Karaciğer Yağlanmasından Korunmak İçin Beslenmenize Özen Gösterin!

Karaciğer Yağlanması Durumunda Nasıl Beslenilmelidir?

Karaciğer Yağlanmasından Korunmak İçin Beslenmenize Özen Gösterin!

Aşırı alkol tüketimi ve düzensiz beslenme durumlarında karaciğer yağlanması durumu ortaya çıkmaktadır. Bu tip durumlarda karaciğer bir noktadan sonra gücünü yitirip iflas edebilir.

Beslenme Şekli

Karaciğer yağlanması genellikle düzensiz beslenen bireylerde olmaktadır. Yağlı besinler tüketilmemeli ve bol miktarda su içilmelidir. Obezite ve diyabet hastalarının bir çoğu karaciğer yağlanması riski taşımaktadır. Birçok doktor karaciğer yağlanması olan hasta için özel bir diyet listesi hazırlamaktadır.

Genellikle bu diyet listeleri enginar, kereviz gibi sebzeler içermektedir. Karaciğer yağlanması iki farklı şekilde oluşur. Bunlardan ilki alkole bağlı karaciğer yağlanması ve diğeri de alkole bağlı olamayan karaciğer yağlanmasıdır. Karaciğer yağlanması olan bireyler beslenme şekillerine dikkat ederken bir yandan da alkol tüketimini sıfıra indirmelidirler.

Aksi takdirde karaciğerdeki yağlanma devam edecek ve daha ileri boyutlara ulaşacaktır. 

Karaciğer yağlanması durumunda yumurta gibi hayvansal ürünler tüketmenin herhangi bir zararı yoktur. Dikkat edilmesi gereken tek nokta tüketilen besinlerin tamamen organik olmadır. Örneğin; hasta kümes tavuğunun yumurtasını yiyemezken serbest gezen tavuğun yumurtasını yiyebilir. Sucuk, pastırma gibi ürünleri de tüketmekte herhangi bir sakınca yoktur.

Hastanın dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise her gün çok güçlü kahvaltı etmesi olacaktır. Akşam yemekleri 19:00’dan sonra yenilmemelidir ve güne çok güzel bir kahvaltı ile başlanmalıdır. Ayrıca günde iki öğün yemek yemek hasta için yeterli olacaktır. Günde iki öğün beslenmek yetişkinler için yeterlidir.

Daha fazla öğün demek insülin direncinin daha fazla yükselip düşmesi demektir. 

Haftalık Yemek Listesi

Pazartesi

 • Kahvaltı: Ekşi krema püresi ve süzme peynir
 • Ara Öğün: Bir adet orta boy elma
 • Öğlen Yemeği: Rendelenmiş sebzelerden vejeteryan çorba, buharda pişirilmiş et ve kabak püresi
 • Akşam Yemeği: Buğulanmış balık ve patates püresi yanında güveçte hafif bir tatlı
 • Gece Yatmadan Önce: Bir bardak süt veya kefir

Salı

 • Kahvaltı: Yağsız pişirilmiş omlet ve bir adet ekmek  
 • Ara Öğün: Süzme peynir
 • Öğlen Yemeği: Patates çorbası, buharda pişmiş sebze yanında yağsız pişirilmiş makarna ve pirzola
 • Ara Öğün: Bir dilim ekmek, kavrulmuş irmik ve şekersiz çay
 • Yatmadan Önce: Bir bardak süt veya kefir

Çarşamba

 • Kahvaltı: Yulaf veya pirinç lapası ve şekersiz çay
 • Ara Öğün: Süzme peynir
 • Öğlen Yemeği: Sebzeli pirinç çorbası, minik köfte topları ve havuç püresi
 • Akşam Yemeği: Karabuğday püresi, bir dilim ekmek ve şekersiz çay
 • Gece Yatmadan Önce: Bir bardak süt veya kefir

Perşembe

 • Kahvaltı: İrmik püresi ve şekersiz çay
 • Ara Öğün: Bir adet orta boy kabuksuz elma
 • Öğlen Yemeği: Buharda pişmiş sebze, patates püresi bir dilim ekmek ve balık çorbası
 • Akşam Yemeği: Süzme peynir
 • Gece Yatmadan Önce: Bir bardak süt veya kefir

Cuma 

 • Kahvaltı: Buğday lapası ve şekersiz çay
 • Ara Öğün: Süzme peynir
 • Öğlen Yemeği: Pirinçli sebze çorbası ve yağsız pişmiş et
 • Akşam Yemeği: Buğday lapası
 • Gece Yatmadan Önce: Yağsız yoğurt

Cumartesi

 • Kahvaltı: Pirinç lapası, bir dilim ekmek ve şekersiz çay
 • Ara Öğün: Bir adet orta boy kabuksuz elma
 • Öğlen Yemeği: Patates çorbası, havuçlu et ve meyve jölesi
 • Akşam Yemeği: Süzme peynir
 • Gece Yatmadan Önce: Bir bardak süt veya kefir

Pazar

 • Kahvaltı: Rendelenmiş peynir ve bir dilim ekmek
 • Ara Öğün: Süzme peynir
 • Öğlen Yemeği: Pirinç çorbası, patates püresi ve meyve jölesi
 • Akşam Yemeği: Pirinç lapası
 • Gece Yatmadan Önce: Bir bardak süt veya kefir

Tüketilebilecek Meyve ve Sebzeler

Karaciğer yağlanmasında şekersiz meyveler tüketilebilir. Tüketilen meyvelerin kabuksuz olması da önemlidir. Dilerseniz diyet listenize tarçın soslu meyveler veya fırında pişirilmiş elma gibi meyveler de ekleyebilirsiniz.

Çok yüksek oranda kullanmamak üzere vanilya, tarçın ve karanfil ile de meyveler tatlandırılabilir. Özellikle elma gibi meyveler tüketilmelidir. Fakat meyve konusunda herhangi bir sınırlama konulmaz. Meyve ve sebzeleri dilediğiniz gibi tüketmekte özgürsünüz. Sadece yağda pişmemiş olmalarına dikkat etmeniz gerekir.

bunun haricinde yulaf veya karabuğday ezmesi gibi doyurucu ürünleri de tüketebilirsiniz. 

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://karacigeri.com/karaciger-yaglanmasinda-beslenme.html

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer Yağlanmasından Korunmak İçin Beslenmenize Özen Gösterin!

Karaciğer yağlanması, karaciğerde bulunan hücrelerin fazladan yağ depolamasıdır. Normal şartlarda bir insanın karaciğerinde çok düşük seviyede yağ bulunsa da, eğer bu yağ seviyesi %5'in üzerine çıkıyorsa karaciğer yağlanmasının var olduğu kabul edilebilir.

Yağlanma oluşumu, beraberinde birçok sorunu getirir. Vücudumuzdaki protein ve yağı sindirmede, safra üretip kanı filtrelemede; bunlarla birlikte daha birçok görev yapan karaciğer yağlanma çoğaldıkça görevinde de aksaklıklar meydana getirmeye başlar.

Genellikle yanlış beslenme ve fazla alkol tüketimi gibi nedenlere dayanan karaciğer yağlanması kolestrol ve tansiyonun yükselmesi, fazla kilo alımı, diyabet ve dengesiz-az beslenme gibi nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Karaciğerde meydana gelen yağlanma, ilk evrelerinde pek fazla anlaşılmamakla birlikte zaman ilerledikçe ve yağlanma oranı artışa geçtikçe karın ve karaciğerin olduğu bölgede bir rahatsızlık hissi, zaman zaman hafif ağrı, yorgun ve iştahsız hissetme, hazımsızlık gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

BUNU DA İNCELE

Karaciğerde oluşan yağlanmanın önüne geçmek ve yağlanma oluştuktan sonra azalmasını sağlamak için yapılabilecek en önemli şey beslenme şeklinde ve hareketlilik seviyesinde yapılabilecek değişikliklerdir.

Bununla birlikte bazı bitkisel kürler de bu davranışlara destek olarak yağlanmanın azalmasını sağlayabilir.

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

'Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir' diyorsanız; bu ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

BUNU DA İNCELE

Düzenli Bir Şekilde Spor Yapın

Karaciğer yağlanmasının artmasına neden olan bir etken de hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemektir.

Düzenli bir şekilde spor yapmıyor, üstüne üstlük yemeklerden sonra hemen oturup uzanıyor ya da gün içinde olabildiğince hareketsiz kalıyorsanız; büyük risk grubunun içinde yer alıyorsunuz demektir.

Hem karaciğerde yağlanma oluşumunu önleyebilecek hem de oluşmuş olan yağlanmayı daha az seviyelere düşürebilecek en önemli şey kesinlikle düzenli spor yapmaktır.

Bunun için ağır sporlara yönelmeniz ya da bir sporcu kadar hareketli olmanıza gerek yok; kendinizi fazla yormadan her gün yarım saat yürüyüş yapabilir ya da yüzme gibi tüm vücudu hareket ettirebilen bir sporu uygulayabilirsiniz.

BUNU DA İNCELE

Hiç değilse evin içinde kas açıcı hareketler yapıp adım atarak bile hareketli bir yaşam tarzına geçiş yapabilirsiniz. Böylece sadece karaciğerinizde değil, tüm vücudunuzdaki yağ oranını dengeleyebilirsiniz.

Doğru ve Düzenli Beslenin

Birçok hastalıkta olduğu gibi karaciğer yağlanmasında da direkt olarak etki eden etmen beslenme şeklidir. Doğru ve düzenli beslenerek yağlanmanın azalmasını sağlamanız mümkün.

Yağlı, tuzlu, şekerli, unlu gıdalardan; hamur işi ve tatlılardan, fast food ürünlerden olabildiğince uzak durmaya çalışın. Akşam 6'dan sonra bir şey yememekle birlikte sabahları mutlaka kahvaltı yapmaya özen gösterin.

Günde üç öğün yemek yemenin yanı sıra ara öğünler için enerji verici, meyve ya da sebze gibi doğal besinlerle düzeninizi destekleyin. Olabildiğince antioksidan özelliği olan yeşil çay, sade kahve ya da ıhlamur gibi içeceklerden tüketin.
BUNU DA İNCELE

Alkolün karaciğer yağlanmasını en tetikleyici içecek olduğunu söylemiştik; alkolden olabildiğince uzak durarak yine yağlanmanın önüne geçebilirsiniz.

Bol Su ve Sıvı Tüketin

Her insanın günde birkaç litre su içmesi bir gerekliliktir. Vücudumuzun dengesini ve sağlığını koruması, biriken toksinleri atabilmesi, yaşayabilmemiz için en gerekli şey sudur. Birçok hastalık az su tüketmek nedeniyle meydana gelir.

Karaciğer yağlanması için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri de düzenli olarak su içmek ve sıvı tüketmektir. Günde mutlaka 2-3 litre civarında su içmeye ve doğal sıkım meyve ve sebze suları, soda, ayran gibi besleyici sıvı gıdaları tüketmeye önem verin.

Fazla Kilolardan Kurtulun:

Fazla olan her kilo, vücuda başka bir hastalık olarak geri dönecektir. Vücuttaki kilo ne kadar fazlaysa yağ oranı da o kadar artar; yağ oranı ne kadar artarsa sadece karaciğerle kalmaz ve bütün organların etrafında yağ oluşumu başlar.

Bu durum kişinin yavaş yavaş birçok hastalığa yakalanmasına; hatta malesef ki ölümüne kadar ilerleyebilir. Bu nedenle fazlalıklarınızdan olabildiğince kurtulmaya çalışın. Bunun için yukarda bahsettiğimiz beslenme ve hareketli yaşam maddelerinden destek alarak kendinizi yormadan, sağlıklı bir şekilde kilo vermeye çalışabilirsiniz.Yapamıyorsanız bir uzmandan destek alın.

Organik Elma Sirkesinden Yardım Alın

Elma sirkesinin iyi geldiği rahatsızlıklar saymakla bitmiyor, 'Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir' sorusuna da cevap olarak karşımıza çıkıyor. Karaciğer yağlanmasında uygulanabilecek bitkisel tedavilerin başında gelen elma sirkesi, organik olarak satın alındığında ekstra işe yarıyor.

Karaciğerin etrafını saran ve hücrelerinde birikmiş olan yağların dışarı atılmasına destek olan organik elma sirkesi, ayrıca metabolizmanın hızlanmasını ve vücuttaki fazla yağın da yakılmaya başlamasını sağlıyor.

BUNU DA İNCELE

Bununla da kalmıyor; karaciğerde ilerde oluşabilecek olan iltihap ve hastalıkların önüne geçmede de etki yaratıyor. Tüm bunlar için yapmanız gereken sadece suyun içine bir kaşık elma sirkesi eklemek! Bardağınızın boyutlarına göre elma sirkesini iki-üç tatlı kaşığı çokluğunda ekleyebilirsiniz.

Tadını beğenmezseniz ufak bir tutam da bal katıp yemek öncelerinde içeceğiniz bu mucizevi içeceğinizden, bir iki ay süresince yararlanmaya devam edebilirsiniz.

Bol Bol Limon Tüketin

Limonun içinde bulunan C vitamini değerlerinin yükse olması sayesinde, karaciğerde yararlı olan glutatyon üretimi artarak vücut daha sağlıklı bir şekle ulaşır. Bu enzimin görevi fazla toksini azaltmak, nötr hale getirmek olduğundan limonun bunu daha da aktif hale getirmesi, bu şekilde karaciğer yağlanmasının da azalmasını sağlar.

Yapılmış olan bazı araştırmaların sonucuna göre, limonun karaciğerde ve vücudun diğer bazı yerlerinde meydana gelen iltihapları kurutmada da etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Karaciğeriniz için salata ve çorbalarınıza bol bol limon sıkabilir ya da şu kürü yapabilirsiniz: Limonu ortadan ikiye bölüp yarısını bir fincan suyun içine katın.

İyice karıştırdıktan sonra için. Bu limonlu su karışımını bir ay boyunca her gün iki kez olmak üzere tüketebilirsiniz. Dilerseniz, limon aromasının daha etkili olabilmesi için gece yatmadan hazırlayacağınız limon dilimi katılmış suyu sabah da içebilirsiniz.

Zerdeçal Mucizesi

Sadece 'karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir' sorusunun değil, birçok hastalık sorusunun cevabı niteliğini taşıyan bir diğer mucize de zerdeçaldır.

Antioksidan bakımından en zengin baharatlardan biri olan, karaciğerde meydana gelen yağlanmaya fazlasıyla etki sağlayan ve yapılan araştırmalara göre bu yağlanmanın oluşumunun da önüne geçebilen bu değerli besini sık sık tüketmeye dikkat edin.

Vücutta fazladan biriken yağı yakmada da etkili olduğu için zayıflamaya dair birçok bitkisel kürün içeriğinde yer alan zerdeçalı karaciğeriniz için kullanmak isterseniz, 2 bardak suyun içine yarım çay kaşığı zerdeçalı döküp iyice kaynamasını sağlayın.

Bu karışımı bir ay boyunca her gün için. Dilerseniz aynı karışımı su yerine sütle de yapabilirsiniz.

Karahindiba

Günlük hayatımızda çok yeri olmayan bir bitki olsa da, birçok konuda etkili olan karahindiba, karaciğerdeki fazla yağı dışrı atmada ve sindirmede rol oynar. Hatta karaciğerin eskisine göre daha iyi çalışmasına ve güçlenmesine de yardım edebilir.

Yine bazı araştırmaların sonucuna göre karahindibanın yaprağından çıkan öz suyun alkol bazlı karaciğer yağlanmalarını önleyip gidermede büyük bir yarar sağladığı ortaya çıkmıştır.

'Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir' sorusunun cevabı olarak karanhindibayı tercih edeceksiniz; bir bardak sıcak suya iki çay kaşığı kuru hindiba katarak 10 dakika demlenmesini sağladıktan sonra, birazcık bal ekleyerek bu karışımı bir aya yakın bir süre boyunca günde 1-2 fincan olarak tüketebilirsiniz.

Yalnız dikkat etmeniz gereken bir nokta var; tüm bu bitkisel karışımları içmek için hamilelik, diyabet, tansiyon gibi sorunlarınızın ve kronik bazı rahatsızlıklarınızın olmadığından emin olmanız en iyisi olacaktır.

WhatsApp

Источник: https://misskadin.com/karaciger-yaglanmasina-ne-iyi-gelir-karaciger-yaglanmasina-iyi-gelen-seyler-459

Sağlıklı Beslenme Ve Spor Karaciğerin En Büyük İlacı

Karaciğer Yağlanmasından Korunmak İçin Beslenmenize Özen Gösterin!
Prof. Dr.

Yılmaz ÇAKALOĞLU
Gastroenteroloji
Memorial Şişli Hastanesi

Şişmanlık, yüksek kolesterol, şeker hastalığı ve düzensiz beslenme sadece kalp için değil karaciğer rahatsızlıkları için de risk faktörü oluşturuyor. Karaciğer yağlanmasının temel nedenleri arasında ise refah toplumunun yaygınlaşması nedeniyle insanların hazır gıdalar tüketerek aşırı kilo almaları ve hareketsiz yaşam biçimi gösteriliyor.

Memorial Hastanesi Gastroenteroloji ve Hepatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu karaciğer yağlanmasının nedenleri ve tedavi yöntemleriyle ilgili bilgi verdi.

Karaciğer yağlanması ciddi bir sorun mudur?

Evet, karaciğer yağlanması ciddi bir sorundur. Ama önce karaciğer yağlanması nedir? Onu konuşalım.

Karaciğer hücrelerinde yağ birikmesinin (karaciğer yağlanması) esas bozukluk olduğu durumların başında alkole bağlı karaciğer hastalıkları (alkole bağlı karaciğer yağlanması, akut alkolik hepatit, alkolik siroz gibi) gelir.

Ancak son yıllarda giderek artan şekilde, alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının da ciddi karaciğer hastalıklarına yol açabildiği ortaya konmuştur. Bu durum “alkol dışı yağlı karaciğer hastalığı hastalığı” (İngilizce literatürde “non-alcoholic fatty liver disease” – NAFLD olarak geçer) olarak isimlendirilir.

Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının nedenleri nelerdir?

Hiç alkol almayan, ya da günde 20gr’dan az alkol alan kişilerde meydana gelen karaciğer yağlanması ,alkol dışı karaciğer yağlanması olarak isimlendirilir. En önemli sebepleri olarak hiperlipidemi (kolesterol ve/veya trigliserid yüksekliği), şişmanlık, şeker hastalığı ve bazı ilaçlar sayılabilir.

Araştırmalar genel olarak metabolik sendrom olarak adlandırılan, merkezinde yanlış beslenme alışkanlıkları ile kilo fazlalığının yer aldığı ve insülin direncinin esas sorumlu mekanizma olarak suçlandığı bir tablonun söz konusu olduğunu gösteriyor.

Karaciğer yağlanması tıbbi sorun olarak karşımıza çıktığında bu hastaların %90’ından fazlasında hiperlipidemi(kolesterol ve/veya trigliserid yüksekliği), şişmanlık, gizli veya aşikar şeker hastalığı gibi sorunlar vardır ve bu rahatsızlıklar aynı zamanda kalp ve damar hastalıkları için de ciddi risk faktörleridir.

Ayrıca uyku-apne sendromu, kadınlarda polikistik over hastalığı ve başka bir çok patoloji bu metabolik sendrom kapsamında değerlendirilmektedir.

Karaciğer yağlanması nasıl anlaşılır? Teşhisi kolay mıdır?

Karaciğer yağlanmasının özel bir klinik belirtisi yoktur.

Ancak yukarda belirtilen risk faktörlerine sahip hastalarda, genel sağlık kontrolü veya bir hastalık sebebiyle yapılan biyokimyasal tetkikler sırasında, karaciğer testlerinin (sıklıkla ALT ve GGT) yüksek bulunması veya üst karın ultrasonografisinde karaciğerde yağlanma saptanması tanıya giden ilk adımdır. Bazen bahsedilen risk faktörlerine sahip olmayan kişilerde de karaciğer yağlanması olabilir. Genetik faktörlerin rolü söz konusudur. Alkol alan ama bunu gizleyen hastalar da tanı güçlüğü yaşanabilir.

Karaciğer yağlanması siroza yol açar mı?

Karaciğer yağlanması zamanla siroza ilerleyebilir. Biz yıllarca alkol almayan ve hepatit testleri de negatif çıkan hastaları, kriptojenik (sebebi bilinmeyen) siroz tanısıyla değerlendirdik. Son 20 yıldır, giderek artan bir şekilde bu hastaların bir kısmının karaciğer yağlanması zemininde siroz gelişen hastalar olduğunu öğrendik.

Obezite, şeker hastalığı ve ilk tanı konulduğunda karaciğer dokusunda yağlanmanın (steatoz) yanı sıra karaciğer iltihabı (hepatit) ve bağ dokusu gelişimi (fibrozis) bulunan hastalarda (bu tabloya “non-alcoholic steatohepatitis” NASH-alkol dışı karaciğer yağlanması ve iltihabı denir) siroz riski yüksektir.

Bunlar daha yakından izlenmeli ve yağlanmaya yol açan bozukluklar giderilmeye çalışılmalıdır.

Karaciğer yağlanması tedavisi olan bir hastalık mıdır?

Karaciğer yağlanması genel olarak düzelebilir bir rahatsızlıktır.

Özellikle sorun basit yağlanma (iltihab ve bağ dokusu artışı yok) aşamasında iken diyet, egzersiz ve gerekirse ilaçlarla şişmanlık, hiperlipidemi ve varsa şeker hastalığı ile gerektiği gibi mücadele edilir ve başarı sağlanırsa yağlanma azalır, hatta kaybolur.

Aslında sorunun kapsamı geniştir ve iç hastalıkları, kardiyoloji, endokrinoloji ve gastroenteroloji uzmanları ile birlikte diyet ve sağlıklı beslenme uzmanlarını da içine alan multidisipliner bir yaklaşımı gerekli kılmaktadır.

Karaciğer yağlanmasına ne kadar sıklıkla rastlanır?

Karaciğer yağlanması çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Türkiye ve gelişmiş batı ülkelerinde obezite, hiperlipidemi ve aşikar-gizli şeker hastalığı toplumun en az üçte birini etkileyen ciddi sağlık sorunlarıdır. Dolayısıyla bu kişilerin çoğunda görülen karaciğer yağlanmasına da çok sık rastlanır. Hatta karaciğer yağlanmasına en sık rastlanan karaciğer hastalığı bile denilebilir.

Alkol almamak karaciğeri korumak için yeterli midir?

Alkol almamak karaciğeri korumak için yeterli bir önlem değildir. Özellikle ülkemizde sirozun sadece %10-15’inin sebebi alkoldür. Türkiye’de sirozun en sık sebebi hepatit B ve hepatit C olmaya devam etmektedir.

Üzerinde durduğumuz alkol dışı yağlanma giderek artan sıklıkta siroza sebep olabilen bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Sağlıklı beslenme ve düzenli spor ile sağlanacak uygun kiloya ek olarak, hiperlipidemi ve glikoz metabolizması bozuklukları ile sıkı mücadele işin esasını oluşturmaktadır.

Bu sadece karaciğer için değil, genel sağlık için de gerekli olan bir yaklaşımdır.

Aşırı kalori alımı, yanlış ve dengesiz beslenme, yağ ve karbonhidrat tüketimindeki artış, rafine ürünler, doğal olmayan besinler ve tabi ki hareketsiz, sporsuz yaşam.

Sonuç şişmanlık!!! Şişmanlıkla beraber cilt altı yağ dokusu ve daha tehlisi organ çevresi yağ dokusu gelişiyor ve artıyor.

Bunlar olurken vücudumuzun metabolizma fabrikası olan karaciğerin de yağ biriktirmesi kaçınılmaz oluyor.

Bel Çevresi Kilodan Çok Daha Önemli

 • KADIN ERKEK
 • KUTU 2: BEL ÇEVRESİ (cm) >88 >102
 • TRİGLİSERİD (mg/dl) ≥150 ≥150
 • HDL(mg/ld)

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/saglikli-beslenme-ve-spor-karacigerin-en-buyuk-ilaci/

Karaciğer Yağlanması Beslenme ve Diyet Tedavisi

Karaciğer Yağlanmasından Korunmak İçin Beslenmenize Özen Gösterin!

Normal yağ içeriği %10un altında olan karaciğerde bu oranın artması karaciğer yağlanması olarak tanımlanmaktadır. Toplumumuzda her 4-5 kişiden birinde karaciğer yağlanması görülmektedir.

Kadın ve erkeklerde aynı sıklıkta görülebilmektedir. Normal ve sağlıklı bireylerin karaciğerlerinde az miktarda yağ bulunabilir ve bu herhangi bir hastalığa neden olmaz.

Ancak karaciğerdeki yağ miktarının aşırı artması bir takım yapısal ve fonksiyonel değişikliklere yol açar.

Karaciğerde aşırı yağ birikmesi sonucu iki durum meydana gelebilir:

 • Karaciğerde iltihap /yangı meydana gelir.
 • Karaciğerde iltihap olmaması durumunda ise aşırı yağlanma karaciğerin harap olmasına(nekroz) neden olur. Bu durum da ileride siroza ve karaciğer kanserine neden olabilir.

Bu nedenle karaciğer yağlanması tanısı konmuş bireyler sıkı takip edilmelidir. Karaciğer yağlanması beslenem tedavisi hasta – doktor – diyetisyen işbirliğinde sürdürülmelidir.

Karaciğer yağlanmasının nedenleri

 • Kolin, metionin gibi karaciğer yağlanmasını önleyici faktörlerin diyette olmaması
 • Diyetle alınan yağların veya yağ dokularından gelen yağların karaciğerde aşırı yağ asidi birikimi oluşturması
 • Yağ asidi sentezinin arması
 • Yağ oksidasyonunun azalması
 • Protein yapımında bozukluk olması( yağların taşınmasındaki azalma sonucu lipoproteinlerin oluşamaması)
 • Protein enerji malnutrisyonu
 • Açlık ve aşırı kilo kaybı
 • Diyabet
 • İnsülin direnci
 • Şişmanlık
 • Malabsorbsiyon sendromu
 • Ülseratif kolit
 • Rejional enteritis
 • Aşırı A vitamini kullanma
 • Aşırı şişmanlıkta yapılan jejunum by pass ameliyatı
 • Kronik pankreatit
 • Karbontetraklorür ,tetrasiklin ve kortikosteroidler gibi ilaçların uzun süre kullanımı
 • Wilson hastalığı
 • Uzun süre damardan(parenteral) beslenme
 • Aşırı alkol tüketimi

Belirtileri:

 • Vücut ağırlığında azalma
 • İshal
 • Ascit(karında sıvı toplanması)
 • Ayaklarda ödem
 • Kuru cilt
 • Kansızlık
 • Karaciğer büyümesi
 • Nadiren sarılık görülür.

Karaciğer Yağlanmasında beslenme ve Diyet Tedavisi

Uygun bir diyet iyileşme için çok önemlidir. Genellikle günlük alınması gereken kalori miktarı normaldir. Hızlı ağırlık kaybından kaçınılmalıdır. Eğer hasta fazla kilolu ise haftada 1 kg ağırlık kaybı hedeflenmelidir. Ancak eğer hasta zayıfsa kalori miktarı artabilir.

Karaciğer yağlanması olan kişilerde genel olarak sıklıkla kilo problemi görülmektedir. Uzun süreli sağlıklı kilo kaybı hastalığın seyrini de olumlu yönde etkilemektedir.

Ayrıca uygulanacak profesyonel egzersiz planları ve fiziksel aktiviteyi arttırmaya yönelik önerilerde hastalığın iyileşmesine yardımcı olabilir.

Sağlıklı Kilo Vermek konusunda daha detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıda yer alan konuları inceleyebilirsiniz.

Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri Rehberi | Sağlığınızı Geri Kazanın

Sağlıklı Zayıflama Önerileri

Kilo Vermeyi Engelleyen Hastalıklar

Günlük alınması gereken protein miktarı fazladır. Günlük 75-100 g protein alınmalıdır. Tabi bu değer kişinin yaşı, cinsiyeti ve aktivite düzeyine göre şekillenmektedir.

Bu konuda bir diyetisyenden yardım alınması gerekebilir. Fazla proten alımı sağlığı olumuz yönde etkileyebilir.

Aşırı protein alımı sonucu kan da ürik asit düzeyi artabilir, böbreklerde ve gastrointestinal sistemde bir takım sorunlar baş gösterebilir. (Bknz: Fazla Protein Alımı ve Zararları )

Yağ miktarı azaltılmalıdır.  Günlük alınan yağ toplam enerjinin %25ini geçmemelidir. Kaymak, krema, yağlı etler, mayonez, sakatat, tereyağı, sucuk, salam sosis gibi fazla yağlı yiyeceklerden sakınılmalıdır.Özellikle doymuş yağlardan kaçınılması gerekmektedir. Doymuş yağlar genellikle hayvansal yağlarda bulunur ve karaciğer yağlanması olan kişilerde de tüketimi sakıncalıdır.

(Ayrıca Bknz:Doymuş Yağ ve Yağ Asitleri Nedir | Hastalıkların Tetikçisi)

Karaciğer yağlanması diyetinde alkole yer yok!

Alkol tüketimi karaciğer yağlanmasının hem sebebi hemde seyrini olumsuz etkiyen bir kompanentidir. Bu bağlamda karaciğer yağlanması beslenme tedavisinde alkolün yeri kesinlikle yoktur. Normal şartlarda güvenilir alım düzeyi olan alkolü, bu hastalar tamamen hayatından çıkarmalıdır. Aksi durumda hastalığın seyri kontrol altına alınmayabilir.

(Ayrıca Bknz: Alkolün Zararları/ Alkol Tüketimine Bağlı Hastalıklar)

Karaciğer yağlanması diyetinde dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir tanesi de şeker tüketimidir. Aşırı basit şeker tüketimi karaciğerdeki yağlanma düzeyini arttırabilmektedir.

Bu hastalarda karbonhidrat tüketiminde aşırı bir kısıtlamaya gidilmemekle beraber, diyette yer alan karbonhidratın cinsinde önemli değişikler yapılması gerekmektedir.

Özellikle posa yoğunluğu yüksek rafine olmamış karbonhidrat tüketimi hastanın hem kilo verme sürecine katkı sağlar hemde hastalığın seyrinin olumlu yönde ilerlemesine olanak sağlar. Antioksidan vitaminler ve minerallerce zengin olan ve aynı zamanda iyi bir posa kaynağı olan sebzelerin tüketimi de bu dönemde arttırılabilir.

Kolin, karaciğerde bulunan yağların vücuda dağılmasında görev alır.  Karaciğer yağlanmasında diyette kolin eksikliği söz konusu olabilir. Kolin karaciğerde bulunan yağların vücut tarafından kullanılmasını sağlar.

Vücutta yeteri miktarda kolin bulunmaması karaciğer yağlanmasına sebep olur. Kolinin bir formu olan lesitinin de diyetle günlük 1-2 g eklenmesi iyileşme açısından yararlı olur.

Yumurta sarısı ve soya fasulyesi lesitin açısından zengin kaynaklardır.

Katkı: Akın Fatih Yıldız

Источник: https://www.beslenmerehberim.net/karaciger-yaglanmasi-beslenme/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.