Karaciğer Kanserinin Tedavisinde Karaciğer Nakli

KARACİĞER KANSERİ TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Karaciğer Kanserinin Tedavisinde Karaciğer Nakli

Karaciğer kanseri, karaciğer hücrelerinde başlayan bir kanser türüdür. Karaciğer, karın bölgesinin sağ üst kısmında, diyaframın altında ve midenin yukarısında bulunan ve bir futbol topu büyüklüğünde olan bir organdır.

Karaciğer kanserinin en yaygın olan türü ise, hepatosellüler karsinomdur. Bu tür, ana tipteki karaciğer hücrelerinde yani hepatositte başlar. Karaciğerde başka tip hücrelerde de kanser gelişebilir.

Ancak bunlar çok daha az yaygındır.

Kanseri etkileyen her tip kanser, karaciğer kanseri olarak düşünülmez.

Bunun dışında, vücudun diğer bölgelerinde başlayan, kolon kanseri, akciğer kanseri ya da göğüs kanseri gibi diğer kanser türlerinin karaciğere yayılması, karaciğer kanserinden çok metastatik kanser olarak anılır.

Ve bu kanser türleri, başlamış olduğu organın adıyla anılırlar. Örneğin, metastatik kolon kanseri, kolonda başlar ve karaciğere yayılır.

 • Hepatosellüler karsinom: En yaygın türdeki karaciğer kanseridir. 10 vakadan 9’u bu tür kanserdir. Bu tip kanser, karaciğer hücrelerinden yani hepatosittenden kaynaklanır. Hepatosellüler karsinomun en yaygın komplikasyonları, karaciğerde yara bırakma ki buna siroz denmektedir ya da karaciğer iltihapları, hepatit gibi, meydana gelmesidir.
 • Kolanjiyokarsinom: Bu tür çok fazla yaygın değildir. Bu karaciğer kanseri, safra kanalı çizgisindeki hücrelerden dolayı gelişir.
 • Hepatoblastom: Bu nadir karaciğer kanser türü, bazı küçük çocuklarda ortaya çıktığı görülmektedir.
 • Anjiyosarkon: Bu karaciğer kanser türü de nadir olarak ortaya çıkar. Karaciğer içindeki kan damarı hücrelerinde gelişir.

Kanserli tümör, normal olmayan bir hücreden başlar. Bu kanserli hale gelen hücrenin neden oluştuğu hala bilinmemektedir. Hücredeki belirli genlerin bir şeyler tarafından değiştirildiği ya da hasara uğratıldığı düşünülmektedir.Bu durum da hücrenin anormal olmasına ve kontrol dışı çoğalmasına neden olmaktadır.

Birincil karaciğer kanseri olan çoğu insanda, karaciğer hücrelerinin kanserli hale gelmeye yatkın olduğu bazı risk faktörleri görünür. Bu risk faktörler;

 • Siroz, karaciğerde yırtılma: Yavaş yavaş ilerler. Avrupa’da en çok görülen siroz nedenleri ise, çok fazla alkol tüketimi ve hepatit C kaynaklı enfeksiyonlardır. Ancak, sirozun başka oluşma nedenleri de vardır. Ancak, şu da bilinmektedir ki, sirozlu çoğu insanda, karaciğer kanseri oluşmaz. Karaciğer kanseri, ancak çok az siroz vakasında ortaya çıkmaktadır.
 • Uzun süreli Hepatit B ya da Hepatit C enfeksiyonları: Bu tür enfeksiyonların oluşmasından yaklaşık 20-30 yıl sonra birincil karaciğer kanseri oluşur. Bu tür virüsler Birleşik Krallık ve Avrupa’da yaygın değildirler, ancak yaygınlaşmaya başladılar. Bu tür enfeksiyonlar daha çok Asya ve Afrika’da yaygındırlar.
 • Bazı türdeki zehir ya da toksinleri yemek: Daha çok gelişmiş ülkelerde örneğin küflü fıstık gibi yiyecekleri içeren Aflatoksin gibi zehirler bilinen risk faktörlerindendir.
 • Baz yaygın olmayan birincil karaciğer kanserlerinin gelişmesine neden olan bazı durumlar: Kalıcı bağırsak iltihapları gibi. Örneğin, Ülseratif kolit.
 • Sigara içmenin, karaciğer kanseri risk faktörlerinden olduğu bilinmektedir.
 • Özellikle Afrika ve Asya’da meydana gelen karaciğer kelebeği adındaki enfeksiyonlarda, kolanjiyokarsinom oluşum riskini arttırmaktadır.

Karaciğer Kanseri Semptomları

Hastalığın ilk aşamalarında semptomlar oluşmayabilir. Kanser büyüdükçe, ilk belirtiler, oldukça belirsiz şekilde oluşabilir.

Bunlar genelde, kendini iyi hissetmeme, hasta hissetme, bulantı, iştah kaybı, kilo kaybı ve yorgunluk gibi belirtilerdir. Birincil akciğer kanseri oluşan insanlarda, sirozla ilgili semptomlar oluşacaktır.

Eğer bireyde zaten siroz var ise ve genel sağlık durumu daha da kötüye ilerlemişse, bunun nedeni, karaciğer kanserinin gelişiyor olması olabilir.

Gelişen kanserlerin açık olan semptomları şu şekildedir;

 • Karaciğer bölgesinde karın ağrısı oluşması,
 • Sarılık yani beyaz olan gözlerin sarılaşmaya başlaması da semptomlardan biridir. Karaciğerde yapılan kimyasal safra boyasının birikmesi sonucu sarılık olur. Eğer safra kanalı, kanser tarafından engellenirse, sarılık meydana gelir. Safra ve safra boyası, karaciğerden tahliye edilemez. Bu da kan akışına sızma yapar.
 • Sarılık nedeniyle kaşıntılar oluşur.
 • Karında şişlik oluşur. Bu kanserin büyümesi nedenli olabilir. Karında çeşitli düzensizliklere neden olan karın içindeki sıvılar olan assit yani karnın su toplaması nedenli oluşabilir.

Karaciğer kanserinin tedavisinde kullanılan birincil tedavi yöntemleri, cerrahi müdahale ve kemoterapidir. Diğer tekniklerde bazen kullanılabilir. Tedavi yöntemi seçilirken çeşitli faktörler göz önünde tutulur. Bu faktörler;

 • Karaciğerdeki tümörün tam olarak yeri,
 • Kanserin boyutu ve hangi bölgelere kadar yayıldığı bilgisi, yani kanserin aşaması,
 • Bireyin genel sağlık durumu. Özellikle karaciğerin genel durumu ve işlevsellik durumu. Karaciğer kanseri oluşan birçok insanın karaciğerinde siroz nedeniyle tam olarak işlev sağlayamaması nedeni yatmaktadır.

Hastalığınızın durumunu bilen bir uzmanla durumu tartışmak önemlidir. Bu uzmanlar durumunuzun eksi ve artılarını ortaya çıkarıp, muhtemel oluşacak yan etkiler, kanser türüne göre muhtemel tedavi yöntemi hakkında detaylı bilgi sunarlar.

Ayrıca uzman ile, tedavinin hedeflerini tartışabilirsiniz. Örneğin;

 • Bazı vakalarda, tedavinin amacı, kanseri iyileştirmektir. Karaciğer kanserinin giderilmesinin en iyi şansı, ilk aşamasında tanı koyulmasıdır. Erken teşhis önemlidir. Doktorlar, hastalığın tam olarak iyileşmesi kelimesi yerine hafiflemesi gibi kelimeler kullanırlar. Bunun nedeni hastalık iyileştikten aylar sonra tekrar oluşabilir olmasındandır.
 • Bazı vakalarda ise, tedavinin amacı, kanseri kontrol altına almaktır. Eğer tedavi seçenekleri gerçek dışı ise, tedavi ile ancak kanserin yayılması ya da büyümesi sınırlandırılacaksa, süre daha yavaş ilerler. Bu durum semptomların bir süreliğine aktif şekilde görülmesine neden olur.
 • Bazı vakalarda ise, tedavinin amacı, hastalığın semptomlarını hafifletmek olabilir. Örneğin, kanser gelişmişse, ağrı kesiciler ve diğer tedavi ilaçları kullanılarak ağrının ve diğer semptomların azaltılmasına yardımcı olunur. Bazı tedaviler ise, kanserin boyutunun küçültülmesi için kullanılır. Bu ağrı gibi semptomların hafifletilmesine yardımcı olur.

1.Cerrahi Müdahale

Cerrahi müdahale, kanseri iyileştirmek için kullanılan bir tedavi şeklidir. Kanser eğer küçük ise, karaciğerden dışarı yayılmaz. Cerrahi müdahale ile, karaciğerin kanserli olan bölümü alınır ve karaciğerin kalan kısmı sağlıklı kalır.

Ardından, eğer karaciğerin bir bölümü kesildiyse, sağlıklı karaciğer dokuları, birkaç hafta içinde tam boyutta yeniden büyür. Ancak, eğer karaciğer şiddetli siroz ile hasara uğramış ise, bu karaciğerin bir bölümünü keserek alma operasyonu uygun olmaz.

(Bu birincil karaciğer kanseri olan çoğu insanda böyledir)

Bir diğer seçenek ise, karaciğer naklidir. Ancak bu da vakaların çok azına uygundur. Cerrahi müdahale, aynı zamanda hafifletici bakım rolü de oynar.

Örnek olarak, sarılık eğer şiddetli ise, safradaki tıkanıklığı hafifletmek için stent takılabilir. Bu stent, safranın bağırsağa akmasını sağlayan dar bir borudur.

Bir diğer örnek ise, karındaki, assit adı verilen sıvıyı şiddetli ise hafifletmektir. Assitler, karın duvarı boyunca takılan bir boru ile boşaltılabilir.

2.Kemoterapi

Kemoterapi, kanserli hücreleri öldürmek ya da onların çoğalmasını durdurmak için kullanılan anti kanser ilaçlarla yapılan tedavidir. Bu tedavi yöntemi, birincil karaciğer kanseri için muhtemelen tedavi edici olmaz. Ancak, tümörü küçülterek, kanserin sürecini yavaşlatabilir.

Karaciğer kanserinin tedavisi için geliştirilen yeni ilaç tedavileri bulunmaktadır. Örneğin, sorafenib, çok hedefli bir kinaz inhibitörü olarak adlandırılan bir ilaçtır.

Bu, kanser hücrelerinin büyümesini engeller. Araştırmalara göre, sorafenib, hepasellüler karsinomu ilerlemiş insanlarda fayda sağlamaktadır.

Ancak, sağlık kuruluşları tarafından hepasellüler karsinom tedavisinde şu anda kullanılmamaktadır.

3.Diğer Tedavi Yöntemleri

Çeşitli bazı tedavi teknikleri de, karaciğer kanserinin tedavisinde kullanılmaktadır. Örnek olarak;

 • Alkol Ablasyonu: Ablasyonun anlamı yok etmek demektir. Bu tedavi yöntemi ile, alkol, tümörün içine enjekte edilir. Alkol, kanser hücrelerini öldürür.
 • Radyofrekans Ablasyonu: Bu tedavi yöntemi ile tümörün içine bir iğne yerleştirilir. Yüksek yoğunluktaki radyo dalgaları ya da lazer ışıkları, iğne boyunca oraya geçer. Kanser hücrelerini ısıtır ve onları öldürür.
 • Kritoterapi: Bu tedavi yöntemi ile, sıvı nitrojenle dolu küçük bir metal cisim tümörün içine yerleştirilir. Sıvı olan nitrojen, kanserli hücreleri dondurur ve yok eder.
 • Kemoembolizaston: Bu tedavi için, kemoterapi için kullanılan ilaçlar, diğer yağlı kimyasal ile karıştırılır. Karışım, kanlı tümör sağlayan karaciğer atardamarlarının bazı kollarına enjekte edilir. Yağlı kimyasal, kemoterapi için kullanılan ilaçların etkisini uzun süre tutar ve kanserli hücreleri öldürmek için onları daha etkili hale getirir.
 • Radyoterapi: Yüksek enerjili radyasyon ışınları kullanılarak, kanserli dokuya odaklanan tedavi yöntemidir. Bu, kanser hücrelerini öldürür ya da çoğalmasına engel olur. Radyoterapi, nadiren görülen kanser türü olan kolanjiyokarsinom dışında kullanılır. Birincil karaciğer kanserinin tedavisinde çok sık kullanılmaz.

Источник: https://evdesifa.com/karaciger-kanseri-tedavisi/

Karaciğer Kanseri: Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi

Karaciğer Kanserinin Tedavisinde Karaciğer Nakli

Karaciğer, vücudun en büyük iç organıdır. Gıda sindiriminde önemli bir rol oynar. Kimse karaciğer organı olmadan yaşayamaz. Karaciğerin fonksiyonları şunları içerir:

 • Bağırsaklardan kanı toplama ve filtreleme
 • Bağırsaklar tarafından emilen besinlerin işlenme ve depolanma ihtiyacı
 • Bazı besinleri enerjiye dönüştürme ya da doku tamiri ve inşası için gerekli maddeler haline getirme
 • Vücudun kan pıhtılaşma faktörlerinin bazılarını üretme
 • Toksinlerin vücuttan çıkarılması
 • Vücutta uygun şeker seviyesini korumaya yardımcı olma

Karaciğer Kanseri Hakkında Bilgiler

Bu kanser türü, vücudun başka bir yerinde başlayan kanserin karaciğere yayılması ile birlikte daha yaygın görülür. Bu durum karaciğer kanseri olarak değil, başka bir organda başlayan kanserin metastatik halidir.

Örneğin; beyin, pankreas, kolon, mide, meme, akciğer ya da diğer kanserler karaciğere yayıldıklarında kanser başladığı organa göre adlandırılır. Bu yazımızda, sadece karaciğerde başlayan kanser hakkında bilgiler sunacağız.

Buna, primer karaciğer kanseri de denir.

Yetişkin Primer Karaciğer Kanseri Türleri

Yetişkin birincil karaciğer kanserinin tipleri vardır. Bunlar kanserin geliştiği hücrenin tipine göre adlandırılırlar.

 1. Hepatosellüler karsinom (HCC): Hepatosellüler karsinomun farklı büyüme eğilimleri olabilir. Bazıları dokunaç benzeri yayılmayla karaciğer yoluyla büyür. Bu modeli özellikle ABD’de en yaygın görülendir. Bazıları tek bir tümör olarak başlar ve hastalık geliştikçe karaciğerin diğer kısımlarına yayılır. Diğerleri karaciğerin birkaç farklı yerinde nodül olarak gelişir. Bazen, modeli açık değildir. Yetişkin primer karaciğer kanserlerinin yaklaşık %80’i, hepatosellüler karsinom olmaktadır.
 2. Kolanjiokarsinom: Safra kanalı kanseri olarak da adlandırılır. Kolanjiokarsinom, karaciğerin safra kanalı hücrelerinde gelişir. Safra kanalı, karaciğerden ince bağırsağa uzanan ince bir tüptür. Safra kanalı, birçok küçük tüpün bir araya gelmesiyle karaciğer içinde başlar. Yetişkin primer karaciğer kanserlerinin yaklaşık %10 ila %20’si kolanjiokarsinom olmaktadır.
 3. Anjiosarkom: Karaciğerdeki kan damarlarında başlar ve çok hızlı bir şekilde büyümektedir. Yetişkin primer karaciğer kanserlerinin yaklaşık %1’i anjiosarkom olmaktadır.

Bu yazımızın geri kalanında, yetişkin primer karaciğer kanserinin en yaygın türü olan hepatosellüler karsinom (HCC) hakkında bilgiler vereceğiz.

Karaciğer Kanseri Belirtileri ve Bulgular

Hepatosellüler karsinom (HCC) hastası olan kişilerde özellikle tümör erken teşhis edildiğinde, hiçbir belirti olmayabilir. Semptom ve bulgular meydana geldiğinde ise, aşağıdaki belirtiler gözlemlenebilir:

 • Ağrı; özellikle karın bölgesinin sağ üst kısmında, sağ kürek kemiği yakınında veya sırtta ağrı olması.
 • Açıklanamayan kilo kaybı.
 • Vücudun sağ tarafında kaburgaların altında sert bir yumru tümör işareti olabilir.
 • Halsizlik veya yorgunluk

Hepatosellüler karsinom tanısı konduğunda, bazı hastalarda zaten siroz ya da diğer tıbbi durumlar söz konusu olabilir. Hepatosellüler karsinom hastalarının yaşadığı bazı belirtiler tümörden daha ziyade siroz nedeniyle ortaya çıkabilir.

Bu belirtiler; karın şişkinliği (sıvı birikimi) ve sıvı birikimini kontrol etmek için daha fazla diüretiklere ihtiyaç duyulması içerebilir.

Hepatik ensefalopati (zihin karışıklığı) ve yemek borusu veya mide kanaması ya da herhangi bir semptomun kötüleşmesi kanser belirtisi olabilir.

Eğer sizler de vücudunuzdaki herhangi bir değişiklikten şüpheleniyorsanız, mutlaka doktorunuzla konuşunuz. Doktorunuz, diğer sorulara ek olarak bu belirtileri ne kadar süredir ve ne sıklıkta yaşadığını soracaktır. Tüm bu sorulara verilen yanıtlar, tanı konulmasına ve sorunun nedenini öğrenmeye yardımcı olmaktadır.

Karaciğer Kanseri Tanısı

Doktorlar, karaciğer kanseri teşhisi için birçok test kullanırlar. Ayrıca, kanserin vücudun başka bir yerine yayılıp yayılmadığını veya nerede başladığını öğrenmek için de çeşitli tanı testleri kullanabilirler. Örneğin; metastatik karaciğer kanseri tanısı için görüntüleme testlerine başvurulabilir.

Aynı zamanda, doktorlar hangi tedavinin daha etkili olacağını öğrenmek için de testler yapabilirler. Birçok kanser türü için, kanserin kesin tanısını koymanın en emin yolu biyopsi yapılmasıdır. Eğer hastaya biyopsi yapılması mümkün değilse, doktorunuz diğer tanı testlerini önerebilir.

Hepatosellüler karsinom, genellikle biyopsi yapılmadan teşhis edilir.

Tanı testi seçerken, doktorunuz aşağıdaki faktörleri dikkate alabilir:

 • Şüphelenilen kanser türü
 • Hastadaki belirtiler ve bulgular
 • Hastanın yaşı ve tıbbi durumu
 • Daha önce yapılan tıbbi testlerin sonuçları

Aşağıdaki tanı testleri, hepatosellüler karsinom teşhisinde kullanılabilmektedir.

 1. Fiziksel Muayene: Eğer bir kişide yetişkin primer karaciğer kanseri türü olan hepatosellüler karsinomdan şüpheleniliyorsa; doktor tarafından karaciğer, dalak ve diğer yakın organlarda yumru, şişme veya diğer değişikliklerin olup olmadığı kontrol edilir. Ayrıca, doktorunuz karında anormal sıvı birikimi, sarılık belirtileri olan gözlerin akında ve ciltte sararma olup olmadığını gözlemleyebilir.
 2. Kan tahlilleri: Fizik muayene ile aynı anda doktorunuz büyük olasılıkla AFP denilen bir maddeyi aramak için kan testi isteyebilir. Örneğin; ABD’de hepatosellüler karsinom olan kişilerin %50 ila %70’inin kanında yüksek seviyede AFP bulunur. Hastanın Hepatit B veya Hepatit C olup olmadığını öğrenmek için de kan tahlili isteyebilir. Diğer kan testleri, karaciğerin ne kadar iyi çalıştığını gösterebilir.
 3. Ultrason
 4. Bilgisayarlı tomografi (BT): Tümörün boyutunu ölçmek için kullanılabilir.
 5. Manyetik rezonans görüntüleme
 6. Laparoskopi
 7. Biyopsi: Biyopsi türü, kanserin konumuna bağlı olacaktır. Biyopsi öncesi doktorunuz normal kan pıhtılaşması kontrolü için kan testi isteyecektir. Bu işlemle kanama riski azaltılır. Bazen, doktor tarafından laparoskopi ve biyopsi birlikte yapılarak, eğer siroz olup olmadığı öğrenilir ve en iyi tedavi seçeneğini belirlemeye yardımcı olur.
 8. Tümörün moleküler testi: Doktorunuz tümöre özgü spesifik genler, proteinler ve diğer faktörleri belirlemek için önerebilir. Bu testlerin sonuçları hedefe yönelik tedavi belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Karaciğer Kanseri Tedavi Seçenekleri

Yazımızın bu bölümünde, standart hepatosellüler karsinom tedavilerinden bahsedeceğiz. Tedavi seçenekleri ve önerileri çeşitli faktörlere bağlıdır:

 • Kanserin karaciğeri ne kadar etkilediği
 • Kanserin ne kadar yayıldığı
 • Hastanın tercihleri ve genel sağlığı
 • Karaciğerin geri kalan arındırılmış kısmına zararı

Tümör erken bir evrede teşhis edilirse ve hastanın karaciğeri iyi çalışıyorsa, tedavi seçeneği belirlenirken kanseri ortadan kaldırmak amaçlanır.

Karaciğer kanserinin ileri evresinde olan ve karaciğer fonksiyonları iyi çalışmayan hastalarda ise, hasta ve doktorun tüm tedavi önerileri hakkında detaylı konuşması gerekir.

Bu noktada, karaciğer kanseri tedavisinin amaçları olarak belirtilerin hafifletilerek hastanın yaşam kalitesini artırmak ve kanserin büyümesini yavaşlatmak hedef olabilir.

Hepatosellüler karsinomu kaldırmak için hastalığa yönelik tedavide aşağıda yer alan tedavi seçeneklerine başvurulabilir. Genellikle tümör erken evrede tespit edildiyse, bu tedaviler tavsiye edilir. Tümör 5 santimetreden büyükse, çoğu durumda doktorlar bu tedavileri kullanmayabilir.

a) Ameliyat

Cerrahi operasyon, tümörün ve çevresindeki bazı sağlıklı dokunun kaldırılmasını içerir. Özellikle tümörü 5 santimetreden küçük olan hastalarda en başarılı hastalığa yönelik tedavi olması muhtemeldir.

Tümör karaciğer dışına yayılmışsa ve hastanın ciddi hastalıkları varsa, ameliyat tedavi seçeneği olmayabilir.

Hepatosellüler karsinom ameliyatla tedavisinde, aşağıdaki iki farklı ameliyat seçeneğinden biri kullanılabilir:

 1. Hepatektomi: Karaciğerin bir kısmının kaldırılması cerrahi operasyonu “hepatektomi” olarak adlandırılır. Ancak, kanser karaciğerin bir kısmındaysa ve karaciğer iyi çalışıyorsa, bu operasyona başvurulur. Karaciğerin geri kalanı tüm fonksiyonları devralır. Karaciğer bir kaç hafta içinde normal boyutuna gelişebilir. Ancak hastada siroz gelişmişse, tümör küçük olsa dahi hepatektomi mümkün olmayabilir.
 2. Karaciğer nakli: Karaciğer transplantasyonu, bazı durumlarda gerekli olabilir. Bu prosedür sadece kanser karaciğerin dışına yayılmamışsa mümkündür. Tümör boyutu ve diğer kriterler gözden geçirilir.

b) Termal Ablasyon

Radyofrekans ablasyon (RFA) ve mikrodalga terapisi, ısı ile kanser hücrelerinin yok edilmesi amaçlanan tedavi seçenekleridir. Bunlar laparoskopi ile deri yoluyla verilebilir ya da cerrahi işlem sırasında sedasyon ile uygulanabilir.

c) Perkütan Etanol Enjeksiyonu

Doğrudan karaciğer tümörünü yok etmek için kullanılan bir yöntemdir. Yan etkileri arasında ağrı ve ateş vardır. Genel olarak, 3 santimetreden küçük karaciğer tümörü olan hastalarda güvenli ve etkili olabilir. Ancak, bu tedavi seçeneği yaygın olarak kullanılmamaktadır.

d) Radyoterapi

 1. Stereotaktik Radyoterapi: Genelde 5 santimetre ve daha küçük karaciğer tümörleri için kullanılır. Etkinliği hakkında araştırmalar hala devam etmektedir.
 2. Radyoembolizasyon: Kemoembolizasyon benzeri bir tedavi yöntemidir.

Karaciğer Kanseri: Risk Faktörleri

Aşağıda yer alan risk faktörleri, hepatosellüler karsinom gelişme riskini arttırabilir. ABD’de başlıca riskler; non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı ve karaciğer sirozudur.

Viral hepatit: Hepatit virüsleri, karaciğeri enfekte eden virüslerdir. İki yaygın tipi; Hepatit B ve Hepatit C hastalığıdır. Viral hepatitler, bu kanser türü için en büyük risk faktörleridir. Hepatit C, Hepatit B’den daha yaygındır.

Çünkü bu hastalığı önleyen bir aşı yoktur. Viral hepatitli bir kişinin kanı veya vücut sıvıları ile temas yoluyla bu hastalık bulaşabilir. Yaralanma, iğne paylaşımı ya da cinsel temas yoluyla bulaşabilir. Eğer Hepatit B virüsü annede varsa, doğmamış bebeğe de geçebilir.

Ancak, aşı ile bu durum önlenebilir.

Siroz: Karaciğer hücreleri hasar gördüğünde ve skar doku tarafından değiştiğinde siroz gelişir. Siroz hastalığının başlıca nedenlerinden biri, aşırı alkol kullanımıdır.

Diğer nedenleri ise; viral hepatitler (Hepatit B ve Hepatit C), hemokromatozis olarak adlandırılan karaciğerde çok fazla demir olması ve kronik akciğer hastalıklarının bazı nadir türleri olabilir.

Aşırı alkol kullanımı ve hepatit virüsü enfeksiyonu; siroz ve hepatosellüler karsinom riskini artırır.

Ayrıca Bakınız: Alkol Kullanımı ve Kanser Riski

Obezite, nonalkolik yağlı karaciğer ve diyabet: Obezite; karaciğerin yağlanması ile nonalkolik yağlı karaciğer hasalığına yol açar. Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde,  nonalkolik yağlı karaciğer ve diyabet arasındaki ilişkiyle ilgili bazı düşünceler ortaya çıkmıştır.

Yaş: Özellikle ABD’de birincil karaciğer kanseri  en sık 60 yaşın üzerinde insanlarda görülmektedir.

Cinsiyet: Kadınlara kıyasla, erkeklerde bu kanser türünün gelişme olasılığı daha yüksektir.

Çevresel faktörler: Kimyasallara maruz kalma, karaciğer kanseri riskini artırabilir.

Yukarıda yer alan risk faktörlerine sahip her bireyde karaciğer kanseri riski vardır, anlamına gelmez.

Karaciğer Kanseri: İstatistikler

Karaciğer kanseri ve diğer kanser türleri için yaşam süresi ve sağ kalım oranları çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu yıl Amerika’da tahminen 39.230 yetişkine (28410 erkek ve 10820 kadın) karaciğer kanseri tanısı konulacaktır. Bu hastalıktan yıl içerisinde 27.170 ölüm (18.280 erkek ve 8,890 kadın) olacağı tahmin edilmektedir.

Karaciğer kanseri, en sık görülen 10 kanser türünden biridir ve erkeklerde kansere bağlı ölüm oranları en yüksek 5.kanser türüdür. Aynı zamanda kadınlar arasında kansere bağlı ölüm oranı en yüksek 8.kanser türüdür. Afrika ve Doğu Asya ülkelerinde daha çok yaygındır. Bazı ülkelerde en sık görülen kanser türüdür.

Karaciğer kanseri olan kişiler için 1 yıllık sağ kalım oranı %44’dir. 5 yıllık sağ kalım oranı %17’dir. Erken evrede tespit edilen hastaların da %43’ünde, 5 yıllık sağ kalım oranı %31’dir.

Karaciğer kanseri çevre dokulara veya organlara veya bölgesel lenf düğümlerine yayılmışsa, 5 yıllık sağ kalım oranı %11’dir. Eğer kanser vücudun başka bir kısmına yayılmışsa, 5 yıllık sağ kalım oranı %3’tür.

Ancak kanser, daha ileri bir aşamada olsa dahi, karaciğer kanseri olan birçok kişide tanı öncesi yaşam kalitesini kazanmaya yardımcı tedaviler mevcuttur.

Yukarıda yer alan istatistikler, Her yıl ABD’de karaciğer kanseri tanısı konulan binlerce hastadan gelmektedir. Bu tahminler her yıl değişiklik gösterebilir.

Önerilen Makaleler:

Источник: http://www.kansertedavisi.web.tr/karaciger-kanseri/

Karaciğer Kanseri Nedir, Karaciğer Kanseri Belirtileri,Tedavisi

Karaciğer Kanserinin Tedavisinde Karaciğer Nakli

karaciğer kanseri nedir,belirtileri,tedavisi

Erken teşhisin hayati önem taşıdığı karaciğer kanseri en yaygın kanser türlerinden birisidir. Karaciğer kanseri belirtileri nelerdir ve karaciğer kanseri neden olur sorularının cevaplarını bulacağınız yazımızda ayrıca karaciğer kanseri tedavisi hakkında önemli bilgilere ulaşabileceksiniz.

Karaciğer Nedir

karaciğer nedir

Karaciğer kanseri ile ilgili konuya geçmeden önce karaciğer nedir, vücudumuzdaki görevleri nelerdir kısaca hatırlayalım. Karaciğer karnın üst sağ bölümünde ve diyafram kasının altında bulunmaktadır. Koni şekline benzeyen yapısı ile yaklaşık 1,5 – 2 kg ağırlığındadır.

Sağ ve sol olmak üzere iki lobdan oluşmaktadır. Bu loblar birleşerek ana karaciğer kanalını oluşturmaktadırlar. Bu kanal sayesinde safranın, safrakesesine ve on iki parmak bağırsağına taşınması sağlanır. Karaciğer yağlanması neden olur, ne iyi gelir yazımızda karaciğer ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Karaciğer vücudumuz için çok önemli görevler üstlenir;

 • Fazla glikozu nişasta olarak depolar.
 • Safra ile toksinlerin atılmasını sağlar.
 • Kanı kimyasal madde, alkol gibi zararlı maddelerden temizler.
 • Bağırsağa safra salgılar.
 • Vücut için gerekli olan protein gibi özel yağların üretimlerini sağlar.
 • Enfeksiyonlara karşı bağışıklık sağlar.
 • Kanın pıhtılaşmasını sağlar.

Kendi kendisini yenileyebilen tek organ olan karaciğer vücudumuzun sağlığı için bunların dışında yüzlerce görevi yerine getirmektedir. Vücut sağlığına çok önemli katkıları olan karaciğer için neler yapılması gerektiği hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için karaciğere iyi gelen besinleryazısını okumanızı tavsiye ederiz.

Karaciğer Kanseri Nedir

karaciğer kanseri nedir

Kanser türlerinden biri olan karaciğer kanseri dünyada en sık görülen kanser çeşitleri arasında 6. sırada yer alır.

Vücudumuzun en büyük ve en önemli organlarından biri olan karaciğer vücudumuzun çalışma sistemini sağlayan merkez görevindedir. Vücudun ihtiyacı olan glikojeni kaslarda ve hücrelerde kullanılmasını sağlar.

Gün boyunca yediğimiz içtiğimiz besinlerden vücutta kalan toksinlerin atılması karaciğer sayesinde olur. Ayrıca gün boyu yediğimiz besinlerde aldığımız yağ ve karbonhidrat gibi maddelerin işlenmesini sağlar. Kanın pıhtılaşmasını da protein üretimini de karaciğer sağlar.

Karaciğer kanseri kanser türleri arasında en yaygın görülenlerden biri olmasına rağmen erken dönemde maalesef belirti vermemektedir. Ancak karaciğer kanseri belirtileri incelendiğinde ileri dönemde bazı belirtiler gösterdiği saptanmıştır.

Karaciğer kanserinin birincil ve ikincil olmak üzere 2 çeşidi vardır. Birincil karaciğer kanseri karaciğer hücrelerinde başlarken ikincil karaciğer kanseri ise başka bir organdaki kanser hücrelerinin metastaz yapması ile karaciğere yayılması sonucunda görülmektedir.

Karaciğer Kanseri Belirtileri

Karaciğer kanseri maalesef erken dönemde fark edilir belirtiler gösterememektedir.

Ancak hastalığın ilerleyen dönemlerinde hızlı ve nedensiz kilo kaybı, karın bölgesinin şişmesi, sürekli yorgunluk ve halsizlik hissetme gibi belirtiler vardır.

Karaciğer organında başlayan birincil karaciğer kanseri ve vücudun başka bir bölgesinde başlayarak karaciğere yayılma gösteren ikincil karaciğer kanserinin belirtileri ise benzerlik gösterir. Karaciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir; 

Sarılık; Karaciğer tarafından vücuttan safran atılır. Ancak safranının dışarıya atılmaması safra tuzunun vücutta kanda birikmesine neden olur ve sarılığa çevirir. Cilt tonu sarı bir renge dönüşebilir.

Sarılık sadece cilt renginde değil göz kapaklarında da görülebilir.

Dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de sarılık sadece karaciğer kanserinde görülmez nedeni ne olursa olsun sarılık geçirdiğinizi fark ettiğiniz anda doktora başvurmalısınız.

Kilo Kaybı; Normal beslenme düzeninde diyet yapmadığınız halde sebepsiz şekilde hızla kilo kayıpları dikkat edilmesi gereken belirtilerden birisidir. Bu şekilde kilo kayıpları çoğu zaman tehlidir ve ciddiye alınması gerekir.

Karın Bölgesinde Şişlik; Kanser nedeniyle karaciğerin büyümesi karın bölgesinin sağ kısmında şişkinlik yaratır. Ayrıca karaciğerin kanser nedeniyle vücuttaki görevini tam olarak yapamaması karaciğerde sıvı birikmesine neden olur ve bu sıvı karın bölgesinde şişkinliğe neden olur.

Karaciğer Kanserinde Görülen Diğer Belirtiler; Karaciğer organı vücudumuzda bulunan en büyük organlardan birisidir ve karın bölgesine kadar uzanır. Karaciğer kanseri ve karaciğer hastalıklarında genellikle karın bölgesinde belirtiler ve şikâyetler görülebilir.

 • Sırt Ağrısı
 • Sürekli yorgunluk ve Halsizlik
 • Karın bölgesinin sağ üstünde ağrı
 • Sindirim Sorunları
 • İştah Kaybı
 • Sebepsiz mide bulantısı ve kusma
 • Cildin bazı bölgelerinde kaşıntı
 • Çok fazla yemek yenmediği halde karın bölgesinde şişkinlik hissi.

Karaciğer Kanseri Tedavisi Var Mı

Erken evrede belirti göstermese de karaciğer kanseri tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ancak karaciğer hastalıklarında organda bulunan rahatsızlığın kanser olup olmadığı yapılan ultrason ve kan tahlilleri ile teşhis edilebilir.

Karaciğer kanserinin tanısı için fiziki muayene yapılır ve hastanın geçmiş sağlık öyküsü dinlenir. Hastada uzun süreli alkol bağımlılığı ya da hepatit B ve hepatit C virüsleri ile ilgili bir geçmiş varsa doktor ile paylaşılması gerekmektedir.

Kesin karaciğer kanseri teşhisi için yapılan bir takım testler bulunmaktadır;

 • Karaciğer fonksiyon testleri: Bu testler aracılığıyla kandaki protein ve karaciğer ile ilgili enzim değerlerinin takibi yapılır. Karaciğer fonksiyon testleri karaciğerin genel işleyişi hakkında bilgi verir.
 • AFP testi: Yapılan bu test sonucunda kanda alfa – fetoprotein yani kısaltmasıyla AFP bulunması karaciğer kanserinin habercisi olabilir. Karaciğer kanseri teşhisi yapılırken bu testin uygulanması doktorlar tarafından tercih edilmektedir.
 • MRI taraması: MRI taramaları neticesinde karaciğerin ayrıntılı görüntüsü elde edilir. Tümörün boyutları, bulunduğu yeri ve diğer organlara yayılıp yayılmadığı ile bilgilere MRI taramaları sonucunda ulaşılmaktadır.

Yapılan tetkikler ve testler sonucunda karaciğerde kötü huylu tümör tespit edilirse karaciğer kanseri teşhisi konulur ve ardından cerrahi, onkolog ve radyolog uzmanları tarafından tedaviye başlanır. Karaciğer kanseri tedavi sürecini kanserli tümörün büyüklüğü, evresi ve yayılma durumu gibi faktörler etkilemektedir.

Ayrıca karaciğerin ne kadar sağlıklı çalıştığı, siroz oluşup oluşmadığı, tümörün metastaz durumu gibi faktörler karaciğer kanseri tedavisinde kişiye özel tedavi planlanmasını gerektirmektedir. Karaciğer kanseri tedavisi; cerrahi ve radyolojik ilaç ile yapılır.

Karaciğer kanseri tedavisi nasıl yapılır inceleyelim; 

Cerrahi Müdahale; Karaciğer kanseri tedavisinde tedavi yöntemlerinden birisi de cerrahi müdahaledir. Karaciğer kanserinde kanserli doku karaciğerden ameliyat ile temizlenir.

Karaciğer kanseri ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken nokta ise ameliyat sonrasında karaciğerin hastanın yaşamını sağlıklı şekilde devam ettirmesini sağlamasıdır.

Karaciğer kanseri ameliyatı tümörün küçük boyutta ve yayılmamış olması ile daha başarılı sonuç verir Cerrahi müdahale karaciğerin tamamen iyileşmesini sağlayan tedavi yöntemlerinden birisidir.

Karaciğer Organ Nakli; Karaciğerde bulunan tümör yapılan tetkikler sonucunda ameliyat ile alınmaya müsait değilse karaciğer organ nakli yapılması diğer tedavi yöntemlerinden birisidir.

Tümörün daha büyük alana yayılma riski olan karaciğer tamamen alınır ve yerine sağlıklı karaciğer nakli yapılır. Ancak karaciğer nakli operasyonlarına farklı faktörlerde etkilidir ve karaciğer naklinden sonra tümörün oluşma riski daha düşüktür.

Karaciğer naklinden sonra vücudun yeni organı kabul etme süreci dikkatlice takip edilmelidir.

Ameliyatsız Tedavi; Bazı karaciğer kanseri türlerinde tümör lazer ışınları ve kanserli bölgeye yüksek ısı ve alkol verilmesi tedavi yöntemlerinden birisidir. Bu tedaviler ameliyatın yapılamayacağı vakalarda uygulanır.

Kemoterapi Tedavisi; Kanserli hücrelerin ilaç tedavisi ile yok edilmesinin amaçlandığı tedavi yöntemlerinden birisidir. Kemoterapi ilaçları ağız ya da damar yoluyla alınır. Kemoterapi tedavisi sırasında halsizlik, saç dökülmesi ve sindirim sorunları yaşanabilir.

Hedefe Yönelik Terapi: Kanser hücrelerinin savunmasız oldukları anda onları yok etmek için tasarlanmış ilaç çeşidinin uygulanmasıdır. Kanserli tümörün kan akışını durdurarak ve tümörün büyümesine engel olmaktadırlar.

Hedefe yönelik terapi uygulaması sorafenib karaciğer kanseri olan hastalara için tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra karaciğer nakli için aday olmayan hastalara da uygun görülen bu yöntemin bazı yan etkileri olabileceği unutulmamalıdır.

Radyasyon Tedavisi; Karaciğerdeki kanserli hücreler yüksek ışın verilerek kanserli hücrelerin yok edilmesi amaçlanır. Radyasyon tedavisinin bazı yan etkileri de görülebilir. Sağlıklı karaciğer hücreleri de radyasyon tedavisinden etkilenebilir.

Karaciğer Kanseri Neden Olur

Kanser türlerinin kesin nedenleri henüz tam olarak bilinmese de karaciğer kanserine neden olan bazı faktörler vardır. Karaciğer kanserine neden olan sebep halen bazı sırlar taşısa da aşağıdaki faktörler karaciğer kanserini tetikleyebilir.

Çeşitli Karaciğer Hastalıkları; Siroz, Hepatit B ve Hepatit C gibi karaciğer olumsuz etkileyen hastalıklar karaciğer kanserini tetikler.

Aşırı alkol tüketimi ve sağlıksız beslenme

Tip 2 Diyabet

Aşırı kilo

Yiyeceklerle alınan karsinojik maddeler

Hemakromatozis gibi metabolizma hastalıkları

Genetik Hastalıklar

Karaciğer Yağlanması

Karaciğere zarar veren bazı maddeler vardır. Bunlar; arsenik kas yapıcı ilaçlar ve virüsler.

Genetik Yapı; Daha önde ailesinde karaciğer kanserine yakalanmış kişiler risk taşır.

Источник: https://www.faydaloji.com/karaciger-kanseri-nedir-karaciger-kanseri-belirtileri-tedavisi/

Karaciğer Hastalıkları Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Karaciğer Kanserinin Tedavisinde Karaciğer Nakli

Karaciğer lekelenmesi, sertleşmesi, karaciğerde oluşan yaralar ve karaciğer kanamaları son derece ciddi rahatsızlıklar olup kişilerin rahatsızlığı nedeniyle tedavisinin yapılması gereken ciddi sorunlardır.

Karaciğer Hastalıkları 

Karaciğer insan vücudunda 500’ün üzerinde işlevi olan hayati önem taşımakta olan bir organdır. Karaciğer zehirlerden ve toksin gibi zararlı maddelerden arındıracak olan nötralizasyon açısından sorumludur. Canlıların kanında zararlı olan maddeleri temizlemekte, yağların parçalanarak enerjiye dönüşmesinde ve bağırsak stimülasyonunda önemli bir yer oynamaktadır. 

Siroz (Karaciğer Sertleşmesi)

Fibrozisin 4. evresi olarak gelişmektedir. Karaciğer skar dokusunun kalınlaşması sonucunda meydana gelecek bir hastalıktır. Hepatit ya da çok fazla alkol tüketen kişilerde görülmektedir. Karaciğerin hasar görmesi neticesinde siroz (karaciğer kalınlaşması) görülmektedir.

Hasar meydana gelmesi durumunda karaciğer işlevini yerine tam olarak getiremeyecek olduğundan organın üzerinde yara dokuları oluşmaya başlar. Kişilerde yorgunluk, kaşıntı, sarılık, karında sıvı birikimi ve bacaklarda oluşan ödem gibi belirtileri bulunmaktadır. Bir takım komplikasyonları bulunmaktadır.

Karaciğeri beslemekte olan damarlarda portal hipertansiyon gelişmesi, bacaklarda ve karında ödem birikmesi, dalağın genişlemesi ve kanama görülmektedir. 

Tedavisi: İlerlemiş bir sirozun karaciğer hasarına neden olacağı için bu hasarı geri almanın imkanı olmamaktadır. Erken teşhis edilmesi durumunda tedavisi mümkün olmaktadır. Altta yatan neden eğer ki alkol ise kişilerin bir an önce alkolü bırakmaları gerekmektedir.

Fazla kilolu olan kişilerin, yağlı karaciğer oluşumundan kaynaklanan siroz hastalığını tedavi etmek amacıyla kilo vermelidir. Hepatit hastalığından kaynaklı siroz tedavisinde kişilerin hepatit B ve hepatit C hücrelerinin gelişmesini önlemek amacıyla, ilaçlar kullanması gerekir.

 

Hepatit

Hepatit A: HAV virüsü enfeksiyonunu kişinin dışkıyla kirlenmiş su ya da gıda tüketmesi sonucunda meydana gelen akut bir durumdur.Genellikle tedavi gerektiren bir hepatit türü olmamaktadır.

Hepatit B: HBV virüsü enfeksiyonu sonucunda meydana gelir. Kişilerin HBV virüsü taşıyan kan ile temas etmeleri, korunmadan cinsel ilişkiye girmeleri, kişilerin kullandığı özel eşyaları gibi nedenlerle bulaşmaktadır. Antiviral ilaçlarla tedavi edilmektedir. Hepatit B aşısı ile önlenebilir.

Hepatit C: HCV virüsü nedeniyle meydana gelmektedir. enfeksiyöz ilaç kullanımı, kan yoluyla bulaşması ve cinsel temas yoluyla kişiden kişiye geçer. Antiviral ilaçlar ile hücrelerin çoğalması durdurulabilir. Eğer ki hastanın siroz hastalığını yaşaması sonucunda karaciğer nakline ihtiyaç duyulacaktır. 

Hepatit D: HDV virüsü kaynaklı çok ciddi bir karaciğer hastalığı olmaktadır. Doğrudan kan yoluyla görülmektedir. Hepatit B hastalarında daha sıklıkla görülür. Kişilerde Hepatit B olmaması durumunda çoğalamaz. Bu hastalığın tedavisinde kullanılmakta olan bir ilaç bulunmamaktadır. Fakat kişilerin hepatit B aşısı yaptırması durumunda hastalık önlenebilir. 

Hepatit E: HEV virüsünden bulaşır. İçme suyundan bulaşmaktadır. Hastalığı tedavi etmek amacıyla üretilmekte olunan tıbbi bir ilaç bulunmamaktadır. Kişilerin bol miktarda su içmeleri, düzenli beslenmeleri ve alkol tüketiminden kaçınmaları gerekmektedir. 

Otoimmun Hepatit

Bağışıklık sisteminin karaciğeri zararlı bir madde olarak tanıması sonucunda, saldırması neticesinde ortaya çıkar. Genellikle karaciğer fonksiyonlarını engelleyecektir.

Tedavisi: Otoimmun hepatit hastalığını yaşamakta olan kişilerde erken teşhis çok önemli olmaktadır. Bu kişilerin bağışıklık sistemini baskılayacak ilaçlar reçete edilecektir. 

Yağlı Karaciğer

Hepatik steatız karaciğerin üzerinde yağ birikmesi sonucunda meydana gelmesidir. Karaciğerin yağlanması sonucunda işlevini yerine getiremeyecek olması nedeniyle üzerinde yara izi oluşabilir. Tedavi edilmeyip ilerlemesi sonucunda siroz gelişecektir. Karaciğerin büyümesi, yorgunluk ve karın ağrısı gibi belirtileri olmaktadır. Obezlerde, diyabet hastalarında sıklıkla görülmektedir.

Tedavisi: Karaciğerin yağlanmasını tedavi etmek amacıyla herhangi bir ameliyat ya da ilaç bulunmamaktadır. Kişi beslenmesine dikkat etmeli, karaciğer sağlığı açısından önemli olan bitki çaylarını tüketmesi, kilo vermesi ve kan şekerinin kontrolü sonucunda yağlanma azalacaktır. 

Portal Hipertansiyon

Portal ven ve kol damarlarının içerisine akan kanın basıncının artması sonucunda meydana gelir. Karaciğer dokusunda kan dolaşımını zorlaştırmaktadır. Portan venöz sistemi üzerinde baskının artması sonucunda karaciğer fonksiyonlarında problemlere neden olmaktadır.

Tedavisi: Kişi bol sıvı tüketmesi gerekmektedir. Hayatında tuz tüketimini ve protein kısıtlamasına gitmesi gerekmektedir. Kan basıncının düşmesini sağlamak amacıyla ilaçlar reçete edilecektir. 

Polikistik karaciğer hastalığı (PLD)

Karaciğer üzerinde görülmekte olan nadir bir durumdur. İçerisinde sıvı dolu olan kistlerin olduğu, bir ya da daha çok kistin meydana geldiği hastalıktır. Bazı hastalarda herhangi bir belirti vermeden yıllarca durabilir. Fakat büyümesi veya parçalanması sonucunda karın ağrısı, şişkinlik meydana gelebilir.

Tedavisi: Genellikle büyümedikleri için herhangi bir tedavi uygulanmaz. Eğer ki kist büyümesi sonucunda safra kanallarını tıkıyorsa kistin içerisinde ki sıvının boşaltılması gerekmektedir. Kistin büyük olması durumunda ameliyat ile çıkartılması gerekmektedir. Açık cerrahi ya da laparoskopi yöntemi ile kist karaciğerden çıkartılır. 

Karaciğer Kanseri

Hepatosellüler Karsinom HCC bir tür karaciğer kanseri olmaktadır. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hepatit B ve Hepatit C ya da karaciğer hücrelerinin siroz nedeniyle zarar görmesi, sık alkol tüketen kişilerde fazla kilolu olan insanlarda görülmektedir.

Tedavisi: Doktor tarafından karaciğer kanseri yaşamakta olan kişilere birçok farklı tedavi seçeneği ile hastalığın tedavisini yapmaktadırlar.

Kemoterapi bağışıklık sistemini dengeleyen ilaçlar verilerek tedavisi gerçekleşebilir.

 Karaciğerde oluşan kanserin çıkartılması için genel cerrah uzmanları tarafından kişiler ameliyat edileceği gibi çok ilerlemesi durumunda karaciğer nakli gerçekleşebilir. 

Karaciğer Yetmezliği

Karaciğerin artık onarılmayacak durumunda yaşamı ciddi tehdit etmekte olan bir durumdur. Akut karaciğer yetmezliği ve kronik karaciğer yetmezliği gibi türleri bulunmaktadır. Siroz, hepatit, kötü beslenme, alkol tüketimi, hemokromatoz gibi nedenlerden kaynaklanır. 

Tedavisi: Genel cerrah uzmanları tarafından karaciğer nakli yapılmaktadır.

Karaciğer Lekeleri

Karaciğer lekeleri sıklıkla alkol ve sigara kullanmakta olan kişilerde görülmektedir. Bu lekeler bir hastalığın habercisi olmaktadır. Karaciğer yetmezliği, karaciğer büyümesi, karaciğer kanseri gibi birçok nedenden kaynaklanabilir.

Tedavisi: Karaciğer lekelenmesine neden olan hastalığın araştırılarak tedavi edilmesi gerekmektedir.

Sülük Tedavisi

Kişilerin yetersiz beslenmesi, egzersiz yapmamaları, stres gibi durumlar vücudun üzerinde kötü etkinin olmasına neden olacaktır. Karaciğerin toksinlerin arınmasını sağlayan ve besinlerin enerjiye dönüşmesinde önemli rol oynamaktadır.

Uzun yıllardır karaciğerin sağlığı açısından kullanılmakta olan sülük tedavisi, safra ve metobil süreçlerin seyrini hızlandırmakta olan billirubin seviyesinin düzenlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Sülük tedavisi sonucunda karaciğerin enzimlerinin düzelmesini sağlayacağı gibi hücrelerin oksijen kullanımının gelişmesinde de önemli rol oynayacaktır. Sülüklerin salgıladığı tükürüklerinde tromboza ile mücadele edecektir.

Hirudoterapi denilen sülük tedavisi kan damarlarının açılmasını, hücrelerin oksijen üretmelerini ve toksinlerin atılması konusunda yardımcı olmaktadır. Sülük tedavisinin yapılabilmesi için kişilerin karnın sağ tarafında sülükleri yerleştirmeleri gerekmektedir.

Kullanılacak sülük sayısı ise hastalığın durumuna bağlı olarak değişmektedir. Gebe kadınlar, hipertansiyon hastaları, anemi gibi rahatsızlıkları olanlar sülük tedavisi uygulamamaları gerekmektedir. 

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://karacigeri.com/karaciger-hastaliklari-tedavisi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.