Karaciğer Kisti Ameliyatı

Karaciğerde Kist (Kist Hidatik) Belirtileri

Karaciğer Kisti Ameliyatı

Karaciğer Kisti Nedir? ‘İçi su dolu kese’ anlamına gelen kist hidatik, Echinococcus granulosus ve aynı gruptan diğer parazitlerin yol açtığı, genellikle karaciğer ve akciğere yerleşmekle birlikte birçok dokuda kist oluşturabilen ve hayvanlardan insanlara geçen bir hastalıktır. Bu parazitin yaşam döngüsünde erişkin ve yavru parazit olmak üzere 2 şekli mevcuttur. Erişkin parazitler köpek ve diğer etçil hayvanlar gibi son konakların incebağırsaklarında, yavru parazitler koyun, keçi, gibi otçul hayvanlar ve insanlar gibi ara konakların iç organlarında bulunur. Erişkin parazit baş, boyun ve 3 tane halkadan oluşur. Parazitin 400-800 tane yumurtasını taşıyan son halkası enfeksiyona neden olur. Sağlık Bakanlığının verilerine göre 1990-2007 yılları arasında bu hastalık sebebiyle 52 bin 124 kişi ameliyat edilmiştir.

Kist hidatik insanlara, enfekte köpeğin dışkısıyla bulaşır. Hastalık insana ya doğrudan köpekten geçer veya dolaylı olarak köpek dışkısıyla kirlenmiş olan toprak ve toprak bulaşmış iyi yıkanmamış taze meyve ve sebzelerle geçer.

Kist kendi haline bırakıldığı takdirde kistin içinde bakterilerin üremesi, sarılık, delinme ve yırtılma gibi sorunlar meydana gelebilir. Kistin kendi kendine patlaması ve delinmesi nadiren görülen bir durumdur.

Daha çok büyük kistlere gelen ani ve şiddetli darbeler yırtılmaya yol açabilir. Kistin yırtılması yaşamsal risk taşıyan alerjik reaksiyonlar uyandırabilir.

Ayrıca kist içeriği bütün karın boşluğu içerisine yayılarak yaygın hastalık halini alabilir.

Karaciğerde Kist Belirtileri

• Küçük kistler herhangi bir belirtiye yol açmadan yıllarca vücutta kalabilir. Kistler büyüdükçe hastada şikayetler ortaya çıkar. Karaciğer kistlerinde karnın sağ üst bölümünde ağrı, bulantı, kusma ve kaşıntı ve sarılık gibi belirtiler oluşur. Kist karaciğerde bir veya birden fazla olabilir.

• Karaciğerde yerleşip belirli bir büyüklüğe ulaştığı zaman karnın sağ üst bölgesinde ağrıya yol açabilir ve bazen, sebebi açıklanamayan döküntüler, ürtiker benzeri allerjik belirtiler oluşabilir. Ana safra yollarına bası yapıyorsa ya da buraya açılmışsa sarılık meydana gelebilir. Kist enfekte olursa halsizlik, ateş, üşüme, titreme ve sarılık enfeksiyon bulgularına yol açar.

• Akciğer kistlerinde ise, öksürük, nefes alma zorluğu, ağızdan kan gelmesi ve göğüs ağrısı görülebilir. Beyindeki kistler beyin iltihabına, kalpteki kistler kalp yetersizliğine, kemikteki kistler iskelet bozukluklarına, topallık ve kendiliğinden kemik kırılmalarına yol açar.

Vurma, çarpma, düşme ve operasyonlar sırasında, kistin patlaması neticesinde anaflaktik şok gelişebilir ve ölümcül sonuçlar doğabilir.

Anaflaktik şokun görülmediği durumlarda kist sıvısıyla beraber dağılan her bir parazit başçığından yeni bir kist meydana gelebilir ve bu durum klinik tablonun daha kötüye gitmesine yol açar.

• Kistler %75-80 karaciğerde, daha sonra akciğerlerde nadiren ise dalak, böbrek, kemik, göz, beyin ve diğer organlarda ortaya çıkar.

Hijyenik şartlara uyulmadan ağız yoluyla alınan larvaların bağırsaktan emilerek ilk uğradıkları yer karaciğer olduğu için genellikle buraya yerleşir.

Parazitin yerleştiği yerde giderek büyüyen içi basınçlı bir sıvı ile dolu kist meydana gelir. Kist hidatik göz ve beyinde yerleşirse çabuk, karaciğerde yerleşirse seneler sonra belirti verebilir.

Kist Hidatik Nasıl Bulaşır?

Parazitlerin bulaşması için köpek tarafından ısırılması gerekmez. Sadece  köpeğin okşanması bile parazitlerin bulaşmasına yol açabilir.

Enfekte köpeklerin dışkısıyla kirlenmiş suların içilmesi ya da köpek dışkısıyla kirlenmiş çiğ yenen yeşillikler, meyve veya sebzelerin gerektiği gibi yıkanmadan yenmesi nedeniyle insanlara bulaşır. Köpekler anal bölgelerini dilleriyle  temizlerken dışkılarındaki parazit yumurtalarını vücutlarına dağıtır.

Tüylerine yapışan yumurtalar, köpekleri severken insanların ellerine bulaşır ve kirli ellerin ağıza götürülmesi ya da kirli ellerle besinlerin yenmesi neticesinde yumurtalar yine ağız yoluyla alınmış olur. Yumurtalar oldukça dayanıklıdır ve -300C ile 380C arasındaki sıcaklıklarda aylarca yaşarlar.

Karaciğer kist hidatiği insandan insana bulaşmaz.

Karaciğer Kisti Ameliyatı

• Ultrason, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme yöntemleriyle karaciğerde kistin tespit edilmesi durumunda kan tahlilleriyla teşhis konulabilir.

• Hastalığın standart tedavisi cerrahidir. Açık ameliyat, laparoskopik ameliyat, iğneyle kistin boşaltılması gibi seçenekler vardır. Cerrahi uygulama, kistin büyüklüğü, karaciğerdeki yeri, sayısı, komplikasyon olup olmaması gibi faktörlere göre belirlenir.

Cerrahi uygulamayla  kistin boşaltılması, parazitin ortamdan uzaklaştırılması ve diğer organlara yayılmasının önlenmesi amaçlanır. İlaçlar kist duvarından geçemediği için tek başlarına etkileri yoktur, fakat ameliyat sırasında yayılımları önlemek için kullanılır.

Hastaların yaklaşık %20sinde ameliyattan sonraki 3 sene içinde nüksler ortaya çıkabilir.

• Kist tiplerinin hepsine cerrahi tedavi uygulanabilir. Ancak minimal invaziv radyolojiyi kullanarak ameliyata gerek kalmadan tedavi etme seçeneği de bulunmaktadır. PAİR yöntemi denen perkütan girişimile ultrason eşliğinde parazit öldürülür. Fakat safra yollarına açılım durumu varsa perkütan tedavi uygulanmaz cerrahi müdahele gerekir.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: https://www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/karacigerde-kist-belirtileri

Karaciğer Kisti ve Tedavisi » Bilgiustam

Karaciğer Kisti Ameliyatı

Karaciğer kistleri karaciğerde sıvı veya katı hücre kütlesi içerebilen anormal keselerdir. Genellikle, karaciğer kistleri semptomlara neden olmaz veya herhangi bir tedavi gerektirmez. Bununla birlikte, bazen kistler, büyürse kişi tedavi gerektiren ağrı veya başka semptomlar yaşayabilir.

Nedenleri

Karaciğerde oluşan kistler sıklıkla konjenitaldir. Bu terim, kistlerin doğumdan önce oluştuğunu, bir kişinin rahim içinde gelişmekteyken olduğu anlamına gelir. Karaciğer kistleri, bir insanın yaşamı boyunca herhangi bir noktada, bilim adamlarının henüz keşfetmedikleri sebeplerden dolayı oluşabilir.

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre kadınların erkeklere oranla karaciğer kistleri geliştirme olasılığı daha yüksektir. Ekinokokkoz ya da tapeworm ile enfeksiyon, karaciğer kistlerine de yol açabilir.

Bu parazitler genellikle çiftlik hayvanlarında, çiftliklerde yaşayan köpekler, kurtlar ve çakallar gibi hayvanlarda bulunur. Bir kişi bu hayvanların dışkısına maruz kaldığında ekinokokkoz ile enfekte olabilir.

Ekinokokkoz ile enfeksiyon, hidatik hastalık, kistik hidatik hastalığı veya ekinokokoz olarak da bilinir. Bu durum ayrıca akciğerlerde, böbreklerde, beyinde ve vücudun etrafındaki diğer organlarda kistlere neden olabilir.

Polikistik karaciğer hastalığı (PLD), karaciğer kistlerine neden olabilecek başka bir durumdur. PLD, ender görülen bir genetik durumdur, yani ailelerde görülebilir.

PLD hastaları yaşamları boyunca birden fazla kist geliştirebilir, ancak bu durum genellikle hiçbir belirti vermez. PLD’li birçok bireyde ayrıca polikistik böbrek hastalığı vardır.

Karaciğer kistlerinin diğer nedenleri arasında karaciğer kanseri ve karaciğerde yaralanma bulunur.

Belirtiler

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, karaciğer kistlerinin sadece yüzde 5-10’u semptomlara neden olmaktadır. Bu belirtiler ilk önce 60 yaş ve üstü kişilerde ortaya çıkma eğilimindedir.

Karaciğer kistlerinin belirtilerinden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;•Şişkin veya çıkıntılı mide•Abdominal dolgunluk veya şişkinlik hissi•Karın ağrısı, özellikle sağ üst kadranda•Mide ekşimesi•Mide bulantısı ve kusma•Omuz ağrısı

Bu semptomlar genellikle bir kist kanamaya başladığında ortaya çıkar. Kist yeterince büyürse, bir kişi bunu karnından hissedebilir.

Komplikasyonlar

Nadiren karaciğer kistleri çoğalabilir veya o kadar büyüyebilir ki yakındaki organların işlevini etkilemeye başlayabilir. Örneğin, çok büyük bir kist, kanı kalbe geri götüren büyük bir damar olan vena kava’yı tıkayabilir. Bu durumda, bir doktor kist veya kistleri çıkarmak için ameliyat önerebilir.

Karaciğer kistleri genellikle iyi huyludur, yani kanserli değillerdir. Bununla birlikte, karaciğer kistlerinin yaklaşık yüzde 5’i kistik tümörlerdir. Çok nadir olarak, bu kistik tümörler malign hale gelebilir ve karaciğerin dışına yayılabilir.

Bu nedenle, doktorlar kistik bir tümörü tamamen çıkarmak için genellikle ameliyat önereceklerdir.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Karaciğer kistini gösterebilecek semptomları olan kişilerin bir doktora başvurması tavsiye edilir. Ayrıca ağrı şiddetliyse derhal tıbbi yardım alınması gerekebilir.

Teşhis

Karaciğer kistleri sıklıkla belirti göstermediğinden insanlar genellikle yalnızca başka bir şey için görüntüleme testine tabi tutulduklarında bu hastalığı keşfederler.

Bir kişinin karaciğer kisti olduğunu gösteren belirtileri varsa, doktor MRI, ultrason veya CT taraması gibi bir görüntüleme testi isteyebilir.

Ayrıca bir kişinin enfeksiyonu olup olmadığını belirlemek için bir kan testi önerebilirler.

Tedavi

Karaciğer kistleri olan çoğu insan, semptomları olmadıkça tedavi gerektirmez. Karaciğer kistleri sorunlara neden oluyorsa, doktor karın içinden ince bir iğne sokarak kisti boşaltabilir. Bununla birlikte, bu genellikle sıvının zamanla geri dönebilmesi nedeniyle geçici bir işlemdir.

En etkili karaciğer kist tedavisi cerrahi çıkarılmasıdır. Cerrahlar genellikle karın içine sadece 2 veya 3 küçük insizyon yapılmasını içeren laparoskopik bir yaklaşım kullanarak kisti çıkarabilir. Kaldırma işleminden sonra kistler geri gelmeyeceklerdir.

Bir doktor ekinokokkoz enfeksiyonu olan insanlar için antibiyotik verebilir. Nadir durumlarda, PLD veya polikistik böbrek hastalığı olan bir kişi, durumu hayati teh arz eden semptomlara neden oluyorsa bir karaciğer veya böbrek nakli gerektirebilir.

Bilim adamları ayrıca, somatostatin analogları gibi ilaçları, karaciğer kistlerini ameliyat olmadan tedavi etmek ve yönetmek için araştırmalarına devam etmektedirler.

Kistik Tümörler Nelerdir?

Karaciğer kistlerinin yaklaşık yüzde 5’i zaman içinde kanserli olma potansiyeline sahip anormal büyümeler olan kistik tümörlerdir. Bununla birlikte, çoğu kistik tümör iyi huyludur ve sadece % 5 kadarı habis hale gelir.

Kistik tümörler genellikle semptomlara neden olmamakla birlikte, potansiyel olarak kanserli bir tümör ile zararsız veya iyi huylu tümör arasında ayrım yapmak zor olabilir. Doktor kistik bir tümörün potansiyel olarak kötü huylu olup olmadığını belirlemek için bir biyopsi isteyebilir.

Bununla birlikte, sıklıkla bir kistik tümörü tamamen çıkarmak ve kanserli olmadıklarından emin olmak için ameliyat olmasını önereceklerdir.

Karaciğer kistleri nadirdir ve nadiren semptomlara, bununla birlikte, büyürlerse bazen karın bölgesinde ağrı, şişliğe ve ayrıca diğer semptomlara neden olabilirler. Karaciğer kisti sorunlara neden oluyorsa, doktor kisti çıkarmak için ameliyat önerebilir.

Kaynakça:wjgnet.comajronline.orgemoryhealthcare.org

liverfoundation.org

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Источник: https://www.bilgiustam.com/karaciger-kisti-ve-tedavisi/

Karaciğer Kist Ameliyatı ve Sonrasında İyileşme Süresi

Karaciğer Kisti Ameliyatı

Karaciğer kisti oluşunca tedavisi açık cerrahi veya laparoskopi yöntemi kullanılarak yapılmaktadır. Ameliyatı Genel cerrah uzmanları yapar. Kapalı yöntem ile gerçekleştirilecektir.

Karaciğer Kist Ameliyatı

Karaciğer Kist Laparoskopi Ameliyatı

Karaciğer kisti oluşması durumunda hastanın açık cerrahi ya da kapalı yöntem uygulanarak tedavisi söz konusu olacaktır. Böylelikle tekrarlama riski de azalmış olacaktır. Cerrahi yöntem olarak günümüzde daha çok laparoskopik cerrahi yöntem uygulanmaktadır.

Hastanın hangi yöntem kullanılarak ameliyat edileceğine karar vermek için hastanın daha önceden bir ameliyat geçirip geçirmediği, kistlerin bulunduğu bölge, kistlerin kaç adet olduğu gibi etkenlerde göz önüne alınarak uygulanacaktır. Laparoskopi ameliyatları yapılırken hastaya genel anestezi verilerek yapılan bir ameliyat türü olmaktadır.

Ameliyatın süresi ortalama 1 saat ya da iki buçuk saat gibi bir süre içerisinde yapılmaktadır.

Ameliyat Öncesi

Ameliyattan önce hastaya gerekli tetkikler yapılması gerekmektedir. Bunlar kan, idrar tahlilleri ve bazı hastalarda ultrason çekimi ve bilgisayarlı tomografi çekimi neticesinde hem kist sayısı hem de kistin bulunduğu bölge tespit edilecektir. Bunun sonucunda hastanın ameliyat gününe karar verilecektir.

Ameliyat olacak kişinin sabah aç karnına ameliyata girmesi gerekmektedir. Tok karnına olması demek sıvı alımı demek hastanın ameliyat esnasında genel anestezi verilecektir. Hastanın ciddi komplikasyonlarını olmasına neden olacaktır. Hastanın hastaneye girişi yapılır ve ameliyat önlüğü hemşireler tarafından verilecektir.

Ameliyathaneye gittiği zaman ilk olarak anestezi ekibi ile karşılaşacaktır. Burada eğer ki serviste damar yolu açılmamış olması durumunda damar yolları açılacaktır. Bu damar yolundan hastaya anestezi ilaçları verilir.

Ardından da sonda takılacak ve hastanın kistinin bulunduğu bölge geniş bir alanda batikon ile temizlenecektir.

Ameliyat Aşamaları

Laparoskopi yöntemi kullanılarak yapılacak olan işlem için hastanın kaaciğer bölgsinden 2 tanesi 5 milim olan ve 1 tanesi de 1 santim olan toplamda üç tane kesik yapılacaktır. Bazı kişilerde trokar girişi gerekmesi sonucunda 4. kesikte yapılabilir ama bu ender görülen bir durum olmaktadır.

Kesiklerden büyük olandan hastanın karnının şişirilmesi amacıyla karbondioksit gaz verilecektir. Bu sayede karın şişecek ve cerrahi aletler sonucunda karaciğer daha rahat bir şekilde görülecektir. Kistin görülmesi için ışıklı bir kamera yardımıyla içerisine girilecektir. Bu kamera kisti görecektir.

Diğer küçük iki kesikten de cerrahi aletler girecektir. Kist kamera yardımıyla monitörde görülecek ve diğer iki cerrahi cihazlar ile de operasyon başlayacaktır. Operasyonu Genel cerrah uzmanı ve ekibi tarafından yapılacaktır. Kist bulunduğu bölgeden çok dikkatli çıkartılır.

Burada kistin patlatılmaması için cerrahın dikkatli olması gerekmektedir. Endoskopik özel bir kesenin karnın içine kesikten sokulmaktadır. Karaciğer de bulunan ve çıkarılan kistin karın bölgesinin içerisine sokulan kesenin içerisine dikkatli bir şekilde konulur. Patlaması durumunda ciddi sorunlara yol açacaktır.

Bu sebeple de kesenin içerisinden o küçük deliklerden bir tanesinden çıkartılacaktır.

Bazı durumlarda hastaya dren takılması söz konusu olabilir. Bunlar hasta hala uyuyorken yapılması gerekmektedir. Dikişler dikilerek hasta uyandırılır.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrasında hastanın 8 saat sonrasında sıvı alımına başlayacaktır. Sıvı gıdalar, tanesiz çorbalar tüketmeye başlayabilir. Hastanın ertesi gün olduğu zaman doktor tarafından değerlendirildikten sonra normal gıdalar tüketmeye başlayabilir.

Ameliyat sonrasında hastanede kalma süresi ise 2 gün civarında olmaktadır. Servis yatağına alınan hastanın temizliği hasta personelleri tarafından yapılması gerekmektedir. Sondası muhtemelen hasta ayağa kaldırılana kadar kalması gerekmektedir.

Her saat başı hastane hemşiresi tarafından hastanın tansiyonu ölçülecek, hastanın ateşine bakılacak ve kanı alınarak kan değeri alınacaktır. Bazı hastalarda anesteziye bağlı olarak kusma meydana gelebilir. Ertesi gün olduğunda sonda çıkartılır.

Hasta ayağa kaldırılıp yürütülecektir. Hastanın pansumanı yapılır.

Herhangi bir enfeksiyon kapmaması için doktor tarafından belirtilen ilaçlar hastaya verilir. İlk gün serum verilecektir. Normal beslenmeye ameliyat sonrasında hasta geçebilir.

Karaciğer Kist Ameliyatı riskleri

Her ameliyatın bir takım riskleri bulunmaktadır. Bunlar hastane ortamında ya da hastanın taburcu olduktan sonra enfeksiyon kapması gibi durumlar olabilir. Laparoskopi ameliyatında kanama meydana geleceği gibi hematom oluşması da söz konusu olabilir.

Bu tür durumlar kist çıkartma esnasında meydana gelecektir. Karaciğer kisti alınan bir hastanın ilerleyen zamanlar içerisinde safra fisütülü gelişme ihtimali olmaktadır. Bu nedenle de hastaya dren takılacaktır. Drenden sıvı gelmesi durumunda hastanın hastanede yatış süresi de uzayacaktır.

Laparoskopi yoluyla ameliyat edilen bir hastanın kanaması meydana gelmesi durumunda açık ameliyata çevrilme riski de bulunmaktadır. Çok nadiren de olsa karaciğer üzerinden büyük bir kesik yapılacaktır. Önce kanama durdurulur ardından kist çıkarma işlemine açık ameliyat türü ile devam edilecektir.

Açık yapılan ameliyat olması neticesinde ameliyat olan kişinin hastane ortamı içerisinde kalma süresi daha da uzayacaktır.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://kistim.com/karaciger-kist-ameliyati-sonrasi-iyilesme-suresi.html

Karaciğer Kisti Ameliyatı ve İyileşme Süresi

Karaciğer Kisti Ameliyatı

Karaciğer kistleri, içerisinde hava, berrak sıvı ve yarısının da katı maddelerle dolu olduğu ince duvarları olan keseciklerdir. Genellikle iyi huylu kistler olduğu için bir belirti vermez.

İçindekiler

  • Karaciğer Kisti Ameliyatı 
  • Ameliyat
  • Ameliyat Riskleri
  • Kaynaklar

Karaciğer Kisti Ameliyatı 

Karaciğer kistlerinin %90 kadarı günümüzde laparoskopi cerrahi yöntemi ile tedavi edilmektedir.

Kistin yeri, büyüklüğü ve durumu sonucunda %10 karaciğer kisti açık ameliyat ile tedavi edilmektedir.

Karaciğer kisti ameliyatları fenestrasyon ve kist duvarlarında eksizyonundan oluşan minimal invaziv bir girişim olarak genellikle laparoskopi cerrahi yöntemiyle kişiler ameliyat edilmektedir. 

Karaciğer kistleri genellikle halk arasında “köpek kisti” olarak tanımlanmaktadır. Bu kist sıklıkla görülme nedenleri arasında hayvanlardan insanlara bulaşan bir parazitten kaynaklanmaktadır. İnsandan insana bulaşmazlar.

Büyümesi ve ağrı, şişme ve sarılık gibi belirtileri olması durumunda ameliyat edilerek çıkartılması gerekmektedir.

Günümüzde yapılmakta olan karaciğer kist ameliyatları laparoskopi cerrahisi sayesinde hem daha kısa sürüyor, hem riskleri azalıyor hem de hastanın iyileşmesi daha da hızlı olmaktadır.

Ameliyat süresi yaklaşık olarak 2.5 ile 3 saat arasında değişmektedir.

Ameliyat

Genel anestezi altında yapılmaktadır. Köpek kisti ameliyatına başlanmadan önce hastanın hijyenine uyum sağlamak amacıyla karın bölgesinden kasık bölgesine kadar antiseptik ile temizlenmektedir.

Ameliyat süresi içerisinde damardan verilecek olan antibiyotik ilaçlar, ameliyata başlanmadan hemen önce verilmesi gerekmektedir. Kistin alınması için yapılacak olan laparoskopi yöntem için karın bölgesinden 5 mm ile 1.5 santim arasında değişen kesiklerin yapılması gerekmektedir.

Bu kesikler genellikle 3 tane olur. İç organların birbirine yapışık olması nedeniyle karbon dioksit verilerek karın kısmı şişirilir ve ışıklı kamera yardımıyla karaciğere ulaşılır ve ameliyat başlanır. Genel cerrah uzmanı tarafından çok dikkat gerektiren bir işlem uygulanacaktır.

Kistin çıkarılması sırasında dokulara ve damarlara zarar vermeden, karaciğer üzerinden hidatik kist çıkartılır. Alınan kistin patlaması hastanın çok ciddi komplikasyonlar geçirmesine neden olacaktır. Bu nedenle de dikkatli bir şekilde ameliyat için yapılan kesiklerden birinden çıkartılması gerekmektedir.

Kist içi sıvı dolu olduğundan, küçük deliklerden çıkartılacak olması sebebi ile bu riski ortadan kaldırmak amacıyla kist karaciğerden söküldüğü zaman karnın içerisine küçük deliklerden özel bir endoskopik torba sokulur. Ve kist bu özenle bu torbanın içerisine konulduktan sonra çıkartılması gerekmektedir.

10 santimden büyük olan kistler için açık cerrahi uygulanması gerekmektedir. Bunun için kistin ultrason ile yeri tespit edilerek o bölgeden kesi işlemi yapılır. Hastanın başarılı bir şekilde cerrah tarafından kisti çıkartılır.

Açık ameliyatlarda iyileşme süresi, hastanede kalma süresi daha uzun olmaktadır.

Ameliyat Riskleri

İster laparoskopik yöntem, ister açık cerrahi ile tedavi edilen kişilerde köpek kistinin tekrarlama ihtimali %30 oranında olmaktadır. Cerrahi müdahale sırasında hidatik karaciğer kistinin duvarları çok ince ve içi sıvı dolu olmaktadır. Echinococcus parazitinin neden olduğu kist sıvısı içerisinde dansitede ve alkali bulunmaktadır.

Aminoasit ve spesifki antijen olması nedeniyle zararlıdır. Bu nedenle de cerrah tarafından gerek karaciğerden sökülürken, gerek çıkartılırken patlaması durumunda karın bölgesinde bulunan iç organlara çok ciddi zararlar verecektir. Karaciğer kisti ameliyatı olanlar için her zaman risk bulunmaktadır.

Bu nedenle bir süre antibiyotik tedavisine ameliyat olanlar uyması gerekmektedir. Ameliyat sonrası komplikasyonlar gelişecek olduğundan, cerrahi tedavi olanlar doktor tarafından söylenenlere uymak zorundadır. Beslenmesine her zaman dikkat edilmelidir. Karaciğer ameliyatı olanlar dren takılarak, bölgede iltihap sıvısı olduğu zaman drenden sıvı gelecektir.

Bu durumda kişiye antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Hastanın ameliyat sonrasında enfeksiyon kapması çok ciddi bir komplikasyon olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle hijyenine hastanın dikkat etmesi gerekiyor. Hastanın karaciğer dokusunda zedelenme olabilir.

Eski fonksiyonlarına tekrardan dönebilmesi için beslenmesine çok dikkat etmeli, enginar ve kereviz tüketimi sayesinde karaciğer fonksiyonlarına hızla kavuşur. Kişinin normal hayatına dönmesi 3 hafta ile 6 hafta arasında değişmektedir.

Kaynaklar

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://karacigeri.com/karaciger-kisti-ameliyati-kac-saat-surer.html

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.