Katarakt Tedavisi – Katarakt Nasıl Tedavi Edilir?

içerik

Katarakt Belirtileri ve Nedenleri, Katarakt Nasıl Tedavi Edilir?

Katarakt Tedavisi – Katarakt Nasıl Tedavi Edilir?

Katarakt, normalde net gördüğünüz görüntüleri bulutlu görmektir. Tıpkı soğuk ve sisli bir havada bir nesneyi görmeye çalışmak gibidir. Kataraktın neden olduğu bulutlu görüş, okuma, araba kullanma (özellikle geceleri) veya bir arkadaşınızın yüzündeki ifadeyi görmeyi zorlaştırabilir.

Genellikle katarakt çok yavaş gelişir ve başlangıçta görmenizi çok etkilemez. Ancak, zamanla, katarakt en sonunda görme gücünüzü azaltacaktır.

Başlarda güçlü ayfınlatma ve bazı özel gözlüklerin kullanımı katarakt için faydalı olabilir fakat bir süre sonra görme gücünüz iyice azalır ve cerrahi müdahale şart olur. Neyse ki katarakt ameliyatları son derece güvenilir prosedürlerdir. 

Katarakt Belirtileri

 • Bulanık, veya loş görme (buğulanma gibi)
 • Gece görme güçlüğü yaşama
 • Işığa duyarlılık ve parlama
 • Okuma ve diğer etkinlikler için daha parlak ışık ihtiyacı
 • Işıklar etrafında haleler görme
 • Gözlük veya kontakt lens reçetesindeki sık görülen değişiklikler
 • Renklerin solması veya sararması
 • Tek gözdeki çift görme

Başlangıçta, katarakttan kaynaklanan görme bulanıklığı gözün lensinin yalnızca küçük bir bölümünü etkileyebilir ve herhangi bir görme kaybından habersiz olabilirsiniz. Katarakt büyüdükçe lensinizin daha fazla bulutlandığını ve görmenin daha güç hale geldiğini görebilirsiniz. 

Görme duyunuzda herhangi bir değişiklik fark ederseniz derhal en yakın sağlık kuruluşuna gidiniz. Ani görme değişiklikleri, örneğin çift görme veya ışık yanıp sönmesi, ani göz ağrısı veya ani baş ağrısı gelişirse yine en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir.

Kataraktın Nedenleri Nelerdir? / Katarakt Neden Olur?

Genelde katarakt yaşlanmaya bağlı olarak göz merceği dokusunun bozulmasıyla meydana gelir. Bazı genetik bozukluklar, ilaç kullanımı veya geçmişte gerçekleşen bir göz ameliyatı / diyabet gibi tıbbi durumlar da katarakt oluşumuna neden olabilmektedir.

Katarakt nasıl oluşur?

Kataraktın oluştuğu mercek gözünüzün renkli bölümünün (iris) arkasında yer alan bir dokudur. Görevi gelen ışığı odaklayarak görüntü oluşmasını sağlamaktır.

Yaşlandıkça, gözlerindeki lensler daha az esnek, daha az şeffaf ve daha kalın hale gelir.Yaşa bağlı ve diğer tıbbi durumlar lens içindeki dokuların kırılması ve birbirine yapışmasına neden olur, bu da lens içindeki bazı alanların bulutlanmasına neden olabilir.

Katarakt gelişmeye devam ettikçe, bulanıklık yoğunlaşır ve lensin daha büyük bir kısmını içine almaya başlar. Katarakt, ışığın mercekten geçerken saçılmasına ve bloke olmasına neden olur, net bir görüntü oluşmasına engel olur.

Katarakt genellikle her iki gözde de gelişir, ancak bunun derecesi eşit değildir. Bir gözdeki katarakt diğerlerinden daha ileri olabilir, bu da gözler arasında görme farkı yaratır.

Katarakt Çeşitleri

Katarakt türleri arasında şunlar bulunur:

 • Katmanın merkezi etkileyen kataraktlar (nükleer katarakt). Bir nükleer katarakt, öncelikle daha yakın görüşe veya okuma görüşünüzde geçici bir düzelmeye neden olabilir. Ancak zamanla mercek yavaşça daha yoğun sarıya dönüşür ve görüşünüzü daha da bulutlar.
 • Lateral kenarlarını etkileyen katarakt (kortikal katarakt). Bir kortikal katarakt, mercek korteksinin dış kenarında beyazımsı, kama şeklindeki donukluklar veya çizgiler olarak başlar. Yaş ilerledikçe, çizgiler merkeze uzanır ve mercek merkezinden geçen ışığa müdahale eder.
 • Objektifin arka kısmını etkileyen kataraktlar (posterior subkapsüler kataraktlar). Arka subkapsüler katarakt, ışık yolunda objektifin arka tarafında oluşan küçük, opak bir alan olarak başlar. Arka subkapsüler katarakt genellikle okuma görüşünüzü etkiler, görüşünüzü parlak ışık altında azaltır ve gece ışık altında parlamaya veya halelere neden olur. Bu tür katarakt diğer türlerden daha hızlı ilerleme eğilimindedir.
 • Doğuştan meydana gelen kataraktlar (konjenital katarakt). Bazı insanlar kataraktla doğarlar veya çocukluk döneminde katarakt geliştirebilirler. Bu kataraktlar genetik olabilir veya intrauterin bir enfeksiyon veya travma ile ilişkili olabilir.Bu kataraktlar aynı zamanda miyotonik distrofi, galaktozemi, nörofibromatoz tip 2 diyabet veya kızamıkçık gibi bazı durumlara bağlı olabilir. Konjenital kataraktlar her zaman görmeyi etkilemez, ancak görürlerse genellikle algılandıktan hemen sonra çıkarılırlar.

Katarakt İçin Risk Faktörleri

Katarakt riskinizi artıran faktörler arasında şunlar bulunur:

 • Yaşın ilerlemesi
 • Diyabet
 • Aşırı güneş ışığına maruz kalma
 • Sigara içmek
 • Obezite
 • Yüksek tansiyon
 • Geçmişte göz ameliyatı veya yaralanma yaşamak
 • Kortikosteroid ilaçların uzun süreli kullanımı
 • Aşırı alkol tüketimi

Bu yazımızda katarakt ile ilgili merak ettiğiniz sorulara cevap vermeye çalıştık. Eğer merak ettiğiniz başka hususlar olursa lütfen konu altından yorum yaparak sorularınızı iletiniz.

Kaynak: //www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cataracts/

Источник: //faydasibu.com/katarakt-belirtileri-nedenleri-katarakt-tedavisi-nasil-olur/

Katarakt Neden Olur? Belirtileri Neler? Tedavisi Nasıl Yapılır? Bitkisel Öneriler

Katarakt Tedavisi – Katarakt Nasıl Tedavi Edilir?

Görme yeteneğinde azalma ve renklerin bulanıklaşması gibi belirtilerle kendisini gösteren katarakt günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen ciddi bir göz hastalığıdır.

Yaşlı bireylerde daha sık görülen bu sağlık problemi tedavi sürecine erken başlandığında ve doğru uygulamalar yapıldığında kolaylıkla iyileşebilmektedir.

50’li yaşlardan itibaren göz merceğinde sert ve mat bir tabaka oluşmasıyla birlikte katarakt meydana gelmeye başlar.

En yaygın belirtiler çevrede bulunan nesneleri görmede güçlük, renkleri solgun görme, yüksek şiddetli ışıklardan rahatsız olma, sisli ve loş ışıklı ortamlarda etrafı net görememe şeklinde sıralanabilir.

Katarakt genellikle yaşlı bireyleri tehdit eden bir rahatsızlık olsa da bu hastalıkta herhangi bir yaş sınırı yoktur. Küçük yaştaki bir çocukta katarakt oluşumu gözlenebileceği gibi yeni doğan bir bebekte bile bu durum görülebilir.

Katarakt ilaç ya da gözlük gibi tedavi yöntemleriyle iyileşmediği için tek çare cerrahi operasyondur.

Katarakt Nedir?

Halk dilinde göz perdesi olarak da bilinen katarakt göz merceğinin matlaşması nedeniyle göz bebeğinin arka kısmında bulunan lensin şeffaflığını kaybetmesi sonucunda oluşan ciddi bir göz hastalıdır.

Katarakt hastaları normal sağlıklı bireylerden farklı olarak etrafı buğulu bir şekilde görmektedir.

Özellikle yaşlı bireylerde daha sık görülen bu sağlık probleminde bebeklerde dahil olmak üzere her yaş gurubu risk altındadır.

Katarakt Neden Olur?

Göz bebeğinin arka kısmında bulunan göz lensi, gözün etraftaki nesneleri net bir şekilde görebilmesini sağlayan en önemli yapılardan birisidir.

Büyük çoğunluğu su ve proteinden meydana gelen bu yapı içeriğinde bulunan özel proteinler sayesinde ışığın kusursuz bir şekilde geçmesini sağlayan şeffaflıktadır.

İlerleyen yaş ya da çeşitli etkiler nedeniyle su dengesi ve protein yapısı bozulan lens belirli bir süre sonra ışığı tam olarak geçirememeye başlar ve bunun sonucunda da katarakt oluşur.

Ayrıca kortizonlu ilaçların uzun süreli kullanımı, göz zedelenmeleri, şeker hastalığı, bağışıklık sistemiyle ilgili hastalıklar, sigara ve uyuşturucu madde kullanımı gibi faktörler de katarakt oluşumuna neden olabilmektedir. Katarakt kısmi ya da tamamen görmeyi engelleyebilmesinin yanında gözde ağrı, kızarma ya da sulanma gibi belirtilere neden olmaz.

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

Erken müdahale edilmediğinde kişinin görme yeteneğinin tamamen kaybolmasına neden olan kataraktın genel olarak belirtileri aşağıdaki gibidir.

 • Etraftaki nesneleri ya da insanları çift görme
 • Işık kaynağına doğru bakıldığında rahatsız olma ve gözlerin kamaşması
 • Görmede azalma ve renklerin bulanıklaşması
 • Yazıları okurken güçlük çekme
 • Işığın az olduğu ortamlarda ve geceleri cisimleri seçmede zorluk çekme
 • Gözlük kullanımı varsa sık sık numarasının değişmesi
 • Araba kullanırken yaşanan sorunlar

Katarakt Teşhisi Nasıl Yapılır?

Doktorlar hastaya biyomikroskop uygulaması yaparak gözde katarakt oluşumunun olup olmadığını anlayabilmektedir. Eğer muayene sırasında lenste matlık, su tutulması, şişlik ya da renk değişimi varsa kişiye katarakt tanısı konur.

Gözlük kullanan hastalar bazen gözlük taktıkları halde yakını ya da uzağı göremezler ve bunun gözlükten kaynaklandığını düşünerek sürekli gözlük değiştirir.

Ancak bu problem katarakttan kaynaklandığı için tedavisinin bu doğrultuda yapılması gerekir.

Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katarakt kişinin görüş yeteneğini kısıtlamaya başladığı anda kesinlikle tedavi edilmesi gereken ciddi bir göz hastalığıdır. Bu rahatsızlığı tamamen iyileştirebilecek tek tedavi yöntemi cerrahi operasyondur.

Katarakt Ameliyatı

Günümüzde tıp alanında yaşanan gelişmelere bağlı olarak katarakt ameliyatları sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmektedir. İğnesiz, ağrısız ve narkozsuz bir şekilde gerçekleştirilen cerrahi işlemlerin ardından hasta aynı gün taburcu edilmektedir.

Katarakt ameliyatı her ne kadar kolay bir ameliyat olsa da başarılı sonuçlar elde edebilmek için tecrübeli bir hekim tarafından yapılmalı ve göz içerisine yerleştirilen merceğin kalitesinin iyi olması gerekir.

Çoğunlukla damla anestezisiyle yapılan katarakt ameliyatında bazen göz çevresinin de uyuşturulduğu vakalar olabilmektedir.

Ultrason enerjisi kullanılarak göz merceğindeki kataraktlı bölgenin alınması ve buraya şeffaf mercek konulması şeklinde gerçekleşen ameliyatta diğer cerrahi işlemlerin aksine herhangi bir dikiş yapılmamaktadır.

Bütün işlemlerin en fazla 1 saat sürdüğü ameliyatın ardından göz bandajla kaplanarak hasta taburcu edilir.

Ayrıca belirli aralıklarla hasta kontrol edilerek herhangi bir sorun olup olmadığı gözlemlenir ve bazı göz damlaları reçete edilmektedir.

Katarakt İlaç Tedavisiyle Geçer Mi?

Kataraktın iyileşmesi amacıyla yapılan bütün ilaç tedavilerinin sonucu başarısız olduğu için bu rahatsızlığın tedavisi için uygulanabilecek tek yöntem ameliyattır. Uzmanlar bu konuda çalışmalarını devam ettiriyor olsa da şuana kadar bilinen herhangi bir ilaç yoktur.

Kataraktı Önlemede Etkili Bitkisel Tedaviler

İleri derecede oluşan katarakt probleminin tedavisi için kesinlikle ameliyat yapılması gerekir. Ancak başlangıç evresinde olan durumlarda ya da katarakt oluşumunu önlemek amacıyla aşağıdaki bitkisel tedavi uygulamalarından yararlanılabilir.

Domates Suyu

Kataraktın ilerlememesi ve tedavi sürecine katkı sağlamak amacıyla tüketilebilecek en şifalı gıdalardan birisi domates suyudur. Her gün yarım bardak domates suyu içerek göz sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca domates suyunun ardından zencefil çayı içilerek uygulamanın etkisi daha da arttırılabilir.

Günlük Yağı ve Lavanta Yağı

Günlük yağı ve lavanta yağı sahip oldukları maddeler yönünden güçlü bir antioksidan özelliğe sahip oldukları için katarakt oluşumlarının önlenmesinde en etkili ürünlerin başında gelirler. Ayrıca gözlerde oksidatif stres nedeniyle meydana gelen deformasyonları da önleyerek göz sağlığını korumaya yardımcı olurlar.

Bu uygulama için 2 damla lavanta yağını ve 2 damla günlük yağını avucunuzda ısıttıktan sonra gözlerinizi kapatın ve avucunuzu gözlerinizin üzerin koyun. Bu şekilde yaklaşık 2-3 dakika bekledikten sonra gözlerinizi yıkayın. Bu işlemi günde 2 kez düzenli olarak yaptığınızda etkili sonuçlar almanız kolaylaşacaktır.

Limon Suyu

Limon içeriğinde bol miktarda sitrik asit bulundurduğu için gözde oluşan tahrişleri azaltmada oldukça etkili bir meyvedir. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan limon katarakt oluşumunu da önlemeye yardımcı olur.

Bu uygulama için yarım tatlı kaşığı limon suyunu 1 tatlı kaşığı suyla seyreltin ve bu suya bir parça pamuğu batırın. Islanan pamuğu sorunun olduğu gözünüzün üzerine veya her ikisi gözünüzün üzerine koyarak yaklaşık 20 dakika bekletin ve süre dolunca gözlerinizi yıkayın.

Etkili sonuçlar almak için bu uygulamayı her gün düzenli olarak yapmalısınız.

Katarakt Önlemede Zencefil

Bölgesel olarak uygulanan zencefil suyu gözlerin temizlenmesine ve oluşan doku hasarlarının iyileşmesine katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda iltihap giderici özelliği de bulunan zencefil gözlerdeki oksidatif deformasyonları ve iltihabı giderir.

Bu uygulama için yarım tatlı kaşığı limon suyu ve yarım tatlı kaşığı zencefil suyunu uygun bir kapta karıştırın. Kabın içerisine 1 tatlı kaşığı suyu da ekledikten sonra elinize iki parça pamuk alın ve ikisini de bu suyla ıslatın.

Gözleriniz kapalıyken bu pamukları üzerine koyun ve yaklaşık 20 dakika boyunca beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın.

Hindistan cevizi Suyu

Gözlerinize birkaç damla hindistan cevizi suyu damlattıktan sonra gözlerinizi kapatın ve üzerine ılık bir havlu ya da bez koyun. Yaklaşık 7-8 dakika boyunca bu şekilde beklemeniz etkisini göstermesi için yeterli olacaktır. Bu işlemi günde iki kez düzenli olarak yaptığınızda gözleriniz güçlenecek, oksidatif hasarlar iyileşecek ve katarakt sorununuz hafifleyecektir.

Источник: //saglikhaberleri.com/katarakt-neden-olur-belirtileri-neler-tedavisi-nasil-yapilir-bitkisel/

Kararakt Nedir? Katarakt Sebepleri, Belirtileri ve Tedavisi

Katarakt Tedavisi – Katarakt Nasıl Tedavi Edilir?

Kataraktın ne olduğunu daha net anlamak adına insan gözü anatomisi yüzeysel olarak bilinmelidir. İnsan gözünün en dışında “kornea” denilen saydam bir tabaka vardır.

Korneanın arkasında renkli “iris tabakası” bulunur. Renkli tabakanın ortasında siyah bir yuvarlak vardır. Bu yuvarlağın arkasında da saydam bir mercek bulunur.

Merceğin işlevi gelen ışığı toparlayıp retina tabakasına iletmektir. 

Katarakt göz bebeğinin arkasında bulunan bu merceğin zaman içerisinde şeffaflığını yitirip matlaşmasıyla oluşan, matlaşan lensten yeterli ışığın geçememesiyle görme bozukluğuna yol açıp hayat kalitesini düşüren bir göz hastalığıdır. Katarakt oluşumu merceğin bir kısmında ya da tamamında görülebilmektedir. Katarakt körlüğe sebep olmaz ve bir gözde görüldüğü için diğer göze sıçramaz. Her iki gözde de oluşabilir ancak gözler birbirini tetiklemez. 

Katarakt Sebepleri

Katarakt nedenleri; yaşa bağlı katarakt, doğuştan katarakt, ikincil katarakt ve travmatik katarakt olmak üzere 4'e ayrılır.

 • Yaşa Bağlı Katarakt: Katarakt %95 yaşlılarda görülür. Zaman içerisinde mercek saydamlığını kaybeder ve işlevini yapamaz hale gelir. 50’li yaşlarda belirtileri başlar ancak görmeyi engelleyecek seviyeye ulaşması uzun zaman alır. 
 • Doğuştan Katarakt: Yaşlılar haricinde bazen yeni doğmuş bebeklerde de katarakt hastalığı görülebilmektedir. Doğumsal katarakt olarak adlandırılan bu duruma sebep olan genellikle annenin hamilelik sırasında enfeksiyon kapması ya da annenin kullandığı ilaçlar gösterilebilir. Herhangi bir sebep olmadan da lens tek ya da çift taraflı olarak saydamlığını kaybedebilir. Akraba evliliği, anne karnında geçirilen hastalıklar ve mikrobik durumlar da doğuştan katarakt oluşumuna neden olabilir. 
 • İkincil (seconder) Katarakt: İkincil kataraktlar doğuştan ya da yaşlılıktan kaynaklanmayan, kişinin hastalıklarının ve bu hastalıklarında kullandığı ilaçların yol açmasıyla oluşur. Şeker hastalığı, göz içi iltihabı, yüksek tansiyon, çok fazla güneş ışığına maruz kalınması, radyasyonla yakın temasta bulunulması ve uzun süreli kortizonlu ilaç kullanımı ikincil kataraktlara sebep olmaktadır. 
 • Travmatik Katarakt: Göze alınan darbeler sonucunda oluşabilen, etkisini göstermesi kimi zaman yıllar bulan katarakt türüdür. 

Katarakt Belirtileri 

Kataraktın bir çok belirtisi vardır. Ancak tüm belirtiler bir anda görülmeyebilir. Kişinin yaşı, sağlık durumu ve göz merceğindeki yapısal değişikliğin boyutu farklı belirtilerle doktora gidilmesine sebep olabilir. Katarakt bir anda ilerleyen bir hastalık değildir. Özellikle lensin bir kısmında bozulma başlamışsa belirtileri fark etmek oldukça zordur. 

 • Kataraktın en büyük belirtisi yavaş yavaş görme yetisinde azalmalar meydana gelmesidir.
 • Normalde gözlüksüz yakını göremeyen kişinin yakını görmeye başlamasıyla da katarakt kendini gösterebilir. Kataraktın erken döneminde oluşan bir belirtidir ve özellikle yaşa bağlı katarakt oluşumunda görülür.
 • Gece görmelerinde bozulma; araba farlarından gelen ışıkların saçılması ya da lambaların ışıklarının etrafa dağılmış şekilde görülmeye başlanması
 • Çift görme probleminin başlaması
 • Güneşli ortamlarda görüntünün bozulup dağılması
 • Renkleri soluk görmeye başlama,
 • Görüşte bulanıklaşma
 • Gözlük numaralarında ani değişimlerin meydana gelmesi 

Katarakt Türleri

En sık rastlanan katarakt türleri şunlardır:

 • Arka kapsül Katarakt: Göz merceğinin arka kısmında oluşur. Bu katarakt türü diyabet hastalarında ve yüksek dozda steroid ilaçları kullanan kişilerde sıklıkla görülür.
 • Nüklear Katarakt: Genellikle ilerleyen yaşa bağlı oluşan katarakt türüdür. Merceğin orta kısmında matlaşma olur ve görme bozuklukları başlar.
 • Kortikal Katarakt: Genellikle göz merceğinin dış kısımlarından başlar zamanla tüm merceğin matlaşmasıyla sonuçlanır. Şeker hastalığı olan kişilerde sıklıkla görülmektedir.

Katarakt Tedavisi

Katarakt hastalığı merceğin saydamlığının kaybolması ile oluşur. Peki, katarakt nasıl tedavi edilir? Kataraktın tedavi edilmesi için uygulanabilecek tek yöntem cerrahi müdahaledir.

İlaçla, damlayla ya da farklı yöntemlerle tedavisi günümüz teknolojisinde henüz mümkün değildir. Her hastaya aynı cerrahi müdahale uygulanmaz. Cerrahi müdahalenin şekli hastanın yaşına, gözün durumuna ve kullanılacak mercek türüne göre farklılaşabilmektedir.

Katarakt ameliyatı ile ilgili göz doktoru ve hasta konuşarak doğru kararı vermelidir.  

Katarakt yavaş yavaş kötüleştiği için hastalar genellikle son noktaya kadar ameliyatı erteleme yönünde eğilim gösterirler ancak hastanın şeker hastalığı da varsa, katarakt hızlı bir şekilde kötüleşecektir. Bu sebeple doktor ve hasta genel bir değerlendirme yapmalıdırlar.

Unutulmaması gereken konu katarakt ameliyatlarının başarı yüzdesinin çok yüksek olduğu ve özel bir hastalığınız yok ise görme probleminizi çok büyük oranda düzelteceğidir. Ameliyat olmak için kataraktın iyice ilerlemesini beklememek gerekir.

Katarakta bağlı göz tansiyonu yükselebilir, ya da matlaşan lens tabakası göz içerisinde dağılabilir. Üstelik ameliyatlar da çok daha zorlu geçmektedir.

Katarakt Ameliyatı Yöntemleri 

 • Fakoemülsiyon (Fako): En çok tercih edilen, son teknoloji kullanılarak uygulanan cerrahi yöntemdir. FAKO yönteminde yapılan ameliyatta klasik cerrahide olduğu gibi dikiş yoktur. FAKO’lu ameliyatta özel bir cihaz kullanılır. Bu yöntem halk arasında lazerli yöntem olarak bilinse de bu teknikte, gözün en dış tabakası olan “kornea” da 3 mm’den küçük bir kesi açılır. Bu kesiden lensin zarı çıkarılır. Kataraktlı lens, gözün içindeyken emilir ve yerine aynı fonksiyonu sağlayacak suni, katlanabilir bir mercek takılır. FAKO cerrahi yönteminde, spesifik durumlar dışında anestezi uygulanmaz. Hastanın gözüne damla sıkılır ve sonrasında ameliyat başlar. Ameliyat ortalama 5-20 dakika sürer ve açılan kesik çok küçük olduğu için hasta hızla iyileşir. Ameliyat sırasında hasta acı veya ağrı hissetmez. Sadece göze küçük dokunmalar hissedilebilir. Operasyon sırasında doktorunuzla iletişim kurabilecek durumda olursunuz. Kesinin boyutunun küçük olması gözde anatomik bozuklukların oluşmasını engeller ve astigmat oluşumu gibi bir problemle karşılaşılmaz. Hasta ertesi gün günlük hayatına geri dönebilir. 
 • Ekstrakapsüler Cerrahi: Dikişli katarakt ameliyatı olarak da bilinmektedir. Bu yöntemin uygulanması için kataraktın iyice olgunlaşması gerekir. FAKO tekniğine göre kataraktlı hastanın korneasında daha büyük bir kesi açılır. Lensin en çok matlaşan kısmı dışarı çıkarılarak kalan kısımlar emilir. Temizlenen doğal lensin yerine suni bir mercek yerleştirilir. Zaman içerisinde gözün bir parçası haline gelir ve ışıkları retinaya odaklayarak görme bozukluğunu düzeltir. Dikiş atılır ve ameliyattan bir süre sonra bu dikişlerin çıkarılması gerekmektedir. Kesik boyutunun fazla olması gözde anatomik bazı bozukluklara sebep olmaktadır. Dikiş yapılması da göze zarar verir ve astigmat oluşumuna sebep olabilir. Bu yöntemle ameliyat edilen hastanın, FAKO tekniği kullanılarak ameliyatı yapılmış hastaya göre iyileşme süreci daha uzun zaman alır. Eskiden başvurulan bir cerrahi yöntemdir, artık tercih edilmemektedir. 

Kataraktan Korunma Yolları 

Şuan için kataraktan korunma yolları kesin olarak bilinmemekle beraber, katarak oluşumun sebeplerinden yola çıkarak uzmanların bazı tavsiyeleri bulunmaktadır. Sağlıklı beslenerek, alkol ve sigara alışkanlıklarından vazgeçerek, güneş ışığının etkilerini azalmak için güneş gözlüğü kullanarak kataraktın oluşmasının önüne geçilebilir, en azından süreci yavaşlatabiliriz.

Doktora danışmadan kesinlikle kortizonlu ilaç kullanılmamalıdır çünkü kortizonlu ilaçlar katarakt oluşumuna sebep olabilir.

Источник: //www.safahastanesi.com.tr/saglik-kosesi/Kararakt-Nedir-Katarakt-Sebepleri-Belirtileri-ve-Tedavisi

Katarakt nedir? Belirtileri, nedenleri, teşhisi ve tedavi yöntemleri

Katarakt Tedavisi – Katarakt Nasıl Tedavi Edilir?

Göz Lensi çoğunlukla su ve proteinden oluşur. Şeffaflığını içeriğindeki proteinlerin özel yapılarından alır ve bu şekilde ışığın eksiksiz geçmesini sağlar.

Yaşla birlikte su ve protein yapısı değişen lensin belli alanlarında şeffaflık azalmaya başlar. Yaşlanan ve şeffaflığı azalan lensin zaman içerisinde ışık geçirgenliği azalır ve katarakt oluşur.

 Kataraktlar genellikle yavaş oluşurlar.

Ağrı, sulanma, kızarma yoktur. Bazı kataraktlar, görüşü ciddi şekilde azaltacak düzeye ulaşmazken, bazıları görmeyi bütünüyle engeller. Bir kataraktın görüşü etkilemesi, büyüklüğüne, yoğunluğuna ve mercekte oluştuğu yere bağlıdır.

 • Görmede yavaş yavaş azalma ve bulanık görme
 • Işığa karşı hassasiyet, göz kamaşması
 • Çift görme durumu
 • Okumada zorlanma
 • Gece görme bozulması ve ışıklarda dağılma
 • Renklerde soluklaşma ve sararma
 • Gözlük numaralarının sık değişmesi
 • Araba kullanırken zorlanma
 • Gözde kamaşma veya ışığa hassasiyetin azalması 

Katarakt tanısı biyomikroskop muayenesi ile konulmaktadır. Katarakt bulguları lenste su tutulması, matlık, lensin şişmesi ve renk değiştirerek sarı -gri renk halini alması şeklinde açıklanmaktadır. Hastalar gözlük takmalarına rağmen yakını ve uzağı iyi göremezler ve bunun gözlükten kaynaklanan bir problem olduğunu düşünürler oysa ki problem katarakt nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Katarakt için risk faktörleri nelerdir?

Katarakt çoğunlukla yaşlanmayla ilişkilendirilse de diyabet, yüksek miyopi, çeşitli nedenler kortizon göz damlası veya sistemik kortizon kullanımı, uzun süre morötesi (güneş ışını) ışınlara maruz kalma, ailesinde erken yaşta katarakt öyküsü bulunma veya göz travmaları gibi durumlarda daha erken yaşlarda da ortaya çıkabilir. Bunların yanı sıra sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi, yüksek tansiyon, obezite ve kolesterol düşürücü amaçlı kullanılan statin ilaçların da katarakt oluşumunu hızlandırabilir.

Diyabet de katarakt nedeni olabilir

Travma, gözde uzun süre kullanılan damlalar ve diyabet gibi bazı sistemik hastalıkları kataraktı beklenilenden daha erken ortaya çıkarmaktadır. Erken evre kataraktta gözdeki lensin şişmesi ve su tutmasına bağlı olarak hastaların yakını eskisine göre daha iyi, hatta yakın gözlüğü kullanmadan görebilmeleri hastalık belirtisi olarak algılanmalıdır.

Kataraktta tek tedavi seçeneği cerrahi mi?

Katarak tedavisinde tek seçenek ameliyattır. Katarakt görme keskinliğini belli bir seviyeye azalttığındamutlaka tedavi edilmesi gerekir. Başlangıç seviyesinde katarak hastanın mesleki fonksiyonlarını veya günlük yaşamını olumsuz etkilemeye başladıysa erken evrede tedavi edilebilir. Katarakt cerrahisinde son yıllarda önemli yenilikler yaşanmaktadır.

Katarakt ameliyatı nasıl olur? En iyi katarakt tedavisi nedir?

Premium göz içi lenslerin kullanımıyla birlikte hastalar katarakt ameliyatı sonrası yaşamlarını eskiye oranla daha konforlu bir şekilde sürdürebilmekte ve multifokal göz içi lensler sayesinde gözlük kullanmadan uzağı ve yakını rahatça görebilmektedir.

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?

Günümüz teknolojisiyle tamamen dikişsiz yapılan bu ameliyatta ultrason enerjisi kullanılarak kataraktlaşmış mercek göz içerisinden alınır ve yerine şeffaf mercek yerleştirilir.

Hastanın ameliyathaneye transferi, ameliyat öncesi hazırlık, ameliyatın gerçekleştirilmesi ve hastanın yatağına geri alınması toplamda 1 saatten kısa sürer. Ameliyat sonrası göz üzerine kapama bandajı yapıştırılır ve hastaya istirahat etmesi söylenir.

Bir süre sonra hastanın ilk kontrol yapılır ve damla reçete edilerek taburcu edilir.

Katarakt ameliyatında en yaygınkullanılan yöntem, halk arasında lazer cerrahisi olarak bilinen FAKO yöntemidir. Bu operasyonla sertleşmiş katarak kırılıp, temizlenerek yerine göz içi mercek yerleştirilmektedir. Operasyon 2 mm’den küçük bir kesiden yapılmaktadır.

Yöntemin dikişsiz, ağrısız ve damla anestezisi ile yapılması hastaya büyük avantajlar sağlamaktadır. Lazer katarakt cerrahisinde gerçek anlamda son 1-2 yıldır kullanılmaya başlanmıştır. Hasta çok heyecanlı değilse tüm katarakt cerrahileri iğnesiz bir şekilde damla anestezi ile yapılmaktadır. Bu işlem 20-30 dakika sürmekte ve hasta 2-3 gün içerisinde normal yaşamına dönebilmektedir.

Katarakt nasıl oluşur?

Gözümüzün renkli kısmının hemen arkasında ve şeffaf olduğu için normalde görülmeyen bir mercek (lens) doğal olarak bulunur. Bu mercek şeffaf olduğu için biz göz bebeğini siyah olarak görürüz.

Mercek göze gelen ışınları sinir tabakasına düşürerek net görüntü oluşmasını sağlar. Işığın merceği geçerek sinir tabakasına ulaşabilmesi için merceğin berrak (şeffaf, saydam) olması gerekir. Bu mercek çeşitli nedenlerle bulanıklaşırsa buna katarakt denir.

Bu bulanıklaşma merceğin herhangi bir yerinde veya tamamında olabilir.

Katarakt bir yaşlılık hastalığı mıdır? Gençlerde de görülür mü?

Bebeklerde dahil olmak üzere her yaşta insanda görülebilir. Orta yaşlarda nadirdir. Yaş ilerledikçe sıklığı artar. 50-59 yaş arasında olanların yaklaşık yarısında, 80 yaş üzerinde olanların ise hemen hepsinde bir miktarda olsa kesiflik bulunur. Fakat bu kesiflik görmeyi her zaman kayda değer bir şekilde etkilemeyebilir.

Kataraktın erişkinlerdeki en önemli nedeni lensin içinde yaşlanması ile birlikte meydana gelen değişikliklerdir. Çocuklarda ise metabolik hastalıklar, akraba evliliği, anne karnında geçirilen hastalıklar, gebelikte ilaç kullanımı, mikrobik durumlar ve yaralanmalar etkili olur.

Ayrıca göze gelen darbeler (travma), şeker hastalığı, göz içi iltihabı (üveit), böbrek hastalığı, glokom, radyasyon, yüksek kan basıncı ( hipertansiyon) ve uzun süre kortizonlu ilaç kullanımı katarakt yapabilir.

Katarakt ilaçla tedavi edilebilir mi?

Kataraktın cerrahi dışında herhangi bir tedavi şekli yoktur. Halen denenen bazı ilaçlar olmakla birlikte henüz başarılı bir sonuç bildirilmemiştir. Yani şunu söyleyebiliriz ki, kataraktın tedavisi ameliyatla yapılabilmektedir.

Katarakt ameliyatı hangi durumlarda kaçınılmaz olur?

Hastanın aşağıdaki durumların herhangi biriyle karşı karşıya kalması durumunda utlaka katarakt ameliyatı olması önerilir.

• Görme miktarı hastanın günlük ihtiyaçlarını karşılamıyorsa• Gözdeki iltihap gibi bir rahatsızlık katarakt oluşturmuş ve tedaviyi ve takibini bozuyorsa• Katarakt hastanın göz tansiyonunu yükseltiyorsa

• Doğuştan kataraktlarda görme azlığı ve kayma (şaşılığa) yol açabilecek durumlarda

Cerrahi lensin çıkarılışına göre ikiye yarılır.
1. İntakapsüler Katarakt ekstraksiyonu ( IKKE ): Lens zarlarıyla bir bütün olarak çıkarılır. Eski bir yöntemdir.
2.

Ekstrakapsül Katarakt Ekstarksiyonu: Lensin ön kapsülünün bir kısmı alınır, diğer kısımlar doğurtma, emme veya ultrason dalgaları ile parçalanarak (FAKO) yöntemleri ile temizlenir. Daha sonra lens zarları içine göz içi lens takılabilir.

Uygulanacak ameliyat türü hastanın yaşına, gözünün durumuna, cerrahın tercihine göre değişebilir.

Lazerle katarakt tedavi edilebilir mi?

Halk arasında yaygın olarak lazerli katarakt ameliyatı yapılıyor diye bilinir fakat bu operasyon FAKO yöntemidir. Laserle katarakt ameliyatı yapılabilir.

Ancak ameliyat tekniği olarak FAKO ile bir farkının olmaması nedeni ile yaygın olarak tercih edilmemektedir. Lazerle katarakt ameliyatı henüz deneysel aşamadadır.

Ameliyat olmaksızın sadece laserle kataraktın düzeltilmesi mümkün değildir.

Lazerle katarakt tedavisi etkili bir çözümdür

Katarakt cerrahisinde katarakt temizlendikten sonra göz içine yapay (suni) mercek (lens) yerleştirilmesi artık günümüzde hemen tüm hastalarda yapılmaktadır.

Hasta için özel durumlar yoksa (bir yaşından küçük çocuklar, göz içi iltihabı olanlar, vs) mutlaka göz içi merceği yerleştirilmelidir.

Göz içine mercek yerleştirilip yerleştirilmeyeceği ameliyatı yapan göz doktorunun hastanın durumuna göre vereceği bir karar olacaktır. Mercek kullanılmadığında hastanın kalın camlı gözlük kullanması gerekir.

Katarakt tedavisinde uygulanabilecek en iyi yöntem nedir?

Yöntem hastanın yaşı, gözün durumu, cerrahın tercihi ve kullanılacak mercek türüne göre farklı olabilir. Günümüzde lensin kendi zarlarının korunduğu yani ekstrakapsüler yöntemler tercih edilmektedir. Hastanın durumu veya cerrahinin gidişine göre diğer yönteme de ihtiyaç duyulabilmektedir.

Kullanılacak mercekler günümüzde genellikle tek odaklı yani uzak veya yakını net gösterebilecek şekilde üretilmiş türdedir. Hastanın bu tip bir mercek takıldıktan sonra hem uzak hem de yakını net görmek için gözlük, kontak lens kullanması gerekebilir.

Son dönemlerde piyasaya çıkan ve ameliyat sonrası hastanın hem uzağı hem de yakını net görmesini sağlamak amaçlı “çok odaklı mercekler” , özel renk kaplamaları olan ve göze gelen zararlı ışıkları engelleyen türde mercekler de kullanılmaya başlanmıştır.

Bu tür mercekler hasta ile hekiminin ortaklaşa karar verecekleri durumlarda kullanılır.

Katarakt ameliyatı öncesi neler yapılır?

Ameliyat öncesi hastanın yaşı, diğer hastalıkları, kullandığı ilaçlar, yapılacak ameliyatın türüne göre gerekli görülen vakalarda çeşitli tetkikler yapılabilir. Özellikle kullandığınız tüm ilaçları hekiminize bildirerek ilaçların türüne göre söyleyeceği tavsiyelerine uyunuz.

Astigmat nedir? Neden olur? Astigmatın belirtileri ve tedavisi

Ameliyathaneye alınmadan veya alındıktan sonra bazı ilaçlar ağızdan, koldan veya kalçadan uygulanabilir. Ameliyata gelirken en az 6 saat öncesinden hiçbir şey yiyip içmemelisiniz.

Yanınızda bir refakatçi bulundurmanız size yardımcı olması açısından iyi olabilir. Makyaj ve takılarınızı çıkarmanız gerekecektir.

Gözünüze birtakım damlalar damlatılacağı için göz bebeğinizde büyüme ve gözde kızarma olabilir.

Ameliyatta anestezi yapılır mı?

Katarakt cerrahisinde genel (tamamen uyutularak) anestezi genellikle çocuklarda tercih edilir. Diğer bir tercih göz çevresine iğne yapılarak (lokal) anestezi uygulanmasıdır. İğnesiz sadece damlalarla gözün uyuşturulması (topikal anestezi) ile de ameliyat mümkündür. Bu anestezi hastanın uyumunun iyi olduğu durumlarda uygulanır.

Ameliyat sonrası bakım gerekir mi?

Ameliyat sonrası göz genellikle bandajla kapatılır. Bu bandaj doktorunuzun önereceği süre boyunca gözde kalmalıdır. Ameliyat sonrası göze baskı yapmamalı ve ovuşturmamalısınız. Hastanede kalış sürenizi size bildirecektir. Eğer hastaneden gönderilecekseniz kendiniz araç kullanmayınız.

Gıda ve ilaç alımına klinik hemşire ve doktorlarının önerilerine göre başlayabilirsiniz. Yüzünüzü yıkamak, banyo yapmak, eşya taşımak, namaz kılmak, spor yapmak, işe başlamak, denize ve havuza girmek gibi şeyleri hekiminize danışarak yapınız. Ameliyat sonrası verilecek olan ilaçlar (damla, pomat, tablet, şurup vs.

) doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde ve sürede kullanılmalıdır.

Hekime danışmadan ilaçlarınızı değiştirmeyin, azaltmayın veya kesmeyin. Verilen damla ve pomatları kullanmadan önce bunları göze uygulayacak kişi mutlaka ellerini sabunla yıkamalıdır.

İlaçları uygularken damlalık veya pomat kutusunun ucu göz kapağı, kirpik, cilt, el, kâğıt, peçete gibi yerlere değdirilmemelidir. Operasyon sonrasındaki 1. gün, 1. hafta, 1. ayda kontrolleri yapılır. Bu zaman zarfında göz damlalarıyla hem gözün iyileşmesi hem de mikrop kapmasına karşı korunması sağlanır.

Ameliyat sonrası takip süresi ve yapılacaklar konusunda hekiminizin uyarılarını dikkatle alınız.

Ameliyat sonrası okumak göze zarar verir mi?

Okuma göze zarar vermez. Okumak için, varsa ve okumanıza yardımcı oluyorsa eski gözlüklerinizden faydalanabilirsiniz. Ama ameliyattan hemen sonra gözde rahatsızlık ve yorgunluk olabilir. Televizyon seyretmek daha az yorucudur ve göze zararlı değildir. Tam uzak ve yakın gözlüğü operasyondan sonra hekimin uygun gördüğü zamanda ayarlanır.

Katarakt cerrahisi geçirmiş insanların hayatında ne gibi değişiklikler olur?

Katarakt cerrahisinin bazı konularda kısıtlılık oluşturup oluşturmadığı da merak edilir. Cerrahi sonrası, kanunda belirtilen görmeyi elde eden kişiler sürücü belgesi alıp, araba kullanabilirler. Temas gerektirmeyen sporlar yapabilirler. Sadece polis ve asker olamazlar.

Katarakt tekrarlar mı?

Katarakt ameliyatı olanlarda yeniden katarakt oluşmaz. Operasyonla, merceğin içine yerleştirildiği zar zamanla kesifleşebilir.

Bu halk arasında “ikincil katarakt” olarak isimlendirilse de aslında katarakt değildir. Bu oluşum genellikle lazerle kolayca tedavi edilebilir.

Çocuklarda veya zarın çok kalınlaştığı ender durumlarda ameliyatla temizlemek gerekebilir. Kaynak: Fact about cataract – NIH

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/katarakt-nedenleri-belirtileri-teshisi-tedavisi/

Katarakt Tedavisi Kapsamında Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Katarakt Tedavisi – Katarakt Nasıl Tedavi Edilir?

Katarakt ameliyatı yapılması için hastaların uzman hekime detaylı şekilde muayene olması gerekir. Bu muayene sonucunda hastanın ameliyat olup olmayacağına uzman hekim karar verir.

Katarakt Tedavisi Nasıl Olur?

Katarakt ameliyatı insan gözündeki bulutlu lensin çıkarılması için yapılan bir ameliyattır. Objektifin asıl amacı, görmeye yardımcı olmak için göze gelen ışık ışınlarını eğmektir. Kişinin lensi açık olmalıdır, ama katarakt oluşması sonucu bulutludur. Kataraktın oluşması sisli veya tozlu bir arabanın ön camı gibidir.

 Etraf bulanık, puslu veya daha az renkli görünebilir. Katarakt nedir nasıl tedavi edilir kapsamında yapılacak olan tek tedavi şekli ameliyattır. Yapılacak olan göz muayenesi sonucunda katarakt tedavisi kapsamında ameliyat yapılıp yapılmayacağı konusunda uzman hekimler karar verecektir.

Katarakt tedavisi nasıl yapılır kapsamında bulutlu olan lens çıkartılır ve yapay olan bir lens ile değiştirilir. Ameliyat yapılmadan önce uzman doktor hastayı detaylı bir şekilde muayene eder. Ameliyat olunacağı için hastanın daha önceden kullandığı ilaçları uzman hekimler bırakmasını isteyebilir.

Katarakt nasıl tedavi edilir, uygulamaya başlamadan önce hastaya göz damlası reçete edilir. Bu sayede göz bölgesinde oluşabilecek olan enfeksiyonların da önüne geçilir. Ayrıca bu damla cerrahi işlemler esnasında şişmeyi ve oluşabilecek olan enfeksiyonu da engeller.

Göz doktoru ameliyat olmadan en az 6 saat önce katı yiyecek yenmesinin kesilmesini isteyebilir. Katarakt tedavisi nasıl yapılır, ayakta tedavi cerrahi merkezinde veya bir hastanede yapılabilir. 

Katarak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt ameliyatı uzman hekim tarafından yapılır. Uzman hekimin bu konuda tecrübeli ve deneyimli olması çok önemlidir. Ameliyatın yapılma işlemleri;

 • Göz bölgesine göz damlası ile veya göz çevresinde enjeksiyon ile uyuşturma yapılacaktır.  Bu ameliyat esnasında hastaya rahatlaması için yardımcı olacak bir ilaç da verilebilir.
 • Ameliyat esnasında hasta uyanık kalır. İşlem esnasında ışık ve hareket görülebilir ama doktorun göz bölgesine neler yaptığını görmek mümkün değildir.
 • Uzman doktor korneanın kenar kısmına (gözün önünde açık kaplama) küçük kesiklerden ( kesiler lazer veya bıçak yapılır. ) göze girecektir. Uzman doktor gözdeki merceğe ulaşmak adına bu kesikleri kullanmaktadır. Çok küçük aletleri kullanarak lens parçalayıp çıkarılır. Ardından yeni lensiniz yerine takılır.
 • Genelde uzman kesileri kapatmak zorunda kalmayacaktır.  Bu kesilerin insizyonları zaman içinde kendiliğinden kapanacaktır. Ameliyat sonra iyileşe esnasında koruma sağlamak adına göz üzerine bir kalkan yerleştirilir.
 • Katarakt hastalığı ameliyatının bitmesinden sonra hasta belli bir süre dinlendirildikten sonra evine gönderilir. Eve gitme esnasında yanında bir refakatçi olması gerekir.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrasında hastanın gözü kaşınabilir veya birkaç gün boyunca ağrıyor olabilir. Ayrıca bazı sıvı deşarjının olması da mümkündür. Parlak ışık altında da görmek zor olabilir. Doktor hastada enfeksiyonu önlemek için göz damlası verir. Araç kullanmak belli bir süre yasaktır ve göze kesinlikle baskı uygulamak kesinlikle yasaktır.

İlk hafta içinde doktor büyük olasılıkla bir göz kalkanı kullanarak uyulmasını önerir. Bu ameliyat bölgesini koruyarak göz iyileşmesi sağlanır. Acı çekiliyorsa ya da gözün gerektiği gibi iyileşmediği hissediliyorsa hemen doktorunuza bildirmek gerekir. 8 hafta sonra gözün tamamen iyileşmiş olması gerekir.

 Katarakt ameliyatı sonrasında insanların yaklaşık olarak % 90’ı daha iyi ve net şekilde görmeye başlar. Görüşün mükemmel düzeyde olmasını bekleme olanaksızdır. Ameliyat sonrasında hastanın gözlük kullanması gerekebilir. Ameliyat sonrasında iyileşme süreci içinde hastanın neler yapması konusunda ve nelere dikkat etmesi konusunda uzman hekimler hastasına detaylı şekilde bilgi verir.

Bu bilgiler ışığında hastanın tüm detaylara dikkat etmesi gerekir. Bu sayede hızlı, kolay ve sağlıklı şekilde iyileşmek mümkün hale gelir.

Katarakt Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Katarakt sorunu tedavi edilmezse zaman içinde ilerleyerek görmeyi tamamen engeller. Zamanında tedavi edilmeyen bu sorun görme ile alakalı sorunların yanında başka sorunlarında yaşanmasına neden olur. Göz tansiyonun artmasına neden olur ve glokom hastalığının ortaya çıkmasına neden olur.

Gözün uzun sürte bu sorun ile baş etmeye çalışması sonrasında göz kayması da meydana gelir. İleri düzeyde olan kataraktlarda ameliyat zorlaşır ve komplikasyonlarda artar. Bundan kaynaklı olarak da birçok hastalık meydana gelebilmektedir. Ameliyatın uzman doktorlar tarafından yapılması gerekir. Ayrıca uzman doktorun tecrübesi de bu ameliyatta çok önemlidir.

Ameliyatın başarılı olması konusunda uzmanın tecrübesi önemlidir.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //gozebak.com/katarakt-tedavisi.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Üveit Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Üveit Tedavisi
Üveit Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Üveit Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi