Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

içerik

Katarakt Ameliyatı Fiyatları 2018

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

Katarakt Ameliyatı Fiyatları ve Katarakt Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde katarakt ameliyatı geçirecek olan bir çok kişi öncelikle bu operasyonun ücretini merak etmektedir. Katarakt ameliyatı fiyatları ve katarakt ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi vermeden önce kısaca katarakt nedir? Nasıl oluşur ve tedavisi nasıldır? bunlara bakalım.

Katarakt nedir, nasıl oluşur, belirtileri nedir?

Her insanın gözünde saydam bir mercek bulunur. Bu mercek sayesinde uzağı ve yakını net görürüz. Yaş ilerledikçe gözün içindeki bu doğal mercekte bazı değişiklikler meydana gelir. Kırklı yaşlardan sonra bu saydam mercek deforme olarak yakını gördürme özelliğini kaybeder. Daha sonraki yaşlarda ise saydamlığı da giderek bozulur ve mercek bulanıklaşır, buzlu cam görünümü alır.

Katarakt adını verdiğimiz bu safhada hastaların görüntüsü artık bozulmuştur, uzakta ve yakında net görüntü kaybolmuştur. Bu durum göz numarasıyla ilgili olmadığı için gözlük dahi değiştirilse netlik oluşmaz. Bazı hastalar ise patolojik olarak yakını daha iyi görmeye başlarlar,uzak görüntüleri tamamen bulanıklaşır.

Katarakt gelişirken her kişide farklı görsel yakınmalar ortaya çıkabilir.

Yakını gözlüksüz okuyamayan kişi ellili yaşlarında yakını artık gözlüksüz de görebiliyorsa ve uzak görüşü bozuluyorsa katarak gelişiyor demektir. Yalnız katarakt sadece ileri yaşlarda ortaya çıkmaz. Genç hastalarda da özellikle kortizon ve benzeri ilaçların uzun süreli kullanımı söz konusu olduysa ortaya çıkabilir.

Yeni doğan bebeklerde dahi gözlerde katarakt izlenebilmektedir, ama en sık altmışlı yaşlardan sonra görülmektedir. Kimi hastada görme bulanıklığı şeklinde semptom verir. Bazılarında sadece ışığa aşırı duyarlılık ve ışıkta gözün yoğun kamaşması şeklinde şikayetlere yol açabilir.

Tüm bu faktörler katarakt ameliyatı fiyatları konusunda belirleyici olabilmektedir.

Katarakt nasıl teşhis edilir?

katarakt ameliyatı fiyatları

Kataraktın teşhisi son derece kolaydır. Göz muayenesi esnasında özel bir aletle gözle bakıldığında direk olarak görülebilir.

En önemli konulardan biri de hastada görme azalmasına neden olan tek konunun katarakt olup olmadığının tespitidir. Bunun için ilave bazı tetkikler yapılır, göz bebeği büyütülerek gözün arka kısmına bakılır.

Gözün ön yüzeyinde veya arka tabakalarında farklı sorunların katarakta eşlik edip etmediği tespit edilir.

Katarakt hızlı mı ilerler? Ne zaman müdahale gerekir?Kataraktın oluşum hızı da kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Başlangıç seviyesindeki bir katarakt bazı hastalarda yıllarca hiçbir değişiklik göstermezken, bazı hastalarda aylar içerisinde gözü tamamen kapatacak boyuta ilerleyebilir. Kataraktın tek tedavi yolu cerrahidir, cerrahi dışında herhangi bir damla veya ilacı yoktur.

Katarakt ameliyatı için en iyi zamanlama hastanın şikayetlerinin olgunlaşmaya başladığı dönemdir. Katarakt ne çok fazla erken dönemde, ne de bekletilerek geç bir dönemde ameliyat edilmelidir. Bekletilmiş sert kataraktlar cerrahi açıdan her zaman daha fazla risk taşıyan kataraktlardır .

Katarakt ameliyatı fiyatları kataraktın yoğunluk derecesine göre de farklılık gösterebilmektedir.

katarakt ameliyatı fiyatları 2018

Katarak ameliyatı öncesinde hangi hazırlıklar yapılır?

Gözde katarakt tespit edildikten sonra görmeyi azaltan farklı sebeplerin de olabileceği düşünülerek bazı göz tetkiklerinin yapılmasında fayda vardır. Özellikle görme merkezinin ve görme sinirinin sağlık durumu son derece önemlidir. Göze takılacak olan merceğin özelliğini belirlemede de bu dokularının sağlık durumu belirleyicidir.

Göz bebeği büyütülerek göz arkasına bakılır. Eğer katarakt çok yoğun ve bu nedenle göz arkası izlenemiyorsa ultrasonografi yardımıyla göz arkası dokular incelenir. Tüm bu inceleme ve tetkikler sonrasında gözün içine takılması gereken merceğin cinsi belirlenir ve mercek numara ölçümü yapılır.

Artık hasta katarakt  ameliyatına hazır durumdadır.

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?Katarak ameliyatı lokal anestezi ile yapılır. Hastanın bayıltılması veya genel anestezi verilmesi gerekmez.

Ancak çok özel durumlarda, örneğin hasta çocuksa veya aşırı panik atak yaşayan biriyse  o taktirde genel anestezi de uygulanabilir. Genel anestezi ile yapılan katarakt ameliyat fiyatı lokalle yapılandan daha yüksektir.

Normal şartlarda göz damla ile uyuşturulur, operasyon esnasında veya sonrasında herhangi bir şekilde ağrı acı hissedilmez.

Katarak ameliyatında hangi süreçler yaşanır?

Gözün uyuşmasıyla beraber yaklaşık 10 dakika sürecek operasyon başlar. İki göz aynı anda operasyona alınmaz, iki göz arasında birkaç gün veya bir iki hafta beklenebilir.

Kataraktlı mercek Fako adı verilen ileri teknolojik bir sistemle gözden uzaklaştırılırken aynı yere göz içi lensi takılır.

Tamamen kapalı sistem çalışıldığı için operasyon bitiminde göze herhangi bir dikiş atılması gerekmez.

Katarakt ameliyatında gözün içine takılacak merceğin seçimi nasıl olmalıdır?

katarakt ameliyatı fiyatları

Katarakt ameliyatı esnasında bulanıklaşmış kataraktlı mercek gözden alınır. Onun yerine ömür boyu saydam kalacak ve göz numarasının sabitleyecek yeni bir mercek takılma zorunluluğu vardır.

Mercek takılmadan katarak ameliyatı olmaz. Operasyon öncesinde hastanın ve doktorun göze takılacak merceğin cinsi ile ilgili ayrıntılı konuşmuş olmaları ve mutabık kalmış olmaları gerekmektedir.

Çünkü farklı mercek seçenekleri söz konusudur.

Her mercek türünün farklı bir fiyatı olabileceği için katarakt ameliyat fiyatları mercek cinsine göre farklılık gösterebilir. Eski dönemlerde sadece tek bir seçenek vardı. Göz içine takılan mercek sadece tek odaklı olabiliyordu. Hasta katarakt ameliyatı sonrasında hem uzak hem de yakın için mutlaka gözlük takmak zorundaydı.

Mercek teknolojisindeki gelişmeler ile beraber artık ileri nesil akıllı lensler çıktı. Bu çok odaklı mercekler sayesinde hastanın ameliyattan sonra gözlüksüz bir şekilde uzak ve yakını görebilmesi artık mümkün oldu. Akıllı lensler bir nevi gözlük görevi gören göz içi mercekleridir.

Akıllı lens takılan gözler katarakt ameliyatı sonrasında bir daha gözlük ihtiyacı hissetmezler.

Katarakt ameliyatısonrası ilk saatler ve ilk gece nasıl geçer?

Katarakt ameliyatı başarılı bir şekilde sonlandırıldıktan sonra ameliyat edilen göz bir bandajla kapatılır ve gece boyu göz kapalı kalır. Normal şartlarda katarakt ameliyatı sonrası bu süreç tamamen ağrısızdır hastanın herhangi bir yakınması olmaz. Hasta kendisine tarif edilen göz damlalarını kullanmaya aynı gece başlar.

Katarakt ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

Katarak operasyonu geçiren hastanın hemen ertesi günkü ilk gün kontrolü son derece önemlidir. Belki de tüm kontroller içerisindeki en önemli kontrol günü bu ilk gün olanıdır. Katarak ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken şeylerin başında bu ilk gün kontrolüne gelmek gelir.

İlk gün göz içinde bir reaksiyon olup olmadığına, merceğin yerli yerinde duruyor olup olmadığına bakılır. Gözde herhangi bir enfeksiyon söz konusu olup olmadığına bakılır. Bu konular sonraki süreçlerin sağlıklı ilerleyebilmesi için son derece önemlidir. Hasta sonraki bir ay boyunca birkaç farklı göz damlası kullanacaktır. Bunlar hastaya doktor tarafından tarif edilir.

Normal şartlarda hastaya bir hafta, bir ay ve üç ay sonraya rutin kontrol tarihleri verilir.

Katarakt ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken diğer hususlar nelerdir?

katarakt ameliyatı fiyatları

Katarakt ameliyatı sonrası günlerde gözün hijyen durumuna dikkat etmek en önemli konudur. Tarif edilen damlaların düzgün bir şekilde saatinde damlatılması, elin göze gitmemesi, gözün ovalanmaması önemli başlıklardır.

İki üç gün içerisinde duş banyo yapılabilir, yüz rahatlıkla yıkanabilir. Bandajın açıldığı ilk gün görme belki biraz bulanık olabilir ancak sonraki birkaç gün içerisinde görmek oldukça açılır ve netlik kazanır.

Diğer gözün de ameliyatı bittikten sonraki  birkaç gün içinde hasta rahatlıkla araç kullanabilir. Katarakt ameliyatı sonrası dönemde ilk birkaç hafta genel olarak tozlu ortamlarda, sigara dumanlı ortamlarda bulunulmaması gerekir.

Yaz dönemi ise mutlaka güneş gözlüğü kullanılması gerekir. Ameliyattan sonra 15- 20 gün kadar denize girilmemesi veya girilecekse de yüzücü gözlüğü kullanılması tavsiye edilir.

Katarakt Ameliyatı Fiyatları

Hastaların en çok merak ettiği konuların başında katarakt ameliyatının fiyatı gelmektedir. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki bu fiyatlar değişkendir. Hastaneye göre, kuruma göre kullanılan merceğin cinsine göre farklılıklar gösterir.

Devlet hastanelerinde ve devlet kurumlarında katarak ameliyatı ücretsiz bir şekilde yapılırken bu esnada genellikle tek odaklı standart katarak mercekleri kullanılır. Ameliyattan  yaklaşık bir ay sonra hastaya uzak ve yakın gözlükleri yazılır.

Akıllı lens takılan merkezlerde ise kullanılan multifok al merceğin cinsine göre katarakt ameliyat fiyatı değişkenlik gösterebilmektedir.

Bu yüzden hastanın ameliyatını gerçekleştirecek merkezin kalitesi, teknolojik donanımı, göz cerrahlarının deneyimi katarakt ameliyat fiyatını direk olarak etkileyen faktörlerdir. Akıllı lens ameliyatı  veya katarak ameliyatı olacak hastaların mutlaka gitmeyi düşündükleri merkezin şartlarını telefonla öğrenebilirler.

Veya bizzat giderek önceden öğrenmelerinde fayda vardır. Çok farklı hastane statüsü  ve farklı mercek cinsleri olduğu için katarak ameliyatına tek bir fiyat vermek olanaksızdır. Buna bir de kataraktın ağırlık derecesi etki etmektedir.

Bekletilmiş ağır vakalar operasyonel teknik açısından zorlayıcı vakalardır ve fiyatları normal kataraktlara göre daha fazla olabilmektedir.

Sizde de katarakt problemi varsa ve katarakt ameliyat fiyatları ile ilgili ve katarakt ameliyatı sonrası süreçle ilgili ve katarakt ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili  ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız web sitemizi ziyaret edebilir, bize telefon ve email ile ulaşabilirsiniz. İletişim sayfamızı ziyaret edin.

Источник: https://akinakyurt.com/katarakt-ameliyati-fiyatlari-2018.html

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır? diye merak edenlere ufak bir bilgi: katarakt ameliyatıyla 20 dakikada net görüşe kavuşabilirsiniz. 

Katarakta bağlı sorunlar (uzağı, yakını görememe, bulanık görme) gündelik yaşamı olumsuz etkiliyor.

Göz merceği şeffaflığını kaybettiğinde katarakt ortaya çıkıyor. İlaçla tedavi olanaksız. Gözlükle de. Tek çözüm operasyon.

 Katarakt ameliyatı geçen yıllara oranla çok daha güvenli.

Katarakt ameliyatı yaygın uygulanıyor. Saydamlığını kaybeden göz merceği çıkarılıyor. Yerine yapay lens yerleştiriliyor. Bazı durumlarda hastaneye yatmayı gerektirse de işlem güvenli.

Katarakt nasıl gelişiyor?

Katarakt yavaş adımlarla ilerliyor. Uzun yıllar görüşte sıkıntı çıkmıyor. Böyle olunca tedavi erteleniyor. Sorun iyice derinleşiyor. Araba kullanırken sorunlar yaşanmaya başlanıyor. Ardından okurken ve yazarken ya da televizyon seyrederken işler tuhaflaşıyor. Alışverişe gitmek eskisine göre çok daha zor gelmeye başlıyor.

İşte katarakt düzeyinizi ölçmeye yarayan sorular:

Günlük faaliyetlerimi yaparken sorun yaşıyor muyum? İnsanların yüzlerini görmekte sorun yaşıyor muyum? Parlak ışıklar görüşümü etkiliyor mu?

Yanıtlardan biri evetse doktora gitmelisiniz. 

Kataraktın riskleri ne?

Katarakt ameliyatı genellikle riskli değil ama her operasyonda olduğu gibi bazı sorunlar çıkabilir.

Özellikle başka bir göz hastalığı varsa komplikasyon gelişmesi ihtimal dahilinde:

•    İltihap

•    Enfeksiyon

•    Kanama

•    Şişme

•    Retina dekolmanı

•    Glokom

•    İkincil katarakt

Katarakt ameliyatına nasıl hazırlanılır?

Operasyon başarısı için hazırlık süreci kritik önemde. Doktorun talimatları eksiksiz uygulanmalı.

Hazırlıklar operasyona 1 hafta kala başlıyor. İlk olarak hastaya bazı testler uygulanıyor. Ultrason testiyle göz merceğinin biçimi – boyutu ölçülüyor. Bu sayede göze yerleştirilecek lensin boyutları belirleniyor.

Operasyondan önce ilaç alımına dikkat. Kanama riskine karşı ilaç alımı (veya kesimi) gündeme gelebilir. Enfeksiyon riskine karşı antibiyotikli göz damlası önerilebilir. Bu da operasyondan 2 gün önce başlıyor.

Ameliyat günü gelip çattığında yapabileceğiniz en iyi şey sakin olmak. Endişeden uzak durmak.  Özellikle operasyon anında sakin kalmanız hem sizin hem de doktorunuzun yararına.

Operasyona 12 saat kala yemek, içmek yasak.

Katarakt ameliyatı nasıl yapılıyor?

Katarakt ameliyatı ayakta tedavi kapsamında. Hasta ameliyathaneye alınıyor. Göz çevresine iğneyle lokal anestezi uygulanıyor. İğnenin riskli olduğu zamanlar (diyelim iğne korkusu) göz damlası devreye giriyor.

Anestezi ardından gözün sorunlu bölgesi alınıyor. Yerine yapay lens yerleştiriliyor. Özel mikroskopla yapılan işlem yaklaşık 15 – 20 dakika sürüyor. Kesinlikle can yakmıyor. Ameliyat yöntemlerine bakalım:

Fakoemülsifikasyon: En gelişmiş ameliyat tekniklerinden. Fako Yöntemi olarak biliniyor. Göz içine 2.2 mm’lik kesiden giriliyor. Özel bir sıvı olan Viscoat kullanılıyor. Viscoat doğal merceğin gözün diğer katmanlarına zarar vermeden ayrılmasını sağlıyor.

Saydamlığını yitiren mercek ultrasonik ses dalgaları yayan bir cihazla göz içinde parçalanıyor. Emiliyor. Yapay katlanabilir mercek göze yerleştiriliyor.

Fako yönteminin en büyük avantajları dikişe gerek kalmaması ve erken dönemde görme netliği sağlaması. Enfeksiyon riski nedeniyle iki gözün ameliyatı aynı gün yapılmıyor. En az 1 hafta ara veriliyor.

Ekstrakapsüler Katarakt Ekstarksiyonu: Göz üzerinden 12 – 13 mm kesiyle merceğe ulaşılıyor. Lensin ön kapsülü alınıyor. Diğer kısımlar doğurtma – emme yöntemleriyle temizleniyor. Lens zarları içine göz içi lens takılıyor.

Bu işlemde Doktor çeşitli aletler kullanmak zorunda. Göze yapılan kesi dikişle kapatılıyor. Kesilme nedeniyle gözün yapısı zayıflayabilir. Astigmat gelişebilir. Görüşün düzelmesi görece uzun sürdüğü için genellikle tercih edilmiyor.

Operasyon sonrası ne yapılmalı?

Hasta aynı gün taburcu olabilir. Görüş aynı gün (veya birkaç gün içinde) normale dönüyor. Operasyondan 2 gün sonra – 1 hafta sonra – izleyen ay sonunda doktor kontrolü şart. Tam iyileşme 8 hafta sürüyor.

Ameliyat sonrası gözde kaşıntı, batma, sulanma, yanma normal. Doğrudan temastan kaçınmak için göz maskesi takılabilir.

Bu dönem önerilen ilaçlar düzenli kullanılmalı. Bol sıvı tüketilmeli. Birkaç gün süreyle yüz, göz yıkanmamalı. Islak bezle silinmeli.

1 hafta boyunca banyo yasak. Yüzüstü yatmak da öyle.

Источник: https://www.cevapsepeti.com/katarakt-ameliyati-nasil-yapilir/

Katarakt ameliyatı nasıl olur? En iyi katarakt tedavisi nedir?

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

Katarakt ameliyatı, katarakt tedavisinde en çok tercih edilen yöntemdir. Doğru ellerde yapıldığında risk ve komplikasyon oranı çok düşüktür. Doğru şekilde uygulanan katarakt ameliyatında iyileşme çok hızlı gerçekleşir.

Katarakt ameliyatında en çok tercih edilen yöntemler FAKO ve Femtosaniye Lazer tedavisidir. Katarakt, göz bebeğinin hemen arkasında yer alan göz merceğinin saydamlığını kaybederek, matlaşmasıdır.

Gözlerden birinde ya da her ikisinde de görülebilen katarakt, genellikle yaşlanmayla ilişkidir. Gençlik döneminde şeffaf camlar gibi olan ve net bir şekilde görmemizi sağlayan göz mercekleri, yaş ilerledikçe tıpkı bir banyo camı gibi buğulanmaya başlar ve bu durum görüş alanımızı ciddi anlamda sınırlar.

Sonuç olarak katarakt, kişilerin nesneleri bulanık ve buğulu görmesine sebep olur. Bu durum ilerlediğinde kişinin görme yeteneğini kaybetmesine yani kör kalmasına bile neden olabilir.

Kataraktın tek çaresi ameliyat mı?

Kataraktın erken teşhisi durumunda doktorunuz; gözlük, parlama önleyici güneş gözlüğü, büyüteçli merceklerin yer aldığı gözlükler reçete edebilir.

Tüm bu katarakt tedavi yöntemlerinin yeterli olmadığı durumlarda ise tek çare katarakt ameliyatıdır.

  Kataraktın görme kaybına neden olması, okuma, TV izleme gibi günlük aktivitelerinizi engellemesi durumunda doktorunuz gözlerinizin katarakt ameliyatı için uygun olup olmadığına karar verdikten sonra katarakt ameliyatı olmanızı gerekli görebilir.

Kataraktın kalıcı görüş kaybı riskini beraberinde getirmesi durumunda yani kataraktın olgunlaşması mevcutsa, kişi bir an önce katarakt ameliyatı olmalıdır. Aynı şekilde doğumsal kataraktın da tedavisinde tek çare katarakt ameliyatı olarak karşımıza çıkar.

Günümüzde katarakt ameliyatı esnasında birden çok yöntem tercih edilse de tüm ameliyatlarda ortak amaç, göz içindeki merceğin tamamını ya da bir kısmını çıkartmak ve bu doğal merceğin yerine görmeyi kolaylaştıran yapay bir mercek yerleştirmektir. Katarakt ameliyatı bir hastanede veya poliklinikte gerçekleştirilir ve gece kalmanız gerekmez. Katarakt cerrahisi için üç temel teknik vardır:

Fakoemülsifikasyon (FAKO)

Katarakt cerrahisinde en sık kullanılan yöntemdir. Gözü damla veya enjeksiyonla uyuşturduktan sonra, cerrahınız, ameliyat mikroskobu kullanımıyla, korneanın içinde veya yakınında, gözün yüzeyinde çok küçük bir kesi yapar.

Sıklıkla hastalar tarafından lazerle karıştırılan ince bir ultrason cihazı, göz içine sokulur ve kataraktlı merceği parçalamak (fakoemülsifiye etmek) için yüksek-ultrasonik titreşimler kullanır.

Daha sonra bu küçük parçalar aynı ultrason cihazı kullanılarak gözün dışına emilir.

Katarakt nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Katarakt temizlendikten sonra, kataraktın daha önce işgal ettiği alana yapay bir lens yerleştirilir. Bu modern yöntemde, ameliyat genellikle 30 dakikadan daha kısa bir sürede yapılabilir ve yarayı kapatmak için dikiş kullanılmaz.

Ekstrakapsüler katarakt ameliyatı

Bu prosedür esas olarak, kataraktın FAKO yöntemi kullanılamayacak kadar yoğun olduğu, çok ilerlemiş kataraktlarda kullanılır. Bu teknik, daha büyük bir kesi gerektirir, böylece katarakt, gözün içinde parçalanmadan tek parça halinde çıkarılabilir.

Fakoemülsifikasyon tekniğinde olduğu gibi aynı bölgeye yapay bir lens yerleştirilir. Bu cerrahi teknikte yara daha büyük olduğu için dikiş gerekir ve iyileşme genellikle daha yavaştır. Ekstrakapsüler katarakt ameliyatında genellikle göz çevresi enjeksiyonla uyuşturulur ve ameliyat sonrası göz bandı kullanmak gerekir.

Bu cerrahi yöntemde cerrah tüm lensi çevredeki kapsülle birlikte çıkarır. Bu yüzden de oluşan yara daha büyüktür. Bu yöntem bugün nadiren kullanılmaktadır, ancak bazı durumlarda hala yararlı olabilir.

Lazer ile katarakt tedavisi

Son yıllardaki teknolojik gelişmeler sayesinde katarakt ameliyatında da lazer kullanılmaya başlanmıştır. Femtosaniye Lazer ile katarakt tedavisinde hastanın gözü damla ile uyuşturulduktan sonra, hasta lazer cihazının altına alınır.

Ardından bilgisayar kontrollü lazerle hastanın gözünde kesi açılır ve kataraktlı mercek 30-40 saniye süren bir işlemle parçalara ayrılır. Bu parçalar Fako cihazı ile emilerek temizlenir. Ardından yapay mercek göze yerleştirilir.

Ameliyat sonrası gözün içine antibiyotik enjekte etmek gerekebilir.

Lazerle yapılan katarakt ameliyatının bıçaksız yapılması, bilgisayar kontrolünde yapıldığı için hata payının sıfıra yakın olması, göz içinde kalma süresinin çok kısa olması gibi klasik FAKO yöntemine göre bazı avantajları vardır.

En iyi katarakt tedavisi nedir?

Gelişmiş göz içi merceklerin kullanıldığı Femtosaniye Lazer ile katarakt tedavisi, tıpkı FAKO yöntemi gibi son zamanların en çok tercih edilen katarakt tedavilerinden biridir.

Hiçbir şekilde iğne ya da bıçağın kullanılmadığı, hastanın ağrı ya da acı hissetmediği Femtosaniye Lazer ile katarakt tedavisi sonrasında hastada komplikasyon görülme olasılığı son derece düşüktür.

Ayrıca kesi işleminin lazerle yapılması dokuların zarar görmesi riskini minimuma indirir.

Bu ameliyatta kullanılan özel görüntüleme teknikleri yardımıyla birçok işlem bilgisayar kontrolünde gerçekleştirilir ve bu sayede göz içi merceğinin yerleştirileceği yuva net bir şekilde belirlenir ve hata payı neredeyse sıfırdır.

Ayrıca miyop, hipermetrop, astigmat gibi gözün kırma kusuru olarak kabul edilen göz rahatsızlıklarında da kullanılabilen bir yöntemdir. İşlem esnasında göz içine yerleştirilen mercekler, uzaktan ve yakından görme sorunlarını da iyileştirebilir.

FAKO tekniğinde kullanılan ultrason enerjisi Femtosaniye Lazer tedavisinde tercih edilmediği için ultrason enerjisinin göz dokularına verebileceği zarar da engellenmiş olur. Yeni bir dönemin başlangıcı olarak da kabul edilen Femtosaniye Lazer tedavisi, hastanın görme kalitesinin daha kısa bir sürede iyileşmesine de olanak tanır.

Kataraktın ilaç ile tedavisi var mı?

Kataraktın herhangi bir ilaçla tedavisi yoktur. Katarakt tedavisi için evde birtakım bitkisel yöntemlerle bazı göz damlaları hazırlayıp kullanmanız mümkün olsa da bunun işe yarayıp yaramadığı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Bu yüzden de bu damlaları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Katarakt ameliyatı olmazsam ne olur?

 • Kataraktın zamanında tedavi edilmemesi ve katarakt teşhisinde geç kalınması; maalesef ki başka göz problemlerine de yol açabilir.
 • Kişi ameliyat olmadığı takdirde görme yeteneğini tamamen kaybedebilir.
 • Katarakt, ileride hastada göz tansiyonu olarak da bilinen glokom oluşumuna zemin hazırlayabilir.
 • Hastada halk arasında şaşılık olarak da bilinen göz kayması meydana gelebilir.

Bu yüzden de kişinin katarakt belirtilerinden en az birkaçı ile karşılaşması durumunda acilen bir göz doktoruna görünmesi ve doktorunun önerisi üzerine katarakt ameliyatı olması gerekir.

Katarakt ameliyatı sonrası

 • Katarakt ameliyatından sonra, görüşünüzün birkaç gün içinde iyileşmesi beklenir. Görüşünüz, başlangıçta bulanık olabilir.
 • Ameliyattan sonra renkler daha parlak görünebilir çünkü yeni ve şeffaf bir mercekle bakıyorsunuz. Genellikle sarı veya kahverengi renkte olan katarakt, renklerin görünümünü kısıtlar.
 • Genellikle göz doktorunuza iyileşmenizi takip edebilmesi için ameliyattan bir ya da iki gün sonra, bir sonraki hafta ve yaklaşık bir ay sonra tekrar gitmeniz gerekir.
 • Ameliyattan birkaç gün sonra kaşıntı ve hafif rahatsızlık hissetmek normaldir. Gözünüzü kaşımayın!
 • Doktorunuz ameliyat gününüzde ve hatta ameliyattan sonra birkaç gün boyunca bir göz bandı ya da koruyucu kalkan takmanızı isteyebilir.
 • Doktorunuz, enfeksiyonu önlemek, inflamasyonu azaltmak ve göz basıncını kontrol etmek için göz damlaları veya başka ilaçlar reçete edebilir.
 • Bazen, enfeksiyonu bastırmak için ameliyat sırasında göze steroid ilaçları enjekte edilebilir.
 • Birkaç gün sonra, rahatsızlığın çoğu ortadan kalkar. Sıklıkla, tam iyileşme sekiz hafta içinde gerçekleşir.
 • Çoğu insan katarakt ameliyatından sonra gözlüklere ihtiyaç duyar. Doktorunuz, gözlük için gözlerinizin tamamen iyileşmesini bekleyecektir. Bu genellikle ameliyattan sonra bir ila üç ay içerisinde olabilir.
 • Her iki gözde de katarakt varsa, doktorunuz genellikle ilk göz iyileştikten sonra ikinci ameliyatı planlar.

Katarakt ameliyatı sonrası komplikasyonlar

Aşağıdaki komplikasyonlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız hemen doktorunuza başvurun:

 • Gözde enfeksiyon oluşumu
 • Ameliyat sonrası görme kaybı
 • Gözde ödem oluşumu ve batma hissi
 • Gözlerde ağrı ve kızarıklık
 • Işığa karşı gözde aşırı hassasiyet
 • Göz kayması (şaşılık)
 • Glokom (göz içi basıncı artışı)
 • Uzağı ya da yakını bulanık görme

Katarakt ameliyatı fiyatları

Katarakt ameliyatı fiyatları ameliyatın özel hastanede ya da devlet hastanesinde yapılmasına göre değişiklik gösterir.

Devlet hastanelerinde SGK kapsamında yapılan katarakt ameliyatı fiyatları, muayene fiyatı ve ameliyat ücreti, toplam 400 TL civarı tutuyor.

Ancak özel hastanede katarakt ameliyatı fiyatları; 500-1000 dolar arasında değişiklik gösterir. Bu da ortalama 2500-5000 TL arası anlamına gelir.

Genellikle yaşlılarda görülen katarakt, çocuklarda hatta bebeklerde de görülebilir. Kataraktın zamanında teşhis ve tedavi edilmemesi körlüğe sebep olabilir. Bu yüzden anne ve babaların bu durumu ciddiye almaları gerekir. Katarakt bulunan gözde beyazlık, donukluk ve şaşılık yer alır.

Çocuklarda katarakt genellikle doğumsal olmakla birlikte travma, diyabet, zehirlenme, steroid kullanımı, romatoid artrit ya da glokom gibi hastalıklardan kaynaklanan komplikasyonlar sonucunda sonradan da gelişebilir. Doğuştan kataraktların çoğunluğu başka göz problemleri veya başka sağlık problemleri olan çocuklarda oluşur.Doğuştan katarakt ile doğan bazı çocuklarda bu durum, metabolik bozukluk veya Down sendromu gibi genetik nedenlere bağlıdır.

Çocuklarda katarakt tedavisinde daha çok FAKO ya da Femtosaniye Lazer ameliyat yöntemleri tercih edilir.

Ancak bebeğin gözünün içine ameliyat ile mercek yerleştirilmesi için mutlaka 2 yaşını doldurması gerekir

Katarakt hastalarına öneriler

 • Kataraktın ilerlemesini ve ameliyat sonrası tekrar oluşmasını engellemek adına güneş gözlükleri ve şapka takma alışkanlığı kazanın.
 • Sigara içiyorsanız, bırakın.
 • Dengeli ve düzenli bir şekilde, özellikle sebze-meyve ağırlıklı beslenmeye özen gösterin.
 • Ameliyat sonrası doktorunuz tarafından reçete edilen damlaları düzenli olarak kulanın. Herhangi bir yan etki ve göz sorununu ile karşılaşmanız durumunda bu durumla ilgili olarak mutlaka doktorunuzu bilgilendirin.
 • Ameliyat sonrası ilk iki hafta boyunca gözünüzün su ile temasından kaçının.
 • Ameliyat sonrası birkaç hafta güneşli ya da rüzgarlı havalarda dışarı çıkmayın. Dışarı çıkarken mutlaka güneş koruyucu gözlük takın.
 • Ameliyat sonrası gözünüzün enfeksiyon kapmaması için gözlerinizi ovalamayın.
 • Düzenli olarak göz muayenesi olmayı ihmal etmeyin.

Kaynaklar 1- Facts About Cataract 2- Age-related cataracts 3- Cataract

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/katarakt-ameliyati-nasil-olur-riskli-midir-en-iyi-katarakt-tedavisi-nedir/

Katarakt Ameliyatı Olduktan Sonra Tedavi ve İyileşme Süreçleri

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

Katarakt ameliyatı ne kadar sürer? Operasyondan sonra iyileşme süreci kaç gündür? Kaç çeşit ameliyat türü vardır? Kataraktın herhangi bir riski var mıdır?

Katarakt ameliyatı iyileşme süreci bakımından en kısa vadeli operasyonlar arasındadır. Günümüz teknolojisi ve uzman doktorlar sayesinde yarım saatlik bir operasyon sonucunda tüm görme kusurlarınız ortadan kaldırılabilir.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt ameliyatı korkulacak bir operasyon olmayıp üç farklı şekilde uygulanabilir. Hastanın tercihinin de ön planda tutulduğu bu yöntemler hastanın uyutulmasına bağlı seçenekler içerir.

 1. Genel Anestezi
 2. Lokal Anestezi
 3. Damla

Genel anestezi hastanın tamamıyla uyutulması yoluyla uygulanır. Fakat günümüzde pek tercih edilen bir metot değildir. Lokal anestezi ise özel bir damla yardımıyla aynı etki sağlanabildiğinden uygulanmamaktadır. Sık kullanılan metot ise üçüncü sıradaki Damla ile göze verilen anestezi etkisidir. Ağrı ve sızı çekmeden Katarakt ameliyatı yapılabilmektedir.

Bu aşamada farklı operasyon türleri uygulanabilir. Gözünüzün yapısı, katarakt için açılacak kesi, yerleştirilecek mercek ve sağlık durumunuz bunu belirleyebilir. Gözünüzün mercek çevresinde yer alan zara ulaşılarak yerleştirilecek mercek sayesinde Katarakt ameliyatı sonrası bulanık ya da tortulu görme şikâyetiniz son bulacaktır. Uygulanan operasyonlar ise şu şekilde sıralanır.

Ameliyat türüUygulamaİyileşme süresi
İntrakapsüler CerrahiGenel AnesteziAylar Sürebilir
Ekstrakapsüler CerrahiLokal Anestezi8-10 Hafta
FakomülsifikasyonGöz damlaları ile Anestezi48 saat

Katarakt Ameliyatı Sonrasında Nasıl Bir Süreç Yaşanıyor?

Bu aşamada Katarakt ameliyatı kaç günde iyileşir sorusunu sıklıkla duyabiliriz. Ancak öncelikle hangi yöntemin uygulandığını bilmek gerekir. Örneğin Ekstrakapsüler cerrahi ile yapılan bir operasyonda hastanın korneasına mikronluk kesiler ve dikişler yapılır. Haliyle dikişler vasıtasıyla minimum 10 haftalık bir iyileşme süreci vardır.

Ancak günümüzde donanımsal anlamda yüksek teknolojiye sahip olan klinikler ve uzman doktorlar Fako yöntemini kullanmaktadır. Fakomülsifikasyon yöntemiyle yapılan Katarakt ameliyatı sonrasında iyileşme süreci saatlerle ifade edilebilir. Kesinlikle anesteziye başvurulmadan hastanın günlük yaşamında öğle yemeği arasında uygulanabilecek bir operasyondur.

Operasyon tamamlandığında yalnızca tedbir amacıyla gözün üzerine bir bandaj koyulur. Bu bandaj süresi ise 24 saati geçmez. Bir hasta Katarakt ameliyatı sonrası hemen gözündeki bulanıklığın gittiğini fark eder. Fakat tam randıman alınabilmesi için 48 saat sonra muayene edilir.

Yani en geç 2 gün içerisinde gözünüz Katarakt rahatsızlığıyla hiç tanışmamış kadar net görecektir. Katarakt sonrası göz ne zaman iyileşir diye merak edenler için Fako yöntemi en ideal seçenektir.

Ağrısız Katarakt ameliyatı sonrası iyileşme süresi herhangi bir komplikasyon görülmediği takdirde 48 saat ile sınırlıdır.

Katarakt Ameliyatının Riski Var Mı?

Katarakt ameliyatı kaç günde iyileşme belirtilerini tam anlamıyla gösterir sorusunun cevabını verdik. Fakat gözünde bulanık ve tortulu bir vizyon bulunan hastaların en büyük endişesi risk faktörüdür. Ameliyattan sonra oluşabilecek komplikasyonlar ya da olası bir enfeksiyon riski, görüş kaybı, daha ciddi bir göz problemi olup olmayacağını merak ederler.

İlk olarak Katarakt ameliyatından sonra diğer operasyonlara göre çok daha kısa sürede sağlığınıza kavuşacağınızı belirtmek gerek. Ancak bunun en temel formülü donanımı yüksek bir hastanede uzman bir kadroya operasyonunuzu yaptırmaktan geçiyor. Biraz daha ucuz olduğu için tam teşekküllü bir hastaneyi tercih etmezseniz olası sorunlarla karşılaşma ihtimalinizi arttırmış olursunuz.

Uygun koşulların sağlanmadığı, yetersiz ekipman ve teknolojinin kullanıldığı, alanında uzman doktorların girmediği Katarakt ameliyatları iyileşme süreci bakımından büyük sorunlar doğurabilir.

Katarakt operasyonu sonrası iyileşme sürecinde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır.

 • Operasyon sonrası gözünüz için 3 ile 4 hafta aralığında ilaç kullanmanız gerekecektir.
 • Katarakt ameliyatı sonrası hastaneden çıktıktan bir gün sonra kontrole gitmeniz gerekir.
 • Gözünüze sıvı teması olmadığı sürece ameliyattan bir gün sonra duş alabilirsiniz.
 • Gözlerinizi ovuşturmamaya özen göstereceğiniz kısa bir süreç geçireceksiniz.
 • Ameliyatın ardından ağır kaldırmamaya, tozlu ortamlara girmemeye, gözünüzün üzerine yatmamaya, darbe almamaya ve nesnelerin temasını önlemeye özen göstermelisiniz.

Kaynaklar

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://gozebak.com/katarakt-ameliyati-kac-gunde-iyilesir.html

Katarakt nedir? Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

Kataraktın kamaşma ve görme kaybı gibi erken bulguları yeni gözlüklerle, yansımasız güneş gözlükleri ile telafi edilmeye çalışılabilir. Bu önlemler işe yaramayacak olursa tek etkili tedavi cerrahidir. Ameliyat ile bulanıklaşmış olan lens alınarak suni mercek ile değiştirilir.

Görme kaybı, araç kullanma, okuma, TV izleme gibi günlük aktivitelerde sorun oluşturmaya başlamış ise kataraktın alınması gerekir. Siz ve göz doktorunuz bu kararı birlikte verebilirsiniz.

Ameliyatın yararını ve risklerini öğrendikten sonra sizden aydınlatılmış onam alınacaktır. Olguların çoğunda ameliyatın geciktirilmesi gözlerinizde kalıcı hasar veya ameliyatı daha zor hale getirmeyecektir.

Ameliyat kararı vermede acele etmeniz gereksizdir.

Bazen katarakt görmenizde sorun yaratmadığı halde alınması gerekebilir. Örneğin, Makuler dejenerasyon veya diyabetik retinopati gibi başka bir göz probleminin izlenmesi veya tedavisine engel olduğunda kataraktınızın alınması gerekebilir.

Göz doktorunuz sizde katarakt tanısı koyduğu zaman yıllarca ameliyat olmanıza gerek olmayabilir. gerçektende belki hiç bir zaman ameliyat olmanıza gerek olmayabilir.

Görmenizi düzenli olarak kontrol ettirirseniz ne zaman ameliyat olacağınızı doktorunuzla kararlaştırabilirsiniz.

Eğer iki gözünüzde de katarakt var ise herbir gözünüzün ameliyatı farklı zamanlarda olacaktır.

Kataraktı olan birçok kişide aynı zamanda yaşa bağlı makula dejeneresansı veya glokom gibi ilave başka bir göz rahatsızlığıda vardır. Kataraktınız dışında başka bir göz sorununuz varsa Dr Ilker Biçer ile konuşabilirsiniz. Risklerini, faydalarını, alternatiflerinizi ve ameliyattan neler bekleyebileceğinizi öğreniniz.

Katarakt ameliyatının farklı türleri varmıdır?

Katarakt Fakoemulsifikasyon Cerrahisi

Katarakt ameliyatının iki türü vardır. Manisa Batı Göz de doktorunuz size farklılıkları açıklayarak hangisinin sizin için daha iyi olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir:

Fakoemülsifikasyon, yada Fako.

Göz küresinin ön penceresi olarak tanımlanan saydam, kubbe şeklinde Kornea dokusuna küçük bir kesi yapılır. Doktorunuz buradan göz içerisine küçük bir prob uzatır. Bu cihaz kataraktı parçalayıp yumuşatmak ve emerek çıkartmak üzere ultrason dalgaları yayar. Küçük kesili katarakt ameliyatı  bugün çoğunlukla fakoemülsifikasyon olarak adlandırılan bu yöntemle  yapılır.

Doğal mercek çıkarıldıktan sonra, genellikle intraocular lens (IOL). olarak alandırılan yapay bir mercek ile değiştirilir. Göz içerisine yerleştirilen bu şeffaf mercek gözünüzün kalıcı bir parçası haline gelir ve sizin hiçbir bakım yapmanızı gerektirmez. Göz içi lens ışığın retina üzerinde odaklanması sağlar ve siz gözünüzde lens olduğunu görmez ve hissetmezsiniz.
Göz içi lens implantasyonu

Bazı insanlar da mevcut göz rahatsızlıkları veya amleiyat esnasında gelişen sorunlar nedeniyle GiL (göz içi lens) yerleştirilemeyebilir. Bu hastalarda, yumuşak kontakt lens veya yüksek büyütme sağlayan gözlükler önerilebilir.

Katarakt ameliyatının riskleri nelerdir ?

Her ameliyatta olduğu gibi, katarakt cerrahisindede enfeksiyon ve kanama gibi riskler gerçekleşebilir.

 katarakt ameliyatı öncesinde doktorunuz ameliyat sırasında kanama riskini artırabilen bazı ilaçların alımını kesmenizi isteyebilir.

 Ameliyattan sonra, gözünü temiz tutmalısınız gözünüze dokunmadan önce ellerinizi yıkamalısınız ve enfeksiyon riskini en aza indirmek için reçete edilen ilaçları kullanmalısınız. Ciddi enfeksiyonlar kalıcı görme kaybına neden olabilir.

Katarakt ameliyatı sonuç veririmi?

Katarakt ameliyatı dünyada en yaygın uygulanan cerrahilerden biridir. Aynı zamanda en güvenli ve etkili ameliyat türlerinden biridir. Vakaların yaklaşık yüzde 90 ında, katarakt ameliyatından sonra da iyi bir görme elde edilir.

Ameliyat öncesinde neler yapılır?

Genellikle ameliyattan bir veya iki hafta önce, doktorunuz bazı testler yapar. Bu testler korneanızın eğimi ve gözünüzün aksiyel uzunluğunun ölçülmesini kapsar. Bu bilgiler doktorunuzun doğru türde Göz içi merceğini seçmesine yardımcı olur.

Ameliyat sırasında neler yapılır?

Hastane ya da göz kliniğinde, gözbebeğinizi genişletmek için gözünüze damla damlatılır. Gözünüzün çevresi yıkanıp temizlenir.

Gözünüzü uyuşturmak için damla kullanılır. İşlem genellikle 20 dakikadan az sürer ve hemen hemen ağrısızdır. Birçok kişi, ameliyat sırasında uyanık kalmayı tercih eder. Nadiren kısa süreli sakinleştirici vermek gerekebilir.

Ameliyattan sonra gözünüzü korumak için göz üzerine plastik koruyucu  yapıştırılabilir. Katarakt ameliyatı olan çoğu kişi aynı gün evine gidebilir. Bu nedenle sizi eve bırakacak birine ihtiyacınız olacaktır.

Ameliyat sonrasında neler olur?

Kaşıntı ve hafif batma hissi katarakt cerrahisi sonrasında normaldir. Birmiktar sulanma yakınmasıda  yaygındır. Gözünüz ışığa ve dokunmaya hassas olabilir. Eğer rahatsızlık hissederseniz, doktorunuz tedavi önerebilir. Bir ya da iki gün sonra, bu hafif rahatsızlıklar kaybolur.

Ameliyattan sonraki birkaç gün boyunca, doktorunuz iyileşmenize yardımcı olaca ve enfeksiyon riskini azaltacak göz damlaları kullanmanızı isteyecektir.

Bu damlaları ne sıklıkta kullanmanız gerektiğini ve ne tür yan etkileri olduğu konusunu doktorunuza danışın. Sizden gözünü korumak üzere koruyucu şeffaf bir kalkan veya gözlük kullanamnız istenebilir.

Gözünüze bastırmaktan veya sürtmekten kaçınmalısınız.

Eve vardığınızda ağır nesneleri belden aşağı eğilerek kaldırmaktan kaçının. Yürüyebilirsiniz, merdiven çıkabilirsiniz, hafif ev işleri yapabilirsiniz.

Çoğu durumda, iyleşme dört hafta içerisinde tamamlanır. Doktorunuz iyleşme süresince sizi kontrol edecektir.

Ameliyattan sonra sorunlar gelişebilirmi?

Yag lazer kapsulotomi

Ameliyat sonrası problemler nadirdir, ancak oluşabilir. Bu sorunlar enfeksiyon, kanama, iltihap (ağrı, kızarıklık, şişlik), görme kaybı, çift görme ve yüksek veya düşük göz basıncını içerebilir. Bu sorunlar genellikle zamanında tıbbi müdahale ile başarıyla tedavi edilebilir.

Bazen göz içindeki merceği çevreleyen zar şeffaflığını kaybedip bulutlu hale gelir. Bu duruma ikinci katarakt denir. Katarakt ameliyatından aylar hatta yıllar sonra gelişebilir.

İkincil katarakt yag lazer ile tedavi edilir. Doktorunuz merceğin arkasındaki bulanıklaşmış olan zardan ışığın  geçmesi için lazer kullanarak küçük bir pencere açar.

 Ayaktan uygulanan bu işleme YAG lazer kapsülotomi denir. Bu işlem ağrısızdır, nadiren göz tansiyonunda artışa neden olabilir.

 Önlem olarak, doktorunuz size işlem öncesi ya da sonrasında göz basıncını düşürmek için gözdamlası verebilir.

Görmeniz ne zaman yeniden normale döner?

Günlük aktivitelerinizin bir çoğuna hızla dönebilirsiniz, ancak görmeniz bulanık olabilir. Özellikle diğer gözünüzde katarakt varsa odaklanmaya adaptasyonunuz zaman alabilir. Ne zaman tekrar araç kullanabileceğinizi doktorunuza danışmalısınız.

Göz içi lens değişiminden sonra, renklerin çok parlak olduğunu fark edebilirsiniz. Katarakt gelişmiş doğal lensinizin sarımsı / kahverengimsi olmuş renginin aksine uygulanan göz içi merceği şeffaftır. Ameliyatı takip eden bir kaç ay içinde, renk algınız gelişecektir. Gözünüz iyileşmesi tamamlanınca yeni gözlükler gerekebilir.

Источник: https://ilkerbicer.com/katarakt-nedir-katarakt-ameliyati-nasil-yapilir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.