Katarakta Erken teşhis Tedavide Yüz Güldürüyor

Katarakt: Nedenleri, belirtileri, teşhisi ve tedavisi

Katarakta Erken teşhis Tedavide Yüz Güldürüyor

Göze gelen ışınları kırarak, ağ tabakaya düşüren ve görüntünün net bir şekilde oluşmasını sağlayan yapıya göz merceği denir. Bu merceğin iki yüzü de dışa doğrudur.

Esnek bir yapıda olduğundan çapı değişebilir ve böylece yakına ya da uzağa bakarken, kendi çapını ayarlayarak görüntünün net bir şekilde oluşmasını sağlar. Lens de denen bu mercek saydam bir yapıdadır.

Bu yapının saydamlığını kaybetmesiyle oluşan bulanık görme problemine katarakt denir.

Kataraktlı kişiler bu durumu, gözüme perde indi, şeklinde yorumlarlar. Işığın geçişini engellyen bir hastalık olduğundan körlük oluşmasına neden olabilir. Sıklıkla yaşlılıkta ortaya çıkan kataraktın türleri, kişiden kişiye farklılık gösterir.

İki gözde birden ortaya çıkar ya da bir gözde başladıktan sonra diğerinde oluşur. Bebeklikte ortaya çıkan katarakta, doğumsal katarakt denir. Bu durumu farketmek aile için zordur.

Hamilelikte meydana gelen kızamıkçık gibi bazı hastalıklar ve ilaç kullanımı bu durumun ortaya çıkmasına sebep oluyor.

KATARAKTIN NEDENLERİ

Gözün saydamlığını kaybetmesi sonucu katarakt oluştuğunu söylemiştik. Bu saydamlığın kaybolmasında etkili olan bazı faktörler vardır. Genelde yaşlılıkta ortaya çıktığı için bu hastalığın, göz merceğinin yaşlanmasıyla ilişkili olduğunu söylemek mümkündür.

Göz merceği (lens), etrafı kapalı bir yapı olduğundan, burada proteinler ya da eski hücreler birikir. Bunlar dışarı atılamadığından, gözün saydamlığını kaybetmesine neden olur.

Ayrıca şeker ve tiroid bezi hastalıkları, tansiyon yüksekliği gibi problemler de katarakta neden olmaktadır. Genç kişilerde, alınan darbe, gözü bir yere çarpma, yaralanma sonucu katarakt ortaya çıkabilir.

Uzun süre güneş ışığına maruz kalmak da bu sebepler arasında yer alır. Güneş gözlüğü kullanmak göz sağlığı için çok önemlidir. C vitamini eksikliği kataraktın oluşmasını arttırıcı bir risk faktörüdür.

Bu yüzden yeterli miktarda C vitamini almakta fayda vardır.

KATARAKTIN BELİRTİLERİ

Yaş ilerledikçe görülme ihtimali artan bir hastalık olan katarakt, her yaşta ortaya çıkabilir. En çok 60 yaşın üzerinde görülmektedir. Kataraktlı kişilerde görülen bazı belirtiler vardır. En önemli belirti, bulanık görmedir. Hastanın görüşü azalır. Işık kamaşması ortaya çıkar ve çift görme ya da çatallı görme meydana gelir.

Bebeklerde bu durumu farketmek zor olduğundan, doktor muayenesi sırasında göze ışık tutularak bir takım fikirler edinilebilir. Bu durumda bebeğin verdiği reaksiyon da çok önemlidir. Erken tanı çok önemli olduğundan 2 yaşına kadar yapılacak bir göz muayenesi, varsa bir çok sorunun çözümünde kolaylık sağlayacaktır.

KATARAKT NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Kataraktın teşhis edilmesi için öncelikle uzman bir göz dokturuna muayene olmanız gerekir. Bu muayene sırasında kullanılan en önemli yöntem, kişinin gözüne mikroskobik olarak bakılmasıdır. Bu yöntemle ve hastanın verdiği fikirler doğrultusunda katarakt teşhisi konabilir.

Ayrıca lazer ile inceleme gibi kullanılan metodlarla ameliyat sonrası hastanın ne kadar görebileceği, hekimin, kataraktın büyüklüğü hakkında ve gözün ağ tabakası hakkında bilgi edinmesini sağlayacaktır. Ülkemiz, bu konuda bir hayli gelişmiştir ve yapılacak göz ameliyatları diğer ülkelere göre pahalı değil hatta daha ucuzdur.

Yurtdışından da ameliyat olmak için ülkemize gelen hastalar vardır.

