Katarakt Nedir? Nedenleri Nelerdir?

içerik

Katarakt Neden Olur? Belirtileri Neler? Tedavisi Nasıl Yapılır? Bitkisel Öneriler

Katarakt Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Görme yeteneğinde azalma ve renklerin bulanıklaşması gibi belirtilerle kendisini gösteren katarakt günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen ciddi bir göz hastalığıdır.

Yaşlı bireylerde daha sık görülen bu sağlık problemi tedavi sürecine erken başlandığında ve doğru uygulamalar yapıldığında kolaylıkla iyileşebilmektedir.

50’li yaşlardan itibaren göz merceğinde sert ve mat bir tabaka oluşmasıyla birlikte katarakt meydana gelmeye başlar.

En yaygın belirtiler çevrede bulunan nesneleri görmede güçlük, renkleri solgun görme, yüksek şiddetli ışıklardan rahatsız olma, sisli ve loş ışıklı ortamlarda etrafı net görememe şeklinde sıralanabilir.

Katarakt genellikle yaşlı bireyleri tehdit eden bir rahatsızlık olsa da bu hastalıkta herhangi bir yaş sınırı yoktur. Küçük yaştaki bir çocukta katarakt oluşumu gözlenebileceği gibi yeni doğan bir bebekte bile bu durum görülebilir.

Katarakt ilaç ya da gözlük gibi tedavi yöntemleriyle iyileşmediği için tek çare cerrahi operasyondur.

Katarakt Nedir?

Halk dilinde göz perdesi olarak da bilinen katarakt göz merceğinin matlaşması nedeniyle göz bebeğinin arka kısmında bulunan lensin şeffaflığını kaybetmesi sonucunda oluşan ciddi bir göz hastalıdır.

Katarakt hastaları normal sağlıklı bireylerden farklı olarak etrafı buğulu bir şekilde görmektedir.

Özellikle yaşlı bireylerde daha sık görülen bu sağlık probleminde bebeklerde dahil olmak üzere her yaş gurubu risk altındadır.

Katarakt Neden Olur?

Göz bebeğinin arka kısmında bulunan göz lensi, gözün etraftaki nesneleri net bir şekilde görebilmesini sağlayan en önemli yapılardan birisidir.

Büyük çoğunluğu su ve proteinden meydana gelen bu yapı içeriğinde bulunan özel proteinler sayesinde ışığın kusursuz bir şekilde geçmesini sağlayan şeffaflıktadır.

İlerleyen yaş ya da çeşitli etkiler nedeniyle su dengesi ve protein yapısı bozulan lens belirli bir süre sonra ışığı tam olarak geçirememeye başlar ve bunun sonucunda da katarakt oluşur.

Ayrıca kortizonlu ilaçların uzun süreli kullanımı, göz zedelenmeleri, şeker hastalığı, bağışıklık sistemiyle ilgili hastalıklar, sigara ve uyuşturucu madde kullanımı gibi faktörler de katarakt oluşumuna neden olabilmektedir. Katarakt kısmi ya da tamamen görmeyi engelleyebilmesinin yanında gözde ağrı, kızarma ya da sulanma gibi belirtilere neden olmaz.

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

Erken müdahale edilmediğinde kişinin görme yeteneğinin tamamen kaybolmasına neden olan kataraktın genel olarak belirtileri aşağıdaki gibidir.

 • Etraftaki nesneleri ya da insanları çift görme
 • Işık kaynağına doğru bakıldığında rahatsız olma ve gözlerin kamaşması
 • Görmede azalma ve renklerin bulanıklaşması
 • Yazıları okurken güçlük çekme
 • Işığın az olduğu ortamlarda ve geceleri cisimleri seçmede zorluk çekme
 • Gözlük kullanımı varsa sık sık numarasının değişmesi
 • Araba kullanırken yaşanan sorunlar

Katarakt Teşhisi Nasıl Yapılır?

Doktorlar hastaya biyomikroskop uygulaması yaparak gözde katarakt oluşumunun olup olmadığını anlayabilmektedir. Eğer muayene sırasında lenste matlık, su tutulması, şişlik ya da renk değişimi varsa kişiye katarakt tanısı konur.

Gözlük kullanan hastalar bazen gözlük taktıkları halde yakını ya da uzağı göremezler ve bunun gözlükten kaynaklandığını düşünerek sürekli gözlük değiştirir.

Ancak bu problem katarakttan kaynaklandığı için tedavisinin bu doğrultuda yapılması gerekir.

Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katarakt kişinin görüş yeteneğini kısıtlamaya başladığı anda kesinlikle tedavi edilmesi gereken ciddi bir göz hastalığıdır. Bu rahatsızlığı tamamen iyileştirebilecek tek tedavi yöntemi cerrahi operasyondur.

Katarakt Ameliyatı

Günümüzde tıp alanında yaşanan gelişmelere bağlı olarak katarakt ameliyatları sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmektedir. İğnesiz, ağrısız ve narkozsuz bir şekilde gerçekleştirilen cerrahi işlemlerin ardından hasta aynı gün taburcu edilmektedir.

Katarakt ameliyatı her ne kadar kolay bir ameliyat olsa da başarılı sonuçlar elde edebilmek için tecrübeli bir hekim tarafından yapılmalı ve göz içerisine yerleştirilen merceğin kalitesinin iyi olması gerekir.

Çoğunlukla damla anestezisiyle yapılan katarakt ameliyatında bazen göz çevresinin de uyuşturulduğu vakalar olabilmektedir.

Ultrason enerjisi kullanılarak göz merceğindeki kataraktlı bölgenin alınması ve buraya şeffaf mercek konulması şeklinde gerçekleşen ameliyatta diğer cerrahi işlemlerin aksine herhangi bir dikiş yapılmamaktadır.

Bütün işlemlerin en fazla 1 saat sürdüğü ameliyatın ardından göz bandajla kaplanarak hasta taburcu edilir.

Ayrıca belirli aralıklarla hasta kontrol edilerek herhangi bir sorun olup olmadığı gözlemlenir ve bazı göz damlaları reçete edilmektedir.

Katarakt İlaç Tedavisiyle Geçer Mi?

Kataraktın iyileşmesi amacıyla yapılan bütün ilaç tedavilerinin sonucu başarısız olduğu için bu rahatsızlığın tedavisi için uygulanabilecek tek yöntem ameliyattır. Uzmanlar bu konuda çalışmalarını devam ettiriyor olsa da şuana kadar bilinen herhangi bir ilaç yoktur.

Kataraktı Önlemede Etkili Bitkisel Tedaviler

İleri derecede oluşan katarakt probleminin tedavisi için kesinlikle ameliyat yapılması gerekir. Ancak başlangıç evresinde olan durumlarda ya da katarakt oluşumunu önlemek amacıyla aşağıdaki bitkisel tedavi uygulamalarından yararlanılabilir.

Domates Suyu

Kataraktın ilerlememesi ve tedavi sürecine katkı sağlamak amacıyla tüketilebilecek en şifalı gıdalardan birisi domates suyudur. Her gün yarım bardak domates suyu içerek göz sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca domates suyunun ardından zencefil çayı içilerek uygulamanın etkisi daha da arttırılabilir.

Günlük Yağı ve Lavanta Yağı

Günlük yağı ve lavanta yağı sahip oldukları maddeler yönünden güçlü bir antioksidan özelliğe sahip oldukları için katarakt oluşumlarının önlenmesinde en etkili ürünlerin başında gelirler. Ayrıca gözlerde oksidatif stres nedeniyle meydana gelen deformasyonları da önleyerek göz sağlığını korumaya yardımcı olurlar.

Bu uygulama için 2 damla lavanta yağını ve 2 damla günlük yağını avucunuzda ısıttıktan sonra gözlerinizi kapatın ve avucunuzu gözlerinizin üzerin koyun. Bu şekilde yaklaşık 2-3 dakika bekledikten sonra gözlerinizi yıkayın. Bu işlemi günde 2 kez düzenli olarak yaptığınızda etkili sonuçlar almanız kolaylaşacaktır.

Limon Suyu

Limon içeriğinde bol miktarda sitrik asit bulundurduğu için gözde oluşan tahrişleri azaltmada oldukça etkili bir meyvedir. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan limon katarakt oluşumunu da önlemeye yardımcı olur.

Bu uygulama için yarım tatlı kaşığı limon suyunu 1 tatlı kaşığı suyla seyreltin ve bu suya bir parça pamuğu batırın. Islanan pamuğu sorunun olduğu gözünüzün üzerine veya her ikisi gözünüzün üzerine koyarak yaklaşık 20 dakika bekletin ve süre dolunca gözlerinizi yıkayın.

Etkili sonuçlar almak için bu uygulamayı her gün düzenli olarak yapmalısınız.

Katarakt Önlemede Zencefil

Bölgesel olarak uygulanan zencefil suyu gözlerin temizlenmesine ve oluşan doku hasarlarının iyileşmesine katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda iltihap giderici özelliği de bulunan zencefil gözlerdeki oksidatif deformasyonları ve iltihabı giderir.

Bu uygulama için yarım tatlı kaşığı limon suyu ve yarım tatlı kaşığı zencefil suyunu uygun bir kapta karıştırın. Kabın içerisine 1 tatlı kaşığı suyu da ekledikten sonra elinize iki parça pamuk alın ve ikisini de bu suyla ıslatın.

Gözleriniz kapalıyken bu pamukları üzerine koyun ve yaklaşık 20 dakika boyunca beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın.

Hindistan cevizi Suyu

Gözlerinize birkaç damla hindistan cevizi suyu damlattıktan sonra gözlerinizi kapatın ve üzerine ılık bir havlu ya da bez koyun. Yaklaşık 7-8 dakika boyunca bu şekilde beklemeniz etkisini göstermesi için yeterli olacaktır. Bu işlemi günde iki kez düzenli olarak yaptığınızda gözleriniz güçlenecek, oksidatif hasarlar iyileşecek ve katarakt sorununuz hafifleyecektir.

Источник: //saglikhaberleri.com/katarakt-neden-olur-belirtileri-neler-tedavisi-nasil-yapilir-bitkisel/

Katarakt nedir? Belirtileri, nedenleri, teşhisi ve tedavi yöntemleri

Katarakt Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Göz Lensi çoğunlukla su ve proteinden oluşur. Şeffaflığını içeriğindeki proteinlerin özel yapılarından alır ve bu şekilde ışığın eksiksiz geçmesini sağlar.

Yaşla birlikte su ve protein yapısı değişen lensin belli alanlarında şeffaflık azalmaya başlar. Yaşlanan ve şeffaflığı azalan lensin zaman içerisinde ışık geçirgenliği azalır ve katarakt oluşur.

 Kataraktlar genellikle yavaş oluşurlar.

Ağrı, sulanma, kızarma yoktur. Bazı kataraktlar, görüşü ciddi şekilde azaltacak düzeye ulaşmazken, bazıları görmeyi bütünüyle engeller. Bir kataraktın görüşü etkilemesi, büyüklüğüne, yoğunluğuna ve mercekte oluştuğu yere bağlıdır.

 • Görmede yavaş yavaş azalma ve bulanık görme
 • Işığa karşı hassasiyet, göz kamaşması
 • Çift görme durumu
 • Okumada zorlanma
 • Gece görme bozulması ve ışıklarda dağılma
 • Renklerde soluklaşma ve sararma
 • Gözlük numaralarının sık değişmesi
 • Araba kullanırken zorlanma
 • Gözde kamaşma veya ışığa hassasiyetin azalması 

Katarakt tanısı biyomikroskop muayenesi ile konulmaktadır. Katarakt bulguları lenste su tutulması, matlık, lensin şişmesi ve renk değiştirerek sarı -gri renk halini alması şeklinde açıklanmaktadır. Hastalar gözlük takmalarına rağmen yakını ve uzağı iyi göremezler ve bunun gözlükten kaynaklanan bir problem olduğunu düşünürler oysa ki problem katarakt nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Katarakt için risk faktörleri nelerdir?

Katarakt çoğunlukla yaşlanmayla ilişkilendirilse de diyabet, yüksek miyopi, çeşitli nedenler kortizon göz damlası veya sistemik kortizon kullanımı, uzun süre morötesi (güneş ışını) ışınlara maruz kalma, ailesinde erken yaşta katarakt öyküsü bulunma veya göz travmaları gibi durumlarda daha erken yaşlarda da ortaya çıkabilir. Bunların yanı sıra sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi, yüksek tansiyon, obezite ve kolesterol düşürücü amaçlı kullanılan statin ilaçların da katarakt oluşumunu hızlandırabilir.

Diyabet de katarakt nedeni olabilir

Travma, gözde uzun süre kullanılan damlalar ve diyabet gibi bazı sistemik hastalıkları kataraktı beklenilenden daha erken ortaya çıkarmaktadır. Erken evre kataraktta gözdeki lensin şişmesi ve su tutmasına bağlı olarak hastaların yakını eskisine göre daha iyi, hatta yakın gözlüğü kullanmadan görebilmeleri hastalık belirtisi olarak algılanmalıdır.

Kataraktta tek tedavi seçeneği cerrahi mi?

Katarak tedavisinde tek seçenek ameliyattır. Katarakt görme keskinliğini belli bir seviyeye azalttığındamutlaka tedavi edilmesi gerekir. Başlangıç seviyesinde katarak hastanın mesleki fonksiyonlarını veya günlük yaşamını olumsuz etkilemeye başladıysa erken evrede tedavi edilebilir. Katarakt cerrahisinde son yıllarda önemli yenilikler yaşanmaktadır.

Katarakt ameliyatı nasıl olur? En iyi katarakt tedavisi nedir?

Premium göz içi lenslerin kullanımıyla birlikte hastalar katarakt ameliyatı sonrası yaşamlarını eskiye oranla daha konforlu bir şekilde sürdürebilmekte ve multifokal göz içi lensler sayesinde gözlük kullanmadan uzağı ve yakını rahatça görebilmektedir.

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?

Günümüz teknolojisiyle tamamen dikişsiz yapılan bu ameliyatta ultrason enerjisi kullanılarak kataraktlaşmış mercek göz içerisinden alınır ve yerine şeffaf mercek yerleştirilir.

Hastanın ameliyathaneye transferi, ameliyat öncesi hazırlık, ameliyatın gerçekleştirilmesi ve hastanın yatağına geri alınması toplamda 1 saatten kısa sürer. Ameliyat sonrası göz üzerine kapama bandajı yapıştırılır ve hastaya istirahat etmesi söylenir.

Bir süre sonra hastanın ilk kontrol yapılır ve damla reçete edilerek taburcu edilir.

Katarakt ameliyatında en yaygınkullanılan yöntem, halk arasında lazer cerrahisi olarak bilinen FAKO yöntemidir. Bu operasyonla sertleşmiş katarak kırılıp, temizlenerek yerine göz içi mercek yerleştirilmektedir. Operasyon 2 mm’den küçük bir kesiden yapılmaktadır.

Yöntemin dikişsiz, ağrısız ve damla anestezisi ile yapılması hastaya büyük avantajlar sağlamaktadır. Lazer katarakt cerrahisinde gerçek anlamda son 1-2 yıldır kullanılmaya başlanmıştır. Hasta çok heyecanlı değilse tüm katarakt cerrahileri iğnesiz bir şekilde damla anestezi ile yapılmaktadır. Bu işlem 20-30 dakika sürmekte ve hasta 2-3 gün içerisinde normal yaşamına dönebilmektedir.

Katarakt nasıl oluşur?

Gözümüzün renkli kısmının hemen arkasında ve şeffaf olduğu için normalde görülmeyen bir mercek (lens) doğal olarak bulunur. Bu mercek şeffaf olduğu için biz göz bebeğini siyah olarak görürüz.

Mercek göze gelen ışınları sinir tabakasına düşürerek net görüntü oluşmasını sağlar. Işığın merceği geçerek sinir tabakasına ulaşabilmesi için merceğin berrak (şeffaf, saydam) olması gerekir. Bu mercek çeşitli nedenlerle bulanıklaşırsa buna katarakt denir.

Bu bulanıklaşma merceğin herhangi bir yerinde veya tamamında olabilir.

Katarakt bir yaşlılık hastalığı mıdır? Gençlerde de görülür mü?

Bebeklerde dahil olmak üzere her yaşta insanda görülebilir. Orta yaşlarda nadirdir. Yaş ilerledikçe sıklığı artar. 50-59 yaş arasında olanların yaklaşık yarısında, 80 yaş üzerinde olanların ise hemen hepsinde bir miktarda olsa kesiflik bulunur. Fakat bu kesiflik görmeyi her zaman kayda değer bir şekilde etkilemeyebilir.

Kataraktın erişkinlerdeki en önemli nedeni lensin içinde yaşlanması ile birlikte meydana gelen değişikliklerdir. Çocuklarda ise metabolik hastalıklar, akraba evliliği, anne karnında geçirilen hastalıklar, gebelikte ilaç kullanımı, mikrobik durumlar ve yaralanmalar etkili olur.

Ayrıca göze gelen darbeler (travma), şeker hastalığı, göz içi iltihabı (üveit), böbrek hastalığı, glokom, radyasyon, yüksek kan basıncı ( hipertansiyon) ve uzun süre kortizonlu ilaç kullanımı katarakt yapabilir.

Katarakt ilaçla tedavi edilebilir mi?

Kataraktın cerrahi dışında herhangi bir tedavi şekli yoktur. Halen denenen bazı ilaçlar olmakla birlikte henüz başarılı bir sonuç bildirilmemiştir. Yani şunu söyleyebiliriz ki, kataraktın tedavisi ameliyatla yapılabilmektedir.

Katarakt ameliyatı hangi durumlarda kaçınılmaz olur?

Hastanın aşağıdaki durumların herhangi biriyle karşı karşıya kalması durumunda utlaka katarakt ameliyatı olması önerilir.

• Görme miktarı hastanın günlük ihtiyaçlarını karşılamıyorsa• Gözdeki iltihap gibi bir rahatsızlık katarakt oluşturmuş ve tedaviyi ve takibini bozuyorsa• Katarakt hastanın göz tansiyonunu yükseltiyorsa

• Doğuştan kataraktlarda görme azlığı ve kayma (şaşılığa) yol açabilecek durumlarda

Cerrahi lensin çıkarılışına göre ikiye yarılır.
1. İntakapsüler Katarakt ekstraksiyonu ( IKKE ): Lens zarlarıyla bir bütün olarak çıkarılır. Eski bir yöntemdir.
2.

Ekstrakapsül Katarakt Ekstarksiyonu: Lensin ön kapsülünün bir kısmı alınır, diğer kısımlar doğurtma, emme veya ultrason dalgaları ile parçalanarak (FAKO) yöntemleri ile temizlenir. Daha sonra lens zarları içine göz içi lens takılabilir.

Uygulanacak ameliyat türü hastanın yaşına, gözünün durumuna, cerrahın tercihine göre değişebilir.

Lazerle katarakt tedavi edilebilir mi?

Halk arasında yaygın olarak lazerli katarakt ameliyatı yapılıyor diye bilinir fakat bu operasyon FAKO yöntemidir. Laserle katarakt ameliyatı yapılabilir.

Ancak ameliyat tekniği olarak FAKO ile bir farkının olmaması nedeni ile yaygın olarak tercih edilmemektedir. Lazerle katarakt ameliyatı henüz deneysel aşamadadır.

Ameliyat olmaksızın sadece laserle kataraktın düzeltilmesi mümkün değildir.

Lazerle katarakt tedavisi etkili bir çözümdür

Katarakt cerrahisinde katarakt temizlendikten sonra göz içine yapay (suni) mercek (lens) yerleştirilmesi artık günümüzde hemen tüm hastalarda yapılmaktadır.

Hasta için özel durumlar yoksa (bir yaşından küçük çocuklar, göz içi iltihabı olanlar, vs) mutlaka göz içi merceği yerleştirilmelidir.

Göz içine mercek yerleştirilip yerleştirilmeyeceği ameliyatı yapan göz doktorunun hastanın durumuna göre vereceği bir karar olacaktır. Mercek kullanılmadığında hastanın kalın camlı gözlük kullanması gerekir.

Katarakt tedavisinde uygulanabilecek en iyi yöntem nedir?

Yöntem hastanın yaşı, gözün durumu, cerrahın tercihi ve kullanılacak mercek türüne göre farklı olabilir. Günümüzde lensin kendi zarlarının korunduğu yani ekstrakapsüler yöntemler tercih edilmektedir. Hastanın durumu veya cerrahinin gidişine göre diğer yönteme de ihtiyaç duyulabilmektedir.

Kullanılacak mercekler günümüzde genellikle tek odaklı yani uzak veya yakını net gösterebilecek şekilde üretilmiş türdedir. Hastanın bu tip bir mercek takıldıktan sonra hem uzak hem de yakını net görmek için gözlük, kontak lens kullanması gerekebilir.

Son dönemlerde piyasaya çıkan ve ameliyat sonrası hastanın hem uzağı hem de yakını net görmesini sağlamak amaçlı “çok odaklı mercekler” , özel renk kaplamaları olan ve göze gelen zararlı ışıkları engelleyen türde mercekler de kullanılmaya başlanmıştır.

Bu tür mercekler hasta ile hekiminin ortaklaşa karar verecekleri durumlarda kullanılır.

Katarakt ameliyatı öncesi neler yapılır?

Ameliyat öncesi hastanın yaşı, diğer hastalıkları, kullandığı ilaçlar, yapılacak ameliyatın türüne göre gerekli görülen vakalarda çeşitli tetkikler yapılabilir. Özellikle kullandığınız tüm ilaçları hekiminize bildirerek ilaçların türüne göre söyleyeceği tavsiyelerine uyunuz.

Astigmat nedir? Neden olur? Astigmatın belirtileri ve tedavisi

Ameliyathaneye alınmadan veya alındıktan sonra bazı ilaçlar ağızdan, koldan veya kalçadan uygulanabilir. Ameliyata gelirken en az 6 saat öncesinden hiçbir şey yiyip içmemelisiniz.

Yanınızda bir refakatçi bulundurmanız size yardımcı olması açısından iyi olabilir. Makyaj ve takılarınızı çıkarmanız gerekecektir.

Gözünüze birtakım damlalar damlatılacağı için göz bebeğinizde büyüme ve gözde kızarma olabilir.

Ameliyatta anestezi yapılır mı?

Katarakt cerrahisinde genel (tamamen uyutularak) anestezi genellikle çocuklarda tercih edilir. Diğer bir tercih göz çevresine iğne yapılarak (lokal) anestezi uygulanmasıdır. İğnesiz sadece damlalarla gözün uyuşturulması (topikal anestezi) ile de ameliyat mümkündür. Bu anestezi hastanın uyumunun iyi olduğu durumlarda uygulanır.

Ameliyat sonrası bakım gerekir mi?

Ameliyat sonrası göz genellikle bandajla kapatılır. Bu bandaj doktorunuzun önereceği süre boyunca gözde kalmalıdır. Ameliyat sonrası göze baskı yapmamalı ve ovuşturmamalısınız. Hastanede kalış sürenizi size bildirecektir. Eğer hastaneden gönderilecekseniz kendiniz araç kullanmayınız.

Gıda ve ilaç alımına klinik hemşire ve doktorlarının önerilerine göre başlayabilirsiniz. Yüzünüzü yıkamak, banyo yapmak, eşya taşımak, namaz kılmak, spor yapmak, işe başlamak, denize ve havuza girmek gibi şeyleri hekiminize danışarak yapınız. Ameliyat sonrası verilecek olan ilaçlar (damla, pomat, tablet, şurup vs.

) doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde ve sürede kullanılmalıdır.

Hekime danışmadan ilaçlarınızı değiştirmeyin, azaltmayın veya kesmeyin. Verilen damla ve pomatları kullanmadan önce bunları göze uygulayacak kişi mutlaka ellerini sabunla yıkamalıdır.

İlaçları uygularken damlalık veya pomat kutusunun ucu göz kapağı, kirpik, cilt, el, kâğıt, peçete gibi yerlere değdirilmemelidir. Operasyon sonrasındaki 1. gün, 1. hafta, 1. ayda kontrolleri yapılır. Bu zaman zarfında göz damlalarıyla hem gözün iyileşmesi hem de mikrop kapmasına karşı korunması sağlanır.

Ameliyat sonrası takip süresi ve yapılacaklar konusunda hekiminizin uyarılarını dikkatle alınız.

Ameliyat sonrası okumak göze zarar verir mi?

Okuma göze zarar vermez. Okumak için, varsa ve okumanıza yardımcı oluyorsa eski gözlüklerinizden faydalanabilirsiniz. Ama ameliyattan hemen sonra gözde rahatsızlık ve yorgunluk olabilir. Televizyon seyretmek daha az yorucudur ve göze zararlı değildir. Tam uzak ve yakın gözlüğü operasyondan sonra hekimin uygun gördüğü zamanda ayarlanır.

Katarakt cerrahisi geçirmiş insanların hayatında ne gibi değişiklikler olur?

Katarakt cerrahisinin bazı konularda kısıtlılık oluşturup oluşturmadığı da merak edilir. Cerrahi sonrası, kanunda belirtilen görmeyi elde eden kişiler sürücü belgesi alıp, araba kullanabilirler. Temas gerektirmeyen sporlar yapabilirler. Sadece polis ve asker olamazlar.

Katarakt tekrarlar mı?

Katarakt ameliyatı olanlarda yeniden katarakt oluşmaz. Operasyonla, merceğin içine yerleştirildiği zar zamanla kesifleşebilir.

Bu halk arasında “ikincil katarakt” olarak isimlendirilse de aslında katarakt değildir. Bu oluşum genellikle lazerle kolayca tedavi edilebilir.

Çocuklarda veya zarın çok kalınlaştığı ender durumlarda ameliyatla temizlemek gerekebilir. Kaynak: Fact about cataract – NIH

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/katarakt-nedenleri-belirtileri-teshisi-tedavisi/

Katarakt Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Katarakt Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Daha çok orta yaş kişilerde görülen bir göz hastalığı olan katarakt; göz bebeğinin arkasında bulunan, görmeyi sağlayan göz merceğinin matlaşmasıdır. Göz merceği saydamlığını kaybettiğinde, bir camın arkasından bakıyormuş gibi, görüntü bulanıklaşır ve kalitesi düşer.

Gözlük ve ilaç kullanımı ile tedavi edilemeyen hastalık genelde basit bir cerrahi operasyonla giderilebilmektedir. Göz içerisindeki lens, net görme için ışığı retinaya odaklayan bir kamera lensine çok benzer.

Aynı zamanda, gözlerimizin odağını da ayarlayarak, bize her şeyi açıkça ve normal uzaklıkta gösterir.

Objektif çoğunlukla su ve proteinden oluşur. Protein, lensi tutan ve ışığın  geçmesine izin veren hassas bir şekilde düzenlenmiştir. Ancak yaşlandıkça, bazı proteinler bir araya toplanabilir ve lensin küçük bir alanını buluta sokmaya başlar. Bu bir katarakttır ve zamanla daha da çok büyüyerek, objektifin daha fazla bulanıklaşmasına sebep olabilir, bu da görmeyi zorlaştırır.

Keratokonus Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kataraktın tam olarak net bir önleme yolu bulunmamaktadır.

Elbette her sağlık sorununda olduğu gibi beslenme ve düzenli yaşamın etkileri yadsınamaz olsa da, genel olarak hastalık genetik faktörlere ve yaşam koşullarına bağlı olarak ilerlemektedir.

Yanlış ışık şartlarında gözü yoran aktivitelerde bulunmak olumsuz sonuçlar doğurabilir. Belirli yaşın üzerindeki kişilerin herhangi bir sorunu bulunmamasına rağmen genel muayenelerini yaptırmaları önemlidir.

Kataraktın Nedenleri Nelerdir?

Yaşlandıkça gözün lensinin değişikliklere uğraması normaldir ancak dünya çapındaki araştırmacılar katarakta neden olabilecek veya katarakt gelişimiyle ilişkili faktörleri tespit etmişlerdir. Yaş ilerlemesinin yanı sıra doğuştan gelen katarakt da olabilmektedir. En önemli katarakt risk faktörleri şunları içerir:

 • Güneş ışığından ve diğer kaynaklardan gelen ultraviyole ışınlar
 • Diyabet
 • Yüksek tansiyon
 • Obezite
 • Sigara kullanımı
 • Kortikosteroid ilaçların uzun süreli kullanımı
 • Kolesterolü düşürmek için kullanılan statin ilaçları
 • Göz yaralanması veya iltihabı
 • Göz ameliyatları
 • Hormon değişim terapisi
 • Alkol tüketimi
 • Yüksek seviye miyop ve kalıtsal özelliklerdir.

Kataraktın Belirtileri Nelerdir?

Katarakt, küçük olarak başlar ve ilk bakışta görüşünüz üzerinde çok az etkisi vardır. Zamanla buzlu camın ardından bakmak gibi, görüşünüzün biraz bulanık olduğunu fark edebilirsiniz. Katarakt sahibi insanlarda aşırı ışık hassasiyeti olabilir. Güneş ışığı eskisinden çok daha büyük gelebilir veya bir lamba çok parlak veya göz kamaştırıcı görünebilir.

Renkler bir zamanlar olduğu gibi parlak görünmeyebilir. Sahip olduğunuz katarakt türü, yaşadığınız semptomları ve ne sürede ortaya çıkacaklarını etkiler.

Örneğin nükleer katarakt ilk geliştiğinde, “ikinci görüş” olarak adlandırılan yakın görüşte geçici bir gelişme sağlayabilir.

Ne yazık ki bu geçici gelişme kısa sürer ve katarakt geliştikçe tüm görüş yok olabilir. Kataraktın belirtileri genel olarak şu şekildedir;

 • Göz kamaşması ve ışığa karşı hassasiyet.
 • Görme yetisinin yavaş yavaş azalması.
 • Okuma yaparken zorluk çekme.
 • Gece görüşünde bozulma.
 • Çift görme.
 • Renklerde soluklaşma.
 • Gözlük kullanılıyorsa derecenin çok hızlı ilerlemesi ve sık sık gözlük değiştirme.

Katarakt Nasıl Önlenir?

Kataraktın önlenmesi konusunda önemli tartışmalar olmasına rağmen, bir takım çalışmalar bazı besin maddelerinin ve besleyici takviyelerin katarakt riskini azaltabileceğini önermektedir.

Sigara vücudumuzun her bölgesine zarar verdiği gibi, elbette gözlerimize de oldukça zararlıdır. Sigaranın bırakılması kadar E vitamini alımı da önemlidir.

E vitamini, karotenoid lutein ve zeaxanthin'in besin ve gıda takviyeleri içerisinden alımlarının katarakt risklerini önemli ölçüde azalttığı ortaya çıkmıştır.

E vitamini yönünden iyi besin kaynakları; ayçiçeği tohumları, badem ve ıspanaktır. İyi lutein ve zeaksantin kaynakları; ıspanak, lahana ve diğer yeşil yapraklı sebzelerdir.

Katarakt riskini azaltmak için yapabileceğiniz bir diğer adım ise açık havada güneş ışınlarının yüzde 100'ünü engelleyen koruyucu güneş gözlüğü takmaktır.

Güneş ışınının göze direkt teması, göz bozulma risklerini artıran en önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Üzerinde durulması gereken bir diğer durum ise kaliteli güneş gözlüklerinin kullanılmasıdır. Sadece aksesuar olarak kullanılan ve çok ucuz bir fiyata alınabilen gözlükler, güneş ışınlarından korumak şurada dursun tam tersi gözlerinize zarar vermektedir. Bu gözlükler sadece katarakt için değil genel olarak göz sağlığınız için birer teh kaynağıdır.

Kataraktın Tedavisi Nedir?

Belirtiler ortaya çıkmaya başladığında; yeni gözlük, kuvvetli çift odaklı lensler, mercekler, uygun aydınlatma veya başka görsel yardımcı malzemeler kullanarak bir süre görüşünüzü iyileştirebilirsiniz.

Katarakt, görüşünüzü ciddi derecede bozacak ve günlük yaşantınızı etkileyecek kadar ilerlediğinde ameliyatı düşünmeniz gerekir.

Birçok kişi, zayıf görüşü yaşlanmanın kaçınılmaz bir gerçeği olarak görmektedir ancak katarakt cerrahisi, görmeyi yeniden kazanmak için basit, nispeten ağrısız bir prosedürdür.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ne zaman yapılır sorusundan önce, kimlerin ihtiyaç duyduğunu veya hastalık tam olarak hangi seviyeye geldikten sonra ameliyata gerek duyulduğunu öğrenmek gerekir. Eğer görme bozukluğu çok ileri düzeye geldiyse cerrahi operasyona gerek duyulur. Katarakt dokusu çok kalınlaştıysa veya olgunlaştıysa kalıcı görme kayıplarına neden olabilir.

Eğer katarakt doğumdan itibaren meydana gelmişse, böyle durumlarda hiç vakit kaybetmeden ameliyat edilmelidir. Genel olarak ameliyat acil gereken bir durum değildir. Çok nadir vakalarda ilk olarak başvurulan yoldur. Bunun dışında katarakt çoğunlukla yavaş ilerler ve çok uzun bir süre sonra ameliyata ihtiyaç duyulur.

Alerjik Konjonktivit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Sadece görme yeteneğine bakılarak ameliyata gerek duyulup duyulmadığına karar verilmez. Günlük yaşamda yaşanan görme sorunlarının dışında; güneş ışınlarına maruz kalındığında, gece karanlığında otomobil farlarına bakıldığında kişi fazlasıyla rahatsızlık duymaktadır. Yapılan operasyon oldukça kolay ve yorucu olmayan bir müdahaledir. Ortalama yarım saat kadar sürmektedir.

Katarakt ameliyatı vizyonu iyileştirmede çok başarılıdır. Katarakt cerrahisi uygulanan 10 kişiden dokuzu, 20/20 ve 20/40 oranlarında çok iyi görme kaydetmektedirler.

Ameliyat sırasında cerrah temiz, plastik intraoküler lens (IOL) ile mevcut göz lensinizi değiştirecektir.

Bu işlem sırasında gözünüzden bir parçanın eksileceğini düşünerek panik yapmanıza gerek yoktur, son derece ağrısız ve başarı oranı yüksek bir uygulamadır.

Источник: //bilgihanem.com/katarakt-nedir/

Katarakt Nedir? Katarakt Belirtileri Ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Katarakt Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Katarakt, gözün içerisinde uzağı ve yakını gösteren bir mercek vardır ve bu merceğin bozulmasına katarakt denir. Katarakt diğer bir açıdan bakıldığında gözün yaşlanması durumudur. Ayrıca doğumsal katarakt, kazalar sonucu meydana gelen kataraktlar da vardır. Fakat kataraktın % 90’ı yaşa bağlı gelişen kataraktlar dır.

Katarakt neden olur?

Bundan 20-30 yıl önce körlüğün en önemli nedenlerinden biri katarakt oluşması idi. Günümüzde katarakt tamamen tedavi edilebilen bir göz hastalığıdır. Katarakt toplumun tamamını ilgilendiren bir rahatsızlıktır. Çünkü 70 yaşından sonra toplumun % 75’inden fazlası katarakt olur.

Kataraktın nedenleri arasında en önemlisi yaşlılıktır. Diğer bir katarakt nedeni ise konjenital (doğumsal) katarakt denilen genetik kataraktlar dır. Özellikle anne karnında geçirilen kızamıkçık, ırsi kalıtsal özellikler bebeklerde doğumsal katarakt nedeni olabilir ve bebek kataraktlı doğar.

Çocuk doğduğunda bu durum tedavi edilir ise çocuk normal görme yeteneğine kavuşabileceği gibi, tedavi edilmez ise çocukta körlük meydana gelebilir. Ayrıca şeker hastalığı gibi hormonal bozukluklar da katarakt oluşmasına sebep olabilir. Uzun süre ateş karşısında çalışan insanlarda katarakt gelişebilir.

Katarakt belirtileri

Katarakt belirtilerini doğumsal katarakt belirtilerinden başlayacak olur isek, çocuk doğduğu zaman göz bebeği siyah renklidir ve anne bunun beyaz renkli olduğunu ve bazen oradan bir ışığın yansıdığını fark eder ise bu doğumsal katarak belirtisi olabilir. Bu tür belirtiler fark edildiğinde çocuğun hemen bir göz doktoruna götürülmesinde fayda vardır.

Doğumsal katarakt olmasına rağmen bu tip bir belirti görülmeyen çocuklarda okul çağı geldikten sonra çocukta görme sıkıntıları olur ve çocuk ışıklardan rahatsızdır. Çocuk gözlerini kısarak çevresine bakar. Bu tip belirtilerde, çocuklarda görülebilen belirtilerdir.

Darbe sonucu gelişen kataraktlarda o göz sisli ve puslu görür. Yaşlılık sonucu gelişen kataraktlarda ışıklardan rahatsızlık duyma, gündüzleri güneş ışığında gözlerin çok fazla kamaşması, geceleri otomobil ışıklarının çok dağılması, eskiden görülen şeyleri o kadar iyi görememe, sisli görmeye başlama ve bu sisli görmenin gittikçe artması gibi belirtiler katarakt belirtileridir.

Katarakt mutlaka tedavi edilmeli mi?

Kataraktın farklı tipleri vardır ve katarakt başladıktan sonra hızla ilerleyen tipleri ve yıllarca yavaş yavaş ilerleyen tipleri vardır.

Perdeli veya puslu görme katarakt tipi, perdeli görme katarakt tipi gittikçe ve aylar içerisinde artmaya başlar. Bu durumun bazı şekilleri birkaç ay içerisinde görmeyi tamamen bozabilir iken, bazı şekilleri ise 3-5 yıl içerisinde görmeyi bozar. 50 yaşını geçmiş hastalar normalde yakını göremezler.

Fakat bir müddet sonra hasta normal gördüğünü fark etmeye başlar ve hasta oldukça mutlu olur. Bu durumda hasta gençleştiğini ve iyileştiğini zanneder. Bu durum ikinci bahar olarak adlandırılır.

Fakat kataraktlı hastalarda bu ikinci bahar çok uzun sürmez ve bu durum kataraktın başlama ifadesidir. Bu durum 6 ay, 1 yıl, 2yıl civarı sürer ve bu süreçten sonra hasta hem uzak görmesini hemde yakın görmesini kaybeder.

Bu süreç sonrası katarakt mutlaka tedavi edilir.

Katarakt tedavisi nasıl yapılır?

Kataraktın tedavisi konusunda tüm dünyada ilaçlar ile yapılması için çalışmalar günümüzde helen sürmektedir. C vitamini alımının kataraktı geciktirmede etkisi vardır.

Omega 3 denilen ilaçların kataraktı geciktirdiğine dair bulgular vardır.

Ultraviole ışınlardan korunmanın yani güneş ışığından korunmak gibi önlemlerin katarakt oluşmasını engellediği ve geciktirdiğine dair bilgiler bulunmaktadır.

Fakat günümüzde kesin kabul gören katarakt tedavisinde kullanılan bir ilaç tedavisi yoktur. Daha önceleri de, günümüzde de katarakt tedavisi bozulan göz içi merceğinin ameliyat ile değiştirilmesi şeklinde yapılmaktadır.

Katarakt ameliyatı ne zaman yapılır?

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır

Doğumsal kataraktlarda çocuğun en kısa zamanda katarakt ameliyatı yapılması gereklidir. Doğumsal kataraktlarda çocuk 3 günlük iken bile katarakt ameliyatı yapılabilir. Katarakt tek taraflı ise çocuğun görme derecesine göre ameliyatın kararı verilir.

Yaşın ilerlemesine bağlı kataraktlarda bundan 15-25 sene önce kataraktın olgunlaşması için görme alanının bir metreye kadar düşmesi beklenir idi. Günümüzde katarakt ameliyatının zamanı hastanın yaşına, işine, sosyal durumuna göre değişmektedir. Örneğin otomobil kullanan şoförlerde görmenin % 10 düşmesi sonucu bile katarakt ameliyatı olmayı gerektirir.

Fakat görme gerektirmeyen işlerde çalışanlar için % 10 görme yeterli olabilir. Günümüzdeki teknikler ile katarakt her durumda ameliyat edilebilir. Fakat mümkün olduğunca kataraktı çok ilerlemeden ameliyat etmek daha iyi olur.

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?

Katarakt ameliyatı için göz uyuşturulduktan sonra tercih edilen ameliyat yöntemine göre göz içine girilerek önce merceğin ön zarı açılır ve inindeki kataraktlı kısım bütün olarak ya da parçalanarak çıkarılır. Ameliyat sırasında göz içerisinde merceğin zarı bırakılır. Hastanın yaşı, gözün durumu ve ameliyatın türüne göre mercek yerleştirme işlemi yapılır.

Katarakt ameliyatı bazı durumlarda (1 yaş altı çocuklar gibi) mercek yerleştirilmez. Bazen ve bazı durumlarda ameliyatın gidişi ve gözün durumundan dolayı mercek konmayabilir ya da ikinci ameliyata kadar mercek konulması işlemi ertelenebilir. Katarakt ameliyatının türü ve şartları doktor tarafından karar verilir.

Çocuklarda katarakt nedenleri ve tedavisi

Çocuklarda genellikle doğumsal katarakt oluşur ve sonradan gelişen kataraktlarda ameliyat için zaman süreci daha uzundur. Fakat doğumsal kataraktlarda en kısa zamanda ameliyat yapılmalıdır. Çünkü çocuğun görme yeteneğinin gelişmesi için gözün ışığı ve objeleri görmesi gereklidir. Işık ve objeleri görmeyen bir gözde görme yeteneği gelişmez.

Yani bu çocuklarda katarakt ameliyatı geç yapılır ise çocuğun görmesi düşük kalır. Bebeklerde katarakt olduğunun anlaşılması için bebek doğunca çocuk hekimleri çocuğun gözlerine bir el feneri ile baktıklarında bu katarakt varlığını anlayabilirler. Doğumsal katarakt anne ve babanın çocuğun göz bebeklerine dikkat etmesi ile katarakt anlaşılabilir. Doğumsal kataraktın erken teşhisi önemlidir.

Doğumsal kataraktın takip ve tedavisi uzman bir merkezde ve uzman bir göz doktoru tarafından yapılmalıdır. Doğumsal katarakt ameliyatlarında alınan göz merceğinin yerine 2 -4 yaşına kadar göz merceği konulmaz. Bu nedenle bu çocuklara 30 numara gözlük veya kontakt lens verilir ve bu gözlük veya kontakt lens 3 ayda bir değiştirilir.

Bu çocukların takip ve tedavisi önemlidir ve başarılı bir ekip çalışmasından sonra doğumsal kataraktlı bir çocuk iyi bir görme yeteneğine kavuşur. Eğer bu çocukların takip ve tedavisi düzenli ve iyi yapılmaz ise derin göz tembelliği, göz tansiyonu ve genellikle de görme kaybı gibi riskler meydana gelir.

Katarakt ameliyatı sonrası bakım

Katarakt ameliyatı nedir

Ameliyat sonrası çoğunlukla göz bandaj ile kapatılır. Bu bandaj doktorun önerdiği süre boyunca gözde kalır. Ameliyat sonrası göze baskı yapmamak ve gözü ovmamak gerekir. Hastaneden çıkışta hasta araba kullanmamalıdır.

Gıda ve ilaç alımına doktorun önerilerine göre başlanır. Katarakt ameliyatından sonra yüz yıkama, banyo yapma, eşya taşıma, namaz kılma, spor yapma, işe başlama, denize ve havuza girme, gibi faaliyetler doktorun önerisine göre başlanmalıdır.

Katarakt ameliyatı sonrası doktorun önerdiği ilaçlar dikkatli ve düzenli kullanılmalıdır. İlaçları kullanırken (pomad, damla, gibi) eller mutlaka yıkanmalıdır. İlaçlar uygulanırken damla şişesi, pomad kutusu gibi ilaç ambalajlarının uçları kirpiklere, cilde, ele, kağıt ve peçeteye temas etmemelidir. Katarakt ameliyatı sonrası 1’inci gün, 1’inci hafta ve 1’inci ayda kontroller yapılmalıdır.

Katarakt ameliyatından sonra okumak göze zarar verir mi?

Katarakt ameliyatı sonrası okumak göze zarar vermez. Okumak için okumaya yardımcı olması için gözlük kullanılabilir. Ameliyattan hemen sonra gözde rahatsızlık hissi ve yorgunluk olabilir. Katarakt ameliyatından sonra televizyon seyretmek gözleri yorabilir ancak zararlı değildir.

Katarakt ameliyatından sonra tam uzak ve yakın gözlüğü doktorun uygun gördüğü bir zamanda ayarlanır. Katarakt ameliyatı sonrası kanunda belirtilen derecede görme sağlanan kişiler sürücü belgesi (ehliyet) alıp araba kullanabilirler. Katarakt ameliyatı olan kişiler göze temas gerektirmeyen sporları yapabilirler. Katarakt ameliyatı geçirmiş bireyler polis ve asker olamazlar.

Katarakt ameliyattan sonra tekrarlar mı?

Katarak ameliyatı geçirmiş kişilerde tekrar katarakt oluşmaz. Ameliyat ile merceğin içerisine yerleştirilen zar zaman içerisinde kesifleşebilir.

Bu durum halk arasında ikincil katarakt olarak bilinse de aslında katarakt değildir. Bu oluşum lazer tedavisi ile kolaylıkla tedavi edilebilir.

Bazen bu oluşum çocuklarda ya da zarın çok kalınlaştığı durumlarda ameliyat ile temizlenebilir.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: //www.saglikocagim.net/katarakt-nedir-katarakt-belirtileri-ve/

Katarakt Hastalığı Nasıl Oluşur, Çeşitleri ve Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Katarakt Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Katarakt hastalığı birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca genç yaşlarda da katarakt hastalığı kendini belli edebilir. Öncelikle hastalığın ortaya çıkmasındaki faktörler araştırılarak tedavi sürecinden sonra da başarılı bir şekilde göz bakımı yapabilir ve Katarakt hastalığına karşı başarı bir çözüme ulaşılabilir.

Katarakt Nedir, Neden Olur?

Göz içinde bulunan merceğin saydamlık durumunu kaybetmesi ve bu durumla beraber görme yetisinin azalması ile ortaya çıkan hastalık, katarakt olarak adlandırılır. Daha çok ilerleyen yaşlarda görülse de her yaş grubunda ortaya çıkabildiği söylenebilir.

Göz lensinin opaklaşarak rengini kaybetmesi ve buzlu cam gibi olmasıyla ortaya çıkan bu hastalık, kısa süren ameliyatın ardından tamamlanır. Elbette hastaların ameliyattan önce ve sonra dikkat etmesi gereken bir takım durumlar da bulunmaktadır.

Yazımızın devamında katarakt oluşum nedenleri ile birlikte genç yaşta katarakt neden olur sorularıyla ilgili detaylı bilgilerimizin yanı sıra katarakt neden olur sorusuna da net yanıtlar vermiş olacağız.

Katarakt Çeşitleri

Daha çok 50 yaş üstü kişilerde görülen katarakt hastalığını farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Bunlar hipermür katarakt, arka polar katarakt, kortikal katarakt, katarakta nigra, matür katarakt ve senil nükleer katarakt olarak sıralanabilir.

Bu çeşitlerin teşhis edilmesinde göz bebeğinin büyütülmesi, görme kesinliği testi ve biyomikroskopik muayene gibi uygulamalardan yararlanılır.

Lensin tam anlamıyla kesifleşmesi durumunda hipermür katarakt ortaya çıkar. Arka kopar katarakt ise katarakt oluşan kısmın, arka kapsüle yapışık olmasıyla beraber ortaya çıkar ve daha çok ameliyatlarda bu durum görülebilir.

Senil nükleer katarakt, yaşlılığa bağlı olarak gelişir ve lens merkezinde ortaya çıkan saydamlık kaybı olarak adlandırılır. Kortikal katarakt ise nükleus çevresindeki saydamlığın ortadan yok olmasıyla meydana gelmektedir.

Katarakta nigra olarak adlandırılan diğer bir katarakt çeşidinde ise katarakt çok sertleşir ve siyah ya da kahverengi bir görünüm oluşturur. Son olarak matür katarakt, lensin tamamen kesifleşmiş halini ifade eder.

Katarakt Tekrar Oluşabilir mi?

Katarakt hastalığı ile ilgili en çok araştırılan durumlardan biridir ve tekrar ortaya çıkması günümüzde söz konusu değildir. Halk arasında bu durumun tam tersi düşünülür ve göz saydamlığının kaybedilmesi durumunda bu kanıya varılabilir. Ancak çok kısa bir sürede bu saydamlık da tedavi edileceği için katarakt oluşumu yeniden gözlemlenmez.

Katarakt Ameliyatı Hangi Durumlarda Tercih Edilmelidir?

Katarakt ameliyatı daha çok gündelik işlerin sıklıkça aksatılması durumunda tercih edilmelidir.

TV izlerken sorun yaşama, okumada güçlük ve araç kullanırken yaşanabilecek problemlerle beraber hemen katarakt ameliyatı için doktorla görüşülmelidir.

Ameliyata başvurmak için kataraktın kendini daha fazla ilerletmesine gerek duyulmamalıdır. Göz hastalıkları uzmanı tarafından belirlenen ihtiyaçlara göre kısa sürede uygulamalara başlanır.

Kataraktın İlaçla Tedavisi Var mıdır?

Katarakt hastalığının ilaçlı tedavisi bulunmamaktadır. Bu yüzden kısa sürece bir ameliyat uygulamasıyla başarılı sonuçlar alınabilir. Hastaların gözüne mercek takılarak uzak ve yakın alanların net bir şekilde görülmesi sağlanabilmektedir.

Kaynaklar

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: //gozebak.com/katarakt-nedenleri.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Üveit Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Üveit Tedavisi
Üveit Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Üveit Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi