Kıl Dönmesinin Nedenleri

içerik

Kıl Dönmesi Nasıl Geçer? Kıl Dönmesine Ne İyi Gelir? Doğal Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl Dönmesinin Nedenleri

Kıl dönmesi sık görülen bir cilt problemidir. Kıl dönmesi Kılın cilt yüzeyine çıkamayıp deri altında dönmeye başlaması demektir. Kıl dönmesiyle birlikte kırmızı, kaşıntılı bir şişlik meydana gelir.

Enfeksiyon kapması halinde içi iltihap/irin dolabilir. Bu yazımızda kıl dönmesine ne iyi gelir? sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Evde doğal kıl dönmesi tedavisi için yazımızı okumaya devam edin.

Kıl Dönmesine Ne İyi Gelir? Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?

Bazı durumlarda kıl dönmesi kendiliğinden iyileşir, bazen ise tedavi edilmesi gerekebilir. Kıl dönmesi için evde uygulayabileceğiniz adımlar şunlardır:

 1. Kıl dönmesini ve çevresini tıraş etmeyin ve epilasyon uygulamayın.
 2. Kan dolaşımını arttırmak için kıl dönmesine sıcak kompres uygulayın. Bu işlem iyileşme sürecini hızlandıracak ve kıl dönmesinin daha kolay baş vermesini sağlayacaktır.
 3. Kılı kibarca çekin.
 4. Kıl dönmesi etrafındaki ölü deriyi temizleyerek kıl foliküllerinin tıkanmasını önleyebilirsiniz.
 5. Kıl dönmesinin etrafındaki enflamasyonu azaltmak için doğal içerikler kullanabilirsiniz.

Kıl dönmesinden kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz diğer yöntemler şunlardır .

1 Sıcak Kompres

Kıl dönmesi için doğal yöntem olarak sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Sıcak kompres ile uygulanan ısı bölgede kan dolaşımını arttırır, iyileşme sürecini hızlandırır. Şişliği, kızarıklığı ve hassasiyeti azaltır. Ayrıca kıl dönmesinin daha kolay baş vermesini sağlayarak kılı almayı kolaylaştırır.

 1. Temiz bir bezi sıcak suya batırın.
 2. Kırmızı şişlik ve kıl dönmesi bölgesine besi hafifçe bastırarak koyun.
 3. Bez soğudukça tekrar sıcak suya batırarak uygulamaya devam edin.
 4. Günde iki kere 10 dakika tekrarlayın.
 5. Kıl dönmesi baş verip iyileşene kadar sıcak kompresi uygulamaya devam edin.

Eğer kıl dönmesi derinin hemen altında ise nazikçe çıkarmayı deneyebilirsiniz. Aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Bir adet iğneyi ve cımbızı ateşe tutarak sterilize edin. Daha sonra alkollü mendil ile silin.
 2. İğnenin ucunu kıl dönmesinin başına nazikçe batırın.
 3. Kılı tutup yavaşça çekin.
 4. Cımbızla kılı çekin.

Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü bu işlemi yapmadan önce malzemelerin mutlaka sterilize edilmesini ve kıl dönmesi eğer çok derinde ise bu yöntemin hiç uygulanmaması gerektiğini belirtmektedir.

2 Kıl Dönmesine İyi Gelen Yağlar

Kıl dönmesi nedeniyle ortaya çıkan enfeksiyonu temizlemek için çay ağacı yağı ve lavanta yağı kullanabilirsiniz. Bu yağlar antimikrobiyel olmasının yanı sıra kıl dönmesinden kaynaklanan enflamasyon ve kızarıklığı iyileştici özelliklere sahiptir.

Clinical Microbiology Reviews dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre çay ağacı yağı doğal antiseptik ve antienflamatuvar özellikleri ile cilt enfeksiyonlarını gidermeye yardımcı olmaktadır. Çay ağacı yağı akne gibi çeşitli cilt enfeksiyonlarının tedavisinde aktif madde olarak kullanılmaktadır.

Lavanta Yağı da cilt enfeksiyonlarından kaynaklanan şişlikleri indirmeye yardımcı olur. 2015 yılında yayınlanan bir araşırmaya göre lavanta yağı doğal bir ağrı kesicidir. Antioksidan özelliklere sahiptir ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

Bu iki temel yağın kıl dönmesine iyi gelen yağlar arasında olmasının nedeni cildin küçük bir bölgesinde harici olarak kullanımının oldukça faydalı olmasıdır. Kıl dönmesinin üzerine bir veya iki damla çay ağacı yağı damlatın ve pamuk yardımıyla silin.

3 Kıl Dönmesi İçin Yemek Sodası ve Hindistan Cevizi Yağı

Yemek sodası (sodyum bikarbonat) ve Hindistan cevizi yağı bir araya geldiğinde ev yapımı doğal bir peeling oluşturur. Bunu kullanarak gözenekleri tıkayan ve kıl dönmesi problemine yol açan ölü deri hücrelerini temizlemeye yardımcı olur.

Ayrıca yemek sodasının ölü deriyi temizleme özelliği derinin altında dönen kılın yüzeye çıkmasına yardımcı olur. Hindistan cevizi yağının antibakteriyel etkileri enfeksiyona neden olan bakterileri öldürür.

Organik Hindistan cevizi yağı antibakteriyel ve anti-enflamatuvar özellikleri sivilce ve çıbanlara iyi gelir.

Yemek sodasının taneli yapısı ciltteki ölü hücreleri temizler. Ayrıca yapılan araştırmalar ymek sodasının çeşitli bakteri zincirlerini öldürdüğünü ve enfeksiyonun yapılmasını önlediğini göstermektedir. Ayrıca Hindistan cevizi yağı ciltteki enflamasyonu yatıştırır ve hafif analjezik bir etki yapar.

 1. 1 yemek kaşığı yemek sodası ile 2 yemek kaşığı organik Hindistan cevizi yağını karıştırarak kıvamlı bir karışım elde edin. (hassas bir cildiniz varsa karışımdaki Hindistan cevizi yağı miktarını arttırabilirsiniz)
 2. Karışımın doğal antimikrobiyel özelliklerini güçlendirmek için içine birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin.
 3. Kıl dönmesine bölgeye hafifçe masaj yaparak ölü deriyi temizleyin.
 4. Birkaç dakika bekleyin.
 5. Ilık suyla durulayın, temiz havluyla kurulayın.
 6. Kıl dönmesi belirtileri tamamen ortadan kalkana kadar günde 2 kere bu işlemi tekrarlayın.

4 Zeytinyağı ve Şeker Peelingi ile Doğal Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl foliküllerini tıkayarak kıl dönmesine neden olan ölü deri hücrelerini temizlemek ve doğal kıl dönmesi tedavisi için zeytinyağı ve şeker peelingi hazırlayabilirsiniz. Bu iki malzeme aynı anda cildi besleyen doğal bir peeling etkisi yaratır. Yapılan araştırmalar zeytinyağının vücut ve ciltte anti-enflamatuvar etki yaptığını göstermiştir.

 1. 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile yeterli miktarda şekeri karıştırarak macun kıvamına getirin.
 2. Doğal karışımın içerisine 2 damla çay ağacı yağı ve 1 damla lavanta yağı ekleyin.
 3. Kıl dönmesi üzerine dairesel hareketlerle karışımı uygulayarak ölü cilt hücrelerini temizleyin.
 4. Ilık suyla durulayın.
 5. Kıl dönmesi tamamen iyileşene kadar bu işlemi günde 2 kere tekrarlayın.

5 Aloe Vera İle Doğal Kıl Dönmesi Tedavisi

Saf aloe vera jeli kıl dönmesi belirtilerini azaltmaya yardımcı olan bir doğal kıl dönmesi tedavisi seçeneğidir. Aloe vera cilt enflamasyonunu yatıştıran ve enfeksiyonlu kıl dönmesi problemini gidermeye yardımcı olan inanılmaz bir bitkisel çözümdür. Aloe vera içerisinde birçok besin öğesi, mineral ve vitamin bulunur.

Bilimsel araştırmalar aloe veranın cilt enfeksiyonunu iyileştirmek için harika bir çözüm olduğunu göstermektedir.

Örneğin Skin Pharmacology and Physiology dergisinde yayınlanan bir araştırmada aloe vera jelinin doğal kıl dönmesi tedavisi olarak %1 hidrokortizon krem kadar etkili olduğunu göstermiştir.

Hidrokortizon krem genellikle cilt enflamasyonu, kızarıklık, şişlik ve kıl dönmesi sorunlarında kullanılmaktadır.
 1. Bir yemek kaşığı aloe vera jeli içerisine 2-3 damla çay ağacı yağı veya lavanta yağı damlatın.
 2. Kıl dönmesinin etrafındaki kızarıklık ve kaşıntıyı hafifletmek için hafifçe masaj yaparak uygulayın.
 3. Kızarıklık inene kadar bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.

Tıraştan sonra kıl dönmesi oluşumunu engellemek için aloe vera ve Hindistan cevizi karıştırılarak tıraş sonrası balsam hazırlanabilir.

6 Cadı Fındığı Yağı

Doğal bir kanama durdurucu olan cadı fındığı yağı kıl dönmesine bağlı oluşan şişlik, enflamasyon ve kızarıklığı hafifletmeye yardımcı olur. Ancak cadı fındığı yağı bundan fazlasını yapacaktır. Cadı fındığı yağı antiseptik özellikleriyle kıl dönmesinin iyileşme süresini hızlandıracaktır.

Cadı fındığı yağı yüzlerce yıldır sivilce, akne ve diğer enfeksiyonlu cilt problemlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Bu cadı fındığı yağının astringent ve antiseptik özellikleri sayesinde mümkün olmaktadır. Cadı fındığı yağı doğrudan cilt üzerine uygulanarak kaşıntı, ağrı ve şişliği hafifletir.

 1. Küçük bir pamuğu cadı fındığı yağına hafifçe batırın.
 2. Kıl dönmesinin üzerine dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın.
 3. Enfeksiyon tamamen yok olana kadar günde 2-3 kere bunu uygulayabilirsiniz.

7 Yeşil Çay / Siyah Çay ile Doğal Kıl Dönmesi Tedavisi

Kullandığınız yeşil çay / siyah çay poşetlerini kullanarak doğal kıl dönmesi tedavisi uygulayabilirsiniz. Tıpkı cadı fındığı yağı gibi çay da tanin içerir. Tanin doğal bir astringent olup enflamasyon giderici özelliklere sahiptir. Dahası, kullanılmış siyah çay / yeşil çay poşetleri ile kıl dönmesi üzerine kolaylıkla kompres uygulanabilmektedir.

Çay bitkisi birçok antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir. Hem yeşil çay hem de siyah çay çeşitli bakteri zincirlerini öldürmeye ve ciltteki enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

 1. Bir adet siyah çay veya yeşil çay poşetini sıcak suya batırın. Bu işlem çaydaki tanin maddesinin açığa çıkmasını sağlayacaktır.
 2. Ilıdıktan sonra poşeti kıl dönmesinin üzerine koyarak birkaç dakika bekleyin.
 3. Kızarıklığı azaltmak ve kıl dönmesi enfeksiyonunu gidermek için bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayın.

8 Kıl Dönmesi Tedavisi İçin Elma Sirkesi

Elma sirkesinin asidik yapısı enfeksiyonlu kıl dönmesi tedavisi için etkili bir doğal yöntemdir. Enfeksiyon giderici özellikleriyle elma sirkesi kıl foliküllerindeki bakterileri öldürür ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Elma sirkesinin antimikrobiyel özellikleri içeriğindeki asetik asitten kaynaklanmaktadır. Asetik asit doğal bir antiseptiktir ve bakteri öldürücü özellikleriyle düşük konsantrasyonlarda bile etkilidir.

 1. Eşit miktarda elma sirkesi ile temiz suyu karıştırın.
 2. Bir pamuk yardımıyla elma sirkesi-su karışımını kıl dönmesi üzerine sürün.
 3. Pamuğu kıl dönmesi üzerine koyarak birkaç dakika bekletin.
 4. Kurumasını bekleyin.
 5. 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.
 6. Tahriş, enfeksiyon ve kızarıklık yapan kıl dönmesi için bu işlemi günde 2 kere tekrarlayın.

Siz de evde doğal kıl dönmesi tedavisi konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Источник: https://www.iyibakkendine.com/kil-donmesi-neden-olur-nasil-gecer/

Kıl Dönmesi : Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kıl Dönmesinin Nedenleri

Deri, vücudumuzu saran ve bizi darbelerden koruyan bir tür kılıftır. Aynı zamanda vücuda nüfuz etmeye çalışan her türlü mikroorganizmaya da engel olur. Ancak derimiz vücudumuzun her bölgesinde farklı bir kalınlığa sahiptir. İnce olduğu alanlar daha hassastır.

Bu nedenle dışarıdan gelecek etkilere karşı daha savunmasızdır.  Cilt yüzeyinde bulunan tüyler, özellikle kuyruk sokumundakiler, buradaki derinin ince olması nedeniyle alt tabakaya ulaşabilir. Alt tabakada biriken kıllar bir süre sonra bazı sağlık sorunlarına yol açar.

Kuyruk sokumu bölgesinde en çok görülen sorunlardan birisi kıl dönmesidir.

Tıp alanındaki ismi pilonidal kistidir. İnsan vücudunun hemen her bölgesinde bulunan kılların deriye batması ve vücuda girmesi sonucunda meydana gelir. Her yaş ve cinsiyette görülebilmekle beraber genç erkeklerde daha çok rastlanır.

Çoğunlukla kuyruk sokumunda görülür. Nadir olarak koltuk altı, göbek deliği ya da vücudun herhangi bir yerinde de meydana gelebilir.

İlerleyen zamanlarda, kuyruk sokumunda sivilce gibi küçük bir delik ortaya çıkar ve bu bölge şişip apselenebilir.

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Kıl dönmesi daha çok erkeklerde görülse de, 15 ve 30 yaş aralığındaki herkes risk grubundadır.

40 yaşından sonra bazı yapısal faktörlere bağlı olarak deri, özellikle kuyruk sokumu bölgesinde bir miktar kalınlaşır. Bu nedenle 40 yaşından sonra nadiren ortaya çıkar.

Bu sorun, vücudunda kıllanma ve tüylenmenin fazla olduğu, kilolu kişilerde daha sık görülür. Giyim tarzı ve hijyen de kıl dönmesinde önemli bir etkendir.

1. Uzun süre oturma

Her insan oturma pozisyonunda hem dinlenir hem de kendini daha rahat hisseder. Ancak oturma süresi, uzmanlar tarafından belirlenen süreden daha fazla olduğu zaman birçok sağlık sorunu da beraberinde getirir.

Vücudun uzun süre hareketsiz olarak aynı pozisyonda kalması, bir süre sonra duruş bozukluğuna ve vücudun işlevini tam olarak yerine getirememesine neden olur.

Özellikle bilgisayar başında ve masa başı bir işte çalışanlar daha çok risk altındadır.

2. Fazla kilolu olmak

Fazla kilolar, insan sağlığını büyük oranda tehdit ettiği gibi aynı zamanda kıl dönmesine de neden olabilir. Derinin birbirine sürtünmesinden dolayı kilolu insanlarda daha sık görülür. Kilonuzu normal değerler arasında sabitlediğinizde bu riski azaltmış olursunuz.

3. Dar kıyafetler tercih etmek

Özellikle gençler vücudunu daha çok ön plana çıkarmak amacıyla ya da estetik kaygılardan ötürü dar kıyafetleri tercih ederler. Ancak özellikle dar pantolonlar kan akışına belirli bir oranda engel olur.

Bu durumda kan akışının azaldığı bölgelerde ciddi sorunlara yol açar. Vücut dar kıyafetlerin verdiği baskıyla terlemeye daha yatkındır. Daha fazla terlemek de kıl dönmesi probleminin ortaya çıkmasını kolaylaştırır.

Çünkü terleyen deri yumuşar ve geçirgenliği artar.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Yavaş yavaş oluşum gösterdiği için belirli bir seviyeye kadar kendini belli etmez. Ancak ilerleyen zamanlarda enfeksiyon ve apse oluşumuyla birlikte önlem almaya fırsat tanımadan, bir anda belirgin bir hale gelebilir. Bu arada kendini belli eden bazı belirtileri de beraberinde getirir. Hastalığın hangi aşamasında olduğu baz alınarak, belirtilerde farklılıklar görülebilir.

 • Enfeksiyon ve apse oluşumu: Belirli bir aşamadan sonra enfeksiyon ve daha sonrasında apse gibi belirtiler gösterir. Özellikle kuyruk sokumu kıl dönmesi enfeksiyona daha yatkındır.
 • Otururken kuyruk sokumunda batma hissi: Özellikle oturma pozisyonundayken, kuyruk sokumunda batma ve acı hissi meydana gelir. Kalçanızın üzerine oturmada zorluk yaşayabilirsiniz. Bu nedenle yan oturmak ya da uzanma pozisyonunda durmak acıyı hafifletir. Aynı zamanda kuyruk sokumu üzerindeki baskıyı tamamen azaltır. Bu alana baskı yapılmadığı sürece herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez.
 • Ateş: Apsenin erken zamanda fark edilmeyerek daha fazla büyümesi, belirtilerin daha güçlü olarak kendini göstermesine neden olabilir. Belirli bir seviyeye gelen kılın dönmesi, vücutta rahatsızlık hissinin oluşmasına ve belirli bir oranda vücudu etkilemeye başlar. Bununla beraber vücutta ateş, titreme gibi belirtiler meydana gelebilir.
 • Kaşıntı: Belirgin bir hale geldikten sonra kıl dönmesinin ortaya çıktığı deri çok fazla kaşınmaya başlar. Çok fazla kaşındığı için kanamaya neden olabilir ve başlangıç aşamasından itibaren her aşamada görülür.

Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?

Hastalığın kendini göstermesi ve ter bezleri deliğinden derinin alt tabakasına giren kılların büyük bir yumak oluşturması için aylar, bazen de yıllar gerekebilir. Rahatsızlık teşhis edildikten sonra, belirtileri hafifletmek için doktorunuz ilaç ve krem tavsiye edebilir. Ancak kullanmanız gereken ilaç ya da krem hastalığı iyileştirmez.

Kıl dönmesine hangi bölüm bakar merak ediyorsanız: Hastalar, bu sağlık sorununu sivilce olarak nitelendirdiği için ilk olarak dermatoloji doktoruna başvurur. Dermatoloji alanındaki doktor sivilce olmadığını fark ederek, genel cerrahi bölümüne yönlendirir. Aslında kıl dönmesi direkt olarak genel cerrahi alanının rahatsızlığıdır.

 Bunun için Proktoloji uzmanlarının tercih edilmesi gerekir.

1. Cerrahi operasyon

Hastalığın 1 ve 2. evresinde uygulanan tedavi yöntemiyle cerrahi bir operasyona gerek duyulmayabilir. Mikrosinusektomi adı verilen bu yöntemde kuyruk sokumu bölgesi kıllardan tamamen arındırılır ve temizlenir.

Sadece sorunlu olan bölgeye anestezi uygulanır. Bu operasyon ameliyata göre daha kısa sürer ve kesi daha küçük boyutlarda olur. Yaklaşık 10 dakikada operasyon tamamlanabilir. Küçük ebatlarda bir kesi ile kıl yumağı alınır.

Hasta aynı gün içerisinde taburcu olabilir.

Hastalığın 3 ve 4. evresinde deri altında biriken kıl yumağının cerrahi bir operasyonla alınması gerekir. Cerrahi operasyonda hastaya genel anestezi uygulanır ve belirli bir oranda kesi yapılır. İlerleyen aşamalar için tek tedavi yöntemi budur.

Ancak ameliyattan sonra dikkat edilmediği sürece tekrar edebilir. Bu nedenle özellikle kuyruk sokumunda bulunan kılların lazer yöntemiyle tamamen kıldan arındırılması problemin yeniden ortaya çıkmasını engeller.

Bu alanın temizliğine çok dikkat edilmeli ve sık sık kontrol edilmesi gerekir.

2. Bitkisel tedavi

Kıl dönmesinde ağrıyı azaltmak için bazı bitkisel yöntemler uygulayabilirsiniz.

 • Karbonat: Birçok sağlık sorununda kullanılır. Özellikle kıl dönmesi probleminde sık kullanılan yöntemlerden biridir. Bunun için bir miktar karbonatı suyun içerisinde karıştırın ve sorunlu bölgeye masaj yaparak uygulayın, günde birkaç kere bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.
 • Çay ağacı yağı: Bitkisel yağ kullanımı kıl dönmesinde olumlu sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir. Bir miktar suyun içerisine çay ağacı yağı ilave edin. Sorunlu olan bölgeyi temizledikten sonra, soğuk suyla durulayın. Gün içerisinde birkaç kere uygulayabilirsiniz.
 • Aspirin: İltihaplanma ve kızarıklığı yok etmede başarılı olabilir. 2 adet aspirini suda erittikten sonra, bal ilave edin ve kuyruk sokumu kısmına uygulayın. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra, bölgeyi suyla temizleyebilirsiniz.

Источник: https://sebboy.com/kil-donmesi-neden-olur/

Kıl Dönmesi Nedir Ve Neden Olur?

Kıl Dönmesinin Nedenleri

Kıl dönmesi hastalığı cilt altında, içi kıl yumağı  ve etrafı zarla (kapsül) kaplı bir oluşumdur. Bu hastalık (KD) en sık kuyruk sokumunda görülür. Koltuk altı, kasık, göbek çevresi ve parmak aralarında da bulunabilir. Önceleri doğuştan olan bir hastalık olduğu düşünülüyordu. Şu anda sonradan oluşan bir hastalık olduğu kabul edilmektedir.

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs -PS) Neden Olur?

Kılların cilt altına girerek reaksiyon oluşturması: En önemli etken o bölgedeki kılların, saçtan ve sırttan dökülen kılların uygun ortam bularak deri altına girmesi ve orada etrafında zar oluşturarak birikmesidir.

Buraya düşen kıllar ciltteki pit denilen deliklerden bir takım sürtünme ve hareketler sonucunda girerek minik apse ve iltihaplar oluşturur.Burada biriken kıllar içeride yabancı cisim olarak algılanır. Aynı zamanda devamlı yaptığı tahriş ile sıvı salgılar ve içeriye giren kılları dışarıya atmaya çalışır.

Eğer giriş deliği tıkanırsa apse oluşur. Apse dışarıya boşalacağı bir yol bularak çıkış deliklerini oluşturur.

Yetersiz temizlik:  Önemli bir faktördür. Buraya dökülen kıllar iyi temizlenirse örneğin her gün duş alınırsa ve o bölge nemli tutulmazsa, sık sık kurulanırsa  kılların girişi azaltılabilir.

Hormonal faktörler: Genç, kıllı yapıda olan erkeklerde daha fazla olması hormonal faktörlerin rol oynadığını düşündürür. Kılsız genç kızlarda da görülebilmektedir.

Mikro travmalar: Daha çok kuyruk sokumunda olması ve diğer bulunduğu yerler dolayısıyla hastalık oluşumunda minik travmaların etkili olduğu teorisini  destekler.

Uzun süreli oturan kişilerde kuyruk sokumundaki kıvrım (intergluteal sulkus) terleyerek nemli ve havasız kalır.

Üzerine şoförlerde olduğu gibi küçük darbeler, öğrencilerde olduğu gibi oturmada ani değişiklikler (ileri geri devamlı hareket ederek oturma) kılın derinin altına girişini kolaylaştırır.

İnter gluteal sulcus derinliği: Bazı kişilerde yapısal olarak, bazılarında kiloya bağlı olarak iki kalça yanakları arasındaki çukurluk derindir. Bu durum hem oraya gelen kılların uzun kalmasına, terlemesine, iyi temizlenememesine  ve kılların girişinin daha kolay olmasına sebep olur.

Obesite: İnter gluteal sulcus kilolularda daha derindir. Yine kilolu kişilerde bu bölge çok terler ve hijyeni tam sağlayamazlar.

Genetik faktörlerin olduğu ileri sürülmüştür. Bir ailede birden fazla kişide olması ve ailede kılsız kız çocuklarında da olması bu teoriyi destekler.

Kıl Dönmesi Kimlerde Görülür?

 • Toplumda görülme sıklığı 100 000 de 26 dır.
 • 40 yaş altında sıktır.
 • Çoğunlukla erkeklerde görülür, kadınlarda daha nadirdir. Her iki erkeğe karşılık bir kadında görülür.
 • Şoför, asker, öğrenci gibi daha çok oturan meslek guruplarında görülür. Uzun süre masa başında oturulan mesleklerde yanlış oturma, adeta kuyruk sokumunun üzerine doğru oturma kılların girişini kolaylaştırır.
 • Zayıf veya şişman her kiloda görülebilir. Normalin biraz üstünde kilosu olanlarda biraz daha sıktır.
 • Kıllı insanlarda daha fazla görülmekle birlikte kılsız kadınlarda da görülmesi sırttan düşen küçük tüylerin ve saçın da rolü olduğunu gösterir.
 • Aynı aileden birkaç kişide rastlanabilir.

Kıl Dönmesi Hastalığında Ne Gibi Şikayetler Olur?

 • Bazen hiç bir şikayeti yoktur, teşhis sadece giriş delikleri görülerek yapılır.
 • Ağrı, çoğunlukla müphem, otururken şiddetli olmayan ağrıdır. Zonklayan, şiddetli ağrı varsa apseleşmiş olma ihtimali yüksektir.
 • Şişlik, çoğunlukla iltihaplanmamış olanlarda hasta farketmez, doktor muayenede hisseder. Apse ve enfeksiyon geliştiğinde ağrılı, ciddi şişlik oluşur.
 • Akıntı, sıklıkla vardır. Bazen kanlı şekilde olabilir.
 • Kaşıntı ve deri lezyonları, akıntının yaptığı tahrişe bağlıdır.
 • Ara sıra ağrılı şişlikler, sonrasında şişliğin boşalmasıyla hasta fark edebilir. Bazen basit bir sivilce zannedilebilir. Fakat bu bölgede sivilce olmaz.

TEDAVİ

Bu hastalığın gerçek tek tedavisi  cerrahidir. İlaçla veya bazı yöntemlerle tedavi edildiğinde geçici bir iyileşme görülebilir. Ancak hastalık tedavi edilmemiştir. Bazen hastalar akıntı olmadığında hastalığın geçtiğini düşünerek yanılırlar. Oysa akıntının olmaması hastalığın olmadığını göstermez.

Değişik ameliyat teknikleri vardır: Sekonder iyileşme (açık bırakma), primer kapama, intrafleksiyon, limbeg veya Z plasti gibi flep yöntemleri, Bascom ameliyatı, bizim bascomdan değiştirerek uyguladığımız mikrosinüsektomi, yine bizim mikrosinüsektomi yapamadığımız ilerlemiş hastalara yapmayı tercih ettiğimiz karydakis yöntemleri sayılabilir.

Tüm bu ameliyat yöntemleri cerrahi olarak kabul edilmiş yöntemlerdir. Bazı avantaj ve dezavantajına göre doktor hastayla konuşarak uygulayacağı yöntemi belirler.

Ameliyatsız yöntemler (fenol yöntemi, gümüş nitratla  yakma yöntemi ) kesin çözüm olmaktan uzak diye düşünsem de bazı tercih eden meslektaşlarım vardır.

Apse olursa  her apse de olduğu gibi tedavisi acilen iltihabın boşaltılması yani drenajdır. Apsenin boşaltılması pilonidal sinüs hastalığının tedavisi değildir. Apse  tedavisinden 1 ay sonra hastalığın ameliyatı yapılabilir. Apseliyken, iltihaplıyken bu hastalığın ameliyatının yapılması durumu daha da kötüleştirebilir..

Kıl Dönmesi Ameliyat Edilmezse Ne olur?

Bu hastalıkta zaman geçtikçe hastalık içeride, cilt altında kısa sürede ilerleyebilir veya uzun süre aynı boyutlarda ilerlemeden kalabilir. Bu durum kişilere göre değişiklik gösterir.

Ameliyat yapılmadığı zaman ara sıra apse oluşarak ciddi ağrılar ve şişlik oluşabilir.

Bu apseler insana ciddi sıkıntılar yaratabildiği gibi her apse de hastalık biraz daha ilerler, böylece daha sonra yapılacak ameliyatın boyutları daha da büyük olur.

Ameliyat olmadığı sürece akıntı, koku, cilt tahrişi nedeniyle ciddi kaşıntılar yaparak hastayı zor durumda bırakır.

Hastalık Ameliyattan Sonra Tekrarlar mı?

Evet tekrarlar. Hangi yöntemle ameliyat yapılırsa yapılsın belli bir oranda  tekrarlama görülmektedir. Bu oran % 3-4 ile % 50 ler arasındadır. En az tekrarlama oranları açık bırakma tekniğinde, Bascom ameliyatında  ve kliniğimizde uygulanan Mikrosinüsektomidedir. Açık bırakma tekniğinde yaranın kapanması  bir kaç ayı bulabileceğinden günümüzde fazla uygulanmamaktadır.

Tekrarlamasını ve ya hastalığın oluşmasını önlemek için temizliğe ve bakıma dikkat etmek gerekir. Hasta her gün duş almalı, mutlaka o bölgeyi iyice kurulamalıdır. Ayrıca günde bir kaç kez o bölgedeki düşmüş olan kılları temiz bir kağıt havluyla uzaklaştırmalıdır.

Источник: https://www.sehersirin.com/kil-donmesi/

Kıl Dönmesi Nasıl Olur? Nasıl Anlaşılır? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kıl Dönmesinin Nedenleri

Halk arasında kıl dönmesi olarak adlandırılan pilonidal sinüs, derinin içinde meydana gelen içi kıl dolu, iltihaplı bir oluşumdur.

Hava sıcaklığının arttığı günlerde daha sık rastlanan bir problem haline gelen kıl dönmesi, genel itibarıyla sert kılların fazlalığından kaynaklanır.

Günümüzde minimal invaziv cerrahi ışığında çok kısa bir süre içerisinde, basit bir işlemle bu rahatsızlığın tedavisi mümkündür. Aynı zamanda tedavi edilen hasta da hızlı bir şekilde günlük hayatına dönebilir.

Kıl dönmesi küçük bir sorun gibi gözükse de yaşam kalitesini büyük oranda etkileyen bir problemdir. Kıl dönmesinin önemli bir sorun olarak görülmesinin en önemli sebebi tedaviden sonra tekrarlama ihtimalinin bulunmasıdır. 

 • Ergenlik sonrası meydana gelen hormonal değişimler
 • Tüy oluşumu
 • İç çamaşırının sürtünmeye sebep olması
 • Uzun süre oturmak
 • Sürtünmeye sebep olan eylemler
 • Fazla kilo
 • Hareketsiz yaşam
 • Aşırı kıllı vücut
 • Yoğun ya da kalın kıl yapısı

Kıl düğümlenmesi olarak da bilinen kıl dönmesi, genel olarak erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre 5 kat daha azdır. 16-25 yaş arasında sıklıkla görülür. Fiziksel olarak yapılı, kalçaları arasında dar bir oluk olan ve yağlı cilde sahip olan kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir.

Kadınlarda kıl dönmesi belirtileri erkeklerle aynıdır. Genel itibarıyla kıl dönmesinin meydana gelmesi halinde ortaya çıkan belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kuyruk sokumunda bulunan sivilce benzeri irinli çöküntüler
 • İrinli çöküntülerin enfeksiyon kaptığı zaman dönüştüğü kist ya da apse
 • Enfeksiyon belirtileri
 • Otururken ya da hareket ederken kuyruk sokumunda oluşan acı hissi
 • Bölgede kızarma, cildin çevresinde şişme ve ağrı
 • Apse ya da kiste bağlı kötü koku yayan kan akıntısı
 • Yaradan kıl çıkması
 • Deride bir veya birden fazla küçük yaraya benzeyen deliklerin oluşması
 • Nadiren ateş yükselmesi
 • İç çamaşırında ara ara oluşan ıslaklık
 • Kuyruk sokumu kısmında oluşan delik
 • Kuyruk sokumunda ortaya çıkan kaşıntı, kızarıklık, şişlik

Kıl Dönmesi Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülür?

 • Kuyruk sokumu ve çevresinde
 • Göbek bölgesi civarında
 • Koltuk altı bölgesinde
 • Yüz ve yanak bölgesinde
 • Bacak bölgesinde

Kadınlarda Kıl Dönmesi Nerede Olur?

Kadınların kuyruk sokumu bölgesindeki cilt dokusu çok hassas olduğu için kıl dönmesi bu bölgede daha yüksek oranda görülür. Kadınların diğer bölgelerinde kıl yoğunluğunun az olması ve kıl yapısının çok daha ince olması kıl dönmesi ihtimalini düşürür.

Kıl Batması Neden Olur?

Batık oluşumu genel olarak, hatalı ağda ve epilasyon sonucu yaşanan cilt problemlerinden biridir. Ağda ve elektrikli epilasyon sonucu oluşabilir. Epilasyon aletleri ile tüyler, tek bir yöne doğru almak yerine her yöne doğru çekerek alındığında, üst üste yoğun bir şekilde jilet kullanıldığında cilt tahriş olabilir ve batık meydana gelebilir.

 • Cildinizi iyice nemlendirin.
 • Çay ağacı yağı uygulayın.
 • Dezenfekte işlemi yapın.
 • Cildin ölü derisini temizleyin.
 • Akne ilaçları kullanın.
 • Rahat giysiler giyin.

Kıl dönmesi tedavisinde öncelikle problemli bölgenin durumuna bakılır. Bölgenin durumuna göre en uygun tedavi yöntemi belirlenir.

1. Koruyucu / önleyici yaklaşım

Durumunuz erken tespit edilmiş ve kuyruk sokumunuzda kızarıklık, şişkinlik ya da ağrı görülmüyorsa doktorunuz geniş spektrumlu antibiyotikler sayesinde bağışıklık sisteminizi kontrol altına alır ve kist ile apse oluşumunu engeller.

2. Cerrahi müdahale

Problemin ileri düzeye ulaşması halinde sizinle proktoloji bölümü ilgilenecektir. Bu bölüm genel cerrahinin bir alt dalıdır. Günümüzde cerrahi müdahale anlamında elliden fazla yöntem kullanılıyor.

3. Fenal enjeksiyonu

Doktor bölgeye öncelikle lokal anestezi uygular. Ardından kistin içine antiseptik olarak kullanılan kimyasal bir bileşen olan fenol enjekte edilir. Bu yöntemin tekrar tekrar uygulanması gerekir. Bu yüzden tercih edilmeyen bir yöntemdir. Müdahalenin ardından kist oluşan bölgede tamamen temizlik oluşur.

Kıl Dönmesi Evde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Problemin düşük şiddette, başlangıç safhasında olması halinde kıl dönmesi için doğal tedavi yöntemleri uygulanarak problemin çözümü sağlanabilir.

1. Isırgan otu lapasu

Isırganı bir kabın içinde ezin ve lapa hale getirin. Lapa olan ısırganı kıl dönmesi olan bölgeye uygulayın ve 20 dakika bekletip ilgili bölgeyi yıkayın. Bu, birçok doktor tarafından tavsiye edilen eski bir yöntemdir.

2. Sıcak havlu

Sıcak havlu ya da sıcak su torbasını etkilenen cildin çevresine 15 dakika kadar kompres olarak uygulayın. Uygulamayı birkaç gün düzenli olarak yapın.

3. Sütlü ekmek

Sütü bir kabın içinde ısıtın. Daha sonra sütün içine ekmek batırın. Bu ekmeği kıl dönmesi olan bölgeye sürün ve bir süre bekletin. Bölge yumuşadıktan sonra kıl dönmesi çok derin değilse cımbızla kılı çekebilirsiniz.

4. Epsom tuzu

Kıl dönmesi eğer çok derinde oluşmadıysa ve iltihap başlangıcı yoksa bir bardak ılık suya yarım çay bardağı epsom tuzu ekleyin. İyice karıştırarak kıl dönmesi olan bölgeye uygulayın.

Epsom tuzunun kıl dönmesi dışında kullanıldığı alanları buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. 

5. Karbonat

Karbonat antienflamatuar özelliği sayesinde cildi rahatlatır ve ölü hücrelerden vücudu arındırarak kaşıntıyı giderir. Bir yemek kaşığı karbonatı 1 bardak suda karıştırın. Bu karışımı kıl dönmesi olan bölgeye sürün ve hafif hafif ovun. 5 dakika sonra soğuk su ile durulayın. Gün içinde 2-3 kez uygulayın.

6. Aspirin

Aspirin, kıl dönmesi sonucunda oluşan iltihaplanma ve kızarıklığın giderilmesine, içindeki salisilik asit sayesinde ölü cildin dökülerek kıvrılan kılın yok olmasına yardımcı olur.

Küçük bir tabağa 2 aspirin ve 1 tatlı kaşığı kadar ılık su ekleyin. Aspirinler yumuşadıktan sonra içine tabağa 1 tatlı kaşığı bal ekleyin ve kıl dönmesi olan bölgeye sürün.

10 dakika bekledikten sonra durulayın ve haftada 2 kez uygulayın.

7. Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı antibakteriyel, antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleri ile enfeksiyonu önler ve cildi yeniler. Çay ağacı yağının 5 damlasını 2 yemek kaşığı suya ekleyin. Kıl dönmesi olan bölgeyi beyaz saf sabunla temizleyin ve karışımı ilgili bölgeye sürün. 10 dakika bekledikten sonra durulayın ve günde 2 kez uygulayın.

8. Şekerli peeling

Ölü hücrelerin dökülmesini hızlandırarak, cildin üst katmanını yumuşatıp kıl dönmesinden kurtulmanızı sağlar ve cildinizi pürüzsüz bir görünüme kavuşturur.

Bir bardak toz şekere yarım su bardağı zeytinyağı veya jojoba yağı katın. 10 damla lavanta esansı yağı ve çay yağı ekleyin, ilgili bölgeye dairesel masajla uygulayın.

5 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın. Haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

Источник: https://evdesifa.com/kil-donmesi/

Kıl Dönmesi Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl Dönmesinin Nedenleri

Kıl dönmesi oldukça rahatsızlık verici bir durumdur. Özellikle bireylerin kilo artışı ve oturarak çalışılan işlerin giderek yaygınlaşması, kıl dönmesi görülme oranını artırmaktadır.

Kıl dönmesi olduğundan şüphelenen kişilerin, hastalığın mahrem bir bölgede meydana gelmesi sebebiyle doktora gitmekten çekinmeleri, geniş spektrumlu antibiyotiklerle tedavi edilebilecek bir evredeyken, hastalığı tek çözümün cerrahi müdahale olduğu bir hale getirebiliyor.

Bu yüzden kıl dönmesine belirtilerine dikkat edilmeli ve tedavi için çekinilmeden gerekli adımları atılması

Kıl Dönmesi Nedir?

Halk arasında kullanımından dolayı kıl batması (kıl dömesi) ve kıl dönmesi gibi birbirinden farklı iki rahatsızlık aynı çağrışımı yapmaktadır. Oysaki bir cilt rahatsızlığı olmaları haricinde bu iki hastalık birbirinden farklıdır.

Tıraş olurken, ağda yaparken ya da jiletle mahrem bölgelerdeki tüyleri alırken, cildin yüzeyine çıkamayan tüy yapısının yarattığı hastalığa batık ya da kıl dömesi denir. Kıl dönmesi ise kuyruk sokumunda, halk arasında çatal diye tabir edilen bölgede meydana gelir.

Duş sırasında ya da başka bir sebepten bu bölgeye inen kılların, vücut hareketi ya da dış baskı sonucu cildi delerek deri altına konuşlanması ve burada kiste sebep olmasına ise kıl dönmesi denir. Tıp dilinde bu hastalığa pilonidal sinus adı verilir.

Kesin nedeni bilinmese de;

 • Ergenlik sonrasında görünmesi sebebiyle hormonal değişiklikler,
 • Tüy oluşumu,
 • Dar iç çamaşırlarının neden olduğu sürtünme,
 • Uzun süre oturmanın kıl dönmesine sebep olduğu bilinmektedir.

Oturmak ya da yürümek gibi sürtünme hareketi yaratan eylemler, kuyruk sokumunda çıkmakta olan ya da vücuttan dökülen başıboş tüylerin derinin altına gömülmesine sebep olur.

Vücut bu gömülmeyi bir dış etken saldırısı olarak algılar ve tıpkı kıymık batımında olduğu gibi bağışıklık sistemini devreye sokar. Bağışıklık sistemi, kıl yapısının etrafında kist oluşturarak onu çembere alır.

Bazen, derinin altında birleşen birden fazla kist oluşabilir. Bazı faktörler kıl dönmesi riskini artırır. Bunlar;

 • Cinsiyet (Erkeklerde daha sık görülür),
 • Yaş (Pilonidal sinus en çok 20’li yaşlardaki kişilerde görülür),
 • Obezite,
 • Hareketsiz yaşam,
 • Uzun süreli oturmayı gerektiren işler,
 • Aşırı kıllı vücutYoğun ya da kalın kıl yapısı kıl dönmesi görülmesi ihtimalini artıran faktörlerdir. Bu risk faktörleri dikkate alınarak,
 • Bölgenin temiz tutulması,
 • Kilo verilmesi,
 • Uzun süreli oturmaktan kaçınılması,
 • Ağda yaptırılması sayesinde kıl dönmesi oluşması engellenebilir.

Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl dönmesinin tedavisinde öncelikle bölgenin durumuna bakılır. Dokorunuz kıl dönmesi olan bölgedeki duruma göre sizi uygun gördüğü tedaviyi uygulayacaktır.

1. Koruyucu/önleyici yaklaşım
Eğer durum erken seviyede tespit edilebilmiş ve kuyruk sokumunda kızarıklık, şişkinlik ya da ağrı yoksa doktorunuz geniş spektrumlu antibiyotiklerle bağışıklık sistemini kontrol altına alarak kist ve apse oluşumunu engeller.

2. Cerrahi müdahale
Eğer hastalık ileri safhalara geldiyse, kıl dönmesine hangi bölüm bakar sorusunun yanıtı genel cerrahidir. Ayrıca hastalıkların çeşitlenmesiyle birlikte bu hastalıklarla ilgilenen branşlar da uzmanlık dallarına ayrılmaya başladığından bir proktoloji uzmanına da gidilebilir.

Proktoloji, genel cerrahinin bir alt branşıdır ve uzmanlık olarak makat hastalıkları tanı ve tedavisiyle ilgilenirler. Kıl dönmesinde oluşan kisti ya da apseyi kendi kendinize kesin sıkmaya kalkmayın.

Bu, size fazlasıyla acı vereceği gibi doktor kontrolü olmadan gerçekleştirilen bu eylem hassaslaşmış dokuyu diğer dış hastalıklara karşı savunmasız hale getirir.

Kıl dönmesi tedavisi için yıllar içerisinde elliden fazla cerrahi müdahale geliştirilse de bunlardan yalnızca on tanesi günümüzde sürdürülmektedir. Bunların içerisinde, kuyruk sokumunda oluşan kıl dönmesi tedavisinde kullanılan en yaygın ameliyat çeşidi Bascom’dur.

Bu yöntemin en büyük avantajı, hastayı yatmak zorunda bırakmadan günlük yaşantısına devam etmesini sağlamasıdır. Bascom’un modifiye edilerek kullanıldığı bir yöntem de mikro sinüsektomidir.

Ameliyathane gerektirmeyen, muayenehanede dahi yapılabilecek kadar basit bir operasyon olan mikro sinüsektomi, basit ve tehsizdir. Kıl dönmesinin oluştuğu yer belirlenerek açılan yaklaşık 2 santim uzunluğunda açılan kesiden kistin ya da apsenin içi boşaltılır.

Doktor kistin durumuna göre kesiği kapatmayı ya da kapatmamayı tercih edebilir.

Açık yara: Bu tercihte doktor yarayı kapatmamayı tercih eder ve içi boşaltılan bölgenin içeriden dışarıya doğru iyileşerek tamamen kapanması sağlanır. Yarayı kapatmama tercihinde iyileşme süresi daha uzun olsa da çöküntünün tamamen kapanması sağlanarak, kuyruk sokumunda yeniden kıl dönmesi oluşumu riskini minimuma indirir.

Dikişli yara: Kesinin dikişle kapatılması tercihinde iyileşme süresi çok daha kısa olsa da rahatsızlığın nüksetme ihtimali çok yüksetir. Bazı cerrahlar, iyileşmenin daha zor olduğu kenar bölgelerini yarmayı tercih ederek iyileşme sürecini hızlandırmayı tercih edebilirler.

3. Fenol enjeksiyonu
Bu tedavi yönteminde doktor öncelikle bölgeye lokal anestezi uygular. Ardından kistin içerisine antiseptik olarak kullanılan ve kimyasal bir bileşen olan fenol enjekte eder.

Bu yöntem, tekrar tekrar uygulanması gerektiğinden ve hastalığın nüksetme ihtimalinin çok yüksek olması nedeniyle genelde tercih edilmez.

Bunun yerine cerrahi müdahalede bulunarak kistten tamamen kurtulmayı tercih ederler.

Cerrahi müdahalenin ardından kist oluşan bölge tamamen temizlense bile bazı komplikasyonlar meydana gelebilir. Özellikle anüse yakın bir bölge olması nedeniyle dikkat edilmezse kolaylıkla enfeksiyon kapabilir. Enfeksiyonun yanı sıra:

 • Yoğun ağrı ve acı,
 • Deride kızarıklık ve şişlik,
 • 38 derece civarında vücut sıcaklığı,
 • Yaradan kan ve irin akışı,
 • Yaradan kötü kokulargibi komplikasyonların ameliyat sonrasında da görülmesi normal olarak kabul edilir. Ancak bu belirtiler birkaç haftalık süre içerisinde ortadan kalkmazsa yeniden doktora gidilmesi gerekir.

İstanbul'da doğal yaşam mümkün mü?Kansızlık Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Kabızlık Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Источник: https://www.mynet.com/kil-donmesi-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221773-mykadin

Kıl Dönmesi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kıl Dönmesinin Nedenleri

Halk arasında sıklıkla yaşanılan ve genellikle kıl batması ile karıştırılan kıl dönmesi durumuna, pilonidal sinüs adı verilmektedir.

Kıl dönmesi şikayetleri ile başvuranların büyük çoğunluğu rahatsızlığın son döneminde farkına varmaktadır.

Belirtilerin rahatsızlığın ilk dönemlerinde yok denecek kadar az olması ne yazık ki kıl dönmesinin ilerlemeden fark edilmesine engel olmaktadır.

Cilt altında biriken kılların sayıca artması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan akıntı, çamaşırlarda ıslaklık, hoş olmayan koku, iltihap, makat bölgesinde şişlik gibi şikayetler genellikle kıl dönmesine işaret etmektedir. Ancak tüm bu şikayetler aslında hastalığın çoktan başladığını ve ilerlediğini göstermektedir. Çoğu hasta da belirtileri hissetmesine karşın çekingenlik hissi ile doktora gitmeyi geciktirmekte ve kendileri çözüm aramaktadır.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Ancak gecikilen her gün rahatsızlığın hızla ilerlemesine ve tedavi işlemlerinin daha zor hale gelmesine neden olmaktadır. Bu noktaya gelmemek adına kuyruk sokumunda kaşıntı, ağrı ve şişlik gibi şikayetler hissettiğinizde genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz.

Kıl Dönmesi Nerelerde Görülür?

Kıl dönmesi olarak bilinen kist yapısı genellikle kuyruk sokumu kemiğinin üst kısmında ortaya çıkmaktadır. Ciltte tüy temizleme işlemi yapılabilen her alanda kıl dönmesi görülebilir.

Özellikle jilet ve benzeri ürünlerle yapılan kıl temizliğinde kıl dönmesi riski artmaktadır. Kuyruk sokumu dışında sıklıkla sakal bölgesinde, makatta ve kasıklarda kıl dönmesine rastlanır. Oturarak çalışan kişilerde bu bölgelerde görülme olasılığı daha fazladır.

Kıl dönmesi erkeklerde, kıl yapısının daha sert olmasından dolayı daha sık görülmektedir.

Kıl Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

Günlük bakım için yapılan her türlü tıraş, aşırı dar giyinmek, kilonun fazla olması, günün büyük çoğunluğunu oturarak geçirmek, normalden fazla kıllı olmak kıl dönmesinin en önemli nedenlerindendir. Gün içinde çok sık ve yoğun bir şekilde terlemek de kıl dönmesine neden olabilmektedir.

Kıl Dönmesinin Belirtileri Nelerdir?

Kıl dönmesinin nerede göründüğüne bakılmaksızın belirtiler hemen hemen aynıdır. Deride kızarıklık oluşması ve tahriş hissi en sık görülen belirtidir. Buna kıl dönmesinin oluştuğu bölgede kaşıntı ve ağrı eşlik edebilir.

Sırttan ve enseden dökülen kıllar, terlemiş olan ve yumuşayan derinin içinden geçerek kist oluşumuna yol açar. Zaman geçtikçe delik gözle görülür hale gelmektedir. İlerleyen dönemde bu delikten sıvı, iltihap şeklinde kokulu akıntılar gelmeye başlar. Hastalık tedavi edilmezse kist yapısı kansere dönüşebilmektedir.

Kıl dönmesinin en net belirtisi ise kuyruk sokumunda meydana gelen ağrıdır.

Kıl Dönmesinden Korunma Yolları Nelerdir?

Kıl dönmesini önlemenin yollarını öğrenmek için risk altında olan insanlardan yola çıkabiliriz. Kıl dönmesi daha çok erkekler arasında, 15 ila 40 yaşları arasında görülmektedir.

Kilolu kişiler hem erkeklerde hem kadınlarda daha çok risk altındadır.

Genetik yapıdan dolayı vücudu daha kıllı olanlarda görülme oranı yüksektir ama özellikle sırt ve kalça bölümünde yoğun kıllanma sorunu olanlar daha dikkatli olmalıdır.

Lazer Epilasyon Nedir? Nasıl Yapılır? Hangi Bölgelere Uygulanır? Zararları Nelerdir?

Kişisel hijyenine dikkat etmeyenler, düzenli olarak banyo yapmayanlar da risk altındadır. Bu nedenle risk altında olan insanların kişisel bakımına ve kilo almamaya dikkat etmeleri, duş esnasında kese yapmaları, yoğun kılları lazer epilasyon yöntemi ile yok etmeleri önerilmektedir.

Kıl Dönmesinin Tedavisi Nedir?

İleri seviyeye ulaşmamış kıl dönmeleri için çok basit birkaç teknik mevcuttur. Ancak ilerlemiş vakalarda mutlaka doktor müdahalesi gerekir. Minik bir kıl dönmesi gözünüze çarpmışsa öncelikle kılı cımbız yardımıyla çıkarmayı deneyebilirsiniz.

Bölgenin ve cımbızın temiz olmasına özen göstermelisiniz. Tam tersi yöne tıraş da hafif kıl dönmelerinde çözüm olabilir. Böyle vakalarda bazı kremler de etkili olmaktadır. Tüm bu yöntemler kıl dönmesinin enfeksiyon aşamasına geçmemiş döneminde uygulanabilmektedir.

İleri derece vakalarda antibiyotik tedavisi ve cerrahi gerekebilir. Cerrahi uygulamalarında belden aşağı bölgenizi ağda ile temizlemeniz istenebilir. Bu şekilde ameliyata girdikten sonra belden aşağınız uyuşturulacak ve bölgede kesi açılıp içi temizlenecektir.

Dikişle kapatılan kesi, çok ciddi rahatsızlık vermeyecektir.

Kıl Dönmesi Nasıl Teşhis Edilir?

Kıl dönmesinin teşhisi son derece kolaydır. Doktora gitmek için geç kalınsa bile yanlış teşhis gibi durumlardan söz edilemez. Doktora belirtilerden bahsettiğinizde, doktor muhtemelen kıl dönmesi olduğunu anlayacaktır.

Şikayet edilen bölgeye yapılan muayene sonrasında kıl dönmesi teşhisi kesin olarak koyulabilir. Muayenede kıl dönmesinden etkilenen bölge, kistin durumu ve iltihap varlığı rahatlıkla anlaşılabilmektedir.

Doğru tedavi planlaması ile kıl dönmesinden kolaylıkla kurtulmak mümkündür.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kıl dönmesi ameliyatından sonra ortalama iyileşme süresi 30 gündür. Bu süre bakımın özenle yapılıp yapılmamasına göre ve kişinin cilt yapısına göre uzayıp kısalabilir. Bu ilk 30 gün hasta çok dikkatli olmalıdır.

Ameliyat sonrasında hareketli olunduğunda bölgede acı duyulması son derece doğaldır hatta zaman zaman kanamalar bile görülebilir. Yaranın temiz olmasını sağlamak iyileşmeyi hızlandıracağı gibi iltihap oluşmasını da engeller.

İyileşme tam anlamıyla gerçekleşene kadar yatar pozisyonda oturmaktan uzak durulmalıdır.

Источник: https://bilgihanem.com/kil-donmesi-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.