Karaciğer Dostu Yiyecekler Nelerdir?

Doğal Temizleyiciler 10 Karaciğer Dostu Yiyecekler

Karaciğer Dostu Yiyecekler Nelerdir?

Last Updated on June 8, 2017

Eğer karaciğer bakıyor musunuz? Eğer bazı özel karaciğer sorunları yaşadım sürece, karaciğer sağlığı için hakkını yeme düşüncesi belki de aklına değil sahiptir.

Ama sen tüketmek her şey karaciğere çeşit gider biliyor muydunuz? Yediğin o son yemek olsun, işten sonra vardı içecekler, ya ilaç sizi sürdü.

Hangi ayrıca stres veya organı gerginlik gıdalar önlemek zorunda kalmak ise pek çok detoks diyetler, sizin karaciğer için iyidir etrafında tüketen gıdalar döner nedeni budur.

İlk 10 Yiyecekler karaciğer temizlemek için

İşte temizlemek iyi hak karaciğeri verebilir bazı gıdalardır. Sadece bunları günlük rejimin bir parçasını yapmadan önce olası ilaç etkileşimleri açısından kontrol etmeyi unutmayın. Zaten bir karaciğer probleminiz varsa Ayrıca, ilk düzgün tıbbi bakım olsun.

Zencefil

zencefil sıcak ısı sadece kendi dünyevi ısı ile yemek renklendirmek değil, aynı zamanda karaciğer için gerçekten iyi olabilir. Bu salgıların artırılması ve metabolizmayı ve kan dolaşımını artırma, sindirim sistemine etki eder.

Hayvan test denekleri üzerinde bir çalışma belirtildiği gibi, zencefil histolojik karaciğer profilini geliştirmek yardımcı oldu.

Kandaki antioksidan enzimlerin seviyede artmıştır ise Lipid peroksidasyonu belirteçleri (vücudundaki lipid oksidatif bozulma ile sonuçlanan serbest radikal hasarı) gitti.

Bu (bir mantar ilacı maruz bu durumda sonuçlanan) karaciğer hasarı hafifletmek yardımcı oldukça etkili olabileceğini zencefil sonucuna araştırmacıları açtı. ((Sakr, Sabre A. “mankozeb üzerine zencefil iyileştirici etki (Zingiber officinale) mantar kaynaklı karaciğer . albino farelerde yaralanma”Aust, J. Basic Appl Sci 1 (2007): 650-656)).

Ayrı araştırma hepatik trigliserid seviyelerini düşürmek için Ginger’ın yeteneğini gösterdi ve antidyslipidemic özellikleri ve antioksidan etkiler göstermiştir.

Eğer alkolsüz yağlı karaciğer hastalığının risk altında olabilir şüpheleniyorsanız, zencefil bu çalışmaya göre, diyet için iyi bir katkı olacaktır.

Hatta aksi takdirde sizin karaciğerin genel sağlık uydurmak yardımcı olacaktır ((Sahebkar, Amirhossein “zencefil Potansiyel etkinliğini alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığı için doğal takviyesi olarak.” Dünya J.Gastroenterol 17, no 2 (2011):… 271 -272.))

Hint bektaşi üzümü

Amla ya da Hint bektaşi üzümü (Emblica officinalis) doğal bir karaciğer Canlandırıcı bir. Yaygın genişlemiş karaciğerleri tedavisinde Ayurveda kullanılmaktadır ((Treadway Scott “Sağlıklı bir karaciğer bir ayurvedik bitkisel bir yaklaşım.” Klinik beslenme bilgileri 6, no 16 (1998):… 1-3)).

Araştırmacılar bunu bulduk hepatokoruyucu etkilere sahip olan ve sarılık gibi karaciğer sorunları tedavi etmek için de kullanılabilir. o hipolipidemik olduğundan, sizin karaciğer üzerindeki yükü azaltabilir ve alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı olan herkes için iyi olabilir ((Mirunalini, S., ve M. Krishnaveni “Phyllanthus Emblica (amla) Terapötik potansiyeli:..

ayurveda merak “temel ve klinik fizyoloji ve farmakoloji 21 Dergisi, no 1 (2010):.. 93-105)).

Omega-3 Zengin Gıda

İyi karaciğer sağlığını sağlamak için omega-3’ün günlük doz alın. Sen ton balığı, somon veya alabalık, ya da omega-3 zenginleştirilmiş yumurta veya diyet bile ceviz gibi bazı yağlı balık içerebilir. Bunlar karaciğerde trigliserid sentez inhibe eder.

Trigliserid temelde potansiyel olarak karaciğer dokusuna zarar ve aşırı yüksek miktarlarda kalp sağlığı için kötü olabilir yağlardır. Bir çalışmada, hiperlipidemi olan hastalar 24 hafta tedavi olarak, günde iki kez, omega-3 yağ asitleri, 5 ml verildi.

ultrasonografi ile işaretlendiğinde, yağlı karaciğer normalize almıştı. ((Hatzitolios, Apostolos Christos Savopoulos, Gürcistan Lazaraki Ioannis Sidiropoulos, Persefoni Haritanti Anastasios Lefkopoulos, Gürcistan Karagiannopoulou, Valentini Tzioufa ve Koliouskas Dimitrios.

omega-3 yağ asitlerinin “Etkinlik dislipidemi ile alkolsüz yağlı karaciğer hastalığında, atorvastatin ve orlistat’tan “Gastroenteroloji 23 Indian Journal of (2004):.. 131-134))

kokulu Gıda

Evet. Bu görünse de Tek, sarımsak ve soğan gibi tüm bu kokulu sebzeler, karaciğer sağlığı için çok uygundur. bunların içinde kükürt, bu ayırt edici koku sorumlu, karaciğer enzim üretimini uyarır.

Karaciğerin vücudun toksinler ortadan kaldırmak için bu enzimleri ihtiyacı ((Hodges, Romilly E., ve Deanna M.

Minich “gıdalar ve gıda kaynaklı bileşenler kullanılarak metabolik detoksifikasyon yollarının Modülasyonu: klinik uygulama ile bilimsel bir inceleme.”.. Dergisi beslenme ve metabolizma 2015 (2015).))

Sebzelerden

sarımsak veya soğan kokusu taşır ama yine de karaciğere iyi olmak istemez misin? İyi haber böyle Brüksel lahanası, lahana, brokoli, karnabahar ve daha az saldırgan kükürt bakımından zengin sebzeler vardır olduğunu.

Bu turpgiller sebzeler glukozinolat vücudun detoksifikasyon yolları yardımcı enzim üretimini artırabilir ((Hodges, Romilly E., ve Deanna M. Minich “gıdalar ve gıda kaynaklı bileşenler kullanılarak metabolik detoksifikasyon yollarının Modülasyonu:..

klinik bir bilimsel inceleme uygulaması. beslenme ve metabolizma 2015 (2015)”Journal of.))

Meyveler

o polifenoller ve antosiyaninler açısından zengin meyveler bol vererek doğal vücudunuzu arındırın. Bu besinler güçlü anti-enflamatuar maddeler ve güçlü antioksidanlardır.

Bir çalışma lingonberries siyah üzüm bulundu ve yaban mersini hepatik lipid birikimini önlenmesinde özellikle etkili olmuştur; Özellikle kırmızı böğürtlen, yüksek yağlı bir diyet hayvan deneklerde önemli ölçüde vücut yağ azalmıştır. ((Heyman Lovisa Ulrika Axling, Narda Blanco Olov Sterner Cecilia Holm ve Karin Berger.

“Yüksek- çilek yararlı metabolik etkileri değerlendirilmesi yağ beslenen C57BL / 6J fareleri. beslenme ve metabolizma 2014 (2014)”Journal of.))

Pancar kökü

pancar bulunan flavonoidler birden fazla yolla karaciğer sağlığı için iyidir. Pancar suyu kanserojen ve kansere yol açan ajanlardan oksidatif strese karşı karaciğer koruyucu rolü için incelenmiştir.

Bazı araştırmacılar pancar uzun vadeli tüketimi vücudun metabolizma getirdiği değişiklikler de karaciğer hasarına karşı teklif koruma yardım edebileceğini düşündürmektedir. ((Krajka-Kuźniak, Violetta, Hanna Szaefer Ewa Ignatowicz Teresa Adamska ve Wanda Baer-Dubowska.

“Pancar suyu sıçanlarda N-Nitrozodietilamin kaynaklı karaciğer hasarı karşı koruma sağlar.” Gıda ve kimyasal toksikoloji 50, No 6 (2012). 2027-2033)).

Greyfurt

Bir greyfurt keskin ekşilik lif sürü almak için harika bir yoldur. Bu lif vücut karaciğer filtreleyerek toksinler çıkarmak için izin düzenli bağırsak hareketlerini kalmasına yardımcı olur.

Şimdi, araştırmacılar meyve bulunan antioksidan naringenin bile insülin duyarlılığını artırmak için lipid düşürücü ilaçlar ve anti-diyabetik ilaçların etkilerini taklit eden, karaciğer yağ yıkmak yardımcı olabileceğine inanıyoruz. naringeninin Bu etki o açlık modunda olduğunu düşünmek karaciğerini neden olur.

Bunun bir sonucu olarak, bu enerji ihtiyaçları için yağ yerine karbonhidrat parçalayan başlar. ((Goldwasser, J., PY Cohen, E. Yang, P. Balaguer, ve ML Yarmush. İnsan ve Sıçan Karaciğer Lipit Metabolizması “transkripsiyonel regülasyonu tarafından.”(2010).))

Deve Dikeni

Doğal bitkisel ilaç, süt devedikeni senin karaciğer için harika bir bitkisel çay yiyebilirsiniz. Madde Bazı taraftarlar da tatlılar ve salatalar kullanmak. Silimarin, tohumlarda bir antioksidan ve antienflamatuar flavonoid, karaciğeri olup.

Bu aynı zamanda yüksek dozlarda alındığında karaciğere zarar Tylenol gibi ilaçlardan, diyet değil sadece toksinlere karşı koruma sunabilir. Araştırma hatta gençleştirmek ve yeni hücrelerin büyümesini yardım ederek karaciğer onarmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

(( Deve Dikeni , Üniversite Maryland Medical Center.))

Zerdeçal

Hiçbir temizlemek listesi antienflamatuar ve doğal iyileşme baharat zerdeçal olmadan tamamlanmış sayılmaz. Ayurveda ve Çin Tıbbı hem yüzyıllardır karaciğer sorunları tedavi için kullanarak olmuştur. (( Zerdeçal , Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi.)) Zerdeçal kurkumin birkaç hayvan çalışmalarında görüldüğü gibi, karaciğerde ise yağ toplanmasını önler.

Diyetleri ile kurkumin tüketen Test hayvanları diyet madde içeren potansiyelini gösteren karaciğerde daha düşük kolesterol ve triaçilgliserol konsantrasyonlarını vardı. ((Asai, Akira ve Teruo Miyazawa. “Diyet kurkuminoit yüksek yağlı diyete bağlı lipid birikimini önlemek sıçan karaciğer ve epididimal yağ dokusunda”beslenme 131, Journal of no 11 (2001).:..

2932-2935))

Nutritionist and Dietician based in Jakarta, with a demonstrated history of working in the health wellness and fitness industry. Skilled in Nutrition Education, Nutrition Consultation, Diet Planning, Food & Beverage, Content Creation and Public Speaking. Strong healthcare services professional with a Bachelor Degree in Nutrition from Gadjah Mada University.

Источник: https://askwomenonline.org/dogal-temizleyiciler-10-karaciger-dostu-yiyecekler/

Karaciğer

Karaciğer Dostu Yiyecekler Nelerdir?

15 Ağustos 2015 – Vücudumuz

Karaciğer, karın boşluğunun üst sağ kısmında, diyaframın (göğüs ve karnı ayıran bir kas tabakası) altında ve mide, sağ böbrek ve bağırsakların komşuluğunda yerleşik bulunmaktadır. Karaciğerin alt kısmında safra kesesi vardır.

Bir koni görünümünde olan karaciğer, yaklaşık 1-2 kilogram ağırlığında olan koyu kırmızımsı-kahverengi bir organdır. Karaciğere kan sağlayan iki ayrı kaynak mevcuttur: 1. Karaciğer atardamarından (hepatik arter) oksijenli kan içeri akar. 2. Portal damardan, besinden zengin kan içeri akar.

Karaciğer, her zaman vücudun kan akımının yaklaşık 500 ml'sine (%13) sahiptir. Karaciğer, her ikisi de binlerce lobcuktan oluşan sağ ve sol loblar olmak üzere iki ana lobdan oluşmaktadır.

Bu lobcuklar, küçük kanallara bağlıdır ve küçük kanallar daha büyük kanallara bağlanarak ana karaciğer kanalını oluşturur.

Karaciğer kanalı, karaciğer hücreleri tarafından oluşturulan safrayı, safra kesesine ve onikiparmakbağırsağına (ince bağırsağın ilk bölümü) taşır.

Karaciğer İçin Faydalı Besinler

 • Enginar:  Özellikle karaciğerden başta azot olmak üzere toksik maddelerin atılmasına yardımcı olur. Taze olarak da tüketilmelidir.  Karaciğer ilacı olarak bilinen bitkidir, karaciğerin salgı işlevini uyarır, düzenler ve güçlendirir. Böylece safra salgısı artar.Yağlı bitkiler hariç hiçbir sebze veya meyve, mineral bolluğu bakımından enginarla yarışamaz. Bol miktarda potasyum, kalsiyum ve manganezden başka A, B1 ve C vitaminleri içeren enginarın en büyük özelliği karaciğeri temizlemesi ve safranın kolay akışını sağlamasıdır.
 • Devedikeni:  Bu bitki hem karaciğeri yeniler hem de enfeksiyonlara iyi gelir.
 • Hindiba:  Karaciğeri zehirli maddelerden arındırır ve hazmı kolaylaştırır. Yaprakları salata olarak, kökleri de kaynatılıp tüketilebilir.
 • Havuç:  İçerdiği antioxidanlar sayesinde karaciğeri temizler.

Antioksidan bakımından zengin meyveler karaciğerin normal fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olurken zararlı toksinlere karşı koruma sağlar ve bu toksinlerin vücuttan atılma sürecini hızlandırarak genel sağlığımıza katkıda bulunur.

Toksinleri temizleme görevi olan karaciğer, meyvelerden gelen antioksidanlarla birlikte çalışır ve karaciğerin üzerindeki yük bu sayede azaltılabilir. Kivi, çilek, yaban mersini ve kızılcık gibi meyveler antioksidan bakımından oldukça zengindir. Portakal, greyfurt gibi turunçgiller, erik, armut, elma gibi meyveler karaciğeri korur.

Hali hazırda bir karaciğer rahatsızlığınız varsa karaciğer hasarını arttırabilecek A vitamini içeren (kavun gibi) meyveler tüketmeyin.

Tam tahıllı gıdalar düşük yağ oranı ve kompleks karbonhidrat içeriği ile sağlıklı bir karaciğer için gerekli besinler arasında yer almaktadır. Ayrıca antioksidan görevi gören ve vücut için gerekli vitaminleri, mineralleri içeren tam tahıllı gıdalar arasında buğday ekmeği, kepek, ve yulaf gevreğini sayabiliriz.

Vücudun enerjisini sağlayan ve kas dokusu oluşumunu destekleyen protein sağlıklı bir karaciğer için gereklidir. Ancak fazla protein karaciğeri yorabileceğinden uzmanlar tarafından önerilen günlük dozlarda tüketilmesi gerekir.

Proteini yağlı et gibi karaciğer için pek de yararlı olmayan besinler yerine az yağlı yoğurt, peynir, soya fasulyesi, ıspanak, bezelye gibi alternatif kaynaklardan alabilirsiniz. Karaciğer hastalıkları bulunanlara doktor tarafından protein tüketimini sınırlandırmaları önerilebilir.

Böyle bir durumda doğru protein miktarını belirlemek için doktorunuza danışmalısınız.

Lif içeren gıdalar yemeklerle alınan fazla yağın vücuttan atılmasına yardımcı olur. Besin lifi aynı zamanda karaciğere destek olarak vücudun temizlenmesi işlemine katkı sağlar.

Mercimek, ıspanak, yulaf ezmesi, kepek, siyah fasulye, kuru fasulye gibi gıdaları beslenmenize ekleyerek almanız gereken lif miktarını alabilirsiniz.

Ahududu, armut, elma ve muz gibi meyveler de lif bakımından zengindir.

Karaciğerin Görevleri

Karaciğer vucuda giren zehirli kimyasalları parçalar. P-450 enzim sistemi bu toksik kimyasallarla karşılaştığında çalışmaya başlar. Ancak bu sırada ortaya serbest radikaller çıkabilmekte ve bunlar da uzun vadede karaciğer hücrelerinde tahribata sebep olabilmektedirler. İşte bu zararlı etkiyi önlemek için antioksidanların varlığına ihtiyaç vardır. 

Karaciğer Sağlığı İçin Gerekli Vitaminler

B (özellikle B6 ve B12 vitaminleri), C, E gibi vitaminler karaciğer sağlığınız için gereklidir.

Bu besinler olmadan detoks sistemimizin aksama riski çoğalır ve kansere neden olan veya damar sertliğine yol açan iltihaplanmanın oluşma olasılığı artar.

Birçok yiyecek ve besin doğal antioksidanlarınızın artmasına ve detoks işleminin sorunsuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bu nedenle karaciğer sağlığımız için beslenme çok önemlidir.

B1 Vitamini

Gelişmeyi sağlar, sindirimi kolaylaştırır. Meyve şekerlerinin özümlenmesine yardımcı olur. Salgı bezlerinin faaliyetini arttırır. Şu besinlerde bulunur:
Süt, taze sebzeler, mercimek, bira mayası, koyun eti, fındık, ceviz, yumurta, portakal, ekmek, hamurişleri, nohut, balık, dana eti, kepek, sakatat, kuzu eti, sığır eti, muz, havuç, kestane, lahana, karnıbahar, un.

B2 Vitamini

Şekerin özümlenmesini sağlar. Sinir sistemini düzene sokar. Solunum sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Şu besinlerde bulunur:
Süt, peynir, taze ve kuru sebzeler, bira mayası, koyun eti, yumurta, ceviz, fındık, ekmek, balık, patates, dana eti, salatalık, sakatat, badem, sığır eti, un.

B6 Vitamini

Dokuların yenileşmesini sağlar. Karaciğerin dostudur. Sinir sistemini düzene sokar. Cildin parlaklığı ve gerginliğini sağlar. Şu besinlerde bulunur:
Et, süt, bira mayası, koyun eti, yumurta, portakal, armut, nohut, dana eti, yeşil salatalıklar, muz, lahana, ıspanak, karaciğer, ekmek, hamurişleri, taze ve kuru fasulye.

B12 Vitamini

Siyanokobalamin veya B12 ciğer, balık ve süt ürünlerinde bulunan ve DNA metabolizmasında koenzim olarak yer alan bir vitamindir. Alyuvarların olgunlaşmasında da gereklidir. Yetersizliğinde anemi ve kilo kaybı görülebilir.

Karaciğer Nasıl Sağlıklı Kalır ve Korunur?

 • Az alkol tüketin
 • Karaciğerdeki kolesterol seviyesini düşüren pektin bakımından zengin portakal ve elma tüketin
 • Yeşil yapraklı sebze, soğan tüketin
 • Yağ alımını azaltın
 • Sodyum (tuz) tüketimini azaltın
 • Yüksek kolesterol içeren gıdaların tüketimini sınırlandırın
 • Kahve ve çayı azaltmak karaciğerin temizlenmesine yardımcı olacaktır
 • Düzenli olarak limon suyu içmek karaciğeri toksinlerden arındırır
 • C ve E vitamini bakımından zengin domates tüketin
 • Karaciğeri temizlerken yeşil çay içmek bağışıklık sisteminizi güçlendirir
 • Günde 8 bardaktan az olmamak üzere bol bol su için
 • Selenyum ve antioksidan bakımından zengin sarımsak tüketin

Karaciğere Faydalı 5 Besin

Alkol, sigara ve ilaçların vücutta en çok yorduğu organ olan karaciğerin zarar görmesini doğal yollarla önlemek mümkün. Karaciğerinizdeki zararlı toksik maddelerden kurtulmak için uzmanlar 5 besin öneriyor: 

 • Enginar: Enginar yaprakları safra kesesinde safra üretimini uyarır ve böylece bağırsak için kendi tahliyeyi kolaylaştırarak sindirime katkıda bulunur. Bazı çalışmalar enginar yaprağının kalp-damar sağlığına katkıda bulunduğunu ileri sürüyor. Enginar yaprağı çay gibi demlenerek yemeklerden önce 1-3 fincan içilebilir. 
 • Karaturp: Detoks özelliği var. Kükürt molekülleri sayesinde, aynı zamanda bağırsak içinde safra üretimini ve boşaltma sırasında karaciğerden atıkları uzaklaştırmaya yardımcı oluyor. Turpu salata yaparak tüketebilirsiniz. Daha iyi sindirilmesi için suyunu da içebilirsiniz. 
 • Meryem Anadikeni: Bu güçlü detoks, karaciğer için en iyi arındırıcılardan biridir. Dünya Sağlık Örgütü, Meryem Ana dikenini “alkolün neden olduğu akut ve kronik hepatit tamamlayıcı tedavisi, bazı ilaçlar ve toksik maddelerin düşmanı” olarak tanımlamıştır. Ancak hamile kadınlar ve çocuklar için uygun değil. 
 • Biberiye: Yunanlılar Akdeniz bölgesinde yetişen bu bitkinin faydalarını biliyordu. Tonik ve anti-enfektif özellikleri bulunur, aynı zamanda sindirim sorunlarını giderir, safra kesesini uyarır ve karaciğeri yeniler. Aşırı yorgunluk için kullanımı ideal bir bitkidir. Çay olarak günde 1 ila 3 bardak tüketilmesi sindirime yardımcı olacaktır. 
 • Şahtere otu: İdrar sökücü özelliği vardır. Safra üretimini uyarır ve tahliyesini kolaylaştırır. Karaciğer için iyi bir arındırıcıdır. Eczanede kapsül veya şurup şeklinde de bulunabilir. Bunun dışında bitki, yemeklerden önce 1 ila 3 bardak olarak demlenerek tüketilebilir. 

1. Doktor önerisi olmadan ilaç kullanmak

Pek çok ilaç ve bitkisel ürün potansiyel olarak tahrip etkisi yaratabilir.

Doktor önerisi olmaksızın reçetesiz ağrı kesici, anti-romatizmal ilaçlar, antibiyotikler, bitkisel ürünlerle zenginleştirilmiş vitamin preparatlarının kullanımı toksik hepatit tablosu ve bazen karaciğer nakli gerektirebilecek ciddi karaciğer yetersizliği vakaları oluşturabilir. Aktarlarda satılan bitkisel ürünler, sanayide kullanılan bazı kimyasal maddelere maruz kalma karaciğer için ölümle dahi sonuçlanabilen toksik etkiler oluşturabilmektedir.

2. Obezite karaciğerde yağlanmaya yol açabilir

Sağlıklı beslenme, yeterli fiziksel aktivite ve kilo kontrolü tüm vücudumuz için olduğu gibi karaciğer için de çok önemlidir.

  Düzenli öğünler halinde bir beslenme planı ile yağ, şeker ve karbonhidrat tüketiminin azaltılması, vitamin ve mineral açısından zengin olan sebze ve meyve tüketiminin arttırılması, katkılı hazır gıdaların en aza indirilmesi gereklidir. Yoğun alkol tüketimi akut veya kronik karaciğer hastalığı nedenidir.

3. Bazı genetik hastalıklara bağlı karaciğer hastalıkları oluşabilir

Wilson hastalığı gibi bazı genetik hastalıklara bağlı karaciğer hastalıkları oluşabilir. Karaciğerin damar sistemini ve dolaşımını olumsuz yönde etkileyen lokal veya sistemik hastalıklara bağlı karaciğer hastalıkları da görülebilir. Safra yolları hastalıklarına ikincil karaciğer hastalıkları oluşabilir.

4. Hepatit virüsleri karaciğerde enfeksiyona sebep olur

Hepatit A, B ve C virüsleri karaciğere yerleşerek enfeksiyona neden olurlar. Hepatit A virüsü hasta kişilerden dışkı yolu ile çevreye yayılarak, kirli su ve ellerle ağız yolu ile bulaşır. Korunmada tuvalet ve el temizliği çok önemlidir.

Hepatit A iyileşme sağlandığında kronikleşmeyen bir enfeksiyon iken hepatit B ve hepatit C enfeksiyonlarında kronik bir enfeksiyon söz konusu olabilir. Kronik enfeksiyon sessiz ve yakınmasız bir durumdan karaciğer sirozu dediğimiz belirgin karaciğer hasarına kadar ulaşabilir.

Bu da çevremizde sağlıklı görünen ama hepatit B ve ya C virüslerini kanlarında taşıyan ve bulaştırma potansiyeli olan bireyler olduğu anlamına gelir.

Karaciğer Yağlanmasına Karşı Ne Yapmalı?

 1. Alkol,  karaciğere en çok zarar veren etmenlerden biridir. Alkol kullanımı sonucunda vücutta biriken toksinler, karaciğer hücrelerine zarar vererek ölümcül sonuçlar doğurabilecek hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle karaciğerin sağlığı için alkol tüketiminin bırakılması gerekmektedir.

  Eğer alkol kullanılıyorsa da; çok düşük miktarlarda ve hergün tüketmek yerine haftanın belirli günleri tüketilmelidir.

 2. Sakatat etleri, yağlı etler, tavuk derisi ve butu, yumurta.. gibi kolesterol ve hayvansal yağ içeriği yüksek yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Mümkün olduğunca az yağlı yemekler tüketmeye özen gösteriniz.

 3. Günlük taze meyve ve sebze tüketimine özen göstermelisiniz. Özellikle karaciğerden toksik maddelerin atımına yardımcı olduğu için mevsiminde enginar tüketiminizi arttırınız.

 4. Karaciğer sağlığına yardımcı olur görüşü ile diyette şeker ve şekerli besinlerin tüketimini arttırmak doğru bir yaklaşım değildir, hatta aşırı miktarda şeker tüketimiyle enerji alımını arttırarak kilo artışı bile gerçekleşebilir. Kahvaltıda düzenli olarak 1-2 tatlı kaşığı bal tüketmek yeterli olacaktır.

  Balda bulunan cholin maddesi; karaciğer dokusunu güçlendirerek, vücut için hayati önem taşıyan fonksiyonların yerine getirilmesinde önemli bir besindir. Balın karaciğer için çok faydalı olduğu da bilinmektedir.

 5. Doktor tarafından önerilmeyen ilaç kullanmaktan uzak durmalısınız.

  Ağrı kesici ve ateş düşürücüler, kortizon türevi ilaçlar ve bazı antibiyotiklerin kullanımında, doktor tarafından önerilen doz ve sürede tedavinin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu ilaçların aşırı dozları ya da gereksiz yere uzun vadede kullanılmaları karaciğer yapısının bozulmasına neden olabilir.

   

 6. Vücutta karaciğer yağlanmasının azaltılması için yapılması gereken önemli bir diğer nokta da günlük beslenmenizde antioksidan madde miktarının arttırılmasıdır. Değişik renkte meyve tüketmeye özen göstererek çeşitli antioksidan maddelerin alımını arttırabilirsiniz. 
 7. Düzenli olarak fiziksel aktivite yapmayı hayatınızın önemli parçası haline getirmelisiniz. 

Etiketler: Karaciğer

Источник: https://faydalibesinler.com/karaciger-3

Karaciğere İyi Gelen Besinler, Yiyecekler Nelerdir

Karaciğer Dostu Yiyecekler Nelerdir?

karaciğere iyi gelen besinler, yiyecekler

Karaciğer, iç organlar arasında en büyük olanıdır. Yetişkin insanın karaciğer ağırlığı yaklaşık 2 kilogram olduğu bilinmektedir. Vücudumuzda önemli görevler üstlenmiş olan karaciğer midenin sağ tarafında bulunur. Vücudun en önemli organlarından biri olan karaciğer yediğimiz gıdalardan da oldukça etkilenir.

Karaciğer dostu besinlerin tüketilmesi karaciğerin daha iyi çalışmasını ve kendini temizlemesini sağlar. Yapılan bilimsel araştırmalarda karaciğeri temizleyen besinlerin düzenli olarak tüketilmesi karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini azalttığını göstermiştir. Karaciğerin vücudumuz için en önemli görevlerinden birisi; kanı temizlemesidir.

Kanın temizlenmesini sağlayan ve vücudun hormon dengesinin korumasında önemli görev yapan karaciğer, vücudumuz için yararlı olan besinlerin de depolanması için görev yapmaktadır. Yağlı yiyecekler tüketmek, alkol ve sigara kullanımı, egzersiz yapmamak karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirmesini etkileyebilir.

Konu ile ilgili olarak karaciğer yağlanması neden olur, ne iyi gelir hakkında detaylı bir şekilde hazırladığımız yazımızı da okumanızı öneririz.

Karaciğerin Önemi 

Karaciğer organizma için hayati öneme sahiptir. Karaciğerin yokluğu ya da görevini tam olarak yerine getirememesi gibi durumlar kısa süreliğine diyaliz makineleri ile tedavi edilmektedir.

Ancak uzun süreli karaciğer fonksiyon bozukluklarının tedavi şansı yoktur. Kendi içinde mükemmel işleyişe sahip olan karaciğerin önemi üstlendiği görevler bakımından dikkat çekmektedir.

Karaciğerin önemini daha iyi anlamak için vücudumuzda üstlendiği görevlere göz atalım;

 • Besinlerin vücudun kullanabileceği hale hazır eder.
 • Sindirim sisteminde yer alan kan moleküllerini parçalayarak kullanılabilir ve depolanabilir hale getirir.
 • Sindirim sistemindeki yararlı molekülleri kan aracılığıyla diğer hücrelere gönderir.
 • Faydasız molekülleri ise üre olarak vücuttan atılması için böbreklere gönderir.
 • Yağ, şeker ve protein yapısını düzenler.
 • Vücudun ihtiyacı olan su ve vitaminleri yapar.
 • Vücut ısısını ayarlar.

Vücudumuz için arındırıcı bir organ olan karaciğer, vücudumuza zarar verebilecek toksinlerin atılmasını sağlar.

Tüm bunları yerine getirirken sağlıklı bir beslenme düzenine ihtiyaç duyan karaciğer, temiz ve sağlıklı beslenmeye ihtiyaç duyar. Bu açıdan bakıldığında karaciğerin temizlenmesini ve güçlenmesini sağlayacak yiyeceklerin tüketimi oldukça önemlidir.

Peki, karaciğeri temizleyen besinler nelerdir, karaciğer dostu yiyecekler hangileridir şimdi de bunları açıklayalım.

Karaciğeri Temizleyen Besinler

karaciğeri temizleyen besinler

Karaciğer, vücudun çoklu fonksiyonlarını yerine getiren çok önemli bir organdır. Fakat vücudun toksinlerden arınmasını sağlayan karaciğerin de belli aralıklarla temizlenmesi gereklidir.

Hava kirliliği, sigara ve alkol kullanımı, yanlış beslenme şekli ve fazla kimyasal ürünlere maruz kalma sonucu biriken toksinler karaciğerin işlevini bozmaktadır. İşlevi bozulan karaciğerin toksinlerden arınmasını sağlamak için gıda tercihlerine dikkat etmek çok önemlidir.

Bu amaçla hazırladığımız karaciğeri temizleyen besinler hakkında detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

elma

Elma; Karaciğer dostu besinlerin başında gelmektedir. Bol miktarda lif ve malik asit içeren elma safra kesesi taşlarına karşı mücadele eder. Bol vitamin ve mineral içeren elma antioksidan oranı yüksek bir besindir ve karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Yüksek antioksidan içeriği ile serbest radikallerle mücadele eder ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

zerdeçal

Zerdeçal; En faydalı baharatlardan biri olan içerdiği antioksidanlar sayesinde karaciğeri temizler ve detoks etkisi yaratır. Zerdeçal vücuttan zararlı toksinlerin ve ödemlerin atılmasını sağlayarak vücudun arınmasına yardımcı olur.

Zerdeçalda bulunan kurkumin maddesi sayesinde karaciğeri temizler ve karaciğer hastalıkları riskini azaltır. Zerdeçal kandaki kötü kolesterolün yükselmesini engeller ve karaciğer yağlanmasına neden olan enzimlerinde salınmasını azaltır.

Tam bir karaciğer dostu olan zerdeçalın günlük tüketimde yer alması oldukça faydalıdır.

yeşil sebzeler

Yeşil Sebzeler; Lif içeriği ve vitamin değerleri yüksek besinler olan yeşil yapraklı sebzeler sadece karaciğer için değil vücudumuz için de oldukça faydalıdır. Ancak yeşil yapraklı sebzelerin en önemli faydalarından birisi de karaciğeri temizlemeleridir.

Antioksidan zengini yeşil yapraklı sebzeler vücutta detoks etkisi yaratır ve karaciğerin temizlenmesine yardımı olur. Bağırsak ve mide sağlığını koruyan yeşil yapraklı sebzeler kanın temizlenmesini sağlar.

Karaciğer dostu olan yeşil yapraklı sebzeler; brokoli, enginar, ıspanak, marul, karnabahar, roka ve maydanozdur.

avokado

Avokado; Tropikal bir meyve olan avokado karaciğer dostudur. İyi bir E vitamini kaynağı olan avokado güçlü antioksidan içerir. E vitamini sayesinde kandaki zararlı maddelerin temizlenmesine yardımcı olan avokado karaciğerin daha iyi çalışmasını sağlar. Cildin canlılığa kavuşmasına yardımcı olan avokado karaciğerin temizlenmesini sağlar.

zeytinyağı

Zeytinyağı; Vücudumuz için en faydalı yağlardan biri olan zeytinyağı; damar tıkanıklığına neden olmaz ve kalp dostudur. Bu özelliklerin yanı sıra karaciğer yağlanma riskini azaltan zeytinyağı karaciğerin temizlenmesini sağlar.

pancar

Pancar; Antioksidan deposu sebzelerin başında gelen pancar zengin vitamin ve mineraller sayesinde karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Kan dolaşımını da düzenleyen pancar, kolesterolün de dengelenmesine yardımcı olur.

limon suyu

Limon suyu; Bir bardak ılık limonlu su içmek karaciğer toksinlerini önemli oranda azaltır. Ilık limonlu suyun boş mideye ya da kahvaltıdan önce içilmesi tavsiye edilmektedir. Her gün limonlu su içmek karaciğeri temizler ve sindirime yardımcı olur.

su

Bol su; Karaciğeri temizlemenin en etkili yollarından biri de bol su tüketmektir. Günde düzenli olarak 6 – 8 bardak su içerek karaciğerin temizlenmesi sağlanabilir. Ayrıca bol su içerek kilo verme hızı da artırılabilir.

karahindiba kökü

Karahindiba kökü; Karaciğer temizlenmesi için bir diğer doğal yöntem olarak karahindiba kökü önerilmektedir. Karahindiba kökünün çay şeklinde tüketilmesi karaciğer toksinlerinin önemli oranda yok olmasını sağlar.

Karaciğeri temizleyen içecek tarifi; 2 aloe vera yaprağının posasına yarım litre soğuk su, 1 dal taze nane yaprağı, 1 çay kaşığı zerdeçal ve yarım limon suyu ilave edilir. Tüm malzemeler mikserden geçirilir. Karaciğeri temizleyen bu doğal içeceğin aç karnına içilmesi tavsiye edilir.

Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler

havuç

Havuç; Beta karoten zengini olan havuç bağışıklık sistemi güçlendirmesinin yanı sıra karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Beta karoten kanın temizlenmesine ve vücuda zarar verecek toksinlerin atılmasını sağlar.

sarımsak

Sarımsak; Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirmesin yanında toksinlerin atılmasını sağlar ve karaciğeri temizler. Karaciğer sağlığı için pişmiş sarımsak yerine çiğ haliyle tüketmenizde fayda vardır.

turunçgiller

Turunçgiller; Kış aylarında bağışıklık sisteminin en büyük yardımcılarından biri olan turunçgiller yüksek C vitamini içeriği ile hem kanın temizlenmesini sağlar hem de karaciğeri korur.

Özellikle geceden alkolü fazla kaçırdıysanız kahvaltıda taze sıkılmış greyfurt suyu içmeniz önerilir. Greyfurt içeriğinde bulunan yüksek antioksidanlar karaciğerdeki zararlı toksinlerin atılmasını hızlandırır.

yeşil çay

Yeşil Çay; Metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakımı sağlayan yeşil çay vücutta zararlı toksinlerin ve ödemlerin atılmasını sağlar.

Yeşil çay içeriğinde bulunan kateşin maddesi karaciğerde yağ birikiminin önüne geçer ve yağ yakımını hızlandırır. Ayrıca alkolün vücutta yarattığı tahribatı, hepatit riskini ve tümör oluşumunu yeşil çay içerek azaltmak mümkündür.

Yeşil çayın faydalarını ve zayıflamaya olan etkisini ayrıntılı olarak incelediğimiz yeşil çayın faydaları yazımızı da tavsiye ederiz.

tam tahıl

Tam tahıl: İçeriğinde yüksek orandaki B vitamini ve lif bulunan tam tahıllı ürünler karaciğer sağlığına çok faydalıdır. Beyaz un yerine mümkün olduğunca tam tahıllı ürünler tercih edilmelidir. Bu konu ile ilgili olarak siyez ekmeği faydaları, siyez ekmeği tarifi yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

brokoli

Brokoli: Glukosinolatlar yönünden oldukça zengin bir bitki olan brokoli karaciğerde bulunan zararlı toksinleri temizler. Yüksek lif sayesinde sindirim sistemine de oldukça önemli katkılar sağlar.

Brokoli karaciğer fonksiyonlarını geliştiren E vitamini yönünden oldukça zengindir. İdeal miktar olarak 1 fincan brokolinin haftada 2 ya da 3 defa haşlanmış bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilir.

Brokolinin faydalarını çok daha ayrıntılı incelediğimiz brokolinin faydaları yazımızı da özellikle tavsiye ederiz.

Karaciğerin Temizlenmesi Gerektiğinin Belirtileri

Kişilerin karaciğer temizlenmesi gerektiğinin belirtilerini bilmeleri önemlidir. Bu belirtiler ortaya çıktığında karaciğer ile ilgili sorunların olabileceği ve gereken her türlü önlemin alınması gerektiğini unutulmamalıdır. Kişiler karaciğer temizliği yapması gerektiğini şu belirtilerden anlayabilirler;

 • Sabah ağızlarına çok kötü, tuhaf bir tat ya da koku geliyorsa,
 • Aniden gelişen alerjik reaksiyonlarda,
 • Uzun süreli yaşanan kabızlık problemi varsa,
 • Olağan dışı saç dökülmesi yaşanıyorsa,
 • Yemeklerden sonra ağırlık çöküyor, uyku bastırıyorsa
 • Midede şişkinlik ve hazımsızlık yaşanıyorsa,
 • Yorgunluk, halsizlik hissediliyorsa

Karaciğer temizliği yapılması gerekiyor olabilir. Karaciğer temizliği için yaklaşık 5 günlük detoks yemek planlamaları uygulanabilir. Karaciğer temizliği toplamda 5 gün sürmektedir. İlk 4 gün karaciğer temizliği son 1 gün ise karaciğer boşaltılması amaçlanmaktadır. Karaciğer detoksu uygulanırken uzak durulması gereken yiyecekler vardır. Bunlar;

 • Hamur işleri
 • Soda
 • Baharat çeşitleri
 • Tütün ürünleri
 • Alkol
 • Dondurulmuş gıdalar
 • Ağır soslar
 • Kızartma ürünler
 • İşlenmiş her türlü gıda
 • Enerji içecekleri
 • Kafein
 • Musluk suyu

Karaciğer temizliği sırasında, toksinlerin atılmasını hızlandıran ve sindirimi kolaylaştıran bolca tüketmeniz gereken gıdalar bulunmaktadır. Vitamin, mineral ve potasyum yönünden zengin olan bu gıdalar;

 • Meyveler
 • Çiğ sebzeler
 • Fındık
 • Klorsuz su
 • Kafeinsiz bitki çayları

Источник: https://www.faydaloji.com/karacigere-iyi-gelen-besinler-yiyecekler-nelerdir/

Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler!

Karaciğer Dostu Yiyecekler Nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 06.04.2019 09:53

Alkol, sigara ve ilaçların vücutta en çok yorduğu organ olan karaciğerin zarar görmesini doğal yollarla önlemek mümkün. Karaciğerinizdeki zararlı toksit maddelerden kurtulmak için uzmanların önerdiği besinler.

1. Karahindiba Çayı 

Karaciğerin kendini temizlemesinde ki ana kilit nokta, safra üretimidir. Safra üretimini arttıran karahindiba, karaciğerde biriken zararlı toksinlerin dışkı yoluyla atılmasını sağlar.

Sindirim sistemini destekleyen ve aynı zamanda iltihap önleyici özelliği bulunan bu bitki, karaciğerin hasar görmesine neden olan iltihabı ortadan kaldırır.

Karaciğer sağlığına önemli katkılarda bulunan karahindiba, kan şekerini dengeler, kolesterolü düşürür ve idrar söktürücü özelliği ile birçok alanda fayda sağlar. Doğal antioksidanlardan biri olan karahindiba otunu, karaciğer yenilenmesini desteklemek adına kullanabilirsiniz.

2. Deve Dikeni

Karaciğer temizliğine önemli katkılarda bulunan devedikeni bitkisi; meryemana dikeni, boğa dikeni ve mübarek dikeni gibi farklı isimlerle anılır.

Karaciğer yenilenmesini destekleyen bitkilerin başında gelen devedikeni bitkisi, içeriğindeki “silymarin” ve “silyin” adı verilen kimyasallar sayesinde gıdalar yoluyla alınan zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Devedikeni bitkisi, vücut sağlığına önemli katkılarda bulunur.

Birçok sağlık sorunu karşısında etkili sonuçlar alınmasını sağlayan devedikeni, Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan çeşitli dosyalarda önerilmektedir.

3. Zerdeçal

Şifa kaynağı olarak nitelendirilen zerdeçal, birçok sağlık sorunu karşısında etkili çözümler sunmaktadır.

Karaciğer dostu bitkiler arasında yer alan zerdeçal, Çin tıbbında çok eski yıllardan beri karaciğer sağlığına karşı kullanılmaktadır.

Safra üretimi arttıran zerdeçal, yağ ve şekerin parçalanması için gerekli olan enzimleri üretir. Zerdeçalı yemeklere ekleyerek tüketebileceğiniz gibi tablet şeklinde de kullanabilirsiniz.

4. Gotu Kola

Sri Lanka ve Hindistan’da ayurvedik tıp alanında oldukça popüler olan gotu kola bitkisi, ömrü uzatmak ve yaşlanma belirtisini en aza indirmek adına kullanılır.

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olan gotu kola bitkisi, alternatif tıp uzmanları tarafından önerilmektedir. Gotu kola bitkisi, karaciğeri toksin ve bakterilerden korur.

Bu bitkinin etkili bir karaciğer toniği olduğu ifade edilmektedir.

5. Guggul

Hindistan’da ayurvedik tıpta popüler olan bitkilerden bir diğeri guggul bitkisidir.

Hindistan İlaç Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada guggul bitkisinin karaciğerdeki yağ parçalayan enzimleri harekete geçirdiği ve kolesterolü düşürdüğü belirtilmektedir.

Bu özelliği sayesinde karaciğer sağlığına önemli katkılarda bulunan guggul bitkisi, obezite ve metabolizma bozukluklarına da iyi gelmektedir.

6. Enginar

Enginar yaprakları özellikle karaciğer ve safra kesesine yardımcı olur.

Karaciğerden safra yapımını uyarıcı ve safra kesesinin boşalmasını sağlayıcı etkisi bulunmaktadır. Ayrıca  bazı çalışmalar enginar yaprağının kalp-damar sağlığına katkıda bulunduğunu ileri sürüyor.

Enginar yaprağı çay gibi demlenerek yemeklerden önce 1-3 fincan içilmesi faydalıdır.

7. Kara Turp

Kara turp kansere karşı da oldukça etkili bir antioksidan olduğunun bilinmesinin yanı sıra detoks özelliği de vardır.

Kükürt molekülleri sayesinde, aynı zamanda bağırsak içinde safra üretimini ve boşaltma sırasında karaciğerden atıkları uzaklaştırmaya yardımcı oluyor.

Kanı temizler ve kanda bulunan zehirli maddelerin ve toksinlerin atılmasında yardımcı olur. Turpu salata yaparak tüketebilirsiniz. Daha iyi sindirilmesi için suyunu da içebilirsiniz.

8. Meryem Ana Dikeni

Bu güçlü detoks, karaciğer için en iyi arındırıcılardan biridir. Karaciğerdeki toksik maddelerin parçalanarak, vücuttan atılacak hale gelmesine yardımcıdır.

Karaciğerin çalışmasını destekler ve yeni karaciğer hücrelerinin oluşmasında yardımcı olur.

 Dünya Sağlık Örgütü, Meryem Ana dikenini “alkolün neden olduğu akut ve kronik hepatit tamamlayıcı tedavisi, bazı ilaçlar ve toksik maddelerin düşmanı” olarak tanımlamıştır. Ancak hamile kadınlar ve çocuklar için uygun değil.

9. Biberiye

Biberiyenin karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanımı oldukça eskiye dayanmaktadır. Yunanlılar Akdeniz bölgesinde yetişen bu bitkinin faydalarını biliyordu. Tonik ve anti-enfektif özellikleri bulunur, aynı zamanda sindirim sorunlarını giderir, safra kesesini uyarır ve karaciğeri yeniler.

 Antioksidan etkisi ile hastalıklara önünü açan serbest radikallere karşı vücudun direncini arttırır. Biberiye çayı aynı zamanda karaciğer fonksiyonlarını geliştirir. Genel sağlığa katkıda bulunarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Aşırı yorgunluk için kullanımı ideal bir bitkidir.

Çay olarak günde 1 ila 3 bardak tüketilmesi sindirime yardımcı olacaktır. 

10. Şahtere Otu

Özellikle karaciğer hastalıklarında kullanılan bu bitkinin aynı zamanda idrar sökücü özelliği vardır. Safra üretimini uyarır ve tahliyesini kolaylaştırır. Karaciğer için iyi bir arındırıcıdır. Eczanede kapsül veya şurup şeklinde de bulunabilir. Bunun dışında bitki, yemeklerden önce 1 ila 3 bardak olarak demlenerek tüketilebilir.

11. Kırmızı Üzüm

Böbrek ve karaciğer hastalıklarında yararlı olmaktadır. Kırmızı üzümün içinde detoksa yardımcı birleşenler bulunmaktadır ve böylece karaciğerden zararlı toksinleri atmasına yardımcı olur. Kırmızı üzümü taze taze ya da meyve salatanızın içine karıştırarak yiyebilirsiniz.

12. Yeşil Çay

Yeşil çayın vücudumuz için birçok faydası bulunmaktadır. Güçlü bir antioksidan olma özelliği bulunan yeşil çay aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir. Yeşil çay hem karaciğerinize iyi gelirken hem de kilo vermenize yardımcı olmaktadır.

13. Limon 

Vitamin ve antioksidanlarla doludur ve çok güçlü bir toksinlerden kurtulma aracıdır. Limonun içerisindeki glutation maddesi, vücuda bol miktarda C vitamini sağlar.

Bu madde karaciğerin temizlenmesini sağlar. Ayrıca limonun asidik yapısı sayesinde vücudu alkalik yaparak vücudun pH dengesini düzenler.

Ek olarak sindirim sistemimize yardımcı olup atıklardan kurtulmanızı sağlamaktadır.

14. Avokado

Antioksidanlarla dolu olan avokado da karaciğerdeki zararlı toksinleri vücudunuzdan atar. İçerdiği gluation bileşiği, vücudu en az 30 karsinojenden korumaktadır. Avokado K vitamini açısından zengindir. Bu da karaciğeri radikal hastalıklardan korur. Yüksek lif içeriği de karaciğeri toksinlerden ayırmaya yardımcı olmaktadır.

15. Kırmızı Pancar

Karaciğeri temizleyen ve vücudunuzu toksinlerden arındıran en iyi besinlerden biri pancardır. İçerdiği betain ve pektin sayesinde karaciğeri ve sindirim sistemindeki sorunları onarır.

Önerilen İçerik; Karaciğer Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com / Sosyal Fayda

Источник: https://www.neoldu.com/karaciger-dostu-besinler-866h.htm

Karaciğerin Dostu Olan Tüm Besinler

Karaciğer Dostu Yiyecekler Nelerdir?

Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan karaciğer, sağlıklı çalışabilmek için bir çok besinden alınacak gıdalara ihtiyaç duyar.

Karaciğer Dostu Besinler

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için en önemli konulardan biri de sağlıklı şekilde beslenmektir.

Karaciğer vücudumuzun en büyük organı olmasının yanında, aynı zamanda tek ve pek çok işlevin aynı anda gerçekleştirildiği ve bu işlevlerin de birbirleriyle bağlantısının sağlandığı merkezi ve hayati bir organımızdır.

Bu sebeple karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışması, sağlıklı bir birey olabilmemiz için öncelikli tutulması gereken bir gerekliliktir.

Doğru besinlerin tüketilmesi, vücudumuzun ve organlarımızın her birinin kendisine özel vitaminlere ve maddelere ulaşabilmesine neden olur ve bu durum sağlıklı ve verimli bir vücuda sahip olabilmemizi sağlar.

Tersi şekilde alınmayan veya yanlış beslenme sonucunda eksik kalan bir takım maddeler veya vitaminler nedeniyle, zaman içerisinde vücudumuzda pek çok farklı organ bozuklukları ve devamında da hastalıklar oluşur.

Diyet bir bilim dalı olarak tam da bu nedenle sürekli gündemimiz de olmaya devam ediyor. 

Vücudumuzun depo olarak niteleyebileceğimiz, aynı zamanda kanımızı sürekli bir şekilde temizleyen, metabolik ve diğer işlevleriyle hemen tüm işlevselliğimizi kontrol altında tutan karaciğerimizin de, ihtiyaç duyduğu maddelere sürekli maruz kalması, yani karaciğere iyi gelen besinlerin periyodik olarak tüketilmesine ihtiyacı vardır. 

Karaciğerimizde sonradan oluşan çeşitli bozukluklarla birlikte, genetik olarak doğuştan var olan sorunlar da olabiliir veya tamamen sağlıklı bir karaciğere de sahip olabilirsiniz, ancak her şekilde karaciğerinizin gereksinim duyduğu yemekler sistematik şekilde tüketilmelidir.

Karaciğer İçin İdeal Sebzeler

Sebzelerin her birinin hikmeti kendisinden menkul faydaları bulunduğu, Anadolu Coğrafyasında çok eski tarihlerden beri bilinir.

Bilimde yaşanan gelişmeler aslında sadece zaten inanç ve deneyim yoluyla elde edilmiş bilgilerin, sistemleşmesi ve doğrulanmasını sağlıyor da denilebilir.

Tüm yeşil ve sarı sebzeler farklı derecelerde karaciğer için faydalı besinler arasında yer alırlar. Bununla birlikte özellikle enginar karaciğer için mucizevi etkilere sahiptir.

 • Enginar; İçeriğinde bulunan potasyum, kalsiyum, A1, B1 ve C vitamin değerleri ile karaciğer için en ideal besinler arasında yer alır. Öyle ki karaciğer hastalarının her safhasında diyetlerde mutlaka enginar da bulunur. Karaciğer yağlanmasına en büyük engeli oluşturan sebzedir.
 • Brüksel lahanası, Sahip olduğuGlukosinolat bileşeni oranı nedeniyle karaciğerin yorulmasını önler.
 • Havuç; İçerdiği betakeroten oranıyla karaciğerin temizlenmesinde ve performansında rol oynar.
 • Pancar; betakeroten oranıyla havuç benzeri etki gösterir.
 • Brokoli; Vücudumuzun toksinlerden arındırılmasında karaciğere büyük yardımı dokunur.
 • Kara turp, Antioksidan içeren bu sebze aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin onarılmasında da yardımcıdır.
 • Ispanak; Sahip olduğu Antioksidan, demir ve vitaminler tüm vücudumuz için önemlidir.
 • Kabak; Yüksek oranda A vitamini ve keroten içeren Kabak, önemli bir antioksidandır.
 • Kereviz; Bileşiminde potasyum, kalsiyum, manganez,sodyum gibi mineraller ile A ve C vitaminleri içerir.

Sebzelerin sahip oldukları mineraller, vitaminler ve çeşitli bileşenlerin kayıp yaşamaması ve vücudumuza faydalı olabilmesi için, pişirilmesi süreci önemlidir. Her sebzenin tüketilmesi sırasında dikkat edilmesi gerekenler olduğu gibi, Burada belirtilen gıdaların aynı anda ve yoğun tüketilmesi de çeşitli zararlar oluşturabilir. 

Karaciğere İyi Gelen Meyveler

 • Greyfurt; Kış aylarının C vitamini deposu olarak bildiğimiz greyfurt da karaciğer için yardımcı gıdalar arasında yer alıyor.
 • Limon; Vazgeçilmezlerimizden olan limon,bir vitamin deposudur.
 • Avokado; Toksinler üzerinde etkili bir meyvedir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

 • Elma; Hazmı kolaylaştıran güçlü bir antioksidandır. Şeker oranı nedeniyle tüketimi konusunda dikkat edilmelidir.
 • Portakal; İçerdiği vitamin oranı nedeniyle kış aylarının, dahası hasta olduğumuz zamanların vazgeçilmezi olan portakal, aynı zamanda ” bioflavin ” ve potasyum gibi bileşenlere de sahiptir.

 • Böğürtlen; lifli gıdalar arasında yer alan böğürtlen, bir.ok vitamin ve potasyum gibi bileşenlere sahip.
 • Yaban Mersini; Doğal bir antidepresan olarak bilinen yaban mersini, beyin, kalp, sindirim sistemi ve daha pek çok organımıza yardımcı bir yiyecek..

 • İncir (kuru veya yaş ); Anavatanı Akdeniz olan dutgiller familyasından olan incir, zengin bir vitamin ve mineral kaynağıdır.
 • Üzüm ( kuru veya yaş ); Dünyanın en çok tüketilen meyvelerinden biri olan üzüm, çok zengin vitaminlere, minerallere ve bileşenlere sahiptir.

 • Ceviz; Zengin bir enerji kaynağıdır, vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve besleyici maddelere sahiptir. Karaciğer dostu ve önemli yardımcı yiyecekler arasında ilk sıralarda gelir.

Karaciğere İyi Gelen Bitkiler

Pek çok yemeğe lezzetlerini veren çeşitli bitkiler de karaciğerimiz için önemli tüketim malzemeleri arasında yer alır.

Her birinin kendisine ait bileşenleri ve özellikleri olan bu bitkiler, genel olarak ısıya maruz bırakılmadan tüketildiğinde, daha verimli yiyecekler olurlar. Ancak bu bitkiler arasında özellikle maydanoza dikkat çekmek gereklidir.

Karaciğer hastalarının da diyetlerinde sıklıkla tüketilmesi önerilen bir bitki olan maydanoz, önemli bir karaciğer dostu olarak bilinir.

 • Maydanoz
 • Lavanta
 • Nane
 • Ihlamur
 • Anason
 • Adaçayı
 • Biberiye
 • Şahtere otu

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://karacigeri.com/karaciger-dostu-besinler.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть