Kataraktda Yenilikler

Katarakt Nedir? Katarakt Belirtileri Ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Kataraktda Yenilikler

Katarakt, gözün içerisinde uzağı ve yakını gösteren bir mercek vardır ve bu merceğin bozulmasına katarakt denir. Katarakt diğer bir açıdan bakıldığında gözün yaşlanması durumudur. Ayrıca doğumsal katarakt, kazalar sonucu meydana gelen kataraktlar da vardır. Fakat kataraktın % 90’ı yaşa bağlı gelişen kataraktlar dır.

Katarakt neden olur?

Bundan 20-30 yıl önce körlüğün en önemli nedenlerinden biri katarakt oluşması idi. Günümüzde katarakt tamamen tedavi edilebilen bir göz hastalığıdır. Katarakt toplumun tamamını ilgilendiren bir rahatsızlıktır. Çünkü 70 yaşından sonra toplumun % 75’inden fazlası katarakt olur.

Kataraktın nedenleri arasında en önemlisi yaşlılıktır. Diğer bir katarakt nedeni ise konjenital (doğumsal) katarakt denilen genetik kataraktlar dır. Özellikle anne karnında geçirilen kızamıkçık, ırsi kalıtsal özellikler bebeklerde doğumsal katarakt nedeni olabilir ve bebek kataraktlı doğar.

Çocuk doğduğunda bu durum tedavi edilir ise çocuk normal görme yeteneğine kavuşabileceği gibi, tedavi edilmez ise çocukta körlük meydana gelebilir. Ayrıca şeker hastalığı gibi hormonal bozukluklar da katarakt oluşmasına sebep olabilir. Uzun süre ateş karşısında çalışan insanlarda katarakt gelişebilir.

Katarakt belirtileri

Katarakt belirtilerini doğumsal katarakt belirtilerinden başlayacak olur isek, çocuk doğduğu zaman göz bebeği siyah renklidir ve anne bunun beyaz renkli olduğunu ve bazen oradan bir ışığın yansıdığını fark eder ise bu doğumsal katarak belirtisi olabilir. Bu tür belirtiler fark edildiğinde çocuğun hemen bir göz doktoruna götürülmesinde fayda vardır.

Doğumsal katarakt olmasına rağmen bu tip bir belirti görülmeyen çocuklarda okul çağı geldikten sonra çocukta görme sıkıntıları olur ve çocuk ışıklardan rahatsızdır. Çocuk gözlerini kısarak çevresine bakar. Bu tip belirtilerde, çocuklarda görülebilen belirtilerdir.

Darbe sonucu gelişen kataraktlarda o göz sisli ve puslu görür. Yaşlılık sonucu gelişen kataraktlarda ışıklardan rahatsızlık duyma, gündüzleri güneş ışığında gözlerin çok fazla kamaşması, geceleri otomobil ışıklarının çok dağılması, eskiden görülen şeyleri o kadar iyi görememe, sisli görmeye başlama ve bu sisli görmenin gittikçe artması gibi belirtiler katarakt belirtileridir.

Katarakt mutlaka tedavi edilmeli mi?

Kataraktın farklı tipleri vardır ve katarakt başladıktan sonra hızla ilerleyen tipleri ve yıllarca yavaş yavaş ilerleyen tipleri vardır.

Perdeli veya puslu görme katarakt tipi, perdeli görme katarakt tipi gittikçe ve aylar içerisinde artmaya başlar. Bu durumun bazı şekilleri birkaç ay içerisinde görmeyi tamamen bozabilir iken, bazı şekilleri ise 3-5 yıl içerisinde görmeyi bozar. 50 yaşını geçmiş hastalar normalde yakını göremezler.

Fakat bir müddet sonra hasta normal gördüğünü fark etmeye başlar ve hasta oldukça mutlu olur. Bu durumda hasta gençleştiğini ve iyileştiğini zanneder. Bu durum ikinci bahar olarak adlandırılır.

Fakat kataraktlı hastalarda bu ikinci bahar çok uzun sürmez ve bu durum kataraktın başlama ifadesidir. Bu durum 6 ay, 1 yıl, 2yıl civarı sürer ve bu süreçten sonra hasta hem uzak görmesini hemde yakın görmesini kaybeder.

Bu süreç sonrası katarakt mutlaka tedavi edilir.

Katarakt tedavisi nasıl yapılır?

Kataraktın tedavisi konusunda tüm dünyada ilaçlar ile yapılması için çalışmalar günümüzde helen sürmektedir. C vitamini alımının kataraktı geciktirmede etkisi vardır.

Omega 3 denilen ilaçların kataraktı geciktirdiğine dair bulgular vardır.

Ultraviole ışınlardan korunmanın yani güneş ışığından korunmak gibi önlemlerin katarakt oluşmasını engellediği ve geciktirdiğine dair bilgiler bulunmaktadır.

Fakat günümüzde kesin kabul gören katarakt tedavisinde kullanılan bir ilaç tedavisi yoktur. Daha önceleri de, günümüzde de katarakt tedavisi bozulan göz içi merceğinin ameliyat ile değiştirilmesi şeklinde yapılmaktadır.

Katarakt ameliyatı ne zaman yapılır?

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır

Doğumsal kataraktlarda çocuğun en kısa zamanda katarakt ameliyatı yapılması gereklidir. Doğumsal kataraktlarda çocuk 3 günlük iken bile katarakt ameliyatı yapılabilir. Katarakt tek taraflı ise çocuğun görme derecesine göre ameliyatın kararı verilir.

Yaşın ilerlemesine bağlı kataraktlarda bundan 15-25 sene önce kataraktın olgunlaşması için görme alanının bir metreye kadar düşmesi beklenir idi. Günümüzde katarakt ameliyatının zamanı hastanın yaşına, işine, sosyal durumuna göre değişmektedir. Örneğin otomobil kullanan şoförlerde görmenin % 10 düşmesi sonucu bile katarakt ameliyatı olmayı gerektirir.

Fakat görme gerektirmeyen işlerde çalışanlar için % 10 görme yeterli olabilir. Günümüzdeki teknikler ile katarakt her durumda ameliyat edilebilir. Fakat mümkün olduğunca kataraktı çok ilerlemeden ameliyat etmek daha iyi olur.

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?

Katarakt ameliyatı için göz uyuşturulduktan sonra tercih edilen ameliyat yöntemine göre göz içine girilerek önce merceğin ön zarı açılır ve inindeki kataraktlı kısım bütün olarak ya da parçalanarak çıkarılır. Ameliyat sırasında göz içerisinde merceğin zarı bırakılır. Hastanın yaşı, gözün durumu ve ameliyatın türüne göre mercek yerleştirme işlemi yapılır.

Katarakt ameliyatı bazı durumlarda (1 yaş altı çocuklar gibi) mercek yerleştirilmez. Bazen ve bazı durumlarda ameliyatın gidişi ve gözün durumundan dolayı mercek konmayabilir ya da ikinci ameliyata kadar mercek konulması işlemi ertelenebilir. Katarakt ameliyatının türü ve şartları doktor tarafından karar verilir.

Çocuklarda katarakt nedenleri ve tedavisi

Çocuklarda genellikle doğumsal katarakt oluşur ve sonradan gelişen kataraktlarda ameliyat için zaman süreci daha uzundur. Fakat doğumsal kataraktlarda en kısa zamanda ameliyat yapılmalıdır. Çünkü çocuğun görme yeteneğinin gelişmesi için gözün ışığı ve objeleri görmesi gereklidir. Işık ve objeleri görmeyen bir gözde görme yeteneği gelişmez.

Yani bu çocuklarda katarakt ameliyatı geç yapılır ise çocuğun görmesi düşük kalır. Bebeklerde katarakt olduğunun anlaşılması için bebek doğunca çocuk hekimleri çocuğun gözlerine bir el feneri ile baktıklarında bu katarakt varlığını anlayabilirler. Doğumsal katarakt anne ve babanın çocuğun göz bebeklerine dikkat etmesi ile katarakt anlaşılabilir. Doğumsal kataraktın erken teşhisi önemlidir.

Doğumsal kataraktın takip ve tedavisi uzman bir merkezde ve uzman bir göz doktoru tarafından yapılmalıdır. Doğumsal katarakt ameliyatlarında alınan göz merceğinin yerine 2 -4 yaşına kadar göz merceği konulmaz. Bu nedenle bu çocuklara 30 numara gözlük veya kontakt lens verilir ve bu gözlük veya kontakt lens 3 ayda bir değiştirilir.

Bu çocukların takip ve tedavisi önemlidir ve başarılı bir ekip çalışmasından sonra doğumsal kataraktlı bir çocuk iyi bir görme yeteneğine kavuşur. Eğer bu çocukların takip ve tedavisi düzenli ve iyi yapılmaz ise derin göz tembelliği, göz tansiyonu ve genellikle de görme kaybı gibi riskler meydana gelir.

Katarakt ameliyatı sonrası bakım

Katarakt ameliyatı nedir

Ameliyat sonrası çoğunlukla göz bandaj ile kapatılır. Bu bandaj doktorun önerdiği süre boyunca gözde kalır. Ameliyat sonrası göze baskı yapmamak ve gözü ovmamak gerekir. Hastaneden çıkışta hasta araba kullanmamalıdır.

Gıda ve ilaç alımına doktorun önerilerine göre başlanır. Katarakt ameliyatından sonra yüz yıkama, banyo yapma, eşya taşıma, namaz kılma, spor yapma, işe başlama, denize ve havuza girme, gibi faaliyetler doktorun önerisine göre başlanmalıdır.

Katarakt ameliyatı sonrası doktorun önerdiği ilaçlar dikkatli ve düzenli kullanılmalıdır. İlaçları kullanırken (pomad, damla, gibi) eller mutlaka yıkanmalıdır. İlaçlar uygulanırken damla şişesi, pomad kutusu gibi ilaç ambalajlarının uçları kirpiklere, cilde, ele, kağıt ve peçeteye temas etmemelidir. Katarakt ameliyatı sonrası 1’inci gün, 1’inci hafta ve 1’inci ayda kontroller yapılmalıdır.

Katarakt ameliyatından sonra okumak göze zarar verir mi?

Katarakt ameliyatı sonrası okumak göze zarar vermez. Okumak için okumaya yardımcı olması için gözlük kullanılabilir. Ameliyattan hemen sonra gözde rahatsızlık hissi ve yorgunluk olabilir. Katarakt ameliyatından sonra televizyon seyretmek gözleri yorabilir ancak zararlı değildir.

Katarakt ameliyatından sonra tam uzak ve yakın gözlüğü doktorun uygun gördüğü bir zamanda ayarlanır. Katarakt ameliyatı sonrası kanunda belirtilen derecede görme sağlanan kişiler sürücü belgesi (ehliyet) alıp araba kullanabilirler. Katarakt ameliyatı olan kişiler göze temas gerektirmeyen sporları yapabilirler. Katarakt ameliyatı geçirmiş bireyler polis ve asker olamazlar.

Katarakt ameliyattan sonra tekrarlar mı?

Katarak ameliyatı geçirmiş kişilerde tekrar katarakt oluşmaz. Ameliyat ile merceğin içerisine yerleştirilen zar zaman içerisinde kesifleşebilir.

Bu durum halk arasında ikincil katarakt olarak bilinse de aslında katarakt değildir. Bu oluşum lazer tedavisi ile kolaylıkla tedavi edilebilir.

Bazen bu oluşum çocuklarda ya da zarın çok kalınlaştığı durumlarda ameliyat ile temizlenebilir.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/katarakt-nedir-katarakt-belirtileri-ve/

Yenilikler

Kataraktda Yenilikler

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 3

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 4

ART.160 Machine à satiner “planétaire” à l'eau et à sec

ART.160 Exemple de travail

ART.76 2N Machine à satiner à l'eau et à sec – 2 unité de ponçage

ART.143 Machine à satiner à tampon

ART.144 Machine à satiner à tampon

ART.143 – ART.144 Exemple de travail

ART.142 Grugeuse de tubes

ART.142 Exemple de travail

ART.141 Chanfreineuse automatique de tôles

ART.141 Exemple de travail

Page 5

ART.160 Machine à satiner “planétaire” à l'eau et à sec

ART.160 Exemple de travail

ART.76 2N Machine à satiner à l'eau et à sec – 2 unité de ponçage

ART.143 Machine à satiner à tampon

ART.144 Machine à satiner à tampon

ART.143 – ART.144 Exemple de travail

ART.142 Grugeuse de tubes

ART.142 Exemple de travail

ART.141 Chanfreineuse automatique de tôles

ART.141 Exemple de travail

Page 6

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 7

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 8

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 9

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 10

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 11

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 12

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 13

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 14

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 15

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 16

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 17

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 18

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Page 19

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

0

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

1

ART.160 Орбитальный ленточные шлифовальный станок для влажного

ART.76 2N Ленточный шлифовальный станок для влажного и сухого сатинирования

ART.143 Ленточный шлифовальный станок для сатинирования

ART.144 Ленточный шлифовальный станок для сатинирования

ART.143 – ART.144 Обработка пример

ART.142 Станок для шлифовки и сопряжения труб

ART.141 Автоматический кромкорез для листового проката

2

ART.160 Орбитальный ленточные шлифовальный станок для влажного

ART.76 2N Ленточный шлифовальный станок для влажного и сухого сатинирования

ART.143 Ленточный шлифовальный станок для сатинирования

ART.144 Ленточный шлифовальный станок для сатинирования

ART.143 – ART.144 Обработка пример

ART.142 Станок для шлифовки и сопряжения труб

ART.141 Автоматический кромкорез для листового проката

3

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

4

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

5

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

6

ART.160 Dry and wet operation “planetary” belt grinding machine

ART.160 Processing example

ART.76 2N Dry and wet operation belt grinding machine

ART.143 Pad belt grinding machine

ART.144 Pad belt grinding machine

ART.143 – ART.144 Processing example

ART.142 Pipe notching machines

ART.142 Processing example

ART.141 Automatic plate bevelling machines

ART.141 Processing example

Источник: http://www.aceti.com/tr/17/yenilikler

2017 Kanserde Yenilikler Raporu 2: Hasta merkezli tedaviler, Klinik çalışmalar, Yeni ilaçlar

Kataraktda Yenilikler

Yazı Boyutu:

Küçült

Sıfırla

Büyült

22.06.2018

Kanserli hastalar 21. yy şartlarında tedavi olup yaşam sürelerini uzatmakta; hem de daha kaliteli, daha dolu dolu bir yaşam kazanmaktadır. Yapılan çalışmalar sayesinde kanserin her türünde sağ kalım oranları giderek artmakta.

Fiziksel anlamda hastalığı iyileştirmek ana hedefimizdir fakat bir insanı %100 sağlıklı kabul edebilmemiz için psikolojik sağlığının da iyi durumda olması gerekmektedir.

Kanser sadece be yeni tedavi yaklaşımlarında psikososyal ihtiyaçlara daha çok önem verilmektedir.

Gelişen teknolojiyle sağlık alanında bilgiye kolay ulaşılan bir çağda yaşamaktayız. Hastalar hastalıkları ve tedavileri hakkında verilen kararlara aktif şekilde yorumda bulunulabilmektedir.

Konu kanser görüntüleme yöntemleri, tedbirler ve hatta tedavi seçimine geldiğinde; hastanın duygusal durumu ve değerleri göz önünde bulundurularak seçim yapılmakta. Kararları mutlak doktorun verdiği dönemler geride kalmakta, hastanın daha ön planda olduğu bir tedavi protokolü izlenmektedir.

Hedefe yönelik ilaçlar geliştirilirken genetiğin yanı sıra yaşam biçimi ve çevresel faktörler de göz önünde bulundurulmaktadır.

Her kanser hastasının en iyi tedaviyi, bakımı alması sağlanmalıdır.

Geliştirilmekte olan web tabanlı uygulamalar ile hasta günlük şikayetlerini kaydedebilmekte, hastalığı konusunda bilgi alabilmektedir. Navigasyon uygulamalarıyla çeşitli yardımlar almaktadır.

Kemoterapi nedeniyle oluşmuş mide bulantısını engellemek hastaların yaşam kalitesini iyileştirmek için üzerinde çalışılan diğer konulardır.

Klinik Araştırmalara Devlet Desteği

Klinik araştırmaları devlet ya da özel sektör tarafından desteklenmektedir. Ne var ki kanserden korunma, görüntüleme yöntemleri ve tedavi karşılaştırmaları gibi önem arz eden araştırma çalışmaları özel sektör desteği azdır, çoğunlukla devlet desteği almaktadır.

Kanser araştırmalarına ve diğer araştırmalara verilen önem ülkenin gelişmişlik düzeyi ve değerleriyle de alakalıdır. İlerlemeyi hızlandırır, atılımların önünü açar, hayat kurtarır. Bilimin tüm alanına yatırım geleceği öngörmemizi sağlar. Belki de gelecekte kanser ve diğer yaşam süresini azaltan hastalıkların önüne geçebiliriz.

Tablo: 1 Kasım 2015-31 Ekim 2016 tarihleri arasında FDA onayı almış kanser ilaçları:

Yeni OnaylarHangi durumlarda?Onaylanma Tarihi
OsimertinibMetastaik EGFR T790M mutasyonu olan küçük hücre dışı akciğer kanseri / EGFR TKI terapisi sırasında veya sonrasında kötüleşme (progresyon) gösterenKasım 2015
DaratumumabDaha önce 3 basamak veya daha fazla seri tedavi almış Multiple myelom hastaları içinKasım 2015
IxazomibDaha önce en az 1 basamak tedavi almış Multiple myeloma tedavisinde, Lenalidornidin ve dexamethasone ile komibine olarakKasım 2015
NecitumumabMetastatik skuamöz (yassı) hücreli küçük hücre dışı akciğer kanseri tedavisinin ilk ayağında gemcitabine ve cisplatin ile kombine edilerek kullanılmaktaKasım 2015
Alectinibİlerlemekte olan metastatik, ALK pozitif küçük hücre dışı akciğer kanserinde / crizotinibin intoleransı olan durumlardaAralık 2015
Venetoclax17p delesyonu olan KLL (kronik lenfositer lösemi) hastalarında bir ya da birkaç tedaviden sonraNisan 2016
Cabozantinibİlerlemiş böbrek kanserinde öncül anti-anjiyogenik (yeni damar oluşumunu önleyici) tedaviden sonraNisan 2016
AtezolizumabLokal ilerlemiş ya da metastatik üroteliyal karsinomalarda platin içerikli kemoterapiden sonra ya da tedavi sırasında – veya neoadjuvant – adjuvant tedavinin 12 aylık bir süre içerisinde platin içerikli kemoterapi ile birlikte verilmektedir.Mayıs 2016

Tablo 2: Kasım 2015-31 Ekim 2016 tarihleri arasında FDA onayı almış kanser ilaçlar içinden, daha önce başka endikasyonlar için onayı olup, yeni kullanım alanı tanımlanan ilaçlar

Yeni KullanımlarHangi durumlarda?Onaylanma Tarihi
Trametinib ve DabrafenibBRAFV600E veya V600K mutasyonu tespit edilmiş metastatik melanoma (cilt kanseri)Kasım 2015
Nivolumabİlerlemiş böbrek kanserinde öncül anti-anjiyogenik tedaviden sonraKasım 2015
OfatumumabTekrarlayan ya da ilerleyen KLL hastalarında bir iki tedaviden sonra kısmi ya da tam cevap verilen durumlardan sonraOcak 2016
Eribulinİlk antrasiklin içeren tedaviden sonra metastatik LiposarkomalardaOcak 2016
PalbociclibHormon reseptör pozitif, HER2 negatif, ilerlemiş ve metastatik meme kanserli hastalarda, endokrin tedaviden sonra fulvestrant ile kombine şekildeŞubat 2016
ObinutuzumabFoliküler lenfoma tedavisi için, bendamustine ile kombineŞubat 2016
Everolimusİlerleyen, iyi diferansiye, fonksiyonsuz sindirim sitemi ya da akciğer kaynaklı nöroendokrin tümörlerŞubat 2016
CrizotinibROS1 pozitif, metastatik küçük hücre dışı akciğer kanserindeMart 2016
LenvatinibDaha önce anti-anjiojenik ilaç almış, ileri evre Böbrek kanserinde everolimus ile kombine olarakMayıs 2016
NivolumabTekrarlayan klasik Hodgkin Lendomalarda ya da otolog hematopoetik kök hücre transplantasyonu sonrası progresyon durumundaMayıs 2016
EGFR mutasyon test v2Küçük hücre dışı akciğer kanserinde erlotinib adlı ilacın uygunluğu için EGFR genindeki ekson 19 delesyonu veya ekson 21 substitüsyon mutasyonlarının tespiti içinHaziran 2016
PembrolizumabTekrarlayan veya metastatik skuamöz (yassı) baş ve boyun kanserlerinde platin içerikli kemoterapiden sonra ya da platin altında iken progresyon olursaAğustos 2016
AtezolizumabMetastaki küçük hücre dışı akciğer kanserinde platin içerikli kemoterapiden sonra ya da tedavi sırasında progresyon gelişmesi halindeEkim 2016

Sağlıklı ve mutlu kalın…

Kaynak:Harold J. Burstein, Lada Krilov, Jeanny B. Aragon-Ching et. al.,Clinical Cancer Advances 2017: Annual Report on Progress Against Cancer From the American Society of Clinical Oncology.

J Clin Oncol 35. 2017 by American Society of Clinical Oncology

Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Источник: https://www.drozdogan.com/2017-kanserde-yenilikler-raporu-2-hasta-merkezli-tedaviler-klinik-calismalar-yeni-ilaclar/

Katarakt Ameliyatlarında Son Teknoloji: FAKO’lu Katarakt Ameliyatı

Kataraktda Yenilikler

Katarakt ameliyatları FAKO ile artık kısa sürüyor, dikiş atılmıyor, daha hızlı iyileşiyor, görme daha net oluyor…

Doğduğumuz andan itibaren bir yaşam boyu ışığı, renkleri ve tüm varlıkları anlamlı kılan tek organ gözlerimizdir. İnsanoğlu olarak dünyayı tanırken en çok ona ihtiyaç duyar, hayatımızı devam ettirirken en çok onu kullanırız. Ancak bizler için bu kadar önemli olan gözlerimizi bazen de ihmal ederiz.

Günlük yaşamın hızlı, yıpratıcı ve acımasız temposu içinde gözlerimize gereken özeni göstermez, belki de göz sağlığımızı her an tehdit ederiz.
Göz sağlığımızı tehdit eden bir çok hastalık olduğu bilinir. Ancak bu hastalıklar içinde özellikle bir tanesi önem derecesi ve tedavisinde elde edilen başarılı sonuçlarla diğer hastalıklardan ayrılır.

Bu hastalık hemen hemen herkes tarafından bilinen katarakt’tır. Katarakt hakkındaki en çarpıcı gerçek, görme yeteneğinin giderek kaybedildiği ve tedavinin geciktirilmemesi gerektiğidir. Teknolojinin insan yaranına sunduğu geniş imkanlar sayesinde katarakt hastalığının tedavisinde gelinen başarılı nokta ise yüz güldürücüdür.

Özellikle FAKO tekniği olarak isimlendirilen, halk arasında ise lazerli ya da dikişsiz ameliyat olarak bilinen en son yöntem sayesinde artık katarakt ameliyatları korkulan bir ameliyat olmaktan çıkmıştır.

Katarakt nedir?

Katarakt göz merceğinin (lens) saydamlığını kaybetmesi ve kesifleşmesi sonucu oluşur.

Göz merceği renkli tabakanın arkasında yer alır ve gelen ışığın gözün sinir tabakası üzerindeki alıcı hücreler üzerinde odaklanmasını sağlar.

Lensin keşifleşmesi ve ışık geçirgenliğinin azalması sonucunda yani katarakt geliştiğinde alıcı hücrelere ışık ve görüntü yeteri kadar ulaşmayacak ve böylece görme azalacaktır.

Tedavi yöntemi nedir?

Kataraktın tek tedavi yöntemi ameliyattır. Ancak ne zaman ameliyat gereklidir sorusunun cevabı ameliyatta kullanılan tekniğe bağlıdır. Hastanemizde en son yöntem olan FAKO (fakoemülsifikasyon ) tekniği ile katarakt ameliyatları yapılmaktadır. Bu yöntemde ameliyat için kataraktın olgunlaşmasını beklemeye gerek olmadığından hasta uzun bir müddet az görerek yaşamak zorunda değildir.

FAKO (fakoemülsifikasyon) nasıl bir tekniktir?

FAKO’lu katarakt ameliyatında klasik cerrahideki gibi dikiş yoktur. Bu nedenle de, halk arasında lazerli ya da dikişsiz yöntem olarak bilinir.

Bu teknikte, göze 3 mm’den küçük bir kesiden girilir, lensin zarı yuvarlak olarak çıkarılır, katarakt yani keşifleşmiş göz merceği ultrason dalgaları veren bir cihaz ile sıvılaştırılarak emilir, yerine katlanabilir yeni göz merceği yerleştirilir.

Bu ameliyatta kullanılan mercekler dikişli katarakt ameliyatında kullanılan merceklerden farklıdır.

FAKO’lu katarakt ameliyatına hasta nasıl hazırlanır?

Hasta muayenesi ile aynı gün ameliyata alınıp, ameliyattan sonra hemen taburcu edilebilmektedir.

FAKO’lu katarakt ameliyatı olacak hasta, ameliyattan kısa bir süre önce Bazı damlalar ile gözüne ön hazırlık yapılır. Hasta daha sonra, ameliyathaneye alınır.

FAKO’lu katarakt ameliyatına giren hastanın ameliyatı 15-20 dakika sonra bitmiş olur. Hasta hemen taburcu edilir. Ameliyattan sonra da erken dönemde net görmeye başlar.

FAKO’lu kataraktın aşamaları

FAKO’lu katarakt cerrahisinde, özel durumlar dışında, genel veya lokal anestezi yoktur. Hasta ameliyata sadece gözü uyuşturan damlalar koyularak hazırlanır. 4-5 kez koyulan bu damlalardan sonra ameliyat başlayabilir.

  • 1. Aşama :
   Hastanın gözüne 4-5 kez yüzeyi uyuşturan damla koyulur. Gözün şeffaf kısmı olan kornea ile beyaz bölümünü oluşturan skleranın birleştiği bölge katarakt ameliyatında ilk kesinin yapıldığı yerdir. Yaklaşık 3 mm’lik özel bir kesi ile gözün içine ulaşılır. Bu kesi yerinden gözün içine göz dokularını koruma özelliğine sahip jöle kıvamında bir madde doldurulur. Bu madde gözün içinde emniyetli çalışma olanağı sağlar. Gözün renkli kısmı olan irisin arkasında gözün merceği (lensi) bulunur (kesifleşince katarakt diye adlandırılan doku). Katarakt bir zar içinde bulunur. Kistotom aleti yardımıyla kataraktın zarının ön yüzünde yuvarlak bir pencere açılır.
  • 2. Aşama :
   Ortasında pencere açılan bu zar kataraktın çekirdeği (nükleus) ve kabuğundan (korteks) sıvı kullanılarak ayrılır. Özel bir enjektör ile zarın yan yüzlerinden arkaya verilen sıvı zarı diğer bölümlerden ayırır. Böylece katarakt kendi zarının içinde serbest bir hale gelmiş olur./li>
  • 3. Aşama :
   Kataraktın temizlenme işlemi başlar. İşlem sırasında kısaca FAKO denilen bir alet kullanılır. Bu alet ultrasonik güç yani ses dalgası gücünü kullanır. 2.7 mm’lik çapı olan bu alet kataraktı hem parçalar, hem bu parçaları içine emer, hem de boşalan bölgeyi doğala yakın bir sıvı ile doldurur.
  • 4. Aşama :
   Sert kataraktlarda ikinci bir alet yardımıyla çekirdeği kırma işlemi yapılır. Sert katarakt daha küçük parçalara kırılarak daha kolay temizlenmesi sağlanmış olur.
  • 5. Aşama :
   Kataraktın büyük parçası olan çekirdek temizlendikten sonra korteksin temizlenmesi işlemi yapılır. Bu doku zarın iç yüzeyine yapışık olan bir tür iç kabuktur. Kataraktın doğal zarının boş temiz bir torba haline gelmesi sağlanmış olur.
  • 6. Aşama :
   Gözün içi katarakttan temizlenmiştir. Emniyetli bir çalışma için yeniden jöle madde ile doldurulur. Bu madde kataraktın boşalttığı zarının içini doldurur.
  • 7. Aşama :
   Sıra suni göz içi lensini, çıkarılmış olan doğal lensin (katarakt) yerine yerleştirmeye gelmiştir. Özel bir maddeden yapılmış olan bu suni lens yumuşak olduğu için katlanabilmektedir. Suni lens, özel sistemlerle katlanarak 3 mm olarak hazırlanmış olan kesiden gözün içine sokulur ve daha sonrada doğal lensin zarının içine yerleştirilir. Ameliyat dikiş atılmadan tamamlanır.

FAKO ile katarakt ameliyatı hastaya şu avantajları sunuyor:

15-20 dakika sürer, özel bir mikroskopla yapılır ve bu esnada hastalar herhangi bir şey hissetmez.3.5 mm gibi son derece küçük bir kesi aralığından yapılır, yani gözün bütünlüğü bozulmaz.Ameliyat sonrası görme klasik cerrahiye göre çok daha net olur.

Operasyon sonrası daha hızlı iyileşme sağlanır.

Источник: https://sagliktayenilikler.com/katarakt-ameliyatlarinda-son-teknoloji-fakolu-katarakt-ameliyati/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть