Kanserle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Kanserle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Kanserle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Kansersiz Yaşam Derneği

Jun 28, 2016 · 3 min read

Kanser hızlı yayılır. Onlarca farklı türü olan kanserin, hem genel yapısı hem de türleriyle ilgili de binlerce bilgi mevcut.

“Kanserin çaresi bulundu ancak saklanıyor”, “Kanser tedavisinde alternatif tıp yeterli”, “Kansersem mutlaka radyoterapi görmeliyim”, “Ameliyat olursam kanserli hücreler yayılır”… Bunlar gibi kanserle ilgili bilimsel bir dayanağı olmayan birçok bilgi var.

Kansere yakalanan kişiler ve kanserle ilgili bilgi almak isteyenlerin de bu kulaktan dolma bilgiler karşısında kafası karışır. Peki kanser konusunda yayılan hurafeler neler? İşte kanserle ilgili doğru bilinen yanlışlar:

Kanser Bulaşıcıdır

Kanserle ilgili şüphe uyandıran konuların başında bulaşıcı olup olmadığı gelir. Kanser viral veya bazı bakteriyel enfeksiyonlarda olduğu gibi bireyden bireye yakın temas, dokunma, kan yoluyla veya cinsel yolla bulaşmaz.

Kanserin Çaresi Bulundu Ancak Saklanıyor

Kanser birçok mekanizmayla ortaya çıkan kompleks bir konu. Her organa ve evreye göre tedavisi çeşitlilik gösterir.

Kanserin kesin tedavisi ve çözümü konusunda çalışmalar hala yürütülüyor olsa da günümüzde meme, akciğer, bağırsak, yumurtalık, gırtlak gibi birçok kanser çeşidinin tedavisinde büyük gelişmeler var.

Genel olarak kanserin oluşmasının nasıl engellenebileceğinin kesin bir cevabı yok.

Şeker Kanserin İlerlemesine Neden Olur

Kanserin seyri tüketilen şeker miktarının azlığı ya da çokluğuna göre değişmez. Sadece diyabeti olan kişilerde kanser gelişme riskini bir miktar artırdığı tahmin edilir. Ancak uzmanlar bu etkilenmenin nedeninin şeker tüketimiyle değil, aşırı kilo ile ilişkili olduğunu düşünür. Çünkü aşırı kilo ve sedanter yaşam kanser riskini artırır.

Sigara Sadece Akciğer Kanser Riskini Arttırır

Sigara akciğer kanseriyle doğrudan ilişkili olsa da aynı zamanda gırtlak, ağız, dil, dudak, mesane, pankreas ve meme gibi organlarda görülen kanser risklerini de artırır.

Kanser Tedavisinde Sadece Alternatif Tıp Yeterlidir

Kanser tedavisinde doğu tıbbı gibi alternatif tedavi yöntemleri tercih edilebilir. Ancak alternatif yöntemler kolaylıkla istismar edilebilir. Kişiler alternatif tedavilere yönelerek modern tıbbi tedavilerinden vazgeçebilir. Bu da iyileşme sürecini olumsuz etkiler.

Ayrıca bazen uygulanan bitkisel tedaviler nedeniyle kanser olan kişilerin karaciğer, böbrek gibi organlarında fonksiyon kaybı gelişebilir ve tedavi çıkmaza girebilir.

Bu nedenle kişilerin hekimlerine başvurmadan bu yöntemleri tercih etmemesi ve modern tedavi süreçlerini asla bırakmaması çok önemli.

Kanser Olan Her Kişi Radyoterapi Görür

Kanser tedavisinde halk arasında ışın tedavisi olarak bilinen radyoterapi hem kür sağlamada hem de bazı şikayetleri kontrol altına almada kullanılan etkili bir yöntem. Radyoterapi doktorun uygun gördüğü durumlarda uygulanır ancak her kanser türünde ve her evrede kullanılmaz. Kişinin radyoterapiye uygun olup olmadığına hekim tarafından karar verilir.

Kemoterapi Görenler Sürekli Maske Takmalıdır

Kemoterapi gören kişilerin sürekli maske takmasının koruyuculuk oranı oldukça düşük. Önemli olan kamuya açık kalabalık ortamlarda mikroplardan korunmak. Bu nedenle sadece kalabalık bir ortama girilecekse maske takmak yeterli.

Ameliyat Kanserin Yayılma Riskini Arttırır

Halk arasında kanser ameliyatı olmanın kanserin yayılma riskini artırdığı önyargısı bulunur. Ancak bu tamamen yanlış bir düşünce. Günümüzde özellikle hala bağırsak, mide, meme kanseri gibi birçok kanser türünün tedavisi için cerrahi müdahale gerekir.

Kanser Tedavisinde Saçlar Mutlaka Dökülür

Kanser tedavisi sırasında saçların dökülmesi kullanılan ilaçların yan etkisine göre değişir. Bazı ilaçlarda saç dökülmesi sık görülürken bazı ilaçlarda sadece kısmi dökülme olur.

İleri Evre Kanserlerde Kemoterapi Fayda Sağlamaz

Kemoterapi ileri evre kanserlerde kesinlikle faydalı bir tedavi yöntemdir. Uygun dozda ve miktarda verildiğinde hem kişilerin yaşam kalitesi artar hem de yaşam süreleri uzar. Özellikle testis veya lenfoma gibi kanser türlerinde evre ne olursa olsun kemoterapi alınması gerekir.

Tarama Testleri ile Tüm Kanser Türlerinin Teşhisi Mümkün

Tarama testleri ile sınırlı sayıda kanser teşhis edilebillir.

Türkiye’de Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri’nde (KETEM) birçok özel, devlet ve üniversite hastanelerinde kanser tarama testleri yaptırılabilir.

Ülkemizde rahim ağzı, meme ve kalın bağırsak kanserleri için tarama programları bulunur. Tarama programları ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği gibi kişinin risk faktörlerine göre de farklılık gösterir.

Kişisel Önlemlerle Kanserden Korunmak Mümkün Değil

Kanserin günümüzde bilinen en güzel tedavisi “korunma”. Kanserin oluşmaması için atılacak kişisel adımlar kanser olduktan sonra başlayan tedavi sürecinden çok daha etkili. Bu nedenle düzenli spor, uygun kilo, dengeli beslenme, sigaradan uzak durma, düzenli doktor kontrolleri en uygun tedavi olarak kabul edilir.

Akıllı İlaçlar Her Kanser Olan Kişiye Uygundur

Kanser tedavisinde kullanılan akıllı ilaçlar; ileri teknoloji ve bilimsel araştırmalarla geliştirilmiş, sadece tümör bölgesine bağlanabilen ilaçlardır. Fakat bu ilaçlar tüm hastalıklar için kullanılmaz.

Daha çok bağırsak, akciğer, mide ve yumuşak doku tümörleri için tercih edilirler.

Kişilerin akıllı ilaç tedavisine uygun olup olmadığı kararını vermek için, alınan biyopsi örnekleri patoloji laboratuvarında değerlendirilir ve kişinin ilaç tedavilerine yanıt verecek grupta olup olmadığı belirlenir. Bu karar doktor kontrolünde verilir.

Kaynak : Acıbadem Sağlık Grubu

“,”author”:”Kansersiz Yaşam Derneği”,”date_published”:”2016-06-28T08:20:51.411Z”,”lead_image_url”:”https://miro.medium.com/max/1200/1*EPWnwFSMe4i16U8fkemULw.jpeg”,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”https://medium.com/@kansersizyasamdernegi/kanserle-i%CC%87lgili-do%C4%9Fru-bilinen-yanl%C4%B1%C5%9Flar-a2bb3493874″,”domain”:”medium.com”,”excerpt”:”Kanser hızlı yayılır. Onlarca farklı türü olan kanserin, hem genel yapısı hem de türleriyle ilgili de binlerce bilgi mevcut. “Kanserin…”,”word_count”:682,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: https://medium.com/@kansersizyasamdernegi/kanserle-i%CC%87lgili-do%C4%9Fru-bilinen-yanl%C4%B1%C5%9Flar-a2bb3493874

Kanserle İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış

Kanserle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Dünyada yaşamı tehdit eden en önemli hastalıkların başında gelen kanser, özellikle erken evrede yakalandığında tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Tıp dünyası kanserle mücadelenin yanı sıra, tedavide doğru bilinen birçok yanlışla da mücadele ediyor. Tıpta yeri olmayan tedavi yöntemleri ve yanlış uygulamalar, hastalığın seyrini olumsuz etkileyebiliyor.

Memorial Diyarbakır Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. M. Ali Kaplan, “1-7 Nisan Kanser Haftası” öncesinde, kanserde doğru bilinen 10 yanlış hakkında bilgi verdi.

Biyopsi kanseri yayar düşüncesi

Biyopsi, kanser tanısının konulmasında çok önemli bir yöntemdir. Tanının yanı sıra bazı ilaçların etkinliği için bir takım göstergelerin saptanması ve genetik testlerin uygulanması için de yapılması şarttır.

Biyopsi ile hastalığın yayılacağına dair bilimsel veriler yoktur. Ancak toplumda bu tarz söylentilerin bulunduğu ve bazı hastaların sırf bu nedenle biyopsi yaptırmak istemedikleri bilinmektedir. Bu korku oldukça yersizdir.

Çünkü biyopsi kanserin yayılmasına neden olmaz.

Tedaviye, hastanın bilgisi olmadan başlanması 

Kanser hastalığında yapılan önemli yanlışlardan biri, hastanın durumunu kendisinden gizlemektir. Tedavi sürecinin daha etkin ilerlemesi için hastanın kendi durumundan haberdar olması gerekir. Bu yüzden modern onkoloji hekimliği, alacağı kararların önemli bir kısmında hastanın bulunmasını ister.

Tabi hastaya durumu anlatılırken uygun bir dille ve motive edici şekilde anlatılmalıdır. Bu süreçte psikolojik destekte alınabilir. Hastanın haberi olmadan başlanan tedavi doğru şekilde ilerlemez ve süreç eksik olur. Daha da önemlisi hasta, durumunu başka yollarla öğrenerek doktoruna ve yakınlarına karşı bir güven kaybı yaşayabilir.

Bu da tedavi aşamasını zora sokar.

Kemoterapiyi reddetmek

Kanser tedavisinde kemoterapi, hastadan hastaya değişen hedefler için uygulanır.

Bunlar; kemoterapi ile hastayı tamamen hastalıktan kurtarmak, cerrahi uygulanmış olan hastada tümörün tekrar etmesini engellemek, kanserli hastanın ömrünü uzatmak ve şikayetlerini azaltmaktır.

Bu nedenle “kemoterapi tamamen iyileşme sağlamayacaksa, kabul etmemek lazım” anlayışı yanlıştır. Tedavi sırasında doktor hastasına kemoterapinin olası etkilerini anlatarak ona tedavinin gerekliliği hakkında bilgi verecektir.  

Ameliyat sonrası hastanın kaybedileceği korkusu 

Kanser türlerinin önemli bir kısmı için en etkili tedavi yöntemi ameliyattır. Bu nedenle “bıçak değdiği zaman kanser yayılır” gibi yanlış bir düşünceyle bu etkin tedaviden hastayı mahrum bırakmak oldukça yanlıştır.

Bıçak bu anlamda hastalığın yayılmasına neden olduğu düşüncesi bir kenara tümörün bulunduğu dokudan çıkarılmasını sağlayarak hastalığın tedavisine önemli katkı sunar. Hastalar bu konuda doktorlarının ameliyat önerilerini dikkate almalıdır.

Aksi takdirde hastalık, baş edilmesi zor bir sürece girebilir.

Tedavi sırasında hastadan uzaklaşma

Kanser hastalarında, kemoterapi ya da radyoterapi bir takım yan etkilere neden olsa da onların yakınları ile temasına engelleyen bir durum söz konusu değildir.

Hatta hastaların en fazla desteğe ihtiyaç duyduğu bu zorlu süreçte, yakınları onlara daha fazla ilgi göstermelidir. Böylece hasta yalnız olmadığını düşünerek, psikolojik olarak kendini iyi hissedecektir.

Unutmamalıdır ki, kanser tedavisinin en önemli ayaklarından biri hastanın moralinin yüksek olmasıdır.

Kanser bulaşıcı düşüncesi

Kanser, bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu nedenle kanserli hasta ile günlük yakın temasta bulunan kişi için risk yoktur. Ancak, bir takım mikroorganizmaların neden olduğu kanserler vardır ve bu organizmaların bulaşmasıyla bu kanserlere ait risk artabilse de, bu bilgi kanser bulaşıcıdır gibi bir algı oluşturmamalıdır.

Kanser hastalarının cinsel yaşamı biter düşüncesi

Kanser, cinsel ilişki ile bulaşmaz. Kemoterapi sürecinde düzenli cinsel ilişkiye engel bir durum yoktur. Ancak, kemoterapi alan hastalarda hamilelik istenen bir durum değildir.

Bu nedenle, çiftlerin hastalıkla mücadele sürecinde gebelikten korunması büyük önem taşır. Kemoterapi alan bir hasta eğer gebe kalırsa, gebeliğin sonlandırılması gerekir.

Gebelik sırasında kişide kanser gelişmiş ise gebeliğin sonlandırılması ya da devamı konsey tarafından değerlendirilerek karara bağlanır.

Şeker, kanser hücrelerininin çoğalmasını kolaylaştırır görüşü

Kanser oluşumunda şekerin direk rol aldığı ya da mevcut kanser hücrelerini beslediği yönünde elde edilen bilimsel bir bilgi yoktur.

Şekerden veya şeker içeriği yüksek olan besinlerden yalnız kanser hastaları değil kanser hastası olmayan her bireyin de uzak durması gerekir.

Bu yüzden şekerin kanserli hastaların hayatından çıkarılması gibi bir durum söz konusu değildir. Kanser hastaları da herkes gibi ihtiyacı kadar şeker tüketebilir.

Kemoterapiyi bırakıp bitkisel ilaçlara yönelme

Kanser hastalarının, bitkilerle hazırlanan kürleri, doktorlarının önerdikleri tedavilerin yerine düşünmeleri yanlıştır. Ayrıca kemoterapi esnasında doktora danışmadan bu bitki kürlerini kullanmak tehlidir.

Çünkü bu bitkiler ilaçlarla etkileşerek ilaçların etkisini azaltabilir veya ilaçların etkisini vücuda zarar verecek oranda artırabilir.

Bu yüzden kanser tedavisinde mutlaka onkoloji uzmanlarının uygun gördüğü tedavi ve öneriler dikkate alınmalıdır.

Kanseri ölümle eşdeğer tutma

Bazı kanser türlerinin seyirleri oldukça yavaş olabilir. Erken evre tümörler ve bazı kanser türleri tedaviye iyi yanıt vererek tamamen iyileşebilir.

Ortaya çıktığı dokudan başka organlara yayılmış kanserlerde bile günümüz modern tedavileri ile uzun ve kaliteli bir yaşam sağlanabiliyor.

Bu nedenle kanser hastalığının ölümle eşdeğer olmadığı, hastanın tedaviden mümkün mertebe yarar görebileceği bilinmelidir. Hasta, tedaviden mahrum bırakılmamalı ve kendisine tedavinin önemi hakkında bilgi verilmelidir.

Güncellenme Tarihi: 24 Şubat 2016Yayınlanma Tarihi: 24 Şubat 2016

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/kanserle-ilgili-dogru-bilinen-10-yanlis/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

    ×
    Рекомендуем посмотреть