Kayak Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

içerik

Kayak Nasıl Yapılır? Yeni Başlayanlar İçin Kayak Rehberi

Kayak Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

Kayak merkezleri açısından zengin bir ülke sayılırız. Uludağ, Palandöken, Kartepe, Ilgaz, Erciyes, Elmadağ… her kış binlerce kayak severi tesislerinde ağırlıyor.

Hem bacakları, hem kalçaları hem de karın kaslarını çalıştıran kayak denge, hız, kondisyon ile birlikte komple bir spordur.

Mutlak bir disiplin gerektiren kayağa başlamadan önce mutlaka bir eğitmenden duruş, dönüş, kayma, düşme gibi tüm ayrıntılar öğretilir ve uygulamalarla birlikte deneyime dönüşür.

Kayak sezonunun hızla devam ettiği bu günlerde sizin için bir kayak öğrenme rehberi hazırladık. Ayrıca daha önce sizler için hazırlamış olduğumuz Türkiye’deki bulunan 8 kayak merkezi ve Kayak sezonu ne zaman açılır? başlıklı yazılarımıza da göz atmanız fayda sağlayacaktır.

Kayak Yapmak Tehli mi?

Kayak dışarıdan tehli, cesaret isteyen bir spor gibi görünüyor olsa da “ayakta durabilen herkes kayak yapabilir” diyor kayak eğitmenleri. İlk önce kendinize güvenmeli ve vücudunuz üzerinde kontrol sahibi olmalısınız.

Bir kayak tesisine giderseniz size önce düzlük bir bölgede temel hareketleri, dengede durmayı, kayak kontrolünü öğretirler. Sonrasında dönüşlere geçiliyor. Ancak bunlardan sonra daha yüksek bir bölgeye çıkarak bir profesyonel ile birlikte kayıyorsunuz. Yani kayak dışarıdan görüldüğü kadar tehli bir spor değil.

Bu yöndeki endişelerinizi bir kenara bırakabilirsiniz, zira eğer düşecek olsanız dahi yanınızda sizi tutacak birisi oluyor. Eğer yanınızda kimse olmadığı bir anda düşerseniz panik yapmamalı, hareket etmemeli ve durana kadar beklemelisiniz.

Düşmenin ve kalkmanın tekniklerini öğrendikten sonra zaten düşmekten korkmayacaksınız ve bu süreç yaklaşık 10-15 gün sürer.

Kayak İçin Gerekli Kıyafetler Nelerdir?

Spor malzemeleri satan mağazalardaki havalandırmalı kıyafetler kayak için en uygun modellerdir. Spor mağazalarında kayak pantolonları 150-400, eldivenler 40-150, montlar 100-1500, gözlükler 50-120 lira arasında bir fiyata satın alabilirsiniz. Kayak yapmaya karar verdiğinizde hemen bunun için kıyafet ve ekipman satın almanıza gerek yoktur.

Eğer kısa bir kayak macerası için bu kadar harcama yapmak istemiyorum derseniz bütün bu malzemeleri bir haftalığına 200-250 lira gibi bir fiyata kiralayabilirsiniz. Kayak malzemelerinin temin edildiği bir haftalık konaklamalı kayak kursu fiyatları ise 1000 ile 2000 lira arasında değişiyor.

Ayrıca kayak yapma planınız var ise Biletall’ın hizmeti olan Biletall Shop’a da göz atmanızda fayda var.

Kayak Malzemeleri

Erkek, kadın ve çocuk olarak üç farklı tip kayak vardır ve kadınlar ve çocuklar için olan kayak malzemesi biraz daha hafif olur.

Kendinize en uyumlu kayak uzunluğunu belirlerken boy, kilo ve performans beklentisi gibi kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Uzun olan kayaklar hızlıyken dengeyi daha iyi sağlarken kısa kayaklar da dönüşleri daha çevik şekilde gerçekleştirir.

Eğer yeni başlıyorsanız omzunuza kadar; orta düzeyde bilgiye sahipseniz ayaktan burun seviyesine kadar olan bir kayak kullanabilirsiniz.

Kayak & Sağlık

Kayak yaparken sağlığınızı korumak da önemlidir. Yeterli su tükettiğinizden emin olun ve kaymadan önce 15 dakika ısınma hareketleri yapın. Nemlendirici ve güneş kremi ile güneş ya da kar gözlüğü kullanın.

Kaza anında size kolay ulaşılabilmesi için gereken teknik cihazları yanınızda bulundurun. Yorulduğunuzu hissettiğinizde kaymaya ara verin ve aç kalmayın, mutlaka günde 3000 kalori ihtiyacınızı karşılayın.

Kan şekeri düştüğünde denge problemleri yaşamanız olasıdır.

Kayak Nasıl Yapılır?

Kayak yaparken seviyenize göre bir pist seçmeli ve ilk zamanlarda ekiple hareket edin. Kayarken nizami ve dairesel dönüşler yapmaya dikkat edin ve hareketlerinizi dikkatli gerçekleştirin. Ani hareketler dengenizi kaybettirebilir. Dizlerinizi her zaman kıvrık durumda tutun ve düşerken de bu pozisyonu koruyun.

Düştüğünüz zaman tekrar ayağa kalkmak için çaba sarfetmeyin. Tamamen durana kadar yerde bekleyin. Yolunuzdaki kaya ve tümsek alanlara karşı dikkatli olun. Bilgisayarınıza yükleyeceğiniz kayak simülatörleri sayesinde kendinizi geliştirebilirsiniz.

Wii Konsol ve We Fit Plus size ekrandaki senaryoya göre yaptığınız hareketleri değerlendirerek size gerçeğe yakın bir kayak deneyimi sunar.

