Kendinizi suçlamayın! İşte kilo verememenin 3 nedeni..

Sürekli Kilo Veriyorum, Neden Zayıflıyorum, Kilo Veriyorum?

Kendinizi suçlamayın! İşte kilo verememenin 3 nedeni..

Diyet, egzersiz ve spora bağlı kilo kayıpları her bünyede yaşanılan normal bir durumdur. Ancak bazı kilo kayıpları, nedensiz ve ani olabilmektedir. İşte bu tür kilo kayıpları sağlık açısından risk teşkil eden ve nedeni araştırılması gereken bir sağlık sorunudurlar.

 Şayet siz de normal gündelik diyet listenizi değiştirmediyseniz ve spor, ağır tempoda çalışma ve programlı zayıflama diyeti uygulamadan ani kilo kaybı yaşıyorsanız ve bu kayıp 6 ay içinde normal kilonuzun %5i veya üzerinde ise; aşağıdaki sorunlardan birini yaşıyor olabilirsiniz.

İşte Ani Kilo Kayıplarının Olası Nedenleri:

Kanser

Açıklanamayan kilo kaybı, prostat, meme, akciğer, pankreas, yumurtalık ve kolon kanseri gibi farklı kanser tiplerinin ilk göze çarpan belirtilerinden biridir. Kanserin en kısa tarifi; kontrolsüz büyüyen hücrelerdir.

İşte bu hücreler büyümek için aldığınız gıdaları kullanarak sizin zayıflamanıza neden olur. Bazı kimyasal değişikliklere de neden olan kanser, ne kadar yerseniz yiyin bu kimyasal sorun sizin kilo almanızı engeller.

Ayrıca kanserin tedavisinde kullanılan radyasyon veya kemoterapi de iştahı kapatarak kanser hastasının daha da zayıflamasına neden olur. Her kanser türünün farklı belirtisi vardır.

Hipertiroidi

Hipertiroidi, tiroid bezinin fazla çalışmasına bağlı olarak tiroid hormonlarının fazla miktarda salgılanması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Hipertroidi ani kilo vermenin en sık karşılaşılan nedenlerindendir.

 Tiroit hormonlarının (T3 – T4) kan düzeyinin yüksek olması durumudur.

Bazı belirtileri; aşırı terleme, kalp hızında artış, sıcak basması, panik atak, ruh halinde dalgalanmalar, gözlerdeki irileşme(pörtlek bir hal), yorgunluk ve bitkinlik hali sayılabilir.

Parazitler

Bağırsaklarda üreyen bazı zararlı parazitlerde ani kilo kayıplarına sebep olmaktadırlar. Kıl kurdu, kanca kurdu ve tenyalar bunlara örnektir.

Yediğimiz besinlere hem ortak olurlar hem de yediklerimizden almamız gereken kalori, vitamin ve minerallerin bağırsaklardaki emilim oranını düşürerek onlardan daha az faydalanmamıza sebep olurlar.

 Genel belirtileri; iştahın artması, karın ağrısı, ishal, solgun cilt, makatta kaşınma ve yorgunluk hissidir.

Ani kilo kaybının diğer nedenleri şunlardır;

Not: Bu makalemiz 3 sayfadan oluşmaktadır. “Sonraki Sayfa” yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.   

Depresyon

Sebepsiz ani kilo kayıplarının bir nedeni de depresyondur. İştah kaybına ve beynin daha fazla düşünceden dolayı daha fazla şeker yakmasına neden olarak zayıflamanıza sebep olabilir.

Depresyon, uyku bozuklukları, konsantrasyon güçlüğü, olumsuz düşünceler, devamlı kaygı duyma ve intihar eğilimi gibi birçok belirti gösterebilir.

Depresyon bazı durumlarda kilo almaya da sebep olabilmektedir.

Diyabet

Nedensiz bir şekilde ani kilo kaybı yaşıyorsanız akla gelecek ilk nedenlerden biri diyabet yani şeker hastalığıdır. Vücutta yetersiz insülin üretimi veya vücudun insüline düzgün tepki vermemesi nedeniyle oluşan kronik bir hastalıktır.

Şeker hastasının kilo kaybetmesinin 2 nedeni vardır; birincisi sık idrara çıkma dolayısı ile oluşan sıvı kaybı, diğeri vücudun kandaki şekerden yeterince kalori alamamasıdır.

 Yetersiz insülin salgılanması sonucu, vücudumuz gereken enerjiyi yağ veya kas dokusunu yakarak elde eder. Buda zayıflamanıza sebep olur.

 Şeker hastalığının belirtileri; Sık idrara çıkma, aşırı susama, açlık hissi, bitkinlik hali, geç iyileşen yaralar, ayak ve ellerde uyuşma hissidir. Siz de kilo kaybının yanında bu belirtilerden bazılarını taşıyorsanız, bir Dâhiliye uzmanına muayene olmalısınız.

Mide Ülseri

Siz de anlamlandıramadığınız, ani kilo kaybı yaşıyorsanız;bu durumda mide ülseri de düşünülecek hastalıklar arasında gelir. Peptik ülser olarak ta bilinen mide ülseri; mide çeperinde veya oniki parmak bağırsağında oluşan yaralardır. Genel belirtileri; açıklanamayan kilo kaybı, bulantı, kusma, mide yanması, bazı durumlarda makattan kanama ve iştah kaybıdır.

Crohn Hastalığı

Crohn Hastalığı bağırsaklarda meydana gelen iltihaplanmalardır. Bu iltihaplanma, besinlerin yeterince emilmeden vücuttan atılmasına sebep olur.

 Genel belirtileri; kilo kaybı, hafif ateş, ishal, karın ağrısı, kusma, alt mide krampları ve kanlı tuvalet görme olarak sıralanırlar.

Siz de bu sorunları yaşıyorsanız, gastroenteroloji veya enfeksiyon doktorlarından birine görünmeniz gerekir.

Ani kilo kaybının diğer nedenleri şunlardır;

Not: Bu makalemiz 3 sayfadan oluşmaktadır. “Sonraki Sayfa” yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.   

Page 3

Tüberküloz

Halk dilinde ince hastalık da denilen verem de ani kilo kayıplarında karşımıza çıkan bir diğer hastalıktır. Bulaşıcı olan bu hastalığa Mycobacterium tuberculosis bakterisi neden olur. En sık akciğerleri etkisi altına alır.

Bunun yanında sindirim sistemi, lenf bezleri, üreme veya sinir sistemlerinde de etkin olabilir. Uzun süren öksürük, gece terlemesi, ateş, devamlı yorgunluk gibi belirtileri vardır. Bazı enfeksiyon hastalıkları veya grip ile karıştırılmaktadır.

Belirtileri taşıyorsanız; dahiliye uzmanına görünürseniz muayene den sonra gerekli testleri isteyecektir.

Alzheimer

Orta yaş ve üstü insanlarda da görülebilen Alzheimer hastalarında da ani kilo kaybı gözlemlenmektedir. Londra'daki Psikiyatri Enstitüsündeki araştırmacıların 2005 yılında yaptığı bir araştırmaya göre; birçok Alzheimer hastasında hastalık başlamadan kısa bir süre önce ani kilo kayıplarının yaşandığı raporlanmıştır.

HIV Virüsü

İnsan bağışıklık sisteminin bu virüsü alt edememesi ve üstüne bu virüsün bağışıklık sistemi dengesini etkileyerek insanı diğer hastalıklara karşı dirençsiz hale getirmesi sonucunda ani kilo kayıpları yaşanmaktadır.

 Sanılanın aksine HIV ile AIDS tam olarak aynı şeyler değildir. HIV virüsü taşımanız öleceğiniz anlamına gelmiyor. HIV virüsü tıbben tedavi edilmezse, AIDS (edinilmiş bağışıklık yetmezliği sendromu) hastalığının ilerleme tehdidi ortaya çıkıyor.

  Daha iyi beslenmeniz, hastalıklardan korunmanız ve doktor kontrolü ile hem HIV virüsü hem de buna bağlı oluşabilen AIDS hastalığı kontrol altına alınabilmektedirler.

Genel belirtileri Lenf düğümlerinde şişme, ateş, gece terlemeleri, boğaz ağrıları, kafa derisi-cilt ve yüzdeki döküntüler & kızarıklıklar, kas ve eklem ağrıları ve bitkinlik sayılabilir.

Açıklanamayan kilo kaybının diğer nedenleri

 1. Amfetaminler ve kokain tarzı uyuşturucular
 2. Parkinson, Addison veya çölyak hastalığı.
 3. Alkolik olmak
 4. Kemoterapi ,laksatifler veya tiroid ilaçlarının yan etkileri
 5. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı
 6. Hiperkalsemi
 7. Az sıvı tüketimi de ani kilo kayıplarına neden olabilirler.

Kuruyemiş Kaç Kalori Ve Kilo Yaparmı? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız 

Ballı Süt Kaç Kalori, Kilo Aldırırmı Ve Süt İçmek Kilo Yaparmı ? Tıklayınız

Cezerye Kaç Kalori, Besin Değerleri Ve Fındıklı Cezerye Tarifi Tıklayınız

Источник: https://www.mavikadin.com/surekli-kilo-veriyorum-neden-zayifliyorum-kilo-veriyorum

Kilo Verememe Nedenleri

Kendinizi suçlamayın! İşte kilo verememenin 3 nedeni..

Bu bilgiler Karatay Diyeti uygulayarak sağlığına kavuşmuş olan bizim deneyimlerimizden ve Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay'ın “Karatay Diyetiyle Yaşam Boyu Sağlık” kitabından (II. Kitap) yararlanılarak derlenmiştir. 

Karatay Diyetine başlayan birçok kişi, çok rahat bir biçimde kilo verdiklerini SAĞLIKLI YAŞIYORUZ sayfasında paylaşırken bazı kişiler de Karatay Diyeti'ni uyguladıkları halde kilo veremediklerini dile getiriyorlar. Kilo veremeyen kişilierin durumlarını analiz ettiğimizde çok büyük bir bölümünün Karatay Diyeti uygulamadıkları veya yanlış uyguladıkları gözlenmiştir. Bu gözlemlerimizi şu şekilde sıralayabiliriz. 

 1. Karatay Kitabı okunmadan kilo verilemez: Bir kısmının Karatay Diyeti kitaplarını hiç okumadan ve bu işin mantığını özümsemeden bu işe soyunduklarını görüyoruz. Bu kişiler, Karatay Sağlıklı Beslenme Modelini Yeni Uygulayacak Olanlara Tavsiyeler 'i mutlaka okumalılar. 
 2. Yeterli miktarda yürüyüş yapmadan kilo verilemez: Kilo veremediğini ifade eden birçok kişinin yeterli miktarda yürüyüş yapmadıkları gözlenmiştir. Bazı kişiler AVM 'de vitrinlere bakarak 2 saat dolaşmayı yeterli yürüyüş olarak nitelendirmekteditr. Oysa aynı tempoda hiç durmadan en az 20 – 30 dakika yürüyüş yapılması gerekmektedir. Yani alın teri dökmeden kilo verilemez.
 3. Az ve sık yiyen kilo veremez: Bir çok kişinin ara öğünler yiyerek beslendikleri görülmüştür. Oysa “sık sık ve az yemek sizi değil hastalıkları besler” diyor Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay (Sayfa 33) Günde 3 öğünden fazla yemek yenmemeli ve ara öğünler kalkmalıdır. Öğünler arasında en az 4-5 saat geçmeli ve akşam 20.00 den sonra hiçbir şey yenmemelidir. Günde en az 2-3 litre sıvı alınmalıdır. (Sayfa 71)
 4. Glisemik indeksi yüksek gıdalarla beslenen kilo veremez: Bir çok kişinin Canan Hanımın mutfağımıza girmemesi gereken diye belirtiği gıdaları yedikleri gözlenmiştir.  Mutfaklara girmesi kesinlikle yasak olan gıdalar: her türlü ekmek (beyaz, kepek, çavdar vb), simit kuru ve yaş pastalar, her türlü tost, ambalajında diyet/light yazan veya yazmayan grisini galeta ve her cins bisküvi, pirinç pilavı, patates, mısır, makarna, börek, poğaça, açma, şeker çikolata ve her türlü tatlı, şekerli ve şekersiz reçeller, şuruplar bal ve pekmezler, bütün yapay tatlandırıcılar, ambalajında diyet/light yazan bütün yiyecek ve içecekler, hazır veya taze sıkılmış her türlü meyve suyu, bütün gazlı içecekler, her türlü kızartma, bütün hazır çorbalar, sucuk salam sosis gibi işlem görmüş et ürünleri, islenmiş tütsülenmiş balık ve etler, süt tozu krema vb ürünler, mayonez ketçap ve her türlü hazır soslar, marketlerde satılan kapalı çiftlik tavukları, karpuz ve kavun gibi doğal da olsa fazla miktarda şeker içeren glisemik indeksi yüksek meyveler. Yemekler düşük ısıda uzun süre pişirilmelidir. Buğulama en sağlıklı pişirme yöntemlerinden birisidir. Sıcak yemeklerde ve kızartmalarda kesinlikle Ayçiçek ve mısırözü yağı ve her türlü margarin kesinlikle kullanılmamalı, soğuk sıkım sızma zeytinyağı, fındık yağı ve saf tereyağı kullanılmalıdır. (Sayfa 72)
 5. Kahvaltısını yapmayan veya eksik yapan kilo veremez: Kilo veremeyenlerin büyük bir bölümünün sabah kahvaltılarını yapmadıkları veya eksik yaptıkları gözlenmektedir. Oysa ki sabahları Karatay Diyeti'ne uygun olarak yapılmış bir kahvaltı, metabolizmayı 4-5 km koşulmuş gibi hızlandırır. (Sayfa 67) Yani sabah kahvaltıda tereyağı, 2 adet yumurta, 10 adet zeytin, avuç içi büyüklüğünde peynir, bir çay bardağı dolusu ceviz veya taze badem veya kavrulmamış fındık, istediğiniz kadar domates ve yeşillik, 4-5 adet kurutulmuş kayısı yediğiniz zaman 4-5 km koşmuşçasına metabolizmanız hızlanıyor. Başka bir deyişle kahvaltı etmiyorsanız metabolizmanızı hızlandırmak için 4-5 km koşmanız lazım.
 6. Bazı karbonhidratları fazla yiyen kilo veremez: Canan Hanım kitabında bazı karbonhidratlar için sınırlama getirmiştir çünkü düşük glisemik indeksli besinlerden fazla miktarda yendiğinde yüksek glisemik yük oluşmaktadır. Örneğin bulgur pilavı için “2-3 kaşık yiyebilirsiniz” derken bazı arkadaşlar öğlen akşam tabaklar dolusu bulgur pilavı yerlerse kilo veremezler.

Direnç ne zaman kırılır ve kilo verilmeye başlanır?

Bütün bu sayılanlara uygun olarak beslenmeye başlamış ancak ilk günlerde kilo verememiş olabilirsiniz; bedeniniz bu yeni beslenme düzenine direnebilir. Her bedenin direnci farklı sürede kırılıyor. Bize birkaç haftadır “Karatay Diyeti” uyguluyor ve hala kilo verememiş olduğunu yazanlar olduğu gibi, birçok kişi de “…..

haftadır kilo verememiştim ancak şimdi kilo vermeye başladım” diye yazmakta. Bazan da kilo verme gecikince moralini bozup bir kaçamak yapmak da söz konusu oluyor. Bu, tam metabolizma yeni düzene alışacakken şaşırtmak gibi, kilo kaybının başlaması daha da gecikecek demektir.

Deneyimlerimiz ve bize yazanların deneyimleri göstermekte ki sağlıklı beslenmeye tüm kurallarıyla başladıktan sonra er veya geç kilo kaybı başlamaktadır, biraz sabredilmeli. 

1- Omega 3 noksanlığı

Kilo verebilmek ve kanser, depresyon, kalp hastalıkları, damar sertliği gibi pek çok hastalığı önleyebilmek için mutlaka Omega-3 yağları alınması gerekiyor.

Omega-3 yağları, başlıca; tereyağı, balık, doğal yumurta, fındık fıstık badem gibi kuruyemişlerden alınabilir. (Sayfa 108-110)  Yani Omega-3 yağları almadan kilo veremez ve pek çok hastalıktan korunamazsınız.

Bu konuyla ilgili olarak deneyimlerimizi Omega 3 ve Antioksidan Takviyeleri başlığı altıbda görebilirsiniz.

2- D Vitamini eksikliği

D Vitamini eksikliği olan kilo veremez. D vitamini 2 kaynaktan elde ediliyor. 1- Güneşin UVB ışınları etkisiyle derimizde üretilmekte, 2- Gıdalarla alınabilmektedir. Balık, yürek ve karaciğerde de D Vitamini alınabiliyor. Ancak hiçbir gıda güneşin yerini tutamıyor. (Sayfa 44-47)

3- Demir eksikliği

Vücutta demir eksikliği varsa kilo verilemez. (Sayfa 48-50) Karaciğer, yürek gibi sakatat, kırmızı et, baklagiller, yumurta sarısı, ceviz, fındık, fıstık, badem gibi kuruyemişler demir bakımından zengin gıdalardır.

4- Gıda alerjisi varsa

Gizli gıda alerjisi varsa kilo verilemez. Bunu öğrenmek için “gıda entoleransı testi” yapılması gerekiyor.  (Sayfa 43)

SAĞLIKLI YAŞIYORUZ
Nurçin & Okan Çağlar  

Источник: http://woto.com/kilo-verememe-nedenleri

Kilo Verememenin 10 Nedeni

Kendinizi suçlamayın! İşte kilo verememenin 3 nedeni..

Kas
6
2013

Hareketsiz yaşam şişmanlığın en büyük sorumlusu. Ancak uzmanlar geçtiğimiz günlerde şişmanlığa yol açan yeni faktörlerden söz ettiler.   Bugüne kadar hesap basitti: Çok fazla yemek ve az hareket etmek kocaman bir göbek demekti! Ancak bu bilgiyi küçücük çocukların bile bilmesine rağmen değişen bir şey olmadı.

Dünyada genel olarak baktığımızda obezite azalmıyor tersine artıyor. Ancak endokrinoloji uzmanları geçtiğimiz günlerde şişmanlığa sebep olan yeni faktörler de keşfettiler.

Bilimadamları ‘elbette ki insanların yakabileceğinden daha fazla kalori edinmesi her zamanki gibi en büyük problemimiz’diyor ancak işin içinde başka faktörleri de olduğunu belirtiyorlar.

İşte şişmanlığa sebep olan gizli düşmanlar! 

Uyku problemleri

Yapılan araştırmalar, günde 12 saatten az uyuyan okul çağı çocuklarının, 12 saat ve daha çok uyuyanlara göre 3.5 kat daha fazla obezite riskine sahip olduklarını ortaya koyuyor.

İşin en ilginci anne-babanın obez olması, hareketsizlik, uzun saatler TV seyretmek gibi faktörlerin hiçbir bu çocuklarda uyku kadar etkili olmuyor! Bilimadamları bunu uyku sırasında leptin hormonunun seviyesinin düşmesine bağlıyor. Çünkü leptin vücutta metabolizmanın hızlanmasına yardımcı oluyor ve açlık hissini önlüyor.

Bu süreç yetişkinlerde de aynı şekilde işlediği için gece uykusuna özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Uyku öncesinde yapacağınız ılık bir duş ve içeceğiniz bir bardak sıcak süt sizi daha da rahatlatacak. Eğer kronik bir uyku probleminiz varsa mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Genetik miras

Gen araştırmaları şimdilerde şişmanlıkla ilgili araştırmaların en önemli ayağını oluşturuyor. Çünkü açlığın sorumlusunun bazı genler olduğu düşünülüyor. Tek yumurta ikizleriyle yapılan araştırmalar gösteriyor ki vücut ağırlığının yüzde 70’ine kadar olan kısmını genlerimize sadece yüzde 30’luk bir bölümünü ise çevre faktörlerine borçluyuz.

Bilimadamları şişmanlığa yol açan gen sayısının 30-100 arasında olduğunu söylüyor. Hepsinin tek başına çok küçük bir etkileri var. Ancak bir araya geldiklerinde tartının ibresini fırlatıveriyorlar! Buna göre iştahı artıran genler, vücuda elma veya armut formunu veren genler, metabolizmayı yöneten genler belirlenmiş durumda.

Yuvarlak genlere sahip olanların maalesef yediklerine çok dikkat etmesi gerekiyor. Her şeyden önce özellikle yaşamın belli dönemlerinde özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin hamilelik döneminde veya menopoza girerken… Doktorlar gelecekte bu gen durumunu dengeleyecek ilaçların çıkacağını söylüyor.

Ama o zamana dek yapılacak şey beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek.

İlaçların etkisi

Pek çok kadın bazı doğum kontrol ilaçlarının yarattığı kilo problemlerinden haberdar. Aslında sadece doğum kontrol ilaçları değil genel olarak pek çok ilaç fazla kiloya sebep olabiliyor. O yüzden hastasına ilaç yazan bir doktorun bu konuda hassas davranması gerekiyor.

Örneğin bazı depresyon ilaçları 3-4 kiloya kadar artışa sebep olabiliyor. Tansiyon için kullanılan kimi ilaçlarsa ekstra 2 kilo anlamına gelebiliyor. Diyabet ilaçlarının 3-4, insülin şırıngalarının ise uzun vadede 10-15 kiloya kadar artışa sebep olduğu biliniyor.

Bu yüzden özellikle diyabet problemi olanların erkenden spor yapmaya başlamaları tedavi sırasında gelebilecek kilolara karşı koymaları açısından önemli. Eğer ilaç kullanımında kilo alma gibi bir endişeniz varsa bunu mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız.

Belki de daha ince bir alternatifiniz olabilir!

Klimalar

Üşüdüğümüzde veya terlediğimizde vücudumuz ısıyı ayarlamak zorunda kalır ve bunun içinde enerjiye ihtiyacı olur. Klimalar ise işte bu görevi üstlenirler! Hayvanlar üzerinde yapılan bir deneyde sıcakta veya soğukta kilo verdikleri gözlemlenmiş. Gün boyunca sabit olarak ısıtılan veya klimayla soğutan mekanlarda yaşıyoruz.

Bu ısı ortalama 26 derece civarında. Ve tam da bu ısıda ekstra hiçbir şey yakmak mümkün değil! Bu yüzden vücudunuza rahat vermeyin ve onu zaman zaman ısı değişimlerine maruz bırakın. Mesela saunaya girin ardından buz gibi havuzda yüzün. Hatta bazı geceler pencereler açık olarak uyumaktan korkmayın.

Bu sizin bağışıklık sisteminizi de harekete geçirecek emin olun.

Evlenmek

Sadece kişisel tecrübeler değil bilimsel araştırmalar da evliliğin yemek alışkanlıklarını hem kadın hem de erkek açısından bilinçsizce değiştirdiğini ortaya koyuyor.

İngiltere Newcastle Üniversitesi bilimadamları, yaptıkları çalışmalarda evlendikten sonra erkeklerin daha sağlıklı beslendiklerini, kadınlarınsa yemelerine çok fazla dikkat etmeyip kilo aldıklarını ortaya çıkarmış.

Uzmanlar bunun sebebini kadınların daha fazla et ve büyük porsiyonlarda yemek yemesine, evlilikle ilgili strese daha yatkın olmalarına ve genel olarak sağlıksız beslenmelerine bağlıyor. Peki bu konuda ne yapılabilir? Bilimadamları esprili bir cevap veriyor ya bekar kalacaksınız ya da eski sabit beslenme alışkanlığınızı devam ettireceksiniz!

Nikotin

Her geçen gün daha çok insanın sigaradan vazgeçmesi sağlık açısından çok güzel bir şey.

Ancak bunun etkilerini sadece ciğerlerde ve deride değil maalesef tartıda da görüyorsunuz! Amerika’daki Michigan Üniversitesi bilimadamları sigarayı bıraktıktan sonra sanıldığından da çok kilo alındığına dikkat çekiyor.

Diyelim sigara içerken 2-6 kilo fazlanız varsa sigarayı bıraktıktan sonra bu fazlalık rahatlıkla 7-8 kiloyu bulabiliyor. Çünkü nikotin iştahı kesiyor ve metabolizma çalışmasını hızlandırıyor. Ancak kilo bile alsanız yine de değer çünkü sağlığa nikotinden daha fazla zarar veren bir şey yok.

Uzmanlar sigarayı bırakanların özellikle ilk 6 ay çok dikkat etmeleri gerektiğini söylüyor. Kilo alımını önlemek, kilo almaktan daha kolay! Önemli olan bunun bilincine içtiğiniz son sigarada varmak ve buna göre bir bilanço yapmak. Yani daha az yemek ve daha çok spor yapmak.

Yaş

Araştırmalar, insanoğlunun 20 yaşının ortasına kadar her ay 300 gram aldığını gösteriyor. Yaşlandıkça da kas grubundan kaybediyoruz. Ancak bu kas grubu önemli çünkü tek başlarına bile kalori yakmak için onlara ihtiyacımız var.

25-30 yaşlarında kilo daha da çok artıyor. Bu 40 yaşına kadar böyle gidiyor. Menopoz döneminde östrojen azaldığı için ekstra kilolar alınıyor. Bu yüzden yaşlandıkça kas egzersizlerine önem vermelisiniz. Ayrıca protein tüketimini de artırmalısınız.

Çünkü kas gücünü artırmak için proteine ihtiyacınız var.

Stres

Bütün bir gün etrafta koşuşturursak aslında kilo vermemiz gerek değil mi? Ancak Amerika’daki Chicago üniversitesi’nde yapılan bir araştırma bunun aksini gösteriyor! Özellikle kadınlar stres zamanlarında lüzumsuz bir şekilde kilo alıyorlar.

Üstelik stres faktörleri ne kadar artarsa o kadar çok kilo alıyorlar! Çünkü stres sırasında kortizol denilen bir madde salgılıyoruz.

Bu da yağ hücrelerini harekete geçiriyor ve enerjinin görevini yapmasını engelliyor! Bu stres yükü haftalar boyu sürerse o zaman vücut, yağ deposu rezervini artırıyor! Bu yüzden kendinize zaman zaman mutlaka özel vakit ayırın.

Stresinizin üstesinden gelebilmek için birileriyle konuşmak ya da düşüncelerinizi yazıya dökmek de iyi gelebilir! Boston Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre gerilimden en kolay kurtulmanın yolu onun üzerine gitmek!*

*

Kadın ve Kadın

Bir önceki yazımız olan Migreni Tetikleyen 10 Şey başlıklı makalemizde migren, migren çözümü ve migren nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Источник: https://hepsi10numara.com/kilo-verememenin-10-nedeni/

Kilo verememenin 9 temel nedeni

Kendinizi suçlamayın! İşte kilo verememenin 3 nedeni..

Diyet yaptığınız halde bir kilo bile veremiyorsanız, diyetisyen Müge Özyurt’un önerilerine kulak verin: Bütün gün aç kalıp akşam olunca yemeğe saldırmak başa dönmektir. Ayrıca ara öğünde …

HAFTA SONLARI ABARTMAK
Pazar sabahları uzun bir kahvaltı, unutulup giden diyet, ertesi gün yeniden başlamak… Bu kısır döngüyü kırmazsanız, ömür boyu ‘kronik diyetçi’ olarak yaşarsınız.

Uyguladığınız diyete, sağlıklı beslenme süreci olarak bakmalı ve hayatınızın her günü, her anı için bir beslenme şekli oluşturmalısınız.

NE YAPMALI?: Uyanınca meyve veya süt ile bir başlangıç yapın. Hafta sonu yapılan en büyük diyet yanlışı ise sadece iki öğün beslenmektir.

Bu durumda hem metabolizmanız yavaşlar, hem de ihtiyacınızdan daha fazla yersiniz. Bunun için akşam yemeğine kadar iki ara öğün tüketin.

KALSİYUM EKSİKSE…
Araştırmalar, kalsiyumlu gıdalarla beslenenlerin yağ yakımını hızlandırdığını gösteriyor. Kalsiyumun en iyi kaynakları ise süt, yoğurt, peynir ve koyu yeşil yapraklı sebzelerdir. Süt ürünlerinden alınan doymuş yağı azaltmak için yağsız olanlarını tercih edebilirsiniz.

PROTEİN YETERSİZSE
Vücudumuz; proteinleri sindirirken karbonhidratlara kıyasla daha fazla enerji harcarlar. Süt, yumurta, peynir, balık, et gibi proteinden zengin gıdalar ise metabolizmayı hızlandırır. Günlük almanız gereken enerjinin yüzde 20’sini proteinlerden karşılamalısınız.

Bu haber toplam 6442 defa okunmuştur

Diyet yaptığınız halde bir kilo bile veremiyorsanız, diyetisyen Müge Özyurt’un önerilerine kulak verin: Bütün gün aç kalıp akşam olunca yemeğe saldırmak başa dönmektir. Ayrıca ara öğünde …

Karışık bir meyve tabağı yerine bir küçük elma, 10 tane çilek ya da küçük bir muz yiyebilirsiniz.

Unutmayın; iki adet ceviz veya 10 fındık, bir tatlı kaşığı zeytinyağı; iki adet tatlı diyet bisküvi ise bir dilim ekmek kadar kalori içerir.

İŞTAHIN AÇIK OLMASI
Her zaman yemek için yeriniz var ve iştahınızı kontrol edemiyorsanız, bunun altında hormonal bozukluklar yatıyor olabilir.

NE YAPMALI?: Mutlaka bir uzmandan destek almalısınız. Dengesiz beslenmek, kan şekerinde dalgalanmalara neden olacağı için sürekli bir şeyler atıştırmanıza sebep olur. Ufak ufak tükettiğiniz besinler ise gün sonunda ihtiyacınızdan fazla kalori almanıza neden olur. Beslenmenizi üç ana öğün ve bunu destekleyen üç ara öğün olarak planlayın.

KAN ŞEKERİ YÜKSELMESİ Akşamüstleri yani kan şekeri seviyesinin iyice azaldığı saatlerde; hızla kana karışıp kan şekerini yükselten çikolata, bisküvi, tatlı gibi besinler tüketmek kilo aldırır. Yediklerinize dikkat edin!

NE YAPMALI?: Acıkmadan yemek yemeyi öğrenmelisiniz. Öğle yemeğinden üç saat sonra, kendinizi tok hissetseniz bile bir ara öğün yapmaya gayret edin. Böylece akşam yemeğinde çok acıkmamış olur, ihtiyacınızdan fazla yemekten kaçınmış olursunuz.

Bu haber toplam 6442 defa okunmuştur

Neden Kilo Veremiyorum? İşte Kilo Verememe Nedenleri!

Kendinizi suçlamayın! İşte kilo verememenin 3 nedeni..

Neden kilo veremiyorum? diyenlerdenseniz bunun birçok sebebi olabilir. Peki, kilo verememe sorunun nedenleri nelerdir? bu yazımızda sizlere detaylı bir şekilde açıklayacağım.

Sizler belki farkında olmadan diyetinizi erteliyor olabilirsiniz. Burada kilo verememe durumunun nedenini araştırmak ve daha kolay yağ yakmak için yaptığınız diyet hatalarına bir göz atmak gerekir. Halen neden kilo veremiyorum diye düşünüyorsanız sizler için hazırladığımız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Egzersizlerinizi Düzenli Yapıyor Musunuz?

Mesela bu egzersizlere koşmak, yürümek ve ağırlık egzersizlerini örnek verebilirim. Bu egzersizler vücudun daha fazla çalışmasını sağlayarak kalori yakımını hızlandırır.

Fakat bisiklet sürmek ve yüzmek gibi ağırlık taşımayan egzersizlerin yağ yakımı az olur. Yaptığınız egzersizleri günlük not alarak mutlaka takip edin. Tabi zamanla yaptığınız egzersizlerin süresini arttırın.

Mesela 1 hafta boyunca 30 dakikalık bir koşu egzersizini bir sonraki hafta 45 dakikaya çıkarabilirsiniz.

Uykunuzu Tam Alıyor Musunuz?

Uzmanlar uyku eksikliğinin fazla yeme ve kilo vermeme gibi sorunları doğurduğunu açıklıyor. Hatta yorgun insanlar üzerinde yapılan bir araştırmada bu insanların 500 kaloriden fazla yediğini ve bu nedenle kilo verememe gibi şikayetlerin daha fazla arttığı kanıtlanmış.

Neden kilo veremiyorum diye halen düşünüyorsanız, bunun bir nedeni gece abur cubur yemek olabilir. Hatta gece yediğiniz abur cuburların  üzerine güzel bir uyku çekerseniz kilo almanız muhtemeldir.

Uyurken yağ yakmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz? İşte sizin için hazırladığım uyurken yağ yakmak mı hemde 8 saat boyunca adlı yazımı okumanızı şiddetle tavisye ederim.

Yediklerinizin Kalorisini Not Ediyor Musunuz?

Çoğunlukla yediğimiz besinlerin ne kadar kaloriye sahip olduğunu hiç kontrol etmeyiz. En büyük hatalardan biride budur zaten. Ayrıca yediğimiz besinleri azaltarak zayıflayacağımızı düşünüyoruz buda yanlış bir düşüncedir.

Bizim için önemli olan besinleri değil, kaloriyi azaltmak. Mesela etin kalorisi ile pırasanın kalorisi bir mi? kesinlikle hayır. Bu yüzden tükettiğimiz besinlerin kalorisini tek tek not edip kontrol etmektir.

Böylece ne kadar kalori aldığımızı öğrenmiş olacağız ve kendimize buna göre bir program hazırlayacağız.

Stresten Uzak Duruyor Musunuz?

Neden kilo veremiyorum? diyenlerin birçoğunun stresten uzak duramayan orta yaşlı kadınlardan oluştuğunu görüyoruz.

Çünkü yapılan bir araştırmada stresin kilo alımını arttırdığı ve kilo verememe gibi sorunlara neden olduğu açıklanmıştır. Çoğunlukla kadınlar duygularını yiyeceklerle kontrol altına alıyor.

Bu yüzden yiyeceklere daha çok ağırlık veriyorlar. Buda kilo alımını daha da hızlandırıyor.

Bir Diyetisyenden Yardım Aldınız mı?

Diyetisyenle kilo verenler adına birçok insan var. Hatta diyetisyen eşliğinden 8 günde 4 kilo verenlerde var. Yine diyetisyen kontrolünde 1 ayda 8 kilo verenler de var.

Çünkü burada tek başınıza değilsiniz, diyetisyeniniz sizin için egzersizleri ve ne yeyip ne içeceğinizi liste şeklinde hazırlayıp size sunuyor. Bu yüzden diyetisyenle kilo verenler, kontrol altında oldukları ve buna göre hareket ettikleri için kısa zamanda formuna kavuşuyor.

Eğer yediğiniz ve içtiklerinizi de kendinize hakim olamıyorsanız, o zaman bir diyetisyen kontrolünde kilo vermeniz daha faydalı olacaktır.

Vitamin Eksikliğiniz Var mı?

Neden kilo veremiyorum? Sorusunun bir diğer cevabı da vitamin eksikliğidir. Tabi bu konuda psikolojik sorunlarda beslenme programlarını aksatmaya ve kilo verememe sorunlarına yol açıyor. Peki, kilo verememe sorununa yol açan unsurlar nelerdir?

Sık sık alkol tüketmeniz, kalsiyum eksikliğiniz, az su içmeniz, selenyum ve magnezyum eksikliğiniz, kilo verememe sorununa yol açar. Ayrıca D vitamini, demir, B12 vitamini, omega-3 gibi eksikliklerde kilo verememe sorununa yol açan unsurlardandır.

Kilo veremiyorum diyen birçok insan bu eksikliklerin olup olmadığını kontrol etmelidir. Bunun yanı sıra az su içmek kilo vereceğim diye gün boyunca aç susuz kalmak ve öğün atlamakta kilo verememe durumuna yol açar.

Çünkü bu durum zayıflamanızı sağlayan metabolizmanın doğru çalışmasına engel yaratabilir.

Yeteri Kadar Yürüyüş Yapıyor musunuz?

Neden kilo veremiyorum diyenlerin yaptığı en büyük hatalarından biride aktivite eksikliğidir. Belki gereğinden fazla kalori alabilirsiniz ama kalorinizi yakacak bir hareketlilik yoksa işte o zaman kilo verememe sorunuyla başınız derttedir.

Eğer kilo vermek istiyorsanız, kesinlikle bir aktivite veya egzersiz alışkanlığı edinmeniz gerek.  Bu aktivitelerin en vazgeçilmezlerinden biri yürümektir.

Sağlıklı kilo vermek istiyorsanız, günlük olarak 6 bin adımdan fazla yürümeniz gerekir. Eğer kilo verememe sorunu yaşıyorsanız, 8 bin adımın altına düşmemeniz gerekir. Ayrıca evde de yapabileceğiniz etkili egzersizlerde var.

Sizler için hazırladığım evde göbek eritme hareketleri adlı yazımı okuyarak kısa sürede göbek ve çevresindeki yağlardan kurtulabilirsiniz.

Bonus

2 hafta diyet adında bir programı sizlere tanıtmak istiyorum. Bu programda beslenmeden tutun yapacağınız egzersizlere kadar bir çok konu yer alıyor. #2WeekDiet #DietPlan

Evet, Neden Kilo Veremiyorum? İşte Kilo Verememe Nedenleri! adlı yazımızın sonuna geldik bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın…

Источник: https://bilgirazzi.com/yasam/neden-kilo-veremiyorum-iste-kilo-verememe-nedenleri.html

Neden kilo veremiyorum | Kilo verememenin nedenleri | Kışın kilo vermeme

Kendinizi suçlamayın! İşte kilo verememenin 3 nedeni..

Kategori: Diyetisyen – 1.659Yorum Yazın

Neden kilo veremiyorum sıklıkla karşılaştığımız bir sorudur. Bu sorunun herkes için farklı cevapları olabilir.

Kilo vermek dengeli beslenme, egzersiz ve hareketli yaşamla birlikte fazla kalori tüketimi ve metabolizma hızıyla sağlanabiliyor. Bu yazıda neden kilo veremiyorum sorusunun genel ve olası cevaplarını bulabilirsiniz.

Bu cevaplar içerisinden sizi ilgilendirdiğini düşündüklerinizi kontrol edin ve hemen kilo vermeye başlayın!

Health Line sitesinden öğrendiğimize göre Kilo vermek küresel ölçekte büyük bir iştir.

Kilo verme programlarının ve ürünlerinin ABD ve Avrupa’da yalnızca yıllık 150 milyar dolardan fazla kâr elde ettiği tahmin ediliyor.

Pek çok insan diyet yiyecekler, diyet kampları, egzersiz programları, diyet ürünler, kilo verdiren mucize kıyafetler, jeller, cihazlar, takviye ilaçlar için çılgın düzeyde paralar harcıyor.

Birkaç dakikanızı ayırın! Ben neden kilo veremiyorum sorusunun cevabı çok başka bir nedene bağlı olabilir. Siz de zayıflama endüstrisinin iyi bir müşterisi olmadan önce ben neden kilo veremiyorum endişenizi tekrar gözden geçirin!

Sağlık nedenleri ile kilo veremiyor olabilirsiniz. Beslenme, egzersiz gibi önlemler kilo vermenizi sağlamayabilir. Bu durumda aşağıdaki hormonal bozuklukların sizde olma ihtimali bulunabilir.

 • Lipedema (Lipödem): Dünya çapında dokuz kadından yaklaşık birini etkilediğine inanılan bu durum, bir kadının kalça ve bacaklarının, kaybedilmesi çok zor olan aşırı yağ birikmesine neden olur. Lipödem sıklıkla kolay morarma ve ağrıya neden olur.
 • Hipotiroidizm: Düşük tiroid hormon düzeyleri metabolizmada kilo kaybına yol açabilecek bir yavaşlamaya neden olur. Dünya genelinde yaygın bir sağlık sorunu olup kilo verememenin hormonal nedenleri arasında önemli bir yer tutuyor.
 • Polikistik over sendromu (PCOS): Bu durum, insülin direnci ve karın bölgesindeki hormonal yağ birikimi ile karakterizedir. Üreme çağındaki kadınların % 21’ine etki ettiği düşünülmektedir. Polikistik over sendromu yumurtalıklardaki küçük ama çok sayıdaki kistik yapıyla ortaya çıkar. Modern kadının başını ağrıtan hastalıklardan biridir ve kadın kısırlığı ile de ilintilidir.

Diyet yaptığım halde neden kilo veremiyorum? D vitamini eksikliği sebep olabilir mi?

Kilo verememenin bir nedeni de D vitamini eksikliği olabilir. Modern yaşam güneş ışınlarını daha az almamızı ve D vitamini sentezini yeterli düzeyde yapmamamıza neden oluyor. Bu da metabolizma ile ilgili olarak kilo vermeyi engelliyor.

Yaş almak kilo vermeyi zorlaştırır mı?

Evet, her beş yaş aldığınızda vücudunuzda birkaç kilo fazlalık ortaya çıkar. Bu durum metabolizma hızınızın yavaşlaması ve motor yeteneklerinizin azalmasıyla ilgilidir.

Özellikle kadınlar diyet yapsalar bile kilo vermekte yaş ilerledikçe zorlanabilirler.

Neden hızlı kilo veremiyorum?

Kadınlar menopoz döneminde neden hızlı kilo veremiyorum sorusunu sıklıkla soruyorlar. Menopoz sırasında kilo almak veya kilo verememek aslında kader değildir. Vücudun bu geçişini sağlıklı bir şekilde sağlayıp etkili kilo verme dönemine geçilebilir. Panik yok! Kolay da değil, rehavete kapılmak da yok!

Doğum sonrası kilo verememenin nedenleri

Doğumdan sonra neden kilo veremiyorum? Kadınlar genellikle doğum sonrası kilo verememenin nedenleri arasında süt salgılamak için daha iyi beslenme, hareket eksikliği, uyku düzensizliği gibi gerekçeler öne sürüyor. Oysa gerçek neden Gestasyonel Etkiler (Genetik) olabilir.

Ne yazık ki, aşırı kilo alma eğiliminiz kısmen kontrolünüz olmayan faktörlerden kaynaklanıyor olabilir. Bunlardan biri genetiktir, ancak daha az bilinen diğer faktörler, rahminde maruz kaldığınız koşulları içerir. Bunlar annenizin diyetini ve hamilelik sırasında kazandığı kilo miktarını içerir.

Araştırmalar, hamilelik sırasında aşırı kilo alan kadınların, çocukluk döneminde veya yetişkin olarak aşırı kilolu veya şişman olan büyük bebekleri doğurma olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Dahası, hamile bir kadının diyet seçimleri, çocuğun gelecekte bir kilo sorunu geliştirip geliştirmediğini etkileyebilir. Yakın zamanda yapılan bir hayvan çalışmasında, “Batı” diyeti ile beslenen sıçanların, hamileliği yavaş olan ve yaşamları boyunca çeşitli noktalarda obez olan bebekleri doğurduğu ortaya çıkmıştır.

Bu genetik faktörler emzirirken neden kilo veremiyorum diyenlerin durumunu açıklayabilir. Doğum sonrası kilo verememenin nedenleri arasında genetik faktörler de yer alıyor.

Spor yapıyorum neden kilo veremiyorum

Spor yaptığım halde neden kilo veremiyorum? Sadece spor yapıyor olmak tek başına kilo verme nedeni değildir. Egzersiz yapıyorsunuz, ama vücudunuza fayda sağlayacak şekilde değil! Bu nedenle spor yapıyorum neden kilo veremiyorum diyenler neyi hatalı yapıyor olabilir?

Spor yaparken neden kilo veremiyorum diyenlerden misiniz? Çok fazla egzersiz yapıyorsunuz ya da biraz karıştırmanız ve vücuda biraz şok vermeniz gerekiyor.

Spor yaparken neden kilo veremiyorum? Çeşitli antrenman tekniklerinin tadını çıkarın: Ağırlık antrenmanı, Pilates, yoga ve interval antrenmanı. Hızlı ve sert patlamalar iyidir.

Ve kilo eğitimi metabolizmanızı arttırmak için çok faydalıdır.

Spor yapmama rağmen neden kilo veremiyorum diyorsanız spor şeklinizi ve egzersiz programınızı belirli aralıklarla değiştirin. Etkiyi artırın.

Az yediğim halde neden kilo veremiyorum?

Bazı kişiler az yediğim halde neden kilo veremiyorum sorusunun öznesidir. Bu durumun iki temel nedeni olabilir. Birincisi az yemek göreceli bir kavramdır.

Az yiyorum zannedip çok kalorili bir beslenme düzenine sahip olabilirsiniz. Günlük kalori miktarınızı analiz edin. Bu konuda neden kilo veremiyorum test çalışmalarını yapabilirsiniz.

Buradan ulaşabileceğiniz neden kilo veremiyorum testini uygulayın!

Az yediğim halde neden kilo veremiyorum sorusunun ikinci ihtimali sindirim ve emilim sisteminizin iyi düzeyde olmamasıdır. Sindirim siteminin hazım yavaşlığı kilo vermeyi zorlaştırabilir.

Bağırsaklarımızda bulunan bakteriler hastalıkla savaşmamıza, yiyeceklerimizi işlememize, besin maddelerini üretmemize ve hormon üretmemize yardımcı olur. Uygun bağırsak florası ve mide florası sahibi değilseniz probiyotik beslenme ile veya desteklerle çözüm bulabilirsiniz.

Kilo verememenin sebebi parazit olabilir. Bu parazitlerden kurtulmak için bitkisel ve tıbbi tedaviler uygulamanız ve beslenme düzeninizi değiştirmeniz gerekiyor. Kilo verememenin sebebi parazit ise doktor tedavisi gerekebilir!

Neden artık kilo veremiyorum?

Neden artık kilo veremiyorum sorusunun çok ilginç bir cevabı olabilir: Yemeğinizi çiğnemiyorsunuz! Yediklerinizi yeterince çiğnemediğiniz zaman bütün işi mide ve sindirim sistemine se ediyorsunuz. Bu durumda midenin kapasitesini aşıyor! Yani mide yediklerinizin bir kısmını sindiremiyor. Siz de kilo alıyorsunuz!

Yiyeceklerinizi adeta sıvı olana kadar çiğnemek kilo vermede ve daha iyi sindirim performansında gerçekten yardımcı olacaktır. Bu gerekçeleri neden kilo veremiyorum kadınlar kulübü gibi platformlarda yapılan paylaşımlarda bulamazsınız!

Diyet yapmama rağmen neden kilo veremiyorum?

Siz de diyet yapmama rağmen neden kilo veremiyorum diyorsanız uyku düzeninizi gözden geçirin. Az uyumak kilo aldırabilir! Bu konuda çok uyumak kilo aldırır mı isimli makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Eğer bir gecede 9 saatten fazla uyku alırsanız, arkadaşlarınızın kıskançlığı olabilirsiniz, ama çok fazla veya çok az uyku – gece 5 saatten az – kilo alma ile ilişkilendirilebilir. Her ikisi de, vücudunuzun iştahınızı ve açlığınızı kontrol eden hormonları yaratma yolunu açabilir. Ve eğer kendinizi rahat hissetmiyorsanız, egzersizlerinizi de atlayabilirsiniz.

Kilo verememenin tıbbi nedenleri arasında uyku apnesi bulunabilir. Uyku apnesi kilo verememenin tıbbi nedenleri içerisindedir. Böyle bir sorununuz varsa mutlaka tıbbi destek alın.

Ramazanda neden kilo veremiyorum?

Oruç tutmak kilo vermeyi destekleyebilir. Bazı durumlarda Ramazanda neden kilo veremiyorum sorusuyla da karşılaşıyoruz. Bu sorunun cevabı yeterince su içmemekten kaynaklanabilir. Çünkü iftar ve sahur arasında yeterince su içmemek Ramazanda neden kilo veremiyorum sorusunun açıklaması olabilir.

Zor kilo verememenin nedenleri veya kışın neden kilo veremiyorum diyenler hep benzer bir alışkanlığa sahip olabiliyor: Az su içmek! Her gün 2 ila 6 bardak temiz, sade su arasında ekstra kilo kaybetmenize yardımcı olabilir.

Su hiç kalori içermez, bu yüzden kilo vermeden susuzluğunuzu karşılar. Ve yeterince su içtiğinizde, şekerle dolu soda, meyve suları veya kahve içeceklerini yakalama olasılığınız daha düşük olabilir.

Tatlı içeceklerde yüksek kaloriler, büyük bir kilo alımına katılabilir.

Ramazanda su ihtiyacının iftar ve sahur arasında tamamlanması kilo vermek açısından büyük önem taşıyor. Ayrıca oruca hazırlık diyeti, oruç diyeti yaparak da Ramazanda neden kilo veremiyorum sorusuna çözüm bulabilirsiniz.

Kilo verememenin nedenleri

Kilo verememenin psikolojik nedenleri

Stresli ve günlerinizde beslenme dengesini yakalamak zor olabilir. Stres, kilonuzu çeşitli şekillerde etkileyebilir. Uzun süreli stres = kan şekeri dengesizliğine ve göbek ve bel çevresinde kilo alımına bağlı yüksek kortizol sağlayabilir.

Kilo verememenin psikolojik nedenleri olabilir. Bu nedenler sizi yemek yemeye ve sadece yiyerek psikolojinizi düzeltmeye itebilir. Bu durum da kilo verememenin 7 nedeni gibi listelerde genellikle bulunmaz. Şimdi siz kilo verememenin 7 nedeni listelerini bir yana bırakıp kilo verememenin nedeni nedir sorusuna psikolojik destek alarak da çözüm bulabilirsiniz.

Kilo verememenin nedeni nedir sorusunun cevabı psikolojik de olabilir!

Diyet yapıyorum neden kilo veremiyorum?

Diyet yapıyorum neden kilo veremiyorum diyenler! Hazır yemekle diyet olmaz! Diyet ürünler tüketerek diyet yapmak kilo verdirmeyebilir. Ekmeği kesmekle diyet olmaz!

Az yiyorum neden kilo veremiyorum diyenlerin önemli bir bölümü de evde yemek yapmıyor! Restoran yemekleri, hazır gıdalar, düşük kalorili gazlı içecekler ve gıdalarla az yediğini düşünüyor.

Güven bana, o restoranın yemek pişirmek için ne kullandığını bilmiyorsun. En kötü bitkisel yağları, yoğun miktarda tereyağı ve düşük kaliteli ürünleri kullandıklarını varsayalım. Sağlıklı yemek pişirmek isteyen ve sağlıklı ürünler kullanan bir yerde yemek yemediğiniz sürece mutfağınızı sevmeyi öğrenin!

Kilo verememenin nedenleri (Detoks)

Diyette neden kilo veremiyorum? Diyet yaptığım halde hatta farklı diyet programları uyguladığım halde kilo veremiyorum diyebilirsiniz. Evet, kilo verememenin nedenleri arasında karaciğerinizi ihmal etmek de bulunabilir!

Beslenme düzeninizde özellikle alkol, kahve, şeker yoğunsa zaman zaman karaciğeriniz temizlenme ihtiyacı hisseder, yorulur. Karaciğerdeki toksik düzeyi azaltmak, karaciğeri temizlemek ve bir mola vermek diyette kilo verememenin nedenlerini açıklayabilir. Karaciğeri temizleyen detoks suyu hazırlayarak çözüm bulabilirsiniz!

Karaciğeriniz yavaşlamışsa toksinleri, hormonları ve diğer maddeleri etkili bir biçimde işleyemez. Bu durumda karaciğerde toksik birikim olur. Detoks yaparak karaciğerinizi belirli dönemlerde arındırın!

Etiketler: Neden kilo veremiyorumBu Yazıyı Paylaş!Paylaş!Tweetle!!Pinterest!

Источник: http://www.diyetforever.com/neden-kilo-veremiyorum/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.