Keratokonus Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

içerik

Keratokonus Nedir? Keratokonus Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Keratokonus Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Keratokonus, gözün en ön tarafında bulunan şeffaf olan korneanın anormal bir şekilde bombeleşme’sidir ve bu bombeleşme astigmat oluşmasına neden olur. Bu astigmat tipi düzensiz astigmat tipidir. Düzenli olan astigmat gözlük camları ile tedavi edilebilir iken, düzensiz olan, yani keratokonusun neden olduğu bir astigmat sorununu gözlük camları ile düzeltmek mümkün değildir.

Keratokonus sorunu olan hasta görme bozukluğu nedeni ile doktora baş vurur ve bu hastaya bir gözlük verilir.

Hasta genellikle 2-3 ay sonra tekrar göz doktoruna gider ve tekrar numarası değiştirilmiş bir gözlük verilir. 2-3 ay sonra yeniden göz doktoruna gider ve yine numarası değişmiş bir gözlük verilir.

Yani bu hastalıkta görme bozukluğunun derecesi sık sık değişmektedir ve hasta görmesinden memnun değildir.

Keratokonus neden olur?

Keratokonus nedeni tam olarak bilinmeyen bir göz hastalığıdır. Fakat bazı ailelerde babadan çocuğa geçtiği nadir olarak görülmektedir. Keratokonusa neden olan bazı sistemik hastalıklar da vardır. Örneğin, kollajen doku hastalıkları, kemik hastalıkları, down sendromu gibi hastalıklar keratokonus oluşmasında etkili olabilir.

Kumlu ve kuru hava şartlarında yaşayanlarda keratokonus görülme sıklığı daha fazladır. Bunun nedeni de kuru ve kumlu alanların ve havaların alerji riskini arttırmasıdır. Türkiye’de keratokonus Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde daha sık karşılaşılan bir göz hastalığıdır.

En sık karşılaşılan keratokonus nedeni ise alerjiye bağlı konjonktivit oluşmasıdır. Alerjik konjonktivitlerde gözler aşırı derecede kaşındığı için hasta gözlerini çok kuvvetli bir şekilde ovalar ve kornea tabakasının yapısını bozar.

Kornea normalde homojen bir kubbe şeklinde iken, bu nedenlerden dolayı korneanın bir kısmında fıtık oluşur ve bu fıtıklaşma bombeliğin artmasına sebebiyet verir ve bu durumda düzensiz bir astigmat tipi gelişir. Bu nedenle gözleri ovmaktan kaçınmak gerekir.

Keratokonus belirtileri

Keratakonusun ilk belirtisi flu görmek (net görememe) ya da gözlük kullanma ihtiyacı duymadır. Çünkü hasta net göremez ve bu şikayetlerden dolayı göz doktoruna gider ve mevcut olan gözlük numarası değişir. 2-3 ay sonra tekrar göz doktoruna gider ve tekrar gözlük numarası değişir.

Keratokonus hastalığı ilerleyici bir hastalık olduğu için 2-3 ay sonra yine görmesinden memnun olmaz ve yine göz doktoruna baş vurur. Eğer kişide gözlüklerini sık sık değiştirme öyküsü var ise bu hasta da keratokonus varlığı göz önünde bulundurulur ve bu duruma uygun tetkikler yapılır.

Keratokonus hastalarında en sık karşılaşılan durum alerjidir.

Alerjik konjonktivit problemi olan hastalarda Gözleri sık sık ovalama ve kaşıma söz konusudur ve bu durumda da kornea tabakasının çatısında bozulmalar oluşur.

Gözlerde kaşıntı olduğunda gözler kesinlikle bastırarak kaşınmamalı dır. Bu kaşıntı hissini soğuk su ile gözleri yıkayarak ya da elmacık kemiklerine hafif masaj yapar gibi kaşıyarak bu hissi bastırmak daha doğru olur.

Keratokonus teşhisi

Keratokonus sık rastlanan bir göz hastalığı değildir. Eskiden çoğu göz doktoru keratokonusu gördüklerinde bile tanımlayamazlar idi. Fakat günümüzde gelişmiş olan teşhis yöntemleri sayesinde keratokonus teşhisi daha kolay konulmaktadır. Keratokonusun erken tanısında topografik inceleme önemli bir yöntemdir.

Toplumda keratokonus görülme sıklığı 10000’de 250 civarındadır. Keratokonus genellikle ergenlik çağında (15-20’li yaşlarda) başlar ve çok fazla olmasa da ailesel geçiş gösterebileceği gibi, genellikle nedeni tam olarak bilinmemektedir. En önemli nedeni düzensiz astigmatizmadır ve ilk bulgular hastanın sık sık gözlük numarasını değiştirme ihtiyacı duymasıdır.

Keratokonus nasıl tedavi edilir?

Keratokonus tedavisi

Keratokonus tedavisinde damla ya da herhangi bir ilaç gibi tedaviler bulunmamaktadır. Tedavide, hastanın görmesi azaldığı için ilk olarak numaralı gözlük verilir.

Gözlükten memnun olmayan hastalara kontakt lens ile hastanın görmesine katkı sağlanır. Eğer hasta gözlükten, lens tedavisinden de memnun kalmaz ise bu durumda cerrahi yöntemler düşünülür.

Keratokonus cerrahi tedavisi

Cerrahi tedavi yöntemlerinde 1988’lerden önce keratokonus cerrahisinde sadece kornea nakli yapılmakta iken, 1988’lerden bu tarafa yeni yöntemler gelişmiştir.

Kornea nakli yönteminde özellikle genç hastalarda ameliyattan 10-15 sene sonra problemlere sebep olmaktadır.

Dolayısı ile kornea nakline alternatif tedavi yöntemleri için çalışmalar yapılmış ve bu yöntemler (keratokonus ring tedavisi) uygulanmaya başlanmıştır.

Keratokonus ring takılması işlemi genel anestezi gerektirmeyen damla ile yapılan bir operasyon olmakla birlikte, özellikle ringlerin seçimi hassasiyet ister. Ringler hastaya uygun seçilmez ise operasyon sonrası hastanın görmesi artmaz. Bu nedenle bu operasyonun deneyimli ve işinde uzman bir göz doktoru tarafından yapılması önemlidir.

Lens kullanmak keratokonus hastalığına neden olur mu?

Kontakt lens kullanmak keratokonus hastalığı riskini arttırmaz. Lakin lens kullananlarda keratokonus hastalığı daha sık görülebilir. Çünkü lens kullananlarda keratokonus zaten vardır ve gözlüğünden de memnun değildir ve bu nedenle lens takılmıştır. Sık sık gözlük numarası değişen bireylerde keratokonus olma ihtimali daha yüksektir.

Sert ve gaz geçirgen kontakt lensler bazen korneanın üzerinde sanki keratokonus varmış gibi bir görüntüye neden olabilirler. Fakat bu görüntü geçicidir. Bu tip şüphe uyandıran durumlarda hastadan kontakt lensi çıkararak 2-3 hafta sonra hasta tekrar muayene edildiğinde bu durumun korneadaki lensin yaptığı bir durum olduğu anlaşılabilir.

Yani lens takma ile keratokonus birbiri ile ilişkili değildir. Fakat kontakt lens gözlerde alerji yapmış ve bu alerji nedeni ile hasta gözlerini ovmuş ve kaşımış ise böyle bir durum az bir ihtimal olarak keratokonus ve lens ile ilişkili gibi değerlendirilebilir. Ancak bu durumun asıl nedeni alerjidir.

Göz ameliyatları keratokonusa neden olur mu?

Keratokonus neden olur

Göz ameliyatları dikkatli yapıldığı sürece keratokonusa yol açmaz. Fakat lasık veya lasek denilen ve miyopi tedavisinde uygulanan lazer tedavisinde korneanın kalınlığı inceltilir ve bu işlemin belli bir sınırı vardır.

Eğer tedavi sırasında bu sınırlar aşılmaz ve kornea yeterli kalınlıkta bırakılır ise lasık veya lasek tedavisi sonrası ektazi ya da keratokonus hastalığı gelişme riski yok denilecek kadar azdır. Burada önemli olan, lasık veya lasek tedavisi öncesinde yapılacak olan muayene ve değerlendirmenin önem taşımasıdır.

Çocuklarda keratokonus olduğu nasıl anlaşılır?

Keratokonus çocukluk yaşlarında ve ergenlik dönemlerinde başlayabilir. Çocukluk ve ergenlik döneminde başlayan keratokonus sorunu genellikle ilerleyicidir.

Fakat numaraların ilerlemesi beklenenin üzerinde seyrediyor ise, iki gözün arasındaki numara farkı çok yüksek ise, gözün birinde 1 derece astigmat var iken, diğer gözde 5 derece astigmat var ise, bu gibi bir durumda muayene sırasında çocukta göz tembelliği olabileceği düşünülerek keratokonus teşhisi atlanmakta dır.

Bu nedenle, bu gibi durumlarda çocukta keratokonusun doğru teşhisi oldukça önemlidir. Çocuklarda ve ergenlerde keratokonus tanısı ne kadar erken konulur ise o kadar tedavide başarı elde edilir. Çocuklar bu durumu genellikle fark edemezler.

Bu yüzden ailenin duyarlı olması gereklidir. Çocuklarına göz tembelliği teşhisi konulan aileler bu konuda daha ileri tetkikler istemeli ve daha dikkatli olmalıdırlar. Çocuklar çok fazla gözlerini kaşıyorlar ise keratokonus göz önünde bulundurulmalıdır. Keratokonus erken teşhis ve tedavi edildiğinde 30-35’li yaşlara kadar hastalığın ilerlemesini durdurmak mümkün olabilir.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/keratokonus-nedir-keratokonus/

Keratokonus Hastalığının Tedavi Yöntemleri ve Hastalık Hakkında Son Gelişmeler

Keratokonus Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Keratokonus Hastalığı korneanın yapısıyla ilgili ortaya çıkan bir rahatsızlıktır ve son derece tehlidir. Keratokonus Hastalığı ile ilgili belirtilerin görülmesi durumunda en kısa sürede bir göz hekimine başvurulmalı ve muayene olunarak tedaviye başlanmalıdır.

Keratokonus Hastalığı

Kadınlarda daha çok görülen Keratokonus hastalığı, farklı şekilde belirtiler gösterir. Öncelikle bu hastalığın kornea bölgesindeki kırıcı tabakayla beraber öne doğru konik şeklinde uzamasıyla oluştuğunu bilmeniz gerekiyor.

Bu durumda da korneanın kırıcı gücü değişir ve orta ya da ağır astigmatizm hastalığı ortaya çıkar. İlerleyen süreçlerde ise bulanık görme durumu artabilir. Ayrıca bu hastalığın son evresine gelindiğinde korneada beyazlaşma ve şişme görülmektedir.

Yüksek astigmat hastalarında daha çok görülen bu rahatsızlık düzensiz astigmatlarla kendini gösterir ve sürekli gözlük değişimlerine de neden olabilmektedir.

Yazımızın devamında keratokonus nasıl tedavi edilir ve keratokonus tedavisinde son gelişmeler ile ilgili olarak tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

Keratokonus Nasıl Teşhis Edilir?

Keratokonus nedir nasıl tedavi edilir ve Keratokonus tedavisi nasıl yapılır konusunda kapsamlı bilgilere geçmeden önce hastalığın nasıl teşhis edildiğini öğrenelim. Bu hastalık daha çok ergenlik çağında görülür ve çocuk yaşta tanısı konulamayabilir.

Ayrıntılı muayenelerle beraber belirlenen bu hastalık 20 ile 40 yaş aralığında ilerleme kaydedebilmektedir. Bu süreçte gözlük numaralarının belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekir ve gözlüğe rağmen hasta çevresindeki objeleri net olarak görmeyebilir.

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis gerçekten önemlidir.

Teşhis edilmesi zor olan Keratokonus hastalığının durdurulamaması halinde, körlüğe neden olabileceğini unutmayın.

Günümüz şartlarında gözlük kullanmak istemeyen pek çok hasta, korneanın incelenmesi için lazer tedavilerine başvurabilmektedir. Bu durumda da teşhis için gerekli belirtiler ortaya çıkabilir ve çoğu zaman da tesadüfen hastalığın tanısı konulabilmektedir.

Keratokonus belirtilerine baktığımızda net görememenin yanı sıra astigmatta olduğu gibi bulanık ve çarpık görme, çift olarak görme, gözde parıltılı görme, gözlerin yorgun olması, gözlerdeki hassasiyetin başlaması ve ilerleyici miyop gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Keratokonus Tedavisi

Tamamen kornea yapısı ile ilgili olan Keratokonus hastalığı, erken dönemlerde özel ve sert olan kontakt lensler ile tedavi edilebilmektedir.

Fakat bu lensler hastalığın genel seyrini ve ilerleyişini durdurucu güçte değildir. Sadece astigmatı düzeltebilir ve çoğu kez net görüş sağlayarak görmeyi artırabilmektedir.

Fakat Keratokonus hastalığı ilerledikçe bu durum da yetersiz kalacaktır. Görme durumu ise aynı oranda azalmaya başlayacaktır.

Farklı bir alternatif olarak INTACS adı verilen halka ile Keratokonus tedavisi yapılabilir. Bu yöntemde de hastalığın ilerlemesi kısmen durdurulabilmektedir. Tüm bu tedavilerin yanı sıra kornea sivrileşmesi tedavisi uygulanarak korneanın dayanıklılığı artırılabilmektedir.

Yapılan işlemlerde ultraviyole A formunda kullanılan maddeler eşliğinde korneadaki liflerin arasında bulunan bağların artırılması ve korneanın çok daha kuvvetli bir duruma gelmesi sağlanır. Ayrıca bu sürecin amacı ise Keratokonus hastalığının ilerleyişini durdurmak ve aynı zamanda kırma kusurunu azaltmaktır.

Son aşamada ise görme kalitesini artırmaya yarayan bu uygulamada kornea nakli gereksinimi de ortadan kaldırılabilmektedir.

Keratokonus tedavisi sürecinde CCL tedavisi de günümüzde en çok tercih edilen yöntemlerdendir.

Ayrıntılı tetkiklerden sonra hastalığın ilerleyici olduğu ortaya çıkarılır ve daha sonra da hastalara gerekli tedavi uygulanır.

Hastalara B2 vitamini vermek için topikal anestezik damla yöntemiyle göz uyuşturulur. Daha sonra kornea üzerine 5’er dakika aralıklarla ikişer damla B2 vitamini yarım saat boyunca damlatılır.

Tercih edilen bu tedavinin başarılı olup olmadığını yaklaşık 3 ay içinde doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Zaten görme kalitenizin artmasıyla beraber CCL tedavisinin başarıyla uygulandığını sizler de anlayabilirsiniz.

CCL tedavisinin amacı başlangıç ve ota derecedeki Keratokonus hastalarının görme kalitesini artırmak ve hastalığın ilerlemesini engellemektir.

Keratokonus hastalığıyla ilgili yeni gelişmelere bakıldığında, birçok uzman doktorun uygulanan tedavi süreçlerinde başarılı bir rol oynadığını ve CCL uygulamasının hala geçerli olduğu görülmektedir.

Her 2 bin kişide bir görülen bu hastalıkla ilgili yanlış uygulamalar tercih edilmediği sürece uzmanlar, kornea naklinden önce kontak lensin mutlaka denenmesi gerektiğini de vurgulamaktadır.

O halde, hastalığın belirtileriyle ilgili herhangi bir şüpheye düştüğünüzde mutlaka göz muayenesinden geçmeli ve gerekli tedavi süreçlerini hızlı bir şekilde başlatmalısınız.

Kaynaklar

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://gozebak.com/keratokonus-tedavisi.html

Keratokonus nedir? Ne gibi göz sorunları yaratır? Belirtileri ve tedavisi

Keratokonus Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Korneanın öne doğru bombeleşmesi ve sivrilmesiyle karakterize, olan ve korneadaki şekil bozukluğu olarak da tanımlanan keratokonusun birçok nedeni bilinmekle birlikte, gözün sıkça ovalandığı alerjik göz rahatsızlıkları da hastalığa zemin hazırlayabiliyor.

Çocukluk dönemi alerjik konjonktivitin sık görüldüğü sıcak ve tozlu Türkiye gibi ülkelerde maalesef çok daha sık rastlanır. Genetik yatkınlık da söz konusudur. Ailede bir keratokonus hastası varsa özellikle dikkat edilmelidir çünkü keratokonusta genetik faktör önemli rol oynar.

Astigmat nedir? Neden olur? Astigmatın belirtileri ve tedavisi

Göz kaşınması, sert kontakt lens kullanımı gibi çevresel faktörler de genetik olarak müsait kişilerde bu hastalığın ilerlemesine sebep olabilir.

Bazen de hiçbir şikâyeti olmayan sadece miyopi ve astigmat kusurunu lazer ile tedavi ettirmek isteyen hastalara yapılan çok özel tetkikler sonucu teşhis konulabiliyor.

Keratokonustan korunmak için gözünüzü ovalamayın, kaşımayın ve mutlaka her yıl genel göz muayenenizi yaptırın.

Keratokonus belirtileri nelerdir?

Neredeyse her 2 bin kişiden birinde görülen Keratokonus, Türkiye gibi sıcak ve alerjinin yaygın olduğu ülkelerde çok daha yaygındır.

Keratokonusun belli başlı özellikleri şunlardır: Keratokonus özellikle Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde yaygındır. Başlangıç evresinde keratokonusun görme üzerine olumsuz etkisi yoktur. Keratokonuslu hastalarda önce kontrast duyarlılıkları bozulur.

Her rengi aynı canlılıkta görme gibi yakınmalar ortaya çıkar. Özellikle gece görmede sorunlar yaşanabilir.

Keratokonus ilerlemeye başladıkça çoğu hasta araba kullanırken uzaktaki cisimleri net seçemediğini, televizyon seyrederken alt yazıları görememeye başladıklarını fark eder.

Bazen hastalar göz kapaklarının üstüne dokunup baskı yaptıklarında ya da göz kapaklarını yana doğru çektiklerinde görmelerinin düzeldiğini, daha net görebildiklerini ifade ederler. Aslında bu ilerleyen keratokonus vakalarının çoğunda rastlanan bir bulgudur. Ancak bu geçici bir düzelmedir.

Bu şekilde görmeyi sürdürmek mümkün değildir. Keratokonusun ilerlemesine bağlı olarak hastaların görme oranı azalır.

Göz kuruluğu nedir? Ne tür sorunlara yol açar? Belirtileri ve tedavisi

Görmenin yüzde 95 kaybı anlamına gelen bu durumda, hastalar için bir iki metre ötesini görmek imkânsızlaşır. Bu çoğu kişinin anladığı anlamda körlük olmasa bile legal körlük denilen görmenin ileri derecede düştüğü seviyedir. Risk grubuna giren kişiler takip süreci içinde gözlerini asla kaşımamalıdır.

Hastalığın genetik temellerinde kornea ile ilgili yapısal bir değişiklik yarattığı için gözleri kaşımak, ovuşturmak, sert baskı yapmak hastalığın ilerlemesine, erken ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden bu risk grubundaki kişilere ve hastalara gözlerini ovuşturmamaları, kaşımamaları önerilir.

Keratokonus tedavisi

Bugün keratokonusun ilerlemesini durdurmak için CCL (Corneal Cross Linking) diğer bir adıyla çapraz bağlantı yönteminin kullanılmaktadır. Bu yöntemi hastaya uygulayabilmek için kornea kalınlığının 400 mikronun altında olmaması gerekiyor.

Dolayısıyla hastanın bu yöntem için uygun olup olmadığını kornea kalınlığı ölçümü ve topografik incelemelerden sonra karar verebiliyoruz. Kritik olan nokta hastalığın erken tanısı ve sonrasında tedavi edilmesi.

Keratokonusta erken teşhis kornea nakline kadar ilerleyen hastalığın önlenmesi ve kontrol altına alınmasında büyük önem taşıyor. CCL yöntemini Türkiye’de kullanılıyor.

Keratakonuslu bir hastanın görmesini artırmak için kontakt lens, halka yöntemi, topografik lazer tedavisi ve göziçi kontakt lens olmak üzere 4 farklı yöntem bulunur:

Kontakt lens: Günümüzde halen dünyada kullanılan en yaygın yöntemdir. Ancak sert yapıda olmaları nedeniyle kullanımları hasta için zor olabiliyor.

Bunun yerine birçok hasta tarafından tercih edilen Clearkone lens olarak adlandırdığımız lensler yumuşak (hybrid) ve santral korneayı koruyucu özel yapısı ile keratokonus hastalarımızda çok başarıyla uyguladığımız bir tedavi yöntemi.

Halka yöntemi: Kontakt lensi kullanamayan hastalarda başvurduğumuz bir yöntemdir. Dünyagöz’de bugün Intralase Femtosecond Lazer yöntemiyle kanal oluşturarak (8 saniye) yaklaşık 1-2 dakikada bu ameliyatı gerçekleştirmek mümkündür. 5000’den fazla halka tecrübemiz var ve bu konuda doktorlara eğitim de veriyoruz.

Konjonktivit nedir? Kimlerde görülür? A’dan Z’ye nedenleri ve tedavisi

Topografik lazer tedavisi: Türkiye’de yine ilk Dünyagöz tarafından yapılmıştır. Tedavide lazer, keratokonuslu dokudaki harita analiz edilerek programlanıyor.

Göziçi kontakt lens: Bu tedaviyle -18 numara sferik ve -6’ya kadar astigmat tedavisi yapılabiliyor.

Bu belirtiler varsa mutlaka doktora başvurun

 • Gözünüzde sürekli alerji ve kaşıntı
 • Devamlı ilerleyen miyopi ve astigmat
 • Gözlüklerinizden bir türlü memnun olamama
 • Gözlüğe rağmen net görüş elde edememe
 • Gece araba kullanırken zorluk çekme

Kaynaklar: Keratoconus Treatment

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/keratokonus-nedir-goz-hastaligi-belirtileri-tedavisi/

Keratokonus Nedir? Keratokonus Belirtileri ve Tedavisi

Keratokonus Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

GözKeratokonus| Şubat 13, 2018

            Birçokdoktor, çoğu insanda keratokonusun ortaya çıkış eğiliminin doğumdan geldiğineinanır. Bununla birlikte, hastalık çok daha sonra gelişmeye başlar. Çoğu zaman,gözün önünde korneanın bu patolojisi ergenlik çağında ve 30 yaşından büyükolmayan kişilerde görülür. keratokonusnedir sorusunun cevabı miyop ve astigmat ile karıştırılır. Kornea şeklibozulur, kornea öne doğru sivrileşir ve yer çekimi etkisi ile aşağı doğru birsarkma ortaya çıkar bu da miyop, astigmat gibi hastalıkların ortaya çıkmasınasebep olur. Astigmatizm veya kısa görüş mesafesi için belirli bir andaki buhastalık maskelenebilir. Hastalık çok tehlidir, çünkü ihmal edilenvakalarda kornea rüptürü ve hatta göz kaybı meydana gelebilir.

            Keratokonus nedirsorusunun tam olarak cevabı korneanın oldukça inceldiği kronik ilerleyici birsüreçtir. Benzer bir durum, iç katmanlarının kollajen lifleri arasındaki bağınzayıflamasının bir sonucu olarak gelişir. Bunun bir sonucu olarak göz gövdesiiçinde artan basınç ile astigmat ve miyop oluşumu ve göz korneasında bozulmaolmaya yol açar.

             Keratokonus Belirgin bir deformasyon ile gözkorneasının şekli konik olur. Bir süre sonra, hastalığın ilerlemesi yüzündenbulanık görme veya göz kabuğun şişmesi görme oranını düşürür.

Böyle bir hastalık,ergenlik çağında gelişmeye başlar ve hastalığın ana bulguları yalnızca 20-30yıl içinde ortaya çıkabilir. Yaşlı insanlarda hastalığın oluşumu oldukçanadirdir. Bazı hastalarda, bu rahatsızlık esas olarak gözlerde lazer düzeltmesonrasında ortaya çıkar.

Keratokonus konusunda insanlar tam bilgi sahibiolmadığı için, geç müdahale de farklı problemlere yol açıyor. Astigmatizmaderecesini, korneanın refraktivitesini ve oküler zarı kalınlığını doğru birşekilde belirlemek için çalışmalar yapılır.

Konik biçimli çıkıntının boyutunubelirlemek için bilgisayarlı tomografi de öngörülebilir. Ne yazık ki, birçokdurumda, keratokonusun erken evrede saptanması zordur.

            Keratokonus hastalığı görünüşnedenine bağlı olarak birincil ve ikincil derece diye ikiye ayrılır. Vevakaların % 95'inde deformasyon bilateraldir, diğer bir deyişle, her iki göz dekornea inceltilmesine maruz kalmaktadır. Tek taraflı keratokonus hastalarınsadece % 5'inde görülür. Kornea deformasyonun da koni 5 mm'ye yükseltilir,değişim merkezdedir. Korneanın çıkıntısı yaklaşık 6 mm'dir, deformasyon aşağıdoğru sarkar. Oftalmologlar bu küçük morfolojik değişiklikleri düzeltir. İkinciaşamada, doktorlar gözlükle miyop ve astigmatizmayı düzeltmeye çalışır.Hastalığın en ağır şekli ile korneanın koni şekilli deformasyonu 62 dioptolduğu durumlardır. Bu aşamada, kornea tamamen bulanıktır ve görme büyük ölçüdeazalır. Kırılma tehsi vardır, bu da gözün kaybolmasına sebep olabilir. Bunedenle, derhal cerrahi müdahale gereklidir.             Gözün kornea tabakasını olumsuz etkileyen keratokonus, genellikle genetik faktörlere bağlı olarak görülen bir rahatsızlıktır. Bu hastalığa sahip olan kimselerin ailelerinde de keratokonus şikayeti gözlemlenmektedir. Bu hastalık gözün saydam tabakasının yani kornea kısmının çeşitli nedenler ile zayıflamasına ve incelmesine bağlı olarak da gelişebilir. Gözde oluşan yaralanmalar, dikkatli bir muayeneden sonra yapılmayan lazer ameliyatları, bazen bu hastalığa sebep olmaktadır. Çünkü lazer ameliyatları her göz için uygun değildir. Bu ameliyata karar verilirken hastanın göz yapısı ve gözünde oluşan problem ciddi biçimde incelenmeli ve ameliyata bu aşamadan sonra karar verilmelidir. Aksi durumda yapılan ameliyatlar gözün saydam tabakasının zayıflamasına sebebiyet verir ve bunun sonucunda da keratokonus hastalığı oluşur.             Bu rahatsızlığın görüldüğü diğer bir hasta grubu da alerjik bünyeye sahip olan hastalardır. Alerji hali, gözlerde kaşıntıya neden olmakta ve hastalar yoğun bir şekilde gözlerini ovuşturarak, aslında kornea tabakasına farkında olmadan zarar verebilmektedir. Sürekli olarak ovuşturulan gözlerde kornea tabakası incelir ve sonuçta keratokonus hastalığı oluşur.

            Genellikle hastalar tarafından korkutucu olarak tanımlanan bir hastalık olan keratokonus hakkında keratokonus körlüğe neden olur mu? Sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Teşhisi erken safhalarda kolay olmayan bu hastalık eğer gereken önlemler alınmazsa, görme kayıpları ile sonuçlanabilmektedir. 20 ve 40 yaş aralığında ilerleme safhasını geçiren bu hastalık, genellikle basit bir miyop veya astigmat ile karıştırılmaktadır.

            Çoğu hastada bu rahatsızlığın varlığı topografik tetkik ile tespit edilir ve bu tetkikler genelde lazer ameliyatlarından önce uygulanır.

Birçok hastada lazer ameliyatı öncesinde tesadüfen keratokonus hastalığı tespit edilmiştir.

Bu nedenle gözlük numaralarında sık değişme ve yoğun görme şikayetleri yaşayan hastaların, detaylı bir doktor muayenesine başvurması gerekmektedir. Hastalığın erken teşhisi, tedavi sürecini kolay kılmaktadır.

 Keratokonus Belirtileri nelerdir?

     Halk arasında göz incelmesi olarak da adlandırılan keratokonus hastalığı, görmede çarpıklık hissi ve bulanık görmeye neden olur. Çünkü bu göz rahatsızlığı korneanın ışık kırma özelliğini değiştirir. Bu durum görmede bozukluk yaratır.

Görme bozukluğu şikayeti ile doktora giden hastalara genellikle miyop ve astigmat teşhisi konularak gözlük verilir. Fakat hastalığın tespit edilmesi için hastaya kornea topografı olarak tanımlanan Pentacam ve Orbscan yöntemleri uygulanabilir. Günümüzde bu yöntemler sayesinde keratokonus çok erken safhalarında tespit edilmektedir.

            Keratokonus hastalığının seyri, hastalara göre değişiklik gösterir. Bu rahatsızlıkta en önemli keratokonus belirtileri arasında, hastanın yeni bir gözlük almasına rağmen kısa süre sonra görme sıkıntılarının yeniden başlaması bulunmaktadır.

Hasta doktora tekrar gittiğinde, gözlük numarasının değiştiği tespit edilir ve yeni bir gözlük verilir. Gözlük numarasının sık değişmesi bu hastalığın önemli bir işaretidir.

            Keratokonus belirtileriile görme aşamalı olarak kötüleşir. Diopter sayısındaki artış nedeniylehastalar gözlüklerini sürekli değiştirmelidir.

Hastalık çok hızlı ilerlediğidurumlarda bazen hastanın gözlük değiştirme zamanı kalmaz. Bu durumda, mutlakakeratokonusa cerrahi müdahele etmek gereklidir.

Çoğu zaman keratokonus belirtileriTV izlerken veya kitap okurken gözleriniiki katına çıkarır. Buna ek olarak, aşağıdaki belirtiler de olabilir:

 1.  Görme organlarınınkaşınması ve tahrişi;
 2.  Net görememe vefotofobi;
 3.  Hızlı göz yorgunluğu;
 4.  Çift görme;
 5.  İlerleyici astigmatve miyop;
 6.  Yanma hissi.

 Keratokonus tedavisi

            Keratokonus hastalığı Gözlük, kontaktlens ile haricen çapraz bağlama tedavisi ve kornea içi halka tedavisi gibicerrahi yöntemler ile tedavi edilir. Kontakt lensler ve böyle rahatsızlığıdüzelten gözlükler kullanmak tamamen görme problemlerinden kurtulmanızayardımcı olmazlar.

Hastalık, tamamen körlüğe neden olabilir, ayrıca buhastalığa sahip olan insanlar hayat boyu hastalığı taşırlar.

      Günümüzde keratokonus tedavisi çeşitli yöntemler uygulanarak yapılmaktadır. Erken dönemlerinde yakalanan kerotokonus hastalığı için özel olarak üretilen sert yapılı lensler kullanılmaktadır.

Bu sert lensler, gözün bombeleşmesini düzeltebilir ve görmede rahatlık sağlar. Fakat bu lensler ile hastalığın durdurulması mümkün değildir.

            Bu hastalıkta başka bir tedavi yöntemi de INTACS yani İntra Korneal Ring uygulamasıdır. Bu uygulama, hastanın kornea tabakası içerisine bir halka yerleştirmeyi içermektedir. Uygulanan bu halka hastalığın ilerlemesini biraz olsun durdurabilir.

Son yıllarda keratokonus tedavisinde uygulanan başka bir yöntem daha bulunmaktadır. Corneal Cross Linking adı verilen bu uygulama sayesinde korneanın direnci arttırılarak, incelme durdurulabilir. Bu yöntem ile son zamanlarda başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

 

Diğer Belli Başlı Tedavi Yöntemleri

 Cerrahi operasyon

            Hastalığın derecesine bağlı olaraktedavi prosedürleri artar. Bununla birlikte, konservatif terapi korneanındeformasyonunu tamamen ortadan kaldıramaz. Bu tedaviye, tonunu yükseltmek,tahriş ve rahatsızlığı azaltmak için başvurulmuştur.

Uzmanlar, kural olarakkeratokonus ile özel damlalar uygulamak için tavsiyede bulunur. Cerrahi keratokonus tedavisi müdahaleler defarklı mekanik faktörlere karşı dirençlerini arttıran ve korneayı güçlendirenkolajen elyaflarında özel bağlar oluşturmaya başlarlar.

Bu tarz ameliyatlardansonra üzerinde özel bir kontak lens takılan bir antibiyotik uygulamasıdır. Buoptik lens, ameliyattan yaklaşık 4 gün sonra takılmalıdır. Tüm hastalaracerrahi tedavi tavsiye edilemez.

Uzman, ancak hastayı muayene ettikten ve tümtestleri inceledikten sonra ileri tıbbi sebeplerden dolayı ameliyat önerebilir.

 Keratokonus gelişimi nasıl önlenir?

            Çoğu zaman, tarif edilen hastalıkyavaş ilerlemektedir. Bazen gelişimi herhangi bir aşamada bile durabilir.Keratokonus’un tedavisinde önemli olan erken teşhistir. İltihaplı ve alerjikreaksiyonların alınması göz bakımının ve kontrolünün sıkça yapılmasıgereklidir.

“,”author”:null,”date_published”:”2018-01-13T00:00:00.000Z”,”lead_image_url”:”https://4.bp.blogspot.com/-lK66iDbeZ_4/Wnv25zKiGxI/AAAAAAAACEQ/-WZHyrZq0cwwqxlTYaqzQbWvfKzvCKbbQCEwYBhgL/s1600/Keratokonus.JPG”,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”https://www.abcsaglik.xyz/2018/02/keratokonus.html”,”domain”:”www.abcsaglik.xyz”,”excerpt”:”Keratokonus Belirgin bir deformasyon ile göz korneasının şekli konik olur. Bir süre sonra, hastalığın ilerlemesi yüzünden bulanık görme veya göz kabuğun şişmesi görme oranını düşürür. Böyle bir…”,”word_count”:99,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: https://www.abcsaglik.xyz/2018/02/keratokonus.html

Keratokonus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Keratokonus Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Haber güncelleme tarihi 13.12.2018 16:46

Keratokonus Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kornea hastalıklarından biri olan keratokonus, korneanın incelmesi ve sivrilmesiyle oluşmaktadır.

Kornea olarak adlandırılan gözün en önünde bulunan saydam tabaka gözün kırpma derecesini belirlemekle birlikte daha net bir görüş sağlamamıza yardımcı olur.

 Kadınlarda görülme olasılığı daha yüksek olan keratokonus, kornea dokusunun bozulması olarak nitelendirilebilir.

Hafif kubbe şeklinde olan kornea, keratokonus nedeniyle sivrileşerek öne doğru uzar. Korneanın gelen ışınlarını kırma gücünün değişmesine neden olan keratokonus, yüksek dereceli astigmata ve görme kayıplarına neden olur.

Korneanın dikleşmesi ve kornea tepesinin incelmesi ile ortaya çıkan keratokonus, genellikle 20’li yaşlarda başlayan ve 40’lı yaşlarda durağanlaşan bir kronik kornea hastalığıdır.

Kişide görme kayıplarına neden olan bu hastalık, yaşam kalitesini de doğrudan etkilemektedir.

Okuma, yazma, araba kullanma, televizyon izleme ve bilgisayar başında çalışma gibi faaliyetleri doğrudan etkileyerek kişinin yaşamını sınırlamaktadır.

 Genellikle her iki gözde de meydana gelen bir hastalık olan keratokonus, bir gözde diğerinden daha şiddetlidir. Aynı zamanda tek gözde görülmesi de söz konusu olabilir. Ailesinde keratokonus olan kişilerde görülme riski daha fazladır.

Genetik özellikliğinin yanı sıra keratokonus hastalarının yakınlarında ve çocuklarında yüksek astigmat görülme riski oldukça yüksektir. Hastalık nedeniyle sürekli artandüzensiz astigmatın yanı sıra hastada miyopi görülmektir. Genellikle miyopi ve astigmat ile kendini gösteren keratokonus, sürekli göz numarasında değişikliğe neden olarak 40 yaşına kadar artış ve değişkenlik göstermektedir.

Keratokonus Neden Ortaya Çıkar?

Keratonusun oluşma nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik olarak oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Ailesinde keratonus bulunan kişilerin çocuklarında yüksek dereceli miyop astigmat ve keratonusa rastlanılmaktadır.

Bu nedenle ailesinde keratonusun hastası olan kişilerin çocuklarını düzenli olarak göz muayenesine götürmeleri ve göz sağlıklarını ihmal etmemeleri önerilmektedir. Genetik etkilerin yanı sıra alerjik bünyeye sahip olan kişilerin alerji nedeniyle sürekli olarak gözlerini kaşımaları keratokonus riskini arttırmaktadır.

Alerjinin yanı sıra alışkanlık ve farklı nedenlere bağlı olarak gözlerin sürekli olarak kaşınması ve ovalanması keratonokus riskini arttırmaktadır. Keratokonosa neden olan bir diğer faktör ise sert kontakt lens kullanımıdır.

Genetik faktörlerin yanı sıra sürekli olaraka gözü kaşıma ve sert kontakt lens kullanımı gibi faktörler de keratokonosa riskini arttıran başlıca faktörlerdendir. Keratokonus hastalığında erken teşhis ve tedavi büyük önem taşımaktadır.

Hastalığın ileriki zamanlarda ciddi görme kaybına yol açmasını önlemek ve hastalık nedeniyle meydana gelebilecek sorunları engellemek adına erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir.

Keratokonus Belirtileri

Yüksek ve düzensiz astigmatın yanı sıra aynı zamanda miyopi ile kendini gösteren keratokonus, sık sık göz numarasının değişimine neden olmaktadır. Keratokonusu ilerlemesi durumunda gözlük kullanımının yetersiz kalmasının yanı sıra görme kayıpları da söz konusu olabilir.

 Göz numarasında sürekli olarak meydana gelen numara değişimi nedeniyle düzenli olarak göz muayenesi ve erken tedavi oldukça önemlidir. Tedavi edilmeyen ve kontrol altına alınmayan keratokonus, korneanın aşırı incelmesine ve ödem oluşmasına neden olacaktır.

Kısacası keratokonusun belirtilerini sıralamak gerekirse;

 • Sürekli değişen miyop ve astigmat
 • Işığa karşı artan hassasiyet
 • Göz kamaşması
 • Gözlük kullanımının yetersiz kalması
 • Gözün sürekli olarak kaşınması
 • Göz numarasının her muayenede değişmesi

Keratokonus Tanısı ve Teşhisi

Teşhisi oldukça zor hastalıklardan biri olan keratokonus, tedavi edilmemesi durumunda körlüğe varan ciddi görme kayıplarına neden olabilir.

Birçok hastada lazer tedavisi öncesinde yapılan incelemeler sırasında farkedilebilen keratokonus, topografik tetkikler sonucunda belirlenmektedir.

 Ailesinde kornea hastası olanların düzenli olarak göz muayenesi olmaları ve belirli dönemlerde detaylı tetkikleri yaptırmaları önerilmektedir. Aksi halde hastalığın ilerlemesi ve tedavi edilmemesi durumunda ciddi görme kayıplarına varan sonuçlar elde edilebilir.

Keratokonus Tedavisi

Kornea hastalıkları uzmanı tarafından yönetilen tedavi sürecinde öncelikle hastalığın derecesi belirlenmeli ve keratokonusun ilerleme oranına bağlı olarak bir tedavi yöntemi belirlenmelidir. Sert lens, kornea içi halkaları ve korea nakli ile keratokonus tedavisi uygulanmaktadır.

 Keratokonus tedavisinde kullanılan sert lens kullanımı astigmatın dengelenmesine yardımcı olarak daha net görüş elde edilmesini sağlamaktadır. Ancak tedavi sürecinde iyileşme sağlamayan sert lens kullanımı hastalığın ilerlemesini önlememektedir.

 Intra korneal ring (intacs) ile korneaya yeni bir halka yerleştirilerek kısmen de olsa hastalığın ilerlemesini durdurulabilir. Aynı zamanda pahalı olması nedeniyle çok fazla tercih edilmeyen kornea nakli, son aşamada tercih edilmektedir.

Kornea naklinin çok sık kullanılmamasının başlıca nedenleri kornea nakillerinin yetersiz kalması ve vücudun kornea naklini %20 oranında reddetme ihtimalinin olmasıdır.

Keratokonus tedavisinde sıkça kullanılan bir diğer yöntem ise CCL (corneal cross linking) tedavisidir. Bu tedavi yöntemi ile korneal kolojenin direnci arttırılarak keratokonusun ilerlemesi durudurulabilmektedir.

Tedavide kullanılan ultraviole A ve damla formundaki riboflavin ile kornea liflerinin bağları arttırılarak korneanın daha da güçlenmesi amaçlanmaktadır. CCL tedavi yöntemi ile korne nakli ihtiyacı ortadan kaldırılarak hastalığın ilerlenmesi engellenir.

Tedavinin uygulanması için hastalığın ilerleyici olup olmadığı belirlenmeli ve yapılan tetkiklerden elde edilen sonuca göre tedavinin uygulanıp uygulanmayacağına karar verilir. 

Önerilen İçerik;

► Blefarit Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/keratokonus-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-7546h.htm

Keratokonüs nedir? Keratokonüs nasıl tedavi edilir?

Keratokonus Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın başlayıp gelişmesinde göz ovuşturmanın ve kaşımanın etkili olabileceği belirtilirken, genetik faktörler ise riski yaklaşık 10 kat artırıyor. Memorial Şişli Hastanesi Göz Merkezi Başkanı Doç. Dr. Barış Sönmez, keratokonüs ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Yeni aldığınız gözlüğünüz kısa sürede etkisiz kalıyorsa…

İlk belirti ve bulgularını 16-24 yaş aralığında veren hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bu hastalıkta, saydam kornea dokusu düzensiz bir koni şeklinde öne doğru bombeleşir. Keratokonüs tanısı alan veya şüphesi olan hastalar; hastalığın ilerlemesine neden olan göz ovuşturma ve kaşıma gibi davranışlardan uzak durmalıdırlar.

Keratokonüs tanısının konulabilmesi için detaylı bir refraksiyon ve biyomikroskop muayenesi gereklidir. Elde edilen bulgular korneanın topografik olarak incelendiği görüntüleme tetkikleri ile birleştirilir. Kornea topografisi keratokonüsün seviyesi, korneanın eğimi ve lokalize kornea kalınlık değerleri hakkında detaylı bilgi verir.

Hastalığın tipik belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Net görememe
 • Yeni alınan gözlüğün kısa sürede yetersiz kalması
 • İlerleyen astigmat
 • Görüşte dalgalanma

Başlangıç evresindeki hastalara UV-crosslinking

Hastalığın tedavisinde, yapılan bilimsel çalışmalara göre UV – crosslinking (ışın tedavisi) işleminin hastalığın gelişimini yavaşlattığı ortaya konulmuştur. Riboflavin kullanılarak yapılan UV crosslinking tedavisi özellikle başlangıç evre keratokonüs hastalarında başarılı olmaktadır.

Bu tedavide temel amaç, kornea dokusunun temel yapısını oluşturan ve keratokonüs hastalığında zayıflayarak direncini kaybeden kolajen lifleri arasındaki çapraz bağları artırarak dokunun anatomik bütünlüğünü yeniden sağlamaktır.

Operasyon sırasında göze riboflavin içeren bir damla damlatılır ve ışın tedavisi sonrasında iyileşmeyi hızlandırmak amacıyla göze yumuşak bir kontakt lens takılır. Bu tedavi korneanın tedaviye cevabına göre bir veya birkaç seans olarak tekrarlanabilir.

Tüm işlemler damla anestezisiyle yapılır. Bu görmeyi arttırmaya yönelik bir müdahale değildir.

Hastaya özel gaz geçirgen lenslerle iyileşme sağlanabilir

Keratokonüs hastaları genellikle gaz geçirgen lensler sayesinde sağlanan optik düzeltme ile iyi bir görme keskinliğine kavuşur. Bu lensler kişiye ve keratokonik korneanın şekline göre özel olarak dizayn edilmekte ve her hasta için özel sipariş edilmektedir. Bilinen yumuşak kontakt lenslerden farklı yapıya sahiptirler.

Bu lenslerin göze uygunluğu ortalama 2-3 saat süren bir muayene sonrasında belirlenmektedir. Bu muayene lensin keratokonik yüzeye uyumu değerlendirilirken, uygun temel eğri ve lens çapı gibi değerler hesaplanır.

Keratokonüs hastalarında gaz geçirgen lens muayenesi her yıl tekrarlanır ve hastalığın ilerlemesine paralel olarak lens parametreleri değiştirilir.

Birçok keratokonüs hastası gaz geçirgen lenslerini sağlıklı bir şekilde kullanarak ömür boyu iyi bir görüşe sahip olabilse de, hastalığın yıllar içerisinde ilerlemesiyle bazı hastalar kontakt lens takamaz hale gelir. Hastalığın erken başladığı ve hızlı ilerlediği olgularda da uygun kontakt lens bulunamayabilir. Bu hallerde cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulur.

Lensin yetersiz kalması durumunda kornea içi halka (ring) tedavisi

Öne doğru bombeleşen keratokonik kornea dokusunu tekrar eski haline getirmenin yollarından bir tanesi kornea içi halka segmentleri uygulamasıdır. Bu tedavi özellikle gözlük ve kontakt lens ile yeterli görüş seviyesi elde edemeyen hastalarla, ileri derecede keratokonüs nedeniyle lens takamaz hale gelmiş hastalarda oldukça etkilidir.

Halka segmentleri kornea ön yüzeyini düzleştirerek görüşü arttırır ve hastayı tekrar gözlük – kontakt lensten fayda görür hale getirir. Halka tedavisi keratokonüsün ilerlemesini durdurmaz, ancak hastalığın ilerlemesine engel olmak amacıyla bu tedaviden önce veya sonra UV crosslinking tedavisi uygulanabilir. Halka segmenti uygulamaları damla anestezisiyle yapılır ve ağrısızdır.

Gözlük ve lensin işlevsiz kalması durumunda kornea nakli gündeme geliyor

Keratokonüs hastalığında en önemli tedavi seçeneği kornea naklidir. Kornea nakli gözlük ve kontakt lenslerle yeterli görmesi olmayan, crosslinking ve kornea halka segmenti tedavilerinin sonuç vermediği veya bu tedavilerden fayda görmeyecek kadar ileri seviyede keratokonüs hastalığı olanlara yapılmaktadır.

Hasta kornea dokusu, kadavradan alınan normal kornea dokusu ile değiştirilir. Kornea nakillerinin en başarılı olduğu hasta grubu keratokonüsü olan hastalardır. Kornea nakil ameliyatı lokal veya genel anestezi ile tam kat ya da korneanın yapısına göre lamellar olarak yapılmaktadır. Kornea nakli ameliyatı için uygun donör doku göz bankalarından temin edilmektedir.

Göz alerjisi nedir? Gözleri polenden korumanın yolları

Источник: https://indigodergisi.com/2018/05/keratokonus-nedir-belirtileri-tedavi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.