Kefir iç kilo ver.. Kefirin sağlığımıza yararları..

içerik

KEFİRİN FAYDALARI NELERDİR?

Kefir iç kilo ver.. Kefirin sağlığımıza yararları..

Kefir, kültüre edilmiş krema ürünü olan ve sağlık açısından harika faydaları olan yoğurt benzeri bir besindir. İçerisinde yoğurtta bulunan ve vücuda oldukça faydalı etkileri olan probiyotik içermektedir.

Düzenli olarak tüketildiğinde sağlık açısından inanılmaz etkileri olan bakteri ve maya karışımı ile elde edilen bir simbiyotik bileşimdir.

Çok değerli vitamin ve mineralleri içermekle birlikte, kolay sindirilebilir tam proteinleri de bulundurmaktadır.

Kefir inek, koyun veya keçi sütü ile pirinç, soya veya hindistan cevizi karıştırılması ile elde edilir. Temiz bir kalite elde etmek için bakterilerin kolonize olmalarını ideal koşullarda sağlamaktadır. Sindirim sistemi için oldukça faydalıdır.

Kefir kelimesinin kökeni Türkçeden keyif kelimesinden gelmektedir. Yüzyıllardır Avrupa ve Asya’da tedavi amaçlı etkileri kullanılmaktadır. Fermante edilmiş süt ile yapılır.

İçerisinde yüksek miktarda B 12 vitamini, kalsiyum, magnezyum, K2 vitamini, biyotin, folat, enzimler ve probiyotikler bulunmaktadır. Belirli bir besin değerleri yoktur.

Çünkü üretildiği süt çeşidine ve ülkeye göre değişiklik gösterirler.

Genel olarak kefir ile yoğurt arasında bir kıyaslama yapılır. Görünüşlerine bakıldığında çoğu kişi benzer özelliklere sahip olduklarını düşünse de bu fikir kesinlikle yanlıştır.

İkisinin de oldukça farklı etkileri bulunmaktadır. İkisi de sütten yapıldığı için mikroorganizmalara sahip olsalar da, çeşitli etkileri bulunmaktadır.

Genel olarak yoğurdun içerisinde 2 çeşit bakteri bulunmasına rağmen, kefirin içerisinde çeşitli bakteriler bulunmaktadır.

Kefirin sağlık açısından oldukça fazla faydası olduğundan bahsettik.

Bu faydalar genel itibari ile besin kaynağı oluşu, probiyotik etkileri, antibakteriyel özellikleri, kemik sağlığını koruyucu ve geliştirici özelliği, kansere karşı etkili özelliği, çeşitli sindirim sorunlarına yardımcı olması, laktoz toleransı olan kişilerin kullanabileceği özelliklere sahip olması, alerji ve astım belirtilerinin etkilerini azaltan özelliği ve evde yapılabilecek kadar kolay bir süreçten geçmesi ile kefirin özelliklerini genel olarak sıralayabiliriz. Şimdi de kefirin bu özelliklerine ait bilgileri daha ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

1.Besleyici

Kefir inek sütü ya da keçi sütü ile yapılan fermante bir içecektir. Bu içecek süte tahıl karıştırarak elde edilir. 175 ml kefir içerisinde 6 gram protein, yüzde 20 kalsiyum, yüzde 20 fosfor, yüzde 14 B 12 vitamini, yüzde 19 riboflavin ve yüzde 5 miktarında magnezyum içermektedir.

Bu miktarlar 100 kalori civarında denk gelmektedir. İçerisinde 7-8 gram karbonhidrat ve 3-6 gram yağ bulunur. Bu miktarların değişmesinin sebebi de daha önce bahsettiğimiz gibi kefirin yapıldığı süt çeşididir.

İnek, koyun ya da keçi sütünden yapılmasına göre besin değerleri değişiklik gösterebilir.

2.Probiyotik

Probiyotikler olarak bilinen mikroorganizmalar, başta sindirim, kilo yönetimi ve ruh sağlığı olmak üzere çok çeşitli rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Güçlü bir probiyotik kaynağı olarak bilinen yoğurt, kefir ile kıyaslandığında çok daha az miktarlarda probiyotik içerir. İçerisinde bulunan 30 civarı bakteri ve mayalar, kefiri çok zengin ve çeşitli bir probiyotik kaynak haline getirir.

3.Antibakteriyel

Kefirin içerisinde bulunan bazı antibiyotikler enfeksiyonlara karşı korumada inanılmaz derecede etkilidir. İçerisinde bulunan bir çeşit antibakteriyel madde ise sadece kefire özgüdür.

Araştırmalar bu antibakteriyellerin çeşitli şeker hastalıklarına karşı da etkili olduğunu göstermiştir.

 Kış aylarında enfeksiyon hastalığına yani soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklarda düzenli olarak kefir tüketmeniz durumunda faydalı etkilerini muhakkak göreceksiniz.

4.Kemik Sağlığı

Osterporoz, kemik dokusunun bozulması ile bilinen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık genellikle yaşlı kadınlarda meydana gelmekte ve bacaklarında meydana gelen kemiklerin kırılma riski fazlalaşmaktadır. Yeterli kalsiyum alımının sağlanması durumunda osteoporoz riski de otomatik olarak düşecektir.

Ayrıca kemik sağlığınızı geliştirmenizin en iyi yolu budur. Kefir merkezi kalsiyum metabolizmasında çok önemli bir role sahiptir. Bununla birlikte kemikleri güçlendirerek, kırılma oranlarını yüzde 81’e kadar düşürmektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan yeni bir araştırmaya göre kefir, kemik hücrelerinin kalsiyum emilimini arttırmaktadır.

Bu da kırıkların önlenmesine ve kemik yoğunluğunun artmasına sebep olacaktır.

5.Kanser

Dünyanın en önde gelen ölüm sebeplerinden biri de kanserdir. Vücudumuzda özgür olarak gezen serbest radikaller, bir süre sonra etkileşime geçerek kontrolsüz büyümeye başlarlar. Bunun sonrasında, tümör oluşumu başta olmak üzere ilerleyen durumlarda kanser oluşumuna kadar gidebilir.

Fermante süt ürünlerinde bulunan probiyotiklerin, karsiyojenik bileşiklerin oluşumunu ve tümör oluşumunu azalttığı bilinmektedir. Bu koruyucu rol, çeşitli deney tüplerinde denenerek ispatlanmıştır. Kefir tüketimi göğüs kanseri oluşma riskini yüzde 56 oranında azaltmaktadır.

Aynı etkileri verdiği düşünülen yoğurt ise sadece yüzde 14 gibi bir risk azaltma kapasitesine sahiptir.

6.Sindirim

Kefir içerisinde bulunan probiyotikler, bağırsakta bulunan dost bakterilerin dengesini sağlamada yardımcı olmaktadırlar. Bu durum da ishal oluşma riskini tetiklemektedir.

Probiyotiklerin ve probiyotik içeriğe sahip besinlerin tüm sindirim problemlerinde etkili olduğu birçok araştırma tarafından kanıtlanmıştır.

Eğer sindirim problemine sahipseniz, en yararlı tüketebileceğiniz besinlerden biri de kefirdir.

7.Laktoz Alerjisi

Düzenli olarak tüketilen sütün içerisinde laktoz isimli doğal bir şeker olan, süt şekeri yer almaktadır. Birçok kişi laktozu sindirmekte ve yakmada problem yaşamaktadır. Bu rahatsızlığa laktoz intoleransı da denilir. Fermante süt ürünlerinde bulunan laktik asit bakterileri, laktozu laktik aside dönüştürür.

Bu yüzden bu tip yiyecekler sütten daha düşük seviyede laktoz içerir. Ayrıca kefirde laktozu parçalayan enzimler de yer almaktadır. Laktoza karşı toleransı olan kişilerin, kefir tüketimine gereken önemi vermeleri gerekir.

Ayrıca yüzde 100 laktoz içermeyen, hindistan cevizi suyu, meyve suyu ya da süt içermeyen sıvı ile kefir yapmak da mümkündür.

8.Alerji ve Astım

Kefirin bir diğer faydası ise alerji ve astım üzerinedir. Yakın zamanda yapılan araştırmalara göre kefirin alerji ve astım tedavisinde pozitif etkileri vardır. Bu araştırmalarda kefirin güçlü bir anti inflamatör etkisinin olduğu vurgulanmaktadır. Bu özellikleri de astımı önlemede kullanışlı bir tüketim gıdası olduğunu kanıtlamaktadır.

Kefirin genel özelliklerini ve asıl olarak faydalı olduğu durumları inceledik. Yapım yöntemine ve malzemesine göre kefirin özellikleri değişebilmektedir. Çeşitli kefirleri marketlerden temin edebilirsiniz.

Kefirin faydalarından sonra şimdi de fazla kullanılması durumunda oluşabilecek yan etkilerden bahsedeceğiz.

Hemen sonrasında kefirin besin değerleri tablosunu siz değerli okurlarımız ile paylaşıp yazımızı noktalayacağız.

Fazla Kefir İçmenin Bir Zararı Var Mıdır?

Kefir sağlık açısından oldukça faydalı bir gıdadır. Ancak fazla tüketilmesi durumunda ya da kişisel metabolizma sebebiyle çeşitli yan etkilere sebep olabilir.

Bunlardan biri de fazla tüketilmesi durumunda meydana gelen bağırsak krampları ve kabızlık sorunlarıdır. Ayrıca kefir düşük miktarda da olsa maya ve bakteri içermektedir.

Bu da bünyesi zayıf olan kişilerde hastalıklara ve vücut direncinin zayıflamasına sebep olur.

Kefir tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bu aşamalarda geçici olarak baş ağrısı, genel ağrılar, kabızlık, cilt rahatsızlıkları, akne oluşumu, abdominal kramplar ve gaz oluşumu meydana gelebilir. Bu etkiler geçici süre ile meydana gelmektedir.

Ayrıca bu etkiler, rahatsızlık veriyor ise kefir kullanmayı azaltmanızı tavsiye ederiz. Kefir kullanıldığında oluşabilecek yan etkiler yukarıda saydığımız gibidir.

Bunun haricinde oluşabilecek yan etkilerde derhal kefir tüketmeyi bırakmanızı ve doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Kefirin Besin Değerleri

Kefirin faydalarından ve fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkilerden bahsettik. Şimdi de son olarak kefire ait bir besin değerleri tablosunu siz değerli okurlarımız ile paylaşıp yazımızı sonlandıracağız.

Besin Değerleri                                  100 gr.                               1 Su Bardağı (200 Ml)Karbonhidrat (g)                                  4                                                        8Protein (g)                                             3                                                       6.

6Yağ (g)                                                   4                                                         7Lif (g)                                                     0                                                        0Kolesterol (mg)                                    7                                                       13Sodyum (mg)                                       25                                                     50Potasyum (mg)                                    75                                                    150Kalsiyum                                              60                                                    120Vitamin A                                             27                                                     53Vitamin C                                              1                                                       1

Demir                                                     0                                                     0.1

Источник: //evdesifa.com/kefirin-faydalari-nelerdir/

Kefirin Faydaları & Kefir Hakkında Bilmeniz Gereken 23 Önemli Bilgi

Kefir iç kilo ver.. Kefirin sağlığımıza yararları..

Sütün, şüphesiz en güzel ve yararlı hallerinden biri de kefir.

Köpüklü ve koyu kıvamı, saymakla bitmeyen faydaları ve eşsiz tadıyla Kafkasya bölgesinden dünyaya yayılan kefir, şimdilerde herkesin dilinde.

Peki, kefir nedir ve faydaları nelerdir biliyor muyuz? Bu lezzetli içecek hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız kefirin faydaları listemizi okumaya devam edin…

Kefir nedir?

Kefir; kıvamlı ve hafif ekşi tada sahip bir süt ürünü. Özüne bakıldığında fermente süt olduğu öğrenilen kefirin kökeni aslında bayağı geriye, Kafkas Dağları topluluklarına dayanıyor.

İnek, koyun ya da keçi sütünden hazırlanabilen bu içecek, meşhur tadını fermantasyon sürecinden alıyor. Kefirin sürekli duyduğumuz faydalarının nedeni, iyi olarak adlandırılan sindirime yardımcı dost bakterileri içermesi.

Ayrıca vitamin ve mineral bakımından çok ama çok zengin.

1 bardağı 150 kaloriye tekabul eden kefir içinde 8 gram yağ, 30 gram kolesterol ve 12 gram karbonhidrat bulunduruyor.

Protein olarak bakıldığında 8 – 11 gram protein içerirken günlük A vitamini ihtiyacının yüzde 10’ununu, kalsiyum ihtiyacının yüzde 30’unu ve C vitamini ihtiyacının yüzde 4’ünü karşılıyor.

Yine bir bardak kefirde 125 mg sodyum, 350 mg potasyum ve 4 gram şeker bulunuyor. Kefirin kalorisi listemizde kefir diyeti ve kalori değerleri hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Dozu ve zamanı ne olmalıdır?

Yetişkin insanlarda zamanı olmayan bu mucizevi içeceğin günde en fazla 2 bardak içilmesi uygun görülüyor. Yetişme çağındaki çocuklarda ise gece yatmadan kullanılabilir.

Kefirin Faydaları:

Kefirin faydaları saymakla bitmiyor. Uzun bir liste, ancak stresten sindirim sistemine birçok alanda kefirin hayatınızı kolaylaştıracağını hatırlatmakta fayda var. İşte kefirin 23 faydası:

Besin değeri oldukça yüksek olan kefir bağışıklık sistemi için önemlidir. Ayrıca içinde yer alan vitamin, mineral ve proteinlerle bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur. Hastalığa yol açan mikroorganizmalara, bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı vücudu korur.

2. En bilindik etki olarak sindirim sistemini neredeyse mükemmel şekilde düzenler

Kefirde bulunan probiyotikler sindirim sistemini düzenler. Mide ve bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkıda bulunur.

3. İdrar yolu iltihaplarını tedavi eder

Kefir, içinde bulunan probiyotiklerle idrar yolu problemlerinde olumlu etki yaratır, iyileşme sürecine katkıda bulunur.

4. Serinletici aromasıyla kronik yorgunluğu yok eder

Sindirimi rahatlatıp bağışıklık sistemini güçlendiren kefir doğal olarak kronik yorgunluk yaşayanlarda da olumlu yönde etki eder.

Daha sağlıklı bir vücutla birlikte stres seviyesi azalır, kolesterol düşer.

6. Saçları güzelleştirir ve daha parlak görünmesini sağlar

Kefir, vitaminler açısından zengindir. Bu da saç köklerinin beslenmesini ve daha sağlıklı uzamasını sağlar.

7. Yüksek tansiyonu düzenler ve dengeler

Kolesterol düşmanı olan kefir aynı zamanda yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

8. Sinir sistemini güçlendirir

Kefirin faydaları arasında sinir sistemini güçlendirmesi de vardır. Kefirde bulunan mineral maddelerden kalsiyum ve magnezyumun sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etkisi olduğu uzmanlarca biliniyor.

Kefir, gelişme çağındaki çocuklar için oldukça faydalıdır. Zengin içeriğiyle çocukların gelişimine fayda sağlar.

10. Tırnakların sağlıklı kalmasını sağlar

Kansızlığa iyi gelen kefir tırnakların da sağlıklı olmasını sağlar.

11. Uykusuzluğu ve sinirsel depresyonu ortadan kaldırır

Uykusuzluk ve depresyonun pek çok farklı nedeni vardır. Ancak vücut sağlığımız, ruh sağlığımız üzerindebüyük oranda etkilidir. Vücudumuz üzerinde çok fazla olumlu etkisi olan kefir uykusuzluğa ve depresyona

sebep olabilecek etkenleri de ortadan kaldırmaya yardımcıdır.

12. İshal ve kabızlığı gidermede yardımcıdır

Sindirim sistemine olumlu etki eden kefir aynı zamanda ishal ve kabızlığı gidermeye yardımcı olur.

İçindeki vitamin ve mineraller sayesinde cilt sağlığına iyi gelir, cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.

14. Egzama ve benzeri deri hastalıklarına iyi gelir

Kefirin cilde faydaları özelinde egzama ve benzeri hastalıklar üzerinde de olumlu etkisi vardır.

15. Diş çürüklerini önler

Kefirin içerisindeki yararlı bakteriler ağız içerisinde bulunan mikroorganizmaları baskılayarak çürümeyi

engeller. Düzenli olarak tüketilen kefir, diş eti hastalıklarının önlenmesinde de yardımcı bir besin.

16. Sağlıklı diyet için önemlidir, kilo almayı önler

Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını arttıran kefir, özellikle son dönemde diyetlerin vazgeçilmezbesinlerinden. Hazımsızlık ve sindirim sorunlarıyla mücadelede önemli rol oynadığı için daha hızlı çalışanve yağları depolamadan vücuttan atan bir sisteme sahip olmanıza, dolayısıyla kısa sürede sağlıkla

zayıflamanıza destek olur.

Zayıf bağışıklık sistemi, astım ve alerji gibi hastalıkların yaygınlaşmasına neden olur. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen kefir ise düzenli kullanıldığında alerjik reaksiyonları önleyerek güçlü ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanıza katkı sağlar.

18. Sinüzite iyi gelir

Kefirin içeriğinde bulunan probiyotikler, sinüslerin iltihaplanmasıyla meydana gelen bir hastalık olan sinüzit semptomlarını da hafifleterek hastalıkla mücadelenizde etkin bir rol oynar.

19. Mide kramplarını hafifletir

Sindirim sisteminin en iyi dostu olan kefir, içerdiği probiyotiklerle mide hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Antibiyotik etkisiyle mide ülserinin oluşmasını engellerken, krampları hafifletir ve şişkinliği azaltarak sindirime yardımcı olur.

20. Kalp sağlığını korur

Tansiyonu ve kolesterolü düzenleyen kefir damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur. Kalp hastalıklarını büyük oranda engelleyerek kalp sağlığının korunmasına destek olur.

Birçok faydası bulunan kefir zeka gelişimi açısından da oldukça faydalıdır.

22. Antibiyotik kullanımı sonrasında vücuttaki iyi bakterileri korur

Kefir, antibiyotik sonrası bozulan vücut dengesini korur ve iyi bakterilerin vücutta kalmasını sağlar.

23. Akciğer enfeksiyonlarına karşı etkilidir

Kefirin akciğer enfeksiyonlarını engellemeye yardımcı olduğu biliniyor.

Kefirin faydaları saymakla bitmez. Her gıdada olduğu gibi kefiri de aşırı tüketmek sakıncalı olabilir. Eğer bir rahatsızlığınız ya da alerjiniz varsa kefir tüketimi konusunda doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Bonus: Okumak istemeyenler için video içeriğimiz:

Kaynak: 1,2

Источник: //listelist.com/kefirin-faydalari/

Kefirin Faydaları: Kefirin Mutlaka Bilmeniz Gereken 76 Faydası

Kefir iç kilo ver.. Kefirin sağlığımıza yararları..

Doğal yollardan bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yollarını arıyorsanız kefir tam size göre.

Kefirin tadını sevmiyor olabilirsiniz ancak kefirin aşağıdaki faydalarını okuduktan sonra fikriniz kesinlikle değişecek.

Üstelik tadını sevmiyorsanız kefiri sade içmek zorunda da değilsiniz.

Kefiri farklı farklı tatlarla birleştirerek kefirin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Kefirin faydalarına geçmeden önce bir bardak kefirin içerisinde ne var önce buna bakalım.

Bir su bardağı yani 175 ML kefir içerisinde:

 • 6 gram protein
 • yüzde 20 kalsiyum
 • yüzde 20 fosfor
 • yüzde 14 B12 vitamini
 • yüzde 19 B2 vitamini
 • yüzde beş magnezyum
 • yeterli miktarda D vitamini

yer alıyor.

Kullandığınız sütün tipine göre değişmekle birlikte bir bardak kefir içinde yaklaşık 55 kalori, 20-24 gram arası karbonhidrat, 8-9 gram arası yağ almış oluyorsunuz.

Kefirin kalori değerlerini daha detaylı öğrenmek isterseniz Kefirin Kalori Değeri Nedir? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İşte size sağlığınıza iyi gelecek kefirin faydaları.

Kefirin faydalarından yararlanmak için ev yapımı olması ve düzenli bir şekilde içilmesi gerekiyor.

Kefir içmenin diğer faydaları

Kefirin yukarıda yer alan bilimsel verilerle kanıtlanmış faydalarının yanı sıra halk arasında iyi geldiğine inanılan diğer faydaları ise aşağıdaki gibi:

 1. Hücrelerin çabuk yenilenmesine sebep olduğu için tümör oluşumunu önler.
 2. Tüm alerjilere karşı en kuvvetli iyileştiricidir.
 3. Hiçbir yan etkisi bulunmayan güçlü bir antibiyotiktir.
 4. Karaciğer hastalıklarının tedavisinde yardımcı olabilir.
 5. Safra kesesi taşlarını dökmeye yardımcı olur.
 6. Vücudu ağır metal, tuz ve alkol gibi maddelerden arındırır.
 7. Kimyasal antibiyotikleri elimine eder.
 8. Kötü kolesterolü düşürür.
 9. Bağırsak yolunu temizler.
 10. Patojen mikro organizmalara karşı etkilidir.
 11. Rahatsız bağırsak sendromuna iyi gelir.
 12. Gastrit tedavisinde etkilidir.
 13. Pankreas sorunlarında faydalıdır.
 14. Ülseri tedavi edici özelliği vardır.
 15. Kolon kanserini önlemede yardımcı olabilir.
 16. Sindirimi kolaylaştırır.
 17. Vücut fonksiyonlarını düzenler.
 18. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 19. Mantara iyi gelir.
 20. Yüksek tansiyonu düşürür.
 21. Nekahat döneminde kullanılırsa iyileşme sürecini hızlandırır.
 22. Kanser hücrelerinin büyümesini engeller.
 23. Sedef hastalığı tedavisinde yardımcı olabilir.
 24. Egzama tedavisinde kullanılır.
 25. Tümörlerin büyüklüğünü azaltır.
 26. Kalp hastalıklarını tedavi eder.
 27. Bağırsaklardaki tıkanıklığı tersine çevirir.
 28. Kan damarlarını temizler.
 29. Enerji verir.
 30. Kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.
 31. Akciğer enfeksiyonlarına karşı etkilidir.
 32. Metabolizmayı çalıştırır.
 33. Kilo vermek isteyenlere yardımcıdır.
 34. Aknelere iyi gelir.
 35. Saçı canlandırır.
 36. Diş ve diş eti hastalıklarının tedavisinde etkilidir.
 37. İlaçların yan etkilerini azaltır.
 38. Antibiyotik kullanımı sonrasında vücuttaki iyi bakterileri korur.
 39. Sindirim sistemindeki mikrofloranın korumada görev yapar.
 40. Tansiyonu düzenler.
 41. Kan şekerini düşürür.
 42. Yağ asidi ve kolesterol seviyesini düşürür.
 43. İshale iyi gelir.
 44. Şişkinliği azaltır.
 45. Bağırsak hareketlerini hızlandırır.
 46. Strese karşı etkilidir.
 47. Uyku sorunlarının tedavisine iyi gelir.
 48. Depresyona iyi gelir.
 49. Dikkat eksikliğine iyi gelir.
 50. Beynin nörofoksiyonlarını geliştirir.
 51. Midedeki gazı azaltır.
 52. Laktik asit fermantasyonu ile süt ürünlerinin sindirimini kolaylaştırır.
 53. Enfeksiyonlara karşı etkilidir.
 54. Vajinal kokuları yok eder.
 55. Kırışıklıkları gerginleştirir.
 56. Arterite iyi gelir.
 57. Kalın bağırsak yangısını iyileştirir.
 58. Gut hastalığına karşı etkilidir.
 59. Migrene iyi gelir.
 60. Romatizma tedavisinde etkilidir.
 61. Mide rahatsızlıklarına karşı etkilidir.
 62. Detoks etkilidir.
 63. Sütün içerisindeki proteinin alımını ve sindirimini arttırır.
 64. B3 , B6 ve folik asit üretimini destekler.
 65. Tüberküloz tedavisinde etkilidir.
 66. Mide kramplarına iyi gelir.
 67. Regl döneminde tüketilebilir.
 68. Kronik bağırsak enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir.
 69. Karaciğer enfeksiyonlarına iyi gelir.
 70. Astıma karşı iyi gelir.
 71. Bronşit hastalarına önerilir.
 72. Kansızlığa iyi gelir. Metastazı engeller.
 73. Sabahları görülen ağız kokusunu önler.
 74. Hepatit tedavisinde etkilidir.
 75. Boğazda balgam birikmesini engeller.
 76. Kefir yalnızca içilerek değil sürülerek cilde de faydalı olabilir. Kefirin sivilce ve cilt mantarını önleyici etkiye sahip olduğu bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Kefirin zararı var mı?

Kefirin sağlığa bilinen bir zararı yoktur

Kefir tüketiminin insan sağlığına bilinen bir zararı yoktur.

Ancak fazla tüketilmesi içerdiği kalori nedeniyle bazı kişilerde kilo alımına sebebiyet verebilir.

Bunun yanı sıra günde bir iki su bardağı kefir içmenin sağlığımıza herhangi bir zararı yoktur.

Kefirin Faydaları yazısı için kullanılan kaynaklar

7 Kefir Benefits and Nutrition Facts
Probiotics
Kefir Benefits: 12 Things To Know About This Yogurt- Food
Why We Need Probiotics and The Benefits of Kefir
3 Reasons Why Kefir Is Good for You

Источник: //kefirci.com/kefirin-faydalari/5

Kefirin Faydaları Nelerdir? – Bilimsel Olarak Kanıtlanmış – APPVICE

Kefir iç kilo ver.. Kefirin sağlığımıza yararları..

Kefirin faydaları bakımından sağlık camiasında son derece meşhur bir besin olduğu bilinmektedir.

Kefir yüksek besin değerine sahip olması ve içerdiği probiyotikler sebebi ile sindirim ve bağırsak sağlığı için de oldukça faydalıdır.

Birçok insan kefirin yoğurttan daha sağlıklı olduğuna inanıyor.

Bilimsel araştırmaların da desteklediği, kefirin faydaları şunlardır:

1. Kefir İhtiyaç Duyulan Birçok Besin Kaynağını İçerir

Kefir, bilindiği üzere inek sütü veya keçi sütü kullanılarak yapılan fermente bir içecektir.

İnek veya keçi sütüne kefir taneleri eklenerek kefir yapılır. Bu taneler tahıl değildir. Görünüşleri karnabaharı andıran maya ve laktik asit bakterisi kolonileridir.

Kefir mayası yaklaşık 24 saatte çoğalarak sütteki şekerleri fermente eder ve sütü kefir hâline getirir. Ardından yüzeyde kalan taneler sıvıdan çıkarılır ve tekrar kefir yapmak için kullanılabilir.

Buradan da anlaşılacağı üzere kefir bir içecektir, kefir taneleri ise içeceği üretmek için kullanılan başlangıç ​​mayasıdır.

Kefir, Batı Avrupa, Rusya ve Güneybatı Asya’nın bazı bölümlerin ilk olarak üretilmiş ve buradan dünyaya yayılmıştır.

Kefir adı, Türkçedeki yemekten sonra kendini iyi hissetmek anlamında kullanılan” keyif” kelimesinden türetilmiştir.

Tanecik halindeki laktik asit bakterileri, sütün laktozunu laktik aside dönüştürür. Bu yüzden kefirin tadı ekşi bir yoğurdu andırırken, kıvamı da yoğurda göre biraz daha incedir.

175 miligram (6-ons) bir porsiyon az yağlı kefirin içinde aşağıdaki vitamin ve mineraller vardır:

 • 4 gram protein
 • Günlük kalsiyum ihtiyacının % 10’u
 • Günlük fosfor ihtiyacının % 15’i
 • Günlük B12 vitamini ihtiyacının % 12’si
 • Günlük riboflavin (B2) ihtiyacının % 10’u
 • Günlük magnezyum ihtiyacının % 3’ü
 • D vitamini

Bunlar ek olarak kefir, kullanılan süte göre değişmek ile birlikte 100 kalori, 7-8 gram karbonhidrat ve 3-6 gram yağ içermektedir. Ayrıca kefir, sağlınızın korunmasına katkıda bulunan organik asitler ve peptitler de dahil olmak üzere çok çeşitli biyoaktif bileşikler içerir.

Kefir sadece süt kullanarak üretilmeyebilir. Kefirin süt içermeyen versiyonlarında Hindistan cevizi suyu, Hindistan cevizi sütü veya diğer tatlı sıvılar kullanılabilir. Ancak bu şekilde üretilen kefirler,  süt kullanılarak üretilen kefir ile aynı besin profiline sahip olmayacaktır.

ÖZET

Kefir, kefir tanecikleri kullanılarak üretilen fermente bir süt içeceğidir.  Kefir, zengin bir kalsiyum, protein ve B vitamini kaynağıdır.

2. Kefir, Yoğurttan Daha Güçlü Bir Probiyotiktir

Bazı mikroorganizmalar vücudunuza alındığı zaman sağlığınız üzerinde yararlı etkilere neden olabilir.

Probiyotik olarak bilinen bu mikroorganizmalar, besinleri kolayca sindiriminize, kilo yönetiminde dizginleri elinize almanıza ve zihinsel sağlığınıza yardımcı olmak sureti ile vücut sağlığınızı çeşitli şekillerde etkileyebilirler.

Yoğurt, Batı ülkelerinin beslenme düzeninde en iyi bilinen probiyotik besindir. Ancak kefir aslında yoğurttan çok daha güçlü bir kaynaktır.

Kefir mayası, 61 çeşit bakteri ve maya türü içerebilir. Türleri çeşitlilik gösterse de, içerdiği bakteriler onları çok zengin ve çeşitli bir probiyotik kaynağı yapar.

Fermente süt ürünlerini her yerde bulabilirsiniz ancak bu ürünler maya içermez.

ÖZET

Kefir, 61 farklı mikroorganizma içerebilir. Bu, kefirin birçok fermente süt ürününden çok daha güçlü bir probiyotik kaynağı olmasını sağlar.  Kefirin vücudunuza pek çok faydası vardır.

3. Kefir Antibakteriyel Özelliklere Sahiptir

Kefirin içeriğinde mevcut olan bazı probiyotiklerin vücut için enfeksiyonlara karşı koruma sağladığına inanılmaktadır.

Bu probiyotiklerden bir tanesi sadece kefire özgü olan probiyotik Lactobacillus’tur.

Çalışmalar bu probiyotiğin, Salmonella, Helicobacter pylori ve E. coli (8, 9) dahil olmak üzere vücudumuz için zararlı olan çeşitli bakterilerin büyümesine engel olabileceğini göstermektedir.

Kefirde bulunan ve bir çeşit karbonhidrat olan Kefiran da antibakteriyel özelliklere sahiptir.
ÖZET

Kefir, vücudu zararlı bakterilere karşı koruyan probiyotik Lactobacillus kefiri ve karbonhidrat kefiran içerir.

4. Kefir, Kemik Rahatsızlıklarınızı İyileştirebilir ve Osteoporoz Riskini Düşürebilir

Osteoporoz, kemik dokusunun bozulması olarak tanımlanır. Bu rahatsızlık Batı ülkelerinde yaşayan insanlar için büyük bir sorun teşkil etmektedir.

Osteoporoz, özellikle yaşlı kadınlar arasında yaygındır ve kemiklerinizin kolay kırılma ihtimalini önemli ölçüde yükseltir.

Kemiklerinizin kırılmasının önüne geçmek için vücudunuza yeterli miktarda kalsiyum almanız gerekir. Bu sayede hem kemiklerinizi daha sağlıklı bir duruma getirmiş olursunuz, hem de osteoporozun ilerlemesini yavaşlatmış olursunuz.

Kefir harika bir kalsiyum kaynağıdır. Aynı zamanda kalsiyum metabolizmasının etkin bir şekilde çalışmasında kilit rol oynayan K2 vitamini deposudur. K2 vitamini ile vücudunuzu takviye etmeniz, kemiklerinizdeki kırık riskini % 81’e kadar düşürmenizi sağlayacaktır.

Son zamanlarda hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, kefirin kemik hücrelerindeki kalsiyum emilimini arttırdığını ortaya koymuştur. Bu durum, kemiklerinizin yoğunluğunu inanılmaz derecede attırarak kemik kırılmalarının da önüne geçmenizi sağlamaktadır.

ÖZET

Süt ürünlerinden yapılan kefir mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır. Tam yağlı süt kefirinde ayrıca K2 vitamini de bulunur. Bu iki mineralin kemiklerinizin sağlığı için büyük yararları vardır.

5. Kefir Kansere Karşı Koruyucu Olabilir

Kanser, dünyadaki en yaygın ölüm nedenlerinden birisidir. Kanser vücudunuzdaki anormal hücrelerin kontrol edilemez bir şekilde büyümesi sonucu oluşan öldürücü bir hastalıktır.

Kefirin faydaları arasında sayılan probiyotik içeriğinin, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek tümörün büyümesini yavaşlattığına inanılmaktadır.

Bu nedenle kefirin, vücudun kanserle savaşması için ona yardım ettiğini iddia etmemiz gerçeklikten çok da uzak olmaz.

Kefirin sağladığı bu koruyucu rol birçok kez çeşitli deneysel çalışmalarda da ispat edilmiştir.  Bu çalışmaların birinde kefir ekstresinin insandaki meme kanseri hücre sayısını %56 oranında düşürdüğü tespit edilmiştir. Buna karşın, benzer bir fermantasyon yöntemi ile elde edilen yoğurt ekstresi için bu oran neredeyse % 14’lere kadar düşmektedir.

Bununla birlikte, üstte de belirttiğim gibi bu çalışmalar hayvanlar üzerinde yapılmış olan çalışmalardır. Kesin sonuçlara varılmadan önce bu deneylerin insanlar üzerinde de yapılması gerektiğini belirtmekte fayda var.
ÖZET

Bazı tüp ve hayvan çalışmaları kefirin kanser hücresi büyümesini engelleyebileceğini gösteriyor. Ancak bu tezi destekleyecek, insanlar üzerinde yapılmış güncel bir çalışma bulunmamaktadır.

6. Kefir İçindeki Probiyotikler Çeşitli Sindirim Sorunlarına Çözüm Olabilir

Kefir gibi probiyotikler bağırsağınızdaki yararlı bakterilerin dengesini düzeltmeye yardımcı olabilir. Bu sebeple kefir ishal tedavisinde oldukça etkilidir.

Buna ek olarak elde edilen birçok sağlam veri, probiyotiklerin ve probiyotik içeren yiyeceklerin birçok sindirim sorununu hafifletebileceğini ortaya koymaktadır.

Bu sindirim rahatsızlıkları arasında irritabl bağırsak sendromunu (IBS) ve helikobakter pilori (midede bulunan bir bakteri çeşidi) enfeksiyonunun neden olduğu ülserler sayılabilir.

Bu yüzden sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklarınız olduğu takdirde, kefir size ihtiyacınız olan yardımı sağlayacaktır.

ÖZET

Kefir gibi probiyotikler çeşitli ishal rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılabilir. Ayrıca çeşitli sindirim sistemi hastalıklarında da iyileşmelere yol açabilir.

Kefirin Faydaları için Diyetisyeniniz ile Bir Tuşla Hemen Görüşün:

Başla tuşuna basarak Appvice mobil uygulaması üzerinden diyetisyeninizle hemen görüşebilirsiniz.

Diyetisyene Sor

7. Kefirin Laktoz Değeri Düşüktür

Her zaman tükettiğimiz süt içeren gıdaların içiriğinde laktoz adı verilen doğal bir şeker mevcuttur.

Birçok insan, özellikle de yetişkinler laktozu midesinde düzgün bir şekilde parçalayıp sindiremez. Bu durumun yol açtığı rahatsızlığın tıp terminolojisindeki adı laktoz intoleransıdır.

Kefir ve yoğurt gibi fermente süt ürünlerinde bulunan laktik asit bakterileri laktozu laktik aside dönüştürür.

Bu yüzden bu yiyeceklerde bulunan laktoz değeri sütte bulunan laktozdan çok daha düşüktür. Ayrıca bu tür besinler laktozu tamamen parçalamaya yardımcı olabilecek enzimler de içerirler.

Kefir, bu sebeple, normal süte oranla daha az laktoz içerdiği için laktoz intoleransı olan kişilerce tereddüt etmeden tüketilebilir.

Bununla birlikte Hindistan cevizi suyu, meyve suyu veya süt ürünü olmayan başka bir içecek türü kullanarak %100 laktoz içermeyen kefir yapmanın mümkün olduğu da aklınızın bir köşesinde olsun.

ÖZET

Kefir laktoz bakımından oldukça düşüktür. Bunun sebebi, kefirin içinde bulunan laktik asit bakterilerinin laktozu önceden sindirmiş olmasıdır. Laktoz intoleransı rahatsızlığı olan kişiler sıklıkla kefir tüketebilir.

8. Kefir Alerji ve Astım Belirtilerini İyileştirebilir

Alerjik reaksiyonlar, bazı gıdalara veya maddelere karşı vücudun verdiği enflamatuar (iltihap yapan) tepkiler sebebi ile meydana gelir.

Aşırı duyarlı bir bağışıklık sistemine sahip kişilerin astım gibi rahatsızlıkları tetikleyebilecek alerjilere maruz kalması daha yaygındır.

Hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen çalışmalarda, kefirin alerji ve astıma bağlı enflamatuar tepkileri baskıladığı tespit edilmiştir.

Yine de, bu iddia edilen etkilerin gerçek olduğundan  % 100 emin olmak için bu araştırmaların insanlar üzerinde de gerçekleştirilmesi gerekir.

ÖZET

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarından elde edilen sınırlı kanıtlar, kefir içmenin alerjik reaksiyonları azaltabileceğini göstermektedir. Ancak bu çalışmalar insanlar üzerinde yapılmadığı için henüz geçerliliği yoktur.

9. Kefir Evde de Hazırlanabilir

Marketlerde ve alışveriş merkezlerinden satın alınan kefirin kalitesi konusunda şüpheleriniz var ise, kefiri kendi evinizde kolayca yapabilirsiniz.

Taze meyveler de eklerseniz, kefir size sağlıklı ve lezzetli bir tat sunar.

Kefir mayası, kefir üretiminin en önemli unsurudur. Kefir mayasını aktar ve süpermarketlerde bulabilir, hatta online olarak bile sipariş edebilirsiniz.

Aslına bakarsanız kefir yapımı çok basittir. Kefir yapımı şöyledir:

 • Küçük bir kavanoza 1-2 çorba kaşığı (14–28 gram) kefir mayası koyun. Ne kadar çok maya kullanırsanız, kefir o kadar hızlı oluşur.
 • Daha sonra kavanoza yaklaşık 2 bardak (500 mi) süt ekleyin. Otla beslenen ineklerden sağılan süt en sağlıklı olan süt olduğu için organik ve çiğ sütü tercih etmeniz sizin için daha iyi olabilir. Kavanozun üstünde 1 inç (2,5 cm) kadar boşluk bırakın.
 • Daha kalın kaymaklı bir kefir istiyorsanız, karışıma tam yağlı krema ekleyebilirsiniz.
 • Kapağı tam olarak kapatmadan oda sıcaklığında 12–36 saat bırakın. Hepsi bu kadar!

Kefiriniz kümelenmeye başladığı zaman hazır olmuş demektir. Sıvıyı yavaşça süzdükten sonra, orijinal kefir taneleri süzgecin (süzgeç metal olmamalı) üzerinde kalacaktır. Bu tanecikleri bir dahaki kefir yapımında kullanmak üzere biraz sütle yeni bir kavanoza koyabilirsiniz.

Özetlemek gerekir ise, dışarıda satılan kefirin kalitesinden şüphe ediyorsanız kefir taneleri ve süt kullanarak ev yapımı lezzetli, besleyici kefirleri kolayca elde edebilirsiniz.

SONUÇ

Kefir, birçok kişi tarafından tüketilen yoğurtla karşılaştırılabilecek kadar koyu kıvama sahip, fermente edilmiş sağlıklı bir gıdadır. Bu ürün geleneksel olarak mandıra sütünden yapılıyor olsa da, süt ürünleri içermeyen birçok seçeneği de mevcuttur.

Kefir ile ilgili yapılan araştırma ve çalışmalar, kefirin bağışıklık sisteminizi güçlendirdiğini, sindirim sorunlarını gidermede yardımcı olduğunu, kemik sağlığını iyileştirdiğini, hatta vücudun kanser ile savaşmasında bile yardımcı olduğunu gösteriyor.

Bu kalsiyum deposu besini siz de tüketmek istemez misiniz? O halde, bugünden itibaren güne kefir içerek başlayın!

Bu makale Appvice Diyetetik Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.

ortalama puan: 2,25 , 4 oy

Источник: //getappvice.com/tr/kefirin-faydalari-nelerdir/

Kefirin Faydaları Nelerdir, Kefir Zayıflatır Mı

Kefir iç kilo ver.. Kefirin sağlığımıza yararları..

kefirin faydaları nelerdir, kefir zayıflatır mı

Son yılların en popüler ve sağlıklı besinlerinden birisi de kefir. Fermente edilerek elde edilen kefirin faydaları saymakla bitmiyor. Kefirin faydalarından birisi de zayıflamaya etkisi. Kefir zayıflatır mı? özellikle sağlıklı beslenmek isteyenlerin en çok dikkat ettiği konuların başında gelir.

Kefir Nedir

Eski yıllarda Kafkas Dağlarında kullanılan bir fermente süt olan kefir, tat olarak ayrana benzemektedir. Ekşi bir tadı olan kefir inek sütü, keçi sütü ve koyun sütünden mayalanır.

Bağırsaklar için birçok faydalı bakteri içeren kefir özellikle bağırsak sağlığı için çok faydalıdır. Vitamin ve mineral bakımdan da oldukça zengin olan kefir aynı zamanda iyi bir aminoasit kaynağıdır. Kefir Türkçe olarak keyf kelimesinden türetilmiştir ve keyif verir anlamındadır.

Günümüzde yurt dışında da tüketilmeye başlanan bir içecek olan kefir bağışıklık güçlendirici probiyotikler içermektedir.

Kefirin Faydaları

Kefir sindirim sistemi ve bağırsaklar için dost bakteriler içerir. Bu dost bakteriler bağırsak florasının daha düzenli çalışmasını sağlar ve dolayısıyla hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur. Kefirde süte göre daha çok probiyotik bulunur ve laktoz alerjisi olanlar kefiri daha rahat tüketebilirler.

Kefir Bağışıklık Sistemini Güçlendirir; Kefirdeki dost bakteriler hem bağırsakların hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Kefir, sindirim sistemine zarar veren mikrop ve bakterilerle savaşır, vücuttan atılmasını sağlar. Kefir mide ülserinin oluşmasını tetikleyen “helikobakter pilori” bakterisinin ölmesini sağlayarak antibiyotik özellik gösterir.

Vitamin ve Mineral Zengini Kefir; Kefir sağlığımız için oldukça faydalı olan vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. B1, B12, K vitamini ve biotin içerir.

Süt ürünü olan kefirde bol miktarda kalsiyum ve magnezyum bulunur. Kalsiyum ve magnezyum kemik sağlığının korunması için en önemli mineraldir. Kefir içinde bol miktarda fosfor bulunur.

Fosfor da kemik ve diş sağlığının korunması için oldukça önemli bir mineraldir.

 • Kefir kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Kansızlığa iyi gelir.
 • Yorgunluğun geçmesi sağlar.
 • Hücrelerin iyileşmesini sağlar, yaşlanmayı geciktirir.
 • Uykusuzluğa iyi gelir. Uyku düzeninin oturmasını sağlar.
 • Kefir A ve D vitamini içerir.
 • Kefir kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur.
 • Sinir sistemi için sakinleştirici etki yaratır.
 • Kanser oluşumunu engeller.
 • Vücutta fazla tuzun ve zararlı toksinlerin atılmasını sağlar.
 • Hazımsızlığa iyi gelir.
 • Karaciğer sağlığını korur.
 • Kefir mide kramplarını iyileştirir.
 • Akciğer enfeksiyonlarına karşı koruyucudur. 

Kefir Bağışıklık Sistemini Güçlendirir 

Yararlı bakteriler ve probiyotik içeren kefir, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı korur. Özellikle soğuk havalarda vücut direnci daha kolay düştüğü için bu aylarda düzenli olarak kefir içilmesi vücut direncini korumada etkili olacaktır. Ayrıca vücudun bağışıklığını güçlendirerek alerjilere karşı korur.

Probiyotik Zengini Kefir

Kefir için tam bir probiyotik zenginidir diyebiliriz.. Probiyotikler bağırsaklarımız için yararlı bakteriler içerir. Sindirim sistemi içinde önemli bir yere sahip olan probiyotikler bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlar ve zararlı bakterilerle mücadele ederler. Yararlı bakteriler olan probiyotikler kolon kanseri ve meme kanseri gibi kanser türlerinin oluşma riskini azaltmaktadır.

Kefir Zayıflatır Mı

Zayıflamak ve sağlıklı beslenmek için en mucizevi besinlerden birisi de kefirdir. Kefir kilo vermeye yardımcı bir içecektir.

Bol miktarda protein içermesi kas yapımına katkı sağlar aynı zamanda vücuda enerji verir. Vücutta uyarıcı etki yaparak metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar.

Metabolizmanın hızlı çalışması yağ yakımını arttırarak kilo vermeyi sağlar.

Kefir Kaç Kalori

1 bardak kefirde yaklaşık 150 kalori vardır. 30 gram kolesterol ve 8 gram yağ içerir. 1 bardak kefirde 12 gram karbonhidrat bulunur. Kefir protein zenginidir. 1 bardak kefirde 8 gram protein bulunur.

Ayrıca 1 bardak günlük alınması gereken A vitaminin %10’unu, kalsiyumun %30’unu C vitaminin ise %4’ünü karşılar. Besin değerleri bu denli zengin olan kefir içmek hem sağlık için hem de zayıflamak için oldukça faydalıdır.

Kefir Ne Zaman İçilmeli

Kefirin ekşi tadı ile ayrana benzemektedir. İçimi kolaydır. Tokluk vermesi ve iştah kontrolü için yemeklerden önce içilmesi önerilir. Kefiri ara öğünlerde tek başına ya da yanında 1 porsiyon meyve ile birlikte içebilirsiniz. Kefiri içecek olarak sadece ara öğünlerde değil, yemeklerin yanında ana öğünlerde de kefir tüketebilirsiniz.

Kefir Zararları

Kefir tüketmek sağlık için, kilo vermek için oldukça faydalıdır. Ancak kefirin zararları ya da kefir içmek zararlı mıdır sorusu kişilerin aklını kurcalayabilir. Kefirin vücut için bilinen bir zararı yoktur. Ancak çok sık tüketilmesi kefirde bulunan bakterileri harekete geçirerek ishale sebebiyet verebilir.

Kefir tüketilirken dikkatli olunması gereken kaloride bir içecektir. 1 bardak kefirde 150 kalori bulunur. Kalorinin yüksek olmasından dolayı günlük alımına dikkat edilmelidir.

Источник: //www.faydaloji.com/kefirin-faydalari-nelerdir-kefir-zayiflatir-mi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..