Karda Kaybolursanız Ne Yapmalısınız?

Karda düşmemek için neler yapmalısınız?

Karda Kaybolursanız Ne Yapmalısınız?

Kaldırımlar, ara sokaklar, üst geçitler ve merdivenlerde zeminin kayganlaşması, yürümeyi zorlaştırıyor.

Kaymaya bağlı düşmeler sonucu el bileği, kalça, omuz çevresi ve ayak bileği kırıkları ortaya çıkabiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Doç. Dr.

Hakan Özsoy, karlı havalarda ve özellikle de buzlanmış kaygan zeminde yürürken, kırıklardan korunma hakkında bilgi verdi.

Yola çıkarken ayakkabınızı iyi seçin

Evden çıkmadan önce dışarıdaki hava şartları kontrol edilerek, kıyafetler ile birlikte ayakkabılar da ona göre seçilmelidir. Kauçuk tabanlı ve altı tırtıklı ayakkabılar, tutucu özellikleri sayesinde kaymaya dayanıklıdır. Yüksek topuklu ve kösele ayakkabılar kıy koşulları ve özellikle de karda buzlanan yollar için uygun değildir.

Bu tür ayakkabılar kuru ortamlar için uygundur. Bu nedenle dışarıda yürürken mutlaka kaydırmaz tabanlı ayakkabılar tercih edilmelidir. Kar koşullarına uygun üretilmiş ayakkabıların da buzlanan yollarda kayma riski bulunmaktadır.

Özellikle buzlanmanın çok fazla olduğu noktalarda ayakkabı üzerine çorap geçirmek de kayma riskini azaltır. Ayakkabının kaydırmaz özelliğinin yanı sıra ayak bileği yaralanmalarına karşı bileği kavrayan botların giyilmesi uygun olur.

Penguen yürüyüşünü deneyin

Karda kaymamak için yürüyüş sitilini değiştirmek de çok önemli bir önlemdir. Ayakların yere sağlam bastığından emin olmak ve normalden daha yavaş yürümek de önemlidir.

Yürürken penguen tarzı minik adımlar ve sağa sola denge kurmak, dizleri hafifçe kırarak dengeyi başka bir şekilde de sağlamak yürümeyi kolaylaştıracaktır.

Eller cepte olmamalı, mutlaka iki yanda kol desteği ile denge sağlanmalıdır.

Çünkü düşme anında ellerin cepte olması, kafa travma riskine yol açar ve kişi el desteği ile vücudunu koruma refleksi gösteremez. Özellikle ileri yaştaki kişilerde, karda düşmelere bağlı olarak kırık riskleri, gençlere göre yüksektir. Basit bir düşme bile kırık tehsine yol açtığından, ileri yaşta olan kişiler mecbur kalmadıkça karlı havalarda dışarı çıkmamalıdır.

Üst geçitlere ya da merdivenlere dikkat edin

Karda düşme azaltmanın en önemli yollarından biri de zemine dikkat ederek yürümektir.

Kar yağarken ya da don olayları sonrası buzlanmanın ortaya çıktığı yerlere aniden sakatlanmamak için zeminin kontrol edilmesi çok önemlidir.

Özellikle mermer ve granit zeminler kar yağdığında çok daha kaygan bir hale gelir. Üst geçitler ve merdivenler de kayma ve düşme riskinin en yüksek olduğu yerlerdir.

Bu nedenle karlı havalarda üst geçit veya merdivenleri kullanırken; mutlaka trabzanlardan destek alınmalı, adımlar yan yana yani ayakkabı tabanının tümünün yere basacağı şekilde atılmalıdır. Yürüdüğünüz yerde eğer korkuluk varsa ona tutunmak, ya da bir yerden destek almak kayma riskini azaltabilir.

Kaldırım ve park alanlarını tehli düşman askeri gibi görün.

Kardan temizlenmiş bile olsa görünmeyen bir buz katmanı olabileceğini asla unutmayın. Islak ve buzlu bir yüzey sizi aşağıya doğru çekmek ister, sizin yere düşmemek için daha fazla sürtünmeye ihtiyacınız olacaktır

Güneye doğru yönelin.

Kaldırım ve yolların güney kısımlarından yürüyün. Kuzey kısımlarında buzun daha uzun süre kalacağını unutmayın.

Elinizde bir şey olmasın.

Karlı ve buzlu bir güzergahta yürüyecekseniz elinizde bir şey taşımamaya ve ellerinizi cebinize koymamaya gayret edin. Ellerin boş ve serbest olması dengenizi korumanızı sağlar.

Elinize kar bastonu gibi bir destek alın.

Normalde baston veya kanedyen kullanmıyor olabilirsiniz, kar ve buz aparatı da olan kar bastonlarını kullanmak kış şartlarının zorlaştırdığı yüzeylerde dengeli bir şekilde yürümenize yardımcı olacaktır. Kar bastonunu spor ve doğa malzemeleri satan yerlerden alabilirsiniz.

Pufidik kıyafetler giyin.

Hacimli ve pufidik kıyafetler, düşme sırasında, vücuda yapışan ve ince kıyafetlere oranla sizi daha fazla korur. Kemik erimesi olan kişiler için kıyafet içine giyilebilen kalça koruyucu ve pedlerin kullanımı hayat kurtarıcı olabilir.

Sizi sıcak tutacak kıyafetleri tercih edin ama bere ve atkınızın görme alanınızı kapatmasına izin vermeyin.

Karın ışıltısının sürücülerin de gözünü alacağı düşünülürse parlak ve reflektif kıyafetler giymeniz trafikte fark edilmenizi sağlayacaktır.

Kar gözlüğü kullanın.

Karın beyaz ışıltısı görme yetisini azaltabilir. Net görebilmek, sizin kaygan yüzeyleri iyi seçmenizi sağlar. Kar gözlüğü kullanarak karın parlak ışığını azaltabilirsiniz.

Yanınızda kum ve tuz taşıyın.

Düşmekten gerçekten çok mu korkuyorsunuz? Yanınızda küçük bir çanta içinde tuz, kum veya topaklanma yapmayan kedi kumu taşırsanız, karşılaştığınız buz bölgelerinin üzerine serpebilirsiniz.

Karın ortasından yürümeyin.

Karın ortasından yürümek yerine karın bittiği yol kenarlarında yürümek daha güvenlidir.

Geleneksel yöntemler işe yarayabilir.

Ayakkabınızın altına çorap geçirmek sürtünmeyi azaltacağı için düşmenizi engelleyebilir.

Ayaklarınızı sürümek de işe yarayabilir.

Penguen gibi yürümek istemiyorsanız ayaklarınızı sürüyerek, her iki ayağınızın birbirini takip ettiği küçük adımlar atarak yürümek de işe yarayacaktır. Yavaş tempoda yürümeyi unutmayın. Doğada koşan bir penguen yoktur.

Eğer düşecekseniz bir profesyonel gibi düşün.

Tüm bu tedbirlere rağmen düşme tehsiyle baş başa kaldıysanız, kolaylıkla kırılabilecek dirsek, el bileği, diz veya omurganız üstüne değil omuz, bacak ve kalçanızın üstüne düşmeye çalışın. Düşme esnasında kaslarınızı gevşetmeyi başarabilirseniz daha az yaralanırsınız.”

Tüm önlemlere rağmen düşerseniz…

 • Kontrolsüzce ayağa kalkmaya çalışmayın.
 • Yardım bekleyin, kol ve bacaklarınızı hareket ettirmeyi deneyin. Eğer vücudun üst kısmı yaralanmışsa, yavaşça yerden kalkın ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.
 • Bacak, kalça, diz gibi bölgelerde bir yaralanma söz konusu ise kesinlikle ayağa kalkmaya çalışmayın, sağlık ekiplerinden yardım isteyin. Özellikle bacak kırığı söz konusu ise üzerine basmamaya dikkat edin.
 • Düşme veya çarpma sonrasında hareketle artan ağrı, şekil bozukluğu, ödem ve kanama nedeniyle şişkinlik ve morarma olması halinde kırıktan şüphelenilmelidir.
 • Kolu ilgilendiren bir yaralanma ise yüzük, saat gibi eşyaları çıkarın. El bileği, ayak bileği, omuz çevresi kırığı varsa geçici tespitle acil servise başvurun, şişmeyi önlemek için cilde direkt temas etmeden buz uygulayın.

İstanbul’dan sıra dışı kar manzaraları

Источник: https://indigodergisi.com/2017/01/karda-dusmemek-icin-ne-yapmali/

Ormanda kaybolmak nasıl olmaz? Kaybolursanız ne yapmalısınız?

Karda Kaybolursanız Ne Yapmalısınız?

Rusya bir orman ülkesidir. Ülkemizin topraklarının yaklaşık yüzde 45'i ormanlarla kaplıdır. Onlar çok güzel ve pitoresk ve ayrıca, çeşitli meyveler ve mantarlar bakımından zengindirler. Her yıl milyonlarca insan ormanın içinde kaybolmamayı bilmeden yürüyüşe çıkıyor.

Birisi doğanın armağanlarına çekilir, diğerleri – gürültülü şehirlerden rahatlama, bazıları güzelliği çekme, diğerleri aşırı duygular arar. Ancak, kampanyanın amacına bakılmaksızın, ihtiyati tedbirleri unutmayınız. Her yıl ülkemizin ormanlarında düzinelerce insan kayboluyor.

Daha sonra ormanın içinde kaybolmuş olanların korkunç hikayelerini anlatmamak için birkaç basit kuralı gözlemlemek gerekir.

Ormanda nasıl toplanır

1. Ormana gitmeden önce, araziyi ayrıntılı olarak incelemeniz gerekir. Akrabalarınıza ve yakın arkadaşlarınıza planlarınız hakkında bilgi verin, gittiğiniz yeri ve dönüş yapmayı planladığınızdan söz edin. Sonuçta, ormanda bir kişi kaybolursa, kurtarıcılar hangi alanda görüneceğini bilmelidir.

2. İhtiyacınız olan her şeyi toplayın. Ana şey tam şarjlı bir telefona sahip olmak, su geçirmez bir pakette eşleşmek, bir bıçak, ayrıca bir pusula ve bir el feneri çekmeye değer.

O halde ormanda nasıl kaybolmama sorusu o kadar da şiddetli olmayacaktır. İçme suyu aldığınızdan emin olun. Küçük bir ürün stoğu almak istenebilir. Ağır olmasalar da, kalorilerde yüksek, örneğin fındık, çikolata ya da bir grup kurabiyeden daha iyidir.

Mümkünse, ilaç alın (örneğin, yara bandı, bandaj, ağrı kesiciler).

3. Yolculuk için doğru kıyafetleri seçtiğinizden emin olun. Rahat, su geçirmez olmalı. Ormanda, bir kene tarafından ısırılma tehsi vardır, bu yüzden ceketin uzun kollu olması ve pantolon pantolonunun botlara girmesi gerekir. Headdress hakkında unutma.

Giysiler hafifse, kene hızlı bir şekilde tespit edilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, akarları ve diğer böcekleri iten kovucular satın almaya değer.

Sadece bu ilaçların alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden, sadece cilde uygulanmadıklarını ve cilde herhangi bir şekilde uygulanamayacaklarını hatırlamaya değer.

Doğru toplanmak savaşın yarısıdır, ormandaki doğru davranışların yapılması ve kaybolursanız ne yapılacağını bilmek de gereklidir.

Ormanda nasıl davranılır?

 1. Yalnız ormana gitmeyin, şirket her zaman daha eğlenceli ve kaybolma şansı daha düşük.
 2. Ormanı ziyaret etmek sabahları daha iyidir ve karanlığa kadar oyalanmaya çalışmayın.
 3. Ormanın içine hangi tarafı girdiğinizi hatırlamanız gerekiyor. Bazı yer işaretlerini aramaya çalışın, o zaman ormanda kaybolmama konusunda bir fikriniz yok.

  Örneğin, nehrin kenarından gelip güneye doğru hareket ederseniz, o zaman kuzeye geri dönersiniz ve nihayetinde tekrar bu nehre geleceksiniz. Demiryolları, otoyollar veya nehirler gibi doğrusal referans noktalarının seçilmesi gereklidir.

 4. Yollarda daha iyi hareket edin.

  Ormanın derinliklerine gitmeye karar verirseniz, yol boyunca not bırakmanız gerekir – parlak işaretleri ağaçlara bağlayabilir, çentikler yapabilir ya da yolunuzda ince dallar yapabilirsiniz. Ancak yollar bazen hayvanlara rastlar.

  Bir iz boyunca bir hareket sırasında, dalların yüzünde dövüldüğü takdirde, düşük büyüyen vahşi hayvanların onun üzerinde yürürlüğe girdiği ve böyle bir yol boyunca ilerlemeye devam etmeye değmez olduğu anlaşılmalıdır.

 5. Ateş yakmaya karar verirseniz, bunu yapmanız gerekir.Doğru. Eski bir şöminenin bulunduğu yere yerleştirmek daha iyidir.

  Eğer biri yoksa, bir kürek veya balta ile bölgeyi kazmanız gerekir. Yangını, ağaçların, dalların ve eski kuru kütüklerin sarkan dallarından uzaklaştırın. Büyük bir ateş doğurmayın. Küçük olsa da, taşlarla kaplı olsa bile, yeterli ısı verecektir. Otoparktan ayrılmadan önce yangının söndürülmesi zorunludur.

 6. Ve tabi ki, ormana çöp atmaya gerek yok.

Ormanda gitmek, genellikle zamanı unutur. Mantarları ya da meyveleri toplamak, bir noktada nerede olduğunuzu ya da nereye gideceğinizi anlayamayacak kadar heyecan verici olabilir. Ormanda kaybolan küçük bir hatırlatma panik olmadan bir çıkış yolu bulmaya yardımcı olacaktır. Ardından, tüm önemli noktaları vurgulamaya çalışalım.

Ormanda kayıp, ne yapmalı?

Durdurun.İzlerini bulmaya ve onlara geri dönmeye çalış. Eğer değilse, sakin ol ve dinle, belki de arkadaşlarının veya diğer insanların seslerini duyacaksın.

Bir nehrin ya da trenin yakınında çalışan bir yolun gürültüsünü duyabilirsiniz. Sesler akşam ve tepelerde daha iyi ayırt edilebilir. Geçiş yapan bir trenin sesinin 10 kilometre uzakta duyulduğu, insanların 1.

5-2 kilometre boyunca çığlık attığına inanılıyor.

Hücresel ve acil aramalar

İnsanları telefonla aramaya çalışKampanyaya ya da evde kalan akrabalara gönderilenler, fakat orman gezinizi biliyorlar.

Çok fazla gereksiz kelime söylememeye çalışın ve görüşmenin bitiminden sonra telefonu kapatın, böylece pil oturmuyor. Telefon şebekesi yoksa, 112'yi aramanız gerekir, arama her zaman kullanılabilir.

Daha sonra davranış için birçok seçenek vardır – ya yerinde kalın ve bulunduğunuz yeri bekleyin ya da bir yolu kendiniz arayın.

Yardım bekliyorum

Eğer yerinde kalmaya karar verirseniz, daha iyidirateş yakacak. Donmaya yardımcı olmaz ve havadan dumanı fark etmek kolaydır. Açık bir glade içinde bir ateş yakmak daha iyidir. Sigara içmek daha güçlüydü, alev dallarına ya da plastik bir şeye atılmaya değer. Bir ağaca tırmanabilir, en parlak noktaya bir şey bağlayabilir ve periyodik olarak ağacı sallayabilirsin.

Herhangi bir ses duyarsan, bağırsana. Bu, arama motorlarının sizi daha hızlı bulmasına ve vahşi hayvanları korkutmasına yardımcı olacaktır. Ormanda kayıp bulmanın kolay olmadığını hatırlayın, bulunduğunuz yeri herhangi bir şekilde belirtmek önemlidir. Yardımın yeterince iyi olmadığını ve kendinize değer verdiğinizi anlıyorsanız, o zaman uygarlığı aramaya gitmeliyiz.

Yeryüzünde oryantasyon

Çocukken, genellikle odaklanmayı öğrettikarazide ve ormanda kaybolmamak. Yosunun genellikle ağaçların kuzey tarafından büyüdüğü söylenmiş, yuvalar güneyden yer almaktadır. Fakat doğa değişebilir ve bu işaretlere güvenmemeli, objektif verilerle yönlendirilmek daha iyidir. Aramanız duyularınıza yardımcı olacaktır.

 • Yakından bak. Yerde bir adamın ayakkabısı tabanlarının ayak izleri olabilir. Parçaların yönünü öğrendikten sonra, onlara gidin. Güç hatlarını fark ederseniz, bunların yanından geçin.
 • Dikkatle dinleyin. Suyun sesi veya makinelerin gürültüsü yönünde gidin. Nehre ulaştıktan sonra, akım boyunca ilerlemek daha iyidir. Nehirler genellikle büyük havuzlara akar ve insanlarla tanışma şansı vardır.
 • Koku. Bir ateşin dumanını hissettiyseniz, o zaman bir koku almak için rüzgara karşı gitmelisiniz.

Çok sık bir kişi doğru olandan devrilirbir daire içinde yürüyen yol tarifi. Bu fenomen oldukça basittir. Sağ ayağın basamağının büyüklüğü soldan farklıdır, bu da bir kişinin tek ayaklı “tırmık” yapmasına yol açar. Çoğu zaman kişi bilinçsizce sola döner. Sonunda, herhangi bir yer işareti olmadan “düz” giderseniz, kurstan önemli ölçüde sapabilirsiniz.

Vahşi hayvanlar

Ormanda, çeşitli tehler sıkışabilir,vahşi hayvanlar dahil. Temel olarak insandan korkarlar ve eğer alay edilmezlerse ilk saldıramazlar. Vahşi bir canavarla tanışırken, güvenli bir mesafeye kaçmayı denemelisiniz. Hayvan sizin ilginizi çekiyorsa, gürültü yapmaya, bağırmaya, vurmaya, zıplamaya ve dalga geçmeye başlamalısınız.

Yaban domuzu yolda buluşursa, o zaman büyük bir taştan veya bir ağaçtan onu korkutmak daha iyidir, çünkü domuzlar çok kestirilemez ve korkuyla ileriye koşabilirler. Esas şey hayvanlardan kaçmak değil, aksi takdirde, içgüdülerinize uymak, onlardan sonra acele ederler. Yolunda bir kurtla tanışmak çok daha tehlidir.

Onunla, gürültü yapmak zorunda değilsiniz, aksine, yüksek sesle ve sakin bir şekilde konuşmalı ve arkana yaslanmalısınız.

geçim

Çoğu zaman soru gelir:”Eğer ormanda kaybolursan, önce ne yapmalısın?” Mekanın adı hakkında çoktan konuştuk. Ayrı olarak, beslenme hakkında düşünmeniz gerekir. Ormanlarımızda çok sayıda çilek ve mantar var.

Tabi ki, meyveleri yiyebilirsiniz, ama onlar için umut etmenize gerek yok, fazla yiyemezler ve az miktarda çok besleyici değildirler. Mantarları anlarsanız, onları toplamanız gerekir. Aksi takdirde, risk almamak daha iyidir. Mantarları iki kez suda kaynatmak daha iyidir.

Seninle bir bowling yok, endişelenme, bir teneke kutu ile yapabilirsin.

Fındık çok besleyicidir. Bir fındık bulursanız, rezerv içinde sizinle fındık çevirin. Patateslere benzeyen tadı ve dulavratotu kökü yiyebilirsiniz.

Konaklama yeri

Aramanın sürüklendiği zaman ve saatteGeceye gidiyor, bir gecelik konaklama hakkında düşünmeye değer. Suya yakın açık bir alanda kuru bir yer seçmek daha iyidir.

Bir yangını inşa etmek için mümkün olduğunca çok sayıda kuru dal toplamanız gerekir, böylece gece boyunca yanar. Bu gerekli ısıyı verecek ve yırtıcıları korkutur. Eğer plastik bir çantan varsa, onu kendinize koyabilirsiniz.

Geceyi geçirmek için, ladin dallarını toplamak gerekir, ısıyı daha iyi tutarlar. Kendinizi kuru yapraklarla saklayabilirsiniz. Ateşin yanında yatağa gitmelisin.

Stresli bir durumda bir kişiye uykuya dalın, tabi ki,Zor. Birkaç saat içinde yine hafif olacağı ve kurtuluş şansının artacağı düşüncesiyle uykuya dalmak gerekir. Umutsuzluğa kapılmayın, paniğe kapılmayın, dönüş umudunu kaybetmeyin. Kurtuluşun ana koşulu hayatta kalma arzusudur!

Источник: https://tr.ellas-cookies.com/puteshestviya/98980-kak-ne-zabluditsya-v-lesu-chto-delat-esli-vy-zabludilis.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.