Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal Tünel Sendromu Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel sendromu; bilekteki medyan sinir sıkıştığında ortaya çıkan, acılı, ilerleyici bir rahatsızlıktır. Sinir şiştiğinde, tendonlar iltihaplandığından veya her ikisi birden olduğunda da sinir sıkışabilir.

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel sendromlu bir kişi, avuç içi ve parmaklarda; özellikle parmak ve işaret parmağında karıncalanma, yanma veya kaşıntı hissi hisseder.

Avuç içinin yanı sıra, baş parmak ve diğer üç parmağınız (küçük parmak değil), median sinir tarafından kontrol edilir. Medyan sinir, başparmakların ve parmakların hareket etmesine izin veren küçük kasların bazılarını da kontrol eder.

Karpal kanal” olarak da bilinen karpal tünel, elin tabanında kemikler ve bağların bir geçişidir. Medyan (orta) sinir ve tendonlar da karpal tünelindedir.

Karpal tünel bazen tahriş olmuş tendonların veya diğer şişmelerin bir sonucu olarak daralabilir; bu medyan sinire baskı yapar.

Medyan sinir üzerindeki basınç, el ve bilekte ağrıya, uyuşma ve güçsüzlüğe neden olabilir ve bu da kola doğru yayılabilir.

Karpal tünel sendromu, el sinirlerini etkileyen en yaygın rahatsızlıklardan biridir. Çoğu vakada, 45-64 yaş aralığında bu rahatsızlık gelişir.

Karpal tünel sendromu, yaşamı tehdit eden bir hastalık değildir; ancak tedavi edilmezse yaşam biçimini olumsuz yönde etkileyebilir. En kötü senaryolarda, medyan sinir ciddi hasar görebilir ve medyan sinir hasarı ile etkilenen elin içinde toplam hareket kaybına neden olabilir.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Karpal tünel sendromu (KTS) semptomları zamanla kademeli olarak gelişme eğilimindedir. Çoğu hasta ilk semptomlarının gece boyunca veya sabah uyandığında ortaya çıktığını söyler. Uzmanlara göre, hastalar genellikle uyandıklarında ellerini “silkeleme” ihtiyacı duyarlar.

Karpal tünel sendromu ile ilişkili üç ana belirti şöyledir:

Bu semptomlar baş parmak ve yanındaki iki parmak ile yüzük parmağının yarısında oluşur. Bazen hoş olmayan hisler elin geri kalan kısmına ve hatta ön kola kadar uzanır.

Karpal tünel sendromu kötüleştikçe ve ilerledikçe, gün içinde semptomlar devam edebilir. Kişi kavrama gücünü kaybedebilir ve bir yumruk oluşturmakta zorlanır ya da küçük nesneleri kavrayamayabilir. Örneğin; bir şişe soda açma, düğmeleri ilikleme veya klavyede yazma gibi kolay olan görevler bir zor hale gelir.

Tedavi edilmeden bırakılırsa, baş parmak tabanındaki kaslar yitirilebilir. Baş parmak ve parmak ile soğuk ve sıcak his özelliği kaybolabilir.

Semptomlar, etkilenen eli kullandıktan sonra daha da kötüleşme veya ortaya çıkma eğilimi gösterir. Karıncalanma, yanma ve ağrı hissi, kol veya elin uzun süre aynı konumda olması durumunda daha da kötüleşebilir.

Karpal Tünel Sendromu Sebepleri Nelerdir?

Karpal tünel sendromu neden olur?” Karpal tünel sendromunun birkaç nedeni olabilir. Kişinin, aşırı bilek hareketi ve titreşimi sıklıkla kullanması ve art arda parmaklarını yüksek güçle kullanması durumunda daha büyük olasılıkla görülen bir bozukluktur. Bazen karpal tünel sendromu nedeni bulunmaz (idiyopatik).

Karpal tünel sendromunun en yaygın sebepleri şunlardır:

 • Karpal tünelinde bir kist
 • Karpal tünelinde bir tümör
 • Ödem, sıvı tutması. Bu nedenle hamile kadınlar KTS’ye karşı daha yatkındır.
 • Hipotiroidizm (etkin olmayan tiroid bezi)
 • Tendonların çevresinde şişme (iltihaplanma)
 • Bilek çıkığı
 • Bilek kırılması

Obezite. Bir araştırma, bazı obez insanlarda karpal tünel sendromu gelişme ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nden araştırmacılar, nedeni bilek şeklinin ve obezitenin bir kombinasyonudur, çünkü obez katılımcılar kilo verdiklerinde KTS’den acı çekmeye devam ediyorlardı. Ekip lideri Dr.

Yüksel Kaplan, obezite ve bazı bilek şekilleri için genetik profili olan kişilerde karpal tünel sendromu gelişme ihtimalinin daha yüksek olduğuna, yani obezitenin tek başına neden olmadığına inanmaktadır.

 • Diyabet
 • Dejeneratif ve romatoid artrit
 • Hipofiz bezinin aşırı aktivitesi
 • Bilek eklemindeki yapısal sorunlar
 • Titreşimli el aletlerini art arda kullanma
 • İş stresi
 • Meme kanseri tedavisi

Not: Harvard Tıp Okulu’ndan araştırmacılar, bilgisayar kullanımının karpal tünel sendromuna neden olmadığını buldu.

Yapılan araştırmalara göre, karpal tünel sendromu için mesleki olmayan risk faktörü inflamatuvar artrit olmasına rağmen, tedavi edilmemiş hipotiroidi ve diyabet de riski önemli ölçüde artırdığı görülmektedir.

Karpal tünel sendromu ile ilişkili şu andaki mesleki olmayan risk faktörleri uzmanlar tarafından şöyle listelenmiştir:

 • Önceki bilek kırığı
 • Romatoid artrit
 • Bilek ve karpus osteoartriti
 • Obezite
 • Diyabet ve insülin

Yapılan araştırmalarda, sigaranın, HRT’nin (hormon replasman tedavisi), kombine oral kontraseptif hapın ve oral kortikosteroidlerin KTS’nin yüksek riskiyle bağlantılı olmadığı bulunmuştur.

Karpal Tünel Sendromu Teşhisi

Doktor, hastaya semptomlar hakkında sorular sorar ve başparmağındaki kasların zayıf yönlerini kontrol için el ve bilekleri muayene eder. Hastanın elini ve bileklerini kullanma becerisi de değerlendirilir.

Olası tanı testleri:

 • Tinel Testi: Hastanın bir veya daha fazla parmağında hissizlik hissi veya karıncalanma hissi uyandırmak için medyan siniri hafifçe vurulur. Bu testin yararlı olabileceği, ancak güvenilir olmadığı belirtilmektedir.
 • Phalen testi: Bileğin maksimum fleksiyonda ortalama bir dakika tutularak yapıldığı bir testtir. Eğer bir dakika içerisinde karıncalanma veya uyuşma varsa, medyan sinirinde hasar olduğunu gösterebilir.
 • Sinir iletimi çalışması: Elektrotlar el ve bilek üzerine yerleştirilir. Küçük elektrik akımları uygulanır. Test, sinirlerin kaslara ne kadar hızlı dürtü ilettiğini ölçer.
 • Elektromiyografi: Kas içine ince bir iğne takılır. Doktor ekrandaki elektrik aktivitesini görür ve medyan sinir hasarının olup olmadığını ve eğer öyleyse ne kadar ağır olduğunu belirleyebilir.
 • Kan testleri: Hastanın hipotiroidizm, romatoid artrit veya diyabet de dahil olmak üzere karpal tünel sendromuyla ilgili altta yatan bir hastalığı olup olmadığını belirlemek için kan testleri yapılabilir.
 • Görüntü taramaları: Doktor romatoid artrit gibi bir bozukluk ya da kırık olup olmadığını veya başka bir bozukluğun olup olmadığını belirlemek için röntgen isteyebilir. Medyan sinirin yapısını kontrol etmek için bir ultrason taraması da önerilebilir. Çalışmalar, MR taramalarının karpal tünel sendromu teşhisinde yararlı olmadığını bulmuştur.

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

Karpal tünel sendromunun tedavisinde amaç, medyan siniri üzerindeki baskıyı azaltmak; böylece semptomları hafifletmek ve sendromun ilerlemesini durdurmaktır.

Hafif semptomları olan hastalar, birkaç ay içinde herhangi bir tedavi almadan durumlarını iyileştirebilirler. Bu, özellikle 30 ya da 30 yaş altındaki insanlar ve hamileler için geçerlidir.

Karpal tünel sendromu için kendi uygulayabileceğiniz tedaviler:

 • El ve bilekleri dinlendirmek: El ve bilekleri dinlendirmek, semptomların hafifleme şansını artırır. Karpal tünel sendromu egzersizleri de önerlebilir.
 • Soğuk kompres: Bazı hastalar buz paketi yerleştirmenin “parlama zamanı” esnasında yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Deriye doğrudan buz uygulamamaya dikkat edin.
 • Tetikleyicileri kontrol etmek: Karpal tünel sendromunun tekrar eden el hareketlerinden kaynaklanması durumunda, elinizde ve bilekte dinlenme ve iyileşme için zamanınızın olması için bol bol ara süreniz olduğundan emin olun. Bir meslek terapisti bu görevleri farklı şekilde nasıl yürüteceğinizi size öğretebilir.
 • Bilek splintleri: Bunlar bileklerini aynı konumda tutar. Genellikle uyku sırasında giyilir ve bileklerin bükülmesini önler. Hafif semptomları olan çoğu hasta, semptomlarında dört hafta içinde düzelme görür. Bazı insanlar gün boyunca bir bilek splinti takarlar. Bununla birlikte, günlük faaliyetlerinize müdahale edebilecekleri bir risk söz konusudur.

Karpal tünel sendromu için kullanılan ilaçlar:

 • Kortikosteroid enjeksiyonları: Doktor steroid enjeksiyonlarını önerebilir; bunlar doğrudan karpal tüneline uygulanır. Başlangıçta hasta daha fazla ağrı yaşayabilir. Ancak birkaç gün sonra önemli iyileşme görülür.
 • Non-steroid anti-inflamatuvar ilaçlar (NSAID’ler): Ağrıyı kısa süreli olarak hafifletmeye yardımcı olabilir.

Karpal Tünel Sendromu Ameliyatı

Tedavilerin etkili olmadığı ve semptomların en az altı ay sürdüğü şiddetli karpal tünel sendromu vakalarında, doktor ameliyat önerebilir.

KTS cerrahisi, “karpal tünel serbest bırakma ameliyatı” veya “karpal tünel dekompresyonu” olarak bilinir. Karpal bağ (karpal tünel çatısı) kesilir, böylece medyan sinir üzerindeki basınç azaltılır.

Herhangi bir ameliyat türünde olduğu gibi, enfeksiyon, ameliyat sonrası kanama, sinir yaralanması ve skarlaşma gibi komplikasyonların daima bir riski bulunduğu söylenmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Nasıl Önlenir?

Karpal tünel sendromuna yakalanma riskini azaltmak için alabileceğiniz birkaç önlem vardır. Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • Çok sıkı kavramayın: Çoğumuz ellerimizle işler yaparken ihtiyacımız olandan daha fazla güç kullanıyoruz.
 • Bileğinizi fazla bükmeyin: Bileğinizi aşağı veya yukarı bükmeyin, orta pozisyonda tutun. Bilekleriniz düz konumda uyuyun ve çalışın. Bileklerinizi tekrar tekrar bükmekten ve uzatmaktan kaçının.
 • Duruş: Yanlış duruş, el bileğine ve ellere aşırı yük bindiren manevralara neden olabilir.
 • Çalışma alanınızı yeniden tasarlayın: İyi bir çalışma alanı tasarımı, doğal olmayan ve garip bilek pozisyonlarını azaltır.
 • Dinlenmeyi unutmayın: Bir görevi yerine getirirken sıklıkla ara veriyorsanız; özellikle de sık sık yapmanız gereken bir görev ise, sizi uzun vadeli etkilerden koruyacaktır.
 • Sıcaklık: Soğuk bir ortam (soğuk eller) karpal tünel sendromu gelişme riskini artırabilir. Çalışma ortamındaysanız ve elleriniz soğuksa, eldiven giymeyi düşünün.
 • Altta yatan hastalığın tedavisi: Eğer şeker hastalığınız varsa, iyi bir glikoz kontrolü çeşitli komplikasyonları önlemeye yardımcı olacaktır.

Web sitemiz, ziyaretçilerimize online reklamlar sunmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Источник: //www.hastalopedi.com/karpal-tunel-sendromu/

KARPAL TÜNEL SENDROMU NEDİR ? NASIL GEÇER ?

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

El ve parmaklarda yayılan ağrı, parmaklarda uyuşukluk, karıncalanma,güçsüzlük ve genellikle geceleri elde ve parmaklarda şiddetli ağrılar oluşturarak uyutmayan rahatsızlık karpal tünel sendromu olarak bilinir.

Ev hanımlarında, bilgisayar başında çalışanlarda, el işi yapan işçilerde(tornavida vb.),motosikletçilerde, hamilelerde  sık görülen karpal tünel sendromu sinir sıkışması olarak tabir edilir.

Aşağıda elde uyuşukluk, elde karıncalanma, karpal tünel sendromunun neden oluştuğu, karpal tünel anatomisini, karpal tünel sendromu belirtilerini,karpal tünel sendromu tedavisi ve egzersizlerini(kendi kendinizi nasıl tedavi ediceğinizi), karpal tünel sendromu ameliyatı ile ilgili herşeyi bulabilirsiniz.

Karpal Tünel Sendromu Nedir ?

Karpal tünel adında anlaşılacağı gibi avuç içinde tendon,sinir ve kan damarlarının geçtiği bir kanaldır.

Karpal tünel sendormunda ağrılara neden olan sinir sıkışması bu tünelden geçen tendonların ve tünelin çatısını oluşturan yapıların aşırı kullanılması sonucu kalınlaşarak tüneli daraltarak siniri sıkıştırır.

Sinir sıkışması sonrası elde uyuşukluk ağrı,elde ve parmaklarda karıncalanma, el ve parmaklarda güçsüzlük oluşur.

Karpal Tünel Anatomisi

Karpal tünel sendromu median sinir sıkışması sonucu oluşur ve karpal tünel lateralde skafoid kemiğin tüberkülü ve trapezium köşesi, medialde hamate kemiğinin kancası ile psiform kemik tarafından oluşturulan tavanı transvers karpal ligament tarafından örtülü bir kanaldır.

Distal bilek çizgisinden başlayarak tenar eminensden çizilen çizginin ortalarına dek uzanan 4 cm’lik uzunlukta bir kanaldır.Karpal tünel içinden flexor pollisis longus,flexor digitorum superficialis,flexor digitorum profundus kaslarının tendonları, median sinir, geçer.

Karpal tünel anatomisi ,karpal tünel kasları ve karpal tünel kaslarının inervasyonları ile ilgili ayrıntılı tüm bilgilere aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri Nelerdir ?

Karpal tünel sendromu belirtileri genellikle zaman içinde kademeli olarak artar ve karpal tünel sendromu başlangıçta gece el ve parmak ağrıları ile başlar.

Karpal tünel sendromunda el ve parmaklarda ağrı,genellikle elin ilk 3-4 parmağında (küçük parmak hariç) yanma,karıncalanma vardır. Karpal tünel sendromunda ağrı genellikle geceleri daha kötüdür ve ağrı önkol,dirsek veya omuza yayılabilir.

Ayrıca karpal tünel sendromunda parmaklarda ve llerde güçsüzlük zayıflık yaşanabilir.

Karpal tünel sendromu belirtileri egzersizle artarken direksiyon simidi kavranırken, telefon ile konuşulurken ve herhangi bir nesne kavranıp yukarı doğru kaldırıldığında yukarıdaki karpal tünel sendromu belirtileri gözlemlenir.

Karpal Tünel Sendromu Neden Oluşur ?

Karpal tünel semptomları median sinirin el bileği içindeli karpal tünelden geçerken flexor digitorum superficialis ve flexor pollicis longus kaslarının tendonları tarafından sıkıştırılması sonucu oluşur.

Birçok nedenden dolayı karpal tünel daralarak sinir sıkışması oluşturur :

 • El bileği burkulması ve bilek kırılması gibi travmatik bilek yaralanmaları
 • El Bileğinin aşırı kullanımından kaynaklanan, tekrarlı yapılan işler sonrası gerilme hasarı.
 • Hamilelik (el bileğinde sıvı tutulmasına neden olur)
 • Yumuşak dokulara zarar verebilecek veya iltihaplanmaya neden olabilecek titreşimli makinelerin kullanımı.
 • Doğuştan olabilir, bazı insanlar doğal olarak daha küçük, daha dar karpal tünele sahiptir.
 • Artrit( kireçlenme)

Bütün bu durumlar median sinirin geçtiği kanalı sıkıştırarak karpal tünel sendromuna neden olur. Karpal tünel kadınlarda 3 kat daha yaygın olup en sık domimant el (sık kullanılan elde) görülür.
Ayrıca diyabet(şeker hastalığı) olan kişilerde yaygın görülür.

Karpal Tünel Sendromu Nasıl Anlaşılır ?

El ve parmaklarda uyuşukluk, karıncalanma, ağrı gibi semptomlar birçok neden dolayı oluşabilir. Elde uyuşukluğun nedeninin doğru belirlenmesi tedavininde doğru yapılmasını sağlar. Karpal tünel sendromu ile benzer veya karpal tünel sendromuylu birlikte görülen yaralanmalar el ve bilekteki ağrıların geçmemesine neden olabilir.

Boyun fıtığında el ve parmaklarda ağrı, karıncalanma ve güçsüzlük görülerek karpal tünel sendromundan ayırt edilmelidir. Bu manada elin medial ve ulnar kenarlarında semptom verir ve m. abductor pollicis longus kas kuvveti korunmuştur.

Brakial Plexus yaralanmaları, cubital sendrom, torasik outlet sendromu,servikal radikülopati, boyun fıtığı,multiple skleroz sinir sıkışmalarına neden olarak kol,parmak ve ellerde karıncalanma, güçsüzlük ve ağrı oluşturur.

Yukarıdaki yaralanmalardan karpal tünel sendromunu ayırt etmek için aşağıdaki testler uygulanarak karpal tünel sendromu olup olmadığınız anlaşılabilir.

Ayrıca hastanede doktorunuz emg isteyerek elinizde sinir sıkışması olup olmadığını anlayabilir.

Karpal Tünel Sendromu Testi

Karpal tünel sendromunu teşhis etmede ve diğer yaralanmalardan ayırt etmede en sık kullanılan 2 test vardır. Kendi kendinize aşağıdaki testleri yaparak el ve parmaklarınızdaki uyuşukluk,karıncalanma,hissizlik ve ağrının karpal tünel sendromundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayabilirsiniz.

Güvenilirliği en yüksek olan karpal tünel sendromu testleri : Durkan’s Testi ve Phalen’s Testidir.

Durkan’s Testi : El bileği üzerine 30 sn süre aşağıdaki videodaki gibi parmak ile bastırlır. Elde veya parmaklarda uyuşma,iğnelenme, karıncalanma olması test sonucunun pozitif olduğunu gösterir.

Phalen’s Testi : Aşağıdaki videoda gösterildiği gibi her iki elini sırt sırta 90 derecelik bir açıyla tutması ve 2 dakika bu pozisyonda kalması istenir. Eğer 2 dakika içinde veya 2 dakika sonrasında ilk 3 parmağında uyuşma, karıncalanma gibi belirtiler gözlemleniyorsa karpal tünel sendromu testi pozitiftir.

KONSERVATİF TEDAVİ

Karpal tünel sendromu ameliyat edilmeden konservatif ve fizik tedavi ile iyileşebilen bir yaralanmadır.
Karpal tünel sendromu konservatif tedavisi oral steroidler, kortikosteroid iğneleri, antiinflamatuar ilaçlar,diüretikler, B6 vitamini, el bileği splintleri / el desteklerini içerir.

ORAL ve LOKAL STEROİDLERİN KULLANILMASI KARPAL TÜNEL SENDROMU TEDAVİSİNDE ETKİNDİR ve KULLANILMALIDIR.

ANCAK DİÜRETİKLER, B6 VİTAMİNİ ve NSAID İLAÇLARIN KARPAL TÜNEL SENDROMU TEDAVİSİNDE ETKİSİZ OLDUĞU BELİRTİLMİŞTİR.

DOKTORA ve FİZİK TEDAVİ ALMAMA RAĞMEN İYİLEŞEMEDİM ?

Karpal tünel sendromunda bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış tedaviler ile tedavi edildiğiniz takdirde ameliyatsız iyileşmeniz mümkündür.

Ancak hastanelerde ve fiziktedavi merkezlerinde sosyal güvenlik kurumu(sgk)’nin ücret ödediği tedaviler (ultrason,hotpack,parafin ve elektroterapi) sadece ağrılarınızın azalmasında etkili olup karpal tünel sendromunu tedavi etmede etkisizdir.

Ayrıca hekimlerin iyi muayene etmeyip neden karpal tünel sendromu olduğunuz ile ilgilenmemesi ve karpal tünel sendromuna neden olan etkenin düzeltilmemesi sonucu ayrıca düzenli ve doğru egzersizlerin yapılmaması sonucu karpal tünel sendromunda iyileşememiş olabilirsiniz.

Karpal tünel sendomu tedavisinde kullanılan mobilizyon ve maniplasyonlar

Karpal tünel sendromu yumuşak doku mobilizasyonu

Karpal tünel sinir mobilizasyonları her tekrarda 5 saniye kalarak günde 5 defa 5 tekrarlı olarak mutlaka yapılmalıdır.

Karpal tünel germe egzersizleri her germe pozisyonunda 10 saniye kalınarak günde 3 dafa ve 10 tekrarlı olarak yapılmalıdır. Egzersizler esnasında derin nefes alınıp verilmelidir. Tüm karpal tünel egzersizleri mutlaka ağrısız yapılmalı ve egzersizler esnasında ağrınız oluyorsa ağrınızın olmadığı açılarda egzersizleri yapınız.

Karpal Tünel Sendromu Kuvvetlendirme Egzersizleri

Источник: //www.tedavihareketleri.com/karpal-tunel-sendromu

Karpal Tünel Sendromu Nedir?(Belirtileri Nedir, Tedavisi Nasıl Olur)

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Günümüzde sıkça adını duyduğumuz bu hastalık, gelişen teknoloji ile birlikte artış göstermektedir. Modern çağın hastalıkları arasında yer alan Karpal Tünel Sendromu, “Medyan Nöropati Tuzağı” olarak da adlandırılır.

Bilek kemiği anlamına gelen Karpal, koldan gelip, kas bağları, sinir ve el ayasının tabanından dar bir kanaldan geçerek ulaştığı tünele ise Karpal Tüneli denir. Tünelin içinden geçen sinir de Median siniri olarak adlandırılır.

Karpal Tüneli yalnızca Median kas ve sinir bağlarının sığabileceği genişliktedir. Bu tünel içinde oluşabilecek herhangi bir doku sıkışması ya da şişlik durumunda hastalık meydana gelir. Median sinirindeki bu sıkışma bilek ve elde keçelenme ya da uyuşma şeklindeki şikayetlerle ortaya çıkar.

Median sinirinin karpal tünelindeki bu sıkışma durumuna da Karpal Tünel Sendromu denir.

Belirtileri Nelerdir?

Başlangıç dönemindeki ilk belirtiler genellikle küçük parmak dışındaki parmaklarda karıncalanma, keçelenme ve uyuşmadır. Genellikle elde çabuk yorulma ve güçsüzlük hali görülür.

İlerleyen dönemlerde ağrı, uyuşma ve güçsüzlük şiddetini arttırır. Öyle ki bu ağrı ve uyuşukluk durumu hastaları uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir.

Bu durumda hastanın elini ve bileğini hareket ettirmesi ağrının şiddetini azaltmaya yardımcı olur.

Hastalığın ilerlemiş dönemlerinde, başparmağın tabanı etrafında ki kasların erimeye başlamasıyla, başparmakta güçsüzlük durumu ortaya çıkar.  Parmaklarda meydana gelen bu his kaybı nedeniyle hasta ağrı ve acıyı hissetmediğinden, parmağını kesmesi ya da yakması durumunda farkında olamayabilir. Bu da ciddi yaralanmalara neden olur.

Bunların dışında sayabileceğimiz belirtiler ise; elinize aldığınız eşyaları çok sık düşürmek. Günlük işleri yaparken zorlanmak ve araba kullanmak gibi yapılan aktivitelerde ellerde yoğun bir uyuşmanın olması, özellikle sabahları kalktığınızda görülen el krampları ve şişlik ise diğer belirtilerdir.

Karpal Tünel Sendromunun Nedenleri

Hastalığın bilimsel olarak nedeni belirlenememiştir. Fakat günümüzde bilgisayar kullanım süresinin çok fazla artması, hastalığın oluşmasında önemli bir nedendir. Özellikle ev hanımlarının, eli çok fazla uğraştıran el işi çalışmaları, yine günaşırı yapılan ev işleri gibi durumlar hastalığın oluşmasının önemli sebeplerindendir.

İş yerlerinde ve evde kullanılan titreşimli aletler, hipofiz bezinin aşırı çalışması ve travmatik nedenler de hastalığın diğer nedenleri arasında sayılabilir.

Ayrıca aşırı şişmanlık, şeker hastalığı, gut hastalığı, romatoid artrit, hipotroidi, gibi  başka problemlere bağlı olarakta ortaya çıkabilir.

Kadınların gebelik döneminde vücut sıvılarının artmasına bağlı olarak karpal tünel içinde basınç artışı da hastalığa neden olabilecek belirtileri oluşturabilir. 

Karpal Tünel Sendromu Kimlerde Sık Görülür?

Hastalık günümüzde özellikle ofis çalışanlarında daha fazla görülmektedir. 40-60 yaş grubundaki kadınlar da görülme oranı yüksektir. Hastalığın, erkeklere göre kadınlarda görülme oranı ise beş kat daha fazladır.  Bunun nedeni ise yapılan araştırmalara göre kadınlarda sinirin geçtiği tünelin erkeklere göre daha dar olmasıdır.

Kadınlarda bu hastalığın daha fazla görülmesinin başka bir sebebi, doğum kontrol hapı kullanımı, kadının menopoz dönemine girmesi ve hamilelik durumudur.

Karpal Tünel Sendromu bunun dışında özellikle el ve el bileğine sürekli iş yüklenen işlerde çalışanlarda, el bileğinin daktilo, klavye kullanımı gibi sürekli bükülü pozisyonlarda kaldığı kişilerde daha sık görülür.

Hastalık sadece tek elde değil, hastaların yüzde 50’sinden fazlasında iki elinde birden görülebiliyor.

Ne Zaman Hekime Başvurmak Gerekir?

Eğer hastada Karpal Tünel Sendromu'nun varlığını hissettiren ve şüphelendiren belirtiler varsa ve bu belirtiler hastanın gündelik hayatını etkileyen sorunlara yol açıyorsa, özellikle uyku düzenin büyük ölçüde bozulmasına neden oluyorsa, zaman kaybetmeden uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Karpal Tünel Sendromu’nda Teşhisi Nasıl Konur?

Karpal Tünel Sendromu tanısı için önce hastanın öyküsü dinlenir ve daha sonra fiziki muayenenin ardından büyük oranda tanı konur. Ancak hekiminiz kesin teşhisi koymak  ve hastalığın derecesini ölçmek için EMG tetkiki isteyecektir.

Bir diğer kesin tanı yöntemi ise hastaya uygulanacak Tinel ve Falen testleridir.  Tinel testi, refleks çekiciyle, el bileğinin başparmak tarafına olan kısmına vurularak yapılır. Amaç tendom reflekslerinin uyarılmasıdır.

Refleks çekiciyle vurulduğunda hasta elinde karıncalanma ve elektrik çarpması olduğunu söyler. Falen testinde ise doktor, hastanın el bileğini aşağı doğru güçlü bir şekilde ittirir.

Hasta bu itme sırasında şiddetli bir ağrı hissederse test pozitif olarak sonuçlandırılır ve hastalığın kesin tanısı konur.

Tedavisi

Hastalığın tedavisine mutlaka doktor kontrolünde başlanmalıdır. Eğer belirtiler önemsenmezse ilerleyen zamanlarda daha ciddi sorunlara neden olacağından erken teşhis oldukça önemlidir.

Öncelikle hastalığın altta yatan nedenleri; diyabet, artrit gibi hastalıkların tedavisi yapılmalıdır. Hastalığın erken dönem tedavi şekli genellikle bileklik kullanmak, el bileği hareketlerini kısıtlamak, eli en az 2 hafta süreyle dilendirmektir.

Hastalık süresince eli ve bileği zorlayacak hareketlerden kaçınmak gerekir. Bu nedenle günlük yaşam aktiviteleri yeniden düzenlenmelidir.

Bunlara ek olarak alınacak bazı anti-enflamatuar ilaçlar da hastanın ağrılarını azaltabilir.

Hastalığın tedavi edilememesi durumunda,  ellerde güçsüzlük, düğme ilikleyememe, parmaklarda beceriksizlik, ufak eşyaları tutamama ve elinden düşürme gibi sorunlar hastanın hayatını zorlaştırır.

 Kronikleşen ve tedavi edilmeyen durumlarda ise ellerde kuvvet kaybı, başparmağın avuç içi ve dip kaslarda erime meydana gelir. 

Cerrahi Müdahale Ne Zaman Gerekir?

Ağır ve ilerlemiş vakalarda, eğer tedaviye cevap alınamıyorsa cerrahi müdahale gerekliliği doğar. Bu müdahale, lokal anestezi altında, el bileğine çok küçük bir kesi atılarak yapılmaktadır.

Ortalama 15-20 dakika süren operasyon sonrası hastanın hastanede yatması gerekmiyor, aynı gün içinde taburcu olup eve gidebiliyor. Ameliyat sonrası hastaların yüzde 85-90'ın da ağrı ve duyu bozuklukları düzeliyor.

Tam iyileşme süresi ise sinirdeki hasara bağlı olarak 3-6 ay arasında değişiklik gösterebilir.

Ameliyat Sonrası Süreç Nasıldır?

Ameliyat sonrası sinir sıkışması geçtikten sonra hasta avuç içine kesinlikle darbe almamalıdır, herhangi bir şeyi sıkmamalıdır, ağır işler yaparak avuç içini yormamalıdır. Eğer bunları yaparsa sinire kalıcı bir hasar verebilir.

Hasta ameliyattan sonra iyileşme süresi içinde avuç içinde açılan yaklaşık bir santimlik deliğin iyileşmesine zarar verecek hareketlerden uzak durmalıdır. Örneğin elini aşırı bükülü vaziyette tutmaması gerekir.

Tam tersine elini arkaya doğru büküp, parmaklarını esnetme hareketi yapmalıdır.

Karpal Tünel Sendromu Başka Hastalıklarla Karıştırılabilir mi?

Karpal Tünel Sendromu, genellikle boyun fıtığıyla karıştırılabilir. Çünkü şikayetler birbirine çok benzemektedir. Ayrıca sinirlerin daha yukarıda koltuk altında ve dirsekte sıkışabildiği başka hastalıklarla da karışabiliyor. İşte bu nedenle,  doğru tanıyı koyabilmek için şikayetleri dikkatle dinlemek ve iyi bir muayene çok önemlidir. 

Egzersizler

Karpal Tünel Sendromu’nun oluşmasını önlemek için bazı egzersizler önerilmektedir. Sabahları çalışmaya başlamadan önce ve çalışma esnasında, zaman zaman da kısa molalar verilerek yapılan bu egzersizler, hastalığın baş sorumlusu olan median siniri üzerindeki basıyı azaltır.

Bir, iki dakika yapılacak egzersiz sonrasında tünel içi basıncı düşürüp,eliniz ve bileğinizi rahatlatabilirsiniz.

Egzersizlere başladıktan sonra hastanın yaklaşık 8 ila 10 gün arasında bazı aktivitelerden uzak durması gerekmektedir. Örneğin; bardak tutmak, kapı zili çalmak, alışveriş arabası ya da bebek arabası itmek vb. aktivitelerdir.

Bu basit gibi görünen fakat tünel içi basıncı arttıran aktiviteler durumun kötüleşmesine neden olabilmektedir.

Öyle ki bazı araştırmacılar hastalığın tanısı konduktan sonra tedavinin etkili olabilmesi için en az 1 hafta süreyle kişinin egzersiz yaptığı dönemler dışında ellerini kesinlikle kullanmamalarını ve egzersizlere ancak bir hafta süre sonunda başlamalarını önermektedirler.

Önerilen egzersiz şu şekildedir:

 • Her iki elinizi de yumruk yaparak, bileklerinizi aşağı doğru bükün ve bu şekilde 5 saniye bekleyin.
 • Bileklerinizi düz konuma getirerek parmaklarınızı gevşetin. Bu egzersizleri 10’ar kez yapın ve daha sonra kollarınızı yanda serbest bir şekilde bırakarak hafifçe sallayın. 

Karpal Tünel Sendromunun Evde Tedavi Şekli

Hastalığın erken döneminde evde yapabileceğiniz çok basit uygulamalar vardır. Hastalık belirtileri ortaya ilk çıktığında uygulayacağınız basit tedavi yöntemleri sayesinde hem etkili sonuçlar alabilirisiniz hem de haslığın ilerlemesini engellemiş olursunuz.

İşte bu tedavi yöntemlerinden birincisi, elinizi, parmaklarınızı ve bileklerinizi sık sık dinlendirin. Özellikle ağrı ve hissizlik şikayetlerine neden olacak hareketlerden uzak durun.

Elinizde ya da bileğinizde şişlik varsa, şişliği azaltmak için 10-15 dakika süreyle, saatte bir veya iki kez bileğinize buz koyabilirsiniz. Steroid olmayan iltihap giderici ilaçlar da (nonsterodial antienflamatuar) kullanabilirsiniz.

Median sinirinizdeki basıncı hafifletmek için bileğinizi düz bir konumda tutup, geceleri de çelik bileklik kullanabilirisiniz.

Karpal Tünel Sendromunu Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Hastalıktan korunabilmek için gün içinde belli aralıklarla el ve dirsek eklemlerinin mutlaka dinlendirilmesi gerekmektedir. Özellikle masa başında çalışan kişilerin gün içerisinde dairesel egzersizler yaparak eklem yerlerini rahatlatması önerilir.

Ayrıca bilgisayarda uzun süre çalışırken sandalye ve masa arasındaki mesafe iyi ayarlanmalı, mouse kullanırken de bilek ve dirsek altları yumuşak pedlerlerle desteklenmelidir. Bunların dışında düzenli ve dengeli beslenmek gerekir. Özellikle omega 3 yağ asidi yönünden zengin gıdaların tüketilmesi önemlidir.

Sigara ve alkolün kullanılmaması, hareketsizlikten uzak durulması, düzenli olarak spor yapılması ve egzersizlerin de aksatılmaması hastalıktan korunmak için alınması gereken önemli tedbirlerdir. 

Источник: //www.makaleler.com/karpal-tunel-sendromu-nedir

Karpal Tünel Sendromu nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Tanısında daha çok EMG, MR gibi testlerden yararlanılır. Kesin bir tedavisi olmamakla birlikte doktorlar daha çok birtakım ağrı kesici ve inflamasyon giderici ilaçlar reçete ederler. Fizik tedavi ile de hastalık tedavi edilebilir. Ancak, ilaç ve fizik tedaviden istenilen sonuç alınamadığında hasta ameliyat olmak zorunda kalabilir.

Karpal tünel sendromu neden olur?

Karpal tüneldeki ağrı, el bileğindeki ve medyan sinirindeki aşırı basınçtan kaynaklanır. İltihaplanma şişmeye neden olabilir. Bu durumun en yaygın nedeni, el bileğinde şişmeye neden olan ve bazen de kan akışını engelleyen altta yatan bir tıbbi durumdur. Karpal tünel sendromu ile bağlantılı en sık görülen durumlardan bazıları şunlardır:

 • Diyabet
 • Tiroid disfonksiyonu
 • Hamilelik veya menopoz sebebiyle oluşan sıvı tutulumu
 • Yüksek tansiyon
 • Romatoid artrit gibi otoimmün bozukluklar
 • Bilek kırıkları veya travması

Ayrıca bileğinizin tekrarlanan hareketi, median sinirlerin şişmesine ve sıkışmasına katkıda bulunur. Aşağıdaki durumlar buna sebep olabilir:

 • Klavye veya mouse kullanırken bileğinizin yanlış konumlandırılması
 • Elektrikli el aletlerini kullanırken uzun süre titreşime maruz kalma
 • Piyano çalmak ya da yazmak gibi bileğinizi aşırı uzatan ve tekrarlanan hareket

Sigara kullanımı, aşırı tuz tüketimi, hareketsiz bir yaşam sürme, obezite hastalık riskini yükseltir. Bu yüzden sendroma yakalanma riski yüksek bir mesleğiniz ya da hastalığınız mevcutsa bu alışkanlıklarınızı bırakmalısınız.

Karpal tünel sendromu belirtileri

 • Elin ilk üç parmağında karıncalanma ve ağrı
 • Başparmakta uyuşukluk hissi
 • Kol hareket ettirildiğinde artan ağrı ve yanma
 • Uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilen bilek ağrıları
 • El kaslarında zayıflık
 • Başparmaktan orta parmağa ve yüzük parmağına yayılan şok benzeri duyumlar
 • Koldan omuza kadar uzanabilen ağrı ve karıncalanma
 • Parmaklarda elektrik çarpması hissi

Yukarıdaki belirtiler özellikle gün içerisinde kitap okurken, telefonla konuşurken ya da araba kullanırken ortaya çıkarlar. Çünkü bu aktiviteler esnasında bileklerinizi öne ve arkaya doğru bükülmüş şekilde uzun bir süre boyunca kullanırsınız.

Karpal tünel sendromu el bileklerinde ağrıya neden olur

El kaslarınızdaki zayıflık, uyuşma ve şok benzeri duyumlar, elbiselerinizin düğmelerini iliklerken bile zorlanmanıza yol açabilir. Elinize aldığınız bardak vb.

eşyaları düşürmeye başlayabilirsiniz.

Günlük aktivitelerinizi engelleyecek yoğunlukta, geceleri sizi uykunuzdan uyandıracak kadar güçlü semptomlarla karşılaştığınızda zaman kaybetmeksizin bir doktora görünmeniz gerekir.

Karpal tünel sendromu tanısı

Tanı için doktorunuz, sorunun geçmişi ile ilgili birtakım sorular sorabilir. Sizi fiziksel muayeneden geçirebileceği gibi sinir iletim testlerine de tabi tutabilir.

Fiziksel muayene ile doktorunuz; el, bilek, omuz ve boynunuzu ayrıntılı bir şekilde kontrol eder. Bileklerinizde şişme, hassasiyet, deformasyon olup olmadığına ve kas gücünüze bakar. Sinir iletim testleri ile sinir dürtülerinizin iletim hızları ölçülür.

Sinir dürtülerinin iletim hızının yavaş olması, çoğu zaman karpal tünel sendromuna işaret eder.

 • EMG: EMG ile kaslardaki elektriksel aktivite ölçülür. EMG sonuçları ile hastada herhangi bir sinir ya da kas hasarı bulunup bulunmadığı tespit edilir.
 • Ultrason: Yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılarak, kemik ve doku resimleriniz çıkarılır. Bilek ultrasonu ile median sinirin kemik ve doku durumu değerlendirilir.
 • MRI: Median siniri baskılayabilecek anormal dokular MRI ile aranır. Sinirle ilgili herhangi bir probleminizin olup olmadığı belirlenir.
 • X Işınları: Artrit, bilek kırıklıkları vb. diğer nedenler; kemik yapılarının görüntülenmesi ile devre dışı bırakılır.
 • Elektro fizyolojik testler: Median sinirin nasıl çalıştığı, sinir üzerinde baskı olup olmadığı belirlenir.

Belirtilerle karşılaşmanız durumunda tedavi için bir Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Uzmanına görünebilirsiniz. Ya da profesyonel bir Fizik tedavi uzmanına görünerek, birtakım egzersizlerle hastalık belirtilerinin giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Karpal tünel sendromu tedavisi

Tedavi; ağrı, karıncalanma gibi belirtilerin şiddetine ve bileklerdeki kas zayıflığına bağlı olarak değişiklik gösterir. Erken teşhis edildiğinde tedavisi daha kolaydır ve hastalığın ilerlemesini durdurmak mümkündür.

 Tedavide daha çok ağrı kesici ve iltihap giderici ilaçlar reçete edilir. Bazen de altta yatan romatid artrit gibi bir hastalık varsa öncelikle bu hastalığın tedavi edilmesine öncelik verilir.

İlaçla tedavi yetersiz kalırsa tek çare, cerrahi müdahaledir.

Karpal tünel sendromu bileklik

Özellikle gece kullanılan ve gece bileğin bükülü kalmasını önleyen istirahat bileklikleri tedaviden istenilen sonucun alınmasına oldukça yardımcıdır. Bunun dışında masa işi başında çalışırken takabileceğiniz bileklikler ile bileğinizin bükülmesini engelleyebilirsiniz.

Karpal Tünel Sendromundan korunmak için 6 pratik öneri

Doktorunuz, ibuprofren ve naproksen etkin maddeleri içeren ağrı kesici ve iltihap kesici ilaçlar reçete edebilir.

Steroid enjeksiyonu

İlaçlara ek olarak doktorunuz, karpal tünelin iç kısmına steroid enjekte ederek, semptomları hafifletebilir. Bunun dışında kortizon ya da kortikosteorid anti-enflamatuar ilaçlar da karpal tünele enjekte edilebilir.

Özel el ve bilek egzersizleri

Fizik tedavi uzmanının önerdiği el ve bilek hareketleri ile semptomların şiddetini azaltabilirsiniz.

Karpal tünel sendromu ameliyatı

İlaçla ve egzersiz tedavileri başarılı olmaz ise doktorunuz ameliyat olmanıza karar verebilir. Karpal tünel salınımı isimli bu cerrahi işlem iki farklı teknikle gerçekleştirilebilir.

Tekniklerin ortak hedefi, median sinir üzerinde baskıyı önlemektir. İşlem ile tünelin çatısını oluşturan ligament kesilir. Ligament iyileştiğinde median sinire ve diğer dokuz tendona daha fazla yer kalır.

Ameliyat bazen siz ayaktayken de yapılabilir. Genel anesteziden ya da lokal anesteziden yararlanılabilir.

Kolunuzdaki bir damara verilen intravenöz ile kolunuz yatıştırılabilir. Karpal tünel salınımı esnasında doktorunuz, avuç içinizden kesi yaparak, tünelin çatısını bölebilir.

Bu sayede tünelin büyüklüğü artırılmış olur. Buna açık cerrahi ismi verilir.

Cerrahi tedavi ile tam iyileşme mümkün

Endoskopik karpal tünel salınımında elinize iki minik kesik yapılır ve bu kesiklerin içine minik kameralar yerleştirilir. Çatıyı bölme işleminde özel bir bıçak kullanılır. Açık ya da endeoskopik salınımların hedefleri ve sonuçları birbirine yakındır.

Her iki işlem de birtakım riskleri vardır. Ameliyatlar ile sorundan tamamen kurtulmak mümkündür. 10 günlük bir el istirahatından sonra hasta normal yaşantısına döner.

Kanama, enfeksiyon, sinir yaralanması ameliyatın neden olabileceği olası komplikasyonlardır.

Karpal tünel sendromu fizik tedavi

Fizik tedavi uzmanları, genellikle hastalara el bilek ateli kullanmasını önerir. Ayrıca el ve bileklerini iş hayatında nasıl kullanması gerektiğini uygulamalı olarak gösterebilirler.

Tüm bunların yetersizliği durumunda fizik tedaviye başlanır. Tendon ve sinir kaydırma egzersizleri, el bileği mobilazasyonları, ön kol germe hareketleri, hastaya öğretilir.

Ayrıca ultrason, lazer tedavisi, TENS gibi elektro terapi yöntemleri kullanılabilir.

Karpal tünel sendromu egzersizleri

Sinir germe, sinir kaydırma ve tendon kaydırma egzersizleri, tedavide en çok başvurulan egzersizlerdir. Bu egzersizleri düzenli olarak yaptığınız takdirde hastalığa yakalanmaktan korunabilir, hastalığın ilerlemesini de durdurabilirsiniz.

Tendon kaydırma egzersizi

Öncelikle parmaklarınızı ve el bileğinizi düz bir şekilde tutun. Parmaklarınızın orta ekleminden parmaklarınızı bükün. Bu pozisyondayken el parmaklarınızla elinizi birleştiren eklemi öne doğru bükün. Sonraki aşamada parmaklarınızı orta eklemden başlayarak düzleştirin. Ardından parmaklarınızı orta eklemden itibaren bükün. Bu egzersizi günde 3-5 sefer olacak şekilde tekrar edin.

Sinir kaydırma egzersizi

İlk olarak elinizi yumruk yapın. Parmaklarınız birbirine bitişik olacak şekilde parmaklarınızı ve bileğinizi düz şekilde açın. Parmaklarınız düz iken bileğinizi geriye doğru bükün (Başparmağınızı bükmeyin). Başparmağınızı bileğiniz ve parmaklarınızla hizaya gelene dek bükün. Avuç içi yüze bakacak şekilde önkolunuzu döndürün. Bu işlemi günde 3-5 sefer tekrarlayın.

Sendromun zamanında teşhis ve tedavi edilmemesi, kişideki kas güçsüzlüğünün ve kas zayıflığının ilerlemesine yol açar. Sinir sıkışması, önce kas atrofisine yani kas erimesine neden olur. Bu durumda hasta, eşyaları elleriyle taşıyamaz hale gelir. Yani hastanın eli tutmamaya başlar. Hasta, araba kullanırken hatta yemek yerken bile zorlanabilir.

Kas erimesinin ilerlemesi, kısmi felci beraberinde getirebilir. El ve koldaki kasların erimesi ve fonksiyonlarının azalması ile felç kaçınılmaz bir hal alır. Hastalığın ilerlemesi durumunda tek çare, ameliyattır. Bazen ameliyat bile çözüm olmayabilir.

Karpal tünel sendromuna ne iyi gelir?

Fizik tedavi ve el bilek atelinin kullanımı, sendrom belirtilerinin giderilmesine iyi gelir.

Doktorun önerdiği egzersizleri düzenli olarak yaparsanız belirtilerin ilerlemesini önleyebilirsiniz.

Ancak, bazen hastalık, diyabet, yüksek tansiyon ve artrit gibi diğer hastalıklarla da ilişkili olabilir, diğer hastalıklarınızın tedavisini de ihmal etmemek gerekir.


Karpal tünel sendromu hastalara öneriler

 • Uzun süre klavye kullanmanız gerekiyorsa tuşlara hafif bir şekilde dokunun.
 • Bilgisayar başında çalışıyorken, sık sık ara verin. Bu aralıklarda el ve bileklerinizi nazikçe gerin ve bükün.
 • Klavyenizi dirsek yüksekliğinde ya da biraz daha aşağıda tutun. Bileğinizi aşağı ya da yukarı bükmekten kaçının.
 • Bilgisayar farenizin rahat olduğundan ve bileğinizi zorlamadığından emin olun.
 • Ellerinizi ve bileklerinizi sıcak tutmaya çalışın. Bu amaçla parmaksız eldivenler giyebilirsiniz.
 • Bilgisayar karşısında otururken, yanlış duruş pozisyonunuzu değiştirin. Omuzlarınızı öne doğru eğmekten kaçının. Aksi halde boynunuzdaki sinirlerin sıkışması parmaklarınızı ve bileklerinizi de etkileyebilir.
 • Belinizi tam anlamıyla saran, ergonomik bir çalışma koltuğunda çalışın. Gerekirse bel desteği sunan bel yastıklarından kullanın.
 • Doktorunuzun reçete ettiği ilaçları ve ağrı kesicileri düzenli bir şekilde kullanın.
 • Fazla kiloluysanız bir an önce kilo verin. Obezitenin karpal tünel sendromu riskini tetikleyen bir unsur olduğunu unutmayın.
 • Sağlıklı bir diyet programı uygulayın.
 • Gün içerisinde bol bol su için.
 • Sigara semptomları şiddetlendirdiği için sigara kullanmayı bırakın.

Kaynaklar 1- Carpal tunnel syndrome 2- What is carpal tunnel syndrome? 3- Carpal Tunnel Syndrome

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/karpal-tunel-sendromu-nedir-nedenleri-belirtileri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi