Karda Dişiniz Kırılırsa Ne Yapmalısınız?

Diş Dolgusu Neden Düşer ve Düşerse Ne Yapılır?

Karda Dişiniz Kırılırsa Ne Yapmalısınız?

Diş tedavisinde en çok kullanılan yöntem dolgudur. Dişlerin çürümesi, kırılması, renk değişimi veya doğuştan gelen şekil bozuklukları nedeniyle dolgu yapılır. Son yıllarda ilerleyen teknolojiyle birlikte pek çok dolgu yöntemi geliştirilmiştir.

Eskiden yalnızca amalgam kullanılırken günümüzde kompozit, inley-onley seramik dolgu ve CAD-CAM tekniği gibi yöntemler yaygınlaşmaya başlamıştır. Dolgu, maddeleri dişe direkt olarak tutunamaz. Diş ile dolgu maddesi arasında bağlantı ve sızdırmazlığı sağlamak amacıyla bazı maddeler kullanılır.

Bu maddeler dolgunun daha uzun ömürlü olmasını ve hastanın herhangi bir sıkıntı yaşamamasını sağlar. Ancak tüm dolgular istenildiği gibi uzun süreler kullanılamaz. Çeşitli olumsuz nedenlerden dolayı kırılır, kopar veya tamamen düşebilir.

Klasik Dolgu Yapma Aşamaları Nelerdir?

 • Öncelikle dişteki çürükler temizlenir.
 • Daha sonra dişin sağlam kalan kısmı dolgu yapımı için uygun forma getirilir.
 • Bunun için ince kalan, kırılma riski yüksek olan kısımlar düzeltilir.
 • Daha sonra dolgunun dişe tutunabilmesi için yardımcı maddeler uygulanır.
 • Hazırlanan diş dokularının üzerine dolgu maddesi yerleştirilir.
 • Son olarak dolgunun dişe uyumlu hale gelmesi ve çiğneme için en ideal formda olması sağlanır.

Diş Dolgusu Neden Düşer?

 • Dolgu yapılırken diş ile dolgu maddesi arasında bağlayıcı ajan kullanılmazsa
 • Dolgu yapılırken çürüğün temizlendiği bölgeye tükürük veya yemek artığı kaçarsa
 • Dolgu maddesi düzgün bir şekilde dişe uyumlanamazsa
 • Dolgu maddesi tamamen sertleşmeden tedavi bitirilirse
 • Dolgu maddesinde dile veya yiyeceklere takılıp sökülmesine neden olacak çıkıntılar bırakılırsa
 • Dolgulu diş ile fındık kabuğu gibi sert maddeler kırılırsa

diş dolgusu hasar görebilir, hatta tamamen düşebilir.

Diş Çürüğü Dolgunun Düşmesine Neden Olur Mu?

Diş dolgusu çürük iyi temizlenmeden yapılırsa veya yapım esnasında tükürük, kan gibi bir madde dolgunun tabanında kaldıysa yeniden çürüme görülebilir. Ancak diş yapısı kanala doğru ilerledikçe zayıfladığı için oluşan çürük dişin kanallarına doğru ilerler. Bu durum sonucunda dolgu düşmez. Ancak kanala ulaşan çürük hastanın aşırı ağrı duymasına sebep olur.

Dolgu Düşmesi Belirtileri

 • Dişte ağrı oluşması
 • Dolgu düşmesi sonucu dişin açıkta kalan kısmında sızı duyulması
 • Dişin desteksiz kalan duvarlarının kırılması

Dolgu Düştüğünde Ne Yapılmalıdır?

Diş olgusu düştüğünde ağrı oluşturması ve dişin desteksiz kalan kısımlarının kırılması gibi riskler meydana gelir. Bu risklerin biran önce ortadan kaldırılması için diş hekimine giderek dolgunun yeniletilmesi gerekir. Diş hekimine gidene kadar geçen sürede ise dolgunun düştüğü diş ile çiğneme yapmamak gerekir.

Dolgu Düşünce Neden Ağrı Olur?

Diş dolgusu bazen direkt olarak bazen de kanal tedavisi yapılan dişin üzerine uygulanır. Direkt olarak yapılan ve hala canlı olan dişler, dışarıdan gelen etkilere karşı hassastır.

Bu dişlerin en dıştaki koruyucu tabakası kalktığı için yapılan dolgu düşerse içteki hassas katmanlarda ağrı ve sızı oluşur. İç katmanlarda en sık hassasiyet oluşturan etkenler sıcak ve soğuk içeceklerdir. Kanal tedavisinin üzerine yapılan dolgularda ise durum daha farklıdır.

Kanal tedavisi sırasında dişin sinirleri alındığı için bu diş cansız hale gelir. Cansız dişler ise sıcak veya soğuk hiçbir etki ile ağrımaz.

Geçici Dolgu Düşmesi

Sorunlu dişlere bazı durumlarda geçici dolgular yapılır. Örneğin daimi dolgunun hazırlanması uzun süre alacaksa veya kanal tedavisi henüz tamamlanmamışsa hastanın acı çekmemesi ve dişin iç kısmına besin artığı dolmaması için geçici dolgu maddeleri yerleştirilebilir.

Bu maddeler diğer dolgulara göre daha dayanıksız ve kolay çıkabilecek şekilde hazırlanmıştır. Eğer bir sonraki randevudan önce geçici dolgular düşerse hastanın direkt diş hekimine giderek geçici dolgusunu yeniletmesi gerekir. Aksi taktirde pek çok sıkıntıyla karşılaşabilir.

Dolgu Düşerse Nasıl Tedavi Edilir?

Dolgu düşerse öncelikle sorunlu diş muayene edilir. Dolgu düştükten sonra dişte çürüme veya kırılma meydana gelip gelmediği incelenir. Eğer dişte bir problem yoksa düşen dolgu parçasının yerine aynı maddeden ek yapılabilir.

Ancak yeni bir çürük oluşumu varsa önce bunun düzgünce temizlenmesi gerekir. Daha sonra hastaya yeni dolgusu yapılır. Uygulana  dolgunun tekrar düşme riski yüksekse farklı bir tedavi yöntemi denemek gerekir.

Bu yöntemlerden bazıları:

 • Direkt kaplama diş hazırlanması
 • Dişe öncelikle kanal tedavisi yapılarak post denilen yardımcı vidalar kullanılması, daha sonra bu yardımcı vidalardan yararlanarak kaplama diş hazırlanması
 • Farklı bir dolgu maddesi uygulanması

25 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,24 / 5
Loading…

Источник: https://www.uzmantedavi.net/dis-dolgusu-neden-duser-ve-duserse-ne-yapilir/

Karda düşmemek için neler yapmalısınız?

Karda Dişiniz Kırılırsa Ne Yapmalısınız?

Kaldırımlar, ara sokaklar, üst geçitler ve merdivenlerde zeminin kayganlaşması, yürümeyi zorlaştırıyor.

Kaymaya bağlı düşmeler sonucu el bileği, kalça, omuz çevresi ve ayak bileği kırıkları ortaya çıkabiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Doç. Dr.

Hakan Özsoy, karlı havalarda ve özellikle de buzlanmış kaygan zeminde yürürken, kırıklardan korunma hakkında bilgi verdi.

Yola çıkarken ayakkabınızı iyi seçin

Evden çıkmadan önce dışarıdaki hava şartları kontrol edilerek, kıyafetler ile birlikte ayakkabılar da ona göre seçilmelidir. Kauçuk tabanlı ve altı tırtıklı ayakkabılar, tutucu özellikleri sayesinde kaymaya dayanıklıdır. Yüksek topuklu ve kösele ayakkabılar kıy koşulları ve özellikle de karda buzlanan yollar için uygun değildir.

Bu tür ayakkabılar kuru ortamlar için uygundur. Bu nedenle dışarıda yürürken mutlaka kaydırmaz tabanlı ayakkabılar tercih edilmelidir. Kar koşullarına uygun üretilmiş ayakkabıların da buzlanan yollarda kayma riski bulunmaktadır.

Özellikle buzlanmanın çok fazla olduğu noktalarda ayakkabı üzerine çorap geçirmek de kayma riskini azaltır. Ayakkabının kaydırmaz özelliğinin yanı sıra ayak bileği yaralanmalarına karşı bileği kavrayan botların giyilmesi uygun olur.

Penguen yürüyüşünü deneyin

Karda kaymamak için yürüyüş sitilini değiştirmek de çok önemli bir önlemdir. Ayakların yere sağlam bastığından emin olmak ve normalden daha yavaş yürümek de önemlidir.

Yürürken penguen tarzı minik adımlar ve sağa sola denge kurmak, dizleri hafifçe kırarak dengeyi başka bir şekilde de sağlamak yürümeyi kolaylaştıracaktır.

Eller cepte olmamalı, mutlaka iki yanda kol desteği ile denge sağlanmalıdır.

Çünkü düşme anında ellerin cepte olması, kafa travma riskine yol açar ve kişi el desteği ile vücudunu koruma refleksi gösteremez. Özellikle ileri yaştaki kişilerde, karda düşmelere bağlı olarak kırık riskleri, gençlere göre yüksektir. Basit bir düşme bile kırık tehsine yol açtığından, ileri yaşta olan kişiler mecbur kalmadıkça karlı havalarda dışarı çıkmamalıdır.

Üst geçitlere ya da merdivenlere dikkat edin

Karda düşme azaltmanın en önemli yollarından biri de zemine dikkat ederek yürümektir.

Kar yağarken ya da don olayları sonrası buzlanmanın ortaya çıktığı yerlere aniden sakatlanmamak için zeminin kontrol edilmesi çok önemlidir.

Özellikle mermer ve granit zeminler kar yağdığında çok daha kaygan bir hale gelir. Üst geçitler ve merdivenler de kayma ve düşme riskinin en yüksek olduğu yerlerdir.

Bu nedenle karlı havalarda üst geçit veya merdivenleri kullanırken; mutlaka trabzanlardan destek alınmalı, adımlar yan yana yani ayakkabı tabanının tümünün yere basacağı şekilde atılmalıdır. Yürüdüğünüz yerde eğer korkuluk varsa ona tutunmak, ya da bir yerden destek almak kayma riskini azaltabilir.

Kaldırım ve park alanlarını tehli düşman askeri gibi görün.

Kardan temizlenmiş bile olsa görünmeyen bir buz katmanı olabileceğini asla unutmayın. Islak ve buzlu bir yüzey sizi aşağıya doğru çekmek ister, sizin yere düşmemek için daha fazla sürtünmeye ihtiyacınız olacaktır

Güneye doğru yönelin.

Kaldırım ve yolların güney kısımlarından yürüyün. Kuzey kısımlarında buzun daha uzun süre kalacağını unutmayın.

Elinizde bir şey olmasın.

Karlı ve buzlu bir güzergahta yürüyecekseniz elinizde bir şey taşımamaya ve ellerinizi cebinize koymamaya gayret edin. Ellerin boş ve serbest olması dengenizi korumanızı sağlar.

Elinize kar bastonu gibi bir destek alın.

Normalde baston veya kanedyen kullanmıyor olabilirsiniz, kar ve buz aparatı da olan kar bastonlarını kullanmak kış şartlarının zorlaştırdığı yüzeylerde dengeli bir şekilde yürümenize yardımcı olacaktır. Kar bastonunu spor ve doğa malzemeleri satan yerlerden alabilirsiniz.

Pufidik kıyafetler giyin.

Hacimli ve pufidik kıyafetler, düşme sırasında, vücuda yapışan ve ince kıyafetlere oranla sizi daha fazla korur. Kemik erimesi olan kişiler için kıyafet içine giyilebilen kalça koruyucu ve pedlerin kullanımı hayat kurtarıcı olabilir.

Sizi sıcak tutacak kıyafetleri tercih edin ama bere ve atkınızın görme alanınızı kapatmasına izin vermeyin.

Karın ışıltısının sürücülerin de gözünü alacağı düşünülürse parlak ve reflektif kıyafetler giymeniz trafikte fark edilmenizi sağlayacaktır.

Kar gözlüğü kullanın.

Karın beyaz ışıltısı görme yetisini azaltabilir. Net görebilmek, sizin kaygan yüzeyleri iyi seçmenizi sağlar. Kar gözlüğü kullanarak karın parlak ışığını azaltabilirsiniz.

Yanınızda kum ve tuz taşıyın.

Düşmekten gerçekten çok mu korkuyorsunuz? Yanınızda küçük bir çanta içinde tuz, kum veya topaklanma yapmayan kedi kumu taşırsanız, karşılaştığınız buz bölgelerinin üzerine serpebilirsiniz.

Karın ortasından yürümeyin.

Karın ortasından yürümek yerine karın bittiği yol kenarlarında yürümek daha güvenlidir.

Geleneksel yöntemler işe yarayabilir.

Ayakkabınızın altına çorap geçirmek sürtünmeyi azaltacağı için düşmenizi engelleyebilir.

Ayaklarınızı sürümek de işe yarayabilir.

Penguen gibi yürümek istemiyorsanız ayaklarınızı sürüyerek, her iki ayağınızın birbirini takip ettiği küçük adımlar atarak yürümek de işe yarayacaktır. Yavaş tempoda yürümeyi unutmayın. Doğada koşan bir penguen yoktur.

Eğer düşecekseniz bir profesyonel gibi düşün.

Tüm bu tedbirlere rağmen düşme tehsiyle baş başa kaldıysanız, kolaylıkla kırılabilecek dirsek, el bileği, diz veya omurganız üstüne değil omuz, bacak ve kalçanızın üstüne düşmeye çalışın. Düşme esnasında kaslarınızı gevşetmeyi başarabilirseniz daha az yaralanırsınız.”

Tüm önlemlere rağmen düşerseniz…

 • Kontrolsüzce ayağa kalkmaya çalışmayın.
 • Yardım bekleyin, kol ve bacaklarınızı hareket ettirmeyi deneyin. Eğer vücudun üst kısmı yaralanmışsa, yavaşça yerden kalkın ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.
 • Bacak, kalça, diz gibi bölgelerde bir yaralanma söz konusu ise kesinlikle ayağa kalkmaya çalışmayın, sağlık ekiplerinden yardım isteyin. Özellikle bacak kırığı söz konusu ise üzerine basmamaya dikkat edin.
 • Düşme veya çarpma sonrasında hareketle artan ağrı, şekil bozukluğu, ödem ve kanama nedeniyle şişkinlik ve morarma olması halinde kırıktan şüphelenilmelidir.
 • Kolu ilgilendiren bir yaralanma ise yüzük, saat gibi eşyaları çıkarın. El bileği, ayak bileği, omuz çevresi kırığı varsa geçici tespitle acil servise başvurun, şişmeyi önlemek için cilde direkt temas etmeden buz uygulayın.

İstanbul’dan sıra dışı kar manzaraları

Источник: https://indigodergisi.com/2017/01/karda-dusmemek-icin-ne-yapmali/

Diş Kırılması Neden Olur?

Karda Dişiniz Kırılırsa Ne Yapmalısınız?

İnsanların kendileri adına dikkat etmeleri gereken birçok nokta bulunmaktadır. Fakat bazı noktalarda meydana gelen yaralanmaların bireyde çok uzun süre görsel olarak kötü bir görüntü meydana getirdiği bilinmektedir.

Özellikle kişilerin diş kırılması neden olur bu noktada önemli bir bilince sahip olmaları gerekir.

Çünkü bireylerin bu noktada bilinç sahibi olması ve uzun süreli olarak diş sağlığını kontrol altında tutması onun uzun süreli olarak sağlıklı bir görünüme sahip olmasına fayda sağlayacaktır.

Diş kırılması gibi bir durum hem görüntü bozukluğu hem de uzun süreli olarak kişide ağrıya, sızıya ortam hazırlayacaktır. Bu konuda bir sorun yaşamamak adına bireylerin diş bakımına özen göstermesi önemlidir. Tüm bu süreçler bireylerin doğru tedavi yöntemi ile karşılanmaları amacıyla yeni yöntemlerin gelişmesine ortam hazırlamıştır.

Diş Kırılma Belirtisi Nedir?

Diş kökten baskı uygular ve bireyin uzun soluklu ağrı çekmesine neden olur. Bu durum karşısında kişi hem yüksek ağrıya maruz kalır hem de sürekli olarak yediğine içtiğine dikkat eder.

Çünkü genel olarak ağrılar bireylerin yemek yeme sürecinde kendisini hissettirir.

Ayrıca birçok sağlıklı diş dahi sıcak soğuk içeceklerde varlığını hissettirirken diş kırılması durumunda yine bireyin bu rahatsızlığı hissetmesi muhtemeldir.

Farklı yöntemler ile bizleri karşılayan bu kırılma bireyin diş kökünden başlayıp aşağıya doğru kırılması ile meydana gelebilmektedir.

Böylece diş yapısal olarak iki parçaya ayrılacak ve oldukça kötü bir görüntü ortaya çıkacaktır. Bazı bireylerde bu durum meydana gelse dahi kilinin anlaması zor bir ihtimaldir.

Bu durumu yalnızca bireyler kendilerinde bir farklılık hissedip hekimlerine başvurduklarında anlayabilmektedirler.

Dişin Kırılma Nedenleri?

Dişleri gıcırdatmak dişlerin kısa sürede kırılmasına neden oluşturan ilk neden olarak görülmektedir.

Burada kişi hem dişinin kötü bir ses çıkartmasına hem de dişlerini sıkıp birbirine değmesine neden olarak bireyde uzun süreli bir rahatsızlığa neden olmaktadır.

Eğer birey böyle bir durum yaşıyorsa hemen duruma müdahale ettirmeli ve doktor kontrolünde bu durumu sona erdirmelidir. Çünkü böylesine bir durum kişinin diş kaybına neden olabilecektir.

Genel olarak böyle bir durum yoğun stres sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle buna meydan vermemek adına bireyin sağlığı için elinden gelenin en iyisini yapması gerekmektedir.

Sürekli olarak eğer kişi dişine bir delici alet ile işlem uyguluyorsa bu genel olarak kalem, kürdan gibi şeyler olabilir, kanal tedavileri gerçekleşiyorsa, yaşlılık varsa ve diş çürümesi yaşanıyorsa kişinin dişini kaybetme riski oldukça muhtemeldir.

Bireylerin sürekli olarak sert gıdalar tüketmesi ve yediği şeyleri dengesiz bir biçimde ısırması uzun süreli olarak bireylerin diş kaybına neden olacaktır. Bunun meydana gelmemsi adına kişinin yediği ürünlerde dikkatli ve özenli olması gerekmektedir.

Bireylerde yaşanan bu kabın esas nedeni kişinin çarpık ve düzensiz dişlere sahip olması, bireylerin diş yapımı sürecinde yapılan dolguların yanlış yapılması, dolgu ve çoğu insanda çok fazla rastlanan oyuk diş sorunları bu tür problemlerin meydana gelmesine neden olmaktadır.

Diş kırılması neden olur? Bu herkesin merak ettiği ve kendi için de türettiği bir sorudur. Kişilerin çok sık bir şekilde soğuk sıcak arası geçişler yapması diş hassasiyeti problemini ortaya çıkartır.

Zamanla kinin diş yapısı bu duruma ters tepki ile cevap verir bu da bireyin sağlıklı bir şekilde gelişim göstermesine engel olur.

Bu nedenle kişinin ani geçişleri yaşmaması sağlıklı bir diş sahibi olması adına en önemli noktalardan bir tanesidir.

Kişinin maruz kaldığı darbeler de yine bireyin kayıplarını arttıracak etmenler arasında yer almıştır. Kişi sert bir vuruş ile ön ve ark dişlerinde hasarın oluşmasına zemin hazırlamış olacak ve bu şekilde kırılma ve kayıplar artış gösterecektir.

Diş Kırılması Tedavisi

Diş problemleri için kişinin mutlaka hekimine başvurması gerekecektir. Bu şartlar altında yaşanan duruma göre doğal onarım, kompozit dolgu, diş kaplamaları, diş kronu, kanal tedavisi, diğer tedaviler şeklinde birçok yöntem uygulanmaktadır.

Diş kırılması tedavisi bireyin uzun süreli olarak kötü görüntülere maruz kalmasına engel oluşturacak ve estetik bir görünüme zemin hazırlayacaktır. Bu durum bireyin uzun süreli güzel bir görünüme kavuşmasına yardımcı olacak en büyük etmendir. Diş sağlığı oldukça önemlidir.

Источник: https://saglikseram.com/dis-kirilmasi-neden-olur/

Diş kökten kırıldı: ne yapmalı ve kiminle iletişim kuracak?

Karda Dişiniz Kırılırsa Ne Yapmalısınız?

Dişin kırılması tehdirsağlık? Kuşkusuz, ama her biri kendi semptomlarıyla karakterize edilen ve belirli bir tedavi gerektiren, bu tür kırıkların birkaç türü vardır. Bazı durumlarda, diş kaydedilebilir, ancak bazen de çıkarılması gerekir. Diş kökün altında kırılırsa ne yapmalıyım? Her özel vakada, diş hekimi kırık tipini belirlemeli ve tedavi için gerekli önlemleri almalıdır.

tanım

İstatistiklere göre, bir kişinin dişleri genellikle parçalanır.Oldukça nadir, bu sık rastlanmayan bir olay değildir, hatta çoğunun yaşamlarında böyle bir bölüm yoktu. Profesyonel sporcularda dublör erkekler daha sık görülür.

Genellikle bu küçük çocuklarda olur. Sonuçta, oyunlarında çok hareketlidirler, bir düşüşle, bir dişi kırabilirler. “Ne yapmalı?” Süt dişi bozuldu! ” – Bütün anneler bu soruyu bir panik içinde soruyor.

Her şeyden önce, uzmanları görmeniz gerekir, bu sorunu çözmeye yardımcı olurlar.

Genel olarak, hiç kimse böyle bir kırıktan bağışık değildir. Travma ile ilgili herhangi bir hoş olmayan durumda, bir kişi bir dişi kırabilir.

Kırık nasıl karakterize edilir? Dişin doğal orijinal formu değişir, doğru anatomik yapı bozulur. Dişin durumu ve pozisyonu değişir. Kırık komşu dokuları etkiler. Tepedeki olası hasar ve kökün kendisine zarar verme. Çoğu zaman, travmatik durumlarda, ön dişler acı çeker.

nedenleri

Mekanik sebeplerin olasılığını sıraladıkdişin kırılması. Fakat travmanın profesyonel olmayan tedaviye neden olduğu durumlar vardır. Hasarlı dişlerin çıkarılması çok travmatiktir. Eğer kesici dişler sıraya göre çok sıkıysa, doktor bir dişle bitişik dişe çarpabilir. Sökme işlemi sırasında diş hekimi çabalarını yanlış hesapladıysa, üst dişlere zarar verme olasılığı vardır.

Ihmal edilmiş dişlerleDişler zayıflamaya başlar, katı yiyeceklerin normal ısırmasıyla bile kırık riski artar. Dişlerini ayırmak için kullanılan somunlar bile var, ayrıca dişlerin zayıflamasına ve kırılmasına neden olur.

Çene yapısı her insan için bireyseldir. Kesiciler farklı basınç alabilir. Doktor, yükün en fazla olduğu diş kırılma olasılığı hakkında uyarır. Ancak bazıları, dişçiye yapılan düzensiz ziyaretler nedeniyle çene yapısındaki eksiklikleri fark etmemektedir. Diş bozulduğunda ne yapmalı? Çekmek için gerekli değildir, bir kerede klinikte doğru teşhisleri geçirecek ve tedaviyi önerecektir.

Kırık çeşitleri

Birkaç çeşit diş kırığı vardır, bunlar olabilir:

 • Enine kırılma. Yaralanmanın en olumlu sonucu. Pulpa hasar görmezse, diş kolayca geri kazanılabilir. Dişin üst üçte bir kırığı ile mümkün olan kronu kurmak gereklidir. Pulpa hasarlı ise, diş çoğunlukla çıkarılır.
 • Dikey kırılma (veya boyuna). Bu durumda dişin restorasyonu zordur. Burada hasardan sonra kök kalıntılarının bir iğne olarak kullanılması imkansızdır. Doku tahribatının tanısında, daha sıklıkla çıkarılması gerekir.
 • Parçalanmış, eğik kırıklar. Bu aynı zamanda ikinci paragraftaki durumları da içerir. Muayeneden hemen sonra, doktor tedaviyi teşhis eder ve reçete eder. Muhtemelen, ek araştırmalar (analizler, bir röntgen) gereklidir.

Diş kök kök tarafından kırık (kırık) ise ne yapmalı

Her şeyden önce, diş hekimi boşluğu incelerağız. Bunu yaparken, ne yapılabileceğini, tedavi stratejisinin ne olacağını belirler. Örneğin, bir dişin restorasyonunun, restorasyonunun gerekip gerekmediği veya çıkarılmasının (bir sakız veya diş etinden çıkıntılı duvarlar yoksa) gerekli olup olmadığı.

Ya ölü diş kökün altından ayrıldıysa? Başarılı restorasyon için, köklerin en az 2 mm çıkması ve duvar kalınlığının yaklaşık olarak aynı kalması gereklidir. Daha güvenilir bir yöntem, kökün çıkarılması ve protezin takılmasıdır.

Diş hekimleri dişleri ikiye ayırırlar: yaşamak (sinirler ile) ve ölü (sinirleri giderilmiş).

Ölü dişler daha sık acı çekiyor. Hamurları yoktur, bu nedenle beslenmezler ve güçlendirici maddelerden yoksundurlar, ayrıca duvarları daha inceltilmişlerdir, organik yapılar tarafından desteklenmezler. Her zamanki çiğneme gıdayı (mekanik yük) bile durumlarını en iyi şekilde etkilemez.

Eğer yüksek dereceli bir dişten geliyorsa, sadece bir “kütük” vardı.O kaldırılacak etmektir. Hiçbir modern malzeme kırılgan kumaş uyum parça üzerindeki yeterince güçlü ve uzun tutun yeteneğine sahip değildir. Gevşek bağlantı, aynı zamanda enfeksiyonun çeşitli parçaları nüfuz bu bileşiğin altında olgusuna yol açabilir ve bu da, inflamasyon ve süpürasyon yol açabilir.

Kanıtlanmış yöntemler

Diş hekimliğinde kaldırma radikal kabul edilir.Her durumda gösterilmeyen yöntem. Dişin yarısı kökün altına girdiğinde ne yapmalı? Dişleri restore etmek için kanıtlanmış yöntemler vardır.

 • Bir dolgu malzemesi yardımıylagüdük geri yüklendi, taç yukarıdan kapatıldı. Yapı fiberglas iğnesi ile sabitlenmiştir. Yöntem, küçük biyotik olduğunda kullanılır. Çapa pimleri kullanma durumları vardır.
 • Diş tamamen kırılırsa, kültüre doldurma ve taç yardımıyla anatomik olarak yeni bir oluşum oluşur.
 • Kültür sekmesi, bu taçdan sonra. İkincisi, bireysel düzen altında laboratuvardaki diş teknisyenleri tarafından yapılır. Taç kanalın içine yapıştırılmıştır. Malzeme zirkonya, krom ve kobalt, platin ve altın alaşımıdır.

Ön diş kökün altından kırıldı – ne yapmalı?

Geri kazanmanın gerekli olduğu durumlarda,molarlar, eğer ağrı rahatsız etmezse, hastalar dişçiye gitmek için acele etmiyorlar. Ancak ön dişin kırıldığı durumlarda estetik faktör de hareket eder, gülümseme kırılır, kıymık müköz membranı çizer. Daha da kötüsü, diş kökün altından kırıldığında. Bu durumda ne yapmalı? Yardım için protez veya protez geliyor.

Ayrıca, doğal diş restorasyonu için modern teknoloji kullanılabilir. Özü nedir? Operasyon bir diş embriyo implantı implante edilerek gerçekleştirilir. Nihayetinde tamamen gelişir ve alışmaya başlar. Teoriyi takiben, eskisine benzer bir yapı büyür. Bu yöntemin dezavantajları – operasyon çok pahalıdır, sonuç tahmin edilemez olabilir.

Bazı durumlarda, diş eti dokuları implantı reddeder.

Taç altında kırık diş

Kaza meydana geldiğini nasıl tespit edersem, dişin altında bir diş kırıldı? Aşağıdaki gerekçelerle:

 • Taç, dişin kütüğünden doğrudan kopmuştur.
 • Taç güçlü bir şekilde sendeledi.
 • Tacın altındaki ağrı, diş üzerinde mekanik basınç ile hissedilir.

Dişin kökü taç altında kırılmışsayapmalı? Aynı eski tacı kullanarak inşaatı yeniden kurmak mümkün mü? Çoğu zaman cevap negatiftir. Taç genellikle hasarlıdır. Takip eden protezler için, sabitleme, kültür sekmesi veya kronların ayarlanması gibi ek prosedürler, diğer gereklilikleri ve özellikleri karşılamalıdır.

Bir arızaya ne sebep olmaz, hemendişçiye gitmelisin. Dişiniz, kökü, iltihaplanma ve takviye olup olmadığına karar verir. Doktor protez olanaklarına karar verir. Çürüme süreçleri kökleri incitirse, karar diş çekimi lehine yapılabilir.

Bilgelik bir diş

Eğer bilgelik dişi kökün altından kırıldıysa,yap, dişçi karar verecek. Çoğu zaman diş çıkarılır. Başkalarına göre dik olan köklerin çıkarılmasında özel zorluklar, cerrah bunu hesaba katmalıdır.

Genellikle bilgelik dişleri büyümeleri sırasında zaten temizlemeye çalışırlar, ancak bir kişi nadiren dişçiye gelirse dişin oluşması için zaman vardır. Çıkarmadan önce köklerin yerini açıkça gösteren bir röntgen çekmeniz gerekir.

Bir bütün olarak çıkarma prosedürü, normalden farklı değildir, ancak bazen özel aletlerin kullanılması gerekir.

önleme

Şimdi biliyorsun ki endişelenmene gerek yokdiş kökün altından kırıldı. Bu durumda ne yapmalı? En kısa zamanda dişçiye başvurun.

Hoş olmayan olaylardan ve ciddi sonuçlardan kaçınmak için, önleyici tedbirlerin sürekli olarak alınması gerekmektedir.

Önleme size diş hekiminin başkanlığında harcayacağınız para ve zaman tasarrufu sağlayacaktır. Restorasyon prosedürleri pahalıdır ve bir seansta yapılmamaktadır.

Sağlığınızı günde sadece on dakika vererek, diş çürümesinin kendiliğinden ortaya çıkma riskini ortadan kaldırırsınız, bir diş hekiminin sandalyesinde her biri üç saat harcamak zorunda kalırsınız.

Dişlerin sağlığında, vücudun genel durumu ve yeterli metabolik süreçler yararlıdır.

Vücudun kendisinde problemler varsa, pahalı jeller, macunlar, kompleksler kullanmak mantıklı değildir.

Metabolik süreçler ihlal değilse, o zamanbakım, dişlerin sağlığının güçlendirilmesi, genel bağışıklığın arttırılması, mineral takviyeleri, A, E, D vitaminleri, kalsiyum, fosfor, meyve, sebze, yeşillik, süt ürünleri bakımından zengin balıklar almanız tavsiye edilir.

Yumuşak bir fırça ile gerçekleştirilen diş etleri için faydalı masaj. Dişlerin durumu da yetersiz alkol tüketimi, sigara içmekten etkilenir. Kötü alışkanlıklardan reddetmek daha iyidir.

Источник: https://tr.garynevillegasm.com/zdorove/104399-slomalsya-zub-pod-koren-chto-delat-i-k-komu-obraschatsya.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.