Kıl Dönmesi, Hemoroit ve Anal fissürün (Makat Çatlağı) Tedavisi

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir? – Basur Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi – IDEA Klinik

Kıl Dönmesi, Hemoroit ve Anal fissürün (Makat Çatlağı) Tedavisi

Bir çok yazımızda belirttiğimiz gibi insanların hayatı boyunca maruz olabileceği bir çok rahatsızlık mevcuttur.

Hastalıkların bir bölümüde muayene olmaktan utanılan makat bölgesinde meydana gelmektedir. Aslında bu bölgede oluşan rahatsızlıklar daha çok önemsenmediğinden ve gerekli tedbirler alınmadığından oluşmaktadır.

Ya da insanların çoğunun bu hastalıkların hangi sebeplerle oluştuğunu bilmediğinden de tedbir alamıyorlar diyebiliriz.

Bu bahsettiğimiz makat hastalıklarından biri de tıp diliyle anal fissür, Türkçe ismiyle makat çatlağı, makatta çatlak veya makat yırtığı isimleriyle tabir edilmektedir.

Sitemiz her ne kadar basur (hemoroid) için hazırlanmış olsada, farklı makat hastalıkları konularında da sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz.

Çünkü bir çok insan bu bölgede oluşan acı, ağrı, kaşıntı veya benzeri şikayetlere gerek kendileri gerekse çevresindeki insanların söylemleri ile basur teşhisi koyuyor.

Bu kişinin yanılmasını sağladığı gibi kulaktan duyma tedavi çözümleri ile ciddi anlamda zaman kaybetmesine de sebep oluyor.

Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Bu rahatsızlık için proktoloji bölümünde uzman bir genel cerrahi’ye muayene ve tedavi olabilirsiniz.

Sorularınızı cevaplıyoruz
İstanbul’da 3 olmak üzere Ankara ve İzmir de bulunan toplam 5 şubesiyle hizmet vermekte olan IDEA kliniklerinde proktoloji konusunda uzman genel cerrahi uzmanları yaşamakta olduğunuz ve merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlamaktadırlar.

Aşağıda ki yorum kısmından sorunlarınızı anlatabilir, yanıt alabilirsiniz.

Size en yakın şubemize telefon numaralarımızdan ulaşarak randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Hastalık hakkında diğer tüm detaylı bilgilere makat çatlağı sitemiz aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Adil ALTINSOY 1993 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

Tel & WhatsApp: 0532 350 25 87

Источник: https://www.basurklinigi.com/makat-catlagi-anal-fissur/

Makat Çatlağı Tedavisi

Kıl Dönmesi, Hemoroit ve Anal fissürün (Makat Çatlağı) Tedavisi

Kabızlık ve ishal toplumda en sık görülen sorunlardan olmasına karşın, çokta ciddiye aldığımız ve problem olarak gördüğümüz söylenemez. Geneldee Fizyolojik (Normal) bir durummuş gibi hareket ederiz.

Özellikle kabızlık (Konstipasyon) bir çok makat hastalığının doğrudan yada dolaylı yollardan nedenidir.

Yani önlenemeyen kronik kabızlık ile Hemoroid, Anal Hematom ve bu konuda detaylarına bakacağımız Anal Fissür (Makat Çatlağı) problemi ortaya çıkmaktadır.

Makat Çatlağı Nedir?

Evet arkadaşlar sorunun yapısına bakarsak aslında makat çatlağı değilde makat yırtığı demek daha doğru olacaktır. Tıp dilindeki ismi ile Anal Fissür (Anal Fissure) olarak bilinmektedir. Sorunun kaynağı dışkılama esnasında anüs iç kısmında (Daha çok dışa doğru olan kısımda) küçük bir çizik oluşmaktadır.

Yani bıçakla bir şey doğrarken hafiften elinizi kestirmek gibi kabul edebilirsiniz. Tabii ki sorun elimizi kestirmek gibi basit olmayıp, bu noktadan sonra artık zamanla yarış başlamış durumdadır.

İlk ortaya çıkışından itibaren 10-15 gün içerisinde tedavisi çok kolay olup, bir çok Anal Fissür hastası kremle sağlığına kavuşmaktadır.

Anal Fissür Belirtileri

Hastalığın yapısını özetle tanıdıktan sonra şimdide dilerseniz makat çatlağı belirtileri hususuna bakalım. Öncelikle gizli bir hastalık olmayıp, bilakis her dışkılama esnasında ortaya çıkan ağrı ve hafif kanama ile varlığını göstermektedir.

Hastalığın kronikleşmesi (tedavinin gecikmesi) genelde insanların ihmalkar yada utangaç oluşundan kaynaklanmaktadır. Özellikle kadınlar anüs ve genital bölgede görülen hastalıklarda erkek hekimlerden utanmaktadır. Fakat bilmeniz gereken kadın genel cerrahi uzmanlarınında bulunduğudur.

Neyse arkadaşlar anal fissür belirtilerini geniş bir kilde ele almak için başlıklar halinde aktaracağım.

Ciddi Can Yanması: Bu şikayeti özetlemek biraz zor olmaktadır. Hani makat ağrısı desem değil, hastalar genelde bu şikayeti şöyle aktarırlar. Dışkılama esnasında sanki anüs iç kısmını kırık bir camla kesiyormuş gibi canının yandığını belirtmektedir.

Bunun nedeni dışkılama esnasında dışkının anüs iç kısmında oluşan çizik, kesik, çatlak artık ne derseniz ona sürterek geçmemsi sonucu oluşur.

Elinizde bir yara olur da limon vs değdiğinde yakar ya aynı onun gibi anüs iç kısmında oluşan çatlağa temas eden dışkı ciddi anlamda can yanmasına neden olmaktadır.

Makat Çatlağı Belirtileri İki Gruba Ayrılır (Erkek Dönem ve Kronik)
Evet arkadaşlar bu sorun ile tanışan her insan dışkılama esnasında bu can yanmasını yaşamaktadır.

Bu nedenle insanlar tuvalete girmekten korkar hale gelir. Bu can yanması hastalığın evresine göre ikiye ayrılmaktadır.

Erken dönem yani hastalığın ilk 10-15 günlük sürecinde erken dönem olarak kabul edilmektedir.

Erken Dönemde Can Yanması Daha Hafif Olur
Doktora gittiğinizde sorunun erken dönem yada kronik olduğunu anlamak için yaşadığınız can yanmasına bakılmaktadır. Erken dönem yani 10-15 günlük süreçte dışkılama esnasında ortaya çıkan can yanması tuvaletten sonra kendi kendine geçmektedir.

Kronik Anal Fissür Ağrısı Saatlerce Sürebilir
Erken dönemde tedavi olmayan hastalarda kronikleşme kaçınılmaz olacaktır. Bu sürece giren hastalarda şikayetler dahada artacaktır. Örnek erken dönemde can yanması dışkılama sonrası kendiliğinden geçerken kronikleşmesi halinde bu ağrılı dönem tuvaletten çıktıkta sonrada 3-4 saat daha devam etmektedir.

Dışkılama Esnasında Kanama
Belirtilerden biride dışkılama esnasında kanama olup, genelde bir kaç damla taze kan şeklinde görülmektedir. Kanama bir kaç damladan daha fazla oluyorsa burada Hemoroid (Basur) ve Makat Kanseri gibi farklı hastalıklarda olabilir.

Erken teşhisin önemli olduğu hastalıklardan biride Anal Fissür olup, erken dönemde doktora geldiğinizde büyük oranda cerrahi müdahaleye gerek kalmayacaktır. Anal Fissür tedavisi hastalığın evresine göre yapılmaktadır. Erken dönemde genelde krem ile yapılırken kronik makat çatlağı olması halinde ise Botox yada ameliyat gerekmektedir.

Makat Çatlağı İçin Krem 

Anuflex Merhem

İlk tercih Anuflex Merhemdir. Anuflexin içeriğinde dışkılarken olan acıyı ve dışkılamadan sonra saatlerce devam eden ağrıyı azaltarak çatlağın iyileşmesini sağlar. Dışkılamadan önce ve sonra kullnımı uygundur, ek ilaca ihtiyaç duyulmaz. Kabızlık da engellenirse % 40-50 ihtimalle tam iyileşme elde edilebilir. Anuflex merhemi denemeden botox veya ameliyata karar vermemelisiniz.

Rectoderm Merhem

Aynı etki ve içeriğe sahip Anrecta merhem de vardır. Erken dönemde doktora gelenler için genelde hastalara Rectoderm Krem önerilmektedir.

Erken dönem Anal Fissür hastalarında etkili olabilir, ilk olarak hastanın kullanması istenerek deneme yapılmaktadır. Rectoderm Krem ile birlikte Anestol Pomad da kullanılması gerekir.

Bununla geçmemesi halinde tercihen botox enjeksiyonu ya da cerrahi yöntemlere gerek duyulur.

Makat Çatlağı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Anüs bölgesinde görülen hastalıklar ve şikayetler için Genel Cerrahi bölümüne randevu almak gerekir. Fakat Genel Cerrahi kendi içerisinde büyük bir alan olması nedeniyle size tavsiyem doktor olarak mutlaka Proctoloji (Makat Hastalıkları) alanında uzmanlaşmış birini tercih etmeniz olacaktır.

IDEA Kliniklerde Anal Fissür Muayenesi Olabilirsiniz
İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi illerden birinde yaşıyor yada gelme imkanınız varsa Idea Kliniklerinden muayene imkanı bulursunuz. Idea klinikleri önerme amacım her şubesinde makat hastalıkların teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış Proctologların bulunuyor olması ile alakalıdır.

Kronik Anal Fissür İçin (Botoks Uygulaması)
Makat çatlağı için krem önerisi tekrar belirtmek gerekirse sadece 10-15 günlük yeni dönem hastalarda geçerlidir.

Siz bu süreci aşmanız halinde kremler bir işe yaramayacaktır.

Geriye cerrahi müdahale kalmakta olup, doktor tecrübesine göre Anal Fissür ameliyatı yada son yıllarda uygulaması hızla artan Botoks tedavisi uygulanmaktadır.

Botoks Tedavisi 1 Dakika İçinde Yapılır
IDEA Klinikleri tarafından sıkça uygulanan Botoks tedavisi sadece 1 dakika gibi kısa süre içinde yapılmakta olup, ağrısız ameliyatsız tedavi yöntemidir. Hasta etkisini 1 hafta 10 gün içerisinde görmeye başlamaktadır. Nasıl yapıldığını merak ediyorsanız aşağıda yer alan Video’dan görebilirsiniz. Video biraz midenizi bulandırabilir.

Tedavi görüntülerini izlemek isteyenler aşağıda yer alan bağlantıya tıklaması gerekir.
https://www..com/embed/7BsSG3DAFnk

Tedavi Sonrası Tekrarlar mı?
Benim aktaracaklarım yukarıda son bulmuş olup, yazının devamında sizlerin en çok merak ettiği hususlara yanıt vermek istiyorum.

En sık sorulardan birisi tedavi ve ameliyat sonrası tekrarlar mı? olmaktadır. Evet arkadaşlar kabızlık problemini önleyemediğiniz sürece aynı sorunu sürekli yaşama riskiniz bulunmaktadır.

Tedavi olduğunuz yer değilde onun 1 cm ilerisinden olur. Fakat buna tekrarlama denemez.

Makat Çatlağı Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Kronik olacağı için her dışkılama sonrası 3-4 saat can yaşaması ile yaşarsınız. Tabii ki hiç bir insan hayatının sonuna kadar bu can yanması ile yaşayamaz. Mutlaka tedavi olmanız önerilir.

Hastalar Ne Yemeli?
Anal Fissür problemi ile karşı karşıya kalan insanların beslenmesi çok fazla önem arz etmeyecektir. Fakat kabızlığa neden olan gıdalardan kaçınmaları halinde dışkılama esnasında daha az can yanması olacaktır.

Kendiliğinden Geçer mi?
Hastalığın yapısı kısmına bakarken hastalığın 15 gün sonrası ilerlediği ve kronik hale geldiğini aktardık, bu nedenle hastalığın kendi kendine geçme imkanı yoktur. Kendi kendine geçmesi için kişi 10-15 gün hiç dışkılama yapmaması gerekir. Çünkü yaraya temas eden dışkı onun kendi kendine iyileşmesini imkansız hale getirir.

Anüs Kanserine Dönüşür mü?
Anal Fissür hastalığının kansere dönüştüğüne dair yeterli bir bilgi yoktur. Aynı şekilde Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı yayınlarına bakıldığında bu yönde bir bilgi geçmemektedir.

Makat Çatlağı Kaşıntı Yapar mı?
Evet arkadaşlar kaşıntıya neden olmaktadır. Fakat anüs bölgesinde görülen kaşıntıların nedeni genelde Anal Dermatit dediğimiz sorun olmaktadır. O nedenle mutlaka muayene ile sorunlar teşhis edilmelidir.

Источник: https://www.makathastaliklari.net/makat-catlagi-tedavisi/

MAKAT ÇATLAĞI – ANAL FİSSUR

Kıl Dönmesi, Hemoroit ve Anal fissürün (Makat Çatlağı) Tedavisi

Makat bölgesi'nin yüzeyel deri tabakasını tuvaletin geçişi esnasında zorlanmaya bağlı yırtılmasıyla oluşan makat hastalığıdır.

Halk arasında makat çatlağı yada makat yırtığı olarak da isimlendirilmektedir.

Yırtılan yüzeyel deri tabakasının yarattığı ağrı nedeniyle istemsiz olarak çalışan makat iç kası kasılı kalmaktadır.  Kasılı kalan makat kası bir sonraki tuvalette tuvaletin geçişi esnasında daha fazla yırtığa neden olmaktadır.  Daha fazla yırtılma daha fazla kasılmaya neden olmakta ve bu şekilde kısır döngü nedeniyle yırtık genellikle kendi kendine iyileşememektedir.

Genellikle tuvalet esnasında tuvalet kağıdına gelen çizgi şeklinde kanama ya da Tuvaletten sonra tuvalet taşına damlama şeklinde kanama şikayetleriyle gelirler.

Hastalık hemoroidal hastalık ile karışabilmektedir. Anal fissür hastalığında da bulunabilen meme şeklindeki çıkıntı hastaların genellikle hemoroidim var diye gelmesine sebep olmaktadır.Tedavi prensibi ve stratejisi tamamen farklı olan hemoroidal hastalık ve anal fissür yani makat çatlağı hastalığının tanısı bu nedenle doğru konulması gerekmekte ve etkene yönelik tedavi planlanmalıdır.

Erken dönem Makat çatlağı anal fissür hastalığında  posa ve lif alımının arttırılması, sıvı alımının yeterli düzeyde alınması ve makata uygulanan sıcak duş sayesinde hastalık kendi kendine tedavi olabilmektedir.

Makat çatlağı anal fissür tedavisinde dünyada da kabul edilen başlıca üç yöntem bulunmaktadır. Bu 3 yöntemin temel amacı kasılı kalan hiç kasın gevşetilmesi ve buna bağlı yırtığın onarılmasına izin verilmesidir. Bu yöntemler gliserintrinitrat yöntemi, botulinum toksin yöntemi ve sfinkterotomi yöntemidir.

Unutulmaması gerekir ki hastalığın temel nedenleri arasında posasız ve lifsiz beslenmedir. Bu nedenle hangi yöntem uygulanırsa uygulansın hastanın beslenmesi düzenlenmediği takdirde tekrarı mümkün olabilen makat hastalığıdır.

NİTRAT YÖNTEMİ

Gliserin trinitrat krem şeklinde makat bölgesine uygulanan biyolojik ajandır. Temel amacı makat bölgesinden emilen ilaç sayesinde makat iç kasının gevşemesi hedeflenmektedir. Bu gevşeme sonrasında da fissürün kapanmasına yardımcı olunmasına çalışılır.

Kalp hastalarında ve migren hastalarında kullanmaktan kaçırdığımız bu yöntemin bilinen en önemli yan etkisi ciddi miktarda baş ağrısıdır. Hastalar bu nedenle bu tedaviden genellikle kaçınmaktadır.

BOTULİNUM TOKSİNİ YÖNTEMİ

Botulinum toksini, yılan zehri olarak adlandırılan ve uygulanan bölgede felç etme prensibiyle çalışan bir biyolojik ajandır.  Makat içi kasına yapılan botulinum toksini makat iç kasının belli derecede gevşemesine izin vermektedir. Bu sayede çatlağın onarılmasını sağlamaktadır.

2 kadrana uygulanan bu biyolojik ajan dikkatli uygulanmadığı takdirde makat kasında komple gevşeme ve buna bağlı kaçırmaları neden olabilmektedir. Avrupa ekolüne göre hastalığın derecesine bakılmaksızın  makat çatlağında öncelikle uygulanması gereken tedavi yöntemidir.

  Botilinum toksine cevap vermeyen, iyileşme izlenmeyen hastalarda yaklaşık 1 aylık takip suresi sonrasında ameliyat planlanabilir.

AÇIK SFİNKTEROTOMİ AMELİYATI

Gliserin trinitrat ve botilinum toksine yöntemine cevap vermeyen makat çatlağı hastalarında uygulanabilen ameliyat yöntemidir.

Makat iç duvarından içeri girilerek makat iç kası hedeflenir ve törpüleme işlemi yapılır. İnceltilen makat iç kası sayesinde makatta yeterli genişliğe ulaşılır. Basınç kontrollü yapılan bu işlem sonrasında fissürün iyileşmesi hedeflenmektedir.

Kapalı yöntemden farklı olarak açık sfinkterotomi ameliyat sonrası yüzüyel ağrı skalasında daha fazla artış görülmektedir

KAPALI SFİNKTEROTOMİ AMELİYATI

Gliserin trinitrat ve botilinum toksine yöntemine cevap vermeyen makat çatlağı hastalarında uygulanabilen ameliyat yöntemidir.

Makat içine girilmeden makatın kenarından açılan yaklaşık 1 santimlik kesiyle makat iç kasa ulaşılır ve makat iç kası törpüleme işlemi yapılır. Açık sfinkterotomi göre ağrı duyusu daha az izlenmektedir.

Yine benzer şekilde makat iç kasının inceltilmesi basınç kontrollü olarak yapılır. İşlem sonrası gevşeyen iç kas tabakası sayesinde makat çatlağının iyileşmesi hedeflenmektedir

Anal fissür (makat çatlağı) hastalığı halk arasında makat çatlağı veya makat yırtığı olarak da bilinmektedir.

Anal fissür (makat çatlağı) makat bölgesinin yüzeyel deri tabakasının tuvaletin geçişi esnasında zorlanmaya bağlı olarak yırtılmasıyla ortaya çıkan makat hastalığıdır.

Anal fissüre (makat çatlağına) sebep olan faktörlerin başında posasız yani lifsiz beslenme gelmektedir. Makat çatlağının (anal fissür) bir başka önemli sebebi de sıvı alımının yetersizliğidir.

Makat çatlağı (anal fissür) fizyolojik olarak makat bölgesinin yüzeyel deri tabakasının yırtılması olarak ifade edilebilir. Yırtığa bağlı olarak ortaya çıkan ağrı sebebiyle istemsiz olarak çalışan makat iç kası kasılı kalmaktadır.

Makat kasının kasılı kalması demek bir sonraki tuvalet geçişinde kasın zorlanması ve daha fazla yırtık oluşması anlamına gelmektedir. Daha fazla yırtık oluşması da daha fazla ağrı olması ve bu sebepten makat iç kasının daha çok kasılması demektir.

Makat iç kası kasıldıkça yırtıklar artacağı için kısır döngü şeklinde ilerlemektedir. Bu yüzden yırtıklar kendi kendine iyileşme gösteremeyebilirler.

Ancak erken dönem makat çatlağı (anal fissür) hastalığında posa ve lif alımının arttırılması, yeterli düzeyde sıvı alımının sağlanması, ve makata sıcak duş uygulaması sayesinde hastalığın kendi kendine iyileşme ihtimali olabilmektedir.

Makat çatlağı (anal fissür) hastalığı makatta meme oluşumu ile belirti veren bir hastalık değildir. Ancak oluşan yırtık üzerinde yırtığa bağlı olarak deri katlantıları meydana gelebilmektedir. Hastalar bu deri katlantılarını meme oluşumu olarak düşünüp çoğu zaman hemoroid (basur) ile makat çatlağını (anal fissür) karıştırabilmektedirler.

Makat çatlağında (anal fissürde) hastalar genellikle tuvalet esnasında gelen sızıntı şeklinde kanama ya da tuvalet sonrasında damla şeklinde kanama olması şikayetiyle gelmektedirler.

Makat çatlağı (anal fissür) olan hastalar tuvalet esnasında cam batıyormuş gibi ya da bıçak kesiyormuş gibi bir ağrı yaşamaktadırlar. Makat çatlağında (anal fissürde) aynı hemoroidde(basurda) olduğu gibi ele meme şeklinde deri katlantıları gelebilmektedir.

Ancak bunların hemoroid (basur) memesiyle karıştırılmaması gerekmektedir.

Makat çatlağına (anal fissür) sebep olan faktörlerin başında poasasız ve lifsiz beslenme gelmektedir. Bu sebeple hangi tedavi yöntemi uygulanırsa uygulansın hasta beslenme alışkanlıklarını düzeltip, posa ve lif alımını arttırıp yeterli sıvı alımını sağlamadığı sürece tekrarlama ihtimali her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Ameliyatsız tedaviler klinik ortamında yapılan kısa ve ağrı oranı düşük işlemlerdir. Bu sebeple hastaya herhangi bir anestezi verilmesi gerekli görülmeyebilir. Ancak hastanın tercihine ve isteğine göre ameliyathane ortamında anestezi verilmesi sağlanabilir.

Makat çatlağı (anal fissür) hastalığında da diğer makat hastalıklarında olduğu gibi ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere tedavi yöntemleri mevcuttur.

Anal fissür (makat çatlağı) hastalığının erken dönemlerinde genellikle ameliyatsız tedavilerle sonuca ulaşılmaya çalışılır. Ameliyatsız tedavilerle çözüme ulaşılamayacak durumda olan hastalar için ameliyat yapılması uygun görülebilmektedir.

Ancak hastada daha az travma olması açısından öncelikle ameliyatsız tedavilerin uygulanması daha doğru olabilmektedir.

Hemoroid (basur) ve anal fissür (makat çatlağı) hastalığı bazı belirtiler açısından karıştırılabilen hastalıklardır. Ancak tedavi prensibi ve stratejisi olarak birbirinden çok farklı olan bu iki hastalıkta tanının doğru konulması ve etkene yönelik tedavi planlanması çok önemlidir.

Anal fissür (makat çatlağı) hastalığında tuvalet esnasında bıçak kesiyormuş ve cam batıyormuş gibi bir ağrı beklenirken hemoroid (basur) hastalığında tuvalet esnasında ağrı olması beklenen bir şey değildir ve ağrı dönem dönem ortaya çıkar.

Hemoroid (basur) hastalığında tuvalet sırasında dışarıya çıkan meme oluşumları görülebilir ancak anal fissür (makat çatlağı) hastalığında dışarı çıkan bir meme oluşumu görülmemektedir.

Anal fissür (makat çatlağı) hastalığında kanama sızıntı şeklinde ve tuvalet ile birlikte görülürken hemoroid (basur) hastalığında kanama daha yoğun ve ataklar sırasında görülmektedir. Hemoroid (basur) hastalığında makatta meme oluşumu görülürken anal fissür (makat çatlağı) hastalığında makatta yırtığa bağlı deri katlantıları görülmektedir.

Anal fissür (makat çatlağı) hastalığı olan gebe hastalarımız için muayene sonrasında kadın doğum doktoruyla birlikte hasta için en uygun tedaviye karar verilmelidir.

Bütün tedavi süreci kadın doğum doktoruyla birlikte ve gözlem yapılarak devam ettirilmelidir. Gebe hastalarımızda botox tedavisi uygun görüldüğü takdirde botox uygulamasının gebeliği etkileyecek bir yan etkisi, sakıncasının olmadığı düşünülmektedir.

Ancak hastanın durumuna ve hastalığın evresine göre karar verilip uygulama yapılması gerekmektedir.

Makat çatlağı (anal fissür), makatın yüzeyel deri tabakasının aşırı zorlanmaya bağlı olarak yırtılmasıyla meydana gelmektedir.

Normal doğum esnasında ıkınmaya bağlı olarak makat kaslarında aşırı zorlanma ve kasılma meydana gelebilmektedir. Buna bağlı olarak makat çatlaklarının (anal fissürün) oluştuğu gözlenmektedir.

Ancak normal doğum direkt olarak makat çatlağına (anal fissüre) sebep olur diye bir ifade kullanılmamalıdır.

Makat hastalıklarının birçoğunda olduğu gibi anal fissür yani makat çatlağı hastalığında da ameliyatsız tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Hastalar için daha az yıpratıcı olan bu yöntemler klinik ortamında yapılmaktadır ve anestezi alınmadan gerçekleşmektedir.

Ancak hastanın isteğine ve durumuna göre ameliyathane ortamında anestezi ile de yapılabileceği gibi çok tercih edilen bir durum değildir.

Makat çatlağındaki (anal fissürdeki) ameliyatsız tedavileri şu şekilde açıklayabiliriz;

 • ● NİTRAT YÖNTEMİ: Bu tedavi yönteminde makat bölgesine gliserin trinitrat adı verilen biyolojik ajan krem şeklinde uygulanmaktadır. Bu tedavide amaç ilacın makat bölgesinden emilmesi ve makat iç kasının gevşemesini sağlamaktır. Bu gevşemeyle birlikte çatlağın iyileşmesine yardımcı olunmaya çalışılmalıdır. Ancak nitrat yönteminin uygulanamayacağı bazı durumlar olmaktadır. Kalp hastalarında ve migren hastalarında bu tedavinin uygulanmasından kaçınılmalıdır. Bu tedavinin bilinen en önemli yan etkisi ciddi bir baş ağrısıdır. Bu yan etki sebebiyle hastaların çok fazla tercih ettiği bir tedavi yöntemi olmamaktadır.
 • ● BOTULİNUM TOKSİNİ YÖNTEMİ: Botulinum toksini yılan zehri olarak bilinen bir biyolojik ajandır. Tedavi prensibi olarak uygulandığı bölgeyi felç etme etkisiyle çalışmaktadır. Makat içine yapılan botulinum toksini makat iç kasının belli bir derecede gevşemesine izin vermektedir ve bu sayede de anal fissürün (makat çatlağının) iyileşmesi beklenmektedir. Makat bölgesinde 2 kadrana uygulama yapılmaktadır. Botulinum toksini tedavisinin en önemli riski dikkatli uygulanmadığı takdirde makat kasında fazla gevşeme olabilmesi ve kaçırmaların meydana gelmesidir. Avrupa ekolüne göre botulinum toksini tedavisi hastanın anal fissürünün (makat çatlağının) hangi evrede olduğuna bakılmaksızın uygulanması gereken öncelikli tedavi yöntemidir. Uygulama sonrasında hasta 1 ay süreyle takip edilmeli ve 1 ayın sonunda hastanın ve fissürün (çatlağın) durumuna göre gerektiği takdirde ameliyat planlaması yapılabilmektedir.

Makat çatlağı (anal fissür) hastalığında ameliyatsız tedaviler uygulandıktan ve çözüme ulaşılamadıktan sonra ameliyat planlaması yapılabilmektedir. Anal fissür (makat çatlağı) için uygulanan ameliyat yöntemleri şu şekildedir;

 • ● AÇIK SFİNKTEROTOMİ AMELİYATI: Bu ameliyat yönteminde makat iç duvarından girilerek makat iç kası hedeflenir ve törpüleme işlemi yapılır. Makat iç kası inceltilerek makatta yeterli genişliğe ulaşılır. Basınç kontrollü yapılan bu işlem sonrasında fissürün(çatlağın) iyileşmesi hedeflenmektedir. Kapalı yöntemden farklı olarak açık sfinkterotomi ameliyatı sonrası yüzeyel ağrı skalasında daha fazla artış görülmektedir.
 • ● KAPALI SFİNKTEROTOMİ AMELİYATI: Kapalı sfinkterotomi yönteminde ise makat içine girilmeden makatın kenarından açılan yaklaşık 1 santimlik kesiyle makat iç kasına ulaşılır ve makat iç kasına törpüleme işlemi yapılır. Açık sfinkterotomi yöntemine göre ağrı duyusu daha az izlenmektedir. Yine benzer şekilde makat iç kasının inceltilmesi basınç kontrollü olarak yapılır. İşlem sonrası gevşeyen iç kas tabakası sayesinde makat çatlağının (anal fissürün)iyileşmesi hedeflenmektedir.

Randevu ve sorularınız için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Источник: https://www.mertatak.com.tr/analfissur-makatcatlagi-ankara.php

Fissür (Makat Çatlağı – Makat Yırtığı) Tedavisi

Kıl Dönmesi, Hemoroit ve Anal fissürün (Makat Çatlağı) Tedavisi

Makat bölgesi hastalıklarının hemoroidden sonra en sık görülen ikinci hastalığıdır, makat yırtığı ve mayasır olarakta isimlendirilmektedir.

Fissürle ilgili video ve fotoğraflar için instagram.com/analfissur

Makatın dıştan görünen kısmıyla kalın barsak arasında 2.5-3 cm yüksekliğinde makat kaslarıyla sarılmış makat kanalının bir taraf cildinde bütünlüğün bozulması yani yırtılması halidir.

Dış sınırdan başlayarak yukarıya doğru devam eden 1-3 cm uzunluğunda yırtık olarak karşımıza çıkabilir.Genellikle tektir ama 2 hatta 3 yerde aynı anda olabilmektedir.

Gebelik, doğum sonrasındaki dışkılama düzensizliği sebebiyle bayanlarda daha sık görülür.

FİSSÜRE BAĞLI GELİŞEN ŞİKAYETLER

 • Dışkı yaparken cam çiziyormuş hissi
 • Ağrı
 • Kaşıntı
 •  Kanama
 •  Meme oluşması
 • Yanma
 • Makatta daralma hissi
 • Meme şeklinde çıkıntı (sentinel tag)

Yoğun bir kabızlığı veya bir başka sebeple ıkınmayı takiben makat kanalında basit bir yırtık olur kabızlığın devam etmesi halinde yırtık giderek derinleşir, ağrı başlar. Ağrının varlığı kişide tuvalete gitme konusunda isteksizlik oluşturur, bekletilen dışkı dahada sertleşerek ağrıyı daha da artıracak düzeyde kabızlığa sebep olur.Bu durumun 1-2 ay devam etmesi hastada ilaçla düzeltilemeyecek değişiklikler ortaya çıkarırki bu durumda hastalığın müzminleşmiş olduğu kabul edilir.İlk 1-2 ayda ilaçlarla, kabızlığın düzeltilmesiyle hastalık % 60-70 kendiliğinden düzelir.Bu dönemde en önemli şey ağrısız dışkılamanın sağlanabilmesidir.

Ağrı ve kabızlık 1-2 ayda düzeltilemezse hastada ağrı-kabızlık-makatta kontrolsüz kasılma(anal spazm) kısır döngüsü oluştuğu, artık ilaçlarla tedavi edilemeyeceğine yani müzminleştiğine karar verilir daha etkili tedavi yöntemlerine geçilir.

Çatlak 2 sınıfa ayrılır1. Akut yani yeni 1-2 haftalık vakalar, başlangıç denilebilir.2. Kronik yani müzminleşmiş çatlak 2 haftayı geçen süredir var olan hastalıklardır.Tedavisi de 3 gruptur1. İlaçlarla2. Botoxla

3. Cerrahi

İlaçlarla Makat Çatlağı Tedavisi:

Hastanın kendi kendine uygulayabileceği iki gurup ilaç vardır.

Bitkisel Makat Çatlağı İlacı

Makat çatlağına özel geliştirilmiş tek ilaç Anuflex Merhem Türkiyenin en tanınmış proktoloji uzmanlarının görüşüyle üretilmiştir. İçeriğindeki bitkisel aktifler sayesinde tek ilaçla iki etki elde etmesi sayesinde yüksek başarıyla kullanılmaktadır.

Makat Çatlağı Kremleri

Ağrısız dışkılama sağlayabilmek için kabızlık çözülür,makat bölgesine Anestol Pomad adlı uyuşturucu merhem sürülür, dışkılama sonrası Rectoderm Merhem adlı nitrogliserinli krem sürülmelidir.

sıcak su oturma banyoları önerilir. Bu tedaviler ancak hastalığın ilk başladığı dönemde etkili olabilir çok dikkat edilmesi halinde % 40 – 50 ihtimalle tam iyileşme sağlanabilir, % 50 – 60 yararı olmaz.

İlaçlarla tedaviden sonra kabızlığın düzeltilmesi gerekir.

Nitrogliserinli kremlerle tedavi

Makat kaslarını gevşeten nitrogliserinli pomatların anüs bölgesine sürülmesi şeklinde uygulanır. Rectogesic adıyla Almanyada hazır halde satılmaktadır ancak Türkiyede yoktur. Türkiyede aynı krem eczacılar tarafından yapılıp sunulmaktadır,bu tür ilaçları yapan eczane sayısı artık çok azaldığından bulmak zor olabilmektedir.

Aslı eczanesi bu konuda en birikimli eczanelerdendir 212 325 17 43 den bilgi alıp sipariş verebilirsiniz. 2014 yılında nitrogliserinli kremin fabrikasyon üretimi yapılıp piyasaya sürülmüştür. Rectoderm merhem olarak satışı yapılmaktadır. Rectodem fiyatı yapma ilacın yaklaşık 3 katıdır.

Rectoderm yan etkileri eczanede hazırlananlarla yaklaşık aynıdır.

Anal dilatasyon

Oluşan kas spazmı makatın parmaklar yardımıyla genişletilmesi şeklinde yapılan eski bir tedavi yöntemidir. Aşırı ağrılı bir uygulama olduğu için narkozla yapılır, şu şekildedir; anüse önce bir parmak sokulur sonda 2 parmak sokulur.

Parmak sayıları giderek artırılarak iki elin dörder parmağı yani toplam sekiz parmak sokulur, anüs daha da genişlemeye zorlanır. Yan etkilerinin fazlalığı ve başarısının düşük olması sebebiyle terkedilmiştir.

Daha makul düzeyde bebeklerde kullanılabilmektedir.

LİS Ameliyatı, Sfinkterotomi:
Klasik tedavi ameliyattır. L.İ.S. olarak kısaltılan Lateral İnternal Sfinkterotomi tüm dünyada anal fissürün cerrahi tedavisinde altın standart tedavi modeli olarak uygulanmaktadır. Tedavi 5-10 dakika sürer.

Makatın yan tarafına bölgesel uyuşturmayla 6 mm lik bir cilt kesisi bu küçük kesiden kapalı bir şekilde bu açıklıktan spazm olan kas gevşetilir.Aynı ameliyatı 2.5-3 cm den açık yapan kliniklerde vardır ama iyileşme süresi gecikir, iltihap riski yüksektir. Tedavide başarısı % 99 dur.

Tekrarlama ihtimali % 1 in altındadır. Yan etki olarak çok seyrek görülen kanama ve % 0.1 oranında görülen gaz, dışkı kaçağıdır. L.İ.S tedavisi sonrası genellikle kabızlık kendiliğinden düzelir kabızlık düzelmese bile her hangi bir şikayete sebep olmaz.

Genel olarak kapalı ameliyat tercih edilmeli, ameliyatı tercihen proctoloji uzmanına yaptırılmalıdır.

Kapalı Fissür Ameliyatı

LİS ameliyatında yapılan işlemin aynısıdır. Hastanın ameliyat sonrası sıkıntılarını minimize eden artı özellikleri vardır. Kası kesmek için önce deri kesilir sonra kasa ulaşılır. Açık ameliyatta 3-4 cm kesilirken kapalı fissür ameliyatında 1-1.5 cm kesilir. Bu sayede hastanın ameliyat sonrası yaşayabileceği ağrı, kanama, iltihap gibi şikayetler açığpa kıyasla çok daha az olmaktadır.

Fissürektomi

Çatlak cerrahi olarak kesilerek çıkarılır. Eskiden tek başına yapılmaktaydı ancak hastaların % 95 kadarında hastalık tekrarladığı için artık büyük oranda terkedilmiştir.

Yapıldığında LİS (lateral internal sfinkterotomi) ameliyatına ek olarak aynı anda yapılmaktadır, tek başına fissürektomi yapılmamaktadır.
Anal fissür ile ilgili ayıntılı bilgi için www.analfissur.

com sitesine bakabilirsiniz

Kadın makat hastalıklarının en sık rastlananıdır doğal olarak hastalar kadın genel cerraha muayene, tedavi olmak isterler. Bu konuda İstanbulda proctoloji uzmanı Op.Dr.

Seher Şirin den İzmirde Proktoloji Uzmanı Op Dr Demet Ağras tan yadım alınabilir.

Fissür muayenesi SGK ( SSK, Bağkur, memur, bunların emeklisi) sı olanlara  İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir de toplam 6 şubesi olan Idea Klinik te ücretsiz yapılmaktadır.

Fissür Başlangıcı Ragad nedir ?

Ragad vücudu örten tabakada (tüm vücudu öretene deri, anüs , ağız, vajinayı örten kısma mukoza denir) küçük ince çizik şeklinde yaralanmalara ragad denir. En sık görüldüğü yer makattır, buna anal ragad denir.

Makatta görülen ragadlar çatlaktan farklı yapılardır, çatlak daha derindir, hastada ciddi ağrı yapar ragad daha yüzeyel çiziklerdir, ağrı daha az rastlanan bulgudur.
Tam karşılığı olmasa da Türkçe sıyırk ya da yüzeysel sıyrılma denilebilir.

Anal Ragad neden olur ?
Ragadlar genellikle kabızlık sebebiyle ortaya çıkar daha az olarak ishal, sert tuvalet kağıdı kullanmak, tuvalet kağıdını aşırı yani aynı dışkılamada defalarca kullanmak, amipli dizanteri, aşırı acı tüketimi de ragada sebep olabilir.

Makat ragadları hangi şikayetlere sebep olur ?
En sık bulgu makatta yanmadır bunun yanı sıra makatta kaşınma,tuvalet kağıdına bulaşacak kadar kanama,dışkılama sırasında acı,ıslaklık hissi gibi bulgular da görülebilir.

Makatta oluşan ragadın tedavisi
Anal ragadlar ciddi rahatsızlık vermediği için genellikle önemsenmez ve muayeneye gidilmez ancak kanama görünce muayene ihtiyacı duyulur.

Ragadların tedavisi ilaçla yapılır ameliyat yada lazer tedavisi yoktur (seyrek olarak çatlak teşhisiyle yanlışlıkla ameliyat önerilebilir). Kortizonlu merhemler kullanılabilir ancak yan etkileri sebebiyle tercih edilmez, kısa sürede kesilmesi gerekir.

Tedavide en etkili ilaç içinde yüzey koruyucu kalamin,bitkisel kortizon olarak bilinen meyan kökü extresi, ragadı kapatıcı tabaka oluşturan cinko oksit, mikrop öldürücü TTO bulunan pruzon pomad tır.

Tedaviye başlandığı gün kaşıntı,ertesi gün kanama büyük oranda düzelir ancak ragadların tam düzelmesi için pruzon tedavisine 3-5 gün devam edilmelidir. Şikayetler düzeldikten sonra ilaca devam etmek gerekmez. Kabızlık veya ishal gibi sebep düzeltilmezse ragad tekrar oluşabilir bu durumda pruzon tedavisi yeniden yapılabilir.

Hastalar ağrı ve fissüre bağlı küçük meme sebebiyle sıkça hemoroid olarak yorumlalar ve bu şüpheyle araştırma yapıp ve muayene olurlar.

Bölge hastalıkları arasında en sık görüleni olan hemoroidde lazer tedavisi uygulanmaktadır hastalar bu benzeşim sebebiyle anal fissür hastalığındada lazer tedavisi olduğunu düşünebilmektedirler.

Lazerle tedavi uygulama alanında yüksek ısı oluşturma prensibine dayanır ancak çatlata gereksiz yere şiddetli kasılan kasın kesilerek yada ilaçla felç edilerek gevşetilmesi gerekir lazerin böyle bir etkisi yoktur ve bu amaçla kullanılmamaktadır.

Çatlağın (makatta yırtık oluşması) tedavisinde lazer uygulaması yoktur. Anal fissür tedavisi bir makat kası kesilerek yapılmaktadır ve lazerle bu kasın kesilmesi şeklinde bir ameliyat yapılmamaktadır, halk arasında var olan bu inanç tümüyle yanlış anlaşılmalardan kaynaklanmakta ve yapılan ameliyatı lazerle yapıldığı zannedilmektedir..

Müzminleşmiş makatta çatlağın ameliyatsız tek tedavi şekli botoxla tedavidir. Botoxla çatla tedavisi 1-2 dakikada ayaktan uygulanan bir tedavi şeklidir. Erken dönem anal fissürlerde ise mutlaka ilaçla tedavi denenmelidir.

Lazerle tedavide yanlış anlaşılmanın bir diğer sebebiyse anal fissür hastalığı ile beraber olan 1.-2. derece iç hemoroidlerin aynı seansta lazerle tedavi edilmesinden

Anal fissür hastalığının tedavisi için geliştirilmiş en kolay ve  en az yan etkili olarak geliştirilmiş en son tedavi yöntemi Botox’tur. Özellikle gelişmiş ülkelerde 5-10 yıldır yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Türkiye de öğrenen doktorların sayısı arttıkça ve hastaların bu konudaki bilgi düzeyi yükseldikçe kullanımı giderek artmaktadır.

Makat Çatlağına Botox Nasıl Yapılır

Tedavide botilismus toxini A kullanılır. Muayenehane şartlarında 1 dakika gibi kısa sürede yapılan enjeksiyon sonrası herhangi bir risk, yan etki ve ızdırap olmaz.

Enjeksiyon bilinen en küçük iğne ile yapıldığı için acısıızdır ancak parmak eşliğinde yapıldığı için daha doğrusu makata parmak sokularak yapıldığı için parmak sokmak ciddi ağrı yapabilir bu sebeple öncesinde uyuşturucu yapılır.

İlacın yarısı 50 ünite sağ taraf kasa diğer 50 ünite sol taraf kasa yapılır

Müzmin Makat Çatlağına Botox Yapılır mı?

Asıl yapıldığı durum hastalığın kronik halidir ancak akut yani ilk bir kaç haftada da ilaçlar hiç etki etmiyorsa ve de hastanın acısı çok fazla ise kronikleşmeden de yapılabilir. Tabiki tercih öcelikle Anuflex veya benzer ilaç olmalıdır.

Makat çatlağı tedavisinde botoxun avantajları

 • Ameliyatta bir kas kesilirken botoxda makatta kalıcı hasar oluşturulmaz,ameliyat sonrası kesilmeye bağlı makatta kalıcı şekil bozukluğu oluşurken botoxta makatın görünümü değişmez.
 • Ameliyat korkusu olan ve ağrı eşiği düşük canı tatlı insanlara mükemmel çözümdür basit bir enjeksiyondur.

 • Anal fissüer ameliyatla tedavisinden sonra görülebilen çok ciddi sorun gaz ve dışkı kaçışına sebep olmaz.
 • Narkoz riski yoktur.
 • Çok pratiktir 1 dakika sürer.
 • Hiçbir hazırlık (lavman,musil,traş, rektoskopi) ve tahlil gerekmez.
 • Kullanılan çok ince iğne sayesinde uygulama ağrısızdır.

 • Tedavide başarı şansı yüksektir (tecrübeli ellerde % 95)
 • Uygulamadan hemen sonra sosyal yaşama dönülebilir.
 • İş gücü kaybı yoktur
 • Ameliyat olmadığı için kanama riski yoktur
 • İltihap riski yaşanmaz.

Botoxla fissür tedavisi anüs anatomisine zarar vermemek açısından en mantıklı tedavi şeklidir.

fissürün tedavisinde botox araştırılmadan ameliyata karar verilmemelidir. Bir anüs kası kesilmediği için anüsün anatomik yapası değişmemiş olur.

Makat Çatlağı Botox Olanlar

Gaz tutamama riski yaşamazlarDışkı kaçırma sorunu yaşamazlarKanamaları olmaziltihap olmazAmeliyat ağrısı çekmezlerNarkoz almak zorunda kalmazlar ve narkoz riskine katlanmazlarHastanede ya da evde yatmazlarİşlerine aynı saatlerde devam edebilirlerEk ilaçlar almazlarAynı gün banyo yapabilirlerPansumana ihtiyaç duymazlar

Ameliyata yakın düzeylerde iyileşme oranı elde ederler

Yazan
Op Dr Atilla Kaya

Kaynakça;

Anal Fissür

https://www.ideaklinikankara.com/makat-catlagi-tedavisi/
https://www.makatcatlagi.net/anal-fissur-tedavisi

Genel saglik © 2018

Источник: http://www.genelsaglik.org/yazi/fissur-makat-catlagi-makat-yirtigi-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.