Kayak Tatilinde Nasıl Besleneceksiniz?

içerik

Kayak Nasıl Yapılır?

Kayak Tatilinde Nasıl Besleneceksiniz?

Kar kalınlıkları ve hava sıcaklıkları kayak için optimal düzeylere giderek yaklaşırken bir kayak tatili yapmak daha da cazip gelmeye başladı, değil mi? Pekiyi ya kayak yapmayı bilmiyorsanız ya da daha önce kayak tecrübeniz olmadıysa? Dert değil.

İlk kez kayak yapmak üzere tatile gidenlerin çok büyük bir kısmı da zaten bu dertten muzdarip. Eğer ayağınızı kayak takımına ilk defa atacaksanız ve kayak nasıl yapılır sorusunun cevabını öğrenmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz.

Kayak tatilinizi keyifli, eğlenceli ve eğitici hale getirecek kayak tüyo ve taktikleri kayak nasıl yapılır yazımızda sizleri bekliyor.

Başlamadan Önce: Olmazsa Olmaz Kayak Malzemeleri

Elbette kayak nasıl yapılır sorusunun cevabına derinlemesine inmeden önce kayağa başlamak için ihtiyacınız olan kayak malzemelerini öğrenmeniz ve temin etmeniz lazım. İlk etapta ihtiyacınız olan kayak ekipmanları aslında o kadar da yüklü bir listeden meydana gelmiyor.

Başlangıç seviyesine uygun, profesyonel olmayan bir kayak takımı, sizi soğuktan ve rüzgardan koruyacak bir çift kayak pantolonunun dahil olduğu kayak kıyafetleri, kayak yapmak için güneşli bir güne denk geldiyseniz sağlam bir kayak gözlüğü ve tercihen bir kayak kaskı, işinizi görecektir.

Elbette uzun süre kayak sporu ile uğraşmayı planlıyorsanız bu malzemeleri ilk kayak deneyiminizden önce satın almanızda fayda var; ancak henüz bu spora ne kadar ilgi duyduğunuzu ve ileride de yapmaya devam edeceğinizi henüz bilmiyorsanız, gideceğiniz kayak merkezlerinden de tüm bu ekipmanları kiralık olarak temin etmeniz mümkün. Bizden size naçizane bir tavsiye: Kiralık kayak takımları, binlerce farklı kişi tarafından kullanıldığı ve yıprandığı için güvenlik konusunda bazen soru işaretleri oluşturabiliyor, bu yüzden de kayak yapmaya giderken kendi takımlarınızı götürmek daha avantajlı olabiliyor.

Herkesin Aklındaki Soru: Kayak Nasıl Yapılır?

Kayak malzemesi seçimi ve temini konusunu da hallettikten sonra sıra en can alıcı sorunun cevabına geldi: Kayak nasıl yapılır? Kayak nedir nasıl yapılır sorusunun cevabı, aslında birden fazla ipucunda ve ufak taktiklerde saklı. Eğer siz de kayak tatiline gitmeden önce kayak nasıl yapılır hakkında ufak da olsa bilgi sahibi olmak istiyorsanız, bu tüyoları dikkate almanızı tavsiye ederiz:

Ders alın.

Elbette kayak nasıl yapılır sorusuna “Kayak dersi alın.” cevabını vermek en basit tavsiyeyi vermek gibi görünüyor, ancak kayak tatiliniz söz konusu olduğunda yapabileceğiniz belki de en mantıklı şeylerden bir tanesi bu.

Bembeyaz tepelerden aşağı çabasız, eforsuz şekilde süzülen, adeta o kayak merkezinde doğmuşçasına kayan tecrübeli kayakçılara bakıp kolay olduğu hissine kapılmanız an meselesi. Ne kendinize zarar vermek ne de tatilinizi riske atmak istemiyorsanız, en iyi istisnasız her kayak merkezinde bulabileceğiniz özel hocalardan ders almak.

“Özel ders” dediğimize bakmayın; bu dersler yalnızca 1-2 saat sürüyor ve bu süre zarfı içerisinde kayak sporu nasıl yapılır sorusuna dair bilmeniz gereken en önemli bilgileri kompakt bir biçimde edinmiş oluyorsunuz.

Ayaklarınıza bakmayın.

Kayak yaparken en çok zorlanacağınız kısım büyük bir ihtimalle bu olacak.

Daha önce kayak sporu yapmadıysanız kayak takımını giydikten sonra yüksek olasılıkla ayaklarınızda devasa büyüklükte metal plakaların varlığını fazlasıyla hissedecek ve birbirlerine çarpmamaları için sürekli olarak onlara bakmak isteyeceksiniz.

Ancak kayak esnasında ayaklarınıza ya da ayak uçlarınıza bakmak, denge kaybına uğramanıza sebep olan en temel faktör. Bununla birlikte aşağı baktığınız zaman önünüze bakamayacak ve kaza riskini iki katına çıkartmış olacaksınız.

Denge noktanızı bulun.

Kayak yapmanın temelinde kollar, bacaklar ve kayak seti arasındaki kusursuz dengeyi bulabilmek yatar.

Kayak takımınızı giydikten sonra kara çıktığınız ilk andan itibaren kayak ayakkabısı, kayakların kendisi, kollarınız ve vücudunuz arasındaki optimal dengeyi bulmak için kar üzerinde belirli bir süre geçirin. Gerekirse dengeyi sağlamak adına art arda tökezlemekten ya da düşmekten korkmayın.

Bol bol kayak videosu izleyin.

Kayak merkezine ulaştığınızda etrafınızda vızır vızır kayan deneyimli kayakçıları gördüğünüzde hevesiniz kırılabilir. Bununla birlikte birkaç tüyo kapmak adına onları izlemeye kalktığınızda hızlarına yetişemediğinizi de fark edebilirsiniz.

Bu yüzden kayak nasıl yapılır sorusuna cevap olacak en iyi pratik, bol bol kayak videosu izlemektir. Videoları izlerken kayanların diz açılarına, ayak yönlerine ve batonları tutuşuna özellikle dikkat edin.

Bir süre sonra kayak yapmak ile ilgili şu iki temel kuralı fark edeceksiniz: Hızlanmak için kayakları karşıya, yavaşlamak için ise yana doğru tutmak yeterli.

Kayarken kalabalık ve durağan insan gruplarından uzak durun.

Kaydığınız esnada sizin için en büyük tehyi oluşturan kitle aslında oradan oraya kayan ve sürekli hareket eden kayakçı kitlesi değil, aksine kayıyormuş gibi görünen ve olduğu yerde çakılı duran kitledir.

Kara yerleşmiş, çakılı kayakları hareket ettirmek, hali hazırda hareketli olan kayaklar ile manevra yapmaktan çok daha zordur, bu yüzden de sabit ve durağan insan grupları çarpışma konusunda daha büyük bir risk oluşturur.

Kendinizi tepeden aşağı bırakmadan önce yakın çevrenizde bu tür bir kitle olmamasına özen gösterin.

Kendinize güveniniz gelene kadar dik ve uzun tepelerden uzak durun.

Kayma hissine alışmanın en iyi yollarından bir tanesi, “pizza” hareketini denemektir. Kayak uçlarını birbirine yaklaştırın, dizlerinizi bükün ve üst vücudunuzu öne doğru eğin. Denge konusunda hiçbir sıkıntı yaşamayacağınız bu pozisyon, hem kayak takımınıza alışmanıza hem kayarken hız ayarı yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Daha az düşünün, daha çok hareket edin.

Kayak yapmanın fizikselden çok zihinsel bir aktivite olduğu gerçeği ile yüzleşin. Düşme, çarpma, denge kaybetme gibi riskleri ne kadar az düşünürseniz, önünüzdeki yola ve kayaklarınıza odaklanmanız o kadar kolaylaşır. Kayak nasıl yapılır sorusunun cevabını öğrenmenin en iyi yolu, kendinizi o kayak pistine atıp bol bol pratik yapmaktır.

Kayak tatiline çıkmadan önce vücudunuzu hazırlayın.

Binlerce lira harcadıktan, iş yerinden izin aldıktan ve onca yolu gittikten sonra kayak yapamayacak kadar hamlaşmış ve yorgun olmak istemezsiniz, değil mi? En azından kendinizde o kayak takımını giyip o tepeyi çıkacak kadar enerji bulabilmek için kayak tatili öncesi bir hafta kadar yediklerinize dikkat etmenizde ve kardiyo ağırlıklı, vücudunu forma sokacak miktarda egzersiz yapmanızda fayda var.

Önceki YazıMarakas YapımıSonraki YazıVize İstemeyen Ülkeler

Источник: https://blog.n11.com/spor-outdoor/kayak-nasil-yapilir

Kayak Yapmaya Nasıl Başlanır?

Kayak Tatilinde Nasıl Besleneceksiniz?

Yaz bitti. Okullar açıldı. Karalar bağlamak yerine, sömestre tatili planları yapmaya başlamalı. Günler koşturup gitmeden, kara kış gelmeden…

Kışın yapılacak en güzel tatil, kayak tatili bana kalırsa. Tropik bir ülkeye, kış güneşi görmek için kaçma planlarınız yoksa tabii.

Çocuklar kayağı küçük yaşlardan itibaren öğrenebilir

Kayak sporuyla biz Türkler son senelerde tanıştık. Çocukluktan kayağa başlamış kaç kişi vardır aramızda Bursalılar hariç? Eskiden bir tek Uludağ vardı; artık Türkiye’nin bir çok yerinde dünya standartlarında pistler mevcut. Küçücük çocuğun kayak ile ne işi var demeyin. Hamile kalan İsviçreli, ilk iş kayak okullarına çocuğunu yazdırır diye bir laf var Alp dağları ülkesinde.

Çocuklar ne zaman kayak yapmaya başlayabilir?

Öyle görünüyor ki çocuklar kendi başlarına sağlam bir şekilde yürümeye başladıkları zaman kaymaya da başlayabilirler, tabii amatörce.

Kayak derslerine 3 yaş civarındaki öğrencileri kabul ettikleri halde, çocukların kayma tekniğini öğrenmeleri 5 yaşlarında olurmuş; yani basit komutları anlayıp ona uygun davrandıkları zaman.

Snowtrax kayak merkezindeki eğitmene göre oyun oynayabilen ve yürüyebilen her çocuk kayak takımlarıyla, çocuklara ayrılan kayak pistinde oynayabilirmiş. Bunun için de en az 3 yaşında olmak yeterli.

Dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise, bünyeleri küçük olduğundan çocuklar çok çabuk ısı ve sıvı kaybederler. Fakat, oyun içinde bunu farkedemezler.

Zaten bu nedenle genelde restoran yakınlarında olur çocukların eğitildiği kayak pistleri. Sıcak bir mekana ve içeceğe kolay ve çabuk ulaşmaları açısından. Üstelik bir çok yarım gün kursta, atıştırma saati olur.

Tam günü kapsayan kurslara ise öğle yemeği de dahildir.

Kayağın eğlenceli oluşu çocukları cezbedebilir

Aileleri telaşlandıran bir nokta ‘Aman kolu, bacağı, kafası kırılmasın!’ Düşüp kalkmalar konusunda endişelenmeye hiç gerek yok. Çünkü çocukların zaten sürekli maruz kaldığı bir şey. Karda düşmenin henüz gelişmekte olan kemiklere ciddi bir sakıncası olmaz.

Düz zeminde kayarken, kilo olarak hafif olduklarından bacaklarına fazla yük binmez. En önemli nokta ise kaskın doğru takılması. Tabii çocuk giydirme işlemini derslerden önce aileler bizzat yaptıklarından, kaskın takılması görevi bize düşüyor.

Görevimizi iyi yaptığımız sürece çocuklar için endişelenmeye gerek yok.

Eğitmenler genelde çocukların anne veya babalarının kendilerini kenardan izlediğini gördüklerinde dikkatlerinin dağıldığını söylüyor. O nedenle aile fertlerine ders bitmeden 10-15 dakika önce ders pistinde olmalarını öneriyor. Böylece çocuklar, derste öğrendiklerini büyük bir zele ailelerine gösterme yarışına giriyor.

Çocuklar grup olarak mı yoksa bire bir mi ders görmeliler?

Kayakta, grup eğitimleri çocuklar için daha elverişlidir

Yine Snowtrax kayak merkezindeki eğitmene göre, ilkokul ve öncesi yaş grubu diğer çocuklarla iletişim kurmayı ve oynayarak öğrenmeyi tercih ettiğinden grup dersler tercih edilmeli. Üstelik grup dersler hem daha eğlenceli hem de daha çok aktivite içeriyor. Bir de çocuklarımız diğer çocuklarla tanışıp kaynaşıyorlar.

Kayak eğitmenleri, “Beş yaşından itibaren çocuklar telesiyej ve teleski kullanabilirler, komutları algılayıp ona uygun davranabilirler. Kar kürelemekten kayak yapmaya terfi ederler. Basit ve az eğimli kreş pistlerinden yeşil ve mavi pistlerde eğitime devam ederler.” diyor

Ben de geçen kış 3.5 yaşındaki oğlumu kayak eğitimi için yarım günlük bir kursa götürdüm. Hayatında ilk kez kar gördüğünden, kayaktan çok karları ellemek ilgisini çekti. Kayak takımları ile yürüme alıştırmasını beraber yaptık.

Yanında bizi istediğinden, ders ortamından ayrılamadık. Bu yüzden de sürekli “Yoruldum, istemiyorum, yapmayacağım, karnım acıktı” türü yakınmalarda bulundu. Yarım gün değil; ancak 1 saat pistte kalabildi.

Neyi farklı yapabilirdik diye düşündüğümde aklıma bunlar geldi:

– Karla tanışıp oynaması için gerekli zamanı ders öncesinde vermeliydim,
– Karnının tok olduğundan emin olmalıydım,
– Öğleden sonra yerine sabah saatlerindeki dersi seçmeliydim,
– Almanca ve İngilizce komutları anlayabilmesi için gerekli şartları sağlamalıydım,
– Onu eğitmenlere teslim ettikten sonra ders aldıkları pistten uzaklaşmalıydım.

Bu kış eğitmenin önerilerini ve kendimden tecrübe ettiklerimi uygulayacağım. Umuyorum daha iyi bir sonuç alırım.

Şubat tatili planları yapan çocuklu kış tatilcileri de bu değerlendirmelerimi göz önüne alırlar umarım. Çocuk dostu kayak merkezleri ve oteller için de blogumu ziyaret etmenizi öneririm.

Источник: https://www.uplifers.com/cocuklar-ne-zaman-kayak-yapabilirler/

Kayak Nasıl Yapılır? Yeni Başlayanlar İçin Kayak Rehberi

Kayak Tatilinde Nasıl Besleneceksiniz?

Kayak merkezleri açısından zengin bir ülke sayılırız. Uludağ, Palandöken, Kartepe, Ilgaz, Erciyes, Elmadağ… her kış binlerce kayak severi tesislerinde ağırlıyor.

Hem bacakları, hem kalçaları hem de karın kaslarını çalıştıran kayak denge, hız, kondisyon ile birlikte komple bir spordur.

Mutlak bir disiplin gerektiren kayağa başlamadan önce mutlaka bir eğitmenden duruş, dönüş, kayma, düşme gibi tüm ayrıntılar öğretilir ve uygulamalarla birlikte deneyime dönüşür.

Kayak sezonunun hızla devam ettiği bu günlerde sizin için bir kayak öğrenme rehberi hazırladık. Ayrıca daha önce sizler için hazırlamış olduğumuz Türkiye’deki bulunan 8 kayak merkezi ve Kayak sezonu ne zaman açılır? başlıklı yazılarımıza da göz atmanız fayda sağlayacaktır.

Kayak Yapmak Tehli mi?

Kayak dışarıdan tehli, cesaret isteyen bir spor gibi görünüyor olsa da “ayakta durabilen herkes kayak yapabilir” diyor kayak eğitmenleri. İlk önce kendinize güvenmeli ve vücudunuz üzerinde kontrol sahibi olmalısınız.

Bir kayak tesisine giderseniz size önce düzlük bir bölgede temel hareketleri, dengede durmayı, kayak kontrolünü öğretirler. Sonrasında dönüşlere geçiliyor. Ancak bunlardan sonra daha yüksek bir bölgeye çıkarak bir profesyonel ile birlikte kayıyorsunuz. Yani kayak dışarıdan görüldüğü kadar tehli bir spor değil.

Bu yöndeki endişelerinizi bir kenara bırakabilirsiniz, zira eğer düşecek olsanız dahi yanınızda sizi tutacak birisi oluyor. Eğer yanınızda kimse olmadığı bir anda düşerseniz panik yapmamalı, hareket etmemeli ve durana kadar beklemelisiniz.

Düşmenin ve kalkmanın tekniklerini öğrendikten sonra zaten düşmekten korkmayacaksınız ve bu süreç yaklaşık 10-15 gün sürer.

Kayak İçin Gerekli Kıyafetler Nelerdir?

Spor malzemeleri satan mağazalardaki havalandırmalı kıyafetler kayak için en uygun modellerdir. Spor mağazalarında kayak pantolonları 150-400, eldivenler 40-150, montlar 100-1500, gözlükler 50-120 lira arasında bir fiyata satın alabilirsiniz. Kayak yapmaya karar verdiğinizde hemen bunun için kıyafet ve ekipman satın almanıza gerek yoktur.

Eğer kısa bir kayak macerası için bu kadar harcama yapmak istemiyorum derseniz bütün bu malzemeleri bir haftalığına 200-250 lira gibi bir fiyata kiralayabilirsiniz. Kayak malzemelerinin temin edildiği bir haftalık konaklamalı kayak kursu fiyatları ise 1000 ile 2000 lira arasında değişiyor.

Ayrıca kayak yapma planınız var ise Biletall’ın hizmeti olan Biletall Shop’a da göz atmanızda fayda var.

Kayak Malzemeleri

Erkek, kadın ve çocuk olarak üç farklı tip kayak vardır ve kadınlar ve çocuklar için olan kayak malzemesi biraz daha hafif olur.

Kendinize en uyumlu kayak uzunluğunu belirlerken boy, kilo ve performans beklentisi gibi kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Uzun olan kayaklar hızlıyken dengeyi daha iyi sağlarken kısa kayaklar da dönüşleri daha çevik şekilde gerçekleştirir.

Eğer yeni başlıyorsanız omzunuza kadar; orta düzeyde bilgiye sahipseniz ayaktan burun seviyesine kadar olan bir kayak kullanabilirsiniz.

Kayak & Sağlık

Kayak yaparken sağlığınızı korumak da önemlidir. Yeterli su tükettiğinizden emin olun ve kaymadan önce 15 dakika ısınma hareketleri yapın. Nemlendirici ve güneş kremi ile güneş ya da kar gözlüğü kullanın.

Kaza anında size kolay ulaşılabilmesi için gereken teknik cihazları yanınızda bulundurun. Yorulduğunuzu hissettiğinizde kaymaya ara verin ve aç kalmayın, mutlaka günde 3000 kalori ihtiyacınızı karşılayın.

Kan şekeri düştüğünde denge problemleri yaşamanız olasıdır.

Kayak Nasıl Yapılır?

Kayak yaparken seviyenize göre bir pist seçmeli ve ilk zamanlarda ekiple hareket edin. Kayarken nizami ve dairesel dönüşler yapmaya dikkat edin ve hareketlerinizi dikkatli gerçekleştirin. Ani hareketler dengenizi kaybettirebilir. Dizlerinizi her zaman kıvrık durumda tutun ve düşerken de bu pozisyonu koruyun.

Düştüğünüz zaman tekrar ayağa kalkmak için çaba sarfetmeyin. Tamamen durana kadar yerde bekleyin. Yolunuzdaki kaya ve tümsek alanlara karşı dikkatli olun. Bilgisayarınıza yükleyeceğiniz kayak simülatörleri sayesinde kendinizi geliştirebilirsiniz.

Wii Konsol ve We Fit Plus size ekrandaki senaryoya göre yaptığınız hareketleri değerlendirerek size gerçeğe yakın bir kayak deneyimi sunar.

Unutmayın, her kayakçı etraftaki diğer insanları tehye düşürmeyecek ve onlara zarar vermeyecek biçimde hareket etmelidir. Herkes dışarıdan görülebilir ve takip edilebilir şekilde kaymalı ve hızını arazi durumu, kar, yoğunluk gibi etkenlere göre kendi tecrübeleriyle ayarlamalıdır.

Arkadan gelen kayakçı önde bulunanları risk altına almayacak şekilde iz seçimi yapmalıdır. Sağdan, soldan ya da yukarıdan istediğiniz şekilde önünüzdeki kayakçıyı geçebilirsiniz ancak geçiş yaparken kayakçıyla aranızda yeterli mesafe bıraktığınızdan emin olun. Durmanız gerekmedikçe pist üzerinde durmayın.

Düştüğünüz takdirde de bir an önce pisti terketmeye çalışmalısınız.

Kayağa Gitmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kayak sporunda diğerlerinden ayrı olarak rakıma bağlı riskler bulunur. Bu kalp ve nefes yetmezliğine sebep olabilir bu yüzden dolaşım sorunu olanların 2500 metrenin üzerine çıkması tavsiye edilmez. Bununla birlikte hamileliğin son üç ayındaysanız ya da astım ve bronşit gibi kronik üst solunum yolu hastalığınız varsa doktorunuza danışmadan kayağa gitmemelisiniz.

Ayrıca üzerinden Kadir Altı isimli kullanıcının paylaşmış olduğu Kayak Nasıl Yapılır videosunu, izlemeniz kayak öğrenmenize katkı sağlayabilir. Kayak hakkındaki daha fazla videolu bilgi için de buradan kanalını takip edebilirsiniz.

Источник: https://www.biletall.com/blog/kayak-nasil-yapilir-kayak-rehberi/

UCUZ KIŞ TATİLİ

Kayak Tatilinde Nasıl Besleneceksiniz?

Ucuz Kış Tatili Yapmanın Püf Noktaları? Ucuz Kış Tatili Nasıl Yapılır? hepsi ve fazlası yazımızın detaylarında.

Bu arada merhaba herkese, önümüz kış ve artık yaz tatilinde dolan enerjimiz, telefonumuzun şarjı gibi kademe kademe gidiyor. Yeniden şarj olmak ve üstümüzdeki bu kötü enerjiyi atabilmemiz için bence bir kış tatili şart.

Tabi kimimiz izin alamıyoruz, kimimiz para bulamıyoruz derken kış tatili gözümüzde büyüyüp gidiyor.

Çoğumuzda kış tatili, çok yüksek meblağlar,gereksiz harcama izlenimi oluşturuyor. Doğru bir Uludağ’a gitmek ciddi anlamda bütçeleri zorlayabilir. Ne yapalım kış tatili yapmayalım mı ? Yapalım tabi ki hemde en iyisinden . Hayat güzel ve yaşamak herkesin hakkıdır. Söylediklerime kulak verirseniz çok uygun bir kış tatili yapmanız içten bile değildir. Hadi başlayalım.

Kış Tatili İçin Gezilecek Yerlerin Önemi

İstanbul da kış tatili güzel bir seçenek olabilir.

Öncelikle gideceğimiz yerin çok önemi var. Ne kadar popülerite, o kadar fiyat demektir. Popülerite demek kalite veya mutlu olmak değildir. Bu düşünceyi aklınıza sokun . İlla Uludağ da kayak yapmak zorunda değiliz, kış tatili yapmamız için. Sizler için kış tatili için gezilecek alternatif yerleri yazacağım.

 • Zigana Geçidi/Gümüşhane
 • Ayder yaylası/Rize
 • Ilgaz Dağı/Kastamonu
 • Yedigöller/Bolu
 • Sümela Manastırı/Rize
 • Abant Gölü/Bolu
 • Sarıkamış Ormanlar/Kars,
 • Uzungöl/Trabzon

Kış Tatilinde Erken Rezervasyonun Önemi

Polonezköy de karlı bir günde huzur.

Erken rezervasyon yaptırmak kuşkusuz çat kapı gitmekten daha avantajlıdır. Çok da büyük bir avantaj beklemeyin, yaz tatilinde olduğu gibi, çünkü kış tatili biraz masraflı olduğundan ve otellerin çok kısa süreliğine açık kalmasından dolayı çok fazla indirim uygulayamıyorlar. Ama siz yinede erken rezervasyon yaptırın.

Bu dediğim olay kayak otelleri için geçerlidir. Diğer belirttiğim bölgelere rezervasyonuzu yaptırın. Hatta direk konaklama yapmak istediğiniz otelin rezervasyon birimi ile görüşün ve açık açık indirim talep edin. Emin olun bu isteğinizi geri çevirmeyeceklerdir. Nedeni ise kayak otelleri haricinde, diğer bölgelere talebin çok düşük olmasıdır.

Türkiye de Kışın Gidebileceğiniz Sıcak Tatil Bölgeleri

Polonezköy Ucuz Kış Tatili yapacağınız güzel yerlerden birisidir.

Arkadaşlar daha öncede belirttim; kış demek illa kayak veya kar demek değildir. Ruhumuz o kadar hassas ve narin ki ona yapabileceğiniz en ufak  yatırım bile onu mutlu edip rahatlatacaktır.

Bu düşünceleri unutalım kışında bir Antalya veya Ege yapılabilir. Nerelere gidilebilir derseniz ? Antalya Gezi Rehberi yazımızda Antalya’da kışında gidip kalabileceğiniz yerleri bulabilirsiniz. Veya Ege bölgesi tatil yerlerini de göz atmanızda fayda var.

Özellikle kış mevsiminde Akdeniz  veya Ege Bölgesine gidilemez anlayışımız var.

Akdeniz ve Ege ,  deniz ,güneş ve  kumdan ibaret değildir. O kadar çok gezip görülmesi gereken tarihi ve doğal oluşum var ki anlatmakla bitiremem. Buraları tercih etmeniz durumunda ciddi anlamda söylüyorum yazın kaldığınız fiyatın neredeyse üçte iki fiyatına kalırsınız.Bunun yanı sıra kalabalık olmayışından dolayı krallar gibi karşılanıp hizmet alabilirsiniz.

Somestr Tatilinden Uzak Durun

Ucuz Kış Tatili

Ucuz Kış Tatili yapabilmenizin en önemli püf noktalarından bir tanesi de tabi ki sömestr tatilidir. Sömestr tatiline kış tatilinizi denk getirmeyin. Nedeni ise arz-talep dengesi. Bu dönemde o kadar çok talep var ki otellere, fiyatlar da dolayısıyla iki katına çıkıyor.

Müsaitliğiniz var ise sömestr sonrası gidin. İzin olarak müsaitliğiniz yok ise çocuğunuz okula gidiyordur vb durumlar da talep edilen yerlerden uzak durun. Mesela Uludağ ,Abant, Yedigöller bölgesi gibi aşırı derecede yoğun ve bir o kadar da fiyatlar üst seviyede olur.

Kış Tatili ve Kayak

Ucuz Kış Tatili için kayak otellerine servet ödemeniz gerekmiyor.

Ucuz kış tatili ve kayak pek de kardeş bir ikili değil . Nedeni ise kayak ekipmanlarının ve kayak yapılacak zeminin çok karışık ve komp olmasıdır.

Buda demek oluyor ki çok pahalı. Kayak otellerinden uzak durursanız ucuz bir kış tatili geçirebilirsiniz.

Yok ben illa kayak yapmak istiyorum derseniz aşağıda Türkiye deki kayak pistlerini yine de sıralayacağım.

Burada da dikkat etmeniz gereken unsurlar söz konusu.

Bunlar gideceğiniz kayak pisti mesela Uludağ olsun İstanbul ve çevre illerden hatta son dönemler Arap turistlerin yoğun markajı altında bu fazla talep dolayısıyla fiyatlar almış başını gidiyor.

Ne yapıyoruz o zaman biz de Palandökene veya Sarıkamış kayak pistlerine yöneliyoruz. Ne demiştik talep ne kadar fazlaysa bir o kadar fiyat yükselir ve  hizmet işe düşer.

Türkiye de ki Kayak Merkezleri

Unutmadan İstanbul da yaşayanlar için hazırlamış olduğumuz İstanbul’a Yakın Kayak Merkezleri yazımız işinize yarayabilir.

Kış Tatili ve Bütçenin Önemi

Yazımız içinde kullandığımız çoğu görsel Polonezköy de yer alan Stellanın Yerinde çekilmiştir.Özellikle kar yağışlı günlerde çok güzel oluyor.

En önemli hususu en sonra bıraktım. Çünkü son giren son çıkar

Источник: https://gezelim.me/ucuz-kis-tatili-yapmanin-puf-noktalari/

Kartalkaya’da kayak tatili

Kayak Tatilinde Nasıl Besleneceksiniz?

Burçin Aybars

Kış turizminin en gözde tatil şekli kuşkusuz kayak tatilleridir. Ülkemiz insanının geçmiş yıllarda pek alışkın olmadığı fakat son dönemlerde gerek Kıbrıs’ın güneyi, gerekse Türkiye ve diğer ülkelerde tercih etmeye başladığı bu tatil-eğlence modelinden bahsetmek istiyorum.

Eşimin 18 yıllık kayak tecrübelerinden de istinaden benim geçen yıl ilk, eşimin de 15 yıldır hemen her sezon gittiği Kartalkaya Kayak Merkezi’ni bu yıl yine ziyaret ettik. Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Bolu’ya bağlı Kartalkaya Kayak Merkezi’nin 2.

042 metre yüksekliğindeki Grand Kartal Otel’de 6 günlük bir tatil yaptık. Ankara’ya 2 buçuk saat, İstanbul’a ise 3 saat mesafede olan bölgedeki otellerin haftasonları doluluk oranı yüzde 100’e ulaşıyor.

Kayakçıların uğrak merkezlerinden biri olan tesiste başta Türkiye olmak üzere Avrupalı turistleri de görmek mümkün.

KAYAK SPORUNA NASIL BAŞLANILIR?

Kayak ve snowboard doğru eğitimciler tarafından sporcuya temelden öğretilmesi gereken, doğru biçimde öğrenildiğinde ise güvenli ve eğlenceli bir spor dalıdırlar.

Kartalkaya Kayak Merkezi’nde toplam beş adet otel bulunuyor.

Her otel misafirlerinin doğru kayak eğitimlerini alabilmeleri için ülkenin en tecrübeli kayak ve snowboardcularını ekiplerine dahil edip saatlik kurslarla sporcu adaylarının yetişmelerini sağlıyor.

Geçtiğimiz yıl ilk kez eğitimini aldığım sporda eşimin yakın arkadaşları olan kayak eğitmenleri profesyonel denilebilecek şekilde güvenliği ön plana alarak sporu öğretiyorlar.

Titiz ve anlaşılabilir şekilde verilen eğitim, sporcu adayının endişelenmemesini sağlayarak daha rahat ve konforlu bir öğrenme süreci sağlıyor.

Özellikle kendilerini geliştirmek isteyen kayak tutkunlarının seçeceği oteli güvenilen hocalara göre yapmaları dikkatlerden kaçmıyor.

GİYSİ VE EKİPMAN…

Kayak ve snowboard sporlarında ekipman seçimi güvenlik ve konfor açısından çok önemli. Tesiste bulunan 15’e yakın kayak pisti kimi zaman dik yokuşlar ve kötü hava şartlarından dolayı kayakçıya zor anlar yaşatabiliyor. Bu yüzden tüm malzemelerin uzman kişiler tarafından seçilerek yeni kayakçının kullanımına sunulması şart koşuluyor.

Kayak sporundaki en önemli malzemeler kuşkusuz kayak ve ayakkabılarıdır. Dik pozisyonda tutulan kayakların, yerden sporcunun çene hizasına gelmesi malzemenin sporcuya uygun olduğunu gösteriyor. Kayağa monte edilecek ayakkabı da sporcunun ayak numarasına göre seçiliyor.

Oldukça ağır ve detaylı mekanizmaya sahip ayakkabıyı bir kişinin yardımı ile giymek hata payını azaltarak güvenliği artırıyor. Bu iki malzeme seçildikten sonra sıra güvenlik açısından en önemli noktaya geliyor. Sporcunun tecrübesi, boyu ve ağırlığına göre ayakkabı ve kayak arasında bağlantı hassas bir düzenek ile profesyonel bir teknisyen tarafından ayarlanıyor.

Burdaki esas amaç, bir kaza anında sporcunun sakatlanmaması için kayakların ayaktan ayrılabilmesi. Yeni başlayanlarda küçük kazalar olağan olduğu için bu ayar oldukça hassas bir konuma getiriliyor ki en yavaş bir düşme anında bile kayaklar ayaklardan ayrılıyor ve burkulma ve benzeri sorunlar yaşanmıyor.

Kayakların kiralanması ve tüm bu ayarlamaların yapılması otellerin kayak odalarındaki görevliler tarafından özenle yapılıp kayakçı adaylarına büyük kolaylıklar sağlanıyor.

Kayak donanımı açısından bir diğer konu ise giyim… En az kayaklar kadar önemli olan giyim konusunda yeni sporcu yine bir uzman tarafından yönlendirilmelidir. Hava şartları, esnek hareket edebilmek ve terlemeden sporu uygulamak giyim seçiminin en öndeki kriterlerini oluşturuyor.

Kayak giysileri tamamen termal özelliklerinde olmalı. Giysiler derken sadece mont ve pantolondan bahsetmiyorum tabii, doğru seçilen termal çorap, termal içlikler, boyunluk, kar maskesi, eldivenler ve kar gözlüğü bu sporun olmazsa olmazları.

Acemilik safhasını atlatmış olan kayakçılar kendi kıyafet ve ekipmanlarını satın almayı seçerken yeni başlayanlar tüm malzemeyi kiralamayı tercih ediyor. Nerdeyse her kayak otelinde tüm bu ekipmanları satan mağazalar bulmak mümkün.

Mağazalardaki deneyimli görevliler sizin için en iyi malzemeleri bulabilmenize yardımcı olmaktan çekinmiyor.

ŞİMDİ SIRA PİSTLERE ÇIKMAKTA!

Eğitimimizi aldık, ekipmanlarımız da tamam. Sabah odamızdan çıkıp asansörle kayak odasına indik. Orada bize ait dolaptan ekipmanlarımızı alıp hazırlığımıza başlıyoruz.

Her ihtimale karşı kayak hocamız otelin kayak odasından pistlere kadar bizi yakından gözlemleyerek eşlik ediyor. Otelden kayarak ayrıldıktan sonra telesiyeje binmek için sıraya giriyoruz.

Sıra gelince bize otel tarafından verilen ski-pass kartlarımızı turnikeye okutarak telesiyeje binip zirvenin yolunu tutuyoruz. Pistler tamamen otellerin ortak kullanım alanı olarak işletiliyor. Beş ayrı otelin iki ayrı pistler bölgesi var.

Bizim konakladığımız otele ait pist sayısı 15’i buluyor. Zorluk derecelerine göre pistler mavi pist (kolay), kırmızı pist (orta) ve siyah pist (zor) olarak kategorilere ayrılıyor.  Her pistin da ayrı bir özel isminin olması dikkatlerden kaçmıyor.

Telesiyejde dağın tepesine doğru ilerlerken Köroğlu Dağları’nın manzarası göz kamaştırıyor. Bir yandan esen soğuk rüzgarlar eşliğinde beyaza bürünmüş ağaçlar, kafelerden duyulan müzikler ve aşağıda kayak yapan insanları izlemek büyük keyif veriyor.

Kayak yapan insanlar arasında en ilginçleri 2-3 yaşlarında çocuklar… Kayak merağı olan aileler 2-3 yaşına gelmiş çocuklarına bu sporu öğretmek için büyük çaba sarfettiklerini görmek oldukça dikkatimi çekiyor.

Kayak hocaları da eğitim için en ideal yaşın 3 olduğunu, çocukların boy ve kilolarından dolayı büyüklere göre daha kolay öğrendiklerini söylüyorlar.

Telesiyejden inip bir başka tepenin yolunu tutuyoruz. Tabii o yükseklik ve yokuşun dikliği beni endişelendirse de hocamın öğrettiklerini uygulayınca güvenli bir şekilde karşı tepeye ulaşıyoruz. Ardından teleski denilen ters “T” harfine benzeyen araçlarla daha da yukarıya çıkıyoruz.

Bölgenin zirvesine geldik, 2.225 metrede hava daha soğuk ve oldukça rüzgarlı. Mavi pistte oluşumuz ve eğimin fazla olmaması beni biraz rahatlatıyor.

Pistte 2 yaşından 70’li yaşlara kadar kayakçılar var… Hava güzelse kimileri karlara yaslanıp manzaranın tadını çıkarırken kimi adrenalin tutkunları ise kendi hız denemelerini yapıyor.

Gün boyunca kayak yapmak, hele de tecrübemizin arttığını hissetmek keyfimizi yükseltiyor. Hava şartları da oldukça değişken… Kimi gün yoğun kar yağışı varken kimi gün de yağmur yağıp pistlerde kaymayı zorlaştırıyor.

Bu yılki tatilimizde fırtına ve yağmur iki günümüzü otelde geçirmemize neden oldu. Rüzgar en büyük problemlerden biri.

Tercih ettiğiniz giysilerinizi ‘ekonomik’ düşünerek ucuz kıyafet almışsanız kesinlikle soğuğun içinize işlediğini hissedebiliyorsunuz…

OTEL VE DİĞER HİZMETLERİ…

Tamamen kayakçıların konforu için düzenlenmiş otellerin hepsi bu spor için tam donanımlı.

Kartalkaya Bölgesi’nde ilk olarak 1978 yılında bir girişimci tarafından açılan Kartal Otel, kısa sürede kayakçıların gözde mekanı haline gelmiş… Ardından 4 otel daha inşa edilerek bölgeye ziyaretçi sayısı artırılmış.

Otellerde standart beş yıldızlı bir otelin verdiği hizmetlerin bir çoğu mevcut. Tatil paketleri genellikle herşey dahil şeklinde pazarlanıyor. Spa, vücut geliştirme, oyun salonları ziyaretçilerin özellikle akşamları ilgi odağı oluyor.

Kapalı yüzme havuzunda sıcak suda günün yorgunluğunu atarken camdan karlı dağ manzarasını izleyebiliyorsunuz. Otelin sunduğu lezzetler ise tartışılmaz. Şefleri ile ünlü Bolu mutfağının tatları günde üç öğün yemeğin yanında ara öğün, şarap, salep ve çorba saatleri gününüzü renklendiriyor.

Biraz adrenalin seviyorsanız, klişe tatil kavramlarından sıkılmışsanız kesinlikle bir kayak tatili planı yapmalısınız. Kayak görüldüğü kadar zor ve riskli bir spor değil, aksine sizin onu keşfetmenizi bekleyen herkesin yapabileceği bir spor dalı.

Bu haber toplam 1759 defa okunmuştur

Источник: http://www.yeniduzen.com/kartalkayada-kayak-tatili-100252h.htm

Kayağa Giderken Alınması Gerekenler | Kayak Kıyafetleri ve Ekipmanlar

Kayak Tatilinde Nasıl Besleneceksiniz?

Kayak tatiline giderken yanınıza neleri almanız gerektiğine karar veremiyorsanız hazırladığım bu liste ve kendi yorumlarımla yaptığım açıklamalar epey işinize yarayabilir! 🙂 İlk kez kayak yapacaksanız da, hangi kayak kıyafetlerini nereden almanız gerektiği ve kayak kıyafeti alışverişi yaparken dikkat edilecek noktalardan bahsettiğim şu yazıma da göz atabilirsiniz.

Kayak tatili için valiz hazırlarken öncelikle kaç gün kalacağınızı düşünmeniz, hava durumunu kontrol etmeniz ve kayak yapıp yapmayacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Kararınızın ardından kayak kıyafetleri, kayak takımları ve diğer malzemeleri alma veya kiralama aşamalarına geçebilirsiniz.

Eğer kayak yapacaksanız ihtiyacınız olan kayak kıyafeti ve ekipmanlar belli. Kayak takımı, kayak montu, kayak pantolonu, termal kıyafetler, içlik, birkaç aksesuar ve atkı-bere gibi koruyucular.

Kayak yapmaya giderken neler alınmalı sorusunun yanıtı, tek tek detaylarıyla birlikte aşağıdaki listede. Gideceğiniz bölgedeki kayak otelleri veya kayak tesislerinde eksiklerinizi tamamlama şansınız elbette olacaktır, fakat evden mümkün olduğunca iyi hazırlanmış bir kayak tatili valizi ile çıkmak da fena olmaz… İşte kar ve kayak tatili için bavulunuza koymanız gerekenler.

Kayak tatili kıyafet listesi

 1. Kayak kıyafeti – Yani kayak montu ve kayak pantolonundan oluşacak takım, kayağa giderken yanımıza almamız gerekenlerden elbette. Kayak kıyafetlerinin su geçirmeyen, orijinal olarak kayak sporu için üretilmiş olanlarından almanız şart. Normal montlar veya pantolonlar su geçirebilir, karın üstün oturduğunuzda ıslanmanıza veya çok üşümenize sebep olabilir.

  Bu yüzden içliğin, polar veya termal taytınızın üstüne giyeceğiniz bir kayak pantolonuna ve de yine poların üstüne giyeceğiniz bir kayak montuna ihtiyacınız var. Eğer hijyene önem veriyorsanız, kiralamak yerine bütçenize uygun bir kayak mont-pantolon takımı satın alabilirsiniz. Çünkü günlerce ve saatlerce üstünüzde olacak bir kıyafetten söz ediyoruz. Rahat etmeniz önemli.

  Kar kıyafetlerinizin üst katmanı sağlam olmalı…

  Kadınlar için şöyle şirin bir kayak mont ve pantolon takımı hoş olabilir. Pantolonda askı olmak zorunda değil. Salopet yerine, normal pantolon şeklinde olanlar da var. Kayak montu satın alırken daha sonra da giyebileceğiniz desenleri tercih etmenizi öneririm.

  Mesela üstünde kayak veya snowboard ile ilgili yazı baskısı olsaydı, gündelik hayatta kullanılamazdı bence…

 2. Kayak takımı satın almak veya kiralamak size kalmış. Bana göre bütçenize göre uygun olan bir kayak montu ve pantolonu alabilirsiniz, fakat kayak takımı için çabuk karar vermeyin. İlk seferde kayağınızı ve batonunuzu kiralayın. Kayak kıyafetini daha sonra da bir kış günü veya kış tatilinde kullanabilirsiniz. Kayak takımı ise bu sporu sevmezseniz, elinizde kalabilir. Kayak tesislerinin olduğu yerlerde onlarca kayak mağazası oluyor. Gittiğinizde hemen kiralayıp piste çıkabilirsiniz.
 3. Bol bol çorap. Çünkü dondurucu soğuğa rağmen ayaklarınız terleyecek, hem de çok.
 4. Kayak çorabı.  Normal çoraptan farklı bir şey bu. Çorabın üstüne giyeceğiniz ikinci bir kat olacak kayak çorabını da kesinlikle öneriyorum. Hiçbir şey almasanız da o kayak çoraplarından gidip alın. Hem kayağın içinde ayağınızın rahat basmasını sağlıyor, hem de gerektiği kadar ısıtıyor.
 5. Tekrardan hatırlatıyorum. Özellikle terleyeceğiniz için, pimpirikliyim diyorsanız her gün için en azından 1 veya 2 tane atlet/body götürmeniz şart.
 6. Kayak içliği. Yani kayak iç poları, kayak iç montu ve termal tayt veya termal pantolon gibi içinize giyebileceğiniz bir katman. Benim gibi çok üşüyenler için en alta atlet, bir üstüne penye uzun kollu bir body, onun üstüne termal bir iç montu/kazağı, onun da üstüne kayak montu. Yani bu durumda çok üşüyenler için 2. katmanı oluşturuyor kayak içliği ama fazla üşümüyorsanız sizin için atletin üstüne giyilebilecek bir parça da olabilir bu.
 7. Komik ama feci ısıtıyor. Hem ince olduğu için hareket kabiliyetinizi kısıtlamıyor. Termal içlik herkese lazım.

 8. Bir önceki maddede içliği özetle anlattım ama termal taytı yine de ayırmak ve detaylı anlatmak istedim. Kayak kıyafetini yumuşacık ve sıcacık hale getiren mucizevi katman, tabii ki termal kıyafetler… Kayağa giderken mutlaka satın almanız gereken parçalardan biri termal tayt. Eğer henüz edinmediyseniz, kışın şehir hayatında bile vazgeçemeyeceğiniz bir eşya olabilir. Çok üşüyenler ince pamuklu bir taytın üstüne bu termal taytı giyebilir. En üste de kayak pantolonu. Mis.
 9. Güneş kremi. Güneşten değil, soğuktan ve yansımadan korunmak için. En iyi güneş kremi seçimi yapmanın püf noktalarını anlattığımız En İyi Güneş Kremi Hangisi başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.
 10. Lipstick. Gündelik hayatta kullandığınız bir dudak nemlendirici veya güneş korumalı olanlarından tercih edebilirsiniz.
 11. Güneş gözlüğü bazı durumlarda gerekebilir. Yanınızda bulunsun. Eğer sporcuların taktığı gözlüklerden zamanında edindiyseniz, normal güneş gözlüğünden daha kullanışlı olacağı kesin.
 12. İnce bir boğazlık, şal veya ince bir atkı. Terletmeyecek ama koruyacak bir dokusu olmalı. Kar maskesini pek önermiyorum ama hava durumuna göre tercih de edilebilir.
 13. Su geçirmeyen eldiven. Hem ellerinizin üşümemesi için, hem de karla haşır neşir olacağınız için çok önemli. Düştüğünüzde, ayağa kalkarken yere tutunmanız gerekecek. Batonlarınızı zaten gün boyu elinizde taşımanız gerekecek. Elleri korumak önemli.
 14. Kayak aksesuarları. Mesela kayak gözlüğü… Bence kayak gözlüğü sadece hız yapanlar için değildir. Hız yapmayacağım gerek yok diye düşünmeyin. Hava kapalıysa, kar yağışı varsa gözünüze karın kaçmasını engellemek için kayak gözlüğü kullanmak isteyebilirsiniz. Fakat gidip de kayak gözlüğü satın almanız gerekmiyor. Gerekirse oradan kiralayabilirsiniz.
 15. Vücudu destekleyici malzemeler. Eğer vücudunuzun herhangi bir bölümünde hasar, önceden yaşadığınız bir rahatsızlık varsa o bölgeleri desteklemek isteyebilirsiniz. Beli, bacakları ve kolları özel olarak destekleyen ürünler var.
 16. Önlem için kask takmak da bir seçenek. Özellikle kayak yapacak çocuklar için daha fazla güvenlik önlemi almak isteyebilirsiniz.
 17. Son olarak kayak kıyafetleri kategorisinde yer alan kayak taytından bahsetmek istiyorum. Su geçirmeyen kayak taytı pek bulunmasa da, eğer denk gelirseniz kayak yaparken tayt giyme imkanınızda olur. Kayak taytı vücudunuza yapışacağı için herkes için rahat bir alternatif olur mu, bilmiyorum. Tercihim kayak pantolonu ve termal tayt.

  Kar botlarınızı sakın unutmayın…

  “Kayağa giderken nasıl giyinmeli” veya “kar tatiline giderken ne giymeli” gibi sorular bence en garip ve en sık sorulan sorulardan. Sonuçta yolculuk esnasında ne giydiğinizin fazla önemi olmayabilir.

  .. Ama yolun sonunda bembeyaz bir yere varacağınızı düşünerek giyinip çıkın derim. Kayak tatiline giderken, hangi şehirden yola çıktığınıza ve nasıl tesise ulaşacağınıza göre giyineceksiniz elbette.

  Daha arabadan çıkmadan, yolda giderken özellikle de dağa tırmanırken aracın içi gittikçe soğuyacak. Bembeyaz manzarayı izlerken üşümeniz olası. Arabadan ineceğiniz ilk an için kar botunuz ayağınızda, yolculuk boyunca üşümemek için de montunuz üstünüzde olsun.

  Kar tatiline giderken alınması gerekenlerin başında tabii ki kar botu geliyor, unutulmamalı… Kar botu olarak ugg tercih edebilirsiniz ama buzlanan yerlerde tabanının çok kaydığını söylememe gerek yoktur herhalde… Yalnız yola çıkarken heyecan yapıp kayak kıyafetlerinizi giyip gitmeyin… Onları, kayak tesisine vardığınızda giyebilirsiniz.

Kayağa giderken alınması gereken diğer eşyalar

 • Kıyafetlerin ve ekipmanların ardından, kayak tatiline giderken alınması gerekenlerden bana göre en önemlisi battaniye! Eğer arabayla seyahat ediyorsanız ve arabada yer sıkıntınız yoksa yanınıza ekstra battaniye alabilirsiniz. Hem normalden çok üşüyenler hem de pimpiriklilerin tercihi, evden getirdiği battaniyeye sarınıp oturmak veya uyumak olabilir.

 • Otelde akşamları ya erkenden sızacaksınız, ya da şömine başında geç saatlere kadar oturacaksınız. Eğer eller havaya modunda değilseniz, otelde sıkılmamak için yanınıza oyun kartları veya board game'ler alabilirsiniz. Kalabalık bir grupla gidiyorsanız akşamları telefona kilitlenmek yerine, oyun oynamak çok zeli olabilir.

  Yalnız kalacaksanız da okuyacak bir kitap, dinleyecek birkaç albüm bulundurun.

 • Otelinizin kapalı havuzu veya spa'sı olabilir. Eğer böyle imkanlar varsa yanınıza bikini/mayo almayı unutmayın. Belki kayak yapmak hoşunuza gitmez de, türk hamamında vakit geçirmek, biraz ısınmak istersiniz.

  Ayrıca Termal Otel'e Giderken Alınması Gerekenler listemize de bakabilirsiniz.

İLK KEZ Mİ KAYAĞA GİDİYORSUNUZ? BU YAZIYI OKUMADAN ZİRVEYE ÇIKMAYIN! 🙂

“Uludağ'a veya Kartepe'ye giderken yanımıza almamız gerekenler neler?” sorunuzu da cevapladığıma göre, artık veda edebilirim. Kayak tatiline çıkmadan önce “İlk Kez Kayak Yapacaklara Tavsiyeler | Kayak Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar” başlıklı yazıma mutlaka göz atın. Listede eksik kalan noktalar varsa yorum yazarak katkıda bulunabilirsiniz.

Şimdiden herkese iyi tatiller…

TÜRKİYE'DEKİ KAYAK MERKEZLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN! 

Göz atmak isteyebileceğiniz yazılar:

1- İlk Kez Kayak Yapacaklara Tavsiyeler

2- Avrupa'daki Kayak Merkezleri

3- Türkiye'deki Kayak Merkezleri

4- Tatilde Yanımıza Almamız Gereken 5 Hayati Eşya

Yeni yazılar, gezi ipuçları, yeni seyahatler ve dahası için hem Valizim'in Instagram hesabından hem de bireysel hesabımdan paylaşımlarda bulunuyorum. Dilerseniz aşağıdaki linklerden takip edebilir, bizimle iletişim halinde kalabilirsiniz! 🙂

Instagram Valizim: @valizim_com

Instagram Ecemhep: @ecemhep

: Valizim

Источник: https://valizim.com/yazi/kayaga-giderken-alinmasi-gerekenler-kayak-kiyafetleri-ve-ekipmanlar/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.