Kansızlığa Neden Olan Hastalıklar

içerik

Kansızlık Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Kansızlığa Neden Olan Hastalıklar

Kansızlık nedir? Bir çeşit kan hastalığı olarak tanımlanan kansızlık, hücrelerdeki oksijen yetersizliği ile ortaya çıkar. Kırmızı kan hücreleri için oldukça büyük önem arz eden yapı taşı ise hemoglobindir. Hemoglobin; akciğerden, vücuttaki hücrelere oksijen taşıma görevini yerine getirmekten sorumlu, demir bakımından zengin bir proteindir.

Kansızlığa yol açan farklı nedenler vardır ve belirtilerine dikkat etmek gerekir ki tedavi için vakit kaybetmeden harekete geçilebilsin.

Kansızlık Neden Olur?

1. Demir eksikliği
Kansızlığın en yaygın sebeplerinden biri şüphesiz demir eksikliğidir.

Eğer vücudunuzda yeterli miktarda demir yoksa kırmızı kan hücreleri vücut için gerekli olan hemoglobini üretemez.

Peki demir eksikliği hangi sebeplerle ortaya çıkmaktadır? Eğer demir eksikliğinin sebebi tespit edilirse kansızlık da kolaylıkla tedavi edilebilir. Demir eksikliğinin sebepleri:

Hamilelik: Hamilelik döneminde demir eksikliğinin ortaya çıkması çok olağan bir durumdur. Çünkü hamilelik döneminde vücut hem bebeğin hem de anne adayının yeterli oksijeni ve besini alabilmesi için ekstra demire ihtiyaç duyar. Bu yüzden hamile kadınların birçoğu gebeliğin 20. haftasından sonra demir takviyesi almaya başlar.

Mide ya da bağırsakta kanama: Sindirimin başlıca organları mide ve bağırsaklardır.

Mide ve bağırsaklarda görülen kanamaya genellikle non steroidal antienflamatuar ilaçlar, aspirin ya da ibuprofen gibi ağrı kesici ve intihap önleyici ilaçların uzun süreli kullanımı sebep olmaktadır.

Ayrıca mide ülserleri de kanamaya sebep olabilir. Bu durum, yaşanan kan kaybından ötürü demir eksikliği anemisine sebep olarak kansızlığa yol açabilir.

Beslenme şekli: Beslenme şekli yani demir yönünden zengin gıdalar tüketmemek demir eksikliğine sebep olabilir.

Sadece demir eksikliği yönünden yetersiz gıdalar almak tabii ki demir eksikliği anemisine yol açmaz ancak uzun süre tek taraflı beslenmek ve demir içeren besinler tüketmemek kansızlığa yol açabilir.

Yapılan araştırmalar vejetaryenlerin et tüketmedikleri için anemiye yakalanma risklerinin daha fazla oluğunu göstermiştir.

2. B-12 vitamini eksikliği

Vücudun demir gibi kırmızı kan hücreleri üretebilmesi için Folik asit ve B-12 vitaminine de ihtiyacı vardır. Kansızlığın yol açtığı hastalıkların başında demir eksikliği anemisi ve B-12 vitamini eksikliği anemisi gelir.

Eğer B-12 ve folik asit bakımından zengin gıdalar tüketmiyorsanız kırmızı kan hücrelerinin yeterli miktarda üretilmesine de engel oluyorsunuz demektir. Bazı kişilerde durum daha farklı olabilir. Kişi aslında yeterince B-12 vitamini alır ancak vücudu bir şekilde bu vitamini işleyemez.

Bu durumda yine B-12 vitamin eksikliği anemisinin ortaya çıkması kaçınılmaz olur.

3. Kronik hastalıklar
Kronik böbrek hastalarının pek çoğunda demir eksikliği anemisi ile karşılaşılmaktadır. Bu yüzden hekimler genellikle böbrek hastalarına demir takviyesi yapmayı uygun görürler.

Diğer kırmızı kan hücrelerinin üretimini yavaşlatan kronik hastalıklar ise; kanser hastalıkları, romatoid artrit, HIV/AIDS, lupus ve Crohn hastalığıdır.

Kansızlığın diğer nedenleri; regl dönemi, kemik iliği hastalığı ve hücresel sorunlar, hemolitik ve aplastiktir.

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık baş döndürür mü? Bu soruyu evet olarak cevaplayabiliriz. Kansızlık hemoglobin seviyesinde düşüşe sebep olduğu için özellikle halsizlikle birlikte baş dönmesi de çok sık görülmektedir.

Peki kansızlık kilo yapar mı? Kansızlık yaşayan kişilerde havadan sağlanan oksijen verimli kullanılmadığı için tüketilen besinlere dikkat edilse ya da diyet yapılsa bile yağ yakmada bazı zorluklar meydana gelebilir.

Bu yüzden özellikle diyet yapan hastaların mutlaka bir diyetisyen yardımıyla zayıflamaları gereklidir. Kansızlığın belirtilerinin birkaçından bile muzdaripseniz vakit kaybetmeden bir dahiliye uzmanına başvurun.

 • Halsizlik
 • İştahsızlık
 • Çabuk öfkelenme
 • Depresyon
 • Göz beyazında sarama
 • Kalp çarpıntısı
 • Baş dönmesi
 • Cinsel isteksizlik
 • Nefes darlığı
 • Çabuk yorulma
 • Güçsüzlük
 • Uyku hali
 • Kemik ve eklemlerde ağrı
 • Unutkanlık
 • Tırnaklarda incelme ve saç dökülmesi
 • Kış aylarında artan el ve ayaklarda üşüme
 • Baş ağrısı
 • Göğüs ağrısı
 • Ayaklara kramp girmesi
 • Adet düzensizliği
 • Boğaz ağrısı
 • Bebeklerde ve çocuklarda büyüme geriliği
 • El ve ayakların devamlı soğuk olması
 • Hızlı ve düzensiz kalp atışı
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Konsantrasyon eksikliği
 • Hiperaktivite

Kansızlık tanısı sonrası doktorunuz sizden çeşitli taviyeler almanızı ve yeme alışkanlıklarınızı değiştirmenizi, belli bir diyet uygulmanızı isteyebilir.

1. Demir takviyesi
Kansızlık için uygulanan tedavi genellikle kansızlığın sebeplerine göre farklılık göstermektedir.

Kansızlık nasıl giderilir? Kansızlığın en yaygın sebebi demir eksikliği olduğu için hekimler öncelikle kişiye demir takviyesi yaparak hemoglobin seviyelerini artırmayı uygun görürler.

Demir takviyesi hastaya damar yoluyla da verilebilir ya da demir tabletleri kullanılarak da tedavi uygulanabilir.

2. Diyet
Kansızlık problemi ile karşı karşıya kalan hastalar mutlaka demir içeren yiyeceklere ağırlık vererek bir diyet programı oluşturmalılar. Kansızlık için ne yemeli? Demir içeren en faydalı besinler; yumurta, kırmızı et, pekmez, kuru meyveler, koyu yeşil yapraklı sebzeler, fıstık, fındık ve kuru baklagillerdir.

Bu besinler yeterli miktarda tüketildiğinde hemoglobin seviyelerinde kısa sürede artış görülür. Eğer kendiniz bir diyet programı oluşturmakta zorlanıyorsanız bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Çünkü demir takviyesi yaparken yanlış tercih ettiğiniz diğer besinler demir emilimini azaltabilir.

Örneğin fazla kalsiyum içeren besinler demir emilimini azalttığı için tedavi süresince az miktarda alınmalıdır.

3. Vitamin ve folik asit takviyesiEğer kişide B-12 vitamin eksikliği anemisi mevcutsa B-12 enjeksiyonu ile tedavi edilerek bu eksiklik giderilebilir. B vitamini “hydroxocobalamine” denilen bir madde görünümündedir.

B-12 vitamini süt, et, yumurta ve somon balığında bol miktarda bulunur. Ayrıca veganlar ve vejetaryenler için özel olarak üretilmiş tabletler, güçlendirilmiş tahıllar ve soya ürünleri takviyesi kullanılması gerekebilir. Ayrıca C vitamini tüketimi de demirin vücutta tutulumunu artırır.

Bu yüzden C vitamini alımına da dikkat edilmelidir. Folat eksikliği yüzünden kansızlık yaşayan kişilere de folik asit tabletleri reçete edilir. Folik asit genelde B-12 ile beraber reçete edilir. Folat tabletleri ile birlikte folat bakımından zengin gıdalar tüketmek de önemlidir.

Bu gıdalar; yeşil lahana, brokoli, bakliyatlar, fındık ve yeşil yapraklı sebzelerdir.
PARTNERDünya hakkında hiç duymadığınız 10 şaşırtıcı gerçekKabızlık Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?İshal Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Источник: https://www.mynet.com/kansizlik-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221767-mykadin

Kansızlığın Yol Açtığı Hastalıklar Nelerdir ?

Kansızlığa Neden Olan Hastalıklar

Anemi ya da bir başka deyimiyle kansızlık, ülkemizde süt çocuklarında, genç kızlarda ve hamilelerde sıklıkla görülen kana kırmızı rengini veren ve dokulara oksijen taşınmasında görevli hemoglobinin azalması ile ortaya çıkan bir hastalıktır.

Kansızlığın oluşmasının en çok görülen sebebi demir eksikliğidir. Kemik iliği, alyuvarlarda oksijen taşımakla görevli hemoglobini, demir olmadan yapamaz. Bu da beraberinde birçok hastalığa davetiye çıkarır.

Peki kansızlığın yol açtığı hastalıklar nelerdir?

Sebep olunan hastalıklardan bahsetmeden gelin önce demir elementinin vücudumuz için öneminden bahsedelim:

Demir, vücutta oksijen taşıma görevindeki alyuvarların yapımı için gerekli bir maddedir. İnsan vücudunda toplam 4 gr kadar bulunmasına karşın, biyolojik yönden oldukça önemli ve eksikliğinde ciddi sorunlara yol açan bir elementtir.

Yukarıda da bahsettiğim gibi demiri en önemli görevi “hemoglobin” yapımıdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ‘ne göre erkekte 13 g/dl, kadında 12 g/dl, 6 yaşa kadarki çocuklarda 11 g/dl, 6 – 15 yaş arasındaki çocuklarda ise 12 g/dl hemoglobin bulunur.

Beslenme yetersizliği ve demir içeriği düşük olan yiyeceklerin fazla tüketilmesi  sonucu vücuda demir alımı azaldığından bu durum ortaya çıkmaktadır. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda demir eksikliği kansızlığın başlıca sebebidir.

Demir Eksikliği Anemisi’ne Karşı Alınabilecek Önlemler

Özellikle hamilelik ve emzirme döneminde vücudumuz daha çok demire ihtiyaç duyar. Aynı zamanda bu durum bebek için de geçerlidir. Bu dönemlerde demir içeriği yüksek besinler kullanılmalı. (Hem anne – anne adayı hem de bebeğin alacağı ek besinler için geçerlidir.)

Ekonomik ve sosyo – kültürel sebepler veya yanlış diyetler de demir eksikliğine sebep olabilmektedir. Düzenli beslenmek, yanlış diyetlerden uzak durmak gerekmektedir.

Yukarıda da yazıldığı üzere ergenlik döneminde de demir ihtiyacımız artacağı için aynı şekilde gıda alımına dikkat edilmeli.

Güneş ışınlarından uzak, kapalı alanlarda yaşamımızın çoğunu geçirmemiz de yine demir eksikliğine sebep olmaktadır. Mümkün olduğunca vücudunuzun demir ihtiyaçlarını karşılayınız.

Bazı hastalıklardan dolayı demirin bağırsaklarda emilmesi yetersiz olabilmektedir. Eğer Anemi rahatsızlığınız varsa doktorunuza muayene olurken lütfen sorun teşkil eden hastalığınızın kansızlığa etkisini sorunuz ve mutlaka doktor tavsiyesi olursa eğer önlem alınız.

Demir eksikliğinde ne yenir ?

Hayvansal gıdalardan kırmızı sakatat, kırmızı et, tavuk, yumurta, kabuklu deniz mahsulleri ve balık tüketmeye çalışın.

Ispanağın, bilinenin aksine demir içeriği açısından zengin değildir. Çünkü içerdiği bazı maddeler nedeniyle ıspanak, kara lahana gibi birçok sebzenin yapısında bulunan demirin vücuda sanıldığı kadar bir faydası olmamaktadır.

Çok zengin olmamakla birlikte kuru üzüm, kuru kayısı, kuru erik, badem, fıstık, ceviz gibi kuru yemişleri tüketebilirsiniz. Bir çorba kaşığı pekmezde yaklaşık 3 mg demir bulunur.

Günlük demir gereksinimi nedir ?

 • 7- 12 aylık bebekler için 11 mg/gün
 • 1-3 yaş çocuklarda 7 mg/gün
 • 19-50 yaş erkeklerde 8 mg/gün/li>
 • Gebelik döneminde 27 mg/gün
 • Emzirme döneminde 9-100 mg/gün demir ihtiyacı vardır.

Kansızlığın yol açtığı sorunlar

Aşağıdaki problemleri yaşıyorsanız anemi ya da bir başka deyişle vücutta demir eksikliği yaşayabileceğinizden şüphelenebilirsiniz:

 • Vücut direnci düşer ve hastalıklar daha sık görülür.
 • Fiziksel aktivite azalır.
 • Hamilelerde erken doğum riski artar.
 • Hastalıklara yakalanma kolaylaşır.
 • Ciltte, göz kapaklarının iç kısmında ve avuçta solukluk meydana gelir.
 • Daha fazla üşüme hissedilir.
 • Organlara, dokulara ve bütün hücrelere yeteri kadar oksijen taşınmadığı için kalp daha fazla çalışmak zorunda kalır ve daha fazla güç sarf eder.

Sıkça sorulan sorular :

– Kansızlık ne kadar sürede geçer ?

Tedavi süresi aldığınız ilaçlar ve besinlerdeki demir değerine bağlı olarak 6 aya kadar olabilir.

– Anemi tedavi edilmezse ne olur?

Kansızlık tedavi edilmezse vücut, “hipoksi” denilen oksijen yetersizliği sorununu yaşar ve dokulara gitmesi gereken oksijen gidemediği için bütün organlar zorlanmaya başlar. Zorlanmaya bağlı olarak kalp büyür ve kalp yetmezliği oluşabilir.

– Bebeklerde demir eksikliği uykusuzluk yapar mı ?

Uykusuzluğun başka sebepleri de olabilir. Direk sebebi olmasa da bu ihtimal vardır.

– Demir hapı kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Demir ilacı kontrolsüz bir şekilde alınabilecek ilaçlardan değildir. Vücutta fazla demir olması kemik iliğinde, karaciğerde ve kalpte birikebilir ve hastaya zarar verebilir. Bu yüzden dahiliye doktoru kontrolünde almanız gerekmektedir.

► Sivilce neden çıkar nasıl önlenir

Son Sözler

Kansızlığın yol açtığı hastalıklar konusunu sizlerle paylaştım. Sizlere önerim her zaman dengeli beslenmeniz ve doktor tavsiyesi doğrultusunda diyetler uygulamanızdır (Diyet kararı alanlar için).

Sağlıklı Günler..

“,”author”:null,”date_published”:”2019-07-10T15:57:00.000Z”,”lead_image_url”:”https://1.bp.blogspot.com/-tfYhS4I3oKo/WVT3gOtAVpI/AAAAAAAAQBY/8wraZkkBD0g73JtEJbjJY-mn6XtjLNQnACLcBGAs/s1600/kansizligin-yol-actigi-hastaliklar.jpg”,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”http://www.bedensagligi.net/2017/06/kansizligin-yol-actigi-hastaliklar.html”,”domain”:”www.bedensagligi.net”,”excerpt”:”Kansızlığın belirtileri ve yol açtığı hastalıklar nelerdir? Demir eksikliği neden oluşur, eksiklik nasıl giderilir?”,”word_count”:599,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: http://www.bedensagligi.net/2017/06/kansizligin-yol-actigi-hastaliklar.html

Kansızlık Belirtileri Nelerdir, Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Kansızlığa Neden Olan Hastalıklar

Kansızlık belirtileri nedir? En basit tabiriyle kansızlık; insan vücudunda bulunan alyuvar sayısının ya da hemoglobinin azalması sonucu oluşmaktadır. Bu durum her ikisinin azalmasıyla gerçekleşebileceği gibi diğer bazı kan hücrelerinin de azalmasıyla gerçekleşebilir.

Kansızlık belirtileri çoğu zaman hastalarda açıkça belirti vermeyebilir. Genellikle insanların büyük bir çoğunluğu kansızlığa ne iyi gelir bilmezler ve diğer bir adıyla anemiye sahip olduğununda farkında olmazlar. Kansızlığa birçok farklı etken sebep olabilirken aynı zamanda kansızlığın belirtileri de farklılık gösterebilmektedir.

Kansızlık (Anemi) Nedir?

Birçok farklı türe sahip olan bu hastalık önemli sağlık sorunlarını da tetikleyebilmektedir. Bu nedenle teşhis edilip tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Özellikle çocuklarda çok sık rastlanan bu hastalık zaman zaman hamilelik yaşayan kişilerde de görülmektedir. Kansızlığa yakalanmadan önce önlem almak bu nedenle önemlidir.

Kansızlığa ne iyi gelir? Kansızlık bilimsel adıyla anemi, vücuttaki hemoglobin miktarının bir takım etkenlere göre; yaş, cinsiyet vb. belirlenmiş olan seviyenin altında kalmasıdır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından kansızlığa işaret eden seviyeler belirlenmiştir.

Hemoglobinin düşük olması aynı zamanda gerekli oksijenin; dokulara, hücrelere ve organlara yeterli miktarda taşınamamasına neden olacaktır.

Bu durum hipoksiye yani oksijen yetersizliğine neden olur. Oksijen eksikliğinin yaşanması birçok önemli hastalığın başlangıcı olabilir. Bu nedenle önlem almak gerekmektedir.

Birçok farklı kan hastalığından söz edilebilir. Ancak bu kan hastalıkları arasından kişilerde en çok anemiye rastlanmaktadır.

Birçok farklı anemi türü ve nedeni bulunduğu için uzmanlar eşliğinde testler yaptırmanız ve tedaviye başlamanız önerilmektedir.

Kansızlık (Anemi) Türleri Nelerdir?

Halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi rahatsızlığı birçok farklı şekillerde nüksedebilir. Özellikle anemi türleri sınıflandırılırken; eritrosit morfolojisi ya da etyoloji yöntemleri kullanılmaktadır. Kansızlığa birçok farklı etken sebep olabilir. Bu etkenlerin ortadan kaldırılması tedavinin ilk adımı olarak sayılabilir. Dünyada en çok rastlanan anemi (kansızlık) türleri;

 • Demir Eksikliğine Bağlı Anemi
 • B – 12 Eksikliğine Bağlı Anemi
 • Folik Asit Eksikliğine Bağlı Anemi

Bu üç farklı tür genellikle en çok karşılaşılan anemi türleridir. Hepsinin farklı belirtileri ve tedavileri olabilir. Ancak kansızlık genellikle ortak belirtilerle kendini gösterir ve benzer tedavilere sahiptir.

Kansızlığa Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Birçok farklı ve önemli etken kansızlığa neden olabilir. Özellikle vücudun sahip olduğu başka bir hastalık kansızlığa neden olabilir. Bunun dışında beslenme alışkanlıklarından uyku düzenine kadar yaşam tarzındaki birçok unsur kansızlığa neden olan etkenler arasında sayılabilir. Demir eksikliği kansızlığa nende olan en büyük etkenlerden biridir. Bunun dışında;

 • Vitamin eksiklikleri (folkit, B -12, Demir vb.)
 • Kan kaybının yaşanması
 • Kronik rahatsızlıklar
 • Çeşitli böbrek hastalıkları
 • Alkol, sigara vb. zararlı alışkanlıklar
 • Gebelikte aşırı sıvı tüketimi
 • Yanlış beslenme

Kansızlığa neden olan en önemli etkenler arasında gösterilmektedir. Daha birçok farklı etken burada sayılabilir. Ancak bu etkenler çoğunlukla farklı hastalıkları tetiklediği için doğrudan kansızlık ile bağdaştırılamaz. Kansızlığa neden olan birçok farklı hastalık bulunmaktadır.

Kansızlığın olduğuna dair en belirgin işaret hemoglobin değerleridir. Yaşa, cinsiyete ve fizyolojik duruma göre değişiklik gösteren bu değerle birlikte sahip olduğunuz değer sadece doktorlar tarafından karşılaştırılmalıdır. Kansızlığın zararları birçok farklı açıdan kişilerde kendini gösterebilir. WHO tarafından belirlenen değerler;

 • Çocuklarda;
 • (6 ay – 5 yaş) – Hb alt sınır – 11,0 g/dl
 • (5 – 12 yaş) – Hb alt sınır – 11,5 g/dl
 • (12 – 15 yaş) – Hb alt sınırı – 12,0 g/dl
 • Kadınlarda;
 • Hamile kadınlarda – Hb alt sınırı – 11,0 g/dl
 • (18 yaş ve üstü) – 13,5 g/dl
 • Erkeklerde;
 • (12 – 15 yaş) – Hb alt sınırı 12,5g/dl
 • (18 yaş ve üstü) – Hb alt sınırı 13,5 g/dl

Olarak belirlenmiştir. Bu değerlerin yanı sıra başka birçok test ve kan değeri ölçülerek kişinin kansızlığa sahip olup olmadığı tespit edilmektedir.

Kansızlık İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Kansızlık şüphesinin doğmasının ardından belirtilere göre rahatsızlık duyduğunuz bölge için ilgili bölümü tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. İç hastalıkları ve kan hastalıkları doktorları kansızlık tedavi ve teşhisi için gerekli uygulamaları sizler için yapacaklardır. Ancak kansızlık birçok farklı nedenle oluşabilir.

Eğer başka bir ağrı ya da belirtiye sahipseniz ilgili bölümü tercih etmelisiniz. Gereken yönlendirmeyi doktorunuz yapacaktır. Kansızlık nasıl giderilir? Sorusunun en iyi yanıtı; kişi de belirtilerin başladığı ilk andan itibaren uzman bir hekimden yardım alması en iyi çözüm olacaktır.

Kulaktan dolma bilgilerle kansızlık tedavisinin yapılması mümkün değildir.

Kansızlık Nasıl Teşhis Edilir?

Ülkemizde iç hastalıkları ve kan hastalıkları uzmanlarının dışında mecburi sebeplerden dolayı; iç hastalıkları, çocuk hastalıkları uzmanları da kansızlık teşhisi koyabilmektedir. Kansızlık teşhisinin koyulabilmesi için öncelikle bir kan testinin yani tam kan sayımının yapılması gerekir. Bu tam kan sayımında;

 • Hemoglobin
 • Hemotokrit ve
 • Eritrosit

Değerlerinin düşük çıkması ya da belirlenen seviyelerde olması kansızlık teşhisi için yeterli olabilmektedir. Yaşa ve cinsiyete göre belirlenen seviyelerin altında kalan değerler kansızlığı işaret etmektedir. Ancak bu işlemeden sonra kansızlığın asıl nedeninin ne olduğunu anlamaya yönelik bazı testler uygulanmalıdır.

Kansızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Kansızlık tedavisinin doğru yapılabilmesi için kişide hangi tip kansızlığın olduğunun öğrenilmesi ve kansızlığın asıl nedenin teşhis edilmiş olması gerekmektedir. Bunun için kapsamlı tetkikler ve muayeneler gerekebilir.

Demir eksikliğine bağlı olarak gerçekleşene bir kansızlık durumunda ilave demir tedavisi uygulanarak kansızlık giderilmeye çalışılmalıdır.

Aynı şekilde; B – 12 ve Folik eksikliklerinden kaynaklanan anemiler’de de bu değerlerin ve diğer kan değerlerinin yükseltilmesine yönelik ilaç tedavisi uygulanabilir. Ancak kansızlık nedeni başka bir hastalığa bağlıysa öncelikle o hastalık tedavi edilmelidir.

