Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

içerik

Katarakt Ameliyatı Olduktan Sonra Tedavi ve İyileşme Süreçleri

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

Katarakt ameliyatı ne kadar sürer? Operasyondan sonra iyileşme süreci kaç gündür? Kaç çeşit ameliyat türü vardır? Kataraktın herhangi bir riski var mıdır?

Katarakt ameliyatı iyileşme süreci bakımından en kısa vadeli operasyonlar arasındadır. Günümüz teknolojisi ve uzman doktorlar sayesinde yarım saatlik bir operasyon sonucunda tüm görme kusurlarınız ortadan kaldırılabilir.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt ameliyatı korkulacak bir operasyon olmayıp üç farklı şekilde uygulanabilir. Hastanın tercihinin de ön planda tutulduğu bu yöntemler hastanın uyutulmasına bağlı seçenekler içerir.

 1. Genel Anestezi
 2. Lokal Anestezi
 3. Damla

Genel anestezi hastanın tamamıyla uyutulması yoluyla uygulanır. Fakat günümüzde pek tercih edilen bir metot değildir. Lokal anestezi ise özel bir damla yardımıyla aynı etki sağlanabildiğinden uygulanmamaktadır. Sık kullanılan metot ise üçüncü sıradaki Damla ile göze verilen anestezi etkisidir. Ağrı ve sızı çekmeden Katarakt ameliyatı yapılabilmektedir.

Bu aşamada farklı operasyon türleri uygulanabilir. Gözünüzün yapısı, katarakt için açılacak kesi, yerleştirilecek mercek ve sağlık durumunuz bunu belirleyebilir. Gözünüzün mercek çevresinde yer alan zara ulaşılarak yerleştirilecek mercek sayesinde Katarakt ameliyatı sonrası bulanık ya da tortulu görme şikâyetiniz son bulacaktır. Uygulanan operasyonlar ise şu şekilde sıralanır.

Ameliyat türü Uygulama İyileşme süresi
İntrakapsüler Cerrahi Genel Anestezi Aylar Sürebilir
Ekstrakapsüler Cerrahi Lokal Anestezi 8-10 Hafta
Fakomülsifikasyon Göz damlaları ile Anestezi 48 saat

Katarakt Ameliyatı Sonrasında Nasıl Bir Süreç Yaşanıyor?

Bu aşamada Katarakt ameliyatı kaç günde iyileşir sorusunu sıklıkla duyabiliriz. Ancak öncelikle hangi yöntemin uygulandığını bilmek gerekir. Örneğin Ekstrakapsüler cerrahi ile yapılan bir operasyonda hastanın korneasına mikronluk kesiler ve dikişler yapılır. Haliyle dikişler vasıtasıyla minimum 10 haftalık bir iyileşme süreci vardır.

Ancak günümüzde donanımsal anlamda yüksek teknolojiye sahip olan klinikler ve uzman doktorlar Fako yöntemini kullanmaktadır. Fakomülsifikasyon yöntemiyle yapılan Katarakt ameliyatı sonrasında iyileşme süreci saatlerle ifade edilebilir. Kesinlikle anesteziye başvurulmadan hastanın günlük yaşamında öğle yemeği arasında uygulanabilecek bir operasyondur.

Operasyon tamamlandığında yalnızca tedbir amacıyla gözün üzerine bir bandaj koyulur. Bu bandaj süresi ise 24 saati geçmez. Bir hasta Katarakt ameliyatı sonrası hemen gözündeki bulanıklığın gittiğini fark eder. Fakat tam randıman alınabilmesi için 48 saat sonra muayene edilir.

Yani en geç 2 gün içerisinde gözünüz Katarakt rahatsızlığıyla hiç tanışmamış kadar net görecektir. Katarakt sonrası göz ne zaman iyileşir diye merak edenler için Fako yöntemi en ideal seçenektir.

Ağrısız Katarakt ameliyatı sonrası iyileşme süresi herhangi bir komplikasyon görülmediği takdirde 48 saat ile sınırlıdır.

Katarakt Ameliyatının Riski Var Mı?

Katarakt ameliyatı kaç günde iyileşme belirtilerini tam anlamıyla gösterir sorusunun cevabını verdik. Fakat gözünde bulanık ve tortulu bir vizyon bulunan hastaların en büyük endişesi risk faktörüdür. Ameliyattan sonra oluşabilecek komplikasyonlar ya da olası bir enfeksiyon riski, görüş kaybı, daha ciddi bir göz problemi olup olmayacağını merak ederler.

İlk olarak Katarakt ameliyatından sonra diğer operasyonlara göre çok daha kısa sürede sağlığınıza kavuşacağınızı belirtmek gerek. Ancak bunun en temel formülü donanımı yüksek bir hastanede uzman bir kadroya operasyonunuzu yaptırmaktan geçiyor. Biraz daha ucuz olduğu için tam teşekküllü bir hastaneyi tercih etmezseniz olası sorunlarla karşılaşma ihtimalinizi arttırmış olursunuz.

Uygun koşulların sağlanmadığı, yetersiz ekipman ve teknolojinin kullanıldığı, alanında uzman doktorların girmediği Katarakt ameliyatları iyileşme süreci bakımından büyük sorunlar doğurabilir.

Katarakt operasyonu sonrası iyileşme sürecinde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır.

 • Operasyon sonrası gözünüz için 3 ile 4 hafta aralığında ilaç kullanmanız gerekecektir.
 • Katarakt ameliyatı sonrası hastaneden çıktıktan bir gün sonra kontrole gitmeniz gerekir.
 • Gözünüze sıvı teması olmadığı sürece ameliyattan bir gün sonra duş alabilirsiniz.
 • Gözlerinizi ovuşturmamaya özen göstereceğiniz kısa bir süreç geçireceksiniz.
 • Ameliyatın ardından ağır kaldırmamaya, tozlu ortamlara girmemeye, gözünüzün üzerine yatmamaya, darbe almamaya ve nesnelerin temasını önlemeye özen göstermelisiniz.

Kaynaklar

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: //gozebak.com/katarakt-ameliyati-kac-gunde-iyilesir.html

Katarakt Ameliyatı Fiyatları 2018

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

Katarakt Ameliyatı Fiyatları ve Katarakt Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde katarakt ameliyatı geçirecek olan bir çok kişi öncelikle bu operasyonun ücretini merak etmektedir. Katarakt ameliyatı fiyatları ve katarakt ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi vermeden önce kısaca katarakt nedir? Nasıl oluşur ve tedavisi nasıldır? bunlara bakalım.

Katarakt nedir, nasıl oluşur, belirtileri nedir?

Her insanın gözünde saydam bir mercek bulunur. Bu mercek sayesinde uzağı ve yakını net görürüz. Yaş ilerledikçe gözün içindeki bu doğal mercekte bazı değişiklikler meydana gelir. Kırklı yaşlardan sonra bu saydam mercek deforme olarak yakını gördürme özelliğini kaybeder. Daha sonraki yaşlarda ise saydamlığı da giderek bozulur ve mercek bulanıklaşır, buzlu cam görünümü alır.

Katarakt adını verdiğimiz bu safhada hastaların görüntüsü artık bozulmuştur, uzakta ve yakında net görüntü kaybolmuştur. Bu durum göz numarasıyla ilgili olmadığı için gözlük dahi değiştirilse netlik oluşmaz. Bazı hastalar ise patolojik olarak yakını daha iyi görmeye başlarlar,uzak görüntüleri tamamen bulanıklaşır.

Katarakt gelişirken her kişide farklı görsel yakınmalar ortaya çıkabilir.

Yakını gözlüksüz okuyamayan kişi ellili yaşlarında yakını artık gözlüksüz de görebiliyorsa ve uzak görüşü bozuluyorsa katarak gelişiyor demektir. Yalnız katarakt sadece ileri yaşlarda ortaya çıkmaz. Genç hastalarda da özellikle kortizon ve benzeri ilaçların uzun süreli kullanımı söz konusu olduysa ortaya çıkabilir.

Yeni doğan bebeklerde dahi gözlerde katarakt izlenebilmektedir, ama en sık altmışlı yaşlardan sonra görülmektedir. Kimi hastada görme bulanıklığı şeklinde semptom verir. Bazılarında sadece ışığa aşırı duyarlılık ve ışıkta gözün yoğun kamaşması şeklinde şikayetlere yol açabilir.

Tüm bu faktörler katarakt ameliyatı fiyatları konusunda belirleyici olabilmektedir.

Katarakt nasıl teşhis edilir?

katarakt ameliyatı fiyatları

Kataraktın teşhisi son derece kolaydır. Göz muayenesi esnasında özel bir aletle gözle bakıldığında direk olarak görülebilir.

En önemli konulardan biri de hastada görme azalmasına neden olan tek konunun katarakt olup olmadığının tespitidir. Bunun için ilave bazı tetkikler yapılır, göz bebeği büyütülerek gözün arka kısmına bakılır.

Gözün ön yüzeyinde veya arka tabakalarında farklı sorunların katarakta eşlik edip etmediği tespit edilir.

Katarakt hızlı mı ilerler? Ne zaman müdahale gerekir?Kataraktın oluşum hızı da kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Başlangıç seviyesindeki bir katarakt bazı hastalarda yıllarca hiçbir değişiklik göstermezken, bazı hastalarda aylar içerisinde gözü tamamen kapatacak boyuta ilerleyebilir. Kataraktın tek tedavi yolu cerrahidir, cerrahi dışında herhangi bir damla veya ilacı yoktur.

Katarakt ameliyatı için en iyi zamanlama hastanın şikayetlerinin olgunlaşmaya başladığı dönemdir. Katarakt ne çok fazla erken dönemde, ne de bekletilerek geç bir dönemde ameliyat edilmelidir. Bekletilmiş sert kataraktlar cerrahi açıdan her zaman daha fazla risk taşıyan kataraktlardır .

Katarakt ameliyatı fiyatları kataraktın yoğunluk derecesine göre de farklılık gösterebilmektedir.

katarakt ameliyatı fiyatları 2018

Katarak ameliyatı öncesinde hangi hazırlıklar yapılır?

Gözde katarakt tespit edildikten sonra görmeyi azaltan farklı sebeplerin de olabileceği düşünülerek bazı göz tetkiklerinin yapılmasında fayda vardır. Özellikle görme merkezinin ve görme sinirinin sağlık durumu son derece önemlidir. Göze takılacak olan merceğin özelliğini belirlemede de bu dokularının sağlık durumu belirleyicidir.

Göz bebeği büyütülerek göz arkasına bakılır. Eğer katarakt çok yoğun ve bu nedenle göz arkası izlenemiyorsa ultrasonografi yardımıyla göz arkası dokular incelenir. Tüm bu inceleme ve tetkikler sonrasında gözün içine takılması gereken merceğin cinsi belirlenir ve mercek numara ölçümü yapılır.

Artık hasta katarakt  ameliyatına hazır durumdadır.

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?Katarak ameliyatı lokal anestezi ile yapılır. Hastanın bayıltılması veya genel anestezi verilmesi gerekmez.

Ancak çok özel durumlarda, örneğin hasta çocuksa veya aşırı panik atak yaşayan biriyse  o taktirde genel anestezi de uygulanabilir. Genel anestezi ile yapılan katarakt ameliyat fiyatı lokalle yapılandan daha yüksektir.

Normal şartlarda göz damla ile uyuşturulur, operasyon esnasında veya sonrasında herhangi bir şekilde ağrı acı hissedilmez.

Katarak ameliyatında hangi süreçler yaşanır?

Gözün uyuşmasıyla beraber yaklaşık 10 dakika sürecek operasyon başlar. İki göz aynı anda operasyona alınmaz, iki göz arasında birkaç gün veya bir iki hafta beklenebilir.

Kataraktlı mercek Fako adı verilen ileri teknolojik bir sistemle gözden uzaklaştırılırken aynı yere göz içi lensi takılır.

Tamamen kapalı sistem çalışıldığı için operasyon bitiminde göze herhangi bir dikiş atılması gerekmez.

Katarakt ameliyatında gözün içine takılacak merceğin seçimi nasıl olmalıdır?

katarakt ameliyatı fiyatları

Katarakt ameliyatı esnasında bulanıklaşmış kataraktlı mercek gözden alınır. Onun yerine ömür boyu saydam kalacak ve göz numarasının sabitleyecek yeni bir mercek takılma zorunluluğu vardır.

Mercek takılmadan katarak ameliyatı olmaz. Operasyon öncesinde hastanın ve doktorun göze takılacak merceğin cinsi ile ilgili ayrıntılı konuşmuş olmaları ve mutabık kalmış olmaları gerekmektedir.

Çünkü farklı mercek seçenekleri söz konusudur.

Her mercek türünün farklı bir fiyatı olabileceği için katarakt ameliyat fiyatları mercek cinsine göre farklılık gösterebilir. Eski dönemlerde sadece tek bir seçenek vardı. Göz içine takılan mercek sadece tek odaklı olabiliyordu. Hasta katarakt ameliyatı sonrasında hem uzak hem de yakın için mutlaka gözlük takmak zorundaydı.

Mercek teknolojisindeki gelişmeler ile beraber artık ileri nesil akıllı lensler çıktı. Bu çok odaklı mercekler sayesinde hastanın ameliyattan sonra gözlüksüz bir şekilde uzak ve yakını görebilmesi artık mümkün oldu. Akıllı lensler bir nevi gözlük görevi gören göz içi mercekleridir.

Akıllı lens takılan gözler katarakt ameliyatı sonrasında bir daha gözlük ihtiyacı hissetmezler.

Katarakt ameliyatısonrası ilk saatler ve ilk gece nasıl geçer?

Katarakt ameliyatı başarılı bir şekilde sonlandırıldıktan sonra ameliyat edilen göz bir bandajla kapatılır ve gece boyu göz kapalı kalır. Normal şartlarda katarakt ameliyatı sonrası bu süreç tamamen ağrısızdır hastanın herhangi bir yakınması olmaz. Hasta kendisine tarif edilen göz damlalarını kullanmaya aynı gece başlar.

Katarakt ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

Katarak operasyonu geçiren hastanın hemen ertesi günkü ilk gün kontrolü son derece önemlidir. Belki de tüm kontroller içerisindeki en önemli kontrol günü bu ilk gün olanıdır. Katarak ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken şeylerin başında bu ilk gün kontrolüne gelmek gelir.

İlk gün göz içinde bir reaksiyon olup olmadığına, merceğin yerli yerinde duruyor olup olmadığına bakılır. Gözde herhangi bir enfeksiyon söz konusu olup olmadığına bakılır. Bu konular sonraki süreçlerin sağlıklı ilerleyebilmesi için son derece önemlidir. Hasta sonraki bir ay boyunca birkaç farklı göz damlası kullanacaktır. Bunlar hastaya doktor tarafından tarif edilir.

Normal şartlarda hastaya bir hafta, bir ay ve üç ay sonraya rutin kontrol tarihleri verilir.

Katarakt ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken diğer hususlar nelerdir?

katarakt ameliyatı fiyatları

Katarakt ameliyatı sonrası günlerde gözün hijyen durumuna dikkat etmek en önemli konudur. Tarif edilen damlaların düzgün bir şekilde saatinde damlatılması, elin göze gitmemesi, gözün ovalanmaması önemli başlıklardır.

İki üç gün içerisinde duş banyo yapılabilir, yüz rahatlıkla yıkanabilir. Bandajın açıldığı ilk gün görme belki biraz bulanık olabilir ancak sonraki birkaç gün içerisinde görmek oldukça açılır ve netlik kazanır.

Diğer gözün de ameliyatı bittikten sonraki  birkaç gün içinde hasta rahatlıkla araç kullanabilir. Katarakt ameliyatı sonrası dönemde ilk birkaç hafta genel olarak tozlu ortamlarda, sigara dumanlı ortamlarda bulunulmaması gerekir.

Yaz dönemi ise mutlaka güneş gözlüğü kullanılması gerekir. Ameliyattan sonra 15- 20 gün kadar denize girilmemesi veya girilecekse de yüzücü gözlüğü kullanılması tavsiye edilir.

Katarakt Ameliyatı Fiyatları

Hastaların en çok merak ettiği konuların başında katarakt ameliyatının fiyatı gelmektedir. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki bu fiyatlar değişkendir. Hastaneye göre, kuruma göre kullanılan merceğin cinsine göre farklılıklar gösterir.

Devlet hastanelerinde ve devlet kurumlarında katarak ameliyatı ücretsiz bir şekilde yapılırken bu esnada genellikle tek odaklı standart katarak mercekleri kullanılır. Ameliyattan  yaklaşık bir ay sonra hastaya uzak ve yakın gözlükleri yazılır.

Akıllı lens takılan merkezlerde ise kullanılan multifok al merceğin cinsine göre katarakt ameliyat fiyatı değişkenlik gösterebilmektedir.

Bu yüzden hastanın ameliyatını gerçekleştirecek merkezin kalitesi, teknolojik donanımı, göz cerrahlarının deneyimi katarakt ameliyat fiyatını direk olarak etkileyen faktörlerdir. Akıllı lens ameliyatı  veya katarak ameliyatı olacak hastaların mutlaka gitmeyi düşündükleri merkezin şartlarını telefonla öğrenebilirler.

Veya bizzat giderek önceden öğrenmelerinde fayda vardır. Çok farklı hastane statüsü  ve farklı mercek cinsleri olduğu için katarak ameliyatına tek bir fiyat vermek olanaksızdır. Buna bir de kataraktın ağırlık derecesi etki etmektedir.

Bekletilmiş ağır vakalar operasyonel teknik açısından zorlayıcı vakalardır ve fiyatları normal kataraktlara göre daha fazla olabilmektedir.

Sizde de katarakt problemi varsa ve katarakt ameliyat fiyatları ile ilgili ve katarakt ameliyatı sonrası süreçle ilgili ve katarakt ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili  ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız web sitemizi ziyaret edebilir, bize telefon ve email ile ulaşabilirsiniz. İletişim sayfamızı ziyaret edin.

Источник: //akinakyurt.com/katarakt-ameliyati-fiyatlari-2018.html

Katarakt Ameliyatı Nedir? Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

Göz ameliyatı çeşitlerinden katarakt ameliyatı; saydamlığını kaybederek işlevini yerine getirmeyen göz merceğinin cerrahi operasyonla çıkarılıp yerine yumuşak ve katlanabilir suni bir merceğin takılması işlemidir. 

Katarakt görüşte bulanıklık, çift görme, gece görüşünün bozulması gibi işaretlerle kendini belli eder ve zamanla görme yetisi azalır. Hayat kalitesini azaltan bir hastalık olması sebebiyle tedavi edilmesi gerekir. Katarakt hastalığını tedavi eden bir ilaç henüz bulunamamıştır; katarakt sadece cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir.

Günümüzde katarakt cerrahisi oldukça gelişmiştir ve katarakt ameliyatlarında en yaygın kullanılan cerrahi yöntem Fakoemülsifikasyon’dur. Kısaca FAKO yöntemi olarak bilinir. Halk arasında lazerli ve ya dikişsiz ameliyat olarak da bilinmektedir. 

Katarakt Ameliyatı Kimlerde Gereklidir?

Katarakt hastalığının tek tedavi şekli cerrahi yöntemdir. Kimi katarakt hastaları şikayetlerinin çok bariz olmaması sebebiyle katarakt ameliyatını erteleyebilirler. Ancak katarakt ameliyatının acil yapılması gereken durumları da mevcuttur. 

 • Katarakt, kişinin günlük yaşamını aksatacak ve hayat kalitesini düşürecek noktaya kadar ilerlediyse, ameliyat yapılmalıdır.
 • Katarakt tamamen opak hale geldiyse, şişebilir ve göz içinde dağılabilir. Bu gibi bir durumda kalıcı körlüğe kadar giden bir süreç başlayabilir. Kataraktın tamamen olgunlaşması halinde acilen ameliyat edilmesi gerekmektedir.
 • Doğuştan gelen kataraktlarda görme engelleniyorsa da yine acilen ameliyat yapılmalıdır. 

Bu acil durumlar dışında, kataraktın belirtilerini kısmen hisseden hastalar için genellikle acil bir ameliyat önerilmez ancak acil ameliyat gerekmemesi, kişinin yaşam kalitesini düşürmediği anlamına da gelmemelidir. Geceleri araba kullanırken ışıkların dağılması, yolda yürürken tümsek ve çukurların fark edilmemesi, gece lambalarının aşırı soluklaşması vb. belirtiler olduğunda bir an önce doktora gitmekte fayda vardır.

Unutulmaması gereken konu katarakt ilerlediğinde kalıcı göz hasarlarını oluşturacak bazı olaylara sebep olabilir. Katarakt çürüyüp göz içi iltihabını yaratabilir ya da göz tansiyonunu yükseltebilir. 

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Fakoemülsifikasyon yani FAKO yöntemi ile yapılan katarakt ameliyatlarında retinaya 2-3 mm arasında bir kesi atılır ve bu kesiden içeri girilir. Anestezi uygulanmaz, göz damla ile uyuşturulur.

Göz merceğinin gözün diğer tabakasından kolayca ayrılmasını sağlayan “viscoelastik jel” kullanılır ve kataraktlı mercek ultrasonik ses dalgaları yayan bir cihaz tarafından parçalanarak emilir.

Doğal göz merceğinin emilimi tamamlandığında katlanabilir, yeni suni bir mercek yerine takılır. 

FAKO cerrahi yönteminde dikiş atılmamaktadır. Bu sebeple hastanın iyileşme süreci hızla gerçekleşir. Kesinin boyu çok küçük olduğundan gözde yapısal bozulmalara yol açmaz.

FAKO yöntemiyle yapılan katarakt ameliyatları 5 dakika ile 20 dakika arasında bir zaman içerisinde sona erer. Her iki gözün de ameliyatı enfeksiyon oluşma riskinin önüne geçilmesi adına aynı gün yapılmaz.

Bu yöntemle hasta aynı gün eve gider ve kısa zaman içerisinde günlük hayatına geri dönebilir. 

Katarakt ameliyatı sıklıkla yapılan ve başarı yüzdesi yüksek olan bir göz ameliyatı türüdür. Ancak mikro cerrahi gerektiren çok önemli ameliyatlardan biridir. Bu göz ameliyatını yapacak kişinin deneyimli olması, hastanenin gerekli teknolojik altyapısının olması ve kullanılan malzemenin kaliteli olması gerekmektedir. 

Katarakt Ameliyatı Riskli Midir? 

Katarakt ameliyatı cerrahi operasyonlar içerisinde en çok hassasiyet gerektiren operasyonlardan biridir. Her cerrahi operasyon gibi riskleri mevcuttur. Ancak bu kadar kritik bir göz ameliyatı olmasına rağmen başarı oranı çok yüksektir. Günümüzde katarakt cerrahisi çok gelişmiştir. Minimal kesilerle, dikişsiz olarak yapılmaktadır. 

Göz ameliyatlarından biri olan katarakt ameliyatı günümüzde sıklıkla yapılan bir ameliyattır. Uzman cerrahlar tarafından yapılan katarakt ameliyatları sonrasında hastalar günlük hayatlarına hızla dönerler hatta operasyonun kısa sürmesi, anestezi uygulanmaması ve hastanın acı çekmemesi sebebiyle başarılı geçen operasyonlardan sonra bu ameliyatı küçümserler. Bu tamamen doktorun başarısıdır. 

Unutulmamalıdır ki katarakt ameliyatı konusunda uzman doktorlar tarafından, kaliteli malzemeler ve son teknoloji kullanılarak, steril bir ortamda yapıldığı takdirde oldukça güvenlidir. Bu yüzden katarakt ameliyatı için doktor ve hastane seçimi çok önemlidir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası

Başarılı geçen bir katarakt ameliyatı sonrası görme probleminiz çok büyük ölçüde kalmayacaktır. Ameliyat olduğunuz gün ve ertesi günü kullanılan damlaların da etkisiyle katarakt ameliyatı sonrası bulanık görme sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Ancak ikinci gün itibariyle geçmeye başlayacaktır. 

Katarakt ameliyatı sonrası hastanın görüşünün tam olarak düzelmesi ve maksimum seviyeye ulaşması yaklaşık 3-4 haftalık bir zaman alacaktır. Başarılı bir iyileşme süreci için; katarakt ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli, nelerden kaçınılmalı gibi soruların yanıtları doğru bilinmelidir. 

Katarakt Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 • Katarakt ameliyatı sonrası hastanın hafif beslenmesi ve dinlenmesi gerekir. İlk üç gün kesinlikle alkol kullanmamaya özen gösterin.
 • Verilen ilaçların kullanımını aksatmayın. Damla tedavisine ameliyattan 4 saat sonra başlamak gerekir. Birden fazla damla verilmesi durumunda, damlalar arası 5 dakika beklemelisiniz.
 • Katarakt ameliyatı sonrası dayanılmayacak ölçüde bir ağrı yaşanmaz ancak kişi ağrı kesici kullanma ihtiyacı duyuyorsa kullanabilir. Ancak doktora danışmalıdır.
 • Ameliyattan 1-2 hafta geçinceye kadar ağırlık kaldırmaktan kaçının
 • Gözünüze su kaçmayacak şekilde ameliyatın ertesi günü duş alabilirsiniz, ancak gözünüzü bir hafta ıslatmamaya özen gösterin.
 • Katarakt ameliyatı olunan ilk gün kesinlikle araç kullanılmamalıdır.
 • Katarakt ameliyatı sonrası gözünüzü baskı ve darbelerden korumaya özen gösterin
 • İlk gün bulanık görme gibi şikayetlerinizin olması normaldir, yürürken dikkat etmeli mümkünse yardım almalısınız.
 • Katarakt ameliyatı sonrası enfeksiyon oluşmasını önlemek adına steril ortamlarda kalmaya dikkat edin, ameliyat günü elinizi gözünüze yanaştırmayın mümkünse dışarı çıkıp mikroplara maruz kalmayın.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Şikâyetler

Günümüzde katarakt cerrahisi oldukça gelişmiştir. Başarı oranı da bir hayli yüksektir.  Nadir de olsa katarakt ameliyatı sonrası sorunlar yaşanabilmektedir. 

 • Kornea Bulanıklaşması: Başarısız geçen katarakt ameliyatı sonrası ödem oluşumu sebebiyle gözlerde kızarıklık ve ağrı olur. Sebebi kornea içine sıvı birikmesidir. Eğer hasta birden fazla cerrahi operasyon geçirmişse kornea arkasındaki tabaka zarar görebilir. Zamanla iyileşme olasılığı yüksektir. Ancak kornea nakli de gerekebilir. 
 • Enfeksiyon: Katarakt ameliyatı sonrası enfeksiyon oluşumu nadiren görülür. Steril olmayan ortamlarda geçekleşen ameliyatlarda hasta enfeksiyon kapar ve bu enfeksiyon zamanında tedavi edilmezse katarak ameliyatı sonrası görme kaybı oluşabilir. 
 • Gözde kanlanma: Katarakt ameliyatı sonrası gözde kanlanma ve kızarıklık oluşumu sıklıkla görülür. Bunun sebebi ameliyat esnasında gözün dış tabakasına temas edilmesidir ve bölgeseldir. 
 • Göz içi basıncın yükselmesi: Ameliyat sırasında kullanılan ilaçlara bağlı olarak görülen sorunlardan biridir. Genellikle zaman içerisinde düzelir. Eğer düzelmezse düzenli doktor kontrolü gerekmektedir.

Katarakt hakkında daha detaylı bilgi için Katarakt Nedir, Katarakt Sebepleri, Belirtileri ve Tedavisi makalemizi okuyabilirsiniz.

Источник: //www.safahastanesi.com.tr/saglik-kosesi/Katarakt-Ameliyati-Nedir-ve-Nasil-Yapilir-Katarakt-Ameliyati-Sonrasi

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır? diye merak edenlere ufak bir bilgi: katarakt ameliyatıyla 20 dakikada net görüşe kavuşabilirsiniz. 

Katarakta bağlı sorunlar (uzağı, yakını görememe, bulanık görme) gündelik yaşamı olumsuz etkiliyor.

Göz merceği şeffaflığını kaybettiğinde katarakt ortaya çıkıyor. İlaçla tedavi olanaksız. Gözlükle de. Tek çözüm operasyon.

 Katarakt ameliyatı geçen yıllara oranla çok daha güvenli.

Katarakt ameliyatı yaygın uygulanıyor. Saydamlığını kaybeden göz merceği çıkarılıyor. Yerine yapay lens yerleştiriliyor. Bazı durumlarda hastaneye yatmayı gerektirse de işlem güvenli.

Katarakt nasıl gelişiyor?

Katarakt yavaş adımlarla ilerliyor. Uzun yıllar görüşte sıkıntı çıkmıyor. Böyle olunca tedavi erteleniyor. Sorun iyice derinleşiyor. Araba kullanırken sorunlar yaşanmaya başlanıyor. Ardından okurken ve yazarken ya da televizyon seyrederken işler tuhaflaşıyor. Alışverişe gitmek eskisine göre çok daha zor gelmeye başlıyor.

İşte katarakt düzeyinizi ölçmeye yarayan sorular:

Günlük faaliyetlerimi yaparken sorun yaşıyor muyum? İnsanların yüzlerini görmekte sorun yaşıyor muyum? Parlak ışıklar görüşümü etkiliyor mu?

Yanıtlardan biri evetse doktora gitmelisiniz. 

Kataraktın riskleri ne?

Katarakt ameliyatı genellikle riskli değil ama her operasyonda olduğu gibi bazı sorunlar çıkabilir.

Özellikle başka bir göz hastalığı varsa komplikasyon gelişmesi ihtimal dahilinde:

•    İltihap

•    Enfeksiyon

•    Kanama

•    Şişme

•    Retina dekolmanı

•    Glokom

•    İkincil katarakt

Katarakt ameliyatına nasıl hazırlanılır?

Operasyon başarısı için hazırlık süreci kritik önemde. Doktorun talimatları eksiksiz uygulanmalı.

Hazırlıklar operasyona 1 hafta kala başlıyor. İlk olarak hastaya bazı testler uygulanıyor. Ultrason testiyle göz merceğinin biçimi – boyutu ölçülüyor. Bu sayede göze yerleştirilecek lensin boyutları belirleniyor.

Operasyondan önce ilaç alımına dikkat. Kanama riskine karşı ilaç alımı (veya kesimi) gündeme gelebilir. Enfeksiyon riskine karşı antibiyotikli göz damlası önerilebilir. Bu da operasyondan 2 gün önce başlıyor.

Ameliyat günü gelip çattığında yapabileceğiniz en iyi şey sakin olmak. Endişeden uzak durmak.  Özellikle operasyon anında sakin kalmanız hem sizin hem de doktorunuzun yararına.

Operasyona 12 saat kala yemek, içmek yasak.

Katarakt ameliyatı nasıl yapılıyor?

Katarakt ameliyatı ayakta tedavi kapsamında. Hasta ameliyathaneye alınıyor. Göz çevresine iğneyle lokal anestezi uygulanıyor. İğnenin riskli olduğu zamanlar (diyelim iğne korkusu) göz damlası devreye giriyor.

Anestezi ardından gözün sorunlu bölgesi alınıyor. Yerine yapay lens yerleştiriliyor. Özel mikroskopla yapılan işlem yaklaşık 15 – 20 dakika sürüyor. Kesinlikle can yakmıyor. Ameliyat yöntemlerine bakalım:

Fakoemülsifikasyon: En gelişmiş ameliyat tekniklerinden. Fako Yöntemi olarak biliniyor. Göz içine 2.2 mm’lik kesiden giriliyor. Özel bir sıvı olan Viscoat kullanılıyor. Viscoat doğal merceğin gözün diğer katmanlarına zarar vermeden ayrılmasını sağlıyor.

Saydamlığını yitiren mercek ultrasonik ses dalgaları yayan bir cihazla göz içinde parçalanıyor. Emiliyor. Yapay katlanabilir mercek göze yerleştiriliyor.

Fako yönteminin en büyük avantajları dikişe gerek kalmaması ve erken dönemde görme netliği sağlaması. Enfeksiyon riski nedeniyle iki gözün ameliyatı aynı gün yapılmıyor. En az 1 hafta ara veriliyor.

Ekstrakapsüler Katarakt Ekstarksiyonu: Göz üzerinden 12 – 13 mm kesiyle merceğe ulaşılıyor. Lensin ön kapsülü alınıyor. Diğer kısımlar doğurtma – emme yöntemleriyle temizleniyor. Lens zarları içine göz içi lens takılıyor.

Bu işlemde Doktor çeşitli aletler kullanmak zorunda. Göze yapılan kesi dikişle kapatılıyor. Kesilme nedeniyle gözün yapısı zayıflayabilir. Astigmat gelişebilir. Görüşün düzelmesi görece uzun sürdüğü için genellikle tercih edilmiyor.

Operasyon sonrası ne yapılmalı?

Hasta aynı gün taburcu olabilir. Görüş aynı gün (veya birkaç gün içinde) normale dönüyor. Operasyondan 2 gün sonra – 1 hafta sonra – izleyen ay sonunda doktor kontrolü şart. Tam iyileşme 8 hafta sürüyor.

Ameliyat sonrası gözde kaşıntı, batma, sulanma, yanma normal. Doğrudan temastan kaçınmak için göz maskesi takılabilir.

Bu dönem önerilen ilaçlar düzenli kullanılmalı. Bol sıvı tüketilmeli. Birkaç gün süreyle yüz, göz yıkanmamalı. Islak bezle silinmeli.

1 hafta boyunca banyo yasak. Yüzüstü yatmak da öyle.

Источник: //www.cevapsepeti.com/katarakt-ameliyati-nasil-yapilir/

Katarakt Nedir? Katarakt Belirtileri Ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

Katarakt, gözün içerisinde uzağı ve yakını gösteren bir mercek vardır ve bu merceğin bozulmasına katarakt denir. Katarakt diğer bir açıdan bakıldığında gözün yaşlanması durumudur. Ayrıca doğumsal katarakt, kazalar sonucu meydana gelen kataraktlar da vardır. Fakat kataraktın % 90’ı yaşa bağlı gelişen kataraktlar dır.

Katarakt neden olur?

Bundan 20-30 yıl önce körlüğün en önemli nedenlerinden biri katarakt oluşması idi. Günümüzde katarakt tamamen tedavi edilebilen bir göz hastalığıdır. Katarakt toplumun tamamını ilgilendiren bir rahatsızlıktır. Çünkü 70 yaşından sonra toplumun % 75’inden fazlası katarakt olur.

Kataraktın nedenleri arasında en önemlisi yaşlılıktır. Diğer bir katarakt nedeni ise konjenital (doğumsal) katarakt denilen genetik kataraktlar dır. Özellikle anne karnında geçirilen kızamıkçık, ırsi kalıtsal özellikler bebeklerde doğumsal katarakt nedeni olabilir ve bebek kataraktlı doğar.

Çocuk doğduğunda bu durum tedavi edilir ise çocuk normal görme yeteneğine kavuşabileceği gibi, tedavi edilmez ise çocukta körlük meydana gelebilir. Ayrıca şeker hastalığı gibi hormonal bozukluklar da katarakt oluşmasına sebep olabilir. Uzun süre ateş karşısında çalışan insanlarda katarakt gelişebilir.

Katarakt belirtileri

Katarakt belirtilerini doğumsal katarakt belirtilerinden başlayacak olur isek, çocuk doğduğu zaman göz bebeği siyah renklidir ve anne bunun beyaz renkli olduğunu ve bazen oradan bir ışığın yansıdığını fark eder ise bu doğumsal katarak belirtisi olabilir. Bu tür belirtiler fark edildiğinde çocuğun hemen bir göz doktoruna götürülmesinde fayda vardır.

Doğumsal katarakt olmasına rağmen bu tip bir belirti görülmeyen çocuklarda okul çağı geldikten sonra çocukta görme sıkıntıları olur ve çocuk ışıklardan rahatsızdır. Çocuk gözlerini kısarak çevresine bakar. Bu tip belirtilerde, çocuklarda görülebilen belirtilerdir.

Darbe sonucu gelişen kataraktlarda o göz sisli ve puslu görür. Yaşlılık sonucu gelişen kataraktlarda ışıklardan rahatsızlık duyma, gündüzleri güneş ışığında gözlerin çok fazla kamaşması, geceleri otomobil ışıklarının çok dağılması, eskiden görülen şeyleri o kadar iyi görememe, sisli görmeye başlama ve bu sisli görmenin gittikçe artması gibi belirtiler katarakt belirtileridir.

Katarakt mutlaka tedavi edilmeli mi?

Kataraktın farklı tipleri vardır ve katarakt başladıktan sonra hızla ilerleyen tipleri ve yıllarca yavaş yavaş ilerleyen tipleri vardır.

Perdeli veya puslu görme katarakt tipi, perdeli görme katarakt tipi gittikçe ve aylar içerisinde artmaya başlar. Bu durumun bazı şekilleri birkaç ay içerisinde görmeyi tamamen bozabilir iken, bazı şekilleri ise 3-5 yıl içerisinde görmeyi bozar. 50 yaşını geçmiş hastalar normalde yakını göremezler.

Fakat bir müddet sonra hasta normal gördüğünü fark etmeye başlar ve hasta oldukça mutlu olur. Bu durumda hasta gençleştiğini ve iyileştiğini zanneder. Bu durum ikinci bahar olarak adlandırılır.

Fakat kataraktlı hastalarda bu ikinci bahar çok uzun sürmez ve bu durum kataraktın başlama ifadesidir. Bu durum 6 ay, 1 yıl, 2yıl civarı sürer ve bu süreçten sonra hasta hem uzak görmesini hemde yakın görmesini kaybeder.

Bu süreç sonrası katarakt mutlaka tedavi edilir.

Katarakt tedavisi nasıl yapılır?

Kataraktın tedavisi konusunda tüm dünyada ilaçlar ile yapılması için çalışmalar günümüzde helen sürmektedir. C vitamini alımının kataraktı geciktirmede etkisi vardır.

Omega 3 denilen ilaçların kataraktı geciktirdiğine dair bulgular vardır.

Ultraviole ışınlardan korunmanın yani güneş ışığından korunmak gibi önlemlerin katarakt oluşmasını engellediği ve geciktirdiğine dair bilgiler bulunmaktadır.

Fakat günümüzde kesin kabul gören katarakt tedavisinde kullanılan bir ilaç tedavisi yoktur. Daha önceleri de, günümüzde de katarakt tedavisi bozulan göz içi merceğinin ameliyat ile değiştirilmesi şeklinde yapılmaktadır.

Katarakt ameliyatı ne zaman yapılır?

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır

Doğumsal kataraktlarda çocuğun en kısa zamanda katarakt ameliyatı yapılması gereklidir. Doğumsal kataraktlarda çocuk 3 günlük iken bile katarakt ameliyatı yapılabilir. Katarakt tek taraflı ise çocuğun görme derecesine göre ameliyatın kararı verilir.

Yaşın ilerlemesine bağlı kataraktlarda bundan 15-25 sene önce kataraktın olgunlaşması için görme alanının bir metreye kadar düşmesi beklenir idi. Günümüzde katarakt ameliyatının zamanı hastanın yaşına, işine, sosyal durumuna göre değişmektedir. Örneğin otomobil kullanan şoförlerde görmenin % 10 düşmesi sonucu bile katarakt ameliyatı olmayı gerektirir.

Fakat görme gerektirmeyen işlerde çalışanlar için % 10 görme yeterli olabilir. Günümüzdeki teknikler ile katarakt her durumda ameliyat edilebilir. Fakat mümkün olduğunca kataraktı çok ilerlemeden ameliyat etmek daha iyi olur.

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?

Katarakt ameliyatı için göz uyuşturulduktan sonra tercih edilen ameliyat yöntemine göre göz içine girilerek önce merceğin ön zarı açılır ve inindeki kataraktlı kısım bütün olarak ya da parçalanarak çıkarılır. Ameliyat sırasında göz içerisinde merceğin zarı bırakılır. Hastanın yaşı, gözün durumu ve ameliyatın türüne göre mercek yerleştirme işlemi yapılır.

Katarakt ameliyatı bazı durumlarda (1 yaş altı çocuklar gibi) mercek yerleştirilmez. Bazen ve bazı durumlarda ameliyatın gidişi ve gözün durumundan dolayı mercek konmayabilir ya da ikinci ameliyata kadar mercek konulması işlemi ertelenebilir. Katarakt ameliyatının türü ve şartları doktor tarafından karar verilir.

Çocuklarda katarakt nedenleri ve tedavisi

Çocuklarda genellikle doğumsal katarakt oluşur ve sonradan gelişen kataraktlarda ameliyat için zaman süreci daha uzundur. Fakat doğumsal kataraktlarda en kısa zamanda ameliyat yapılmalıdır. Çünkü çocuğun görme yeteneğinin gelişmesi için gözün ışığı ve objeleri görmesi gereklidir. Işık ve objeleri görmeyen bir gözde görme yeteneği gelişmez.

Yani bu çocuklarda katarakt ameliyatı geç yapılır ise çocuğun görmesi düşük kalır. Bebeklerde katarakt olduğunun anlaşılması için bebek doğunca çocuk hekimleri çocuğun gözlerine bir el feneri ile baktıklarında bu katarakt varlığını anlayabilirler. Doğumsal katarakt anne ve babanın çocuğun göz bebeklerine dikkat etmesi ile katarakt anlaşılabilir. Doğumsal kataraktın erken teşhisi önemlidir.

Doğumsal kataraktın takip ve tedavisi uzman bir merkezde ve uzman bir göz doktoru tarafından yapılmalıdır. Doğumsal katarakt ameliyatlarında alınan göz merceğinin yerine 2 -4 yaşına kadar göz merceği konulmaz. Bu nedenle bu çocuklara 30 numara gözlük veya kontakt lens verilir ve bu gözlük veya kontakt lens 3 ayda bir değiştirilir.

Bu çocukların takip ve tedavisi önemlidir ve başarılı bir ekip çalışmasından sonra doğumsal kataraktlı bir çocuk iyi bir görme yeteneğine kavuşur. Eğer bu çocukların takip ve tedavisi düzenli ve iyi yapılmaz ise derin göz tembelliği, göz tansiyonu ve genellikle de görme kaybı gibi riskler meydana gelir.

Katarakt ameliyatı sonrası bakım

Katarakt ameliyatı nedir

Ameliyat sonrası çoğunlukla göz bandaj ile kapatılır. Bu bandaj doktorun önerdiği süre boyunca gözde kalır. Ameliyat sonrası göze baskı yapmamak ve gözü ovmamak gerekir. Hastaneden çıkışta hasta araba kullanmamalıdır.

Gıda ve ilaç alımına doktorun önerilerine göre başlanır. Katarakt ameliyatından sonra yüz yıkama, banyo yapma, eşya taşıma, namaz kılma, spor yapma, işe başlama, denize ve havuza girme, gibi faaliyetler doktorun önerisine göre başlanmalıdır.

Katarakt ameliyatı sonrası doktorun önerdiği ilaçlar dikkatli ve düzenli kullanılmalıdır. İlaçları kullanırken (pomad, damla, gibi) eller mutlaka yıkanmalıdır. İlaçlar uygulanırken damla şişesi, pomad kutusu gibi ilaç ambalajlarının uçları kirpiklere, cilde, ele, kağıt ve peçeteye temas etmemelidir. Katarakt ameliyatı sonrası 1’inci gün, 1’inci hafta ve 1’inci ayda kontroller yapılmalıdır.

Katarakt ameliyatından sonra okumak göze zarar verir mi?

Katarakt ameliyatı sonrası okumak göze zarar vermez. Okumak için okumaya yardımcı olması için gözlük kullanılabilir. Ameliyattan hemen sonra gözde rahatsızlık hissi ve yorgunluk olabilir. Katarakt ameliyatından sonra televizyon seyretmek gözleri yorabilir ancak zararlı değildir.

Katarakt ameliyatından sonra tam uzak ve yakın gözlüğü doktorun uygun gördüğü bir zamanda ayarlanır. Katarakt ameliyatı sonrası kanunda belirtilen derecede görme sağlanan kişiler sürücü belgesi (ehliyet) alıp araba kullanabilirler. Katarakt ameliyatı olan kişiler göze temas gerektirmeyen sporları yapabilirler. Katarakt ameliyatı geçirmiş bireyler polis ve asker olamazlar.

Katarakt ameliyattan sonra tekrarlar mı?

Katarak ameliyatı geçirmiş kişilerde tekrar katarakt oluşmaz. Ameliyat ile merceğin içerisine yerleştirilen zar zaman içerisinde kesifleşebilir.

Bu durum halk arasında ikincil katarakt olarak bilinse de aslında katarakt değildir. Bu oluşum lazer tedavisi ile kolaylıkla tedavi edilebilir.

Bazen bu oluşum çocuklarda ya da zarın çok kalınlaştığı durumlarda ameliyat ile temizlenebilir.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: //www.saglikocagim.net/katarakt-nedir-katarakt-belirtileri-ve/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi
Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi
Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi
Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi