Karaciğer Yağlanması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

içerik

Karaciğer Yağlanması (Hepatik Steatoz) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Yağlanması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer yağlanması veya hepatik steatoz, karaciğerde yağ birikimini tanımlayan bir terimdir. Karaciğerde az miktarda yağ bulunması normaldir, ancak yağlanmanın artması sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Karaciğer vücuttaki en büyük ikinci organdır. Yediğimiz ve içtiğimiz her şeyin işlenmesi ve zararlı maddeleri kandan filtreleme de dahil olmak üzere çok çeşitli işlevlerden sorumludur. Karaciğerde çok fazla yağ olması uzun süreli karaciğer hasarına neden olabilir.

Erken evre karaciğer yağlanması, yağ içeren karaciğer hücrelerinin oranı %5’ten fazla olduğunda teşhis edilir. Genellikle karaciğerden mikroskop altında alınan küçük örneklere bakılarak teşhis edilir. Ultrasonlar, BT taramaları ve MRI taramaları ayrıca karaciğerin yağ içeriğinin değerlendirilmesine yardımcı olur.

Karaciğer konulu yazılar

Karaciğer, eski hücreleri zarar gördüğünde, karaciğer hücrelerini yeniden kurarak kendini onarır. Karaciğere tekrar tekrar hasar verildiğinde kalıcı skar meydana gelir. Bu duruma siroz denir.

Hafif formlarda yağlı karaciğer , diyet değişiklikleri, kilo kaybı ve artan fiziksel aktivite gibi yaşam tarzı değişiklikleriyle iyileştirilebilir. Birçok durumda, karaciğer yağlanmasının hiçbir semptomu yoktur.

Karaciğer yağlanması, şu anda Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanların yaklaşık %25 ile 30’unu etkileyen bir durum haline geldi.

Karaciğer yağlanması, durum ilerlediğinde zararlı hale gelir. Karaciğer iltihabı (steatohepatit), karaciğerde skar, karaciğer kanseri ve son dönem karaciğer hastalığına yol açabilir.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer yağlanması, tipik olarak ilişkili semptomlara sahip değildir. Araştırmalar, karaciğer yağlanması iltihabı olan kişilerin %20’sinin daha kötü koşullara sahip olduğunu göstermektedir.

Karaciğer yağlanması belirtileri arasında, halsizlik veya karın rahatsızlığı yaşanabilir. Karaciğerde, büyüme meydana gelebilir ve bu durum fiziksel muayene sırasında tespit edilebilir.

Bazı tıbbi koşullar ile birlikte karaciğerdeki aşırı yağın iltihabı arttırdığı düşünülmektedir. Karaciğeriniz iltihaplanması durumunda bu belirtileri yaşayabilirsiniz:

 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı
 • Karın ağrısı
 • Fiziksel zayıflık
 • Yorgunluk
 • Karışıklık (düşüncelerde bulanıklık)

Karaciğer yağlanması siroz veya karaciğer yetmezliğine ilerlerse, semptomlar şunları içerebilir:

 • Genişleyen, sıvı dolu bir karın
 • Cilt ve gözlerde sarılık
 • Karışıklık (düşüncelerde bulanıklık)
 • Anormal kanamalar

Karaciğeri Yağlanmasının Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer yağlanmasının en belirgin nedeni fazla alkol kullanımıdır. Fazla miktarda alkol kullanmayan insanlarda ise karaciğer yağlanmasının sebebi henüz tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte karaciğer yağlanmasında, kilo, işlenmiş şeker tüketilen beslenme, yüksek trigliseritler, diyabet, düşük fiziksel aktivite ve genetik etkiler rol oynar.

Karaciğer yağlanması, vücut çok fazla yağ oluşturduğunda veya yağları yeterince verimli şekilde metabolize edemediğinde gelişir. Karaciğer yağlanması hastalığına neden olan yağ, karaciğer hücrelerinde depolanır.

Alkol kullanım bozukluğunun yanı sıra yağlı karaciğere sebep olan yaygın nedenler:

 • Fazla kilo
 • Hiperlipidemi veya kanda yüksek düzeyde yağ, yüksek trigliseritler
 • Diyabet (Şeker hastalığı)
 • Genetik miras
 • Hızlı kilo kaybı
 • Metotreksat (Trexall), tamoksifen (Nolvadex), amiodorone (Pacerone) ve valproik asit (Depakote) dahil olmak üzere bazı ilaçların yan etkileri.

Karaciğer Yağlanmasının Türleri

İki temel karaciğer yağlanması türü vardır: Alkolsüz karaciğer yağlanması ve alkollü karaciğer yağlanması.

Alkolden Bağımsız Karaciğer Yağlanması

Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD), karaciğerin yağları parçalamakta zorlandığı ve karaciğer dokusunda birikmeye neden olduğu zaman gelişir. Sebep alkol tüketimi değildir. NAFLD, karaciğerin yüzde 5’inden fazlası yağ olduğunda teşhis edilir.

Alkolsüz Steatohepatit (NASH)

Alkolsüz steatohepatit (NASH) bir NAFLD türüdür. Yağ arttıkça, iltihaplanmaya neden olabilir. Karaciğerin yüzde 5’inden fazlası yağ olduğunda ve enflamasyon da mevcut olduğunda, durum NASH olarak bilinir.

Bu durumun belirtileri iltihaplanma ve karaciğer fonksiyonlarının kötüleşmesi ile ilişkilidir:

 • İştah kaybı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Karın ağrısı
 • Sarılık

American Liver Foundation’a göre çoğu NASH vakası 40 ile 60 yaş arası kişilerde tespit ediliyor.

Eğer tedavi edilmezse, steatohepatit, karaciğer, karaciğer kanseri ve nihai karaciğer yetmezliğinin kalıcı olarak skarlaşması ile ilerleyebilir.

Gebelikte Akut Karaciğer Yağlanması

Akut karaciğer yağlanması, gebelik de nadir olarak gelişen ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir komplikasyondur.

Belirtileri üçüncü trimesterde (gebeliğin son dönemleri) başlar:

 • Kalıcı mide bulantısı ve kusma
 • Sağ üst karın bölgesinde ağrı
 • Baş ağrısı
 • Sarılık
 • Genel halsizlik
 • Yorgunluk
 • İştah azalması

Bu belirtileri yaşayan kadınlar doktorlarına muhakkak danışmalıdır. Tedavi, herhangi bir komplikasyonun yönetilmesini içerir. Çoğu kadın doğumdan sonraki birkaç hafta içinde iyileşir ve kalıcı bir etkisi olmaz.

Alkole Bağlı Karaciğer Yağlanması

Alkole bağlı karaciğer yağlanması, alkolle ilişkili karaciğer hastalığının en erken aşamasıdır. Fazla alkol tüketimi karaciğere zarar verir ve karaciğerde yağlar kırılamaz.

Alkolden uzaklaşmak, karaciğer yağlanmasının iyileşmesine neden olacaktır. Alkol kullanmadan geçireceğiniz altı hafta sonunda, kareciğerde ki yağ kaybolabilir.

Bununla birlikte, aşırı alkol kullanımı devam ederse, alkolik steatohepatit olarak bilinen inflamasyon gelişerek siroza neden olabilir. Alkolün vücut üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Karaciğer Yağlanması Hastalığında Risk Grupları

Karaciğer yağlanması, karaciğerde fazladan yağ birikmesidir. Aşırı kilolu veya obezseniz, gelişme olasılığı daha yüksektir.

Tip 2 diyabet ayrıca yağlı karaciğer riskini de artırabilir. Karaciğerde yağ birikmesi, tip 2 diyabetin en yaygın nedeni olan insülin direnciyle ilişkilendirilmiştir.

Karaciğer yağlanması riskini arttıran diğer faktörler:

 • Aşırı alkol kullanımı
 • Asetaminofen (Tylenol) gibi reçetesiz satılan bazı ilaçların önerilen dozlarından fazla alınması
 • Gebelik
 • Yüksek kolestorol
 • Yüksek trigliserit seviyeleri
 • Yetersiz beslenme
 • Metabolik sendrom
 • Düşük fiziksel aktivite

Fizik Testi

Karaciğerde iltihaplanma oluşmuşsa, doktorunuz büyümüş karaciğeri muayene ederek tespit edebilir. Bununla birlikte, karaciğer genişlemeden de iltihaplanabilir.

Yorgunluk veya iştahsızlık yaşıyorsanız doktorunuza bildirmelisiniz. Ayrıca doktorunuza alkol veya ilaç kullanımınızla ilgili bilgi vermelisiniz.

Kan Testleri

Doktor rutin kan testi sırasında karaciğer enzimlerinin normalden daha yüksek olduğunu bulabilir. Bu yağlı karaciğer teşhisini doğrulamaz, ancak karaciğer iltihabı ile ilgili olabilir. Enflamasyonun nedenini bulmak için ileri analiz gerekebilir.

Görüntüleme Testleri

Doktorunuz karaciğerinizdeki yağlanmayı tespit etmek için ultrason kullanabilir. BT veya MRI taramaları gibi başka görüntüleme çalışmaları da yapılır.

Ultrasona benzer bir başka görüntüleme testi de FibroScan’dır. Ultrason gibi, FibroScan da karaciğerde ki yağın yoğunluğunu ve normal karaciğer dokusunun alanlarını belirlemek için ses dalgalarını kullanır.

Görüntüleme çalışmaları karaciğerdeki yağları tespit edebilir, ancak doktorunuzun hasarın derecesini doğrulamasına yardımcı olamaz.

Karaciğer Biyopsisi

Karaciğer biyopsisinin, karaciğer hastalığının ciddiyetini belirlemenin en iyi yolu olduğu düşünülmektedir. Karaciğer biyopsisi sırasında doktorunuz karaciğere bir iğne sokacak ve inceleme için bir doku parçası çıkaracaktır. Acıyı azaltmak için size lokal anestezi uygulanabilir.

Karaciğer biyopsisi, karaciğer yağlanması veya diğer karaciğer hastalıklarının şiddetini kesin olarak öğrenmenin tek yoludur. Biyopsi ayrıca doktorunuzun hastalığınızın kesin sebebini belirlemesine yardımcı olabilir.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer yağlanmasının tedavisine yardımcı olabilecek ilaçlarla ilgili araştırmalar devam etmektedir. Tedavi başlangıcı, risk faktörlerini azaltmak için uygulanır. Bu öneriler:

 • Alkol tüketiminin sınırlandırılması veya önlenmesi
 • Kolesterolü yönetmek, şeker ve doymuş yağ alımını azaltmak
 • Sağlıklı kilo verme programı
 • Kan şekerini kontrol etmek

Obezite veya sağlıksız beslenme alışkanlıkları nedeniyle karaciğer yağlanmanız varsa, doktorunuz ayrıca fiziksel aktiviteyi arttırmanızı ve bazı yiyecek türlerini beslenmenizden çıkartmanızı önerebilir. Her gün yediğiniz kalori miktarını azaltmak, kilo vermenize ve karaciğerinizin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Erken evrelerde, yağlı yiyecekleri ve şeker oranı yüksek yiyeceklerin tüketimini azaltarak ya da beslenmeden tamamen kaldırarak karaciğer yağlanmasını iyileştirebilirsiniz.

Taze meyveler, taze sebzeler, tam tahıllar, kuru yemiş ve avokado gibi sağlıklı yağlar ve besinler içeren gıdalara beslenmenizde daha çok yer vermelisiniz. Kırmızı etleri soya, tavuk, hindi ve balık gibi yağsız proteinlerle değiştirin. Şekerli içecekler, meyve suları ve sodalardan kaçının.

Uzun Vadede Karaciğer Yağlanması

Çoğu karaciğer yağlanması vakası, diğer karaciğer hastalığı formlarına dönüşmez. Karaciğer kendini onarabilir, yüksek kolesterol, diyabet, sağlıksız bir diyet ve obezite tedavisi için gerekli adımları atarsanız, karaciğer yağlanmasını tersine çevirebilirsiniz.

Fazla alkol tüketiyorsanız, alkol kullanımını sınırlandırmalı yada bırakmalısınız. Karaciğer biyopsisi doktorun kalıcı karaciğer hasarını tanımlamasına ve hasarın ciddiyetini belirlemesine yardımcı olabilir.

Karaciğer yağlanması devam ederse ve tedavi edilmezse karaciğer hastalığı, siroz veya kansere dönüşme riski vardır. Alkole bağlı karaciğer yağlanmasında, alkol tüketimine devam edilmesi karaciğer yetmezliğine yol açabilir.

Alkolsüz karaciğer yağlanması hastalığının ilerlemesi değişkendir, ancak çoğu insanda karaciğerde skar ve siroz görülmez. Bununla birlikte, eğer steatohepatit teşhisi konulursa, skar ve karaciğer hastalığı geliştirme ihtimaliniz daha yüksektir. Steatohepatitli kişilerin %20’sin de, kötüleşen karaciğer hastalığı geliştirme riski vardır.

Karaciğer yağlanması siroza dönüşürse, karaciğer yetmezliği ve ölüm riski önemli ölçüde artar. Karaciğer kanseri ve kalp hastalığından ölüm riski de yükselir.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Önlenir?

Karaciğerinizi korumak için bu bir kaç önemli adımı takip edebilirsiniz:

 • Alkol tüketimini sınırlandırın ya da tamamen bırakın.
 • Sağlıklı, dengeli bir beslenme düzeni oluşturun.
 • Diyabet hastalığınız varsa kontrol altına alın.
 • Haftanın çoğu günü en az 30 dakika egzersiz yapmayı hedefleyin.
 • Bu adımları atarak, yalnızca karaciğerinizi korumaz, aynı zamanda genel sağlığınızı da iyileştirirsiniz.

Источник: //www.mutluvesaglikli.com/karaciger-yaglanmasi-belirtileri-tedavi/

Karaciğer yağlanması nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Karaciğer Yağlanması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Alkol kullanımının fazla olması nedeniyle oluşan karaciğer yağlanması tipidir. Alkol ilişkili karaciğer hastalığının erken evresidir. İlerlemesi durumunda alkolik hepatit ve siroz hastalıkları gelişir. Kadınlar için günde 20 cc’den fazla erkekler için günde 30 cc’den fazla etanol kullanımı ile oluşma riski artar.

Siroz nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Alkol kullanımı dışındaki nedenlere bağlı olarak oluşan karaciğer yağlanması tipidir. Sadece yağlanma olabileceği gibi iltihap gelişip karaciğer hücrelerinde hasar ve sonrasında siroz hastalığı oluşumu görülebilir. Tüm yaş gruplarında görülebilir. Alkole bağlı olan tipe göre daha sıktır. Obez kişilerde daha sık görülür.

Karaciğer yağlanması neden olur?

 • Obezite: Obezite sonucu karaciğerde yağ depolanmasını destekleyebilecek düşük oranda inflamasyon oluşabilir. Obez yetişkinlerin % 30–90’ında ve çocukluklarda da artan obezite oranı nedeniyle daha sık karaciğer yağlanması görülmektedir. Vücut kitle oranı 30 kg/m2 ve daha yukarı olanların 2/3’ünde; vücut kitle oranı 39 kg/m2 ’den fazla olanların %90’dan fazlasında hepatosteatoz olduğu saptanmıştır.

Karaciğer vücudumuzun en büyük ve önemli organıdır

 • Karın-bel bölgesinin aşırı yağlı olması: Normal kilolu insanlarda da eğer bel çevresinde fazla yağlanma varsa karaciğer yağlanması görülebilir.
 • İnsülin direnci: Yapılan araştırmalarda insülin direncinin ve yüksek insülin düzeyinin, tip 2 diyabet ve metabolik sendromu hastalarında karaciğer yağ depolamasını arttırdığı gözlemlenmiştir. Ayrıca:
 • Alkol
 • Tip 2 diyabet
 • Kan kolesterol ve trigliserid düzeylerinin yüksek olması
 • Hipertansiyon
 • Hızlı kilo kaybı
 • Steroidler, tamoksifen, amiodaron, tetrasiklin gibi bazı ilaçların kullanılması
 • Karaciğere zararlı bazı maddelere maruz kalınması (karbontetraklorür gibi)
 • İleri yaş da karaciğer yağlanmasına neden olan faktörler arasında sayılabilir.

Karaciğer nedir, ne işe yarar? Nasıl çalışır?

Karaciğer yağlanması belirtileri

 • Halsizlik
 • Çabuk yorulma
 • Karın sağ üst kadranında ağrı
 • Karın sağ üst kadranında dolgunluk hissi
 • İştah kaybı ve kilo kaybı
 • Bulantı ve kusma
 • Sarılık
 • Ödem
 • Karında sıvı birikmesine bağlı şişlik (asit)

Çoğu kişide karaciğer yağlanması başlangıç aşamalarında belirti oluşturmaz. Bu nedenle tanı koymak zordur. Yukarıdaki belirtiler, karaciğer yağlanmasına bağlı karaciğer iltihabı oluştuğu zaman görülebilir.

Karaciğer yağlanması teşhisi

 • Anamnez: Alkol kullanımı, şeker hastalığı, hipertansiyon gibi durumlar, kullanılan ilaçlar doktorunuz tarafından sorgulanır.
 • Fizik muayene: Karaciğer boyutu, sarılık, karın şişliği, ödem gibi belirtilerin tespiti için fiziki muayene yapılır.
 • Kan testleri: Kanda karaciğer enzim düzeyleri, hücre sayımı, kan şekeri düzeyi, kan kolesterol düzeyleri ölçülür. Karaciğer hastalığı oluşturabilecek diğer etkenlerin değerlendirilmesine yönelik testler istenir.
 • Görüntüleme testi: Ultrasonografi ile karaciğer değerlendirilir.
 • Biyopsi: Karaciğer biyopsisi teşhiste en güvenilir yöntemdir. Ancak her zaman değil gerekli durumlarda başvurulan bir testtir.

Hepatit B nedir, nasıl bulaşır? Belirtileri ve yeni tedavi yöntemleri

Tedavide en önemli nokta egzersiz ve beslenmenin düzenlenmesi ile kilo vermektir. Alkole bağlı karaciğer yağlanması sonucu oluşabilecek iltihaplanma ilerleme eğilimindedir. Siroz, karaciğer kanseri, karaciğer yetmezliği gibi geri dönüşü olmayan hasarlar oluşma riski vardır. Bu nedenle düzenli takiplerle gerekli aşamada ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Karaciğer yağlanmasını tamamen tedavi eden bir ilaç bulunmamaktadır. Kullanılan ilaçlar başka hastalıklar için kullanılan veya karaciğer koruyucu etkisi bilinen ilaçlardır. Obezite, şeker hastalığı, hipertansiyon, yüksek kolesterol düzeyleri gibi hastalıklara göre ilaç tedavisi belirlenir.

 • İnsülin duyarlılığını artıran ilaçlar: Pioglitazon, metformin gibi ilaçlardır. İnsülin direncini azaltıcı etkileri vardır.
 • Kilo azaltıcı ilaçlar: Orlistat bu amaçla kullanılan bir ilaçtır. Vücuttan yağ atılımını artırarak etki eder. Tek başına veya diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir.
 • Lipid düşürücü ilaçlar: Statin grubu ve fibrat türevi kolesterol ilaçları bu gruptadır. Antiiltihap ve antifibrinojenik etkileri nedeniyle kullanılırlar.
 • Hepatoprotektif (karaciğer koruyucu) ilaçlar: Ursodeoksikolik asit, vitamin E, betain, pentoksifilin, lesitin, beta karoten, Omega-3 bu etkileri nedeniyle kullanılan ilaçlardır. Ancak bu ilaçların faydaları üzerine daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.

Karaciğer nakli

Karaciğer yağlanmasına bağlı siroz ve karaciğer yetmezliği oluşursa karaciğer nakli gerekebilir. Karaciğer nakli kronik karaciğer yetmezliğinin tek tedavisidir. Hasta karaciğer başka bir kişiden alınan sağlıklı karaciğer ile değiştirilir.

Çocuklarda gizli Siroz tehsi: NASH Non-Alkolik Karaciğer Yağlanması

Karaciğer yağlanmasını tamamen tedavi edecek bir bitkisel tedavi yoktur. Bu yöndeki araştımalar devam etmektedir. Bitkisel tedavilerin kullanım amacı daha çok yağlanmaya bağlı iltihap oluşumunu engellemeye yöneliktir. Bazı bitkisel ürünler karaciğere zararlı olabileceği için doktorunuza danışmadan herhangi bir bitkisel tedavi uygulamayın.

 • Kahve: Yapılan bazı çalışmalarda kahve tüketenlerde hiç kahve içmeyenlere göre karaciğer yağlanmasına bağlı daha az doku hasarı olduğu saptanmıştır. Kahvenin bu etkisinin mekanizması tam olarak bilinmemektedir. Günde 1 bardak şekersiz kahve bu amaçla tüketilebilir.
 • Yeşil çay: Antiiltihap etki gösteren içeriği nedeniyle alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının neden olabileceği karaciğer iltihaplanması riskini azaltabilir.
 • Meryem ana dikeni bitkisi: Karaciğer ile birlikte veya tek başına kullanıldığında insülin direncini, iltihabı ve alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasına bağlı hasarı azalttığı yönünde yapılan çalışmalar vardır. Ancak bu bitkinin ekstresinin kullanılmasına bağlı uzun ve kısa dönem etkiler tam bilinmemektedir.
 • E vitamini: Antioksidan etkisi olması nedeniyle alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının neden olduğu iltihabı engelleyebileceği düşünülmektedir. Badem, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, fındık, ceviz, ıspanak, marul, tere, maydanoz, lahana gibi yiyeceklerde E vitamini içeriği fazladır.
 • Düzenli egzersiz yapmalısınız.
 • Fazla kilo, obezite gibi problemleriniz varsa diyetisyen ve doktorunuzdan yardım alarak kilo vermelisiniz.
 • Alkolü azaltmalı veya tamamen bırakmalısınız.
 • Şeker hastalığınız ya da hipertansiyon probleminiz varsa doktorunuz tarafından önerilen tedaviye uymalısınız.
 • Doğru beslenmek karaciğer yağlanması tedavisinde çok önemli. Akdeniz tipi diyet uygulamalısınız. Rafine şekerlerden, işlenmiş ürünlerden, aşırı yağ tüketiminden uzak durmalısınız.

E vitamini, hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Karaciğer yağlanması ne tür sorunlara neden olur?

Karaciğer yağlanmasına bağlı gelişen iltihaplanma (non alkolik steatohepatit) vücut tarafından giderilmeye çalışılırken karaciğerde sertleşme (fibrozis) ve devamında siroz hastalığı oluşabilir. Siroza bağlı gelişebilecek sorunlar:

 • Karında şişlik (asit)
 • Yemek borusu damarlarında belirginleşme ve buna bağlı kanama
 • Bilinç bulanıklığı
 • Karaciğer kanseri
 • Son dönem karaciğer yetmezliği

Karaciğer yağlanması olanlar ne yemeli?

 • Protein: Yağsız süt ürünleri, yağsız tavuk-hindi eti, deniz ürünleri, yumurta beyazı, lif oranı yüksek olan nohut, kuru fasulye, mercimek, barbunya, bezelye gibi baklagiller tüketilmelidir.
 • Yağ: Zeytinyağı, soya yağı, mısır yağı tüketilmeli, tereyağı veya donmuş yağlar yenmemelidir.
 • Karbonhidrat kullanımı kısıtlı olmalıdır. Özellikle rafine şekerler diyet içeriğinde bulunmamalıdır.
 • Omega 3 oranı yüksek yiyecekler tüketilmelidir: Bu nedenle balık tüketimine önem verilmelidir. Somon balığı, sardalya, tuna balığı gibi balıklar tercih edilebilir.

Karbonhidrat nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve zararları

Kırmızı et bol salata ile yenmeli yanında garnitür olarak sebze yenmelidir.

Karaciğer yağlanması diyeti

Karaciğer yağlanması sorunu yaşayanlar, akdeniz diyeti ve düşük glisemik indeksli diyeti tercih etmelidirler.

Akdeniz diyeti

Meyve ve sebzeden zengin, somon balığı, ton balığı, fındık, ceviz, zeytinyağı, soya yağı, tahıl, kuru baklagil ağırlıklı bir beslenme şeklidir.

Düşük glisemik indeks diyeti

3 ana öğün ve 3 ara öğün tüketimine dikkat edilmelidir.

 • Kahvaltı: Kepekli ekmek, tam buğday ekmeği ya da çavdar ekmeği içine yağsız peynir, marul, biber, domates ve salatalık konarak bir sandviç hazırlanabilir.
 • Öğle yemeği: Kuru baklagil, balık, yağsız et, tavuk, salata ve sonrasında meyve tercih edilebilir. Tatlı patates ve bulgur da glisemik indeksi düşük besinlerdir.
 • Akşam yemeği: Akşam yemekleri daha hafif olmalıdır. Sebze, yağsız et ve yoğurt yenmelidir. Tatlı yerine dondurma veya meyve tercih edilebilir.
 • Ara öğün: Meyve, yağsız süt veya yoğurt, kuru meyve, ceviz, badem tercih edilebilir.

Kivi, elma, erik, şeftali, portakal, mango, ananas gibi meyvelerin glisemik indeksi düşüktür. Bunlar hem meyve olarak hem de ev yapımı meyve suyu hazırlanarak tüketilebilir.

Hepatit C nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri ve tedavisi

Yağda kızarmış kavrulmuş gıdalar, sosis gibi işlenmiş ürünler, rafine şeker içerikli gıdalar, içeriği bilinmeyen hazır gıdalar, hazır meyve suları, krema, mayonez gibi yağlı ürünler, gazoz, kola gibi içecekler tüketilmemelidir.

Karaciğer yağlanması olanlara öneriler

 • Hepatit A, Hepatit B aşılarınızı yaptırın. Karaciğer yağlanması ile birlikte hepatit enfeksiyonu gelişmesi karaciğer yetmezliğine neden olabilir.
 • Doktor kontrollerinizi aksatmayın ve önerilen ilaçları düzenli kullanın.
 • Takviye ilaç kullanmayı ya da bitkisel tedavi, alternatif ve tamamlayıcı tıp yöntemlerini denemeyi düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza danışın. Bazı bitkisel ürünler karaciğer hasarına neden olabilir.
 • Diyabet, hipertansiyon ve yüksek kolesterol gibi hastalıklarınız varsa yağlanmanın ilerlemesini önlemek için kontrollerinize ve tedavinize önem verin.

Referanslar: 1- Fatty Liver Disease, 2- Nonalcoholic Fatty Liver Disease & NASH, 3- Treatment for Non-Alcoholic Fatty Liver With Vitamin E

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/karaciger-yaglanmasi-nedir-neden-olur-belirtileri-tedavisi/

Karaciğer Yağlanması Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Yağlanması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Haber güncelleme tarihi 23.01.2019 17:11

Karaciğer Yağlanması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vücut sağlığı için oldukça önemli olan karaciğerde anormal bir şekilde yağ birikmesi nedeniyle karaciğer yağlanması meydana gelir. Karaciğer, yaşamımızı devam ettirebilmemiz için oldukça önemli bir rol oynayan organlar arasındadır.

 Tıp dilinde “hepatosteatoz” olarak adlandırılan karaciğer yağlanması, genellikle obezite, diyabet ve kolesterol hastalarında daha sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Sinsice ilerleyen bir rahatsızlık olan karaciğer yağlanması, çok fazla belirti vermemektedir.

Rahatsızlığın ilerlemesiyle birlikte yıllar sonra aşırı kilo kaybı ve halsizlik gibi belirtiler görülebilir.

Karaciğerde meydana gelen hastalıkların başında karaciğer yağlanması gelmektedir.

Aynı zamanda tedavi edilmemesi durumunda iltihaplı karaciğer yağlanması, siroz ve hepatitin bir türü olan steatoheapatit meydana gelmektedir.

 Sağlıklı bir karaciğerde neredeyse hiç yağ bulunmamakla birlikte düşük orandaki yağlanma normal olarak karşılanır. Yaklaşık 1-2 kg ağırlığında olan karaciğerin %5 – %10’dan fazlası yağ ise karaciğer yağlanması söz konusudur.

Karaciğer Yağlanması Nedenleri

Karaciğer yağlanmasının başlıca nedenleri arasında sağlıksız beslenmek ve alkol gibi kötü alışkanlıklar gelmektedir. Birçok hastalığa neden olan sağlıksız beslenme ve alkol tüketiminin azaltılması ve sağlıklı beslenmeye geçilmesi karaciğer yağlanmasını durdurmaktadır.

 Beslenme şekli ve kötü alışkanlıkların yanı sıra kullanılan ilaçlar, hızlı kilo kaybı, bypass ameliyatı ve yaş durumları da karaciğer yağlanmasında etkili rol oynamaktadır.

50 yaş üstü yetişkinlerde karaciğer yağlanmasına daha sık rastlanılmasının yanı sıra ideal kilosunun 4-5 kg üstünde olan kişilerde de karaciğer yağlanmasına rastlanılmaktadır.

Alkol: Aşırı alkol tüketimi karaciğerdeki yağ parçalama metabolizmasının bozulmasına neden olarak karaciğerin yağ toplamasına sebebiyet vermektedir. Özellikle alkol nedeniyle meydana gelen karaciğer yağlanmasında tüketilen besinlerden elde edilen yağlar parçalanamaz ve sindirime gönderilemez.

Böylelikle karaciğerde aşırı yağlanma söz konusu olur. Alkole bağlı olarak meydana gelen karaciğer yağlanması tedavi edilmezse hepatite neden olarak ölüm ile sonuçlanabilir.
Obezite: Kilo problemi yaşayan kişilerin %70’inde karaciğer yağlanması problemine rastlanılmaktadır.

Hormonal rahatsızlıklar ve sağlıksız beslenme nedeniyle sürekli artan kilolar zamanla karaciğer yağlanmasına neden olmaktadır. Sürekli artan kilo alımı sebebiyle yağ hücrelerinin yağ depolayamaz hale gelmesi bu yağların kanda dolaşmasına ve başta karaciğer olmak üzere iç organlarda birikmesine neden olur.

İnsülin Direnci: Karaciğer yağlanmasının başlıca nedenlerinden biri de insülin direncidir. Pankeeas, insüline karşı direnç sağlayan hücrelere karşılık daha fazla insülün üretmektedir. İnsülin hormonunun artması ile birlikte kanda ve karaciğerde biriken yağ asitleri karaciğer yağlanmasına neden olur.

Kolesterol: Kandaki yağ hücrelerinin artması kolesterolü göstermektedir. Kandaki yağ oranının artmasıyla birlikte karaciğer bu yağları depolayamaz hale gelir ve karaciğer yağlanmasına neden olur.

Karaciğer yağlanmasına neden olan diğer faktörler;

 • Damardan beslenme
 • Kandaki trigliserid seviyesinin yüksek olması
 • Tip 2 diyabet
 • Wilson hastalığı
 • Gebelik
 • Bakteri ve virüsler karaciğer yağlanmasına neden olan diğer faktörlerdendir.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Olur?

Karaciğer yağlanması, karaciğer hücrelerinin yağla işgal edilmesi ve buna bağlı olarak karaciğerin büyümesidir. Genellikle orta yaş üstü ve kilolu insanlarda oldukça fazla görülebilir.

Erişkin insanların yaklaşık % 20 -30 unda karaciğer yağlanması olduğunu ve kabaca her on kişiden birinde karaciğer enzimlerinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

 Karaciğer yağlanması, genel olarak hiçbir şikayete neden olmamakla birlikte ileri dönemlerinde karnın sağ üst kısmında dolgunluk ve şişkinlik hissine neden olabilir.

Karaciğer Yağlanmasının Sebepleri Nelerdir?

Karaciğer yağlanması ve enzim yükselmesinin pek çok nedeni olabilir. Tabi ki bunların bir kısmı önemli olup ileri tetkikler gerektirir, ancak çoğu zararsızdır. Örneğin geçirilmiş basit viral hepatitler karaciğer enzimlerinde ömür boyu sürecek hafif yükselmelere neden olabilir.

Ülkemizde 50 yaşını geçen insanların % 80-90’ı (farkında olarak veya olmayarak) hepatit A geçirdiği için enzim yüksekliği de sık görülmektedir. İkinci en büyük karaciğer yağlanması nedeni Alkol kullanımıdır.

Bunun haricinde örneğin kolesterol ilaçları gibi bazı ilaçların yan etkisine bağlı olarak da karaciğer enzimleri yükselebilir. Örneğin uzun süreli antibiyotik kullanımı karaciğer yağlanması yapabilir.

 Hormon tedavileri, ağrı kesici ilaçlar, vitamin kullanımı da karaciğer yağlanması nedenleri arasında sayılabilirler. Son olarak şişmanlığında karaciğerde yağlanmaya neden olabileceğini söylemek gerekir.

 Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de obezitenin artması ile karaciğer yağlanmasının daha sık görülmesi kaçınılmazdır. Karaciğerimiz, kanımızı toksinlerden, ölü hücrelerden, mikroorganizmalardan ve aşırı yağdan temizleme görevi yapan önemli bir organımızdır. Aşırı karaciğer yağlanması hücrelerin yeteri kadar fonksiyon görmesini, kanın temizlenmesini engeller.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Sinsice ilerleyen ve çok fazla belirti vermeyen karaciğer yağlanması hemen hemen herkeste meydana gelebilecek bir rahatsızlıktır. Halsizlikle kendini belli eden karaciğer yağlanması zamanla ağırlık yaparak ağrıya neden olur.

Vücuttaki en ağır organ olan karaciğer yağlanmayla birlikte büyüyerek diğer organlara baskı uygular ve kaburganın alt bölümünde ağrıya neden olur. İlerleyen zamanlarda karaciğerdeki yağlanmanın artmasıyla birlikte ani kilo kaybı, güçsüzlük ve zihin karışıklığı gibi durumlar gözlenir.

Yağlanmanın oranına ve kişinin vücut direncine bağlı olarak değişkenlik gösteren belirtiler yıllar sonra gözlemlenebilir. Tüm bu belirtilerin yanı sıra;

 • Ciltte kızarıklık ve kaşıntı
 • Gözlerde kızarıklık
 • Hafızanın zayıflaması
 • Ten ve nefeste meydana gelen kötü kokular
 • Mide bulantısı
 • Hemoroid gibi sorunlar karaciğer yağlanmasının diğer belirtilerindendir.

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Karaciğer yağlanması belirtilerinden şüpheleniyorsanız bir an önce doktorunuza başvurmalısınız.

Doktorunuzun uygun gördüğü kan testleri, karaciğer fonksiyonlarının incelenmesi, CT taraması, MR ve ultrasyon gibi tetkiklerin sonucunda teşhis konulur ve uygun tedavi yöntemi belirlenir. Nadiren de olsa kesin teşhisin konulabilmesi adına karaciğer biyopsisi yapılabilir.

 Karaciğer yağlanması tedavisinde en önemli faktör kilo vermek ve sağlıklı beslenmektedir. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra alkol ve sigara gibi birçok hastalığı tetikleyen kötü alışkanlıklardan uzak durmak tedavi sürecini olumlu yönde etkilerken daha hızlı iyileşme sağlamaktadır.

 Doktorunuzun uygun gördüğü beslenme ve egzersiz programına uygun olarak davranmak birçok hastalığın oluşmasını engellemekte ve tedavi sürecinin daha hızlı ilerlemesine yardımcı olmaktadır. Yağlanmanın nedeni ve oranına bağlı olarak doktorun uygun gördüğü ilaç tedavileri de uygulanmaktadır. 

Önerilen İçerik;

► Karaciğer Hakkında Bilinmesi Gerekenler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

 • Vücut sağlığı açısından oldukça önemli olan karaciğer, sağlıksız beslenme ve aşırı alkol tüketimi gibi nedenlerle yağlanmaya başlar. Vücudun en ağır organı olan karaciğer yağlanmayla birlikte daha da büyür ve diğer organlara baskı yapmaya başlar. Büyüyen ve diğer organlara baskı yapmaya başlayan karaciğer kaburganın alt kısmında ağrıya neden olur. 
 • Sağlıksız beslenmenin yanı sıra aşırı alkolün büyük oranda tetiklediği karaciğer yağlanması kısa sürede belirti gösteren hastalıklardan değildir. Sinsice ilerleyen karaciğer yağlanmasının belirti vermesi yıllarca sürebilir.Karaciğer yağlanmasının durdurulması ve tedavi sürecinin hızlandırılması adına sağılıklı beslenilmeli ve alkol tüketimi gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. 
 • Sebze TüketimiSağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı şüphesiz ki sebze tüketimidir. Özellikle sülfür bakımından zengin olan sebzelerin tüketimidir. Sülfür bakımından zengin olan besinler çeşitli nedenlerden dolayı vücudumuzda yer edinen kimyasalların atılımını kolaylaştırır.Sülfür bakımından zengin gıdaları sırasıyla; soğan, sarımsak, lahana, brokoli ve brüksel lahanası olarak sırayabiliriz. Bu sebzelerin yanı sıra diğer sebzelerin tüketimi de oldukça önemli ve faydalıdır. 
 • Meyve TüketimiSebze tüketiminin yanı sıra meyve tüketimi de oldukça önemlidir. Meyve tüketiminde özellikle antioksidan kaynağı olan meyvelerin tüketimi oldukça faydalı olacaktır. Antioksidan kaynağı olan meyvelerin tüketilmesi vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve karaciğerin daha rahat çalışmasını sağlar.Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli unsur karaciğer hastalığı olan kişilerin A vitamini bakımından zengin meyveleri tüketmemeleridir. Karaciğer yağlanmasında etkili sonuçlar almanıza yardımcı meyveler; kivi, çilek, yaban mersini, kızılcık, portakal, greyfurt, erik, armut ve elma olarak tercih edilebilir. 
 • Tahıl TüketimiSindirimi kolay olan ve yağ oranı düşük olan tahıl tüketimi karaciğerin ihtiyacı olan besinlerdendir. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan tahıllar karaciğer sağlığı açısından faydalı besinler arasındadır. Özellikle buğday ve kepek ekmeğinin yanı sıra yulaf gevreği de tercih edilebilir. 
 • Lifli BesinlerVücut sağlığı bakımından oldukça faydalı olan ve sindirimi kolaylaştıran lifli gıdalar aynı zamanda karaciğer sağlığına da katkı sağlamaktadır. Vücudun temizlenmesine yardımcı olan karaciğere yardımcı olan lifli gıdalar fazla yağın vücuttan atılmasını sağlar.Yulaf ezmesi, mercimek, ıspanak, kuru fasulye, kepek, ahududu, armut, elma ve muz lif bakımından zengin olan besinler arasındadır. 
 • LimonGüçlü bir antioksidan kaynağı olan limon, özellikle karaciğer iltihabına karşı oldukça etkilidir. Aynı zamanda vücuttaki toksinlerin atılımını kolaylaştırır ve karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bir bardak ılık suya ekleyeceğiniz yarım limon suyunu günde 2-3 kere tüketebilirsiniz. 
 • Elma SirkesiKaraciğer yağlanmasının tedavisinde tercih edilen başlıca doğal yöntemlerin başında gelen elma sirkesi, kilo vermeye yardımcı olurken aynı zamanda karaciğerde biriken yağların atılımını kolaylaştırır.Elma sirkesinin bir diğer faydası ise iltihaplı karaciğer yağlanmasını engeller ve iltihabı giderir. Bir bardak ılık suya elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı bak ekleyerek tüketebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı yemeklerden önce tüketebilirsiniz. 
 • PapatyaKaraciğerdeki yağların yakılmasına yardımcı olan ve karaciğer yağlanmasına karşı etkili bir tedavi imkanı sunan papatyayı rahatlıkla tüketebilirsiniz. 5-6 adet kurutulmuş papatya tohumunu ezerek içine limon suyu ekleyin ve elde ettiğiniz karışımı günde 2 kere tüketebilirsiniz.
 • Yeşil ÇayZayıflamaya yardımcı özelliği ile bilinen yeşil çay, vücut sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Yağların yakılmasına yardımcı olan yeşil çay, karaciğer üzerinde biriken yağların atılımını kolaylaştırır ve karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. 

Источник: //www.neoldu.com/karaciger-yaglanmasi-belirtileri-ve-tedavisi-6775h.htm

Karaciğer Yağlanması Neden Olur? Yağlanmanın Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Karaciğer Yağlanması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer yağlanması belirtileri olmayan ve gizlice ilerleyebilen bir rahatsızlıktır. Yağlanmanın hücrelerde yayılmasında farklı nedenler ve buna bağlı tedaviler uygulanabilir.

Karaciğer yağlanması olarak bilinen Hepatosteatoz günümüzün yaygın vakaları arasındadır. Aynı zamanda iltihaplı yağlanmalar Steatohepatit olarak adlandırılır.

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Karaciğer yağlanması küçük yaştan itibaren görülebilecek son derece riskli bir rahatsızlıktır. Temel anlamda dengesiz beslenme kaynaklı olarak oluşabilir.

Yağ hücrelerinin kontrolsüz biçimde karaciğer üzerinde kütlesel olarak birikmesiyle meydana gelen fonksiyon bozukluklarına yol açar. Siroz ya da kanser gibi ciddi hastalıklar için zemin hazırlayabilecek kadar iltihap ile kaplanabilir.

Üstelik karaciğerde büyüme gibi farklı etkiler gösterebildiği vakalar gözlemlenmiştir.

Karaciğer, vücudumuza giren besinlerde bulunan karbonhidrat gibi enzimlerin enerjiye çevrilmesinde, sindirim sisteminin nizami şekilde çalışmasında ve kanımızın temizlenmesinde önemli rol oynayan bir organımızdır.

Yani oluşabilecek önemli bir aksaklık ciddi sorunlarla karşılaşmamıza yol açacaktır. Bu durumda sağlığımız için dikkat etmemiz gereken organların başında yer alır.

Kan değerlerimiz ölçülürken ALT ve AST değerleri gibi birçok detay gözlenir.

Oluşabilecek yağlanma riskine karşı önlem alınması ise büyük ölçüde risk faktörünü düşürecektir. Alkol kaynaklı ve alkolden kaynaklanmayan olarak iki ana gruba ayrılarak teşhis edilir. Bunun için karaciğer ağırlığının yağ kitle endeksine bakılır. Maksimum sınır ise %10 dolaylarındadır.

Karaciğer Ağırlığına Oranla Yağ Miktarı
%1-2 Normal
%5 Yağlanma Başlangıcı
%10 Karaciğer Yağlanması
%10 Risk Grubu

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Karaciğer yağlanmasına neden olan faktörleri birçok farklı noktada inceleyebiliriz. Hamilelikte ve yeni doğum yapmış kişilerde bu riskin biraz daha yüksek olduğunu söylemek mümkün. Doktorunuzun önerileriyle nelere dikkat etmeniz gerektiğini zaten öğrenebilirsiniz. Ancak beslenme ve bebeklerde emzirme dönemi gelişim açısından son derece önemli kabul ediliyor.

 • Karaciğer Rahatsızlıkları
 • Kanser
 • Tümör
 • Alkol Tüketimi
 • Sigara Kullanımı
 • Diyabet
 • Hipertansiyon
 • Sıtma
 • Tüberküloz
 • Yanlış Beslenme
 • Hareketsiz ve Düzensiz Yaşam
 • İnsülin Direnci
 • Obezite
 • İlaç Kullanımı
 • Kolesterol
 • Enfeksiyon

Bunların haricinde Wilson sendromu gibi farklı sebeplerin önemli faktörler arasında olabileceğini söylemeliyiz. Gebelikte değişen hormonal yapı sebebiyle karaciğer enzimlerinde de farklılıklar gözlemlenebilir.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri

Karaciğer yağlanması kan tahlilinde çıkan yüksek değerler neticesinde saptanabilir. Fakat rutin bir hastalık gibi belli başlı reaksiyonlar göstermez. Yani yağlanmanın belirtileri arasında hiçbir detaydan söz edemeyiz. Bu bağlamda da düzenli olarak test ve tetkikler yaptırmak dışında çaremiz kalmıyor.

Ultrason ile incelendiğinde son derece net bir biçimde gözlemlenebilecek bir büyüme görülür. Haliyle yapılacak testlerde de sonuçlar irdelenerek teşhis edilebilir.

Bu yüzden hamilelikte karaciğer ve pankreas hastalıkları kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Görüntüleme sistemlerinin yanı sıra sürekli olarak kan değerlerinin kontrol edilmesi de önemli bir unsurdur.

Dikkat edilmesi gereken beslenme, egzersiz koşullarına rağmen birçok insanın önemsemediği bir hastalıktır.

Genelde belirtileri olmaması ve tıbben bunun bir hastalıktan ziyade, diğer hastalıkların yarattığı bir reaksiyon sayması buna sebeptir. Ultrason görüntülerinden sonra kan tahlilinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini doktorunuz saptayacaktır.

Yüksek olan değerlerin düşürülmesi ve mevcut sebeplerin saptanarak tedaviye başlanması önemlidir. Pankreas ile ilişkili sorunlarda ise insülin direncinin çok büyük bir rolü olduğunu söyleyebiliriz. Tip 2 Diyabet teşhisi ile beraber insülin içerikli ilaç tedavisinin başlaması elzemdir.

Kan ölçümleri ile birlikte ultrason gibi görüntüleme cihazları net olarak karaciğer hastalıklarının tanısı için yeterli olacaktır.

Yinede mevcut yağlanmanın karaciğer ağırlığının %5 oranını geçmemesi durumunda müdahale edilmeyebilir. Burada da büyüklük ve yaş ya da cinsiyet gibi faktörler devreye girer. Kesinlikle başkasının kan değerleri veya ölçüm sonuçları sizin hastalığınız için bir sonuç anlamına gelmez.

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Bir hastalık olarak görülmemesinden ötürü karaciğer yağlanmasının tedavisi nedenleri bağlı olarak yapılmaktadır. Bazı unsurlara dikkat edilmeli ve özellikle beslenme şartları buna uygun şekilde dizayn edilmelidir.

Çocuklarda görülme sıklığı daha düşük olmaktadır. Fakat yinede bebeklerde dahi muayeneler ve ölçümler aksatılmadan yapılmalıdır. Kansere veya siroza dönüşen karaciğer ve pankreas hastalıklarının hayati risk oluşturabileceği unutulmamalıdır.

Fakat buna neden olan faktörün iyileşmesi haricinde karaciğer yağlanmasını azaltan bir ilaç ya da yöntem bulunmamaktadır. Örneğin aşırı kilo sebebiyle oluşan yağlanma için bünyenize uygun bir diyete başlamalısınız.

Fakat sizin yağlanma başlangıcında saptanan sorununuz bazı enzimlerin eksikliğiyle düzenli beslenme, spor ve egzersiz gibi yöntemlerle bunları yoluna sokmanız önerilir. Doktorunuzun yapacağı muayene ile beraber üç farklı ilaç tipinin kullanımına başlanabilir.

 • Antioksidan
 • Antibiyotik
 • İnsülin Direnci

Genel tedavisi için antioksidan ilaçlar tercih edilir ve bunların dozajı doktorunuzun kontrolünde olmalıdır. Eğer karaciğer iltihaplanması varsa pankreas kanseri veya farklı kanser türleri ortaya çıkabilir. Dolayısıyla antibiyotik ilaçların kullanımı ile iltihabın kurutulması ve vücuttan atılması gerekir.

Tabi ki ilaç kullanırken yağ oranının düşürülmesi için beslenme düzene sokulmalıdır.

Karaciğerin yağ oranı nasıl düşer sorusuna ise haftada ortalama 0,5 kilo vererek uygulayacağınız sağlıklı diyetler önerilebilir.

Aslında burada şok diyet uygulayanların çok ciddi kanser vakalarıyla karşılaşabildiğiniz, hızlı kilo kaybı sebebiyle yağlanmanın daha da artarak vücudun donanımının zayıfladığını belirtmemiz gerekiyor.

Yalnızca insülin direncinden kaynaklanan ve pankreas ile ilişkili olan karaciğerde yağlanma vakalarında insülin içerikli ilaçlar tercih edilir. Doğal olarak başkasına verilmiş ilaçları kesinlikle doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Muayene olmadan kullanmanız halinde büyük sorunlarla karşılaşmanız mümkündür.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //karacigeri.com/karaciger-yaglanmasi.html

Karaciğer Yağlanması Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Karaciğer Yağlanması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Her yıl ülkemizde binlerce kişinin muzdarip olduğu önemli rahatsızlıklar arasında yer alan karaciğer yağlanması, kişilerin hayatını önemli ölçüde etkilemesi ile bilinir. Hayati pek çok fonksiyonu düzenli olarak gerçekleştiren karaciğerin içerisinde meydana gelen yağ bezleri neticesinde ortaya çıkan bu rahatsızlığa ağrı, sızı ve iltihaplanmanın eşlik ederi.

Hastalık önce nekroza dönüşür ve sonrasında fibroza çevrilir. Son aşamada ise tehli bir hastalık olan sirozu meydana getirir. Bu nedenle karaciğer yağlanması kesinlikle hafife alınmaması gereken önemli rahatsızlıklar arasında yer alır.

Anne Sütü Sarılığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Karaciğer yağlanması yaşayan insanların kilolu kişiler olması durumunda ise hastalık daha da kötüleşebileceği için bu kişilerin karaciğer yağlanmasında en yüksek risk grubunu oluşturduğu söylenebilmektedir. Bu hastalığın kesin tespitini kişilerin evlerinde yapabilmeleri mümkün olmadığı için iç hastalıklarında uzman bir doktorun teşhisi ile uygun bir tedavi sürecini izlemeleri ideal olacaktır.

Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer yağlanmasının en çok bilinen nedenleri arasında aşırı alkol tüketimi gelmektedir. Eğer tedavi edilmeyip, önlem alınmazsa bu durum kendini siroza bile çevirebilir.

Fakat alkolden hemen vazgeçip, vücudu dinlenmeye bıraktığınız takdirde, karaciğer yağlanması birkaç hafta içerisinde kendiliğinden düzelecektir. Bu durum karaciğer yağlanmasını doğrudan tetiklemektedir.

Ekmek, makarna, pasta ya da kurabiye gibi şekerli ve unlu gıdaların günlük olarak aşırı tüketilmesi karaciğer içinde fazla yağ birikimine neden olmaktadır. Yapılan araştırmalar; aşırı karbonhidrat tüketen kişilerin karaciğerlerinin sadece 3 hafta içerisinde %27 daha fazla yağlandığını ortaya koymuştur.

Karbonhidrat tüketiminin dışında ve insülin direnci olan diyabet hastalarının da yine bu rahatsızlığa yakalanma olasılıkları çok yüksektir. Obezite ve kolesterol sorunu olan kişiler de bir diğer risk grubudur.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir?

Karın bölgesinin sağ kısımlarında ya da tam ortasında hissedilen sürekli ağrı, karaciğer yağlanmasının ön belirtileri arasında yer alır.

Ancak çoğu durumda karaciğer yağlanmasının belirtileri muayene olmadan teşhis edilemeyecek ölçüdedir ve genellikle doktor kontrolünde yapılan testler ile tespit edilir. İnsülin ve trigliserit düzeylerinin fazla yüksek çıkması karaciğer yağlanmasının belirtileri içerisinde gösterilebilir.

Karaciğer yağlanmasının diğer belirtileri çoğu zaman iştahsızlık olarak kendini belli eder. Ancak bu durum sadece hastalık ileri seviyelere geldiği zaman oluşabilir.

Karaciğer Yağlanmasından Korunma Yolları Nelerdir?

Karaciğer yağlanmasından korunabilmek için öncelikli olarak işlenmiş karbonhidrat tüketimini mümkün olduğunca azaltmak gerekir. Bunun için ekmek, pasta, kek, tatlı, kurabiye ve benzeri gıdalara günlük beslenme düzeninde mümkün olduğunca az yer verilmesi önemlidir.

Ekmek tüketiminde beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tüketilmesi karaciğer yağlanmasını önleyebilmek adına oldukça faydalı bir tercih olabilir.

Yapılan araştırmalar karaciğer yağlanmasını önlemek amacıyla Akdeniz diyeti beslenme düzeninin uygulanmasının kişileri bu rahatsızlıktan ciddi anlamda koruduğunu göstermektedir.

Karaciğer Yağlanmasının Tedavisi Nedir?

Karaciğer yağlanmasının tedavisi için doğal bir öneri olarak günlük yeşil çay tüketimi tavsiye edilir. Yeşil çayın içerisinde yer alan antioksidanlar karaciğerdeki aşırı yağlanma ve iltihaplanma üzerinde iyileştirici etki gösterir.

Ayrıca içerine limon sıkarak da tüketebilirsiniz. Bol lifli gıda tüketimi ve kuruyemişler de yine hastalığın tedavisinde faydalı teknikler arasında yer alır.

Kilo kontrolü ve düzenli spor eşliğinde doktorlar tarafından reçete edilen ilaçların kullanımı ile kısa sürede karaciğer yağlanması tedavi edilebilir.

Источник: //bilgihanem.com/karaciger-yaglanmasi-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Talasemi Nedir?
Talasemi Nedir?
Mamografi: Memenin Röntgeni
Mamografi: Memenin Röntgeni