Kansızlık nedir, kansızlığa ne sebep olmuştur? Tespit edildikten hemen sonra uygun tedavi yöntemi seçilerek tedaviye vakit kaybetmeden başlamak oldukça önemlidir.

Kansızlık İçin Hangi İlaçlar Kullanılır?

Kansızlığın temel nedeni olarak hemoglobin, eritrosit ve hemotokrit değerlerinin kanda düşük olması gösterilmektedir. Buna ek olarak en çok karşılaşılan kansızlık türleri de yine; demir, folik ve B -12 gibi vitamin eksikliklerinden kaynaklanmaktadır.

Eğer kansızlık herhangi bir başka hastalığa dayanmıyorsa o zaman bu maddelerin vücutta yükselmesine yönelik ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra doktor tavsiyesi üzerine doğal yollarla da tedavi desteklenebilir. Bu maddeler enjeksiyon ya da ağız yoluyla alınabilmektedir.

Çok düşük kan değerlerinin gözlemlenmesi halinde transfüzyon uygulamasına gidilebilir.

Kansızlık Hangi Hastalıkları Tetikler?

Kansızlık birçok farklı hastalıktan kaynaklı olarak oluşabilir. Aynı zamanda kişide sadece kansızlığın bulunması da başka bir takım hastalıklara kapı aralayacaktır.

 • Gebelerde; erken doğum, düşük vb. durumlara
 • Enfeksiyona eğilim artar
 • Bağışıklık sistemi büyük ölçüde zayıflar

Kansızlık vücudu büyük ölçüde savunmasız hale getireceği için birçok hastalık kısa süre içinde görülebilir. Bu durumun yaşanmaması için mutlaka kansızlığın nedeni bulunmalı ve tedavi süreci başlatılmalıdır.

Bunun için kurumsal bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Kansızlık tedavileri için hastaların büyük çoğunluğu bilinçsizce tedavi uygulamaktadır. Bu yanlış tedaviler de ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır.

Bu nedenle uzman bir hekime danışmadan asla ekstra vitamin vb. ilaçlar kullanmayınız.

Gebelikte Kansızlığa Karşı Hangi Önlemler Alınabilir?

Kansızlığın yaşanmaması için dikkat edilmesi gereken en önemli konu yaşam tarzıdır. Kişinin beslenme alışkanlıkları, uyku düzeni, egzersiz vb. tüm alışkanlıklar kansızlığı doğrudan ya da dolaylı olarak etkilemektedir. Hamilelik sırasında anemi hastalığı sıklıkla görülmektedir.

Anemiyle birlikte demir eksikliği ve demir eksikliğine bağlı anemi de yine gebelikte en çok görülen rahatsızlıktır. Uzmanlar tarafından bu durumun önüne geçilmesi için gebelerde mutlaka kansızlığın önlenmesine yönelik gıda ve vitamin takviyesi yapılmasını önermektedir. Özellikle 16.

haftadan itibaren anne adaylarına mutlaka demir takviyesi yapılmalıdır.

Çocuklarda Kansızlık Nasıl Önlenebilir?

Kansızlığın erken yaşlarda yoğun olarak görüldüğü bilinmektedir. Bu nedenle birçok ebeveynin merak ettiği soruların başında Çocuklarda kansızlığa ne iyi gelir? Sorusu gelmektedir. Elbette çocuklarda da teşhisin doğru yapılması gerekmektedir.

Çoğu zaman LÖSEMİ gibi bazı önemli hastalıklar kansızlığa neden olmaktadır. Bu nedenle öncelikli olarak hastalık tespit edilmeli. Eğer sıradan kansızlık türlerinden biri mevcutsa o zaman ek vitamin takviyesi yapılarak bu durum giderilir.

Bunun yanı sıra beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi de gerekecektir.

Kansızlığa İyi Gelen Doğal Yöntemler Nelerdir?

Kansızlığın çözümü için doğal birçok yöntem uygulanabilir. Ancak bu yöntemler kansızlık baş göstermeden önce yapılmalıdır. Bu durum büyük ölçüde kansızlıktan (anemi) sizi koruyacaktır.

 • Bitki içerikli içecekler (darı ve kabuklu buğday)
 • Yeşillik tüketimini arttırın
 • Yer ve fıstığı tüketin
 • Limon suyu kullanın

Kansızlık nelere yol açar, kansızlıktan nasıl korunmak gerekir? Diyenler için özellikle beslenme alışkanlıkları değiştirilmesi gereken ilk unsurudur. Bunun yanında bu yöntemleri uygulayarak da kansızlığa karşı doğal bir koruma sağlayabilirsiniz.

Hangi Yiyecekler Kansızlığa İyi Gelir?

Yalnızca kansızlık için değil birçok hastalık için doğal ve sağlıklı ürünlerin tüketilmesi oldukça önemlidir. Hastalıklara ne iyi gelir, hangi besinler tüketilmelidir vb. sorular herkes tarafından merak edilir. Özellikle kansızlıktan korunmak için;

 • Organik meyve suları
 • Isırganotu çayı
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Pekmez
 • Domates ve
 • Pancar suyu

Anemiden korunmak için oldukça faydalı yiyecek ve içeceklerdir. Bu ürünlerin düzenli tüketilmesi halinde sadece vücudun kan yapmasına yardımcı olmayacak aynı zamanda birçok hastalığa karşı vücudun direncini de arttırabilecek siniz. Kansızlıktan korunmanın bir diğer önemli adımı ise; alkol, sigara vb. zararlı alışkanlıkları terk etmektir.

Источник: https://www.saglik8.com/kansizlik-belirtileri-nelerdir-kansizliga-ne-iyi-gelir/

Yaşlılarda Kansızlık – Anemi Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Kansızlığa Neden Olan Hastalıklar

Kemik iliğinin hacmiergenlik döneminden başlayarak ileri ki yaşlara kadar azalır.

Yaşlılıktan önceki dönemde 45-60’lı yaşlarda veya üzerindeki yaş dönemlerinde ilik kaybı daha çok kaval kemiği ve kaburgalar veya omurgalarda belirgindir.

Kemiklerdeki ilik dokusunun yerini ilerleyen yaşlarda bağ dokusu ve yağ dokusu aldığından 60 yaşından sonra hücrelerin sayısı azalır. Yaşlılık dönemlerinde ak yuvarlara oranla al yuvar üretimi düşer.

Yaşlılarda lenf ve dalak düğümleri gençlere göre yüzde elli daha azdır. Yaşlı hastalardaki kansızlık, yetişkin hastalardaki kansızlığa benzer özelliktedir.

En fazla görülen kansızlık şekilleri kronik kanamalardan kaynaklanan demir eksikliğine bağlı veya kronik hastalıklardan oluşan kansızlıktır.

Aynı zamanda yalnız yaşayan ve yeterli beslenemeyen yaşlılarda folik asit eksikliğine, B 12 vitamini eksikliğine bağlı da kansızlık görülebilir.

Yaşlılarda kansızlık (anemi) neden olur?

Yaşlılarda kansızlığa neden olan faktörler arasında alkol, sigara kullanımı ya da dolaşım bozukluğu ve bağışıklık sisteminin yeterli olmaması gibi faktörler vardır. Ayrıca mide veya bağırsak sorunları da kansızlık yapabilir. Bu tür kansızlığa genellikle orta yaş  ya da yaşlı erkeklerde rastlanır.

Pankreasın yeterli çalışmaması da demir emiliminde bozulma ya da sindirim sisteminde bazı rahatsızlıklara yol açarak kansızlığa neden olabilir.

Bazı ilaçlar (ağrı kesiciler, aspirin, ACE inhibitörleri, ACE reseptör blokerleri, antibiyotikler ve romatizma ilaçları gibi) kansızlığa neden olabilir.

Bazı hormonal nedenler de (örneğin erkeklerde testosteron düşüklüğü, hipotiroidizm gibi) kansızlığa neden olabilir. Bazı yaşlı hastalarda da kansızlığın nedeni bulunamaz.

Bazı kronik hastalıklar, kronik enfeksiyonlar ve malign hastalıklar da kansızlığa neden olabilir. 

 • Kansızlığa neden olan kronik enfeksiyonlar: Tüberküloz, infektif endokardit, osteomiyelit, idrar yolu enfeksiyonları, mantar enfeksiyonları gibi kronikleşen enfeksiyonlar yaşlılarda kansızlığa neden olabilir.
 • Kansızlığa neden olan kronik hastalıklar: Osteoartrit, romatoid artrit, kollajen doku hastalıkları, polimyaljika romatika, akut ve kronik hepatit, dekübit ülseri, kronik böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi hastalıklar yaşlılarda kansızlığa neden olabilir.
 • Kansızlığa neden olan malign (kötü huylu) hastalıklar: Metastaz (sıçrama) yapan kanserler, lösemi, lenfoma, multipl miyelom, protein enerji malnütrisyonu gibi hastalıklar yaşlılarda kansızlığa yol açar.

Yaşlılarda kansızlık nedenleri

Yaşlılarda kansızlık (anemi) belirtileri

Yaşlılıkta kansızlığa bağlı şikayetler ve bulgular çoğunlukla sinsi seyredebileceği gibi bazı belirtiler de görülebilir.

 • Solukluk, halsizlik, yorgunluk ve çabuk yorulma
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Göğüs ağrısı
 • Vücut sıcaklığının düşük olması/aşırı üşüme
 • Fiziksel performansta ciddi şekilde azalma
 • Kas gücünde azalma ve normal bireylere göre daha fazla düşme kazaları
 • Kansızlıktan etkilenen kişilerde bilişsel fonksiyonlarda yavaşlama ve azalma
 • Şikayetlerini anlatmada güçlük çekme gibi belirtiler ve bulgular yaşlılarda görülebilecek kansızlık belirtileridir.

Yaşlılarda kansızlık (anemi) tedavisi

Yaşlı hastalarda kansızlığın tedavisi diğer yaşlardaki hastalarınki ile yaklaşık aynıdır. Kansızlık tedavisinde amaç eksik olan değeri yerine koymaktır.

Kansızlık teşhisi konulan yaşlı hastada öncelikle altta yatan neden araştırılır ve altta yatan bir hastalık var ise bunun kontrol altına alınması gerekir.

Bununla birlikte altta yatan neden kolay bulunmayabilir, bu nedenle gerekli araştırmaların ve tetkiklerin yapılması çok önemlidir.

Beslenmeye bağlı kansızlık tedavisi: Kansızlık beslenme dengesine bağlı ise bunu düzenlemek için beslenme şeklinde değişiklik yapmak gerekir. Yaşlılarda yeterli ve dengeli beslenme, diğer pek çok sorunda olduğu gibi kansızlığı önlemede de çok önemlidir.

Demir eksikliğine bağlı kansızlık tedavisi: Demir eksikliğine bağlı kansızlıkta mide ve bağırsak sisteminde kan kaybına neden olan bir sorun var ise, bu durumun anlaşılması için endoskopi (gastroskopi ve kolonoskopi) gibi yöntemler ile bunun teşhisinin konulması ve nedene yönelik tedavinin yapılması gerekir. Gereken durumlarda damar yolundan demir takviyesi yapılır. Demir ağızdan veya kas içine verilirse emilimdeki değişkenlik söz konusu olduğundan tedavi her zaman işe yaramaz. Kansızlıkta dokulardaki depolarda birikmiş olan demir bittiğinde demir takviyesine ihtiyaç vardır.

B 12 vitamini eksikliğine bağlı kansızlık tedavisi: B 12 vitamini eksikliği ile alakalı kansızlıkta yaşlı hastaya tek başına veya folik asit ile beraber B 12 vitamini, diğer B gurubu vitaminleri ve karaciğer özütleri verilebilir. B 12 vitamini genel olarak kas içi yoldan verilmektedir. Bu sayede alyuvarlar ve hemoglobin değerleri daha kolay yükselebilir.

Hormonal eksikliğe bağlı kansızlık tedavisi: Endokrin bez yetmezliğine bağlı anemide eksik olan hormonun yerine konması kansızlığı düzeltebilir.