KATARAKT TEDAVİSİ

Katarakt, körlüğe neden olan ciddi bir göz hastalığıdır. Katarakt teşhisi konan bir kişi, hastalığın şiddetine bakılmaksızın ameliyat edilir. Katarakt, ilaçla tedavisi olmayan bir hastalıktır.

Tedavide kullanılan metodlardan biri fako yöntemidir. Günümüzde başarı şansı çok yüksek olan, geçerli bir ameliyat şeklidir. Göze, açılan küçük bir delikten girilir. Yapay mercek takılır. Uzun sürmeyen bir ameliyattır ve böylece hasta kısa sürede görmeye başlar. Hastaya narkoz yapmaya gerek yoktur. Göz damlasıyla da yapılabilir ve bir kaç gün içinde görmede belirgin bir düzelme gerçekleşir.

Günümüzde ameliyat için kataraktın büyümesi beklenmez. Erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Bu şekilde gözde başka hasarlar olmadan yapılan tedavi iyileşmeyi hızlandırır. Körlük oluştuktan sonra tekrar hastanın görmesini sağlamak zordur. Tedavi ne kadar çok gecikirse, görme derecesi de o kadar azalır.

Ameliyattan sonra 15 gün içinde, görmede belirgin bir düzelme vardır. 15. günden sonra artık hasta iyileşmiş demektir. Bu süre içinde, hastanın yaşamı pek kısıtlanmasa da dikkat etmesi gereken bazı konular vardır.

Banyo yaparken dikkat edilmeli, hastaya verilen bir kapak göze takılmalıdır. Ayrıca öne doğru eğilmek, göze doğru çok baskı yapacağından buna dikkat edilmelidir. Eğilmemeye özen göstermek gerekir.

Bu sırada kesinlikle göz ovuşturulmamalıdır.

AMELİYAT SONRASI DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

 • Ameliyattan sonra yaklaşık 20 gün, gözün suyla ya da sabunla temas etmemesini sağlamalısınız. Saçınızı yıkarken başını arkaya eğerek yıkamanız gerekir.
 • Mutlaka doktorunuzun verdiği ilaçları zamanında ve düzenli bir şekilde kullanın.
 • Bir müddet kitap okumayın ve televizyon izlemeyin. Bu aktiviteler için ameliyattan sonra 10 gün beklemenizde fayda vardır.
 • Gözün, kesinlikle ovuşturulmaması gerekir. Ovuşturmak ya da göze basınç uygulamak dikişlerin açılmasına neden olabilir.
 • Ameliyatlı gözün olduğu tarafa doğru uyumamaya özen göstermelisiniz.
 • Ne zamandan itibaren spor yapılacağına ve araba sürüleceğine doktorunuz karar verecektir. Yapılacak düzenli kontrollerle bu durum belirlenir.
 • Dışarı çıkarken koruyucu gözlük kullanmanız gerekir.
 • Güneşli ya da sert rüzgarlı havalar göze zarar verir.

Ağır bir iş yapmaktan kaçınmalısınız.

Источник: https://xn--salk-1wa3i.net/katarakt.html

Katarakt Tedavisi

Katarakta Erken teşhis Tedavide Yüz Güldürüyor

Katarakt tedavisi sadece ameliyat ile yapılabilir. FAKO tekniği adı verilen yöntemle yapılan bu ameliyatın detaylarından önce biraz katarakttan bahsedelim.

Gözlerimize gelen ışınlar, öncelikle bir mercek tarafından karşılanır, kırılır ve bu şekilde retinadaki görme sinirine gönderilir. Işınları karşılayan bu mercek, günümüz lenslerine benzeyen saydam bir yapıdır.

Bu lens, zamanla (çoğu zaman yaşa bağlı olarak) opak ve mat bir hal alır. Bu duruma KATARAKT denir ve hasta etrafı puslu, bulanık görmeye başlar. Katarakt tedavisi yapılmadığı taktirde ilerleyerek hastanın görüşünü tamamen kapatacaktır.

Yaşa bağlı göz hastalıklarının en başında gelse de, bir diğer türü Doğuştan Katarakt’tır (Konjenital Katarakt).

Kataraktın Belirtileri

Görmede yavaş yavaş azalmaIşığa hassasiyet, kamaşmaÇift görmeOkuma zorluğuGece görüşün bozulması

Renklerde soluklaşma veya sararma

Katarakt Tedavisi Detayları

Katarakt’ın ilaçla tedavisi yoktur, tek tedavisi cerrahidir.
Her iki gözde birden oluşabileceği gibi, önce birinde başlayıp, diğer gözde daha sonra da oluşabilir. Her iki durumda da görüşü engelleyeceği için beklemeye gerek duyulmaksızın operasyon yapılır.

Katarakt tedavisi, FAKO adı verilen yöntemle yapılır

FAKO yani FAKOEMÜLSİFİKASYON tekniği sayesinde ameliyat, yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Hastaya narkoz verilmez, göze iğne yapılmaz, dikiş atılmaz. Bu sayede hastalarımız, normal yaşantılarına çok kısa sürede dönebilirler.

Ameliyat sırasında gözden alınan doğal merceğin yerine gözlük kullanmayı sonlandıran yeni nesil göz içi mercekler takılır.Trifokal göz içi lensleri üç odaklıdır ve uzak yakın orta mesafelerde net görüşe imkan tanırlar.

Daha detaylı bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Multifokal göz içi lensleri iki odaklıdır ve hastanın uzak, yakın gözlüklerinden kurtulmasına imkan verirler.

Ameliyat Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Ameliyattan önce çok ağır olmamak şartıyla yemek yiyebilirsiniz.Diyabet, tansiyon, astım gibi sistemik hastalıklar için kullanılan ilaçlar ameliyat günü de alınmaya devam edilmelidir.

Ameliyat günü makyaj yapmadan gelinmeli, deodorant ve parfüm kullanmaktan kaçınılmalıdır.Ameliyat sırasında sterilizasyon açısından size verilecek olan özel ameliyat kıyafetleri giyilecektir.

Ameliyat sırasında başınızı veya gözünüzü kısa bir süre için hareket ettirmemeniz gerekmektedir.Ameliyat bittikten kısa bir süre sonra evinize gidebilirsiniz.

Doktorunuz sizi ilk 36 saat içersinde tekrar muayeneye çağıracaktır.

Ameliyat Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Hiçbir şekilde ameliyatlı gözünüzü ovuşturmayın, baskı uygulayıcı hareketlerden kaçının.Ameliyatlı gözünüzün bulunduğu tarafa yatmayın.Ağır bedensel hareketlerden kaçının.İlk bir hafta gözünüzü su ve sabunla temas ettirmeyin.Yüzme, dalma ve diğer su sporlarını ne zaman yapabileceğinizi doktorunuza danışın.

En önemlisi, ameliyat sonrası doktorunuzun önerdiği ilaçları zamanında kullanın ve mutlaka kontrollere gelin.

Katarakt Tedavisi Videolu Anlatım

Katarakt tedavisi konusunda yüksek vaka deneyimine sahip, Op.Dr. Mustafa KARAKOÇ, konuyla ilgili şunları anlattı:

Hastanemizin bilgilendirici videolarını izlemek için kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

* Gözlerinizi ovuşturmayın. Eğer böyle bir alışkanlığınız varsa derhal bırakın. Zararsız gibi görünen göz ovuşturması keratokonus hastalığına neden olmaktadır.

* Hijyene dikkat edin.

Göz alerjisi olarak bilinen Konjonktivit hastalığı, ortak makyaj malzemesi kullanımından, temiz olmayan ellerimizden ve ortak kullanılan havlulardan bulaşmaktadır.

*Düzenli muayene olun.

Rutin bir göz muayenesi ile sadece göz hastalıkları değil, diyabetten yüksek tansiyona kadar birçok hastalık erken teşhis edilebilmektedir. Yılda en az bir kez göz muayenesi olun.

*Bu belirtilere dikkat

Geçici bile olsa görme kaybı, çift görme, renklerde solukluk, gözde ışık çakmaları gibi belirtiler acil olarak müdahale gerektirir. Bu belirtilere rastladığınızda ertelemeden göz hekimine başvurun. * Ellerinizi iyice yıkayın * Başınızı arkaya yatırın * Gözünüzün alt kapağını hafifçe aşağı çekerek damlayı damlatın * Göz damlasının ucunu asla gözünüze değdirmeyin

* Damlayı damlattıktan sonra gözünüzü 15 saniye kapalı tutun

ONLINE RANDEVU Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.ANLADIM

Источник: https://duzeygozmerkezi.com.tr/katarakt-tedavisi/

Katarakt Nedir? Hakkında Bilgi

Katarakta Erken teşhis Tedavide Yüz Güldürüyor

Haber güncelleme tarihi 10.12.2018 15:58

Katarakt Nedir?

Halk dilinde “perde inme” olarak bilenen katarakt, gözün içinde bulunan ve görmeyi sağlayan doğal merceğin saydamlığını kaybederek matlaşarak sanki buğulu bir camın arkasından bakıyormuş hissi vermesidir.

Katarakt, ışığın geçişini engelleyerek bulanık görmeye neden olan ve körlük oluşmasına neden olabilecek bir göz hastalığıdır.

 Genellikle yaşa bağlı olarak ortaya çıkan katarakt iki gözde birden ortaya çıkabileceği gibi bir gözde oluştuktan sonra diğer gözde de oluşur.

Katarakt genel olarak yaşa bağlı olarak orta yaş ve üstünde meydana gelirken doğuştan bebeklerde de katarakt olabilmektedir. Kalıcı körlük nedenlerinden olan katarakt aile tarafından anlaşılması zordur. Bu nedenle bebeğinizin göz muayenesini ihmal etmeyiniz.

Kataraktın Nedenleri Nelerdir?

Katarakt oluşumu genellikle yaşla orantılıdır. Orta yaş ve üstü kişilerde göz merceğinin yaşlanması sonucunda katarakt oluşumu başlar.

 Protein ve eski hücreleri biriktiren göz merceği (lens) etrafı kapalı olmasından dolayı bunları dışarı atamaz ve gözüm saydamlığını kaybetmesine neden olur. Aynı zamanda güneş gözlüğü kullanmamak kataraktın daha erken yaşta oluşmasına neden olmaktadır.

Ucuz ve sağlıksız güneş gözlüğü kullanımı gözün daha fazla zarar görmesiyle birlikte katarakt oluşumunu tetiklemektedir. Kataraktın başlıca nedeni olan yaşlılığın yanı sıra diğer nedenleri;

 • Uzun süre güneş ışığına maruz kalma yani güneş gözlüğü kullanmama
 • Uzun süreli ilaç kullanımı
 • Annenin gebelikte kullanılan ilaçlar ve geçirdiği kızamık gibi hastalıklar bebekte katarakt oluşumuna neden olur.

Çocuklarda Katarakt

Katarakt yaşlılık hastalıklarından biri olarak bilinse de çocuklarda da katarakta rastlanılmaktadır. Konjenital katarakt genellikle doğumda teşhis edilir. Teşhis ve tedavi edilmeyen katarakt bebeklerde körlüğe neden olmaktadır.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ertuğrul Mirza, bebeklerde ve çocuklarda rastlanan kataraktın nedenleri hakkında şu ifadelerde bulundu; “Toplumda sadece yaşlı insanlarda görüldüğü zannedilen katarakt hastalığı yeni doğan çocuklarda da görülen bir göz hastalığıdır.

Gözdeki doğal merceğin saydamlığını kaybetmesi sonucu oluşan hastalık, doğuştan gelen çocuk hastalıklarında ilk sırada yer almakta. Bunda genetik nedenler başta olmak üzere, annenin hamilelikte geçirdiği hastalıklar, özellikle enfeksiyon hastalıkları, anne karnında gelişimsel bozukluklar ve akraba evlilikleri bu hastalığın nedenleri arasındadır.

dedi.

Çocuklarda doğuştan oluşan kataraktın körlüğe neden olmaması için teşhisin çok önemli olduğunu vurgulayan Mirza; “Çocuklarda doğuştan katarakt hastalığına erken teşhis çok önemli. Eğer hastalık erken fark edilirse, ameliyatla gözdeki bu sorun kolayca çözülebilir.

O yüzden ailelerin, çocuklarının özellikle göz bebeklerinde ‘gri beyaz’ bir renkte perde gördüklerinde hemen doktara başvurmaları önerilmektedir.

Eğer geç kalınırsa kataraktan dolayı çocuğun ve yeni doğan çocuğun gerek göz gerekse beyinde görme merkezleri gelişmez ve geç yapılan müdahaleden beklenen görme sonucu alınamaz. Çocuklarda doğuştan oluşan katarakt tedavi edilmezse, çocuğun ileri yaşlarda görme fonksiyonu %10’a kadar düşebilir.

Gözdeki bu hastalığın erken teşhis ve ameliyatında çocuğun katarakt belirtisi gördüğünde hemen bir göz doktoruna başvurması çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Kataraktın Belirtileri Nelerdir?

 • Sisli ve sanki buğulu bir camın arkasından bakıyormuş gibi görme
 • Gece ışık yansımalarının olması ve görmenin azalması
 • Işığa hassasiyetin azalması
 • Çok sık göz numarası değişimi
 • Herhangi bir leke olmamasına rağmen gözlüğü sık sık silme ihtiyacı
 • Araba kullanırken zorlama
 • Okuma esnasında kuvvetli ışık gereksinimi duyma

Kataraktın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Oldukça önemli olan ve tedavi edilmemesine karşın körlüğe neden olabilen bir hastalık olan katarakt ilaçla tedavi edilemez. Hastanın tedavisi ancak ameliyat ile yapılmaktadır.

Sıklıkla kullanılan tedavi yöntemi ise “Fakoemulsifikasyon” dur. Günümüzde başarı oranı oldukça yüksek olan ve kısaca “Fako” olarak adlandırılan yöntem ile gözde küçük bir delik açılarak mercek yerleştirilir.

Oldukça kısa süren bi işlemde narkoza gerek yoktur.

Kataraktta erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir. Yapılan ameliyat ile hastanın görmesi kısa sürede düzene girer. Tedavi sonrası iyileşme süreci ortalama 15 gündür.

Bu 15 günlük süre içerisinde hastanın dikkat etmesi gereken en önemli hususlar; gözü ovuşturmamak, göze baskı uygulayacak hareket ve davranışlardan kaçınmanın yanı sıra öne doğru eğilmek göze bir baskı uygulayacaktır. Hasta iyileşme sürecinde öne doğru eğilmekten kaçınmalıdır.

Katarakt ameliyatının yapılması için kataraktın olgunlaşmasını ve ilerlemesini beklemeye gerek yoktur. Katarakt ameliyatında kullanılan mercek ömür boyu gözde kalacağından kalitesi ve gözle olan uyumluluğu oldukça önemlidir. Aynı zamanda katarakt ameliyatı olan kişilerde tekrardan katarakt oluşumu tekrarlanmaz.

Ameliyat Sonrası Gözlük Kullanılır Mı?

Katarakt ameliyatında hastanın gözüne takılacak olan mercek numarası hesaplanarak kişinin uzağı daha net görmesi sağlanmaya çalışılır.

Hasta ameliyat sonrası uzak için düşük numaralı olmak üzere uzak ve yakın gözlüğü kullanabilirler. Ancak ameliyat sonrası gözlük kullanımı ameliyattan 1 ay sonra olmalıdır.

Aksi halde göz numarasında değişiklik meydana gelir.

Önerilen İçerik: Menisküs Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

NeOldu.com / Sosyal Fayda

Источник: https://www.neoldu.com/katarakt-belirtileri-ve-tedavisi-3223h.htm

Katarakt nedir? Belirtileri, nedenleri, teşhisi ve tedavi yöntemleri

Katarakta Erken teşhis Tedavide Yüz Güldürüyor

Göz Lensi çoğunlukla su ve proteinden oluşur. Şeffaflığını içeriğindeki proteinlerin özel yapılarından alır ve bu şekilde ışığın eksiksiz geçmesini sağlar.

Yaşla birlikte su ve protein yapısı değişen lensin belli alanlarında şeffaflık azalmaya başlar. Yaşlanan ve şeffaflığı azalan lensin zaman içerisinde ışık geçirgenliği azalır ve katarakt oluşur.

 Kataraktlar genellikle yavaş oluşurlar.

Ağrı, sulanma, kızarma yoktur. Bazı kataraktlar, görüşü ciddi şekilde azaltacak düzeye ulaşmazken, bazıları görmeyi bütünüyle engeller. Bir kataraktın görüşü etkilemesi, büyüklüğüne, yoğunluğuna ve mercekte oluştuğu yere bağlıdır.

 • Görmede yavaş yavaş azalma ve bulanık görme
 • Işığa karşı hassasiyet, göz kamaşması
 • Çift görme durumu
 • Okumada zorlanma
 • Gece görme bozulması ve ışıklarda dağılma
 • Renklerde soluklaşma ve sararma
 • Gözlük numaralarının sık değişmesi
 • Araba kullanırken zorlanma
 • Gözde kamaşma veya ışığa hassasiyetin azalması 

Katarakt tanısı biyomikroskop muayenesi ile konulmaktadır. Katarakt bulguları lenste su tutulması, matlık, lensin şişmesi ve renk değiştirerek sarı -gri renk halini alması şeklinde açıklanmaktadır. Hastalar gözlük takmalarına rağmen yakını ve uzağı iyi göremezler ve bunun gözlükten kaynaklanan bir problem olduğunu düşünürler oysa ki problem katarakt nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Katarakt için risk faktörleri nelerdir?

Katarakt çoğunlukla yaşlanmayla ilişkilendirilse de diyabet, yüksek miyopi, çeşitli nedenler kortizon göz damlası veya sistemik kortizon kullanımı, uzun süre morötesi (güneş ışını) ışınlara maruz kalma, ailesinde erken yaşta katarakt öyküsü bulunma veya göz travmaları gibi durumlarda daha erken yaşlarda da ortaya çıkabilir. Bunların yanı sıra sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi, yüksek tansiyon, obezite ve kolesterol düşürücü amaçlı kullanılan statin ilaçların da katarakt oluşumunu hızlandırabilir.

Diyabet de katarakt nedeni olabilir

Travma, gözde uzun süre kullanılan damlalar ve diyabet gibi bazı sistemik hastalıkları kataraktı beklenilenden daha erken ortaya çıkarmaktadır. Erken evre kataraktta gözdeki lensin şişmesi ve su tutmasına bağlı olarak hastaların yakını eskisine göre daha iyi, hatta yakın gözlüğü kullanmadan görebilmeleri hastalık belirtisi olarak algılanmalıdır.

Kataraktta tek tedavi seçeneği cerrahi mi?

Katarak tedavisinde tek seçenek ameliyattır. Katarakt görme keskinliğini belli bir seviyeye azalttığındamutlaka tedavi edilmesi gerekir. Başlangıç seviyesinde katarak hastanın mesleki fonksiyonlarını veya günlük yaşamını olumsuz etkilemeye başladıysa erken evrede tedavi edilebilir. Katarakt cerrahisinde son yıllarda önemli yenilikler yaşanmaktadır.

Katarakt ameliyatı nasıl olur? En iyi katarakt tedavisi nedir?

Premium göz içi lenslerin kullanımıyla birlikte hastalar katarakt ameliyatı sonrası yaşamlarını eskiye oranla daha konforlu bir şekilde sürdürebilmekte ve multifokal göz içi lensler sayesinde gözlük kullanmadan uzağı ve yakını rahatça görebilmektedir.

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?

Günümüz teknolojisiyle tamamen dikişsiz yapılan bu ameliyatta ultrason enerjisi kullanılarak kataraktlaşmış mercek göz içerisinden alınır ve yerine şeffaf mercek yerleştirilir.

Hastanın ameliyathaneye transferi, ameliyat öncesi hazırlık, ameliyatın gerçekleştirilmesi ve hastanın yatağına geri alınması toplamda 1 saatten kısa sürer. Ameliyat sonrası göz üzerine kapama bandajı yapıştırılır ve hastaya istirahat etmesi söylenir.

Bir süre sonra hastanın ilk kontrol yapılır ve damla reçete edilerek taburcu edilir.

Katarakt ameliyatında en yaygınkullanılan yöntem, halk arasında lazer cerrahisi olarak bilinen FAKO yöntemidir. Bu operasyonla sertleşmiş katarak kırılıp, temizlenerek yerine göz içi mercek yerleştirilmektedir. Operasyon 2 mm’den küçük bir kesiden yapılmaktadır.

Yöntemin dikişsiz, ağrısız ve damla anestezisi ile yapılması hastaya büyük avantajlar sağlamaktadır. Lazer katarakt cerrahisinde gerçek anlamda son 1-2 yıldır kullanılmaya başlanmıştır. Hasta çok heyecanlı değilse tüm katarakt cerrahileri iğnesiz bir şekilde damla anestezi ile yapılmaktadır. Bu işlem 20-30 dakika sürmekte ve hasta 2-3 gün içerisinde normal yaşamına dönebilmektedir.

Katarakt nasıl oluşur?

Gözümüzün renkli kısmının hemen arkasında ve şeffaf olduğu için normalde görülmeyen bir mercek (lens) doğal olarak bulunur. Bu mercek şeffaf olduğu için biz göz bebeğini siyah olarak görürüz.

Mercek göze gelen ışınları sinir tabakasına düşürerek net görüntü oluşmasını sağlar. Işığın merceği geçerek sinir tabakasına ulaşabilmesi için merceğin berrak (şeffaf, saydam) olması gerekir. Bu mercek çeşitli nedenlerle bulanıklaşırsa buna katarakt denir.

Bu bulanıklaşma merceğin herhangi bir yerinde veya tamamında olabilir.

Katarakt bir yaşlılık hastalığı mıdır? Gençlerde de görülür mü?

Bebeklerde dahil olmak üzere her yaşta insanda görülebilir. Orta yaşlarda nadirdir. Yaş ilerledikçe sıklığı artar. 50-59 yaş arasında olanların yaklaşık yarısında, 80 yaş üzerinde olanların ise hemen hepsinde bir miktarda olsa kesiflik bulunur. Fakat bu kesiflik görmeyi her zaman kayda değer bir şekilde etkilemeyebilir.

Kataraktın erişkinlerdeki en önemli nedeni lensin içinde yaşlanması ile birlikte meydana gelen değişikliklerdir. Çocuklarda ise metabolik hastalıklar, akraba evliliği, anne karnında geçirilen hastalıklar, gebelikte ilaç kullanımı, mikrobik durumlar ve yaralanmalar etkili olur.

Ayrıca göze gelen darbeler (travma), şeker hastalığı, göz içi iltihabı (üveit), böbrek hastalığı, glokom, radyasyon, yüksek kan basıncı ( hipertansiyon) ve uzun süre kortizonlu ilaç kullanımı katarakt yapabilir.

Katarakt ilaçla tedavi edilebilir mi?

Kataraktın cerrahi dışında herhangi bir tedavi şekli yoktur. Halen denenen bazı ilaçlar olmakla birlikte henüz başarılı bir sonuç bildirilmemiştir. Yani şunu söyleyebiliriz ki, kataraktın tedavisi ameliyatla yapılabilmektedir.

Katarakt ameliyatı hangi durumlarda kaçınılmaz olur?

Hastanın aşağıdaki durumların herhangi biriyle karşı karşıya kalması durumunda utlaka katarakt ameliyatı olması önerilir.

• Görme miktarı hastanın günlük ihtiyaçlarını karşılamıyorsa• Gözdeki iltihap gibi bir rahatsızlık katarakt oluşturmuş ve tedaviyi ve takibini bozuyorsa• Katarakt hastanın göz tansiyonunu yükseltiyorsa

• Doğuştan kataraktlarda görme azlığı ve kayma (şaşılığa) yol açabilecek durumlarda

Cerrahi lensin çıkarılışına göre ikiye yarılır.
1. İntakapsüler Katarakt ekstraksiyonu ( IKKE ): Lens zarlarıyla bir bütün olarak çıkarılır. Eski bir yöntemdir.
2.

Ekstrakapsül Katarakt Ekstarksiyonu: Lensin ön kapsülünün bir kısmı alınır, diğer kısımlar doğurtma, emme veya ultrason dalgaları ile parçalanarak (FAKO) yöntemleri ile temizlenir. Daha sonra lens zarları içine göz içi lens takılabilir.

Uygulanacak ameliyat türü hastanın yaşına, gözünün durumuna, cerrahın tercihine göre değişebilir.

Lazerle katarakt tedavi edilebilir mi?

Halk arasında yaygın olarak lazerli katarakt ameliyatı yapılıyor diye bilinir fakat bu operasyon FAKO yöntemidir. Laserle katarakt ameliyatı yapılabilir.

Ancak ameliyat tekniği olarak FAKO ile bir farkının olmaması nedeni ile yaygın olarak tercih edilmemektedir. Lazerle katarakt ameliyatı henüz deneysel aşamadadır.

Ameliyat olmaksızın sadece laserle kataraktın düzeltilmesi mümkün değildir.

Lazerle katarakt tedavisi etkili bir çözümdür

Katarakt cerrahisinde katarakt temizlendikten sonra göz içine yapay (suni) mercek (lens) yerleştirilmesi artık günümüzde hemen tüm hastalarda yapılmaktadır.

Hasta için özel durumlar yoksa (bir yaşından küçük çocuklar, göz içi iltihabı olanlar, vs) mutlaka göz içi merceği yerleştirilmelidir.

Göz içine mercek yerleştirilip yerleştirilmeyeceği ameliyatı yapan göz doktorunun hastanın durumuna göre vereceği bir karar olacaktır. Mercek kullanılmadığında hastanın kalın camlı gözlük kullanması gerekir.

Katarakt tedavisinde uygulanabilecek en iyi yöntem nedir?

Yöntem hastanın yaşı, gözün durumu, cerrahın tercihi ve kullanılacak mercek türüne göre farklı olabilir. Günümüzde lensin kendi zarlarının korunduğu yani ekstrakapsüler yöntemler tercih edilmektedir. Hastanın durumu veya cerrahinin gidişine göre diğer yönteme de ihtiyaç duyulabilmektedir.

Kullanılacak mercekler günümüzde genellikle tek odaklı yani uzak veya yakını net gösterebilecek şekilde üretilmiş türdedir. Hastanın bu tip bir mercek takıldıktan sonra hem uzak hem de yakını net görmek için gözlük, kontak lens kullanması gerekebilir.

Son dönemlerde piyasaya çıkan ve ameliyat sonrası hastanın hem uzağı hem de yakını net görmesini sağlamak amaçlı “çok odaklı mercekler” , özel renk kaplamaları olan ve göze gelen zararlı ışıkları engelleyen türde mercekler de kullanılmaya başlanmıştır.

Bu tür mercekler hasta ile hekiminin ortaklaşa karar verecekleri durumlarda kullanılır.

Katarakt ameliyatı öncesi neler yapılır?

Ameliyat öncesi hastanın yaşı, diğer hastalıkları, kullandığı ilaçlar, yapılacak ameliyatın türüne göre gerekli görülen vakalarda çeşitli tetkikler yapılabilir. Özellikle kullandığınız tüm ilaçları hekiminize bildirerek ilaçların türüne göre söyleyeceği tavsiyelerine uyunuz.

Astigmat nedir? Neden olur? Astigmatın belirtileri ve tedavisi

Ameliyathaneye alınmadan veya alındıktan sonra bazı ilaçlar ağızdan, koldan veya kalçadan uygulanabilir. Ameliyata gelirken en az 6 saat öncesinden hiçbir şey yiyip içmemelisiniz.

Yanınızda bir refakatçi bulundurmanız size yardımcı olması açısından iyi olabilir. Makyaj ve takılarınızı çıkarmanız gerekecektir.

Gözünüze birtakım damlalar damlatılacağı için göz bebeğinizde büyüme ve gözde kızarma olabilir.

Ameliyatta anestezi yapılır mı?

Katarakt cerrahisinde genel (tamamen uyutularak) anestezi genellikle çocuklarda tercih edilir. Diğer bir tercih göz çevresine iğne yapılarak (lokal) anestezi uygulanmasıdır. İğnesiz sadece damlalarla gözün uyuşturulması (topikal anestezi) ile de ameliyat mümkündür. Bu anestezi hastanın uyumunun iyi olduğu durumlarda uygulanır.

Ameliyat sonrası bakım gerekir mi?

Ameliyat sonrası göz genellikle bandajla kapatılır. Bu bandaj doktorunuzun önereceği süre boyunca gözde kalmalıdır. Ameliyat sonrası göze baskı yapmamalı ve ovuşturmamalısınız. Hastanede kalış sürenizi size bildirecektir. Eğer hastaneden gönderilecekseniz kendiniz araç kullanmayınız.

Gıda ve ilaç alımına klinik hemşire ve doktorlarının önerilerine göre başlayabilirsiniz. Yüzünüzü yıkamak, banyo yapmak, eşya taşımak, namaz kılmak, spor yapmak, işe başlamak, denize ve havuza girmek gibi şeyleri hekiminize danışarak yapınız. Ameliyat sonrası verilecek olan ilaçlar (damla, pomat, tablet, şurup vs.

) doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde ve sürede kullanılmalıdır.

Hekime danışmadan ilaçlarınızı değiştirmeyin, azaltmayın veya kesmeyin. Verilen damla ve pomatları kullanmadan önce bunları göze uygulayacak kişi mutlaka ellerini sabunla yıkamalıdır.

İlaçları uygularken damlalık veya pomat kutusunun ucu göz kapağı, kirpik, cilt, el, kâğıt, peçete gibi yerlere değdirilmemelidir. Operasyon sonrasındaki 1. gün, 1. hafta, 1. ayda kontrolleri yapılır. Bu zaman zarfında göz damlalarıyla hem gözün iyileşmesi hem de mikrop kapmasına karşı korunması sağlanır.

Ameliyat sonrası takip süresi ve yapılacaklar konusunda hekiminizin uyarılarını dikkatle alınız.

Ameliyat sonrası okumak göze zarar verir mi?

Okuma göze zarar vermez. Okumak için, varsa ve okumanıza yardımcı oluyorsa eski gözlüklerinizden faydalanabilirsiniz. Ama ameliyattan hemen sonra gözde rahatsızlık ve yorgunluk olabilir. Televizyon seyretmek daha az yorucudur ve göze zararlı değildir. Tam uzak ve yakın gözlüğü operasyondan sonra hekimin uygun gördüğü zamanda ayarlanır.

Katarakt cerrahisi geçirmiş insanların hayatında ne gibi değişiklikler olur?

Katarakt cerrahisinin bazı konularda kısıtlılık oluşturup oluşturmadığı da merak edilir. Cerrahi sonrası, kanunda belirtilen görmeyi elde eden kişiler sürücü belgesi alıp, araba kullanabilirler. Temas gerektirmeyen sporlar yapabilirler. Sadece polis ve asker olamazlar.

Katarakt tekrarlar mı?

Katarakt ameliyatı olanlarda yeniden katarakt oluşmaz. Operasyonla, merceğin içine yerleştirildiği zar zamanla kesifleşebilir.

Bu halk arasında “ikincil katarakt” olarak isimlendirilse de aslında katarakt değildir. Bu oluşum genellikle lazerle kolayca tedavi edilebilir.

Çocuklarda veya zarın çok kalınlaştığı ender durumlarda ameliyatla temizlemek gerekebilir. Kaynak: Fact about cataract – NIH

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/katarakt-nedenleri-belirtileri-teshisi-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.