Unutmayın, her kayakçı etraftaki diğer insanları tehye düşürmeyecek ve onlara zarar vermeyecek biçimde hareket etmelidir. Herkes dışarıdan görülebilir ve takip edilebilir şekilde kaymalı ve hızını arazi durumu, kar, yoğunluk gibi etkenlere göre kendi tecrübeleriyle ayarlamalıdır.

Arkadan gelen kayakçı önde bulunanları risk altına almayacak şekilde iz seçimi yapmalıdır. Sağdan, soldan ya da yukarıdan istediğiniz şekilde önünüzdeki kayakçıyı geçebilirsiniz ancak geçiş yaparken kayakçıyla aranızda yeterli mesafe bıraktığınızdan emin olun. Durmanız gerekmedikçe pist üzerinde durmayın.

Düştüğünüz takdirde de bir an önce pisti terketmeye çalışmalısınız.

Kayağa Gitmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kayak sporunda diğerlerinden ayrı olarak rakıma bağlı riskler bulunur. Bu kalp ve nefes yetmezliğine sebep olabilir bu yüzden dolaşım sorunu olanların 2500 metrenin üzerine çıkması tavsiye edilmez. Bununla birlikte hamileliğin son üç ayındaysanız ya da astım ve bronşit gibi kronik üst solunum yolu hastalığınız varsa doktorunuza danışmadan kayağa gitmemelisiniz.

Ayrıca üzerinden Kadir Altı isimli kullanıcının paylaşmış olduğu Kayak Nasıl Yapılır videosunu, izlemeniz kayak öğrenmenize katkı sağlayabilir. Kayak hakkındaki daha fazla videolu bilgi için de buradan kanalını takip edebilirsiniz.

Источник: https://www.biletall.com/blog/kayak-nasil-yapilir-kayak-rehberi/

Kayak yaparken nelere dikkat etmek gerektiğini biliyor musunuz?

Kayak Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

Efendim, bugün günlerden 14 Şubat, öncelikle tüm Ofix ekibi olarak Sevgililer Günü‘nüzü kutluyoruz.

Kış tatillerinin ayrılmaz bir parçası olan kayak sporu, gerekli önlemler alınmadığında birçok yaralanma ve sakatlanmaya yol açabiliyor. Kayak yapmak çok eğlenceli ve keyifli olsa da bazı konulara dikkat edilmediğinde büyük pişmanlıklara neden olabiliyor.

Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, kayak yaparken nelere dikkat etmek gerektiği konusunu ele alacağız.

Kayak malzemelerinizi doğru seçmelisiniz.

Kayak yapmak için her şeyden önce, doğru malzemeler seçmelisiniz. Kayak yaralanmalarının büyük bir bölümü düşme sonucunda oluşmakta. Uygun olmayan malzeme seçimi, kayak sırasında yaralanma riskini arttırıyor.

Kayak malzemeleri içinde en önemlileri kayak, buton, bağlama ve kasktır. Bu malzemeleri seçerken boyunuza, kilonuza ve kayak düzeyinize dikkat etmelisiniz. Bunların yanı sıra kayak eldiveni, kayak gözlüğü ve kar maskesini de ihmal etmemelisiniz.

Kıyafetleriniz ise rüzgarın şiddeti ve hava sıcaklığına uygun olmalı.

Doğru malzemeler seçerseniz kaza riskiniz azalır, kayak keyfiniz artar.

Kayağa yeni başlıyorsanız, yumuşak malzemeler seçmeniz daha doğru olacaktır. Çünkü bu malzemeler, düşük hızlı ve geniş yapılı oldukları için kaza ve yaralanma risklerini azaltmakta.

Malzeme seçimi konusunda herhangi bir tereddüt yaşıyorsanız, seçimi kayak eğitmeninize bırakabilirsiniz. Doğru kayma tekniklerini öğrenmeniz vakit alacağı için, bu gibi konularda aceleci olmamanızda büyük yarar var.

Ayrıca, kendinizi yorgun hissediyorsanız veya yeterince hazır değilseniz kalabalık ve zor parkurlarda kaymamalısınız.

Bağlamalarınız yeterince sıkı olmalı.

Kayak kazaları sırasında oluşan yaralanmaların en önemli nedenlerinden biri, bağlamaların yeterli sıkılıkta olmamasıdır. Kayakçının boyu, kilosu, kayak düzeyi ve kondisyonuna uygun olmayan bağlamalar, kaza risklerinin artmasına neden oluyor.

Daha önce bir başkasının kullandığı kayağı kullanacaksanız, kendiniz için gerekli ayarlamaları mutlaka yapmalısınız. Ayarsız bir şekilde başkasının kayağını kullanırsanız, kaza ve yaralanmalardan kendinizi koruyamazsınız. Bağlamanızın yeterince sıkı olması için yardım alabilirsiniz.

Bağlamanızı sıktığınızda ayaklarınızda ağrı oluşuyorsa, özel tabanlık veya yumuşatıcı pad kullanabilirsiniz.

Kayak eğitmeninizin tavsiye ve yönlendirmelerine uymalısınız.

Bu konuda ayrıca, kayak botlarınıza da dikkat etmelisiniz. Yere sağlam basmanızı sağlayan kayak botları, vücut hareketlerinizin hızlı ve doğru bir şekilde kayağa aktarılmasını ve dönüşlerin güvenli şekilde gerçekleşmesini olanaklı kılar. Kayak botlarınız ayağınıza tam oturmalı, yeterince sert ve yüksek konçlu olmalı.

Bu sayede kayak sırasında kondisyonunuzu istediğiniz düzeyde tutabilir, oluşabilecek ayak bileği sorunlarından kurtulabilirsiniz. Kayağa yeni başlayanlar için kadınlarda 60-70, erkeklerde ise 80-90 sertlik derecesi uygundur. Kayakta kendinizi geliştirdikçe sertlik derecesini arttırabilirsiniz.

Profesyonel kayakçılar sertlik derecesinde 140 gibi yüksek rakamlara çıkabilir.

Kayaktan önce ısınma hareketleri yapmalısınız.

Kayak sporunda hız, güç, dayanıklılık ve aerobik yetenek çok önemli. Kayak yapmadan önce ısınma hareketleri yaparsanız, bu nitelikleri daha kolay kazanabilirsiniz.

Vücudunuzu kayağa ne kadar iyi hazırlarsanız, kaza ve yaralanmalardan kendinizi o kadar iyi koruyabilir, kayak keyfinizi arttırabilirsiniz. Kayak yaparken kaslarınız, diziniz ve bel bölgeniz ani hareketlere cevap verebilir olmalı.

Bunu sağlamak için hangi ısınma hareketlerini yapmanız gerektiğini kayak eğitmeninizden alabilirsiniz.

Hızınızı kontrol altında tutmalısınız.

Hıza değil, doğru kayma tekniklerine odaklanmalısınız.

Kayak yapmak hem çok eğlenceli, hem de çok tehli olabiliyor. Kayak sırasında hız yapmayı veya birileriyle rekabeti esas alır ve kayma tekniklerinize dikkat etmezseniz kafa travmaları, kemik kırıkları, bağ zorlanmaları, diz ve diz kapağı çıkıkları gibi birçok sağlık sorununa maruz kalabilirsiniz.

Kontrolsüz şekilde hızınızı arttırırsanız, kayak pisti kurallarına uymanız zorlaşır ve kendinizin olduğu kadar başkalarının da hayatını riske atmış olursunuz. Özellikle de engebeli yerlerde ve zirveye yakın noktalarda hız yapmaktan kaçınmalı, doğru kayma tekniklerine odaklanmalısınız.

Ve kayak yaparken kaskınız ile kayak gözlüğünüzü kesinlikle çıkarmamalısınız.

Düşmekten korkmamalı, doğru düşme tekniklerini öğrenmelisiniz.

Düşme korkusunun yol açtığı sonuçlar bazı durumlarda düşmenin sonuçlarından daha kötü olabilmekte. Kayak eğitiminin en önemli kısımlarından birini oluşturan doğru düşme teknikleri hakkında öğrendiklerinizi uygulamaktan asla çekinmeyin.

Kayak yaparken düşmemek için dikkat etmeniz gereken en önemli konu vücut ağırlığınızı dengelemektir. Denge bozulmuşsa ve düşeceğinizi anladığınız anda, ağırlığınızı öne veya arkaya değil, vücudunuzun kullandığınız kısmına bırakmalısınız.

Doğru düşme teknikleri konusunda bilgi eksiğiniz olduğunu düşünüyorsanız, kayak eğitmeninizden bilgi alabilirsiniz.

Tüm okurlarımızın Sevgililer Günü kutlu olsun!

Источник: https://blog.ofix.com/kayak-yapmak/

Kayak yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

Kayak Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

Sömestr tatilini, çocuklar kadar, kış sporlarından keyif alan yetişkinler de iple çekiyor. Kısa bir süre bile olsa bunun için fırsatlar yaratılıyor.

Ancak kayak gibi yılın belirli zamanlarında yapılabilen spor faaliyetlerinde oluşabilecek kazaların önüne geçmek için vücudun önceden hazırlanması önem taşıyor. Acıbadem Ankara Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr.

Kadir Yavaşoğlu, özellikle amatörce bu sporla ilgilenenlere sakatlık ve yaralanmaların önüne geçebilmek için bazı önerilerde bulundu.

Kış aylarının beyaz örtüsü kar çocuk ya da yetişkin demeden herkesin yüzünü güldürüp mutlu ediyor. Hele bir de tatille birleşince… Sömestr tatilini de çocukları vesile eden yetişkinler için de kar tatili için güzel bir fırsat yaratıyor.

Ancak bu kısa dönemde tatilde eğlence amaçla kayak yapmak isteyenlerin olası spor yaralanmalarına karşı tedbirli olmaları gerekiyor. Profesyonel sporculardan farklı olarak amatör sporcuların genellikle piste hazırlıksız çıktıklarını belirten Yavaşoğlu, bu nedenle yaralanmalarla daha fazla karşılaştıklarını anlatıyor.

Bu nedenle her sporda olduğu gibi kayak sporunda da yaralanmaları engellemek için bazı konulara dikkat etmek gerektiğini söylüyor.

Kişisel ve çevresel faktörlere dikkat

Spor yaralanmalarında hem kişisel ve hem de çevresel faktörler etkili olabiliyor. Fiziksel eksiklikler, yorgunluk, aşırı yüklenme, anatomik sorunlar, psikolojik faktörler (riski kabullenme, aşırı istek), tam tedavi edilmemiş yaralanmalar, yaş, cinsiyet kişisel faktörler arasında yer alıyor.

Bununla birlikte kötü ve yetersiz spor tekniği, yetersiz ve kötü antrenman, kötü malzeme kullanımı, çevre, zemin, kurallara uymamaksa kazalarda etkili olabilecek çevresel faktörler arasında gösteriliyor. Kazalarda bu faktörler bazen tek başına, bazen de bir arada bulunuyor.

Dolayısıyla önlem alırken de bunlara dikkat etmek gerekiyor.

Isınmadan kayak yapmayın!

Ülkemizde, eğlence amaçlı yapılan sporlarda en büyük hatanın, hiçbir ön hazırlık yapılmaması ve gerekli tedbirlerin alınmaması olduğuna işaret eden doktor, “Bu nedenle yaralanmalar daha fazla oluyor ve ilk yardım ile sonraki tedavilerinde sorunlar yaşanabiliyor” diyor.

Ağır veya alışılmadık düzeyde aktivitelerden sonra saatler hatta gün boyu devam eden kas ağrılarıyla karşılaşılabiliyor. Bu durum herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden geçiyor.

Ancak birdenbire yaşanabilecek kas yırtılmalarında, kas bütünlüğü bozuluyor ve ileri derecede kanama, hematom, ağrı, kuvvet ve hareket kaybı ortaya çıkıyor. “

Kaza sırasında aksi ispat edilene kadar hastada omurga kırığı ve buna benzer yaralanmaların olduğunun düşünülmesi ve profesyonel ekip gelene kadar da hastanın yerinden kıpırdatılmaması son derece önem taşıyor. Dr.

Kadir Yavaşoğlu, “Kayağın eğlence olduğu kadar ciddi bir spor olduğu bilinciyle ısınma hareketleri yapılmalıdır.

İlk defa deneyeceklerle çocukların ise mümkünse profesyonel bir eğitmenden ders alarak başlamaları yarar sağlayacaktır” diyor.

Profesyonel yardım gelene kadar bekleyin

Düşme, çarpma gibi herhangi bir yaralanma durumunda profesyonel yardım gelene kadar yaralıya bilinçsiz müdahaleden kaçınılması gerektiğinin altını çizen Dr. Kadir Yavaşoğlu, en önemli kuralın sakatlanan bölgenin sabitlenmesi olduğunu anlatıyor.

Bunun dışında sakatlığın durumuna göre yapılabilecekleri şu şekilde sıralıyor: Ana tedavilerden birini oluşturan soğuk tedavisinde amaç kanamayı ve enflamasyonu kontrol altında tutabilmek oluyor. Soğuk tedavisinde yaralanmayı takiben başlanıp, sonraki ilk 48-72 saat içerisinde devam edilmesi gerekiyor.

Kas yırtığında ise, ilgili dokuyu zorlayıcı masaj ve sıcak benzeri uygulamalardan kaçınmak önem taşıyor. En yakın sağlık kuruluşu veya doktora başvurana kadar, soğuk uygulama gerekiyor.

Kayak yaparken yaralanmaları önlemek için dikkat edilmesi gerekenler

-Mümkün oluğunca kendi ekipmanlarınızı kullanın. Eğer kiralayacaksınız da mümkün olduğunca aynı ekipmanların kiralamaya dikkat edin.

-Kayak ekipmanlarınızı vücut ağırlığı ve tecrübe durumunuza göre seçmeye çalışın.

-Soğuktan korurken hareketinize engel olmayacak kıyafetler seçin.

-Alkol aldıktan sonra kayağa çıkmayın.

-Dizlerinizi bükük pozisyonda tutmaya çalışın.

-Birisini geçerken, tahmin edilmeyen hareketlere karşı, yeterli mesafe bırakın.

-Her türlü uyarı levhasını mutlaka dikkate alın.

-Düştükten sonra, kurtulmak için çaba göstermeyin.

Источник: https://www.yoldasin.com/kayak-yaparken-dikkat-edilmesi-gerekenler/

Kayak Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kayak Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

Kayak yapayım derken aman ha sakatlanmayın! Engebeli yerlerde ve zirveye yakın noktalarda yapılan kayak sporunda hız yapmaya bir alışırsanız yandınız! Kazalara ve sakatlıklara yol açmamak için dikkatli olmanız gereken konular var. Kayak yaparken dikkat edilmesi gerekenler ile tatilinizin kabusa dönüşmesini engelleyebilirsiniz.

Kayak yaparken ilk öğrenmeniz gereken; düşmekten korkmamak ve sağlıklı düşmeyi öğrenmektir. Nasıl düşmeniz gerektiğini bilirseniz yaralanmazsınız.

Birkaç derslik kayak eğitimi temel seviyede kaymanıza yeterli olacaktır. Aletleri nasıl tutmanız gerektiğinden dengede durabilmeye kadar işinize yarayacak konuları öğreneceksiniz.

Kaymaya başlamadan ve kayak yaparken dikkat edilecekler ise şunlar:

Kayak Aletlerinizi Dikkatli Seçin

Kayak yaparken dikkat edilecekler öncesinde malzeme seçimi önemlidir. Bağlama, kayak, buton en önemli malzemelerdir. Bu malzemeleri alırken özel yapılmış gor – teks kumaşlı kıyafetleri tercih etmelisiniz. Hassas ciltliler eldiven ve kar maskesi takabilirler. Kayak ekipmanlarınızı vücut ağırlığınıza göre seçmelisiniz.

İlk Başlayanlar İçin Kayak Seçimi Önemli

İlk kez kayacaksanız yumuşak malzemeli ürünleri seçmelisiniz. Düşük hızlı ve geniş yapılı olmaları bu kayak çeşitlerini ideal kılar. Kayak nasıl yapılır diye merak edenler ilk olarak malzeme bilgisi edinmeliler. O kadar zamanım yok diyenler ise tercihi kayak eğitmenlerine bırakmalılar.

Ayakkabınız Dengenizdir

Ayakkabılarınız ayağınıza tam oturmazsa sakatlanma problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Yere sağlam basmak ve rahat kaymak için ayakkabının ayağa tam oturması gerekir. Böylece dönüşleri güvenli yaparsınız.

Kayak Kıyafetleriniz Sizi Korumalı

Üşütmenize engel olacak ve sizi koruyacak özel kıyafetler seçmelisiniz. Rüzgarın şiddeti ve havanın soğukluğu kayak yaparken hastalanmanıza neden olabilir.

Vücut Ağırlığınızı Dengeleyin

Kayak yapan kişi vücut ağırlığını dengeleyerek düşme tehsini azaltmalıdır. Eğer düşme gerçekleşiyorsa öne ya da arkaya değil, kendini vücudunun hangi tarafını kullanıyorsa kendini o yöne doğru bırakmalıdır.

Gözlük Takmayı Unutmayın!

Gözlük kayak sırasında takılan bir aksesuar olarak düşünülse de aslında göz sağlığını koruyan en önemli öğedir. Beyaz karların üzerinden yansıyan güneş ışığı kişinin gözüne büyük zarar verebilir. Fiber camlardan yapılan gözlükleri kullanmanız gerekir.

Telesiyejlere Zamanında Binin

Kazaların çoğu telesiyejlere yanlış zamanlarda binilmesinden dolayı olmaktadır. İnişlerde yapılan dikkatsizlikler de düşmeye sebep olur. Kayak yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında telesiyejlere iniş ve binişlerin önemi büyüktür. Kayakçıların telesiyej kullanımında uyarıları dikkate almaları gerekir.

Isınma Egzersizlerini Atlamayın!

Kayak yaparken dikkat edilecekler arasında kayağa hazırlanmak da büyük öneme sahiptir. Isınma egzersizleri yapmalı ve kaymaya hazırlanmalısınız. Kaslarınızı önceden çalıştırmazsanız ani hareketlerde büyük yaralanmalarla karşılaşabilirsiniz.

Yediklerinize Dikkat Edin

Kayak yapmadan önce etli ve yağlı besinler tüketmemelisiniz. Meyve yemeniz en mantıklısı. Bol bol su içmelisiniz. Ağız ve boğaz kuruluğunu engellemek için burnunuzdan nefes almalısınız. Kayak yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında olan beslenme konusunda sağlıklı önerileri eğitmenlerinizden alabilirsiniz.

Koruyucu Bilekliklerinizi ve Kaskınızı Çıkarmayın

Güvenliğiniz için hem kayarken hem de kayak sonrasında kask ve bilekliklerinizi çıkarmayın. Pistlerde bulunduğunuz süre zarfında her zaman teh arz eden bir olayla karşılaşabilirsiniz. Çocuklarınızın da kasksız kayak yapmasına izin vermeyin.

Uyarı Levhalarını Dikkate Alın

Kayak yaparken dikkat edilecekler arasında yönlendirme ve uyarılar da yer alır. Pistlerdeki levhaların üzerindeki uyarılara dikkat edin ve rotanızı uyarılara göre belirleyin.

Diğer Kayakçıları Tehye Sokacak Hareketler Yapmayın

Kurallara uyarak kaymaya özen gösterin. Diğer kayakçıların hareketlerine engel olduğunuz taktirde zincirleme kazalara sebebiyet verebilirsiniz. Bu nedenle kayak nasıl yapılır, iyi öğrenmelisiniz.

Yorgun Hissettiğinizde Mutlaka Mola Verin

Kendinizi çok yormamanız önemli olan. Kaslarınızı aşırı zorlarsanız tatil boyu ağrılarınız olabilir. Kayak yaparken dinç olmaya dikkat edin.

Hamile İseniz Kayak Yapmadan Önce Doktorunuzla Görüşün

Hamilelerin kış sporlarını yapması teh arz edebilir. Bu nedenle doktorlarından onay almalarında fayda var. Hamilelik döneminde kayak yapmak düşme ve yaralanma istenmeyen sonuçlarla karşılaşmaya neden olabilir.

Yaralanmalarda Mutlaka Doktora Gidin

Kayak yaparken oluşan herhangi bir aksilik ve yaralanmalarda mutlaka pistte bulunan sağlık birimlerinden ve otelinizdeki doktorlardan yardım istemelisiniz. Kayak yaparken dikkat edilecekler arasında en önemlilerden biri de erken müdahaledir.

Kayak Boyunuzu Doğru Seçin, Kazaların Önüne Geçin!

Kayağınızı yanlış seçtiğinizde yukarıda saydığımız hususlara ne kadar dikkat ederseniz edin sakatlanmaların önüne geçemezsiniz. Bu sebeple kayaklarınız sizin ağırlığınıza ve fiziksel yeteneklerinize göre çok sert olmamalıdır. Eğer mümkünse kayağınızı test ederek almalısınız.

Hangi kayak boyunun sizin için uygun olduğu ise yapacağınız spor dalına ve hızınıza göre değişir. Çok hız yapacaksanız daha uzun kayaklar kullanmanız gerekir. Uzun bir kayak daha fazla denge sağlar ve kenarları daha iyi kavrar.

Slalom kayağını tercih edebilirsiniz. Boyunuzdan 10-15 cm uzun olan kayakları kullanabilirsiniz. Kısmen daha yavaş hızlarda kaymak ve dönüşlere kolayca alışmak için, kendi boyunuz ile aynı ölçüde olmasına dikkat edin.

Источник: https://www.uludagotel.com.tr/kayak-yaparken-dikkat-edilmesi-gerekenler/

Kış ve kayak sporu yapanların dikkat etmesi gereken konular

Kayak Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

Kayağın özellikle kaslara büyük efor sarf ettiren bir spor olduğunun altını çizen Prof. Dr. Mehmet Binnet, “Kayağa gitmeden ortalama altı hafta önce azar azar birtakım egzersizler yapmak gerekiyor. Germe hareketleriyle adaleleri uzatarak esnekliğini artırmak da önem taşıyor.

Kayak sırasında ayak bileği ve diz zorlanıyor, hafif ağırlıkla çalışarak bu bölgeleri güçlendirmek gerekiyor. Ayrıca kilo kontrolüne dikkat edilmeli. İş yerinde ayaklarının altına stres topu ya da yün yumağı koyup, gaza basar gibi basit hareketler yapmak bile işe yarayabiliyor” diyor.

Bunların yanı sıra düzenli yürüyüş ile rampa veya merdiven iniş çıkışı yapmak da fayda sağlayabiliyor.

Konsantrasyonunuzu ve kas gücünüzü artırın

Kayak sırasında başta konsantrasyon olmak üzere hız, vücudun şekli ve dengesi önemli rol oynuyor. Özellikle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı o anki konsantrasyonu bozmamak gerekiyor. Ayrıca kas gücünün önemine de dikkat çeken Prof.

Dr. Mehmet Binnet, “Vücudumuzun yaptığı her hareket zincirleme gerçekleşiyor. Yürürken farkında olmasak da başımızı ve kollarımızı sallıyoruz. Omurgamız sağa-sola dönüyor, pelvis yukarı-aşağı hareket ediyor. Tüm bunlar yürüyüşü tamamlıyor.

Diyabet hastalarının kışın dikkat etmesi gerekenler ve faydalı öneriler!

Örneğin bir kişi kolu sakatlandığında ve alçıya alındığında sürekli düşme korkusu yaşıyor. Çünkü kolunu sallayamamak o kişinin yürüyüşünü bozuyor. Dolayısıyla kayak yaparken sadece bacak kasları değil, vücudumuzdaki pek çok kasın güçlü olması önem taşıyor. Bu sebeple ısınma ve esneme hareketleriyle başlamak, daha rahat ve sorunsuz kayak yapma olanağı sağlıyor” diyor.

Ağrıları önemseyin

Kayak sporu için belirlenmiş tıbbi bir zaman kısıtlaması olmamakla birlikte, limitleri vücudun verdiği ağrı sinyalleri belirliyor. Kayak sırasında kasların yorulduğu ve güçsüz düştüğü bu şekilde anlaşılıyor.

Böyle durumlarda ağrıyan kasları çok zorlamamak ve ara vermek, kayağı günden güne kademeli olarak artırmak gerekiyor. Bazen hafif ağrıyla hissedilen bir hasarın önemsenmediğinde şiddetleneceğini unutmamak, vücudu dinleyip hasar gören bölgeyi zorlamamak önem taşıyor.

Ağrıyı dindirmek ve ödemi atmak için en iyi yöntem ise buz kompresi oluyor.

Yaralanma riskini artıran bir başka etkenin de kullanılan kayak malzemeleri olduğunu belirten Prof. Dr. Binnet, “Pek çok kişi kayak ekipmanını kayak merkezlerinden kiralıyor.

Oysa malzemeler her insanın boyuna, cinsiyetine, kilosuna, kas gücüne göre tasnif ediliyor ve bu gruplamaları basitleştirmek için birtakım logaritmik tablolar yapılıyor.

Örneğin bu tablolarda; 80 kilo ağırlığında,1,80 m boyunda, baldır çevresi 40 cm olan bir erkeğin kayağının boyu, kayak ayakkabısıyla kayak arasındaki bağlantıyı sağlayan mekanizmanın emniyet vidasının ne kadar sıkılı olacağı belirtiliyor.

Hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken önemli konular ve uyarılar

Ancak bazı kayak merkezlerinde kiloya, kas durumuna bakılmadan göz kararı ekipman veriliyor. O zaman da örneğin kayağın açılması gereken yerlerde kayak açılmıyor ve yaralanmalar gerçekleşiyor. Uzmanlar bu yüzden kişinin kendi malzemesini kullanmasının önemli olduğunu vurguluyor” diyor.

Kayak yaparken yaşanan yaralanmaların pek çoğunun kasların en çok yorulduğu zaman olan öğleden sonraki saatlerde yaşanıyor. Kayakta en çok eklemler risk altında oluyor. Çünkü kayarken dizler bükülü bir pozisyonda duruyor, eklemler de o pozisyonda yük alıyor. En sık dizlerde yaşanan hasarlara, kaval kemiği kırıklarına ve bilek yaralanmalarına rastlanılıyor.

Kayak sırasında düşüldüğü an bir avuç kar alıp pantolonun üzerine koyarak buz kompresi yapmak gerekiyor. Eğer ayağa kalkılabilecek gibiyse ve ağrı az da olsa devam ediyorsa saatte 15 dakikalık periyotlarla kar ya da soğuk jeli havluya sarıp kompres yapmak faydalı oluyor. Fakat ayağa kalkmayı engelleyecek kadar güçlü bir ağrı varsa doktora başvurmak gerekiyor.

40 yaşından sonra ilk kez kayak yapacaklar dikkat!

Bu sporla ilgili eğitimi olmayan, 40 yaşından sonra ilk kez kayağa başlayacakların çok dikkatli olması gerekiyor. Dizle ilgili şikayetleri olanların da kayak öncesinde bir uzmanla görüşüp, olası yaralanma risklerine karşı dizlik takması tavsiye ediliyor.

Çocuklar içinse kayağa başlamanın belirli bir yaşı olmamakla birlikte, yürümeye başladığı zaman dahi kayak yapmaları mümkün oluyor. Bu sporda oldukça fazla enerji harcanıyor. Kayak sırasında terlemek ise vücutta su kaybına neden oluyor.

Bu nedenle rutin beslenmenin yanı sıra sıvı tüketimini artırmak, gün boyu bol su içmek gerekiyor.

Doğru egzersizle, kayağı keyfe dönüştürün

Prof. Dr. Mehmet Binnet, kayaktan altı hafta önce başlanıp yapılabilecek egzersizleri ve spordan hemen önce tekrarlanacak ısınma hareketlerini şöyle anlatıyor:

1- Dizinizin altına bir havluyu rulo olacak şekilde koyup oturun. Havluyu bastırıp, dizinizi gererek bacağınızı düzleştirin. Bu pozisyonu 5 saniye koruyun ve yavaşça başlangıç pozisyonuna dönüp gevşeyin. Hareketi günde bir kez, 15 tekrarla yapın. Kaslarınız hazır olduktan sonra ayak bileğinize yarım kilodan başlayarak ağırlık koyabilirsiniz.

Anne adayının dikkat etmesi gereken 10 altın kural!

2- Gövdenizi dirseklerinizle destekleyerek uzanın. Bir bacağınızı düz, diğer bacağınızı dizden büküp, ayak tabanı yerde olacak şekilde tutun. Düz duran bacağın uyluk kaslarını kasıp yavaşça yerden 15-25 cm kadar kaldırın. Bu pozisyonda 5 saniye tutup gevşeyin ve diğer bacağa geçin. Günde bir kez 15-20 tekrarla yapın.

3- Her iki bacağınızı düz uzatarak oturun ve dizlerin arasına yastık koyun. Dizlerinizi bükmeden yastığı sıkıştırın. 5 saniye tutun ve gevşeyin. Günde bir kez 10 tekrarla yapın.

4- Yüksek bir sandalyeye diziniz 90 derece bükülü halde oturun. Ayak bileğinize bir kilo ağırlık bağlayın. Bacağınızı diziniz düz olana kadar kaldırın. 5 saniye bekleyip indirin. Günde bir kez 15 tekrarla yapın.

5- Sırtınızı duvara dönüp ayaklarınızı duvardan 30 cm ileriye koyun ve omuz genişliğinde açın. Belinizi düz olacak şekilde duvara yaslayın ve kalçanızı aşağı doğru kaydırın. Dizleriniz 90 derece olunca durun. Bu pozisyonda 5 saniye kalıp, başlangıç pozisyona dönün. Günde bir kez 10 tekrarla yapın.

Isınma hareketleri:

1- Sırtüstü yatın ve bir bacağınız bükülü dururken, diğer bacağınızı bir çarşaf yardımıyla yerden kaldırın ve hamstring kaslarınızı gererek uyluk arkasında gerilme hissedin. Pozisyonu 20-30 saniye koruyun. Günde bir kez 5-6 tekrarla yapın.

2- Dizlerinizin arasına yastık koyup, yüksek bir sandalyeye diziniz 90 derece bükülü olacak şekilde oturun. Yastığı dizlerinizin arasında 5 saniye sıkıştırıp gevşetin. Günde bir kez 5-6 tekrarla yapın.

3- Duvara tutunun, bir dizinizi bükün ve elinizin yardımıyla topuğunuzu kalçaya doğru çekin. Uyluk önündeki gerilmeyi hissedin ve bu pozisyonu 5 saniye koruyup, diğer diziniz için de aynı işlemi uygulayın. Günde bir kez 5-6 tekrarla yapın.

Sporcular ve yoğun egzersiz yapanlar nasıl beslenmeli?

Acıbadem Ankara Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Binnet

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/kayak-sporu-yapanlarin-dikkat-etmesi-gerekenler/

Kayak Nasıl Yapılır?

Kayak Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

Kar kalınlıkları ve hava sıcaklıkları kayak için optimal düzeylere giderek yaklaşırken bir kayak tatili yapmak daha da cazip gelmeye başladı, değil mi? Pekiyi ya kayak yapmayı bilmiyorsanız ya da daha önce kayak tecrübeniz olmadıysa? Dert değil.

İlk kez kayak yapmak üzere tatile gidenlerin çok büyük bir kısmı da zaten bu dertten muzdarip. Eğer ayağınızı kayak takımına ilk defa atacaksanız ve kayak nasıl yapılır sorusunun cevabını öğrenmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz.

Kayak tatilinizi keyifli, eğlenceli ve eğitici hale getirecek kayak tüyo ve taktikleri kayak nasıl yapılır yazımızda sizleri bekliyor.

Başlamadan Önce: Olmazsa Olmaz Kayak Malzemeleri

Elbette kayak nasıl yapılır sorusunun cevabına derinlemesine inmeden önce kayağa başlamak için ihtiyacınız olan kayak malzemelerini öğrenmeniz ve temin etmeniz lazım. İlk etapta ihtiyacınız olan kayak ekipmanları aslında o kadar da yüklü bir listeden meydana gelmiyor.

Başlangıç seviyesine uygun, profesyonel olmayan bir kayak takımı, sizi soğuktan ve rüzgardan koruyacak bir çift kayak pantolonunun dahil olduğu kayak kıyafetleri, kayak yapmak için güneşli bir güne denk geldiyseniz sağlam bir kayak gözlüğü ve tercihen bir kayak kaskı, işinizi görecektir.

Elbette uzun süre kayak sporu ile uğraşmayı planlıyorsanız bu malzemeleri ilk kayak deneyiminizden önce satın almanızda fayda var; ancak henüz bu spora ne kadar ilgi duyduğunuzu ve ileride de yapmaya devam edeceğinizi henüz bilmiyorsanız, gideceğiniz kayak merkezlerinden de tüm bu ekipmanları kiralık olarak temin etmeniz mümkün. Bizden size naçizane bir tavsiye: Kiralık kayak takımları, binlerce farklı kişi tarafından kullanıldığı ve yıprandığı için güvenlik konusunda bazen soru işaretleri oluşturabiliyor, bu yüzden de kayak yapmaya giderken kendi takımlarınızı götürmek daha avantajlı olabiliyor.

Herkesin Aklındaki Soru: Kayak Nasıl Yapılır?

Kayak malzemesi seçimi ve temini konusunu da hallettikten sonra sıra en can alıcı sorunun cevabına geldi: Kayak nasıl yapılır? Kayak nedir nasıl yapılır sorusunun cevabı, aslında birden fazla ipucunda ve ufak taktiklerde saklı. Eğer siz de kayak tatiline gitmeden önce kayak nasıl yapılır hakkında ufak da olsa bilgi sahibi olmak istiyorsanız, bu tüyoları dikkate almanızı tavsiye ederiz:

Ders alın.

Elbette kayak nasıl yapılır sorusuna “Kayak dersi alın.” cevabını vermek en basit tavsiyeyi vermek gibi görünüyor, ancak kayak tatiliniz söz konusu olduğunda yapabileceğiniz belki de en mantıklı şeylerden bir tanesi bu.

Bembeyaz tepelerden aşağı çabasız, eforsuz şekilde süzülen, adeta o kayak merkezinde doğmuşçasına kayan tecrübeli kayakçılara bakıp kolay olduğu hissine kapılmanız an meselesi. Ne kendinize zarar vermek ne de tatilinizi riske atmak istemiyorsanız, en iyi istisnasız her kayak merkezinde bulabileceğiniz özel hocalardan ders almak.

“Özel ders” dediğimize bakmayın; bu dersler yalnızca 1-2 saat sürüyor ve bu süre zarfı içerisinde kayak sporu nasıl yapılır sorusuna dair bilmeniz gereken en önemli bilgileri kompakt bir biçimde edinmiş oluyorsunuz.

Ayaklarınıza bakmayın.

Kayak yaparken en çok zorlanacağınız kısım büyük bir ihtimalle bu olacak.

Daha önce kayak sporu yapmadıysanız kayak takımını giydikten sonra yüksek olasılıkla ayaklarınızda devasa büyüklükte metal plakaların varlığını fazlasıyla hissedecek ve birbirlerine çarpmamaları için sürekli olarak onlara bakmak isteyeceksiniz.

Ancak kayak esnasında ayaklarınıza ya da ayak uçlarınıza bakmak, denge kaybına uğramanıza sebep olan en temel faktör. Bununla birlikte aşağı baktığınız zaman önünüze bakamayacak ve kaza riskini iki katına çıkartmış olacaksınız.

Denge noktanızı bulun.

Kayak yapmanın temelinde kollar, bacaklar ve kayak seti arasındaki kusursuz dengeyi bulabilmek yatar.

Kayak takımınızı giydikten sonra kara çıktığınız ilk andan itibaren kayak ayakkabısı, kayakların kendisi, kollarınız ve vücudunuz arasındaki optimal dengeyi bulmak için kar üzerinde belirli bir süre geçirin. Gerekirse dengeyi sağlamak adına art arda tökezlemekten ya da düşmekten korkmayın.

Bol bol kayak videosu izleyin.

Kayak merkezine ulaştığınızda etrafınızda vızır vızır kayan deneyimli kayakçıları gördüğünüzde hevesiniz kırılabilir. Bununla birlikte birkaç tüyo kapmak adına onları izlemeye kalktığınızda hızlarına yetişemediğinizi de fark edebilirsiniz.

Bu yüzden kayak nasıl yapılır sorusuna cevap olacak en iyi pratik, bol bol kayak videosu izlemektir. Videoları izlerken kayanların diz açılarına, ayak yönlerine ve batonları tutuşuna özellikle dikkat edin.

Bir süre sonra kayak yapmak ile ilgili şu iki temel kuralı fark edeceksiniz: Hızlanmak için kayakları karşıya, yavaşlamak için ise yana doğru tutmak yeterli.

Kayarken kalabalık ve durağan insan gruplarından uzak durun.

Kaydığınız esnada sizin için en büyük tehyi oluşturan kitle aslında oradan oraya kayan ve sürekli hareket eden kayakçı kitlesi değil, aksine kayıyormuş gibi görünen ve olduğu yerde çakılı duran kitledir.

Kara yerleşmiş, çakılı kayakları hareket ettirmek, hali hazırda hareketli olan kayaklar ile manevra yapmaktan çok daha zordur, bu yüzden de sabit ve durağan insan grupları çarpışma konusunda daha büyük bir risk oluşturur.

Kendinizi tepeden aşağı bırakmadan önce yakın çevrenizde bu tür bir kitle olmamasına özen gösterin.

Kendinize güveniniz gelene kadar dik ve uzun tepelerden uzak durun.

Kayma hissine alışmanın en iyi yollarından bir tanesi, “pizza” hareketini denemektir. Kayak uçlarını birbirine yaklaştırın, dizlerinizi bükün ve üst vücudunuzu öne doğru eğin. Denge konusunda hiçbir sıkıntı yaşamayacağınız bu pozisyon, hem kayak takımınıza alışmanıza hem kayarken hız ayarı yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Daha az düşünün, daha çok hareket edin.

Kayak yapmanın fizikselden çok zihinsel bir aktivite olduğu gerçeği ile yüzleşin. Düşme, çarpma, denge kaybetme gibi riskleri ne kadar az düşünürseniz, önünüzdeki yola ve kayaklarınıza odaklanmanız o kadar kolaylaşır. Kayak nasıl yapılır sorusunun cevabını öğrenmenin en iyi yolu, kendinizi o kayak pistine atıp bol bol pratik yapmaktır.

Kayak tatiline çıkmadan önce vücudunuzu hazırlayın.

Binlerce lira harcadıktan, iş yerinden izin aldıktan ve onca yolu gittikten sonra kayak yapamayacak kadar hamlaşmış ve yorgun olmak istemezsiniz, değil mi? En azından kendinizde o kayak takımını giyip o tepeyi çıkacak kadar enerji bulabilmek için kayak tatili öncesi bir hafta kadar yediklerinize dikkat etmenizde ve kardiyo ağırlıklı, vücudunu forma sokacak miktarda egzersiz yapmanızda fayda var.

Önceki YazıMarakas YapımıSonraki YazıVize İstemeyen Ülkeler

Источник: https://blog.n11.com/spor-outdoor/kayak-nasil-yapilir

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

    ×
    Рекомендуем посмотреть