Kaş Detoksu Nedir?

içerik

Detoks Nedir? Detoks Ne demek? – Nedir.com

Kaş Detoksu Nedir?

Detoks'un ne olduğunu öğrenmeden önce toksin nedir önce onu öğrenelim? Toksin; Zehir demektir. Toksinler hem vücudumuzda üretilir hem de dışarıdan alınır.

Detoks ise; Herhangi bir yolla vücudumuza giren yada vücudumuz tarafından üretilen ve atık madde olarak dışarı atılmayı bekleyen zararlı toksinlerden kurtulmak anlamına gelmektedir.

Latince kökenli bir kelimedir ve Detoxikation kavramının kısaltılmışıdır.

Zararlı toksinler nasıl oluşur?

Toksinle kısmen dışarıdan alınır, kısmen vücutta oluşur.

Modern bilimde genelde serbest radikal olarak adlandırılan bu toksik maddeler doğadaki kirlenme sonucu, solunum yoluyla, yiyecek ve içeceklerle vücuda girerler.

Ayrıca yanlış beslenme şekli ve sindirim sisteminin güçlü olmaması sonucu vücutta da oluşurlar. Arınma kürüyle toksinler temizlendikten sonra Amrith Kalash'ın kullanılması arınmanın etkisini daha da arttıracaktır.

Ayurvedik detoks nedir?

Ayurveda'daki detoks yöntemi Pancha-Karma'dır. Pancha-Karma sadece zararlı toksik artıkları temizlemekle kalmaz, yaşlanmaya ve hastalığa toksinlerle birlikte yol açan fizyolojik dengesizliği de giderir.

Pancha-Karma ile fizyolojiyi yöneten Vata, Pitta veKapha özellikleri arasında dengeyi kurar ve dokulardaki toksinleri yumuşatarak dolaşım sistemine çeker, oradan da bağırsaklarda toplayarak etkin ve doğal yöntemlerle bağırsaklardan temizlenir.

Detoksta amaç nedir?

Detoksta amaç vücudumuzu toksinlerden arındırarak sağlığımızı korumak, vücudumuzdaki sıvıların asitleşmesini önlemek, asit -baz dengesini korumaktır.

Sağlıklı bir vücutta kan ve vücut sıvılarının hafif alkali olması beklenir. Alkalik vücut sıvısı ve kandaki oksijen, aynı zamanda güçlü bir bağışıklık sisteminin temelidir.

Kanın asitleşmesi organlarımıza ve beyin hücrelerimize zarar verebilir.

Detoks'u ne zaman yapmak gerekir?

Detoks ihtiyacı, kişiye ve sağlık durumuna göre değişir. mevsim değişikliklerinde detoks yapmak vücudumuz için faydalı olabilir. Her mevsim yapılabilimektedir.

Detoks şekilleri nelerdir?

1- Total oruç / sadece su, çay ve sebze-meyve suları ile

2- Bazik oruç / beslenme (asit üreticilerini yemeyerek)

3- Tek yönlü beslenme: Sadece pişmemiş gıdalar ile beslenme (sıvı ya da katı)

4- Haftanın bir günü katı hiç bir şey yememe

5- Değişik dini oruç şekilleri

Detoks süreleri ne olmalıdır?

1- Total oruç için: En az 5 gün ve en fazla 21 gün; yılda 1-2 kez.

2- Bazik beslenme için: En az 7 gün ve en fazla 21 gün; yılda bir kaç kez.

3- Tek yönlü beslenme (sadece meyve ya da çığ besinler) için: Haftada belli bir gün sürekli

4- Haftanın bir günü katı hiç bir şey yememe: Süresiz

Niçin detoks yapmalıyız?

1- Hastalıklardan korunmak

2- Organları dinlendirmek

3- Arınmak

4- Gençleşmek

5- Deriyi temizlemek

6- Yaşlanmayı geciktirmek

7- Motivasyonu artırmak

8- Verimlilik sağlamak

9- Sakinleşmek

10- Enerjik olmak

Kimlerin detoks yapması önerilmez?

1- akut psikolojik tedavi görenler,

2- Gebeler ve emzikliler,

3- Yüksek tansiyon hastaları,

4- gut hastaları,

5- Kalp-damar sağlığı bozuk olanlar,

6- Kemik hastaları,

7- Kan şekeri düzensizliği yaşayanlar,

8- Şeker hastaları,

9- 16 yaşın altındaki genç ve çocuklar,

10- Bedenen ağır işte çalışanlar,

11- Sağlık sorunu olan yaşlılar,

12- Kansızlığı olanlar,

13- Düzenli ilaç almak durumunda kalanlar detoks yapmamalıdırlar.

Kimlerin detoks yapması önerilir?

1- Bulantı hali,

2- Paslı dil,

3- Bir sağlık sorunu olmadan, fazla kiloları nedeniyle zayıflama programına girenler,

4- Kabızlık,

5- Zihinsel bulanıklık, irritasyon, gözaltında morluklar oluşanlar,

6- Kötü nefes,

7- Kabızlık,

8- Kötü beden kokusu yaşayanlar,

9- İshal,

10- Ciltte yara ve aknesi bulunanlar,

11- Sigara ve alkol tüketenler, kimyasal malzemelerle çalışanlar,

12- Kan testleri normal çıkanlar detoks yapabilirler.

Detoks yaparken kullanılabilecek yiyecekler nelerdir?

Avakado, Şeftali, Limon, Limon Yaprağı, Bal, Şeftali, Kayısı, Krem peynir, Vanilya, Kurutulmuş papatya, Kurutulmuş lavanta, Böğürtlen, Yoğurt, Kakule tohumu, Havuç suyu, Mango, Yeşil çay, Kuşburnu, Ada çayı, Tarçın, Zencefil, Karanfil, Nar, Portakal, Yaban Mersini.

Toksin alımını azaltmak için beslenme dışında neler yapabiliriz?

1- Yemek pişirme metodlarımızı değiştirebiliriz.

2- Kullandığımız sabun ve deterjanların bitkisel özlü olmasına dikkat etmeliyiz.

3- İmkanınız varsa deniz'de yüzebilirsiniz, bir damla deniz suyu'nu içme suyunuzun içine katarak vücudunuzun asit dengesini sağlayabilirsiniz. Denizde yüzmenin de tedavi edici özellikleri var ve günde belirli aralıklarla suya girilmesi çok yararlı.

4- Yine imkanınız varsa şayet dağ ve deniz havası alabilirsiniz. Dağ ve deniz havasının sağlık üzerinde oksijen arttırıcı ve denge düzenleyici etkileri bulunmaktadır.

5- Bitkisel çaylar içebilirsiniz. Başta yeşil çay olmak üzere birçok bitkisel çayın detoks etkisi yüksektir.

Источник: https://www.nedir.com/detoks

Ayak detoksu nedir? Ne işe yarar? Nasıl yapılır?

Kaş Detoksu Nedir?

Ayak detoksu ile vücuttan zehirli toksinleri atmak için kullanılan bir yöntemdir. Ayak detoksu ile belli bir süre uzmanlar tarafından verilen yiyecek ve içecekleri kullanmak zorunda kalmadan vücudunuzda biriken zararlı sıvıları atma yoluna denir. Ayrıca ayak detoksu yapan kişiler tarafından en güvenilir ve hızlı çözüm olarak da tercih sebebidir.

Ayak detoksunun faydaları neler?

Ayak detoksu eklem ve kas ağrılarına iyi gelir. Alerjilerin çoğunu geçirir. Uykusuzluk problemi için doğal çözümdür. Konsantrasyon eksikliği nasıl düzelir? sorusunun cevabı ayak detoksudur. Egzama veya sedef hastaları da ayak detoksunun büyük faydasını görürler.

Ayak detoksu nasıl yapılır?

– 1 çift çorap- 1 adet soğan- Yapışkanlı bez- 3 diş sarımsak

Ayak detoks pedi hazırlanışı

Bir adet soğanı ve 3 diş sarımsağı küçük parçalar halinde doğrayın. Bir tencerede 2 bardak suyu kaynatın. Su kaynadıktan sonra ocaktan alın ve ılımaya bırakın. Su ılındıktan sonra soğan ve sarımsağı ekleyip tekrar kaynatın.

Su ayağınızı yakmayacak ısıya ulaştığında yapışkanlı beze karışımı sürün. Yapışkanlı kısmını ıslatmamaya özen gösterin. Yapışkanlı bezi yatmadan önce ayağınızın orta taban kısmına yapıştırın.

Ertesi sabah yapışkanlı bezin görüntüsüne çok şaşıracaksınız.

Ne işe yarar?

Ayak detoksu uygulamasının yapılması ile ayaklarda rahatlama sağlanmaktadır. Yapılan ilk işlem sonucunda ayaklarda meydana gelen rahatlamayı görmek mümkündür. Vücuttaki zararlı maddeler ayaklardan dışarı çıktığı için su rengi değişir.

Suyun renginin değişmesi ile detoksun işe yaradığını anlayabilirsiniz. Detoks sonrasında ortaya birden fazla renk çıkmaktadır. Her rengin anlamı farklı olabilmektedir. Ortaya çıkan her renk bir rahatsızlığa işaret edebilmektedir.

Suyun rengi çok koyu ise ayak bölgesinden çıkan zararlı toksin seviyesinin oldukça fazla olduğu anlaşılabilir. Bu sebeple düzenli olarak detoks yapmak ayakları çeşitli rahatsızlıklardan koruduğu gibi o bölgeyi rahatlatmakta ve zararlı toksin maddelerden arındırmaktadır.

Bu sonuç ayakların hem sağlıklı olmasını hem de güzel görünmesini sağlamaktadır.

Kaynak: https://kadinloji.com/ayak-detoksu/

Yağ yakma etkisi bulunan ve kalorisi çok yüksek olmayan teff, bu sayede zayıflamak isteyenlerin ve spor yapmadan önce yağ yakımını hızlandırmak isteyenlerin de tercihlerinden bir tanesi olacaktır. Alternatif olarak kinoayı da tüketmeniz tabii ki mümkün çünkü taff ile kinoa neredeyse aynı tarifler içerisinde sorunsuzca hazırlanabiliyorlar.Teff hohumu nasıl tüketilir?Buğdayın özelliklerine benzeyen teff bitkisi de buğday gibi birçok yemek, ekmek ve benzeri çeşitleri için kullanılabilen teff bitkisi sağlıklı bir yaşam isteyen kişiler tarafından oldukça sık tüketilmektedir.

Teff çayının faydaları nelerdir?Çağımızın en önemli hastalıkları arasında yer alan kanser, şeker ve obezite hastalıklarına karşı içindeki besinlerle beraber önemli bir yardım ,çözüm ve koruyucu olanaklar sağlayan teff bitkisi bu bakımdan şeker hastaları tarafından çok sık tüketilmekle birlikte kanserin zararlarına karşı önlemler alan ve beden sağlığına dikkat ederek boy ve kilo endeksi doğrultusunda ideal ve sağlık…

Disleksi dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren bir öğrenme bozukluğudur. İlkokula başlayan disleksili çocuklarda eğitim alabilecek zihinsel gelişim henüz tamamlanmadıgı için okuyamazlar, yazamazlar ve matematiksel işlemleri kavramada zorluk çekerler. Ancak bu onların zeka düzeylerinde bir sorun olduğunu göstermez. Hatta zeka düzeyi çok yüksek çocuklarda da görülmektedir. Fakat bazen hastalık farkedilmeyebilir.Disleksililer zeka düzeyleri düşük olmadığı gibi özel yeteneklere de sahip olabilirler. Buna önemli kanıt disleksili olduğu bilinen bilim adamları ve sanatçılardır: Albert Eistein, Leonardo da Vinci, Tom Crouse, Mickey Mouse gibi. Disleksi’li çocuklarda dikkat bozukluğu da görülür. Bu nedenle bu çocuklara bir uzman tarafından sistemli bir dikkat eğitimi verilmelidir.Sözel, işitsel, görsel eğitim metodları seçilmelidir. Sınav sorularını çabuk okuyamazlar ve cevapları yazamazla…

“,”author”:null,”date_published”:null,”lead_image_url”:null,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”http://kadinloji.blogspot.com/2018/01/ayak-detoksu-nedir-ne-ise-yarar-nasl.html”,”domain”:”kadinloji.blogspot.com”,”excerpt”:”Ayak detoksu ile vücuttan zehirli toksinleri atmak için kullanılan bir yöntemdir. Ayak detoksu ile belli bir süre uzmanlar tarafından verile…”,”word_count”:532,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: http://kadinloji.blogspot.com/2018/01/ayak-detoksu-nedir-ne-ise-yarar-nasl.html

Detoks nedir? Nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? » Bilgiustam

Kaş Detoksu Nedir?

Temel olarak detoks; insan vücuduna giren toksinlerin dışarı atılmasına dayanan diyete dayılı periz sürecine denir. Detoks hem zihinsel hem de fiziksel arınma olarak algılanarak uygulanması gereken bir diyet şeklidir. Detoksta da tüketilmesi gereken ve tüketilmemesi gereken gıdalar olduğu için diyet olarak nitelendiriyoruz.

Doğru ve dengeli diyet programlarında belli bir süreden sonra zayıflama durabilir. Bu gibi durumlarda yardımcı olarak detoks uygulanabilir.Detoksta dikkat etmeniz en önemli nokta; kilo verdiğinizi zannederken kaslarınızın eridiğidir. Uzun süreli detoks uygulamalarında yağ kaybından çok kas kaybı gerçekleşmektedir.

Detoks; hipoglisemi atakları, yorgunluk, baş ağrısı, ciddi kas kayıpları ve daha birçok rahatsızlığa davetiye çıkarabilir.İnsanların zayıflamak için çaresizce arayışa girdikleri bir durum ile karşı karşıyayız. Bu durumdan çıkar elde etmek için birçok sözde detoks uzmanı kişiler ortaya çıkıyor. Size önerimiz gerçekten uzman doktorlara başvurmanızdır.

Uzman diyetisyenlerden biri olan Uzman Diyetisyen Didem Kanca Üstay sözcü gazetesine verdiği röportajda şunları söylüyor;Detoks uzmanlığı diye bir alan olmadığını üstüne basarak dile getiriyor. Detoksu zayıflatan bir diyet olarak anlatan ve bu yönde reklamlarını yapan kişiler; emin olun ki sağlık bilimleri geçmişi yoktur.

Çünkü detoksun ne demek olduğunu hakkıyla bilen hiçbir sağlık uzmanı sizin kilo verme isteği ile ilgili zaafınızdan faydalanmaz ve detoksun zayıflamak için yapılmadığını bilir.

Detoks diyeti süresince tüketilmemesi gereken gıdalar;Kırmızı etBalıkSütSüt ürünleriEkmekTahıl ürünleriYukarda saydığımız besinlerin yerine meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeyi tercih etmelisiniz.Detoks diyeti; bağırsak ve sindirim sisteminin rahatlaması, gençleştirme, anti-aging, kilo verme gibi etkilere sahiptir.

Ödem atmak için günde 2 litre su içmeye dikkat edin. Tuz vücudun su tutmasına sebep olduğu için azaltmanızı öneririz. Günde en az 45 dakika yürümeye çalışın.

Detoks diyeti nasıl yapılır?

Öncelikle belirtmemiz gereken detoks diyeti uzun süreli yapılacak bir diyet değildir. Detoks, diyet uzmanları tarafından hazırlanan diyet listesi ve gözetiminde uygulanması gereklidir.

Her insanın belirli dönemlerde yapmasında fayda olan bir diyettir ve yapan herkes mutlaka yararını görmüşlerdir.Detoks, sadece beslenme ile sağlanamaz.

Beslenmemizde yapacağımız değişikliklerle vücudumuza yeni toksinlerin girmesini kesebiliriz ancak var olan toksinleri vücuttan atmak için egzersizlerle terlememiz gerekir veya idrar ve dışkı yoluyla da toksinleri atabiliriz.

Detoks en uygun uygulama süreci olarak 3 günlük program önerilir.

Detoks kimler için gereklidir?

Alfa Yayıncılık tarafından piyasaya sürülmüş olan ‘Detoks’ adlı kitapta Daniel Reid detoks ihtiyacımızı şu şekilde tarif ediyor: Vücutta toksinlerin tutulmasının iki temel sebebi vardır.

Birincisi yiyeceklerde, havada ve suda doğal olmayan çevresel toksinlere aşırı maruz kalmamız yüzünden oluşan, metabolizmanın doğal seviyenin çok üstünde toksin yüklenmesi.

Diğeri ise, sağlıksız kişisel alışkanlıklar, aşırı yorgunluk ve hiperaktif modern yaşam stilleri yüzünden zayıflayan sinir sistemi sebebiyle işlemeyen normal atılım sürecidir.’Belli aralıklar ile her insanın yapması gereklidir.Detoksa ihtiyacınız olduğunu gösteren işaretleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Baş ağrısı, sırt ağrıları, sık sık soğuk algınlığına yakalanmak, yorgunluk, eklem ağrıları, burun kaşıntısı, sinirlilik, deri döküntüleri, öksürük, uyku hali, deri kızarıklıkları, göğüs hırıltısı, gözlerde iritasyon, uykusuzluk, bulantı, boğaz ağrısı, savunma sisteminizde yavaşlama, baş dönmesi, hazımsızlık, boyun tutulması, değişken ruhsal yapı, anoreksiya, sinüslerin tıkanması, anksiyete, ağız kokusu, dolaşım bozukluğu, ateş, depresyon, kabızlık.

İyi bir beslenme programına ilaveten:Uyanınca: Bir bardak ılık su içerisine bir kaşık limon suyu veya bir kaşık elma sirkesi ekleyerek içebilirsiniz.Yemeklerde: Maydanoz ve sarımsak tüketmeye özen gösterin (tercihen çiğ), ayrıca kırmızı biber ve zencefil (çorbalara katılarak tüketilebilir) de tüketilmesinde yarar vardır.

Yemek Aralarında: Papatya, zencefil, ıhlamur, meyankökü gibi arındırıcı çaylar içebilirsiniz.Akşam: Papatya çayı rahatlatıcı özelliği ile uyku için de idealdir bir bitki çayı olduğu herkes tarafından bilinmektedir.Daniel Reid tarafından önerilen İdeal Beslenme;Haftada 1 kez vücudumuzu arındırmamız gerekiyor.

Örneğin bir gün boyunca sadece evde sıkılmış doğal meyve suyu, içme suyu ve yanında çiğ meyve ve sebze tüketmemizi öneriyor.Kırmızı et, şarküteri etler, sakatat, rafine edilmiş gıdalar, konserveler, şeker, tuz, doymuş yağlar, kahve, alkollü içecekler ve nikotin gibi şeyleri sofranızdan ve hayatınızdan maksimum derecede uzaklaştırın.

Mümkün olduğunca organik gıda tüketmeye özen gösterin.Sadece filtre edilmiş, mineralleri uygun ve ph düzeyi 7 veya üzerinde olan içme sularından tüketmelisiniz.Yumurta, buğday, süt ve ürünlerini belirli dönemlerde sıra ile yemeye dikkat edin. Hepsini aynı dönemde tüketmemeye özen göstermelisiniz.Mevsim meyve ve sebzelerini tüketmeye özen göstermelisiniz.

Sofranızda en sık bulundurmaya özen göstermeniz gereken ürünler: meyve, sebze, yeşillik, tahıl, baklagiller, düşük yağ oranlı süt/yoğurt/peynir, organik beyaz et ve taze balık olmalı.Limon asidik olarak düşünülse de, vücudumuz için en ideal asit düzenleyici maddelerdendir ve her gün bir miktar tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Doğanın antibiyotiği olan sarımsak, insan yapımı antibiyotikler gibi yan etkileri olmayan muhteşem bir antioksidandır. Belirli aralıklarda sarımsak kürü yapılması tavsiye edilir.Bir bağ maydanozu kaynayan suya atıp, suyun altını kapatın ve bu suyu ılık olarak gün içerisinde tüketin, hem klorofil hem de diğer vitaminler açısından ideal detoks ajanı olacaktır.

Detoks, hamileler, emziren anneler, yüksek tansiyon hastalar, şeker hastalarıve cilt sağlığı problemi olanlara kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Sizlere bazı detoks suyu tarifleri vereceğiz.

Malzeme listesi;1 yeşil elma3 kabuklu tarçın10 adet kuru üzüm5 adet karanfilHazırlanış şekli;Malzemelerin hepsini blendırdan geçirin, biraz su ekleyerek sıvı hale geçmesini sağlayıın.İlave edeceğiniz su sıcak olmamalı. Vitamin değerlerini kaybetmemesi için bekletmeden içmeniz önemlidir.

Bir sürahi içine taze nane yaprakları ve limon doğrayarak birkaç saat buzdolabında beklettikten sonra karışımı gün boyunca tüketebilirsiniz.

Malzemeler listesi;1 adet nar1 adet ananasyarım limonisteğe göre 1 tatlı kaşığı zencefilHazırlanış şekli;

Ananası rendeleyip blender’dan geçirdikten sonra limonun suyunu sıkıp suyun içerisine ananasla birlikte ekleyin. Narları da karışıma ekleyip zencefil ile birlikte hepsini birden iyice blender’da karıştırın. Karışımı en az 2 saat buzdolabında beklettikten sonra içebilirsiniz.

Yazar: Alper Kumbaracı

Источник: https://www.bilgiustam.com/detoks-nedir-nasil-yapilir-pf-noktalari-nelerdir/

Detoks Nedir Nasıl Yapılır?

Kaş Detoksu Nedir?

Son dönemlerin modası haline geldi. Özellikle diyet yapanlardan sıkça duyduğumuz, özellikle diyet ve sağlıklı beslenme uzmanlarınında tavsiye ettiği detokstan bahsediyoruz.

Bu yazımızda hep birlikte “Detoks Nedir, ne işe yarar ve sağlıklı detoks yöntemleri nelerdir?” sorularının cevaplarını arayacağız.

Sağlıklı Detoks nedir ve bunu başarıyla sonuçlandırmak için önerilerimizi yazının devamında bulabilirsiniz.

Detoks Nedir?

Detoks, vücuttan toksinlerin atılması ve temizlenmesi anlamına gelmektedir. Yani detoks bir arınmadır.  Toksin adı verilen maddeler vücutta biriken ve zamanla ciddi hastalıklara sebep olabilmektedir.

Uzmanlar detoks uygulamanın vücuda faydalı olduğunu belirtmektedir ve en az yılda 1-2 kez mutlaka detoks yapılmasını önermektedir.

Bunun nedeni vücudu alıştığı beslenme tarzına karşı savunmaya alarak şaşırtması ve harekete geçmesini sağlamasıdır.

Detoks çoğunlukla diyet yapanlar tarafından yapılmakta ve sebze-meyve sularından yararlanılmaktadır. Önemli olan doğru ve sağlıklı bir biçimde detoks diyeti yapmaktır.

Eğer herhangi bir sorun yaşamak istemiyorsanız doğru detoks yöntemini bulmak için bir uzmandan mutlaka yardım almalısınız.

Aksi taktirde yanlış yapılan detoks uygulamaları kas kaybına sebep olabilir ve bu da vücudunuzda bazı rahatsızlıkların nüksetmesine sebep olabilir.

Detoks Yapmak Ne İşe Yarar?

Yaşam alanımızın belirli zamanlarda temizliğe ihtiyaç duyduğu hepimizin bildiği bir durumdur. Vücudunuzun belirli dönemlerde toksinlerden temizlenmesi için detoks programlarına ihtiyaç duymaktadır.

 Detoksun kelime anlamı vücudu temizleme, arınmadır.

Şehir yaşamındaki çevre kirliliği ve sağlıksız beslenmenin sonucu olarak oluşan ve vücutta biriken toksinlerin özel programlar ile vücuttan uzaklaştırılmasıdır.

Bazı diyet ve sağlıklı beslenme uzmanları, beslenme alışkanlıklarının iyileştirilmesi ve düzeltilmesi için danışanlarına diyet programları öncesinde detoks programı ile başlatmaktadır. Detoks programları genellikle bir günlük programları içermektedir ve uzun süreli ve düşük kalorili programlar sakıncalı bulunmaktadır.

Sağlıklı Detoks Programlarının Olmazsa Olmazları

Kilo vermek istiyorsanız ve detoks yapacaksanız doğru detoks programını bulabilmeniz için içeriğine mutlaka bakmalısınız. Sağlıklı detoks programlarının içermesi gereken olmazsa olmaz kuralları vardır.

Protein Mutlaka Olmalıdır

Protein içeren besinlerde buluna aminoasitler, enzimlerinizin harekete geçmesi ve karaciğerinizin kendi detoks sistemi için gereklidir. Detoks programınızda mutlaka fasulye, kuruyemiş, kurubaklagil grubu, tohumlar gibi vejeteryan besin kaynakları, ya da tavuk, yumurta, balık gibi temiz proteinleri mutlaka olmalıdır.

Turpgiller Bulunmalıdır

Turpgiller ailesinden olan sebzeler karaciğerin kendi detoks sistemine ve östrojen metabolizmasına destek olmaktadır. Detoks sürecindeyken turpgiller ailesinden karnabahar, brokoli, brüksel lahanası ve beyaz lahana tüketmeniz büyük önem taşımaktadır. Turpgiller grubu iyot eksikliği yaşayan bireylerde tiroidi desteklediği için özellikle tüketmekte fayda var.

B Vitamini İçermelidir

Detoksifikasyon bir çok mineral, vitamin ve diğer değerleri kullanan karmaşık bir süreçtir. Bu sebeple methylfolate ve methylcobalamin  içeren B vitaminine sahip besin maddeleri detoks programınızda mutlaka olmalıdır. Bu nedenle koyu renkli taze sebzeler ve meyveler gibi besin değeri yüksek besinleri mutlaka tüketmelisiniz.

Su İçmelisiniz

Detoks sürecinin amaçlarından biridir vücudunuzda biriken toksinleri idrar ve ter yoluyla atılması. Buna en büyük yardımcı su içmektir. Günde en az altı ila sekiz bardak su içmelisiniz. Dehidrasyondan ve dolaşımın sağlandığından kaçındığınızdan emin olmalısınız. Dehidrasyon; kaybettiğiniz suyun içtiğiniz su miktarından fazla olması demektir ve bunu dengelemek önemlidir.

Uyarı: Gün içinde içeceğiniz suyu takip edebilmek için genellikle pet şişe ya da plastik tarzda şişeler kullanmaktasınız ancak bu konuda uzmanlar ve doktorlardan ciddi uyarılar gelmekte. Plastik şişe içinde saklanan suyun bakteri üretmesi kolay olmasından dolayı sağlık için cam bardak tercih etmelisiniz. 

“Unutmayın:Cam sağlıktır.”

Antioksidan Açısından Zengin Besinler Tüketmelisiniz

Detoks süreçlerinin olmazsa olmazlarındandır antioksidan içeren besinler. Bu süreçte vücudunuz bazı toksik maddeler üretebilmektedir. Şayet bu toksikler koruyucu sayılacak besinlerle önlenmezse sağlığınızı kötü yönde etkilemektedir.

C vitamini, magnezyum, selenyum içeren soğan, sarımsak gibi meyve ve sebzeleri tüketmeniz gerekmekte.

Bunun yanı sıra kişniş, zerdeçal ve enginar gibi besinler de antioksidan açısında oldukça zengindirler ve detoks programında mutlaka olmalıdırlar.

Sağlıklı Detoks İçin Uzak Durulması Gerekenler

 • Alkol, tütün ve reçetesiz ilaçlar kullanılmamalı.
 • İşlenmiş, rafine edilmiş, GDO içeren gıdalar tüketilmemelidir.
 • Şeker ve tatlandırıcılar kullanılmamalıdır. Tatlandırıcılar sağlıklı beslenme kuralları dahilinde zaten sakıncalı bulunmaktadır. Yüksek fruktoz içermesi sebebiyle karaciğerinize yük bindirebilmektedir.
 • Kafeinden detoks sürecinde uzak durmalısınız. Detoks programında karaciğer temizliği önemsenmektedir ve kafein karaciğer üzerinden vücuttan atılmaktadır. Dolayısıyla gereğinden fazla kafein tüketerek karaciğeri yormak sağlığınıza zarar verebilir. Sadece detoks sürecinde değil normal süreçte de kafein yerine kafeinsiz ya da organik kahve tercih edebilirsiniz.
 • Yüz yıl öncesinde doğada bulunmayan gıdaları detoks sürecinde asla tüketmemelisiniz.

Sağlıklı Detoks Süreci İçin Öneriler

 • Organik sebze ve meyveleri tercih etmelisiniz ya da daha az zararlı tarım ilaçları ile ilaçlanmış gıdalar tüketmelisiniz. Ayrıca hayvansal gıdalarda ise yetiştirilme sürecinde antibiyotik kullanılmamış ve organik beslenenleri tercih etmelisiniz. Bunlar çiftlik tavuğu, çiftlik yumurtası ve deniz balığı gibi besinlerdir.
 • Bağırsaklarınızın günde en az bir kere düzgün çalıştığından emin olmalısınız. Uyguladığınız detoks ile toksinleri harekete geçirdiğinizde vücudunuzdan atıldığından ve yeniden depolanmadığından emin olmalısınız.
 • Düzenli terlemelisiniz. Toksinlerden kurtulmanın bir diğer yolu da terlemektir. Bunun için düzenli egzersiz yapabilir ya da saunaya giderek terleyebilirsiniz. Böylece toksinleri vücudunuzdan atabilir ve sağlıklı detoks süreci geçirebilirsiniz.
 • Detoks sürecinde yeterince dinlenmelisiniz. Toksinlerden kurtulmak vücudunuza yük bindirebilir. Bu durum yorgun hissetmenize sebep olabilir. Eğer kendinizi çok yorgun hissederseniz aşırı egzersizden kaçınmalısınız.
 • Detoksun başlangıç evresinde baş ağrıları, vücut ağrıları, yorgunluk hissi ve ani kızgınlık hissi oluşabilir. Eğer üç ila yedi gün sonrasında bu durum geçmez ve devam ederse bu başka bir rahatsızlık belirtisi olabilir ya da yanlış giden bir şeyler vardır. Bu durumda bir doktora görünmeniz gerekmektedir.
 • Bazı kişilerde teşhisi konmuş bir alerjik durum olmasa da bazı gıdalara karşı vücut hassasiyet gösterebilir ve alerjik durumlar gelişebilir. Bunun sonucu olarak ise toksik ve iltihaplı tepkiler oluşabilir. En yaygın gelişen hassasiyetler gluten, soya, bazı kuruyemişler, yumurta ve tahıllara karşı olmaktadır.
 • Fiziksel detoks yaparken günlük ilişkilerinize, duygularınıza ve günlük bakımınıza da zaman ayırmanız gerekmektedir.

Detoks Kaç Gün Yapılır?

Detoks kesinlikle bir beslenme tarzı değil, sindirim ve dolaşım sistemini dinlendirme ve rahatlatma programıdır. Bu nedenle sağlıklı bir detoks programı maksimum bir haftayı kapsayabilir.

Kesinlikle bu sürenin dışına çıkmamalısınız. Aksi taktirde ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Eğer zaten sağlıklı ve dengeli besleniyorsanız bir günlük detoks programı sizin için yeterli olacaktır.

Detoks Çoğunlukla Sıvı Tüketimine Ağırlık Veren Bir Programdır

Detoks, dolaşım sistemini ve sindirim sistemini rahatlatmak dinlendirmek ve temizlemek demektir.

Durum böyle olunca katı, kavrulmuş, kızartılmış ve işlenmiş besinler yerine sıvı besinler tercih edilmelidir.

  Sıvıdan kastedilen ise direk içme suyu şeklinde değil içerisine sebze ve meyveler de ilave edilerek, sebzelerin posaları ile beraber sıkılan meyve ve sebzelerin suları ve sebzelerin haşlama suyudur.

Sebze ve Meyveler Çiğ Olarak Tüketilmeldir

Detoks süreci doğal beslenmeyi esas almaktadır. Doğal beslenmek ise besinlerin en doğal halini tüketmek demektir. Bu açıdan bahçeden taze olarak toplanmış , semt pazarından alınmış olan taze sebze ve meyveler ve herhangi bir işleme maruz kalmamış besinlerin temiz bir şekilde yıkanıp direk yani çiğ olarak tüketimi daha sağlıklıdır.

Detoks Sürecinde Kahve, Çay ve Alkol Gibi İçecekler Yasak

Detoks süreci bir arınma anlamına gelmektedir. Alkol ise vücudun tüm sistemlerini bozmakta ve fonksiyonlarına zarar veren bir içecek olarak kabul edilmektedir. Bu açıdan düşünüldüğünde sadece detoks yaptığınız süre zarfında değil tüm zamanlarda alkol tüketiminden uzak durmanız gerekmektedir. Hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekiyor.

Kahve ve siyah çay da dolaşım ve sindirim sisteminizi yormaktadır. Bu sebeple sağlık açısından çok tavsiye edilmeyen içecekler arasında yer almaktadır. Amacınıza en sağlıklı biçimde ulaşabilmeniz açısından, detoks sürecinde yine kahve ve çay tüketimine ara verilmesini tavsiye ediyoruz.

Peki detoks yapmak isteyen birisi neler içebilir? İşte bu bambaşka bir konu ve size Detox Suyu Tarifleri yazımızda onlarca Detoks Diyeti tarifinden bahsettik.

Detoks Sürecinde Kırmızı Et ve Şarküteri Ürünleri Kesinlikle Tüketilmemelidir

Sağlıklı beslenmenin ana kurallarından biridir işlenmiş ve hazır gıdalardan uzak durulması. İşlenmiş ve ışıl işlemden geçirilmiş olan et ürünleri değil sofranıza, evinize dahi girmemelidir.

Sadece detoks ve diyet sürecindeyken değil hayatınız boyunca bu sağlıksız gıdaların tüketilmemesinde fayda var.

Detoks sürecine dönersek bu zaman zarfında salam, sucuk, sosis gibi şarküteri ürünlerinin tüketimine izin verilmesi söz konusu bile değildir.

Kırmızı et ise, protein ile beraber diğer besleyiciler açısından oldukça zengin bir besin maddesidir. Sağlıklı beslenme programlarında tüm sağlıklı beslenme uzmanları tarafından haftada iki defa mutlaka kırmızı et tüketmeleri önemle istenmektedir.

Ancak kırmızı et sindirimi zor ve yorucu olan bir besindir. Detoks sürecinde sindirim ve dolaşım sistemlerinin rahatlaması ve dinlendirilebilmesi için kırmızı et, bu süreçte sorfalarda olmalıdır.

Ancak alkol ve işlenmiş etlerin aksine hayatınızdan asla çıkarılmaması gereken en sağlıklı ve en faydalı besinler arasında yer almaktadır.

Bilgi: İşlenmiş etlerin neden zararlı olduğuna dair daha önce sizinle paylaştığımız  “İşlenmiş Etler ve Zararları” başlıklı makalemizde detaylı olarak yer vermiştik. Siz de bu konuda daha detaylı bilgi edinmek isterseniz başlıkta yer alan linki tıklayarak makalemize ulaşabilirsiniz. 

Detoks Programı Ne Kadar Süre Uygulanmalıdır?

Uzmanlar detoks programının yedi günlük peroyotlar halinde ayda bir kez uygulanmasını önermektedir. Yedi günde hücre yenilenebiliyor ve vücut organlarını yenileyebiliyor.

Üç ya da dört günlük detokslarda uygulanabilmektedir ancak normal sürecini değerlendirirsek bu başlangıç süreci olarak da kabul edilebilir.

Ayrıca on, on dört ve yirmi günlük detoks programları da mevcuttur ancak bu süre içinde kendinize dikkat etmeli ve her hangi bir ters resksiyon oluşması halinde doktorunuza danışmayı unutmayın.

Detoks Programlarının Sağlık Açısından Sakıncası Var Mıdır?

Detoks programlarının kanıtlanmış bir yan etkisi yoktur. Sindirim sistemini yavaşlatma işidir. Örneklendirmek gerekirse hasta olduğunuzda midenizi ve sindirim sistemini zorlayacak besinler tüketmezsiniz.

Aksine çorba ve bitki çayı gibi kendi kendine sindirimi gerçekleştirecek besinler tercih edersiniz. Detoks programları ile vücudunuzun toksinlerden kendi kendine arınabilmesi için yer açmaktasınız.

Detoks programlarını hamile olan, emziren ve son altı ay içinde ciddi bir rahatsızlıktan dolayı ameliyat geçiren hastalar dışında herkes yapabilmektedir.

Farklı Detoks Programları Mevcut Mudur?

Her bireyde aynı organlar mevcuttur ve dolayısıyla her birey aynı detoks programlarını uygulayabilir bunun için size daha detaylı bilgilendirmeyi 3 Günlük Detoks Diyeti Programı yazımızda vermeye çalıştık.

Günlük su tüketimindeki artışı, meyve ve sebze suları içerek, alkolden, işlenmiş etlerden, kahveyi, ağır karbonhidratları, hayvansal proteini ve ağır şeker içeren besinleri hayatınızdan çıkararak detoks programlarını başarı ile uygulayabileceksiniz.

Ancak vücudunuza, karakteristik özelliklerinize ve sağlığınıza en uygun detoks programları için doktorunuza ya da sağlıklı beslenme diyet uzmanlarına danışarak kişiye özel detoks programları ile sağlıklı yaşama adım atabilirsiniz.

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Источник: https://www.diyetixyen.com/detoks-nedir-nasil-yapilir/

Detoks nedir nasıl yapılır? Etkili detoks yöntemleri

Kaş Detoksu Nedir?

Yeni yıl; adı üstünde yeni bir sayfa demektir. Zamanı geldiğinde eskiyi temizleyip yeniye yer açabilmek gerekir.

Eskiyi göndermezsek, yeniye yer açamayız, temizleme işlemini zamanında gerçekleştirmezsek, biriktirdiğimiz tüm bu şeyler, ister bir eşya olsun, ister bedenimiz ve duygularımız olsun, bir süre sonra çöplük haline gelir ve rahatsızlık vermeye başlar. Tıpkı vücudumuzda biriken çöpler, yani diğer adıyla toksinler gibi.

Havada, yiyeceklerimizde, içeceklerimizde bulunan toksinler; vücudumuza girdikten sonra yağ hücrelerinin içinde birikirler. Mercimek büyüklüğünde bulunan yağ hücreleri şişerek fasulye büyüklüğüne ulaşır. Yeterli kan dolaşımı olmadığı için sıkışan yağ hücreleri bedenimizde selülit dediğimiz portakal kabuğu görüntüsüne sebep olur.

Vücudumuzdaki sinyaller ise; baş ağrısı, sırt ağrıları, sık sık soğuk algınlığına yakalanmak, yorgunluk, eklem ağrıları, burun kaşıntısı, sinirlilik, deri döküntüleri, öksürük, uyku hali, deri kızarıklıkları, göğüs hırıltısı, gözlerde irritasyon, uykusuzluk, bulantı, boğaz ağrısı, savunma sisteminizde yavaşlama, baş dönmesi, hazımsızlık, boyun tutulması, değişken ruhsal yapı, anoraksiya, sinüslerin tıkanması, anksiyete, ağız kokusu, dolaşım bozukluğu, ateş, depresyon, kabızlık, vs.dir.

Detoks nedir?

Bedenimizin kendini yenileyen muhteşem mekanizması, lenf drenaj yoluyla çoğu zaman bu zararlı toksinleri atmaya programlanmıştır.

Maalesef günümüz şartlarında ne kadar sağlıklı beslenmeye çalışsak da, bunu yeterince gerçekleştiremediğimiz bir gerçek. Üstüne bir de sigara, alkol, uykusuzluk v.

s de eklendiğinde bağışıklık sistemimiz zayıflar ve toksinleri atamadığı için sinyal vermeye başlar. İşte bu noktada yapabileceğimiz en iyi şeydir temizlik; bir diğer adıyla Detoks.

Detoks yapma yöntemleri

Detoks işleminin yapılması için birçok yöntem olmasına rağmen, en pratik yollar nelerdir? İsterseniz bir göz atalım:

Her şeyden önce bedenimiz ve zihnimiz bir bütün olduğu için sadece yediklerimiz ve içtiklerimizle değil, duygu ve düşüncelerimizi de temizlememiz tam bir bütünlük sağlayacak ve bizi rahatlatacaktır.

Yani hem içten hem de dıştan Detoks yapmak gereklidir. Dıştan arınmanın yolları olduğu gibi, içsel arınmanın da yolları vardır: Oruç, namaz, yoga, meditasyon insanı dinlendirir, huzur verir, arınmayı kolaylaştırır.

Tüm ruhani liderler aydınlanma öncesinde arındıkları bir dönem geçirmişlerdir.

Detoks yapmaya nereden nasıl başlamalı?

Yenilenmeye ve Detoks’a bir hafta boyunca meyve ve sebze ağırlıklı beslenerek başlayabiliriz. Bunları çiğ olarak tüketmekte fayda var.

Taze sıkılmış meyve suyu (Greyfurt-portakal-limon) sebze suyu (Maydanoz-havuç-lahana) bol kereviz, ıspanak tüketelim, bol bol su içelim. Sabahları kalkar kalkmaz bir bardak ılık ballı su içmeyi alışkanlık haline getirelim.

Her gün tuzsuz badem, fındık yiyebiliriz. İkinci hafta sebzeleri pişirerek tüketebiliriz. Bu arada baklagillere de yer verebiliriz.

Detoks programının esası; su içmek, çiğnememek, masaj yaptırmak, yoga-meditasyon yapmak, stresten uzak durmaktır. Masaj vücutta biriken toksinleri süpürmek, harekete geçirmek için birebirdir. İçilen bol sıvı ile bu süpürülen toksinler vücuttan atılır.

Detoks cihazı nedir? Detoksun faydaları nelerdir?

Ayrıca birtakım cihazlarla da ayaklardan Detoks yapmak mümkündür. Ayaklarınızda onları mükemmel arınma kanalları haline getiren 4000 üzerinde gözenek bulunur. Bodydetoks “Vücut Denge” düzeni, vücudunuzdan ayaklarınıza inen ve toksin parçalarını etkisizleştiren bir pozitif iyon akışı yaratır.

Ve güçlü Osmotik basınç ile bu toksinler, hücre ve dokulardaki diğer atıklar, ayaklarınızdan suyun içindeki negatif iyonlara doğru çekilir.

Bodydetoks iyonik su terapisi; yorgunluk, baştaki gerginlikler, eklem rahatsızlıkları, soluk bir cilt, kilo artışı, selülit ve hatta sivilce gibi birçok sorununuz için yardımcı olabilir.

Bu uygulama; bedensel yaşam enerjisi olan Bio-Enerjiyi temizlemek, dengelemek ve geliştirmek için uygulanan ayak banyo terapisidir. Türkiye’de henüz yeni olan Bodydetoks sistemi, Nobel ödüllüdür. Ayaklarımızdan tuzlu suda iyonlaşma yoluyla toksin attığımızın keşfedilmesi 2003 yılında ödüle layık görülmüştür.

Vücut sisteminin sadece deniz kıyısında yaptığı bu temizlenme, bir cihaz tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Cihaz, bir rezistans tarafından suda iyonlaşma yaratıp toksinleri suya çeker. Avrupa ve Doğu ülkelerinde bu yöntem çok yaygın kullanıma ulaşmıştır. Avrupa ve Doğuda tedavisel amaçlı kullanılmaktadır.

Değişik tipte iyonlaştırma cihazları, çeşitli merkezlerde kullanılmaya başlanmıştır.

Ayak detoksunun faydaları

Toksinlerin hayatımızda çok yoğun olması sebebiyle uzmanlar tarafından her evde bulunması tavsiye edilmektedir.

Ayak Detoks’u sonucunda metabolizma hızlanır, vücut daha az su tutar, enfeksiyon riski azalır.

 • İş hayatında yoğun çalışma temposunda olanlara
 • Sinirsel yıpranma hissedenlere
 • Sigara ve alkol kullanıcılarına
 • Bağışıklık sistemi düşük olanlara
 • Kanser hastalarına, kemoterapi ve Radyoterapi sonrası
 • Kirli çevre ortamında çalışanlara
 • Yağlı yiyecekler tüketmeyi sevenlere
 • Diyabet hastalarına (TİP 1 Diyabet hariç)
 • Hipertoni sorunları olanlara
 • Eklem iltihapları şikayetleri olanlara
 • Podogra ve travma sorunları yaşayanlarap
 • Cilt alerjileri olanlara (egzama vb..)
 • Çocuk sahibi olmayı düşünen genç çiftlere gebelikten önce
 • Menopoz sorunu olan bayanlara
 • Menstrüel krampların, cinsel sağlık sorunlarının, cilt sorunlarının, akne, uyku sorunları, huzursuzluk, stres, diş ağrıları, vajinal kuruluk, kırışıklıklar, kandida ve mantar sorunlarının azalmasına yardımcı olur.

Tüm bunların yanında aromatik yağlarla masaj yaptırarak kaslarınızı da rahatlatabilirsiniz.

Bu uygulamalar kendinizi dingin ve rahatlamış hissettirecektir. Bu durum ruhunuza da yansır ve zihinsel olarak arınmanızı sağlar.

Sonuç olarak vücudunuza gereken özeni gösterirseniz, kendinizi daha iyi hissedecek, daha mutlu ve sağlıklı olacak ve bir ışık gibi parladığınızı göreceksiniz.

Tabii bu arada dikkat etmeniz gereken çok önemli bir konu var, bu uygulamaları yaptırırken iyice araştırmalı, herhangi bir sorunla karşılaşmamak için konunun uzmanları ile çalışmalısınız. Kendinizi teslim edeceğiniz yerleri ve kişileri seçerken dikkatli olmalısınız.

Mutlu ve sağlıklı diyet: ‘zihinsel detoks’

Источник: https://indigodergisi.com/2015/12/detoks-nedir-nasil-yapilir-cig-beslenme-yontemleri-faydalari-toksin-saglik-meyve-sebze-diyabet-iltihaplanma-kanser-egzama/

Ayak Detoksu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Kaş Detoksu Nedir?

Son yılların en gözde terapisi olan detoks, neredeyse vücudun her bölgesi için uygulanmakta. Çeşitli etkenlerden dolayı toksinler biriktiği için vücut detoksa ihtiyaç duyar.

Bu etkenler çevre kirliliği, sigara ve alkol kullanımı, dengesiz ve sağlıksız beslenmek ve hareketsiz yaşam olarak karşınıza çıkabilir. Bunun sonucunda biriken zararlı maddelerden arınmaya da detoks uygulaması denilmektedir.

Kilo vermek için yapılan detokslar, vücudunuzun her bölgesi için uygulanabilir.

Çalışan bir toplumun en büyük sorunlarından biri olan ayakta kalmanın ve beden yorgunluğunun acısını ayaklar çekmektedir. Tüm gün ayakkabı içinde kalan ayakların ne kadar yorulduğunu ve yıprandığını tahmin edebilirsiniz.

Ayak sağlığınıza verdiğiniz önem, genel vücut sağlığınıza yansıdığı için ayaklarınızın da detoksa ihtiyacı olacaktır. Bu yazımızda sıkça merak edilen ayak detoksu hakkında bilgileri derledik. Aklınızdaki tüm sorular şimdi sizler için cevaplanıyor.

Sağlıklı bir yaşam için bedeninize iyi bakmayı unutmayın…

Ayak Detoksu Nedir?

Gün içindeki faaliyetleriniz için neredeyse tüm gün ayakta kalırsınız. İş yaşamının veya ev hayatının getirdiği sonuçlardan dolayı pek çok yere gidip gelirsiniz. Bu işlerinizi hallederken de ayakta kaldığınız için yorgunluk hissedersiniz. Vücudunuz da ise toksinler birikir. İşte bu toksinlerden arınmak için, ayaklarınıza uygulanan işlemin adıdır ayak detoksu.

Ayak detoksunun amacı; ayakta bulunan ter bezlerinden vücutta biriken toksinleri atmak ve vücudu arındırmaktır. Bu amaçla Japon üreticiler tarafından ayak detoksu makinesi piyasaya sunulmuştur. Bu makine içeriğinde gerekli detoks tuzları bulunmaktadır. Yaklaşık 1 saat boyunca uygulayacağınız bu bakım işlemini, cihazı alarak siz de evinizde uygulayabilirsiniz.

Ayak detoksunu sürekli ayakta ve tempolu çalışanlar, ayaklarında kaşıntı ve koku hissedenler, sigara ve alkol tüketenler, tozlu ve ağır metal altında çalışan kişiler uygulayabilir.

Oldukça ilgi gören ayak detoksu Maranki tarafından da incelenen ve tavsiye edilen bir yöntemdir. Ahmet Maranki’ye göre; düzenli olarak uygulanan ayak detoksu kişinin vücuttaki pH dengesini korumasını sağlar.

Aynı zamanda uzun süredir vücutta biriken toksinlerin de bu uygulama sayesinde atıldığını ifade eder.

Ayak Detoksu Nasıl Yapılır?

Ayak detoksunu uygulamak için üretilen cihazlardan ve çeşitli bantlardan faydalanılır. Ayak detoksu evde de oldukça rahatça yapılabilir. Evde de kolayca yapacağınız detoks için, öncelikle ayaklarınızın rahat edeceği bir geniş kap, sıcak su, bentotit kil, epsom tuzu ve elma sirkesi gereklidir. Malzemeleriniz hazır ise şu aşamaları izleyebilirsiniz:

 • Derin kap içine sıcak suyu ekleyin.
 • Sıcak suyun içine epsom tuzunu ve bentotit kilini ilave edin.
 • Suyu karıştırdıktan sonra elma sirkesini karıştırın.
 • Karışımın biraz ılımasını bekleyin ve su ılık hale geldiğinde ayaklarınızı suyun içinde bekletin. En az 20 dakika suyun içinde beklemelisiniz. Ortalama 30 dakika sonra ayaklarınızı sudan çıkarın ve kendiliğinden kurumasını bekleyin. Sonrasında beyaz bir havlu ile ayaklarınızı silin. Beyaz havlu önerilmesinin sebebi ise arındığınız toksinleri fark etmeniz içindir.
 • Bu ayak detoksu tarifi ile ayda 1 veya 2 defa detoks yaptığınızda, ayaklarınızın rahatladığını ve vücudunuzun yenilendiğini fark edeceksiniz.

Daha kolay bulunabilen malzemeler ile de ayak detoksu yapabilirsiniz. Bunun için 1 limon, 1 avuç kaya tuzu ve 1 yemek kaşığı zeytinyağına ihtiyacınız olacaktır.

Bütün malzemeleri sıcak su dolu bir leğen gibi kap içinde karıştırın ve ayaklarınızı içinde bekletin. 15 dakika bekledikten sonra ayaklarınızı çıkarıp kurumasını bekleyin.

Ayaklarınızın içinde bulunduğu suyun rengi değiştiğinde bu uygulamanın işe yaradığını fark edebilirsiniz. Bu uygulamayı her hafta da deneyebilirsiniz.

Bakım uzmanları, detoks sonrasında suyun içinde oluşan renklerin de bir anlamı olduğunu belirtir. Suyun içinde siyah renk yoğunluk gösteriyorsa, karaciğerinizde toksin fazlalığı vardır anlamına gelir.

Beyaz parçacıklar enzim düzensizliği yaşadığınızı gösterir. Siyah parçalar ise diyabet riskini ifade eder. Kırmızı renk kan problemlerinin habercisidir.

Yeşil renk görülüyorsa böbreklerinizde bir sorun olduğunu belirtir.

Ayak Detoksunun Faydaları Nelerdir?

Asya ve Japon tıbbında önemli bir yeri olan ayak detoksunun faydaları oldukça dikkat çekmektedir. Faydalarını okuduktan sonra detoks uygulamayı düşünebilirsiniz. Denemek için iyi bir fırsat, neden olmasın?

 • Yorgun günlerinizde yaşadığınız kas ve eklem ağrılarınızı ortadan kaldırır.
 • Ayaklarınızda oluşan kaşıntı ve alerji gibi durumları da yok eder. Egzama gibi durumlarda da tercih edilebilir.
 • Düzenli detoks kullanımında uyku düzeniniz daha sağlıklı hale gelmektedir.
 • Vücudunuzu zehirli maddelerden arındırarak daha sağlıklı hissetmenizi ve canlanmanızı sağlar.
 • Bedeninizi arındıracağı için ayak detoksu ile zayıflama da mümkün olabilir. Vücutta daha az su birikmesini sağlar. Vücudunuz zehirli maddelerden temizlendikçe rahatlayacak ve metabolizmanız daha iyi çalışacaktır.
 • Kan dolaşımını hızlandırır ve vücudun lenf sistemini daha sağlıklı hale getirir. Kendinizi daha canlı hissetmenizi sağlar.

Ayak Detoksu Zararları Nelerdir?

Ayak detoksunun şu güne kadar bilimsel bir kanıtı olmadığı gibi, tıbbi açıdan da bir zararı görülmemiştir. Evde yapılacak detoks için ayakta açık yara bulunmamasına dikkat edilmelidir. Eğer ayak detoksu makinesi ile uygulama yapılacaksa cihazın gerekli kontrollerinin sağlanması gereklidir. Suya temas eden bir cihaz olduğu için herhangi bir elektrik kaçağı olmamasına dikkat edilir.

Sosyal medyada pek çok “ayak detoksu yalan mı” başlığı altında yorumlar yer almaktadır. Bu konuda uzmanlar ve kullanıcılar ikiye ayrılmış durumdadır.

Kimi kullanıcılar herhangi bir faydası göremediklerini dile getirirler. Bazı kullanan kişiler ise detoks sayesinde rahatladıklarını ve ayaklarındaki arınmayı hissettiklerini belirtirler.

Sonucu merak edenler için bir defa denemekte fayda vardır diyebiliriz.

Ayak Detoksu Bandı Nasıl Kullanılır?

Toksinlerden arınmanız için cihazlarla beraber ayak detoksu bandı da piyasada yerini almaktadır. Detoks bandını üreten firmaların yapmış olduğu bilgilendirmeye göre, bu ayak detoksu bantları eski Japon ve Asya tıp kültüründen gelmektedir. Bu bantların kullanım amacı; her organın ayaklara doğru giden bir bağlantısına olduğu inanışıdır.

Ayakların alt kısmına uygulanan bu bantlar, kısa süre içinde renk değiştirir. Rengin değişmesi ise ağaç sirkesinden kaynaklanmaktadır. Kurutulan ağaç sirkesi, öğütülüp bant içeriğine eklenir. Su ile temas eden bu bant, kullanım esnasında renk değişimine uğrar.

Ayak detoks bantları uykudan önce ayakların alt bölgesine yapıştırılır. Sabah uyanınca ayak detoksu pedi yüzeyinde, toksinlerin birikmesinden dolayı bir kararma meydana gelir. Bu uygulama ile vücut içi biriken sıvılar ve zehirli toksinler dışarıya atılmaktadır.

Ayak Detoksu Nerede Yaptırılır? Fiyatları Ne Kadar?

Ayak detoksları cilt ve güzellik bakım merkezlerinde, yapılmaktadır. İsteğe göre doğal su ile de yapılan bu uygulamalar, ayak detoksu makinesi kullanılarak da yapılır. Cihazla süren seanslar ortalama 1 saatte uygulanır.

Ayak detoksu yapan yerler pek çok şehirde kendini göstermektedir. Çağımızın en çok tercih edilen bakımlarından biri olan detokslar, talep yoğunluğundan dolayı güzellik merkezlerinde belirli bir ücret karşılığında yapılır.

Ayak detoksunun seansları ortalama 50 TL’den başlamaktadır. Her hafta uygulanması tavsiye edilen bu detokslar çeşitli kuaförlerde de yapılıyor. Ayak detoksu bandı ise çeşitli eczanelerde ve medikal ürünler satan yerlerde bulunmaktadır. Fiyatları ise 10 TL ile 30 TL arasında değişmektedir. Bu bantları internet üzerinden alışveriş imkanı sağlayan satıcılardan da almanız mümkündür.

Источник: https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/ayak-detoksu-nedir-faydalari-ve-zararlari-nelerdir-nasil-yapilir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.