Kemik Eğriliğinde (Skolyoz) Uzatılabilen Çubuk Sistemi

içerik

Skolyoz (Omurga Eğriliği) Nedir & Skolyoz Egzersizleri Nelerdir?

Kemik Eğriliğinde (Skolyoz) Uzatılabilen Çubuk Sistemi

Haber güncelleme tarihi 31.01.2019 11:02

Skolyoz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüzün en yaygın omurga sorunlarından biri “omurga eğriliği” (skolyoz)’dur. Hastalığın çoğunlukla doğuştan kaynaklandığı bilinmekte olup, çocukluk yaşlarında da ortaya çıkabilmektedir.

 Yapılan araştırmalar neticesinde Omurga eğriliği probleminin genç bireylerde daha fazla olduğu görülmektedir. Bunun kökeninde yatan sebep ise sorunlu hayat sürmek ve oturuş bozukluklarıdır.

Peki, omurga eğriliği egzersizleri nelerdir? Omurga eğriliği nasıl düzelir? Omurga eğriliğine hangi bölüm bakmaktadır? Omurga eğriliği belirtileri nelerdir?

Skolyoz (Omurga Eğriliği) Neden Olur?

Omurga eğriliği üç kısımda incelenmektedir: Basit eğrilik, kısmen eğrilik ve ileri derecede eğrilik. Bu rahatsızlık omurga çizgisindeki sağa veya sola eğrilik şeklinde ortaya çıkar.

Aynı zamanda göğüs bölgesinin asimetrisini bozar ve kemik yapısındaki bu sorun iç organların zarar görmesine neden olabilir.

 Omurga eğriliği oluşma sebepleri; kemik ve adale yapısının güçsüz olması, ebeveynlerin küçük çocuklarını uzun süre kucağında tutması, uzun süren hareketsizlik, duruş ve oturuş bozuklukları… Bu sağlık sorunu belirttiğimiz gibi iç organların çalışmasına da olumsuz tesir gösterebiliyor.

Skolyoz Egzersizleri & Omurga Eğriliği Egzersizleri

Skolyoz egzersizleri, fizik tedavi programı üzerinden yapılan egzersizlerdir. Omurga eğriliği düzeltilmesinde büyük fayda sağlamaktadır. Genç yaşlardaki çocuklarda başlayan bir hastalık olduğu için bıkkınlık verebilmektedir. Bu yüzden hasta olan çocukları bunaltmadan skolyoz egzersizleri yapılmalıdır.

Skolyoz Egzersizleri Nelerdir?

Omurga eğriliğinin düzeltilmesinde birçok egzersiz yer almaktadır. İşte, Skolyoz egzersizleri listesi;

Üst Gövde Ekstensiyonu Egzersizi: Hasta olan kişi ilk olarak karnın altını yastık yada başka bir eşya ile desteklemelidir. Sonrasında ilse ellerini arkada bağlayıp ve vücudununun üst kısmını yerden kaldırmaya çalışmalıdır. Bu egzersiz ısınma hareleki gibi düşünülebilir.

Kol-Bacak Ekstensiyonu Egzersizi: Ağzınız aşağıya gelecek şekilde eğilin ve sonrasında sağ bacağınızı ve sol kolunuzu kaldırın. Bu egzersizde boynunuz kambur şeklinde durmamalıdır. Egzersizi tam olarak yaptıysanız diğer kolunuz ve bacağınız ile aynı hareketi yapmanız gerekiyor.

Orta Sırt Döndürme Ve Germe Egzersizi: Ellerinizi her iki tarafa olacak şekilde uzatabildiğiniz kadar uzatın ve bu hareketi yaparken göğsünüzü yere yakın tutmaya önem verin.

Sırt Ve Belden Yana Eğilme Egzersizi: Skolyoz egzersizleri arasında en önemli egzersizlerden bir tanesidir. Bu egzersizde başınızın üzerinden sağ kolunuzla sola doğru gerginlik hissedene kadar uzanmanız gerekmektedir.

Esnetme Hareketi Egzersizi: Omurga eğriliğinin düzeltilmesinde bir diğer önemli hareket eliniz ile başınızın sağ tarafından tutun ve diğer elinizle belinize uzandıktan sonra hafif bir gerginlik hissedene kadar başınızı eğdiğiniz harekettir.

Hamstring Germe Hareketi Egzersizi: Skolyoz egzersizlerinde sıradaki egzersiz sağ bacağınız düz şekilde dururken diğer bacağınızı kasığınıza doğru kıvıracağınız egzersizdir. Omurga bölgesinizde gerginlik hissedene kadar eğilmeniz gerekmektedir.

Rotasyon Hareketi: Omurga eğriliğinde en çok kullanılan egzersizlerden bir tanesi de ayaklarınız ile dizlerinizi bitişik şekle getirdiğiniz ve kollarınız iki yana açık olduğu egzersizdir. Dizlerinizi sol tarafa döndürün, bu sırada başınızı gerginlik hissedene kadar diğer ters tarafa çevirin. Sonrasında serbest bırakıp gevşeyin.

Omurga Eğriliğinin İç Organlara Olumsuz Etkileri

 • Nefes alıp verme sistemine engel teşkil eder.
 • Kirli kandaki oksijen oranının azalmasına neden olur.
 • Dokuların oksijen alımını azaltır.
 • Dolaşım sistemi de sekteye uğrayabilir.

Skolyoz (Omur Eğriliği) Belirtileri

Omurga eğriliği belirtileri eğer başlangıç seviyesinde ise evde de kontrol edilip anlaşılabilmektedir.

 Mesela; alışık olduğunuz duruşunuzla vücudunuzun üst kısmı çıplak şekilde aynanın karşısına geçin ve omuzlarınıza bakın. Eğer omuriliği sorununuz varsa omuzlarınızın biri diğerinden daha aşağıda olur.

Dizlerinizi kırmadan öne doğru başınızı eğdiğinizde omurganızın eğikliği yakınlarınız tarafından fark edilebilir.

Skolyoz (Omurga Eğriliği) Tedavisi

Skolyoz tedavisi; rahatsızlığı yaşayan bireyin yaşı, skolyozun boyutu ve türüne göre yapılmaktadır. Bireyin omurga eğriliği 1 veya 2. seviyesindeyse cerrahi işlem uygulanmadan tedavi yapılır.

Bu tedaviyle yanaşı bireyin düzenli olarak beslenmesi gerekli vitamin, mineral, kalsiyum ve proteinleri alması çok önemlidir. Aynı zamanda spor yapmak hayatının bir parçası haline getirilir ve yumuşak yataklardan ziyade sert bir yatakta uyuması gereklidir.

Oturulan sandalyeler, kullanılan masalar boyunuza uyum sağlamalıdır. Ayrıca uzman kontrolünde korse kullanılmalıdır.

Skolyozu Engelleme Yolları

 • Özellikle bilgisayar ve TV karşısında uzun aman durağan kalmayın.
 • İş arasında ayağa kalkın birkaç adım yürüyün. Bir süre ayakta kalın.
 • Ayaklarınızı sürekli aynı şekilde bulundurmayın. Hareket ettirin, esnetin.
 • Kendinize doğru oturuş olan dik oturuş tarzına alıştırın.

Kemik Gelişimi Bitene Kadar

Kemik gelişimi tamamlandığında omurga eğriliği de gelişim göstermiyor. 20 yaşını aşan bireylerin skolyozdan kurtulmaları imkansızdır. Ancak bu durumda yüzme ve çeşitli egzersizler yoluyla skolyozun etkilerini azaltabilirsiniz. 

Skolyoz Korsesi ve Çeşitleri

Skolyoz (Omurga Eğriliği) hastalığında uygulanan tedavi yöntemlerinin başında korse gelmektedir. Skolyoz korsesi birçok hastanın tedavi olarak büyük faydalar sağlamaktadır.

Peki, herhangi bir korseyi bu tedavide kullanabilir miyiz? Takibi hayır! Çünkü her korsenin kendine uygun tedavisi vardır.

Skolyoz hastalığının bu bölümünde sizlere Skolyoz korsesi yani omurga eğriliği korsesi çeşitlerini sunuyoruz…

1. Thoraco-Lumbo-Sacral Orthosis

Omurga eğriliği hastalığı tedavisinde en çok kullanılan Boston korsesidir. Aynı zamanda koltuk altı korsesi olarak kullanılmaktadır. Genel olarak Bel ya da sırt-bel bileşkesindeki omurga eğrilerinde kullanılır. Tamamıyla plastikten üretilir ve çocuğun vücuduna tam olarak oturacak şekilde kişiye özel üretilir. Bu korse çeşidi gün içerisinde ortalama 23 saat kullanılır.

2. CTLSO (Cervico-Thoraco-Lumbo-Sacral Orthosis) ya da Milwaukee Korsesi

Thoroco korsesine benzeyen bir korsedir. Skolyoz tedavisinde kullanılan bu korsede boyna takılan bir halka mevcut olup bu halka korse gövdesine metal çubuklarla bağlıdır. BU korsede ortalama 23 saat kullanılır.

3. Charleston Bending Korsesi

Skolyoz korse tedavisi esnasından kullanılan bu korse sadece uyurken kullanılmaktadır. Bunun ortalama saati ise 8 saattir. Genel olarak bel ya da sırt-bel bileşkesindeki eğriliklerde kullanılırlar. Tamamıyla plastikten üretilen bu skolyoz korsesi, çocuğun vücuduna tam olarak oturtulabilir.

4. SpineCor Sistemi

Bu korse diğerlerinden farklıdır. Dinamik korse olarak adlandırılır omurga hareketine izin verir. Sadece skolyoz korsesi tedavisinde kullanılır.

Önerilen İçerik;

► Friedreich Ataksisi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/skolyoz-omurga-egriligi-nedir-skolyoz-egzersizleri-nelerdir-5591h.htm

Türkiye’de 1,5 milyon skolyoz hastası olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazımızda Skolyoz nedir? Omurga eğriliği nedir? Skolyoz neden oluşur? Skolyoz nasıl oluşur? Skolyoz ne sıklıkta görülür? Skolyoz cerrahisinde yenilikler nelerdir? Skolyoz ameliyatı için en ideal yaş nedir? sorularının cevabını uzmanından size aktaracağız.

Skolyozun kelime anlamı; omurganın ön arka planda yana doğru eğrilmesidir. En sık görülen türü, nedeni bilinmeyen adolesan idiyopatik skolyozdur.

Düşük dereceli skolyozları dışarından anlamak zor olduğu için skolyozu olan çoğu çocuk veya kişi hastalığının farkında değildir. Özellikle çok düşük dereceli skolyozu olan çocukların 10 yaşından itibaren bel, sırt ve karın kaslarını güçlendirici düzenli spor yapmaları omurga sağlığı açısından önemlidir.

Omurga sağlığı ve skolyoz için en ideal sporlardan biri de yüzmedir, ancak yüzme yapıldığında skolyoz düzelecelektir diye bir yanlış algıya kapılmamak gerekir.

Skolyoz tedavisinde spor sadece destek amaçlı olup asıl önemli olan, bir uzman kontrolünde kontrolleri düzgün bir şekilde yaptırıp uygun tedavi yöntemine hastalığın derecesine göre karar vermektir.

Skolyoz hakkında merak edilen soruları Nöroşirürji kökenli Omurga CerrahıTürk Nöroşirurji Derneği ve Türk Omurga Derneği (2013 yılından itibaren yönetim kurulu üyesidir) gibi ulusal, Avrupa Omurga Derneği (SSE), Kuzey Amerika Omurga Derneği (NASS), AO Omurga (AOSpine), Uluslarası Omurga Biliminde İlerlemeler Grubu (IGASS) ve Skolyoz Araştırma Derneği (SRS) gibi uluslararası omurga derneklerinde bilimsel üyelikleri bulunan Prof. Dr. Deniz Konya cevaplayacak.

Skolyoz neden ve nasıl oluşur? Skolyoz ne sıklıkta görülür?

İdiyopatik skolyoza adından da anlaşılacağı gibi neyin sebep olduğu bilinmemektedir. Ancak doğumsal veya edinsel gibi birçok farklı skolyoz türlerinde hastalığa neden olan birçok farklı patoloji bulunmaktadır.

Skolyoz ülkemizde fazla bilinmeyen bir hastalıktır. Türkiye’de yaklaşık 1,5 milyon skolyoz hastası olduğunu düşünürsek 70 milyonluk ülkemizde ne kadar sık görüldüğünü de anlama şansımız olur. Skolyozun çok farklı tipleri olup en sık görülen tipi idiopatik (sebebi bilinmeyen) skolyoz dediğimiz ve özellikle genç – ergen kız çocuklarında görülen skolyozdur.

Yaklaşık erkek-kız oranı 1/10’dur. Yani 10 kız çocukta gördüğümüz idiopatik skolyoz sadece 1 erkek çocukta ortaya çıkar. Bunun sebebi maalesef bilinmemektedir.

Genellikle büyüme çağındaki kızlarda ortaya çıkar. Ani boy uzamasına bağlı olarak 10 ile 14 yaş arası kız çocukları idiopatik skolyoz açısından en fazla risk altındaki gruptur.

Skolyoz (Omurga eğriliği) nedir? Skolyoz tedavisi nasıl yapılır? | Omurga eğriliği

Ergenlik çağındaki genç kızların göğüslerinin büyümesi skolyozu etkiler mi?

Aslında bu nedene bağlı olarak pozisyonel kifoz dediğimiz kamburluk gelişir. O skolyozdan biraz farklıdır, ama ikisi bir arada da görülebilir. Kifozu idiyopatik, skolyozdan farklı olarak sadece kızlarda değil büyüme çağındaki erkeklerde de görürüz.

Yaz aylarında skolyozu tespit etmek daha kolay!

Özellikle yaz aylarında askılı tişört giyen kız çocuklarında bir omuzun diğerine göre daha aşağıda olması en önemli skolyoz göstergelerinden biridir. Bu gerçekten cerrahi yapmadan önce bizler için de en önemli kriterlerden biridir.

O nedenle bütün annelerden ricam, özellikle 10 yaşından sonra boyları uzamaya başlayan kız çocuklarını evde veya deniz kenarında dikkatlice izlemeleri ve çocuklarının sırtlarında gördükleri bir eğrilikte bir omurga cerrahına başvurmalarıdır.

Çünkü erken dönemde yakalanabilirse skolyozun cerrahi yapmadan tedavi edilebilme şansı çok daha yüksektir.

Skolyoz cerrahisinde yenilikler nelerdir?

Bugün skolyoz cerrahisinde dünyada yapılıp, ülkemizde yapılmayan herhangi bir cerrahi uygulama veya teknik yoktur.

Skolyoz cerrahisi, aslında tüm dünyada omurga cerrahlarının en çok üzerinde tartıştığı cerrahilerin başında gelir, çünkü hedef mümkün olan en az sayıda omuru sabitleyerek cerrahiyi yapabilmektir. Bununla ilgili birçok farklı sınıflandırma sistemleri kullanılmaktadır ve 1 hareketli omur bırakmak adına her gün arayışlar devam etmektedir.

Skolyoz ameliyatı için en ideal yaş nedir?

Ameliyat için ideal yaştan çok hastalığın ağırlığı önemlidir, bu nedenle skolyoz hastalarının özellikle büyüme çağında takipleri hastalığın şiddetine göre 3-6 ayda bir düzgün bir şekilde yapılmalı ve cerrahiye eğriliğe ve hastalığın şiddetine göre karar verilmelidir.

Skolyoz tedavi edilmezse nelere yol açar? Çocuklarda büyümeyi engeller mi?

Düşük dereceli skolyozlarda kozmetik sorunlar ve ağrı dışında bir problemle karşılaşabilme ihtimalimiz düşüktür. Yüksek dereceli skolyozlarda kozmetik sorunlar ve ağrıya ek olarak, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen akciğer veya diğer organ problemleriyle karşılaşabiliriz.

Bu nedenle skolyozlu hastaların hayatlarının belirli dönemlerinde mutlaka bir omurga cerrahının kontrolünde olmalarında fayda vardır.

Yürüme analizi laboratuvarının omurga sağlığında yeri

Bahçeşehir Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi işbirliği ile kurduğumuz ve şu anda tamamen kendi çalışmalarımızı sürdürdüğümüz Yürüme Analizi Laboratuvarı’nda kişinin yürüme analizini kişiye özel değerlerle bulabilme şansımız var.

Bu analizle kişinin yürümesinde bir sorun saptarsak ki yürüme deyip geçmemek lazım, yere düzgün basamayan kişi, bu bozukluğu omurgasıyla dengelemek zorunda olduğu için ilerleyen dönemlerde bel ve boyun şikayetlerine aday kişidir.

Eğer yere düzgün bastırabilirsek bu kişiyi, omurgası da daha düzgün olacağından bel boyun ağrılarında büyük oranda azalma olur.

Bu analizin avantajı şudur; kişilerdeki defektleri kendilerine özgü saptadığımız için kişiye özgü fizik tedavi ve kişiye özel hareketleri önerebilme şansımız var. Yine yürüme bozukluğu saptanan kişiye ayaklarına uygun özel tabanlık yaptırarak hem yürümesini düzeltmek hem de buna bağlı oluşabilecek omurga problemlerini önlemek mümkün.

Skolyozlu çocuklara “manyetik çubuk” fayda eder mi?

Prof. Dr. Deniz Konya, kendilerince en sık kullanılan cerrahi yöntemin, omurgaya takılan vidalarla omurgayı düz bir şekile getiren ve vidaları birbirine bağlayan bir çubuk sistemi olduğunu söylüyor. Bu cerrahi omurgayı sabitleyerek yapılır, bu durum özellikle büyüme çağındaki çocuklarda sorun yaratabilir.

Büyüme çağındaki çocuklarda omurgayı uzatma sistemi iki türlü gerçekleşebilir.

Birincisi omurgaya daha önce takılan çubuk sistemini belirli zamanlarda ufak bir cerrahi operasyonla uzatmak.

İkincisi ise cerrahi operasyonda omurgaya takılan manyetik çubuk sayesinde ileriki dönemlerde cerrahi operasyona gerek duymadan, dışarıdan özel bir cihaz yardımıyla omurgayı uzatmak.

Deniz Konya, bu yöntemlerle de 12 yaşın altındaki çocuklarda daha iyi sonuçlar aldığını belirtiyor.

Ayrıca Bakınız

Источник: https://www.gelgez.net/skolyoz-omurga-egriligi-nedir/

Omurga Eğriliği Tedavisi, Nasıl Geçer?

Kemik Eğriliğinde (Skolyoz) Uzatılabilen Çubuk Sistemi

Skolyoz, yani omurga eğriliği sorunu, isminden de anlaşılacağı gibi, bireyin omurgasında meydana gelen anormal eğikliktir. Çeşitli sebeplere ve yaşa bağlı olarak değişen birçok skolyoz türü bulunur. Omurgada eğiklik oluştuğunda, hastaların çoğunda nedenleri bilinen bir semptom gözlenmez.

En bilinen skolyoz semptomu ise, omurgada oluşan eğriliktir. Skolyozun bazı risk faktörleri vardır. Bu risk faktörleri, 9-15 yaş arası yaş, ailenin sağlık geçmişi ve kadın cinsi.

Omurga eğriliği yani skolyozun teşhisi ise, fiziksel muayene ile ve X ışınları, tomografi taraması ya da MR gibi görüntüleme teknikleri ile yapılabilir. Eğriliğin şiddetine bağlı olarak ve sorunun kötüleşme riskine bağlı olarak, skolyoz, çeşitli yollarla tedavi edilebilir.

Bu tedavi seçeneklerinden birkaçı, gözlem, destek sağlama ya da cerrahi müdahaledir. Skolyoz için bilinen bir tedavi bulunmamaktadır. Ancak, semptomlar azaltılabilir.

Skolyoz, omurgada ya da bel kemiğinde meydana gelen anormal eğrilikten oluşan bir bozukluktur. Omurgaya yan taraftan bakıldığında normal eğrileri bulunur. Ancak, önden bakıldığında, omurga düz bir şekilde görünmelidir.

Kifoz, omurganın öne doğru bükülmüş olan yandan görünüşündeki görünen bir kıvrım, bir eğridir. Orta omurgada normal kifoz bulunur. Lordoz ise, omurganın geriye doğru bükülmüş yanından görülen bir eğridir.

Üst, servikal omurgada ve alt, lomber omurgada normal lordoz vardır.

Skolyoz, erkeklere göre kızlarda 2 kat daha fazla yaygındır. Her yaşta görülebilen skolyoz için, en çok görülen yaş, 10 yaş ve üzeridir. Skolyoz, kalıtsaldır. Skolyozlu bireylerin çocukları da muhtemeldir ki skolyoza sahip olurlar. Ancak, eğrilerin şiddeti arasında bir jenerasyondan bir sonrakine olan bir ilişki mevcut değildir.

Skolyoz, kadınların % 2’sini etkilerken, erkekleri etkileme oranı % 0.5’tir. Birçok vakada, skolyoza neden olan sorun, idiopatiktir, bilinmemektedir. Bu tip skolyoz, diğer tür skolyozlar gibi yaşa bağlı olarak gelişir. Eğer birey, 3 yaşından küçük ise, bu skolyoz tipi, infantil idiopatik skolyoz olarak adlandırılır.

Eğer skolyoz, 3-10 yaş grubunda gelişirse, bu tip skolyozlara juvenil idiopatik skolyoz adı verilir. Adölesan idiopatik skolyoz adı verilen tür ise, 10 yaştan daha büyüklerde meydana gelen skolyozları tanımlamak için kullanılmaktadır. Skolyoz sorunu görülen insanların % 80’ninden fazlasında, idiopatik skolyoz görülür.

Ve bu vakaların çoğundaki yaş grubu ise, ergenlik çağında bulunan kızlardır.

Bunlar dışında başlıca 3 tür skolyoz türü daha bulunur.

 • Fonksiyonel: Bu tür skolyozda, omurga normaldir. Ancak, anormal eğri yine de gelişir. Bunun nedeni vücudun başka bir yerinde bulunan bir problemdir. Bu, bir bacağın diğerinden daha kısa olması nedeniyle ya da sırttaki kas spazmları nedeniyle oluşabilir.
 • Nöromüsküler: Bu tür skolyozda ise, omurga kemikleri oluşurken bir problemin olmasıdır. Ya omurga kemikleri tam olarak oluşmamıştır ya da cenin gelişimi sırasında birbirlerinden ayrılırken başarısız olmuşlardır. Bu tip skolyoz, diğer bozukluklara sahip insanlarda da meydana gelebilir. Bu bozukluklar, doğum sakatlıkları, Marfan sendromu ya da müküler distrofi gibi bozukluklar. Bu tür durumlara sahip insanlarda genelde, C şekildeki uzun eğrilikler gelişir. Ve bu insanların bu eğrilikleri düz tutmakta görevli kasları zayıf olduklarından düz şekilde tutamazlar. Eğer eğrilik doğumda mevcutsa, bu konjenital yani doğuştan olarak adlandırılır. Bu tür skolyozlar, genellikle en şiddetli acıyı içeren türdür ve diğerlerinden daha yoğun bir tedavi gerektirir.
 • Dejeneratif: Bozulma eğiliminde olan demektir. Çocuklarda ve ergen bireylerde bulunan diğer tür skolyozların aksine, dejeneratif skolyoz, yaşlı bireylerde meydana gelir. Spondiloz olarak bilinen eklem nedeniyle omurgada meydana gelen değişimlerden dolayı oluşur. Omurganın normal bağ dokusu ve diğer yumuşak dokularının zayıflaması ve anormal kemik mahmuzları birleşimi, anormal omurga eğriliğine yol açabilir.
 • Diğerleri: Skolyozun diğer potansiyel sebepleri olarak, osteoid osteoma gibi omurga tümörleri sayılabilir. Bu, omurgada oluşan iyi huylu bir tümördür ve ağrıya neden olur. Ağrı, bireylerin vücutlarında bulunan tümörün baskısını azaltmak için tümörün bulunduğu tarafın ters yönüne doğru eğilmesine neden olur. Bu omurga deformitesine neden olabilir.

Omurga Eğriliği Nedenleri

Doktorlar, skolyoz yani omurga eğriliğinin neden kaynaklandığını bilmemektedirler. Ancak, omurga eğriliğinin en yaygın olarak görülen türlerinin kalıtsal nedenlerle oluşabileceği üzerinde durulmaktadır. Çünkü hastalık aile üyeleri arasında geçiş yapabilmektedir. Daha az yaygın olan skolyoz türlerinin nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Nöromasküler durumlar, serebral palsi veya müsküler distrofi gibi,
 • Omurgadaki kemiklerin gelişimini etkileyen doğum kusurları,
 • Omurgada sakatlık oluşması ya da omurgada meydana gelen enfeksiyonlar omurga eğriliğine neden olan bazı durumlardır.

Skolyozun işaret ve semptomları şu şekilde sıralanabilir;

 • Dengesiz, düz olmayan omuzlar,
 • Bir kürek kemiğinin diğerinden daha çıkık, belirgin görünmesi,
 • Dengesiz, düz olmayan bel,
 • Kalçanın birinin diğerinden daha yüksek olması skolyoz semptomlarından sayılabilir.

Eğer omurga eğriliği kötü bir hal alırsa, eğrilmesinin yanı sıra, omurga dönecek ya da bükülecektir. Şiddetli omurga eğriliği, sırtta ağrı ve nefes almada zorluklara neden olabilir.

Omurga Eğriliği Risk Faktörleri

Skolyozun en yaygın türlerinde gelişen risk faktörleri şu şekildedir;

 • Yaş: Belirti ve bulgular, ergenlikten hemen önce olan ergenliğin parlaması dönemi sırasında meydana gelir. Bu genelde, 9 ve 15 aralığına denk gelir.
 • Cinsiyet: Hafif skolyoz gelişimi, kız ve erkeklerde aynı oranda olmasına rağmen, kızlar, eğriliğin kötüleşmesi ve tedavi gerekliliği konusunda daha fazla risk altındadır.
 • Aile Sağlık Geçmişi: Omurga eğriliği ileri kuşak aile bireylerine, ebeveynlerinden kalıtsal olarak geçebilir. Ancak, omurga eğriliği olan çoğu çocukta, hastalığın aileden gelen yönüne rastlanmamıştır.

Omurga Eğriliği Tedavisi

Omurga eğriliği olan birçok bireyde bozukluk hafiftir ve muhtemelen bir destek ya da cerrahi tedaviye ihtiyaç duymazlar.

Hafif omurga eğriliği olan çocuklar, her 4-6 ayda bir sağlık taramasına girerek omurga eğriliğinde herhangi bir değişim olup olmadığını kontrol ettirmelidirler.

Hafif, orta ve şiddetli eğriler için yönlendirici esaslar olsa da, tedaviye başlama kararı, birey temelinde alınır. Bunun dışında tedavi için düşünülmesi gereken diğer faktörler şu şekildedir;

 • Cinsiyet: Kızlar, erkeklere göre omurga eğriliği probleminin oluşma riski altındadır.
 • Eğriliğin Şiddeti: Büyük eğriler, muhtemelen zamanla daha kötü bir hal alır.
 • Eğrilik Modeli: S şekilli olarak bilinen çift eğriler, C şeklindeki eğrilerin oluşturduğu durumdan daha kötü bir durum eğilimindedir.
 • Eğriliğin Bulunduğu Yer: Omurganın merkezinde bulunan eğriler, omurganın alt ve üst kısmında bulunan eğrilere göre daha kötü bir hal alırlar.
 • Olgunluk: Eğer çocuğun kemikleri gelişimini durdurursa, eğrilik ilerleme riski azdır. Bunun anlamı, omurga destek korsesi, cihazı (brace), kemikleri hala gelişen çocuklarda en etkili yöntemdir.

1.Korseler

Eğer bireyde, çocuktaki kemikler hala büyümeye devam ediyor ve orta derecede omurga eğriliği varsa doktor, eğriliği düzeltmek için korse önerebilir. Korse giymek, kullanmak, omurga eğriliğini iyileştirmez ya da eğriliği tersine çevirmez, ancak genelde eğriliğin daha ileri bir hal almasını engeller.

Birçok korse gece ve gündüz giyilir. Korsenin etkililiği, günde kaç saat giyildiğine göre değişir. Uzun süre kullanılan korseler daha etkili sonuçlar ortaya koyar. Korse giyen çocuklar birkaç kısıtlama ile birçok aktiviteye katılabilir. Kemiklerin büyümeyi bırakması sonrasında korsenin kullanılması bırakılabilir. Bu genelde;

 • Kızların adet görmeye başladıktan sonra yaklaşık 2 yıl,
 • Erkekler, günlük olarak tıraş olmaya gerek duyduklarında,
 • Boyda herhangi bir değişiklik olmadığında meydana gelir.

Başlıca 2 tür korse bulunur;

 • Koltuk altı ve düşük profil korse: Bu tip korseler, vücuda uyumlu hatlara sahiptir ve modern plastik malzemelerden yapılırlar. Bu dar korse, göğüs kafesi etrafında, alt sırt, kalçalar ve kolların altına tam uyar; neredeyse elbiseler altında görünmez. Koltuk altı korseleri, üst omurgadaki ve boyundaki eğrilikler için yardımcı değildir.
 • Milwaukee Korse: Bu tam gövde korse, kafanın arkası ve çene için boyun halkasına sahiptir. Korsenin önünde düz bir bar ve arkasında 2 düz bar vardır. Bu tür korseler hantal olduklarından, sadece koltuk altı korselerinin işe yaramadığı durumlarda kullanılırlar.

2.Cerrahi Müdahale

Şiddetli omurga eğrileri zamanla ilerler. Bu yüzden doktor, omurgadaki eğriliğin şiddetini azaltmak ve daha kötü bir hal almasını engellemek amacıyla omurga eğriliği ameliyatını önerebilir. Skolyoz ameliyatının en yaygın türü omurga füzyonudur.

Spinal füzyonda, omurgadaki 2 ya da daha fazla kemiği birleştirir. Böylece bunlar bağımsız olarak hareket edemezler. Kemik parçaları ya da kemiksi materyaller bu birleştirilmiş kemiklerde yer arasına yerleştirilir. Omurgadaki parçaları düz şekilde tutabilmek için metal çubuklar, kopçalar, vidalar ya da teller kullanılır.

Cerrahi müdahale genelde, çocuk kemiklerinin büyümeyi durdurmasına kadar ertelenir. Eğer skolyoz, genç bir yaşta hızla ilerliyorsa, cerrahlar, çocuğun büyüdüğü uzunluktaki bir çubuk ayarlayarak yerleştirebilir. Bu büyüyen çubuk, omurga eğriliğinin alt ve üst bölümüne bağlanır. Bu çubuk genelde her 6 ayda uzatılır.

Omurga ameliyatının komplikasyonları, kanama, enfeksiyon, ağrı ya da sinirlerde hasar gibi durumlardır. Daha nadir olarak, kemiklerin iyileşmelerinde sorun olabilir ve başka bir cerrahi müdahale gerekebilir.

Источник: https://evdesifa.com/omurga-egriligi-tedavisi/

Skolyoz nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Kemik Eğriliğinde (Skolyoz) Uzatılabilen Çubuk Sistemi

Skolyoz ya da omurga eğriliği, omurganın sağ ya da sol yana doğru eğilmesi sonucu oluşan ortopedik bir sorundur. Sıklıkla ergenlikten hemen önce görülen büyüme hamlesi sırasında ortaya çıkar.

Serebral palsi ve kas distrofisi gibi bazı durumlar nedeniyle ortaya çıkabilen skolyozun nedeni çoğu olguda açık değildir. Skolyoz vakalarının çoğu hafiftir, ancak bazı çocuklarda büyüme ile eğriliğin şiddetinde artma eğilimi vardır. Hafif vakalarda herhangi bir belirti görülmeyebilir.

Ancak şiddetli skolyoz sakatlığa neden olabilir. Aşırı eğrilik göğüs kafesine baskı yaparak akciğer fonksiyonlarını bozabilir. Ciddi eğrilikler, genç kızlarda erkeklere göre 5 ila 8 kat daha fazladır.

Skolyoz tedavisi soruna neden olan hastalığa ve eğrilik derecesine göre değişiklik gösterir; fizik tedavi, korse ya da cerrahi işlem gerekli olabilir.

Skolyoz nedir?

Düzenli egzersiz yaparak sırt kaslarını güçlü tutmak, kondisyonu artırmak ve daha fit olmak skolyoz tedavisinin her basamağında fayda sağlar.

Çocukluk çağında skolyozu tespit etmenin 8 pratik yöntemi

Skolyoz belirtileri

 • Omurgada açık bir şekilde görülebilen kavis
 • Bir yana eğilme ve eğrilik
 • Kalçalar ve omuz seviyeleri arasında eşitsizlik
 • Kaburgaların bir tarafa doğru kaymış orantısız görünümü
 • Giysilerin bedene iyi oturmaması veya uymaması
 • Kız çocuklarının eteğinin bir bölümünde yukarı çekilme
 • Kollar ile vücut arasındaki mesafenin eşitliği ve vücut dengesinde bozulma
 • Baş bir yana, vücut bir yana savrulduğu için bir bacağın daha uzun olduğu hissi
 • Göğüs kafesinde asimetri ve bir kürek kemiğinde tümseklik
 • Bazı hastalarda, genellikle yetişkinlerde sırt ağrısı

Skolyozda eğrilik kötüleşirse, omurga kıvrılmaya ek olarak döner veya bükülür. Bu, bir taraftaki kaburgaların diğer taraftan çıkıntı yapmasına neden olur.

Skolyoz neden olur?

Skolyoz, doğuştan olabildiği gibi doğumdan sonraki gelişim sürecinde ya da ergenlik döneminde sebebi bilinmeyen bir nedenle ortaya çıkabilir. Gebelik sırasındaki enfeksiyonlar, şeker hastalığı ve bazı vitamin eksiklikleri nedeniyle de oluşabilir.

Ergenlik çağında gelişen skolyoz kız çocuklarında daha sıktır, ancak sebebi tam olarak belli değildir. Araştırmalarla rahatsızlığın genetik olduğuna dair açıklayıcı bulgulara rastlanmamıştır. Ancak ailede varsa görülme sıklığı artış gösterdiği için kalıtsal faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Daha az yaygın skolyoz nedenleri arasında;

 • Serebral palsi veya kas distrofisi gibi nöromüsküler rahatsızlıklar
 • Omurga kemiklerinin gelişimini etkileyen doğum kusurları
 • Omurga yaralanmaları veya enfeksiyonları bulunur.

Serebral palsi nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Skolyoz türleri

Skolyoz nedene bağlı olarak idiopatik, nöromusküler ve konjenital skolyoz olmak üzere üç sınıfa ayrılabilir.

İdiopatik skolyoz

En sık görülen skolyoz türü; sebebi tam olarak aydınlatılamayan ‘idiopatik’ skolyozdur. Omurgada yana doğru eğilme ‘S’ veya ‘C’ şekilli olabilir. Yana doğru eğilme dışında omurların kendi etraflarında dönmesi, en hafif formlar dahil olmak üzere tüm idiopatik skolyozlarda görülür. Omurlardaki bu dönme sırtta veya belde asimetrik çıkıntılar oluşmasına sebep olur.

Konjenital skolyoz, anne karnındaki çocuğun gelişimi sırasında ortaya çıkan omurga anomalilerine bağlı görülebilen skolyoz türüdür. Konjenital skolyoz sıklıkla ilk yıllarda hızlı bir ilerleme gösterir. Bu sebeple erken dönemlerde ortaya çıkan konjenital skolyozun tedavi süreci küçük yaşlarda cerrahi müdahale gerektirebilir.

Belirtisi sırt ağrısı olan 5 ciddi hastalık: Fibromyalji, Skolyoz, Osteoporoz…

Skolyoz dereceleri

Skolyozda görülen eğrilikler derece olarak ölçülür ve hafif, orta ve şiddetli olmak üzere üç grupta ele alınır. Skolyozun derecelendirilmesi için görüntüleme yöntemlerinden faydalanılır.

Radyografi, bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) gibi görüntüleme yöntemleri, skolyozun teşhisinde, izlenmesinde ve yönetiminde önemli rol oynar.

Skolyoz dereceleri şu şekilde gruplandırılabilir:

 • Hafif düzeyde eğrilik: 20 dereceden az olan eğriliklerdir. 10 derece altındaki eğrilikler spinal asimetri olarak adlandırılır. Eğriliğin skolyoz olarak tanımlanması için 10 derecenin üstünde olması gerekir. Hafif eğriliklerde tedavi gereksinimi yoktur; fakat ilerleme olup olmadığını tespit etmek için belirli aralıklarla takip gerektirir.
 • Orta derecede eğrilik: Skolyoz derecesi 20 ile 40 derece arasındadır. Genellikle ergenlik döneminde tespit edilir. Tedavide korse ve fizik tedavi uygulamaları yapılır.
 • Şiddetli eğrilik: Omurgadaki eğrilik 40 derecenin üzerindedir.

Şiddetli eğrilikler akciğerleri etkileyerek ciddi şikâyetlere neden olabilir. Bu grup eğriliklerde cerrahi tedavi gerekir.

Skolyoz tedavisi

Skolyoz için tüm durumlara uygulanabilecek doğru ve tek bir tedavi seçeneği yoktur. Tedavi planlaması yapılırken şu noktalar göz önüne alınır;

 • Skolyozun tanı aldığı yaş
 • Eğriliğin yeri ve derecesi
 • Zaman içinde eğrilik şiddetinde artma eğilimi
 • Skolyoza yol açan sebepler
 • Fizik muayene bulguları
 • Radyolojik tetkiklerden elde edilen veriler

Skolyozda uygulanan tedavi kişiselleştirilerek hastaya özgü şekilde titizlikle uygulanır. Her bir tedavi seçeneği kendi içerisinde, hastaya göre değişiklik gösterse de genel olarak üç alternatif yol mevcuttur:

 • İzlem: Genellikle tedavide ilk seçenektir. 20-25 dereceden küçük eğrilikler için uygundur ve belli aralıklar ile görüntüleme yöntemleri de kullanılarak yapılan takipten ibarettir.
 • Korse kullanımı ve fizik tedavi
 • Cerrahi işlem

Genellikle birçok insan herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymaz ve sadece az sayıda hastanın ameliyat olması gereklidir. Erişkinlerde skolyozun neden olduğu ana sorunlardan birisi sırt ağrısıdır ve sıklıkla ağrıya yönelik tedavi planlanması şarttır. Skolyoz tedavisinde aşağıdaki noktalara dikkat edilir:

 • Bebekler ve küçük çocuklar, eğrilik zamanla azalabileceği için herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymayabilir. Çocuklar büyüdükçe eğriliğin daha da kötüleşmesini engellemek için sırtlarına bir alçı döküm veya plastik destek takılabilir.
 • Büyümesini tamamlamış olan çocuklarda, eğrilik sırtta 45, belde 35 dereceyi aşmadıkça cerrahi müdahale yapılmaz. Bu çocukların skolyoz korsesi kullanması yeterlidir.
 • Yetişkinlerde tedavi genellikle ağrı kontrolü için planlanır. Bu amaçla ağrı kesiciler, spinal enjeksiyonlar ve daha nadir olarak ise ameliyat gerekli olabilir.
 • Sırt egzersizlerinin skolyozun iyileştirilmesine yardımcı olup olmadığı açık değildir. Ancak egzersiz yapmak genel sağlık için iyidir ve doktor tarafından aksi belirtilmedikçe düzenli olarak yapılması önerilir.

Skolyoz fizik tedavisi ve egzersiz

Skolyozlu hastalar için düzenli egzersiz önemlidir. Egzersiz, kas gücünü artırarak skolyoza bağlı sırt ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir. Belirli sırt egzersizlerinin veya fizyoterapinin skolyozun iyileşmesine yardımcı olup olmadığı henüz net değildir ve bunlar her uzman tarafından önerilmez.


Skolyozda fizik tedavide uygulanan egzersizler için zamanlama önemlidir. Çok erken yaşta başlanan egzersizler, çocukta erkenden bıkkınlığa neden olabilir. Bunun sonucunda egzersizin asıl gerekli olabileceği ve hızlı büyümenin olduğu daha sonraki yaşlarda çocuk egzersiz yapmak istemeyebilir.

Çocukların geleceğini tehdit eden hastalık: Skolyoz

Skolyoz korse tedavisi

Bebeklerde ve küçük çocuklarda, büyüdükçe omurgadaki eğriliğin artmasını engellemeye yardımcı olması için korse tedavisi önerilebilir.

Eğriliği 20-40 derece arasında olan ve büyüme potansiyeli olan çocuklar için etkili olan bir yöntemdir. Korsenin sürekli olarak giyilmesi gerekir. Fakat çocuk büyüdükçe birkaç ayda bir değiştirilir.

Korse kullanmak skolyozu tedavi etmez veya eğriliği tersine çevirmez, fakat genellikle ilerlemesini önler.

Skolyoz ameliyatı

İlerlemesi durmuş ciddi skolyozu olan çocuklarda ve diğer tedaviler denenmesine rağmen ilerlemeye devam eden olgularda cerrahi işlem önerilebilir. Sunulan ameliyat türü çocuğun yaşına bağlı olarak planlanır.

Cerrahi, genel olarak 40-45 derece üzerindeki eğriliklerde gündeme gelir. Akciğer gelişiminin tamamlandığı ergenler ve erişkinlerde düzeltme ve dondurma (sabitleme) ameliyatları uygulanabilir. Skolyozun görüldüğü 10 yaş altındaki çocuklarda büyümeyi ve akciğer gelişimini engelleyebileceği için mecbur kalınmadıkça dondurma (füzyon) ameliyatlarından uzak durulması gerekir.

Genellikle 10 yaşın altındaki küçük çocuklarda ameliyatla omurga yanına özel çubuklar yerleştirme işlemi yapabilirler. Bu, omurga büyüdükçe eğrinin daha da kötüleşmesini engellemeye yardımcı olabilir. Ameliyattan sonra, çocuğun büyümesi devam ettiği için çubukların birkaç ayda bir uzatılması gereklidir.

Ergenler ve büyümesi tamamlanmış genç erişkinlerde, eğriliği düzeltmek için spinal füzyon adı verilen bir operasyon yapabilir. Bu ameliyat; vücudun herhangi bir yerinden, genellikle kalçadan, alınan kemik parçaları, metal çubuklar, vidalar, kancalar veya teller kullanılarak omurgadaki eğriliğin düzeltildiği büyük bir işlemdir.

Her operasyonda olduğu gibi omurga cerrahisi de çeşitli teh ve riskler taşır.

Skolyoz ameliyatının riskleri

 • Kanama
 • Kan pıhtısı
 • Yara enfeksiyonu: Genellikle antibiyotiklerle tedavi edilebilir
 • Ameliyatta kullanılan protezlerde hareket veya kemik greftlerin düzgün yerleşmemesi: Böyle durumlarda tekrar ameliyat gerekli olabilir.

 • Nadir durumlarda, omurgadaki sinirlerin zarar görmesi. Sinir hasarı bacaklarda kalıcı uyuşukluk, felç ve bağırsak ve mesane kontrolü kaybına neden olabilir.

Ameliyattan sonra hastaların hastanede yaklaşık bir hafta gözlem altında kalması gerekir.

Hastalar genellikle birkaç hafta sonra okula dönebilir, birkaç ay sonra spor yapmaya başlayabilirler. Fakat uzun süre yaralanma riski nedeniyle temas sporlarından kaçınmaları gerekir.

Bazen iyileşme sırasında sırtı korumak için ameliyat sonrası sırtı destekleyici atel kullanımı gerekli olabilir.

Skolyoz tedavi edilmez ise ne olur?

Skolyoz bebeklerden yetişkinlere kadar her yaştan insanı etkileyebilir. Fakat çoğunlukla 10 ila 15 yaş arası çocuklarda başlar. Skolyoz genel olarak tedavisiz iyileşmez. Bununla birlikte genellikle ciddi bir hastalığın belirtisi değildir ve hafif derecede olduğunda tedaviye her zaman ihtiyaç duyulmaz.

Skolyoz tedavisinde yenilikler

Skolyozun cerrahi tedavisindeki önemli bir kaygı da ameliyat sırasında hastaların felç olması riskidir. Daha önce ameliyat sırasında yapılan müdahalelerin omurilik üzerindeki etkileri görülemiyor ve felç riski saptanamıyordu.

Nöromonitörizasyon tekniği daha önceleri zaman zaman felç ile sonlanabilecek bu ameliyatların emniyetini ciddi oranda arttırmış ve bir zamanlar felç korkusuyla yapılamayan ameliyatların günümüzde rahatlıkla uygulanabilmesi mümkün olmuştur, böylece komp eğrilikler artık düzeltilebilmektedir.

Skolyoz sorunu olanlara öneriler ve uyarılar

 • Yoga, pilates ve yüzme gibi sırt ve karın kaslarını kuvvetlendiren egzersizler skolyoza bağlı sırt ağrısının azaltılmasına yardımcı olabilir.
 • Ağrının şekline bağlı olarak tıbbi tedavilerle birlikte hidroterapi ve masaj gibi tamamlayıcı tıp yöntemleri tercih edilebilir.
 • Ağrıyı hafifletmek için omurga kanalında bulunan sinirlere ve eklemlere steroid enjeksiyonları faydalı olabilir.
 • Skolyoza bağlı olarak omurgadan çıkan sinirlerde gelişen hasar nedeniyle ağrıları olan insanlar için omurilik stimülasyonu adı verilen yöntem tercih edilebilir. Bu yöntemde omuriliğin arkasına kablolar yerleştirilir. Kablolar, deri altına yerleştirilen ve bir uzaktan kumandayla kontrol edilebilen küçük bir stimülatör kutusuna bağlanır.
 • Vücut postürü skolyoza bağlı şikâyetlerin azaltılmasında birçok insanın düşündüğünden çok daha önemlidir. Doğru pozisyonda oturmak veya ayakta durmak daha az çaba gerektirir ve iyileşmeyi hızlandırır. Eklemlere eşit ağırlık binmesiyle uzun vadede oluşabilen eklem hasarı önlenebilir.
 • Doğru yatak seçimi omurga sağlığı için önemlidir.
 • Sırt üstü düz bir şekilde bacakları uzatarak yatmak alt omurgalarda gerilme yapacağı için uygun değildir. Bunun yerine sırt üstü yatar pozisyonda dizleriniz bükülmüş ve altan desteklenmiş şekilde uyuyabilirsiniz.
 • Uyurken çok sayıda yastık kullanmak ve yüz üstü yatmak da skolyozda tavsiye edilmez.
 • Yan yatar pozisyonda iken bacaklar öne doğru bükülmüş olmalıdır. Bu pozisyonda bacaklarınızın arasına ya da dizinizin altına bir yastık koyarak desteklemek iyi olacaktır.
 • Skolyoz ameliyatı olmuş hastaların travmaya neden olabilen temas sporlarından kaçınması gerekir.

Referanslar: 1- Symptoms of scoliosis, 2- Scoliosis, 3- Skolyozun konservatif tedavisi

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/skolyoz-nedir-belirtileri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.