Çok fazla sigara içmek, eğer fazla miktarda alkol kullanımı ile birlikte oluyorsa.

* Check-up Kuralları:

Konuşma özelliğinizde herhangi bir değişiklik olması durumunda bir boğaz uzmanı tarafından yapılan muayene veya eğer çok fazla sigara içiyorsanız yıllık muayene.

Prostat Kanseri

* Uyarıcı Belirtiler:

idrara çıkmada zorluk; sırtın alt kısmında sürekli bir ağrı, pelvis veya kasıkların üst kısmında sürekli ağri; idrarda kan.

* Kanser Riski Faktörleri:

Yetmiş yaşın üzerinde olan erkeklerde daha fazla görülür.

* Check-up Kuralları:

Eğer kırk yaşın üzerinde iseniz, periyodik tıbbi muayeneniz sırasında bir dijital (parmakla) rektal muayeneden de geçmeniz gerekir.

Cilt Kanseri

* Uyarıcı Belirtiler:

Düzensiz sınırları olan küçük bir lezyon (yara, bere) ve vücutta veya kol ve bacaklarda kırmızı, beyaz, mavi veya mavi-siyah lekeler; cildin herhangi bir yerinde rengi inci beyazından siyaha kadar değişen yumru veya lezyonlar; avuç içi, ayak tabanı, el ve ayak parmaklarının uç kısımlarında koyu renkli lezyonlar; güneşe maruz kalmış cilt üzerinde daha koyu renkli beneklerle birlikte geniş kah-verengimsi lekeler; cildin herhangi bir yerinde kırmızımsı mor lekeler; ayak parmakları veya bacakta mor-kahverengi veya koyu mavi no-düller; yüz, kulak veya boyunda inci gibi veya mumlu gibi yumru veya şişler-, göğüs veya sırtta düz, ten rengi veya kahverengi yara izine benzer lezyonlar; yüz, kulaklar, boyun, eller veya kollarda pullu veya kabukla kaplı yüzeyi olan düz lezyon veya kırmızı nodul; herhangi bir bende görülen değişiklik veya iyileşmeyen bir yara.

* Kanser Riski Faktörleri:

Kadın ve erkeklerde kızıl saç, açık cilt rengi veya gözlerin mavi olması; çocuklukta ciddi güneş yanığı olması; ailenin geçmişinde doğum lekeleri veya benler (displastik nevüs doğumda mevcut ben oluşumu sendromu.)

Kanser çok önemli bir hastalıklar grubudur. Tedavisi ve tanısı bir çok uzmanlık dallarının işbirliğini gerektirmektedir. Tedavisi güçtür. Erken tanı önemlidir.

Cerrahi ve radyoterapi lokal tedavi yöntemleri olup, onların arkasından kemoterapi ve immünoterapi gibi sistemik tedaviler uygulanmaktadır. Kemoterapi sitotoksik ilaçlarla yapıldığı için özel bir ihtisas konusudur.

Etkili dozlarda, fakat hastayı yan tesirlerden koruyarak yapılması gereklidir.

Moleküler biyolojinin verdiği yeni bilgiler kanser tedavisi için umut vaad etmektedir. Onkogenleri ve onların ürünlerini baskılayan özel maddeler halen araştırılmaktadır. Anti-onkogenlerin de tedaviye katılmaları için çalışılmaktadır.

Kanserde belki tedaviden daha önemli olan husus kanserin önlenmesidir.

Önlemede karsinojenik (kanser yapıcı) maddelerden uzak durmak, temiz ve sağlıklı yaşamak ve uygun bir diyet uygulamak gibi hususlara uyulması kanser sıklığını rahatça yarıya indirebilir.

Gelecekte kemoprevansiyon yani kimyasal maddelerle kanseri önlemek de yararlı olabilecektir.
1956 yılında Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu’nun önerisi ile Nisan ayının ilk haftası ülkemizde Kanser Savaş Haftası olarak kabul edildi.

Источник: https://www.habervaka.com/saglik/kanser-nedenleri-nelerdir-kanser-cesitleri-ve-belirtileri.html

Cilt Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları Ve Tedavisi

Kanserin Nedenleri ve Önlemleri

Cilt kanseri, cilt dokularından kaynaklanır. Birden fazla türü olan cilt kanseri, diğer kanser türlerine göre daha yaygın görülür. Cilt kanseri, yüz, dudak, kulak, boyun, eller, kollar, göğüs ve bacakların güneşe maruz kalan alanlarında ortaya çıkar. Ancak nadiren de olsa güneş ışığı görmeyen bölgelerde de oluşabilir.

Cilt Kanseri Belirtileri

 • Cilt kanseri, cilt rengi ne olursa olsun tüm insanları etkileyebilir.
 • Melanoma,cilt rengi koyu olan kişilerde ortaya çıkar. Bazal hücreli karsinom, çoğunlukla boyun veya yüz gibi bölümlerde meydana gelir.
 • Bazal hücreli karsinomda, sedefimsi, inciye benzer kabarıklıklar ya da düz etin renginde lezyonlar oluşur.

 • Skuamöz hücreli karsinom en çok yüz, kulak ve ellerde güneşe uzun süre maruz kalınması nedeniyle ortaya çıkar. Skuamöz hücreli karsinomda sert ve kırmızı modül ya da yüzeyi pullu, kabuklu düz lezyon oluşur.
 • Melanoma, vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. En çok erkeklerin yüz bölgesinde veya gövdesinde görülür. Kadınlarda ise baldır kısmında daha çok ortaya çıkar.

  Cilt rengi farketmeksizin tüm kişilerde oluşabilir.

 • Melonamanın, koyu benekleri bulunan büyük kahverengi leke,
 •  renk, büyüklük açısından değişiklik gösteren ve kanaması bulunan cilt benleri,
 • Kırmızı, beyaz, mavi ya da mavi siyah olarak görünen kısımlardan oluşan küçük lezyonlar,
 •  avuç içi, ayak tabanı, ağız, burun, parmak uçları, vajen ya da anüsü kaplayan muköz zarlarda koyu renkte lezyonlar gibi belirtileri vardır.

Bacakta Cilt Kanseri Belirtileri

Bacaklar genellikle cilt kanserine en müsait olan bölgelerden biridir. Çevredeki birçok kimyasallara daha fazla maruz kalırlar. Bu yüzden bacaklarda birçok nedenden ötürü kırmızı lekeler meydana gelebilir. Bacaklarda oluşan bu lekeler kaşıntılı ağrılı ya da ağrısız olabilir.

Bazen ayak bileklerine ve tüm bacağa da yayılabilir. Bacak bölgesinde bazen başka belirtiler göstermeden bu lekeler büyüyebilir ve kanama yapabilir. Skuamöz hücreli karsinomda bacak bölgesinde pullu topaklar meydana gelir. Bunların tedavisi için cerrahi müdahale gerekmektedir.

Cilt Kanseri Nedenleri

Cilt kanseri nedir? Nedenleri nelerdir sorularına cevap olarak şunları söyleyebiliriz. Cilt kanseri hücre DNA'sındaki bir hata (mutasyon) sonucu ortaya çıkar.

Bu mutasyonlar da hücrelerin büyümesine neden olur ve böylece kanserli hücrelerden meydana gelen bir kitle haline gelirler. Cilt kanserinin başlıca nedenlerinden biri Güneş ışığındaki ultraviyole ışınlarına çok sık maruz kalınmasıdır.

Uzun süre bu Güneş ışığına maruz kalanların cilt kanserine yakalanma riski de artar. Riskin şiddeti, güneş ışığı, güneş ışığı altındaki bulunma süresi ve yoğunluğuna bağlı olarak değişir.

Güneş lambaları ve solaryum cihazları da cilt kanserine neden olan etkenlerden biridir.

Bu dış nedenlerin dışında bir de genetik risk faktörleri de cilt kanserinin oluşumuna neden olabilmektedir.

Cilt Kanseri Olduğunu Nasıl Anlarsın?

Cilt kanseri, vücudun her yerinde meydana gelebilir. Cilt kanseri olup olmadığınızı anlamak için öncelikle bacaklarınızı, ayak tırnaklarınızı, ayaklarınızı ve dizlerinizi iyice kontrol edin. Saç derisi ve göremediğiniz sırt ve arka bölgeleriniz için birinden yardım alarak bu bölgeyi de kontrol edin.

Eğer vücudunuzda yeni noktalar oluşmaya başladıysa, cildinizdeki yara ve çizikler uzun süre iyileşemiyorsa, cilt lekeleriniz sınırlarının dışına taşmaya başladıysa ve bu lekelerin etrafında kızarıklık, şişmeler oluştuysa, beninizde değişmeler, (büyüme, kanama ya da şişkinlik gibi) varsa, cildiniz hassaslaştıysa ve sürekli kaşıntı ve acı hissediyorsanız mutlaka bir doktora muayene olmalısınız.

Cilt Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak şu belirtiler cilt kanserine işaret ediyor olabilir:

Ciltte pul pul dökülmeler, sınırları düzensiz olan ben, ciltte kaşıntı ve ağrılar, hızla büyüyen ve fark edilen bir nokta, iyileşmesi gereken süre içinde iyileşemeyen boğaz.

Cilt Kanseri Kaşıntı Yapar Mı?

Skuamöz hücreli karsinomlar, ciltte daha fazla tahrişe yol açar ve cildi ısıtır. Ayrıca yoğun bir kaşıntıya da neden olmaktadır.

Cilt Kanseri Lekeleri

Ciltteki lekeler cilt kanserinin önemli belirtilerindendir. Lekeler vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir. Lekenin büyüklüğü, rengi, şekli değişkenlik gösterir.

Ciltteki lekeleri ve yeni oluşan benler, kanser için birer uyarı niteliğindedir. Bu lekeleri fark edebilmek kanserin tanısı için önemlidir.

Bu nedenle cildinizde yeni çıkan lekeleri önemseyerek bir uzmana görünmenizde fayda olacaktır.

Cilt Kanseri Ameliyatı

Cilt kanseri genel olarak cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir. Kanserin türüne ve derinliğine göre cerrahi işlem değişebilir. Kanser çok büyük değilse yapılacak işlem çok basittir. 10- 15 dakikalık bir işlemdir. Ancak bazı uzun yıllar bekleyen yarayla seyreden karsinomlar doku içinde derine ve yana yayılabildiği için plastik cerrahi bir operasyon gerekebilir.

Cilt Kanseri Melanom:

Melanom cilt kanserinin en riskli çeşididir. Çoğunlukla göğüs, sırt, baş, boyun ve bacaklarda meydana gelir.

Melanom Cilt Kanseri

Melanomda bir milim bile önem arz eder. Çok hızla diğer organlara yayılmaktadır. Melanom tedavisinde ameliyat sonrasında radyasyon tedavisi uygulanmaz. Hastanın 5 yıl boyunca takibine devam edilir. Çünkü melanomun genellikle ilk 5 yıl içinde tekrarlama riski vardır. Ayrıca vücudun diğer kısımlarında da %8-10 kadar başka bir melanom oluşma riski vardır.

Bazal Hücreli Cilt Kanseri:

Genellikle güneşe en çok maruz kalan ense, kol, baş gibi bölgelerde ortaya çıkar. Düz, sert ve kolayca kanayabilen küçük pembemsi inci büyüklüğünde şişlikler olarak ortaya çıkar. Bu karsinomlar, kabuklu ya da yayılan bir özelliğe sahiptir. En sık görülen kanser tipidir.

Skuamöz Hücreli Cilt Kanseri:

Bazal hücreli karsinomdan sonra sıklıkla görülen bir diğer kanser tipi de skuamöz hücreli karsinomdur. Daha çok güneşe maruz kalan alanlarda meydana gelse de ağız içi ya da genital bölgede de görülebilmektedir. Büyüyen bir yumruya benzer. Pul pul, sert ve kabukludur. Yoğun kaşıntıya neden olur.

Cilt Kanseri Evreleri

Cilt kanseri tanısı konulduktan sonra hastalığın hangi evrede olduğu da belirlenmelidir. Bu lezyonun boyutu, derinliği ve yayılma oranına göre belirlenir. Evreleme yapılırken doku örnekleri alınır ve patolojik incelemesi yapılır. Kanserin bulunduğu bölgeye en yakın olan lenf bezi çıkartılarak incelenir ve hastalığın hangi evrede olduğu teşhis edilir.

Cilt Kanserinde 1. Evre:

Melanom kanserinde 1-2 mm çapında ve ülserli olarak görülebilir. Bazı kanserlerdeki bulgular 1mm çaptadır. Melanom olmayanlarda ise tümörün boyu 2 cm'den küçüktür.

Cilt Kanserinde 2. Evre:

Cilt kanserinde 2. evre erken sayılabilecek bir evredir. Belirtileri sayesinde 1.evreye göre teşhisi daha kolaydır. 2. evrenin belirtileri ise şöyledir;

Tümörün çapı 1-2 mm arasındadır ve ülserli olarak gözlenir ya da 2mm'den büyüktür ve ülser gözlenmez. Yayılma göstermeyen cilt kanserlerinde ise tümör çapı 2 cm'den büyüktür.

Cilt Kanserinde 3. Evre:

Yayılmaya başlayan cilt kanserlerinde 3.evre kanserli hücrelerin sıçramaya başladığını belirtir. Bu nedenle ileri evre olarak kabul edilir. Melanom dışı cilt kanserlerinde 3. evre bulguları şöyledir;

Kanser cildin altına yerleşmiştir ve kas ve kemiklere doğru ilerlemeye başlamıştır. Tümör büyümeye başlar. Komşu lenf nodlarına doğru yayılma gösterir.

Melanom tipi kanserli hastalarda ise komşu lenf nodlarına doğru yayılma gözlenirken bir yandan da çevre dokularda da yayılma bulunur. Bu evrede evrelendirme işlemi için lezyonun boyutu, şekli, derinliği ve yayılma derecesine bakılır. 3.

evre cilt kanseri tedavi gerektiren ve kontrol altına alınması gereken bir süreçtir.

Cilt Kanserine 4. Evre:

Cilt kanserinde 4. evre artık hayati tehnin bulunduğu süreçtir. Hastalığın son evresidir. Melanom tipi kanserlerde kanserli hücreler vücudun her yerine yayılmaya başlamıştır. Akciğer, karaciğer, beyin ve kemiklere uzak metastaz saptanır. Bazal hücreli kanserler ise 4. evrede çok nadir yayılma gösterirler.

Cilt Kanseri Tedavisi

Cilt Kanserinin tedavi süresi kansere göre değişebilmektedir. Genellikle cerrahi bir operasyon gerektirir. Melanoma hariç genellikle bu tedaviler yüzde 90 oranında bir başarı gösterir. Ameliyatın türü, cilt kanserinin çeşidine, kanserin aşamasına ve kişilerin genel sağlık durumlarına göre değişir.

Korunma yolları ve tedavisi için dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. Öncelikle cildi güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmaktan korumanız gerekir.

Vücuttaki D vitaminini arttırmak ve kemik sağlığınızı güçlendirerek cilt kanserinden korunabilirsiniz. Güneşe ne kadar çok miktarda maruz kalırsanız cilt kanseri olma riskiniz de o kadar çok artacaktır.

Bu nedenle cilt kanserini önlemek ve sağlığınız için gerekli önlemleri almanız gerekmektedir.

Cilt Kanseri Öldürür mü?

Bazal hücreli karsinomlar genelde vücudun başka bölgesine yayılmazlar ve sadece bulundukları bölgede büyürler. Bu kanser dokuları ölüme neden olmaz.

Ancak göz, burun gibi bölgelere yakın olan karsinomların tedavisi gecikirse bu bölgede çok fazla büyüyebilirler ve bu durumda da ameliyat sonrası göz ve burun bölgesine kayıplara neden olabilirler.

Melonama türü cilt kanseri ise çok sık meydana gelmese de genellikle ölümle sonuçlanabilmektedir. Ancak erken teşhis ile tedavi edilme şansı vardır.

Источник: https://www.bilginoktasi.com/cilt-kanseri-nedir-nedenleri-belirtileri-korunma-yollari-ve-tedavisi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть