Kataraktda Yenilikler

Katarakt Ameliyatlarında Son Teknoloji: FAKO’lu Katarakt Ameliyatı

Kataraktda Yenilikler

Katarakt ameliyatları FAKO ile artık kısa sürüyor, dikiş atılmıyor, daha hızlı iyileşiyor, görme daha net oluyor…

Doğduğumuz andan itibaren bir yaşam boyu ışığı, renkleri ve tüm varlıkları anlamlı kılan tek organ gözlerimizdir. İnsanoğlu olarak dünyayı tanırken en çok ona ihtiyaç duyar, hayatımızı devam ettirirken en çok onu kullanırız. Ancak bizler için bu kadar önemli olan gözlerimizi bazen de ihmal ederiz.

Günlük yaşamın hızlı, yıpratıcı ve acımasız temposu içinde gözlerimize gereken özeni göstermez, belki de göz sağlığımızı her an tehdit ederiz.
Göz sağlığımızı tehdit eden bir çok hastalık olduğu bilinir. Ancak bu hastalıklar içinde özellikle bir tanesi önem derecesi ve tedavisinde elde edilen başarılı sonuçlarla diğer hastalıklardan ayrılır.

Bu hastalık hemen hemen herkes tarafından bilinen katarakt’tır. Katarakt hakkındaki en çarpıcı gerçek, görme yeteneğinin giderek kaybedildiği ve tedavinin geciktirilmemesi gerektiğidir. Teknolojinin insan yaranına sunduğu geniş imkanlar sayesinde katarakt hastalığının tedavisinde gelinen başarılı nokta ise yüz güldürücüdür.

Özellikle FAKO tekniği olarak isimlendirilen, halk arasında ise lazerli ya da dikişsiz ameliyat olarak bilinen en son yöntem sayesinde artık katarakt ameliyatları korkulan bir ameliyat olmaktan çıkmıştır.

Katarakt nedir?

Katarakt göz merceğinin (lens) saydamlığını kaybetmesi ve kesifleşmesi sonucu oluşur.

Göz merceği renkli tabakanın arkasında yer alır ve gelen ışığın gözün sinir tabakası üzerindeki alıcı hücreler üzerinde odaklanmasını sağlar.

Lensin keşifleşmesi ve ışık geçirgenliğinin azalması sonucunda yani katarakt geliştiğinde alıcı hücrelere ışık ve görüntü yeteri kadar ulaşmayacak ve böylece görme azalacaktır.

Katarakt neden olur?

Op. Dr. Ahmet G. YILMAZ: Yaşlanma, genetik rahatsızlık, göz içi reaksiyonlar, göze gelen darbeler, göz içi mikrobik rahatsızlıklar vb. katarakta neden olabilir, ancak en sık görülen yaşlanmayla ortaya çıkan katarakttır. Bu durumda ilerleyen yaşla beraber lenste hücre artışı olur ve metabolizma bozulur, görme zamanla azalır.

Tedavi yöntemi nedir?

Kataraktın tek tedavi yöntemi ameliyattır. Ancak ne zaman ameliyat gereklidir sorusunun cevabı ameliyatta kullanılan tekniğe bağlıdır. Hastanemizde en son yöntem olan FAKO (fakoemülsifikasyon ) tekniği ile katarakt ameliyatları yapılmaktadır. Bu yöntemde ameliyat için kataraktın olgunlaşmasını beklemeye gerek olmadığından hasta uzun bir müddet az görerek yaşamak zorunda değildir.

FAKO (fakoemülsifikasyon) nasıl bir tekniktir?

FAKO’lu katarakt ameliyatında klasik cerrahideki gibi dikiş yoktur. Bu nedenle de, halk arasında lazerli ya da dikişsiz yöntem olarak bilinir.

Bu teknikte, göze 3 mm’den küçük bir kesiden girilir, lensin zarı yuvarlak olarak çıkarılır, katarakt yani keşifleşmiş göz merceği ultrason dalgaları veren bir cihaz ile sıvılaştırılarak emilir, yerine katlanabilir yeni göz merceği yerleştirilir.

Bu ameliyatta kullanılan mercekler dikişli katarakt ameliyatında kullanılan merceklerden farklıdır.

FAKO’lu katarakt ameliyatına hasta nasıl hazırlanır?

Hasta muayenesi ile aynı gün ameliyata alınıp, ameliyattan sonra hemen taburcu edilebilmektedir.

FAKO’lu katarakt ameliyatı olacak hasta, ameliyattan kısa bir süre önce Bazı damlalar ile gözüne ön hazırlık yapılır. Hasta daha sonra, ameliyathaneye alınır.

FAKO’lu katarakt ameliyatına giren hastanın ameliyatı 15-20 dakika sonra bitmiş olur. Hasta hemen taburcu edilir. Ameliyattan sonra da erken dönemde net görmeye başlar.

FAKO’lu kataraktın aşamaları

FAKO’lu katarakt cerrahisinde, özel durumlar dışında, genel veya lokal anestezi yoktur. Hasta ameliyata sadece gözü uyuşturan damlalar koyularak hazırlanır. 4-5 kez koyulan bu damlalardan sonra ameliyat başlayabilir.

  • 1. Aşama :Hastanın gözüne 4-5 kez yüzeyi uyuşturan damla koyulur. Gözün şeffaf kısmı olan kornea ile beyaz bölümünü oluşturan skleranın birleştiği bölge katarakt ameliyatında ilk kesinin yapıldığı yerdir. Yaklaşık 3 mm’lik özel bir kesi ile gözün içine ulaşılır. Bu kesi yerinden gözün içine göz dokularını koruma özelliğine sahip jöle kıvamında bir madde doldurulur. Bu madde gözün içinde emniyetli çalışma olanağı sağlar. Gözün renkli kısmı olan irisin arkasında gözün merceği (lensi) bulunur (kesifleşince katarakt diye adlandırılan doku). Katarakt bir zar içinde bulunur. Kistotom aleti yardımıyla kataraktın zarının ön yüzünde yuvarlak bir pencere açılır.
  • 2. Aşama :Ortasında pencere açılan bu zar kataraktın çekirdeği (nükleus) ve kabuğundan (korteks) sıvı kullanılarak ayrılır. Özel bir enjektör ile zarın yan yüzlerinden arkaya verilen sıvı zarı diğer bölümlerden ayırır. Böylece katarakt kendi zarının içinde serbest bir hale gelmiş olur./li>
  • 3. Aşama :Kataraktın temizlenme işlemi başlar. İşlem sırasında kısaca FAKO denilen bir alet kullanılır. Bu alet ultrasonik güç yani ses dalgası gücünü kullanır. 2.7 mm’lik çapı olan bu alet kataraktı hem parçalar, hem bu parçaları içine emer, hem de boşalan bölgeyi doğala yakın bir sıvı ile doldurur.
  • 4. Aşama :Sert kataraktlarda ikinci bir alet yardımıyla çekirdeği kırma işlemi yapılır. Sert katarakt daha küçük parçalara kırılarak daha kolay temizlenmesi sağlanmış olur.
  • 5. Aşama :Kataraktın büyük parçası olan çekirdek temizlendikten sonra korteksin temizlenmesi işlemi yapılır. Bu doku zarın iç yüzeyine yapışık olan bir tür iç kabuktur. Kataraktın doğal zarının boş temiz bir torba haline gelmesi sağlanmış olur.
  • 6. Aşama :Gözün içi katarakttan temizlenmiştir. Emniyetli bir çalışma için yeniden jöle madde ile doldurulur. Bu madde kataraktın boşalttığı zarının içini doldurur.
  • 7. Aşama :Sıra suni göz içi lensini, çıkarılmış olan doğal lensin (katarakt) yerine yerleştirmeye gelmiştir. Özel bir maddeden yapılmış olan bu suni lens yumuşak olduğu için katlanabilmektedir. Suni lens, özel sistemlerle katlanarak 3 mm olarak hazırlanmış olan kesiden gözün içine sokulur ve daha sonrada doğal lensin zarının içine yerleştirilir. Ameliyat dikiş atılmadan tamamlanır.

FAKO ile katarakt ameliyatı hastaya şu avantajları sunuyor:

15-20 dakika sürer, özel bir mikroskopla yapılır ve bu esnada hastalar herhangi bir şey hissetmez.3.5 mm gibi son derece küçük bir kesi aralığından yapılır, yani gözün bütünlüğü bozulmaz.Ameliyat sonrası görme klasik cerrahiye göre çok daha net olur.

Operasyon sonrası daha hızlı iyileşme sağlanır.

Источник: https://sagliktayenilikler.com/katarakt-ameliyatlarinda-son-teknoloji-fakolu-katarakt-ameliyati/

2017 Kanserde Yenilikler Raporu 2: Hasta merkezli tedaviler, Klinik çalışmalar, Yeni ilaçlar

Kataraktda Yenilikler

Yazı Boyutu:

Küçült

Sıfırla

Büyült

22.06.2018

Kanserli hastalar 21. yy şartlarında tedavi olup yaşam sürelerini uzatmakta; hem de daha kaliteli, daha dolu dolu bir yaşam kazanmaktadır. Yapılan çalışmalar sayesinde kanserin her türünde sağ kalım oranları giderek artmakta.

Fiziksel anlamda hastalığı iyileştirmek ana hedefimizdir fakat bir insanı %100 sağlıklı kabul edebilmemiz için psikolojik sağlığının da iyi durumda olması gerekmektedir.

Kanser sadece be yeni tedavi yaklaşımlarında psikososyal ihtiyaçlara daha çok önem verilmektedir.

Gelişen teknolojiyle sağlık alanında bilgiye kolay ulaşılan bir çağda yaşamaktayız. Hastalar hastalıkları ve tedavileri hakkında verilen kararlara aktif şekilde yorumda bulunulabilmektedir.

Konu kanser görüntüleme yöntemleri, tedbirler ve hatta tedavi seçimine geldiğinde; hastanın duygusal durumu ve değerleri göz önünde bulundurularak seçim yapılmakta. Kararları mutlak doktorun verdiği dönemler geride kalmakta, hastanın daha ön planda olduğu bir tedavi protokolü izlenmektedir.

Hedefe yönelik ilaçlar geliştirilirken genetiğin yanı sıra yaşam biçimi ve çevresel faktörler de göz önünde bulundurulmaktadır.

Her kanser hastasının en iyi tedaviyi, bakımı alması sağlanmalıdır.

Geliştirilmekte olan web tabanlı uygulamalar ile hasta günlük şikayetlerini kaydedebilmekte, hastalığı konusunda bilgi alabilmektedir. Navigasyon uygulamalarıyla çeşitli yardımlar almaktadır.

Kemoterapi nedeniyle oluşmuş mide bulantısını engellemek hastaların yaşam kalitesini iyileştirmek için üzerinde çalışılan diğer konulardır.

Klinik Araştırmalara Devlet Desteği

Klinik araştırmaları devlet ya da özel sektör tarafından desteklenmektedir. Ne var ki kanserden korunma, görüntüleme yöntemleri ve tedavi karşılaştırmaları gibi önem arz eden araştırma çalışmaları özel sektör desteği azdır, çoğunlukla devlet desteği almaktadır.

Kanser araştırmalarına ve diğer araştırmalara verilen önem ülkenin gelişmişlik düzeyi ve değerleriyle de alakalıdır. İlerlemeyi hızlandırır, atılımların önünü açar, hayat kurtarır. Bilimin tüm alanına yatırım geleceği öngörmemizi sağlar. Belki de gelecekte kanser ve diğer yaşam süresini azaltan hastalıkların önüne geçebiliriz.

Tablo: 1 Kasım 2015-31 Ekim 2016 tarihleri arasında FDA onayı almış kanser ilaçları:

Yeni OnaylarHangi durumlarda?Onaylanma Tarihi
OsimertinibMetastaik EGFR T790M mutasyonu olan küçük hücre dışı akciğer kanseri / EGFR TKI terapisi sırasında veya sonrasında kötüleşme (progresyon) gösterenKasım 2015
DaratumumabDaha önce 3 basamak veya daha fazla seri tedavi almış Multiple myelom hastaları içinKasım 2015
IxazomibDaha önce en az 1 basamak tedavi almış Multiple myeloma tedavisinde, Lenalidornidin ve dexamethasone ile komibine olarakKasım 2015
NecitumumabMetastatik skuamöz (yassı) hücreli küçük hücre dışı akciğer kanseri tedavisinin ilk ayağında gemcitabine ve cisplatin ile kombine edilerek kullanılmaktaKasım 2015
Alectinibİlerlemekte olan metastatik, ALK pozitif küçük hücre dışı akciğer kanserinde / crizotinibin intoleransı olan durumlardaAralık 2015
Venetoclax17p delesyonu olan KLL (kronik lenfositer lösemi) hastalarında bir ya da birkaç tedaviden sonraNisan 2016
Cabozantinibİlerlemiş böbrek kanserinde öncül anti-anjiyogenik (yeni damar oluşumunu önleyici) tedaviden sonraNisan 2016
AtezolizumabLokal ilerlemiş ya da metastatik üroteliyal karsinomalarda platin içerikli kemoterapiden sonra ya da tedavi sırasında – veya neoadjuvant – adjuvant tedavinin 12 aylık bir süre içerisinde platin içerikli kemoterapi ile birlikte verilmektedir.Mayıs 2016

Tablo 2: Kasım 2015-31 Ekim 2016 tarihleri arasında FDA onayı almış kanser ilaçlar içinden, daha önce başka endikasyonlar için onayı olup, yeni kullanım alanı tanımlanan ilaçlar

Yeni KullanımlarHangi durumlarda?Onaylanma Tarihi
Trametinib ve DabrafenibBRAFV600E veya V600K mutasyonu tespit edilmiş metastatik melanoma (cilt kanseri)Kasım 2015
Nivolumabİlerlemiş böbrek kanserinde öncül anti-anjiyogenik tedaviden sonraKasım 2015
OfatumumabTekrarlayan ya da ilerleyen KLL hastalarında bir iki tedaviden sonra kısmi ya da tam cevap verilen durumlardan sonraOcak 2016
Eribulinİlk antrasiklin içeren tedaviden sonra metastatik LiposarkomalardaOcak 2016
PalbociclibHormon reseptör pozitif, HER2 negatif, ilerlemiş ve metastatik meme kanserli hastalarda, endokrin tedaviden sonra fulvestrant ile kombine şekildeŞubat 2016
ObinutuzumabFoliküler lenfoma tedavisi için, bendamustine ile kombineŞubat 2016
Everolimusİlerleyen, iyi diferansiye, fonksiyonsuz sindirim sitemi ya da akciğer kaynaklı nöroendokrin tümörlerŞubat 2016
CrizotinibROS1 pozitif, metastatik küçük hücre dışı akciğer kanserindeMart 2016
LenvatinibDaha önce anti-anjiojenik ilaç almış, ileri evre Böbrek kanserinde everolimus ile kombine olarakMayıs 2016
NivolumabTekrarlayan klasik Hodgkin Lendomalarda ya da otolog hematopoetik kök hücre transplantasyonu sonrası progresyon durumundaMayıs 2016
EGFR mutasyon test v2Küçük hücre dışı akciğer kanserinde erlotinib adlı ilacın uygunluğu için EGFR genindeki ekson 19 delesyonu veya ekson 21 substitüsyon mutasyonlarının tespiti içinHaziran 2016
PembrolizumabTekrarlayan veya metastatik skuamöz (yassı) baş ve boyun kanserlerinde platin içerikli kemoterapiden sonra ya da platin altında iken progresyon olursaAğustos 2016
AtezolizumabMetastaki küçük hücre dışı akciğer kanserinde platin içerikli kemoterapiden sonra ya da tedavi sırasında progresyon gelişmesi halindeEkim 2016

Sağlıklı ve mutlu kalın…

Kaynak:Harold J. Burstein, Lada Krilov, Jeanny B. Aragon-Ching et. al.,Clinical Cancer Advances 2017: Annual Report on Progress Against Cancer From the American Society of Clinical Oncology.

J Clin Oncol 35. 2017 by American Society of Clinical Oncology

Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Источник: https://www.drozdogan.com/2017-kanserde-yenilikler-raporu-2-hasta-merkezli-tedaviler-klinik-calismalar-yeni-ilaclar/

Yenilikler

Kataraktda Yenilikler

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 3

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 4

ART.160 Machine à satiner “planétaire” à l'eau et à sec

ART.160 Exemple de travail

ART.76 2N Machine à satiner à l'eau et à sec – 2 unité de ponçage

ART.143 Machine à satiner à tampon

ART.144 Machine à satiner à tampon

ART.143 – ART.144 Exemple de travail

ART.142 Grugeuse de tubes

ART.142 Exemple de travail

ART.141 Chanfreineuse automatique de tôles

ART.141 Exemple de travail

Page 5

ART.160 Machine à satiner “planétaire” à l'eau et à sec

ART.160 Exemple de travail

ART.76 2N Machine à satiner à l'eau et à sec – 2 unité de ponçage

ART.143 Machine à satiner à tampon

ART.144 Machine à satiner à tampon

ART.143 – ART.144 Exemple de travail

ART.142 Grugeuse de tubes

ART.142 Exemple de travail

ART.141 Chanfreineuse automatique de tôles

ART.141 Exemple de travail

Page 6

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 7

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 8

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 9

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 10

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 11

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 12

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 13

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 14

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 15

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 16

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 17

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 18

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 19

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

0

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

1

ART.160 Орбитальный ленточные шлифовальный станок для влажного

ART.76 2N Ленточный шлифовальный станок для влажного и сухого сатинирования

ART.143 Ленточный шлифовальный станок для сатинирования

ART.144 Ленточный шлифовальный станок для сатинирования

ART.143 – ART.144 Обработка пример

ART.142 Станок для шлифовки и сопряжения труб

ART.141 Автоматический кромкорез для листового проката

2

ART.160 Орбитальный ленточные шлифовальный станок для влажного

ART.76 2N Ленточный шлифовальный станок для влажного и сухого сатинирования

ART.143 Ленточный шлифовальный станок для сатинирования

ART.144 Ленточный шлифовальный станок для сатинирования

ART.143 – ART.144 Обработка пример

ART.142 Станок для шлифовки и сопряжения труб

ART.141 Автоматический кромкорез для листового проката

3

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

4

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

5

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

6

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Источник: http://www.aceti.com/tr/17/yenilikler

Kararakt Nedir? Katarakt Sebepleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kataraktda Yenilikler

Kataraktın ne olduğunu daha net anlamak adına insan gözü anatomisi yüzeysel olarak bilinmelidir. İnsan gözünün en dışında “kornea” denilen saydam bir tabaka vardır.

Korneanın arkasında renkli “iris tabakası” bulunur. Renkli tabakanın ortasında siyah bir yuvarlak vardır. Bu yuvarlağın arkasında da saydam bir mercek bulunur.

Merceğin işlevi gelen ışığı toparlayıp retina tabakasına iletmektir. 

Katarakt göz bebeğinin arkasında bulunan bu merceğin zaman içerisinde şeffaflığını yitirip matlaşmasıyla oluşan, matlaşan lensten yeterli ışığın geçememesiyle görme bozukluğuna yol açıp hayat kalitesini düşüren bir göz hastalığıdır. Katarakt oluşumu merceğin bir kısmında ya da tamamında görülebilmektedir. Katarakt körlüğe sebep olmaz ve bir gözde görüldüğü için diğer göze sıçramaz. Her iki gözde de oluşabilir ancak gözler birbirini tetiklemez. 

Katarakt Sebepleri

Katarakt nedenleri; yaşa bağlı katarakt, doğuştan katarakt, ikincil katarakt ve travmatik katarakt olmak üzere 4'e ayrılır.

 • Yaşa Bağlı Katarakt: Katarakt %95 yaşlılarda görülür. Zaman içerisinde mercek saydamlığını kaybeder ve işlevini yapamaz hale gelir. 50’li yaşlarda belirtileri başlar ancak görmeyi engelleyecek seviyeye ulaşması uzun zaman alır. 
 • Doğuştan Katarakt: Yaşlılar haricinde bazen yeni doğmuş bebeklerde de katarakt hastalığı görülebilmektedir. Doğumsal katarakt olarak adlandırılan bu duruma sebep olan genellikle annenin hamilelik sırasında enfeksiyon kapması ya da annenin kullandığı ilaçlar gösterilebilir. Herhangi bir sebep olmadan da lens tek ya da çift taraflı olarak saydamlığını kaybedebilir. Akraba evliliği, anne karnında geçirilen hastalıklar ve mikrobik durumlar da doğuştan katarakt oluşumuna neden olabilir. 
 • İkincil (seconder) Katarakt: İkincil kataraktlar doğuştan ya da yaşlılıktan kaynaklanmayan, kişinin hastalıklarının ve bu hastalıklarında kullandığı ilaçların yol açmasıyla oluşur. Şeker hastalığı, göz içi iltihabı, yüksek tansiyon, çok fazla güneş ışığına maruz kalınması, radyasyonla yakın temasta bulunulması ve uzun süreli kortizonlu ilaç kullanımı ikincil kataraktlara sebep olmaktadır. 
 • Travmatik Katarakt: Göze alınan darbeler sonucunda oluşabilen, etkisini göstermesi kimi zaman yıllar bulan katarakt türüdür. 

Katarakt Belirtileri 

Kataraktın bir çok belirtisi vardır. Ancak tüm belirtiler bir anda görülmeyebilir. Kişinin yaşı, sağlık durumu ve göz merceğindeki yapısal değişikliğin boyutu farklı belirtilerle doktora gidilmesine sebep olabilir. Katarakt bir anda ilerleyen bir hastalık değildir. Özellikle lensin bir kısmında bozulma başlamışsa belirtileri fark etmek oldukça zordur. 

 • Kataraktın en büyük belirtisi yavaş yavaş görme yetisinde azalmalar meydana gelmesidir.
 • Normalde gözlüksüz yakını göremeyen kişinin yakını görmeye başlamasıyla da katarakt kendini gösterebilir. Kataraktın erken döneminde oluşan bir belirtidir ve özellikle yaşa bağlı katarakt oluşumunda görülür.
 • Gece görmelerinde bozulma; araba farlarından gelen ışıkların saçılması ya da lambaların ışıklarının etrafa dağılmış şekilde görülmeye başlanması
 • Çift görme probleminin başlaması
 • Güneşli ortamlarda görüntünün bozulup dağılması
 • Renkleri soluk görmeye başlama,
 • Görüşte bulanıklaşma
 • Gözlük numaralarında ani değişimlerin meydana gelmesi 

Katarakt Türleri

En sık rastlanan katarakt türleri şunlardır:

 • Arka kapsül Katarakt: Göz merceğinin arka kısmında oluşur. Bu katarakt türü diyabet hastalarında ve yüksek dozda steroid ilaçları kullanan kişilerde sıklıkla görülür.
 • Nüklear Katarakt: Genellikle ilerleyen yaşa bağlı oluşan katarakt türüdür. Merceğin orta kısmında matlaşma olur ve görme bozuklukları başlar.
 • Kortikal Katarakt: Genellikle göz merceğinin dış kısımlarından başlar zamanla tüm merceğin matlaşmasıyla sonuçlanır. Şeker hastalığı olan kişilerde sıklıkla görülmektedir.

Katarakt Tedavisi

Katarakt hastalığı merceğin saydamlığının kaybolması ile oluşur. Peki, katarakt nasıl tedavi edilir? Kataraktın tedavi edilmesi için uygulanabilecek tek yöntem cerrahi müdahaledir.

İlaçla, damlayla ya da farklı yöntemlerle tedavisi günümüz teknolojisinde henüz mümkün değildir. Her hastaya aynı cerrahi müdahale uygulanmaz. Cerrahi müdahalenin şekli hastanın yaşına, gözün durumuna ve kullanılacak mercek türüne göre farklılaşabilmektedir.

Katarakt ameliyatı ile ilgili göz doktoru ve hasta konuşarak doğru kararı vermelidir.  

Katarakt yavaş yavaş kötüleştiği için hastalar genellikle son noktaya kadar ameliyatı erteleme yönünde eğilim gösterirler ancak hastanın şeker hastalığı da varsa, katarakt hızlı bir şekilde kötüleşecektir. Bu sebeple doktor ve hasta genel bir değerlendirme yapmalıdırlar.

Unutulmaması gereken konu katarakt ameliyatlarının başarı yüzdesinin çok yüksek olduğu ve özel bir hastalığınız yok ise görme probleminizi çok büyük oranda düzelteceğidir. Ameliyat olmak için kataraktın iyice ilerlemesini beklememek gerekir.

Katarakta bağlı göz tansiyonu yükselebilir, ya da matlaşan lens tabakası göz içerisinde dağılabilir. Üstelik ameliyatlar da çok daha zorlu geçmektedir.

Katarakt Ameliyatı Yöntemleri 

 • Fakoemülsiyon (Fako): En çok tercih edilen, son teknoloji kullanılarak uygulanan cerrahi yöntemdir. FAKO yönteminde yapılan ameliyatta klasik cerrahide olduğu gibi dikiş yoktur. FAKO’lu ameliyatta özel bir cihaz kullanılır. Bu yöntem halk arasında lazerli yöntem olarak bilinse de bu teknikte, gözün en dış tabakası olan “kornea” da 3 mm’den küçük bir kesi açılır. Bu kesiden lensin zarı çıkarılır. Kataraktlı lens, gözün içindeyken emilir ve yerine aynı fonksiyonu sağlayacak suni, katlanabilir bir mercek takılır. FAKO cerrahi yönteminde, spesifik durumlar dışında anestezi uygulanmaz. Hastanın gözüne damla sıkılır ve sonrasında ameliyat başlar. Ameliyat ortalama 5-20 dakika sürer ve açılan kesik çok küçük olduğu için hasta hızla iyileşir. Ameliyat sırasında hasta acı veya ağrı hissetmez. Sadece göze küçük dokunmalar hissedilebilir. Operasyon sırasında doktorunuzla iletişim kurabilecek durumda olursunuz. Kesinin boyutunun küçük olması gözde anatomik bozuklukların oluşmasını engeller ve astigmat oluşumu gibi bir problemle karşılaşılmaz. Hasta ertesi gün günlük hayatına geri dönebilir. 
 • Ekstrakapsüler Cerrahi: Dikişli katarakt ameliyatı olarak da bilinmektedir. Bu yöntemin uygulanması için kataraktın iyice olgunlaşması gerekir. FAKO tekniğine göre kataraktlı hastanın korneasında daha büyük bir kesi açılır. Lensin en çok matlaşan kısmı dışarı çıkarılarak kalan kısımlar emilir. Temizlenen doğal lensin yerine suni bir mercek yerleştirilir. Zaman içerisinde gözün bir parçası haline gelir ve ışıkları retinaya odaklayarak görme bozukluğunu düzeltir. Dikiş atılır ve ameliyattan bir süre sonra bu dikişlerin çıkarılması gerekmektedir. Kesik boyutunun fazla olması gözde anatomik bazı bozukluklara sebep olmaktadır. Dikiş yapılması da göze zarar verir ve astigmat oluşumuna sebep olabilir. Bu yöntemle ameliyat edilen hastanın, FAKO tekniği kullanılarak ameliyatı yapılmış hastaya göre iyileşme süreci daha uzun zaman alır. Eskiden başvurulan bir cerrahi yöntemdir, artık tercih edilmemektedir. 

Kataraktan Korunma Yolları 

Şuan için kataraktan korunma yolları kesin olarak bilinmemekle beraber, katarak oluşumun sebeplerinden yola çıkarak uzmanların bazı tavsiyeleri bulunmaktadır. Sağlıklı beslenerek, alkol ve sigara alışkanlıklarından vazgeçerek, güneş ışığının etkilerini azalmak için güneş gözlüğü kullanarak kataraktın oluşmasının önüne geçilebilir, en azından süreci yavaşlatabiliriz.

Doktora danışmadan kesinlikle kortizonlu ilaç kullanılmamalıdır çünkü kortizonlu ilaçlar katarakt oluşumuna sebep olabilir.

Источник: https://www.safahastanesi.com.tr/saglik-kosesi/Kararakt-Nedir-Katarakt-Sebepleri-Belirtileri-ve-Tedavisi

Katarakt Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kataraktda Yenilikler

Daha çok orta yaş kişilerde görülen bir göz hastalığı olan katarakt; göz bebeğinin arkasında bulunan, görmeyi sağlayan göz merceğinin matlaşmasıdır. Göz merceği saydamlığını kaybettiğinde, bir camın arkasından bakıyormuş gibi, görüntü bulanıklaşır ve kalitesi düşer.

Gözlük ve ilaç kullanımı ile tedavi edilemeyen hastalık genelde basit bir cerrahi operasyonla giderilebilmektedir. Göz içerisindeki lens, net görme için ışığı retinaya odaklayan bir kamera lensine çok benzer.

Aynı zamanda, gözlerimizin odağını da ayarlayarak, bize her şeyi açıkça ve normal uzaklıkta gösterir.

Objektif çoğunlukla su ve proteinden oluşur. Protein, lensi tutan ve ışığın  geçmesine izin veren hassas bir şekilde düzenlenmiştir. Ancak yaşlandıkça, bazı proteinler bir araya toplanabilir ve lensin küçük bir alanını buluta sokmaya başlar. Bu bir katarakttır ve zamanla daha da çok büyüyerek, objektifin daha fazla bulanıklaşmasına sebep olabilir, bu da görmeyi zorlaştırır.

Keratokonus Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kataraktın tam olarak net bir önleme yolu bulunmamaktadır.

Elbette her sağlık sorununda olduğu gibi beslenme ve düzenli yaşamın etkileri yadsınamaz olsa da, genel olarak hastalık genetik faktörlere ve yaşam koşullarına bağlı olarak ilerlemektedir.

Yanlış ışık şartlarında gözü yoran aktivitelerde bulunmak olumsuz sonuçlar doğurabilir. Belirli yaşın üzerindeki kişilerin herhangi bir sorunu bulunmamasına rağmen genel muayenelerini yaptırmaları önemlidir.

Katarakt Nedir?

Katarakt, irisin ve merceğin arkasında bulunan, gözün doğal lensinin matlaşması veya bulutlanmasıdır. 40 yaş üstü kişilerde görme kaybının en yaygın nedenidir ve dünyadaki körlüğün başlıca nedeni budur. Katarakta halk arasında perde veya aksu adı da verilmektedir.

Bu sorun meydana geldiğinde göz merceğinin kimyasal bileşiminde farklılıklar oluşur. Bunun en önemli nedeni olarak yaşılılık gösterilse de, tam olarak neden kaynaklandığı tespit edilememiştir. Fakat bazı durumlarda genç yaşlardaki kişilerde de rastlandığı görülmektedir. Katarakt türleri şunlardır:

 • Subkapsüler Katarakt: Objektifin arkasında bir subkapsüler katarakt oluşur. Şeker hastaları veya yüksek doz steroid ilaç kullananlar, subkapsüler katarakt geliştirme riski taşır.
 • Nükleer Katarakt: Merceğin orta bölgesindeki çekirdeğin derinleşmesi ile ortaya çıkar. Nükleer katarakt genellikle yaşlanma ile ilişkilidir.
 • Kortikal Katarakt: Lensin çevresinden başlayan ve merkeze doğru ilerleyen beyaz, kama benzeri opaklıklar ile karakterize edilir. Kataraktın bu türü, merkezi çekirdeği çevreleyen lensin bir parçası olan mercek korteksinde görülür.

Kataraktın Nedenleri Nelerdir?

Yaşlandıkça gözün lensinin değişikliklere uğraması normaldir ancak dünya çapındaki araştırmacılar katarakta neden olabilecek veya katarakt gelişimiyle ilişkili faktörleri tespit etmişlerdir. Yaş ilerlemesinin yanı sıra doğuştan gelen katarakt da olabilmektedir. En önemli katarakt risk faktörleri şunları içerir:

 • Güneş ışığından ve diğer kaynaklardan gelen ultraviyole ışınlar
 • Diyabet
 • Yüksek tansiyon
 • Obezite
 • Sigara kullanımı
 • Kortikosteroid ilaçların uzun süreli kullanımı
 • Kolesterolü düşürmek için kullanılan statin ilaçları
 • Göz yaralanması veya iltihabı
 • Göz ameliyatları
 • Hormon değişim terapisi
 • Alkol tüketimi
 • Yüksek seviye miyop ve kalıtsal özelliklerdir.

Kataraktın Belirtileri Nelerdir?

Katarakt, küçük olarak başlar ve ilk bakışta görüşünüz üzerinde çok az etkisi vardır. Zamanla buzlu camın ardından bakmak gibi, görüşünüzün biraz bulanık olduğunu fark edebilirsiniz. Katarakt sahibi insanlarda aşırı ışık hassasiyeti olabilir. Güneş ışığı eskisinden çok daha büyük gelebilir veya bir lamba çok parlak veya göz kamaştırıcı görünebilir.

Renkler bir zamanlar olduğu gibi parlak görünmeyebilir. Sahip olduğunuz katarakt türü, yaşadığınız semptomları ve ne sürede ortaya çıkacaklarını etkiler.

Örneğin nükleer katarakt ilk geliştiğinde, “ikinci görüş” olarak adlandırılan yakın görüşte geçici bir gelişme sağlayabilir.

Ne yazık ki bu geçici gelişme kısa sürer ve katarakt geliştikçe tüm görüş yok olabilir. Kataraktın belirtileri genel olarak şu şekildedir;

 • Göz kamaşması ve ışığa karşı hassasiyet.
 • Görme yetisinin yavaş yavaş azalması.
 • Okuma yaparken zorluk çekme.
 • Gece görüşünde bozulma.
 • Çift görme.
 • Renklerde soluklaşma.
 • Gözlük kullanılıyorsa derecenin çok hızlı ilerlemesi ve sık sık gözlük değiştirme.

Katarakt Nasıl Önlenir?

Kataraktın önlenmesi konusunda önemli tartışmalar olmasına rağmen, bir takım çalışmalar bazı besin maddelerinin ve besleyici takviyelerin katarakt riskini azaltabileceğini önermektedir.

Sigara vücudumuzun her bölgesine zarar verdiği gibi, elbette gözlerimize de oldukça zararlıdır. Sigaranın bırakılması kadar E vitamini alımı da önemlidir.

E vitamini, karotenoid lutein ve zeaxanthin'in besin ve gıda takviyeleri içerisinden alımlarının katarakt risklerini önemli ölçüde azalttığı ortaya çıkmıştır.

E vitamini yönünden iyi besin kaynakları; ayçiçeği tohumları, badem ve ıspanaktır. İyi lutein ve zeaksantin kaynakları; ıspanak, lahana ve diğer yeşil yapraklı sebzelerdir.

Katarakt riskini azaltmak için yapabileceğiniz bir diğer adım ise açık havada güneş ışınlarının yüzde 100'ünü engelleyen koruyucu güneş gözlüğü takmaktır.

Güneş ışınının göze direkt teması, göz bozulma risklerini artıran en önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Üzerinde durulması gereken bir diğer durum ise kaliteli güneş gözlüklerinin kullanılmasıdır. Sadece aksesuar olarak kullanılan ve çok ucuz bir fiyata alınabilen gözlükler, güneş ışınlarından korumak şurada dursun tam tersi gözlerinize zarar vermektedir. Bu gözlükler sadece katarakt için değil genel olarak göz sağlığınız için birer teh kaynağıdır.

Kataraktın Tedavisi Nedir?

Belirtiler ortaya çıkmaya başladığında; yeni gözlük, kuvvetli çift odaklı lensler, mercekler, uygun aydınlatma veya başka görsel yardımcı malzemeler kullanarak bir süre görüşünüzü iyileştirebilirsiniz.

Katarakt, görüşünüzü ciddi derecede bozacak ve günlük yaşantınızı etkileyecek kadar ilerlediğinde ameliyatı düşünmeniz gerekir.

Birçok kişi, zayıf görüşü yaşlanmanın kaçınılmaz bir gerçeği olarak görmektedir ancak katarakt cerrahisi, görmeyi yeniden kazanmak için basit, nispeten ağrısız bir prosedürdür.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ne zaman yapılır sorusundan önce, kimlerin ihtiyaç duyduğunu veya hastalık tam olarak hangi seviyeye geldikten sonra ameliyata gerek duyulduğunu öğrenmek gerekir. Eğer görme bozukluğu çok ileri düzeye geldiyse cerrahi operasyona gerek duyulur. Katarakt dokusu çok kalınlaştıysa veya olgunlaştıysa kalıcı görme kayıplarına neden olabilir.

Eğer katarakt doğumdan itibaren meydana gelmişse, böyle durumlarda hiç vakit kaybetmeden ameliyat edilmelidir. Genel olarak ameliyat acil gereken bir durum değildir. Çok nadir vakalarda ilk olarak başvurulan yoldur. Bunun dışında katarakt çoğunlukla yavaş ilerler ve çok uzun bir süre sonra ameliyata ihtiyaç duyulur.

Alerjik Konjonktivit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Sadece görme yeteneğine bakılarak ameliyata gerek duyulup duyulmadığına karar verilmez. Günlük yaşamda yaşanan görme sorunlarının dışında; güneş ışınlarına maruz kalındığında, gece karanlığında otomobil farlarına bakıldığında kişi fazlasıyla rahatsızlık duymaktadır. Yapılan operasyon oldukça kolay ve yorucu olmayan bir müdahaledir. Ortalama yarım saat kadar sürmektedir.

Katarakt ameliyatı vizyonu iyileştirmede çok başarılıdır. Katarakt cerrahisi uygulanan 10 kişiden dokuzu, 20/20 ve 20/40 oranlarında çok iyi görme kaydetmektedirler.

Ameliyat sırasında cerrah temiz, plastik intraoküler lens (IOL) ile mevcut göz lensinizi değiştirecektir.

Bu işlem sırasında gözünüzden bir parçanın eksileceğini düşünerek panik yapmanıza gerek yoktur, son derece ağrısız ve başarı oranı yüksek bir uygulamadır.

Источник: https://bilgihanem.com/katarakt-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть