Kepeklenme Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Köpeklerde kepek

Kepeklenme Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Köpeği her gün tararken, evcil hayvan kürkünden beyaza saçılmış görülen pulları fark etmek zor değildir. Bu sadece köpeğin görünümünü bozmaz, ihmal edilmiş gibi görünür, ancak aynı zamanda sahibinin harekete geçmeye işaret eder.

Sonuçta, köpeklerde kepek vücuttaki dahili arızaları yansıtıyor. Görünümünün sebepleri çeşitlidir, dolayısıyla tahmin etmenize gerek yoktur: geçecek, çalışmayacaktır, hareket etmelisiniz. En önemli şey, köpeklerde kepekin kök sebebini belirlemektir.

Bu bir veteriner yardımcı olabilir. Peki köpekte neden kepek var?

Kepeklerin ana nedenleri

Cilt durumu her zaman köpek vücudunun iç durumunu yansıtır. Cildin doğal süreci üst hücrenin katmanının ölümü ve sürekli yenilenmesidir. Ancak süreç, çıplak gözle neredeyse görünmez olacak şekilde gerçekleşir. Fakat kitlenin soyulması başladığında, fark edilmemesi zor olduğunda, hayvana daha yakından bakmak gerekir: sağlıksız olabilir.

Ölü cilt parçacıklarının parçalanmasına yol açan başlıca nedenleri göz önünde bulundurun:

 1. Kendimiz tarafından düzeltilebilecek önemli sebeplerden biri odadaki aşırı kurutulmuş hava. Genellikle kışın iç hava sıcak ve kuru. Bu, odayı ısıtan radyatörler tarafından kolaylaştırılır. Havayı ısıtırken, boşaltırlar. Bu, köpekleri nefes alma sorunlarına götürür, buna ek olarak sevdikleri evcil hayvanların derisinden muzdariptirler. Dolayısıyla, sahipleri korkutan ve kürkü çekici yapan devasa soyma. Bu sorunu çözmek gerekiyor. Bu, bir insanın nefes almasını kolaylaştırır ve köpeğin cildi ilk sağlıklı bir görünüm kazandıracaktır.
 2. Başka bir durum, kepek – hayvanın yetersiz bir besin – ortaya çıkmasına neden olur. Evcil diyetin gerekli vitamin , makro ve mikro elementlerden yoksun olması, genel olarak sağlıkta ve özellikle deri üzerinde bozulmaya neden olur. Dolayısıyla beyaz kaplama, sıkılaştırıcı cilt. Hava değişimine müdahale eder, gözenekler tıkanmış olur ve bazen saç dökülmesine neden olur. Bazı köpek sahipleri köpek maması alırlar ve diyetle ilgili herhangi bir sorun yaşamayacağına inanırlar. Bu kesinlikle yanlış. Örneğin, ucuz yemler kepek görünümüne karşı bilinçli bir suçlayıcı haline gelebilecek gıda alerjisine neden olan her tür lezzeti ve boyayı içerir.
 3. Kepek tüy dökümü sırasında bazı ırklarda görülür. Bu geçici bir fenomendir, bu yüzden endişe etmeye değmez. Evcil hayvanları iyice tarayın ve cilt oldukça hızlı bir şekilde güncellenecektir.
 4. Bazı köpekler çevrelerindeki dünyaya karşı oldukça hassastırlar. Bu nedenle, aktarılan stres sağlıklarını da olumsuz yönde etkileyebilir. Ve bu aynı zamanda artmış cilt pullanması ve kepeklenmeye neden olabilir. Hayvanı stresli duruma sokmamaya çalışın, bunu hak etmiyor.
 5. Bazen musluktan akan su veya zeminde alınan su sağlık sorunlarına neden olabilir. İnsanlar kaynatmayı öğrendi, bir hayvan neden ham su içmeli? Zayıf çevresel koşullara sahip bölgelerde işe alınan su, evcil hayvanlarda sağlığın bozulmasına neden olur, cilt anında buna tepki verir: kepek görünür, kurtlar beklenmedik şekilde daha da kötüleşebilir. Böylece çocuğumuza olduğu gibi hayvana da su veriyoruz: şişelenmiş veya haşlanmış.
 6. Köpek derisinde görülen parazitler, kaşıntılı deriye neden olur. Kaşınmaya başlar, bu nedenle kepek miktarını arttırır. Yürüyerek geliyorsanız , kene ve diğer parazitlerin varlığı için hayvanı kontrol etme kuralını uygulayın. Bu, kan emici böceklerin harekete geçirildiği ve hayvan aramakla meşgul olduğu ilkbahar ve yaz günlerinde özellikle doğrudur; bunlar, mükemmel şekilde düzenlenebilir. Kıvırcıklar sadece kepeklenmeye neden olmakla kalmaz, aynı zamanda ölümle sonuçlanabilecek daha ciddi hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle, parkta yüksek otların üzerinde yürümek için hayvanların yürümesine izin vermeyin ve yürüyüş yaptıktan sonra dikkatle tarayın ve onları inceleyin.
 7. Bazı sahipler evde beslenen hayvanları yıkamakla uğraşır. Bu, ciltteki çeşitli sorunlara neden olabilir, kepek – bunlardan biri. Köpek ceketinin haftalık yıkamaya ihtiyacı yoktur, ne kadar az yapılırsa o kadar iyi olur. Sürekli banyo ile doğal yağ deriden yıkanır, kuru olur. Ve eğer şampuanın ek agresif bir faktör olduğunu düşünüyorsanız, sonuçların üzücü olabilir.
 8. Vücüdoda hormonal sorunlar daima dışarı çıkar, kepek görünür, köpek saçlarını kaybeder. Bu nedenle, kepek büyük miktarlarda ortaya çıkarsa ve yok edilemez ise, veteriner kliniğini ziyaret edin. Diabetes mellitus veya egzama gibi hastalıklar sadece bir doktor tarafından ve daha sonra laboratuvar testleri sonrasında tespit edilebilir.

Köpeklerde kepek tedavisi

Kütle kepekli görünümüyle yapılması gereken ilk şey bir veteriner hekimi ziyaret etmektir. Ancak bir dizi çalışma sonunda doğru tanı konulabilir ve deride sorun çıkma nedeni ortaya çıkar.

Evcil hayvan sağlığında herhangi bir özel sapma olmazsa, dış ortamdaki nedene bakmalısınız. Kışın ortaya çıkan kuru havanın neden olduğu kepek, şu şekilde tedavi edilir.

Oda hava nemlendiricisi ile donatılmıştır, ayrıca ıslak havlu veya levhaları radyatörlere asabilirsiniz. Buna ek olarak, evcil hayvan taranırken, cilt özel yöntemlerle nemlendirilir.

Yün kapağının parametrelerine göre tarama için bir fırça seçilir.

Bir masaj efekti olması gerekir; tarama yaparken kanın mikrosirkülasyonu artar, cilt daha çabuk güncellenecek ve kepek bir süre sonra kaybolacaktır.

Eğer evcil hayvan yemeye devam ederse, ekonomi sınıfı bir dizi satın almayın. Ucuz yemler kürk örtüsünün durumunu etkileyen köpeğin sağlığını zayıflatır. Ve en iyi seçenek doğal et ürünleriyle beslemeye geçmektir. Bu köpek görünümünü iyileştirir. Saçları parlak ve ipeksi, kepeğin izi kalmayacak.

Hayvanın bakımı doğru olmalı . Sık sık kullanılan banyo köpekleri kontrendikedir. Eğer hayvan bir yürüyüş için kirli ise, pençeleri ılık suda yıkanır, ancak gövde, sırt ve mide ıslak bir bezle silinir. Bu dengeyi bozmamak için yeterlidir. Sonra kepek görünmez.

Saç kene bulsaydı, iş biraz eklenir. Bunu yapmak için, hayvanın dağıtıldığı her şeyi yıkamalısınız: halılar, yatak takımları . Ve sahibinin yatağında uyuyorsa, o zaman sahibinin yatak çarşafları. Hayvanın tarandığı fırçalar da kaynar su ile işlenir. Eğer bir evcil hayvan oyuncakları varsa, o zaman dezenfekte edici önlemlere tabi tutulurlar.

Kepeklenmenin nedeni deride bir sorun haline geldiğinde, iyileştirici etkisi olan şampuanlar deneyebilirsiniz (örneğin, Nizoral veya Seborin). Su işlemlerinden sonra köpek havluyla vurulur veya üzerine sarılır. Ancak yün kurutma için bir saç kurutma makinesinin kullanılması deri ve cildin bozulmasına neden olduğundan atılmalıdır.

Koruyucu önlemler

Önleme, hayvanın uygun bakımıdır. Rahat yaşama koşullarına sahip bir evcil hayvan sağlamaya çalışın. Diyet için özel dikkat gösterin. Eğer premium yiyecek satın alma fırsatı yoksa, hayvanı doğal bir diyetle aktarın. Buna ek olarak, diyet vitamin kompleksleri tanıtmak mümkündür.

Bir köpek, bir erkek gibi sevgi ve bakıma ihtiyacı var. Ailenin geri kalanıyla aynı miktarda dikkat gerektiriyor. Dikkatli bir tutum, dikkatli bakım ve evcil hayvan bakımı sadece kepek görünümünü değil, aynı zamanda diğer ciddi hastalıkları önler.

Источник: //tr.happybowwow.org/perhot-u-sobak_default.htm

Saçlarda Kepek Neden Olur? Kepeklenme Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Kepeklenme Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kepek, vücut derisinin ince ince ya da daha derin tabakalar halinde dökülmesidir. Kepek doğumdan itibaren görülebildiği gibi ileri yaşlarda da görülebilir. Yani kepek, yediden yetmişe her bireyin sorunudur.

Kepek genellikle saçlı deride oluşan bir durumdur ve kepekler kişinin omuzlarına dökülmeye başladığında görsel olarak rahatsız eden bir durumdur. Bunun yanı sıra bazı kepekli hastalıklar kaşıntıya neden olarak bireyin günlük yaşamını olumsuz yönde etkiler.

Kepek her yaş grubunda görülebilir. Doğum sonrası, konak adı altında bazı bebeklerde kepeklenme vardır. Bazen ve bazı bebeklerde de birkaç aylık olduktan sonra kepeklenme başlayabilir veya alerjik bünyeli bebeklerin yüzünde, saç derisinde kepekler görülebilir.

Bunların dışında seboreik egzama (dermatit) denilen rahatsızlığı belirtisi olarak bebek 1-2 yaşına girdikten sonra ortaya çıkabilir. Kepeklenme ergenlik çağında artabilir. Kepeklenme erişkinlerde de çok sık görülür. Kepek problemi olan kişilerin bu durumu bir dermatoloji uzmanı ile görüşmesi ve gerekiyor ise tedavi görmesi gerekebilir.

Saçlarda kepek neden olur?

Saçlarda kepek, çoğu zaman genetik yapının neden olduğu birtakım faktörlerin etkisi ile kendiliğinden ortaya çıkar ve bu durum erken yaşlardan itibaren başlar ve kişinin yaşamı boyunca devam eder. Bu durumda yapılacak çok fazla bir çözüm olmamakla birlikte, kullanılan deri tipine uygun şampuanlar ile kepeklenme kontrol altında tutulabilir.

Ayrıca bazı mantar hastalıkları da saçlı deriye yerleşerek kepeklenmeye sebep olabilir. Mantar hastalıklarının neden olduğu kepeklenme sorununda tedavi ile kepekten kurtulmak mümkün olabilir. Saçlarda kepek sorunu, kişilerde sosyal ortamlarda görüntü bozukluğu nedeni ile stres yapabileceği gibi bazen ve bazı kişilerde kepeklenme ileri derecede kaşıntıya da neden olur.

Saçların kepeklenmesi kişiyi nasıl etkiler?

Kepeğin sorun haline gelmesi genelde iki sebebe dayanır. Birinci sorun, görüntüsel olarak kişiyi rahatsız etmesidir. Saçlardan dökülen kepekler omuzlarda beyaz bir toz tabakası oluşturduğunda kişiyi özellikle sosyal ortamlarda rahatsız eder ve kişi bundan kurtulmak için ilk olarak şampuan değiştirir.

Kepeğin yarattığı ikinci sorun ise kaşıntı dır. Bu durum kişide hem fiziksel olarak hemde sosyal ortamlarda sürekli kaşınma nedeni ile sorun haline gelir. Kepeklenme sorunu varlığında şampuanlar yeterli olmuyor ise iyi bir dermatoloğa baş vurmak doğru bir seçim olur.

Ayrıca ani başlayan çok yoğun kepeklenmeler altta yatan başka bir soruna bağlı olabilir. Bu sorunlar genellikle bazı besin eksiklikleri, vitamin eksiklikleri, bazı nörolojik hastalıklar kepeklenme ile kendini gösterebilir. Dolayısı ile önceden kepek problemi olmayan bir bireyde aniden yoğun bir kepeklenme başlamış ise mutlaka doktora gitmek gerekir.

Saçlarda kepeklenme tedavi edilir mi?

Kepeklenme tedavisi

Kepek sorununda şampuanlar bazen yetmeyebilir. Bu durumda birtakım dermatolojik tedavilerin uygulanması gerekebilir. Kepeklenme tedavisinde bazı kortizonlu ilaçlar, kaşıntıyı gideren antihistaminik grubu ilaçlar ve saçlı deriyi soyan solüsyonlar kullanılır.

Kepek sorunu her şeyden önce psikososyal bir sorundur. Kişinin kaşıntı ya da görüntü nedeni ile sosyal yaşamdan uzaklaşması önemli bir problemdir. Bu nedenle ciddi kepek sorununu kendi haline bırakmak yerine, bir uzmandan yardım alarak alınabilecek önlemleri almak, gerekli tedavileri uygulamak kişinin psikososyal sıkıntısını giderir.

Şampuanların ve dermatolojik tedavinin yetmediği durumlarda birtakım girişimsel (invaziv) işlemler denilen vitamin enjeksiyonları PRP tedavisi (Platelet Rich-Plasma) platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma tedavisi denilen başka uygulamalar ile kepek sorunu için kökten çözümler bulunabilir.

Kepek için uygun şampuanlar

Günümüzde kepekten kurtulma amaçlı çok çeşitli şampuanlar vardır. Genellikle ilk olarak özel şampuanların kullanımı önerilir. Bu şampuanlar çinko, sülfür, katran gibi doğal maddeler içerikli olmalıdır.

Bu şampuanlar bir yandan kepeklenmeye yol açan bazı bakterilerin oluşumunu engellemekte, bir yandan da deriyi ince ince soyarak ölü tabakaların uzaklaşmasına yardımcı olmaktadır. Kepek için şampuan alırken derinin tipine göre bir şampuan tercih edilmelidir.

Eğer derinin kuruluğundan kaynaklanan kepeklenme oluşuyor ise nemlendirici faktörü yoğun olan bir kepek şampuanı seçilmelidir. Buna karşılık seboreik egzama (dermatit) denilen yağlı bir kepeklenme söz konusu ise deriyi az oranda kurutucu şampuanlar daha uygun olur.

Platelet Rich Plasma (PRP) tedavisi nedir?

PRP (Platelet Rich Plasma) halk arasında kök hücre tedavisi, yani trombositten zengin plazma, saç sorunlarında son yıllarda geliştirilen bir tedavi yöntemidir. PRP tedavisi, vampir tedavisi gibi isimler ile de anılan ve kişinin kendi kanı ile yapılan otolog bir tedavi yöntemidir.

PRP tedavisi ile saç dökülmesini durdurmak, kepeklenmeyi önlemek, saçın kalitesini arttırmak ve yeni saçların çıkmasını kolaylaştırmak mümkün olabilmektedir.

PRP tedavisi için kişinin kendisinden yaklaşık 10-15 cc kan alınır ve özel bir kit içinde santrifüj ile pür PRP elde edilir. Bu trombositten zengin plazma, hücreleri tedavi etmekte etki gösteren büyüme faktörlerini, kök hücreleri ve proteinleri barındırır.

Elde edilen bu plazma saçlı deriye küçük iğneler ile yüzeysel enjeksiyon (napai) tekniği ile 1 sm’lik aralıklar ile uygulanır ve kalan miktar işlemin uygulandığı bölgeye püskürtme tekniği ile verilerek işlem bitirilir. PRP tedavisi 4-6 haftalık aralıklar ile 2 veya 6 seans uygulanır.

Saç hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: //www.saglikocagim.net/saclarda-kepek-neden-olur-kepeklenme/

Kireçlenme Tedavisi, Nasıl Geçer?

Kepeklenme Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Osteoartrit ya da halk arasında bilinen ismi ile kireçlenme, artrit (eklem romatizması) türleri arasında en yaygın olanıdır ve dünya genelinde milyonlarca insanı etkilemektedir.

Kireçlenme, kemiklerin ucundaki koruyucu kıkırdak dokusunun zaman içinde azalması sonucu oluşmaktadır.

Kireçlenme her ne kadar eklemlere zarar verse de en yaygın olarak etkilediği eklemler; el, diz, kalça ve bel kemiği eklemleridir.

Kireçlenme genellikle kademeli olarak kötüye gitmektedir ve çaresi bulunmamaktadır. Fakat hareketsizlikten kaçınarak, sağlıklı kilo değerlerini koruyarak ve diğer bazı tedavi yöntemleri uygulanarak, hastalık seyrini yavaşlatmak, ağrıları azaltmak ve eklem fonksiyonlarını geliştirmek mümkündür.

Kireçlenme, eklemlerin ucundaki koruyucu kıkırdak dokusunun giderek bozulması sonucu oluşmaktadır. Kıkırdak, neredeyse sürtünmesiz şekilde eklem hareketini sağlayan bir yapıdadır ve kaygan bir dokudur.

Bu kıkırdak doku, kireçlenme sorunu yaşandığı zaman pürüzlü hale gelmektedir.

Sonuç olarak ise, kıkırdak doku tamamen azalır ve bu nedenle kemikler birbirine sürtünmek durumunda kalır ve böylece kireçlenme meydana gelir.

Doktor fiziksel muayene sırasında etkilenen eklemi yakından incelemektedir ve eklemlerin hassasiyetini, şişkin olup olmadığını ve kızarıklık olup olmadığını kontrol etmektedir. Bunların dışında doktor, görüntüleme ve laboratuvar testlerinin yapılmasını da uygun görebilmektedir.

Görüntüleme analizleri yardımı ile etkilenen eklemlerin görüntüsü alınmaktadır. Bu analizler şu şekildedir;

 • X-ray (röntgen): Kıkırdak dokusu X-ray ışınları yardımı ile görülmemektedir. Fakat kıkırdak dokusunda azalma nedeniyle kemikler arasında bir boşluk oluşmaktadır. Ayrıca, X-ray ışınları yardımı ile eklemler etrafındaki çıkıntılar anlaşılabilmektedir. Bazı insanlarda kireçlenme belirtileri ortaya çıkmadan önce, röntgen yardımı ile hastalık teşhisi yapılabilmektedir.
 • Manyetik rezonans görüntüleme (EMAR): Bu cihazda radyo dalgaları kullanılmaktadır ve güçlü manyetik alan kullanılarak kemiklerin ve kıkırdak da dahil yumuşak dokuların görüntüsü alınmaktadır. Kireçlenme tanısında EMAR cihazı genellikle kullanılmaz, fakat daha karmaşık durumlarda gerekli olmaktadır.

Kireçlenme tanısında etkilenen eklem sıvısının yerinin tespit edilmesi amacıyla kan analizi yapılabilmektedir;

 • Kan tahlilleri: Kan testleri romatoid artrit gibi diğer eklem ağrılarının nedeninin saptanmasına yardımcı olabilmektedir.
 • Eklem sıvısı analizleri: Doktor, bir iğne yardımı ile etkilenen eklemden sıvı çekmektedir. Daha sonra bu sıvı incelenerek, ağrıların sebebinin iltihaplanma ya da gut hastalığı olup olmadığı tespit edilmektedir.

Kireçlenmenin çaresi yoktur, fakat tedavi yardımı ile ağrılar azaltılabilmekte ve temel eklem hareketlerinin gelişmesi sağlanabilmektedir. Tedavi şekli ise aşağıdaki gibidir;

1.İlaç Tedavisi

Osteoartrit yani kireçlenme şikayetlerinin tedavisine bazı ilaçlar yardımcı olabilmektedir. Bu ilaçlar;

Asetaminofen: Tylenol ve diğerleri gibi asetaminofen ilaçlar, ağrıların hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Fakat iltihaplanmayı azaltmamaktadır. Bundan dolayı bu ilaçlar, hafif ve orta derecede ağrı yaşayan kireçlenme hastaları üzerinde etkilidir. Ayrıca, doktorun önerdiği dozun üzerinde kullanılan asetaminofen ilaçlar, karaciğer tahribatına yol açabilmektedir.

Steroid olmayan anti-iltihap ilaçlar (NSAIDs): Bu ilaçlar iltihaplanmayı ve ağrıları azaltabilmektedir. Reçetesiz olarak satılan bu ilaçlar ibuprofen (Advil, Motrin IB ve diğerleri) ve naproxen (Aleve vb) gibi ilaçlardan oluşmaktadır. Daha güçlü etkili steroid olmayan anti-iltihap ilaçlar ise reçeteli olarak satılmaktadır.

Fakat bu ilaçlar, mide bozukluğu, kulak çınlaması, kardiovasküler sorunlar, kanama problemleri ve karaciğer ile böbrek hasarlarının yaşanmasına yol açabilmektedir. Ayrıca, mide kanaması riski oluşturduğu için, 65 yaş üstü hastaların kullanmaması gerekmektedir.

Topikal (harici) steroid olmayan anti-iltihap ilaçların ise, yan etkileri daha hafiftir ve sadece ağrıları azaltabilmektedir.

2.Fizik Tedavi

Bir fizyoterapist yardımı ile eklem çevresindeki kasların güçlenmesi amaçlanarak bir egzersiz programı hazırlanabilmektedir. Fizik tedavi yardımı ile eklemlerin hareket yetileri artabilmekte ve ağrılar ise azalabilmektedir.

3.Ergo Terapi

Ergo terapi yani meslek terapisi, bir meslek terapisti yardımı ile tedavide etkili olabilmektedir.

Bu terapi yardımı ile, günlük işlerin ve mesleki görevlerin yapılması için, yöntemler geliştirilmektedir ya da eklemlerin ekstra basınca maruz kalmadan nasıl kullanılabileceği belirlenmektedir.

Örneğin, geniş kavramalı bir diş fırçası kullanmak, parmaklarında kireçlenmesi olan kişiler için daha faydalı olabilir. Ya da, dizlerinde kireçlenme olan hastaların, duşta ayakta durması değil de, bir düzeneğe oturup duş almaları ağrıların hafiflemesine yardımcı olabilir.

4.Enjektör İlaç Tedavisi

Kireçlenme tedavisinde uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de enjektör ilaçlardır. Bu ilaçlar, kortizon ve yağlama iğneleri olmak üzere iki farklı şekildedir;

Kortizon İğneleri: Kortizon iğneleri, eklemlerdeki ağrıların azalmasına yardımcı olabilmektedir. Bu işlem sırasında doktor, eklemin etrafını uyuşturmaktadır ve daha sonra eklemdeki boşluk içine iğne yardımı ile ilacı enjekte etmektedir. Bunun yanı sıra yıl içinde kortizon iğne kullanımı sınırlıdır, çünkü bu ilaç zamanla eklemlerdeki hasarı daha da kötüye götürebilmektedir.

Yağlama İğneleri: Hyaluronik asit içeren iğneler, dizlere tampon yaparak, ağrıların dindirilmesine yardımcı olabilmektedir. Hyaluronik asit ise, normalde eklemlerde bulunan eklem sıvılarının kimyasına benzer şekilde bileşenler içermektedir.

5.Cerrahi İşlem

Kireçlenme tedavisinde cerrahi işlem de uygulanabilmektedir. Bunlar şu şekildedir;

Kemik pozisyonunda değişim: Osteotomi adı verilen cerrahi işlem sürecinde, doktor bacak pozisyonunu değiştirmek için, dizin her iki kemiğinin altındaki ya da üstündeki kemik arasında cerrahi kesikler yapmaktadır. Osteotomi, diz üzerindeki vücut ağırlığından dolayı eskimiş kısmın çıkarılması ile, diz ağrılarının azalmasına yardımcı olabilir.

Eklem protezi: Eklem protezi ameliyatında (artroplasti), doktor hasar görmüş olan eklemi temizler ve plastik ya da metal parçalar ile değiştirir. Bu yöntem kalça ve diz eklemlerinde daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Cerrahi riskler ise, enfeksiyonlar ve kan pıhtılaşmasıdır. Ayrıca bu yapay eklemler zamanla yıpranabilir ve sonunda değiştirilmesi gerekebilir.

Tekrarlayan eklem protezleri daha zorlu olabilir ve orijinal ameliyata göre daha az başarılı olabilir.

Kireçlenme Belirtileri

Kireçlenme belirti ve şikayetleri genellikle yavaşça gelişmektedir ve zaman içinde daha da kötüye gitmektedir. Buna göre kireçlenme belirtileri aşağıda belirtildiği gibidir;

 • Ağrı: Hareket ettikten sonra eklemlerde ağrı ve acı yaşanması şeklindedir.
 • Hassasiyet: Eklemlere hafifçe basınç uygulandığında dahi hissedilen hassasiyet.
 • Sertlik: Özellikle sabah uyanıldığı zaman ya da uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra, eklemlerde yaşanan sertleşme.
 • Esneklik kaybı: Eklemlerde esneklik kaybı yaşanmasından dolayı, eklem hareketlerinde kısıtlama yaşanması.
 • Gıcırdama hissi: Eklemlerin kullanılması sırasında gıcırdama sesi duyulması ya da gıcırdama hissi yaşanması.
 • Kemiklerde çıkıntı: Etkilenen eklem etrafında oluşan ve ekstradan çıkıntı yapmış olan kemikler.

Risk Faktörleri

Kireçlenme riskini artıran risk faktörleri aşağıda belirtildiği gibidir;

 • İlerlemiş yaş,
 • Erkek değil kadın olmak,
 • Obezite,
 • Eklem yaralanmaları ve kazaları,
 • Bazı mesleksel durumlar,
 • Genetik yatkınlık,
 • Kemik deformasyonu,
 • Diyabet ya da gut ve romatizmal artrit gibi romatizmal hastalıklar.

Komplikasyonlar

Kireçlenme bir dejeneratif hastalıktır ve zaman içinde daha da ilerlemektedir. Eklem ağrıları ve eklemlerde sertlik yaşanması şiddetli bir hale geldiğinde, günlük aktivitelerde zorlanma durumu ortaya çıkabilmektedir. Bazı insanlar ise kireçlenme nedeniyle artık çalışamaz hale gelebilmektedir. Ayrıca, eklem ağrısı şiddetlendiğinde doktor eklem yenileme ameliyatını uygun görebilir.

Yaşam Stili ve Evsel Çareler

Yaşam stilinde yapılan değişimler ve ev bakımı kireçlenme şikayetlerini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Bu doğrultuda aşağıda verilen yöntemler denenebilir;

 • Yürüyüş, bisiklet sürmek ya da yüzmek gibi egzersizlerin yapılması, kasları dayanıklı ve güçlü hale getirebilir ve eklemlerin daha dayanıklı olmasını sağlayabilir.
 • Kilo vermek ve sağlıklı kilo değerlerini korumak.
 • Sıcak ve soğuk kompresler uygulamak ağrıları hafifletebilir.
 • Reçetesiz satılan ağrı kesici kremler ve jeller.
 • Baston ya da daha kolay kavranan ev eşyaları gibi yardımcı aletler kullanmak.

Alternatif İlaçlar

Kireçlenme sorunu yaşayan insanlar, ilaçlardan bir fayda göremediklerinde alternatif ilaçlara yönelebilmektedir. Bu ilaçlar şu şekildedir;

 • Akupunktur,
 • Glukozamin ve kondroitin gibi besin takviyeleri (kabuklu deniz ürünlerine alerjisi olanların kullanmaması gerekmektedir, ayrıca bu takviyeler kanın seyrelmesine ve kanama sorunlarına yol açabilmektedir).
 • Avokado-soya fasulyesi yağı karışımı olan besin takviyeleri,
 • Tai chi ve yoga gibi egzersizler (eklemlerde ağrılara sebep olabilecek hareketlerinden kaçının).

Источник: //evdesifa.com/kireclenme-tedavisi/

Saçtaki kepek nasıl geçer? | Saçtaki kepek nasıl gider? | Kepeğe çözüm

Kepeklenme Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kategori: Pozitif Hayat – 13.523Yorum Yazın

Saçtaki kepek nasıl geçer sorusu sizi daha genç ve bakımlı gösterecek cevapları barındırıyor. Çünkü kepekli saça sahip insanlar bakımsız ve yaşlı görünebiliyor.

Sosyal çevrede koyu renk elbiseli yaş almış kişilerin omuzlarına dökülen kepekler bizi rahatsız eder hatta o yaşlı kişilere karşı içimizde acıma hissi uyandırabilir.

Oysa saçtaki kepek nasıl geçer sorusunun doğal, ev yapımı çözümlerini bilenler bu yaşlı ve acınacak görünümden hemen kurtulabilirler. Bu yazıda saçtaki kepek nasıl gider sorusuna doğal ve bitkisel çözümleri bulacaksınız.

Saçtaki kepek nasıl geçer?

Kepek nedir? Kepek nasıl oluşur? Kepek her sağlıklı insanda bulunabilir, bir hastalık veya hijyen eksikliği sonucu ortaya çıkan bir durum değildir. Kepeğe sebep olan Malassezia globosa isimli bir mikroptur. Malassezia globosa mikrobu herkeste bulunur ve doğal olarak oluşur.

Kepek nasıl oluşur anlatmaya devam edelim. Bu mikrop saç derisindeki yağları çözeltme işleve yaparken bazı saç derileri nedeni bilinmemekle birlikte hassasiyet gösterir ve tepki olarak daha hızlı üremeye başlar. Geride kalan ölü cilt hücreleri ise kepeğe dönüşür. Saçınızı sürekli yıkamakla kepekten kurtulamazsınız.

Saçınızda kepek varsa saçınızı yıkadıktan sonra kuruma ve kaşıntıya karşı nemlendirmeniz faydalı olur. Çünkü yukarıda belirttiğimiz kepek oluşum sürecinde saç derisi kurur ve kızarır, kaşıntı yapar. Siz de bu deriyi kaşıdıkça kepek artar. Çünkü hücre yenileme sürecine katkıda bulunmuş olursunuz.

Kepek nasıl oluşur açıkladık. Şimdi sıra kepeğe çözüm önerilerini sıralamaya geldi. Okumaya devam edin, kepekten kurtulun.

Saçtaki kepek nasıl geçer? Photo: Pexels-Pixabay-genckalanlar

Saçtaki kepek nasıl gider?

Burada bulacağınız kepeğe çözümler hem saçtaki kepek nasıl gider sorusunun cevaplarını içeriyor hem de evde kolayca uygulayabileceğiniz tariflere yer veriyor. Kepeğe çözüm tariflerine hazır mısınız?

Saçta kepek ve kaşıntı nasıl geçer?

Saçta kepek ve kaşıntı nasıl geçer sorusunun basit ve etkili bir cevabı bulunuyor: Aspirin!

Kepeğe çözüm Aspirinle bulunabilir. Aspirin maskesi akne tedavisindeki mucizevi etkisini kepekte de yineliyor. Aspirin birçok ilaçlı kepekli şampuanlarla aynı aktif içeriği (salisilik asit) içerir.

İki aspirini ince bir toz halinde ezerek ve saçlarınızı her yıkadığınızda kullandığınız normal şampuan miktarına ilave ederek kepeklenmeyi kontrol altında tutun.

Karışımı saçınızda 1-2 dakika bırakın, sonra iyice durulayın ve tekrar düz şampuanla yıkayın. Zeytinyağı ile nemlendirebilirsiniz.

Kepek problemi için evde uygulanabilecek yöntemler

Kepek problemi için evde uygulanabilecek yöntemler arasında karbonat kullanımı da yer alıyor. Karbonat kepek tedavisinde görev yapabiliyor.

Karbonat kepek çözümü için nasıl kullanılır? Saçınızı ıslatın ve sonra saç derinize bir avuç karbonatı sürün. Şampuanı atlayın ve durulamaya devam edin. Karbonat, kepeklenmeye neden olan aşırı aktif mantarları azaltır. Saçınızı başlarda kurutulabilir, ancak birkaç hafta sonra saç deriniz doğal yağ üretmeye başlayacak ve saçlarınızı daha yumuşak ve pulsuz, kepeksiz hale getirecektir.

Hindistan Cevizi Yağı

Kepek problemi için evde uygulanabilecek yöntemler arasında Hindistan cevizi yağı uygulamak da bulunuyor.

Çünkü Hindistan cevizi yağı, lorik asit ve kaprik asit dahil olmak üzere, orta zincirli yağ asitleri içeriyor, güçlü antiviral, anti-mikrobik ve anti-mantar özelliklerine sahiptir.

Bu özellikler, mantar ve var olan herhangi bir virüs veya bakteri hedeflemeye ve öldürmeye yardımcı olur. Çoğunda, sonuçlar sadece bir hafta kadar sürebilir.

Banyo yapmadan önce bir bardak suya 10 damla Hindistan cevizi yağı damlatın. Bu karışımı saçınıza uygulayıp 10 dakika bekletin. Sonra şampuan kullanmadan zeytinyağlı sabunla yıkayın.

Saçtaki kepek nasıl geçer bitkisel çözümler

Saç kaşıntısı ve kepekten nasıl kurtulurum diyorsanız saçtaki kepek nasıl geçer bitkisel yöntemleri uygulayabilirsiniz. Burada okuyacağınız bitkisel yöntem ülkemizde bulunan bir otla saç kaşıntısı ve kepekten nasıl kurtulurum sorusuna cevap veriyor.

Çemen otu ile kepekten kurtulma

Çemen otu özellikle Hint mutfağında baharat olarak kullanılan bir bitkidir; ancak tıbbi amaçlı da hizmet etmektedir. Ülkemizde de Kayseri ve Yozgat yöresinde (Çaman otu) yoğun olarak kullanılıyor.

Çemen çekirdeklerinin, protein ve amino asitler açısından zengin, sağlıklı saç / saç büyümesini teşvik edici ve kepeği engelleyen bir bileşimi var. Bir miktar destek için yüksek lesitin konsantrasyonu (doğal bir yumuşatıcı) saçları genel olarak daha güçlü kılmaya yardımcı olabilir ve birçok kişi saçlarını ipeksi pürüzsüz ve yumuşak bıraktığını bulmuştur.

 • İki yemek kaşığı çemen tohumu
 • Bir bardak su
 • Öğütücü

Saçtaki kepek ve kabuklanma nasıl geçer tarifi

Saçtaki kepek ve kabuklanma nasıl geçer diyorsanız çemen tohumlarını 1-2 bardak suda gece boyunca bekletin. Ertesi sabah onları güzel bir macun haline getirip kafa derinize uygulayın. 30-45 dakika boyunca uygulayın, sonra hafif şampuan veya su ile yıkayın. Sonuç etkileyici olabilir!

Saçtaki kepek nasıl giderilir bitkisel öneriler

Saçtaki kepek nasıl giderilir bitkisel ve doğal yöntemlerin devamını aşağıdaki listeden takip edebilirsiniz. Saçtaki kepekten nasıl kurtuluruz diyenler için her bir madde ayrı ayrı çözümler sunuyor. Bu bitkisel ve doğal çözümleri uygulayarak saç derisindeki kepek nasıl geçer kendi gözlerinizle şahit olabilirsiniz.

Kepeği önlemek için kullanabileceğiniz bitkisel ve doğal ürünler

 • Sarımsak
 • Çay ağacı yağı
 • Elma sirkesi
 • Limon
 • Tuz
 • Aloe Vera
 • Zeytinyağı

Kepek önleyici saç maskesi

Kepek önleyici saç maskesi yaparak kepeğe çözüm bulabilirsiniz. Kepek önleyici maske evde kolayca uygulayabileceğiniz bir tariftir.

Kepek önleyici maske için malzemeler

 • 8 damla sedir ağacı yağı
 • 8 damla biberiye yağı
 • 6 damla çay ağacı yağı
 • 1 tatlı kaşığı organik bal
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı, badem veya hindistancevizi yağı

Kepeğe karşı maske tarifi

Kepeğe karşı maske tarifinde kullanılan bitkisel ve uçucu yağlar kepekleri kontrol etmeye yardımcı olarak çok faydalıdır. Çünkü pek çok esansiyel yağ antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Kepek için maske yaparken tarifi iki katına çıkarabilir ve 10 güne kadar hava geçirmez bir kapta saklayabilirsiniz.

Kepek maskesi yapılışı

Kepek maskesi için yukarıda sıralanan malzemeleri bir kapta iyice karıştırın. Kafa derisine masaj yaparak uygulayın. En az 20 dakika bekletin. Saçtaki kepek nasıl yok olur deneyimleyin.

Kepek giderici maske uygulamasını eğer saçınızda kepek miktarı çok yüksekse ve sizi çok rahatsız ediyorsa gece boyunca saçınızda bırakmayı deneyin.

Kepek nasıl giderilir Ahmet Maranki     

Kepekten kurtulmak için uzmanların önerileri de yol gösterici oluyor. Kepek nasıl giderilir Ahmet Maranki tarafından değil Suna Dumankaya ile aşağıdaki videoda anlatılıyor.

Kepeği engellemek için bol su içmek, dengeli beslenmek, stresten kaçınmak, saç şampuanlarını değiştirmek uzmanların önerileri arasında yer alıyor.

Etiketler: saçtaki kepek nasıl geçer / saçtaki kepek nasıl giderBu Yazıyı Paylaş!Paylaş!Tweetle!!Pinterest!

Источник: //www.genckalanlar.com/sactaki-kepek-nasil-gecer/

Kepek Nasıl Geçer ? Kepekten Kurtulmanın Yolları Nelerdir ?

Kepeklenme Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kepek problemi pek çok insanın canını sıkan bir durumdur ve hayatımızda en az bir kez hepimizin başına gelmiştir.

Bu sorun genellikle ya kafa derisinin kuruluğundan ya da kafa derisinde normalden fazla yağ üretilmesinden kaynaklanır.

Kepek sorununa yol açan başka faktörler de vardır. Saçı doğru bir şekilde ya da yeterince taramamak, saçı sık temizlememek, düzensiz beslenmek, stres, egzama, mantar, seboreik dermatit gibi durumlar da saçta kepek oluşumuna sebep olmaktadır.

Çok sık şampuan ve saç ürünü kullanmak da sorun yaratabilir.

Ancak doğal yöntemlerle saçtaki kepek sorunundan kurtulmanız mümkün. İşte sizler için derlediğimiz saçtaki kepeği geçiren o yöntemler:

Saç derisindeki kepek nasıl giderilir?

1) Aspirin

Aspirinin içerisinde, kepek şampuanlarında da bulunan, salisilik asit adındaki bir madde bulunur. Bu madde kepek sorununun ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Aspirinden faydalanabilmek için iki aspirini ezin ve bir kasenin içinde pudra ile karıştırın.

İçerisine her zaman kullandığınız şampuandan bir miktar katın ve karıştırın. Bu karışımla saçlarınızı şampuanlayın. Şampuanı saçınızda iki dakika kadar tutun, daha sonra ılık su ile durulayın. Ardından bir kez de normal şampuanla yıkayın.

2) Elma sirkesi

Elma sirkesinin içindeki maddeler, saç derisinde kepeğe yol açan bazı mantarların öldürülmesi için oldukça etkilidir. Ayrıca kafa derisindeki kaşıntıyı anında rahatlatır. Elma sirkesinden yararlanmak için yarım bardak suya birkaç çorba kaşığı elma sirkesi karıştırın ve kafa derinize masaj yaparak sürün.

Saçınıza birkaç dakika bekletin ve durulayın. Bu işlemi 5-7 gün boyunca her gün tekrarlayın. Eğer kafa derinizde tahriş ya da rahatsızlık hissederseniz kullanmayı bırakın ya da 10 gün içerisinde her iki günde bir yıkamayı deneyin.

3) Hindistan cevizi yağı ve bal

Hindistan cevizi saçın kendi proteinlerini korumasına yardımcı olur ve kepeği önler. Bal ise mikrop öldüren özellikleri sayesinde kepek probleminin giderilmesine yardımcı olur. Karışımı hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler 2 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı, 2 çay kaşığı zeytinyağı, 2 çay kaşığı bal ve 3 çay kaşığı yoğurttan ibaret.

Malzemeleri bir kaseye koyun ve orta kıvamlı bir macun kıvamı elde edene dek karıştırın. Eğer karışım çok akışkan olursa içine biraz daha yoğurt ya da bal ekleyebilirsiniz. Karışımı saç derinize nazikçe masaj yaparak yedirin.

Saçların köklerinden ucuna kadar karışımı uygulayın. 10 dakika kadar masaj yapın. Daha sonra 30-45 dakika bekleyin ve şampuanınız ile yıkayıp durulayın.

Saçınızı yıkadıktan sonra bir iki damla Hindistan cevizi yağını alıp saçınıza ve saç derinize sürün, yıkamayın.

4) Çay ağacı yağı

Yapılan bir araştırmada yüzde 5 oranında çay ağacı yağı içeren şampuanların kepek problemini büyük oranda ortadan kaldırdığı saptanmıştır.

Dilerseniz sürekli kullandığınız şampuanın içine birkaç damla çay ağacı yağı damlatarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca çay ağacı yağı bakteri ve mikrop öldürücü özelliğe sahip olduğundan kepeğe yol açan diğer saç derisi hastalıklarını da tedavi edecektir.

5) Ağız gargarası

Yoğun kepek vakalarını tedavi etmek için saçınızı normal şampuanla yıkadıktan sonra alkol bazlı bir ağız gargarası içeren bir karışım ile son kez durulayabilirsiniz. Ağız gargarasında mantar öldüren maddeler bulunur, kepeğe yol açan mantarlar böylece ortada kaldırılmış olur.

Bunun için bir çorba kaşığı ağız gargarasını 9 çorba kaşığı su ile karıştırın. Ardından saçınızı şampuanla yıkayıp duruladıktan sonra bu karışımla da bir kez durulayın. Ardından yıkanmayan bir saç kremi uygulayabilirsiniz.

6) Aloe vera

Aloe vera yalnızca kepeği gidermekle kalmaz, kafa derisindeki kaşıntıyı da yok eder. Şampuanlamadan önce aloe verayı saç derinize sürmeniz yeterli olacaktır. Aloe veranın içerisinde serinletici özellikler bulunur. Kafa derisindeki tahrişin de onarılmasını sağlar.

Bunun için aloe vera bitkisini kesip içindeki jeli taze bir şekilde çıkarın ve kafa derinize uygulayın. 15 dakika kadar saçınızda bırakın ve ardından hafif bir şampuanla yıkayın. Verim alabilmek için bunu düzenli olarak uygulamanız gerekmektedir.

7) Lavanta yağı

Lavanta yağı doğası gereği mantar öldürücü bir yağdır, bu da kepeğe yol açan mantarları ortadan kaldırabileceği anlamına gelir. Ancak alerjik olabildiği için kullanmadan önce el bileğinizin içine damlatıp alerjiniz olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Bunun için 2 çorba kaşığı zeytinyağı, badem yağı ya da Hindistan cevizi yağlarından birini 10-12 damla lavanta yağı ile karıştırın ve kafa derinize uygulayın. Yaklaşık 30 dakika kadar bekledikten sonra şampuanla yıkayarak temizleyin.

8) Yeşil çay

Yeşil çayda bulunan kateşin maddesi mantar öldürücü özelliklere sahiptir. İçerisindeki polifenoller da kafa derisinin onarılması ve yenilenmesini sağlayan antioksidanlar içerir. Böylece kepek problemi ortadan kalkar.

Bunun için bir fincan sıcak suya iki poşet yeşil çay koyun ve 20 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Ardından tamamen soğuyana dek bekletin. Soğuyunca kafa derinize uygulayın, 30 dakika kadar bekleyin ve su ile durulayın.

9) Zeytinyağı

Zeytinyağı da Hindistan cevizi yağı gibi son derece faydalı bir yağdır ve kepek tedavisinde kullanılabilir. Bu yağ kafa derinizdeki kuru bölgeleri nemlendirir ve kepeklerin oluşumunu önler, kepeğin saçta tamamen ayrılmasını sağlar ve kafa derinizi yeniler.

Bunun için kafa derinize natürel sızma zeytinyağını uygulayın ancak çok fazla kullanmayın, ardından 1 saat kadar kafanızda bekletin ve saçınızı yıkayın. Saçınızı normal şampuanla yıkayabilirsiniz. Zeytinyağını yiyerek tüketmek de kepek sorununuza yardımcı olacaktır.

10) Limon suyu ve lor

Limon suyunun sitrik asit yönünden zengin olduğu bilinmektedir, sitrik asit ise saç köklerinden kepeğin temizlenmesi için oldukça etkili bir maddedir. Ayrıca mikrop öldürücü özelliği de bulunmaktadır. Ancak bu karışımı sürdükten sonra saçınızı yıkarken şampuan kullanmayı unutmayın zira lor peyniri kafanızda kötü bir koku bırakabilir.

Bu karışım için bir limonu ortadan ikiye ayırın ve yarım limonun suyunu bir küçük kase lorun içine sıkın, iyice karıştırın. Loru, yoğurdun kesmesini sağlayarak kendiniz elde edebilirsiniz, hazır almamanız önerilir. Karışımı saça masaj yaparak uygulayın ve 10 dakika beklettikten sonra normal şampuanınız ile yıkayarak temizleyin. Bu işlemi haftada üç kez tekrarlayabilirsiniz.

11) Karbonat

Karbonat peeling etkisi yaparak ölü deriyi söküp atan bir maddedir ve son derece hafif bir yapısı vardır. Kafa derinizdeki fazla yağın azaltılmasını sağlayarak kepek probleminin önlenmesine yardım eder. Ayrıca kepeğe yol açan mantarları da öldürür.

Karbonatı kullanmak için önce saçlarınızı ıslatın, ardından bir çorba kaşığı karbonatı alarak saç derinize ve saçlarınıza ovarak sürün. Bir dakika kadar bekletin ve su ile saçlarınızı durulayın. Bir dakikadan uzun süre tutmayın zira saç deriniz kuruyabilir.

Dilerseniz her zaman kullandığınız şampuanı elinize sıkıp üstüne bir çorba kaşığı karbonat ekleyerek de saçınızı şampuanlayabilirsiniz. Bu işlemi haftada iki kez yapmak yeterli olacaktır.

Kepeği önlemek için nelere dikkat etmeliyiz?

Aşağıdaki noktalar dikkat ederek kepek oluşumunu engelleyebilirsiniz:

1) Saçlarınızı tarayın

Saçlarınızı taramak kafa derinizdeki ölü deri hücrelerinden kurtulmanıza yardımcı olur. Ayrıca kafa derinizdeki kan akışını da artırır ve nefes almasını sağlar. Kaliteli bir saç fırçası ile saçlarınızı günde iki kez düzenli olarak tarayın.

2) Saçlarınızı temiz tutun

Saçlarınızı yeterince temizlememek kafa derinizde ölü deri hücrelerinin ve yağın birikmesine neden olur ki bu da kepek ve kaşıntıya yol açar. Bunun için hafif içerikli bitkisel bir şampuanla saçınızı iki günde bir yıkayın, ardından saç kremi kullanın ancak saç kremini kafa derinize sürmeyin.

3) Stresten uzak durun

Stres hem psikolojimizi hem de vücudumuzu etkiler. Duygusal travmaya maruz kalmak ya da baskı altında çalışmak, hatta sınav haftası bile saç derinizde kepek sorununun oluşmasına ya da artmasına sebep olabilir. Stresin kaynağını bulun ve uzak durmaya çalışın. Dilerseniz stresle başa çıkmak için nefes egzersizleri, yoga, meditasyon gibi yöntemler deneyin.

4) Saç ürünlerini çok kullanmayın

Kuaförden çıkmış gibi saçlar vadeden birçok piyasa ürünü aslında içerik açısından son derece zararlıdır ve para tuzağıdır. Bu ürünlerden uzak durup doğal saç ürünlerini tüketmeye çalışın, bitkisel ürünler kullanın zira kimyasal maddeler kepek sorununuzu artırabilir.

5) Dengeli beslenin

İşlenmiş gıdalar, rafine şeker, kızartılmış yemekler ve yağlı gıdalar vücutta iltihaba yol açtığı gibi kepek sorununa ve deride pul pul dökülmeye de neden olurlar.

Bunun için işlenmiş şekerden ve trans yağlardan uzak durmalı, tuzu mümkün olduğu kadar azaltmalısınız.

Bol bol taze sebze ve meyve tüketmelisiniz, özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler idealdir çünkü bu besinler antioksidan, mineral ve vitamin gibi sağlıklı maddeler içerir.

6) Saç tipinize göre çözümler bulun

Kuru cilt tipine sahip kişilerde kepek problemi daha sık görülür ve soğuk havalarda kötüleşir. Bunun için saç derisini haftada bir doğal bir bitki yağı ile nemlendirmek gerekir. Ayrıca saç derinizi nemlendiren saç kremleri de yararlı olacaktır.

Yağlı bir cilde sahipseniz de kepek problemi yaşayabilirsiniz. Bunun için saçlarınızı her iki günde bir mutlaka yıkamalı, fazla yağı emen evde yaptığınız doğal saç maskelerini kullanmalısınız.

Kaynaklar:

//www.stylecraze.com/articles/18-simple-tips-to-get-rid-of-dandruff/#CoconutAndHoneyScalpScrub

//draxe.com/how-to-get-rid-of-dandruff/

Источник: //www.mailce.com/kepekten-kurtulmanin-yollari.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi