Karaciğer Nakli

içerik

Karaciğer Nakli

Karaciğer Nakli

Karaciğer nakli, hasta karaciğerin alınıp, yerine bağışlanmış sağlıklı bir karaciğerin yerleştirilmesidir. Karaciğer naklinde kullanılan organların çoğu, ölmeden önce karaciğerini bağışlamış organ bağışçılarından gelir. Bazı durumlardaysa, bağışlanan karaciğerin sahibi hayattadır.

Nakil için uygun karaciğer bekleyen hastaların sayısı, bağışlanan karaciğer sayısından çok daha fazladır. Bu sebeple, karaciğer naklinde, hayati teh altında olan hastalara öncelik tanınır. Hastalardan bazıları hemen karaciğer bulabilirken, bazıları aylarca beklemek zorunda kalabilir.

Neden Yapılıyor?

Karaciğer nakli, karaciğer hastalığının son aşamasında olup da hiçbir tedaviye yanıt vermeyen hastalara ve bazı kanser hastalarına yapılır. Karaciğerin çökmesi, birkaç hafta gibi çok kısa bir sürede gerçekleşebileceği gibi, aylara veya senelere de yayılabilir.

Karaciğer bozukluğunun sebeplerinden bazıları aşağıdadır:

 • Siroz
 • Fibrotik kistler
 • Karaciğer kanserinin ilk aşaması
 • İyi huylu tümörler
 • Safra kanallarında genişleme
 • Aşırı demir yükü
 • Kronik karaciğer hastalığı
 • Karaciğer içindeki safra kanallarının daralması
 • Wilson hastalığı

Bazen de karaciğerin neden bozulduğu anlaşılamayabilir.

Riskleri

Karaciğer nakli ameliyatının çok ciddi komplikasyonları olabilir:

 • Safra kanallarında komplikasyonlar, safra kanalları sızıntıları veya safra kanallarının büzülmesi gibi
 • Kanama
 • Damar tıkanması
 • Bağışlanan karaciğeri vücudun kabul etmemesi
 • İltihap
 • Hafıza ve odaklanmayla ilgili sorunlar
 • Bağışlanan karaciğerin çalışmaması

Vücudun bağışlanan karaciğer reddetmemesi için kullanılan ilaçların yan etkileri

Karaciğer naklinden sonra, vücudunuzun yeni karaciğeri reddetmemesi için sürekli ilaç kullanmak zorunda kalacaksınız. Bu ilaçların çeşitli yan etkilerinden bazıları aşağıdadır:

 • Kemik incelmesi
 • Diyabet
 • İshal
 • Baş ağrısı
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolesterol
 • Mide bulantısı

Yan etkilerin bazıları, ilaçları veya ilacın dozunu değiştirerek engellenebilir.

Bekleme listesine adınızı yazdırmak

Kronik karaciğer bozukluğunuz varsa, doktorunuz sizi, karaciğer nakli tahlilleri için bir karaciğer nakil merkezine gönderebilir. Bu merkezde, karaciğer bekleme listesine girmeye uygun olup olmadığınızı belirlemek için, size çeşitli tahliller yapılır, işlemleriniz başlatılır.

Tahliller ve işlemlerden bazıları aşağıdadır:

 • Laboratuvar tahlilleri. Karaciğer ve diğer iç organlarınızın sağlık durumunu belirlemek için yapılacak kan ve idrar tahlilleri
 • Görüntülü tahliller. Karaciğerinizin ultrasonu vb.
 • Kalp testleri. Kardiyovasküler sisteminizin durumunu görmek için.
 • Genel muayene. Tam anlamıyla sağlık durumunuzu tespit etmek için, rutin kanser testleri da dahil.
 • Psikolojik değerlendirme. Karaciğer naklinin bütün risklerini detaylı biçimde anlayabilmeniz için.
 • Sosyal yardım uzmanlarıyla tanışma. Bu kişiler, ameliyat sonrasında arkadaşlarınız ve ailenizin size destek olup olamayacağını denetlerler.
 • Bağımlılık terapileri. Alkol ve tütünü bırakmanıza yardımcı olmak için.
 • Mali danışma. Karaciğer naklinin maliyetini ve ameliyat sonrası bakım masraflarını öğrenmeniz, sigortanızın bu masrafların ne kadarını karşıladığını bilmeniz için.

Bu testler bittiğinde, nakil merkezi heyeti, durumunuzu görüşmek üzere toplanır. Sizin için karaciğer naklinin en iyi çözüm olup olmadığını ve karaciğer nakli için yeterince sağlıklı olup olmadığınızı tartışır. Her iki sorunun yanıtı da evetse, karaciğer bekleme listesine alınırsınız.

Bekleme listesindeki yerinizi belirleme

Doktorlar, karaciğer fonksiyon testlerini ve diğer faktörleri değerlendirerek, hastalığınızın durumuna ve karaciğer nakil listesindeki yerinize karar verirler.

Hastalığınızın durumuna bazen karaciğer hastalığındaki son aşama modeli notu denir. Bu not ne kadar yüksekse durumunuz o kadar acil demektir. Notu yüksek olanlara genelde nakil sırasında öncelik tanınır.

Bu not 6 ile 40 arasında değişir.

Yeni karaciğerinizi beklerken

Bekleme süresi günler veya aylar alabilir. Size uygun bir karaciğer bağışı çıkmayabilir.

Yeni karaciğerinizi beklerken, doktorunuz sizi rahat ettirmek için, karaciğerinizi mümkün olduğunca tedavi etmeyi sürdürür. Son aşama karaciğer bozukluğunun komplikasyonları oldukça ciddidir ve sık sık hastaneye yatmak zorunda kalabilirsiniz. Karaciğeriniz kötüleşirse, model notunuz artacaktır.

Merhabalar doktor bey.18 yaşındayım karaciğerimde yağlanma varmış bir hafta sonra ultrason vs bazı testlere giricekmişim.1 hafta önce alkol aldım ve d… devamı

Canlı karaciğer bağışı

Az da olsa, her sene karaciğer bağışlarının bir kısmı, hala hayatta olan kişilerden gelir. Karaciğerinin bir kısmını size bağışlamak isteyen bir akrabanız veya arkadaşınız varsa, nakil ekibinizle bu konuyu görüşün. Her nakil merkezinin canlı organ nakli yapamadığını unutmayın.

Canlı donörden alınan karaciğer nakilleri de, hayatta olmayanlardan alınan karaciğer nakilleri kadar iyi sonuç verir.

Ama bağış yapan kişinin yaşı, sağlık durumu ve beden ölçüleri sebebiyle uygun bir eşleşme yapmak zor olduğundan, canlı kişiden gelen organların nakilleri daha az yapılır.

Nakil ameliyatının, organ bağışı yapan kişi acısından ciddi riskleri vardır. Bağış yapan kişi ve nakil ekibinizle birlikte bu konuyu detaylı görüşmenizde fayda vardır.

Karaciğer nakli sırasında

Size uygun bir karaciğer bulunduğu bildirildiğinde, derhal hastaneye gidersiniz. Nakille ilgilenen ekip sizi hastaneye alır ve sağlığınızın hemen ameliyata girmeye uygun olup olmadığına bakılır.

Karaciğer nakli genel anesteziyle yapılır, bu yüzden ameliyatta baygın olursunuz. Nefes alıp vermenizi sağlamak için boğazınıza bir tüp yerleştirilir. Bağışıklık sisteminizin yeni karaciğere saldırmaması için, sistemin çalışmasını baskılayan ilaçlar verilir.

Nakli yapan cerrah, karnınızdan karaciğere uzanan uzun bir kesik atar. Kesiğin boyutu ve yeri, sizin bedeninize ve cerrahınızın uygulayacağı yönteme göre değişir.

Cerrahınız karaciğerinize gelen kanı ve safra kanallarını kestikten sonra, hasta karaciğeri çıkartır. Yeni karaciğer vücudunuza yerleştirilir, damarlar ve safra kanalları bu karaciğere bağlanır. Ameliyat süresi durumunuza göre 4 ila 14 saat arasında değişebilir.

Yeni karaciğeriniz yerleştirildiğinde, cerrahınız kesiği dikiş veya zımbayla kapatır. Sonra yoğun bakıma alınırsınız.

Canlı kişiden gelen karaciğerin nakli

Akrabalarınızdan veya arkadaşlarınızdan birinden gelen karaciğeri size nakledeceklerse cerrahlar, bağışı yapan kişinin karaciğerinin bir kısmını sizin vücudunuza yerleştirecekler demektir.

Önce bağışı yapan kişiden ameliyatla nakil için gerekli karaciğer parçası alınır. Sonra sizin hasta karaciğeriniz çıkartılır ve yerine bağış yapan kişiden alınan parça yerleştirilir.

Ardından, damarlarınız ve safra yollarınız bu karaciğere bağlanır.

Nakil edilen ve bağışçıda bırakılan karaciğer parçaları kendini hızla yeniler. Bir hafta içinde karaciğeriniz orijinal boyutunun yüzde 85’i kadar büyür. Bu yenilenme süreci birkaç ay sürer.

Karaciğer naklinden sonra

Karaciğer naklinden sonra şunlar olabilir:

 • Birkaç gün yoğun bakımda kalabilirsiniz. Doktorlar ve hemşireler, komplikasyon olup olmadığını görmek için sizi gözlemlerler. Ayrıca yeni karaciğerin gerektiği gibi işlediğinden emin olmak için, sık sık karaciğerinizin fonksiyonuna bakarlar.
 • Bir ila üç hafta kadar hastanede yatarsınız. İstikrarlı bir seviyeye geldiğinizde, iyileşmeye devam etmeniz için nakil tedavi bölümüne geçirilirsiniz.
 • Evde iyileşmeye devam ederken sık sık muayene edilirsiniz. Nakil ekibiniz size bir muayene planı hazırlar. Mesela kan tahlilleri için haftada üç kez sizden kan alınabilir ve her hafta doktorunuzu görmeniz istenebilir. İlk birkaç hafta sizi hastaneye birinin götürmesi gerekir.
 • Hayatınızın sonuna kadar ilaç kullanmanız gerekebilir. Nakil ameliyatından sonra size ilaç verilecek. Bunların çoğunu hayat boyu kullanmanız gerekecek. Bu ilaçlar bağışıklık sistemini bastıran ilaçlardır, aksi halde vücudunuz yeni karaciğeri kabul etmeyip savaşmaya kalkışabilir. Diğer ilaçlarsa, nakilden sonra oluşabilecek komplikasyonları engellemek içindir.

Sonuçlar

Karaciğer naklinden sonra kendinizi tamamıyla iyileşmiş hissetmeniz en az altı ay alır. Ameliyattan birkaç ay sonra normal hayatınıza geri dönebilir, yeniden işe başlayabilirsiniz. Ne kadar sürede iyileşeceğiniz, nakil ameliyatından önce ne kadar hasta olduğunuza bağlıdır.

Karaciğer naklinden sonra hayatta kalma oranları

Nakil ameliyatının başarısı ve uzun süre hayatta kalmanız, sizin kendi durumunuza bağlıdır. Genelde karaciğer nakli yapılan hastaların yüzde 72’si beş sene daha kazanır. Yani, karaciğer nakli yapılan her 100 kişiden 72’si beş sene daha yaşar, yüzde 28’iyse beş sene dolmadan ölür.

Canlı donörden karaciğer alan hastaların yaşama şansı daha fazladır, çünkü donör olması nakil sırası bekleme süresini azaltır. Karaciğer naklinde canlı donörden gelen karaciğerle beş sene daha yaşama oranı yüzde 78’dir. Yani canlı donörden karaciğer alan her 100 hastanın 78’i beş sene daha yaşamış, yüzde 22’siyse beş sene dolmadan ölmüştür.

Источник: https://www.hemensaglik.com/makale/karaciger-nakli-xlefw

Karaciğer Nakli Hakkında Gerçekler

Karaciğer Nakli
Karaciğer Nakli Hakkındaki Gerçekler: Hayatta Kalma Oranları, İstatistik ve Daha Fazlası

Karaciğer nakli, karaciğeriniz artık çalışmadığında hayatınızı kurtarmanıza yardımcı olabilir Karaciğer nakli olarak da adlandırılan tedavi karaciğerinizin tümünün cerrahi olarak alınmasını içerir. sağlıklı bir donör karaciğeri.Bu yaşayan veya ölen bir donörden gelebilir.

Karaciğeriniz, vücudunuzdan kan filtreleme ve toksinleri atmaktan sorumlu olduğundan, sağlıklı bir karaciğere sahip olmak esastır Karaciğer nakli, kronik (uzun süreli) karaciğer hastalıkları ve ciddi akut (ani başlangıçlı) karaciğer hastalıkları

Amaç Karaciğer naklinin neden yapıldığı

Amerikan Karaciğer Vakfı'na yaklaşık 6 000 karaciğer nakli ameliyatı Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl yapılmaktadır.

Bir doktor, son dönem karaciğer hastalığı olan bir kişide karaciğer naklini önerebilir. Bu durumda bir kişi bir nakli olmadan ölecektir.

Karaciğer hastalığı için diğer geleneksel tedaviler, bir insanı hayatta tutmak için yeterli değilse, bir karaciğer nakli de önerilebilir. Karaciğer nakli, kronik karaciğer hastalığı için veya karaciğer yetmezliği çok hızlı gerçekleşirse sunulabilir.

Siroz, yetişkinlerin karaciğer nakline ihtiyaç duymasının en yaygın sebebidir. Siroz, sağlıklı karaciğer dokusunun yaralı dokuyla yer değiştirmesine neden olur.

 • alkol kötüye kullanımı
 • kronik hepatit B veya kronik hepatit C
 • alkolsüz olmayan yağlı karaciğer hastalığı
 • otoimmün hepatit
 • yenidoğanlarda karaciğer hastalığı olan metabolik bozukluklar > Tıbbi ekip ayrıca karaciğer nakline ihtiyacınız olup olmadığını belirlerken diğer faktörleri de göz önüne alacaktır. Bunlar arasında:

Durumunuzun ne kadar şiddetli olduğunu

sahip olduğunuz diğer tıbbi durumlar

 • tüberküloz ve HIV gibi kronik enfeksiyon öyküsü
 • genel fiziksel durumunuz
 • zihinsel refahınız < Ailenizden veya arkadaşlarınızdan destek seviyesi
 • Bir karaciğer nakline başlamadan önce, bir doktor, bir kişinin hayatını genişletip genişletmeyeceğini tartar. Bir kişinin, nakildeki başarıyı etkileyebilecek diğer kronik koşullara sahip olması durumunda muhtemel transplantasyon adayı olmayabilir.
 • Örnekler arasında, vücudun diğer bölümlerine yayılmış veya kalp rahatsızlığı olan kanser hastası sayılabilir. Başka bir örnek olarak, eğer bir kişi alkolizmden kaynaklanan sirozluysa, içme bırakma yeteneği nakil planlamasının bir parçası olarak değerlendirilir.
 • Bekleme listesi Karaciğer transplantasyonu için bekleme

Karaciğer nakli için uygun olursanız, ulusal bekleme listesine alınırsınız. 2015 yılının başından bu yana yaklaşık 17.000 kişi Birleşik Devletlerde bir karaciğer nakli bekliyordu.

Liste yerleştirme ve eşleşmeyi bekleme

Listeye nereden yerleştirildiğiniz kısmen Son Dönem Karaciğer Hastalığı (MELD) skoru Modeli tarafından kararlaştırılmıştır. Bu skor, kan testlerine dayanmaktadır:

böbreklerinizin ne kadar iyi çalıştığını gösteren kreatinin düzeyinizi ölçme

Karaciğerinizin kan alımının ne kadar iyi yapıldığının ölçüsü olan uluslararası normalize edilmiş oranınızı kontrol etme, pıhtılaşma proteinleri

En yüksek puanlar hastalığa yakalananlar listede daha üst sıralara yerleştirilir. Listedeki MELD skorunuzu ve pozisyonunuzu güncellemek için düzenli kan testleri gereklidir.

 • Ayrıca 12 yaşından küçükler için Pediatrik Son Aşama Karaciğer Hastalığı skoru da var.
 • Transplantasyon cerrahisinin başarısı, uygun bir vericiyle iyi bir eşleşmeye bağlı, bu nedenle bekleme süreniz vücut büyüklüğünüze ve kan grubu.

Bir kişinin bir karaciğer nakli alıp almadığını çeşitli faktörler belirler. Örneğin, yüksek MELD puanı olan iki kişi karaciğer nakline müsaitse listedeki en uzun olan kişi daha erken bir nakil alabilir. Buna ek olarak, nadir bir kan türüne sahip nakil listesinde yüksek olan bir kişi bir bağışçı ile eşleşme olasılığı daha düşük olabilir.

Akut karaciğer yetmezliği geçiren bir kişi listenin başına yakın bir yere yerleştirilebilir çünkü ölüm riski kronik bir hastalığa kıyasla daha yakın olabilir.

Bir eşleşme bulunursa

Karaciğer nakli için beklemek uzun bir süreçtir, ancak bir eşleşme olduğunda ameliyat koordinasyonu hızlı bir şekilde olur. Karaciğer sağlıklı bir karaciğeri olan ölen bir donörden gelebilir. Bazen iki alıcı için bağışlanmış bir karaciğer kullanılabilir. Bağışlanan organın sağ tarafı yetişkin alıcılarda daha sık kullanılırken küçük sol taraf daha sıklıkla çocuklar için kullanılır.

Canlı bir donörün karaciğerinin bir bölümünü de bağışta bulunması mümkündür. Bununla birlikte, canlı donör kan türüne ve diğer faktörlere göre iyi bir eşleşme oluşturmalıdır.

Kurtarma Karaciğer transplantasyonundan kurtarma

Transplantasyonu almak yeni bir karaciğer alma sürecinin bir parçasıdır. Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsüne göre, nakilden sonra üç haftalık bir hastanede kalış sık görülüyor. Bu süre zarfında, doktorunuz evde bakım için gereksinimlerinizi belirlemenin yanı sıra ameliyatınızın başarısını değerlendirecektir.

Daha sağlıklı hissetene kadar bir yıla kadar sürebilir. Taburcu olmadan önce zihinsel sağlık ve duygusal sağlık ihtiyaçlarınızın ne olduğunu doktorunuza bildirin.

Komplikasyonlar Karaciğer nakli için olası riskler ve komplikasyonlar

Bu ameliyatın en büyük riski, nakil yetmezliği. Böyle bir durumda, vücudunuz yeni karaciğeri reddeder, çoğu zaman doktorlar belirleyemediği nedenlerden dolayı. Karaciğer nakli, sizi enfeksiyon riski altına sokar. Diğer uzun vadeli komplikasyonlar şunları içerebilir:

kanama

safra kanallarına hasar

kan pıhtısı

 • bağışıklık sisteminizin yeni karaciğeri kabul etmesine izin verilen ilaçlardan gelen yan etkiler – steroidlerden yüksek kan şekeri dahil
 • Hayatta kalma oranları Karaciğer nakli hayatta kalma istatistikleri
 • Amerikan Karaciğer Vakfı'na göre, karaciğer transplantasyonu uygulanan kişilerin bir yıldan sonra yüzde 86 şansı vardır.Üç yıllık sağkalım oranı yüzde 78'dir. Bazen nakledilen karaciğer başarısız olabilir veya orijinal hastalık dönebilir.
 • Potansiyel herhangi bir sorunu tespit etmek için doktorunuz nakilden çok sonra iyileşmenizi izlemeniz önemlidir. Büyük olasılıkla düzenli kan testlerine ihtiyacınız olacak. John Hopkins'e göre, hayatınızın geri kalan kısmında antiretinh ilacı da almalısınız.

İpuçları Sağlıklı karaciğer ipuçları

Karaciğer naklinden sonra doktorunuz düzenli egzersiz ve sağlıklı bir diyet de dahil olmak üzere yaşam tarzı değişiklikleri önerebilir. Güç ve genel sağlığınızı artırmak için herhangi bir aşamada bu gibi alışkanlıkları dahil edebilirsiniz. Fiziksel olarak sağlıklı olmanız, nakil reddetme şansınızı azaltabilir.

Karaciğer hastalığına katkıda bulunan risk faktörlerini de sınırlayabilirsiniz. En yaygın olanlar arasında:

alkol kötüye kullanımı

sigara

asetaminofen aşırı doz

 • obezite ve yüksek kolesterol
 • Q & AQ & A
 • Q:
 • Reddedilen bir karaciğerin ana belirtileri nelerdir? Alıcının cesedi tarafından mı?

Transplant reddi başlangıçta hiçbir belirtiye sahip olmayabilir. Sıklıkla karaciğer enziminin kan düzeylerinde bir artış ile yakalanır. Ancak reddetme sırasında hasta hissedebilirsiniz. Reddetme mide bulantısı, karın ağrısı, ateş, cildin sararmasına veya genel olarak çok kötü hissetmesine neden olabilir.

Healthline Medical TeamAnswers, tıp uzmanlarının görüşlerini temsil eder. Tüm içerik kesinlikle bilgilendirici ve tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir.

Источник: https://tr.oldmedic.com/facts-about-liver-transplant-6434

Karaciğer nakli kararı neye bağlı?

Karaciğer Nakli

Karaciğer nakli hastalık veya yapısal bozukluk nedeniyle karaciğer kısmen ya da tamamen çalışamazsa uygulanır. Nakil genellikle ölü donörden alınan karaciğer veya karaciğer parçasının hastaya nakledilmesiyle olur. Ancak bazı durumlarda canlı donörden alınan karaciğer parçasıyla da gerçekleşebilir.

Karaciğer nakli kimlere uygulanır?

Karaciğer sirozuna bağlı olarak 1 yıldan az ömrü kaldığına inanılan herkes karaciğer nakli için değerlendirilir. Bu değerlendirmede bazı kriterler var. Öncelikle hastalar A, B ve C olarak 3 sınıfa ayrılır. A sınıfı siroz hastaları genellikle nakil gerektirmez. İlaç tedavisi genellikle yeterli olur. Sonuç olarak nakil sırasının sonunda yer alırlar.

B sınıfı siroz hastalarına gelince, çoğu ileride nakle ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle nakil sırasında A sınıfı siroz hastalarının önüne geçerler. Ancak C sınıfı siroz hastaları hemen hepsi acil olarak nakil gerektirdiğinden öncelik onların olur.

Ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde de organ bağışı organ nakli gerektiren hastalardan daha az olduğundan karaciğer nakli bekleyen hastaların sayısı oldukça fazla.

Karaciğer nakli neden yapılır?

Karaciğer nakli karaciğer kanseri, siroz gibi karaciğer yetmezliğine neden olan sağlık sorunlarının ilaç ve diğer tedavilerle kontrol altına alınamadığı durumlarda, özellikle sorun yaşamsal düzeydeyse uygulanabilir.

Karaciğer yetmezliğine neden olan başlıca sağlık sorunları:

•    Karaciğer sirozu

•    Safra kanalı atrezisi

•    Kistik fibrozis

•    Erken evre karaciğer kanseri

•    Hemokromatozis

•    Birincil biliyer siroz

•    Wilson hastalığı

•    Birincil sklerozan kolanjit

Karaciğer nakli kararı neye bağlı?

Karaciğer sorunlarına bağlı olarak doktorla görüşen kişi bazı muayene ve testlerden geçirilir. Buradan alınan verilere göre karaciğer uzmanı Doktor son evre karaciğer hastalığı tanısı koyarsa nakil gerekliliğini belirlemeye yönelik bir değerlendirme önerir.

Alıcı değerlendirmesi üç aşamada yapılır. Genellikle 5 – 7 gün sürer.

Birinci aşama: Kesin tanı koyularak karaciğer hastalığının şiddetiyle naklin aciliyetinin belirlenmesi aşamasıdır.

İkinci aşama: Hastanın nakil için uygunluğunun olmadığının belirlendiği aşama. Bu aşamada hastanın kalbi, akciğerleri, böbrekleri, kan sayım değerleri vb. test edilir. Hasta ayrıca psikolojik değerlendirmeden geçer.

Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi bağımlılıkları mevcutsa tedaviye başlanır. Enfeksiyon varsa ortadan kaldırılır.

Ardından karaciğer uzmanları hastanın genel durumuna, karaciğer hastalığının nedenine ve şiddetine bağlı olarak ameliyatın ne derece başarılı olacağını gözden geçirir.

Üçüncü aşama: Hasta psikolojik olarak nakile hazırlanır. Hasta ve ailesi operasyon ve izleyen aşamalar hakkında bilgilendirilir. 

Tüm bu aşamalardan sonra hasta kadavradan nakil için bekleme listesine alınır. Bazı durumlarda kan grubu eşleşen bir akraba varsa, kişi nakil konusunda istekliyse bağış için değerlendirilir ve nakil planlanır.

Ancak böyle bir durum yoksa hasta kadavradan nakil için bekleme listesinde kalır. Uygun karaciğer bulunana dek nakil ekibi tarafından izlenir.

Karaciğer nakli nasıl yapılır?

Ölü donörden alınan ciğerle yapılan nakil: Karaciğer nakli ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Karında uzunlamasına bir kesi açılır. Kesinin boyu kişiden kişiye değişir.

Ardından sorunlu karaciğere giden kan damarları ve safra yolları kapatılır. Karaciğer yerinden alınır. Ölü donörden alınan ciğer yerleştirilir. Kan damarları ve safra yolları tekrar bağlanır. Karın kapatılır.

Tüm bu işlem yaklaşık 12 saat sürer.

Yaşayan donörden alınan ciğerle yapılan nakil: Bu tür nakillerde donörden alınan karaciğer parçası hastaya nakledilir. Öncelikle cerrahlar donör üzerinde çalışırlar. Karın bölgesine uzunlamasına kesi açılır. Buradan girilerek karaciğerden parça alınır. Karaciğerdeki bu eksilme donörün sağlığını etkilemez.

Donörden alınan karaciğer parçası tıpkı diğer yöntemdeki gibi hastaya nakledilir. Kan damarları ve safra yolları bağlanır. Kesi kapatılır. Operasyon 14 saat kadar sürebilir.

Karaciğer nakli ameliyatı sonrası

Ameliyat sonrası ilk birkaç gün yoğun bakımda kalınır. Bu süre içerisinde doktorlar oluşabilecek komplikasyonları gözlemler. Yine bu sürede yeni karaciğerin vücut tarafından reddedilmemesi için bazı ilaçlar kullanılır. Ayrıca karaciğerin doğru işleyip işlemediğine bakılır.

Yoğun bakımdaki ilk birkaç gün sonra veriler normalse hasta yoğun bakımdan çıkar. 1 – 2 hafta hastanede bakım devam eder.

Hasta taburcu olduktan sonra haftalık kontroller devam eder. Haftalık kan ve idrar testleri yapılır. Alınan veriler değerlendirilir.

Tüm bu süreçte sorun yoksa testlerin sıklığı giderek azalır. Ancak hayat boyu bazı ilaçların kullanımı devam eder. Yaşam tarzında değişiklikler yapılır. Karaciğere zarar veren alışkanlıklardan uzak durulur. Gıdalara dikkat edilir.

Karaciğer naklinin riskleri

Tüm ameliyatlar belli oranda riskli. Üstelik organ nakilleri oldukça ciddi ameliyatlar sınıfında. Gelişen tıp teknolojisi ve ilaçlar bu riskleri eskiye göre çok daha düşük düzeylere çekse de riskin küçüğü olmaz. Bunlar:

•    Bağışlanan karaciğerin vücut tarafından reddi

•    Kanama

•    Safra kanalı komplikasyonları

•    Kan pıhtılaşması

•    Enfeksiyonlar

•    Hafıza ve düşünme sorunları

•    Yeni karaciğerin çalışmaması

Organ reddini engelleyen ilaçların yan etkileri

Organ nakillerinden sonra hastalara vücudun yeni organı reddetmemesi için bazı ilaçlar verilir. Bu ilaçların bazı yan etkileri olabilir:

•    Kemik incelmesi

•    Diyabet

•    İshal

•    Baş ağrısı

•    Yüksek kan basıncı

•    Yüksek kolesterol

Источник: https://www.cevapsepeti.com/karaciger-nakli-karari-neye-bagli/

Karaciğer Nakli (Transplantasyonu) Nedir? – Sağlık Ocağım .NET

Karaciğer Nakli

Karaciğer transplantasyonunda kullanılan karaciğer kadavradan ya da canlıdan alınır.

Karaciğer nakli ölen bir kişinin organlarının bağışlanması sonrası öncelikle organın bağışlandığı hastaneye gidilir ve organ, nakil yapılacak hastaneye ulaştırılır ve nakil yapılacak hastanın ameliyatı başlar. Hastanın hastalıklı olan karaciğeri çıkartılır ve nakledilecek karaciğer hastaya nakledilir.

Karaciğer beyin ölümü gerçekleşen kişiden çıkarıldıktan sonra iyi muhafaza edildi ise karaciğer, hastaya naklinden sonra hemen çalışmaya başlar ve 5-10 dakika sonra kan pıhtılaşmaya başlar.

15-20 dakika sonra karaciğer safra yapamaya başlar ve bu gelişmeleri operasyonu gerçekleştiren doktorlar takip eder ve bu gelişmeler yolunda gider ise hasta iyileşecek anlamına gelir.

Karaciğer naklinden sonra kan pıhtılaşır ve karaciğer safra yapar ise karaciğer nakli ameliyatı başarılı geçmiş demektir.

Karaciğer nakli ameliyatında karaciğerin tamamı nakil olur mu?

Dünyanın her yerinde, Türkiye’ninde birkaç merkezinde yapılan nakil yapılacak karaciğeri ikiye ayırma işlemi vardır.

Karaciğer ikiye ayrılır ve küçük bir kısmının sol lobu küçük bir çocuğa, geri kalan kısmı da erişkin bir bireye takılabilir ve bir karaciğerden iki kişiye organ nakli imkanı sağlanır.

Organ veren kişiler olur ise, alınacak kısmın takılacak kişiye yetecek büyüklükte bir karaciğer olması gerekir. Eğer alınan karaciğer hacim olarak yetmez ise nakil yapılacak kişi yaşamını sürdüremez ve ameliyattan sonra karaciğer yetmezliğinden ölür.

Bu nedenle ameliyatı yapacak cerrahlar, bu durumun hesabını çok iyi yapmalıdır. Karaciğeri sağlam olan bir kişinin karaciğerinin %70-75’i alınsa bile kalan kısım kişinin yaşamını sürdürmesine yeter. Fakat karaciğeri sağlam olması gereklidir.

Karaciğer nakli ameliyatından önce hangi testler yapılır?

Karaciğer nakli yapılacak hastanın öncelikle saçlarına ve dişlerine kontrol ederek, dişlerinde çürük olup olmadığına bakılır. Çünkü diş çürükleri enfeksiyona yol açabilir. Akciğerlerini kontrol ederek bu ameliyatı kaldırabilme ihtimaline bakılır. Mutlaka kardiyoloji tetkiklerinden geçirilir ve gerekir ise anjiyo yapılır. Ekokardiyografik inceleme yapılır.

Mide, bağırsaklar ve yemek borusu incelenir. Karaciğere giden, karaciğerden çıkan damarların çapı, büyüklüğü çekilen görüntüleme teknikleri ile incelenir. Karaciğerin damarları, büyüklüğü ve çapı takılacak olan karaciğer ile uyum sağlar mı, sağlamaz mı bu durum incelenir. Karaciğer nakli ameliyatına hazırlık sürecinde hastaların genel durumları incelemeden geçirilir.

Karaciğerini verecek kişiye nasıl testler yapılır?

Karaciğer nakli nasıl yapılır

Nakil için karaciğer verecek kişide hiç istenilmeyen komplikasyon, sağlıklı bir kişiyi sağlığından etmektir. Karaciğer nakli ameliyatında verici ölmemiş bir verici ise o kişinin ameliyatı çok ama çok dikkatli yapılmalıdır. Bu ameliyatın en deneyimli uzmanlar tarafından yapılması ve hata oranı % 0 olması oldukça önemlidir.

Eğer karaciğer verecek kişide herhangi bir sorun şüphesi duyulur ise bu kişi iptal edilir. Karaciğer naklinde verici ile nakil yapılacak kişide anatomik olarak uyumsuzluk olur ise bu ameliyat iptal edilir.

Karaciğer nakli ameliyatı, sadece ameliyat yapmak için yapılmamalıdır. Karaciğer naklinde bazen hastaya faydalı olunmayabilir. Fakat karaciğerini verecek kişi bu durumdan etkilenmemelidir. Sağlıklı kişinin sağlığını bozmak yapılacak en büyük yanlıştır.

Bu nedenle karaciğer nakli ameliyatında özellikle verici için daha dikkatli olmak gerekir.

Karaciğer nakli ameliyatı riskli midir?

Karaciğer nakli ameliyatı, organ nakilleri arasında en riskli, komplikasyonu çok olan, zor ve uzun bir ameliyattır. Çünkü karaciğer vücudun en büyük organı ve hasta siroz olduğunda ki, genellikle siroz hastalarında karaciğer nakli yapılır.

Karaciğer naklinde vücutta ekstra organlar, ekstra damarlar teşkil eder ve çok kanlı bir ameliyattır. Ayrıca karaciğer çalışmadığı için hastanın kanı pıhtılaşmaz ve devamlı kanama olur ve hastaların genel durumu bozuk olur.

Karaciğer nakli ameliyatında bir sürü eklemeler yapılır. Bu nedenle yapılan bir hatada bazı problemlere neden olur. Karaciğer nakli ameliyatı çok riskli bir ameliyat olmakla birlikte, deneyimli uzmanlar tarafından yapılır ise kolay bir ameliyat olur.

Karaciğer nakli ameliyatı iyi bir sağlık kuruluşunda ve doğru koşullarda yapılmalıdır.

Karaciğer nakli ameliyatında doku reddi nedir?

Hiperakut reddi diye bilinen bir durum böbrek naklinde de söz konusudur ve böbrek nakli yapılınca böbrek hemen morarır ve takıldıktan 2-3 dakika içerisinde böbrek masmavi olur ve çalışmaz. Fakat karaciğer naklinde bu durum çok nadir görülür. Karaciğer naklinin de reddi olur.

Karaciğer nakli reddi oranı % 60- 70 civarındadır. Fakat bazı ilaçlar ile bu durumu düzeltme şansı vardır. Karaciğer reddi ile kaybedilen hasta sayısı oranı % 4-5 gibidir. Karaciğer nakli doğru ve deneyimli ekip çalışması ile yapılır ise diğer organ nakillerine göre daha iyi idare edilir.

Karaciğer büyümesi nedir?Karaciğer yağlanması neden olur?

Источник: https://www.saglikocagim.net/karaciger-nakli-transplantasyonu-nedir/

Karaciğer Nakli Kriterleri Nelerdir? — Multi Yaşam

Karaciğer Nakli

Karaciğeriniz, hayatınızı idame ettirmek için gerekli işlevleri yerine getiremiyorsa karaciğer nakli tek seçeneğidir.

Karaciğer nakli için belli kriterleri taşımanız gerekmektedir:

1) Hastalık

Karaciğer nakli kriterlerinden ilki karaciğerin düzgün bir şekilde işlememesi ve hasarın düzeltilemeyecek boyutta olmasıdır. Karaciğeriniz hasar gördüğünde, kendini iyileştirmek için yeni dokular oluşturur. Hasar ciddi olup karaciğerdeki dokularda yaralanmaya neden olduğunda siroz denilen hastalık oluşur.

Siroz birçok rahatsızlığı da beraberinde getirir. Bunlar:

 • Karaciğer yetmezliği
 • Yaralanmanın kan akışını engelleyerek damarlardaki basıncı artırdığı portal hipertansiyon
 • Hepatosellüler kanser

2) Sağlık Durumu

Naklin gerçekleştirilmesi için uygun bir aday olduğunuza karar verilmeden önce bazı testler yapılır.

Bu testler:

 • Karaciğer hastalıkları uzmanının değerlendirmesi
 • Nakli yapacak cerrahın değerlendirmesi
 • Kan testi, röntgen, tomografi ve MR gibi görüntüleme testleri
 • Sindirim sisteminin endoskopiyle kontrol edilmesi
 • Bağırsakların kolonoskopiyle kontrol edilmesi
 • Kalp için EKG ve efor testleri
 • Stresle başa çıkabileceğinizi anlayabilmek için duygusal değerlendirme

Değerlendirme tamamlandıktan sonra karaciğer hastalıkları uzmanlarından, cerrahlardan ve nakil ameliyatlarına yardımcı olan hemşirelerden oluşan bir komite toplanarak testlerinizi ve değerlendirmelerinizi inceler. Bu incelemenin sonunda naklin sizin için gerekli olup olmadığına karar verirler.

Komite şu üç karardan birini verebilir:

 • Hayır. Naklin oluşturacağı riskler faydadan daha fazla. Hastalık çok ilerlediği için ameliyattan sağ çıkma olasılığı yok.
 • Hayır. Hasta, karaciğer naklini olmak için çok sağlıklı. Karaciğerin durumu takip edilip karaciğer kötüleşirse tekrar değerlendirilecek.
 • Hasta, karaciğer nakline uygun bir aday ve bekleme listesine alınacak.

Bekleme listesine alındığınızda kan testlerine bakılarak MELD skoru oluşturulur. Çocuklarda ise PELD skoru oluşturulur. Bu bilgisayar tarafından hesaplanan skor, nakle en çok ihtiyacı olanın listenin en üstüne çıkmasını sağlar. Bu listeyi, ihtiyaç dışında hiçbir şey etkileyemez.

Bekleme listesindeyken doktorunuz sizi düzenli olarak muayene edecektir. Ameliyat için sağlık durumunuzun iyi olmasını sağlamanın yanı sıra doktorunuz MELD ya da PELD skorunu da güncel tutmaya çalışacaktır. Karaciğer nakli için ortalama 11 ay beklenmektedir.

Sizin için bir organ bağışçısı bulunduğunda hastane sizinle iletişime geçecektir. Ameliyata hazırlanmanız iki saat sürer. Nakil ameliyatı altı ile sekiz saat arasında sürebilir.

Ameliyattan sonra doktorların ve hemşirelerin sizi kolaylıkla takip edebilmesi için yoğun bakım ünitesine götürülürsünüz.

Ameliyattan sonra oluşabilecek enfeksiyon, kanın pıhtı atması ya da karaciğer fonksiyonlarında azalma gibi komplikasyonlardan dolayı iki veya üç hafta hastanede kalmanız gerekir.

 Ameliyatın sonrasında doktorunuz sağlığınızı ve yeni karaciğerinizin durumunu kontrol etmek için testler yapmak isteyecektir.

Doktorunuz genellikle şu durumların yaşanmasından endişelenecektir:

 • Nakledilen organın reddi
 • Karaciğer hastalığının tekrar yaşanması
 • Kanser
 • Yüksek tansiyon, enfeksiyon, diyabet ve yüksek kolesterol gibi rahatsızlıklar

Karaciğer naklinden sonra mutlu ve uzun yaşayan pek çok kişi vardır. Yakın zamanlarda yapılan bir çalışma, karaciğer nakliyle hayata devam etme şansının %75 olduğunu ortaya koymuştur. Bu oran, hastalığın şiddetine, başka hastalıkların varlığına ve yaşa göre değişiklik gösterecektir.

Karaciğer nakli için karaciğerinizin bir kısmını bağışlamanız mümkün. Bağışı yaptıktan sonra karaciğer hücreleriniz organın hem sizde hem de bağışın yapıldığı kişide olması gereken boyuta ulaşmasını sağlayacaktır.

Organ bağışı yapacak kişide şu şartlar aranır:

 • Bağış tamamen gönüllü bir şekilde olmalıdır.
 • Kişinin fiziksel ve akıl sağlığı yerinde olmalıdır.
 • Kişinin 18 – 50 yaş aralığında olması gerekmektedir.
 • Vücut kitle indeksi 35’ten az olmalıdır.
 • Bağışın yapılacağı kişiyle kan grubu uyuşmalıdır.
 • Kalp ya da böbrek hastalıkları gibi herhangi bir organ hastalığı olmamalıdır.
 • Kanser hastalığı bulunmamalıdır.
 • AIDS hastalığı olmamalıdır.
 • Hepatit hastalığı olmamalıdır.
 • Aktif ya da kronik enfeksiyonu olmamalıdır.
 • Madde kullanımı olmamalıdır.

Kaynak: https://www.healthline.com

Источник: https://multiyasam.com/karaciger-nakli-kriterleri-nelerdir/

Karaciğer Nakli Sonrası Donör Riskleri ve Cerrahi Operasyon Sonrası Hayat

Karaciğer Nakli

Karaciğer nakli için vericinin risk faktörü son derece düşüktür. Ortalama 3 ayda vericiden alınan karaciğer parçası yerinde tamamlanmaktadır.

Karaciğer naklinde verici yani donör en önemli etkendir. Keza operasyonun gerçekleşebilmesi için ya kadavradan bağışlanan organ alınmalı ya da canlıdan nakil işlemi için akrabanızın karaciğerinin bir kısmını bağışlaması gerekir.

Karaciğer Naklinde Verici Riskleri Nelerdir?

Karaciğer naklinde verici ameliyatı yapılmadan önce çok yönlü tetkikler yapılır. Bu tetkiklerin tamamında da belirli şartların yerine getirilmesi gerekir. En basit faktör kan uyumudur. Belirli kan gruplarının birbirine alıcı ve verici olabildiklerini biliyoruz. Haliyle karaciğer naklinde de aynı mantık üzerinden hareket edilir.

Eğer bağışçı olacaksanız donör sıfatıyla hastaneye başvurmadan önce bilmeniz gereken bazı unsurlar vardır.

 • 18 yaşından büyük olup öz rızanızla bağışta bulunmanız
 • Akrabalık bağının 4.dereceye kadar olması (Eğer akraba olmadığınız halde donör olacaksanız; Sağlık bakanlığı tarafından yapılan etik inceleme sonucu karara bağlanır)
 • Kan grubu ve diğer tüm tetkiklerin uyuşmuş olması
 • Fonksiyonel veya sistemik bir hastalığınızın olmaması
 • Karaciğer anatomisinin uygunluğu

Tüm bu faktörler sağlandıktan sonra verici ameliyatının riskleri üzerine konuşmalar sıkça yapılır. Fakat burada ciddi anlamda az bir risk faktörüyle karşılaşırız.

Ameliyat riskleri vericinin tahlillerinden ortaya çıkan bazı semptomlar ile önceden sezinlenilebilir. Canlıdan karaciğer nakil ameliyatı yapılırken vericinin ölüm riskinin %0,2 olduğu saptanmıştır.

Bir ameliyat için son derece ufak bir risk derecesi olduğunu vurgulayalım. %10 ihtimalle ise karaciğer komplikasyonları veya safra kesesi sızıntısı gözlemlenebilir.

Karaciğer Naklinde Verici Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Çok büyük bir risk olmasa da bazı hastalar için ameliyatın endişe verici yönleri ortaya çıkabilir.

Bu aşamada en önemli noktaların başında da karaciğer naklinde verici ameliyatı kaç saat sürer sorusuyla karşımıza çıkar.

Ameliyatın ortalama 4 ile 6 saat arasında sürebileceğini ve bu süreç boyunca karaciğerinizin %40 ile %60’ı arasında bir bölümün alınacağını söylemek gerekiyor.

Bu miktar hastanın vücudunun yenileyebileceği miktar ile özdeşleşmektedir. Yani ameliyat sonrası birkaç saat içerisinde hücre onarımları başlar. Birçok hastada yaklaşık 3 ay içerisinde karaciğer parçası hiç alınmamış gibi tamamlanır.

Aynı durum karaciğer nakli yapılan hastalar için de geçerlidir. Karaciğer naklinden sonra yaklaşık 24 saat müşahede altında tutulmanız gerekir. Keza olası karaciğer komplikasyonları ameliyat sonrası gözlemlenmeye başlanır. Hastanın durumu ise bu süreç zarfında belli olur. Vericinin ameliyat riski ciddi anlamda düşüktür. Alıcının uyum sağlama durumu çok daha riskli bir süreçtir.

Kan GrubuAlabildiği Kan GruplarıVerebildiği Kan Grupları
0 Grubu00, A, B, AB
A Grubu0, AA, AB
B Grubu0, BB, AB
AB Grubu:0, A, B, ABAB

Karaciğer Naklinde Vericinin İyileşme Süreci

Karaciğer nakli ameliyat sonrası yaşam standartları normal şekilde devam edecektir. Alıcı için donörden alınan %40-60 miktarındaki karaciğer parçası 3 ay içerisinde tam bir karaciğere dönüşür. Aynı durumu vericide kalan karaciğer parçasının büyüyerek 3 ay içerisinde tamamlanmasını sağlar.

Karaciğer nakli sonrası vericinin durumu ilk 24 saat yoğun bir biçimde kontrol edilir. Sonrasında ise süreç şöyle işler;

 • İlk 24 saat sıkı müşahede
 • Ameliyat sonrası 7-10 gün verici hastanede kalır
 • Önerilen istirahat süresi taburcu olduktan sonra 3-4 haftadır.
 • Ameliyattan 4 hafta sonra normal hayatına kaldığı şekilde devam edebilir.
 • Ameliyattan 6 hafta sonra çalışmaya başlayabilir (Çok ağır işler hariç)
 • Ağır işler, egzersizler ve kendisini zorlayacak eylemler için en az 3 aylık dikkat edeceği bir süreç vardır.

  Karaciğer nakli ameliyatı riskli bir operasyon değildir. Aksine günümüz teknolojisi ve doktorların başarı yüzdeleri bunu net bir biçimde ortaya koymaktadır.

Alıcı ve verici arasında kanda RH + ve – değeri önemsizdir. Fakat yukarıdaki tabloya göre yapılacak olan radyoloji, görüntüleme ve diğer tetkikler ile uyum sonucuna varılır.

Karaciğer naklinde vericinin iyileşme süresi ise yukarıda belirtilen kriterlerdedir.

Kaynaklar

(2 votes, average: 3,50 5)
Loading…

Источник: https://karacigeri.com/karaciger-nakli-verici-riskleri-nelerdir.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть