Kas Hastalıkları Nedir? Distrofi, Miyopati ve Mitokondriyal Kas Hastalıkları Nelerdir?

Miyopati Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir ?

Kas Hastalıkları Nedir? Distrofi, Miyopati ve Mitokondriyal Kas Hastalıkları Nelerdir?

Miyopati kaslarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Miyopati hastalığı kas zayıflığına sebep olur ve tedavi edilmediği taktirde hastanın yaşamını son derece zorlu hale getirir. Vakanın ileri durumlarında hasta bir sandalyeden doğrulmakta bile zorlanabilir. Miyopati nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir ? Hepsini yazımızda anlattık.

Miyopati

Miyopati kasların yapısal veya işlevsel bozulmasından ortaya çıkan bir grup bozukluktur. Bu hastalık kas zayıflıklarına neden olur. Aile hekimleri veya nöroloji uzmanlarına başvuran hastalar arasındaki en yaygın şikayetlerden biridir.

Miyopati, innervasyon veya nöromüsküler bozukluklardan bağımsız bir kas hastalığıdır. Bu hastalık kalıtsal, enfeksiyonel, metabolik, uyuşturucu kaynaklı veya toksik sebeplerden gelişebilir. Bu hastalığın kaynakları çok değişken olmaktadır.

Yorgunluk, egzersiz intoleransı ve miyaljiler, miyopatik olmayan birçok durumda ortaya çıkabilir. Bu yüzden miyopati tanısı konmadan önce her hastanın son derece kapsamlı bir muayeneden geçirilip; yeterli laboratuvar, radyolojik, elektrodiyagnostik ve patolojik çalışmaların yapılması gerekmektedir.

Neredeyse her tür miyopati, iskelet kaslarının zayıflamasına yol açar. Özellikle de göğüsün ve omuz kaslarının içinde bulunduğu, vücudun merkezine en yakın olan kasları etkiler.

Eller ve ayaklarda ki gibi kaslar yani vücudun merkezinden (distal kaslar denilen kaslar) daha uzak olan kaslar genellikle daha az etkilenir.

Kas distrofileri gibi bazı miyopatiler genellikle erken yaşta ortaya çıkarlar ve bazıları daha ileri yaşlarda gelişir.

 • Dünyadaki kalıtsal miyopati insidansı yüzde 14 civarındadır.
 • İnflamatuvar miyopatilerin dünya çapındaki insidansı (ör., Dermatomyozit, polimiyozit), 100.000 kişi de 10’dur. Bu bozukluklar kadınlarda daha sık görülür.
 • Endokrin ve metabolik miyopatilerin görülme sıklığı bilinmemektedir.

Miyopati Nedenleri ve Risk Faktörleri

Kalıtsal miyopati, genetik bir kusurdan kaynaklanır. En sık görülen kas distrofileri -Duchenne MD ve Becker MD- X kromozomu üzerindeki genetik bir kusurdan kaynaklanmaktadır.

Diğer miyopati tipleri için risk faktörleri şunlardır:

 • Vücudun kendi sistemi tarafından oluşturulan bozukluklar (örn., Miyasteni gravis, skleroderma, tiroidit)
 • Endokrin bozukluklar (örn., Cushing sendromu, hipotiroidizm, hipertiroidi, Addison hastalığı)
 • Toksinlere maruz kalma (örn., Herbisitler, böcek öldürücü ilaçlar,kimyasallar)
 • Enfeksiyon (örn., HIV, Lyme hastalığı, trichinosis)
 • D vitamini eksikliği, vitamin E veya A toksisitesi
 • İlaçlar (örn., Bazı antihistaminikler, uzun süreli kortikosteroid kullanımı)
 • Metabolik bozukluk (örn., Glikojen ve lipid depolama hastalıkları)

Miyopati Belirtileri

Belirtiler her miyopati türünde farklılık gösterse de, bu belirtiler için bazı genellemeler yapılabilir.

İskelet kası güçsüzlüğü, kas gerilmesi ve gevşek felç gibi bazı göze çarpan belirtiler, çoğu miyopatinin belirleyici özelliğidir.

Çoğu miyopatide, güçsüzlük öncelikle omuz, üst kol, uyluk ve pelvis (proksimal kaslar) kaslarında ortaya çıkar. Bazı durumlarda, hastalığın ileri evrelerinde ellerde ve ayaklardaki distal kaslarda da güçsüzlük görülebilir.

Kas hastalığının diğer tipik belirtileri arasında aşağıdakiler bulunur:

 • Kramp
 • Ağrı
 • Sertlik
 • Hassaslık
 • Kas Sıkışmaları

Başlangıçta, bu hastalığa sahip olan bireyler en ufak bir fiziksel aktivitede bile yorulabilirler. Merdiven çıkmak gibi aktiviteler, pelvik ve bacak kaslarındaki güçsüzlük nedeniyle inanılmaz derece de zorlaşabilir. Hastalar bir sandalyeden doğrulmakta bile zorlanabilirler.  Miyopati ilerledikçe hastalarda kas erimesi görülebilir.

Tedavi

Miyopati tedavisi hastalığın nedenine bağlı olarak değişmektedir. Miyopatinin net bir tedavisi yoktur. Bu hastalığın tedavisinde hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılması amaçlanır. Kas distrofileri ve iltihaplı miyopatiler için ilaç tedavisi kullanılmaktadır.

Miyopati hastalığında ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmak gerekir. Hastalıkta nefes alma problemleri gelişirse, hastaya spirometre testi uygulanır ve solunum hacmi ölçülür.

Solunum fonksiyonunu iyileştirmek için bazı ilaçlar kullanılabilir ancak ne yazık ki solunum kaslarını tam anlamıyla güçlendirecek bir yol yoktur.

Kortikosteroidler (örn., Deflazakort, prednison) tedavi için en etkili ilaçlar gibi gözükmektedir. Her ikisi de Duchenne distrofisi olan erkek çocuklarda yaklaşık 6 ay boyunca kas gücünü ve yürüme yeteneğini geliştirir. İlk tedaviyi takiben hastalığın ilerlemesi 3-5 yıl geciktirilebilir.

Uzun süreli kortikosteroid kullanımı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkilere neden olabilir:

 • Kemik kaybı (osteoporoz)
 • Depresyon
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon)
 • Ciltte incelme
 • Kilo alımı

Bu yan etkilere karşı koymak için kalsiyum takviyeleri ve antidepresanlar reçete edilebilir. Kas kasılmaları için fizik tedavi uygulanmaktadır. Kas kasılmalarını önlemek ve tedavi etmek için halihazırda kullanılabilen bir ilaç yoktur. Ağır kasılma vakalarında topuk kordonu ameliyatı ve omurga doğrultma ameliyatı gerekebilir.

Komplikasyonlar

Miyopati ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Hastalığın ilerleyen aşamalarında kalp kası etkilenirse, anormal kalp ritimleri veya kalp kasının güçsüzlüğü (kardiyomiyopati) gelişebilir. Kardiyomiyopatisi olan bir hasta konjestif kalp yetmezliği (KKY) riski altındadır.

Nefes alma ile ilgili kaslar zayıflarsa, miyopati önemli solunum sıkıntılarına, pnömoniye, grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Ağır vakalarda, hastalar genellikle nefes almaya yardımcı olan bir makineye (solunum cihazı) ihtiyaç duyarlar.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //gozebak.com/miyopati.html

Kas Hastalığı Nedir? Kas Hastalığı Çeşitleri, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Kas Hastalıkları Nedir? Distrofi, Miyopati ve Mitokondriyal Kas Hastalıkları Nelerdir?

Kas hastalığı ne demektir, Kas hastalığı ne anlama gelir, Kas hastalığının tedavisi var mı, Kas hastalığı belirtileri nelerdir, Kas hastalığı nedenleri nelerdir, Kas hastalığı türleri nelerdir gibi sorular hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kas Hastalığı Ne Demektir?

Kas hastalıkları, vücudumuzun hareket etmesini sağlayan kaslarımızı doğrudan tutan hastalıklardır. Yani kas hücrelerinin kendileri hastalanmışlardır ve ortaya çıkan belirtiler yalnızca bu duruma bağlıdır. Kasın kendi hastalığına miyopati denir.

Kas erimesi, vücudumuzu hareket ettiren kasların hacminde küçülmedir. Bu durum yalnızca kasın kendi hastalıkları nedeni ile ortaya çıkmaz. Kas ile ilişkisi olan sinirler, sinirlere emir veren omurilik ve beyin dokularının hastalıklarında da kaslar erir. Örneğin boyun fıtığında, fıtığın ilgilendirdiği kaslarda erime olabilir.

Multiple skleroz adı ile bilinen beyin hastalığında da geç dönemde kaslar erir. Beyinde damar tıkanıklığı da sonuçta benzer bir görünüme neden olabilir. Eğer belli kaslar kullanılmazsa da kaslar eriyebilir.

Veya polinöropati adı verilen sinir hastalıklarında el ve ayak kasları eriyebilir. Buna çok sayıda örnek eklemek mümkündür. Bu durumların hiçbiri kasların hasta olduğunu göstermez. Başka bir durum nedeni ile kasların etkilendiğini düşündürebilir.

Aslında kas hastalıklarında kaslarda erime en önemli belirti değildir ve oldukça geç ortaya çıkar.

Dolayısı ile kas hastalıkları ile ilgili disiplinlerin ilgilendiği asıl konu kas erimesi değil, kasların kendilerine ait hastalıklar nedeni ile kaslarda ortaya çıkan değişikliklerdir. Diğer hastalıklar kas hastalıklarının konusunun dışındadır

Kas Hastalıklarının Belirtileri

Kaslarımız vücudumuzu hareket ettirmekle yükümlüdür. Bu nedenle kas hastalıklarında güçsüzlük olur ve başlıca hareketlerimiz etkilenir. Öncelikle gövdeye yakın kalça ve omuz çevresindekiler olmak üzere çok sayıda kas etkilenebilir.

Örneğin merdiven/yokuş çıkma, koşma, yürüme, kolları kaldırma, başı yastıktan kaldırma, bazen gözkapaklarını açma, yutma, başı yastıktan kaldırma, soluk alma etkilenebilir. Bazı kas hastalıklarında ise miyotoni adı verilen, kasın gevşeme güçlüğü sözkonusudur. Bu durumda hasta ilk hareketlerde tutukluk yaşar, harekete devam ettikçe rahatlar.

Bazen de yürüme, koşma gibi eylemler sırasında normalden çok daha şiddetli bir yorulma ve ağrı, hatta bazen tükenme yaşayabilir. Sinirlerle kasların birleştiği bölgedeki hastalıklardan myasthenia gravis, daha hafif olarak ise kasılma sırasında enerji sağlayan sistemlerin (glikojen yıkılması, mitokondri) hastalıkları tipik örneklerdir.

Kasılma sırasında hücredeki yağların yakılmasında sorun var ise açlık, belirtileri çok artırır. Bazı nedenler ise çok yaygın kas yıkımına neden olarak idrar renginin çok koyu olmasına neden olabilir (miyoglobinüri).

Kas Hastalıklarının Tıbbi Tedavisi

Edinsel kas hastalıklarının (polimiyozit, dermatomiyozit, myasthenia gravis, vs.) hemen tümünde hastalığı ilaçla tedavi etmek mümkündür. Bu amaçla kullanılan çok sayıda ilaç vardır. Yan etkileri de olan bu ilaçlar mutlaka doktor denetiminde kullanılmalıdır.

Bu tedaviler ile hastalık vücuttan yok edilemez ama büyük ölçüde bastırılabilir ve hasta yıllarca hiç hastalık belirtisi olamksızın yaşayabilir. Burada ana amaç, hastalığın alevlenmesini önlemektedir. Kalıtımsal kas hastalıklarının büyük bölümünde bugün için bilinen bir ilaç tedavisi yoktur. Ancak, bu konuda çok sayıda çalışma yürütülmektedir.

Yürütülen bu çalışmalar ilaç tedavileri, gen tedavileri ve hücre (miyoblast transferi, kök hücre, vs.) tedavileri ve protein artırıcı tedavileri içermektedir.

Kalıtımsal miyopatilerden bazılarında ise bugün bile ilaç tedavisi mümkündür. Örneğin Pompe hastalığında eksik olan asit alfa glukozidaz enzimi damar yolu ile hastaya verilebilmekte ve belli oranda iyileşme sağlayabilmektedir.

Bu tedavinin yakın yıllarda bulunmuş olması ve bu yıl piyasaya çıkmış olması, hastaların yer aldığı dernekler – bilim dünyası – ilaç endüstrisi ortak çalışmasının en önemli ürünü olmuş ve diğer hastalıklarda da tedavi girişimlrinin başarısı için umut olmuştur.

İne kasta karnitin eksikliği L-karnitin tedavisi, bazı lipd depo hastalıkları B2 vitamini (riboflavin), koenzim Q 10 (CoQ10) eksikliği ise CoQ!= uygulanması ile tedavi edilebilmekte ve hasta tama yakın düzelme gösterebilmektedir.

Duchenne tipi kas distrofisinde ise, hastalığa çare olmamakla birlikte, kabul edilmiş tek tedavi, kortizon uygulamasıdır.

Источник: //www.nenedirvikipedi.com/biyoloji/kas-hastaligi-nedir-kas-hastaligi-cesitleri-nedenleri-belirtileri-tedavisi-4402.html

Kas Hastalıkları Nedir? Distrofi, Miyopati ve Mitokondriyal Kas Hastalıkları Nelerdir?

Kas Hastalıkları Nedir? Distrofi, Miyopati ve Mitokondriyal Kas Hastalıkları Nelerdir?

Kas hastalıkları, zamanla kasları güçsüz düşüren atrofiyle (erimeyle) ortaya çıkan bir tablodur.  Vücutta şekil bozuklukları, vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirememesi, zamanla yürüme yeteneğinin zorlaşması, kollarda güçsüzlük, konuşmakta ve yemek yemekte zorlanma gibi birçok etkiye yol açar.  

KAS HASTALIKLARI NEDENİ VE BELİRTİLERİ

Kas hastalıkları (myopati), kas liflerinin hastalığına bağlı olarak ortaya çıkar. Çoğu zaman kaslarda güçsüzlük, incelme bazen ağrı ya da kramplar görülür. Kalıtsal (ailevi) olabildiği gibi sonradan ve dış etkenlere bağlı olarak da gelişebilir. 

Kalıtsal kas hastalıklarına neden olan bozukluk doğuştan itibaren var olsa da belirti gösterme yaşı değişkendir. Bazıları doğuştan itibaren kendini gösterirken diğerleri daha geç yaşlarda başlar.

Ailevi kas hastalıklarının henüz tedavisi olmadığı için ailedeki kas hastalığı ve kalıtımı konusunda bilgi sahibi olmak, ailede yeni hasta çocukların doğmasını engellemek, hasta kişilerin karşılaşabilecekleri problemleri önceden öngörmek ve mümkünse gerekli tedbirleri almak ve akraba evliliklerini önlemek açısından şarttır.

En sık karşılaşılan kas hastalıkları ise kısaca şöyle sınıflandırılabilir:

 • Duchenne ve Becker kas distrofileri (Distrofinopatiler)
 • Kas liflerinin yapısı için gerekli olan “distrofin” isimli proteinin eksikliği sonucu ortaya çıkar.
 • Kavşak Tipi Kas Distrofileri
 • Özellikle omuz çevresi ve kalça çevresindeki kaslarda kuvvetsizlik nedeniyle hastaların merdiven ya da yokuş çıkmakta, yüksek raflara uzanmakta zorlandıkları kas hastalığıdır.
 • Miyotonik DistrofiErişkin yaşta en sık görülen kalıtsal kas hastalığıdır. Anne ya da babası hasta olan her çocuğun hastalığa yakalanma ihtimali yüzde 50’dir.
 • Fasioskapulohumeral Kas Distrofisi (FSH)
 • Bu hastalıkta özellikle yüz kasları, omuz çevresi kasları etkilenir. Anne ya da babadan biri hastaysa çocukta görülme ihtimali yüzde 50’dir.
 • Emery-Dreifuss Kas Distrofisi: Erken çocukluk döneminde başlayan bu hastalık öncelikle eklemlerde kontraktür (kasların kasılması nedeni ile eklemlerin tam açılamama durumu), kol ve bacak kaslarında hafif güçsüzlükle kendini gösterir. Kalp kası etkisi hemen tüm hastalarda görülür. Kalp ritim düzensizlikleri nedeniyle genellikle 30’lu yaşlarda hastalara kalp pili takılır. Kalp ritim düzensizlikleri ölüme neden olabileceğinden kalp pili takılması hayat kurtarıcı olur.
 • Konjenital (doğumsal) Kas Distrofileri: İskelet kası etkilenir, bunun yanında beyinde yapısal bozukluklar, zeka geriliği ve görme bozukluklarına da yol açar. Kas-göz-beyin sendromu, Walker-Warburg Sendromu, Fukuyama tipi konjenital kas distrofisi gibi değişik tipleri vardır. Fizik tedavi dışında henüz tedavisi yoktur.

Konjenital Myopatiler

 • Kas liflerinin yapısal bozukluğu nedeniyle doğumdan itibaren ortaya çıkar. Çoğunlukla bebeklik döneminde anlaşılsa da daha ileri yaşlarda kendini belli eden formları da vardır. Konjenital kas distrofilerinden farklı olarak konjenital myopatiler yavaş seyirlidir. Fizik tedavi, hastaların performansını artırmak, gelişebilecek şekil bozukluklarını önlemek için gereklidir.
 • Metabolik Myopatiler: Kaslara enerji sağlayan şeker (glikojen) ve lipidlerin (yağ) kalıtsal bozukluklar nedeni ile bunların kullanılamaması sonucu ortaya çıkan kas hastalıklarıdır.
 • Mitokondriyal Kas Hastalıkları : Mitokondriler hücrenin enerji ihtiyacını karşılayan yapılardır. Bu yapıların hastalıkları kasın yanı sıra birçok organ sistemini de ilgilendirir. Ancak kaslar yüklü enerji ihtiyaçları nedeniyle en sık etkilenen dokulardır. Mitokondriyal hastalıkların çoğu anneden çocuklara geçer. En sık görülen bulgular göz kapaklarında düşüklük, göz hareketlerinin kısıtlı olması, kol ve bacaklarda güçsüzlüktür.

KAS HASTALIKLARI TEŞHİS VE TEDAVİSİ

Kas hastalıklarında teşhis, bu konuda uzman bir hekimin muayenesinden sonra gerekli tetkiklerin yapılması ile konur. Bu tetkikler arasında kas enzimlerini de (özellikle kreatin kinaz) içeren kan tetkikleri, kas ve sinirlerin işlevlerini düzgün yerine getirip getirmediklerini gösteren elektromyografi, mümkün olduğu durumda genetik tetkikler ve gerektiğinde kas biyopsisi yer alır.

Kas hastalıklarını tamamen ortadan kaldıran bir tedavi yöntemi henüz bulunamamıştır. Fakat günümüzde ileri tetkik yöntemleri sayesinde bireyin yaşam kalitesi oldukça yükseltilmektedir.

Kuvvet kaybını geciktirmek, solunum kaybını önlemek, oluşabilecek şekil bozukluklarını önlemek, yürüme yeteneğini olabildiğince uzun süre devam ettirmek için fizyoterapi ve rehabilitasyon tedavisi uygulanmaktadır.

Egzersiz, solunum fizyoterapisi, hidroterapi (havuz tedavisi), ortez uygulamaları hastanın yaşam kalitesini artırıcı yöntemlerden bazılarıdır.  

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Beyin Cerrahi

Источник: //www.saglikk.com/kas-hastaliklari-nedir-distrofi-miyopati-ve-mitokondriyal-kas-hastaliklari-nelerdir/

Mitokondrial Hastalık: Tedavi ve Belirtileri Oku

Kas Hastalıkları Nedir? Distrofi, Miyopati ve Mitokondriyal Kas Hastalıkları Nelerdir?

 • Mitokondrial Hastalık Merkezi
 • Hasta Yorumları: Mitokondrial Hastalık – Belirtiler
 • Hasta Görüşleri: Mitokondrial Hastalık – Tedavi
 • Hasta Yorumları: Mitokondrial Hastalık – Prognoz
 • Mitokondrial miyopati gerçekleri *
 • Mitokondrial miyopatiler nedir?
 • Mitokondrial miyopatilerin belirtileri nelerdir?
 • Mitokondrial hastalık için tedavisi var mı?
 • Mitokondriyal hastalık için prognozu nedir?
 • Mitokondriyal hastalık için hangi araştırma yapılmakta?
 • Organizasyonlar

Mitokondrial miyopati gerçekleri *

* Mitokondiral miyopatilerin gerçekleri tıp yazarı: Charles Patrick Davis, MD, PhD

 • Mitokondriyal hastalık, mitokondriya enerji üreten hücre içi yapılara hasarın neden olduğu bir grup nöromüsküler hastalığı;Hastalık belirtileri genellikle zayıf veya spontan kas kasılmaları içerir.
 • Mitokondriyal hastalıklar( miyopati) için özel bir tedavi yoktur.
 • Prognoz, hastalık türüne göre değişir;Genel olarak, bu hastalıklar ilerleyici olup ölüme neden olabilir.
 • Tedavilere ve diğer hastalıklara yönelik araştırmalar sürüyor;nispeten nadir görülen bu bozuklukların anlaşılması ve tedavisine ayrılmış birkaç organizasyon bulunmaktadır.

Mitokondrial miyopatiler nedir?

Mitokondrial miyopati, hücrelerin “santralleri” olarak işlev gören, küçük, enerji üreten yapıların mitokondriye zarar verdiği bir grup nöromüsküler hastalıktır.

Beyinde ve kaslardaki sinir hücreleri büyük miktarda enerji gerektirir ve bu nedenle mitokondriyal disfonksiyon ortaya çıktığında özellikle hasar görmüş gibi görünürler.

Daha yaygın mitokondrial miyopatilerin bazıları arasında Kearns-Sayre sendromu, pürüzlü kırmızı lifleri olan miyoklonus epilepsisi ve laktik asidoz ve felç benzeri atakları olan mitokondriyel ensefalomiyopati sayılabilir.

Mitokondrial miyopatilerin belirtileri nelerdir?

 • Okuyucular Açıklamaları 15
 • Öykünüzü Paylaşın

Mitokondrial miyopatilerin belirtileri kas güçsüzlüğü veya egzersiz intoleransı, kalp yetmezliği veya ritim bozuklukları, demans, hareket bozuklukları, inme benzeri ataklar, sağırlık, körlük, sarkık göz kapakları, gözlerin sınırlı hareket kabiliyeti, kusma, ve nöbetler.

Bu bozuklukların prognozu, ilerleyici zayıflıktan ölüme kadar değişen şiddette değişir.Çoğu mitokondriyal miyopati, 20 yaşından önce ortaya çıkar ve genellikle egzersiz intoleransı veya kas güçsüzlüğü ile başlar. Fiziksel aktivite sırasında, kaslar kolayca yorulabilir veya zayıflamış olabilir. Kas krampları nadirdir, ancak oluşabilir.

Bulantı, baş ağrısı ve nefes darlığı da bu bozukluklarla ilişkilidir.

Mitokondrial hastalık için herhangi bir tedavi var mı?

 • Okuyucular Açıklamaları 2
 • Hikayenizi Paylaşın

Mitokondrial miyopatilerin hiçbirine özgü bir tedavi olmamasına karşın, fizik tedavi kasların hareket aralığını genişletebilir ve beceriyi geliştirir. Bazı hastalarda, riboflavin, koenzim Q ve karnitin( özel bir amino asit) gibi vitamin tedavileri, yorulma ve enerji düzeylerinde öznel iyileşme sağlayabilir.

Mitokondriyal hastalığın prognozu nedir?

 • Okuyucular Açıklama 1
 • Öykünüzü Paylaşın

Mitokondrial miyopatili hastalar için prognoz, büyük oranda hastalığın türüne ve çeşitli organların tutulum derecesine bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Bu bozukluklar ilerleyici zayıflığa neden olur ve ölümle sonuçlanabilir.

Mitokondriyal hastalık için hangi araştırma yapılmakta?

NINDS mitokondriyal miyopatileri araştırır ve destekler. Bu araştırmanın amacı, bu bozuklukların bilimsel olarak anlaşılmasını arttırmak ve bunları etkili bir şekilde tedavi etmek, önlemek veya potansiyel olarak iyileştirmenin yollarını bulmaktır.

Kuruluşlar

Kas Distrofi Birliği
3300 Doğu Sunrise Sürüş Tucson, AZ 85718-3208

[email protected]

//www.mda.org Tel: 520-529-2000 800-572-1717

Faks:520-529-5300

Birleşik Mitokondrial Hastalık Fonu
8085 Saltsburg Road Suite 201 Pittsburgh, PA 15239

[email protected]

//www.umdf.org Tel: 412-793-8077 888-317-UMDF(8633)

Faks: 412-793-6477

Ulusal Nadir Bozukluklar Ulusal Birliği( NORD)
55 Kenosia Bulvarı Danbury, CT 06810

[email protected]

//www.ılpiseases.org Tel: 203-744-0100 Sesli Posta 800-999-NORD( 6673)

Faks: 203-798-2291

MitoAction
POBox 51474 Boston, MA 02205

[email protected]

//www.mitoaction.org

Tel: 888-648-6228

Referanslar

REFERANSI:

“NINDS Mitokondrial Myopati Bilgileri Sayfası”.Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü.16 Aralık 2011.

Источник: //medicaltipes.com/tr/posts/1869

Kas Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Kas Hastalıkları Nedir? Distrofi, Miyopati ve Mitokondriyal Kas Hastalıkları Nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 18.12.2018 13:59

Kas Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hemen hemen her yaş grubunda görülebilen kas hastalıkları (miyopatiler), günlük yaşamın büyük oranda kısıtlayan ve hızla ilerleyen hastalıkların başında gelmektedir.

Doğru ve erken teşhisin oldukça önemli olduğu kas hastalığında genetik etkenler büyük bir rol oynamaktadır. Genellikle ailesinde kas hastalığı bulunan kişilerde rastlanılan bu hastalık 2-3 kuşak ilerisinde de gözlemlenebilir.

 Kesin tedavisi bulunamayan kas hastalığı, fizyoterapi ve rehabilitasyon ile hastanın kaslarının kuvvetlendirilmesi ve düzeltilmesi sağlanmaktadır.

Kas hastalığı doğuştan meydana gelebileceği gibi çocukluk, ergenlik ve yaşlılık dönemlerinde de meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Hasta merdiven çıkarken, yürürken ve oturduktan sonra kalkarken güçlük çeker.

Zamanla günlük hayatını büyük oranda kısıtlayan kas hastalığı, toplumda oldukça yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Hastalığın ilerleyen zamanlarında kaslarda zaafa yol açarak kasların güçsüzleşmesine neden olmaktadır. Kas hücrelerinin yapı ve işleyişlerindeki bozukluklar nedeniyle meydana gelen bu hastalık aynı zamanda kas ve sinir hastalıkları olarak da adlandırılmaktadır.

Kas Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

 • Yürüme bozuklukları
 • Oturduktan sonra kalkmada zorluk çekme
 • Ergenlik döneminde yaşıtlarından geride kalma
 • Kas tutulmaları 
 • Kol ve bacakları kaldırıp indirirken veya uzatırken zorluk çekme
 • Yürürken sıkça düşme
 • Göz kapaklarında meydana gelen düşme
 • Göz hareketlerinde azalma
 • Çocukların çok çabuk yorulması

Kas Hastalığının Yol Açtığı Durumlar

Güçsüzlük, yorgunluk, yürüme zorluğu ve kramplar  kas hastalıklarının başlıca belirtilerindendir. Genetik faktörlerin önemli bir rol oynadığı kas hastalıkları bebeklikte meydana gelebileceği gibi yaşlılıkta da görülebilir. Hemen hemen her yaş grubunda görülebilen kas hastalığında doğru teşhis oldukça önemlidir.

 Kas hastalıklarının yol açtığı sorunların başında yürüme zorluğu gelmektedir. Hasta yürümekte zorluk çektiği gibi merdiven çıkma ve oturduktan sonra kalkma gibi durumlarda oldukça zorlanmaktadır. Kaslarda meydana gelen güçsüzlük kişinin hareketlerini büyük oranda kısıtlamaktadır.

Hasta ilerleyen dönemlerde ciddi fonksiyon kaybına ulaşır ve sakatlık söz konusu olabilir.

Kaslarda meydana gelen güçsüzlük nedeniyle hasta sık sık yorulmaya başlar ve hastalığın ilerlemesiyle birlikte bu yorgunluk derecesine artış gözlemlenir. Hastada başlarda normal oranda bir yorulma gözlemlenirken sonralarında tükenmeye varan bir yorgunluk gözlemlenir.

 Hastalığın neden olduğu durumlardan bir diğeri ise ellerde ve ayaklarda meydana gelen kramplardır. Bu kramplar gün içinde meydana gelebileceği gibi geceleri de şiddetli bir şekilde kramp söz konusu olabilir.

Krampların yanı sıra kas ağrıları da hastalığın neden olduğu durumlardan bir diğeridir.

 Hastalığın ilerlemesiyle birlikte kaslarda meydana gelen güçsüzlük omuz, kol ve bacak kaslarını da etkileyerek hastanın zamanla saçlarını taraması, saçına toka takması ve yürümesi zorlaşırken, el işi gerektiren işlerde de yetersiz kalması söz konusu olabilmektedir.

Kas Hastalığı Neden Olur?

Günümüzde nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte genetik faktörlerin büyük oranda etkilediği belirtilen kas hastalıklarında nadiren de olsa yaşamsal süreçte bir nedene bağlı olarak gelişen durumlarda söz konusu olabilir.

 Hastanın genetik yapısındaki bozukluklar kas hücrelerinin yapısını ve işlevini olumsuz yönde etkileyerek genetik olarak kas hastalığı oluşturur. Irsi kas hastalıkları genellikle bebek, çocuk ve gençleri etkiler. Irsi kas hastalığı olarak nitelendirilen bu hastalığın henüz kesin bir tedavisi bulunmamaktadır.

Ancak dünyanın belirli bölgelerinde bu hastalık için önemli bir bütçe ayrılarak yapılan derin araştırmalar halen devam etmektedir.

Kas Hastalığı Tedavisi

Hastalığın kesin bir tedavisi halen bulunmamakla birlikte uygulanan çeşitli ilaç tedavileri kasların güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

İlaç tedavisinin yanı sıra uygulanan fizik tedavi sayesinde kasların güçlendirilmesi ve kas hareketlerinin kolaylaştırılması sağlanmaktadır.

 Yaşamsal süreçte bir nedene bağlı olarak meydana gelen kas hastalıklarının yanı sıra genetik meydana gelen ırsi kas hastalıklarında herhangi bir ilaç tedavisi söz konusu değildir. Ancak bu konuda dünyanın çeşitli bölgelerindeli önemli araştırma merkezlerinde bu araştırmalar devam etmektedir. 

Önerilen İçerikler;

► Kas Yırtılması (Lif Kopması) Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/kas-hastaligi-nedir-ve-belirtileri-nelerdir-9128h.htm

Kas Hastalıkları ve bitkilerle alternatif tedavi yöntemleri

Kas Hastalıkları Nedir? Distrofi, Miyopati ve Mitokondriyal Kas Hastalıkları Nelerdir?
Nov 14, 2018 · 7 min read

Dolayısı ile kas hastalıkları ile ilgili disiplinlerin ilgilendiği asıl konu kas erimesi değil, kasların kendilerine ait hastalıklar nedeni ile kaslarda ortaya çıkan değişikliklerdir. Diğer hastalıklar kas hastalıklarının konusunun dışındadır.

KAS HASTALIKLARININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kaslarımız vücudumuzu hareket ettirmekle yükümlüdür. Bu nedenle kas hastalıklarında güçsüzlük olur ve başlıca hareketlerimiz etkilenir. Öncelikle gövdeye yakın kalça ve omuz çevresindekiler olmak üzere çok sayıda kas etkilenebilir. Örneğin merdiven/yokuş çıkma, kopma, yürüme, kolları kaldırma, başı yastıktan kaldırma, bazen gözkapaklarını açma, yutma, soluk alma etkilenebilir.

Bazı kas hastalıklarında ise miyotoni adı verilen, kasın gevşeme güçlüğü söz konusudur. Bu durumda hasta ilk hareketlerde tutukluk yapar, harekete devam ettikçe rahatlar. Bazen de yürüme, koşma gibi eylemler sırasında normalden çok daha şiddetli bir yorulma ve aşrı, hatta bazen tükenme yaşayabilir.

Sinirlerle kasların birleştiği bölgedeki hastalıklardan myasthenia gravis, daha hafif olarak ise kasılma sırasında enerji sağlayan sistemlerin (glikojen yıkılması, mitokondri) hastalıkları tipik örneklerdir. Kasılma sırasında hücredeki yağların yakılmasında sorun var ise açlık, belirtileri çok artırır.

Bazı nedenler ise çok yaygın kas yıkımına neden olarak idrar renginin çok koyu olmasına neden olabilir (miyoglobinüri). Bu ilacıyla kaslarına yardım edebilirsin.

Kasların hastalanmasının nedenleri nelerdir?

Kaslar çok çeşitli nedenlerle hastalanabilirler. Bu nedenleri iki ana gruba ayırmak mümkündür:

1-Edinsel:Bu durumda doğuştan hastalık nedeni yoktur; yaşam süresi içinde ortaya çıkan nedenlerle hastalık gelişir. Örneğin kaslar iltihaplanabilir. Bu iltihaplanma kasın kendisinde ise miyozit adını alır. Polimiyozit, dermatomiyozit böyle hastalıklardandır.

Tiroid bezi, böbrek üstü bezi hastalandığında veya kanda potasyum miktarı değiştiğinde de kaslar da hastalanabilir ve örneğin tiroid miyopatisi gelişebilir. Kortizon içeren ilaçlar kullanıldığında veya kortizonun aşırı salgılanmasında steroid miyopati görülebilir.

Bazı sık kullanılan ilaçlar da miyopatiye neden olabilir. Myasthenia gravis ise kaslarla sinirlerin birleştiği bölgenin iltihaplanmasıdır.

Tüm bu hastalıkların önemli özelliği, hastalığı ortaya çıkaran durumun, ortaya çıkaran nedenin ortadan kaldırılması veya bugün için bilinen ilaçlarla tedavi edilebilmesi, hastanın normal kas gücüne dönebilmesidir. Bu miyopatiler her yaşta görülebilir.

2-Kalıtımsal:Kalıtım ya da irsiyet, fiziksel ve ruhsal özelliklerin ebeveynden çocuğa, yani kuşaktan kuşağa geçirilebilmesi için gerekli aktarımdır. Bu aktarım, kromozomlar üzerindeki genler yolu ile yapılabilmektedir. Dolayısı ile bu hastalıklar genetik miyopatiler olarak da adlandırılmaktadır.

Bu durumda hastada doğuştan bir hastalık vardır. Bu hastalık genetik bir değişiklik sonucu oluşmuştur ve aslında kişi anne karnında gelişirken bu değişiklik ortaya çıkmıştır. Bu değişiklik kişi anne karnında yaşadığı süreden beri var olmakla birlikte hastalık beirtilerinin ortaya çıkması doğduktan sonraki değişik yaşlarda olabilir.

Yani hastalık belirtileri kendini ilk yaşta, yürüdüğü sırada, ilk on yaş veya ikinci on yaş içinde veya daha ileri yaşlarda kendini gösterebilir. Bir başka deyişle hastalık, belirtilerin başladığı yaşta başlamamıştır aslında, ondan çok önce başlamıştır.

Bizim farkedebileceğimiz, yani hareketlerimizi etkiler hale gelişi belirtilerin tarif edilebileceği yaşta olmuştur. Bu hastalıklarda başlıca sorun, kas hücresi için gerekli olan bir yapı taşının (protein) yapılamaması, normalden farklı yapılabilmesi, işlevsiz olacak şekilde yapılabilmesi veya normalden fazla yapılması olabilir.

Örneğin Duchenne tipi kas distrofisinde kas için çok gerekli olan distrofin proteini hiç yapılamaz, buna karşılık Becker tipi kas distrofisinde aynı protein, kısa da olsa yapılabilir.

Kavşak tipi kas distrofilerinde başka bazı proteinler yapılamaz ve buna bağlı hastalık gelişebilir. Bazen yapılamayan bir protein, kasın kasılması için gerekli olan bir işlevin yapılamamasına neden olur. Örneğin mitokondriyal hastalıklar, glikojen depo hastalıkları, lipid depo hastalıkları bunlardandır.

Genetik aktarım biçimleri nelerdir?

Genetik aktarım dört biçimde olabilmektedir:

1-Otozomal Dominant (Baskın)Bu durumda ebeveynlerden birinin hasta olması, çocukta hastalık ortaya çıkmasına neden olabilme yeteneğine sahiptir. Ancak çocukta hastalık çıkacağı yine de kesin değildir.

2-Otozomal Resesif (Çekinik)Bu durumda bir ebeveynin hasta olması veya hastalık belirtisi göstermeden hastalığı taşıması (taşıyıcı) çocukta hastalığın ortaya çıkması için yeterli değildir. Ancak, her iki ebeveyn de taşıyıcı ise çocukta hastalık ortaya çıkması sözkonusudur ama yine kesin değildir.

3-X’e Bağlı Resesif (Çekinik)Bu durumda annenin taşıyıcı olması, yine kesin olmamakla birlikte, çocukta hastalık ortaya çıkmasına neden olabilir. Hastalık belirtisi hemen daima erkek çocuklarda olur. Kız çocuklar yalnızca hastalığın taşıyıcısı olabilirler ama büyük çoğunlukla hastalık belirtisi göstermezler.

4-Mitokondriyal

Hücre içindeki mitokondri adlı yapıların kendilerine ait genleri vardır. Bu genlerdeki hastalıklar hemen daima anneden çocuklara aktarılır. Bu durumda hastalık belirtisi hem kız, hem de erkek çocuklarda ortaya çıkma potansiyeline sahiptir.

Kas hastalıklarının tanısı nasıl konur?

Kas hastalıklarının tanısından kuşkulanma, öncelikle uzman bir doktor tarafından hastalık öyküsünün dinlenmesi ve hastanın muayene edilmesi ile olur. Bu nedenle belirtilerin, hatırlanabildiği en ince detaylarının doktora anlatılması önemlidir.

Bazen belirtilerin çok hafif olduğu dönem, hastanın onu yaşadığı süreçte hastalık gibi algılanmaz ve bu nedenle doktora anlatılmaya değer bulunmaz. Ancak, geriye dönük bakıldığında hareketlerle ilgili dikkati çeken her türlü değişikliğin doktorla paylaşılması, tanıya yaklaşım açısından çok önemlidir.

Örneğin bir çocuk, küçüklüğünde yaşıtlarına göre ‘ağır canlı’ olarak değerlendirilmişse veya çok sık yorulup kucağa alınmak isteyen bir çocuk olmuşsa bunlar, söylendiğinde doktor için çok değerli bir bulgudur.

Klinik muayeneden sonra yapılacak kan testinde kreatin kinaz (CK) enzim düzeyinin çok yüksek bulunması kasın kendisinin hasta olduğunu kanıtlar. Ancak bazı kas hastalıklarında CK hafif yükselmiştir veya hiç yükselmez. Bazı sinir hastalıklarında da yine CK hafif yüksek olabilir.

Tüm bu nedenlerle hastaya elektromiyografi (EMG) testinin yapılarak kendisinde kas hastalığı olup olmadığının kanıtlanması gerekir. Bu testlerde miyopati bulunduğunda kasın kendisinin hasta olduğu anlaşılır ama hangi cins hastalık olduğu, ne nedenle ortaya çıktığı anlaşılamaz. Bu ayrımın yapılabilmesi için hastada kas biyopsisi veya genetik analiz yapılmalıdır.

Kas biyopsisi hastayı bayıltmadan, lokal anestezi ile yapılan ve hastadan küçük bir kas parçasının alınarak açılan derinin dikişle kapatıldığı bir işlemdir. Alınan parçanın, bu konuda uzmanlaşmış laboratuvarlar tarafından incelenmesi gerekir. Uygun koşullarda incelendiğinde kas biyopsisi ile kas hastalıklarının yaklaşık %70'ine tanı konabilir.

Genetik inceleme ise damardan, özel bir tüp içine alınan kanın incelenmesi ile yapılır. Burada, hücrelerimizde bulunan tüm genlerin incelenmesi sözkonusu değildir. Kuşkulanılan hastalığa neden olan genetik bozukluk araştırılabilir. Bunun yapılabilmesi için o hastalığa ait genetik bozukluğun dünyada biliniyor olması gerekir.

Bugün için kalıtımsal miyopatilere neden olan tüm genetik bozukluklar bilinmemektedir. Bilinen genetik bozuklukların ise tümü ülkemizde araştırılmamaktadır.

Hastalıklara tanı koymanın yararı nedir?

Tanının ana amacı, öncelikle hastalığın edinsel bir miyopati olup olmadığının anlaşılmasıdır. Daha önce belirtildiği gibi bu gruptaki hastalıklar gerek neden olan etkenin ortadan kaldırılması, gerekse bilinen ilaçların kullanılması ile tedavi edilmektedir ve hastanın bu olanaktan yararlanması sağlanabilir.

Hastalık, bugün için ilaçla tedavisi yapılamayan, kalıtımsal gruptan olsa bile tanının kesinleştirilmesinin önemi vardır. Bunun en büyük yararı hastanın kendisinedir. Hasta öncelikle hastalığının kesin adını bilir ve tedavisi bulunduğunda bunda yararlanmaya hazır durumda olur.

Yine tanının kesinleşmesini hastanın ailesine yararı vardır: Aile içindeki, belirti vermemiş olan, taşıyıcı bireyler saptanabilir, bu bireylerden doğacak çocuklarda hastalık oluşup oluşmayacağı konusunda aile bilgilendirilebilir, hamilelikte anne karnındaki bebekte hastalık olup olmadığı anlaşılabilir (prenatal tanı verilebilir).

Verilecek genetik danışmanlık ile aile içinde yeni kuşaklara hastalığın aktarılması en aza indirilebilir.

Kas hastalıklarının seyri nasıldır?

Edinsel kas hastalıklarında kas güçsüzlüğünün ilerleyişi, hastayı işlevsiz duruma getirmesi haftalar veya aylar içinde olur. Miyozitlerde durum böyledir. Bu hastalıklarda tedavi başlandığında iyileşme de genellikle aynı hızda olur.

Kalıtımsal kas hastalıklarda hastalığın ilerleyişi çok daha yavaştır, yıllar veya on-yıllar içinde belirtiler hastanın hayatını etkiler hale gelir. Bu seyrin nasıl olacağı elbette hastalığın tipine bağlıdır.

Az sayıdaki bazı kas hastalıklarında gidiş, o hastalığa sahip olan bireylerin hepsinde benzer olma eğilimindedir. Birçok hastalıkta ise aynı aile içinde bile hastalık seyri birbirinden çok farklı olabilmektedir.

Örneğin, aynı ailedeki bazı bireylerde hiç belirti yokken yalnızca CK yüksekliği varken bazı bireylerde ağır hastalık belirtileri bulunur.

İster benzer, ister farklı seyreden hastalıklardan olsun, kas hastalıklarında hastalık seyrini etkileyen önemli diğer faktörler, hastanın daha önceki kas yapısı ve fonksiyonları, ve hastanın ne ölçüde fizyoterapi (ve diğer bakımları) yapabildiğidir.

Kas hastalığı yaşamımda başka neleri etkiler?

Kas hastalığı belirtilerinin varlığı zihinsel işlevleri (ender bazı hastalıklar dışında), cinsel işlevleri, doğurganlığı etkilemez. Ancak, birçok hastada belirtilerin varlığı ve yıllar içindeki değişkenliği bir yandan sosyal uyumu, diğer yandan kişinin kendi beden algılamasını değiştirerek duygusal olarak etkilenmeye neden olur.

Bu durumda zihinsel ve cinsel işlevler, ikincil olarak, etkilenebilir. Doğurganlık etkilenmez ama hasta birey, gebelik sürecinin vücuduna ekleyeceği yükün sonuçları ve daha da önemlisi, kalıtımsal olan hastalıklarda çocukta hastalık ortaya çıkma olasılıklarını doktoru ile tartışmalıdır.

Bazı hastalıklarda prenatal tanı yapmak mümkün olabilmektedir.

Hastalığın tanısı konduktan sonra ne yapılabilir?

Hastalık ister edinsel, isterse kalıtımsal olsun hastanın mutlaka, bir uzman tarafından kendisine özel düzenlenecek egzersiz programını hayata geçirmesi gerekir. Bu egzersizlerin yapılması, hastalığın ilaçla tedavisi mümkün bile olsa, gereklidir.

Çünki miyopatilerde kaslarımız değişik ağırlıkta tutulabilir ve bu oransız tutulma eklemlerde ‘kasılma’ (kontraktür) ve şekil bozukluklarına neden olabilir.

Ayrıca, gerek tutulmuş olan kaslarımız, gerekse bunlar nedeni ile azalmış olan hareketlerimize bağlı olarak kapasitesini kulanamayan iyi drumdaki kaslarımız, olabileceklerinden daha zayıflar ve erirler.

Tüm bunların olabildiğince önlenebilmesi, hastanın ilaç tedavisinden yararlanması veya gelecekte bulunacak tedavileri en iyi durumda karşılayabilmesi için düzenli egzersiz programının uygulanması mutlaka gereklidir.

Bunun dışında edinsel hastalıklarda, hastalığa neden olan etmenin ortadan kaldırılması veya, genellikle bağışıklığı baskılayan veya düzenleyen ilaçların kullanılması tedavinin ana prensibidir.

Kalıtımsal hastalıkların pek azında bugün için ilaç veya başka biyolojik tedaviler mümkündür. Yağ birikimi miyopatilerinde karnitin, bazen riboflavin (B2 vitamini), mitokondriyal hastalıklarda bazen ko-enzim Q (CoQ10) çok iyi sonuç verebilmekte, hastalık belirtilerini giderebilmektedir.

Çok yakın zamanda, glikojen depo hastalıklarının bir tipi olan Pompe hastalığında ‘enzim replasman tedavisi’ (asit-alfa glukozidaz enzimi) bulunmuş ve ilgili ilaç Avrupa ve Amerika’da piyasaya çıkmıştır.

Hastalar bu enzimi, şeker hastalarının kullandığı insuline benzer şekilde, ömür boyu kullanarak yaşamlarını en az belirti ile sürdürebileceklerdir.

Hastalarda miyopatinin seyri sırasında başka organ veya iskelet sistemi tutulmaları da görülebilir. Örneğin bazı miyopatilerde kalp kası tutulabilir.

Bu nedenle bu hastalıklarda hastanın kalp tutulumuna ait belirtiler açısından izlenmesi gerekir. Kalp tutulması bulunduğu zaman ise, hastalığın tedavisinden bağımsız olarak kalpteki bulgular tedavi edilmelidir.

Solunum sistemi tutulumu için de aynı prensipler geçerlidir e hastaların bu açıdan izlenmeleri gerekir.

Bazı miyopatiler seçici olarak omurgada eğrilmeye (skolyoz) neden olur. Bazen de hastanın oturuş bozukluklarına bağlı olarak skolyoz gelişebilir.

Öncelikle hastanın, özellikle de tekerlekli iskemleye bağımlı hale gelmiş olan hastaların, oturma düzenlemesinin iyi yapılması çok önemlidir. Bu nedenle, seçilecek tekerlekli iskemlenin ölçüleri ve biçimi bir uzmana danışılmalıdır.

Herşeye rağmen skolyoz gelişmiş ise skolyozu düzeltme ameliyatlarının değerlendirmeye alınması ve hastanın bu duruma uygun olup olmadığının araştırılması gerekir.

Skolyoz dışında gelişebilecek kontraktürler uygun egzersizlerle ve atellerle önlenmeye çalışılmalı, buna rağmen kontraktür gelişiyorsa yine ameliyat olanakları değerlendirmeye alınmalıdır.

Tüm bu düzenlemeler ve toplumsal planda yapılacak iyileştirmeler, bedensel engellilik yaratan kas hastalığı olan bireylerin psikososyal gelişiminin sürmesi, bu kişilerin toplumsal yaşamada yer alması ve bireysel planda yaşam kalitesinin düzeltilmesini amaçlar.

“,”author”:”Lolita98″,”date_published”:”2018-11-14T14:38:05.929Z”,”lead_image_url”:”//miro.medium.com/max/60/1*maAlExrw71t_jeujJ9K8Vw.jpeg?q=20″,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”//medium.com/@mishelle781/kas-hastal%C4%B1klar%C4%B1-ve-bitkilerle-alternatif-tedavi-y%C3%B6ntemleri-8263f9d143a5″,”domain”:”medium.com”,”excerpt”:”Dolayısı ile kas hastalıkları ile ilgili disiplinlerin ilgilendiği asıl konu kas erimesi değil, kasların kendilerine ait hastalıklar…”,”word_count”:1625,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: //medium.com/@mishelle781/kas-hastal%C4%B1klar%C4%B1-ve-bitkilerle-alternatif-tedavi-y%C3%B6ntemleri-8263f9d143a5

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi