Kellik kalp krizi riskinde obeziteyi solladı!

Kalp Krizi Sebepleri

Kellik kalp krizi riskinde obeziteyi solladı!

Kalp Krizi Sebepleri Kalp Krizinin Sebepleri – Bu makaledeki notlar: kalp krizi nedenleri Kalp krizi sebepleri..

Yıllar içerisinde sigara kullanımının artışı, yağlı yiyeceklerin fazla tüketilmesi ve stresli yaşam gibi faktörlerden dolayı kalp krizi yaşının düşmeye başladığı bildirildi.

Tokat Dr. Cevdet Aykan Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ataç Çelik, yaptığı açıklamada, kalp krizi riski yaşının yıllar geçtikçe düştüğünü belirterek, ”Eskiden biz 30 yaşlarda kalp krizi gördüğümüzde şaşırdık. Ama şimdi 20’li yaşlarda kalp krizi vakaları gördüğümüz zaman şaşırmıyoruz” dedi.

Sigara kullanımının artışı, yağlı yiyeceklerin fazla tüketilmesi ve stresli yaşam gibi faktörlerden dolayı kalp krizi yaşının artık düşmeye başladığını ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

”Yani genç yaşlarda fazla ve sık şekilde kalp krizi görmekteyiz. Tabii kalp krizini şu şekilde tanımlayabiliriz. Kalbi besleyen koroner damarlardaki plakların yırtılıp üzerine pıhtı bağlayıp aniden kanın kesilmesi, kalbin beslenememesi sonucu oradaki kalp dokusunun ölmesi.

Eğer bu damar aniden hızlı miktarda açılamazsa kriz çok büyük boyutlara ulaşmakta. Bunun risk faktörleri var, her insanda kalp krizi gelişmiyor.

Hipertansiyon, şeker hastalığı, şişmanlık, sigara içimi, erkek cinsiyet, genetik faktörler, stres, kolesterol yüksekliği gibi faktörler bu riski artırıyor.”

SPORCULARDAKİ ANİ ÖLÜMLER

Genç ölümlerin belirli bir kısmının kalp krizi ile olmadığını da anlatan Çelik, ”Bunun başka nedenleri de var. Tıpta ani kalp ölümü diyoruz. Ani kalp ölümünün de 30 yaş altında yıllık görülme riski yüzbinde 50-60 civarında” dedi.

Bunların yüzde 90 kadarının yapısal bir kalp hastalığına bağlı olarak geliştiğini ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

”Bunlar neler? Mesela doğuştan kalbi besleyen koroner damarların yanlış yerden çıkması veya kalbin kalınlaşmasına bağlı kalbin beslenememesi ya da bado spazm dediğimiz kokain kullanımına bağlı kalp damarlarının daralması veya kalp kapakçıklarındaki darlıklara bağlı nedenlerden dolayı insanların ani ölümü. Mesela spor müsabakası sırasında aniden yere düşüp ölüyor sporcu. Bunun nedeni çoğunlukla kalp krizi değil.”

Kalp krizi yaşının giderek düştüğünü, bu riski düşürmek için sigarayı bırakmanın, diyet ve egzersiz yapmanın önemli olduğunu kaydeden Çelik, şöyle devam etti:

”Bu sporcularda görülen ani ölümü önlemek, açıkçası bunlar doğuştan sebepler olduğu için bunların gelişimini önlemek mümkün değil. Fakat maraton koşucuları gibi ciddi miktarda efor harcanarak yapılan sporlar için bu aktiviteler öncesi kalp muayenesi, EKG çekimi mutlaka gerekir. Bu yapısal hastalıkları tespit etmek mümkün.”

Kalp Krizi Riskini Arttıran Sebepler

Korku ve endişe kalp krizi riskini yüzde 40 artırıyor…

ABD’deki araştırmaya göre, korku ve endişenin yarattığı etki, kalp kaslarında soruna yol açıyor

Bu da kalp krizi riskini yüzde 30-40 artırıyor. Uzmanlar “Korku ve endişenin tepkisi sinirlenmeye benzese de sinirli insanların kriz riski, endişelilerden daha düşüktür” diyor.

Ani Ölüm Nedeni: Kalp Krizi

Türkiye’ye yılda 200 bin kişi, kalp krizi nedeniyle hayatını kaybediyor. Yalnızca ileri yaş hastalığı olmaktan çıkan kalp sorunları, genç yaşlarda da hızla artıyor.

Trafik kazalarını 30’a katlayan kalp krizinin en temel sebebi, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam. Kalp hastalıklarında genetik faktörlerin de etkisi büyük. Bunun için ailesinde ani ölüm hikayesi bulunanların daha dikkatli bir yaşam sürmesi öneriliyor.

Çoğu kez ölüm sebebi olarak nitelendirilen “kalp krizi” tanımlaması kısmen doğrudur. Kalbi besleyen damarlarda (koroner damarlar) meydana gelen ani tıkanma yani kalp krizi, gerçekten de ani ölümle sonuçlanan kalp hastalıkları içinde %75-80 oranı ile başı çeker.
Tüm bu istatistikler ani kalp ölümlerinin önüne geçmek için yapılması gerekenlerin anahtarıdır.

Kalple ilgili ölümlerin büyük kısmını oluşturan koroner kalp hastalığı, aynı zamanda tüm dünyada ölümlerin en önde gelen sebebidir. Koroner kalp hastalığının önlenmesi, bu arada bu rahatsızlıktan kaynaklanan ölümlerin önüne geçilmesi, hastalığın oluşumuna zemin hazırlayan risk faktörlerinin ortadan kaldırılmasına bağlıdır.

Kalp damarlarında daralma ve tıkanmaya yol açan birçok neden arasında en önemlileri;

* Sigara * Hipertansiyon, * Şeker hastalığı,* Kolesterol yüksekliği

* AİLESİNDE erken yaşlarda ortaya çıkan koroner damar hastalığı öyküsünün olmasıdır.

Источник: //www.notusta.com/kalp-krizi-sebepleri-26913/

Kalp Krizi Olmasına Neden Olan Sebepler ve Hastalıklar

Kellik kalp krizi riskinde obeziteyi solladı!

Kalp kasının bir bölgesine tam olarak kan ve oksijen akışının olmaması durumunda meydana gelen ve oksijensiz kalan bölgenin dokusunun ölmesi sonucunda meydana gelir.

Kalp Krizi

Koroner damarlarda oluşan tıkanıklık sonucunda kalbe yeterli miktarda oksijen ulaşmaması sebebi ile kişilerde oksijensiz kalan kalp dokusunda bulunan hücrelerde ölmeler meydana gelecektir.

Bir kişi kalp krizi yaşaması durumunda hayatı içerisinde artık eskisi gibi olmamalıdır. Kalp krizinin birçok nedeni olmaktadır.

Bunun nedeni plak oluşması ya da yağ gibi maddelerin kalp damarlarında tıkanıklığın oluşması neticesinde oluşacaktır.

Çoğu kişi kalp krizi nedir neden olur sorusunun cevabını bilmemektedir. Kalp kastan oluşan bir organdır. Oksijen bakımından zengin olan kan sayesinde beslenmektedir. Bunu da koroner arterler sağlamaktadır. Eğer ki bu damarlar plak yüzünden tıkanması durumunda görevini yerine getiremeyecektir.

Koroner damarların tıkanmaya başlaması sonucunda kişilerin birçoğunda kan akışının eskisi gibi normal bir şekilde pompalanmadığı için kişilerin bir takım belirtiler ortaya çıkacaktır.

Bu belirtilerin önceden farkına varan kişiler damar tıkanıklığının teşhisi için doktora giderek kontrol için bir muayene olması sonucunda teşhis konularak tedavisi başarılı olur. kalp krizi belirtileri grip hastalığına benzemektedir.

Bu nedenle de kişiler hayatı içerisinde dikkatli olmalı ve özellikle de ailesinde kalp krizi geçmişi olan kişilerin mutlaka daha dikkatli olması gerekmektedir.

Kalp Krizi Sebepleri

Kalp krizine neden olan zehirler arasında batrakotoksin bulunmaktadır. Çok tehli bir zehir olmaktadır. Bu zehrin çok çok küçük bir miktarı 100 kiloluk bir insanı saniyeler içerisinde kalp krizi nedeniyle ölümüne neden olabilir.

Kalp kasının içerisinde bulunan hücrelerin ölümüne neden olmaktadır. Ve bu zehrin herhangi bir panzehiri olmaması nedeniyle insanların anında ölümüne neden olacaktır.

Ayrıca insanların kalp krizine neden olan tetrododoksin zehri ise yine çok güçlü olan bir zehir insanların ölümüne neden olur.

Kalp krizine neden olacak birçok yiyecek bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi tuz olmaktadır. Tuz kan basıncının artmasına neden olacak ve koroner damarların sertleşmesine ve daralmasına neden olacak bir yiyecektir.

Dondurulmuş ve işlenmiş olan gıdalar her zaman için sodyum ile dolu olmaktadır. Bu yiyecekler her zaman için kişilerin sağlıklı beslenmesine engel olacaktır. Çoğu kişiler hazırlanması kolay olması nedeniyle hazır gıdaları ve dondurulmuş besinleri tercih etmektedir.

Fakat bu durum insanların hayatı içerisinde sağlığını çok derinden etkilemektedir.

Son yıllarda kalp sağlığını çok derinden etkilemekte olan etkenler arasında Fast food yiyecekleri kişilerin sıklıkla tüketmekte olduğu kolesterol bakımından yüksek olan besinler arasındadır. Küçük yaşta olan gençlerde beri kalp rahatsızlığı görülmektedir.

Bazı bitkiler vardır ki kişilerin hayatı içerisinde tüketmeleri sonucunda çoğu insanın ölümü ile sonuçlanacak olan kalp krizi geçirmelerine neden olacaktır. Bu bitkilerden bir tanesi de Risin adı verilen bir takım fasulye olmaktadır. Bu bitkiyi tüketen bir insanın birkaç gün içerisinde kan akışını derinden etkileyecek olması nedeniyle canlıların ölmesine neden olacaktır.

Sabah kalp krizi geçirme riskinin daha çok olması nedeniyle özellikle sahada koşacak ve spor yapacak olan kişilerin ısınmadan hemen koşuya başlaması ya da spor yapmaları tavsiye edilmeyip, akşam saatlerinde spor yapmaları tavsiye edilmektedir. Ayrıca spor yapan kişilerin aç karnına ya da tok karnına asla spor yapmamaları gerekmektedir.

Sigara içerisinde 2000’den fazla zehirli maddeyi barındırmaktadır. İçerisinde ki zehirli maddelerin kalp ve damar sağlığını yakından etkilediği gibi akciğerleri de yakından etkilenmektedir. Koroner damarların tıkanmasına neden olur. Bu durumda da kan akışının sağlanmadığı için kişilerde kalp kas dokusunun ölmesine neden olur.

Rafine edilmiş olan karbonhidratlar şeker ve katkı maddeleri konulması durumunda özellikle çok zararlı olmaktadır.

Ayrıca ketçap ya da salata soslarının da son derece kalp sağlığına zararlı olduğu bilinmektedir. Hayvansal yağlar son derece zararlı olmaktadır.

Trans yağları son derece zararlı olması ile bilinen margarin tarzı yağların kardiyovasküler hastalıklara neden olması ile bilinmektedir.

Kalp Krizine Neden Olan Hastalıklar

Varis daha çok sürekli olarak ayakta durarak çalışmak zorunda kalan kişilerin bacaklarında ve ayaklarında görülmektedir. Toplardamarlarda kan akışının olmaması durumunda pıhtılaşmaya neden olacaktır. Kan akımının oluşmasını zorlayacak olan bu durum kalp yetmezliğine ve kalp krizine de neden olacaktır.

Ailesinde kalp rahatsızlığı öyküsü olan kişilerin ya da daha önceden kalp krizi geçirmiş olan kişilerin İbuprofen, celecoxib naproxen özelliğine ait olan ağrı kesici ilaçlar kişilerin kalp krizini tetikleyen ve arttırması ile bilinmektedir.

Bazı antibiyotik ilaçları da kalp hastalıkları oluşmasına ve çarpıntı oluşmasına neden olur. Antibiyotikler içerdiği madde nedeniyle bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olmaktadır.

Bu durum da kalp krizi geçirmelerine ve kalplerinin durmalarına neden olur.

İş yaşamı ya da sosyal hayatı içerisinde çok stresli bir hayata sahip olan kişilerin yaşadıkları yoğun stres nedeniyle kalpleri bu durumda etkilenmektedir. Stres insanların kalp hastalıklarını tetikleyecek ve kriz geçirmelerine neden olacak bir durumdur.

Kişilerin aşırı heyecanlanması, öfkelenmesi, sinirlenmesi, korkuya kapılması gibi anlık değişen duyguları vücudunda adrenalin salgılamalarına neden olacak, kişilerin kalp çarpıntısına neden olan, erken kalp krizi geçirip hastalanmalarını sağlayacak ciddi bir sorun olmaktadır. Daha çok genç yaşta kalp krizi yaşamakta olan kişilerin hayatı içerisinde farkında olmadıkları doğuştan kalp hastalığı yaşamakta olmaları durumunda bu kişilerde çok genç yaşta kalp krizi geçirip hayatının sonlanmasına neden olacak birçok durum olmaktadır. 

Erkeklerde 45 yaşından sonra kalp sağlığı tehye atılmaktadır. Kadınlarda ise 55 yaşından sonra kalp krizi riskinin olmasına neden olur. Angina kalbe oksijen eksikliği oluşmasına neden olacaktır. Yüksek kolesterol seviyeleri, yüksek tansiyon hastaları, Ailesinde kalp krizi geçiren birilerinin olması ve obez olan fazla kilolu olan kişilerin kalbi teh altındadır.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //kalpritmi.com/kalp-krizi-nedenleri.html

Kalp krizini tetikleyen 9 neden

Kellik kalp krizi riskinde obeziteyi solladı!

Günümüzde her 7 kişiden 1’i kalp kriziyle karşı karşıya. Üstelik artık bu sorundan gençler de nasibini alıyor; ekonomik gelişme sonucu aşırı beslenme ve sigara tüketiminin artması nedeniyle gençlerde de kalp krizi sıklığı gün geçtikçe artıyor.

Bu iç karartan tablonun yanı sıra, yüz güldüren sonuçlar da var: Kalp krizi aslında yaşam alışkanlıklarında alınabilecek önlemlerle yüzde 70-80 oranında önlenebiliyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr.

İlke Sipahi, kalp krizine yol açan  nedenlere ve bu nedenleri ortadan kaldırmak için yapılabileceklere dikkat çekti:

SİGARA

Her ne kadar klişe gibi gözükse de bazı gerçekler hiç değişmiyor;  o da sigaranın kalp krizi riskini misliyle arttırdığı. Araştırmalar gösteriyor ki  sigara kalp krizini erkeklerde de kadınlarda da yaklaşık 3 kat  arttırıyor.

Üstelik sigara sadece kalp krizi riskini arttırmayıp, akciğer hastalıkları ve gırtlak ile mesane kanserlerinin yanı sıra birçok kanser çeşidinin de riskini dramatik olarak arttırıyor.

Sigara içiyorsanız, bu zararlı alışkanlığınızı bir an önce bırakın.

YÜKSEK KOLESTEROL

Her ne kadar kolesterolün kalp krizine yol açıp açmadığı konusunda tartışmalar sürüyor olsa da, Prof. Dr. İlke Sipahi, bilim dünyasında böyle bir tartışmanın söz konusu olmadığını söylüyor. Kötü huylu kolesterol olan LDL-kolesterol ne kadar yüksekse kalp krizi riski o kadar yüksek oluyor.

Öte yandan iyi huylu HDL-kolesterol seviyesi de ne kadar yüksekse kalp krizi riski o kadar düşüyor. Ancak kolesterol seviyelerimiz sadece diyetten etkilenmiyor. Genetik faktörler de çok önemli. Diyet yeterli olmadığında ‘‘statin’’ grubu kolesterol ilaçları kriz riskini tartışmasız olarak belirgin azaltıyor.

Kolesterolü azaltmak için sakatattan, kalamar, midye, karides gibi kabuklu deniz hayvanlarından, kırmızı et, sucuk, salam, sosisten, kızartmalardan, kaymak, krema, mayonez gibi yağlı gıdalardan uzak durmak gerekiyor.

Öte yandan fındık, ceviz ve yer fıstığı gibi kuruyemişler kolesterol seviyesinde mütevazı olarak bazı düzelmeler sağlayabiliyor.

DİYABET

Diyabet kalp krizinin çok önemli bir nedeni.  Diyabet hastaları en sık kalp krizi nedeniyle hayatını kaybediyor. Öyle ki  kalp krizinden ölüm oranı tip 1 diyabetlilerde 3-10 kat, tip 2 diyabetlilerde erkekse 2, kadın ise 4 kat artıyor.

Bunun nedeni ise diyabetin damar duvarının esnekliğini bozması, kanda pıhtılaşmayı artırması ve damar iç yüzeyindeki hücre hasarını kolaylaştırması. Prof. Sipahi “Maalesef son yıllarda hastalar çok yiyip-az hareket etmeyi, ‘insülin direnci’ diye yumuşatarak ifade etmeyi tercih ediyor.

İsmine ne dersek diyelim oburluk ve hareketsizlik diyabet hastalığına yol açıp kalp krizi riskini arttırıyor” diyor.

YÜKSEK TANSİYON

Yüksek kan basıncı da kalp krizinin risk faktörlerinden.  Öyle ki kalp krizi riskini göreceli olarak yaklaşık yüzde 50 oranında arttırıyor. Üstelik sadece kalp krizi riskini değil, inme ve kalp yetersizliği riskini de çok belirgin olarak yükseltiyor. Yüksek tansiyon hastası olmamanın  en etkili yolu ise tuz tüketimini azaltıp düzenli egzersiz yapmak.

İLERLEYEN YAŞ

Kalp krizi gençlerde de görülüyor ancak risk, artan yaşla beraber yükseliyor. “Öte yandan kalp krizinin gençlerde daha ölümcül olduğu yönündeki kanı da doğru değil” diyen Prof.

Sipahi sözlerine şöyle devam ediyor: “Araştırmalar yaşlılarda kalp krizi sonrası ölüm oranlarının gençlere kıyasla kat be kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

Ancak bu demek değildir ki genç kalp krizi hastalarının tamamı kalp krizinden sağ kurtuluyor.”

ERKEK OLMAK

Kalp krizi konusunda erkekler kadınlara göre daha şanssız. Kalp krizi riski açısından kadınların yaklaşık 10 yıllık bir avantajı söz konusu. Yani 50 yaşında bir erkeğin riski yaklaşık 60 yaşında bir kadınınki kadar.

Buna neden olarak da kadınlardaki östrojen hormonunun koruyucu etkisi gösteriliyor.

Dolayısıyla erkeklerin değiştirebilecekleri risk faktörlerine, yani sigara, kolesterol, şeker ve tansiyona daha da erken dikkat etmeye başlamaları gerekiyor.

OBEZİTE

Obezite damarlarda erken yaşlanma ve işlev bozukluğunun yanı sıra sertleşmeye ve kalp krizine yol açıyor. Kalp krizine karbonhidrat ve lipid metabolizmalarını bozarak neden oluyor. Dr.

Sipahi erkeklerde bel çevresi 102 cm’yi kadınlarda 88 cm’yi geçtiğinde riskin arttığını belirtiyor: “Ancak obezite kalp krizi açısından minör bir risk faktörü olarak kabul ediliyor, yani eğer eşlik eden diyabet, tansiyon, kolesterol bozukluğu yoksa kalp krizi riskini göreceli olarak sadece yüzde 10-20 oranında arttırıyor.”

AİLE ÖYKÜSÜ

Özellikle 1. derece yakınlarda genç yaşlarda (örneğin babada  veya erkek kardeşte 55 yaşından önce, annede veya kız kardeşte 65 yaşından önce) kalp hastalığı öyküsü olması, kişinin riskini arttırıyor. Ancak bireyin kolesterol seviyeleri ideal seviyede ise aile öyküsü olmasına rağmen riskin aslında önemli derecede artmadığı biliniyor.

KANDA BAZI MADDELERİN YÜKSEK OLMASI

Şeker ve kolesterol seviyeleri kadar önemli olmasa da, kanda bazı maddelerin yüksekliğinin kalp krizi riski ile ilişkili olabileceği iddia ediliyor. Bunlar arasında karaciğerden üretilen ve iltihap göstergesi olan C-reaktif protein, bir kan yağı-proteini olan lipoprotein (a), bir amino asit olan homosistein, bir pıhtılaşma faktörü olan fibrinojen bulunuyor.

BU RİSK FAKTÖRLERİNE DİKKAT

Prof. Dr. İlke Sipahi kalp krizine yol açan diğer faktörleri de şöyle sıralıyor: “Böbrek yetmezliği, özellikle hipertansiyona yol açarak kalp krizi riskini arttırıyor.

Bunun yanı sıra gut hastalığı, romatizmal-iltihabi hastalıklar, AIDS hastalığı, aşırı alkol tüketimi, bazı ağrı kesiciler, kadınlarda doğum kontrol hapları ve bazı menopoz sonrası hormon ilaçlarının kullanımı da kalp krizi riskini yükseltebiliyor.”

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?

Источник: //www.ensonhaber.com/kalp-krizini-tetikleyen-9-neden-2016-04-16.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Kalp krizinde ilk yardım nasıl olmalı?
Kalp krizinde ilk yardım nasıl olmalı?
Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi