Kedi Sağlığını Korumak ve Yaşam Kalitelerini Yükseltmek İçin Güçlerini Birleştirdiler

Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası Bakım

Kedi Sağlığını Korumak ve Yaşam Kalitelerini Yükseltmek İçin Güçlerini Birleştirdiler

Uzun gelgitler, detaylı araştırmalar ve sonu belirsiz ikilemler sonrasında o malum kararı aldınız, kedinizi kısırlaştırmaya karar verdiniz.

Bunu yapmak için pek çok geçerli ve faydalı sebebiniz olduğunu biliyorsunuz, ancak bunun her şekilde hem sizin hem kediniz için sancılı bir süreç olacağı gerçeğini değiştirmiyor.

Kısırlaştırma süreci ve sonrası ile ilgili kafanızda birbirinden farklı sorular oluşuyorsa bu yazımız size yardımcı olacaktır.

Kısırlaştırma Sonrası Kedimi Ne Zaman Eve Götürebilirim?

Eğer her şey yolunda giderse – ki kedilerde kısırlaştırma operasyonlarında herhangi bir sorun çıkması çok düşük bir ihtimal – kediniz büyük bir ihtimalle ameliyatın olduğu aynı gün sizinle birlikte evinize dönebilir. Bazı veteriner kliniklerinin kedileri ameliyat sonrasında bir gece kontrol altında tutma gibi bir politikaları olabiliyor; bunu ameliyattan önce doktorla konuşarak netleştirmekte fayda var.

Kısırlaştırma Kedimin Kişiliğini Değiştirir Mi?

Aslına bakarsanız bu sorunun cevabı teoride hayır, ancak bazı durumlarda kısırlaştırma sonrası kedilerde beklenenin dışında davranış, hal ve hareketler oluşabiliyor. Söz konusu kısırlaştırma sonrası davranış değişimi olduğu zaman pek çok kedi sahibinin en korktuğu durum, kedilerinin daha az samimi ve şefkatli davranmaya başlaması ihtimali oluyor.

Muayyen dönemindeki dişi kediler genellikle bu dönemlerde saplantılı düzeyde şefkatli oluyor ve sürekli ilgi istiyorlar. Tabii ki bu dönemler kısırlaştırma sonrası ortadan kalktığı için ister istemez bu aşırı şefkat ve ilgi durumu da artık gerçekleşmiyor. Bununla birlikte kısırlaştırma kedinizin standart şefkat ve ilgi beklentisini hiçbir düzeyde etkilemez.

Bazı kedi sahipleri ise doğum yapmadan kısırlaştırılan kedilerin normalden daha agresif ve saldırgan bir hal aldıklarını gözlemleyebiliyorlar.

Bu gözlem ve tecrübelerin yanı sıra belirtmek gerekir ki her bir kedi birbirinden farklı ve eşsizdir, bu da kısırlaştırma sonrası her birinin farklı tepki ve davranışlar sergileyebileceği anlamına gelir.

Genel olarak baktığınızda ise kısırlaştırmanın kedinizin davranışları ve size karşı tutumu üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur diyebiliriz.

Kısırlaştırma Sonrası Kedim Kilo Alır Mı?

Burada her şeyden önce belirtmek gerekir ki ameliyatın kendisi kilo alımına yol açan bir prosedür değildir. Bu maalesef kedilerini kısırlaştırmayı düşünen insanları süreçten soğutan, yaygın olarak bilinen bir kedi efsanesi.

Bununla birlikte şunu vurgulamakta fayda var: Eğer kedinizi kısırlaştırıldıktan sonra, kısırlaştırılmadan önceki ile aynı miktar ve oranlarda beslerseniz kesinlikle kilo alacaktır. Bunun temel sebebi, kısırlaştırılan bir kedinin metabolizmasının işlem sonrası daha yavaş çalışmaya başlamasıdır. Bu yüzden de steril bir kedinin prosedür sonrası daha az kalori tüketmesi gerekir.

Eğer ameliyat sonrası kedinizin kilo aldığını fark ederseniz ya verdiğiniz mama miktarını azaltın ya da kısırlaştırılmış kedilere özel mamaya geçin. Bununla birlikte kedinizin rutinine birkaç egzersiz ve hareket eklemek de faydalı olacaktır.

Kedim Neden Ameliyat Sonrasında Titriyor?

Kısırlaştırma ameliyatı sonrası kedilerde en sık görülen yan etki titremeleri oluyor. Bunun birden çok sebebi var. Her şeyden önce kediniz anestezi sonrası düşen vücut sıcaklığı ile baş ederken üşüyor olabilir.

Kısırlaştırma sonrası bakım sırasında en önemli şey kedinizi sıcakta tutmanız ve her zamanki vücut sıcaklığına bir an önce geri dönmesini sağlamanızdır. Bununla birlikte ameliyat sonrası ağrı da titremeler yaşamasına sebep olabilir.

Büyük bir ihtimalle veteriner zaten hali hazırda kedinize ağrıları için bir ağrı kesici ilaç yapmıştır, o yüzden de veteriner kontrolü ya da tavsiyesi altında olmadıkça kedinize ekstradan ağrı kesici vermeniz doğru olmaz.

Buraya dikkat: Eğer kediniz ameliyat sonrası geceyi atlattıktan sonra hala titriyorsa mutlaka ama mutlaka veterineriz ile iletişime geçin.

Kısırlaştırıldıktan Sonra Kedime Nasıl Bakmalıyım?

Kısırlaştırma ameliyatının akabinde kedinizi eve götürmek üzere klinikten ayrılırken veterineriniz size gerekli talimat ve uyarıları yapacaktır. Her ne olursa olsun bu talimatlara uymanız çok önemlidir. Pek çok klinik kısırlaştırma sonrası yapılması ve yapılmaması gerekenler ile ilgili hazırda yazılı bir rehber bulunduruyor; siz de veterinerinizden bu rehberi isteyebilirsiniz.

Genellikle ameliyattan yaklaşık 6-8 saat sonra kedinize mama verebilir duruma geleceksiniz, ancak kediniz büyük bir ihtimalle mamayı yemek istemeyecektir.

Bu oldukça doğaldır, ne de olsa hala anestezinin ve ağrı kesici ilaçların etkisindedir ve ufak bir iştah kaybı yaşayabilir.

Eğer kediniz ameliyattan 24 saat geçtikten sonra hala yemek yememe konusunda ısrarcıysa yine veterinere danışma vaktiniz gelmiş demektir.

Kısırlaştırma sonrası bakım ile ilgili bir diğer önemli nokta, kediyi ameliyat sonrasında sakin, sessiz ve sıcak bir ortamda tutmanızdır. Kediniz bu korunaklı alanda en az 2 hafta geçirmeli ve hem fiziksel hem ruhsal olarak kendini yenilemelidir.

Eğer siz de bir ameliyat geçirdiyseniz, ameliyat sonrası ruh halinizi hatırlayın ve kendinizi kedinizin yerine koyun; o da yüksek ihtimalle sizin de yaşamış olduğunuz aynı hassasiyet ve yorgunluğu yaşıyordur.

Bu 2 hafta boyunca diğer evcil hayvanları ve çocukları kedinizden uzak tutun; gereksiz heyecan, stres ve korku kedinizin iyileşme sürecine zarar verecektir.

Kısırlaştırma sonrası 2 hafta boyunca kedinizi dışarıya çıkartmak da doğru bir hamle olmayabilir. Anestezi ve ağrı kesici ilaçlar ile bir miktar zayıflayan bünye, dışarıdan alacağı mikrop ve virüslere karşı daha açık olacağı için olmadık yere kedinizin hastalanmasına sebep olabilir.

Bununla birlikte dış ortamlardaki pire ve bitler kedinizin ameliyat yarasına konarak enfeksiyon kapmasına da yol açabilir. Söz ameliyat kesiğinden açılmışken onu da düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayın. Eğer dikişler etrafında herhangi bir şişkinlik ya da kızarıklık fark ederseniz hemen veterinerinizi arayın.

Dikiş izinden ilk günler pembemsi bir sıvı akabilir; bu iyileşmekte olan bir yara için oldukça normaldir. Öte yandan yeşil, beyaz ya da sarımsı bir akıntı veteriner alarmını işaret eder.

Kedinizin dikişleri doktorun işlem tercihine bağlı olarak içeride ya da dışarıda olabilir.

Dışarıda olan dikişlerin dezavantajı, kedinizin onlardan rahatsız olup onları çıkartmaya çalışmasıdır, bu nedenle ameliyat öncesinde bu konu ile ilgili mutlaka veteriner ile konuşun ve dikişlerin nasıl konumlanacağı ile ilgili bilgi alın. Kediniz içgüdüsel olarak yarasını yalamaya ve çiğnemeye çalışacaktır; mümkün olduğunca bunu yapmasını engelleyin.

Her şey bir yana bu kısırlaştırma süreci boyunca minik tüylü dostunuza bol bol sevgi, ilgi ve şefkat göstermeyi unutmayın; ne de olsa sevgi her şeyin ilacıdır!

Источник: https://www.miyhav.com/kedi/kedi-sagligi/kedilerde-kisirlastirma-sonrasi-bakim

ALS hastalarına destek için üç önemli kurum güçlerini birleştirdi

Kedi Sağlığını Korumak ve Yaşam Kalitelerini Yükseltmek İçin Güçlerini Birleştirdiler

Toplantıda Liv Hospital Grup Koordinatörü Meri İstiroti ve 2 yıl önce ALS hastalığı yüzünden eşini kaybeden Zihni Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Asaf Güneri açılış konuşması yaptı.

Ayrıca yönetmenliğini Orhan Tekeoğlu’nun yaptığı ve ünlü yüzlerin de destek olduğu ALS hastalarının yaşamlarına dikkat çeken sosyal sorumluluk videosu gösterildi.

Toplantıya, Betül Mardin, Nebahat Çehre, Yetkin Dikiciler, Selda Alkor, Siren Ertan, Korhan Abay, Tolga Zengin,Serdar Özkan,Tahir Kum, Rıza Çalımbay, Faik Tunay, Yağız İzgül, İpek Kıramer gibi politika,sanat,spor,iş ve cemiyet hayatından birçok ünlü yüz destek verdi.

Perakende markaları ALS hastaları için kolları sıvadı

Dünyada Stephen Hawking hastalığı olarak bilinen ALS (Amiyotrofik Lateral Skleroz) için perakende sektörünün önde gelen Kiğılı, Reis, Twigy, Mudo, Desa, Derimod, Silk and Cashmere, Miramor, Penti, So Chic, Tekzen gibi önemli markaları ve TGSD (Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği) 21 Haziran Dünya ALS Günü dolayısı ile ALS MNH Derneği ve hastaları için desteklerini esirgemediler.

Hastaların yaşam standardını yükseltmek için bağışta bulunan markalar ile birlikte Kiğılı, Mudo, Desa markaları mağazalarında ve online satış sitelerinde her satıştan 1 TL’yi ALS Derneği için bağışlayarak hastalığa farkındalık da yarattılar. Toplanılacak bağışlarla, ALS hastaları için büyük önem taşıyan özel yataklar ve göz hareketi ile çalışan, hastanın dış dünya ile tek bağlantı kurma yolu olan, özel bilgisayarlar alınacak.

Destekleyici tedaviler ALS hastalığında yaşam kalitesini artırıyor

Türkiye, ALS’yi ilk olarak Fenerbahçeli Sedat Balkanlı’nın bu hastalığa yakalanmasıyla tanımıştır. Balkanlı’nın mücadelesi sürerken Trabzonsporlu İsmail Gökçek’e ALS teşhisi konduğu haberi gelmiştir. 17 yıldır ALS ile mücadele Gökçek, ümidini hiç kaybetmeden, diğer hastalara da yardım etmek amacıyla ALS Derneği’ni kurmuştur ve şu an derneğin başkanlığını yapmaya devam etmektedir.

ALS Derneği, ALS-MNH “Amiyotrofik Lateral Skleroz Motor Nöron Hastalığı”nın ülkemizde tanınmasını sağlamak ve dernek çatısı altında toplanacak hastalara maddi ve manevi yardımların köprüsünü oluşturmak amacıyla hasta ve hasta yakınlarından oluşan 10 kişi ile 2001 yılında kuruldu. Geçen senelerde gerçekleşen “Ice Bucket Challenge” yani “Buz kovası ile meydan okuma” kampanyası ALS hastalığı ile ilgili, Türkiye’de bilinirlik sağladı. Kampanya birçok ALS hastası aileye umut ışığı oldu.

ALS MNH hastalığı nedir?

ALS Hastalığı güçsüzlük ile başlayan belirtileri, zaman içinde başladığı bölümden diğer uzuvlara (kol, bacak, dil ve yutak kaslarına) yayılır.

Bütün vücutta, kaslarda erime, güçsüzlük, seğirmeler nedeniyle hastanın günlük yaşam aktivitesi kısıtlanabilir. Tek başına iş göremeyebilir. Yemek yiyemez, giyinemez, yıkanamaz. Yataktan dahi kalkamayabilir.

Hastalığın kritik dönemi solunum kaslarının da güçsüzleştiği zamandır.

Solunum ve beslenme ortaya çıktığında hastanın hızlı tıbbi desteğe ihtiyacı vardır. Hastaların yüzde 10 kadarında ALS +Demans bir arada görülebilir.

Hastalığın başlangıcından itibaren hayatta kalma süresi genellikle dört-altı yıl ise de, on yıl veya daha uzun yaşayan pek çok hasta da vardır.

Yirmi yıl yaşayan hastalar olduğu gibi ilerlemesi duran, şikayetleri geçen hastalar da bildirilmiştir. Bu farkın nedeni tam olarak bilinmemektedir.

ALS toplumda yüz binde bir oranında görülen, sebebi ve tedavisi bilinmeyen bir hastalık.

Hastaların duyu organları ve bilimsel yetenekleri sağlam kalırken, ilerleyici kas güçsüzlüğü nedeni ile hastalar giderek başkasının bakımına muhtaç olur ve ortalama 3-5 yıl içinde solunun ve yutma güçlüğü nedeniyle yaşamını kaybedebilir. Uzmanlar ALS hastalarının iyi bir tıbbi bakın ve sosyal destek ile uzun yıllar yaşayabileceğini söylüyor.

ALS MNH Derneği İletişim

7-8. Kısım villalar karşısı, Afet yönetim merkezi arkası34158 ATAKÖY – İSTANBUL – Tel: (+90 212) 559 59 19 Fax: (+90 212) 559 44 84

E-mail: bilgi@als.org.tr Web: www.als.org.tr

ALS MNH Derneği Bağış Hesapları

Ziraat Bankası Atrium Şubesi – İstanbulAlıcıAdı: ALS – MNH DerneğiŞube No: 1672 Hesap No: 11364083-5001

(TRY)IBAN: TR320001001672113640835001

(USD) IBAN: TR050001001672113640835002(EUR) IBAN: TR750001001672113640835003(GBP) IBAN: TR480001001672113640835004

PTT POSTA ÇEKİ HESABI : 5400876

İş Bankası Konak Şubesi – İzmirAlıcıAdı: ALS-MNH Derneği İzmir ŞubesiŞube No: 3408 Hesap No: 3408-2330055

IBAN: TR120006400000134082330055

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/als-hastalarina-destek-icin-uec-onemli-kurum-gueclerini-birlestirdi/

Kedi Sahiplerinin Bilmesi Gereken Kedilerde Görülen 16 Yaygın Hastalık

Kedi Sağlığını Korumak ve Yaşam Kalitelerini Yükseltmek İçin Güçlerini Birleştirdiler

Özellikle yaşamını bir kediyle paylaşanlar bizi daha iyi anlayacaktır; onun ayağı taşa takılsa, sizin canınız daha fazla yanar. Çünkü aynı evi paylaştığınız kediniz, zamanla sizin kardeşiniz, çocuğunuz, dostunuz olmuştur. Bu yüzden daima onun en iyi, en sağlıklı, en mutlu olmasını istersiniz.

Elbette bu bahsettiğimiz duyguları, hayvanları gerçekten seven herkes anlayabilir. İlle de bir evde yaşamak şart değil.

Ancak öyle ya da böyle bir şekilde kedi dostlarımız hayatınıza dahilse, onlarla ilgili daha çok bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Çünkü onlar, birçok şeyi hissettirmeyi başarsa da konuşup dert anlatamıyorlar.

Biz de bu yüzden patiler dünyasında en sık görülen hastalıkları sizlerle paylaşalım istedik.

1. Özellikle birden fazla kedinin bir arada bulunduğu yerlerde görülen kedi nezlesi

Kedi nezlesine neden olan şey FVR virüsüdür. Belirtileri ise, bizim yaşadığımız nezleye benzer şekilde, öksürük, burun akıntısı, ateş ve iştahsızlıktır. Nezleye yakalanan kedilere genelde antibiyotik tedavisi uygulanır.

İdrar yolu enfeksiyonları, anatomik sebeplerle daha çok erkek kedilerde görülür. Çiş yaparken zorlanma, kum kabında “s” şeklini alma ama çişini yapamama, çiş kaçırma gibi belirtileri vardır. Ayrıca idrarda kan da görülebilir. Zaman kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır, çünkü tedavisi uzun bir zaman dilimine yayılabilir.

3. Midenin enfekte olmasu sonucu gelişen mide hastalıkları

Kedilerde gastrit, bazen yanlışlıkla yutulan şeyler yüzünden bazen de virüs kaynaklı görülebilir. Bunun en önemli belirtisi yemek yedikten sonra görülen kusmadır. Hafif yiyecekler verilmeli ve yine kısa zamanda tedavi edilmelidir.

4. Çok sık görülen ve erken teşhis edilmesi gereken böbrek hastalıkları

Kedilerde görülen böbrek hastalıklarının en yaygın belirtileri halsizlik, kusma, idrara sık çıkma veya hiç çıkmamadır. Veteriner hekim tarafından uygulanan tedavinin haricinde, yine hekim tarafından belirlenen diyete de ömür boyu uyulması gerekir.

Apsenin sebebi, genelde başka kedilerin ısırığı sonucu yaşanan mikrop kapmalardır. Isırık, deride ağrılı şişkinliğe ve kızarıklığa neden olabilir.

6. Artan su isteğiyle kendini gösteren diyabet

Kedilerde görülen diyabetin belirtleri, gece sık çiş yapma ve aşırı yorgunluktur. Hastalığın tanısı ancak kan tahlili ve şeker ölçümüyle koyulabilir. Tedaviyle birlikte ciddi bir diyet uygulanmalıdır.

7. Gözlerde görülen konjoktuvit

Konjoktuvit, alerjik konjoktuvit ve enfeksiyona bağlı konjoktuvit olmak üzere iki çeşittir. Alerjik olanda kediniz sürekli ağlıyormuş gibi görünğr, gözleri hep ıslaktır. Enfeksiyon sonucu gelişen konjoktuvitte ise gözlerdeki akıntı koyu renkli ve iltihaplıdır. Kedi, ışıktan ciddi biçimde rahatsız olur. Veteriner kontrolünde verilen göz damlaları ile tedavisi gerçekleştirilir.

8. Mikroorganizmaların yol açtığı kulak enfeksiyonu

Orta ve iç kulakta gelişen bakterilere bağlı kulak enfeksiyonunda belirtiler; kulak ağrısı, iltihaplı/kanlı kulak akıntısı, kötü koku, kedinizin sürekli başını sallaması şeklinde seyreder. Eğer tedavi edilmezse, kulakta kalıcı hasara neden olabilir.

Deride şiddetli kaşıntı, tüy dökülmesi, kızarıklık gibi belirtileri vardır. Mantar hastalıklarında deri üzerinde çeşitli lezyonlar oluşur ve tedavisi uzun bir sürece yayılabilir. Ayrıca tedavide devamlılık esası oldukça önemlidir.

10. Orta yaş ve üzeri kedilerde görülen hipertiroidi

Hastalığın ilk belirtisi kedinizde gözlemleyeceğiniz kilo kaybıdır. Ancak bunun tam tersi olarak iştah artışı da görülür. Ayrıca çok fazla su içip çok sık idrara çıkarlar. Tedavisi ilaçla, izotopla ya da ameliyatla yapılabilir. Hastalığın erken teşhisi için, 10 yaş ve üstü kedilerin 6 ayda bir tiroid tahlillerine bakılmalıdır.

11. Kolon yangısı olarak da bilinen kalın bağırsak iltihaplanması

Bu hastalık strese, parazitlere veya gıdasal engellere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Tedavi için kolite neden olan gıdaların tespit edilmesi ve diyet programından çıkarılması gerekir.

Ve tek korunma yöntemi “aşı” olan tehli hastalıklar…

Feline Panleukopenia(Kedi Gençlik Hastalığı): Bulaşıcı ve ölümcül bir hastalıktır.

Feline Viral Rhinotracheitis: Üst solunum yolu enfeksiyonudur ve çok bulaşıcıdır.

Calisivirus: Bu da çok bulaşıcı bir üst solunum yolu enfeksiyonudur.

Chlamydia: Bakteriyel bir enfeksiyondur.

Feline Leukemia Virüs: Öldürücü ve bulaşıcı bir hastalıktır ve birden fazla kedinin bulunduğu ortamlarda aşısının özellikle uygulanması gerekir.

Kuduz: Bütün memelilere bulaşabilen tehli bir hastalıktır.

Yararlanılan Kaynaklar: 1, 2.

Источник: https://listelist.com/kedi-hastaliklari/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

    ×
    Рекомендуем посмотреть