Karın Duvarı Fıtıkları ve Tedavisi

FITIK TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Karın Duvarı Fıtıkları ve Tedavisi

Fıtık, bir organ ya da doku parçasının, normalde bulunduğu alandan çıkıntısıdır. Karındaki fıtık, genellikle karındaki duvarın zayıf alanları boyunca dışarı çıkan bağırsak parçasının ya da kalın bağırsağın orta noktasından sarkan yağlı apron olan epiplondan meydana gelmektedir.

Karın duvarı, farklı kas ve dokulardaki tabakalardan oluşur. Bu tabakalardaki boşluklar büyürler ve içindeki kısımların bu karın boşluğuna çıkıntı yapmasına izin verirler. En yaygın fıtıklar, kasık kısmında ve diyafram kısmındadır.

Fıtıklar doğumla birlikte olabileceği gibi doğduktan sonra da meydana gelebilir.

Karın duvarında meydana gelen fıtık çeşitleri;

 1. Kasık Fıtıkları: En yaygın olarak görülen karın fıtığıdır. Testis kordonu ve testislerin, karında fetüsün geliştiği yer olan skrotum içinden testislere indiği başlangıç bölümüne, kasık kanalı denmektedir. Testisler indikten sonra, bu başlangıç yeri sıkıca kapanır. Ancak bazen kaslar, alt karında zayıf alanların oluşmasını sağlar. Kadınlarda durum farklıdır. Çünkü, kasık kanalındaki bu başlangıç noktasının sürekli açık olmasına gerek yoktur.
 2. Kalça Fıtığı: Bu fıtık türü, kalça kemiğine ait atardamarın ve bacaklara giden damarların bulunduğu, karının alt kısmındaki başlangıç boyunca meydana gelebilir. Bu fıtık türü kadınlarda daha fazla görülür çünkü, kadınların daha geniş bir kemik yapısı vardır.
 3. Obturatör Fıtıkları: Karın fıtıkları arasında en az görülen çeşittir. Bu fıtık türü, daha çok, çok fazla hamilelik yaşamış ve bir anda çok fazla kilo vermiş kadınlarda görülmektedir. Bu fıtık, obturatör atardamarı, toplardamarı ve siniri içeren ve bacak ile karın boşluğu arasındaki bir diğer bağlantı olan obturatör kanalı boyunca meydana gelmektedir.

Karın ön duvarında meydana gelen fıtıklar;

Karın duvarı, sağ ve soldan birbirlerini yansıtan kaslardan oluşmaktadır. Bu kaslar, rektus abdominözün yanı sıra, içsel eğik, dışsal eğiği içerir.

 1. Epigastric Fıtıklar: Bebeklerde meydana gelir. İki rectus kasının göbek ve göğsün arasında bir araya geldiği karın duvarının ortasındaki zayıflıktan meydana gelir.
 2. Göbek Fıtığı: Göbek bağı ile anne, fetüs için kan sirkülasyonu sağlar. Bu yere göbek adı verilir. Göbek fıtığının nedeni, göbekteki anormal şişkinliktir. Yeni doğanlarda yaygın olarak görülen bir durumdur ve komplikasyonlar görülünceye kadar tedaviye ihtiyaç duymaz. Bazı göbek fıtıkları genişler ve tedavi gerektirir.
 3. Spigelian Fıtıkları: Rectus karın kasının kenarında meydana gelir ve nadir görülür.
 4. İnsizyonel Fıtık: Karın boşluğunun çalışması için cerrahın karın kaslarının kesilmesidir. Bu karındaki cerrahi müdahalenin karmaşası dahilinde insizyonel fıtık meydana gelir. Kaslar yenilenmiş olsa bile, çevredeki zayıf bölgeler, karındaki kesikler boyunca karın organlarının fıtık haline dönüşmesine izin verir.

Diyaframla alakalı fıtıklar;

 1. Mide Fıtığı: Göğüsten karına doğru geçen yemek borusunun bulunduğu diyaframın başlangıcı boyunca, midenin bir parçasının kayması sonucu meydana gelen fıtık türüdür. Mide fıtıkları kategorisine girmektedir. Kayan tipte mide fıtığı ise, alt yemek borusunun ve midenin bir bölümünün göğsün içindeki diyafram boyunca kayması sonucu meydana gelir ve oldukça yaygın bir fıtık türüdür.
 2. Paraözofageal Fıtık: Yemek borusunun yanındaki göğüs kısmındaki mide fıtığıdır. Bu durum, midenin kıvrılması ya da tıkanma gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir.
 3. Travmatik Diyafragmatik Fıtık: Diyafram kas sularının ya da körelmiş travma zayıflıklarının göğüs boşluğundaki karın organlarının oluşturduğu fıtıktır. Ciddi problemlere sebebiyet verebilir.
 4. Doğuştan Oluşan Diyafragmatik Fıtıklar: Cenin gelişimi sırasında diyaframın kapanması ya da tam olarak oluşamamasından dolayı oluşan fıtık türüdür. Nadir olarak görülür. Eğer karında bulunan organlar göğüse doğru kayarsa, akciğerin fonksiyonlarının tam olarak işlev görmemesi, tam gelişememesi veya akciğer yetmezliğine sebep olabilir. Diyaframın kenarında olan Bochdalek fıtığı en yaygın görülen diyafram fıtıklarındandır. Morgagni fıtığı, diyaframın işlevsizliğidir ve nadir görülür.

Fıtığın Nedenleri?

Karın fıtığı, doğumla birlikte sahip olunabilirken, diğer fıtık türleri, hayatın devamı sırasında oluşabilmektedir.  Bu sonradan oluşan fıtıklar, cenin oluşumu sırasında oluşmuş olan, karın boşluğundaki açıklık sırasında oluşan ya da karın duvarındaki zayıflıklar nedenli fıtık oluşumlarını içerebilir.

Bazı durumlarda, karın boşluğundaki baskıyı arttırabilir ve fıtığın oluşumuna ya da kötüleşmesine katkı sağlayabilir. Fıtığa neden olabilecek durumları saymak gerekirse;

 • Obezite,
 • Ağır yük kaldırma,
 • Öksürme,
 • Bağırsaklarda ya da idrar yaparken ıkınma sonucu,
 • Karın boşluğundaki sıvı,
 • Kronik akciğer hastalıkları gibi durumlar fıtıklara neden olabilirler.

Ailenin sağlık geçmişi de, bireyde fıtığın gelişimini etkileyebilir.

Fıtık Semptomları ve İşaretleri

Fıtığın semptom ve işaretleri, ağrısız şişliklerin fark edilmesinden, ağrılı, şiş dokuların çıkıntılarının fark edilmesine kadar uzanabilir.

 • Azaltılabilir Fıtık: Karın ya da kasık bölgesinde yeni bir şişlik, yumru şeklinde belirebilir. Ağrılı olabilir ama dokununca hissedilmeyebilir. Bazen, ağrı, şişkinliğin bulunmasından önce gelebilir. Böylece şişkinliğin olmadığı bir bölgede ağrı hissedebilirsiniz. Şişkinlik, öksürük gibi karın baskılarının arttığında ya da ayakta dururken büyüyebilir. Çok büyük bir hale gelmeden azaltılmalıdır.
 • Azaltılamaz Fıtık: Önceden meydana gelen azaltılabilir fıtığın acılı şekilde büyümesi ile olabilir. İtildiğinde karın boşluğuna geri döndürülemez. Bazıları acısız, kronik şekilde oluşabilir. Azaltılamaz fıtık, aynı zamanda sıkıştırılmış, hapsedilmiş fıtık olarak da bilinir. Strangulasyona neden olabilir. Bulantı, kusma gibi bağırsak tıkanıklığı semptom ve işaretlerini meydana getirebilir.
 • Düğümlü Fıtık: Bir tür azaltılamaz fıtık olan düğümlü fıtıkta, bağırsağa giden kan kesilir. Bağırsak tıkanıklığı ve hassaslığı dolayısıyla, acı sürekli meydana gelir. Bu fıtığa yakalanan birey, ateşli ya da ateşsiz şekilde hasta görünebilir. Bu önemlidir ve cerrahi müdahale gerektirir.

Fıtık Tedavisi Nasıl Olur?

Fıtık sorunun tedavisi, fıtığın büyüklüğüne ve bireyde oluşan semptomlarının şiddetine bağlıdır. Doktorlar, bireyde bulunan fıtık görüntüsünü bireye göstererek muhtemel komplikasyonların nasıl olacağını aktarırlar. Fıtığın tedavi yöntemlerinden bazıları;

1.Hayat Tarzı Değişiklikleri

Beslenme alışkanlıklarında yapılacak olan değişiklikler, hiyatal yani mide fıtığının semptomlarının tedavisini sağlayabilir. Ağır ve geniş çaplı yemeklerden kaçınmak, yemek sonrası yatmak ya da eğilmekten kaçınmak ve vücut kilo, sağlık dengesini düzenli tutmak etkili olur.

Eğer bu değişimler sonucu fıtık probleminizde bir düzelme meydana gelmiyorsa, fıtığın düzeltilmesi için cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyabilirsiniz. Ayrıca, domates temelli yiyecekler ve baharatlı yiyeceklerin neden olduğu reflü ve mide yanması gibi sorunlardan kaçınarak semptomları geliştirebilirsiniz. Ayrıca sigarayı bırakarak ve fazla kilolardan kurtularak da reflüden kurtulabilirsiniz.

2.İlaç Tedavisi

Mide fıtığı sorunu yaşıyorsanız, reçetesiz ve reçeteli ilaçlarla semptomları geliştirebilir ve mide asidini azaltarak rahatsızlığınızı rahatlatabilirsiniz. Bu ilaçlar, mide ekşimesine karşı antiasitler, H-2 reseptör engelleyiciler gibi ilaçlardır.

3.Cerrahi Müdahale

Eğer acıya neden olan ve büyüyen bir fıtığa sahipseniz, doktor sonuçlarınıza göre en iyi müdahale olarak cerrahi müdahaleye karar verebilir. Doktor, cerrahi müdahale sırasında karın duvarındaki deliği dikerek, fıtığı düzeltebilir. Cerrahi bir ağ ile deliği yamamak, en sık yapılan cerrahi müdahaledir.

Fıtıklar, açık ya da laparoskopik cerrahi müdahale ile onarılabilir. Küçük bir kamera ve küçük cerrahi ekipmanlar kullanılarak laparoskopik cerrahi müdahale gerçekleştirilir ve birkaç küçük çizikten sonra fıtık onarılır. Laparoskopik ameliyat, çevredeki dokuları en az etkileyen, onlara en az zararı veren müdahaledir.

Açık ameliyat, uzun bir iyileşme süreci gerektirir. Yaklaşık olarak 6 ya da daha fazla hafta hareket etme sorunu yaşayabilirler. Laparoskopik ameliyat ise çok daha kısa bir iyileşme süresi sunar. Ancak, fıtığın tekrar oluşma riski yüksektir. Bununla beraber, laparoskopik ameliyat ile her fıtık türü onarılamaz.

Источник: https://evdesifa.com/fitik-tedavisi/

Fıtık Nedir; Neden Olur ?

Karın Duvarı Fıtıkları ve Tedavisi

FITIK, karın duvarındaki yırtıktan çıkan iç organların cilt altında bir şişlik oluşturmasıdır. Şişlik zaman zaman oluşur ve kaybolur. Ayağa kalkınca, öksürünce, ıkınma ile şişlik ortaya çıkar, sırt üstü uzanınca kaybolur. Yatınca şişliğin kaybolma nedeni, fıtık kesesi içindek organların karın içine geri dönmesidir.

Karın duvarında şişliği yapan iç organlar sıklıkla bağırsaklardır. Fıtığın ilerleyen döneminde şişlik sürekli bir hal alır ve hasta rahatlamak için eli ile fıtığı içeri iter.
Karın duvarı fıtıkları doğumsal veya sonradan oluşan bir zayıf noktadan çıkar.

Kasık fıtıkları, göbek fıtıkları ve göbek çevresi fıtıkları doğumsal olarak zayıf bir noktadan çıkan fıtıklara örnektir. Sonradan oluşan zayıf noktalar ise, ameliyat yerleridir. Daha önce ameliyat edilmiş yerde ortaya çıkan fıtıklara kesi yeri fıtıkları denir.

Bu kişilerde karın içi basıncı ani olarak artıran ağır kaldırma, kronik kabızlık, öksürük, ıkınma, idrar zorluğu gibi durumlar mevcut fıtığın oluşumunu ve ortaya çıkışını kolaylaştırır.

Fıtık Neden Olur?

Karın duvarı fıtıklarının yaklaşık % 90'ı kasık fıtıklarıdır. Kasık fıtıkları daha çok erkeklerde görülür.

Bazı kasık fıtıkları doğum sonrası kapanması gereken kasık kanalının kapanmaması veya yaşamın ilerleyen döneminde açılması sonucu ortaya çıkar (indirek fıtıklar). Bazı kasık fıtıkları karın adalesinin zorlanma sonucu yırtılması ile ortaya çıkarlar (direk fıtıklar).

Göbek fıtıkları göbek çukuru içinden çıkan fıtıklardır. Göbek çukuru da, kasık kanalı gibi, karın duvarının doğumsal zayıf bölgelerinden birisidir. Göbek fıtıkları daha çok kadınlarda görülür.

Göbek çevresi fıtıkları nispeten az görülür ve göbek fıtıkları gibi düşünmek gerekir. Kesi yeri fıtıkları daha önceden ameliyat olmuş kişilerde, kesi yerinin üstünde olur. Bütün karın duvarı fıtıklarının tedavisi cerrahidir.

Fıtıkların oluş biçimini araç lastiğinde görülen balonlaşmaya benzetebiliriz. Aracın sert dış lastiği karın duvarımızdaki güçlü adaleler; ince olan iç lastik de barsaklar gibidir.

Genel olarak dış lastik iç lastiği koruyacak ve içerde kalmasını sağlayacak güçtedir ancak bir zayıf nokta oluştuğunda, iç lastik dışa doğru balonlaşır.

Bu durum zayıf bir karın duvarında fıtık oluşumuna çok benzer.

Fıtık Tanısı

Basit bir muayene ile her hekim karın duvarı fıtığını anlayabilir. Göbek ve kesi yeri fıtıklarının tanısı çok kolaydır. Hastaların da önemli bir kısmı kendilerinde fıtık geliştiğini fark ederler.

Göbeğin içinden çıkan fındık büyüklüğünde şişlik zaman zaman da ağrı yapabilir. Kesi yeri fıtıkları ise, daha önce ameliyat geçiren kişilerde, ameliyat izinin hemen üstünde oryaya çıkar.

Fıtığın oluşturduğu şişlik çok tipik ayağa kalkınca veya karın içi basıncı arttıran manevralarla belirginleşirken, sırt üstü yatmakla, kaybolur.

Göbek ve kesi yeri fıtıkları, bazı hastalarda karın ağrıları ve şişkinlik yapabilir. Yemeklerden sonra ortaya çıkan bu ağrılar kramp şeklinde ancak hafif şiddette olup bazen de kabızlık yapabilir. Bütün bu yakınmalar barsakların fıtık kesesi içinde zaman zaman geçici sıkışmasıyla ortaya çıkar.

Daha çok sporcularda veya atletik yapılı kişilerde henüz başlangıç aşamasındaki kasık fıtıkları, şişlik olmaksızın kronik ağrı ile ortaya çıkabilir: nokta fıtığı.

Bu durumda hastaya kasık bölgesine ultrasonografi ile bakıp barsakların fıtık kanalına girip girmediği ve ağrıya neden olacak başka bir patoloji olup olmadığı araştırılabilir.

Sporcularda görülen adale yırtıkları da ağrılı nokta fıtıklarıdır ancak ultrasonografi burada yeterli olmaz, sporcu fıtıklarının tanısı için MR tetkiki gerekir.

Fıtık Kimlerde Görülür?

Fıtıklar her yaştan kadın ve erkekte görülebilir. Yeni doğan çocuktan ileri yaştaki kişilere kadar herkes de görülebilen bir hastalıktır fıtık. Tüm fıtıkların % 90’ı kasık fıtıklarıdır. Göbek ve kesi yeri fıtıkları geri kalan %10’luk kesimi oluşturur. Kasık fıtıkları erkeklerde, göbek fıtıkları kadınlarda daha sık görülür.

Gebelik dönemi kadınlarda göbek fıtığının ortaya çıkmasını tetikler. Laparoskopik ameliyatlardan sonra görülen trokar yeri fıtıkları da bir çeşit kesi yeri fıtığıdır. Fıtık, egzersizle, kilo vermekle veya ilaç tedavisi ile yok olmaz. Fıtıklar kendi hallerine bırakılmakla düzelmez.

Fıtık tanısı konduktan sonra en kısa sürede onarılması iyi olur.

Gebelik dönemi göbek fıtığının ortaya çıkmasını tetikler.

Fıtık Riskleri Nelerdir?

Tedavi edilmemiş fıtıklar, barsak düğümlenmesi ve sonraki aşamada da barsak gangrenine yol açar. Boğulma nedeni, barsağın kendi etrafında dönüp fıtık kanalına sıkışmasıdır.

Bunun fark edilmediği hallerde ise, kan dolaşımı bozulan barsaklarda gangren olur ve basit bir fıtık hastalığı acil ameliyat gerektiren çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Ayrıca boğulmuş kasık fıtığı erkeklerde testislerin de zarar görmesine neden olabilir.

Fıtığın bilinen tek tedavi yöntemi cerrahidir. Fıtığa neden olan karın duvarındaki fiziki bir durum olan yırtığın, yine fiziki olarak kapatılması tek çaresidir. Bazı hastalar fıtık bağı veya korse kullanmakla biraz rahatladıklarını hissedebilir ancak bunlar fıtığın tedavisine katkı sağlamaz, fıtığın oluşturduğu olası risklerden de korumaz.

FITIK TEDAVİSİ OLAN BİR HASTALIKTIR; İHMAL ETMEYE VE RİSK ALMAYA DEĞMEZ.

Источник: https://www.fitik.com.tr/fitik-nedir

Fıtık Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Karın Duvarı Fıtıkları ve Tedavisi

Karın veya kasık fıtığın neden olduğu lokalize bir çıkıntı, şişlik sık görülen bir sorundur. Genellikle zararsız ve ağrısız olabilir, ancak bazen rahatsızlık verir ve acı çekebilirsiniz.

Bu yazımızda fıtığın ne olduğunu, fıtığın yaygın nedenlerini ve bunları tedavi etmek için kullanılabilecek tedavi seçeneklerini araştırdık.

Fıtık hakkında hızlı bilgiler:

Fıtık ile ilgili kısaca bilgiler aşağıda maddeler halinde listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

 • Fıtıklar genellikle rahatsız edici semptomlar göstermez. Ancak karın şikayetleri ciddi bir soruna işaret edebilir.
 • Genellikle teşhisi basittir, muayenede basitçe hissiyat ve şişkinlik kontrol edilir.
 • Tedavi, açık veya anahtar deliği ameliyatı yoluyla, dikkatli bekleme ve düzeltici ameliyat arasında seçimdir.
 • Kasık fıtığı (inguinal herni) cerrahisi çocuklar ve yaşlılarda daha sık görülürken, femoral fıtık cerrahisi olma olasılığı hayatı boyunca artar.

Fıtık Nedir?

Fıtık, kas duvarında genelde karın organlarını tutan bir zayıf nokta veya delik (periton) varsa oluşur. Peritondaki bu kusur, organları ve dokuları iterek veya çıkıntı yaparak bir şişlik oluşturmasına neden olur.

Fıtık nerede olur?” Fıtıklar genellikle vücudun aşağıdaki kısımlarında bulunur:

 1. Kasık: Femoral fıtık kasığın hemen altında bir çıkıntı oluşturur (kadınlarda daha sık görülür). Kasık fıtığı (erkeklerde daha sık görülür) kasıktan skrotuma ulaşabilen bir şişliktir.
 2. Midenin üst kısmı: Hiatal herni (mide fıtığı) karın boşluğundan ve diyaframın bir açıklığı yoluyla göğüs boşluğundan iterek mide üst kısmında çıkıntıya neden olur.
 3. Göbek deliği: Bu bölgede bir şişlik umbilikal herni (göbek fıtığı) olarak adlandırılır.
 4. Cerrahi skar: Abdominal bölgede, yani karın bölgesinde ameliyat geçirilmesi, yarayla insizyonel fıtık (kesi yeri fıtığı) yol açabilir.

Fıtık Sebepleri Nelerdir?

İnsizyonel fıtığın (karın cerrahisinin bir komplikasyonu) istisna olmak üzere, çoğu vakada fıtık oluşması için açık bir neden yoktur. Fıtık riski yaşla birlikte artar ve erkeklerde kadınlardan daha sık görülür.

Fıtık, doğuştan olabilir (doğumda mevcut) veya karın duvarları güçsüz olan çocuklarda gelişebilir.

Karın duvarındaki baskıyı arttıran aktiviteler ve sağlık sorunları fıtığa neden olabilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Tuvalette ıkınma (örneğin uzun süreli kabızlık nedeniyle)
 • Sürekli öksürük
 • Kistik fibroz
 • Büyümüş prostat
 • İdrar yaparken zorlanma
 • Fazla kilolu veya obez olmak
 • Karın sıvısı
 • Ağır öğeleri kaldırma
 • Periton diyalizi
 • Zayıf beslenme
 • Sigara içmek
 • Fiziksel çaba
 • İnmemiş testisler

Fıtık Belirtileri Nelerdir?

Birçok vakada, fıtık, hiçbir problemi olmayan ve hemen tıbbi yardıma ihtiyacı olmayan ağrısız bir şişmedir. Bununla birlikte, fıtık rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir. Semptomlar genellikle ayakta dururken, ağır eşyalar kaldırırken ya da zorlanırken daha da kötüleşir. Artan şişlik veya acıyı fark eden çoğu insan bir doktora görünür.

Bazı vakalarda, fıtığın hemen bir ameliyata ihtiyacı vardır. Örneğin bağırsağın bir kısmı kasık fıtığı tarafından engellendiğinde veya dolaşımı engellediğinde fıtık ameliyatına gerek duyulur.

Kasık fıtığının aşağıdaki akut karın şikayetlerine neden olması durumunda derhal tıbbi yardım alınmalıdır:

 • Ağrı
 • Mide bulantısı
 • Kusma

Şişkinlik, bu durumlarda genellikle sert ve hassastır ve çıkıntı karın içine geri itilemez.

Hiatal herni, yani mide fıtığı mide asidinin özofagusa girmesinden kaynaklanan mide ekşimesi gibi asit reflü belirtileri üretebilir.

Ayrıca Bakınız: Asit Reflüsü Belirtileri

Fıtık Teşhisi

Fıtık tanısı genellikle basittir. Doktor bunu sıklıkla kontrol ederek fark edebilir. Doktor fıtığı hissetmek için, çıkıntıyı büyüteceğinden hastadan bükülmesini, hareket etmesini veya öksürmesini isteyebilir.

Sorunu görselleştirmek için doktor ultrason taraması veya BT (bilgisayarlı tomografi) taraması gibi bir görüntüleme testi isteyebilir.

Fıtık Tedavisi

Semptomsuz herhangi bir belirtisi olmayan bir fıtık için, alışılagelmiş hareket tarzı izlenir ve beklenir. Ancak femoral fıtıklar gibi belirli fıtık türleri için riskli olabilir.

Femoral fıtık tanısı konduktan sonra 2 yıl içinde yüzde 40’lık bağırsak boğulmasına neden olur.

Karın içine geri itilebilen, semptomları olmayan kasık fıtığı durumunda, fıtığın iyileştirilmesi için elektif (seçili) cerrahinin (acil olmayan cerrahi) yararları konusunda doktorlar arasında gerçek bir görüş birliği bulunmamaktadır.

Diğerleri, acil bir prosedür gerektiren, kan dolaşımının doku alanında kesildiği bir komplikasyon olan bağırsağın daha sonra boğulma riskini ortadan kaldırmak için cerrahi onarım yapmalarını önerir.

Bazen daha erken, rutin bir operasyon daha riskli bir acil prosedüre tercih edilir.

Her ne kadar cerrahi seçenekler fıtığın yeri de dahil olmak üzere bireysel koşullara bağlı olsa da fıtık için iki temel cerrahi müdahale türü vardır:

 1. Açık ameliyat
 2. Laparoskopik ameliyat (anahtar deliği cerrahisi)

Konvansiyonel açık herni onarımı (herniorafi, yama ile fıtık ameliyatı) ve bebeklerde ve çocuklarda laparoskopik fıtık onarımı ile ilgili 20 yıllık verilerin incelenmesi, laparoskopik ameliyatın, açık cerrahiden daha hızlı olduğunu, fakat ikili (bilateral) fıtıklar için tek taraflı kasık fıtığı onarımının fark olmadığını ortaya koymuştur.

İyileşme oranı her iki yöntem için de benzerdir. Ancak yara enfeksiyonu gibi komplikasyonların oranı açık cerrahi için, özellikle bebekler için daha yüksektir. İnguinal herni (kasık fıtığı), bebeklerde ve çocuklarda görülen en yaygın cerrahi hastalıklardan biridir.

Web sitemiz, ziyaretçilerimize online reklamlar sunmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Источник: https://www.hastalopedi.com/fitik/

Fıtık Tedavisi

Karın Duvarı Fıtıkları ve Tedavisi

Fıtık Tedavisi

Direkt ve indirekt kasık fıtıklarında cerrahi onarım açık yada laparoskopik(kapalı) yöntemle yapılmaktadır.Açık onarımlarda Lichtenstein,Shouldice,Bassini gibi geliştiren kişilerin adıyla anılan onarım teknikleri kullanılmaktadır.Ancak günümüzde greft (yama) kullanılmaksızın onarım nadiren yapılmaktadır.

Greft kullanımı gerilimsiz olduğundan operasyon sonrası fıtığın tekrarlama riskini azaltır.Laparoskopik kasık fıtığı onarımında TAPP veTEP(transabdominal preperitoneal)yönteminde batın içinden kasık bölgesine müdahale edilmekte ve karın zarının önüne fıtık olan yere mesh yerleştirlmektedir.

Genel anestezi gerektirmesi ve karın içine girilmesi nedeniyle daha az tercih edilmektedir.Etrangle(sıkışmış) ve dev kasık fıtıklarında seçilen yöntemdir.

TEP (total ekstraperitoneal)yönteminde karın içine girilmeksizin karın zarı ile cilt arasında oluşturulan bir boşlukta çalışmaktadır.fıtık bölgesi direkt olarak görüntülemekte ve onarılmaktadır.

Özellikle çift taraflı ve nüks fıtıklarında tercih ettiğimiz yöntemdir.Operasyon süreci 20-30 dakikadır.Hasta aymı gün veya bir sonraki sabah evine gönderilmekte,36-48 saatte normal yaşamına dönmektedir.

Laparoskopik onarımda ameliyat sonrası ağrı son derece azdır.

Göbek fıtığında seçilen onarım yöntemi fıtığın boyutuna ve hasta tercihine göre planlanır.Boyutu küçükse direkt onarım,büyük fıtıklarda yama ile onarım yapılır.

Laparoskopik onarımda karın ön duvarında kesi yapılmaksızın ,yandan 5mm’lik üç noktadan girilerek mesh(yama)ile onarılır.Operasyon süreci fıtığın büyüklüğüne bağlı olarak ,15-45 dakikadır.Hasta aynı gün ya da bir sonraki gün taburcu edilir.

Kesi yeri fıtığı tedavisinde açık onarımlarda ana fıtık kesesi dışındaki küçük fıtıklaşmalar atlanabileceğinden çok yaygın batın içi yapışıklık söz konusu değil ise laparoskopik onarım tercih edilmelidir.

Fıtık,karın duvarındaki yırtıktan çıkan iç organların cilt altında bir şişlik oluşturmasıdır.Şişlik zaman zaman oluşur ve kaybolur.Ayağa kalkınca,öksürünce, ıkınma ile şişlik ortaya çıkar,sırt üstü uzanınca kaybolur.

Yatınca şişliğin kaybolma nedeni, fıtık kesesi içindeki organların karın içine geri dönmesidir.Karın duvarında şişliği yapan iç organlar sıklıkla barsaklardır.

Fıtığın ilerleyen döneminde şişlik sürekli bir hal alır ve hasta rahatlamak içim fıtığı eli ile içeri iter.

Karın duvarı yırtıkları doğumsal veya sonradan oluşan bir zayıf noktadan çıkar.Kasık fıtıkları ,göbek fıtıkları ve göbek çevresi fıtıkları doğumsal olarak zayıf bir noktadan çıkan fıtıklara örnektir.Sonradan oluşan zayıf noktalar ise ameliyat yerleridir.

Daha önce ameliyat edilmiş yerde ortaya çıkan fıtıklara kesi yeri fıtıkları denir.

Bu kişilerde akarın içi basıncı ani olarak arttıran ani olarak ağır kaldırma ,kronik kabızlık,öksürük ,ıkınma,idrar zorluğu gibi durumlar mevcut fıtığın oluşumunu ve ortaya çıkışını kolaylaştırır.

a.İndirekt Fıtık

İndirekt fıtıklar yukarıda bahsedilen mekanizma ile oluşur be karın zarı devamlılık gösteren bir fıtık kesesi söz konusudur.Bu kese erkeklerde sktoruma(torbaya), kadınlarda labiumlara (vajinal dudaklara) doğru ilerler, içinde büyüklüğüne göre çoğu kez ince barsak vardır.

b.Direkt Fıtık

Bu tip fıtıkta karın duvarında zayıflık söz konusudur.Karın içinden direkt olarak cilt altına fıtıklaşma gerçekleşir. Boğulma( strangülasyon ) bu fıtıklarda daha fazla görülür.Ağrı ön plandadır.

c.Femoral Fıtık

Bacağı besleyen atardamar,toplardamar ve bacak sinirinin geçtiği kanaldan (femoral kanal)fıtıklaşmadır.Yaklaşık %5-8 oranında ve kadınlarda çok görülmektedir.Tüm kadın fıtıklarının %85 kadarı femoral fıtıktır.Ağrı ve şişlik daha çok karın bölgesinin altındadır ve bacağa yansıyan ağrı bulunabilir.

2-Kesi yeri (insizyonel herni)fıtıkları

Daha önce yapılmış olan operasyon kesilerinden oluşan fıtıklardır.

Ameliyat olan hastaların %0,5 ile %10 ‘unda insizyonel fıtık oluşabilir.Ameliyat tekniğinin yanı sıraileri yaş ,genel vücut zayıflığı, sistemik hastalıklar, şişmanlık, ameliyat sonrası yar enfeksiyonu insizyonel fıtık oluşumunu kolaylaştıran nedenlerdir.

Operasyon sonrasında erken dönemde karın içi basıncı arttıran zorlayıcı hareketler yapılması insizyonel fıtık oluşumuna neden olabilir.

3-Göbek fıtığı(umbilikal herni)

Doğumdan önce anne ile bebek arsındaki bağı oluşturan ve çocuğun büyümesi için gereksinimlerini sağlayan damarlar göbek halkasının içinden geçer.doğumla beraber bu damarlar kapanır.

Henüz tam kapanmamış olan göbek halkasının içinde oluşan şişliğe göbek fıtığı denir.Bu nedenle umbilikal herniler (göbek fıtığı)doğumsal kökenlidir.Bu fıtıkların çoğu zamanla kendiliğinden kapanır.

Bu nedenle çocuklarda göbek fıtıkları dört yaşına kadar (fıtık boğulması ,barsak tıkanması gibi durumlara neden olmaz ise) izlenir.

Ancak erişkinlerde göbek fıtığı oluştuğu zaman kendiliğinden kapanmayacağından cerrahi gerekir.Göbek fıtıklarını ameliyatla düzeltmek basit ve güvenli bir yoldur.

Fıtık defektinin kenarlarının direkt olarak yaklaştırılmasıyla (Laparoskopik yöntem veya açık yöntem ile)kesin tedavi yapılmış olur ve tekrarlama riski düşüktür.

Karın cidarının düşük olduğu durumlarda tamir için yama (greft) denilen materyaller kullanılabilir.

Diğer fıtık türlerinde olduğu gibi karın içi basıncını arttıran tüm durumlar (kronik öksürük,gebelik,kabızlık,ağır yük kaldırma)göbek fıtığı oluşması nedenleri arasındadır.Göbek fıtıkları tüm fıtıkların %8,5’ini oluşturur.

Göbek fıtığında parmağınızla açık olan göbek halkasını hissedebilirsiniz.Ayrıca göbekte ağrı,şişlik ,hassasiyet ,şekil bozukluğu fark etmeniz göbek fıtığı olduğunuzu gösterebilir.

Bunun dışında şişlik aniden büyümeye başladıysa ,fıtık yatınca yada içeri itilince içeri gitmiyorsa ,hassasiyet arttıysa,tuvalet yapamama, bulantı , kusma gibi bulgular mevcutsa acil olarak hastaneye başvurulması gerekmektedir.

Bu göbek fıtığınızın içine biri ya da bir kaçının girdiği ve vurada sıkıştığı anlamına gelir ki acil olarak sıkışan bu organlar canlılığını yitirmeden cerrahi girişim yapılması gerekir.Aksi halde yapılacak olan göbek fıtığı ameliyatı olmayacak ,sıkışan organa yönelik de cerrahi işlem gerekecektir.

a.Siyatik Fıtığı

Karın boşluğunun taban bölgesinde oluşan bir fıtıklaşmadır.Karın dışına doğru bir fıtıklaşma olmadığından yalnızca ağrı ve barsakta sıkışma olursa bulantı,kusma şikayeti yapar.Tanı sadece BT ile konur.

b.Obturator Fıtık

Pelvik tabanda klinik olarak ortaya yaş kadınlarda ve sağda oluşur.Belirtisi kalça,diz ağrısıdır.

c.Spiegel Hernisi

Karın ön duvarındaki kas grupları arasından rektus kasının kenarında oluşan fıtıklaşmadır.Tedavisi defektin onarılmasıdır.Şişlik ve ağrı ile kendini gösterir.

d.Grynfelt Hernisi

Karın boşluğunun arka duvarında bel bölgesinde oluşan bir fıtık türüdür.Üst lomber üçgen adı verilen bölgede oluşur.Ağrı yakınması vardır.Büyüklüğüne bağlı olarak şişlik de olabilir.

e.Petit Hernisi

Grynfelt hernisinden farklı olarak alt lomber üçgen denilen bölgede oluşur.

Источник: http://www.galatatip.com.tr/fitik-tedavisi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.