Kemik Sintigrafisi Nedir?

Kemik Sintigrafisi Nedir, Nasıl Çekilir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kemik Sintigrafisi Nedir?

Kemik sintigrafisi çekim işlemlerinde hastaların bol düzeyde su içmesi gerekir. Bol düzeyde su içmek daha net ve daha kaliteli görüntüler elde etmeyi sağlar.

Önü ve Arka Sintigrafi Çekim Filmi

Kemik sintigrafisi sıklıkla kanser olan hastalarda kanserin kemiğe ne kadar yayıldığını araştırmak için çekilir. Ayrıca kemikte oluşan enfeksiyonların, farklı olan yöntemler ile tanısı güç olan yaralanmaların ve kınkın tespitinde, cerrahi şekilde yerleştirilmiş olan kemikler greftinin canlılıklarının değerlendirilmesinde de kullanılmaktadır.

Kemikler için sintigarafi uygulaması kamera sistemi ile çekilir.  Yapılacak olan kemik sintigrafi uygulamasında açlık gerekmez. Kanseri araştırmak adına da kullanılan kemik sintigrafisinde uygulanacak olan süreç doktor tarafından hastaya detaylı şekilde anlatılır. Yapılacak olan uygulamadan genelde kol damarlarından enjeksiyon işlemi yapılır.

Kemik sintigrafisi çekimi nedenine bağlı olaraktan enjeksiyon işlemleri çekimi yapılacak olan kamera altında da yapılabilir. Sonrasında ilgili olan bölgeden kısa zamanlı görüntüler alınmaya başlar. Belirlenmiş olan saate bağlı olarak hastanın vücudu tüm olarak görüntülenir.

Kemik sintigarfisi işlemlerinde işaretli olan alanların ve diğer alanların detaylı şekilde çekilebilmesi için hastadan çekim öncesinde bol düzeyde su içmesi istenir.  Alınan su hastanın sık şekilde tuvalete gitmesine etki eder.

Çekim esnasında hastaya verilecek olan ilacın kemik yüzeyinde birikmesi için çekim ile yapılacak enjeksiyon arasında 2 ila 4 saat geçmesi gerekir.

Doktorun isteğine göre ve gerekli olan hallerde enjeksiyon işleminden 24 saat sonrasında görüntüleme yapılır.

Kemik sintigrafisi sonucu tümörün kanlanma amacı, tümörün yayılmasının değerlendirilmesi, oluşan metastazların tespit edilmesi, tedavi gösterilen yanıt gibi detaylar ortaya çıkar. Kemik sintigrafi çekilmeden önce hastaya belli başlı test uygulamaları yapılır.

Bu testler ile prostat durumu, lökosit miktarı, oluşabilecek olan yan etkileri, alerjik reaksiyonlar, radyasyon sonrası oluşacak olan yan etkilerin sonuçları ortaya çıkar.

Kemik sintigrafisi devlet hastanelerinde çekilebildiği gibi özel hastaneler kapsamında da çekilir. Yapılacak olan çekimin fiyatları konusunda detaylı araştırma yapmak gerekir. Kemik sintigrafisi en çok İstanbul bölgesinde çekilir ve ücreti açısından bu bölge daha pahalıdır.

Kemik Sintigrafisi Çekimi

Kemik sintigrafisi çekim işlemlerinde hastanın kemiğinde tutulma özelliği gösterecek olan radyoaktif bir ajan damar yolu ile vücuduna enjekte edilir. Enjeksiyonu yapmadan ağrılara ve acıya neden olmaması adına lokal şekilde sürülebilen anestezi bir kremden yardım alınır.

Verilecek olan radyoaktif ajan hastanın iskelet sistemine tutulduğunda çekin başlar. Bu tutulumun oluşabilmesi için 3 saat beklemek gerekebilir. Çeken kişi bu tutulumunun kontrolünü sağlayacaktır.

Özel ve farklı bir çekim işlemi yapılmadığında uygulama yaklaşık olarak 20 ila 40 dakika aralığında sürer.

Sintigrafiye girecek olan hastaların yanlarında gerekli olan tüm laboratuvar incelemelerini, video ile hazırlanmış olan çekimlerini, epikriz tarzındaki hasta bilgilerini götürmeleri gerekir. Özellikle çocuk hastaların bu test ile alakalı olarak öncesinde bilgilendirilmesi gerekir.

Çekim esnasında baba ile anneleri çocukların yanında olabileceklerdir. Çocuklarda ne için test yapılacağı, nerede yapılacağı, kaç dakika içinde testten çıkar, ne kadar bekler ve diğer zamanlar ile alakalı korkutmadan bilgi verilmesi doğru olacaktır. Ayrıca sevdikleri bir adet oyuncağı yanında götürmeleri çocukların test zaman kısmını çabuk atlatmalarına yardımcı olur.

Kemik sintigrafisi yetişkinlerde ve çocuklarda çekim fiyatı açısından hastanelere göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Kemik Sintigrafisi için randevu ve hazırlığı

Kemik sintigrafisi için ön hazırlık yapılması gerekmez. Yapılacak olan testlerin çoğunluğu tok karnına yapılır. Bazı tetkiklerde kullanılacak olan ilaçların zararlı olup olmadığı, alerji yapıp yapmadığı konusunda doktorlar ek testler isteyebilmektedir.

Kemik sintigrafisi çekim işlemi yapılmadan önce kullanılan ilaçların doktora belirtilmesi gerekir. Bu ilaçların bazıları çekim öncesinde içilmemesi gerekebilir. Bunun için hastanın vücut anlamında ve kişisel anlamda bilgilerini doktora detaylı şekilde söylemesi gerekir.

Kemik sintigrafisi çekiminde dikkat edilmesi gereken önemli bilgiler bulunur. Bu bilgiler;

 • Emzirme yapan annelere sintigrafi çekimi yapılabilmektedir ama emzirmeye geçmek için kaç gün beklemesi gerektiği doktor tarafından belirtilir. Ayrıca kaç günde normal döneme dönüleceğine dikkat edilmelidir.
 • Sintigrafi çekiminde verilecek olan ilaçlar damar yolu ile verilir ve ilaçların çoğunluğu alerjik reaksiyona sebep olmaz. İlaçların verilmesi esnasında yanma ve sızlama gibi sorunlar oluşmaz.
 • Radyoaktif maddenin verilmesinden sonra hastaya yapılacak olan tetkikin türüne göre bekleme süresi oluşur. Bekleme süresi ilacın organlara tutulumunun sağlanması içindir. Bekleme süresinin kısaltılması kesinlikle mümkün değildir. Çekim süresi için 5 ila 60 dakika arasında beklenebilir.
 • Kemik sintigrafi ve diğer çekim türlerinden kaynaklı oluşabilecek olan uygulamanın zararları konusunda doktor bilgilendirme yapar.
 • Yapılacak olan çekim işleminden sonra yan gelip yatma yapılmayabilir. Günlük aktivitelere hemen dönülebilir.
 • Çekim yapılacak olan cihazlar kapalı olmadığı için kapalı alan korkusu olan kişiler için oldukça idealdir.
 • Kemik sintigrafisi ve diğer sintigrafiler çocuklarda içinde uygulanabilir. Çocuklarda yapılacak olan uygulamada yaş ve kilo dikkate alınarak doz ayarlaması yapılır. Uygulama yapılacak olan doz kesimlikle çocuklara zarar vermeyecektir. Bazı çekimlerde çocuklanın uyutulması gerekebilir.
 • Kemik sintigrafisi ücretleri konusunda çok para harcamamak adına kesinlikle detaylı araştırma yapılmalıdır.

Kemik Sintigrafisi İçin Dikkat Edilecek Olan Detayları

 • Özellikle bayan olan hastaların hamilelik şüphesi bulunuyorsa mutlaka doktorlarına ve çekim yapan kişiye bu detayı bildirmeleri gerekmektedir. Bebeği olan ve emzirme işlemi yapan hastalarında bu detayı bildirmesi gerekmektedir.
 • Çekim için beklenen süre zarfında atıştırmalık yiyecekler tüketebilirsiniz.
 • Çekim için mutlaka bol düzeyde sıvı alımı yapılması gerekir. Bu görüntünün kalitesini yükseltecektir.
 • Vücuda alınacak olan radyoaktif madde yine vücuttan kolay bir şekilde atılır. Bunun içinde herhangi bir yan etki oluşturmaz. Halsizlik ya da uyku oluşturmadığı için gün içi aktivitelere kolay şekilde dönülebilir.
 • Çekim işleminden sonra belli bir süre çocuklar ile bebekler ile ve hamileler ile temas etmekten kaçınmak gerekir. Çekim sırasında çocuk ya da hamile olmamak kaydıyla bir kişi refakat edebilir.
 • Kemik sintigrafisi çekim işlemlerinden sonra işinize hemen gidebilir ya da evinize hemen dönebilirsiniz. Normal yaşamınızda olduğu gibi yiyip içebilir, arabanızı kullanabilir ve doktor kontrolünde diğer ilaçlarınızı almaya başlayabilirsiniz.
 • Kemik sintigrafisi çekim sonuçlarını genelde özel sağlık kuruluşları ertesi gün teslim edeler. SGK hastanelerinde ise bu süre birkaç günü bulabilir.
 • Kemik sintigrafisi çekimi kapalı bir cihaz içinde yapılmadığından dolayı kapalı alan korkusu olan kişilerde çekim yaptırabilir.
 • Ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda tanı koyulur ve gerekli olan tedavi planlanır.
 • Kanser ile alakalı olarak çekilen kemik sintigrafisi sonuçları doğrultusunda yapılacak olan tedavi planlanmasına kesinlikle uyulması gerekmektedir. bu süreç uzun ve detaylı olabilir.
RADYOLOJİ UZMANIUzm. Dr. Nahas Hikmet KESKİNEĞE Mrtomografi.com'da yayınlanan tüm makaleler, Özel Ankara Cerrahi Tıp Merkezi uzmanlarının kontrolünde doğrulanır, düzenlenir ve yayına uygun hale getirilir. MRTomografi.com web sitesinde okuduğunuz makaleler ile ilgili tüm şikayetlerinizi, önerilerinizi ve düşüncelerinizi iletişim sayfamızdaki formu doldurarak gönderebilirsiniz.

Источник: https://mrtomografi.com/kemik-sintigrafisi

Sintigrafi Nükleer Tıp – Sonomed Görüntüleme Merkezi

Kemik Sintigrafisi Nedir?

 • Sintigrafi radyoaktif maddelerin çok düşük dozlarının hastaya damar yolu ile verilmesinden sonra “Gamma Kamera”   denilen özel görüntüleme aygıtları ile vücut  içerisindeki  konumlarının ve miktarlarının belirlenmesine dayanan  bir görüntüleme yöntemidir.

  Sintigrafinin günümüzde  kemik, kalp, beyin ve böbrek sintigrafisi gibi bir çok uygulama alanı bulunmaktadır.  Sonomed Görüntüleme Merkezi’nde bulunan çift başlı Gamma Kamera sistemi ile yüksek hızda sintigrafi görüntüleme işlemleri bizzat Dr.

  Cumhur HEPER’in denetimi ve  kontrolünü altında yapılmaktadır.

  KEMİK SİNTİGRAFİSİ

  Kemiğin tümör, metastaz, enfeksiyon, kırık, protez gevşemesi, protezde enfeksiyon, spor yaralanmaları gibi hastalıklarında kullanılan bir yöntemdir.

  Test nasıl uygulanır?

  Kemikte tutulma özelliği gösteren bir radyoaktif kemik ajanı damar yoluyla verilir. 3 fazlı ve Tüm Vücut olmak üzere iki farklı çekim yapılabilir. 3 Fazlı çekimde önce ilgili belirtilen bir bölgenin kanlanması ile ilgili maddedin verilmesini takiben çekim yapılır.

  Ayrıca 2-3 saat sonra geç görüntüler alınır. Tüm vücut çekimde ise maddenin damar yoluyla verilmesinden 2-3 saat sonra tüm vücut taraması yapılır. Gerekli görülürse SPECT denilen tomografik çekim de yapılabilir. Sintigrafi çekim süresi yaklaşık 20-30 dakikadır.

  Test hazırlığı:

  Hastaların kemik sintigrafisine giderken hastalığı ile ilgili yapılmış olan laboratuvar, röntgen, tomografi, MR … gibi tetkiklerini, varsa epikrizlerini yanlarında getirmeleri  faydalı olur.

  Sintigrafi öncesi özel bir hazırlığa gerek yoktur. Radyoaktif madde verildikten sonra 2-3 saatlik bekleme süresinde bol su alınması görüntü kalitesi açısından önemlidir.

  Testin tamamlanmasından sonra da bol su-sıvı alınması radyasyon dozunu azaltmaya katkı sağlar.

  MİYOKARD PERFÜZYON SİNTİGRAFİSİ (MPS) NEDİR ?

  Miyokard perfüzyon sintigrafisi, 20 yılı aşkın süredir uygulanmakta olan, hasta için ciddi bir risk içermeyen, sonuçlarının güvenilirliği defalarca kanıtlanmış bir sintigrafi yöntemidir.

  Basitçe, kalp kasına giden kan miktarı değerlendirilerek kişide koroner arter hastalığı bulunup bulunmadığının veya bilinen koroner arter hastalığının şiddetinin belirlenmesine yarayan bir görüntüleme yöntemidir.

  UYGULAMA ŞEKLİ:

  Bu tetkik için düşük miktarda radyasyon içeren bir radyoaktif madde efor – egzersiz testinin sonunda, efor yapamayan hastalarda ise stres testi sonunda damar yoluyla verilir.

  Radyoaktif madde kalp kasına ulaşır. Ardından Gama Kamera denilen özel bir görüntüleme cihazında görüntüler alınır.

  Koroner arterlerin beslediği kalp kası görüntülenerek koroner arterlerdeki darlık ya da tıkanıklıklar hakkında bilgi edinilir.

  Egzersiz stres testi

  Miyokard Perfüzyon Sintigrafisi çalışması genellikle istirahat ve stres sonrası olmak üzere iki çalışma şeklinde gerçekleştirilir. Egzersizle kalp kasının kanlanma ihtiyacı artar.

  Kalp damarlarında önemli tıkanıklık varsa bu damarların beslediği kalp kasına daha az kan gitmiş olur.

  Bu esnada verilen radyoaktif madde o bölgelere daha az gider ve sonrasında yapılan MPS ile bu bölgeler görüntülenir.

   Stres Testi

  Ortopedik problemler nedeniyle veya efor kapasitesi düşük olup egzersiz yapamayan hastalarda uygulanır. Damar yoluyla bir madde verilerek yapılmaktadır.
  Efor testi veya stres testi sonrasında görüntüler alınır ve değerlendirilir.

  Yaklaşık 2 saat sonra dinlenmiş durumda radyoaktif madde verilerek MPS tekrarlanır (Rest görüntüleme). Stres ve Rest görüntüleri karşılaştırılır. Stres görüntülerinin şüphesiz normal olması durumda dinlenme fazı (Rest) görüntüsü alınmayabilir.

  Miyokard perfüzyon sintigrafisi doktorunuza sizin durumunuz hakkında şu bilgileri sağlayabilir:

  1. Koroner Arter Hastalığı olup olmadığını, varsa şiddetini.2. Bilinen Koroner Arter Hastalığının şiddetinin belirlenmesi.3. Stent olan, balon yapılmış olan hastaların takibi4. Kalp damar ameliyatı geçirmiş ( Bypass yapılmış ) hastaların takibi

  5. Kalp krizi (infarktüs) geçirmiş hastalarda canlılık tespiti.

  TİROİD SİNTİGRAFİSİ NEDİR?

  Tiroid bezi insan vücudunda metabolizmayı düzenleyen tiroid hormonu salgılayan, boyun bölgesinde bulunan bir iç salgı bezidir. Bu bezin büyüklük, yerleşim, yapısı ve fonksiyonu hakkında detaylı bilgi edinmek için, yapılan çalışmaya tiroid sintigrafisi denir.

  Damar yoluyla düşük dozda radyoaktif madde verildikten yaklaşık 15 dakika sonra gama kamera denilen cihazda görüntüler alınır. Çekim yaklaşık 15 dakikada tamamlanır.Tiroid sintigrafisi radyoaktif maddenin tiroit içerisindeki tutulum ve dağılımına göre değerlendirilir. Sintigrafide nodüllerin aktivite tutulumu önemlidir.

  Nodüllerdeki aktivite tutulumu nodülün etrafındaki dokuya göre değerlendirilir:• Normoaktif nodül (etraf doku ile eş değerde tutulum)• Hipoaktif nodül (soğuk nodül) (etraf dokudan az tutulum veya nodülde hiç tutulum yok)• Hiperaktif nodül (sıcak nodül) (etraf dokudan daha fazla tutulum var).

  Tiroid sintigrafisi ile birlikte Tiroid Uptake çalışması da yapılabilir. Bu tetkik ile verilen radyoaktif maddenin tiroid bezinde tutulum oranı/yüzdesi hesaplanır. Normalde tutulum {fa866f8f616681ff082b16d606ca60ca1ae16426b047ce4e5be31d6caef512} 0.8- {fa866f8f616681ff082b16d606ca60ca1ae16426b047ce4e5be31d6caef512} 3.5 tur.

  Basedow Graves hastalığında bu tutulum artarken, subakut tiroidit gibi durumlarda tutulum azalır.

  Tiroit sintigrafisi çekilmesinin başlıca amacı nedir?

  • Guatrın değerlendirilmesi• Tiroit nodüllerinin değerlendirilmesi• Hipertiroidinin değerlendirilmesi• Tiroit glandının yerinin saptanması• Boyun kitlelerinin değerlendirilmesi• Tiroiditlerin (Hashimato, kronik tiroidit, subakut tiroidit …) değerlendirilmesi

  • Tiroit operasyonlarından sonra kalan bakiye/rezidü tiroid dokusunun değerlendirilmesi

  Bu inceleme için test öncesi bir hazırlık gerekmez.

 • Источник: https://sonomed.com.tr/sintigrafi

  Kemik Sintigrafisi Nedir, Yan Etkileri ve Sonuç Örnekleri

  Kemik Sintigrafisi Nedir?

  Bu yöntem ile kemik taraması yapılmaktadır. Kemik hasarını bulmak için kemiğin kansere ne derece yayılıp yayılmadığını anlamak için yapılan bir kemik sintigrafisi test olmaktadır.

   Kemik Sintigrafisi  

  Kanser kemiklere yayıldığı zamanlarda kemik taraması yaparak kemik hasarını bulmak için yapılacak bir test olmaktadır.

  Kanser eğer ki kemiklere yayıldığı zamanlarda kemikler içerisinde enfeksiyon ve travma gibi problemlerin ortaya çıkarmasını anlaşılacaktır. Kemik taraması yapılırken koldan bir damar yolu açılmaktadır. radyoaktif bir madde koldan içeriye enjekte edilmektedir.

  Bu tracer adı verilen bir madde olmaktadır. Test yapılırken kan dolaşımı boyunca kemikleri izlenecektir. Daha sonra ise özel bir kamera ile kemiklerin fotoğrafları çekilecektir.

  Kanser hücrelerinin kemik üzerinde hızlı bir şekilde büyümesi resimlerde sıcak lekeler olarak görünmektedir. Bu bahsedilen sıcak noktaların artrit, tümör ya da kırık gibi enfeksiyonları da sorunlarını da göstermektedir.

  Test Niçin Yapılır?

  • Başka bir kanser hastalığının meme, akciğer, böbrek ya da prostat kanseri gibi kanser türlerinin kemiğe yayılması sonucunda metastaz olarak görülecektir.
  • Bu test sayesinde insanların bel ağrısı gibi kronik olan ve açıklanamamış olan kemik ağrılarının nedenini ve yerini teşhis edecektir.
  • Ayaklarda veya omurga kısmında kompleks bir kemik anaormal anormal bir kemiğin yerini belirlemeye yardımcı olmak için kemik taraması yapılmaktadır. Daha sonra ise bilgisayarlı tomografi veya MR yapılacaktır.
  • Paget hastalığı gibi enfeksiyon veya diğer koşullardan oluşan kemik hasarlarını da tespit edecektir.

  Test Nasıl Yapılır?

  Bu tarama nükleer tıp teknisyeni tarafından yapılması gerekmektedir. Daha sonradan resimler genellikle bir radyolog tarafından ya da nükleer tıp uzmanı tarafından yorumlanması gerekmektedir.

  Tarama yapılırken herhangi bir takı takmamanız gerekmektedir. Kıyafetlerinizin tümünü ya da bir kısmını çıkarmanız gerekmektedir. Sizlere test sırasında bir bez verilecektir.

  Tracer sıvısının damardan verildikten sonra yaklaşık olarak kemiğe yapışma süresi 2 ile 5 saat boyunca sürecektir.

  Resimler özel bir fotoğraf makinesi ile çekilecektir. Bu süre zarfı içerisinde 6 ya da 4 bardak su içmeniz istenecektir. Bir kemik taramasının süresi yaklaşık olarak 1 saat sürecektir. 

  Nasıl Hissedilir?

  Kişiye damar yolu ile sıvı enjekte edildiği zamanlarda kişinin kısa süreli bir ağrı hissetmesi söz konusu olacağı gibi herhangi bir şey hissetmeye de bilir. Kemik taraması genellikle ağrısız olmaktadır.

  Tarama sırasında sabit durmanız gerekmektedir. Bu nedenle de kendinizi rahat hissetmeniz için bir yastık ya da battaniye almanız rahatınız için önemlidir.

  Eklem ya da kemiklerinizde rahatsızlık hissiniz varsa o zaman derin bir şekilde nefes alıp vermeniz gerekmektedir.

  Riskleri

  Yapılan kişilerde alerjik reaksiyonlar genellikle çok nadir olmaktadır. Test yapılırken su içecek olduğunuz için sizlerin de tuvaletiniz gelmesi mümkün olacaktır. İğnenin içerden girdiği yer içerisinde biraz ağrı olacağı gibi biraz şişmenin de meydana gelmesi mümkün olacaktır.

  Bu nedenle de kolunuza nemli ve sıcak kompres uygulamanız tavsiye edilmektedir. Bu test sırasında izleyicinin salınan düşük bile olsa radyasyon seviyesi dahil olmak üzere hücrelerinde ve de dokularında herhangi bir radyasyona maruz kalma riskinin her zaman hafifi bir risk oluşturacak olduğunu da unutmamalısınız.

  Kemik taraması sonuçları genellikle iki gün içerisinde sonuçlanmaktadır. 

  Kemik Taraması Örnekler:

  Normal: Verilen radyoaktif sonrasında kemikler arasında eşit miktarda yayılmasıdır. Çok fazla ya da az miktarda kanser hücresi bulunmamaktadır. 

  Anormal: Kemik Sintigrafisi çekilirken Test üzerinde kemiğin belirli bölgelerinde sıcak lekelerin biriktiği ve sıcak noktaların kemik kanseri, kemik enfeksiyonu olacağı gibi paget hastalığınında olacağı anlamına gelecektir. 

  Kemik taraması normal ve anormal kemik büyümelerinin tek başına ayrılmayacak olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle de kemik taraması yapıldığı zamanlarda belirtilerini ve röntgen testleri sonucunda da yorumlanması mümkün olacağı gibi Bilgisayarlı tomografi taraması MR ve kan testleri yanı sıra biyopsi testlerine de doktor tarafından ihtiyaç duyulabilir.

  Kaynaklar

  (Sizin oyunuz ilk olsun)
  Loading…

  Источник: https://eklemhastasi.com/kemik-sintigrafisi.html

  Kalp Sİntigrafisi Yapım Aşamaları, Nedenleri ve Fiyatları

  Kemik Sintigrafisi Nedir?

  Modern tıp incelemeleri arasında nükleer ve radyoaktif bir yöntem olan kalp sintigrafisi vasıtasıyla; kalp krizi gibi rahatsızlıkların kalp ve damarlar üzerinde verdiği zararlar kontrol edilir.

  Kalp Sintigrafisi

  Kalp kasını beslemekte olan damarlarda oluşan tıkanıklık veya yetersiz beslenme alışkanlığına bağlı olarak ortaya çıkan koroner arter rahatsızlıkları teşhisinde kullanılan kalp sintigrafisi nedir denildiğinde tedavi konusunda uygun olan yolun saptanmasında etkili bir kaynak olmaktadır cevabını verebiliriz.

  Kısaca bu uygulama için; kalp kası ve dokularının işleyişlerini tam olarak değerlendirmek amacıyla kullanılmakta olan modern radyasyon tanı yöntemi olduğunu söyleyebilmemiz mümkündür.

  Fonksiyonel bir görüntüleme yöntemi olan uygulama bir radyoaktif izotop uygulaması tarafından yayılan radyasyon vasıtasıyla görüntü alma yöntemidir.

  Hastaya verilen bir miktar radyoaktif madde aracılığıyla gama tomografi adı verilen radyolojik cihazlar yardımıyla yapılan bu uygulama kalp kasında bulunan kan akışının ihlal edilme nedenlerini araştırır.

  Kalp sintiyagrifisi yüksek duyarlılığa sahip olan nükleer tıp teknolojisi temel alınarak geliştirilmiş bulunan; radyonüklid teşhis yapılmasını sağlayan yenilikçi bir metottur.

  Radyo aktif izotoplar; organlarda ve metabolizma sisteminde olan patolojik değişmeleri görüntülenmesini sağlamaktadır. Bu yöntem sayesinde vücutta bulunan molekül ve hücrelerde oluşan hasarlar ve fonksiyonlarda ortaya çıkan anormallikler saptanarak değerlendirilir.

  Bu yöntem sayesinde kalp kasının patolojisisinde oluşan karmaşık ya da atipik durum belirlenmektedir.

  Nedenleri

  Hayatın yoğun akışı ve paralelinde gündemde olan çevresel unsurlara bağlı olarak kardiyovasküler sistem rahatsızlıkları sürekli olarak artış göstermektedir. Günümüzde dünya çapında kalp rahatsızlıkları ve buna bağlı olarak ortaya çıkan ölüm oranlar her geçen gün artış göstermektedir. Bu uygulamaın alınma nedenleri arasında en yaygın olanları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hasta sağlığı açısından risk oluşturabilecek hastalıkların koruyucu tanı ve teşhisi için
  • Miyokart enfarktüsleri sonrasında kalp kasının durumunu ve çalışmasında sorun olup olmadığını anlamak, oluşan zararları saptamak amacıyla
  • Koroner kalp rahatsızlıkları konusunda detaylı bilgi edinmek amacıyla
  • Miyoardin kasılma fonksiyonları konusunda gerekli olan araştırmayı yapabilmek
  • Kardiyaljinin oluşma nedenini saptamak
  • Hangi tedavi yönteminin kullanılacağı konusunda karar vermek
  • Yapılan tedavinin başarısını gözlemlemek
  • Göğüs ağrılarının kalp rahatsızlıklarıyla herhangi bir ilgisi olup olmadığını tespit etmek
  • Kalp ve damar hastalıklarının derecelerini ve hastada oluşturabileceği riskleri gözlemlemek
  • Bypass sonrasında yapılan operasyonun başarısını kontrol etmek

  Yapım Aşamaları

  Kalp sintigrafisi radyoaktif kapsamlı ilaçlar ve özel kameralar yardımıyla çekilmektedir. Vücuda verilen radyoaktif ilaçların vücutta olan ilerlemesi yardımıyla kalp ve damarlarla ilgili olan bütün rahatsızlıklar en ufak ayrıntısına kadar izlenebilmektedir. İlaç şikayetleri bulunan hastaya verildikten sonra kalp kasında meydana gelen kasılma ve tutunma oranları gözlenebilmektedir.

  Kalp Sİntigrafi Yapım Aşamaları

  Kalp sintigrafisi yöntemi sayesinde hastanın miyokardin yapısındaki sağlam hücrelerine konsantre olan gama ışını yayabilen özel radyoaktif izotoplar verilerek gerekli olan araştırmalar ve tetkikler yapılabilmektedir. Bu uygulama iki aşamada gerçekleşir:

  • İstirahat sırasında
  • Efor sırasında

  Miyokardin sintigrafi çekimlerine yardımcı olan kaynaklar:

  • SPECT bilgisayarlı tomografi ( tek foton emisyonlu)
  • Düzlemsel radyonüklid
  • SPECT/CT, EPT/CS, SPECT PET kombinasyonları

  Yaklaşık olarak dört saat civarında sürecek olan uygulama aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İlk olarak hastaya efor testi yapılarak hastanın kalp ritmi arttırılır ve yorulması sağlanır.
  • Bu esnada uygulama için verilecek olan ilaç hastaya yorulduğunda verilmek üzere hazırlanır.
  • Hasta efor testi sonrasında bir sedyeye uzandırılır.
  • Radyasyon içerikli olan bu uygulamada hastaya ilk olarak stres testi yapılır.
  • Ardından damar yolu saptanarak radyoaktif ilaç hastaya encekte edilir.
  • Hastaya verilecek olan bu ilaç kalpte tutulum oluşmasına yardımcı olacak şekilde bileşenlerden oluşmaktadır.
  • Sayıcı bir görevi üstlenmiş olan bir cihaz takılır ve gerekli olan bilgileri uygulama sırasında not eder.
  • Hastaya encekte edilen ilaç; kan akımı ile kalp kasına ve kan damarlarına gider.
  • İlacın ulaştığı bölgeler özel bir kamera vasıtasıyla incelenerek görüntüler kayıt edilir.
  • Alınan görüntüler özel bir şekilde tasarlanmış bir program sayesinde düzenlenerek değerlendirilir.
  • Kalp kasına verilen ilaç; kan dolaşımı sırasındaki kan akımıyla doğru orantılı olarak arttırılıp azaltılabilmektedir.
  • Bu yöntem sayesinde kalp damarları da izlenebilmekte; koroner damarlarda oluşan hasarlar saptanabilmektedir.

  Etkileri

  Kalp kasında ve kalp damarlarında oluşan herhangi bir rahatsızlığın teşhis edilmesi amacıyla kullanılan bir yöntem olan bu uygulamanın yapılmasında ana amaç; teknesyum veya talyum gibi nükleer maddeler vasıtasıyla tululum sağlamaktır. Bu sayede yapılacak olan inceleme vasıtasıyla kalp kasının kansız kalması gibi durumlarda ve kalp krizi sırasında ölmüş bulunan dokuların tespit edilecektir.

  Yapılan bu uygulamanın uygulamalarının etki kapsamında bulunan bölgeler:

  • Troid bezi
  • Safra kesesi
  • Karaciğer
  • Mide
  • Dalak
  • Bağırsak
  • Böbrek
  • Akciğer
  • Kemik
  • Kalp kası
  • Damarlar

  Zararları

  Gebelik döneminde uygun olmayan kalp sintigrafisi yan etkileri ile karşılaşılmaması için doğum beklenir. Emzirme döneminde annelere sintigrafi çekilmeden önce annelerden iki günlük sür depolaması istenir.

  Bunun nedeni yapılan uygulama sonrasında radyoaktif ilaç maddeleri kırk saat anne sütünde bulunması ve bebek açısından zararlı olmasıdır.

  Bu uygulama sırasında hasta radyasyon alacağından; vücutlarında bulunan radyasyonu tam olarak atana kadar bebek bekleyen bayanlar ve çocuklarla aynı ortamda bulunmaması gerekmektedir.

  İşlem sırasında hastaya verilecek radyasyon az bir miktarda olduğu için; uygulama yapılan kişinin vücudundan bu radyasyonu atması da oldukça kolay olmaktadır. Kalp sintigrafisinin hasta üzerinde zararı bulunmamaktadır. Alınacak radyasyon oranı oldukça az olduğu için vücuttan atılması da oldukça kolaydır.

  Fiyatları

  Sintigrafi ücretleri çekilen yere ve çekim bölgesine göre değişiklik göstermektedir.

  NÜKLEER TIP GÖRÜNTÜLEME VE TEDAVİ

  RADYOFAR MASÖTİK AJAn ÜCRETİ (YTL)

  (SPECT) Tl-201   140
  MIBG innervasyon 5,225
  MUGA     63
  Pirofosfat vasıtasıyla     63
  MUGA SPECT     63
  SPECT Tc-99m    111
  Tl-201 reinjeksiyon ile SPECT     40
  Miyokard FDG   975
  Miyokard PET   975

  (1 votes, average: 4,00 5)
  Loading…

  Источник: https://kalpritmi.com/kalp-sintigrafisi.html

  Поделиться:
  Нет комментариев

   Bir cevap yazın

   Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.