Karaciğer ve böbrek yetmezliğine bağlı kansızlığın tedavisi: Karaciğer ve böbrek yetmezliğinde karaciğer ve böbrek nakli yapılır ve bu nakil başarılı olur ise anemi düzelir, ancak nakil önceliği çocuklara ve gençlere verilmekle birlikte 7. dekattaki (70’li yaşlardaki) hastalara da karaciğer ve böbrek nakli yapılabilmektedir.

Diğer hastalıklara bağlı kansızlık tedavisi: Diğer hastalıklara bağlı kansızlık tedavisinde ise altta yatan hastalığın tedavisi, rekombinant eritropoetin (EPO) tedavisi ve öncelikle altta yatan hastalığın tedavisi gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Bazı hastalarda ve gereken durumlarda eritrosit süspansiyon transfüzyonu tedavisi uygulanabilir fakat transfüzyon tedavisi her hastada uygulanmaz.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/yasllkta-kanszlk-olmas-normal-midir/

Kansızlık Hastalığı

Kansızlığa Neden Olan Hastalıklar

Kansızlık hastalığı, günümüz hastalıklarının en sık görülenlerinden biri olup Anemi olarak da bilinir. Kansızlık Hastalığı’nın ne olduğuna, neden olduğuna, başlıca belirtilerine ve tedavi yöntemlerine gelin beraber bakalım.

Kansızlık Hastalığı yani bir diğer ismi ile Anemi, kan hastalıkları içinde yer alan ve sıklıkla rastlanılan, kandaki Hemoglobin (Hb) değerlerinin 11 g/dl’nin altına düşmesi ile tanımlanan bir durumdur.

Hastalığın ortaya çıkmasında %90 payı olan neden demir eksikliğidir. Demirin, vücuttaki oksijeni taşıma görevi bulunan alyuvarların yapımı gerekli bir madde olması itibarı ile eksikliğinde ise işte bunun gibi çeşitli hastalıklar baş gösterir.

Dünyada ise durum şu şekildedir;

 • Her 5 erkekten biri
 • Her 3 kadından biri
 • Her 2 gebeden biri
 • Her 5 çocuktan ikisi kansızdır, fakat bunlar sadece tanı almış kişilerden alınan istatistiklerdir. Maalesef bir çok kişi hastalık durumlarını bile hala bilmiyor.

Gelişmiş ülkelerde Kansızlık Hastalığı’na 0 – 5 yaşları arasında rastlanma sıklığı %4 ile %20 arasında iken, az gelişmiş ülkelerde bu rakam yine aynı yaş grubu için %80’lere kadar çıkabiliyor. Ülkemizde ise bu oran sadece %50 civarıdır. Yani her 2 çocuktan 1’i.

Demir eksikliğinin özellikle 6. ile 24. aylar arasındaki bebekler ile ilkokul çağındaki çocuklar üzerinde ağırlıklı olarak görüldüğünü hesaba katarsak, vücut için son derece önemli olduğunu görebiliriz.

Hastalığın başlıca risk grupları; Doğurganlık çağındaki kadınlar, gebelik döneminde demir ihtiyacı olan, emzirme dönemindeki ve aylık adet kanamaları ile kan kaybı yaşayan kadınlar.

Bebekler ve çocuklarda ise yaşanılan hızlı metabolik faaliyetler doğrultusunda vücut demire olağandan fazla ihtiyaç duyabilir. Bu sebeple de sağlıklı bir gelişme için gerektiğinde besin harici dışarıdan takviye şeklinde de demir alınmalıdır.

Kadınlarda ise genç kızlık dönemlerinde demire duyulan ihtiyaç gerek adet kanamaları gerek de hormonal gelişmeler dolayısıyla fazladır.

Alkol bağımlıları, ağrı kesici ilaçlara duyulan bağımlılık ve düzensiz beslenme biçimi de yine kansızlık hastalığı riskini artıran durumlardan bir kaçıdır.

Ayrıca, gelir durumu düşük düzeyde olanlar, vejetaryenler, ülser ve paraziter hastalık gibi çeşitli kronik hastalıkları olanlarda da kansızlık durumu sıklıkla görülebilir.

Kansızlığın Başlıca Nedenleri

Kansızlığın temel nedeni olan kırmızı kan hücrelerinin kanda eksik olmasının birçok farklı sebebi olabilir. Örneğin vücudun yeteri kadar alyuvar üretememesi gibi.

Kanama nedeniyle yenileri oluşmadığı için alyuvar kaybedilmesi halinde veya vücudun kırmızı kan hücrelerini azalmasının 3 temel nedeni vardır.

Bunlar; Kırmızı kan hücresi üretiminde vücudumuzun ihtiyacı olan demir, B-12 vitamini ve folik asit ile gıdalar aracılığıyla aldığımız diğer besin maddeleridir.

1. Demir Eksikliği

Kansızlık hastalığındaki en büyük etkendir demir eksikliğidir. Demirin vücuda yeteri kadar alınmaması durumunda kırmızı kan hücreleri de yeteri kadar hemoglobini üretemez. Bu üretimin gerçekleşmemesi de işte demir eksikliğinden kaynaklı kansızlık hastalığını meydana getirir.

Regl Dönemi

Özellikle üreme çağına gelmiş ve adet gören kadınlarda, bu kanamalardan kaynaklı demir eksikliği ile kansızlık hastalığı ortaya çıkabilir. Ağrılı ve aşırı kan kaybına bağlı adetli kadınlar bu konuda daha dikkatli hareket etmelidir.

Hamilelik

Hamilelik sürecinde de demir eksikliğinden kaynaklı kansızlık hastalığı durumu ortaya çıkabilir.

Özellikle bebeğin sağlıklı gelişimi ve yeterli oksijeni alması için gerekli olan ekstra demir ihtiyacı, pek çok hamile kadının 20. haftasından itibaren çeşitli demir takviyeleri ile giderilir.

 Ama burada da dikkat edilmesi gereken konu doktora danışmadan herhangi bir ilaç kullanımı yapmamaktır.

Mide – Bağırsak Sisteminde Kan Kaybı

Mide ve bağırsak sistemimiz, sindirimin gerçekleştiği başlıca organlar olduğu için tükettiğimiz yiyeceklerde yararlı olan besin maddelerini tercih etmemiz gerekir.

Mide ve bağırsaklardaki kanama durumlarına, NSAID grubundan çeşitli romatizma ilaçları, aspirin ya da Ibuprofen gibi bazı iltihap önleyici veya ağrı kesici ilaçların uzun süre kullanımı da sebep olabilir.

Yaşanılan bu kanamalar sadece demir eksikliğine sebep olmaz, daha ciddi bir durum olan organlardaki fonksiyonel bozukluklara da yol açabilir. Reçeteli ve reçetesiz şekilde satılabilen NSAID ilaçları özellikle doktor kontrolü ve denetiminde alınmalıdır.

Yiyecekleri sindirmek için vücutta salgılanan mide asidi, mide çeperi yüzeyinde açık yaralar oluşturur ise kişide peptik ülser oluşur. Çünkü, mide ülserlerinin oluşması kanamaya yol açar ve bu kan kaybı ile de yine demir eksikliğinden kaynaklı kansızlık hastalığı görülebilir.

Beslenme

Eğer hamile değilseniz ve demir açısından zayıf bir beslenme biçiminiz varsa bu durumda demir eksikliğinden kaynaklı kansızlık görülmesi oldukça zayıf bir olasılıktır.

Hatta bazı araştırmalara göre vejetaryenler et yemedikleri için demir eksikliğinden kaynaklı oluşabilecek kansızlık üzerine önemli düşünceler ortaya koysa da vejetaryenlerin et yerine fasulye, kurutulmuş meyve ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri ağırlıklı olarak tüketimi ile yeteri düzeyde demir alabildikleri de bilinen bir gerçekliktir.

Demir Eksikliğinin Diğer Nedenleri

Chron hastalığı, ülseratif kolit gibi iltihap şeklinde kendini gösteren bağırsak hastalığı veya fazla yapılan kan bağışı ile kan kaybına sebebiyet vermiş riskli kazalar ve burun kanamaları, kansızlığa yol açıp vücudun demir seviyesini aşağı çekebilir.

2. Vitamin Eksikliği

Demir her ne kadar vücudumuz için önemli bir göreve sahip olsa da daha sağlık kan hücrelerinin üretilmesi için B-12 vitaminine ve folik aside de ihtiyaç duyarız.

Eğer dengeli bir beslenme biçiminiz olmasına rağmen yeterli demir seviyesine sahip değilseniz B-12 ve Folik Asit seviyelerinizi ölçtürmeniz de fayda var.

Vitamin eksikliğine bağlı gelişen kansızlık hastalığı durumu da işte tam bu sebeple meydana geliyor diyebiliriz.

3. Kronik Hastalıklar

Özellikle kronik böbrek hastalarının çoğunda demir eksikliğine bağlı kansızlık hastalığı görülür. Bu sebeple de bu hasta gruplarına demir takviyesi ya damardan ya da günlük tabletler şeklinde uygulanır.

Yine çeşitli kanser hastalıkları, kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, AIDS hastalığı, eklem iltihapları, hipotiroidi ve lupus gibi hastalıklar da vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin üretimini yavaşlattığı için bu sınıfa giren kronik hastalıklar arasında yer alır.

4. Kemik İliği ve Hücre Sorunları

Doğuştan veya sonradan açığa çıkmış bir durumdan kaynaklı vücudumuzun kemik iliğinde oluşan sorunlar sebebiyle kan hücresi üretimini sekteye uğratabilir. Bu tür durumlarda kansızlığın ortaya çıkmasında rol alabilir.

Hücre anemisi olarak da adlandırılan başka bir kansızlık türünde ise kırmızı kan hücrelerinde bir takım şekil bozukluklukları görülür ve bu bozukluklarda vücudu besleyecek oksijeni yine gerektiği gibi yeterli seviyede taşıyamaz duruma gelirler. Bu tip kansızlık durumları nadir görülmekle birlikte genetik veya çocukluk evresinde kazanılmış olabilir.

Kansızlık Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

 1. Yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, çabuk yorulma
 2. Çalışma gücünde azalma
 3. Sık sık hastalanma
 4. İştahsızlık, bulantı
 5. Ciltte, göz kapaklarının iç kısımlarında ve avuçta solukluk
 6. Çarpıntı ve nefes darlığı
 7. Daha fazla üşüme hissi
 8. Konsantrasyon bozukluğu

Belirtilere yönelik daha ayrıntılı bilgi edinmek için bir diğer yazımızı incelemeniz faydalı olacaktır.

Kansızlık Hastalığı Tanısı

Basit bir muayene ve kan testi sayımı ile tanının konulması gerçekleşir. Özellikle tam kan sayımında görülen düşük hematokrit (%33-35’den az) ve hemoglobin (11g/dl’den düşük) değerleri bu hastalık durumunun bir göstergesidir.

Fakat özel bir durumu olan gebelerde bu sınır 10 g/dl’nin altı kabul edilir.

Kansızlık Hastalığı Tedavisi

Hekiminizce önerilen ilaçların uygun dozlarda kullanımı hastalığın tedavisine yönelik yeterli olacaktır. En az 3 ay süren kansızlık tedavisinde kişi için en uygun olan ve alımı kolay, mide şikayetlerine yol açmayan bir demir takviyesi ilacının kullanılması ise önemlidir.

Anemi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Yeterli seviyede alınmamış demir özellikle çocuklarda yorgunluk, zihinsel ve vücut gelişiminde gerilik, öğrenme ve gelişim zorlukları, enfeksiyonlara yatkınlık, dikkat ve hafıza kaybı vb. durumları doğurabilir.

Yetişkinlerde ise özellikle kalp ve solunum sistemi rahatsızlığı olan kişiler ile ileri yaşta hastalarda yine kalp ve solunum yetmezliğinden kaynaklı artıştan dolayı ölüm durumu gerçekleşir. Kalp büyümesine de ayrıca sebep olabilen kansızlık, tanısı alındıktan sonra tedavi süreci hemen başlatılması gereken önemli bir hastalıktır.

Источник: https://evdesifa.com/kansizlik-hastaligi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть