Katarakt Ameliyatında Kullanılan Göz İçi Mercekler

içerik

KATARAKTTA

Katarakt Ameliyatında Kullanılan Göz İçi Mercekler

27.9.2010

Genellikle yaşlılarda görülen kataraktın gençler için de tehdit unsuru olduğunu belirten uzmanlar , hastalara göze yerleştirilecek merceğin kalitesini sorgulamaları yönünde uyarıda bulunuyor.

Türkiye ' de 40 ' lı yaşlardan sonra genel halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen katarakt , bebeklerde doğuştan görülebildiği gibi güneş ve sıcak gibi dış etkenlerle genç , nüfusu da tehdit ederken , uzmanlar katarakt ameliyatı olacakları , göze yerleştirilecek merceğin kalitesini sorgulamaları yönünde tavsiyede bulunuyor . Ankara Dünyagöz Hastanesi ' nden Prof . Dr .

Merih Önol kataraktta dikkat edilmesi gereken çok önemli konulardan birinin göze yerleştirilen merceğin ve kullanılan malzemelerin kalitesi olduğunu söyledi . Gerekli kriterlere sahip olmayan merceğin , görme kaybına varan sorunlar doğurabileceği konusunda uyarıda bulunan Önol , katarakt ameliyatı olacakların göze yerleştirilecek merceğin kalitesini sorgulamaları gerektiğini ifade etti .

İKİNCİL KATARAKT RİSKİNE DİKKAT

Kalitesiz merceklerle yapılan ameliyat sonrası gözde enfeksiyon ve farklı komplikasyonlar gelişebileceğini belirten Prof . Dr . Önol , bu durumun kısa bir süre sonra hastanın ikinci kez katarakt olma riskini beraberinde getirdiğini vurguladı .

Önol , böyle durumda kalınlaşan katarakt zarının lazerle açılmasının gerektiğini bunun ise hasta için ayrı bir ameliyat riski ve maddi külfet anlamına geldiğini kaydetti .

Katarakt ameliyatında ameliyatın başarısını , hekimin tecrübesi ve göz içine konulan merceğin kalitesinin doğrudan etkilediğini anlatan Prof Dr .

Önol , şunları kaydetti : ” Ben bir hekim olarak katarakt ameliyatı olacak hastalara dünyaca kabul edilmiş sağlık normlarında göz içi merceklerinin gözlerine takılmasını tercih etmelerini tavsiye ederim . Göz içi lenslerinin doğru seçimi sayesinde görme düzeyi yüksek kalite ve kontrastta sahip olacak , gece görüşü diğer merceklere göre çok daha kaliteli olacaktır . “

FAKO İLE GÖZE DİKİŞ ATMA DÖNEMİ BİTTİ

Günümüzde modern katarakt cerrahisinin sanıldığı veya söylendiği gibi lazerle yapılmadığını belirten Prof . Dr . Onol , fako cerrahisi sayesinde gözdeki dokuların hasar görmeden lazer ameliyatı gibi dikiş konulmadan operasyonun yapıldığını kaydetti . Önol , ” Fako cerrahisi cerrahın ustalığı geliştikçe hız ve mükemmellik kazanır .

Bu ameliyat genellikle damla anestezisi altında yapılır , zor ve ileri vakalarda lokal , hatta genel anestezi de uygulanabilir . Genellikle çocuk ve gençlerde genel anestezi gerekir . Fako cerrahisinin başarısı küçük , yatık kesili bir ameliyat olmasından kaynaklanır . Göze küçük tüneller açılarak girilir ve merceğin ön kapsülü soyularak alınır .

Gözü hem normal basınçta bırakabilmek hem de fako sırasında gözün iç dokularını koruyabilmek için gözün ön bölümü viscoelastik maddeyle doldurulur . Bu aşamada konulan viskoelastiğin kalitesi , korneayı koruması bakımından çok önemlidir . Fako ile ameliyat , merceğin çekirdeğinin küçük parçalara bölünmesi ve öğütülerek alınmasını sağlayan bir cihazın kullanılmasıyla yapılır .

Bu sırada merceğin arka kapsülünün korunması buraya yeni bir mercek konulacağın dan çok önemlidir . Fako enerjisini en az ve kısa sürede kullanmak , göz içi dokularının zarar görmesini engeller . Kataraktın çekirdeği fakoyla tamamen temizlendiğinde kalan lifler de emilir ve merceğin kapsül kesesi berrak bir şekilde bırakılır .

Bu kesenin sağlamlığından emin olununca katlanır bir göz içi merceği aynı tünelden göz içine yerleştirilir ” dedi .

GÖZLÜKLERDEN KURTULMAK MÜMKÜN

Göz içi merceklerinin gözü mümkün olduğunca numarasız hale getirmek için konulduğunu anlatan Prof . Dr . Önol , son yıllarda 23 numaraya kadar astigmatı düzeltebilen göz içi lensleri kullanılmaya başlandığına işaret ederek şunları kaydetti : ” Modern cihazlarla yapılan mercek ölçümleri gözü numarasız bırakabilme imkanı veriyor .

Multifokal lenslerle hem de uzak ve yakın gözlüklerden aynı anda kurtulmak mümkün . Multifokal mercekler çok odaklı göz içi mercekleridir . Hem yakını hem de uzağı net gösterir .

Hastanın yaşı , uzak ve yakın gözlük dereceleri , mesleği gibi kriterlerin özel ve detaylı tetkiklerle belirlenen göz yapısından elde edilen sonuçların değerlendirilmesiyle uygun bulunan ve hastalara tavsiye edilen lenslerdir .

Bu yeni jenerasyon lensleri rahatlıkla ve çok kısa sürede gerçekleştirilen bir operasyon ile acı , sızı olmadan hastaların göz içine yerleştirilir . Bu merceğin uygulandığı hastalarımızın ameliyat sonrasında tüm göz kırma kusurları ortadan kalkar . Hastalarımız hem yakını hem de uzağı rahatlıkla görür hale gelir .

Cep telefonundaki küçük yazılar , sinema daki alt yazılar , dizüstü bilgisayarların giderek küçülmesi , yazıların okunamaması gibi sorunlar ortadan kalkar . İyileşme süreci kısa olan bu tedavi yöntemi ile hastalar ameliyattan hemen birkaç gün sonra günlük yaşantılarına geri dönebilirler . “

Источник: //www.dunyagoz.com/tr/kurumsal/basinda-biz/kataraktta-kaliteli-mercek-uyarisi

Katarakt

Katarakt Ameliyatında Kullanılan Göz İçi Mercekler

Katarakt gözümüzün içerisindeki lensin yani kendi merceğimizin saydamlığını yitirerek bulanıklaşması demektir. Bu rahatsızlık yaşla birlikte çıkabileceği gibi doğumsal da olabilir. Bebeklerde ve çocuklarda da görülebilir.

Katarakt nedenleri

Genelde yaş ile birlikte gelişen bu rahatsızlıkta gözde meydana gelen travmaların da (darbe, ameliyat, uzun süren rahatsızlıklar) etkisi olmaktadır. Ayrıca şeker hastalığı ve steroid içerikli ilaçların uzun süre kullanımı yine bu rahatsızlığın meydana gelmesini sağlayabilir.

Kataraktın belirtileri

Bu durumda çift görme, bulanıklaşma, gece görme kaybı, ışığa hassasiyet, görme de yavaş yavaş azalma, okumada güçlük, renklerin giderek soluklaşması ve gözlük numaralarının sıkça değişmesi gibi durumlar gözlemlenir ve hemen uzman bir hekime muayene olunmalıdır.

Katarakt nasıl oluşur?

Erişkin kataraktları genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkar. Yaş aldıkça vücudun her organı gibi göz ve özellikle göz merceğinde bozulmalar meydana gelir.

Bu bozulmalar bazı hastalarda merceğin su içeriğinin değiştirebilir ve mercek liflerinin diziliminin deforme olmasına sebep olabilir.

Bazı hastalarda merceğin ön ve arka kısmında hücresel atıkların birikmesine, bazı hastalarda ise her iki duruma birden sebebiyet verir.

Her şekilde ortaya çıkan sonuç doğal göz içi merceğinin şeffaflığını kaybetmesidir.

Kaç çeşit katarakt vardır?

Yaşa bağlı kataraktlar: Kataraktın en sık karşılaşılan tipi, yıllar ile birlikte göz içindeki merceğinde yaşlanması ile oluşan yaşa bağlı katarakttır. Göz içi mercek 40’lı yaşlardan itibaren yaşlanmaya başlar. Ayrıca diyabet, UV, sigara, beslenme bozukluğu da bu yaşlanmayı hızlandırır.

İkincil kataraktlar: Gençlerde, radyasyon tedavisi gibi dış etkenler veya bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan kortizonların yan etkileri veya diyabet gibi iç etkenleri katarakt gelişmesine sebep olabilir. Bu oluşumlar da ikincil kataraktlar olarak sınıflandırılır.

Doğumsal kataraktlar: Bu tipte katarakt doğumdan hemen sonra bebeklerde gözlemlenebilmektedir. Bu durum irsi olabilir, ya da bebek henüz anne karnında embriyo halindeyken radyasyona maruz kalması, annenin kullandığı ilaçlar veya gebelikte sigara kullanımı doğumsal kataraktın oluşumunda etken olabilir.

Kataraktın tedavisi mümkün müdür?

Katarakt, göz içindeki normal doğal lensimizin bulanıklaşmasına, kesifleşmesine denir. Tek tedavisi cerrahidir.

Katarakt ameliyatı

Normal katarakt ameliyatında mikron düzeyinde hassas kesi yapabilen bıçaklarla korneal kesiler yapılır. Katarakt gelişen lensimizin ön zarı ince aletlerle yuvarlak bir şekilde açılır. Katarakt fako yöntemiyle yani yüksek ultrasonic ses dalgalarıyla parçalanır ve emilir, sonra katarakttan temizlenen kapsül içine göz içi lensi yerleştirilir…

Femto katarakt (LENSX bu konudaki ALCON Firmasının ürettiği femto cihazının adı) ameliyatında normalde korneal kesiler için kullandığımız bıçakları kullanılmaz, onun yerine korneal kesilerifemtosaniye laser ile yapılır.

Kataraktın ön zarı, alet yerine femtosaniye laser ile yuvarlak bir şekilde kesilip çıkartılır.

Aynı zamanda femtosaniye laser ile katarakt gelişen lens parçalara bölünür ve katarakttın gözden temizlenmesi için ise yine fako tekniğinden faydalanılır.

Katarakt ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?

Doğuştan varolan göz içi lensimiz normalde şeffaf berrak olup göze gelen ışıkların göz içine geçmesini ve böylece görmemizi sağlar. Normalde şeffaf olan göz içi lensinin bulanıklaşmasına katarakt denir. Bulanıklaşan lensten ışıkların arkaya düşmeşi zorlaşır yani görme azalmaya başlar. Hastanın görmesinin azalması, yaşam kalitesinin düşmesi katarakt ameliyatının zamanını belirler.

Lazerle katarakt ameliyatı yapılabilir mi?

Femto katarakt (LENSX bu konudaki ALCON Firmasının ürettiği femto cihazının adı) ameliyatında normalde korneal kesiler için kullandığımız bıçakları kullanılmaz, onun yerine korneal kesilerifemtosaniye laser ile yapılır.

Kataraktın ön zarı, alet yerine femtosaniye laser ile yuvarlak bir şekilde kesilip çıkartılır.

Aynı zamanda femto saniye laser ile katarakt gelişen lens parçalara bölünür ve katarakttın gözden temizlenmesi için ise yine fako tekniğinden faydalanılır.

Femtosaniye laser katarakt cerrahisinde;

1.Korneal kesileri

2.Ön kapsülün yuvarlak bir şekilde kesilmesine

3.Katarakatı parçalara ayırmaya

4.Astigmat için korneal kesi yapmaya yarar.

Katarakt ameliyatında hangi mercekler kullanılır?

Bu ameliyatta saydamlığını yitiren kendi merceğimiz yerine aynı işlevi yerine getirecek göz içi lensler takılmaktadır. Merkezlerimizde hastanın ihtiyacına ve durumuna uygun her türlü mercek kullanılabilmektedir.

Başlıca tercih edilenleri sayarsak; Zeiss ‘ın bifokal  (tek odaklı), Multifokal (iki odaklı), Trifokal (üç odaklı) lensleri, Alcon ‘un IQ, IQ torik ve Panoptix’ leri ile Restor – torik lensleri hastalarımızda sıkça kullanılmaktadır.

Katarakt ameliyatı öncesi

Katarakt ameliyatından önce ayrıntılı göz muayenesi yapılır. Göz ön kısmına ve göz arkasına ayrıntılı tetkik yapılır. Göz içine yerleştirilmesi planlanan lensin numarası özel aletlerle ölçülür. Ortalama bu işlemler 1-2 saat içinde biter.

Katarakt ameliyatı sonrası görme

Katarakt ameliyatından hemen sonra yavaş yavaş görme başlar. Ancak ilk saatlerde yanma batma sulanma olur. 1-2 gün içinde görme kalitesi artmaya başlar. 10-15 gün içerisinde istenilen görme seviyesine ulaşır. Ancak unutulmamalıdır ki iyileşme kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Katarakt ameliyatı sonrası ağrı olur mu?

Katarakt ameliyatı sonrası ağrı olmaz ancak yanma batma sulanma olur.  Eğer şiddetli ağrı varsa yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir.  Bu durumda hemen doktorunuzla irtibata geçmenizde fayda vardır.

Katarakt tekrarlar mı?

Katarakt tekrarlamaz. Katarakt gelişen doku yani lens çıkarılıp yerine yeni bir lens konmuştur. Yeni konan mercekte de katarakt gelişmeyeceği için rahatsızlık tekrarlamayacaktır.

Katarakt genetik mi?

Katarakt yaşla birlikte gelişen bir rahatsızlıktır. Ancak göze alınan travma sonrası katarakt gelişimi hızlıdır. Sistemik hastalıklarda (mesala şeker hastalığı) erken yaşta katarakt gelişir. Kullanılan sistemik ilaçalara bağlı (kortizon gibi) katarakt gelişir.

Doğuştan da bebeklerde katarakt görülebilir. Gebelik esnasında annesinin geçirdiği hastalıklara bağlı olarak gelişir. Bebeklerin kataraktı erken dönemde (ilk 12 haftada) tanı konup ameliyat edilmesi oldukça önemlidir. Bu yüzden bebeklerin doğar doğmaz göz muayenesi yapılması şarttır.

Düzenleme Tarihi: 15.04.2019

Источник: //www.batigoz.com/katarakt

Katarakt Belirtileri

* Bulanık görmenin artması ve bunun zamanla ilerlemesi.* Işıktan rahatsız olma, kamaşma.* Gözlük numarasının değiştiğini sanmak.* Gözlük camlarının kirlendiğini düşünerek sık sık silmek.* Araç kullanımında zorlanma.* Gece ve loş ortamlarda görmenin giderek azalması.* Okumakta zorlanma.* Tek gözde çift görme sorununun ortaya çıkması.

* Renklerde soluklaşma veya sarılaşma.

Katarakt Nasıl Teşhis Edilir?

Doktor muayenesinde kolayca anlaşılan hastalıklardandır. Genelde hastalar az görme, çift görme, gece görüşte zorluk çekme, renkleri ayırt edememe gibi şikayetlerle hastaneye gelirler. Özellikle öncesinde gözlük kullanan hastalar, gözlük numarasının yetmediğini düşünmektedir. Ancak katarakt hastalığı tedavi edildiğinde eski görmelerine kavuşabilmektedirler.

Katarakt Ameliyatı Zor Bir Ameliyat mıdır?

Her cerrahi müdahalenin belli riskleri elbette vardır. Ancak gelişen teknoloji sayesinde, bu riskler en aza indirgenmiştir. Katarakt ameliyatını yapan doktor tecrübeli ise, ameliyat ortamı steril ve modern ise sorun yaşanma ihtimali neredeyse yok gibidir.

Ameliyat FAKO adı verilen özel bir yöntem ile yapılır. Bu yöntemde kataraktlı lens, ultrasonik titreşimlerle parçalanarak emilir. Bu şekilde alınan doğal lensin yerine göz içi akıllı mercek yerleştirilerek ameliyat sonlandırılır. Toplamda 15 dakika sürmektedir.

Katarakt ameliyatı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Katarakt Ameliyat Başarısı Nelere Bağlıdır?

Ameliyatın başarısında en önemli faktör cerrahın deneyimidir.
Diğer önemli faktörleri, bugüne kadar 30.000‘in üzerinde katarakt ameliyatı gerçekleştiren Op.Dr. Mustafa KARAKOÇ’tan dinliyoruz:

Diğer videolarımız için kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Göz İçi Akıllı Mercek Nedir?

Göz içi mercek teknolojisi, son yıllarda inanılmaz hızlı gelişerek, gözlük kullanımını ortadan kaldıran boyutlara ulaşmıştır. Göz içindeki doğal merceğin yerine önceleri, hastayı sadece eski görmesine döndüren ve uzak gözlüğü kullanımını sonlandıran monofokal lensler takılıyordu.

Sonraları çift odaklı multifokal lensler ile yakın gözlüğü kullanımı da ortadan kaldırıldı ancak, multifokal lensler, okuma gözlüğü kullanımını engelleyemiyordu. Şimdilerde ise üç odaklı olarak üretilen trifokal mercekler sayesinde, hastalarımız ameliyat sonrasında gözlük kullanımını tamamen bırakıyorlar.

Göz içi mercekleri hakkında detaylı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.

Katarakt’ın Bitkisel Tedavisi Mümkün müdür?

Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan göz hastalıklarından biridir ve tek tedavisi cerrahidir. İlaçla, kremle, bitkiyi kaynatıp suyunu içmekle tedavisi MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Eğer bu şekilde tedavi edebileceğini iddia eden kişilere rastlıyorsanız lütfen itibar etmeyiniz.

Göz merceğinin bulanıklaşmasının tam olarak hangi yaşta ortaya çıkacağı belli olmamakla 45-50 yaşlarından sonra oluşması sıklıkla görülmektedir. Ayrıca konjenital, yani doğuştan olan bir türü de vardır.

Bitkisel olarak tedavi edilemese de dengeli beslenen, A vitamini yönünden zengin gıdalarla beslenen kişilerde daha geç yaşta oluştuğu gözlenmiştir. Bu hastalıkta yaşanılan coğrafyanın da etkisi büyüktür.

Güneş ışınlarının uzun süreli ve yoğun olduğu Afrika kıtasında sıklıkla görülür.

Aynı şekilde, açık havada çalışan mesleklerde, örneğin çiftçilerde, güneş ışınlarına uzun süre maruz kaldıkları için daha sık görülmektedir.

Katarakt Ameliyatından Sonra

Katarakt ameliyatından sonra, dikkat edilmesi gereken en önemli şey, doktorunuzun size vereceği reçeteyi harfiyen yerine getirmenizdir.

Ameliyattan bir gün sonra ve 15 gün sonraki kontrolleri kesinlikle aksatmamalısınız.

Eğer, yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler listesine uyarsanız, özellikle trifokal lens takılmış gözlerde, görüşünüz çok kısa sürede eskisinden de net olacaktır.

Ameliyattan Sonraki Hafta Dikkat Edilmesi Gerekenler– Ameliyatlı gözünüzün üstüne yatmayın.– Su, sabun ve benzeri şeylerin gözünüze kaçmamasına dikkat edin.

– Yüzünüze su gelmemesi için saçlarınızı, başınız arkaya yatık yıkayın.– Makyaj malzemesi ve kremleri, göz çevrenize sürmeyin.– Güneş gözlüğünüzü veya varsa numaralı gözlüklerinizi takın.

– Deniz veya havuza girmek, ağırlık kaldırmak ve secdeye varmak sakıncalı olabilir, doktorunuza danışın.

– Gözlerinizi ovuşturmayın.

Katarakt Hakkında Genel Tavsiyeler

Katarakt, her gözün mutlaka yaşayacağı bir sorundur. Bu sorunun ortaya çıkmasında, sizin herhangi bir ihmaliniz ya da hatanız yoktur. Birçok 60 yaş ve üstü hastada yapılan gözlem, hastalarımızın katarakt hastalığının tedavisini ihmal ettiklerini ortaya çıkartmıştır.Bu ihmale sebep olarak da hastalığı kabullenmeme, önemsememe ve tedaviden korkma sayılabilir.

Katarakt, ortaya çıktığında geri döndürülemez ve sadece ameliyat ile tedavi edilebilir. Basit ve yaygın olarak uygulanan bu ameliyattan, az önce saydığımız sebepler ile kaçarsanız ne olur?

* Sadece 15 dakika sürecek bir operasyonu erteleyerek yepyeni hastalıklara sahip olabilirsiniz.
Katarakt oluşumu, gözün görme kabiliyetini etkiler. Gözlerimiz de görme işlemini eskisi gibi yapabilmek için daha fazla kasılmaya başlar. Bu aşırı kasılmalar, gözde ağrı oluşumuna, baş ağrısına ve göz içi tansiyon düzenini bozarak Glokom oluşmasına neden olabilir.

* Eskiden kullandığınız uzak ve yakın gözlüklerinizden kurtulabilecekken, gözlükle bile sevdiklerinizi görememeye devam edersiniz.


İlerleyen teknoloji sayesinde, gözün içinden çıkarılan doğal merceğin yerine, sizi birçok genç gözden daha iyi ve net görür hale getiren göz içi mercekler takılmaktadır.

Bu sayede okuma gözlüğü dahi kullanma ihtiyacınız kalmaz, torunlarınızı, çocuklarınızı ve tüm sevdiklerinizi kendi gözlerinizle, net olarak görürsünüz.

* Görme, göz tarafından “öğrenilen” bir şeydir. Unutturmayın!
Gözlerimiz, arka bölümündeki optik sinirinde hasar olmadığı müddetçe, görmeyi kolayca öğrenebilir. Ancak, bir gözün net gördüğü, diğer gözün ise görmekte zorlandığı durumlarda, beyin bütün görevi net gören göze verir.

Böylece diğer göz, var olan görme yetisini de yavaş yavaş kaybeder. Bu gibi durumlara, Göz Tembelliği denir ve tembel gözde kayma oluşarak Şaşılığı ortaya çıkaracaktır. Uzun süre tedavi edilmemiş kataraktlı göz de aynı tehdit ile karşı karşıya kalacaktır.

Ağırlık diğer göze geçecek ve kataraktlı gözde göz tembelliği oluşacaktır.

Katarakt Başlangıcı var Ne Yapmalıyım?

Yukarıda belirttiğimiz katarakt belirtilerinden, sizde olanları fark ettiğiniz an uzman bir göz hekimine detaylı muayene olmalısınız. Katarakt teşhisi konduğunda ise doktorunuzun belirleyeceği takvimi takip etmelisiniz.

Bu takvim, kataraktınızın oluşma “yüzdesine” göre kontrol ve ameliyat tarihini içerecektir.

Doktorunuz, kataraktı gözünüzden almak için en doğru zamanı belirler, böylece siz de başka hastalıklar ortaya çıkmadan ve yaşam kaliteniz etkilenmeden, sağlıklı ve net görüşünüze devam edersiniz.

Katarakt operasyonu için hastane ve cerrah seçiminde, lütfen cerrahın tecrübesine ve hastane ortamının hijyen koşullarına dikkat edin.

* Gözlerinizi ovuşturmayın. Eğer böyle bir alışkanlığınız varsa derhal bırakın. Zararsız gibi görünen göz ovuşturması keratokonus hastalığına neden olmaktadır.

* Hijyene dikkat edin.

Göz alerjisi olarak bilinen Konjonktivit hastalığı, ortak makyaj malzemesi kullanımından, temiz olmayan ellerimizden ve ortak kullanılan havlulardan bulaşmaktadır.

*Düzenli muayene olun.

Rutin bir göz muayenesi ile sadece göz hastalıkları değil, diyabetten yüksek tansiyona kadar birçok hastalık erken teşhis edilebilmektedir. Yılda en az bir kez göz muayenesi olun.

*Bu belirtilere dikkat

Geçici bile olsa görme kaybı, çift görme, renklerde solukluk, gözde ışık çakmaları gibi belirtiler acil olarak müdahale gerektirir. Bu belirtilere rastladığınızda ertelemeden göz hekimine başvurun. * Ellerinizi iyice yıkayın * Başınızı arkaya yatırın * Gözünüzün alt kapağını hafifçe aşağı çekerek damlayı damlatın * Göz damlasının ucunu asla gözünüze değdirmeyin

* Damlayı damlattıktan sonra gözünüzü 15 saniye kapalı tutun

ONLINE RANDEVU Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.ANLADIM

Источник: //duzeygozmerkezi.com.tr/katarakt/

Katarakt nedir ve ameliyat fiyatı ne kadardır?

Katarakt Ameliyatında Kullanılan Göz İçi Mercekler

Katarakt nedir, belirti ve bulguları hakkında ve ameliyatı hakkında bilgi almak için sitemize göz atınız. SGK kataraktı karşılıyor mu? Katarakt ameliyatında anestezi almaya gerek var mı?

Katarakt dünya üzerinde en çok karşılaşılan göz hastalıklarının başında gelmektedir. İnsanların gözlerinin iç kısmında bir mercek (lens) bulunmaktadır. Bu mercek berrak yani şeffaf bir şekilde olduğu için görünmez. Bu yüzden gözün içindeki göz bebeğini siyah olarak görmekteyiz.

Bu mercek sayesinde göze gelen ışık sinir tabakasına ulaşır ve bizlere net görüntüyü görme olanağı sağlar. Bu ışığın merceği geçebilmesi ve sinir tabakasına ulaşabilmesi için berrak yani şeffaf olması gerekmektedir.

Eğer mercek bulanık bir hal alır ve şeffaflığını yitirirse buna katarakt denilir.

Katarakt belirtileri nelerdir?

 • Kitap okurken zorlanma
 • Bir yere bakarken bir gözün çift görmesi 
 • Sık Sık göz numara değişimi
 • Gözlük kullanırken sık sık silme gereği duyma
 • Giderek artan bulanık görme
 • Baktığı yerdeki renklerde bulanıklaşma
 • Geceleri araba kullanırken ışıklara bakamama
 • Gözlerde kamaşma hissetme ve ışıklara karşı hissiyatta azalma
 • Geceleri ışıklarda dağılma olayının yaşanması

Katarakt hangi yaşlarda görülebilir?

Katarakt hastalığı dünya üzerinde hemen her yaşta görülen bir hastalıktır. Bu hastalık dünyada orta yaşlı insanlarda nadir olarak görülür. 50 – 60 yaş arası insanların yarısında fazlasında katarakt hastalığı olabilmektedir. Yaş ilerledikçe yani 80 yaşlarındaki çoğu insanda katarakt rahatsızlığına rastlamak mümkündür.

Katarakt hangi yollarla tedavi edilir?

Katarakt hastalığına yakalanmış bir insan ameliyat ya da lazer tedavisi (FAKO) yöntemleriyle yapılmaktadır. Bu tedavilerin ikisi de aynı yöntem üzerinden yapıldığı için FAKO yöntemi çok gerekmedikçe ya da hasta özellikle istemedikçe gerekmez. 

Dünya üzerinde gelişen teknolojiyle birlikte kataraktı çeşitli ilaçlar ve yöntemlerle tedavi etmeye çalışmış olsalar da tam bir tedaviye ulaşmak mümkün olmamıştır. Ameliyat olmanın dışında herhangi bir işlem tam tedavi yöntemi olmamaktadır. 

Katarakt ameliyatı özel ve devlet hastanelerinde yapılmaktadır. Katarakt ameliyatlarının özel ve devlet hastanelerindeki fiyatlandırması oldukça farklıdır. Özel hastaneler her zaman ki gibi hastalarında yüksek miktarda para istemektedir. Bu fiyat farkında medical birçok üründe olduğu gözlere takılan merceklerin kalitesinin önemli bir rolü vardır.

Katarakt ameliyat fiyatları ne kadardır?

SGK, Bakanlığın belirlemiş olduğu miktarı karşılıyor. SGK anlaşmalı özel merkezlerde de herhangi ek ücret alınmadan katarakt ameliyatı olabilirsiniz. Tabi gözleriniz için ekstra özellik ve kalitede olan lensleri tercih ederseniz ek ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Katarak ameliyatı ücreti her hastanede farklı bir fiyatlandırma ile olmaktadır. Hastanenin kalitesi, doktorunun tecrübesi, kullanılan merceğin kalitesine göre farklılık göstermektedir.

Katarakt ameliyatı fiyatı için ameliyat olmak istediğiniz hastaneleri arayarak ya da muayane olarak fiyatları öğrenebilirsiniz. 

Devlet hastanelerinde

Muayene katılım payı: 15 TL – zorunlu ücret

Göz muayene fiyatı: 30 TL – en üst muayene sınırı

Katarakt ameliyatı fiyatı: 200 – 350 TL

SGK katarakt ameliyatı olanların ve çocukların gelişimini etkileyen durumlarda lens yardımında bulunuyor. SGK kullanılan lens yani merceklerin ödemesini karşılıyor ama bu işte yükün bir kısmını da vatandaşa bırakıyor. Yetişkin bireylerde 2 yılda bir yapılan lens yardımı, çocuklarda 6 ayda bir olarak yapılıyor.

Katarakt ameliyatı fiyatları 2017 yılı itibariyle SGK; Yıllık lenslerde adet başına 170 TL, 2 adet için ise 340 TL yardım yapıyor. Aylık değişimli lenslerdeyse SGK, 6 çift kontak lens için yalnızca 100 TL’lik ödeme yardımı yapıyor.

Aldığınız lenslerde herhangi bir fiyat farkı olursa bu farkı kendi cebinizden vermeniz gerekiyor.

Özel Hastanelerde

Özel hastanelerde katarakt ameliyatı fiyatları SGK anlaşmasına bağlı olmayanlarda sabit bir ücret yoktur. Ancak genel olarak mercek kalitesi ve hastanenin kalitesine göre 400 Dolar ve 1000 Dolar arasında değişim göstermektedir. Katarakt ameliyatı fiyatları pek çok insan için maddi külfet demektir. 

Dünya üzerinde pek çok insan katarakt ameliyat olmadığı için ilerleyen yaşlarda kör olma riskiyle karşılaşabiliyor.

Türkiye’ de katarakt ameliyatlarını devlet karşılıyor mu diye merak eden insanların bu yazıyı okuduktan sonra olayı tam olarak çözdüğünü umut ediyoruz.

SGK anlaşmalı hastanelerde ameliyat olan insanların maddi olarak imkanlarını fazla zorlamadığı ve kudretinin yettiği görülmektedir.

Ancak özel hastanelerde takılan merceklerin kalitesinin farklı oluşu ve özel hizmet alması nedeniyle fiyat farkı ortaya çıkmaktadır. SGK anlaşmalı özel hastanelerde bu maddi zararın bir kısmi geri alabilmektedir.

Katarakt ameliyatı fiyatları 2016 yılında insanlara yüklü miktarda maddi zarara uğratıyordu. Ancak son yıllarda  devletin yaptığı düzenlemelerle yeni fiyatlar insanları bir nebze olsa da rahatlattı.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlerde göz merkezleri oldukça güzel hizmetler vermektedir. 

KATARAKT AMELİYAT ÜCRETİNİN TAM OLARAK BELİRLENMESİ İÇİN AMELİYAT OLMAK İSTEDİĞİNİZ MERKEZ YA DA HASTANEYE MUAYENE OLMALISINIZ.

 Katarakt ameliyatında anestezi verilir mi?

Katarakt ameliyatlarında pek çok insan katarakt ameliyatı ne kadar zor düşüncesinden çok anestezi yani narkoz alacak mıyım sorusuna cevap bulmaya çalışmaktadır. Anestezi almadan katarakt ameliyatı olmak mümkündür.

Ancak yine de gözlerinize damlatılan bir damla sayesinde ya da göz çevrenize ince bir enjektör yardımıyla enjekte edilen ilaçlar sayesinde lokal anestezi işlemi yapılmaktadır. Lokal anestezi de ise kişi sadece göz etrafında geçici olarak ağrı ve hissiyat kaybı yaşamaktadır.

Bu yöntem genel anestezi almak istemeyen ya da genel anestezi almaya müsait olmayan hastalar için uygulanmakta olan bir yöntemdir.

Çocuk hastalarda lokal anesteziye uyum sağlamada sıkıntılar olacağı için genel anestezi yöntemi uygulanmaktadır. Genel anestezi insanların korktuğu kadar zor olan sıkıntılı bir süreç değildir. Bu yüzden tüm göz tedavisi süresince göz doktorunun dediklerine harfiyen uymanız gerekmektedir.

Kaynaklar

(2 votes, average: 3,00 5)
Loading…

Источник: //gozebak.com/katarakt-ameliyati-fiyatlari.html

Katarakt ameliyatında bedava ve ücretsiz kampanyalarına dikkat!

Katarakt Ameliyatında Kullanılan Göz İçi Mercekler

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Öğr. Üyesi Fatih Atmaca, katarakt ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı:

Katarakt nedir?

Gözümüzün içindeki cam gibi şeffaf olan merceğimizin şeffaflığını yitirmesi ve matlaşmasıdır. Katarakt, genellikle ileri yaşlarda görülen bir rahatsızlıktır. Fakat diyabet (şeker hastalığı), travma, kortizon (steroid) kullanımı gibi bazı durumlarda erken yaşta görülebilir. Hatta gebelikte geçirilen bazı enfeksiyonlar ve bazı kalıtımsal bozukluklarda yeni doğan bebekte dahi görülebilir.

RENK TONLARINI AYIRT EDEMEME BAŞLAR 

Kataraktın belirtileri nelerdir?

Kataraktın en sık belirtisi görmede azalmadır. Bununla beraber ışığa karşı hassasiyet (özellikle araç kullanırken farların gözü alması), etrafı sisli, dumanlı görme, renk tonlarını ayırt edememe, gözlük numaralarında sık değişiklik olması, çift görme meydana gelebilir.

SAYDAMLIĞINI YİTİRMİŞ MERCEK YENİSİYLE DEĞİŞTİRİLİR 

Teşhis ve tedavisi nasıl olur?

Katarakt, ayrıntılı bir göz muayenesi ile kolaylıkla tespit edilir. Genellikle görme seviyesi belli bir seviyenin altına düşen hastalara katarakt ameliyatı önerilirken bazen katarakt olmasa dahi yakın ve uzak gözlüklerinden kurtulmak için operasyon kararı verilebilir.

Katarakt muayene, teşhis ve ameliyatında tecrübe çok önemlidir. Ameliyat tüm dünyada lazerli veya lazersiz FAKO (Fakoemülsifikasyon) yöntemi ile yapılır.

Ameliyatın amacı matlaşmış, saydamlığını kaybetmiş merceğin (lensin) temizlenerek yerine yeni merceğin (lensin) takılmasıdır.

AYRINTILI MUAYENE SONRASINDA UYGUN LENS SEÇİLİR 

Kaç tip mercek (lens) tipi vardır? Hangisinin uygun olduğu nasıl anlaşılır?

1- Tek odaklı (monofokal) mercekler: uzağı gösterirler, yakın için yakın gözlüğü kullanmak gerekir.

2- 2 odaklı (bifokal) mercekler: Uzak ve yakını gösterirler, ara mesafede güçlük yaşanır, ışığa hassasiyet olabilir.

3- 3 odaklı (trifokal) mercekler: Uzak, yakın ve ara mesafede görüş sağlarlar, ışığa hassasiyet oldukça azdır.

Bunlar dışında özel durumlarda kullanılan ön kamara mercekleri ve skleral lensler de vardır. Hangi merceğin gözünüze uygun olduğu ayrıntılı bir muayene sonrası anlaşılabilir.

DOĞRU ZAMANDA AMELİYAT İYİLEŞMEYİ HIZLANDIRIR

Ameliyat ve iyileşme süresi ne kadar sürer?

Katarakt ameliyatında genellikle narkoz vermek gerekmez, özel bir göz damlası ile göz uyuşturulduktan sonra (topikal anestezi) işlem yaklaşık 15-20 dakika içerisinde tamamlanır.

Ameliyattan sonra hastanın normal görüşe kavuşması için geçen süre ameliyatın zorluğuna ve kataraktın sertliğine bağlı olarak değişir. 7-15 gün içerisinde çok iyi bir görme noktasına ulaşılır. Hasta 15-30 gün arasında tamamen iyileşir.

Doğru zamanda gelip ameliyat olmuş bir hasta 1-2 günde bile iyileşebilir.

KATARAKT TEKRARLAR MI?

Ameliyattan sonra katarakt tekrarlar mı?

Bir kez katarakt ameliyatı olduktan sonra kataraktın tekrar oluşması söz konusu değildir.

“Gözüme tekrar katarakt geldi” şeklinde yanlış tabir edilen durumda, göz merceğinin kapsül kısmını kalınlaştırarak görmeyi azaltması söz konusudur.

Bu durum genellikle kalitesiz mercek ve ekipman kullanımı sonrası gelişir. Bu durumda ameliyat gerekli olmayıp ‘Yag Lazer’ ile 1-2 dakikada kapsül açılarak eski görme sağlanır.

AMELİYAT OLMADAN ÖNCE BU SORULARI SORUN

Bir göz doktoru olarak ameliyat olacak olsanız ne yapardınız?

Hiçbir şikayetimiz olmasa dahi yıllık göz muayenelerimizi aksatmamalıyız. Muayene esnasında katarakt teşhisi konuldu ve ameliyat önerildi ise bu teşhisi en az bir hekime daha muayene olarak doğrulamalıyız. Muayene olduğumuz hekimler ortak ifadeler kullandı ve hepsi ameliyat önerdi ise teşhisimizden emin olabiliriz.

Bundan sonraki aşamada gözümüze hangi merceğin takılacağına hekimimiz ile istişare ederek karar vermeliyiz. Kaliteli ekipman ve merceklerin kullanıldığı hastaneleri tercih etmeliyiz. Ameliyattan sonra gözümüze takılan merceğin (lensin) sertifikasını istemeliyiz.

‘Bedava’, ‘ücretsiz’ kelimeleri ile başlayan ‘kampanyalara’ temkinli yaklaşmalıyız.

Gözümüze kalitesiz bir merceğin takılmasını veya kalbimize kalitesiz bir stendin takılmasını ister miyiz? ‘Ücretsiz’ yapılan bir ameliyatta kaliteli ekipman kullanılabilir mi? Başarılı bir operasyon için aklımızda tutmamız gereken 3 önemli nokta vardır: Tecrübeli cerrah, yüksek teknoloji ve kaliteli ekipman. 

Источник: //www.posta.com.tr/goz-ameliyatlarinda-bedava-ve-ucretsiz-kampanyalarina-dikkat-2025579

Katarakt ameliyatı nasıl olur? En iyi katarakt tedavisi nedir?

Katarakt Ameliyatında Kullanılan Göz İçi Mercekler

Katarakt ameliyatı, katarakt tedavisinde en çok tercih edilen yöntemdir. Doğru ellerde yapıldığında risk ve komplikasyon oranı çok düşüktür. Doğru şekilde uygulanan katarakt ameliyatında iyileşme çok hızlı gerçekleşir.

Katarakt ameliyatında en çok tercih edilen yöntemler FAKO ve Femtosaniye Lazer tedavisidir. Katarakt, göz bebeğinin hemen arkasında yer alan göz merceğinin saydamlığını kaybederek, matlaşmasıdır.

Gözlerden birinde ya da her ikisinde de görülebilen katarakt, genellikle yaşlanmayla ilişkidir. Gençlik döneminde şeffaf camlar gibi olan ve net bir şekilde görmemizi sağlayan göz mercekleri, yaş ilerledikçe tıpkı bir banyo camı gibi buğulanmaya başlar ve bu durum görüş alanımızı ciddi anlamda sınırlar.

Sonuç olarak katarakt, kişilerin nesneleri bulanık ve buğulu görmesine sebep olur. Bu durum ilerlediğinde kişinin görme yeteneğini kaybetmesine yani kör kalmasına bile neden olabilir.

Kataraktın tek çaresi ameliyat mı?

Kataraktın erken teşhisi durumunda doktorunuz; gözlük, parlama önleyici güneş gözlüğü, büyüteçli merceklerin yer aldığı gözlükler reçete edebilir.

Tüm bu katarakt tedavi yöntemlerinin yeterli olmadığı durumlarda ise tek çare katarakt ameliyatıdır.

  Kataraktın görme kaybına neden olması, okuma, TV izleme gibi günlük aktivitelerinizi engellemesi durumunda doktorunuz gözlerinizin katarakt ameliyatı için uygun olup olmadığına karar verdikten sonra katarakt ameliyatı olmanızı gerekli görebilir.

Kataraktın kalıcı görüş kaybı riskini beraberinde getirmesi durumunda yani kataraktın olgunlaşması mevcutsa, kişi bir an önce katarakt ameliyatı olmalıdır. Aynı şekilde doğumsal kataraktın da tedavisinde tek çare katarakt ameliyatı olarak karşımıza çıkar.

Günümüzde katarakt ameliyatı esnasında birden çok yöntem tercih edilse de tüm ameliyatlarda ortak amaç, göz içindeki merceğin tamamını ya da bir kısmını çıkartmak ve bu doğal merceğin yerine görmeyi kolaylaştıran yapay bir mercek yerleştirmektir. Katarakt ameliyatı bir hastanede veya poliklinikte gerçekleştirilir ve gece kalmanız gerekmez. Katarakt cerrahisi için üç temel teknik vardır:

Fakoemülsifikasyon (FAKO)

Katarakt cerrahisinde en sık kullanılan yöntemdir. Gözü damla veya enjeksiyonla uyuşturduktan sonra, cerrahınız, ameliyat mikroskobu kullanımıyla, korneanın içinde veya yakınında, gözün yüzeyinde çok küçük bir kesi yapar.

Sıklıkla hastalar tarafından lazerle karıştırılan ince bir ultrason cihazı, göz içine sokulur ve kataraktlı merceği parçalamak (fakoemülsifiye etmek) için yüksek-ultrasonik titreşimler kullanır.

Daha sonra bu küçük parçalar aynı ultrason cihazı kullanılarak gözün dışına emilir.

Katarakt nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Katarakt temizlendikten sonra, kataraktın daha önce işgal ettiği alana yapay bir lens yerleştirilir. Bu modern yöntemde, ameliyat genellikle 30 dakikadan daha kısa bir sürede yapılabilir ve yarayı kapatmak için dikiş kullanılmaz.

Ekstrakapsüler katarakt ameliyatı

Bu prosedür esas olarak, kataraktın FAKO yöntemi kullanılamayacak kadar yoğun olduğu, çok ilerlemiş kataraktlarda kullanılır. Bu teknik, daha büyük bir kesi gerektirir, böylece katarakt, gözün içinde parçalanmadan tek parça halinde çıkarılabilir.

Fakoemülsifikasyon tekniğinde olduğu gibi aynı bölgeye yapay bir lens yerleştirilir. Bu cerrahi teknikte yara daha büyük olduğu için dikiş gerekir ve iyileşme genellikle daha yavaştır. Ekstrakapsüler katarakt ameliyatında genellikle göz çevresi enjeksiyonla uyuşturulur ve ameliyat sonrası göz bandı kullanmak gerekir.

Bu cerrahi yöntemde cerrah tüm lensi çevredeki kapsülle birlikte çıkarır. Bu yüzden de oluşan yara daha büyüktür. Bu yöntem bugün nadiren kullanılmaktadır, ancak bazı durumlarda hala yararlı olabilir.

Lazer ile katarakt tedavisi

Son yıllardaki teknolojik gelişmeler sayesinde katarakt ameliyatında da lazer kullanılmaya başlanmıştır. Femtosaniye Lazer ile katarakt tedavisinde hastanın gözü damla ile uyuşturulduktan sonra, hasta lazer cihazının altına alınır.

Ardından bilgisayar kontrollü lazerle hastanın gözünde kesi açılır ve kataraktlı mercek 30-40 saniye süren bir işlemle parçalara ayrılır. Bu parçalar Fako cihazı ile emilerek temizlenir. Ardından yapay mercek göze yerleştirilir.

Ameliyat sonrası gözün içine antibiyotik enjekte etmek gerekebilir.

Lazerle yapılan katarakt ameliyatının bıçaksız yapılması, bilgisayar kontrolünde yapıldığı için hata payının sıfıra yakın olması, göz içinde kalma süresinin çok kısa olması gibi klasik FAKO yöntemine göre bazı avantajları vardır.

En iyi katarakt tedavisi nedir?

Gelişmiş göz içi merceklerin kullanıldığı Femtosaniye Lazer ile katarakt tedavisi, tıpkı FAKO yöntemi gibi son zamanların en çok tercih edilen katarakt tedavilerinden biridir.

Hiçbir şekilde iğne ya da bıçağın kullanılmadığı, hastanın ağrı ya da acı hissetmediği Femtosaniye Lazer ile katarakt tedavisi sonrasında hastada komplikasyon görülme olasılığı son derece düşüktür.

Ayrıca kesi işleminin lazerle yapılması dokuların zarar görmesi riskini minimuma indirir.

Bu ameliyatta kullanılan özel görüntüleme teknikleri yardımıyla birçok işlem bilgisayar kontrolünde gerçekleştirilir ve bu sayede göz içi merceğinin yerleştirileceği yuva net bir şekilde belirlenir ve hata payı neredeyse sıfırdır.

Ayrıca miyop, hipermetrop, astigmat gibi gözün kırma kusuru olarak kabul edilen göz rahatsızlıklarında da kullanılabilen bir yöntemdir. İşlem esnasında göz içine yerleştirilen mercekler, uzaktan ve yakından görme sorunlarını da iyileştirebilir.

FAKO tekniğinde kullanılan ultrason enerjisi Femtosaniye Lazer tedavisinde tercih edilmediği için ultrason enerjisinin göz dokularına verebileceği zarar da engellenmiş olur. Yeni bir dönemin başlangıcı olarak da kabul edilen Femtosaniye Lazer tedavisi, hastanın görme kalitesinin daha kısa bir sürede iyileşmesine de olanak tanır.

Kataraktın ilaç ile tedavisi var mı?

Kataraktın herhangi bir ilaçla tedavisi yoktur. Katarakt tedavisi için evde birtakım bitkisel yöntemlerle bazı göz damlaları hazırlayıp kullanmanız mümkün olsa da bunun işe yarayıp yaramadığı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Bu yüzden de bu damlaları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Katarakt ameliyatı olmazsam ne olur?

 • Kataraktın zamanında tedavi edilmemesi ve katarakt teşhisinde geç kalınması; maalesef ki başka göz problemlerine de yol açabilir.
 • Kişi ameliyat olmadığı takdirde görme yeteneğini tamamen kaybedebilir.

 • Katarakt, ileride hastada göz tansiyonu olarak da bilinen glokom oluşumuna zemin hazırlayabilir.
 • Hastada halk arasında şaşılık olarak da bilinen göz kayması meydana gelebilir.

Bu yüzden de kişinin katarakt belirtilerinden en az birkaçı ile karşılaşması durumunda acilen bir göz doktoruna görünmesi ve doktorunun önerisi üzerine katarakt ameliyatı olması gerekir.

Katarakt ameliyatı sonrası

 • Katarakt ameliyatından sonra, görüşünüzün birkaç gün içinde iyileşmesi beklenir. Görüşünüz, başlangıçta bulanık olabilir.
 • Ameliyattan sonra renkler daha parlak görünebilir çünkü yeni ve şeffaf bir mercekle bakıyorsunuz.

  Genellikle sarı veya kahverengi renkte olan katarakt, renklerin görünümünü kısıtlar.

 • Genellikle göz doktorunuza iyileşmenizi takip edebilmesi için ameliyattan bir ya da iki gün sonra, bir sonraki hafta ve yaklaşık bir ay sonra tekrar gitmeniz gerekir.

 • Ameliyattan birkaç gün sonra kaşıntı ve hafif rahatsızlık hissetmek normaldir. Gözünüzü kaşımayın!
 • Doktorunuz ameliyat gününüzde ve hatta ameliyattan sonra birkaç gün boyunca bir göz bandı ya da koruyucu kalkan takmanızı isteyebilir.

 • Doktorunuz, enfeksiyonu önlemek, inflamasyonu azaltmak ve göz basıncını kontrol etmek için göz damlaları veya başka ilaçlar reçete edebilir.
 • Bazen, enfeksiyonu bastırmak için ameliyat sırasında göze steroid ilaçları enjekte edilebilir.

 • Birkaç gün sonra, rahatsızlığın çoğu ortadan kalkar. Sıklıkla, tam iyileşme sekiz hafta içinde gerçekleşir.
 • Çoğu insan katarakt ameliyatından sonra gözlüklere ihtiyaç duyar. Doktorunuz, gözlük için gözlerinizin tamamen iyileşmesini bekleyecektir.

  Bu genellikle ameliyattan sonra bir ila üç ay içerisinde olabilir.

 • Her iki gözde de katarakt varsa, doktorunuz genellikle ilk göz iyileştikten sonra ikinci ameliyatı planlar.

Katarakt ameliyatı sonrası komplikasyonlar

Aşağıdaki komplikasyonlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız hemen doktorunuza başvurun:

 • Gözde enfeksiyon oluşumu
 • Ameliyat sonrası görme kaybı
 • Gözde ödem oluşumu ve batma hissi
 • Gözlerde ağrı ve kızarıklık
 • Işığa karşı gözde aşırı hassasiyet
 • Göz kayması (şaşılık)
 • Glokom (göz içi basıncı artışı)
 • Uzağı ya da yakını bulanık görme

Katarakt ameliyatı fiyatları

Katarakt ameliyatı fiyatları ameliyatın özel hastanede ya da devlet hastanesinde yapılmasına göre değişiklik gösterir.

Devlet hastanelerinde SGK kapsamında yapılan katarakt ameliyatı fiyatları, muayene fiyatı ve ameliyat ücreti, toplam 400 TL civarı tutuyor.

Ancak özel hastanede katarakt ameliyatı fiyatları; 500-1000 dolar arasında değişiklik gösterir. Bu da ortalama 2500-5000 TL arası anlamına gelir.

Genellikle yaşlılarda görülen katarakt, çocuklarda hatta bebeklerde de görülebilir. Kataraktın zamanında teşhis ve tedavi edilmemesi körlüğe sebep olabilir. Bu yüzden anne ve babaların bu durumu ciddiye almaları gerekir. Katarakt bulunan gözde beyazlık, donukluk ve şaşılık yer alır.

Çocuklarda katarakt genellikle doğumsal olmakla birlikte travma, diyabet, zehirlenme, steroid kullanımı, romatoid artrit ya da glokom gibi hastalıklardan kaynaklanan komplikasyonlar sonucunda sonradan da gelişebilir. Doğuştan kataraktların çoğunluğu başka göz problemleri veya başka sağlık problemleri olan çocuklarda oluşur.Doğuştan katarakt ile doğan bazı çocuklarda bu durum, metabolik bozukluk veya Down sendromu gibi genetik nedenlere bağlıdır.

Çocuklarda katarakt tedavisinde daha çok FAKO ya da Femtosaniye Lazer ameliyat yöntemleri tercih edilir.

Ancak bebeğin gözünün içine ameliyat ile mercek yerleştirilmesi için mutlaka 2 yaşını doldurması gerekir

Katarakt hastalarına öneriler

 • Kataraktın ilerlemesini ve ameliyat sonrası tekrar oluşmasını engellemek adına güneş gözlükleri ve şapka takma alışkanlığı kazanın.
 • Sigara içiyorsanız, bırakın.
 • Dengeli ve düzenli bir şekilde, özellikle sebze-meyve ağırlıklı beslenmeye özen gösterin.
 • Ameliyat sonrası doktorunuz tarafından reçete edilen damlaları düzenli olarak kulanın. Herhangi bir yan etki ve göz sorununu ile karşılaşmanız durumunda bu durumla ilgili olarak mutlaka doktorunuzu bilgilendirin.
 • Ameliyat sonrası ilk iki hafta boyunca gözünüzün su ile temasından kaçının.
 • Ameliyat sonrası birkaç hafta güneşli ya da rüzgarlı havalarda dışarı çıkmayın. Dışarı çıkarken mutlaka güneş koruyucu gözlük takın.
 • Ameliyat sonrası gözünüzün enfeksiyon kapmaması için gözlerinizi ovalamayın.
 • Düzenli olarak göz muayenesi olmayı ihmal etmeyin.

Kaynaklar 1- Facts About Cataract 2- Age-related cataracts 3- Cataract

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/katarakt-ameliyati-nasil-olur-riskli-midir-en-iyi-katarakt-tedavisi-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi
Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi
Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi
Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi