Kemik Erimesini Önlemek İçin Nasıl Beslenmeli?

Kemik erimesini önlemek için genelde süt içilir ama sütün içindeki kalsiyumdan ziyade, bağırsakların düzgün çalışması gerekmektedir. Sizlere bu yazımızda Kemik erimesi hakkında bir çok yanlış algıyı kafanızdan atmak istiyoruz.

Bu yazımızda Kemik erimesi nedir? Kemik erimesinin nedeni Bağışıklık Sistemi mi? Kemik erimesi neden olur? Kemik erimesinin nedenleri nelerdir? Kalsiyum alarak Kemik erimesini durdurabilir miyiz? Kemik erimesinin doğal çözümü var mı? sorularına uzmanlardan topladığımız bilgilerle cevaplamaya çalışacağız.

Daha önce bağışıklık sistemi düzgün çalışmadığında, otoimmün hastalıklar içinde Osteoporoz yani Kemik erimesi de olduğunu yazmıştık. Bununla ilgili linki yazımızın en alt kısmındaki linkler kısmından tıklayıp okuyabilirsiniz.

Kas ve Kemik Hastalıkları grubunun içindeki alt grup olarak sınıflandırabileceğimiz Romatizmal Hastalıklar yaklaşık olarak 200 farklı şekilde görülebilmektedir. En tehli olanlarından biri de Kemik erimesi (Osteoporoz ) olarak görülmektedir.

Aynı zamanda en sık görülende bu hastalıktır. Romatizmal Hastalıklar, eklemde başlar ve yavaş yavaş diğer sistemlere yayılır. Akciğer, Kalp, Karaciğer, Böbrek ve Beyin gibi organlara da bulaşır. Günümüzde Romatizmal Hastalıkların kesin bir tedavi şekli yoktur.

Bu yüzden daha çok alternatif tıp yöntemleri olan, Termal sular, sülük gibi yollara başvurulur.

Milli güreşçi Rıza Kaya’nın omuzunda oluşan yıllar yılı ödemi fizik tedavi ile değilde, sülük tedavisi ile yaptığını bizzat söylemekte, tedavi olduktan sonrada Güreş şampiyonasında altın madalya almıştır.

Romatizmal Hastalıkları ( Eklem romatizması ve iltihaplanması, Osteoartrit, Ankolizan Spondilit, Gut, Behçet Hastalığı, Bel ve Boyun  ağrısı, Akdeniz atesşi, Lupus vb.) içinde bu yazımızda Kemik erimesi (Osteoporoz) hakkında bir çok bilgi alacağınızı umut ediyoruz.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme alışkanlığı olmayan, çok fazla alkol tüketen, katkı maddeli ve hazır gıdaları seven, çok fazla ilaç kullanan, çok yemek yiyen, hazır gıdalara öncelik veren kişiler de eninde sonunda romatizmal rahatsızlıklardan biri görülebilir. Çünkü bu hastalıkların merkezinde Bağışıklık Sistemi vardır. Bağışıklık Sistemi ile özdeşleşen en önemli organ ise 2. beynimiz Bağırsaklardır. Kendine ait sinir sistemi olduğundan 2. beyin olarak gösterilmektedir.

Kemik erimesi nedir? Kemik erimesinin nedeni Bağışıklık Sistemi mi? | Kemik erimesi, kalsiyum gelmeyen organların kemiklerin içindeki kalsiyum depolarını çekmesinden kaynaklanmaktadır

Kemik erimesi (Osteoporoz) nedir?

Kemik yoğunluğundaki aleni şekilde düşüş göstermesine Kemik erimesi denmektedir.Kemik dokusu aslında, bir taraftan yapılıp, diğer taraftan yıkıldığı için Kemik yoğunluğu hafif dalgalı bir süreç yaşayabilir.

Genç yaşlarda Kemik dokusunun yapım hızı, yıkım hızından düşük olduğu için, Kemik yoğunluğu yukarı bir ivme de görülür. Yaşlandıkça ve hastalandıkça, metabolizmanın meydana getirdiği atıklar, kan dolaşımını etkilediğinden, kemiklerde yapım hızı, yıkım hızını geçemez.

bu yüzden dikkat ederseniz, yaşlandıkça görüntü biraz daha küçülür.

Kemik erimesinin belirtileri içinde öncül olan ise diş ve diş etlerinde yaşanan bozulmalardır. Bunun nedeni ise yanlış beslenme alışkanlığı, yediklerini öğütememe, sindirim sorunları, fazla ve hızlı yeme, çok yağlı ve şekerli gıdalar, asitli ve alkollü içecekler nedeni ile bağırsaklarda yaşanan krizdir.

kanın içindeki asidik değer de fazla olmaya başlar. Kandaki asit kalsiyumu bağlar ve onu öldürür. Bu ölü kalsyumlar, birikir ve vücutta bildiğiniz kireçlenmeyi meydana getirir. Vücut kalsiyumu kullanamaz. kalsiyum yetersizliği başlar.

Kalsiyuma en çok ihtiyacı olan Dişler ve yüz kemikleri gibi kemikler, Kemiklerin toparlak ucundaki kalsiyum depolarından, kalsiyum çekmeye başlar. Yani cepten yer.

Kireçlenmiş kalsiyumlar ise tam bir sorun oluşturmaya başlar. Aslında Kireç hakkında görsel bir bilginiz var.

Hatırlarsanız bir reklam filminde bulaşık makinesinin resistansının üzeri kireçlenmiş ve bozulduğunu izlemiştik. İşte aynısı da vücudumuzda olur.

Kireç kemiklerin etrafına toplanarak, onları sıkıştırır adeta vantuz gibi yapışır. Kemiklere kandan gelen besinlerin önünde kalkan olur ve engeller. Kireçlenme de böyle oluşur.

Beslenemeyen kemik giderek zayıflar. Zayıflayan kemik bu şekilde bir süreç ile devam ederse, yapım hızı, yıkım hızının aşağısında kalır. İşte omurgadaki fıtıklar bundan dolayı oluşur.

Kemik erimesi nedir? Kemik erimesinin nedeni Bağışıklık Sistemi mi? | Kemik erimesi, diş ve diş eti sorunları ve belde kronikleşen ağrılardan anlaşılabilir

Kemik erimesini Kalsiyum içeren gıdalar önler mi?

Kemik erimesi olan hastalar için süt ve peynir yenmesi tavsiye edilir. Halbuki bu şekilde beslenme, kireçlenmeyi daha da arttırır. Çünkü kandaki asidik oran yüksek ve kalsiyumlar kirece dönüşmekte.

Böyle bir beslenme sonrası hastada ağrılar daha çok artar. Aslında yapılması gereken, Bağırsak sağlığını iyileştirmektir. Yani kısaca dengeli ve sağlıklı beslenmeye geçilmelidir.

Katkılı ve Hazır gıda, içecekler ve şekerli her ne varsa kaçınılmalıdır.

Peynir ve sütün hazmedilmesi için Bağırsakların güçlü olması gerekmekte olduğunu asla unutmayınız. Özellikle A grubu ve 0 grubu kişiler daha da dikkatli olması gerekmektedir. Kan grupları ile ilgili bir araştırma çok dikkat çekiyor.

Bu örnek Britanya adalarında yaşanan Kemik erimesi sıklığıdır. Britanya adalarında geçmişe göre hesaplama yapıldığında, tarım dönemine geçmesi ve süt tüketiminin başlaması ile kemik erimesi başlamıştır.

Son 2 yüzyılda şimdiye kadar yüksek oranlara göre karşılaştırıldığında, süt tüketimi anormal şekilde artmıştır. Tabi ki kemik erimesi sorunları da buna bağlı olarak artmıştır.

Uzmanlar bunun nedenin Britanya olarak en çok görülen kan grubu, A ve O grubu olduğunu, bu kan gruplarının Buğday ve süt ürünlerini çok zor hazmettiği için, bağırsakların yeterli çalışmadığını anladılar. Sorun Kalsiyum yetersizliği değil di, bağırsaklar düzgün çalışmıyordu.

Kemik erimesi için önlem almak isteniyorsa önce Bağırsak sağlığına dikkat edilmelidir. Zaten sağlıklı beslenen kişiler, yeşil renkli sebzelerden kalsiyumunu rahatlıkla alabilmektedir. Bu yüzden kalsiyum yetersiliği görmezler.

Mide ve Bağırsak sağlığı düzelmedikçe, Kemik erimesinin tedavi olmasını da beklememek gerekir.

Okumadan Geçme: Hamsiyi kılçığıyla yemenin ne yararı vardır?

Kemik erimesi nedir? Kemik erimesinin nedeni Bağışıklık Sistemi mi? | Kemik erimesi sonrası, yaşlılarda en zorlu süreç, düşmelerde kalça kemiğini kırmasıdır

Kemik erimesi tedavisi için doğal çözüm var mı?

Kemik erimesi ve Kemik hastalıklarını kökten bitirmek için uzun bir süreç başlamakta, Öncelikle beslenme alışkanlığı değiştirilmelidir. Sağlıklı ve Doğal gıdalara dönmelidir. Hazır ve Katkı maddeleri her ne varsa, içecek yada yiyecek hepsi imha edilmelidir. (Alkollü içeceklerde dahil)

Mevsimsel taze sebze ve meyvelerine yönelmeli, günlük en az 40 dakika tempolu yürüyüş yada koşu yada herhangi bir beden sporları yapılmalıdır. Kemik erimesinin oluşturduğu ağrılar yada kireçlenmeleri giderene dek süt içilmemelidir.

süt ürünlerinden sadece ev yapımı doğal yoğurt, doğal kefir ve haftada 1 yada 3 defa doğal köy peyniri yenebilir.

Fakat 0 (sıfır) kan grubu olan kişilerin düzelmeden peynir yememeli, haftada sadece 1 yada 2 kez evde yapılmış doğal yoğurt yemelidir.

2 yada 3 sene boyunca her sabah aç karnında 1 çay kaşığı zencefil tozunu, 1 adet taze sıkılmış limonlu su ile karıştırarak içilmelidir. B grubu kan grubu olanlar Greyfurt yada Portakal ile de yer değiştirebilir. A grubu ve O grubu olan kişiler Greyfurtla değiştirebilir.

Doğal kalsiyum içeren sebzelere ağırlık verilmelidir. Ispanak, Pazı, Lahana, Dereotu, Isırgan otu, Kereviz yaprağı, Hindiba, Brokoli, Maydanoz ve Semiz otu sofranızdan eksik olmamalı.

Ev yapımı doğal yoğurt yapılmalı. Yoğurt yenecek zamanlarda, yeşil sebzelerden biri  ve sarımsakla karıştırılarak yenmelidir.

Gerçek Propolis, hakiki arı sütü ve gerçek ham balı karıştırıp. Günde 1 tatlı kaşığı yiyiniz.

Kavrulmamış ve taze olarak, kabuğunda, ceviz, badem ve fındık günde toplamda 1 avuç kadar tüketiniz.

Salata ve yemeklerde sadece hakiki zeytinyağı kullanınız.

Balık tüketiniz, kemik çorbası içiniz.

Kemik erimesi nedir? Kemik erimesinin nedeni Bağışıklık Sistemi mi? | Kemik erimesi durdurulana dek süt imeyin, süt ürünlerinin doğal olanından haftada bir kaç kez az tüketin

Yaşlılarda ve ileri düzeyde kemik erimesi olanlar, Doktor kontrolü kesinlikle yapılmalıdır.

Ayrıca Bakınız

Источник: https://www.gelgez.net/kemik-erimesi-nedir-kemik-erimesinin-nedeni/

Kemik Erimesi (Osteoporoz) Nedir, Belirtileri Nelerdir, Kemik Erimesi Nasıl Önlenir?

Kemik Erimesini Önlemek İçin Nasıl Beslenmeli?

Osteoporoz, oldukça sık görülen bir kemik hastalığıdır. Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen bu hastalık, esas olarak kemikteki kalsiyumun azalmasıyla ortaya çıkmaktadır. Yaşam süresinin uzaması ile birlikte osteoporoz önemli bir sorun haline gelmiştir.

Kemik erimesinde kemiğin darbelere karşı olan direnci zayıflar. Basit bir çarpma ya da düşmeyle kırıklar oluşabilir. Özellikle 40’lı yaşlardan sonra başlar ve görülme sıklığı artar. Kemik erimesini sorun haline getiren şey, kırıkla olan ilgisidir. Osteoporoza bağlı kırıklar genellikle omuz, kalça ve omurga bölgelerinde olmaktadır.

Kemik Erimesinin Belirtileri Nelerdir?

 • Omurgadaki kemiklerin erimesi nedeniyle gelişen sırt ağrısı,
 • Boyun ağrısı,
 • Bel ağrısı,
 • Kambur veya öne eğik vücut şekli,
 • Boy kısalması,
 • Kalça, el bileği ve omurga kemiklerinde kırıkların meydana gelmesi,
 • İleri derece kemik erimesinde basit çarpmalarda bile kırıkların oluşması,
 • Kemiklerde hassasiyet ve kemik ağrıları,
 • Kırıklara bağlı olarak, vücutta şekil bozukluklarının ortaya çıkması,
 • Kırık ve ağrılardan dolayı, hastanın hareketsizleşmesi gibi belirtilerdir.

Bu belirtilerin tamamının tedavi edilerek yok edilmesi beklenemez. Vücut şekil bozuklukları ve kamburluk yok olmasa da, ilerlemesini durdurmak mümkün olabilir.

Hemen hemen her insanda, yaşa bağlı olarak osteoporoz meydana gelir. Bazı etmenler ise, osteoporozun ciddi hale gelmesine yol açar. Bu etmenlerden bazıları, değiştirme imkanı olmayan ırk, genetik ve yaş gibi yapısal faktörlerdir. Bazıları ise hareketsiz yaşam, beslenme şekli, sigara ve yaşam gibi değiştirilebilen faktörlerdir.

Çocukluk döneminde yeteri kadar kalsiyum alımı, büyüme aşamasında sağlıklı bir kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Kalsiyum, ileri yaşlarda da kemik sağlığının korunması için büyük bir öneme sahiptir.

Kalsiyum, çinko, magnezyum, florid, bakır, A, C ve K vitaminlerinin yetersiz miktarlarda alınması veya çok fazla tüketilen sodyum, alkol, protein, sigara ve kafein gibi maddeler kemik erimesinin gelişimini hızlandırmaktadır.

Kemik Erimesi Tanısı Nasıl Konulur?

Kemik erimesinin tanısı, kemik mineral yoğunluğunu ölçen bir cihazla yapılmaktadır. Kısa süreli ve ağrısız bir ölçüm yöntemidir. Kemik mineral yoğunluğunun sonucunda düşük kemik (osteopeni) ve normal kemik yoğunluğu ile osteoporoz tanıları konulabilir. Mineral yoğunluğu ne kadar düşük olursa, kırık riski de o kadar yüksek olur.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, yaşam süresi arttıkça kemik erimesinin görülme oranı da artmaktadır. Amacımız, kemik erimesi oluşmadan gereken tedbirleri almak olmalıdır. Ülkemizde yapılan araştırmalarda, 50 yaş ve üzeri bireylerin hemen hemen yarısında osteoporoz başlangıcı tespit edilmiştir.

Osteoporoza bağlı olarak kalça kırığı oranları da zaman içinde artış göstermiştir. Kemik erimesine bağlı kalça kırıkları, özellikle kentlerde daha çok oranda görülmektedir. Vücut kitle endeksi veya kemik-kas ile ilgili olarak, kemik erimesinde aynı zamanda kaslarda da erime olur şeklinde bir bilgi yoktur.

Ancak kaslarını yeteri kadar kullanmayan veya hareketsiz bir yaşam tarzı olan bireylerde, kemik erimesi kasların erimesine eşlik edebilir.

Osteoporozu sinsi bir hastalık şeklinde tanımlamak daha doğru olur. Çünkü belirtilerin tam olarak ortaya çıkması, bazen bir kalça veya omurga kırığı ile başlayabilir.

Genellikle başka bir sebeple kadın-doğum, fizik tedavi, endokrinoloji veya ortopedi doktorlarına giden hasta, doktor tarafından ikaz edilerek kemik erime testine gönderiliyor.

Testin ardından belirli bir oranda erime tespit edilirse, kişi takip ve tedaviye alınıyor.

Kemik Erimesi Nasıl Önlenir, Korunma Yolları Nelerdir?

Kemik erimesinden korunma, çocukluk döneminden başlamalıdır ve ömür boyu devam etmelidir.

Korunma kapsamında; düzenli egzersiz, yeteri kadar kalsiyum alımı, erkeklerde yeterli testosteron hormonu ve kadınlarda ise yeterli östrojen hormon düzeylerinin sağlanması gibi durumlar söz konusudur.

Çocukluk ve gençlik zamanlarında güçlü kemiklerin oluşturulması, daha ileri yaşlarda kemik erimesi gelişiminden korunmak için çok önemlidir.

Kadınlarda 40’lı yaşlardan itibaren kemik kaybı başlamaktadır. Kemik kaybını arttırıcı ilaçlar kullanan, kronik rahatsızlıkları bulunan veya diğer risk faktörleri olan kişilerde daha erken başlayabilir ve hızla gelişebilir.

Menopoz sonrasında ilk birkaç yıl, kaybın en çok olduğu zamanlardır. 40 yaşın üzerindeki kişiler için günlük olarak, 400-800 IU D vitamini ve 1200 miligram kalsiyum alımı çok önemlidir.

Aynı zamanda kasların güçlü tutulması, fiziksel aktivite ve eklemlerin esnek olması gibi hususlar da kemik sağlığı açısından önemlidir. Kemik erimesinden korunmak için, kola ve kahve gibi kafeinli içeceklere de son verilmelidir.

Ayrıca işlenmiş gıdalar, hazır yemekler ve katkı maddelerinden uzak durulmalıdır. Bunların dışında günde en az 2 bardak süt içilmeli, alkol ve sigara kullanılmamalıdır.

Kalsiyum ve D vitamini İçeren Gıdalar Nelerdir?

Süt ürünleri ve yeşil yapraklı sebzelerde kalsiyum bulunmaktadır. Günlük ihtiyaç için tavsiye edilen; 1 kase yoğurt, 1 bardak süt, 1 tabak yeşil yapraklı sebze ve 1 dilim peynirdir. Bazı gıdalar kalsiyum ile etkileşir ve vücuttan emilimini azaltabilir.

Pancar ve ıspanak gibi yüksek miktarda oksalat içeren besinler aynı anda alınmamalıdır. Aksi halde kalsiyum emilimi bozulur. D vitamini ise vücudun gün ışığına maruz kalmasıyla deride sentezlenir. Sadece yüz bölgesinin günlük olarak 15 dakika güneş ışığına maruz kalması, D vitamininin depolanması için yeterlidir.

Derinin D vitamini oluşturması yaşla birlikte azalma gösterir.

Hangi Durumlarda İlaç Tedavisi Gereklidir?

Osteoporoz testinde normal değerlerin altında sonuç verenler için, günlük olarak D vitamini ve kalsiyum takviyesi ile beraber, alınan vitaminlerin kemikte kalmasını sağlayacak ilaçlar verilir.

Kemik erimesi için verilen ilaçlar, erimenin olduğu bölgeye göre kullanılabilir. Omurga kırığı ya da erimesi bulunan hastalarda kullanılan ilaçlar ile kemik kırığı ya da erimesi olan hastaların kullandığı ilaçlar farklıdır.

Menopoz sonrası yılda 1 kez osteoporoz ölçümü yaptırılmalıdır.

Kemik Erimesi Olan Hastalar Ne Yapmalıdır?

Yukarı da bahsettiğimiz konulara dikkat edilecek olursa (günlük kalsiyum ve D vitamini alımı gibi), ileri yaşlarda kemik erimesi gelişiminin önüne geçilebilir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise, osteoporozun artmasına neden olabilen şeker ve tiroid gibi metabolizma hastalıklarının tedavi edilmesi gerektiğidir.

Kemik erimesi oldukça sık rastlanan bir hastalıktır. Gelişmekte olan veya gelişmiş ülkelerde yaşam süresinin uzamasıyla birlikte önemli bir sorun haline gelmiştir. Ülkemizde ise eski dönemlerde çok dikkat edilmeyen kemik erimesi, son zamanlarda belirgin olarak üstünde durulan bir konu haline gelmiş ve tedavi edilmeye başlanmıştır.

“Osteoporoz vakaları giderek artıyor mu?” sorusunun yanıtı, ortalama yaşam süresiyle alakalıdır. Bu süre arttıkça, kemik erime vakalarının görülme ihtimali de artar. En fazla kadınlarda, özellikle menopoz sonrasında ortaya çıkmaktadır.

Yağ dokusu çok olan kadınlarda ise daha az görülmektedir. Bundan dolayı bölgesine göre değişiklik gösteren bir osteoporoz profili çizilebilir.

Kemik erimesine eşlik eden hastalıklar, süt ürünlerinin tüketim alışkanlıkları ve sigara-alkol kullanımı gibi durumların farklılıklar göstermesi sebebiyle çok değişlik profillerin çıkması da mümkündür.

Özellikle yaşlıların devamlı olarak süt tüketmeleri gerekmektedir.

Çocukluk dönemlerinden gelen alışkanlıkların olmaması ve mide problemleri gibi unsurlar, yoğurt ve süt tüketiminin düzenli olarak yapılmasını önlemektedir.

Sonuç olarak, kemik erimesi ciddiye alınmalı, düzenli ve sağlıklı bir yaşam tarzı belirlenmelidir. Özellikle hazır gıdalardan mutlaka uzak durulmalı ve doğal gıdalar ile beslenmeye çalışılmalıdır.

Источник: http://www.bilgibaba.org/yazi/kemik-erimesi-osteoporoz-nedir-belirtileri-nelerdir-kemik-erimesi-nasil-onlenir

Kemik Erimesini Önlemek

Kemik Erimesini Önlemek İçin Nasıl Beslenmeli?
 

Halk dilinde “kemik zayıflığı” olarak adlandırılan osteoporoz; tıp dilinde ise “osteo” denilen kemik kelimesiyle “poroz” denilen zayıflık kelimesinin birleştirilmelerinden türetilmiştir. Genellikle kemikleri son derece güçsüz hale getiren bu hastalık, ilerleyen boyutlarda en büyük risk olarak kemiklerin kırılmasıyla sonuçlanmaktadır.

Osteoporoz hastalığına yakalanan kişilerin en çok dikkat etmeleri denilen durum, kemiklerinin kırılmaya çok müsait hale gelmesiyle birlikte günlük yaşantılarında yaptıkları hareketlere son derece dikkat etmeleridir. Mümkün olduğunca kemikleri zorlayacak hareketlerden kaçınılmalı ve hiç bir şekilde yere düşmelik bir pozisyona kendilerini sokmamaya özen göstermelidirler.

Osteoporoz hastalığına dünya genelinde bakıldığında, cinsiyet olarak kadınlarda çok daha yüksek oranlarda göze çarpmaktadır. Daha çok 60 yaş ve üzeri kadınlarda, menopoz dönemine girmiş kadınlarda osteoporoz hastalığının ortaya çıkma riski çok daha fazladır.

Osteoporozun ortaya çıkma süreci meşakkatli bir süreç olmaktadır çünkü bu hastalık kendisini çok net bir şekilde belli etmekte olan bir hastalık çeşidi değildir. Kişinin osteoporoz hastası olduğunu anlaması için bir şekilde bir kaza geçirmesi gerekmektedir. Bu kaza sonucu kemik yapısında oluşan çatlaklar ya da kırıklarla birlikte de osteoporozun kendini ortaya çıkarma süreci başlamaktadır.

Bunun dışında eğer bu hastalığa sahipseniz en ufak bir şiddetli öksürük ya da şiddetli hapşırma dahi sizin kemiklerinizde beklenmedik hasarlar ortaya çıkabilmektedir. Yani bir öksürükle bile kemikleriniz kırılabilir. Osteoporozun en net tanısının konulduğu durum; omurilik kemiğinde, kalça kemiğinde ya da bilek kemiğinde meydana gelen kırık ya da çatlaklardan sonraki süreçlerdir.

Kemik erimesini meydana getiren nedenler nelerdir?

Fazla derecede sigara içmek

Fazla derecede alkol içmek

Vücudu D vitamininden yoksun bırakmak

Vücudu kalsiyum mineralinden yoksun bırakmak

Sürekli bir stres durumu içerisinde bulunmak

Yaşam tarzında hareketsizliğin hakim olması

Özellikle kadınlarda menopoz döneminden sonraki östrojen eksikliği durumunun yaşanması

Kemik erimesine iyi gelen besinler hangileridir?

Kesin olarak osteoporoz hastası olduğu belli olan kişilerin, bu durumu öğrendikten sonraki hayat koşullarında mutlaka değişiklik yapmaları gerekmektedir.

Her şeyden önce daha sağlıklı beslenilmeye dikkat edilmesi, özellikle kemik erimesine iyi gelen yiyeceklerin sıklıkla tüketilmesine özen gösterilmesi gerekliliği unutulmamalıdır.

Böylelikle vücutta mevcut olan osteoporoz hastalığının gidişatı yavaşlatılabilir, kemik erimesinin bir nebze de olsa önüne geçebilirsiniz.

Kuru erik : Düzenli olarak her gün boyunca kuru erik tüketimi yapmak, osteoporoz hastalığı için son derece önemli bir kurtarıcı rolündedir.

Kemik kırıklarını engelleyen kuru erik içeriği, bu etkisini kendi içinde bulunan “polifenol” isimli amtioksidan sayesinde gerçekleştirebilmektedir.

Bu içerik sayesinde kemiklerin çalışma prensibini olması gerektiği seviyede tutan kuru erik, aynı zamanda da kemik erimelerinin önüne geçebilmektedir.

Sebzeler ve meyveler : Sebzelerin ve meyvelerin içeriğinde yer alan antioksidan içeriklerinin, mineraller ve vitaminlerle birleşerek kemiklere son derece sağlıklı bir yapı sağlayacak birimler olduğu söylenmektedir. Osteoporoza olumlu etki yaratması için tüketilen sebzeler ve meyvelerin, aynı incelikle hareketli bir hayatla düzenli egzersizle bütünleştirilmesi gerekmektedir.

Çay : Çayın osteoporoz hastalığı üzerindeki etkisinin gündeme getirilmesi, Çin’de yapılan araştırmalar sonucu ortaya atılmıştır.

Bu araştırmaya göre, çay içeceğinin özellikle erkekler tarafından sıklıkla tüketilmesi sonucu kalça bölgesindeki kırıkların önüne yüzde kırk sekiz oranında geçilmesi sağlandığı ortaya çıkarılmıştır.

Bu etkisini de içeriğinde yer alan flavonoidlere borçlu olan çay, etkisini az önce de dile getirdiğimiz gibi erkek vücudunda daha çok belli etmektedir.

Yumurta kabuğu : Kemik erimesine yumurta kabuğukullanımı da oldukça tercih edilen doğal tedaviler arasındadır.

Bu malzemenin kullanımı için ilk olarak haşlanmış yumurtaların kabukları soyularak blender’dan geçirilerek oluşturulan toz malzemeden her sabah bir çay kaşığı yutulması gerekmektedir.

Eğer kişi bu malzemeyi yutmakta zorlanıyorsa da doğal bir meyvenin suyunu sıkıp içerek yutma işlemini kolaylaştırabilir.

Fasulye : Vücut için son derece faydalı baklagillerden biri olan fasulye; metabolizmaya hem enerji verici hem de içeriğindeki bir takım faydalı enzimlerle kemik sağlığımızı korumaya yardımcı bir besin ürünüdür. Fasulyede yer alan lif içeriği, demir minerali ve kalsiyum minerali sayesinde kemiklerin iç yapılarında bulunan boşlukların doldurulmasına yardımcı olmaktadır.

Balık yağı : Balıkların kendi doğal yağları olan Omega-3 yağ asitleri, vücutta çoğu durum için mucizevi etkiler yarattığı gibi aynı şekilde kemik sağlığı için de aynı şekilde fayda sağlayabilmektedir.

Kemiklerde mineral seviyesinin arttırılmasına yardımcı olan balık yağı, aynı zamanda kendi içeriğinde bulunan D vitamini ve diğer esansiyel yağ asitleri sayesinde de osteoporozun büyük ölçüde önüne geçebilmektedir.

Konu hakkında yapılan araştırmalarda, balık yağının içeriğindeki en önemli madde olan Omega-3 asitlerinin ciddi anlamda kemik erimesinin önüne geçerek, ilerleyen yaşlarda kas erimelerini ve kemik erimelerini engelleyebildiği ortaya çıkartılmıştır. Balık yağı takviyelerinin kullanılmasındaki en büyük kıstas, miktarını ve seviyesini mutlaka bir doktora başvurarak belirlemek gerekliliğinin unutulmamasıdır.

Источник: https://www.mailce.com/kemik-erimesini-onlemek.html

Kemik erimesi nasıl önlenir?

Kemik Erimesini Önlemek İçin Nasıl Beslenmeli?

Kemik erimesi, tedavi edilip önlenmediği takdirde kamburluk ve boy kısalığı gibi rahatsızlıkların yanında ölümcül risklere de neden olabilir.

Kemik erimesi nedir?

Halk arasında “kemik erimesi” olarak da bilinen osteoporoz rahatsızlığı, kemikteki dokusu yoğunluğunun veya kitlenin azalması sonucu ortaya çıkan sağlık sorunudur.

Kemik dokusu yoğunluğunun veya kitlesinin azalması sonucunda vücutta bulunan kemikler daha kırılgan ve zayıf olmaktadır.

Kemik erimesi, neden olduğu fiziki sorunlar ve verdiği rahatsızlıklar nedeniyle yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürmektedir.

Kemik erimesi, önlemi alınıp tedavi edilmezse ilerleyen zamanlarda boy kısalığı, kamburluk gibi fiziki rahatsızlıklara ve ölümcül risklere neden olabilmektedir.

Kemik erimesi hastalığı ilk zamanlarda çok fazla belirti vermeden sinsi bir şekilde, kemiklerin güçsüzleşmesi hissedilmeden gelişir.

Kemik erimesi kimlerde görülür?

Kemik erimesi, dünya genelinde kadınlarda 50 ve erkeklerde ise 70 yaş üstündeki her 5 kişiden birinde ortaya çıkarak kalça, omurga ve el bileğinde kırıklara yol açabilmektedir.

Ayrıca oluşan bu kırıklarla birlikte ciddi ve inatçı ağrılar da meydana gelmektedir. Bütün bu olumsuz etkilerin yanında omurgada volüm kaybı oluşmakta ve çökme kırıkları nedeniyle boyda da kısalma olmaktadır.

Omurga bölgesinde görülen çökme kırıkları nedeniyle oluşan boy kısalığı ile beraber kamburluk da ortaya çıkabiliyor.

Özellikle yaşlılarda ölümcül sonuçlara bile neden olabilecek kadar ciddi bir hastalık olan kemik erimesine karşı alınacak çeşitli önlemler, hastalığın gelişmesini engelleyip tedavisini kolaylaştırmaktadır.

Kemik erimesini önleme yolları

Kemik erimesi (osteoporoz) hastalığına karşı alınabilecek birçok önlem bulunmaktadır. Günlük yaşam alışkanlıklarına eklenebilecek birkaç tercihten tutun da beslenme konusunda alınacak birkaç değişiklik kararı uzun yıllar bedeni kemik erimesinden uzak tutacaktır. İşte kemik erimesine karşı alınabilecek önlemlerden bazıları…

İki bardak süt, iki kibrit kutusu peynir

Osteoporozla baş etmenin olmazsa olmaz şartı, vücudunuzun ihtiyacı olan kalsiyumu mutlaka almak. Kadınlarda, 50 yaş altında günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 mg iken, bu yaş üzerinde 1200 mg’ye çıkıyor.

Erkeklerde de 70 yaş öncesinde günlük 1000 mg kalsiyum yeterli gelirken; bu yaştan sonra ihtiyaç 1200 mg’ye yükseliyor. Kalsiyum için en iyi kaynak ise süt ve süt ürünleridir.

Vücudunuzun yeterince kalsiyum alabilmesi için gün boyunca 2 bardak süt veya yoğurt ile 2 kibrit kutusu kadar peynir yemeye özen gösterin.

Her gün 15 dakika güneşlenmek

Güçlü kemikler için dikkat etmeniz gereken bir başka önemli nokta da, D vitamini almak. Vitamin D ihtiyacı da 50 yaş altındaki kadın ve erkeklerde 400-800 IU iken, 50 yaş üstünde 800-1000 IU’ya yükseliyor. D vitamininin en önemli kaynağı ise güneş ışınları. Bu nedenle güçlü kemikler için her gün, güneş ışınlarının yeryüzüne dik gelmediği saatlerde 15 dakika boyunca güneşlenin.

Proteinsiz kalmayın, fazla protein de tüketmeyin

Yeterli seviyede protein tüketmek kemik ve genel vücut sağlığı için çok önemli. Yetersiz protein alınması kas gücü ve kitlesinde azalmaya neden oluyor. Ancak yüksek proteinli diyetlerden de kaçının. Çünkü fazla miktarda protein tüketmek idrarla kalsiyum atılımını artırarak kemiklerde güç kaybına neden oluyor.

Günlük protein ihtiyacı kişinin yaş, cinsiyet, fiziksel aktivitesi, boy ve kilosuna, hatta hastalığına bağlı değişiyor. Günlük protein alımı kronik böbrek hastasında 30 g/gün ile sınırlarken, düzenli egzersiz yapan bir kişide 200 g/gün olabiliyor.

Önemli olan yoğun protein içeren öğünlerinizde yoğurt gibi süt ürünlerini eksik etmemeniz.

Yemeklerde fazla tuz kullanmayın

Çok fazla tuz içeren yemek tüketmek, vücudun kalsiyum kaybına, dolayısıyla kemik kaybına yol açıyor. Bu nedenle tuz alımını olabildiğince azaltın Bir yiyeceğin ne kadar sodyum içerdiğini öğrenmek için mutlaka paketi inceleyin. İçindeki sodyum yüzde 20 ve daha fazla ise yüksek demektir. Hedef günlük 6 gram veya daha az sodyum almak olmalı.

Üç bardaktan fazla çay ve kahve içmeyin

Kahve, çay ve sodalı içecekler kafein içeriyor. Kafein kalsiyum emilimini azaltarak kemik kaybına yol açan bir madde. Dolayısıyla günde 3 bardaktan fazla kahve ve çay tüketmeyin.

Kolalı içecekler de kafein ve fosfor içeriyor ve kalsiyum emilimini bozuyorlar. Bu tür içecekleri de abartmamanızda fayda var. Bunların toplamı 3’ü geçmemeli. Çay ve kahveyi, süt ürünleriyle birlikte tüketmeyin.

Çünkü süt, peynir veya yoğurttaki kalsiyum emilimini engelliyorlar.

Alkolden uzak durun

Alkolün fazla tüketimi de kemik kaybına neden oluyor. Dolayısıyla alkol tüketimi günlük 2-3 kadehten daha fazla olmamalı. Sigara da osteoporoza yatkınlık sağlıyor.

Dans edin, ip atlayın

Vücuda ağırlık bindiren egzersizler (dans, aerobik hareketler, yürüme, koşma, ip atlama, merdiven çıkma, tenis, gibi), hem osteoporozdan korunmada hem de tedavisinde çok önemli. Ancak kas güçlendirici ve germe egzersizleriyle de desteklenmeli.

Yoga ile pilates, denge ve esneklik açısından en fazla tercih edilen egzersizleri oluşturuyor. Haftada 3 veya 4 gün, 30 dakika vücuda ağırlık bindiren egzersizler, haftada 2 veya 3 gün germe egzersizi, denge, postur egzersizleri yapmaya özen gösterin.

Bol bol sebze ve meyve tüketin

Sebze ve meyveler; magnezyum, potasyum, C ve K vitamini açısından zengindir. Kemik sağlığında, kalsiyum ve D vitamininin yanı sıra bunlar da kemik mineralizasyona katkı sağlıyor.

Aşırı zayıflamamaya dikkat edin

Vücut kitle indeksi 19 ve altındakiler osteoporoza daha yatkınlar. Boyunuzun karesini alarak bulduğunuz değeri kilonuza böldüğünüzde {vücut kitle indeksi (I) = Kilo (kg)/ boy (m) x boy (m) } vücut kitle indeksinizi hesaplayabilirsiniz. Aşırı zayıflıkla birlikte cilt altı yağ kitlesinin azalması, östrojen seviyesinde de azalmaya neden olarak osteoporozu tetikliyor.

Posalı yiyeceklerin tüketimini sınırlandırın

Posalı gıdalar fazla miktarda fitat içeriyor ve bu da kalsiyum emilimini engelliyor. Posalı gıdalarla kalsiyumdan zengin gıdaları bir arada tüketmeyin. Örneğin sütle birlikte buğday kepeği alındığında, sütteki kalsiyumun yüzde 10 gibi çok azı emiliyor.

Bu nedenle 2 saat ara vererek yiyin. Yeşil pancar, ıspanak ve yeşil fasulye gibi sebzeler sağlıklı besleyiciler olmalarına rağmen içerdikleri okzalat nedeniyle kalsiyum emilimini bozuyorlar.

Bu sebzeler, yoğurtla birlikte tüketildiğinde yoğurttaki kalsiyumun emilimini engellediğinden önerilmiyor.

Источник: http://www.saglikveguzellik.net/kemik-erimesi-nasil-onlenir.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.