Katarakt Nedir, Belirtileri Nelerdir, Neden Olur?

içerik

Katarakt Neden Olur? Belirtileri Neler? Tedavisi Nasıl Yapılır? Bitkisel Öneriler

Katarakt Nedir, Belirtileri Nelerdir, Neden Olur?

Görme yeteneğinde azalma ve renklerin bulanıklaşması gibi belirtilerle kendisini gösteren katarakt günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen ciddi bir göz hastalığıdır.

Yaşlı bireylerde daha sık görülen bu sağlık problemi tedavi sürecine erken başlandığında ve doğru uygulamalar yapıldığında kolaylıkla iyileşebilmektedir.

50’li yaşlardan itibaren göz merceğinde sert ve mat bir tabaka oluşmasıyla birlikte katarakt meydana gelmeye başlar.

En yaygın belirtiler çevrede bulunan nesneleri görmede güçlük, renkleri solgun görme, yüksek şiddetli ışıklardan rahatsız olma, sisli ve loş ışıklı ortamlarda etrafı net görememe şeklinde sıralanabilir.

Katarakt genellikle yaşlı bireyleri tehdit eden bir rahatsızlık olsa da bu hastalıkta herhangi bir yaş sınırı yoktur. Küçük yaştaki bir çocukta katarakt oluşumu gözlenebileceği gibi yeni doğan bir bebekte bile bu durum görülebilir.

Katarakt ilaç ya da gözlük gibi tedavi yöntemleriyle iyileşmediği için tek çare cerrahi operasyondur.

Katarakt Nedir?

Halk dilinde göz perdesi olarak da bilinen katarakt göz merceğinin matlaşması nedeniyle göz bebeğinin arka kısmında bulunan lensin şeffaflığını kaybetmesi sonucunda oluşan ciddi bir göz hastalıdır.

Katarakt hastaları normal sağlıklı bireylerden farklı olarak etrafı buğulu bir şekilde görmektedir.

Özellikle yaşlı bireylerde daha sık görülen bu sağlık probleminde bebeklerde dahil olmak üzere her yaş gurubu risk altındadır.

Katarakt Neden Olur?

Göz bebeğinin arka kısmında bulunan göz lensi, gözün etraftaki nesneleri net bir şekilde görebilmesini sağlayan en önemli yapılardan birisidir.

Büyük çoğunluğu su ve proteinden meydana gelen bu yapı içeriğinde bulunan özel proteinler sayesinde ışığın kusursuz bir şekilde geçmesini sağlayan şeffaflıktadır.

İlerleyen yaş ya da çeşitli etkiler nedeniyle su dengesi ve protein yapısı bozulan lens belirli bir süre sonra ışığı tam olarak geçirememeye başlar ve bunun sonucunda da katarakt oluşur.

Ayrıca kortizonlu ilaçların uzun süreli kullanımı, göz zedelenmeleri, şeker hastalığı, bağışıklık sistemiyle ilgili hastalıklar, sigara ve uyuşturucu madde kullanımı gibi faktörler de katarakt oluşumuna neden olabilmektedir. Katarakt kısmi ya da tamamen görmeyi engelleyebilmesinin yanında gözde ağrı, kızarma ya da sulanma gibi belirtilere neden olmaz.

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

Erken müdahale edilmediğinde kişinin görme yeteneğinin tamamen kaybolmasına neden olan kataraktın genel olarak belirtileri aşağıdaki gibidir.

 • Etraftaki nesneleri ya da insanları çift görme
 • Işık kaynağına doğru bakıldığında rahatsız olma ve gözlerin kamaşması
 • Görmede azalma ve renklerin bulanıklaşması
 • Yazıları okurken güçlük çekme
 • Işığın az olduğu ortamlarda ve geceleri cisimleri seçmede zorluk çekme
 • Gözlük kullanımı varsa sık sık numarasının değişmesi
 • Araba kullanırken yaşanan sorunlar

Katarakt Teşhisi Nasıl Yapılır?

Doktorlar hastaya biyomikroskop uygulaması yaparak gözde katarakt oluşumunun olup olmadığını anlayabilmektedir. Eğer muayene sırasında lenste matlık, su tutulması, şişlik ya da renk değişimi varsa kişiye katarakt tanısı konur.

Gözlük kullanan hastalar bazen gözlük taktıkları halde yakını ya da uzağı göremezler ve bunun gözlükten kaynaklandığını düşünerek sürekli gözlük değiştirir.

Ancak bu problem katarakttan kaynaklandığı için tedavisinin bu doğrultuda yapılması gerekir.

Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katarakt kişinin görüş yeteneğini kısıtlamaya başladığı anda kesinlikle tedavi edilmesi gereken ciddi bir göz hastalığıdır. Bu rahatsızlığı tamamen iyileştirebilecek tek tedavi yöntemi cerrahi operasyondur.

Katarakt Ameliyatı

Günümüzde tıp alanında yaşanan gelişmelere bağlı olarak katarakt ameliyatları sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmektedir. İğnesiz, ağrısız ve narkozsuz bir şekilde gerçekleştirilen cerrahi işlemlerin ardından hasta aynı gün taburcu edilmektedir.

Katarakt ameliyatı her ne kadar kolay bir ameliyat olsa da başarılı sonuçlar elde edebilmek için tecrübeli bir hekim tarafından yapılmalı ve göz içerisine yerleştirilen merceğin kalitesinin iyi olması gerekir.

Çoğunlukla damla anestezisiyle yapılan katarakt ameliyatında bazen göz çevresinin de uyuşturulduğu vakalar olabilmektedir.

Ultrason enerjisi kullanılarak göz merceğindeki kataraktlı bölgenin alınması ve buraya şeffaf mercek konulması şeklinde gerçekleşen ameliyatta diğer cerrahi işlemlerin aksine herhangi bir dikiş yapılmamaktadır.

Bütün işlemlerin en fazla 1 saat sürdüğü ameliyatın ardından göz bandajla kaplanarak hasta taburcu edilir.

Ayrıca belirli aralıklarla hasta kontrol edilerek herhangi bir sorun olup olmadığı gözlemlenir ve bazı göz damlaları reçete edilmektedir.

Katarakt İlaç Tedavisiyle Geçer Mi?

Kataraktın iyileşmesi amacıyla yapılan bütün ilaç tedavilerinin sonucu başarısız olduğu için bu rahatsızlığın tedavisi için uygulanabilecek tek yöntem ameliyattır. Uzmanlar bu konuda çalışmalarını devam ettiriyor olsa da şuana kadar bilinen herhangi bir ilaç yoktur.

Kataraktı Önlemede Etkili Bitkisel Tedaviler

İleri derecede oluşan katarakt probleminin tedavisi için kesinlikle ameliyat yapılması gerekir. Ancak başlangıç evresinde olan durumlarda ya da katarakt oluşumunu önlemek amacıyla aşağıdaki bitkisel tedavi uygulamalarından yararlanılabilir.

Domates Suyu

Kataraktın ilerlememesi ve tedavi sürecine katkı sağlamak amacıyla tüketilebilecek en şifalı gıdalardan birisi domates suyudur. Her gün yarım bardak domates suyu içerek göz sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca domates suyunun ardından zencefil çayı içilerek uygulamanın etkisi daha da arttırılabilir.

Günlük Yağı ve Lavanta Yağı

Günlük yağı ve lavanta yağı sahip oldukları maddeler yönünden güçlü bir antioksidan özelliğe sahip oldukları için katarakt oluşumlarının önlenmesinde en etkili ürünlerin başında gelirler. Ayrıca gözlerde oksidatif stres nedeniyle meydana gelen deformasyonları da önleyerek göz sağlığını korumaya yardımcı olurlar.

Bu uygulama için 2 damla lavanta yağını ve 2 damla günlük yağını avucunuzda ısıttıktan sonra gözlerinizi kapatın ve avucunuzu gözlerinizin üzerin koyun. Bu şekilde yaklaşık 2-3 dakika bekledikten sonra gözlerinizi yıkayın. Bu işlemi günde 2 kez düzenli olarak yaptığınızda etkili sonuçlar almanız kolaylaşacaktır.

Limon Suyu

Limon içeriğinde bol miktarda sitrik asit bulundurduğu için gözde oluşan tahrişleri azaltmada oldukça etkili bir meyvedir. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan limon katarakt oluşumunu da önlemeye yardımcı olur.

Bu uygulama için yarım tatlı kaşığı limon suyunu 1 tatlı kaşığı suyla seyreltin ve bu suya bir parça pamuğu batırın. Islanan pamuğu sorunun olduğu gözünüzün üzerine veya her ikisi gözünüzün üzerine koyarak yaklaşık 20 dakika bekletin ve süre dolunca gözlerinizi yıkayın.

Etkili sonuçlar almak için bu uygulamayı her gün düzenli olarak yapmalısınız.

Katarakt Önlemede Zencefil

Bölgesel olarak uygulanan zencefil suyu gözlerin temizlenmesine ve oluşan doku hasarlarının iyileşmesine katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda iltihap giderici özelliği de bulunan zencefil gözlerdeki oksidatif deformasyonları ve iltihabı giderir.

Bu uygulama için yarım tatlı kaşığı limon suyu ve yarım tatlı kaşığı zencefil suyunu uygun bir kapta karıştırın. Kabın içerisine 1 tatlı kaşığı suyu da ekledikten sonra elinize iki parça pamuk alın ve ikisini de bu suyla ıslatın.

Gözleriniz kapalıyken bu pamukları üzerine koyun ve yaklaşık 20 dakika boyunca beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın.

Hindistan cevizi Suyu

Gözlerinize birkaç damla hindistan cevizi suyu damlattıktan sonra gözlerinizi kapatın ve üzerine ılık bir havlu ya da bez koyun. Yaklaşık 7-8 dakika boyunca bu şekilde beklemeniz etkisini göstermesi için yeterli olacaktır. Bu işlemi günde iki kez düzenli olarak yaptığınızda gözleriniz güçlenecek, oksidatif hasarlar iyileşecek ve katarakt sorununuz hafifleyecektir.

Источник: //saglikhaberleri.com/katarakt-neden-olur-belirtileri-neler-tedavisi-nasil-yapilir-bitkisel/

Katarakt Nedir? Katarakt Belirtileri Ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Katarakt Nedir, Belirtileri Nelerdir, Neden Olur?

Katarakt, gözün içerisinde uzağı ve yakını gösteren bir mercek vardır ve bu merceğin bozulmasına katarakt denir. Katarakt diğer bir açıdan bakıldığında gözün yaşlanması durumudur. Ayrıca doğumsal katarakt, kazalar sonucu meydana gelen kataraktlar da vardır. Fakat kataraktın % 90’ı yaşa bağlı gelişen kataraktlar dır.

Katarakt neden olur?

Bundan 20-30 yıl önce körlüğün en önemli nedenlerinden biri katarakt oluşması idi. Günümüzde katarakt tamamen tedavi edilebilen bir göz hastalığıdır. Katarakt toplumun tamamını ilgilendiren bir rahatsızlıktır. Çünkü 70 yaşından sonra toplumun % 75’inden fazlası katarakt olur.

Kataraktın nedenleri arasında en önemlisi yaşlılıktır. Diğer bir katarakt nedeni ise konjenital (doğumsal) katarakt denilen genetik kataraktlar dır. Özellikle anne karnında geçirilen kızamıkçık, ırsi kalıtsal özellikler bebeklerde doğumsal katarakt nedeni olabilir ve bebek kataraktlı doğar.

Çocuk doğduğunda bu durum tedavi edilir ise çocuk normal görme yeteneğine kavuşabileceği gibi, tedavi edilmez ise çocukta körlük meydana gelebilir. Ayrıca şeker hastalığı gibi hormonal bozukluklar da katarakt oluşmasına sebep olabilir. Uzun süre ateş karşısında çalışan insanlarda katarakt gelişebilir.

Katarakt belirtileri

Katarakt belirtilerini doğumsal katarakt belirtilerinden başlayacak olur isek, çocuk doğduğu zaman göz bebeği siyah renklidir ve anne bunun beyaz renkli olduğunu ve bazen oradan bir ışığın yansıdığını fark eder ise bu doğumsal katarak belirtisi olabilir. Bu tür belirtiler fark edildiğinde çocuğun hemen bir göz doktoruna götürülmesinde fayda vardır.

Doğumsal katarakt olmasına rağmen bu tip bir belirti görülmeyen çocuklarda okul çağı geldikten sonra çocukta görme sıkıntıları olur ve çocuk ışıklardan rahatsızdır. Çocuk gözlerini kısarak çevresine bakar. Bu tip belirtilerde, çocuklarda görülebilen belirtilerdir.

Darbe sonucu gelişen kataraktlarda o göz sisli ve puslu görür. Yaşlılık sonucu gelişen kataraktlarda ışıklardan rahatsızlık duyma, gündüzleri güneş ışığında gözlerin çok fazla kamaşması, geceleri otomobil ışıklarının çok dağılması, eskiden görülen şeyleri o kadar iyi görememe, sisli görmeye başlama ve bu sisli görmenin gittikçe artması gibi belirtiler katarakt belirtileridir.

Katarakt mutlaka tedavi edilmeli mi?

Kataraktın farklı tipleri vardır ve katarakt başladıktan sonra hızla ilerleyen tipleri ve yıllarca yavaş yavaş ilerleyen tipleri vardır.

Perdeli veya puslu görme katarakt tipi, perdeli görme katarakt tipi gittikçe ve aylar içerisinde artmaya başlar. Bu durumun bazı şekilleri birkaç ay içerisinde görmeyi tamamen bozabilir iken, bazı şekilleri ise 3-5 yıl içerisinde görmeyi bozar. 50 yaşını geçmiş hastalar normalde yakını göremezler.

Fakat bir müddet sonra hasta normal gördüğünü fark etmeye başlar ve hasta oldukça mutlu olur. Bu durumda hasta gençleştiğini ve iyileştiğini zanneder. Bu durum ikinci bahar olarak adlandırılır.

Fakat kataraktlı hastalarda bu ikinci bahar çok uzun sürmez ve bu durum kataraktın başlama ifadesidir. Bu durum 6 ay, 1 yıl, 2yıl civarı sürer ve bu süreçten sonra hasta hem uzak görmesini hemde yakın görmesini kaybeder.

Bu süreç sonrası katarakt mutlaka tedavi edilir.

Katarakt tedavisi nasıl yapılır?

Kataraktın tedavisi konusunda tüm dünyada ilaçlar ile yapılması için çalışmalar günümüzde helen sürmektedir. C vitamini alımının kataraktı geciktirmede etkisi vardır.

Omega 3 denilen ilaçların kataraktı geciktirdiğine dair bulgular vardır.

Ultraviole ışınlardan korunmanın yani güneş ışığından korunmak gibi önlemlerin katarakt oluşmasını engellediği ve geciktirdiğine dair bilgiler bulunmaktadır.

Fakat günümüzde kesin kabul gören katarakt tedavisinde kullanılan bir ilaç tedavisi yoktur. Daha önceleri de, günümüzde de katarakt tedavisi bozulan göz içi merceğinin ameliyat ile değiştirilmesi şeklinde yapılmaktadır.

Katarakt ameliyatı ne zaman yapılır?

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır

Doğumsal kataraktlarda çocuğun en kısa zamanda katarakt ameliyatı yapılması gereklidir. Doğumsal kataraktlarda çocuk 3 günlük iken bile katarakt ameliyatı yapılabilir. Katarakt tek taraflı ise çocuğun görme derecesine göre ameliyatın kararı verilir.

Yaşın ilerlemesine bağlı kataraktlarda bundan 15-25 sene önce kataraktın olgunlaşması için görme alanının bir metreye kadar düşmesi beklenir idi. Günümüzde katarakt ameliyatının zamanı hastanın yaşına, işine, sosyal durumuna göre değişmektedir. Örneğin otomobil kullanan şoförlerde görmenin % 10 düşmesi sonucu bile katarakt ameliyatı olmayı gerektirir.

Fakat görme gerektirmeyen işlerde çalışanlar için % 10 görme yeterli olabilir. Günümüzdeki teknikler ile katarakt her durumda ameliyat edilebilir. Fakat mümkün olduğunca kataraktı çok ilerlemeden ameliyat etmek daha iyi olur.

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?

Katarakt ameliyatı için göz uyuşturulduktan sonra tercih edilen ameliyat yöntemine göre göz içine girilerek önce merceğin ön zarı açılır ve inindeki kataraktlı kısım bütün olarak ya da parçalanarak çıkarılır. Ameliyat sırasında göz içerisinde merceğin zarı bırakılır. Hastanın yaşı, gözün durumu ve ameliyatın türüne göre mercek yerleştirme işlemi yapılır.

Katarakt ameliyatı bazı durumlarda (1 yaş altı çocuklar gibi) mercek yerleştirilmez. Bazen ve bazı durumlarda ameliyatın gidişi ve gözün durumundan dolayı mercek konmayabilir ya da ikinci ameliyata kadar mercek konulması işlemi ertelenebilir. Katarakt ameliyatının türü ve şartları doktor tarafından karar verilir.

Çocuklarda katarakt nedenleri ve tedavisi

Çocuklarda genellikle doğumsal katarakt oluşur ve sonradan gelişen kataraktlarda ameliyat için zaman süreci daha uzundur. Fakat doğumsal kataraktlarda en kısa zamanda ameliyat yapılmalıdır. Çünkü çocuğun görme yeteneğinin gelişmesi için gözün ışığı ve objeleri görmesi gereklidir. Işık ve objeleri görmeyen bir gözde görme yeteneği gelişmez.

Yani bu çocuklarda katarakt ameliyatı geç yapılır ise çocuğun görmesi düşük kalır. Bebeklerde katarakt olduğunun anlaşılması için bebek doğunca çocuk hekimleri çocuğun gözlerine bir el feneri ile baktıklarında bu katarakt varlığını anlayabilirler. Doğumsal katarakt anne ve babanın çocuğun göz bebeklerine dikkat etmesi ile katarakt anlaşılabilir. Doğumsal kataraktın erken teşhisi önemlidir.

Doğumsal kataraktın takip ve tedavisi uzman bir merkezde ve uzman bir göz doktoru tarafından yapılmalıdır. Doğumsal katarakt ameliyatlarında alınan göz merceğinin yerine 2 -4 yaşına kadar göz merceği konulmaz. Bu nedenle bu çocuklara 30 numara gözlük veya kontakt lens verilir ve bu gözlük veya kontakt lens 3 ayda bir değiştirilir.

Bu çocukların takip ve tedavisi önemlidir ve başarılı bir ekip çalışmasından sonra doğumsal kataraktlı bir çocuk iyi bir görme yeteneğine kavuşur. Eğer bu çocukların takip ve tedavisi düzenli ve iyi yapılmaz ise derin göz tembelliği, göz tansiyonu ve genellikle de görme kaybı gibi riskler meydana gelir.

Katarakt ameliyatı sonrası bakım

Katarakt ameliyatı nedir

Ameliyat sonrası çoğunlukla göz bandaj ile kapatılır. Bu bandaj doktorun önerdiği süre boyunca gözde kalır. Ameliyat sonrası göze baskı yapmamak ve gözü ovmamak gerekir. Hastaneden çıkışta hasta araba kullanmamalıdır.

Gıda ve ilaç alımına doktorun önerilerine göre başlanır. Katarakt ameliyatından sonra yüz yıkama, banyo yapma, eşya taşıma, namaz kılma, spor yapma, işe başlama, denize ve havuza girme, gibi faaliyetler doktorun önerisine göre başlanmalıdır.

Katarakt ameliyatı sonrası doktorun önerdiği ilaçlar dikkatli ve düzenli kullanılmalıdır. İlaçları kullanırken (pomad, damla, gibi) eller mutlaka yıkanmalıdır. İlaçlar uygulanırken damla şişesi, pomad kutusu gibi ilaç ambalajlarının uçları kirpiklere, cilde, ele, kağıt ve peçeteye temas etmemelidir. Katarakt ameliyatı sonrası 1’inci gün, 1’inci hafta ve 1’inci ayda kontroller yapılmalıdır.

Katarakt ameliyatından sonra okumak göze zarar verir mi?

Katarakt ameliyatı sonrası okumak göze zarar vermez. Okumak için okumaya yardımcı olması için gözlük kullanılabilir. Ameliyattan hemen sonra gözde rahatsızlık hissi ve yorgunluk olabilir. Katarakt ameliyatından sonra televizyon seyretmek gözleri yorabilir ancak zararlı değildir.

Katarakt ameliyatından sonra tam uzak ve yakın gözlüğü doktorun uygun gördüğü bir zamanda ayarlanır. Katarakt ameliyatı sonrası kanunda belirtilen derecede görme sağlanan kişiler sürücü belgesi (ehliyet) alıp araba kullanabilirler. Katarakt ameliyatı olan kişiler göze temas gerektirmeyen sporları yapabilirler. Katarakt ameliyatı geçirmiş bireyler polis ve asker olamazlar.

Katarakt ameliyattan sonra tekrarlar mı?

Katarak ameliyatı geçirmiş kişilerde tekrar katarakt oluşmaz. Ameliyat ile merceğin içerisine yerleştirilen zar zaman içerisinde kesifleşebilir.

Bu durum halk arasında ikincil katarakt olarak bilinse de aslında katarakt değildir. Bu oluşum lazer tedavisi ile kolaylıkla tedavi edilebilir.

Bazen bu oluşum çocuklarda ya da zarın çok kalınlaştığı durumlarda ameliyat ile temizlenebilir.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: //www.saglikocagim.net/katarakt-nedir-katarakt-belirtileri-ve/

Katarakt Hastalığının Belirtileri, Gelişim Süreci Nasıl İşler?

Katarakt Nedir, Belirtileri Nelerdir, Neden Olur?

Katarakt hastalığı bebek yaştan başlar ve ileri yaşa kadar herkeste görülebilir. Kataraktın görülme sıklığı 65 yaş üstünde daha fazladır. Gelişim süreci hakkında bilgiyi makalemizde bulabilirsiniz.

Yaşlılığın en önemli hastalıkları arasında yer alan Katarakt belirtileri ve nedenleri ile merak konusu olmaktadır. Bilhassa 65 yaş üstü her üç kişiden birisinin Katarakt teşhisi ile yaşaması ne kadar yaygın olduğunu göstermektedir.

Gözde Katarakt Hastalığı Neden Olur?

Gözün ardında yer alan ve gözle görülemeyecek kadar şeffaf olan lensin çevresel faktörler ya da hastalıklardan ötürü berraklığını kaybetmesiyle Katarakt başlangıcı belirtileri gözlemlenmeye başlanır. Katarakt nedir belirtileri nelerdir diye merak eden çok kişi var. Ancak bunlardan evvel Katarakt nedenlerine değinmekte fayda var.

 • Yaşlılık
 • Mikrobik Enfeksiyonlar
 • Diyabet
 • Akraba Evliliği
 • Anne Karnında Geçirilen Enfeksiyon ve Hastalıklar
 • Gebelikte İlaç Tüketimi
 • Yaralanmalar
 • Göze Alınan Darbeler
 • Travma
 • Üveit (Göz İçi İltihapları)
 • Glokom
 • Hipertansiyon
 • Kortizon Etken Maddeli İlaç Tüketimi
 • Böbrek Hastalıkları
 • Radyasyon

Yukarıda bebeklerde katarakt belirtileri başta olmak üzere her yaş grubundan Katarakt teşhisi konulabilecek kişiler baz alınmaktadır. Yalnızca yaşlılık klasik olarak görülen yaşlanmaya bağlı katarakt için geçerli bir nedendir.

Kedilerde ve köpeklerde Katarakt belirtileri son derece ciddi sonuçlara yol açabilir. Bilhassa köpeklerde bu durum görme kaybına kadar ilerleyebilir.

Vizyonu daraltan ve sürekli olarak görüş netliğini olumsuz etkileyen Katarakt başlangıcı itibariyle gelişme sürecine başlar.

Kısa sürede müdahale edilmediğinde ise kedilerde yaşanan mavi, beyaz veya siyah beneklerde artış görülebilir. Uzun vadede ise körlük ile sonuçlanabilecek bir rahatsızlıktır.

Gözde Katarakt Belirtileri Nelerdir?

Kataraktın belirtileri nelerdir diyen çok fazla genç olduğunu görebiliyoruz. Zira yaşlılık için standart bir hastalık olduğu gibi gençler arasında da yaygın olarak görünmektedir.

Katarakt neden olur sorusunda birçok kronik rahatsızlığın var olduğunu gördük.

Doğal olarak kedilerde, köpeklerde ve bebeklerde dahi karşılaşılabilen bu göz rahatsızlığının kendisini gösterdiği anlara bakmakta fayda var.

 • Devam Eden Bulanık Görme Eğilimi
 • Sürekli Güçlü Bir Işık Kaynağı Aramak
 • Çift Görme
 • Renklerin Sarıya Doğru Soluklaşması
 • Araç Kullanımında Zorlanma
 • Gece Görüşünde Netlik Kaybı
 • Işıkların Dağınık Görünmesi
 • Kirli Olmasa da Gözlüğü Temizleme İhtiyacı
 • Sürekli Göz Kamaşması
 • Gözün Işığa Olan Hassasiyetinde Farklılık
 • Ağrı Olmamasına Rağmen Görüş Netliğinde Kayıp

Kataraktın neden olduğu hastalık ya da anlık iltihap ve mikrobik enfeksiyonlar teşhis edildiğinde kontrol altına almak basittir. Her Katarakt belirtisi mutlaka sizin görüşünüze etki edecek diye bir algı oluşmamalı. Katarakt belirtileri nelerdir diye sorarak hiçbirisinden şikâyetçi olmayan hastalar olduğunu unutmamak gerekiyor.

Yani görüş kaybı yaşamanıza neden olmayan bir rahatsızlık için müdahale tercih edilmez. Köpeklerde ve kedilerde katarakt belirtileri bu sebeple müdahale edilmeden uzun yıllar gelişimini sürdürür.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Olur?

Bebeklerde Kataraktın belirtileri anlaşıldıktan sonra teşhis ve tedavi süreci başlar. Katarakt tedavisi yalnızca cerrahi müdahale ile mümkündür.

Cerrahi Adı Antestezi Türü Süre
Fakoemülsifikasyon Damla ya da enjeksiyon ile lokal anestezi 30 dakikadan kısa
Ekke (İlerlemiş Kataraktlar için) Enjeksiyon ile lokal 30 dakikadan kısa
İkke – (Ekke’den daha ileri metot) Enjeksiyon ile anestezi 30 dakika

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //gozebak.com/katarakt-belirtileri.html

Kararakt Nedir? Katarakt Sebepleri, Belirtileri ve Tedavisi

Katarakt Nedir, Belirtileri Nelerdir, Neden Olur?

Kataraktın ne olduğunu daha net anlamak adına insan gözü anatomisi yüzeysel olarak bilinmelidir. İnsan gözünün en dışında “kornea” denilen saydam bir tabaka vardır.

Korneanın arkasında renkli “iris tabakası” bulunur. Renkli tabakanın ortasında siyah bir yuvarlak vardır. Bu yuvarlağın arkasında da saydam bir mercek bulunur.

Merceğin işlevi gelen ışığı toparlayıp retina tabakasına iletmektir. 

Katarakt göz bebeğinin arkasında bulunan bu merceğin zaman içerisinde şeffaflığını yitirip matlaşmasıyla oluşan, matlaşan lensten yeterli ışığın geçememesiyle görme bozukluğuna yol açıp hayat kalitesini düşüren bir göz hastalığıdır. Katarakt oluşumu merceğin bir kısmında ya da tamamında görülebilmektedir. Katarakt körlüğe sebep olmaz ve bir gözde görüldüğü için diğer göze sıçramaz. Her iki gözde de oluşabilir ancak gözler birbirini tetiklemez. 

Katarakt Sebepleri

Katarakt nedenleri; yaşa bağlı katarakt, doğuştan katarakt, ikincil katarakt ve travmatik katarakt olmak üzere 4'e ayrılır.

 • Yaşa Bağlı Katarakt: Katarakt %95 yaşlılarda görülür. Zaman içerisinde mercek saydamlığını kaybeder ve işlevini yapamaz hale gelir. 50’li yaşlarda belirtileri başlar ancak görmeyi engelleyecek seviyeye ulaşması uzun zaman alır. 
 • Doğuştan Katarakt: Yaşlılar haricinde bazen yeni doğmuş bebeklerde de katarakt hastalığı görülebilmektedir. Doğumsal katarakt olarak adlandırılan bu duruma sebep olan genellikle annenin hamilelik sırasında enfeksiyon kapması ya da annenin kullandığı ilaçlar gösterilebilir. Herhangi bir sebep olmadan da lens tek ya da çift taraflı olarak saydamlığını kaybedebilir. Akraba evliliği, anne karnında geçirilen hastalıklar ve mikrobik durumlar da doğuştan katarakt oluşumuna neden olabilir. 
 • İkincil (seconder) Katarakt: İkincil kataraktlar doğuştan ya da yaşlılıktan kaynaklanmayan, kişinin hastalıklarının ve bu hastalıklarında kullandığı ilaçların yol açmasıyla oluşur. Şeker hastalığı, göz içi iltihabı, yüksek tansiyon, çok fazla güneş ışığına maruz kalınması, radyasyonla yakın temasta bulunulması ve uzun süreli kortizonlu ilaç kullanımı ikincil kataraktlara sebep olmaktadır. 
 • Travmatik Katarakt: Göze alınan darbeler sonucunda oluşabilen, etkisini göstermesi kimi zaman yıllar bulan katarakt türüdür. 

Katarakt Belirtileri 

Kataraktın bir çok belirtisi vardır. Ancak tüm belirtiler bir anda görülmeyebilir. Kişinin yaşı, sağlık durumu ve göz merceğindeki yapısal değişikliğin boyutu farklı belirtilerle doktora gidilmesine sebep olabilir. Katarakt bir anda ilerleyen bir hastalık değildir. Özellikle lensin bir kısmında bozulma başlamışsa belirtileri fark etmek oldukça zordur. 

 • Kataraktın en büyük belirtisi yavaş yavaş görme yetisinde azalmalar meydana gelmesidir.
 • Normalde gözlüksüz yakını göremeyen kişinin yakını görmeye başlamasıyla da katarakt kendini gösterebilir. Kataraktın erken döneminde oluşan bir belirtidir ve özellikle yaşa bağlı katarakt oluşumunda görülür.
 • Gece görmelerinde bozulma; araba farlarından gelen ışıkların saçılması ya da lambaların ışıklarının etrafa dağılmış şekilde görülmeye başlanması
 • Çift görme probleminin başlaması
 • Güneşli ortamlarda görüntünün bozulup dağılması
 • Renkleri soluk görmeye başlama,
 • Görüşte bulanıklaşma
 • Gözlük numaralarında ani değişimlerin meydana gelmesi 

Katarakt Türleri

En sık rastlanan katarakt türleri şunlardır:

 • Arka kapsül Katarakt: Göz merceğinin arka kısmında oluşur. Bu katarakt türü diyabet hastalarında ve yüksek dozda steroid ilaçları kullanan kişilerde sıklıkla görülür.
 • Nüklear Katarakt: Genellikle ilerleyen yaşa bağlı oluşan katarakt türüdür. Merceğin orta kısmında matlaşma olur ve görme bozuklukları başlar.
 • Kortikal Katarakt: Genellikle göz merceğinin dış kısımlarından başlar zamanla tüm merceğin matlaşmasıyla sonuçlanır. Şeker hastalığı olan kişilerde sıklıkla görülmektedir.

Katarakt Tedavisi

Katarakt hastalığı merceğin saydamlığının kaybolması ile oluşur. Peki, katarakt nasıl tedavi edilir? Kataraktın tedavi edilmesi için uygulanabilecek tek yöntem cerrahi müdahaledir.

İlaçla, damlayla ya da farklı yöntemlerle tedavisi günümüz teknolojisinde henüz mümkün değildir. Her hastaya aynı cerrahi müdahale uygulanmaz. Cerrahi müdahalenin şekli hastanın yaşına, gözün durumuna ve kullanılacak mercek türüne göre farklılaşabilmektedir.

Katarakt ameliyatı ile ilgili göz doktoru ve hasta konuşarak doğru kararı vermelidir.  

Katarakt yavaş yavaş kötüleştiği için hastalar genellikle son noktaya kadar ameliyatı erteleme yönünde eğilim gösterirler ancak hastanın şeker hastalığı da varsa, katarakt hızlı bir şekilde kötüleşecektir. Bu sebeple doktor ve hasta genel bir değerlendirme yapmalıdırlar.

Unutulmaması gereken konu katarakt ameliyatlarının başarı yüzdesinin çok yüksek olduğu ve özel bir hastalığınız yok ise görme probleminizi çok büyük oranda düzelteceğidir. Ameliyat olmak için kataraktın iyice ilerlemesini beklememek gerekir.

Katarakta bağlı göz tansiyonu yükselebilir, ya da matlaşan lens tabakası göz içerisinde dağılabilir. Üstelik ameliyatlar da çok daha zorlu geçmektedir.

Katarakt Ameliyatı Yöntemleri 

 • Fakoemülsiyon (Fako): En çok tercih edilen, son teknoloji kullanılarak uygulanan cerrahi yöntemdir. FAKO yönteminde yapılan ameliyatta klasik cerrahide olduğu gibi dikiş yoktur. FAKO’lu ameliyatta özel bir cihaz kullanılır. Bu yöntem halk arasında lazerli yöntem olarak bilinse de bu teknikte, gözün en dış tabakası olan “kornea” da 3 mm’den küçük bir kesi açılır. Bu kesiden lensin zarı çıkarılır. Kataraktlı lens, gözün içindeyken emilir ve yerine aynı fonksiyonu sağlayacak suni, katlanabilir bir mercek takılır. FAKO cerrahi yönteminde, spesifik durumlar dışında anestezi uygulanmaz. Hastanın gözüne damla sıkılır ve sonrasında ameliyat başlar. Ameliyat ortalama 5-20 dakika sürer ve açılan kesik çok küçük olduğu için hasta hızla iyileşir. Ameliyat sırasında hasta acı veya ağrı hissetmez. Sadece göze küçük dokunmalar hissedilebilir. Operasyon sırasında doktorunuzla iletişim kurabilecek durumda olursunuz. Kesinin boyutunun küçük olması gözde anatomik bozuklukların oluşmasını engeller ve astigmat oluşumu gibi bir problemle karşılaşılmaz. Hasta ertesi gün günlük hayatına geri dönebilir. 
 • Ekstrakapsüler Cerrahi: Dikişli katarakt ameliyatı olarak da bilinmektedir. Bu yöntemin uygulanması için kataraktın iyice olgunlaşması gerekir. FAKO tekniğine göre kataraktlı hastanın korneasında daha büyük bir kesi açılır. Lensin en çok matlaşan kısmı dışarı çıkarılarak kalan kısımlar emilir. Temizlenen doğal lensin yerine suni bir mercek yerleştirilir. Zaman içerisinde gözün bir parçası haline gelir ve ışıkları retinaya odaklayarak görme bozukluğunu düzeltir. Dikiş atılır ve ameliyattan bir süre sonra bu dikişlerin çıkarılması gerekmektedir. Kesik boyutunun fazla olması gözde anatomik bazı bozukluklara sebep olmaktadır. Dikiş yapılması da göze zarar verir ve astigmat oluşumuna sebep olabilir. Bu yöntemle ameliyat edilen hastanın, FAKO tekniği kullanılarak ameliyatı yapılmış hastaya göre iyileşme süreci daha uzun zaman alır. Eskiden başvurulan bir cerrahi yöntemdir, artık tercih edilmemektedir. 

Kataraktan Korunma Yolları 

Şuan için kataraktan korunma yolları kesin olarak bilinmemekle beraber, katarak oluşumun sebeplerinden yola çıkarak uzmanların bazı tavsiyeleri bulunmaktadır. Sağlıklı beslenerek, alkol ve sigara alışkanlıklarından vazgeçerek, güneş ışığının etkilerini azalmak için güneş gözlüğü kullanarak kataraktın oluşmasının önüne geçilebilir, en azından süreci yavaşlatabiliriz.

Doktora danışmadan kesinlikle kortizonlu ilaç kullanılmamalıdır çünkü kortizonlu ilaçlar katarakt oluşumuna sebep olabilir.

Источник: //www.safahastanesi.com.tr/saglik-kosesi/Kararakt-Nedir-Katarakt-Sebepleri-Belirtileri-ve-Tedavisi

Katarakt nedir? Belirtileri, nedenleri, teşhisi ve tedavi yöntemleri

Katarakt Nedir, Belirtileri Nelerdir, Neden Olur?

Göz Lensi çoğunlukla su ve proteinden oluşur. Şeffaflığını içeriğindeki proteinlerin özel yapılarından alır ve bu şekilde ışığın eksiksiz geçmesini sağlar.

Yaşla birlikte su ve protein yapısı değişen lensin belli alanlarında şeffaflık azalmaya başlar. Yaşlanan ve şeffaflığı azalan lensin zaman içerisinde ışık geçirgenliği azalır ve katarakt oluşur.

 Kataraktlar genellikle yavaş oluşurlar.

Ağrı, sulanma, kızarma yoktur. Bazı kataraktlar, görüşü ciddi şekilde azaltacak düzeye ulaşmazken, bazıları görmeyi bütünüyle engeller. Bir kataraktın görüşü etkilemesi, büyüklüğüne, yoğunluğuna ve mercekte oluştuğu yere bağlıdır.

 • Görmede yavaş yavaş azalma ve bulanık görme
 • Işığa karşı hassasiyet, göz kamaşması
 • Çift görme durumu
 • Okumada zorlanma
 • Gece görme bozulması ve ışıklarda dağılma
 • Renklerde soluklaşma ve sararma
 • Gözlük numaralarının sık değişmesi
 • Araba kullanırken zorlanma
 • Gözde kamaşma veya ışığa hassasiyetin azalması 

Katarakt tanısı biyomikroskop muayenesi ile konulmaktadır. Katarakt bulguları lenste su tutulması, matlık, lensin şişmesi ve renk değiştirerek sarı -gri renk halini alması şeklinde açıklanmaktadır. Hastalar gözlük takmalarına rağmen yakını ve uzağı iyi göremezler ve bunun gözlükten kaynaklanan bir problem olduğunu düşünürler oysa ki problem katarakt nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Katarakt için risk faktörleri nelerdir?

Katarakt çoğunlukla yaşlanmayla ilişkilendirilse de diyabet, yüksek miyopi, çeşitli nedenler kortizon göz damlası veya sistemik kortizon kullanımı, uzun süre morötesi (güneş ışını) ışınlara maruz kalma, ailesinde erken yaşta katarakt öyküsü bulunma veya göz travmaları gibi durumlarda daha erken yaşlarda da ortaya çıkabilir. Bunların yanı sıra sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi, yüksek tansiyon, obezite ve kolesterol düşürücü amaçlı kullanılan statin ilaçların da katarakt oluşumunu hızlandırabilir.

Diyabet de katarakt nedeni olabilir

Travma, gözde uzun süre kullanılan damlalar ve diyabet gibi bazı sistemik hastalıkları kataraktı beklenilenden daha erken ortaya çıkarmaktadır. Erken evre kataraktta gözdeki lensin şişmesi ve su tutmasına bağlı olarak hastaların yakını eskisine göre daha iyi, hatta yakın gözlüğü kullanmadan görebilmeleri hastalık belirtisi olarak algılanmalıdır.

Kataraktta tek tedavi seçeneği cerrahi mi?

Katarak tedavisinde tek seçenek ameliyattır. Katarakt görme keskinliğini belli bir seviyeye azalttığındamutlaka tedavi edilmesi gerekir. Başlangıç seviyesinde katarak hastanın mesleki fonksiyonlarını veya günlük yaşamını olumsuz etkilemeye başladıysa erken evrede tedavi edilebilir. Katarakt cerrahisinde son yıllarda önemli yenilikler yaşanmaktadır.

Katarakt ameliyatı nasıl olur? En iyi katarakt tedavisi nedir?

Premium göz içi lenslerin kullanımıyla birlikte hastalar katarakt ameliyatı sonrası yaşamlarını eskiye oranla daha konforlu bir şekilde sürdürebilmekte ve multifokal göz içi lensler sayesinde gözlük kullanmadan uzağı ve yakını rahatça görebilmektedir.

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?

Günümüz teknolojisiyle tamamen dikişsiz yapılan bu ameliyatta ultrason enerjisi kullanılarak kataraktlaşmış mercek göz içerisinden alınır ve yerine şeffaf mercek yerleştirilir.

Hastanın ameliyathaneye transferi, ameliyat öncesi hazırlık, ameliyatın gerçekleştirilmesi ve hastanın yatağına geri alınması toplamda 1 saatten kısa sürer. Ameliyat sonrası göz üzerine kapama bandajı yapıştırılır ve hastaya istirahat etmesi söylenir.

Bir süre sonra hastanın ilk kontrol yapılır ve damla reçete edilerek taburcu edilir.

Katarakt ameliyatında en yaygınkullanılan yöntem, halk arasında lazer cerrahisi olarak bilinen FAKO yöntemidir. Bu operasyonla sertleşmiş katarak kırılıp, temizlenerek yerine göz içi mercek yerleştirilmektedir. Operasyon 2 mm’den küçük bir kesiden yapılmaktadır.

Yöntemin dikişsiz, ağrısız ve damla anestezisi ile yapılması hastaya büyük avantajlar sağlamaktadır. Lazer katarakt cerrahisinde gerçek anlamda son 1-2 yıldır kullanılmaya başlanmıştır. Hasta çok heyecanlı değilse tüm katarakt cerrahileri iğnesiz bir şekilde damla anestezi ile yapılmaktadır. Bu işlem 20-30 dakika sürmekte ve hasta 2-3 gün içerisinde normal yaşamına dönebilmektedir.

Katarakt nasıl oluşur?

Gözümüzün renkli kısmının hemen arkasında ve şeffaf olduğu için normalde görülmeyen bir mercek (lens) doğal olarak bulunur. Bu mercek şeffaf olduğu için biz göz bebeğini siyah olarak görürüz.

Mercek göze gelen ışınları sinir tabakasına düşürerek net görüntü oluşmasını sağlar. Işığın merceği geçerek sinir tabakasına ulaşabilmesi için merceğin berrak (şeffaf, saydam) olması gerekir. Bu mercek çeşitli nedenlerle bulanıklaşırsa buna katarakt denir.

Bu bulanıklaşma merceğin herhangi bir yerinde veya tamamında olabilir.

Katarakt bir yaşlılık hastalığı mıdır? Gençlerde de görülür mü?

Bebeklerde dahil olmak üzere her yaşta insanda görülebilir. Orta yaşlarda nadirdir. Yaş ilerledikçe sıklığı artar. 50-59 yaş arasında olanların yaklaşık yarısında, 80 yaş üzerinde olanların ise hemen hepsinde bir miktarda olsa kesiflik bulunur. Fakat bu kesiflik görmeyi her zaman kayda değer bir şekilde etkilemeyebilir.

Kataraktın erişkinlerdeki en önemli nedeni lensin içinde yaşlanması ile birlikte meydana gelen değişikliklerdir. Çocuklarda ise metabolik hastalıklar, akraba evliliği, anne karnında geçirilen hastalıklar, gebelikte ilaç kullanımı, mikrobik durumlar ve yaralanmalar etkili olur.

Ayrıca göze gelen darbeler (travma), şeker hastalığı, göz içi iltihabı (üveit), böbrek hastalığı, glokom, radyasyon, yüksek kan basıncı ( hipertansiyon) ve uzun süre kortizonlu ilaç kullanımı katarakt yapabilir.

Katarakt ilaçla tedavi edilebilir mi?

Kataraktın cerrahi dışında herhangi bir tedavi şekli yoktur. Halen denenen bazı ilaçlar olmakla birlikte henüz başarılı bir sonuç bildirilmemiştir. Yani şunu söyleyebiliriz ki, kataraktın tedavisi ameliyatla yapılabilmektedir.

Katarakt ameliyatı hangi durumlarda kaçınılmaz olur?

Hastanın aşağıdaki durumların herhangi biriyle karşı karşıya kalması durumunda utlaka katarakt ameliyatı olması önerilir.

• Görme miktarı hastanın günlük ihtiyaçlarını karşılamıyorsa• Gözdeki iltihap gibi bir rahatsızlık katarakt oluşturmuş ve tedaviyi ve takibini bozuyorsa• Katarakt hastanın göz tansiyonunu yükseltiyorsa

• Doğuştan kataraktlarda görme azlığı ve kayma (şaşılığa) yol açabilecek durumlarda

Cerrahi lensin çıkarılışına göre ikiye yarılır.
1. İntakapsüler Katarakt ekstraksiyonu ( IKKE ): Lens zarlarıyla bir bütün olarak çıkarılır. Eski bir yöntemdir.
2.

Ekstrakapsül Katarakt Ekstarksiyonu: Lensin ön kapsülünün bir kısmı alınır, diğer kısımlar doğurtma, emme veya ultrason dalgaları ile parçalanarak (FAKO) yöntemleri ile temizlenir. Daha sonra lens zarları içine göz içi lens takılabilir.

Uygulanacak ameliyat türü hastanın yaşına, gözünün durumuna, cerrahın tercihine göre değişebilir.

Lazerle katarakt tedavi edilebilir mi?

Halk arasında yaygın olarak lazerli katarakt ameliyatı yapılıyor diye bilinir fakat bu operasyon FAKO yöntemidir. Laserle katarakt ameliyatı yapılabilir.

Ancak ameliyat tekniği olarak FAKO ile bir farkının olmaması nedeni ile yaygın olarak tercih edilmemektedir. Lazerle katarakt ameliyatı henüz deneysel aşamadadır.

Ameliyat olmaksızın sadece laserle kataraktın düzeltilmesi mümkün değildir.

Lazerle katarakt tedavisi etkili bir çözümdür

Katarakt cerrahisinde katarakt temizlendikten sonra göz içine yapay (suni) mercek (lens) yerleştirilmesi artık günümüzde hemen tüm hastalarda yapılmaktadır.

Hasta için özel durumlar yoksa (bir yaşından küçük çocuklar, göz içi iltihabı olanlar, vs) mutlaka göz içi merceği yerleştirilmelidir.

Göz içine mercek yerleştirilip yerleştirilmeyeceği ameliyatı yapan göz doktorunun hastanın durumuna göre vereceği bir karar olacaktır. Mercek kullanılmadığında hastanın kalın camlı gözlük kullanması gerekir.

Katarakt tedavisinde uygulanabilecek en iyi yöntem nedir?

Yöntem hastanın yaşı, gözün durumu, cerrahın tercihi ve kullanılacak mercek türüne göre farklı olabilir. Günümüzde lensin kendi zarlarının korunduğu yani ekstrakapsüler yöntemler tercih edilmektedir. Hastanın durumu veya cerrahinin gidişine göre diğer yönteme de ihtiyaç duyulabilmektedir.

Kullanılacak mercekler günümüzde genellikle tek odaklı yani uzak veya yakını net gösterebilecek şekilde üretilmiş türdedir. Hastanın bu tip bir mercek takıldıktan sonra hem uzak hem de yakını net görmek için gözlük, kontak lens kullanması gerekebilir.

Son dönemlerde piyasaya çıkan ve ameliyat sonrası hastanın hem uzağı hem de yakını net görmesini sağlamak amaçlı “çok odaklı mercekler” , özel renk kaplamaları olan ve göze gelen zararlı ışıkları engelleyen türde mercekler de kullanılmaya başlanmıştır.

Bu tür mercekler hasta ile hekiminin ortaklaşa karar verecekleri durumlarda kullanılır.

Katarakt ameliyatı öncesi neler yapılır?

Ameliyat öncesi hastanın yaşı, diğer hastalıkları, kullandığı ilaçlar, yapılacak ameliyatın türüne göre gerekli görülen vakalarda çeşitli tetkikler yapılabilir. Özellikle kullandığınız tüm ilaçları hekiminize bildirerek ilaçların türüne göre söyleyeceği tavsiyelerine uyunuz.

Astigmat nedir? Neden olur? Astigmatın belirtileri ve tedavisi

Ameliyathaneye alınmadan veya alındıktan sonra bazı ilaçlar ağızdan, koldan veya kalçadan uygulanabilir. Ameliyata gelirken en az 6 saat öncesinden hiçbir şey yiyip içmemelisiniz.

Yanınızda bir refakatçi bulundurmanız size yardımcı olması açısından iyi olabilir. Makyaj ve takılarınızı çıkarmanız gerekecektir.

Gözünüze birtakım damlalar damlatılacağı için göz bebeğinizde büyüme ve gözde kızarma olabilir.

Ameliyatta anestezi yapılır mı?

Katarakt cerrahisinde genel (tamamen uyutularak) anestezi genellikle çocuklarda tercih edilir. Diğer bir tercih göz çevresine iğne yapılarak (lokal) anestezi uygulanmasıdır. İğnesiz sadece damlalarla gözün uyuşturulması (topikal anestezi) ile de ameliyat mümkündür. Bu anestezi hastanın uyumunun iyi olduğu durumlarda uygulanır.

Ameliyat sonrası bakım gerekir mi?

Ameliyat sonrası göz genellikle bandajla kapatılır. Bu bandaj doktorunuzun önereceği süre boyunca gözde kalmalıdır. Ameliyat sonrası göze baskı yapmamalı ve ovuşturmamalısınız. Hastanede kalış sürenizi size bildirecektir. Eğer hastaneden gönderilecekseniz kendiniz araç kullanmayınız.

Gıda ve ilaç alımına klinik hemşire ve doktorlarının önerilerine göre başlayabilirsiniz. Yüzünüzü yıkamak, banyo yapmak, eşya taşımak, namaz kılmak, spor yapmak, işe başlamak, denize ve havuza girmek gibi şeyleri hekiminize danışarak yapınız. Ameliyat sonrası verilecek olan ilaçlar (damla, pomat, tablet, şurup vs.

) doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde ve sürede kullanılmalıdır.

Hekime danışmadan ilaçlarınızı değiştirmeyin, azaltmayın veya kesmeyin. Verilen damla ve pomatları kullanmadan önce bunları göze uygulayacak kişi mutlaka ellerini sabunla yıkamalıdır.

İlaçları uygularken damlalık veya pomat kutusunun ucu göz kapağı, kirpik, cilt, el, kâğıt, peçete gibi yerlere değdirilmemelidir. Operasyon sonrasındaki 1. gün, 1. hafta, 1. ayda kontrolleri yapılır. Bu zaman zarfında göz damlalarıyla hem gözün iyileşmesi hem de mikrop kapmasına karşı korunması sağlanır.

Ameliyat sonrası takip süresi ve yapılacaklar konusunda hekiminizin uyarılarını dikkatle alınız.

Ameliyat sonrası okumak göze zarar verir mi?

Okuma göze zarar vermez. Okumak için, varsa ve okumanıza yardımcı oluyorsa eski gözlüklerinizden faydalanabilirsiniz. Ama ameliyattan hemen sonra gözde rahatsızlık ve yorgunluk olabilir. Televizyon seyretmek daha az yorucudur ve göze zararlı değildir. Tam uzak ve yakın gözlüğü operasyondan sonra hekimin uygun gördüğü zamanda ayarlanır.

Katarakt cerrahisi geçirmiş insanların hayatında ne gibi değişiklikler olur?

Katarakt cerrahisinin bazı konularda kısıtlılık oluşturup oluşturmadığı da merak edilir. Cerrahi sonrası, kanunda belirtilen görmeyi elde eden kişiler sürücü belgesi alıp, araba kullanabilirler. Temas gerektirmeyen sporlar yapabilirler. Sadece polis ve asker olamazlar.

Katarakt tekrarlar mı?

Katarakt ameliyatı olanlarda yeniden katarakt oluşmaz. Operasyonla, merceğin içine yerleştirildiği zar zamanla kesifleşebilir.

Bu halk arasında “ikincil katarakt” olarak isimlendirilse de aslında katarakt değildir. Bu oluşum genellikle lazerle kolayca tedavi edilebilir.

Çocuklarda veya zarın çok kalınlaştığı ender durumlarda ameliyatla temizlemek gerekebilir. Kaynak: Fact about cataract – NIH

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/katarakt-nedenleri-belirtileri-teshisi-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi