Katarakt Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

içerik

Katarakt Ameliyatı Nedir? Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Göz ameliyatı çeşitlerinden katarakt ameliyatı; saydamlığını kaybederek işlevini yerine getirmeyen göz merceğinin cerrahi operasyonla çıkarılıp yerine yumuşak ve katlanabilir suni bir merceğin takılması işlemidir. 

Katarakt görüşte bulanıklık, çift görme, gece görüşünün bozulması gibi işaretlerle kendini belli eder ve zamanla görme yetisi azalır. Hayat kalitesini azaltan bir hastalık olması sebebiyle tedavi edilmesi gerekir. Katarakt hastalığını tedavi eden bir ilaç henüz bulunamamıştır; katarakt sadece cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir.

Günümüzde katarakt cerrahisi oldukça gelişmiştir ve katarakt ameliyatlarında en yaygın kullanılan cerrahi yöntem Fakoemülsifikasyon’dur. Kısaca FAKO yöntemi olarak bilinir. Halk arasında lazerli ve ya dikişsiz ameliyat olarak da bilinmektedir. 

Katarakt Ameliyatı Kimlerde Gereklidir?

Katarakt hastalığının tek tedavi şekli cerrahi yöntemdir. Kimi katarakt hastaları şikayetlerinin çok bariz olmaması sebebiyle katarakt ameliyatını erteleyebilirler. Ancak katarakt ameliyatının acil yapılması gereken durumları da mevcuttur. 

 • Katarakt, kişinin günlük yaşamını aksatacak ve hayat kalitesini düşürecek noktaya kadar ilerlediyse, ameliyat yapılmalıdır.
 • Katarakt tamamen opak hale geldiyse, şişebilir ve göz içinde dağılabilir. Bu gibi bir durumda kalıcı körlüğe kadar giden bir süreç başlayabilir. Kataraktın tamamen olgunlaşması halinde acilen ameliyat edilmesi gerekmektedir.
 • Doğuştan gelen kataraktlarda görme engelleniyorsa da yine acilen ameliyat yapılmalıdır. 

Bu acil durumlar dışında, kataraktın belirtilerini kısmen hisseden hastalar için genellikle acil bir ameliyat önerilmez ancak acil ameliyat gerekmemesi, kişinin yaşam kalitesini düşürmediği anlamına da gelmemelidir. Geceleri araba kullanırken ışıkların dağılması, yolda yürürken tümsek ve çukurların fark edilmemesi, gece lambalarının aşırı soluklaşması vb. belirtiler olduğunda bir an önce doktora gitmekte fayda vardır.

Unutulmaması gereken konu katarakt ilerlediğinde kalıcı göz hasarlarını oluşturacak bazı olaylara sebep olabilir. Katarakt çürüyüp göz içi iltihabını yaratabilir ya da göz tansiyonunu yükseltebilir. 

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Fakoemülsifikasyon yani FAKO yöntemi ile yapılan katarakt ameliyatlarında retinaya 2-3 mm arasında bir kesi atılır ve bu kesiden içeri girilir. Anestezi uygulanmaz, göz damla ile uyuşturulur.

Göz merceğinin gözün diğer tabakasından kolayca ayrılmasını sağlayan “viscoelastik jel” kullanılır ve kataraktlı mercek ultrasonik ses dalgaları yayan bir cihaz tarafından parçalanarak emilir.

Doğal göz merceğinin emilimi tamamlandığında katlanabilir, yeni suni bir mercek yerine takılır. 

FAKO cerrahi yönteminde dikiş atılmamaktadır. Bu sebeple hastanın iyileşme süreci hızla gerçekleşir. Kesinin boyu çok küçük olduğundan gözde yapısal bozulmalara yol açmaz.

FAKO yöntemiyle yapılan katarakt ameliyatları 5 dakika ile 20 dakika arasında bir zaman içerisinde sona erer. Her iki gözün de ameliyatı enfeksiyon oluşma riskinin önüne geçilmesi adına aynı gün yapılmaz.

Bu yöntemle hasta aynı gün eve gider ve kısa zaman içerisinde günlük hayatına geri dönebilir. 

Katarakt ameliyatı sıklıkla yapılan ve başarı yüzdesi yüksek olan bir göz ameliyatı türüdür. Ancak mikro cerrahi gerektiren çok önemli ameliyatlardan biridir. Bu göz ameliyatını yapacak kişinin deneyimli olması, hastanenin gerekli teknolojik altyapısının olması ve kullanılan malzemenin kaliteli olması gerekmektedir. 

Katarakt Ameliyatı Riskli Midir? 

Katarakt ameliyatı cerrahi operasyonlar içerisinde en çok hassasiyet gerektiren operasyonlardan biridir. Her cerrahi operasyon gibi riskleri mevcuttur. Ancak bu kadar kritik bir göz ameliyatı olmasına rağmen başarı oranı çok yüksektir. Günümüzde katarakt cerrahisi çok gelişmiştir. Minimal kesilerle, dikişsiz olarak yapılmaktadır. 

Göz ameliyatlarından biri olan katarakt ameliyatı günümüzde sıklıkla yapılan bir ameliyattır. Uzman cerrahlar tarafından yapılan katarakt ameliyatları sonrasında hastalar günlük hayatlarına hızla dönerler hatta operasyonun kısa sürmesi, anestezi uygulanmaması ve hastanın acı çekmemesi sebebiyle başarılı geçen operasyonlardan sonra bu ameliyatı küçümserler. Bu tamamen doktorun başarısıdır. 

Unutulmamalıdır ki katarakt ameliyatı konusunda uzman doktorlar tarafından, kaliteli malzemeler ve son teknoloji kullanılarak, steril bir ortamda yapıldığı takdirde oldukça güvenlidir. Bu yüzden katarakt ameliyatı için doktor ve hastane seçimi çok önemlidir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası

Başarılı geçen bir katarakt ameliyatı sonrası görme probleminiz çok büyük ölçüde kalmayacaktır. Ameliyat olduğunuz gün ve ertesi günü kullanılan damlaların da etkisiyle katarakt ameliyatı sonrası bulanık görme sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Ancak ikinci gün itibariyle geçmeye başlayacaktır. 

Katarakt ameliyatı sonrası hastanın görüşünün tam olarak düzelmesi ve maksimum seviyeye ulaşması yaklaşık 3-4 haftalık bir zaman alacaktır. Başarılı bir iyileşme süreci için; katarakt ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli, nelerden kaçınılmalı gibi soruların yanıtları doğru bilinmelidir. 

Katarakt Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 • Katarakt ameliyatı sonrası hastanın hafif beslenmesi ve dinlenmesi gerekir. İlk üç gün kesinlikle alkol kullanmamaya özen gösterin.
 • Verilen ilaçların kullanımını aksatmayın. Damla tedavisine ameliyattan 4 saat sonra başlamak gerekir. Birden fazla damla verilmesi durumunda, damlalar arası 5 dakika beklemelisiniz.
 • Katarakt ameliyatı sonrası dayanılmayacak ölçüde bir ağrı yaşanmaz ancak kişi ağrı kesici kullanma ihtiyacı duyuyorsa kullanabilir. Ancak doktora danışmalıdır.
 • Ameliyattan 1-2 hafta geçinceye kadar ağırlık kaldırmaktan kaçının
 • Gözünüze su kaçmayacak şekilde ameliyatın ertesi günü duş alabilirsiniz, ancak gözünüzü bir hafta ıslatmamaya özen gösterin.
 • Katarakt ameliyatı olunan ilk gün kesinlikle araç kullanılmamalıdır.
 • Katarakt ameliyatı sonrası gözünüzü baskı ve darbelerden korumaya özen gösterin
 • İlk gün bulanık görme gibi şikayetlerinizin olması normaldir, yürürken dikkat etmeli mümkünse yardım almalısınız.
 • Katarakt ameliyatı sonrası enfeksiyon oluşmasını önlemek adına steril ortamlarda kalmaya dikkat edin, ameliyat günü elinizi gözünüze yanaştırmayın mümkünse dışarı çıkıp mikroplara maruz kalmayın.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Şikâyetler

Günümüzde katarakt cerrahisi oldukça gelişmiştir. Başarı oranı da bir hayli yüksektir.  Nadir de olsa katarakt ameliyatı sonrası sorunlar yaşanabilmektedir. 

 • Kornea Bulanıklaşması: Başarısız geçen katarakt ameliyatı sonrası ödem oluşumu sebebiyle gözlerde kızarıklık ve ağrı olur. Sebebi kornea içine sıvı birikmesidir. Eğer hasta birden fazla cerrahi operasyon geçirmişse kornea arkasındaki tabaka zarar görebilir. Zamanla iyileşme olasılığı yüksektir. Ancak kornea nakli de gerekebilir. 
 • Enfeksiyon: Katarakt ameliyatı sonrası enfeksiyon oluşumu nadiren görülür. Steril olmayan ortamlarda geçekleşen ameliyatlarda hasta enfeksiyon kapar ve bu enfeksiyon zamanında tedavi edilmezse katarak ameliyatı sonrası görme kaybı oluşabilir. 
 • Gözde kanlanma: Katarakt ameliyatı sonrası gözde kanlanma ve kızarıklık oluşumu sıklıkla görülür. Bunun sebebi ameliyat esnasında gözün dış tabakasına temas edilmesidir ve bölgeseldir. 
 • Göz içi basıncın yükselmesi: Ameliyat sırasında kullanılan ilaçlara bağlı olarak görülen sorunlardan biridir. Genellikle zaman içerisinde düzelir. Eğer düzelmezse düzenli doktor kontrolü gerekmektedir.

Katarakt hakkında daha detaylı bilgi için Katarakt Nedir, Katarakt Sebepleri, Belirtileri ve Tedavisi makalemizi okuyabilirsiniz.

Источник: //www.safahastanesi.com.tr/saglik-kosesi/Katarakt-Ameliyati-Nedir-ve-Nasil-Yapilir-Katarakt-Ameliyati-Sonrasi

Katarakt Ameliyatı – Sıkça Sorulan Sorular

Katarakt Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Katarakt, normalde net ve şeffaf olan göz merceğinin bulanıklaşmasıdır. Göz merceğinin bulanıklaşması ışığın retinaya geçişini engeller, bu da görme problemlerine neden olur. Katarakt, yeni oluşan bir doku veya tümör değildir.

Kataraktın birçok nedeni olabilir; ancak genellikle neden ilerleyen yaştır. Diğer nedenler arasında göz alınan darbe, kronik göz hastalıkları ve diyabet gibi diğer tıbbi durumlar sayılabilir.

Katarakt gelişimini hızlandırabilen bazı ilaçlar vardır. Katarakt görme azalmasına neden olabilir, ancak gelişmesi genellikle aylar ya da yıllar alır. Görme ciddi şekilde bozulursa, cerrahi tedavi önerilir.

 Neyse ki, katarakt cerrahisi genel olarak güvenli ve etkili bir tedavidir.

Katarakt bulguları nelerdir?

 • Sisli, bulanık yada perdeli görme
 • Işığa ve yansımaya karşı duyarlılık artışı
 • Gece görüşün azalması
 • Hareler görme
 • Gözlük numaralarının sık sık değişmesi
 • Çift görme
 • Renkleri eskisi gibi canlı görememe

Katarakt önlenebilirmi?

Katarakt genellikle ilerleyen yaşla birlikte görülür. Kataraktların net bir nedeni olmasa da sağlıklı dengeli beslenme, güneşten korunma ve sigara içmekten kaçınma katarakt gelişimini yavaşlatabilir.

Katarakt nasıl alınır?

Cerrahi, katarakt tedavisinde tek etkili tedavi yöntemi cerrahidir. Katarakt ameliyatı çok yaygın yapılan, göz içerisindeki bulanıklaşmış merceğin alındığı bir ameliyattır. Göz içerisindeki mercek görüntünün retinada odaklanmasını sağlar. Ameliyatda katarkt alınarak yerine göz içi lens (GİL) adı verilen yapay mercek yerleştirilir.

Ameliyat genellikle acil değildir aylarca veya yıllarca ertelenebilir. Gözlük ve kontaklar, ameliyat zamanı gelene kadar gözlük hastanın görmesine yardımcı olabilir.
Ameliyatın zamanlaması, katarakta bağlı görme kaybının hastanın yaşam kalitesini, günlük fonksiyonlarını etkileme düzeyine göre belirlenir.

Katarakt ameliyatında dikiş gerekirmi?

Katarakt ameliyatındaki güncel gelişmeler sayesinde artık dikişler zorunlu değildir. Ameliyatlar dikiş gerektirmeyen daha küçük kesilerden gerçekleştirilebilmektedir. Bununla birlikte, bazen dikiş gerektiren ameliyatlar gerekebilmektedir. Ameliyatınızdan önce tıbbi durumunuzu değerlendirerek sizin için mümkün olabilecek en iyi tedavi planına karar verimekteyiz.

Nasıl bir sonuç beklemeliyim?

Katarakt ameliyatından sonra, hastalarımız görmelerinde gün içerisinde düzelme bekleyebilirler.  Hastanın gözünde başka bir sorun yok ise %70 veya daha iyi bir görme düzeyine ulaşabilir. Ameliyattan sonra bazen okuma gözlüğü gerekebilir.

Gözüm için en iyi göz içi merceği hangisidir?

Üç odaklı – Akıllı Lens

Doktorlarımız katarakt ameliyatı için üç farklı göz içi lens kullanmaktadır: standart tek odaklı göz içi lens, torik (astigmatı düzelten) göz içi lens veya multifokal göz içi lens. Muayeneniz esnasında sizin için en uygun seçeneğin hangisi olduğunu ayrıntılı bir şekilde konuşacağız.

Ameliyatlarımızda, en güncel ve gelişmiş mercek alternatiflerini sunuyor  ve her bir hastamızın ihtiyacına göre kişiselleştirebiliyoruz.

“İğnesiz, bandajsız” katarakt ameliyatı ne anlama geliyor?

Geçmişte, katarakt cerrahisi, genel anestezi altında, hastanede yatırılarak yapılan bir tedaviydi.

Şimdi, topikal anestezisi göz damlası, gözün iğne ile uyuşturulması yerine göz damlası kullanılark topikal anestezi altında uygulanmaktadır. Göz damlası ile anestezi uygulaması,  iğnenin istenmeyen risklerini, kanama, morarma ihtimalini azaltır. Ayrıca hastalarımıza ameliyat esnasında rahatlamalarına yardımcı olmak için IV bir yatıştırıcı verilir.

Topikal anestezinin avantajları nelerdir?

Topikal anestezinin avantajları şunları içerir:

 • Ameliyat süresi kısalır
 • Hasta açısından daha konforludur
 • Hastayı endişelendiren iğne kullanılmaz
 • Göz kaslarında paralizi olmaz ve görme neredeyse hemen açılır.
 • Kanama, görme siniri hasarı veya göz perforasyonu gibi muhtemel komplikasyonlar önlenir
 • Anesteziye bağlı allerji reaksiyonu ihtimali azalır
 • Konvansiyonel iğne anestezisinden sonra görülebilen baş ağrıları önlenir.
 • Hastaların ameliyattan sonra gözlerini  kapatmalarına gerek kalmaz

“Dikişsiz” katarakt ameliyatı mümkünmü?

“Dikişsiz” katarakt ameliyatı hastalarımızın çoğu için mümkündür. “Dikişsiz” katarakt cerrahisinin faydaları şunlardır:

 • Dikişsiz, küçük kesi kendiliğinden iyileşir
 • Ameliyattan hemen sonra görme hızla düzelir
 • Ameliyatın neden olduğu astigmat olasılığı düşüktür
 • Hastalarımızın hissettiği rahatsızlık varsa bile minimaldir

Hastaların çoğunluğu “dikişsiz” cerrahiden memnun olur, ancak tüm hastalar bunun için uygun değildir. Ameliyat öncesinde tıbbi geçmişinizi dikkatle inceleyerek sizin için en uygun yöntemi belirleyebiliriz.

Katarakt tedavisinde tek seçenek ameliyatmıdır?

Birçok kişi katarakt ameliyatı olana kadar aylarca hatta yıllarca bekleyebilmektedir. Katarakt ameliyatı zamanlaması hastanın daha iyi görme kalitesi isteğine bağlıdır. Katarakt günlük yaşantınızı etkilediğinde cerrahiyi düşünmenizi öneririz.

Katarakt ameliyatı ağrılımıdır?

Doktorunuz size rahatlamanız için ilaç verecektir ve Lokal anestezi ile gözünüzü uyuşturacaktır; Bu nedenle, ameliyat esnasında rahatsızlık hissetmezsiniz.

Ameliyat esnasında uyutulacakmıyım?

Ameliyat oldukça kısa sürdüğünden genel anestezi gereksizdir. Doktorunuz gözünüzü lokal anestezi ile uyuşturacak, ameliyat esnasında uyanık kalacaksınız.

Gözüme yerleştirilecek mercek uygun olmaz ise değiştirilebilirmi?

Göze yerleştirlen merceğin uygun olmama ihtimali çok düşüktür. Ancak yinede bu durum söz konusu olacak oursa göz içi lens değiştirilebilir. Doktorunuza bu durumu danışabilirsiniz.

GİL nedir?

GİL, göz içi lensi anlamına gelir. Bulanıklaşmış doğal lensiniz ameliyat esnasında GİL ile değiştirilir.

Katarakt ameliyatının riskleri nelerdir?

Her cerrahide, riskler söz konusudur. Katarakt ameliyatı riskleri arasında enfeksiyon, retina dekolmanı, göz basıncı artışı, ilaç reaksiyonları ve görme değişikliği bulunur. Ameliyatınızdan  önce riskleri doktorunuzla konuşabileceksiniz.

Katarakt ameliyatından sonra herhangi bir yakınmam olurmu?

Yaygın yakınmalar arasında gözde ağrı, kızarıklık, batma ve ışığa hassasiyet sayılabilir. Bunlar genellikle ameliyattan birkaç gün sonra kaybolur. Ayrıca, gözde kamaşma, ışık çevresinde hare ve bulanık görme sorunu yaşayabilirsiniz.

Bu yan etkiler gece araç kullanırken veya düşük ışık altında çalışırken belirli bir süre zorluk yaratabilir; ancak zamanla kaybolur.
Aşırı derecede ağrı, görme kaybı veya bulantı kusma sorunu olursa derhal bizimle iletişime geçmelisiniz.

Ameliyata kendi aracımla gelip gidebilirmiyim?

Hayır, ameliyattan önce veya sonra kendiniz araç süremezsiniz. Ayrıca günün geri kalanındada araba kullanamazsınız. Doktorunuz, ertesi günkü kontrolünüzde ne zaman araç kullanmaya başlayabileceğinize karar verecektir.

Ameliyattan önce yemek yiyebilirmiyim?

Ameliyattan 8 saate öncesine kadar katı yiyecekler ve 3 saat öncesine kadar sıvı gıdalar tüketebilirsiniz.

Aspirin almayı bırakmalımıyım?

Çoğunlukla, aspirin almaya devam edebilirsiniz. Bununla birlikte, bazen bir hafta önce aspirin almayı bırakmanızı isteyebiliriz. Aspirin kullanıyorsanız doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Ne zaman banyo yapabilirim?

Hastalarımız ameliyattan sonraki gün duş alabilir. Bununla birlikte, göze doğrudan su temasından kaçınmalısınız.

Her iki gözümden bir seferde ameliyat olabilirmiyim?

Aynı anda her iki gözden ameliyat önermeyiz. İkinci gözünüzün katarakt ameliyatı, birinciden bir veya iki hafta sonra yapılması uygun olacaktır.

Ameliyattan sonra gözlük kullanmam gerekecekmi?

Bu, hangi lensi tercih ettiğinize bağlıdır. Geleneksel tek odaklı lens seçen çoğu hastamız ameliyatdan sonra uzak gözlüklerine ihtiyaç duymaz ancak yakın gözlük camlarına ihtiyaç duyar. Astigmatı düzelten tek odaklı Torik bir lens seçerseniz, yine yakın okuma gözlüklerine ihtiyacınız olur. Çok odaklı (Multifokal, Trifokal) lens seçerek, gözlüklerden kurtulma seçeneğine sahip olursunuz.

Aynı zamanda sarı nokta hastalığım varsa?

Bazı cerrahlar, katarakt cerrahisinin maküla dejenerasyonunu olumsuz etkileyebileceğine inanmaktadırlar. Bununla birlikte, birçok cerrah ise katarakt cerrahisinin makula dejenerasyonu üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını düşünmektedir.

Ağır maküler dejenerasyon (YBMD) ve hafif kataraktlı hastalar katarakt cerrahisinden genellikle fayda göremezler.Dahası, katarakt ameliyatından sonra, YBMD olan bazı hastalar eskisinden daha kötü gördüğünden yakınabilir. Bunun nedeni, katarakt ilerlerken YBMD’nin de aynı zamanda kötüye gitmesi olabilir.

Katarakt görmede bozulmaya neden olurken, hasta merkezi görmesindeki değişiklikleri fark etmemiş olabilir.

Sizin için en uygun tedavi planına kara vermek için doktorunuzla konuşmalısınız.

Источник: //ilkerbicer.com/katarakt-ameliyati-sikca-sorulan-sorular/

Katarakt Ameliyatı Fiyatları 2018

Katarakt Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Katarakt Ameliyatı Fiyatları ve Katarakt Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde katarakt ameliyatı geçirecek olan bir çok kişi öncelikle bu operasyonun ücretini merak etmektedir. Katarakt ameliyatı fiyatları ve katarakt ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi vermeden önce kısaca katarakt nedir? Nasıl oluşur ve tedavisi nasıldır? bunlara bakalım.

Katarakt nedir, nasıl oluşur, belirtileri nedir?

Her insanın gözünde saydam bir mercek bulunur. Bu mercek sayesinde uzağı ve yakını net görürüz. Yaş ilerledikçe gözün içindeki bu doğal mercekte bazı değişiklikler meydana gelir. Kırklı yaşlardan sonra bu saydam mercek deforme olarak yakını gördürme özelliğini kaybeder. Daha sonraki yaşlarda ise saydamlığı da giderek bozulur ve mercek bulanıklaşır, buzlu cam görünümü alır.

Katarakt adını verdiğimiz bu safhada hastaların görüntüsü artık bozulmuştur, uzakta ve yakında net görüntü kaybolmuştur. Bu durum göz numarasıyla ilgili olmadığı için gözlük dahi değiştirilse netlik oluşmaz. Bazı hastalar ise patolojik olarak yakını daha iyi görmeye başlarlar,uzak görüntüleri tamamen bulanıklaşır.

Katarakt gelişirken her kişide farklı görsel yakınmalar ortaya çıkabilir.

Yakını gözlüksüz okuyamayan kişi ellili yaşlarında yakını artık gözlüksüz de görebiliyorsa ve uzak görüşü bozuluyorsa katarak gelişiyor demektir. Yalnız katarakt sadece ileri yaşlarda ortaya çıkmaz. Genç hastalarda da özellikle kortizon ve benzeri ilaçların uzun süreli kullanımı söz konusu olduysa ortaya çıkabilir.

Yeni doğan bebeklerde dahi gözlerde katarakt izlenebilmektedir, ama en sık altmışlı yaşlardan sonra görülmektedir. Kimi hastada görme bulanıklığı şeklinde semptom verir. Bazılarında sadece ışığa aşırı duyarlılık ve ışıkta gözün yoğun kamaşması şeklinde şikayetlere yol açabilir.

Tüm bu faktörler katarakt ameliyatı fiyatları konusunda belirleyici olabilmektedir.

Katarakt nasıl teşhis edilir?

katarakt ameliyatı fiyatları

Kataraktın teşhisi son derece kolaydır. Göz muayenesi esnasında özel bir aletle gözle bakıldığında direk olarak görülebilir.

En önemli konulardan biri de hastada görme azalmasına neden olan tek konunun katarakt olup olmadığının tespitidir. Bunun için ilave bazı tetkikler yapılır, göz bebeği büyütülerek gözün arka kısmına bakılır.

Gözün ön yüzeyinde veya arka tabakalarında farklı sorunların katarakta eşlik edip etmediği tespit edilir.

Katarakt hızlı mı ilerler? Ne zaman müdahale gerekir?Kataraktın oluşum hızı da kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Başlangıç seviyesindeki bir katarakt bazı hastalarda yıllarca hiçbir değişiklik göstermezken, bazı hastalarda aylar içerisinde gözü tamamen kapatacak boyuta ilerleyebilir. Kataraktın tek tedavi yolu cerrahidir, cerrahi dışında herhangi bir damla veya ilacı yoktur.

Katarakt ameliyatı için en iyi zamanlama hastanın şikayetlerinin olgunlaşmaya başladığı dönemdir. Katarakt ne çok fazla erken dönemde, ne de bekletilerek geç bir dönemde ameliyat edilmelidir. Bekletilmiş sert kataraktlar cerrahi açıdan her zaman daha fazla risk taşıyan kataraktlardır .

Katarakt ameliyatı fiyatları kataraktın yoğunluk derecesine göre de farklılık gösterebilmektedir.

katarakt ameliyatı fiyatları 2018

Katarak ameliyatı öncesinde hangi hazırlıklar yapılır?

Gözde katarakt tespit edildikten sonra görmeyi azaltan farklı sebeplerin de olabileceği düşünülerek bazı göz tetkiklerinin yapılmasında fayda vardır. Özellikle görme merkezinin ve görme sinirinin sağlık durumu son derece önemlidir. Göze takılacak olan merceğin özelliğini belirlemede de bu dokularının sağlık durumu belirleyicidir.

Göz bebeği büyütülerek göz arkasına bakılır. Eğer katarakt çok yoğun ve bu nedenle göz arkası izlenemiyorsa ultrasonografi yardımıyla göz arkası dokular incelenir. Tüm bu inceleme ve tetkikler sonrasında gözün içine takılması gereken merceğin cinsi belirlenir ve mercek numara ölçümü yapılır.

Artık hasta katarakt  ameliyatına hazır durumdadır.

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?Katarak ameliyatı lokal anestezi ile yapılır. Hastanın bayıltılması veya genel anestezi verilmesi gerekmez.

Ancak çok özel durumlarda, örneğin hasta çocuksa veya aşırı panik atak yaşayan biriyse  o taktirde genel anestezi de uygulanabilir. Genel anestezi ile yapılan katarakt ameliyat fiyatı lokalle yapılandan daha yüksektir.

Normal şartlarda göz damla ile uyuşturulur, operasyon esnasında veya sonrasında herhangi bir şekilde ağrı acı hissedilmez.

Katarak ameliyatında hangi süreçler yaşanır?

Gözün uyuşmasıyla beraber yaklaşık 10 dakika sürecek operasyon başlar. İki göz aynı anda operasyona alınmaz, iki göz arasında birkaç gün veya bir iki hafta beklenebilir.

Kataraktlı mercek Fako adı verilen ileri teknolojik bir sistemle gözden uzaklaştırılırken aynı yere göz içi lensi takılır.

Tamamen kapalı sistem çalışıldığı için operasyon bitiminde göze herhangi bir dikiş atılması gerekmez.

Katarakt ameliyatında gözün içine takılacak merceğin seçimi nasıl olmalıdır?

katarakt ameliyatı fiyatları

Katarakt ameliyatı esnasında bulanıklaşmış kataraktlı mercek gözden alınır. Onun yerine ömür boyu saydam kalacak ve göz numarasının sabitleyecek yeni bir mercek takılma zorunluluğu vardır.

Mercek takılmadan katarak ameliyatı olmaz. Operasyon öncesinde hastanın ve doktorun göze takılacak merceğin cinsi ile ilgili ayrıntılı konuşmuş olmaları ve mutabık kalmış olmaları gerekmektedir.

Çünkü farklı mercek seçenekleri söz konusudur.

Her mercek türünün farklı bir fiyatı olabileceği için katarakt ameliyat fiyatları mercek cinsine göre farklılık gösterebilir. Eski dönemlerde sadece tek bir seçenek vardı. Göz içine takılan mercek sadece tek odaklı olabiliyordu. Hasta katarakt ameliyatı sonrasında hem uzak hem de yakın için mutlaka gözlük takmak zorundaydı.

Mercek teknolojisindeki gelişmeler ile beraber artık ileri nesil akıllı lensler çıktı. Bu çok odaklı mercekler sayesinde hastanın ameliyattan sonra gözlüksüz bir şekilde uzak ve yakını görebilmesi artık mümkün oldu. Akıllı lensler bir nevi gözlük görevi gören göz içi mercekleridir.

Akıllı lens takılan gözler katarakt ameliyatı sonrasında bir daha gözlük ihtiyacı hissetmezler.

Katarakt ameliyatısonrası ilk saatler ve ilk gece nasıl geçer?

Katarakt ameliyatı başarılı bir şekilde sonlandırıldıktan sonra ameliyat edilen göz bir bandajla kapatılır ve gece boyu göz kapalı kalır. Normal şartlarda katarakt ameliyatı sonrası bu süreç tamamen ağrısızdır hastanın herhangi bir yakınması olmaz. Hasta kendisine tarif edilen göz damlalarını kullanmaya aynı gece başlar.

Katarakt ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

Katarak operasyonu geçiren hastanın hemen ertesi günkü ilk gün kontrolü son derece önemlidir. Belki de tüm kontroller içerisindeki en önemli kontrol günü bu ilk gün olanıdır. Katarak ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken şeylerin başında bu ilk gün kontrolüne gelmek gelir.

İlk gün göz içinde bir reaksiyon olup olmadığına, merceğin yerli yerinde duruyor olup olmadığına bakılır. Gözde herhangi bir enfeksiyon söz konusu olup olmadığına bakılır. Bu konular sonraki süreçlerin sağlıklı ilerleyebilmesi için son derece önemlidir. Hasta sonraki bir ay boyunca birkaç farklı göz damlası kullanacaktır. Bunlar hastaya doktor tarafından tarif edilir.

Normal şartlarda hastaya bir hafta, bir ay ve üç ay sonraya rutin kontrol tarihleri verilir.

Katarakt ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken diğer hususlar nelerdir?

katarakt ameliyatı fiyatları

Katarakt ameliyatı sonrası günlerde gözün hijyen durumuna dikkat etmek en önemli konudur. Tarif edilen damlaların düzgün bir şekilde saatinde damlatılması, elin göze gitmemesi, gözün ovalanmaması önemli başlıklardır.

İki üç gün içerisinde duş banyo yapılabilir, yüz rahatlıkla yıkanabilir. Bandajın açıldığı ilk gün görme belki biraz bulanık olabilir ancak sonraki birkaç gün içerisinde görmek oldukça açılır ve netlik kazanır.

Diğer gözün de ameliyatı bittikten sonraki  birkaç gün içinde hasta rahatlıkla araç kullanabilir. Katarakt ameliyatı sonrası dönemde ilk birkaç hafta genel olarak tozlu ortamlarda, sigara dumanlı ortamlarda bulunulmaması gerekir.

Yaz dönemi ise mutlaka güneş gözlüğü kullanılması gerekir. Ameliyattan sonra 15- 20 gün kadar denize girilmemesi veya girilecekse de yüzücü gözlüğü kullanılması tavsiye edilir.

Katarakt Ameliyatı Fiyatları

Hastaların en çok merak ettiği konuların başında katarakt ameliyatının fiyatı gelmektedir. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki bu fiyatlar değişkendir. Hastaneye göre, kuruma göre kullanılan merceğin cinsine göre farklılıklar gösterir.

Devlet hastanelerinde ve devlet kurumlarında katarak ameliyatı ücretsiz bir şekilde yapılırken bu esnada genellikle tek odaklı standart katarak mercekleri kullanılır. Ameliyattan  yaklaşık bir ay sonra hastaya uzak ve yakın gözlükleri yazılır.

Akıllı lens takılan merkezlerde ise kullanılan multifok al merceğin cinsine göre katarakt ameliyat fiyatı değişkenlik gösterebilmektedir.

Bu yüzden hastanın ameliyatını gerçekleştirecek merkezin kalitesi, teknolojik donanımı, göz cerrahlarının deneyimi katarakt ameliyat fiyatını direk olarak etkileyen faktörlerdir. Akıllı lens ameliyatı  veya katarak ameliyatı olacak hastaların mutlaka gitmeyi düşündükleri merkezin şartlarını telefonla öğrenebilirler.

Veya bizzat giderek önceden öğrenmelerinde fayda vardır. Çok farklı hastane statüsü  ve farklı mercek cinsleri olduğu için katarak ameliyatına tek bir fiyat vermek olanaksızdır. Buna bir de kataraktın ağırlık derecesi etki etmektedir.

Bekletilmiş ağır vakalar operasyonel teknik açısından zorlayıcı vakalardır ve fiyatları normal kataraktlara göre daha fazla olabilmektedir.

Sizde de katarakt problemi varsa ve katarakt ameliyat fiyatları ile ilgili ve katarakt ameliyatı sonrası süreçle ilgili ve katarakt ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili  ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız web sitemizi ziyaret edebilir, bize telefon ve email ile ulaşabilirsiniz. İletişim sayfamızı ziyaret edin.

Источник: //akinakyurt.com/katarakt-ameliyati-fiyatlari-2018.html

Katarakt Ameliyatı Olduktan Sonra Tedavi ve İyileşme Süreçleri

Katarakt Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Katarakt ameliyatı ne kadar sürer? Operasyondan sonra iyileşme süreci kaç gündür? Kaç çeşit ameliyat türü vardır? Kataraktın herhangi bir riski var mıdır?

Katarakt ameliyatı iyileşme süreci bakımından en kısa vadeli operasyonlar arasındadır. Günümüz teknolojisi ve uzman doktorlar sayesinde yarım saatlik bir operasyon sonucunda tüm görme kusurlarınız ortadan kaldırılabilir.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt ameliyatı korkulacak bir operasyon olmayıp üç farklı şekilde uygulanabilir. Hastanın tercihinin de ön planda tutulduğu bu yöntemler hastanın uyutulmasına bağlı seçenekler içerir.

 1. Genel Anestezi
 2. Lokal Anestezi
 3. Damla

Genel anestezi hastanın tamamıyla uyutulması yoluyla uygulanır. Fakat günümüzde pek tercih edilen bir metot değildir. Lokal anestezi ise özel bir damla yardımıyla aynı etki sağlanabildiğinden uygulanmamaktadır. Sık kullanılan metot ise üçüncü sıradaki Damla ile göze verilen anestezi etkisidir. Ağrı ve sızı çekmeden Katarakt ameliyatı yapılabilmektedir.

Bu aşamada farklı operasyon türleri uygulanabilir. Gözünüzün yapısı, katarakt için açılacak kesi, yerleştirilecek mercek ve sağlık durumunuz bunu belirleyebilir. Gözünüzün mercek çevresinde yer alan zara ulaşılarak yerleştirilecek mercek sayesinde Katarakt ameliyatı sonrası bulanık ya da tortulu görme şikâyetiniz son bulacaktır. Uygulanan operasyonlar ise şu şekilde sıralanır.

Ameliyat türü Uygulama İyileşme süresi
İntrakapsüler Cerrahi Genel Anestezi Aylar Sürebilir
Ekstrakapsüler Cerrahi Lokal Anestezi 8-10 Hafta
Fakomülsifikasyon Göz damlaları ile Anestezi 48 saat

Katarakt Ameliyatı Sonrasında Nasıl Bir Süreç Yaşanıyor?

Bu aşamada Katarakt ameliyatı kaç günde iyileşir sorusunu sıklıkla duyabiliriz. Ancak öncelikle hangi yöntemin uygulandığını bilmek gerekir. Örneğin Ekstrakapsüler cerrahi ile yapılan bir operasyonda hastanın korneasına mikronluk kesiler ve dikişler yapılır. Haliyle dikişler vasıtasıyla minimum 10 haftalık bir iyileşme süreci vardır.

Ancak günümüzde donanımsal anlamda yüksek teknolojiye sahip olan klinikler ve uzman doktorlar Fako yöntemini kullanmaktadır. Fakomülsifikasyon yöntemiyle yapılan Katarakt ameliyatı sonrasında iyileşme süreci saatlerle ifade edilebilir. Kesinlikle anesteziye başvurulmadan hastanın günlük yaşamında öğle yemeği arasında uygulanabilecek bir operasyondur.

Operasyon tamamlandığında yalnızca tedbir amacıyla gözün üzerine bir bandaj koyulur. Bu bandaj süresi ise 24 saati geçmez. Bir hasta Katarakt ameliyatı sonrası hemen gözündeki bulanıklığın gittiğini fark eder. Fakat tam randıman alınabilmesi için 48 saat sonra muayene edilir.

Yani en geç 2 gün içerisinde gözünüz Katarakt rahatsızlığıyla hiç tanışmamış kadar net görecektir. Katarakt sonrası göz ne zaman iyileşir diye merak edenler için Fako yöntemi en ideal seçenektir.

Ağrısız Katarakt ameliyatı sonrası iyileşme süresi herhangi bir komplikasyon görülmediği takdirde 48 saat ile sınırlıdır.

Katarakt Ameliyatının Riski Var Mı?

Katarakt ameliyatı kaç günde iyileşme belirtilerini tam anlamıyla gösterir sorusunun cevabını verdik. Fakat gözünde bulanık ve tortulu bir vizyon bulunan hastaların en büyük endişesi risk faktörüdür. Ameliyattan sonra oluşabilecek komplikasyonlar ya da olası bir enfeksiyon riski, görüş kaybı, daha ciddi bir göz problemi olup olmayacağını merak ederler.

İlk olarak Katarakt ameliyatından sonra diğer operasyonlara göre çok daha kısa sürede sağlığınıza kavuşacağınızı belirtmek gerek. Ancak bunun en temel formülü donanımı yüksek bir hastanede uzman bir kadroya operasyonunuzu yaptırmaktan geçiyor. Biraz daha ucuz olduğu için tam teşekküllü bir hastaneyi tercih etmezseniz olası sorunlarla karşılaşma ihtimalinizi arttırmış olursunuz.

Uygun koşulların sağlanmadığı, yetersiz ekipman ve teknolojinin kullanıldığı, alanında uzman doktorların girmediği Katarakt ameliyatları iyileşme süreci bakımından büyük sorunlar doğurabilir.

Katarakt operasyonu sonrası iyileşme sürecinde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır.

 • Operasyon sonrası gözünüz için 3 ile 4 hafta aralığında ilaç kullanmanız gerekecektir.
 • Katarakt ameliyatı sonrası hastaneden çıktıktan bir gün sonra kontrole gitmeniz gerekir.
 • Gözünüze sıvı teması olmadığı sürece ameliyattan bir gün sonra duş alabilirsiniz.
 • Gözlerinizi ovuşturmamaya özen göstereceğiniz kısa bir süreç geçireceksiniz.
 • Ameliyatın ardından ağır kaldırmamaya, tozlu ortamlara girmemeye, gözünüzün üzerine yatmamaya, darbe almamaya ve nesnelerin temasını önlemeye özen göstermelisiniz.

Kaynaklar

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: //gozebak.com/katarakt-ameliyati-kac-gunde-iyilesir.html

Katarakt Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Katarakt Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Yaşın ilerlemesi, göze alınan darbeler, metabolik rahatsızlıklar ve anne karnındayken geçirilen hastalıklar gibi farklı nedenlerle doğal göz merceğinin saydamlığını yitirmesi katarakt hastalığı olarak tanımlanır.

Görüşte bulanıklık, gece görmede zorlanma, görüşte çiftlik, baş ağrısı, gözlük numaralarında ani değişimler ve ışık hassasiyeti gibi farklı belirtilerle ortaya çıkan katarakt; günlük hayatı etkisi altına aldığında katarakt ameliyatının yapılması seçeneği ön plana çıkar.

Teknolojinin gelişmesiyle yapılmaya başlayan lazerle katarakt ameliyatları; katarakt ameliyatından sonrası problemler yaşama riskini düşürmektedir. Hastanın konforunu arttıran bu ameliyatlar sırasında saydamlığını yitiren göz merceği yapay mercek ile değiştirilir.

Katarakt Ameliyatı Nedir?

Saydamlığını yitiren ve görme bozukluklarına yol açan doğal göz merceğinin; cerrahi işlemlerle yapay, katlanabilir ve saydam göz mercekleriyle değiştirilmesi operasyonu “katarakt ameliyatı” olarak adlandırılır. Kataraktın derecesi yükseldiğinde ve gün içerisinde hayatı kısıtlanmaya başladığında katarakt ameliyatının yapılması seçeneği üzerinde durulur.

Katarakt ameliyatı sırasında yaygın olarak FAKO yani Fakoemülsifikasyon yöntemi kullanılır. Son dönemde teknolojinin hızla evrilmesiyle birlikte Femtosaniye lazerli katarakt cerrahisi de uygulanmaya başlanmıştır.

Katarakt Ameliyatı Tehli mi?

Katarakt hastalığının görülme sıklığının artması ve katarakt cerrahi operasyonlarının çoğalmasıyla katarakt ameliyatları basit operasyonlar olarak düşünülmeye başlamıştır. Ancak katarakt ameliyatı uzmanlık ve teknolojik hakimiyet gerektiren hassas bir cerrahi işlemdir.

Katarakt ameliyatı uzmanlar tarafından gerçekleştirildiğinde başarı oranı çok yüksektir ve katarakt ameliyatı olanlar katarakt ameliyatı sonrası hızla iyileşirler.

Katarakt ameliyatında önemli olan uygun steril standartlarına sahip ortamlarda uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirildiğinde güvenli operasyonlar arasında yer alır. Her ameliyatta olduğu gibi cerrahi riskler barındırır fakat uzman ve hastane seçimi doğru yapıldığı takdirde katarakt ameliyatı riskleri minimize edilebilir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası

Katarakt ameliyatı sonrası hasta kontrolleri yapıldıktan sonra taburcu edilir; beklenmedik bir durum olmadığı takdirde hastanın hastanede kalması gerekmez. Göz bandajla kapanır ve enfeksiyon oluşumu mümkün olduğunca engellenir. Verilen göz damlaları uzmanların direktiflerine göre damlatılır, düzenli bakım yapıldığı takdirde kişinin ameliyat sonrası konforu hızla yükselir.

Ameliyat sonrası ilaçların düzenli kullanılması, sağlıklı beslenilmesi, yüksek tempolu sporlardan uzak kalınması, araç kullanımına ara verilmesi ve sterilizayon gereksiniminin karşılanması gerekir. Hasta bu süreçte yakınlarının desteğine ihtiyaç duyabilir; beklenmedik ağrı oluşumunda  uzmanlara danışılması önerilir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme Bozukluğu

Katarakt ameliyatından sonra görmede bulanıklık olması beklenen bir durumdur. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinin gerçekleşmesi ve düzenli ilaç kullanımı ile birlikte hastanın görme probleminin iyileşmesi gerekir.

Görme bulanıklığı, gözde kızarıklık ve gözde sulanma gibi şikayetlerin uzun süre sürmesi halinde doktorlara danışılmasında fayda vardır. Katarakt ameliyatından sonra görme kaybının yaşanıp yaşanmamasıyla ilgili hastalar endişe duyabilirler. Ancak uygun koşullar altında uzmanlar tarafından gerçekleştirilen operasyonlar sonrası görme kaybı oluşma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Hasta katarakt ameliyatı sonrası görme bozukluğunun hızla düzelmesi ve herhangi bir komplikasyon yaşamaması adına kendini enfeksiyonlara karşı korumalıdır. Hastanın katarakt dışında başka görme problemleri varsa operasyon sonrası bu sorunları devam eder.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Banyo

Katarakt ameliyatı sonra ne zaman banyo yapılabileceği hastaların en çok merak ettikleri sorular arasında yer alır. Normal şartlar altında operasyon sonrası yüze doğrudan su tutulmadıkça banyo yapmakta herhangi bir sorun yoktur.

Ameliyattan sonraki ilk 7 gün yüzün su ile doğrudan temasının engellenmesi gerekir. Denize ya da havuza girilmemeli ve yüze su gelecek şekilde yıkanmaktan kaçınılmalıdır. Katarakt ameliyatından sonra banyo yaparken dikkat edilmesi ile ilgili gerekenler uzmanlar tarafından hastalara detaylı olarak aktarılır.

Banyo yapmak için kaç gün beklenilmesi gerektiğine dair detayları öğrenen hastaların doktor direktiflerinden çıkmamaları önerilir. Bu dönemde gözün enfeksiyon kapmaya müsait olduğu gerçeği kesinlikle unutulmamalıdır.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Yag Lazer

Kapsülotomi olarak da bilinen Yag lazer uygulamasına; katarakt ameliyatı olan kişilere takılan yapay merceğin zamanla saydamlığını kaybetmesiyle birlikte başvurulur. Göze takılan yapay mercekler zaman içerisinde saydamlığını kaybeder ve görmede bulanıklaşma başlar.

Kişinin görme problemi yaşamasına neden olan bu durum Yag lazer ile kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Muayenehane ortamında gerçekleştirilen Yag Lazer uygulaması ile yapay mercekteki bulanıklık giderilir ve hastanın net bir şekilde görmesi sağlanır.

Katarakt ameliyatı olan her hastanın yag lazer uygulamasına gereksinim duyacağını söylemek doğru olmasa da bu ihtimalin varlığı bilinmeli ve endişe kaynağına dönüştürülmemelidir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Işığa Hassasiyet

Katarakt ameliyatından hemen sonra göz bebeğinin genişlemesine bağlı olarak ışığa karşı hassasiyet ve görme bulanıklığı gibi yan etkiler oluşabilir. Operasyondan sonra maksimim 3 gün içerisinde; göz bebeğinin normale dönmesiyle birlikte bu şikayetler azalır. Ancak operasyon öncesiyle kıyaslandığında katarakt ameliyatı sonrası hastaların ışığa karşı daha hassas olacağı bilinmektedir.

Lens yeniden saydamlaştığı için katarakt sorunu yaşandığı dönemdeki ışık engeli ortadan kalktığı için hastalar bu durumdan bir süre rahatsızlık duyabilirler. Zamanla alıştıkları için hayat kaliteleri de yavaş yavaş artar.

Aşağıdaki makaleler de ilginizi çekebilir:

Katarakt Nedir

Katarakt Tedavisi – Katarakt Nasıl Tedavi Edilir?

Göz Hastalıkları Nelerdir?

Источник: //www.saglikk.com/katarakt-ameliyati-hakkinda-merak-edilenler/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Üveit Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Üveit Tedavisi
Üveit Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Üveit Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi