Kaşıntının Nedenleri

içerik

Kaşıntının bu 9 önemli nedenini biliyor musunuz?

Kaşıntının Nedenleri

Sivrisinek ya da böcek ısırığının yol açtığı kaşıntıdan hangimiz muzdarip olmamışızdır ki? Çoğu zaman insanı çileden çıkarıcı bir hal alan kaşıntının şiddeti bir süre sonra ise söner ve haliyle unuturuz, taa ki bir yenisine kadar. Ancak, bazı kaşıntılar var ki onlar sivrisinek ya da böcek ısırmasının aksine kişinin günlük hayatını oldukça zorlaştırabiliyor.

Üstelik kişi cilt kaşıntılarına önemli hastalıkların yol açabildiğini bilmiyorsa çok da önemsemeyip üzerinde durmuyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr.

Sedat Akdeniz, kaşıntının altında deri hastalıklarından diyabete, karaciğer hastalıklarından psikiyatrik hastalıklara dek önemli nedenler yatabildiğini belirtirken “Kaşıntının en şiddetli olduğu zaman dilimi, yeri ve eşlik eden bulgular kaşıntının nedeni ile ilgili önemli ipuçları verebilir. Kaşıntıyla başvuran hastayı ayrıntılı değerlendirmek gerekir.

Kaşıntının ne zaman başladığı oldukça önemlidir. Çevresel faktörlerdeki değişim, kullanılan ilaçlar, gıdalar, deterjanlar ve alerjenlerle ilişkili olup olmadığı araştırılmalıdır” diyor.

Deri hastalıkları

Çocukluk döneminde başlayan ve yıllarca devam edebilen atopik egzama kaşıntılı, tekrarlayan bir deri hastalığı. Bu nedenle küçükken ‘geçti’ diye bakılan atopik egzama, yetişkinlik ve yaşlılık döneminde de sık sık kişinin karşısına çıkabiliyor.

Deriye temas eden alerjenler, deterjanlar, mantar hastalıkları ve uyuz kaşıntıya neden olabilirken, derinin kuruması da kaşıntı gelişiminde önemli bir neden.

Kuru hava ve aşırı banyo yapma alışkanlığı deride kurumaya neden olabilen faktörler arasında yer alıyor.

Karaciğer hastalıkları

Karaciğer hastalıkları, safra kesesi tıkanıklığı, siroz, hepatit ve pankreas hastalıkları kaşıntıya neden olabiliyor. Kronik karaciğer hastalıklarında inatçı kaşıntı yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Karaciğer hastalıklarına bağlı gelişen kaşıntıda sırt, en sık kaşınan bölge.

Kaşıntınınşiddeti gündüz, geceye göre daha fazla olurken, kış aylarında artıyor. Kaşıntı giderici ilaçlar etkili olamıyor. Kolestatik karaciğer hastalığında ise kaşıntı akşam saatlerinde en üst seviyeye ulaşıyor.

El içi ve ayak tabanında kaşıntı temel bulgu olup, bazen tüm vücutta yaygın görülebiliyor.

Diyabet

Diyabet hastalarının önemli bir kısmı kaşıntıdan muzdarip. Çünkü diyabet deriyi kuruturken kaşıntıya neden oluyor. Bazı olgularda kaşıntı diyabet tanısı konulmadan önce başlayabiliyor. Kan şeker düzeylerinin normal sınırlara gelmesi ile kaşıntı azalıyor ya da kayboluyor. Tekrarlayan ve tedaviye dirençli mantar enfeksiyonlarında mutlaka diyabetin araştırılması gerekiyor.

Tiroit hastalıkları

Prof. Dr. Sedat Akdeniz “Tiroit antikorları kaşıntının önemli bir nedeni olduğu için, tiroit hastalığı da kaşıntıya neden olmaktadır. İster hipertiroidi ister hipotiroidi olsun tiroit hastalıklarının tedavi edilmesi ile olguların çoğunda belirgin iyileşme sağlanır” diyor.

Böbrek hastalıkları

Kronik böbrek hastalığı ve diyaliz olgularının yüzde 90’ında kaşıntı gelişiyor. Diyaliz hastalarında en önemli neden; deri kuruluğu ile birlikte kalsiyum, magnezyum ve fosfor dengesinin bozulması. Kan üre düzeyindeki artış kaşıntının önemli nedenlerinden birini oluşturuyor.

Sinir sitemi hastalıkları

Sinir lifleri ve beyin hücrelerinde meydana gelen hasar deride kızarıklık olmadan kaşıntıya neden oluyor. Kaşıntı birden fazla sinirsel hasara neden olan hastalıklarla ilişkili olabiliyor. Bazen MS (Multiple Skleroz) ve beyin tümörü de kaşıntı oluşturabiliyor. Felç veya inme denilen beyin kanamalarından sonra nörojenik kaşıntı gelişebiliyor.

Psikiyatrik nedenler

Kaşıntı birden fazla psikiyatrik hastalıkla birlikte görülüyor. Kronik kaşıntılı hastaların yüzde 70’inde demans (bunama), şizofreni, kişisel bozukluklar, primer depresif hastalık ve davranış bozuklukları gibi en az bir hastalık ile birliktelik gözleniyor. Ancak kaşıntının bu hastalıkların nedeni ya da sonucu olup olmadığı tartışılıyor.

Kanser

Bazı kan hastalıklarının ilk bulgularından biri kaşıntı olabilirken, deri lenfomasının en önemli bulgularından birini oluşturuyor. Kanser hastalıkları ile ilişkili kaşıntı tedaviye dirençli oluyor veya yeterli yanıt vermiyor. Erişkin dönemde başlayan egzamalar löseminin başlangıç bulguları olabiliyor.

İlaçlara bağlı gelişen kaşıntı

Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Sedat Akdeniz “Kullanılan bazı ilaçlar karaciğer, böbrek fonksiyonlarını bozarak dolaylı olarak kaşıntıya neden olurlar. Hipertansiyon tedavisinde, kalp ritim bozukluğu tedavisinde kullanılan bazı ilaçların yanı sıra, bazı antibiyotikler, pıhtılaşmayı önleyici ilaçlar ve bazı antidepresanlar da kaşıntıya neden olabilmektedir.” diyor.

Kaşıntıda 8 ipucu!

 • Gece artan kaşıntı; deri ve parazit enfeksiyonları, yatak ve örtülerin tahriş edici etkisine bağlı gelişebilir.
 • Kaşıntıya; çok su içme ve çok idrara çıkma eşlik ediyorsa diyabetin habercisi olabilir.
 • Kasıkta başlayan ve kızarıklığın eşlik ettiği kaşıntılarda mantar hastalığı düşünülmeli.
 • Anal bölgede daha yoğun hissedilen kaşıntıda parazit ve hemoroit araştırılmalı.
 • Kaşıntıya anksiyete, çarpıntı veya saçlarda seyrelme eşlik ediyorsa hipertiroidi bulgusu olabilir.
 • Kaşıntıya eşlik eden halsizlik ve yorgunluk hipotiroidi bulgusu olabilir.
 • Kaşıntı ile birlikte deride ve gözlerde sararma, karın ağrısı ve şişkinlik, idrar renginde koyulaşma karaciğer hastalığına bağlı olabilir.
 • Kilo kaybı, deri renginin koyulaşmasına eşlik eden kaşıntılarda kanser araştırılmalı.

NEDENSİZ KAŞINTI, ANİ KİLO KAYBINA DİKKAT

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1061553-kasintinin-nedenleri-nelerdir

Kaşıntı neden olur? Sebepleri, türleri ve tedavi yöntemleri

Kaşıntının Nedenleri

 • Bazı dermatolojik hastalıkların belirtisi olabilir: egzama, mantar enfeksiyonları, dabaz, n planus, suçiçeği, cilt kuruluğu, böcek sokması, uyuz, bitlenme, isilik, dermatitis herpetiformis, büllöz pemfigoid gibi.
 • Bazı iç hastalıkların göstergesi olabilir: Karaciğer, böbrek, tiroid ve kan hastalıkları, vitamin ve demir eksikliği, kanserler, paraziter hastalıklar.
 • Bazı ilaçların yan etkisi olabilir
 • Alerji kaynaklı olabilir: astım veya saman nezlesi olan kişilerde kuru kaşıntılar olabilir.
 • Stres kaynaklı olabilir: Sıkıntı ve stres vücutta belli bölgelerde veya yaygın kaşıntıya neden olabilir. Diğer nedenlerin araştırılmasına rağmen kaşıntısı devam eden hastaların bir psikiyatrist ya da psikolog tarafından da değerlendirilmesi gerekir.

Dermatolojide en fazla kaşıntılı hastalıklar uyuz, dabaz, egzama, n planus, dermatitis herpetiformistir.

Yeni başlayan, şiddetli kaşıntısı olan hastalarda mutlaka ilk düşünülmesi gereken hastalık uyuz olabilir.

Uyuz belirtileri

 • Kaşıntının uykudan uyandıracak kadar şiddetli olması,
 • Parazitin bulaşıcı olması nedeniyle hastanın yakın temas ettiği kişilerde de kaşıntı olması,
 • Kaşıntının özellikle, koltuk altı, kasık, göbek çevresi, göğüs ucu, el bileği gibi bölgelerde yoğunlaşması,
 • Parazitin yürüdüğü yerlerde çizik çeklinde tünellerin (silion) oluşması,
 • Hastalığın diğer kaşıntı ilaçlarına cevap vermemesidir.

Egzama nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Kurdeşen (ürtiker) kaşıntı, kızarıklık, kabarıklık ile seyreden bir hastalıktır. Halk arasında “dabaz” olarak da bilinen kurdeşende, kabarıklıklar bir gün içerisinde kaybolur başka yerlerde çıkar.

Hastalığın tanısı klinik muayene ve öykü ile konulabilir. Ürtiker çok sayıda nedene bağlı olabilir fakat bunun için bazı alerji testleri ve kan tahlillerinin yapılması gerekir.

Uzun süreli kurdeşen sorunu yaşayanların yarıya yakınında herhangi bir neden bulunmayabilir.

Ürtiker (kurdeşen) nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Kaşıntılı kabarıklıkların sebebi n planus

n planus özellikle el bileği, karın ve bacakta mor, kaşıntılı kabarıklıklar ile seyreder. Bazen tüm vücuda yayılabilir. Hastaların ağız içerisinde beyazlıklar oluşabilir. Genellikle klinik muayene tanı için yeterlidir. Bazen tanıyı kesinleştirmek için deriden küçük bir parça almak (biyopsi) gerekebilir.

Nadir olmakla birlikte bazen hamilelik sırasında kaşıntı sorunu yaşanabilir. Genellikle karın bölgesi, kuyruk sokumu, göğüs, kollar ve dirseklerde kaşıntı meydana gelir. Hamilelik hormonal değişikliklerle birlikte, egzama gibi kaşıntıya neden olan cilt problemlerinin görülmesine de neden olabilir. Hamileliğe bağlı kaşıntılar doğumdan sonra kendiliğinden yok olur.

n Planus nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Alerjiye bağlı kaşıntı

Yine alerji de sık görülen kaşıntı nedenlerinden biridir. Burada temel neden cildin dokunduğu bazı maddelerin alerjik temas egzaması oluşturmasıdır.

  Nikel takılar, dikenli bitkiler, kumaş boyası, lastik eldivenler ve kozmetik ürünler gibi alerjenlere karşı harekete geçen bağışıklık sistemi nedeniyle yanma hissiyle birlikte vücutta kaşıntı ve kızarıklık başlar.

Astım, egzama ya da saman nezlesine yatkınlığı olan kişilerde alerjik temas egzaması daha sık görülür. Alerjene maruz kalan vücudun ürettiği histamin isimli kimyasal deri hücreleri tarafından fazla salgılanırsa ciltte beyaz ve kırmızı kabarcıklar şeklinde kendini gösteren kurdeşene neden olur.

Alerji nedir, kimlerde görülür? Belirtileri, testi ve tedavisi

Yine besin alerjileri cilt kuruması, egzama, kurdeşen, vücutta kırmızı lekeler ve döküntüye neden olarak kaşıntıya sebep olabilir.

 Hangi besine alerjiniz olduğunu öğrenmek tedaviyi kolaylaştıracaktır. Acil durumlarda doktorunuzun önerdiği bir alerji hapı da kullanılabilir.

En sık besin alerjisine neden olan gıdalar arasında; süt, soya, fıstık, yumurta, balık sayılabilir.

Güneşte durmak kaşıntıya neden olur mu?

Güneş altında kısa süre durmak bile bazı kişilerde bağışıklık sisteminin harekete geçmesi için yeterlidir.

Güneşe bağlı kaşıntı bir gün gibi kısa bir süre içerisinde kendini gösterebilir; göğüs bölgesi ve kollarda ya da tüm vücutta kırmızı benekler ve kaşıntı, bünyenizin güneşe alerjik reaksiyon gösterdiği anlamına gelir. Sık görülen bu duruma karşı en iyi önlem cildinizi güneşten korumak ve nemlendirmektir.

Bazı ağrı kesiciler, mantar ilaçları, penisilin ve antibiyotikler deride kaşıntıya ve döküntüye sebep olurlar. Bu gibi durumlarda en iyi çare, ilacı yazan doktorunuzla konuşarak ilacın yan etkisi olan döküntü ve kaşıntı konusunda müdahalede bulunmasını sağlamaktır.

Kaşıntınındiğer nedenleri

Muayene sonrası, kaşıntının dermatolojik nedenli olmadığı düşünülüyor ise iç hastalıklar açısından bazı kan tahlilleri yapılmalıdır. Ayrıca alerjik bünyesi olanlarda alerji tahlilleri yapılmalıdır.

Bu tetkiklere rağmen neden bulunmuyor ise hastanın kullandığı ilaçlar sorgulanmalı ve sorumlu ilaçlar kesilmelidir. İlaç öyküsü de bulunmayan hastalar bir psikiyatri uzmanı tarafından da değerlendirilmelidir.

Mezoterapi nedir? Kimlere, niçin uygulanır? Türleri ve iğnesi

Vücutta kaşınan bölgelere göre kaşıntı nedenleri

Makat (anüs), dışkıyı vücuda bırakan sindirim sisteminin en ucundaki açıklıktır. Makat bölgesindeki kasların görevi dışkının kontrollü bir biçimde dışarı atılmasıdır.

Makatta kaşıntı neden olur?

 • Aşırı terlemek,
 • Kilolu olmak,
 • Sık tuvalete gitmek,
 • Tuvalet sonrası uygun temizlik yapılmaması
 • Baharatlı yiyeceklerin fazla tüketilmesi
 • Makat bölgesine sürülen ilaçlar, kullanılan fitiller,
 • Ağızdan kullanılan haplar
 • Cilt hastalıkları: Egzama, mantar, eritrazma, sedef hastalığı, n planus, seboreik dermatit, n skleroatrofik, paget hastalığı
 • Basur, anal fissür, anal prolapsus (Bunun için hastaların Genel Cerrahi uzmanı tarafından da değerlendirilmesi gerekebilir.)

Makat bölgesinde kaşıntıyla gelen hastalarda şeker hastalığı ve parazit tahlilinin de yapılması gerekir. Bazı parazit ve mantarlar da anal kaşıntıya neden olabilir. Bunlar arasında kıl kurdu (özellikle çocuklarda), uyuz, pediculosis, condyloma acuminata ve Candida veya tinea mantarlarına bağlı cilt enfeksiyonları bulunur.

Herhangi bir neden saptanamayan kişilerin stres açısından bir Psikiyatri doktoru tarafından değerlendirilmesi yararlı olacaktır.

Makattaki kaşıntının tedavisi altta yatan nedenlerin tedavisi ile mümkün olmaktadır. Özellikle dermatolojik nedenler bu konunun uzmanları tarafından irdelenip tedavi edilmelidir. İzlenecek aşamalar:

 • İlk aşamada kaşıntıya neden olan kremler, sabunlar, şampuanlar, banyo köpüğü, ıslak mendil ve tuvalet kağıdı gibi irritanları bırakmak
 • İç çamaşırlarını deterjan yerine sabun tozları ile yıkamak
 • Kafeinli içecekleri, alkolü (bira, şarap), süt ve süt ürünlerini azaltmak,
 • Fındık, domates, ketçap, çikolata, baharat ve baharatlı yiyecekler, üzüm, ve turunçgiller (limon, portakal, mandalina vb.) gibi gıdaları tüketmemek
 • Perianal bölgenin temiz, kuru ve deri bütünlüğünün korunmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Uyuz hastalığı nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Ayrıca dışkılama sonrası o bölgenin temizliğinin sıcak su ile yapılması, ideal olan çömelme pozisyonunda perianal bölgeye telefon duş başlığı ile 3-5 dakika sıcak su uygulanması da tedavinin bir parçasıdır. Bu işlem sonrasında bölgenin ya özel pamuklu kurutma havlusu ile kurulanması ya da saç kurutma makinesi ile kurutulması gerekmektedir. Çinko içeren bariyer kremler de kurulama sonrası kullanılmaktadır.

Günlük iç çamaşırı değiştirilmesi, perianal bölgeye küçük bir gazlı bez konulması hem terlemeyi hem de özellikle gece kaşıntılarını önleyebilir. Bunlara ilaveten el tırnaklarının kısa kesilmesi kaşıma sırasındaki perianal bölgedeki derinin travmasını minimuma indirecektir.

Lifli gıdaların tüketilmesi dışkının normal kıvamda (sulu ya da sert değil) çıkarılmasını sağlar. Bu da bölgedeki travmayı azaltacak ve kaşıntı tedavisine yardımcı olacaktır. Ayrıca gece kaşıntılarını azaltmak için oral antihistaminik önerilmektedir.Saçlı deride kaşıntı nedenleri

Saçta yeni başlayan şiddetli kaşıntısı olan hastalarda mutlaka bit ve sirke varlığı araştırılmalıdır. Saçta aşırı kepeklenmelerde kaşıntıya neden olabilir. Özellikle yağlı egzaması (seboreik dermatit) olan kişiler uzun süren kafa kaşıntısı şikayeti ile başvururlar.

Saç için kullanılan şampuanlar, kremler ve boyalar alerji yaparak kaşıntıya neden olabilir. Saçlı deride inatçı kaşıntı nedenlerinden biri de şeker hastalığıdır. Bu nedenle açlık kan şekeri düzeyine bakılmalıdır.

 Ayrıca kaşıntı saçlı deriye yerleşen bazı dermatolojik hastalıkların (n planus, mantar enfeksiyonu, nörodermatit) belirtisi olabilir.

Vajinada kaşıntı nedenleri

Vajina vücudun en kapalı tutulan bölgesidir. Genellikle kullanılan sentetik çamaşırlar nedeniyle devamlı nemli kalır ve dermatolojik sorunlarla daha sık karşılaşılır.

Vulva hastalıklarının pek çoğunda ortak bir semptom olarak kaşıntı ön plana çıkmaktadır.

Genital bölgede kaşıntı nedenleri: Enfeksiyonlar, kıl kurdu, uyuz, bit, atopik dermatit, seboreik dermatit, kontakt dermatit, vulvar intraapitelyal neoplazi, paget hastalığı, vulva kanseri gibi rahatsızlıklardır.

Vulvanın değişik sabunlarla yıkanması, tüylerin alınması, kullanılan petlere reaksiyon ve epilasyon gibi olaylar da kaşıntılara neden olabilir. Vajinada kaşıntı ciddiye alınması gereken bir semptomdur vulva kanseri gibi ciddi bir hastalığın tek belirtisi olabilir.

Vajina kaşıntısı neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Vajinada kaşıntıya ne iyi gelir?

Bu nedenle önemle üzerinde durulması gerekir. Bir takım pratik önlemler kaşıntının şiddetini azaltabilir. Bunlar;

 • Pamuklu iç çamaşırı kullanmak,
 • Geceleri iç çamaşırı giymemek,
 • Korse kullanmamak,
 • Temizlik ve çamaşır yıkamak için nötral sabun kullanmak,
 • Tüy dökücüler kullanmamak,
 • Cinsel ilişki öncesi kayganlaştırıcı kullanmamak,
 • Kaşıntıya neden oluyorsa pet kullanmamak.

Vajinada kaşıntı hakkında daha fazla bilgi almak için “Vajinada kaşıntı nedenleri ve tedavisi” yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bacaklarda kaşıntı

Bacaklardaki kaşıntı deri kaşıntısının nedenleri ile aynı olabilir. Bunların dışında özellikle uzun süre boyunca oturmaktan kaynaklanabilir.

Göz kapağı ve göz kaşıntısı

Genellikle alerjiye bağlı olan kaşıntılardır. Ancak gözün çok hassas olmasından dolayı hemen hemen her şey gözde alerji yapabilmektedir.

Göz kaşıntısının nedenleri arasında: Yabancı cisimler, aşırı ışıklı ortamlar, uykusuzluk, iltihabi göz hastalıkları, bazı göz rahatsızlıkları, ortamda bulunan gazlar, göze kaçan sıvılar, polen, yabani otlar ve bunların tozları, grip, sinüzit, nezle gibi viral hastalıklar, çeşitli mantarlar, göz kapağı bozuklukları, konjuktivit gibi etkenler sıralanabilir.

Göz kaşıntısı hakkında daha kapsamlı bilgi almak için “Gözdeki ağrı, yanma, batma, kaşıntı ve kızarıklık nedenleri” yazımızı okuyabilirsiniz.

Gözdeki ağrı, yanma, batma, kaşıntı ve kızarıklık nedenleri

Kaşıntı için hangi tahliller yapılmalıdır?

Kaşınan bir hastada öncelikle iyi bir dermatolojik muayene yapılmalı ve hastanın ayrıntılı öyküsü alınmalıdır. Bu sayede kaşıntı dermatolojik bir hastalıktan mı kaynaklanıyor yoksa diğer nedenleri mi araştırmak gerekir çoğunlukla anlaşılabilir. Dermatolojik hastalığa bağlı kaşıntılarda tanıyı desteklemek için bazen biyopsi almak, mantar tahlili yapmak, alerji testi yapmak gerekebilir.

Kaşıntıya ne iyi gelir?

Kaşıntının tedavisi nedene göre değişiklik gösterir:

 • Mantar enfeksiyonu: Mantar için krem veya hap kullanılır.
 • Egzama: Steroid içeren kremler ve kaşıntı hapı kullanılır
 • Kurdeşen: Kaşıntı hapı ve bazı iğneler kullanılır.
 • Cilt kuruluğu: Nemlendirici krem ve losyonlar kullanılmalıdır. Ayrıca sık banyo yapmaktan kaçınmalıdır.
 • İç hastalıklara bağlı kaşıntılar: İç hastalığın tedavi edilmesi ve bazı kaşıntı haplarının kullanılması gerekir. Bazı hastalarda güneş ışını tedavisi (fototerapi) faydalı olabilir.
 • İlaç yan etkisi: Kaşıntıya neden olan ilaç bırakılır.
 • Stres: Strese bağlı kaşıntısı olan hastalar psikiyatri uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.
 • Yiyecek alerjisi: Acı, ekşi ve baharatlı yiyecekler kaşıntıyı arttırdığı için bu yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Referanslar: 1- Itching, also called: Pruritus, 2- Itchy skin, 3- Dandruff and itching scalp

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/kasinti-sebepleri-ve-tedavisi/

KAŞINTI NEDEN OLUR?

Kaşıntının Nedenleri

Bu yazımızda sizlere birçok kişinin rahatsızlık duyduğu bir konu olan kaşıntı hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile birlikte kaşıntılarınızı kolay bir şekilde engelleyebilirsiniz.

İlk olarak kaşıntının tanımını yapacak olursak eğer, deride sonlanan serbest sinir uçlarının uyarılmasıyla duyulan bir istektir ve kişilerde tırnaklar ile deriye sürtülmesi isteği uyandırmaktadır. Bu istek tahriş edici bir histir.

Bu kaşıntı hissi sedef veya dermatit yüzünden de gerçekleşebilmektedir. Bunlara ek olarak ise kaşıntı kimi zaman ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir.

 Kaşıntılı cilt, karaciğer hastalığı veya böbrek yetmezliği gibi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Kaşıntılarınızı 2 şekilde gruplandırarak ifade edebiliriz. Bunlar;

 1. Vücudunuzun hemen hemen her yerinde meydana gelen genelleştirilmiş kaşıntı
 2. Kaşıntının belirli bir alanda meydana geldiği lokalize kaşıntılar

Kaşıntılarınız ise nedene bağlı olarak normal olarak kabul edilmektedir. Uzun süre devam eden kaşıntılarınız için ise tedavi gerekmektedir. Bu kapsamda deri tedavileri için ilaçlar, ıslak pansumanlar ve ışık tedavisi yapılması gerekmektedir. Ayrıca yapacak olduğunuz özbakımlar sayesinde de kaşınmalarınızın önüne geçebilirsiniz.

Kaşıntı Belirtileri Nelerdir?

Kaşıntılar bazen vücudunuzda herhangi bir belirti oluşturmadan meydana gelebilmektedir. Bunların yanı sıra bazen sizlere yazımızın devamında verecek olduğumuz belirtilerde görülmektedir.

 • Kırmızılık
 • Darbeler, lekeler veya kabarcıklar
 • Kuru, çatlamış deri
 • Kösele veya pul dokusu

Kaşıntılar bazen uzun bir süre devam edebilir ve şiddetli olabilir. Kimi zaman ovmak ve kaşımak cilt hasarına yol açabilir. Bunlar aynı zamanda enfeksiyonlara da neden olabilmektedir.

Aşağıda sizlere verecek olduğumuz durumlara maruz kalıyor iseniz, doktorunuza veya bir deri hastalığı uzmanına (dermatolog) görünmeniz gerekmektedir.

 • İki haftadan fazla süren kişisel bakım önlemleri ile düzelmez ise,
 • Şiddetli ve günlük rutinleri sizi rahatsız ediyor veya uykunuzu önlüyorsa,
 • Tüm vücudunuzu etkiliyorsa,
 • Aşırı yorgunluk, kilo kaybı, bağırsak alışkanlıklarında farklılıklar veya idrar sıklığı, ateş, kızarıklık gibi diğer belirtilerde kaşınmanıza eşlik ediyorsa, vakit kaybetmeden doktora görünmeniz gerekmektedir.

Kaşıntı Neden Olur?

Kaşıntı oluşmasında rol oynayan nedenler şöyle sıralanmaktadır;

1.Cilt Hastalıkları

Kaşıntıya neden olabilecek cilt hastalıkları şöyle sıralanmaktadır;

 • Kuru cilt
 • Egzama- deri, kuru, kırmızı, pul pul ve kaşıntılı
 • Kontakt dermatit – Bir irritan veya alerjen ile temas sonucu oluşan deri iltihabı
 • Ürtiker – ayrıca kurdeşen, vardoladan olarak bilinen ürtiker, bir alerji tarafından tetiklenen ve kırmızı kaşıntılı döküntüye neden olan bir rahatsızlıktır.
 • n planus – nedeni bilinmeyen bir kızarık içeren kaşıntıdır.
 • Sedef – derinin gümüş pullarla kaplı olması ve derinin kırmızı, pul pul, huysuz yamalar halinde bulunması sonucu oluşan bir cilt hastalığıdır.
 • Kepek – kafa derisi veya ölü derinin kuru, beyaz veya gri pullar şeklinde olması sonucunda oluşan yaygın bir cilt hastalığıdır.
 • Folikülit – iltihaplı saç köklerinin neden olduğu bir deri hastalığıdır.
 • Prurigo – çok kaşıntılı olan küçük kabarcıklardır (sıvı dolu şişlikler).

2.Alerjiler ve Cilt Reaksiyonları

Kaşıntılar bazen bir alerji, tahriş edici bir durum ya da diğer çevresel faktörlerle de ortaya çıkabilmektedir. Bunlar;

 • Koruyucu maddeler; rayihalar, saç boyası ve tırnak cilası gibi kozmetik maddeler,
 • Mücevher, nikel ya da kobalt gibi bazı metaller
 • Lastik – lateks içeren
 • Tekstil – içerdiği boyalar ve reçineler
 • Krizantem, ayçiçeği, nergis, lale ve primula gibi bazı bitkiler
 • Belirli gıdalara olan alerjiler veya ilaç türleri (örneğin, aspirin ve opioid denilen bir ilaç grubu)
 • İsilik – sıcak, nemli hava koşullarında görünen bir kızarıklık kaşıntı
 • Güneş yanığı – ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalma sonucu oluşan deri hasarıdır.

3.Parazitler ve Böcekler

Kaşıntı, aşağıdaki zararlılar tarafından oluşabilmektedir;

 • Uyuz
 • Baş biti, kasık biti ya da vücut biti
 • Böcek ısırıkları ve arı, eşek arısı, sivrisinek sokmaları, pire ve tahtakuruları
 • Kıl kurdu – insanların bağırsaklarında bulunan ve küçük solucan parazitlerlerdir.
 • Trikomonas vaginalis – cinsel yolla bulaşan enfeksiyon (CYBE) ve parazittir.

4.Enfeksiyonlar

Enfeksiyonlar kaşıntıların nedeni olabilir;

 • Su çiçeği  ya da başka bir viral enfeksiyon
 • Ayak mantarı – parmak arasında kaşıntıya neden olan bir mantar enfeksiyonudur.
 • Saçkıran – ciltte halka gibi kırmızı döküntülere neden olur ve kaşıntılı bir kafa derisi oluşur.
 • Vajinal pamukçuk veya erkeklerde pamukçuk ve genital etrafında bulunan mantar enfeksiyonları kaşıntıya neden olabilir.

5.Hamilelik ve Menopoz

Kadınlarda kaşıntı, hamilelik sırasında ve sonrasında ayrıca menopoz etkisi ile hormonal değişikliklerin yaşanması kaşıntılara neden olabilmektedir.

Gebelik

Kaşıntı genellikle hamile kadınları etkiler ve genellikle doğumdan sonra kaybolur. Cilt hastalıklarının çoğu hamilelik sırasında gelişmekte ve kaşıntılı ciltlere neden olmaktadır.

 • Kaşıntılı ürtiker papüller ve gebelik plaklar (PUPPP) – kaşıntıya neden olan yaygın bir cilt hastalığıdır, uyluk ve karında (mide) görünür.
 • Prurigo gestasyones – özellikle kırmızı, kaşıntılı noktalar olarak görünür ve kollarda, bacaklarda ve gövdede bir deri döküntüsü oluşmaktadır.
 • Obstetrik kolestaz – Hamilelik sırasında karaciğeri etkiler ve bir döküntü olmadan kaşıntıya neden olan nadir bir hastalıktır.

Eğer hamilelik sırasında kaşıntı ya da herhangi bir olağandışı deri döküntüleri varsa, ebe veya doktorunuza görünmenizi tavsiye ederiz.

Menopoz

Kaşıntı, aynı zamanda bir kadının yaşlandıkça, doğal hormonal değişikliklerin bir sonucu olarak menopoza girmesi ile de meydana gelebilmektedir. Menopoz sırasında, östrojen gibi hormonlar seviyelerinde değişiklikler kaşıntıların oluşmasına neden olmaktadır.

6.Diğer Durumlar

Kaşıntılar, başka belirgin belirtilere neden olmadan, vücudunuzun içini etkileyebilir ve altta yatan bir durumun habercisi olabilir. Bunlar ise;

 • Basur (basur) – alt rektum veya anüs etrafında genişlemiş ve şişmiş damarlar.
 • Aşırı aktif tiroid veya tiroid – tiroid bezinin çok fazla veya çok az tiroid hormonu üretmesidir.
 • Demir eksikliği anemisi – vücutta demir eksikliği, kırmızı kan hücrelerinin sayısında bir azalmaya yol açar, bu da kaşınmaya neden olmaktadır.
 • Polisitemi – Eğer kanınızda kırmızı kan hücrelerinin yüksek bir konsantrasyon durumu mevcut ise kaşınmalar oluşmaktadır.
 • Primer biliyer siroz ve hepatit gibi karaciğer ile ilişkili durumlar
 • Uzun süreli böbrek yetmezliği
 • Bazı kanser türleri, karaciğer kanseri, pankreas kanseri, lösemi ve hodgkin lenfoma

Bazen kaşıntı depresyon veya anksiyete gibi bir psikolojik durum ile bağlantılı olabilir.

Komplikasyonları Nelerdir?

Kaşıntı sizin yaşam kalitenizi etkileyebilir. Uzun süreli kaşıntı ve kaşıma muhtemelen aşağıdaki sonuçları doğuracaktır;

 • Cilt hasarı
 • Enfeksiyon
 • Skar

Kaşıntı Testleri ve Tanısı Nasıl Olur?

Kaşıntının nedenini bulmak biraz zaman alabilir ve fiziksel bir muayene gerektirmektedir. Doktorunuz kaşıntılı derinin alttında yatan tıbbi sorun için aşağıdaki testleri sizlere önerecektir;

 • Kan testi: Tam kan sayımı, demir eksikliği gibi kaşıntıya neden olan bir iç durumun kanıtı sağlayabilir.
 • Kimya profili: Bu test, karaciğer veya böbrek bozukluğu olup olmadığını belirlemek için kullanılır.
 • Tiroid fonksiyon testi: Hipertiroidi gibi tiroid anormallikleri tanısı için kullanılır.
 • Göğüs röntgenleri: Kaşıntılı deri ile ilişkili altta yatan hastalığın tanısı radyografi kullanılarak görülebilir.

Tedaviler ve İlaçlar Nelerdir?

Kaşıntı için yapılacak olan tedavi biçimleri şöyle sıralanmaktadır;

İlaçlar

 • Kortikosteroid kremler: Kaşıntıyı kontrol etmek için kullanılmaktadır. Nemli pamuk ile kaşınan bölgelere uygulanmaktadır.
 • Kalsinörin inhibitörleri: Belirli ilaçlar, örneğin; takrolimus (takrolimus) ve pimekrolimus (Elidel) kullanılmaktadır. Kaşıntı bölgesi küçük alanlar için uygulanmaktadır.
 • Oral antihistaminikler: Doktorunuz kaşıntı kolaylaştırmak için anti-alerjik ilaçları tavsiye edebilir. İlaçlar, reçetesizdir; setirizin (Zyrtec) ve loratadin (Claritin) gibi uyku hali içermeyen ilaçlar ya da difenhidramin (Benadryl) gibi uyku yapan ilaçları içermektedir. Özellikle geceleri yararlı olabilir.
 • Antidepresanlar: Fluoksetin (Prozac) ve Sertralin (Zoloft) gibi ilaçlar, deride kaşıntıların azalmasına yardımcı olabilir.

Altta Yatan Hastalığın Tedavisinde

Bir iç hastalık bulunursa – bir böbrek hastalığı, demir eksikliği ya da tiroid problemi gibi – o hastalığın tedavisi sonucunda kaşıntılarınızda bir azalma meydana gelir.

Işıkc Terapisi (Fototerapi)

Fototerapi, ultraviyole ışıklar sayesinde cildinizi tedavi eder. Kaşıntı kontrol altına alınana kadar çoklu seanslar halinde planlanmaktadır.

Yaşam Tarzı ve Ev İlaçları

Kaşıntılarınızı geçici olarak rahatlamak için öz-bakım tedbirlerini deneyin.

 1. Cildinizde yüksek kaliteli nemlendirici kremler kullanın.
 2. Etkilenen bölgeye krem veya losyon sürün.
 3. Mümkün olduğunca cildnizin çizilmesini önleyin. Bunun için özellikle uyurken eldiven giyebilirsiniz.
 4. Ilık banyo yapın.
 5. Yumuşak dokulu, gevşek ve pamuklu giysiler giyin.
 6. Boyalar veya parfümler olmadan hafif sabunlar seçin.
 7. Giysileri, havluları ve yatak çarşaflarını yıkama sırasında hafif, kokusuz çamaşır deterjanı kullanın.
 8. Cildinizi tahriş edecek ya da alerjik bir reaksiyona neden olacak maddelerden kaçının.
 9. Stresi azaltın. Stres kaşıntıyı daha da kötüleştirebilir.

Источник: https://evdesifa.com/kasinti-neden-olur/

Kaşıntı Neden Olur? Kaşıntı Tedavisi (Pruritus Nedir?) – Sağlık Ocağım .NET

Kaşıntının Nedenleri

Kaşıntı (pruritus), vücudun herhangi bir bölgesinde sürekli bir şeyler dolaşıyormuş gibi his oluşturan, yanma, batma ve ince sızlama benzeri belirtiler gösteren bir durumdur.

Kaşıntı hissi insanları çok rahatsız ettiği gibi, uykusuzluğa, sıkıntıya, huzursuzluğa ve depresyona sebep olabilir. Kaşıntı çok sık rastlanan, yaşın ilerlemesi ile birlikte artış gösteren ve çok farklı etkenlerin yol açtığı bir şikayettir.

Kaşıntı pek çok deri (cilt) hastalığının en önemli belirtilerinde olduğu gibi, bazı sistemik hastalıkların seyrinde de ortaya çıkabilir.

Kaşıntı, hem dermatolojik hemde sistemik hastalıklarda kaşıntı geceleri artış gösterir. Kaşıntının nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir.

Kaşıntı mediatörlerinin sirkadiyen salgılamasına ya da sürekli devam eden ritmin bozulmasına bağlı olabileceği düşünülmektedir.

Diğer bir neden ise derinin fizyolojik yapısındaki diürnal oynamaların, ısı ve koruma işlevinde olabildiği için bu duruma sebebiyet vermesidir.

Kaşıntıya neden olan faktörler

Kaşıntı vücudun bir çok bölgesinde görülebilir. Yerel kaşınma, genel kaşınma, yerel ve genel kaşınma şeklinde değerlendirilir. Kaşıntı alerjik yapıya sahip kişilerde daha fazla görülür.

Kaşıntı astım sorunu olanlarda, saman nezlesi sorunu olanlarda, egzama problemi olanlarda, seboreik dermatit, atopik dermatit gibi egzamatöz rahatsızlıkları olan kişilerde, daha önce ürtiker, kurdeşen gibi kaşınmaya yol açan hastalıkları geçirenlerde,şeker hastalarında, diyaliz hastalarında, karaciğer hastalıkları olanlarda, bağırsak paraziti gibi bağırsak sorunları olanlarda, enfeksiyonel hastalıklarda, Akdeniz ateşi hastalığı olan kişilerde, Behçet hastalarında, bünyesinin alerji yaptığı işlerde çalışanlarda, güneş altında uzun süre çalışanlarda, cildini çok fazla temizleyen kişilerde, hamilelerde, küçük çocuklarda ve yaşlılarda cilt kuruluğuna bağlı veya alerjiye bağlı kaşıntı problemi daha sık görülür.

Kaşıntı teşhisinde yapılması gereken tetkikler

Hastada kaşıntı şikayeti genel mi, bölgesel mi öncelikle bunun değerlendirilmesi gerekir. Eğer hastanın kaşıntısı bölgesel ise bu durum genellikle cilt hastalığına bağlıdır. Bu durumda hastanın bir dermatoloji uzmanına yönlendirilmesi ve doktorun yapacağı fizik muayene ile ön tanı konulur. Fakat hastada genel kaşıntı söz konusu ise bu duruma bir iç hastalığı neden olabilir.

Bu durumda hasta bir iç hastalıkları uzmanına gitmelidir.

Genel kaşıntıya neden olabilecek hastalıklar, kansızlık, karaciğer hastalıkları, kan fazlalığı, böbrek hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, bağırsak parazitleri gibi iç hastalıklar genel kaşıntıya yol açabilir.

Bütün bu hastalıkların araştırılması ve gereken testlerin ve gereken görüntüleme yöntemlerinin yapılması kaşıntının nedenini bulmak için önemlidir.

Kaşıntı nasıl tedavi edilir?

Kaşıntının tedavisi teşhisin konması ile mümkündür. Kaşıntıya neden olan faktör bir cilt hastalığı ise öncelikle bu cilt hastalığının tedavi edilmesi ile kaşıntı geçebilir.

Kaşıntıya neden olan cilt hastalıkları tedavisi antihistaminikler, kortizonu kremler veya ağızdan alınan ilaçlar, cilt kuruluğunu önleyici nemlendiriciler, cildi yumuşatmak için kullanılan kremler, lazer tedavileri, fototerapi tedavileri gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Enfeksiyonel bir hastalık nedeni ile kaşıntı tedavisinde, yine hastalığa uygun tedavi yöntemlerine baş vurulur. Genel vücut kaşıntısı ise kaşıntıya neden olan hastalığın tedavisi uygulanır.

Bunun yanı sıra bu dönemde cildi rahatlatmak için losyonlar, kortizonlu kremler gibi yöntemler ile hastanın kaşıntısı giderilir.

Fakat bu tedaviler hastanın doktoru tarafından uygulanmalıdır.

Kaşıntı olmaması için nelere dikkat etmeli?

Kaşıntı nedeni ile tahriş olmuş ciltte çok fazla sabun ve banyo lifleri kullanılmamalıdır. Cilt tahriş olmuş ise bebe sabunları, şampuanları kullanmak faydalı olabilir.

Kaşıntılı bölgeyi rahatlatmak için o bölgeyi nemlendirici yağlar veya kremler kullanmak fayda sağlar. Cilt rahatsızlıklarından kaynaklanan kaşıntılara organik veya güvenilir gül suyu sürmekte kaşıntıyı azaltabilir.

Kaşıntıya yatkınlığı olan kişilerin beslenmelerinde de dikkatli olmaları gereklidir.

Örneğin, çay, kahve ve kola gibi içeceklerden çok fazla tüketmemeleri, Ciltte iltihabi reaksiyonları arttıran gıdalardan, şeker oranı yüksek, karbonhidrat oranı yüksek (pirinç, makarna, beyaz ekmek, şeker, çikolata gibi şeker oranı yüksek olan gıdalar), baharatlı yiyeceklerden, kızartmalardan, katı yağlardan uzak durmalarında fayda vardır.

Ayrıca bazı cilt hastalıklarında bazı kuru yemişlerde kaşıntıyı şiddetlendirebilir. Örneğin, fıstık, ceviz, fındık, kaju, çiğdem gibi yağlı kuru yemişler kaşıntı şikayeti olan kişilerde kaşıntıyı arttırabilir. Kaşıntının olduğu dönemlerde sebze, meyve, yeşillikler ve beyaz et gibi besinler ile beslenmek daha faydalıdır.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/kasnt-neden-olur-kasnt-nasl-tedavi/

Kaşıntı Neden Olur? Cilt Kaşıntısı Hangi Hastalıklarda Görülür?

Kaşıntının Nedenleri
75 / 100SEO Score

Kaşıntı bazen basit bir alerjiye bağlı gelişirken bazen de ciddi karaciğer hastalığının belirtisi olabilir. Bundan dolayı göz ardı edilmemesi gereken bir belirtidir.

Kaşıntı temelde dört ana nedene bağlı gelişir:

 1. Cilt hastalıkları, cilt yüzeyindeki bir nedenden oluşur (örn: ürtiker,egzema).
 2. Sistemik hastalıkların belirtisi olarak görülebilir (örn: safra tıkanıklığı).
 3. Sinir sistemindeki bozuklukların neden olabilir (örn: multipl skleroz)
 4. Psikolojik durum ile ilişkili gelişebilir.

Kaşıntı farklı nedenlere bağlı ortaya çıksa da, stres ile şikayetlerin şiddetlenmesi ortak olarak görülür.

Deri Hastalıklarına Bağlı Kaşıntı Nedenleri

Derinin kendisinden kaynaklı hastalıklara bağlı gelişen cilt kaşıntılarını kapsar. Toplumda görülen kaşıntıların çoğu bu grupta yer almaktadır. Deri hastalıklarına bağlı kaşıntının en sık nedenleri :

Temas dermatiti: Kontakt dermatit olarak da bilinen bu durum, değişik maddelerin (ilaç,kozmetik,deterjan,metal,bitki…) cilde teması sonrası gelişmektedir. Genellikle maddenin temas ettiği yerde kaşıntının olması beklenir. Saat kordonunun kaşıntıya neden olması buna güzel bir örnektir.

Atopik dermatit: Alerjik egzema olarak da bilinen bu durum, genellikle ailevi alerji öyküsü olan kişilerde görülür. Deri testlerinde birçok maddeye karşı alerji tespit edilir. Şikayetler genellikle bebeklik döneminde başlar, ergenlikte geriler ve erişkin dönemde tekrar ortaya çıkar.

Işığa aşırı duyarlılık: Fotodermatit adı verilen bu durum, güneş ışığına maruz kalınması sonucunda gelişir. Ultraviole ışınların neden olduğu bu durum yaz aylarının başlarında daha sık görülür. Özellikle vücudun güneş gören bölgelerinde; göğüste, kollarda, bacaklarda, el sırtında, yüzde ve burunda kaşıntının eşlik ettiği döküntüler görülür.

Nörodermatit: n simpleks kronikus ismi ile de bilinen bu hastalıkta elin ulaşabildiği vücut bölgelerinde(ense,bacak,kasık gibi) şiddetli kaşıntılar olur. Psikolojik sorunları olan kişilerde olur. Kaşıntının tekrarlamaması için psikolojik durumun düzeltilmesi gerekir.

Staz Dermatiti: Varislere bağlı bacaklarda görülen bir durumdur. Özellikle ayak bileğinin iç bölgesindeki ciltte kaşıntının eşlik ettiği renk değişikliği görülür.

Seberoik Dermatit: Yağ bezlerinin yoğun bulunduğu yüz, burun kenarları, dış kulak yolu, kulak arkası, göğüs ve koltuk altında yağlı kabuklanmalara eşlik eden kaşıntının olması tipiktir.

Sedef: Tipik olarak dirseklerde, dizlerde, kafada saçlı deride kaşıntının eşlik ettiği pullu plaklar şeklinde kendini gösterir.

Mantar Hastalıkları: Erişkinlerde ayaklarda ve kasıklarda, çocuklarda ise saçlı deride ve gövdede sık görülür.

Uyuz: Sarcoples scabie isimli akarın, insan derisi içerisinde kanallar açarak yumurtalarını bıraktığı ve şiddetli kaşıntıya neden olduğu bir hastalıktır.

Parmak aralarında, meme başı çevresinde, genital bölgede, karında, kalçalarda gece boyu yoğun kaşıntı olur. Uyuz bulaşıcı bir hastalık olduğu için aynı evde yaşayan veya aynı ortamı paylaşan bireylere de bulaşır.

Zamanla benzer şikayetler evdeki yada yaşam alanındaki diğer kişilerde de görülür.

Bit enfeksiyonu veya pire ısırması da kaşıntıya neden olur. Özellikle çocuklarda saçlı deride gözle görülebilir.

Ürtiker: Alerjik reaksiyonlar sonucu gelişen, genellikle yuvarlak, sınırları belirgin, çevresi kırmızı, kızarık ve ortası soluk kaşıntılı lezyonlara neden olur. Bazen aylarca devam eden bu durumda, kızarıklıklar günün farklı saatlerinde farklı mekanlarda oluşabilir veya sönebilir.

n Planus: Nedeni tam olarak bilinmeyen kaşıntılı bir deri hastalığıdır. En çok el ve ayak bileklerinde mor renkli kabarıklar ile kendini gösterir.

Kuru Cilt: Özellikle kış aylarında oluşan kaşıntılı, kuru ve pullu deri vardır. Bacaklarda sık görülen bu durumda şikayetler genellikle sıcak ile artar.

Sistemik Hastalıklara Bağlı Kaşıntı Nedenleri

Derinin kendisinden değil de altta yatan sistemik bir hastalığa bağlı vücutta kaşıntı görülür. Cilt hastalıklarına göre daha az görülse de daha ciddi sonuçlar doğurabilir.

 Sarılık:Safra tıkanıklıklarına bağlı ciltte biriken safra asitleri kaşıntıya neden olur. Ciltte, göz akında veya vücutta sararma olması önemlidir. Karın, ağrısı, kusma, ateş eşlik edebilir. Bu sarılık ciddi karaciğer hastalıklarına bağlı gelişmişebilir.

Karaciğer Sorunları: Alkol veya diğer nedenlere bağlı gelişen karaciğer yağlanmasında veya sirozda vücutta kaşıntı görülebilir.

Böbrek Yetmezliği: Özellikle diyaliz hastalarında inatçı kaşıntıya neden olur.

Şeker Hastalığı: Şeker hastalığında vücutta kaşıntı görülebilir.

Tiroid Hastalıkları: Tiroid bezinin yavaş veya hızlı çalışması kaşıntıya neden olabilir.

Hiperparatiroidi: Kalsiyum seviyelerini ayarlayan paratiroid hormonunun yüksek olmasıdır.

Kanserler: Lenf kanserlerinde (Hodgkin Lenfoma), KLL, ve karsinoid tümörlerde görülebilir.

MS (Multipl Skleroz) Hastalığı: Kadınlarda daha sık görülen MS hastalığı aralıklı yoğun kaşıntıya neden olabilir. Ayrıca kollarda ve bacaklarda hissizlik, karıncalanma, halsizlik, görme kaybı, güçsüzlük, baş dönmesi gibi şikayetler eşlik eder.

Kan Yüksekliği: Kanda alyuvar yüksekliği ile kendini gösteren polisitemi vera isimli kan yapımının arttığı hastalıklarda, özellikle sıcak banyo sonrası vücutta kaşıntı görülür.

Demir eksikliği anemisi (kansızlık) kaşıntıya neden olabilir.

İlaçlara Bağlı Kaşıntılar: Bazı ilaçlar çeşitli yollarla kaşıntıya neden olurlar. Örneğin: aspirin,morfin,penisilin, bazı mantar ilaçları, kemoterapi ilaçları.

Psikojenik Kaşıntılar: Psikolojik ve duygusal nedenlerle, deride bir sorun bulunmadığı halde vücutta kaşıntı olmasıdır. Bu durumun psikolojik olduğunu söyleyebilmek için diğer nedenleri ekarte etmek gerekir.

Источник: https://www.saglikbilgi.net/kasinti/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть