Kapsül Endoskopi

Kapsül Endoskopi

Kapsül Endoskopi

Prof.Dr.Ahmet Dobrucalı

Kapsül endoskopi nedir ?

Bilindiği gibi sindirim sistemi ağızdan anüse kadar uzanan uzun bir kanal şeklindedir.

Bu kanalın başlangıç ve son kısımlarını oluşturan yemek borusu, mide, oniki parmak barsağı ve kalın barsağın gastroskopi ve kolonoskopi gibi endoskopik yöntemlerle incelenmesi mümkün olurken duedunum, jejenum ve ileum olarak isimlendirilen 3 parçadan oluşan orta kısımlarının incelenmesi mümkün olamamaktaydı.

Bu amaçla geliştirilen bir yöntem olan kapsül endoskopi kendine ait ışık kaynağı ve kamerası olan, iri bir bir hap boyutunda bir video kapsüldür. Kapsül endoskopisini doktorunuzdan veya diğer sağlık personellerinden ince bağırsak endoskopisi, kapsül enteroskopi veya kablosuz endoskopi gibi farklı isimlerle de duyabilirsiniz.

Sistem, görüntüleri alan ve bu görüntüleri radyofrekans dalgaları ile gönderen, 12mmx26mm çapında bir kapsül ve bir kemer ile belinize tutturulan küçük bir el radyosu büyüklüğünde olan kaydedici bir cihazdan (recorder) oluşmuştur. Kayıt sonrasında recorderdeki veriler özel bir program yüklenmiş olan bir bilgisayara aktarılarak kaydedilen görüntüler incelenir.

 • Kablosuz kapsül endoskopi (wireless capsule endoscopy), ‘pill cam’ veya M2A (Mouth to anus) olarak da adlandırılır.
 • İşlem sırasında hasta günlük aktivitesine devam edebilir ve gıda alabilir.
 • Kayıt süresi yaklaşık 6-8 saattir.
 • Sebebi belli olmayan sindirim sistemi kanaması olan hastaların %65-75 inde kanamaya sebep olabilecek patolojik lezyon bu yöntemle bulunabilmekte, hastaların %25-35 ine ise bu yöntemle sonuç alınamayabilmektedir.
 • Ağrısızdır ve sedasyon gerektirmez, işlem sırasında yemek yenebilir.
 • Lezyona müdahale edilememesi, doku örneği alınamaması (biyopsi), lezyonun uzun süre görüntülenerek incelenmesinin mümkün olmaması ve herzaman kaliteli görüntü elde edilememesi başlıca dezavantajlarıdır
 • Hastaların %0.7-2 sinde kapsül barsaklarda kalıp dışkı ile atılamayabilir ve çıkarmak için cerrahi müdahale gerekebilir.
 • Yutma güçlüğü olanlarda, gebelerde, kardiyak pili (pace maker) olan hastalarda kullanımı sakıncalı olabilir.
 • Barsaklarda darlık ve geniş divertikül varlığında kullanılmaz.

1- Optik kubbe, 2- Lens tutucu, 3- Lens, 4- Aydınlatma  LED, 5- CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) imager, 6- Pil, 7– ASIC (Appilcation Spesific Integrated Vircuit) transmitter, 8- Anten

Kapsül endoskopi çeşitleri

Kapsül endoskopi niçin yapılır ?

Sindirim sisteminin üst (Yemek borusu, mide ve onikiparmak barsağı) ve alt (kalınbarsak ve ince barsağın son 15-20cm lik bölümü) kısımlarını gastroskopi ve kolonoskopi ile kolayca ulaşmak ve bu kısımları incelemek olanağı varken yaklaşık 4,5-5,5m uzunluğundaki ince barsakların iç yüzeyinin bu yöntemlerle görüntülenmesi güçlük yaratır. Bu amaçla kapsül endoskopi denilen cihaz geliştirmiştir. Kapsül endoskopisi ince bağırsakların incelenmesi amacıyla geliştirilmiş olan bir yöntem olmasına rağmen bazı vakalarda yemek borusu, mide va kalın barsaklardaki lezyonların görülmesi de mümkün olabilmektedir. Bu yöntemle ince bağırsak kanamalarının sebebini ortaya çıkarmak, ve ince barsağın diğer hastalıkları hakkında bilgi sahibi olmak (polıp,Crohn hastalığı, ülserler, emilim bozuklukları ve ince barsak tümörleri vb.) mümkündür.

Kapsül endoskopi endikasyonları

 • Üst ve alt GİS endoskopisinde nedeni belirlenemeyen aşikar veya gizli kanama
 • Tekrarlayan ve/veya nedeni  saptanamayan demir eksikliği
 • Dışkıda sebebi bilinemeyen kalprotektin vb. inflamatuar belirteç yüksekliği
 • İnce bağırsaklarda Crohn şüphesi
 • Anormal radyolojik bulguların değerlendirilmesi (Stenoz hariç)
 • GVH hastalığı
 • Whipple, HIV, CVID
 • İntestinal parazitoz
 • Tedaviye yetersiz cevaplı çölyak hastalığı
 • Herediter polipozis sendromları
 • İlaca bağlı ince bağırsak hasarının değerlendirilmesi (NSAEİ)
 • Tedavi sonrasında mukozal yanıtın değerlendirilmesi
 • İnce bağırsakta Tm. şüphesi (Stenoz oluşmamış hastalarda)

Kapsül endoskopi nasıl yapılır ?

Devamlı kullandığınız bir ilacınız varsa doktorunuzu bilgilendirin. Demir, bismuth ve ishal durdurucu ilaçlar gibi bazı ilaçlar cihazın barsak içinde görüntü almasını veya ilerlemesini engelleyebilirler. Kullandığınız ilaçların günlük dozlarının test öncesinde tekrar ayarlanması gerekebilir.

Yutma güçlüğü , Crohn hastalığı gibi kronik iltihabi barsak hastalığı, kronik mide veya onikiparmak barsağı (duodenum) ülseri gibi bir hastalığınız varsa, daha önce yapılmış olan bir inceleme nedeniyle yemek borusu veya barsaklarınızda geniş divertikül varlığından haberdar iseniz, daha önce bağırsak tıkanıklığı, barsaklarda yapışıklık veya karın ameliyatı geçirmişseniz, kalp pili taşıyorsanız bu hususları doktorunuza mutlaka bildirmelisiniz. Doktorunuz gerektiğinde barsaklarınızda kapsülün geçişine engel olabilecek bir darlığın olup olmadığının ortaya çıkarılması bakımından kapsül endoskopi uygulamasından önce size bir ince barsak grafisi çektirmek isteyebilir. Testin iyi ve güvenilir bir şekilde yapılabilmesi için testten en az 12 saat öncesine kadar birşey yiyip içilmemelidir. Ne zaman yemeye başlayabileceğiniz konusunda doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Alışveriş merkezleri vb.  yerlerin girişlerinde bulunan elektronik güvenlik kapılarındaki manyetik alan kapsülle etkileşebileceğinden kayıt süresince bu tür kapılardan geçilmemeye dikkat edilmelidir.

Kapsül yutulmadan önce bir bant veya kemer yardımıyla algılayıcı cihaz (recorder) belinize takılır ve daha sonra kapsül bir miktar su ile yutulur. Kapsül barsakların peristaltik hareketleriyle barsak içinde ilerlerken aynı anda elde edilen video görüntüleri 6-8 saat boyunca kemerinize yerleştirilen algılayıcı cihaza kaydedilir.

Doktorunuz başka birşey tavsiye etmediği takdirde kapsül yutulduktan 4 saat sonra su ve benzeri sıvılar, 6 saat sonrada hafif yemekler yiyebilirsiniz. İşlem sürerken koşmak, zıplamak gibi ağır egzersiz hareketlerinden kaçınmalısınız.

İşlem sonunda recorderdeki veriler özel bir program yüklenmiş olan bir bilgisayara aktarılarak bu konuda eğitim görmüş bir doktor tarafından değerlendirilir. Barsaklardaki kapsül 12-48 saat içinde dışkı ile dışarı atılır. Dışkıda kapsülün atıldığı görülmediğinde işlemden 1-2 hafta sonra ayakta direkt karın grafisi çekilerek kapsülün dışarı atılıp atılmadığı kontrol edilebilir.

  Kapsül endoskopinin komplikasyonları nelerdir?

En sık görülen komplikasyon bağırsak tıkanıklığıdır. Bu da genellikle tümör, geçirilmiş cerrahi operasyon veya barsağın iltihabi hastalığından dolayı bağırsağın daralması ile ilgilidir.

Komplikasyonların erken teşhis önemlidir.

 Eğer karında belirgin şişkinlik hissi, aşırı gaz, ağrı, büyük abdest yapamama ve/veya kusma gibi barsak tıkanıklığına ait olabilecek belirtiler mevcutsa hemen doktorunuzu aramalısınız.

Aşağıdaki hallerde kapsül endoskopi yapılması sakıncalıdır veya yapılmamalıdır

– İnce bağırsaklarda  bilinen striktür, obstrüksiyon, geniş divertikül

ve geniş fistül varlığı

–  Orofaringeal veya özofagial yutma güçlüğü, Zenker divertikülü

–  Mide çıkış darlığı (Gastroskopla geçilemeyen)

–  Gebelik  (Özofagus kapsül endoskopi yapılabilir ?)

–  Hasta uyumsuzluğu

 • Rölatif kontrendikasyonlar ve sınırlamalar

– Son 6 ay içinde majör cerrahi girişim geçirmiş olmak

– Kardiyak pace / Defibrillator   implante  edilmiş  olan hastalar

– Gastroparezi  ve / veya  yavaşlamış  incebağırsak  motilitesi

–  Morbid obezite

– Tedavisinin mümkün olmadığı düşünülen bir  patolojinin  varlığı

(Yeni bir tanı yöntemi olduğu için, SSK ve Emekli Sandığı gibi devlete ait sağlık sigorta sistemleri ve bazı özel sigorta şirketleri bu yöntemin masraflarını karşılamamaktadır. Bağlı olduğunuz sağlık sigorta sisteminin bu tanı yöntemini karşılayıp karşılamadığını öğrenmeniz gerekir.)

Kapsül endoskopi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve kapsül endoskopi için  lütfen 0216 3505372 yi  arayınız.

KAPSÜL ENDOSKOPİ HAZIRLIĞI

Dikkat !! Eğer ağız yoluyla bir demir preparatı kullanıyorsanız ilacı kapsül endoskopiden 4 gün önce kesiniz

Kapsül endoskopi işleminden bir gün önce;

• Normal bir kahvaltı yapınız. Süt içmeyiniz.

• Saat 11:00 den sonra o gün artık lifli gıdalar ve katı yiyecekler yemeyiniz ve tüm gün sıvı tüketiniz. Kırmızı ve pembe renkte katı veya sıvı gıdaları (şalgam vb.) tüketmeyiniz. Portakal suyu ve kırmız renkli meyve suları, kahve ve süt içmeyiniz. Su, açık çay, elma suyu, limonata, renksiz gazoz ve şehriye vb. ilave edilmemiş et suları içebilir, renksiz jöle yiyebilirsiniz.

• Saat 15:00 de 1 tb ‘motilium’ alınız.

• Akşam saat 19:00 da 150ml lik bir şişe X-M  in yarısını içiniz.

• Saat 19:00 dan gece saat 23:00 e kadar sadece su içebilirsiniz. Gün boyunca tükettiğiniz sıvı miktarı 2L civarında olmalıdır. Saat 23:00 de birmiktar su ile 1 tb ‘motilium’ aldıktan sonra artık sıvı tüketmeyiniz ve mümkünse yatıp uyuyunuz.

• Diyabetiniz, kronik kalp ve böbrek hastalığınız varsa bu durumdan doktorunuzu haberdar ediniz. Değişik bir hazırlık programının uygulaması gerekebilir.

Kapsül endoskopi işleminin gerçekleşeceği gün;

İşleme gelirken, rahat kıyafetler seçiniz.

• İşlem sabahı bir şey yemeyiniz ve içmeyiniz. Diş macunu yutmamaya dikkat etmek kaydıyla dişinizi fırçalayabilirsiniz. Mutlaka almanız gereken bir ilacınız varsa sabah 06:30 gibi erken bir saatte alabilirsiniz.

• Saat 10:00 da kapsülü yutmak üzere doktorunuzun ofisine geliniz. Kaydedici yelek giydirildikten sonra doktorunuz tarafından az miktarda su ile size kapsül yutturulacaktır.

• Doktorunuz farklı bir yönlendirmede bulunmaz ise; kapsülü yuttuktan sonra 3 saat boyunca herhangi bir şey yemeyiniz ve içmeyiniz.  3.saat sonunda bir bardak su içebilirsiniz. 4. saat sonunda 1 dilim ekmek ve 2 kibrit kutusu kadar beyaz peynir gibi hafif şeyler yiyebilirsiniz. Kapsül kaydı bittikten sonra normal beslenme alışkanlığınıza dönebilirsiniz.

• İşlem süresince karın ağrısı, mide bulantısı veya kusma olursa derhal doktorunuzu haberdar ediniz.

• Gün boyunca giymekte olacağınız yelek üzerinde bulunan kayıt cihazının (Data recorder) üzerindeki yeşil renkte yanan ışıkları arasıra kontrol ediniz. Yanyana bulunan 4 adet ışıktan sadece 2 si yanıyorsa cihazı şarj olması için size verilen ara kablosunu kullanarak bir prize takınız. Bunun dışında kaydedici cihaz üzerinde başka herhangi bir düğmeye basmayınız.

Kapsül vücudunuzdayken alışveriş merkezi vb. ortamlarda bulunan manyetik kapılardan geçmeyiniz. Kapsül endoskopi sırasında kesinlikle MR çekimine girmeyiniz, bu durum sindirim sisteminiz ve karın boşluğunuzda ciddi hasarlara sebep olabilir. İşlem süresince cep telefonu ve telsiz cihazı kullanmayınız.

• Kayıt süresince uzun süre oturmayınız veya yatmayınız. Yürüyüş yapmak kapsülün barsak içinde ilerleyişini kolaylaştırır. Koşma vb. aşırı sarsıntı ve terleme yaratacak egzersizler yapmayınız.

Kapsül endoskopi işleminiz 6-8 saat kadar sürecektir. Kayıt cihazının sizden çıkarılması için size söylenen saatte ofise geri dönünüz.

Gün boyunca kayıt yapmış olan data recorder bir bilgisayara bağlanacak ve görüntüler doktorunuzun incelemesi için bilgisayara aktarılacaktır.

• Kapsülün vücuttan dışkı yoluyla atılması genellikle 24-48 saatte gerçekleşir. Şiddetli kabızlık varlığında bu süre çok nadiren 15 güne kadar uzayabilmektedir. Kapsülün vücuttan geç atılmasının size bir zararı yoktur. Ancak MR çekimi yapılacak hastalarda böyle bir şüphe varlığında çekim öncesinde direkt batın grafisi çekilerek kapsülün atılıp atılmadığı kontrol edilmelidir.

Sorularınız için;Prof.Dr.Ahmet Dobrucalı0216 3505372

adobrucali@yahoo.com

Источник: https://drahmetdobrucali.com/kapsul-endoskopi/

Kapsül Endoskopi Nedir?

Kapsül endoskopi tüm ince bağırsağı ve bazı durumlarda kalın bağırsağı, hastaya bir sıkıntı vermeksizin görüntülememizi sağlayan bir yöntemdir.

İnce ve kalın bağırsak taraması için iki ayrı kapsül çeşidi vardır. İnce bağırsak kapsülü 26 mm, kolon kapsülü yaklaşık 3 cm uzunluğunda, 11 mm çapında büyükçe bir vitamin hapı boyutlarındadır. Kapsülün içinde bir ışık kaynağı, 3 adet lens, bir kamera (kolon kapsülünde çift kamera), pil ve çekilen görüntüleri aktaran bir verici vardır.

Kapsül saniyede 2 fotoğraf çekerek, bunları kayıt cihazına aktarır. Yaklaşık 8-10 saat süren kayıt süresi sonunda bu yapışkan alıcılar ve kayıt cihazı çıkartılır ve cihazdaki görüntüler özel bir bilgisayar programı yardımıyla bir film haline dönüştürülerek, bilgisayar monitöründe doktor tarafından incelenir. Bu inceleme 2 saat civarında sürer.

Tek kullanımlık kapsül dışkı yoluyla makattan atılır.

Yemek borusu, mide, oniki parmak bağırsağı, kalın bağırsak ve ince bağırsağın son kısmı endoskopik olarak incelenebilirken, yaklaşık beş metre uzunluğu olan ince bağırsakların direk görüntülenmesi yakın zamana kadar mümkün olmuyordu.

Halk arasında kireçli su diye tabir edilen baryum içilerek çekilen pasaj grafileri, enteroklizis ve bilgisayarlı tomografi ince bağırsakların görüntülenmesinde bir miktar yardımcı oluyordu.

Sonradan push enteroskopi veya yakın yıllarda kullanılmaya başlanan balon endoskoplar ile ince bağırsakların direk olarak görüntülenip bu bölgeyi ilgilendiren hastalıkların tanı ve tedavisi mümkün olmaya başladı.

Bununla birlikte, bu endoskopik yöntemler hem hasta hem de uygulayıcı doktor tarafından meşakkatli, uzun süren ve sedasyon, yani damardan yapılan bazı ilaçlarla uyku hali gerektiren yöntemlerdir.

Kalın bağırsak taraması için kullanılan standard kolonoskopi ise sedasyonsuz (uyutulmadan) yapıldığı zaman ağrılı olabilmekte ve işlem sırasında nadir de olsa bazı komplikasyonlar oluşabilmektedir.

Sedasyon ise yarattığı uyku hali nedeniyle hastanın günlük aktivitelerine engel olmakta ve bir süreliğine hastaneye bağlamaktadır.

Kapsül endoskopisi ise hastaya rahatsızlık vermeyen, ağrısız bir görüntüleme yöntemi olup hastanın günlük aktivitelerini kısıtlamamakta ve hastanın hastane dışında gününe normal olarak devam edebilmesine olanak sağlamaktadır.

Kapsül Endoskopiye Nasıl Hazırlık Yapılır?

Kapsülü yutmadan bir önceki öğlen yemeği sonrası hasta, sadece çay kahve, tanesiz, posasız içecek ve meyve suları içmeye başlar.

(örneğin elma suyu gibi) Kırmızı ve mor renkte meyve suları tercih edilmez. Görüntü kalitesini artırmak için ishal yapıcı bir ilaçtan bir miktar içerek bağırsağın temizliğinin yapılması gereklidir.

Kapsül yutulmadan önce 12 saatlik bir açlık işlem kalitesini artırır.

Kapsül Endoskopi Nasıl Yapılır?

Ertesi sabah hastanede kapsül bir bardak su ile yutulur. Takiben hasta beline kemer gibi takılan kayıt cihazı ile beraber günlük işlerine devam edebilir, yalnız ağır fiziksel aktiviteler ve öne eğilmekten kaçınılmalıdır.

Kapsül içildikten 2 saat sonra az miktarlarda sıvı alınabilir, 4 saat sonra da hafif bir gıda alımı olabilir. Hasta alması gereken ilaçları kapsülü yutmadan 2 saat önce veya 2 saat sonra alabilir. Kapsül yutulduktan 8-10 saat sonra kayıt sona erer.

Alıcılar ve kayıt cihazı hastanede çıkarılarak hasta gönderilir.

Kapsül Endoskopi Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • İnce bağırsak hastalığından şüphe edilen durumlarda
 • Nedeni bilinmeyen demir eksikliği anemisi ve bağırsaklarda olan gizli kanama şüphesinde
 • İnce bağırsakların polip ve tümörleri ile bazı durumlarda çölyak hastalarında
 • Kronik ishal veya malabsorpsiyon (emilim bozukluğu) olan hastalarda
 • İlaçlara bağlı olan ince bağırsak zedelenmelerinde
 • Kalın bağırsak taraması için kolonoskopi yapılması, sedasyon verilmesi uygun olmayan veya kolonoskopi yaptırmak istemeyen hastalarda tanı koymak için önemli bir yöntemdir.

Vurgulanması gereken önemli bir konu, halk arasında bu işlemin rutin endoskopi veya kolonoskopi yerine yapıldığı gibi bir yanlış algılama vardır. Bu işlem rutin endoskopi veya kolonoskopinin yerine değil, onlara ek olarak tanı amaçlı uygulanan bir yöntemdir. Biyopsi alma imkanı şu an için olmaması nedeniyle gereğinde diğer endoskopik yöntemlere başvurulabilir.

Kapsül Endoskopi Kimlere Uygulanmaz?

Bilinen veya şüpheli sindirim kanalı tıkanıklığı veya yutma problemi olan hastalara uygulanmamalıdır. Kalp pili olan hastalarda uygulanabilir ancak kalp ritmi monitörize edilmelidir.

Kapsül Endoskopinin Yan Etileri Var Mıdır?

Uygulanan hastaların %1’inden azında kapsül bağırsakta takılı kalabilir. Bu durumda endoskopik veya cerrahi yolla çıkartılması gerekebilir.

Kapsül Endoskopinin Avantajları Nelerdir?

 • Sedasyon gerektirmez, ağrısızdır.
 • Hasta hastanede kalmak zorunda değildir.
 • İnce barsakların direk görüntülemesini sağlar, kanama, tümör veya polip gibi durumlarda doğru tanının en kolay ve hasta için zahmetsiz ve komplikasyona yol açmadan konulmasını sağlayarak gereksiz endoskopik veya cerrahi girişimden kaçınılmasını sağlamış olur.
 • Sadece tanı amaçlı ince barsak endoskopisi (Pushenteroskop veya çift balon enteroskop) teknik olarak zor ve ciddi bazı komplikasyonlara yol açabilecek bir yöntemdir. Önemli komplikasyonlar arasında barsak delinmesi ve pankreatit sayılabilir.
 • Literatürde ince ve kalın bağırsağın çeşitli hastalıklarında MR/BT görüntülemeden daha üstün olduğu gösterilmiştir.
 • Kolonoskopi ağrılı ve hastaya rahatsızlık veren bir işlemdir. Bilindiği üzere kalp ve akciğer problemi, hipertansiyonu olan hastaların işlem sırasında kullanılan anestetik maddelerle uyutulması sakıncalı olabilmektedir. Kapsül kolonoskopi ise hastaya hiçbir rahatsızlık vermez, sedasyon gerektirmez; yan etkisi yoktur.

Источник: https://www.kolonrektum.com/kapsul-endoskopi

Neden Yapılır?

Kapsül endoskopi, doktorunuzun ince bağırsağınızın içini görebilmesini sağlar. İnce bağırsağınız midenizle kolonunuz arasında yer alır ve geleneksel endoskopi veya görüntüleme testleriyle buraya ulaşılması zor olabilir.

Doktorunuzun kapsül endoskopi işlemini önerebileceği durumlar şunlardır:

 • Gastrointestinal kanama. Kapsül endoskopisi doktorunuzun, diğer test ve işlemlerin sonuç vermemesi durumlarında, gastrointestinal (mide-bağırsak) kanama sebebini bulmasına yardımcı olur.
 • Crohn hastalığı. Kapsül endoskopi, ince bağırsaktaki iltihaplı alanları ortaya çıkarabilir. Bu da doktorunuzun Crohn hastalığı gibi iltihabi bağırsak hastalıklarının teşhisini koyabilmesine yardımcı olur.
 • Kanser. Kapsül endoskopi, ince bağırsaktaki ya da sindirim sisteminin diğer bölümlerindeki tümörleri gösterebilir.
 • Çölyak hastalığı. Bazen çölyak hastalığının teşhisi ve takibinde kapsül endoskopisi kullanılabilir.
 • Polipler. Bazı durumlarda, ince bağırsakta poliplere neden olabilecek kalıtsal sendromları olan kişilerde poliplerin taranması için kapsül endoskopisi uygulanabilir.
 • Röntgen ve diğer görüntüleme testlerinin ardından takip testleri. Röntgen ya da diğer görüntüleme testleri sonuçları olağan ya da anlaşılır değilse doktorunuz takip testi olarak kapsül endoskopisi önerebilir.

Riskler

Kapsül endoskopisi güvenli bir işlemdir ve az risk taşır.

Kapsülün sindirim sisteminde kalması

Çoğu durumda, ince bir kamera içeren kapsül, sonraki gün ya da birkaç gün içinde bağırsak hareketinizle atılır. Nadir olarak kapsül, sindirim sisteminizde kalabilir.

Ancak bu risk çok düşüktür. Kapsül endoskopisi uygulanan kişilerin yaklaşık yüzde 1’inde bu komplikasyon yaşanmaktadır. Yani kapsül endoskopisi yapılan her 100 kişiden sadece birinde, iki hafta sonra kapsül hala sindirim sistemindedir. Risk, Chrohn hastalığı olan kişilerde biraz daha yüksek olabilir.

Eğer kapsül bağırsak hareketinizle atılmadıysa, buna rağmen kapsülün kalmasına bağlı olarak hiçbir bulgu ve belirti yaşamıyorsanız doktorunuz kapsülün vücudunuzdan kendi kendine atılıp atılmayacağını görmek için bekleyebilir.

Bağırsak tıkanmasına işaret eden belirti ve bulgulara neden olan kapsül mutlaka çıkarılmalıdır. Kapsülün kaldığı yere bağlı olarak çıkarılması için ameliyat olmanız gerekebilir.

Kapsül, gırtlağınızdan ya da rektumunuzdan kameralı, ince ve uzun bir tüpün sokulmasını gerektiren geleneksel endoskopi işlemiyle de alınabilir.

Nasıl Hazırlanacaksınız?

Kapsül endoskopisine hazırlanmanız için doktorunuz sizden şunları isteyebilir:

 • Kapsül endoskopisinden en az 12 saat önce gıda alımının kesilmesi. Kameranın sindirim sisteminizin net görüntülerini alabilmesini sağlamak için doktorunuz, işlemden önce diyet yapmanızı isteyebilir.
 • Bazı ilaçların bırakılması ya da ertelenmesi. Bazı durumlarda doktorunuz, kimi ilaçları almayı bırakmanızı isteyebilir. Bazı durumlarda ise doktorunuz ilaçlarınızı, kamera içeren kapsülü yutmanızdan iki saat önce ya da yuttuktan iki saat sonra almanızı isteyebilir. Bu şekilde sürmekte olan diğer ilaç tedaviniz de işlem yüzünden kesilmiş olmaz.
 • Gününüzün rahat geçirebileceğiniz şekilde planlanması. Çoğu durumda kamera içeren kapsülü yuttuktan sonra günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Ancak, muhtemelen ağır egzersizler yapmamanız ya da ağır kaldırmamanız istenir. Eğer aktif bir işiniz varsa kapsülü yuttuktan sonra aynı gün işe dönüp dönemeyeceğinizi doktorunuza sorun.

Bazı durumlarda doktorunuz, ince bağırsağınızı temizleyerek görünür hale getirmek için kapsül alımından önce müshil almanızı isteyebilir. Bu işlem, kapsül kameradan toplanacak resimlerin kalitesini arttırabilir.

Merhabalar hocam. Ben 27 yaşındayım ve 4 ay önce kabızlık, karın ağrıları, karında şişkinlik, gaz sıkışması, göğüs ağrıları nedenleriyle doktora başvu… devamı

Kapsül endoskopiye hazırlık konusunda doktorunuzun direktiflerine uymaya dikkat edin. Direktiflere uymazsanız olası rahatsızlıklarınız ve mevcutsa kanser oluşumları gözlenemeyecek ve kapsül endoskopinin başka bir tarihte yeniden yapılması gerekebilecektir.

Kapsül endoskopi esnasında

Kapsül endoskopinin yapılacağı gün sağlık bakım ekibiniz, işlem esnasında ne yapılacağını gözden geçirmek için sizinle görüşecektir. Karnınıza birtakım yama bantlar (patch) yapıştırılabilir, bu nedenle gömleğinizi çıkarmanız gerekebilir. Her yamada, kayıt cihazına bağlı olan bir kablolu anten olacaktır.

Bazı cihazlar derinize yama yapıştırılmasını gerektirmez. Belinizin çevresine üzerinde bir kayıt cihazı olan özel bir kemer takılacaktır. Kamera ince bağırsağınızdan resimler çekerek ilerlerken görüntüler, kayıt cihazına veri gönderen karnınızdaki antene aktarılır.  Kayıt cihazı bu görüntüleri alır ve depolar.

Kayıt cihazı bağlandığında ve hazır olduğunuzda sağlık bakım ekibiniz, size vereceği bir bardak su ile kamera kapsülü yutmanızı isteyecektir. Kapsül irice bir vitamin hapı büyüklüğündedir. Yüzeyinin kaygan oluşu yutulmasını kolaylaştırır.

Yutarken kapsülü hissedebilirsiniz. Ancak bir kez gırtlağınızdan geçtikten sonra vücudunuzun içinde ilerleyişini hissetmezsiniz.

İşlemden sonra gününüze devam etmenize izin verilir. Araba kullanabilir ya da işinizin niteliğine bağlı olarak çalışmaya dönebilirsiniz. Kısıtlamalar konusunda doktorunuz sizinle konuşacaktır. Örneğin ağır egzersizler ya da kayıt cihazını etkileyebilecek aktivitelerle yüksek yoğunluklu elektromanyetik alanlardan uzak durmanızı isteyebilir.

Kapsül endoskopinin ardından

Kapsülü yuttuktan sonra saydam olan sıvıları içebilmek için 2 saat beklemeniz gerekir. 4 saat sonra hafif bir şeyler atıştırabilirsiniz. Yiyip içtikleriniz sindirim sisteminizde ilerlemiş olacak ve alınacak görüntüleri bozmayacaktır.

Kapsül endoskopi işlemi, 8 saat sonra ya da bağırsak hareketinin ardından kamera kapsülü tuvalette dışkıladığınızda tamamlanacaktır. Tamamlanmasının ardından yamaları ve kayıt cihazını çıkarabilirsiniz. Daha sonra bunları bir çantaya koyun ve aygıtları geri götürmek konusunda doktorunuzun direktiflerine uyun.

Kamera kapsülü almanıza gerek yoktur. Güvenli biçimde tuvaletten akıp gidecektir.

Kamera kapsülü, vücudunuzdan birkaç saat içinde atabileceği gibi birkaç gün de sürebilir. Her kişinin sindirim sistemi farklıdır. Eğer iki hafta içinde kapsülü tuvalette göremezseniz, doktorunuzla temasa geçin. Kapsülün hala vücudunuzda olup olmadığının anlaşılması için röntgen çekilebilir.

Sonuçlar

Kapsül endoskopide kullanılan kamera, sindirim sisteminizden geçerken binlerce renkli fotoğraf çekecektir. Resimler kayıt cihazına kaydedilir, daha sonra bir bilgisayara aktarılır ve görüntüleri birbirine bağlayan özel bir yazılım sayesinde bir video kaydı elde edilir. Doktorunuz, sindirim sisteminiz içinde herhangi bir anormallik olup olmadığını anlamak için kaydı analiz eder.

Kapsül endoskopi sonucunu almak, birkaç gün ila bir hafta sürebilir. Doktorunuz sonuçlar belli olduğunda sizinle paylaşacaktır.

Источник: https://www.hemensaglik.com/makale/kapsul-endoskopi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть