Kepçe Kulak ve Tedavisi

Kepçe kulak sorunu özellikle çocukların başarısını etkiliyor ama etkili çözümü var

Kepçe Kulak ve Tedavisi

Çocukların okula gittiğinde, arkadaşlarının alaylarına maruz kalınca sorunların görünür hale geldiğine dikkati çeken Op. Dr. Kılıç, “Arkadaşlarının dalga geçmeleri bu sayede engellenmiş olunur.

Diğer çocuklardan gelen bu tarz davranışlar çocukları fazlasıyla etkiliyor.

O nedenle kepçe kulak operasyonlarının okula başlamadan önce yapılmasında hem estetik hem de psikolojik faydaları bulunmaktadır” dedi.

Kalıcı makyaj, kanser hastalarına moral oluyor, kemoterapiyle dökülen yenileniyor!

Kılıç, kepçe kulak ameliyatlarının çocukluktan itibaren yapılabildiğini, hatta tüm estetik ameliyatlar içinde en erken yaşta yapılabilen ameliyat olduğunu kaydetti. Bu ameliyatların alt yaş sınırının 5,5-6 yaş olduğunu söyleyen Op. Dr. Kılıç, bireyler sosyalleşmeden çocukluk aşamasında bu operasyonu önerdiklerini vurguladı.

Kepçe kulak operasyonuna ara tatillerde yoğun talep oluyor

Op. Dr. Oğuz Kılıç, kepçe kulak operasyonu taleplerinin kış yarıyıl tatillerinde yoğunlaştığını belirterek, ailelerin ve çocukların okulda bu sorunu daha fazla hissettiklerini ve ilk fırsatta operasyon için geldiklerini vurguladı.

Op. Dr. Oğuz Kılıç, dış görünüşün günümüz sosyal yapısı içinde bireylerin hayatını etkilediğini ve bunun bilimsel çalışmalarla ortaya konulduğunu da belirterek, ”Günümüzde artık kişilerin kendi dış görünüşleri ve imajlarıyla sosyal başarıları arasında bir ilişki var.

Yapılan çalışmalarda kendi dış görünüşünden memnun olan kişinin hayatta daha başarılı olduğu kanıtlanmış.

Hem iş hayatında, hem sosyal hayatında, hem çocukları ve eşi ile olan ilişkisinde hep daha mutlu ve daha başarılı olduğu görülmüş. Bu da toplumdaki estetik bilincinin yaygınlaşması ile oldu.

Sahip olduğu imajdan memnun olmayan kişilerin daha içe kapanık, sosyal başarılarının daha az olduğunu görüyoruz” dedi.

Kepçe kulak genetiktir

Op. Dr. Oğuz Kılıç, kepçe kulağın genetik olduğunu belirterek, “Bir hastalık değil, şekil bozukluğudur. Kulağın kafa ile açısının 20 dereceden fazla olması kulağı kepçeleştiriyor. Yüzümüze ise komik bir ifade katıyor. Tüm estetik ameliyatlar 17 yaşından önce yapılmazken, kepçe kulak 5,5-6 yaşında yapılabilir” bilgisini verdi.

Kepçe kulak görünümü eğitim ve sosyal hayat başarısını olumsuz etkiliyor!

Çocuklara yönelik operasyonlar

Estetik operasyonlarda yetişkin yaşa ulaşma konusunda bir yaklaşım olmasına karşılık, kepçe kulağın bu alanda bir istisna olduğunu kaydeden Oğuz Kılıç, 5,5 yaşını geçen çocuklara bu operasyonun rahatlıkla yapılabildiğini bildirdi. Kılıç, bu yaştan itibaren kulak kıkırdak gelişiminin tamamlandığını belirterek, yapılacak operasyonun kalıcı sonuç doğurduğunu anlattı.

Ameliyat tek çözüm

Kepçe kulağın düzeltilmesi için doğumun ilk üç ayında kulak şekillendirmeye yönelik splitler takılabildiğini ancak bunun tam ve kalıcı sonuç vermediğini hatırlatan Oğuz Kılıç, basit bir operasyon olan estetik operasyonun kalıcı sonuç veren tek tedavi olduğunu anlattı. Kılıç, “Tek çözümü ameliyat olmakla birlikte, kolay bir ameliyat olduğunu söyleyebiliriz. Kulak arkasından açtığımız bir kesi ile kıkırdaklara şekil veriyoruz ve kalıcı, ömür boyu süren bir sonuç oluşuyor. Yenilenmesine de gerek yoktur” bilgisini verdi.

Op. Dr. Oğuz Kılıç, ameliyatın her yaşta yapılabildiğini ve başarılı sonuç elde edildiğini belirterek, çocukluk aşamasında ameliyat yapılmasını tavsiye ettiklerini bunun da çocukların başarılarını, ilişkilerini etkileyebilecek şekilde; okul ya da kendi sosyal ortamında henüz negatif bir mesaj veya alayla karşılaşmadan sorunun ortadan kaldırılması amaçlı olduğunu açıkladı.

Dr. Kılıç, kepçe kulak ameliyatının risksiz olduğunu belirtirken, genel cerrah yerine estetik cerrahlar tarafından yapılmasını tavsiye ettiklerini kaydetti. Estetik cerrahların eğitimlerinin dokulara mümkün olduğunca az zarar verme yanında görüntüyle ilgili deneyimleri de kapsadığını vurgulayan Kılıç, bu nedenle daha iyi sonuç alındığını anlattı.

Sağlık okuryazarlığındaki yetersizlik, sağlık politikalarının başarısını etkiliyor

Sonuç hemen görülebilir

Kepçe kulak ameliyatının nasıl gerçekleştirildiğine dair bilgiler veren Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kılıç şunları söyledi: “Bu ameliyatı çocuklarda 10 yaşına kadar genel anestezi, 10 yaşından sonra lokal anestezi ile yapıyoruz.

Erişkinlerde de yine lokal anestezi ile gerçekleştiriyoruz. Ameliyattan sonra ödem ve şişlik oluyor. Bir ay içinde normal halini alıyor ama bakıldığında hasta hemen kulağın o şeklini görüyor. İlk gün maksimum ağrı olur. Sonra her gün azalarak, biter.

Ağrı kesiciler ile idare edilebilecek bir ağrı, çok ağır bir ağrı değildir.

Ameliyattan sonra hasta iki gün sargılı geziyor. İki günden sonra sadece geceleri bir bandaj takıyor. O da on gün kalıyor. Aslında iki gün sonra iyileşmiş oluyor. Bu ameliyatı sömestr tatilinde çok fazla yapmamızın nedeni; ilk yarıyılda anneler “hadi yaptıralım artık” diyor. Çünkü çocuk okula gitmek istemiyor, özellikle kız çocukları.

Ameliyattan sonra bandaj taktırıyoruz, yattığında yastığa sürtmesin ve kulağı öne doğru almasın diye. Onun dışında hiçbir şeye gerek yok. Hasta ikinci gün duşunu alabilir. Birinci haftada her türlü sporu yapabilir.”

Erişkinlerin iletişiminde sıkıntılara yol açabiliyor

Op. Dr. Oğuz Kılıç, yetişkinlerde kepçe kulağın iletişimde zorluklar doğurduğuna ilişkin de bilgi verdi. Yüze kattığı komik ifade nedeniyle erişkin erkeklerde ciddiye alınmama sorunlarının tespit edildiğini belirten Kılıç, kadınlarda da estetik memnuniyetsizlik, saçlarını toplayamama gibi çeşitli sıkıntılara yol açtığını anlattı.

Saçlarla ilgili sıkıntıların küçük kız çocuklarında ciddi bir sorun olarak ortaya çıkabildiğini belirten Kılıç, “Kız çocuklar saçlarını bağlamayı, örmeyi çok isterler. Aslında kepçe kulak bir hastalık değil sadece şekil bozukluğu ama ruhsal pek çok sıkıntıya yol açıyor” dedi.

Nörolojik hastalıkların farkındalığı düşük ve tanıda gecikme yaşanıyor

Oğuz Kılıç, estetik operasyonların genellikle keyfi-gereksiz ameliyatlar olduğu yönünde bir algı olsa da aslında bireylerin yaşadığı ciddi sosyal bir sıkıntıyı ortadan kaldırdığını anlattı.

Kılıç, “Göğsü olmayan bir kadının yaşadıklarını, göğsü küçük olan bir kadının yaşadıklarını düşündüğünüzde bunlar gerçekten devletin karşılaması gereken operasyonlar.

Sigorta kapsamına girmesi lazım çünkü göğsü olmayan kadın, kolu ve bacağı olmayan birisi ile aynı şeyi hissediyor bilinçaltında” diye konuştu.

Kepçe kulak sorunu rapor edilirse, devlet karşılıyor

Op. Dr. Kılıç, kepçe kulak sorunu yaşayan bir bireye ilişkin olarak çocuğun okul hayatını, psikolojisini bozduğuna dair rapor alınması halinde, kamunun operasyon maliyetini kar¬-şıladığını da açıkladı.

Sağlık turizminde estetik önemli

Op. Dr. Oğuz Kılıç, Türkiye’ye yönelik sağlık turizminde estetik cerrahinin önemli bir yeri olduğunu da belirterek, yurt dışından kepçe kulak ameliyatı için gelenler olduğunu kaydetti.

Estetik ameliyatların Avrupa ve ABD’de çok pahalı olduğunu kaydeden Kılıç, bu yönde Türkiye’ye yönelik bir ilginin gözlendiğini anlattı. Op. Dr.

Oğuz Kılıç, göğüs, burun, saç ekimi operasyonlarının en fazla ilgi gören tedaviler olduğunu anlattı.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/kepce-kulak-sorunu-ozellikle-cocuklarin-basarisini-etkiliyor-ama-etkili-cozuemue-var/

Kepçe kulak tedavisi – Sağlık ve Güzellik Rehberi

Kepçe Kulak ve Tedavisi

Kepçe kulaklar, özellikle gençler için büyük bir sorun teşkil eder. Oysa arkadaşlar arasında yapılan ve çekilmez bir hal alan şakalaşmaların vazgeçilmez malzemelerinden olan kepçe kulak sorunu basit bir operasyonla tedavi edilebiliyor.

Kepçe kulak sorunu nedeniyle artık saçlarınızı toplamaktan da, kısa kestirmekten de korkmanıza gerek yok. Yaşınız kaç olursa olsun basit bir operasyonla daha simetrik, kıvrımları biçimli kulaklara kavuşabilirsiniz.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Orhan Murat Özdemir, kepçe kulakların düzeltilmesi konusunda merak edilen soruları yanıtlıyor.

Kepçe kulak ameliyatı nedir, kaç yaşında olmak gerekir?

Kepçe kulak ameliyatı; kulakları başa daha yaklaştırmak, eksik kıvrımlarını şekillendirmek veya büyük kulakları küçültmek amacıyla yapılır. Bu operasyon için uygun yaş kulak gelişiminin tamamlandığı dönemin sonudur.

Beş yaş itibariyle kulaklar hemen hemen tam olarak gelişmiş kabul edilir ve operasyon ne kadar erken yapılırsa kişinin dış çevrede karşılaşacağı sosyal problemler de o kadar az olacaktır. Ancak bizim toplumumuzda kepçe kulak ameliyatının yaş ortalaması 20 yaş üzerindedir.

Bunun nedeni de çocukluk döneminde ailelerin bu durumu önemsememeleri veya farkına varmamalarıdır. 5 yaş ile 20 yaş arasında ameliyat açısından, riskler açısından bir fark yoktur.

Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılıyor ve ne kadar sürüyor?

Kepçe kulak ameliyatı lokal anestezi altında klinik ortamında rahatlıkla yapılabilen bir ameliyattır.

Ama bazen doktorunuz müdahalenin hastanede yapılmasını ve genel anestezi altında yapılmasını önerebilir, böyle bir durumda da hastanede bir gece geçirmeniz gerekebilir. Kepçe kulak ameliyatı genellikle bir buçuk-iki saat sürer.

Erişkinler ve çocuklar ameliyattan sonra ayağa kalkıp dolaşabilir ve eve gidebilirler. Otoplasti genellikle bir buçuk-iki saat sürer, komp olgular daha uzun sürebilir.

İyileşme süreci ne kadar?

Ameliyat sonunda hastanızın başı, ameliyatın sonunda şekillenme ve iyileşmeyi kolaylaştırmak için sarılacaktır. Kulaklar birkaç gün ağrıyabilir ancak bu şikâyetler ağrı kesici ilaçlarla yatıştırılacaktır.

Sargı 2 gün sonra açılacak ve aynı sıkılıkta yeni bir sargı daha yapılacaktır.

Dördüncü günde ki pansumanınızda ikinci sargı açılacak ve tarafımızdan size ilk bir hafta 24 saat, sonraki 3 hafta özellikle geceleri kullanmak üzere kafa bandı (tenisçi bandı-bandana) verilecektir.

Dikişler genellikle bir hafta içinde alınır veya kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. Kulağın büküleceği herhangi bir aktiviteden bir buçuk ay kadar kaçınılmalıdır.

Erişkinlerin çoğu işlerine aşağı yukarı dört yedi gün içinde dönebilirler. Çocuklar yedinci günden sonra okula gidebilirler, ancak aktivitelerde dikkatli olmaları gerekir.

Çocuğunuzun öğretmeninden bu konuda birkaç hafta boyunca çocuğunuza göz kulak olması yönünde yardım isteyebilirsiniz.

Kesin sonuç almak mümkün mü?

Kulak estetiği kalifiye, deneyimli bir cerrah tarafından yapılırsa komplikasyonlar oldukça nadir ve küçüktür.

Ancak her cerrahide olduğu gibi cerrahi ile ilgili riskler ve işleme özel spesifik komplikasyonlar söz konusu da olabilir.

Hastaların küçük bir yüzdesinde kulakta (kulak derisi ile kıkırdak arasında) kan pıhtısı gelişebilir. Bu pıhtı kendiliğinden eriyip yok olabilir veya bir iğneyle çekilebilir.

Nadiren, kulak kıkırdağında skar dokusu oluşumuna neden olan bir enfeksiyon gelişebilir. Bu enfeksiyonlar genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir; nadiren enfekte bölgeyi cerrahi işlemle boşaltmak gerekebilir.

Estetik cerrahi işlemlerde amaç unutmayınız ki mükemmele ulaşmak değil daha iyiye ulaşmaktır. Her iki kulağın tıpa tıp eşit olacağını ummayınız; mutlak simetri hem olanaksız hem de doğal olmayan bir şeydir.

Müdahaleyi ve beklentilerinizi operasyon öncesi doktorunuzla tartışırsanız sonuçtan daha memnun kalma şansınız artar.

Çocuklara uygulanabiliyor mu?

Elbette 5 yaş itibariyle ameliyat mümkün, fakat bir Plastik Cerrah olarak önerim; çocuğunuz değişiklik isteyene kadar cerrahi için ısrar etmemenizdir.

Çünkü kulaklarının şeklinden rahatsızlık duyan ve bu durumlarının düzeltilmesini isteyen çocuklar genellikle işlem sırasında daha uyumlu olmaktadırlar.

İlk görüşmenizde doktorunuz hastanızın durumunu değerlendirecek ve en etkili tekniği önerecektir. Ayrıca cerrahi müdahale için nasıl hazırlanılması gerektiğini açıklayacaktır.

Duymada kayıp olur mu?

Kulağın ameliyat kulağın kepçesine yapıldığı için kesinlikle duymayı etkilemez.

Kulak operasyonunda fiyat aralığı nedir?

Ameliyatın anestezi şekli, hastanın yaşı, operasyonun yapılacağı yer kepçe kulak ameliyatının fiyatlarını belirleyen faktörler olmakla birlikte bu ameliyatın ücreti 2000-4000 TL arasında değişmektedir.

Источник: http://www.saglikveguzellik.net/kepce-kulak-tedavisi.html

Kepçe Kulak Ameliyatı ve Kulak Estetiği

Kepçe Kulak ve Tedavisi

Kulakta en sık görülen şekil bozukluğu, halk arasında “kepçe kulak” veya  “yelken kulak” diye adlandırılır. Kulak kıkırdaklarının zayıflığından dolayı kulak kıvrımlarının yeterli oluşmaması nedeni ile kulak kepçesinin normalden daha öne ve yana doğru kıvrık olması durumuna “kepçe kulak” adı verilmektedir.

 Kulakların kulak arkası kemikten fazla bir açıyla uzak olması genellikle temel sebeptir. Bu genelde aileden gelen bir şekil bozukluğudur. Günümüzde pek çok kişinin özellikle okul çağındaki çocukların en büyük komplekslerinden biri olan bu durum kültürden kültüre farklılık gösterir.

Kepçe kulak batı toplumlarında bir alay konusu olmasına rağmen örneğin Japonya’da özellikle genç kızlarda sevimlilik, şirinlik ve güzellik belirtisi olarak kabul görmekte ve ayıp sayılmayıp tam tersine tercih nedeni olarak kabul edilmektedir. Kepçe kulak ameliyatı erkekler tarafında da yoğun talep gören bir estetik ameliyattır.

Bunun sebebi de, kadınların saçlarıyla kulaklarını kolayca gizleyebildikleri halde erkeklerin kısa saçlarından dolayı bunu saklayamamalarıdır. Bu gibi durumlarda bir dizi ameliyatla vücudun diğer bölgelerinden kıkırdak alınarak yeni bir kulak kepçesi oluşturmak mümkündür.

Bunlar kulak kepçesinin şeklinin normalden farklı olduğu durumlardır ki bunlarda ameliyatla düzeltilmektedir. Ayrıca doğuştan kulağı olmayanlara veya bir kaza sonrası kulağını kaybedenler için hastanın kendi kaburga kıkırdaklarından yeni kulak yapılabilir.

Kepçe Kulak Nedenleri nelerdir?

Kepçe kulak doğuştan olan ve ailesel olarak gelişen bir durumdur. Belirli bir nedene bağlı değildir. Herhangi bir rahatsızlık veya hastalık belirtisi değildir.

Bazen yeni doğanda anormal olarak bir veya iki kulak olmayabilir.

Diğer bir teoriye göre kanda dolaşan östrojen hormonu kulak kıkırdaklarını yumuşak olmasına neden olmakta bu da doğumdan hemen sonra kulak önü kaslarının çekmesiyle kulak kepçe görünüme dönmektedir.

Ne zaman Yapılmalıdır?

Kepçe kulak okul çağındaki çocukların kız veya erkek en büyük kabusudur. Çünkü okulda arkadaşları için alay konusu olurlar ve bu durum onların okul başarılarını ve sosyal ilişkilerini ciddi oranda etkiler. Okula uyum problemleri yaşarlar.

İlerde bazen telafisi mümkün olmayan ciddi psikolojik problemlere bile neden olabilir. En iyi tedavi aileleri tarafından kepçe kulak tespit edilen bebeklerde doğumdan 2-3 hafta sonra devamlı olarak fakat doktor kontrolünde kulaklara bir elastik bandajın bir kaç ay süre ile uygulanmasıdır.

Sonuç genellikle başarılı olur ve ilerde ameliyat gerek kalmaz. Bu fırsatı kaçırmış olan çocuklarda ise en iyi tedavi zamanı ise ilkokula başlamadan yani 6 yaşında cerrahi olarak düzeltilmesidir.

Çünkü okula başladığı zaman alay konusu olmadan ve psikolojik olarak olayın farkına varmadan tedavi olmuş olacaklardır. Kulaklar 4-5 yaşlarında gelişimini tamamladığı için 6 yaşında ameliyat olmalarında bir sakınca yoktur.

Kişisel şartlara ve ailenin tercihine göre ameliyat daha sonraki yıllarda da yapılabilir, ancak okul öncesi ameliyat, çocuğun arkadaşları tarafından kulakları yüzünden alay konusu edilme olasılığını ortadan kaldırdığı için tercih edilmelidir. 5 yaşından itibaren her yaşta yapılabilir.

Kepçe kulak ameliyatı erişkinlerde de yapılabilir mi?

Erişkinlerde de kolaylıkla kepçe kulak düzeltme ameliyatı yapılabilir ve hiçbir sakıncası yoktur. Toplumuzda sosyoekonomik nedenlerle çocukluğunda tedavi edilmemiş hastalar ilerde erişkin olduklarında ve kendi maddi imkanlarına kavuştuklarında ameliyat olmaktadır.

Kepçe kulak ameliyatı faydaları nelerdir?

Kepçe kulak estetiği ameliyatı kulakların normal yerlerine gelmesini sağlayarak ciddi olarak kişinin görünümünü değiştirir. Bu durum kişinin kendine güvenini artıracağında ailesel ve sosyal ilişkilerini olumlu yönde etkileyecektir.

Kepçe kulak ameliyatında anne babaların görevleri nelerdir?

Çocuklarınızda bu durumu saptadığınızda bir doktorla görüşmenizde büyük yarar vardır. Eğer çocuğunuz okul çağında ise bu durumun çocuğunuzu etkileyip etkilemediğini araştırmalısınız çünkü bazen çocuklar bunu dile getirmezler ve sıkıntılarını içine atarak bunalıma girmelerine neden olabilir.

Şayet çocuğunuz bu durumdan şikayet ediyorsa  onu ciddiye alıp ona yardımcı olmaya çalışmalısınız. İlerde ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak çocuklar kulaklarından şikayetçi değillerse ve bu ameliyatı ve değişimi kendileri istemiyorlarsa çocuklar ameliyat için zorlanmamalıdır.

Kulakların şeklinden rahatsızlık duyan ve cerrahi isteyen çocuklar genellikle tedavi sırasında daha uyumlu olmaktadırlar.

Kepçe kulak tedavisi nasıldır?

Kulak estetiği ameliyatı ciddi riskler taşıyan bir müdahale değildir. Son derece basit ve kolay bir ameliyattır. Hastanın yaşına göre lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Hastanede veya kliniklerde yapılabilir. Hastanede kalmayı gerektirmeyen günlük bir cerrahi işlemdir. Cerrahın tercihine göre kulak önünden veya arkasında yapılır.

Kulak kıkırdakları yeniden şekillendirilerek kulak geriye doğru yerleştirilir. Ameliyat, yapılan ameliyata göre 45-90 dakika kadar sürer. Ameliyattan sonra bir kulak bandını 1-2 hafta kadar takmak gerekir. Kesiler genellikle kulak arkasındaki kıvrımda kalacağından görünen bir iz kalmaz. Duymayı etkilemez. İyileşme 1-2 hafta içinde tamamlanır.

Kulak memesinde oluşan yırtılma ve deliklerin genişlemesi yada sarkması yine lokal anestezi ile kolayca düzeltilebilir.

Kulak görünümü düzelen hastada psikolojik olarak da büyük rahatlama görülür.

Temel olarak bu  ameliyat halk arasında yeni yeni popülarite kazanmakta olup basit güvenli ve acısız olmasına karşılık  yüz estetiğinde ve kişinin ruhsal durumunda ciddi düzelme sağlayan kolay bir ameliyattır.

Halk arasında kepçe  kulak denilen kulak deformitesi, çocuklarda veya erişkinlerde okul çağından itibaren  bundan utanma komplekslerine, bu da ciddi psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Düzeltme ameliyatı çocuklarda mutlaka okula başlamadan yani 5-6 yaş civarında yapılmalıdır.

Çünkü okul da arkadaşlarına alay konusu olmakta bu da psikolojik bozukluğun derinleşmesine en azından çocuğun aklında bile yokken kepçe kulaklarının farkına varmaktadır. Erişkin yaşlarda da bu ameliyatın yapılmasında sakınca yoktur. Temel olarak bu  ameliyat halk arasında yeni yeni popülarite kazanmakta olup basit güvenli ve acısız olmasına karşılık  yüz estetiğinde ve kişinin ruhsal durumunda ciddi düzelme sağlayan kolay bir ameliyattır.

Bademcikler boğazınızın arkasında bulunan iki küçük bezdir. Bademcik, enfeksiyonla savaşmana yardım etmek için beyaz kan hücrelerini barındırır, ancak bazen bademciklerin kendileri enfekte olurlar.

Devamını Oku

Kulak; Dış, Orta ve İç kulak olmak üzere 3 kısma ayrılarak incelenir.Dış kulak yolunun sonunda kulak zarı bulunur. Kulak zarı dış ve orta kulağı birbirinden ayırır. Yani orta kulak, kulak zarının daha iç tarafında bulunur ve…

Devamını Oku

Yüzücü Kulağı diye de bilinir. Yüzücü kulağı (External otitis) dış kulak kanalının ısrarlı biçimde tahriş olması ve iltihaplanması halidir. Ayrıca bir enfeksiyon da bulunabilir. Kanalda cildin kat kat soyulması (egzama) gelişebilir…

Devamını Oku

Kulakta en sık görülen şekil bozukluğu, halk arasında “kepçe kulak” veya “yelken kulak” diye adlandırılır. Kulak kıkırdaklarının zayıflığından dolayı kulak kıvrımlarının yeterli oluşmaması nedeni ile kulak kepçesinin normalden daha öne ve yana doğru kıvrık olması durumuna “kepçe kulak” adı verilmektedir…

Devamını Oku

Bazı zamanlar kulağımda zil sesi duyuyorum bu normal midir? Tamamiyle değil. Kafa içinde ki bu seslere genel olarak tinnitus (kulak çınlaması) denilir ve çok yaygındır. Kulak çınlaması zaman zaman ortaya çıkabilir veya …

Devamını Oku Kulak tıkanması bazı dönemler insanların başına gelen rahatsız edici hastalıklar arasında yer almaktadır. Kulak tıkanıklığı orta kulak iltihabı, su kaçması, uçak yolculuklarında görülen basınç değişimi, soğuk algınlığı ve daha pek çok nedenle ortaya çıkabilir…
Devamını Oku

Allerji kelimesi Yunanca “allos” (diğer) ve “ergon” (iş) sözcüklerinin birleşmesinden oluşmuştur. Allerji herhangi bir madde ile karşılaşan ve ona karşı duyarlı -hassas- hale gelen bir insanın, aynı madde…

Devamını Oku

Doktorlar burun tıkanıklarının nedenlerini dört bölümde inceler ve bunlar arasında bazen benzer noktalarda olabilmektedir. Özellikle şikayetlerine birden fazla şeyin neden olduğu hastalarda bu ortak noktalar artmaktadır…

Devamını Oku

Burun eğriliği (Septum Deviasyonu) Nedir: Burun boşluğunu ikiye ayıran ve kemik ile kıkırdaktan oluşan bölmenin bir tarafa ya da bazen her iki tarafa doğru eğilmesidir…

Devamını Oku

Burun kemiklerinin çekiç ve kesici ile kırılması işlemi günümüzde artık motor sistemleri kullanılarak yapılmaya başlandı. Bu yöntem yani ultrasonik kemik kesme ve şekillendirme yöntemidir. Ultrasonik Rinoplasti sayesinde burun kemikleri görerek ve milimetrik ölçümler ile kesilerek kontrollü bir şekilde şekillendiriliyor…

Devamını Oku

Bademcikler, boğazımızın her iki yanında bulunan yapılardır. Bademcikler, boğaza giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalarlar ve vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı maddeler olan antikorları üretirler. Bademcikleri, çocuğunuzun boğazına bir fenerle bakarak görebilirsiniz. Bademcik iltihabı, bademciklerin mikroplarla karşılaşması ve şişmesi sonucunda gelişir.

Devamını Oku

Horlama, hava yolunda darlık oluştuğu durumlarda ortaya çıkan gürültü biçimindeki sestir. Erişkin insanların %45 i zaman zaman % 25 i sürekli horlar. Horlama erkeklerde ve şişman kişilerde daha sık olmakla beraber her insanda görülebilir .Yaşla birlikte horlama sıklığı artar…

Devamını Oku

Sinüsler normal salgı (mukus) oluşturan burun, sisteminin bir parçasıdır. Normal olarak burun ve sinüsler günde yaklaşık olarak yarım litre mukus salgılar.

Üretilen mukus burun örtüsü (mukoza) üzerinde hareket ederek bakterileri, havayla taşınan partikülleri ve toz parçacıklarını temizlerler. Sonra bu mukus geriye boğaza süzülür ve yutulur.

İçindeki parçacıklar ve bakteriler mide asidi tarafından parçalanır. Birçok insan bunun farkında değildir çünkü normal bir vücut fonksiyonudur…

Devamını Oku

Burun mukozasının mikrobik olmayan bir inflamasyonu olan alerjik nezlenin tedavisinde uygulanan ve yeni özel bir içeriğe sahip yüksek yoğunlukta ışıktan oluşan Rhinolight yani ışık tedavisidir…

Devamını Oku

işitme kaybı yaşlanan bir çok insanın ortak sorunu. Kişi, yaşı ilerlese de diğer insanlarla, ailesi ile iletişiminde, sosyal hayatta aktif konumunu korumak ister. İlerleyen yaşlarda İşitme kaybı olduğu zaman hem bu insanların sosyal aktiviteleri engelleniyor hem de toplum içerisinde yalnızlaşmalarına sebep oluyor…

Devamını Oku

Gırtlak (Larenks) neresidir?: Oral kavite dediğimiz ağız boşluğumuzun tabanını oluşturan dilimizin bittiği yerden yani dil kökünden başlayıp boynumuzun önünde yer alan adem elması denen kalkansı çıkıntı (Tiroid kıkırdak) içinde korunuma alınmış ses telleri…

Devamını Oku

Ses telleri ve larengeal yapıların ayrıntılı inceleme işlemidir. Fonasyon sırasında CV’lerin fundamental frekansı, larengeal mikrofonlar ile sisteme aktarılır. Stroboskop üzerindeki zenon ışık kaynağının, Fundamental frekans ile aynı frekansta, ses telleri üzerine ışık çakmaları göndermesi ile siklusun her fazı, milisaniye düzeyinde incelenebilmektedir.

Devamını Oku

Bazı insanlar ise denge sağlamaktaki zorluklarını vertigo kelimesiyle açıklarlar. Bu kelimeler Latince “dönmek” fiilinden gelmektedir. Bu hastalar sıklıkla kendilerinin veya çevrenin döndüğünü söylerler. Vertigo çoğunlukla iç kulak probleminden kaynaklanır.

Devamını Oku

Источник: http://www.ekolkbb.com/kepce-kulak-ameliyati-kulak-estetigi

Kepçe kulak sorunu nedir?

Kepçe Kulak ve Tedavisi

Kepçe kulak problemi en sık görülen kulak şekil bozukluğudur. Kepçe kulak, kulak ile kafa arasındaki açının normalden daha fazla olmasından kaynaklanır. Bu durum, kulağın büyüklüğünün değil aradaki açının fazla olması anlamına gelir.

Yeni doğan döneminde pek önemsenmeyen bu durum, çocuğun arkadaş edinip sosyalleşmeye başladığı 4 yaşından itibaren çocuğun kendisi tarafından bir sorun olarak algılanmakta ve okula kayıt olma sürecine kadar bu kaygı artarak devam etmektedir.

Psikolojik değişim ve gelişimin yaşandığı çağlarda estetik görünüm, çocuklar için büyük bir sosyal sorundur. Kepçe kulaklı çocuklar arkadaşları tarafından alay konusu olmakta, bu durum çocuğun psikolojisinde telafisi zor kalıcı izlerin oluşmasına neden olmaktadır. Kepçe kulak sorununun tedavisi cerrahidir. Bahsi geçen psikolojik nedenlerden dolayı cerrahi okul öncesi dönemde yapılmalıdır.

Kepçe kulağa eşlik edebilecek diğer problemler nelerdir?

Kulak gelişimi, hamilelik süresince devam etmektedir. Bu süreçte, gelişimin bozulma zamanı ne kadar erkense, oluşan bozukluk ya da gelişim geriliği de o denli ağır olmaktadır. Gebeliğin 3 – 6. haftalarında kulak esas şeklini almakta, 20.

hafta sonunda kulak şekli erişkindeki şekline kavuşmaktadır ve doğum sonrası 3 yaşına kadar gelişimini sürdürmektedir. Yani kulağın tamamen yokluğu ya da şiddetli deformitesi, hamileliğin ilk 7 haftasında ortaya çıkmakta, daha hafif deformiteler 7 – 8.

haftadan sonra oluşmaktadır.

Kepçe kulağa eşlik eden diğer anomaliler genellikle kulak kepçesinin etkilenme oranıyla beraber artar.

Kulak kepçesinin şekil bozukluğuna dış kulak yolunda tam tıkanıklık ya da daha hafif gelişim geriliği, orta kulak kemikçiklerinde yapışıklıklar, gelişim veya iç kulak anomalikleri eşlik edebilir.

Ayrıca yüzde gelişim geriliği yine tutulum şiddetine göre sıkça görülen anomalidir. Çok belirgin olmadıkça konunun uzmanı dışında fark edilemez.

Kulak kepçesindeki deformite, sadece olması gereken açıların oluşmamasına bağlıysa kulakla ilgili diğer yapıların gelişimi genellikle normaldir. Ancak kulak kepçesindeki gelişim bozukluğu fazla ise beraberinde çocuğun işitmesiyle ilgili problemlerin oluşma olasılığı yüksektir. Bu durum, göz ardı edilmemesi gereken bir konudur.

Bu çocuklarda veya yetişkinlerde işitmeyi de değerlendirmek gerekir. İşitme problemlerinin eşlik ettiği durumlarda ailesel geçiş daha belirginken, izole kepçe kulak deformitelerinde kalıtsal özellik daha az etkilidir. Ayrıca hamilelik sırasında geçirilen kızamık enfeksiyonu ve bazı ilaçların kullanımı bu anomalilere sebep olabilmektedir.

Kepçe kulak sorunu nasıl tedavi edilir?

Kepçe kulak tedavisi, koruyucu ve cerrahi tedavi olarak ikiye ayrılır.

1. Koruyucu – Cerrahi Olmayan Tedavi:

Kulak deformiteleri erken dönemde, doğumdan hemen sonraki dönemlerde bilinçli ebeveynler tarafından fark edilip, kulağın olması gereken şekle göre kalıp hazırlanıp desteklenmesi, bu istenilen şekilde gelişmesi ve şekillenmesi prensibine dayanır.

Doğumdan sonraki 2 – 3 hafta kulak kepçesindeki bükülebilirliğinin hızla sertleştiği dönemdir. Dolayısıyla bu dönemdeki kalıp (splintleme) aslında çok etkili olmakta ve % 80 oranında cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu tedavi süresi genellikle 3 – 12 hafta arasında olmaktadır.

2. Cerrahi Tedavi:

Öncelikle deformiteler tespit edilmeli, hastanın yaş ve kulak kıkırdağının sertlik derecesi göz önüne alınarak cerrahi planlamaya geçilmelidir. Operasyon öncesi fotoğraflama oldukça önemlidir.

Ameliyat öncesi kepçe kulak deformitesine yol açan alttaki anatomik bozukluğun iyi değerlendirilmesi doğru cerrahi tekniğin uygulanmasını dolayısıyla optimal cerrahi sonuçların elde edilmesini sağlayacaktır.

Çocuklarda kulak gelişiminin % 85'i 3 yaşında, % 90'ı ise 7 yaşına kadar tamamlanmıştır. Bu bilgiler ışığında çocukların kepçe kulak düzeltilmesi işlemi, psikolojik yönü düşünülerek, 4 – 6 yaş arasında önerilmektedir. Ayrıca kulak, cerrahiden sonra da gelişmeye devam eder.

Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır?

Çocuklarda cerrahiye karar verilirken onların isteklerini dikkate almak gerekir. Eğer çocuklar kendisi istekli olursa operasyon sonrası pansumanlarda daha uyumlu olacaktır. Çocuklarda cerrahi çoğunlukla genel anestezi altında yapılırken yetişkinlerde genel ya da lokal ve sedasyon anestezisi ile birlikte yapılabilir.

Kepçe kulak ameliyatı (Otoplasti ), 1,5-2 saat sürmektedir. Komp olgular daha uzun sürebilir. Kulaktaki probleme göre ameliyat tekniği değişebilir. Genellikle kulak arka yüzünden yapılan kesi ile kıkırdak dokuya ulaşılır. Kıkırdak dokudan bazen bölümler çıkarılır veya doku çıkarılmadan kıkırdak üzerinde hafifçe törpülenerek kulağa şekil verilir.

Anatomik kıvrım yapısı bozulmadan kulak geriye doğru katlanır. Ayrıca yeniden açılmaması için kalıcı dikişler konur. Bu ameliyatta kulağın arka planından yapılan kesiyle çalışıldığı için daha sonra hiçbir izle karşılaşılmaz.

Operasyonda hangi teknik uygulanırsa uygulansın, cerrahi yapılan kulağı desteklemek ve verilen şekli korumak için uygun basınçta pansuman yapılır.

Ameliyat sonrası süreç nasıldır?

Ameliyat sonrasında oluşturulan pansuman kalıbı, kanama ve kan birikmesi gibi korkulan komplikasyonları da önler. Genellikle bu kalıp, operasyonlardan sonra birinci günde kontrol edilir ve beşinci günde tamamen çıkarılır. Ancak saç bandı takılarak özellikle üç hafta geceleri kullanılır.

Ameliyattan sonra çocuklar 7 gün sonra okuluna dönebilir ancak çocuğun öğretmenini aktivite kısıtlaması açısından bilgilendirmek faydalı olacaktır. Yetişkinler 5-7 gün içinde işine dönebilir. Dikişler hafta içinde ya kendiliğinden erir ya da alınır. Kulaklarda eğilme ve katlanmalara yol açabilecek her türlü aktiviteden 4 hafta boyunca uzak durulması önerilir.

Yaklaşık 6 hafta sonra kulaklar son şekillerini almaya başlar ve hasta yeni kulak sayvanı (kepçesi) ile hayatını sürdürür.

Nihai iyileşme 6 ay gibi bir süreci bulsa da hasta, kulaklarındaki şekilsel düzelmeyi birinci gün fark etmektedir. Kurallarına uygun yapıldığında kepçe kulak cerrahisi çok kısa zamanda hastanın ve cerrahın yüzünü güldüren ve aslında az zamanda, çok iş yapılan bir cerrahidir.
Randevu almak için tıklayınız.

Tarih: 2.2.2017 14:55:00, Editör: Fulya Taşan

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

Источник: https://www.anatomica.com.tr/kepce-kulak-sorunu-nedir

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

    ×
    Рекомендуем посмотреть