Karanlık ortamlarda çalışmak hamile kalmayı zorlaştırıyor.

içerik

Hamile Kalmanın Yolları: Uzman Görüşleri ve Önerileriyle! | Anneysen.com

Karanlık ortamlarda çalışmak hamile kalmayı zorlaştırıyor.

Hamile kalmak için öneriler aramadan önce doktoruna görünüp, ayrıntılı sağlık kontrolünden geçmen iyi olabilir. Bu kontrolle, hamile kalmadan önce giderilmesi gereken tıbbi herhangi bir sorunun varsa ortaya çıkar ve sen de bu sorunun üstesinden gelme imkanı edinirsin.

Ayrıca, hamilelik konusunda bilgi edinme, aklındaki soruları sorma, ilaç kullanımına dair doktorun tavsiyelerini öğrenme gibi birçok önemli konuda konuşma imkanı da bulmuş olursun.

Bu arada doktor kontrolünün bir kısmını da diş kontrolünün oluşturması gerektiğini söyleyelim. Hatta diş doktoruna görünmenin, sağlık kontrolünün en önemli kısımlarından biri olduğunu belirtmek lazım. Bunun sebebi hamilelik hormonlarının, ağız ve diş eti sorunlarını ağırlaştırabilir olması.

Buna ek olarak, bazı araştırmalar, hamilelik sırasında karşılaşılan bazı komplikasyonların diş eti hastalıklarıyla ilişkili olduğunu gösterir. Bu yüzden, hamilelik sırasında dişçi koltuğuna oturmak yerine, diş röntgeni, dolgu, diş cerrahisi gibi dişlerinle ilgili yapılması gereken işlemleri hamilelik öncesinde yaptırmanı öneririz.

Daha fazla bilgi al: Hamilelikte Diş Bakımı

2. Prof. Dr. İsmail Çepni: “Hamilelik vitaminlerini kullanma zamanı!”

Prenetal vitaminlere başlamak hamile kalma yöntemleri arasında ilk tavsiyelerden biri olabilir. Ne gereği var diyorsan, emin ol ki çok faydası var. İşte hamilelik öncesi vitamin kullanımının sebepleri:

Gebelik sırasında vücudunun folik asit, kalsiyum ve demir ihtiyacı artar ve bu ihtiyacı karşılamak için dışarıdan takviye gerekir. Bu takviyeyi de vitaminlerle sağlayabilirsin. Doktorlar hamilelikten 3 ay gibi bir süre önce bu vitaminlere başlamayı önerir.

Peki, bedenin bu maddelere neden ihtiyaç duyar?

 • Öncelikle, folik asitten başlayalım. Hamilelikte folik asit, bebeğin beyin ve omuriliğinde oluşan anomalileri önlemeye yardımcı olur. Bebeğinin daha sonrasında beyin ve omuriliğe dönüşecek olan nöral tüpleri daha hamileliğin ilk ayında oluşmaya başlar. Bebeğinin gelişiminin bu en kritik zamanında, daha hamile olduğundan dahi haberinin olmama ihtimali var. Bu sebeple hamilelik öncesi folik asit kullanımına başlaman iyi olur.

Ayrıntılı bilgi istersen: Folik Asit Hamile Kalmak İsteyenlere Nasıl Yardımcı Olur?

 • Hem senin hem de bebeğinin güçlü kemik ve dişlere sahip olması için kalsiyum ilaçları kullanman gerekebilir. Bu ilaçlar aynı zamanda kas, sinir ve dolaşım sistemlerinin düzgün gelişmesine de yardımcı olur.
 • Son olarak, demir takviyesi ise senin ve bebeğinin kan ve kas hücrelerinin gelişimini destekler. Böylece, kansızlığı da önlemen kolaylaşır.

Hamileliğe Hazırlıkta Hangi Vitaminleri ve Ek Besinleri Alman Gerektiğini Öğren!

Yine de bu vitaminleri almadan önce, doktoruna danışmanı öneririz.

Hamile kalma yolları arasında en önemli konulardan biri de beslenme! Hamilelik öncesi sağlıklı bir beslenme düzeni, gelişen ceninin hamileliğin ilk aylarında iyi beslenmesini sağlar.

Gebe olduğunu öğrenmen bebeğinin büyümeye başladığı ilk zamanlardan sonraya denk düştüğü için, hamile kalmayı planlamaya başladığın an itibariyle sağlıklı beslenmeye başlamanı öneririz.

Böylece, bebeğine 9 ay boyunca sağlıklı bir büyüme ortamı sağlayabilirsin.

Buna da bak: Hamilelik Öncesi Beslenme Programında Hangi Besinler Olmalı?

“Gebelik öncesi beslenme nasıl olmalı?” diye sorarsan;

 • Diyet yapmamalı,
 • Dengeli yemek yemeli,
 • Yediklerinin besin değerlerinin yüksek olmasına dikkat etmelisin diyebiliriz.

Yukarıda bahsettiğimiz folik asidi, beslenme yoluyla vücuda almak da önemli. Folik asit hangi besinlerde bulunur dersen, tam tahıllı ve yeşil yapraklı bitkiler ilk akla gelenler.

“Hamile kalmak için ne yemeli?” sorusunun daha ayrıntılı cevabı için seni aşağıdaki videoya alalım:

4. Op. Dr. Altuğ Semiz: “Yumurtlama dönemini takip et!”

İşte, “Nasıl hamile kalınır?” sorusunun en kilit noktasına geldik. Hamile kalmayı kolaylaştıran yöntemlerden en önemlisi, ovülasyon dönemin hakkında bilgi sahibi olman! Aylık döngünü takip etmen ve yumurtlama belirtilerini öğrenmen, hamile kalma ihtimalinin yüksek olduğu dönemi kaçırmaman açısından önemli!

Yumurtlama, genellikle adet döngüsünün ortasında gerçekleşir. Ortalama bir adet döngüsü, kanamanın ilk gününden bir sonraki kanamaya kadar 28 gün sürer. Ancak her kadının süreci farklı ilerler. 21, 28 veya 31 gün sürebilir. Öncelikle seninkinin kaç gün sürdüğünü belirlemelisin.

Bunun için öncelikle adetinin başlama gününü işaretlemelisin. Her bir adet döngünün kaç günde tamamlandığını da tespit etmelisin. Çoğu kadın için, yumurtlamaya en uygun zaman, adet döngüsünün ortasındaki 4. güne denk gelir.

Adet döngünü belirlemek, yumurtlama (ovülasyon) dönemini ve hangi günlerde cinsel ilişkiye girersen hamile kalma şansının daha fazla olduğunu gösterir. Peki, hamile kalmak için adetten kaç gün sonra ilişkiye girilmeli? Regl dönemini takip eden 14. gün, hamile kalma şansının en yüksek olduğu gündür, aklında olsun.

Bu işin kilit noktası nedir: Adet Döngüsü Nedir? Yumurtlama Dönemiyle Nasıl Bir Bağlantısı Vardır?

5. Hamilelik öncesi düzenli seks yap!

Kolay hamile kalma yollarını arayanların en çok merak ettiği konu, nasıl ve ne zaman seks yapacakları oluyor. Bebek sahibi olmak için partnerinle sık sık seks yaparsan hamile kalma ihtimalin de artar.

Her gün cinsel ilişkide bulunmanın sperm sayısını azaltarak, hamile kalmayı zorlaştırdığını düşünüyorsan, yeni araştırmaların bu kanının doğru olmadığının gösterdiğini söyleyelim.

Her gün cinsel birliktelik yaşamanın, 2 günde 1 birlikteliğe kıyasla, az da olsa hamilelik ihtimalini arttırdığı gözlemlendi. Bu sebeple, sperm sayısına dair bir tedirginlik yaşamamanı öneririz.

Ayrıca, sık birliktelik ile ovülasyon günlerini kaçırma ihtimalini de ortadan kaldırmış olursun.

Bu arada hamile kalmak için bazı pozisyonların daha uygun olduğu da düşünülüyor.

Bu haberi verdiğimiz için üzgünüz ama bu düşüncenin kolay hamile kalma yöntemlerinden biri olduğunu kanıtlayan bilimsel bir araştırma henüz yok.

Cinsel ilişki sırasında seçtiğin pozisyon, gebe kalmanı engellemiyor ya da doğurganlığını arttırmıyor. Evet, bazı pozisyonlar var ancak bunlar sadece hamile kalman konusunda sana biraz yardımcı oluyor, o kadar.

Sen yine de bak: Hamile Kalma Pozisyonları

6. Hamilelik öncesi alkol ve sigara kullanımını bırak!

Günde bir kadeh içki tüketiminin hamile kalma ihtimalini azaltmayacağını düşünen birçok insan var ve bunun doğru olmadığını gösteren herhangi bir çalışma da yok.Ancak fazla alkol tüketimi doğurganlığı azaltır ve adet döngünü bozarak yumurtlama gününü belirlemeni zorlaştırır.

Ayrıca hamile kalmayı planlayıp, bunun için korunmadan seks yapmaya başladığın süreçte, ne zaman hamile kalabileceğini bilemezsin. Hamile kalmış olma ihtimaline karşı alkolden uzak durmanı öneririz.

Sigara içerek, rahim ağzı sıvısında spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyen değişikliklere sebep olursun, bu sebeple sigaranın doğurganlığı azalttığını söyleyebiliriz. Yalnızca senin değil; partnerinin de sigara kullanması sperm kalitesi için sakıncalı.

Beyler size sesleniyoruz: Sperm Kalitesi Nasıl Arttırılır?

Sigara içmek, yumurtalarının yaşlanmasına da sebep olur. Örneğin, 30 yaşındayken sigara içtiğin için 40 yaşındaki bir kadınınki gibi hareket eden yumurtalara sahip olabilirsin. Bu durum, devamında hamile kalmanı zorlaştırmış olur.

7- Biyolojik yaşını geçirme!

Geldik en önemli sorulardan birine: Hamile kalma yaşının sınırı nedir?

Bu soruyu şöyle cevaplayalım: 35 yaşından sonra doğurganlık azalıyor, yani hamile kalma olasılığı azalıyor. Fakat herkes için “Şu yaşa kadar hamile kalınabilir.” gibi bir şey söylemek mümkün değil. Ama 35 yaşına gelmeden bebek sahibi olmaya karar verirsen hamile kalman ileriki yaşlara göre daha kolay olur. Yani kolay çocuk yapma yollarından biri de bu yaş aralığını geçirmemek!

8- Yüksek ısıdan uzaklaş!

Saunaya gitmeyi veya sıcak suyla banyo yapmayı seviyorsan hamilelik öncesinde bu alışkanlıklarına ara vermelisin. Eşin için de şöyle bir uyarımız var: Testislerin fazla ısınması, sperm üretimini olumsuz etkiler. Testisler vücudun diğer kısımlarına göre daha soğuk tutulmalı, aklınızda olsun.

Hamile Kalmak İsteyenler İçin Uzak Durulması Gereken 10 Şey!

9- Kayganlaştırıcı kullanma!

Kayganlaştırıcı kullanmanın, spermlerin yumurtaya daha kolay ulaşmalarını sağladığı yönünde bir düşünce var ve bu, kolay hamile kalmanın yollarından biri sayılıyor. Ancak durum tam tersi! Kayganlaştırıcı jeller vajinanın pH değerini değiştirir ve spermler için uygun olmayan bir ortam yaratır.

10- Kilonu kontrol altında tut!

Hamile kalmanın kolay yollarından biri de ideal kiloda olman. Bu yüzden beslenme düzeninin yanında kilonu da kontrol altına alman gerekli. Çok kilolu ya da zayıf olman hamile kalma şansını düşürür. İyi ve sağlıklı bir beslenme programı ideal kilona da ulaşmanı sağlar.

Çok zayıf ya da çok kilolu olmak hamile kalma ihtimalini azaltır. Hamile kalabildiğin durumda ise bazı komplikasyonlar yaşama ihtimalini arttırır. Bu anlamda ideal kiloda olmanın hamileliğinin kolay geçmesi açısından önemli olduğunu hatırlatalım.

Videosu da var:

Kaynak:

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler – Heidi E. Murkoff ve Sharon Mazel

Источник: //www.anneysen.com/hamilelik-planlama/makale/hamilelige-hazirlik-10-oneri-ile-hamile-kalmanin-yollari_10414

Hamilelik öncesinde bunlardan uzak durun

Karanlık ortamlarda çalışmak hamile kalmayı zorlaştırıyor.

Alkol: Kadının içtiği alkol miktarı arttıkça çocuk sahibi olması zorlaşır. Alkol yumurtlamayı, yumurtanın fallop tüplerinde taşınmasını ve embriyonun rahme tutunmasını engelleyerek gebeliği önler.

Erkeklerde alkol sperm sayısı ve normal yapıdaki sperm oranı azalır. Hem anne hem de baba adayının gebelik elde edilmesi planlanan dönemden birkaç ay önce alkol almamaları gerekir.

Sigara: Sigara dumanı birçok zararlı madde içerir. Sigaranın üreme sağlığına verdiği zarar içilen sigara miktarı ve süresine bağlıdır. Günde 15 adetten fazla sigara içenler ve erken yaşta sigara içmeye başlayan kadınlarda üreme sağlığı daha çok etkilenir.

Sigara içen kadınların gebe kalabilmesi için geçen sürenin 1 yıldan fazla olma ihtimali içmeyenlere göre 4 kat daha fazladır. Gebe kalabilme olasılığı içilen sigara miktarına bağlı olarak yüzde 25-50 oranında azalır. Sigara içilmesi tüp bebek uygulamalarının başarısını da olumsuz etkiler.

Sigara içen kadınlarda dış gebelik daha sık görülür.

Fazla miktarda sigara içen erkeklerde sperm kalitesi bozulur. Anormal yapıdaki spermlerin sayısı artar, sperm hareketliliği azalır, eşlerde düşük ve anomalili doğum yapma riski artar. Sigara kullanmayı bıraktıktan sonra 4 ay içinde sigaranın üreme sağlığında yol açtığı zararlı etkilerin birçoğu kaybolur.

Dış gebelik nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Kadınlarda bu ilaçlar adet düzensizliklerine, yumurtlama düzensizlikleri, adet kanamalarının kesilmesi ve kısırlığa neden olur.

Erkeklerde testislerde atrofi (testislerin küçülmesi), sperm sayısının azalması, azospermi ve kısırlığa neden olur. Erkek ve kadınların bu ilaçları kullanmaktan kaçınmaları gerekir.

Hamile kalmayı zorlaştıran ilaçlar 

Anne adaylarının sağlık sorunlarının tedavisi için önerilen ilaçları jinekologlarına danışarak kullanmaları gerekir.

Alerji, soğuk algınlığı, öksürük, mide hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, böbrek hastalıkları ve tiroit bezi hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlar, ağrı kesiciler ve antibiyotikler üreme sağlığını etkileyebilir.

Kullandığınız reçeteli ve reçetesiz satılan tüm ilaçları jinekoloğunuza bildirmeniz ve gerektiğinde tedavinin tekrar düzenlenmesi gerekir.

Erkeklerinde çocuk sahibi olmaya karar verdikleri dönemde kullandıkları ilaçlara dikkat etmeleri gerekir.

Hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar cinsel isteksizlik ve impotansa neden olur.

Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar testisleri etkileyerek sperm üretimini bozar ve infertiliteye neden olur.

Sedef hastalığının tedavisinde kullanılan metotraksat testislere zarar vererek sperm üretimine zarar verir.

Mide ülseri tedavisinde kullanılan simetidin, epilepsi tedavisinde kullanılan fenitoin, gut hastalığının tedavisinde kullanılan kolşisin sperm sayısının azalmasına neden olur.

Cep telefonu ve gebelik

Bu cihazlar özellikle radyasyon yayan diğer cihazlar ile beraber kullanıldıklarında üreme sağlığını olumsuz etkiler. Cep telefonlarını vücudunuza temas ettirmemeniz ve üreme organlarınıza yakın yerde taşımamanız gerekir.

Elektrikli battaniye sperm hareketliliğini azaltıyor!

Elektrikli battaniye: Elektrikli battaniyeler hem ısı, hem de elektromanyetik alan yaratarak üreme sağlığına zarar verir. Elektrikli battaniyeler kadınlarda yumurtlama düzensizlikleri ve adet düzensizliklerine yol açar.

Erkeklerde sperm sayısı ve hareketliliğinde azalmaya neden olur.

Özellikle gebelik elde edilmeye çalışılan dönemlerde elektrikli battaniye kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Ev dekorasyon ve tamirinde kullanılan ürünler

Ev dekorasyonu ve tamiratında kullanılan birçok ürünün içerdiği kimyasal maddeler üreme sağlığına zarar verir.

Boyalar, tiner ve incelticiler, yapıştırıcılar üreme sağlığını etkileyerek kısırlık ve düşüklere neden olabilir.

Erkeklerde bu ürünler sperm sayısında azalmaya, kısırlığa ve eşlerinde düşük ve anomalili bebek doğumuna neden olur.

Gebelik planlandığı dönemde ve gebelik sırasında bu maddelere maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Eviniz boyandığında çok iyi havalanmasını sağladıktan sonra evde yaşamaya başlayın.

Ev temizliğinde kullanılan bazı ürünler gebe kalmayı zorlaştırıyor

Ev temizliğinde kullanılan mobilya cilası, çok amaçlı temizleyiciler, halı şampuanları, oda spreyleri, banyo ve tuvalet temizliğinde kullanılan deterjanlar üreme sağlığına zarar verebilir. Bu ürünleri kullanırken eldiven kullanılması ve temizlenen mekanların iyi havalandırılması gerekir.

Mikrodalga fırınlar

Mikrodalga fırınların kadınlarda adet düzensizliklerine, yumurtlama bozukluklarına, infertilite ve düşüklere neden olduğu gösterilmiştir.

Mikrodalga fırınlardan yayılan radyasyonun erkeklerde de sperm sayısını azalttığı düşünülmektedir.

Son yıllarda üretilen mikrodalga fırınlardaki radyasyon kaçakları çok azalmıştır. Fırınınızın kapağının sıkıca kapandığından emin olmanız ve fırın çalışırken fırından mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

Kullanmadığınız zaman fişini çekin

Elektrikli küçük aletler: Bu cihazların birçoğu tek başına zararlı değildir. Aynı anda kullanılan birden fazla cihazın etkileri birleşerek zararlı olabilir. Çalışan cihazlardan uzak durmak ve kullanılmadıkları zaman fişten çekmek bu cihazların yol açabileceği zararlı etkilerden korunmanızda yardımcı olur.

Kişisel bakım ürünleri

Kağıt havlu, tuvalet kağıdı, tampon ve pedler gibi ürünlerin üretilmesi sırasında dioksin adı verilen kimyasal bir yan ürün oluşur. Bu madde çay poşetlerinde, kahve filtrelerinde de bulunan bu madde az miktarda toprak, su ve havaya da karışır.

Dioksin kadınlarda kanser ve endometriozis hastalığına neden olur. Bu ürünler kadınlarda genital organların mukozasına direk temas ettiği için dioksin emilir. Özellikle endometriozis hastalığı olan kadınların dioksin içeren ürünleri kullanmaktan kaçınmaları gerekir.

Dioksin erkeklerde sperm üretimini azaltır ve testis kanserine neden olabilir.

Vajinal duşlar da kadın üreme sağlığına zarar verir. 1996 yılında yapılan bir çalışmada vajinal duşların gebe kalma olasılığını yüzde 30 azalttığı gösterilmiştir. Özellikle 18-24 yaşları arasında vajinal duş kullanımı üreme sağlığına daha çok zarar verir.

X-ışını

İyonizeonize radyasyona maruz kalınması kadın ve erkek üreme sağlığını olumsuz etkiler. Kadınlarda yumurtalıklarda, erkeklerde testislerde bulunan genetik materyal taşıyan yumurta ve spermlere zarar verir. Bu durum düşük ve anomalili doğum oranını arttırır.

Yumurta ve sperm hücrelerinin döllenme yeteneği bozulur. Erkekler kadınlardan daha çabuk etkilenir.

Uçak yolculuğu

Sık uçak yolculuğu yapan kişiler ve hostesler atmosferik radyasyona maruz kalırlar, bu kadınlarda yumurtlama düzensizlikleri, gebe kalmada zorluk ve düşükler görüler. Atmosferik radyasyon erkeklerde sperm sayısının ve normal yapıdaki sperm oranının azalmasına neden olur.

Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/hamilelik-oncesinde-bunlardan-uzak-durun/

Hamile kalmak istiyorsanız vakit kaybetmeden yapmanız gereken beslenme değişiklikleri

Karanlık ortamlarda çalışmak hamile kalmayı zorlaştırıyor.

Bebeğiniz için yapabileceğiniz ilk ve en önemli şey hamileliğe karar verdiğiniz andan itibaren – ve hamileliğiniz boyunca – sağlıklı beslenmektir. Eğer anne olmayı planlıyorsanız daha sağlıklı beslenme tercihleri yapmak için mutlu haberi aldığınız günü beklemeyin.

[ Gebelik testini en erken ne zaman yapabilirim?]

Hamileliğe hazırlandığınız dönemde yediklerinize özen göstererek hamileliğe bomba gibi bir başlangıç yapmış olursunuz. Daha da önemlisi bebeğinizin sağlıklı gelişimi için gerekli ortamı hazırlarsınız. Güncel araştırmalar hamile kalmadan önce yediklerinizin de bebeğinizin sağlığını etkilediğini gösteriyor.

Bir süredir hamile kalmaya çalışıyorsanız beslenme tercihlerinin doğurganlığı da etkileyeceğini unutmayın. Hamilelik şansının maksimum olması için vücudunuzun tam formunda olması gerekir. Yani hem siz hem de eşiniz sağlıklı beslenmeye başladığınızda hamile kalma olasılığınız daha yüksektir.

Hamilelik öncesi sağlıklı beslenme tam olarak nasıl olmalı?

Sayısı her geçen gün artan diyet trendleri gözünüzü korkutmasın. Sağlıklı beslenmek için sevdiğiniz yiyeceklerden vazgeçmek veya yediğiniz her lokmayı hesaplamak zorunda değilsiniz.

Hem kendiniz hem de bebeğiniz için yapmanız gereken; tüm besin gruplarından dengeli bir şekilde tüketmektir.

görsel: Honestly Yum

Hedefimiz aşağıdaki besin dağılımını yakalamak olmalı:

 • Her gün en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmeye çalışın. Bir porsiyon meyve/sebzeden kastedilen 1 bardak portakal suyu veya 2 orta boy brokoli çiçeğidir.
 • Ekmek, makarna ve pilav gibi nişastalı yiyeceklere bol bol yer ayırın. Her öğünde 1 porsiyonu bu yiyecekler oluşturmalı. Mümkünse lif açısından daha zengin olan tam tahıllı versiyonları tercih edin.
 • Günde 2 porsiyon yağsız et, tavuk, balık, yumurta ve baklagiller gibi protein içeren yiyecekler tüketin. Toplam balık tüketimi haftada iki porsiyon olacak şekilde ayarlamaya çalışın.
 • Yeterince kalsiyum aldığınızdan emin olmak için günde 3 porsiyon kadar az yağlı süt ve süt ürünleri tüketin. Bu 3 porsiyondan biri yoğurt veya yarım yağlı süt olmalı.
 • Hamileliğe hazırlanırken demir depoları önemli. Bu nedenle kırmızı et, baklagiller, kuru meyve, ekmek ve koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi demir açısından zengin besinlere de yer ayırın.
 • C vitamini, et dışındaki besinlerden demir almanıza yardımcı olur. Yani demir bakımından zengin bir öğün hazırladığınızda, meyve suyu gibi bir C vitamini kaynağı da ekleyin.
 • Pasta, kek, çörek, meşrubat ve fast-food gibi aşırı miktarda yağ, şeker ve tuz içeren yiyecekleri sınırlandırın. Bu yiyecekler tokluk hissi yaratır ama besleyici değildir.

Hamilelik öncesi dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da kilonuz. Eğer hamilelik planlıyorsanız vücut kitle indeksinizin normal aralıkta olması ideal olandır. Anne adaylarının 18,5 – 25 arası İ değerini tutturması ve bu değeri koruması önerilir.

Vücut kitle indeksinizi bilmiyorsanız endişelenmeyin; buyurun sizi şu sayfaya alalım: Vücut kitle indeksi hesaplama

Kilo problemleri hamile kalmanızı zorlaştırabilir. Ancak daha da önemlisi düşük, erken doğum, düşük doğum kilosu ve daha bir çok ciddi komplikasyon riskini artırır.

[ Adet gecikmesinin hamilelik dışında en yaygın 7 sebebi]

Kısacası eğer çok zayıfsanız veya fazla kilolarınız varsa şimdi forma girmenin tam zamanı.

Folik asit ve diğer takviyeler

Doğum kontrolü bıraktığınız andan itibaren mutlaka folik asit takviyesi almaya başlamalısınız ve hamileliğinizin 12. haftasına dek devam etmelisiniz.

Bebeklerde omuriliğin tam gelişmemesi sonucu ortaya çıkan ve spina bfida adı verilen hastalığın en önemli sebebi folik asit eksikliği. Hamilelik öncesi ve hamileliğin ilk 12 haftası folik asit alarak bebeğinizi ömür boyu etkileyecek bu hastalıktan ve diğer nöral tüp bozukluklarından korumuş olursunuz.

Hamilelik öncesi günde 400 mikrogram (mcg) folik asittakviyesi almanız gerekiyor. Anne adayları için üretilen bazı multivitamin takviyeleri gerekli folik asidi de içerir.

Eğer böyle bir multivitamin kullanıyorsanız içeriğini kontrol edin. Aldığınız vitamin takviyesi yeterli miktarda folik asit içeriyorsa ayrıca folik asit almanıza gerek yok.

Emin değilseniz doktorunuzdan veya eczaneden yardım isteyin.

Aşağıdaki durumlarda 400 mikrogramdan daha fazla folik asit alınması gerekir. Eğer bu durumlardan herhangi biri geçerliyse mutlaka doktora danışın:

 • Daha önceki bir gebelikte spina bfida veya başka bir nöral tüp bozukluğu geliştiyse
 • Sizde, eşinizde veya birinci dereceden bir akrabanızda nöral tüp bozukluğu varsa
 • Epilepsi ilacı kullanıyorsanız
 • Çölyak (celiac) hastalığı varsa
 • Orak hücre hastalığı (orak hücreli anemi) varsa
 • Akdeniz anemisi (talasemi) varsa
 • Vücut kitle indeksiniz 30'dan yüksekse
 • Şeker hastalığı (diyabet) varsa

Folik asit takviyesine ek olarak, folik asidin doğal formu olan folat bakımından zengin besinleri de bol miktarda tüketmeye özen gösterin. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller ve yemişler doğal folik asit deposudur.

görsel: Honestly Yum

Vitaminler, sağlıklı beslenmenin yerini tutamaz ancak bazı durumlarda destekleyici olarak kullanılabilir. Reçetesiz satılan bazı takviyeler çok yüksek dozlarda vitamin içerir ve bebeğiniz için zararlı olabilir. Bu nedenle eğer vitamin takviyesi kullanacaksanız mutlaka hamilelik öncesi veya hamilelik dönemi için özel olarak üretilen ürünleri tercih edin.

Hamilelik öncesi uzak durmam gereken yiyecekler var mı?

Henüz hamile değilseniz beslenmenizde çok fazla bir kısıtlama yapmanıza gerek yok. Yine de hamile kaldıktan sonra uzak durmanız gereken belirli gıdaları bu dönemde azaltarak daha sağlıklı bir başlangıç yapabilirsiniz. Böylece hamile olduğunuzu öğrendiğinizde içiniz daha rahat olur.

 1. Hayvansal gıdalarda bulunan A vitamini (retinol) gebelikte bebeğinize zarar verebilir. Bu nedenle ciğer ve et ezmesi (pate) gibi retinol içeren yiyeceklerden uzak durun. Sebzelerde bulunan A vitamini (beta-karoten) sakıncalı değildir.
 2. Bazı multi-vitaminler ve besin takviyeleri retinol içerebilir. Yalnızca hamilelere özel besin takviyelerini kullanın ve kullandığınız ürünün içeriğini mutlaka kontrol edin.
 3. Uskumru, sardalya, alabalık, taze ton balığı ve ringa balığı gibi yağlı balıkları haftada iki porsiyondan daha fazla tüketmeyin.
 4. Köpek balığı ve kılıç balığı gibi civa içeren balıklar ise hiç tüketilmemeli.
 5. Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri gıda zehirlenmesine neden olabilir ve tüketilmemelidir.
 6. Küflü peynirler ve bazı yumuşak peynir türleri yenmemelidir. (Camamber, brie, chevre, rokfor ve gorgonzola peyniri gibi)
 7. Çiğ veya az pişmiş et, tavuk, balık ve yumurta gibi ürünler zararlı bakteriler içerebilir. Bu ürünleri yerken çok iyi pişmiş olmasına dikkat edin.
 8. Hala sigara kullanıyorsanız derhal bırakın. Eğer sigarayı bırakmakta zorlanıyorsanız mutlaka yardım isteyin.

Kahve tutkunuysanız hamilelik öncesi dönemde günlük kafein miktarınızı da azaltmaya başlayabilirsiniz. Unutmadan; eğer tüp bebek (ivf) tedavisi ile hamile kalmaya çalışıyorsanız kafein tedavinin başarı şansını düşürebilir.

Hamile kaldıktan sonra ise günde 200 miligramdan fazla kafein tüketmemeniz gerekir. Yaklaşık kafein değerleri için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz:

1 fincan neskafe 100 mg
1 fincan çay 50 mg
1 kutu kola 40 mg
1 paket sade çikolata 50 mg
1 paket sütlü çikolata 25 mg
1 fincan yeşil çay 20 mg

En hassas gebelik testleri bile 4. haftadan önce hamileliği tespit edemez. Yani siz hamile olduğunuzu fark ettiğinizde, bebeğiniz en az 4 haftayı geride bırakmış olacak. Dolayısıyla hamilelik planlıyorsanız şimdiden alkol tüketimini bırakmanızda fayda var.

[ Gebelikte hafta hesaplaması nasıl yapılır?]

Eşinizin alkol kullanması sperm kalitesini düşüreceği için hamile kalmanızı zorlaştırır. Bu nedenle ideal olan eşlerin her ikisinin de alkol kullanmamasıdır.

Источник: //www.saglikveyasam.com/hamile-kalmadan-once-saglikli-beslenme

Hamile Kalmayı Zorlaştıran 8 Etken

Karanlık ortamlarda çalışmak hamile kalmayı zorlaştırıyor.

Hamile kalmak pek çok kadın için kolay görünebilir, ancak bazıları için oldukça zorlu bir süreçtir. Gebe kalmak sadece düzenli ilişkiye yapmakla ilgili değildir. Hamile kalmayı etkileyen pek çok şey vardır. Hamile kalmayı zorlaştıran şeyler arasında sigara içmek, stres, doğum kontrol yöntemleri ve ilaçlar gibi bir çok faktör bulunur.

Çocuk sahibi olmak isteyenler, gebe kalmayı zorlaştıran durumlar hakkında bilgi sahibi olarak hamile kalma şanslarını artırabilir ve bu konudaki endişelerinden kurtulabilirler.

Hamile Kalmayı Zorlaştıran Şeyler Nelerdir?

Hamile kalma sürecinize olumsuz etkide bulunabilecek 8 etmeni hep beraber inceleyelim.

1-)Kimyasal bazlı temizlik ürünleri

Banyonuzda veya mutfağınızda kullandığınız temizlik maddeleri, böcek ilaçları ya da koku spreyleri çocuk sahibi olma olasılığını yüzde 29’a kadar azaltabilir. Temizlik yaparken doğal maddeler kullanmaya çalışın.

Sirke, limon, karbonat ve sodayı temizlik yaparken güvenle kullanabilirsiniz. Bu kimyasalların aynı zamanda size hamilelik sırasında da zarar verebileceğini unutmayınız.

(Bknz: Hamilelikte Temizlik Ürünleri Kullanılabilir Mi?)

2-)Çok fazla egzersiz yapmak

Egzersiz yapmak sağlıklı bir yaşam için faydalı olsa da bunu abartmak gebe kalma şansınızı azaltabilir. Uzmanlara göre çok fazla ağır egzersiz yapmanın yumurtlama üzerinde olumsuz etkileri vardır. Eğer adet döneminiz normalden daha kısa ya da hafif geçerse, doğurganlığınız ve sağlığınız ile ilgili bir doktora görünmenizde fayda vardır.

3-)Stres

Stres, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınıza zarar verir ve hamile kalma yeteneğinizi etkiler. Depresyon ve anksiyete gibi diğer duygusal rahatsızlıklar doğurganlık seviyenizi azaltabilir.

Gebe kalmaya çalışırken sakin ve dengeli bir durumda olmalısınız. Stres, hipofiz bezini kontrol eden hipotalamus fonksiyonlarını engeller. Hipofiz bezi, yumurtalıklara etki ederek regl dönemini düzenler.

Gebe kalmayı zorlaştıran durumlardan biri olan stresten kurtulmak için biraz zaman ayırmalısınız. Stresi atlatmak için bir destek grubuna katılabilir, psikoloğa gidebilir, doğurganlık için yoga, meditasyon ya da egzersiz yapabilirsiniz. Ayrıca gebelik döneminde yaşayacağınız stresin bebeğe zarar verebileceğini unutmayınız.

4-)Laptopu kucakta kullanmak

Eğer kucağınızda bir dizüstü bilgisayar kullandıysanız, o zaman bunun oldukça sıcak olabileceğini biliyorsunuzdur. Testislerde üretilen spermlerin biyokimyası sıcaklığa karşı hassastır. Kucakta laptop kullanmak erkeklerde sperm hareketliliğinin ve sperm sayısının azalmasına neden olabilir. Kadınlarda ise doğurganlık seviyelerini etikileyebilir.

5-)Sıkı iç çamaşırları giymek

Erkekler şort veya bol pantolonlar giyerek sperm sayılarını artırabilirler. Testisler sperm üretebilmek için vücudun geri kalan kısmından daha düşük bir sıcaklığa ihtiyaç duyarlar. Bu sıcaklığın oluşması için sıkı ve dar iç çamaşırları giymek son derece sakıncalıdır.

6-)Doğum kontrol geçmişi

Doğum kontrolü, istenmeyen gebeliği önlemek için en iyi yollardan biridir, ancak tüm doğum kontrol seçenekleri aynı değildir. Eğer enjekte edilebilir bir doğum kontrolü uyguladıysanız, onu çıkardıktan sonra bile hamile kalmak zor olabilir.

7-)Yaş

Gebe kalmayı zorlaştıran durumlar içinde en önemli faktörlerden biri de yaştır. Kadınlar, sahip oldukları yumurtalarla doğarlar, erkekler ise sürekli sperm üretirler. Kadınların yumurta depoları varken erkeklerin sperm fabrikaları vardır.

Her adet döngüsünde yüzlerce yumurta folikülü parçalanır fakat sadece birkaçı yumurtlanır. Bu büyük israf, yıl içinde yumurtalıklardan elde edilen yumurta sayısının azaldığı anlamına gelir.

Kadınların yaşı arttıkça yumurta sayıları ve kalitesi de giderek azalır, düşük yapma oranı ve fetal anormallik oranları ise artar.

Bu konuda daha detaylım bilgi almak için: İleri Yaşta Hamilelik Riskleri Nelerdir? ve Hamile Kalmak İçin İdeal Yaş Nedir? başlıklı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

8-)Tiroid sorunları

Genel olarak tiroid problemleri, döllenme sürecinin gerçekleştiği yumurtanın, spermin ve hormonal ortamın kalitesini etkiler ve döllenme, implantasyon ile sonuçlanır.

Gebe kalmada zorluk çeken kadınlarda tiroid fonksiyonunu araştırmak standart bir uygulamadır çünkü tiroid fonksiyon bozukluğunun kadın fertilitesini etkileyebileceği kabul edilmektedir. Tiroid tiroksin adı verilen bir hormon üretir, bu nedenle tiroksin eksikliği olan kadınların doğurganlığı olumsuz etkilenebilir.

İlginizi Çekebilir: Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Yöntemler Nelerdir?

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik Belirtileri editörleri tarafından derlenmiş Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Yöntemler Nelerdir? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: //www.hamilelikbelirtileri.co/gebeligi-zorlastiran-seyler/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..