Kasık Fıtığı Ameliyatlarında Kapalı Yöntem

içerik

Kapalı Yöntem (Laparoskopik) Fıtık Ameliyatının Avantajları

Kasık Fıtığı Ameliyatlarında Kapalı Yöntem

Fıtık, karındaki kasların zayıflaması veya yırtılması sonucu gelişen vücut dışına doğru oluşan şişliklerdir.  Bu şişlikler karın zarının karın duvarından dışarı çıkması nedeniyle oluşan keseleşmelerdir.

  Bu kesenin içerisine bağırsakların ve karın içi organların girmesi sonucunda bu organların işlevlerinde bozulmalara neden olur.

  Ağır işlerde çalışmak ve aşırı yük kaldırmak, akciğer hastalıkları gibi hastalıklarda uzun süre devam eden öksürük, şiddetli kabızlık veya prostat büyümeleri sonucu süregelen ıkınma gibi karın içi basıncı artıran nedenlerle kaslar zorlanarak zayıflayıp fıtığa neden olmaktadır.

  Fıtıklar ağrıya neden olduğu gibi, boğulma ve sıkışma sonucunda ya da içerisindeki bağırsakların zarar görmesi gibi nedenlerle, acil ameliyat gerektirebilir.  Fıtık doğuştan olabilir veya sonradan gelişebilir.  Fıtık zaman içerisinde geçmez ve kendiliğinden yok olmaz.

Fıtığa neden olan kolaylaştırıcı sebepler nelerdir?

 • Ailesinde fıtık öyküsü bulunanlar,
 • Ağır işlerde çalışmak ve ağır yük kaldırmak,
 • Obezite,
 • Kronik akciğer hastalığı (astım, bronşit, vb.) nedeniyle uzun süren öksürük,
 • Dışkılama veya idrar yapma için aşırı ve uzun süre ıkınmak,
 • Kollajen bağ dokusu hastalıkları,
 • Geçirilmiş karın ameliyat bölgeleri.

Fıtığın başlıca belirtileri nelerdir?

 • Fıtık olan bölgede şişlik,
 • Uzun süre öksürmekle, ağır yükler kaldırmakla, ıkınmakla, uzun süre oturmak veya ayakta kalmakla ağrı hissedilir.  Uyluk bölgesinden bacağa doğru yayılan ağrı olabilir.
 • Bulantı,
 • Kusma,
 • Gaz ve dışkı çıkarma bozuklukları,
 • Fıtık olan bölgede kızarıklık.  Fıtık kesesine giren karın içi organların sıkışması sonucunda canlılığını yitirmesinin göstergesi olabilir.  Bu tablo acilen doktora başvurma zorunluluğu anlamına gelir.

Hangi fıtıklar kapalı yöntemle ile ameliyat edilebilir?

Kasık fıtıkları :  Tüm fıtıkların yaklaşık % 75’i kasık bölgesinde görülür.  Kasık fıtıklarının % 90’ı erkeklerde görülür.  Direkt, indirekt ve uyluk olmak üzere üç tipte olur.

  Direkt fıtık karın duvarının zayıflamasına bağlı olarak fıtığın dışarı doğru çıkmasına verilen isimdir.  İndirekt fıtık ise testisler ile birlikte torbaya kadar uzanan bir fıtık şeklidir. Uyluk fıtık sıklıkla kadınlarda görülmektedir.

  Kasığın hemen altında şişlik görülür. Sıkışma ve boğulma riskleri yüksektir.

Göbek fıtıkları :  Karında göbek çukurundaki kanal doğumdan sonra kapanmaktadır.  Ancak bu açıklık tam olarak kapanmayabilir ve karın duvarında zayıf bir nokta olduğu için fıtıklaşmaya neden olabilmektedir.

Kesi yeri fıtığı :  Karın ameliyatlarından sonra ameliyat yerinde gelişen fıtıklardır.  Karın ameliyatlarından sonra % 2-10 arasında görülmektedir.

  Normal ameliyatla onarılmalarından sonra dahi % 20-45 oranında tekrarlama yani nüks görülebilmektedir.

  Son yıllardaki araştırmalar kesi yeri fıtıklarında laparoskopik onarımın daha üstün ve tekrarlama oranlarının daha az olduğunu göstermektedir.

Epigastrik herni :  Karnın göbek üst kısmında fıtık olmasıdır.

Spiegel herni :  Karnın her iki alt kısmında kaslardan kaynaklanan fıtıklardır.

Fıtık tanısı nasıl konulur?

Fıtığın tanısında Genel Cerrahi muayenesi önemlidir.  Küçük fıtıklarda ve muayene bulgularının net olmadığı hastalarda yardımcı görüntüleme yöntemleri olan karın röntgeni, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ve MR kullanılır.

Fıtığın tedavi yöntemleri nelerdir?

Tek etkin tedavi yöntemi ameliyat ile onarımdır.  Yıllar içerisinde çok farklı cerrahi teknikler uygulanmış olup, artık standart kabul gören yöntemler belirlenmiştir.  Günümüzde fıtık ameliyatları iki yöntemle yapılmaktadır.

  Birincisi fıtığın olduğu kasık bölgesine dışarıdan yapılan bir kesi ile gerçekleştirilen açık veya klasik olarak adlandırabileceğimiz yöntemdir.

  İkinci yöntem ise son teknolojik yeniliklere paralel olarak geliştirilen laparoskopik (kapalı) fıtık onarımı yöntemidir.

Kapalı fıtık ameliyatı nasıl yapılmaktadır?

Laparoskopik (kapalı) fıtık onarımı, genel anestezi altında, karnın alt kısmına yapılan üç adet küçük kesi ile laparoskopi teknolojisi ve uygun yamanın kullanıldığı bir yöntemdir.

  Bu yöntemle cerrahın içi boş bir kanaldan özel bir kameraya bağlanmış teleskop yardımıyla, fıtık ve çevre dokuları bir ekrandan görebilmesi sağlanmaktadır.  Bu görüntü yardımıyla iki adet daha küçük çalışma tüpü yerleştirilerek fıtık alanı ortaya çıkarılır.

  Fıtık, karın duvarı arkasından yerleştirilen özel bir yama ile kapatılmakta ve küçük zımbalar ya da doku yapıştırıcısı yardımıyla da tespit edilmektedir.  Tüm bu işlemler kapalı olarak yapılmaktadır.

Kapalı fıtık cerrahisinin avantajları nelerdir?

 • Ameliyattan sonra daha az ağrı hissedilir.
 • İyileşmek süreci daha hızlı olmaktadır.
 • Erken işe ve günlük aktivitelere dönülmektedir. (hastalar 2-3 gün içerisinde günlük işlerini yapar, 5-7 gün içerisinde aktif iş hayatlarına döner, 10 gün sonra da araba kullanır noktaya gelirler.)
 • İki taraflı kasık fıtıklarında üç adet küçük delikten her iki tarafın fıtıklarının da onarılabilmesi avantajını sağlar.
 • Tekrarlayan fıtıklarda yapılması avantajlıdır.
 • Daha az ameliyat yeri enfeksiyonu.
 • Daha az ameliyat yeri his kaybı.
 • Daha az ameliyat yeri gerilme hissi.
 • Daha az ameliyat yeri izi ve iyi kozmetik sonuçlar.
 • Sporcularda çok daha az performans kaybı oluşur.

Источник: http://centralhospital.com/Haberler/kapali-yontem--laparoskopik--fitik-ameliyatinin-avantajlari/

Kasık Fıtığı(Inguinal Herni) Ameliyatları — Laparoskopi Yöntemi

Kasık Fıtığı Ameliyatlarında Kapalı Yöntem

By sdteser on 15 Ağustos 2012

Edit_1:Bu yazıyı okuyan bazı okurlar bana e-posta ile ulaşarak bazı sorular sordu. Bu konuda sorularınız varsa yorum kısmına yazabilir ve diğer arkadaşların da görmesini sağlayabilirsiniz.

Edit_2:Yaşadığım tecrübe birçok kişiye kılavuzluk ettiği için mutluyum. Ek olarak 2018’de aynı şekilde kapalı ameliyat olan koşu arkadaşım , şirketimizin geliştirme müdürümüz  kapalı ameliyatından sonra tek taraf için sorun yaşadığı ve açık ameliyat yaptılar. Bu blogu okuyanlar için siz de olumlu/olumsuz tecrübelerinizi iletebilirsiniz.

2012 yılı garipliklerle geçiyor. 2012’nin bana göre iyi mi , kötü mü olduğunu şu an ben bile bilmiyorum.

Son günlerde kasık bölgemdeki hafif yumruluktan dolayı genel cerrahide muayene oldum. Doktorumuz tereddütsüz “Kasık Fıtığı” teşhisini koydu. İçinde kan tahlili, röntgen, EKG, anestezi olan bir rota kartı verdi.

Bir gün önce iftarımı salata ile yapıp, ramazan boyunca ilk defa kabak çekirdeği eşliğinde film seyretmiştim. Bunun üstüne ramazan ayının ilk sahur firesini o gün verdim.

O gün hastaneye gideceğimi biliyor ama bir takım tahliller istenmez, o gün dayanabilirim diye oruca niyetlendim(Kabak çekirdeğin tuzlu yapısıyla). O gün doktor da tahlilleri istediğinde yıllardır gelişi güzel soran soruyu  “Kan vermek orucu bozar mı?” kendime sormaya başladım.

Hastane koridorunda “Hastane imamı” tabelası gören ve “hastanede imam mı olurmuş” diyen ben direkt olarak imamdan bu sorunun cevabını aldım. Serum,kan almanın orucu bozduğunu öğrenmiş oldum.

O gün analizlerden sonra 22 Ağustos gününe ameliyat günü aldım. Yıllık izne çıktıktan sonra Uludağ Üniversitesi Spor hekimliğine gittim. Amacım kapalı ve açık ameliyatların avantaj ve dezavantajlarını öğrenmek, spor hekimliğindeki doktorlara bu fıtığı onaylatmak olacaktı.

Spor hekimliği yine çok fazla yardımcı olamadı ama fıtık teşhisini onayladılar. Bu arada ben de üniversitede ameliyatların kapalı yani laparaskopik yöntemle yapıldığını öğrendim.

Kapalı ameliyatın avantajlarını araştırmış ve en uygunu bu ameliyat tipi olacağına karar vermiştim ama üniversiteden sadece muayene için 2 hafta sonrası vermesi nedeniyle planlarımı değiştirdim. Üniversiteden aile hekimime , devlet hastanesine giderek bilgiler aldım.

Devlet hastanesinde yapılan ameliyat da açık ameliyat olduğunu yine ameliyata giren bir doktordan öğrendim.

Yıllık iznimin 3.gününde özel bir hastaneye gidip bilgi aldım . Özel hastaneye gitme sebebim ;

1)  Bu bir karın içi basınç değişiminden dolayı zorlanma , zar yapısının zayıflığı ise sol tarafta olma endişesi idi.

2)  Kapalı ameliyatın başarılı şekilde yapılması (üniversitede genç asistanlar yapabiliyormuş)

3)  Okuduğum, araştırdığım bilgilerin bir genel cerrah tarafından da bana iletilmesi olacaktı.

Muayene ve ultrason  sonucu sol tarafta 12mm,sağda 20mm bir açıklık olup kapalı ameliyatın olmasına karar verildi.

Özel hastanenin para odaklı olması karşısında sizleri bilgilendirmesi , net bir teşhis koyması daha önemli hale geliyor. Blogu okuyup fiyatlar hakkında bilgi edinmek isteyenler için bilgi vereyim .

Tarih : 15 Ağustos 2012

Hastane kabul ve giriş muayene : 39TL (12 TL devlete ödeniyor)

Ultrason : 50 TL

Tek taraflı Kasık Fıtığı Ameliyatı : 2200 TL (Sanırım 1100 TL SSK ödüyor)

Çift taraflı Kasık Fıtığı ameliyatı : 3300 TL (1650 TL ben ödeyeceğim , 1650 SSK karşılayacak(%50 ise)

Çift kişilik yatak : 100TL (1 gece)

Yaklaşık 1800 TL sizin cebinizden çıkıyor (SSK’nız varsa)

Araştırma sonucu devlet ve üniversitedeki memur zihniyetindeki doktorların iyice duyarsızlaştığını gördükçe bu paranın tam yerinde kullanıldığını düşüneceksiniz. Umarım ameliyat da başarılı geçer sorunsuz 6-7 haftayı atlatır, sahalara dönebilirim.

Devlet hastanesinde 22 Ağustos’ta tek taraflı açık ameliyat olsaydım , hem ağrı sızım 1-2 hafta sürecek hem de sol tarafımdaki 12mm için bir daha ameliyat olmak zorunda kalacaktım. Siz siz olun bana önerilen gibi birkaç doktora çıkınız.

Edit : Cuma günü ameliyatım yaklaşık 2 saate yakın sürdü. Genel anestezi yapıldı.Ameliyat öncesi sol kolumda 4 kez damar yolu bulma girişimi 2 hemsşireyle sağlanamadı.5.

kez sağ koldan damar yolu bulunabilidi.

Özel hastanenin hemşirelerinin bu düzeyde olması , sağlıklı olmama rağmen damar yollarının görülmeme bahnesine sığınmaları  sağlık sisteminin özelde de tartışılır düzeyde olmasına işaret ediyor.

Ameliyat sonrası göğüs bölgesine  hatta boyun seviyesine kadar olan ağrının sebebi , ameliyat sonrası doktorumun yanındaki doktorun “13 seviyesinde yapsaydın, bu ağrılar olmazdı…”  (aslında işin özü ameliyatda karbondioksit gazının verilmesiyle iç taraftaki onarımları kamerayla görebilmek için ,fakat ogaz olması gerekenden fazla verilmiş) demesinden bir ölçü ayarının olmadığını öğrenmiş oldum. Şu an genel ağrılar var , o ağrıları atlatıp esas olan kasık bölgesi tamirinin iyileşmesini bekleyeceğim.

Edit: Ameliyattan tam 1 hafta 1 gün geçmesine rağmen Co2 gazının etkisi geçmedi.Dikişler alındı fakat ağrılar devam ediyor.

Şimdi de  öğrendiğim sizlerin de merak ettiği kasık fıtık hakkında bilgiler vereyim.

FITIK nedir?

FITIK, anatomik  yapının bozulması ile doku veya organların normal yerinden başka bir alana yer değiştirmesidir. Vücudun hemen hemen  her  bölgesinden  fıtık  oluşabilmektedir.

Fıtık  dendiğinde  insanların  ilk anda  aklına  gelen  karın  duvarı  fıtıklarıdır. Karın  duvarı  fıtıkları  başlıca;

1) Kasık fıtık

2) Femoral  fıtık

3) Kesi yeri fıtık

4) Spiegel fıtık

5) Göbek fıtık

6) Epigastrik  fıtık
Bunlar içinde,   kasık  bölgesi  fıtıkları   tüm  fıtıkların  % 75’ini  oluşturmaktadır.

Kasık  fıtıkları  erkeklerde  kadınlardan 25  kat  daha  fazla  görülmektedir.

Başlangıçta bu video yazının devamı için anlaşılır kılacaktır:

Fıtık Sebepleri

1-)  Obezite ( Şişmanlık )2-)  Kronik öksürük ( Bronşit, Astım )3-)  Ağır  kaldırma ( Fiziksel zorlanma )4-)  Kronik kabızlık5-)  Karın içi  sıvı  birikimi6-)  Ventrikülo-peritoneal şant7-)  Periton diyalizi8-)  Kronik  Obstrüktif  Akciğer  Hastalığı

9-)  Ailede  fıtık  öyküsü  olması . . .

KASIK FITIĞI (İNGUİNAL HERNİ) NEDİR?

Kasık fıtığı, kasıkta (inguinal bölgede) karın duvarına ait zar yapılarının zayıflığı veya yırtılmasıdır. Kasıkta bir yumuşak doku şişliği şeklinde kendini gösterir. Şişlik öksürme, ıkınma veya ağır kaldırma gibi karın içi basıncı artıran durumlarda daha belirgin hale gelir.

Sabahları genellikle kaybolan şişlik, gün içinde ayaküstü dolaştıkça yeniden ortaya çıkar. Şişlikle beraber ağrı da olabilir ama bu şart değildir. Bazı fıtıklar şişlik ve ağrı olmaksızın tesadüfen tespit edilebilir.

 KASIK FITIĞININ TEDAVİSİ NEDİR?

Cevabım net : Kasık fıtığında geçerli tek tedavi seçeneği ameliyattır.       

TEDAVİ EDİLMEYEN FITIĞIN TEHLİKESİ VAR MIDIR?

Bu sorunun cevabı önemli.

Maalesef evet. Zaman geçtikçe onarılması gereken alan büyüyecektir. Bazı fıtık tiplerinde sarkma zamanla torbaya inecek, torbada giderek artan şişliğe yol açacak ve ameliyat nispeten zorlaşacaktır.Şişlik içinden sarkan kısım çoğu zaman bir ince bağırsak parçasıdır. Sarkan kısım sıkışabilir(inkarserasyon deniyormuş). Uzun vadede her üç hastadan birinde bir sıkışma atağı olması beklenir.Sarkmanın sıkışıp kalması durumuyla karşı karşıya kalırsanız, sırt üstü, baş aşağıeğimli (vücudunuzun baş tarafı ayak tarafına göre daha aşağıda olacak şekilde) yatarak istirahat edin. Ses, ışık, kalabalık gibi uyaranların az olduğu, nisbeten sakin bir odada derin derin nefes alıp vererek gevşemeye çalışın. Kasık üzerine nazikçe basınç uygulayarak şişliği karın içine doğru göndermeye çalışın. Eğer bu mümkün olmuyorsa 1-2 saatten uzun süre beklemeniz tehlidir. Lütfen bir genel cerrahi uzmanına başvurun.

HANGİ ANESTEZİ YÖNTEMİ TERCİH EDİLİR?

Ameliyat için; tümüyle uyutma – (narkoz – genel anestezi), belden iğne yapılarak belden aşağısını uyuşturma (spinal anestezi) veya doğrudan ameliyat bölgesine iğne yapılarak o bölgeyi uyuşturma (lokalanestezi) yöntemleri kullanılabilir.Fıtık ameliyatı olacak hastalara öncelikle önerdiğim belden iğne yapılarak belden aşağısının uyuşturulması (spinal anestezi) yöntemidir.Ben de bu yöntemi seçtim. Bu yöntemde hasta ameliyat esnasında uyanıktır, sadece belden aşağısını hissetmez. İsterse müzik dinleyip, sohbet edebilir. Ayrıca ameliyat sonraki ilk 2-3 saatte de ağrı hissetmeyeceğinden en korktuğu dönemi en konforluşekilde geçirmiş olur. HANGİ AMELİYAT TÜRÜ DAHA ÇOK TERCİH EDİLİR?

Dünyada en yaygınolarak tercih edilen kasık fıtığı ameliyat yöntemi; AÇIK – YAMALI  – GERİLİMSİZ (Lichtenstein) fıtık onarımı ameliyatıdır.Ameliyat kapalı (laparoskopik) teknikle  yapılabilir. Ancak laparoskopi, başka pek çok hastalığın ameliyatında açık ameliyatlara göre önemli üstünlükler sağlarken, fıtık ameliyatında ameliyat süresi ve maliyet açısından dezavantajlıdır.Fakat teknolojinin gelişmesiyle birlikte özellikle hastaların konfor , kozmetik açıdan hastaya yarar sağlarken doktora da çok kolaylık sağlamaktadır.Hastada tekrarlamış fıtık veya iki taraflı fıtık olması laparoskopi için tercih nedeni olabilir ki benim ameliyatın olmazsa olmazlarından biridir.Kısa bir video sunumu :Kapalı ameliyat :LaparoskopikAçık ameliyat ise :Açık AmeliyatKapalı ameliyatın ayrıca avantajları ;  3 ayrı  mini  kesi nedeniyle  daha az ağrılı, daha konforlu ve  daha estetik bir  ameliyattır. Daha erken normal  hayata  ve  işe dönüş gerçekleştiğinden  tercih  edilebilecek  bir  ameliyattır.Mutlaka  genel  anestezi gerektirmesi, özel bir yama ve özel el aletleri  nedeniyle  maliyetin %50 kadar artması en önemli  dezavantajlarıdır. Peki bu bölgelere konan yama çeşitlerini biraz inceleyelim.

Yama Çeşitleri

Yamalar  birçok maddeden yapılmış olmakla   birlikte,  cerrahlar  sıklıkla  sentetik  ve  örgülü materyalleri  kullanmaktadırlar. Polipropilen, Polyester, PoliTetraFloroEtilen  ( P T F E ) üretilen   yamalarda  en sık  kulanılan  sentetik  maddelerdir.

Kullanılan  yamalarda istenilen optimum   özellikler  ise  güçlü  yapıları yanında esnek, ince  ve dokuya  uyumlu  olmalarıdır.  Yamalar hem  gerilimsiz fıtık onarımlarında  hem de  laparoskopik  ameliyatlarda  günümüzde  altın  standart  olarak kullanılmaktadır.

Her ne kadar  yıllar içinde yüzlerce yama çeşidi ve  markası türemiş  olsa da , asıl  önemli  olan  cerrahın  hastası  için  en  uygun  yamayı,  zayıflamış yada  fıtıklaşmış alan  üzerine doğru  tekniği  uygulayarak tesbit  etmesidir.

Yamalar  şekillerine göre  3 boyutlu ( 3D ) veya  tek kat (Flat ) olarak sınıflanabilir.

Yada içerdikleri materyallere göre sentetik yamalar ( polipropilen, polyester, PTFE vs ) veya   biyolojik yamalar ( insan doku kültürlerinden yada hayvansal dokulardan elde edilen yamalar) olarak adlandırılır.

Değişik fıtık türlerinde  Çift Katman (Dual Layer) yamalar  da  kullanılabilmektedir.

Kullanım özellikleri ve kullanım bölgeleri dikkate alındığında  hastalar  tarafından daha  kolay  tolere  edilebilen  çok ince ve çok hafif (Ultra-light) yamalar da yine son yıllarda kullandığımız yama türleridir.

Umarım yararlı bir yazı olmuştur.

Источник: https://sdteser.wordpress.com/2012/08/15/kasik-fitigi-ameliyati/

Fıtık Ameliyatında Açık mı Laparaskopi ( Kapalı ) Yöntem mi Faydalı

Kasık Fıtığı Ameliyatlarında Kapalı Yöntem

Günümüz tartışması kasık fıtığı ameliyatlarında yamanın yıllardır uygulandığı gibi açık yöntemle mi yoksa daha yeni olan kapalı yöntemle mi (laparoskopik) yerleştirileceğidir.

 Benim kişisel görüşüm, kapalı yöntemin maliyeti düştükçe, genel cerrahların laparoskopi deneyimi çoğaldıkça ve insana verilen değer arttıkça, kısa vadede kapalı yöntemin hızla yaygınlaşacağı şeklindedir.

Ameliyat çok küçük deliklerden gerçekleştirilir.Kesinin daha kısa olması, yara komplikasyonlarını da azaltır. 
Ameliyat sonrası erken ve geç ağrılar, basit yara enfeksiyonu çok daha az görülür. Kesilerin küçük olması kozmetik açıdan da avantaj sağlar. Kısa bir süre sonra ameliyat kesilerinin yerini bulmak olanaksızdır.

Kapalı ameliyat sırasında hem sağ-hem sol, her iki kasık kanalını da görme imkanı vardır. 
Örneğin karşı taraf kasık ile ilgili bir şüphe varsa, ameliyat sırasında diğer taraf da zahmetsizce kontrol edilebilir.

Üstelik aynı deliklerden her iki taraflı da yamamak mümkündür. İki taraflı kasık fıtıklarında laparoskopik yöntem çok avantajlıdır.

Çift taraflı kasık fıtığı açık yöntemle onarıldığında, çok daha fazla yumuşak doku hasarı ve yara komplikasyonu riski vardır.

Kapalı yöntem sonrası işe, sosyal yaşama ve spora dönüş çok daha hızlıdır. 
Kapalı yöntem, masa başı işi yapanlar da dahil olmak üzere, işin zorluğu ile doğru orantılı olarak ciddi bir avantaj sağlar; özellikle sporcular ve vücudu ile çalışanlar için ideal bir yöntemdir.

Nüks fıtıkları kapalı yöntemle, daha önceki ameliyat bölgesine hiç girmeden arka taraftan onarmak mümkündür. 
İlk ameliyat açık yöntemle yapıldıysa, bölgenin orijinal anatomisi bozulduğu için bu olgularda açık yöntem teknik güçlükler içerir ve komplikasyon potansiyeline sahiptir. Dolayısıyla nüks fıtıklarda da kapalı yöntem daha başarlıdır.

Kasık fıtıklarında açık ameliyat ile koyduğumuz yamalar sadece direk ve indirek fıtık alanını örter. 
Buna karşılık kapalı ameliyat ile konulan yamalar hem direk-indirek alanları hem de femoral alanı örter.

Böylece ileri ki yıllarda da bu taraf kasıkta bir daha femoral fıtık olma riski de yoktur.

Femoral fıtıklar en çok kadınlarda görülür: bu nedenle kadınlarda kasık fıtığı ameliyatlarını kapalı yöntemle yapmak daha uygundur.

Kasık fıtığında ameliyat açık yöntemle yapıldığında yama adalelerin üstüne yani “onlay” şeklinde tespit edilir.

 
Buna karşılık kapalı yapılan fıtık ameliyatlarında yama adale arkasına yani inlay yerleştirilir. Yama ne kadarviç katmana konmuşsa, onarım o derecede daha güçlü olmuştur.

Bu açıdan bakınca da iyi yapılmış bir kapalı ameliyat fiziken -teorik olarak- açık fıtık ameliyatından daha güçlüdür.

Kapalı yöntemin uzun dönem sonuçları da alınmıştır. Yapılan geriye dönük çalışmalarda hem ilk uygulama hem de nüks fıtıklarda, laparoskopik cerrahi deneyimi olan cerrahların yaptığı kapalı yöntemin en az açık yöntem kadar başarılı olduğunu ortaya koymuştur. Nüks oranları birbirine eşit ve çok düşüktür.

Diğer komplikasyonlar açısından da kapalı yöntem daha başarılı sonuçlar vermektedir.

Çift taraflı kasık fıtığı olanlar veya karşı tarafta da fıtık şüphesi olan hastalarda, kasık fıtığı olan kadınlarda, profesyonel sporcularda, sürekli spor yapanlarda, işine hemen dönmek isteyenler veya işi fiziki güç gerektirenlerde ve nüks etmiş eski fıtıklarda kapalı yöntem ideal çözümdür.

Maliyet:

Kapalı fıtık ameliyatında kullanılması gereken özel cihazlar ve bunların yanısıra tek kullanımlık olup her ameliyattan sonra atılan sarf malzemeleri vardır.

 Kapalı fıtık ameliyatın maliyeti açık ameliyata göre yaklaşık %50 kadar daha pahalıdır. Kullanılan yamanın farklı olması, yamayı tutturduğumuz özel vidalar da bu fiyat farkını oluşturan faktörlerdendir.

 Mamafih tüm özel sağlık sigortaları kapalı yöntemle yapılan fıtık ameliyatlarının tamamını ödemektedirler.

Genel anestezi: 

Kapalı ameliyat sadece genel anestezi ile yapılır. Dolayısıyla ameliyat olacak kişinin genel anestezi almasında bir sakınca olmaması gerekir. Hasta belli bir yaşın üstündeyse veya fıtık hastanın sistemik bazı hastalıkları varsa, ameliyat gününden önce hastaya anestezi muayenesi yapılması gerekir.

Deneyim gerektirmesi:

Kapalı ameliyatı yapacak hekimlerin laparoskopik ameliyatlar konusunda deneyimli cerrahlar olması gerekir.

Tüm cerrahlar açık fıtık ameliyatlarını yapabilecek eğitimle donanmışken, hem dünyada hem de ülkemizde kapalı ameliyatları yapabilen hekim sayısı nispeten sınırlıdır.

Sadece laparoskopik cerrahi deneyimide yeterli değildir; hekimin en az 100 kapalı fıtık ameliyatı gerçekleştirmiş olması gerekir. Çünkü açık ve kapalı ameliyatın anatomisi ve prensipleri bir birinden tamamen farklıdır.

Bazı hastalara uygulanamaması:

Kapalı ameliyat hangi durumlarda, kimlere yapılmaz: Boğulmuş fıtıklarda, obezite derecesinde şişmanlarda, bazı dev fıtıklarda, gebelerde, kan hastalığı olanlarda veya sürekli kan sulandırıcı kullananlarda kapalı yöntemi kullanmamak gerekir.

  Eğer çift taraflı kasık fıtığınız varsa, kasık fıtığından daha önce açık yöntemle ameliyat oldunuz ve nüks ettiyse, sporcuysanız, kendi işiniz var ve bir an önce işinizin başında olmak istiyorsanız kapalı ameliyat sizin için ideal çözümdür.

Bunun dışında maliyet benim için önemli değil diyen herkes kapalı ameliyat olabilir. Buna ek olarak kadınlarda gerşekleştirilen kasık fıtığı ameliyatlarının da kapalı olması -ilerde femoral fıtık gelişmemesi için- tercih nedenidir.

Eğer emekliyseniz, tek taraflı bir kasık fıtığınız varsa, genel anestezi almanızda bir sakınca bulunuyorsa veya ameliyat maliyeti sizin için önemliyse, açık ameliyatı tercih edebilirsiniz.

KASIK FITIĞINDA AÇIK YAPILAN AMELİYATIN AVANTAJLARI

Açık ameliyatın en büyük avantajı her türlü anestezi ile yapılabilmesidir: bu sayede hemen hemen her kasık fıtığı güvenle ameliyat edilebilir. Genel anestezi alamayan hastalar için de uygun bir bölgesel anestezi vardır: epidural, spinal veya lokal anestezi ile fıtık ameliyatını hekim gerçekleştirir.

Açık fıtık ameliyatın ikinci büyük avantajı Türkiye'de ve dünyanın her yerinde her genel cerrahi uzmanı bu ameliyatı yapabilir. Laparoskopi deneyimi ve laparoskopik fıtık cerrahisi deneyimi gerekmez.

Buna rağmen ben özellikle nüks olgularda, kadınlarda, sistemik hastalığı olan hastalarda, kapalı ameliyat olmak isteyenlere ve dev fıtıklarda hastanın mutlaka fıtık cerrahisi ile özellikle ilgilenen bir cerraha başvurmasını öneriyorum.

Fıtık ameliyatı çok da hafife alınmamalıdır çünkü 7-8 kez nüks etmiş ve sürekli ameliyat olmuş hastalar başvurmaktadır.

Açık fıtı ameliyatının 3. büyük avantajı, özel ekipman ve tek kulanımlık sarf malzemeleri gerektirmediği için her türlü hastane koşullarında başarı ile uygulanabilir. Özellikle Afrika, Asya ve Ortadoğu ülkelerinde yetersiz sağlık koşullarında açık fıtık ameliyatları hayat kurtarıcı olarak elimizde tek imkandır.

Kasık ve Göbek Fıtığı Nedir Açık Kapalı Fıtık Ameliyat Görüntüleri 3D Anlatım izle – VİDEO Kasık Fıtıkları Hakkında Merak Edilen Herşey AÇIK KASIK FITIĞI AMELİYATI NASIL YAPILIR? Fıtık Ameliyatı Olmak Zorunda mıyım , Olmazsam Ne olur ? Fıtık Ameliyatında Açık mı Laparaskopi ( Kapalı ) Yöntem mi Faydalı Kasık Fıtığı Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler
 

Источник: http://www.ozelhastanerandevual.com/haber-3506-fitik-ameliyatinda-acik-mi-laparaskopi-kapali-yontem-mi-faydali

Kasık fıtığı ameliyatı nasıl yapılır?

Kasık Fıtığı Ameliyatlarında Kapalı Yöntem

Kasık fıtığı, kasık bölgesinde karın duvarı zarının yapılarının yırtılması sonucu oluşan doku şişliğidir. Özellikle öksürmelerde, ıkınmalarda çok daha belirgin bir hal alarak kendini belli eder. Bazen şişlikler haricinde ağrılarda can sıkıcı bir durum halini alır.

Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

En sık görülen belirti kasıklardaki şişkinliktir. Şişliğin büyüklüğü değişkenlik gösterebilir ve özellikle yatar pozisyonda kaybolabilir. Şişlikle beraber yaşanan ağrı da sıkıntılı durumu çok daha ön plana alınmasına neden olur. Teşhis için hasta mutlaka muayene edilmelidir.

Kasık Fıtığı Tedavi Edilmezse Oluşabilecek Sorunlar Nelerdir?

Kasık fıtığı tedavi edilmezse zamanla çok daha büyür ve ağrıları dayanılmaz hale gelebilir. Şişlik içinde bazen organlar sıkışabilir. Fıtıkta boğulma yaşanırsa bağırsakta çürüme durumu yaşanabilir. Bulantı, kusma, ateş, kasıkta morarma gibi durumlar acil durumlardır, kesinlikle ameliyata alınır. Sıkışmış olan fıtık acil ameliyat edildiğinde laparoskopik ameliyat olma şansı kalmaz.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Öncesi Hazırlıklar

Ameliyat öncesinde işlemle ilgili tüm detaylar hastaya bire bir iletilir. Ameliyatın özellikleri ve riskleri her şekilde anlatılır. Anestezi uzmanı tarafından özenli bir muayeneden geçirilir. Ameliyat öncesinde kullanılan tüm ilaçlar ilgili hekim tarafından bilgilendirilmeli, özellikle kan sulandırıcı ilaçların kullanımının kesilmesi en önemli detay olduğundan özen gösterilmelidir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı İçin Anestezi Seçenekleri Nelerdir?

Kasık fıtığı ameliyatlarında genel anestezi, lokal anestezi ya da belden aşağı uyuşturma(spinal anestezi) tipi uygulamaları ile yapılır. Genelde kapalı kasık fıtığı ameliyatları yapılacaksa tercih genel anestezi, açık ameliyatlarda ise spinal anestezidir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı -Açık Yöntem 

Açık yöntemde belden aşağısı uyuşturularak işlem uygulanır. Kasık bölgesinde 10-15 cmlik bir kesi yapılarak gevşek ya da zarar görmüş bölgeler düzeltilir. Ve bir yama uygulanarak işlem tamamlanır. Ameliyat yaklaşık bir saat sürer. 1 günlük hastane yatışı tavsiye edilir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı – Kapalı Yöntem 

Genel anestezi ile karın duvarından yapılan minik kesilerle karın boşluğu gazla şişirilerek cerrah için görüş alanı genişletilir. Cerrahi aletler sokularak bozulmuş zar tabakaları ve fıtık ortaya çıkarılır. Bağırsaklar tekrar geri çektirilir. Yapay yamalar uygulanır. Ameliyat 30-45 dakika kadar sürebilir. Fıtıktan dolayı iç organlar zarar gördüyse işlemin süresi uzayabilir.

Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatının Avantajları

  • Ameliyat sonrası dönemde daha az ağrı olur
  • Daha az hastanede yatış süresi
  • Daha hızlı iyileşme sağlar
  • Orta hattan yapılan 3 adet küçük delik ile iki taraf aynı anda ameliyat edilebilir
  • Daha hızlı işe dönüş sağlandığı için iş gücü kaybı azalır.
  • Daha az ameliyat izi
  • Daha az gerilme hissi
  • Kasıkta kesi olmadığı için daha az his kaybı oluşur.
  • Tekrar etmiş olan kasık fıtıklarında ilk ameliyat açık yöntemle yapılmış ise en etkili tedavi yöntemidir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Hastane Dönemi 

Açık ya da kapalı yöntemden hangisi tercih edilirse ameliyattan birkaç saat sonra hasta ayağa kalkılabilir. Eğer belden aşağı uyuşma uygulanmışsa bacaklardaki uyuşukluk zaman içerisinde geçer. Ameliyat gününün gecesi hastanede kalınır sonrasında evde dinlenme dönemi yeterlidir.

Kasık Fıtığı Ameliyatının Sonuçları Nelerdir?

Açık ya da kapalı yöntem hangisi tercih edilirse edilsin hepsinde başarı oranı yüksektir. Fıtığın tekrarlama olasılığı da son derece düşüktür. Nadir olarak enfeksiyon durumları yaşanabilir ya da genç erkeklerde cinsel fonksiyonlarda sorunlar yaşanabilir. Bütün bunların yaşanmaması için mutlaka bu konuda tecrübeli ve uzman kişilere ameliyat olmanız önemlidir.

Ameliyattan Ne Kadar Sonra Normal Hayata Dönülür?

Her ameliyat kuşkusuz riskler barındırır. Ameliyat açık ya da kapalı yöntemle yapıldığından her iki yönteme göre de normal hayata dönüş değişkenlik gösterir.

Gerek iş hayatında gerek özel hayatında hareketlerine özen göstermek, ani hareketlerde bulunmamak, ağır aktivitelerden kaçınmak gerekir. Yanlış her hareket zedelenme oranının yükselmesine sebebiyet verir.

Özellikle hastanın beden gücü ile ilgili bir iş hayatı varsa kapalı yöntem ameliyatı tercih etmelidir. Çünkü kapalı yöntemde fıtığın tekrar etme ihtimali çok düşüktür.

Ameliyat Sonrası Takip Nasıl Olur?

Kasık fıtığı ameliyatından sonra ilgili alan 2 gün kapalı tutulur. Enfeksiyon durumları nadir olarak yaşansa da önlem amaçlı bu durum uygulanır.

Yarada kızarıklık, akıntı gibi sorunlarda mutlaka ilgili hekime başvurulmalıdır. 3. gün sonrasında pansuman yinelenir, doktor kontrolünde ağrı kesici kullanılabilinir. Eriyen dikiş olduğunda dikiş alınımına gerek yoktur.

Erimeyen dikiş kullanılmışsa 1 hafta içerisinde dikişler alınmalıdır.

Источник: https://www.drahmetbekin.com/kasik-fitigi-ameliyati-nasil-yapilir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.