Karın Zarı İltihabı (Peritonit) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Peritonit Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Karın Zarı İltihabı (Peritonit) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Peritonit, karın duvarının çevresinde nemli bir doku olan periton ile ilgili bir sorundur. Genellikle reaksiyon, bakteriler gibi mikroplar tarafından enfekte olmasından kaynaklanmaktadır.

Peritonit, doktorların mümkün olan en kısa zamanda tedavisi gereken ciddi ve acil bir sorundur. Peritonit anlamına gelen belirtiler ani, şiddetli karın ağrısı içerir.

Enfeksiyon genellikle bir rüptür veya “perforasyon” yani delinme nedeniyle oluşur. Buna bir örnek, apandisit rüptürü (apandis patlaması) bir apandisite dönüştüğü zamandır. Bu olduğunda, enfeksiyona bağlı sızma bağırsaktan peritona doğru patlar.

Peritonit Belirtileri Nelerdir?

Peritonit, yakınlardaki bir acil serviste acilen tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir sorundur veya bir ambulans çağırabilir. Zaten hastanede iken peritonit gelişen hastalar ile acilen ilgilenilmelidirler.

Kötüleşen ani, ciddi mide ağrısı, peritonitin ana semptomudur.

Peritonitten kaynaklanan enfeksiyon veya iltihap belirtileri arasında aşağıdakiler bulunur. Bazıları, vücutta peritonitten kaynaklanan dehidrasyon ve şok gibi ciddi etkilerle ilgilidir:

 • Ateşlenme, 38°C üzeri ateş
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İshal
 • Yeme isteğinin azalması
 • Fazla idrara çıkmama
 • Hızlı kalp atış hızı
 • Dışkı veya gaz geçememesi

Bu belirtilerin peritonitten veya başka bir sağlık sorunundan kaynaklanıp kaynaklanmadığına bakmaksızın, tıbbi yardım almak önemlidir.

Doktorların bu gibi belirtilerle yapmak isteyecekleri ilk şey, potansiyel olarak hayatı tehdit eden, peritonit gibi şeyleri ekarte etmek ya da tedavi etmektir.

Peritonitten şişmiş karın

Karın şişmesi, peritonit semptomu olabilir. Peritonit nedeni bir rüptür (yırtılma) olduğunda, sıvı karın boşluğuna ve bağırsağa geçer. Bu vücudun geri kalanından sıvı kaybına neden olur. Peritonitin en kötü dehidrasyon (vücudun su kaybetmesi) etkilerine neden olan şey budur.

Karaciğer hastalığı peritonitin altında yatan neden olduğunda, şişmiş karın farklı bir nedenle oluşur.

Burada, karındaki sıvı şişmesi, enfekte olmuş karaciğer hastalığından kaynaklanır. Bu genellikle diğer peritonit tiplerinde görülen perforasyon içermez. Bu spontan bakteri peritoniti olarak bilinir.

Bu peritonit şekli farklı belirtilere sahiptir. Spontan bakteriyel peritonit semptomları çoğunlukla artan sıvının basıncından kaynaklanan rahatsızlıktır. Karnı şişmiş, enfekte olan karaciğer hastalığı olan insanlar için ağrı hafiften ılıman dereceye kadar şiddetli değildir.

Peritonit Komplikasyonları

Peritonit hızlı bir şekilde teşhis edilmezse, tedavi eksikliği sepsis ve septik şok gibi daha tehli hastalıklara neden olabilir. Peritonit, tıbbi acil bir durumdur, hızlı bir şekilde hayati teh oluşturabilir.

Ayrıca Bakınız: Sepsis (Kan Zehirlenmesi)

Periton Nedir?

Karın boşluğu, karın ve böbrek gibi karın, bağırsaklar ve diğer organlar gibi bağırsağın ana bölümlerini içerir.

Periton; karnı veya karın duvarını hizalar, ancak aynı zamanda içe doğru giden birkaç kıvrım oluşturur. Katlanarak peritoneal karın organları arasında örgü yapar ve onlara bir örtücü zar verir. Bu şekilde periton, karnın içerilerini kendi yerlerinde tutar. Periton kıvrımları kan ve sinir kaynakları da içerir.

Peritonit Sebepleri Nelerdir?

Çoğu peritonit vakası enfeksiyonlardan kaynaklanır. Nadiren de olsa, bunlar peritonun kendisinde olabilir. En yaygın olarak, enfeksiyonlar başka bir kaynaktan gelir.

Bağırsakta bir rüptür genellikle bir enfeksiyon kaynağıdır. Rüptürler apandis patlayınca ya da şiddetli mide ülseri tarafından oluşturulan bir delikten veya diğer nedenlerin oluşturduğu delikten gelebilir.

Peritonun sıvı ile doldurulması ve bunun değişimi ile ilgili bir çeşit böbrek diyalizinde bulunan insanlar vücudun dışından enfeksiyon alabilir.

Diğer olası nedenler şunlardır:

 • Pankreas iltihaplanması
 • Crohn hastalığı gibi nedenlerden bağırsak iltihabı
 • Divertikülit
 • Karın travmasına neden olan yaralanmalar, örneğin bıçak ya da silah yaraları

Peritonit, özellikle karaciğer hastalığı, uzun süredir devam eden hastalıklarından dolayı karnında fazla sıvı bulunan insanlarda olabilir. Bu daha az yaygın nedenlerden biridir.

Nadir olmakla birlikte, periton kanserden de etkilenebilir.

Peritonit Teşhisi ve Tanı Kriterleri

Peritonitten kaynaklanabilecek semptomları olan herkes mümkün olan en kısa zamanda bir doktora görünmelidir. Peritonit ciddidir, ancak belirtiler de olursa olsun kontrol altına almak da önemlidir.

Teşhisin ilk adımı doktorların hastaya sorular sormasıdır. Bu, semptomların tipini, zamanlamasını ve yerini saptamalarına yardımcı olur.

Bazen doktorlar için peritonit belirtileri daha belirgindir. Örneğin böbrek hastalığı için peritoneal diyaliz hastası, karın duvarından gelen enfeksiyon riski altındadır. Değiştirilen sıvının nasıl göründüğü için diyaliz izlenecektir. Doktorlar, eğer sıvı bulanıksa, peritoniti hemen teşhis edebilir ve tedavi edebilirler.

Herhangi bir şüphelenilen peritonit için, doktorlar özellikle göbeğe bakarak fizik muayene yaparak işaretleri kontrol ederler.

Enfeksiyonun kontrol edilmesi veya sorunun kaynağının tespiti için daha fazla araştırma yapılmaktadır. Bu tanı testleri şunları içerebilir:

 • Bağışıklık reaksiyonunu doğrulamak için kan örnekleri, yüksek beyaz hücre sayısı ile gösterilir.
 • Daha geniş bakteri komplikasyonlarını test etmek için kan örnekleri
 • Röntgen veya ultrason, örneğin bağırsakta bir deliğin bulunması için
 • BT görüntüleme, X-ışınlarından daha ayrıntılı bir bilgisayar resmi sağlayabilir.
 • Parasentez, enfeksiyonu kontrol etmek için karından sıvı alınması

Parasentez (periton sıvısı çekilmesi)

Periton çevresindeki sıvı akciğerlerden çıkarılabilir, enflamasyon ve enfeksiyon belirtileri açısından test edilebilir. Buna parasentez denir.

Karında aşırı sıvı, periton zarının katları arasındaki boşlukları doldurur. Bu, organlar arasındaki karın boşluğunu doldurduğu anlamına gelir. Doktorlar bu durumu “asit” olarak adlandırıyorlar. Sıvıya asitik sıvı denir.

Test, numuneyi beyaz hücre sayıları ve kimyasal analiz için göndermeyi içerir. Laboratuar bakteri ve diğer mikropları mikroskopta veya leke ve kültür kullanarak arayabilir.

Tüm vakalar parasentez testi için uygun değildir. Yapıldığında ince bir iğne karın derisine ve karın duvarı boyunca sokulur. Aşağıdaki hususları sağlamak için hazırlık yapılır:

 • Lokal anestezi kullanarak ek bir ağrı olmaması
 • Prosedür sterildir, enfeksiyonun ortaya çıkma veya yayılmasını riskini azaltmak

Karında sıvı olması hastaneye ilk etapta gidilme nedenidir. Bu sıvı, karaciğer hastalığı olan insanlar için daha olasıdır ve çoğu peritonit olabilir.

Amerikan Gastroenterologlar Koleji’nin 2010 yıllık bilimsel toplantısında verilen bir rapora göre, spontan bakteri peritoniti, karaciğer sirozu nedeniyle asitle hastaneye kabul edilen insanların yüzde 20’sinde bulunur.

Ayrıca Bakınız: Karaciğer Sirozu Belirtileri

Peritonit Tedavisi

Peritonit tanısı konduğu gibi hastanede tedaviye ihtiyaç duyulur. Doktorlar aşağıdaki tedavileri tercih edebilirler:

 • Enfeksiyonla mücadele için antibiyotik kullanımı: Bunlar, intravenöz enjeksiyonu kullanarak kana doğrudan verilebilir. Bunlar geniş spektrumlu antibiyotiktir, doktorlar bunu derhal başlatırlar. Bakteriyel enfeksiyonların testlerini beklememektedirler. Doktorlar daha sonra daha spesifik ilaçlar kullanabilirler.
 • Ameliyat gerçekleştirilmesi: Ameliyat, nedeni örneğin bağırsakta bir delik olan durumlarda kullanılır. Kötü şekilde etkilenmiş peritoneal dokuyu kaldırmak için ameliyat gerekebilir.
 • Daha geniş destek terapileri kullanımı: Yoğun bakım desteğinden, beslenme korumaya yardımcı olmak gibi bir takım tedaviler içerir.

Peritonit Nasıl Önlenir?

Peritonit her zaman önlenebilir değildir ve uyarı yapılmaksızın gerçekleşebilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda önlenebilir durumdadır.

Hastanelerde iyi hijyen uygulamaları önemlidir. Bu özellikle, böbrek hastalığı olan, enfeksiyonların karnın içine dahil edilebildiği peritoneal diyaliz şekline sahip insanlar için geçerlidir.

Hızlı eylem de önleyici niteliktedir. Çok ciddi mide ağrısı ortaya çıkarsa insanlar tıbbi yardım çağırmalıdır.

Sebep bir bağırsak delinmesi ise, hızlı davranmak, peritonit gelişmesini engelleyebilir. Her durumda hızlı müdahale önemlidir.

Источник: //www.hastalopedi.com/peritonit/

Kalp Zari İltihapları ve Uygulanan tedavi Yöntemleri

Karın Zarı İltihabı (Peritonit) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Kalp kasında iki zar bulunmaktadır. Bu zarlar çok esnek bir yapıya sahip olmayıp aralarında herhangi bir sürtünmeden dolayı sorun oluşmaması amacıyla az miktarda sıvı bulunmaktadır.

Kalp Zarı İltihabı

Kalp kasının çevrelemekte olan iki tane zar vardır. Bu zarlara kalp zarı veya perikardit ismi verilmektedir. Zengin bir sinir yapısı olması nedeniyle ağrıya karşı hassas olan ve her herhangi bir sorun oluştuğunda korkunç ağrılara neden olabilen ciddi ve tedavi edilmediğinde ölümcül sonuçlara yol açabilen tehli bir rahatsızlıktır. 

Kalp zarları arasında herhangi bir sürtünmenin oluşmasının engellenmesi amacıyla on veya on beş milimettre civarında hafif oranda su bulunmaktadır.

Belirtileri

Farklı nedenler eşliğinde bu zarlarda herhangi bir şekilde iltihap oluşması halinde göğüs ağrısı başta olmak üzere bir dizi belirtiler oluşmaktadır. Oluşan göğüs ağrısı o kadar şiddetli bir şekilde gelişir ki; hasta sanki bıçak saplanıyor hissine kapılır.

Sırt üstü yatılması sırasında hatta yutkunma esnasında artış gösteren bu ağrılar oturulduğu veya öne doğru eğildiği takdirde azalmaya başlar. Perikarditlerin verdikler belirtiler; neden oluştuğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

En sık rastlanılan belirtilere şu şekilde örnekler verebiliriz:

 • Genel olarak düşük ateş görülmektedir. Bu ateşin otuz sekiz dereceyi aşması durumunda bakteriyel perikardit gündeme gelebilmektedir.
 • Şiddetli göğüs ağrıları
 • Kızlı bir şekilde nefes almak ve vermek
 • Hafif seviyede kuru bir şekilde oluşan öksürük nöbetleri
 • Kalp çarpıntıları
 • Oksijensiz kalmış hissinin oluşması
 • Bacak ve ayaklarda oluşan ödemler ve şişlikler
 • Yorgunluk, bitkinlik ve halsizlik durumu

Perikardit rahatsızlıklarına kesin olarak bir teşhis yapılabilmesi için hastanın şikayetleri ve gündeme gelen belirtilerin yanında bir çok test ve tetkik yapılması gereklidir. Doktor tarafından istenecek olan tetkikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • EKG
 • Kan tahlilleri sırasında troponin emzimlerinin değerlendirilmesi, üre, sedim, keratinin, lökosit, CRP kontrol edilir.
 • Akciğer grafisi
 • Ekokardiyografi
 • Tüberkülin testi
 • Anttinükleer antikoru
 • Tiroid testleri
 • HIV testleri

Nedenleri

Perikarditlerin sorunlarının çoğu zaman genel bir nedeni olmamaktadır. Nedensiz bir şekilde herhangi bir soruna bağlı olarak oluşmaması durumuna idiopatik ismi verilmektedir. Bunun yanında perikardit farklı nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenlere şu şekilde örnekler verebiliriz:

 • Bakterilere bağlı gelişmesi durumunda hem yan etkiler oluşmaktadır hem de tedavisi zor olmaktadır. Bilhassa tüberküloz adı da verilen verem rahatsızlığında etken durumda bulunan m.tubercilosis bakterisi nedeniyle oluşan perikarditlerin tedavi edilmesi oldukça zor olmaktadır.
 • Otoimmüm perikardit.
 • Romatizmaya bağlı olan rahatsızlıklar ( lupus, behçet hastalığı, sjögren sendromu, romatoid artrit, sarkoidoz)
 • Tümöre bağlı gelişen perikardit ( akciğer kanseri, göğüs kanseri, lenf kanseri)
 • Kalp krizinden sonra
 • Mantar veya çeşitli parazit enfeksiyonları
 • Böbrek yetmezliği
 • Radyasyon veya radyoterapi
 • İlaçların yan etkisi
 • Göğüs bölgesinde oluşan yaralanmalar

Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Kalp zarı iltihapları tedavisinde uygulanacak tedavi yöntemi belirlenirken; bu soruna neden olan ana faktörün saptanması oldukça önem kazanan bir ayrıntıdır.

Yapılan tedavi sırasında nedeni saptanamayan veya herhangi bir virüs sebebiyle ortaya çıkan perikardit tedavi sonrasında kolay bir şekilde tamamen iyileşmektedir.

Genel olarak ilaç tedavisi bu sorunun çözümünde yeterli olabilmektedir.

Kalp Zarı İltihapları

Bu sorunun bakterilere bağlı olarak ortaya çıkması durumunda hastanın uzun bir süre antibiyotik tedavisi kullanması gerekebilecektir. Yapılan ilaç tedavisine rağmen hastada her hangi bir iyileşme olmaması durumunda kalp zarının bir kısmı cerrahi müdahale ile çıkarılmak zorunda kalabilmektedir.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Genel olarak bitkiler vücut mekanizmasının işleyişinde güçlendirici, koruyucu ve tedavi edici özelliklere sahip en güvenilir kaynaklar olmaktadır.

Kalp kası iltihaplarında tedaviye destek veren melisa otu altı ay sonunda kardiyolojik sistemde mucizeler yaratabilmektedir.

Bir tutam kadar melisa otunu kaynar suda demleyip on dakikalık bir dinlendirme sürecinden sonra içiniz. Yemeklerden sonra içilen bu çay mucizeler yaratmaktadır.

Bunun dışında alıç otu hem çiçeklerinden hem kökünden ve sapından yararlanılan oldukça faydalı bir bitkidir. Melisa otu gibi çay gibi dinlenip içilmesinin tedavi edici etkileri bulunmaktadır.

Zararları

Kalp zarı iltihaplarıyla ilgili sorunlar yaşayan hastalarda bir takım komplikasyonlar veya zararlı etkilerle karşılaşılabilmektedir. Bunlara şu şekilde örnekler verebiliriz:

 • Kardiyak tamponad gelişmesi hayati bir risk oluşturmaktadır. Perikarditlerin arasında bulunan sıvının aşırı oranda artması, esnek olmayan bu zarların şişerek kalp kasına baskı yapmasına neden olmaktadır. Kalbin sıkışmasını sağlayan bu sıvılar yüzünden kalp genişleme işlemini yapmakta zorlanır. Bu nedenle kalbe kan dolumu azalır ve kalp kası pompalamama işlemini tam anlamıyla gerçekleştiremez. Bu durum insan sağlığını ve hayatı ciddi ölçüde tehdit etmektedir. Bu sorun karşısında bir iğne yardımıyla zarların arasında biriken fazla miktardaki su alınır.
 • Konstriktif perikardit gelişmesi durumunda iltihap yüzünden perikarditler birbirine yapışır. Sertleşen bu zarlar esnekliğini komple kaybeder. Bu nedenle kalp genişlemekte ve kanı pompalamakta zorluk çekmeye başlar.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //kalpritmi.com/kalp-zari-iltihabi.html

Siroz nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Karın Zarı İltihabı (Peritonit) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Ancak rahatsızlığın bu aşamaya ulaşması genellikle yıllar alır ve tedavi sirozun ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Siroz hastalarında pek çok komplikasyon ortaya çıkabilmekte, beklenen yaşam süresi belirgin olarak kısalmaktadır.

Aşırı Alkol kullanımı ve Hepatit, en önemli Siroz nedenleridir

Siroz neden olur?

Çok çeşitli hastalıklar ve koşullar karaciğere zarar verebilir ve siroza neden olabilir. Sirozun en yaygın nedenleri:

 • Uzun yıllar boyunca aşırı alkol tüketmek
 • Karaciğerin kronik viral iltihabı (viral hepatitler): Özellikle hepatit C ve B
 • Diyabetle ilişkili yağlı karaciğer
 • NASH (Non-alkolik steatohepatit): Aşırı yağ birikmesi sonucu karaciğerin iltihaplandığı alkolik olmayan hepatit türüdür. Yağlı karaciğer hastalığının bu durumun daha şiddetli bir şeklidir.
 • Hemokromatoz: Vücutta demir birikmesine yol açan kalıtsal bir hastalık
 • Wilson hastalığı: Karaciğerde bakır birikimiyle karakterize ailesel bir hastalık
 • Alfa-1 antitripsin eksikliği: Karaciğerde spesifik bir enzimin yokluğu
 • Kalıtsal şeker metabolizması bozuklukları (galaktozemi veya glikojen hastalığı)
 • Genetik sindirim bozukluğu (Alagille sendromu)
 • Kistik fibroz
 • Frengi veya brusella gibi enfeksiyonlar
 • Karaciğer otoimmün hastalıkları (vücudun kendi bağışıklık sisteminin karaciğer veya safra kanalı hücrelerine saldırdığı kronik durumlar), örneğin: otoimmün hepatit (Vücut bağışıklık sisteminin karaciğer hücrelerine saldırması sonucu ortaya çıkan karaciğer hastalığı) primer biliyer siroz (Safra kanallarının tahrip olması) ve primer sklerozan kolanjit (Safra kanallarının sertleşmesi ve skarlaşması)

Hepatit B nedir, nasıl bulaşır? Belirtileri ve yeni tedavi yöntemleri

 • Metotreksat veya izoniazid gibi bazı ilaçlar
 • Safra kanalının tıkanması: Safra kanalı, karaciğerde oluşan safrayı, yağların sindirimine yardımcı olmak üzere bağırsaklara taşır.
 • Tekrarlanan kalp krizleri ve kalp yetmezliği sonucu sıvının karaciğere toplanması ve tıkanmaya neden olması
 • Parasetamol, A vitamini gibi yüksek dozda alındığında karaciğere zarar veren ilaçların aşırı miktarda alımı

Çok fazla alkol almak karaciğer hücrelerine zarar verebilir. Alkole bağlı siroz, genellikle 10 veya daha fazla yıl aşırı alkol alımından sonra gelişir.

Çok fazla alkol tüketen kadınlarda, kısmen farklı fizyolojik özellikleri nedeniyle, karaciğer hasarı erkeklerden daha fazla olur.

 Diğer siroz nedenleri arasında reçeteli ilaçlara vücutta verilen reaksiyonlar, çevresel toksinlere uzun süre maruz kalma ve parazitlerin neden olduğu enfeksiyonlar bulunur.

Alkol alımını azaltın

Alkolle ilişkili sirozu önlemenin en iyi yolu önerilen sınırlar dahilinde içmektir:

 • Haftada 14 birimden (7 litre bira ya da 1 litre rakı gibi) fazla alkol alınmamalıdır.
 • İçilen miktar üç ya da daha fazla güne yayılmalıdır.
 • Alkolle ilgili siroz tanısı alanlar derhal alkol almayı bırakmalıdır. Alkol alımı sebebi ne olursa olsun sirozun hızlı ilerlemesine neden olur.

Hepatit B ve C’den korunun, aşı yaptırın

Hepatit B ve C korunmasız cinsel ilişki ya da ortak enjektör kullanımı gibi yakın temasla bulaşan enfeksiyonlardır. Hepatit B’den korunmanın en iyi yolu aşı yaptırmaktır. Fakat hepatit C için geliştirilmiş bir aşı henüz yoktur. İlişki sırasında prezervatif kullanmak ve uyuşturucu ilaç enjeksiyonundan kaçınmak hepatit B ve C bulaşma riskini azaltır.

Sağlıklı bir vücut ağırlığına sahip olun

Siroza neden olabilecek alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı geliştirme riskini azaltmak için, sağlıklı, dengeli bir diyet uygulayarak ve düzenli olarak egzersiz yaparak sağlıklı bir vücut ağırlığına sahip olmak hedeflenmelidir. Karaciğer sirozu riski taşıdığınız ile ilgili endişeleriniz varsa, riski azaltmanın yolları hakkında doktorunuzla konuşun.

Siroz, doğumdan itibaren wilson hastalığı, kistik fibroz, biliyer atrezi gibi çeşitli kalıtsal hastalıklara bağlı olarak görülebilir. Biliyer atrezi safra yollarının doğuştan olmaması durumudur ve çocuklarda sirozun çok önemli bir nedenidir. Alkole bağlı olmayan iltihaplı karaciğer yağlanması daha büyük çocuklarda siroza yol açabilen bir rahatsızlıktır.

Çocuklarda gizli Siroz tehsi: NASH Non-Alkolik Karaciğer Yağlanması

Siroz çeşitleri ve evreleri

Karaciğerin durumuna ve oluşan nodüllere göre siroz üç gruba ayrılır:

 • Mikronodüler siroz: Çapı 3mm’den küçük nodüllerin bulunduğu siroz tipi. Alkolik siroz bu grupta yer alır.
 • Makronodüler siroz: Nodüllerin çapı 3 – 5 mm arasında değişir. Kronik viral hepatite bağlı siroz bu gruba girer.
 • Karışık tip: Her iki tip siroza ait özellikleri taşır. Çoğu sirotik hastalıkta karaciğer bu görünümdedir.

Sirozun evreleri

Karaciğer hücrelerinde sertleşme, besin yönünden zengin kanın damardan karaciğere akmasını zorlaştırır. Portal damar, sindirim sisteminden emilen besinleri içeren kanı karaciğere taşıyan damardır. Bu damardaki basınç, kan karaciğere iletilemediğinde artar.

Sonuçta, bu damarda yüksek tansiyonun geliştiği portal hipertansiyon denilen ciddi bir sağlık oluşur. Portal hipertansiyon sonucu oluşan yüksek basınç yemek borusu ve midede yırtılıp kanamayla sonuçlanabilen damarsal genişlemeler (varis) neden olur.

 • Yorgunluk
 • Güçsüzlük
 • Halsizlik
 • Bulantı
 • Açıklanamayan kilo kaybı ve iştahsızlık

Karaciğer kanseri neden olur? Belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Siroz ilerledikçe aşağıdaki belirtiler gözlemlenebilir;

 • Sarılık (Cilt ve gözlerde sararma)
 • Kan kusma
 • Ciltte kaşınma
 • Koyu, çay rengi idrar
 • Açık renkli dışkı
 • Dışkıda kan
 • Vücutta kolay kanama
 • Burun kanaması
 • Diş etlerinde kanama ve morarma
 • Ciltte kolay morarma
 • Avuç içlerinde kızarıklık
 • Bacaklarda ağrılı ödem
 • Ciltte örümcek benzeri kan damarları oluşumu
 • Karında sıvı toplanması (Asit)
 • Kadınlarda adet kanamalarının kesilmesi (menopozla ilişkili olmayan)
 • Erkeklerde cinsel dürtü kaybı, meme büyümesi (jinekomasti) ve testislerde küçülme
 • Son dönemde bilinç bulanıklığı, uyku ve konuşma bozukluğu (hepatik ensefalopati)

Sirozun teşhisi

Doktorunuz sirozdan şüphelenirse, tıbbi geçmişinizi sorgulayacak ve uzun vadeli karaciğer hastalığı bulgularının aramak için fizik muayene yapacaklardır. Teşhisi doğrulamak için bazı testler ve görüntüleme yöntemleri kullanılabilir:

 • Kan testleri: Karaciğer enzimlerini ölçen karaciğer fonksiyon testleri, kan pıhtılaşmasına yönelik testler, albumin düzeyi (karaciğerde üretilen bir protein), karaciğer kanser taraması için alfa feto protein ölçümü
 • Karaciğer ultrasonografisi
 • Karnın manyetik rezonans görüntülemesi
 • Karın tomografisi
 • Karaciğer biyopsisi (Karaciğer dokusundan ince bir iğne yardımıyla parça alınır ve bu doku mikroskop altında incelenir.)

Hepatit C nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri ve tedavisi

 • Endoskopi: Ucunda ışık ve kamera bulunan ince, esnek tüp şeklindeki cihaz (endoskop) boğazınızdan aşağı itilir. Endoskopi ile yemek borusu ve mide incelenir. Burada bulunan ve siroz belirtisi olan şişmiş damarlar (varisler) bu yolla gösterilebilir.

Sirozun tedavisi

Günümüzde siroz için kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Fakat bazı tedaviler ile hastalığın etkileri ve komplikasyonları yavaşlatılabilir.

Hepatit C enfeksiyonunu tedavi etmek için anti-viral ilaçlar kullanmak gibi altta yatan nedenlerin tedavisi sirozun kötüleşmesini durdurabilir.

Siroza yol açan tetikleyicilerin kaldırılması, ilerlemeyi geciktirebilir ve karaciğer kanseri riskini azaltır.

Aşırı kilolu olanların kilo vermesi ve alkol kullananların bırakması sirozun ilerleyişini yavaşlatır. Alkol bağımlılığına yönelik çok çeşitli destek hizmetleri mevcuttur. Karaciğer ciddi şekilde hasar gördüğünde artık çalışması durabilir. Bu durumda tek tedavi seçeneği olarak karaciğer nakli kalır.

Sirozun ilaçla tedavisi

 • Portal hipertansiyon için beta blokerler veya nitrat grubu tansiyon ilaçları
 • Peritonit (karın zarı iltihabı) için damar içi antibiyotikler
 • Hepatik ensefalopati gelişmişse lactulose ve düşük protein diyeti
 • Hepatit b, c ve d için antiviral tedaviler
 • Parasetamol, ibuprofen gibi belirtileri daha kötü hale getirebilecek bazı ilaçları kullanmaktan kaçınma

Karaciğer nakli

Siroz ve son dönem karaciğer hastalığı için nihai tedavi karaciğer naklidir. Karaciğer transplantasyonundaki büyük bir ilerleme, organ reddini önlemede kullanılan bağışıklık baskılayıcı ilaçlardaki gelişmedir.

Böylece vücudun organı reddetmesinden kaynaklanan doku kaybı nispeten nadirdir.

Karaciğer nakli sonrası sirozun tekrarlanması, özellikle hepatit C enfeksiyonu, hipertansiyon, hiperlipidemi ve böbrek hastalığı gibi bağışıklık baskılayıcı ajanların uzun dönem sonuçları önemli sorunları oluşturur.

Karaciğer nedir, ne işe yarar? Nasıl çalışır?

Sirozun komplikasyonları

 • Portal hipertansiyon: Karaciğere kan getiren damarlarda yüksek kan basıncı oluşur.
 • Bacaklarda ve karın bölgesinde şişlik: Portal vende artan basınç, bacaklarda (ödem) ve karın bölgesinde (asit) sıvı birikmesine neden olabilir.
 • Dalağın büyümesi (splenomegali): Portal hipertansiyon dalağın değişmesine ve şişmesine ve trombositlerin dalakta göllenmesine neden olabilir.
 • Kanama: Portal hipertansiyon, kanın daha küçük damarlara yönlendirilmesine neden olabilir. Ekstra basınç tarafından zorlandığında, bu küçük damarlar patlayabilir ve ciddi kanamalara neden olabilir. Ayrıca varis ve kanda pıhtılaşma bozukluğu da görülebilir.
 • Enfeksiyonlar: Sirozu olan hastalarda bağışıklık sistemi zayıflar ve vücut enfeksiyonlarla savaşmakta zorluk çeker. Karın içindeki sıvı birikimi, ciddi bir enfeksiyon olan bakteriyel peritonite (karın zarında iltihap) yol açabilir.
 • Yetersiz beslenme: Siroz, vücudun besin maddelerini işlemesini zorlaştırır. Bu da zayıflama ve kilo kaybıyla sonuçlanır.
 • Beyinde toksinlerin birikmesi (hepatik ensefalopati): Sirozdan zarar gören bir karaciğer, kandaki toksinleri temizleyemez. Bu toksinler daha sonra beyinde birikerek bilinç bulanıklığı ve komaya kadar gidebilen nörolojik belirtilere neden olur.
 • Sarılık: Hastalıklı karaciğer, kandaki atık ürün olan bilirubini, kandan uzaklaştıramadığında ortaya çıkar. Bilirubin, cildin ve göz beyazlarının sararmasına ve idrarın koyu bir renk almasına neden olur.
 • Kemik hastalığı: Sirozu olan kişilerde kemik direncini azalır ve kırık riski artar.
 • Çoklu organ yetmezliği
 • Karaciğer kanseri: Dünyadaki en yaygın kanser türlerinden biridir ve siroz, karaciğer kanseri için başlıca risk faktörüdür.Siroza iyi gelen şifalı bitkiler

Günümüzde çeşitli hastalıkların tedavisinde bitkilerin kullanımıyla ilgili çok sayıda araştırma yapılmaktadır. Fakat bunlardan çok azı bilimsel bir kanıta dayanır.

Araştırmalar siroz ya da diğer hastalıkların tedavisinde popüler hale gelmiş bitkilerin faydalarının çoğunlukla çok eksik olduğunu göstermektedir. Ayrıca karaciğer hastalığına sahip insanlar bitkiler hakkında özellikle dikkatli olmalıdır.

Çünkü karaciğer vücudunuza giren her şeyi işler. Bu nedenle sirozda bitkisel tedaviye yönelmeden önce mutlaka doktorunuza danışın!

Karaciğeri yıkamak mümkün mü? İşte bitkilerle yapılan tek bilimsel detoks

Siroz hastalarına öneriler ve uyarılar

 • Alkol kullanmayın. Alkol karaciğer hasarınızı daha da kötüleştirir.
 • Sağlıklı kilonuzu koruyun
 • Tuzu azaltın. Aşırı tuz vücudunuzda ödem gelişmesine ve karnınızın ve bacaklarınızın şişmesine neden olabilir.
 • Siroz yetersiz beslenmeye neden olur. Meyve ve sebze açısından zengin bitkisel tabanlı bir diyet uygulayarak bu durumla başa çıkabilirsiniz. Baklagiller, kümes hayvanları veya balık gibi yağsız proteinleri tercih edin. Çiğ deniz ürünü yemeyin.
 • Enfeksiyonlardan korunun. Siroz, bağışıklık sisteminizi zayıflatır. Hasta insanlardan uzak durarak ve sık sık ellerinizi yıkayın. Hepatit A ve B, grip ve zatürre için aşı olun.
 • Siroz karaciğerinizin ilaçları işlemesini zorlaştırır. Bu nedenle, reçetesiz ilaçlar da dahil, herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuza sorun. Aspirin ve ibuprofen türü ilaçlardan kaçının. Karaciğer hasarınız varsa asetaminofenden (Tylenol, diğerleri) kaçınmanız veya düşük doz ağrı kesici kullanmanız gerekebilir.

Referanslar: 1- Cirrhosis, 2- Liver Cirrhosis, 3- Cirrhosis of the liver

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/siroz-nedir-neden-olur-belirtileri-ve-tedavi-yontemleri/

Peritonit hakkında bilmeniz gereken her şey

Karın Zarı İltihabı (Peritonit) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Peritonit, peritonun bir bozukluğudur. Bu, midenin duvarının etrafındaki nemli dokudur. Durum genellikle bakteriyel bir enfeksiyondan sonra ortaya çıkar.

Acil tedavi gerektiren ciddi ve acil bir durumdur. Semptomlar ani, şiddetli karın ağrısıdır.

Perforasyon olarak da bilinen bir rüptür sıklıkla enfeksiyona neden olur. Bir örnek, bir apandisit vakası sırasında apendiksin kopmasıdır. Enfeksiyondan gelen iltihap, bağırsaktan peritona doğru hareket edebilir.

Peritonit üzerinde hızlı gerçekler

 • Peritonit mide astarının bir enfeksiyondur.
 • Şişmeye ve şiddetli karın ağrısına neden olabilir. Peritonit tıbbi acil bir durum olarak kabul edilir.
 • Bu durum BT taramaları, ultrason taramaları ve kan testleri kullanılarak teşhis edilebilir.
 • Peritonit yaralanma veya enfeksiyondan kaynaklanabilir.
 • Nedeni bağlı olarak IV antibiyotik veya cerrahi ile tedavi edilir.

belirtiler

Peritonit belirtileri ciddidir. Acil bir acil servise ya da bir ambulans belirtisine acil tıbbi müdahaleye ihtiyaçları var.

Zaten hastanede iken peritonit gelişen insanlar acil dikkat gerekir.

Ana semptom, daha da kötüleşen ani ve şiddetli karın ağrılarından biridir.

Peritonitin bazı etkileri, vücuttaki dehidrasyon ve şok gibi ciddi etkilerle ilgilidir. Diğer belirtiler şunlardır:

 • ateş
 • mide bulantısı ve kusma
 • ishal
 • iştah kaybı
 • hızlı kalp atışı
 • dışkı veya gaz geçirememe ve idrarı geçme güçlüğü

Peritonitle ilişkili olsun ya da olmasın, bu belirtiler için tıbbi yardım almak önemlidir.

Doktorlar, peritoniti dışarıda bırakmak veya potansiyel olarak yaşamı tehdit eden diğer durumları tedavi etmek isteyecektir.

Şişmiş karın

Şişmiş bir karın da peritonit belirtisidir. Bir rüptür peritonite neden olduğunda, sıvı karın boşluğunu ve bağırsağı doldurur ve bu da vücudun geri kalan kısmından sıvı kaybına neden olur. Bu peritonitin en kötü dehidratasyon etkilerine neden olur.

Karaciğer hastalığı peritonitin sebebi olduğunda, farklı bir nedenden ötürü şişmiş bir karın meydana gelebilir. Bu genellikle diğer peritonit tiplerinde görülen perforasyon olmaksızın gerçekleşir. Bu spontan bakteriyel peritonit olarak bilinir.

Bu peritonit formu farklı semptomlara sahiptir. Rahatsızlık, artan sıvı basıncına bağlı olarak spontan bakteriyel peritonitin ana semptomudur. Şişmiş abdomenleri enfekte olan karaciğer hastalığı olan kişilerde, ağrı şiddetli değil, hafif ila orta derecelidir.

Komplikasyonlar

Hızlı tedavi olmaksızın, peritonit sepsis ve septik şok gibi daha tehli durumlara yol açabilir. Sonuç olarak, bu durum hızla yaşamı tehdit edebilir.

Periton nedir?

Karın boşluğu, mide ve bağırsaklar gibi bağırsakların ana kısımlarını içerir. Ayrıca karaciğer ve böbrekler gibi diğer organları da içerir.

Periton, karın duvarını çizer, aynı zamanda içeriye giren kıvrımlar oluşturur. Katlanarak, periton, abdominal organlar arasında örülür ve karındaki organları koruyan ve stabilize eden bir zar sağlar.

Peritonun kıvrımları ayrıca kan ve sinir kaynakları içerir. Bu damarlar bağırsakları koruyan zardan geçerken görülebilir.

Nedenler

Enfeksiyonlar çoğu peritonit vakasına neden olur. Nadir durumlarda, bunlar peritonun kendisinin enfeksiyonlarıdır, ancak vücutta başka yerlerden kaynaklanan enfeksiyonlar daha sık görülür.

Bağırsakta bir rüptür genellikle bir enfeksiyon kaynağıdır. Rüptürler patlama patlaması veya şiddetli bir mide ülseri tarafından oluşturulan bir delikten gelebilir.

Peritonal sıvıların değişimini içeren böbrek diyalizindeki insanlar da enfekte olabilir.

Diğer olası nedenler şunlardır:

 • pankreas iltihabı
 • Crohn hastalığı gibi durumlarda bağırsak iltihabı
 • divertikülit veya büyük bağırsak duvarındaki keselerin iltihaplanması
 • bıçak ya da silah yaraları gibi karın travmasına neden olan yaralanmalar

Peritonit, özellikle karaciğer hastalığı olmak üzere uzun süredir devam eden hastalık nedeniyle karınlarında fazla sıvı bulunan insanlara da neden olabilir. Bu daha az yaygın nedenlerden biridir.

Nadiren de olsa periton, kanserden de etkilenebilir.

Teşhis

Şüpheli peritonit hastaları en kısa sürede bir doktoru teşhis için ziyaret etmelidir.

Bir doktor, semptomlarının kesin tipini, zamanlamasını ve konumlarını daraltmalarına yardımcı olmak için kişiyi semptomları hakkında sorgulayacaktır.

Peritonitli bir kişi herhangi bir semptomu fark etmeyebilir fakat bir doktor semptomlar fark edilmeden önce durumu tespit edebilir.

Böbrek hastalığı için periton diyalizi sırasında, örneğin, bir hasta karın duvarı yoluyla enfeksiyon riski altında olacaktır. Doktorlar görünümü izleyecek ve bu sıvı bulutlu olduğunda peritoniti hemen teşhis ve tedavi edebileceklerdir.

Herhangi bir şüpheli peritonit vakası için, doktorlar karnın fiziksel muayenesini yaparak işaretleri kontrol ederler.

Enfeksiyonun kontrol edilmesi için daha fazla araştırma yapılır. Bu testler şunları içerebilir:

 • bağışıklık reaksiyonunu onaylayan kan örnekleri
 • Daha geniş bakteriyel komplikasyonları test etmek için kan örnekleri
 • Bağırsakta rüptürleri bulmak için X-ışını veya ultrason görüntüleme
 • Daha detaylı bir bilgisayar resmi sunabilen BT görüntüleme

parasentez

Başka bir teşhis prosedürü parasentezdir. Bu, karından direkt olarak enfeksiyonu kontrol etmek için sıvı almayı içerir. Lokal anestezi altında abdominal duvardan ince bir iğne yerleştirilir.

Sıvı daha sonra iltihap ve enfeksiyon belirtileri için test edilir.

Karındaki aşırı sıvı organlar arasındaki abdominal boşluğu doldurabilir. Doktorlar bu durumu assit olarak adlandırır ve sıvı assit sıvısı olarak bilinir.

Test, beyaz kan hücresi sayımlarını ve kimyasallarını analiz etmek için sıvı numunesinin gönderilmesini içerir.Laboratuvar ayrıca mikroskop altında veya mikrop ve kültür kullanarak bakteri ve diğer mikropları da arayabilir.

Tüm peritonit vakaları parasentez gerektirmez.

Karnede sıvı olması ilk sırada hastane ziyaretinin sebebi olabilir. Bu ekstra sıvı karaciğer hastalığı olan kişilerde daha yaygındır.

Bir makaleye göre spontan bakteriyel peritonit, karaciğer sirozu nedeniyle assitli hastaneye başvuran kişilerin yaklaşık yüzde 20’sinde görülmektedir.

tedavi

Peritonit acil bir durum olarak kabul edilir ve tedavi normalde hastanede yapılır.

Tedavi seçenekleri şunları içerecektir:

 • Antibiyotik ilaçlar: Bunlar, intravenöz (IV) enjeksiyon kullanılarak doğrudan kana uygulanabilir. Doktor, bakterileri tanımlamak için testleri beklemeden önce genel amaçlı antibiyotikler kullanarak başlayacaktır. Daha genel antibiyotik ilaçları istenen etkiye sahip değilse, doktor daha sonra daha spesifik ilaçları uygulayabilir.
 • Cerrahi: Doktorlar, sebebin, örneğin bağırsakta bir delik olduğu durumlarda ameliyatı değerlendirecektir. Hasar görmüş peritoneal dokuyu çıkarmak için bir operasyon gerekebilir.
 • Daha geniş destek tedavileri: Bu tedaviler yoğun yaşam desteğinden diyet yardımına kadar değişebilir.

önleme

Peritonit her zaman önlenebilir değildir ve uyarı yapılmadan gerçekleşebilir. Bununla birlikte, bazı vakalar önlenebilir.

İyi klinik hijyen hayati önem taşır. Bu özellikle, periton diyaliz formuna sahip böbrek hastalığı olan kişiler için geçerlidir. Enfeksiyonlar bu şekilde karın içine sokulabilir, bu nedenle diyalizden önce hijyen preparatları peritonitin önlenmesinde merkezi olabilir.

Hızlı tedavi, bazı potansiyel peritonit vakalarının önlenmesine yardımcı olabilir. Bağırsak delinmesi veya yırtılması nedense, hızlı hareket durumun gelişmesini engelleyebilir.

İnsanlar ciddi mide ağrısının başlamasından hemen sonra tıbbi yardım almalıdır.

Источник: //trmedbook.com/peritonit-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey/

Peritonit Nedir Belirtileri Nedenleri Komplikasyonları Tedavisi

Karın Zarı İltihabı (Peritonit) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Peritonit; peritonun iltihaplanmasıdır. Periton; karın iç kısmını ve organlarının çoğunu kaplayan ince doku tabakasıdır. Peritonit karın zarı iltihabı demektir. İltihap; genellikle bir mantar veya bakteriyel enfeksiyonun sonucudur. Bu durum, altta yatan bir tıbbi durumdan, diyaliz kateteri veya besleme tüpü gibi bir tedavi cihazından kaynaklanabilir.

Peritonit acil tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir durumdur. Enfeksiyonu tedavi etmek için intravenöz (IV) antibiyotiklere ihtiyaç vardır. Enfeksiyon kapmış dokuyu çıkarmak için bazen ameliyat gereklidir. En kısa sürede tedavi edilmezse enfeksiyon yayılabilir ve hayatı tehdit edebilir.

Peritonit Belirtileri

Peritonitin en sık görülen belirtisi şiddetli karın ağrısıdır. Diğer belirtiler arasında ateş, kabızlık, bulantı ve kusma sayılabilir. Bununla birlikte, çok az belirti veya hiç belirti de olmayabilir. Belirtiler, enfeksiyonun temel nedenine bağlı olarak değişecektir.

Peritonitin yaygın belirtiler şunlardır:

 • Karında hassasiyet
 • Karında hareket veya dokunma ile daha yoğun hale gelen ağrı
 • Karında şişkinlik
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İshal
 • Kabızlık veya gaz birikmesi
 • Az idrara çıkma
 • Anoreksiya veya iştah kaybı
 • Aşırı susuzluk
 • Yorgunluk
 • Ateş ve titreme

Peritonit Sebepleri

Peritonit, abdominal organları ve karın duvarlarını örten dokunun iltihaplanmasıdır. Buna periton denir ve sindirim sistemindeki mide, karaciğer ve diğer organları kapsar. Peritonit, bakteriyel veya mantar enfeksiyonun neden olduğu mide iltihaplanmasıdır. Peritonit acil tıbbi müdahale gerektiren yaşamı tehdit eden bir durumdur.

İki tür peritonit vardır:

 • Spontan peritonit
 • İkincil peritonit

Midede bir bakteriyel enfeksiyon geliştiğinde spontan peritonit gelişir. Bu herkesin başına gelebilir, ancak karaciğer hastalığı veya böbrek hastalığı olan kişilerde gerçekleşmesi daha olasıdır.

İkincil peritonit iç organlar enfeksiyon kaptığında veya yaralandığında, enfeksiyon yayılır. Yaygın sebepler ise şunlardır:

 • Karın yarası ya da yaralanması
 • Apandisin delinmesi
 • Mide ülseri
 • Kolonda delinme
 • Divertikülit
 • Pankreatit veya pankreas iltihabı
 • Karaciğer sirozu veya diğer karaciğer hastalığı türleri
 • Safra kesesi, bağırsak veya kan enfeksiyonu
 • Pelvik iltihabi hastalık (PID)
 • Crohn hastalığı
 • Böbrek yetmezliği, ameliyat veya bir beslenme tüpünün kullanımı dâhil olmak üzere invazif tıbbi prosedürler

Peritonit Risk Faktörleri

 • Bu durumdaki kişilerde peritonit riski daha çoktur:
 • Önceden peritonit hastalığı geçimiş olmak
 • Alkol etkisinde kalmak veya alkol tüketmek
 • Karaciğer hastalığı yaşamak
 • Karında sıvı birikimi olması
 • Bağışık sisteminin zayıf olması
 • Pelvik iltihabi hastalığa sahip olunması

Peritonit Nasıl Teşhis Edilir?

Peritonit genellikle şu gibi testlerle teşhis edilir:

 • Röntgen: Röntgen; doku, kemik ve organ görüntüleme testidir.
 • Kan, sıvı ve idrar testleri: Bu testler, enfeksiyona neyin sebep olduğunu bulmak için yapılır.
 • CT(bilgisayarlı tomografi taraması): Bu görüntüleme testinde, vücudun görüntülerini almak için X-ışınları ve bilgisayar teknolojisi kullanılır. CT taramaları vücudun herhangi bir kısmının ayrıntılı görüntülerini gösterir. Bu; kemik, kas, yağ ve organları içerir. Standart röntgenden daha ayrıntılı bir testtir.
 • MRI: Bu manyetik alan ve radyofrekans enerjisiyle yapılan bir görüntüleme testidir.
 • Ameliyat: Eğer çok hastaysanız, enfeksiyona sebep olan durumun ortadan kaldırılabilmesi için ameliyat gerekebilir.

Peritonit Nasıl Tedavi Edilir?

Peritonit ciddi bir hastalık olup acil tıbbi bir müdahale gerektirmektedir. Peritonit olan kişiler eğer tedavi edilmezse birkaç gün veya birkaç saat içinde ölebilirler. Peritonit tedavisinde ilk adım altta yatan sebebi bulmaktadır. Ardından bu enfeksiyonla savaşmak için antibiyotik ve ağrı için ilaç kullanılması gerekebilir.

Eğer bağırsakta iltihap, apse veya apendiks iltihabı varsa enfeksiyon kapmış dokunun alınması için ameliyat olunması gerekebilir.

Eğer böbrek diyazlizi görüp peritonit hastalığınız varsa, daha fazla diyaliz görebilmek için enfeksiyonun geçmesini beklemek zorundasınız. Eğer enfeksiyon devam ederse, farklı tür diyaliz yapılması gerekebilir.

Tedaviye hemen başlanmalıdır ki ciddi komplikasyon riski azalsın.

Peritonit  Komplikasyonları

Eğer peritonit iyi bir şekilde tedavi edilmezse, enfeksiyon kan dolaşımına yayılabilir ki bu da şoka ve diğer organlarda zarara sebep olabilir.

Olası peritonit komplikasyonlar şunlar olabilir:

 • Karaciğerdeki artık toksik maddeler kandan çıkarıldığında ortaya çıkan beyin fonksiyonunun kaybı olan hepatik ensefalopati
 • İleri böbrek yetmezliği olan hepatorenal sendrom
 • Sepsis, kan dolaşımı bakteriler tarafından istila edildiğinde ortaya çıkan şiddetli bir reaksiyon

Peritonit Nasıl Önlenir?

Peritonitin önlenmesi için şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Katater çevresini günlük olarak temizlemelisiniz.
 • Günlük ilaçlarınızı aksatmamalısınız.
 • İyi bir beslenme ve uyku düzeni planlamalısınız.

Источник: //selmasultan.com/karin-zari-iltihabi-nasil-anlasilir-cesitleri-neden-olur-nasil-gecer

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi