Kıllı Dil Neden Olur?

Kıllı dil hakkında bilmeniz gerekenler

Kıllı Dil Neden Olur?

Tüylü dil, dilin yüzeyinin renksiz ve tüylü bir görünüm aldığı medikal bir durumdur.

Hoş görünmese de, tüylü dil çoğu durumda kolaylıkla ele alınabilecek nispeten zararsız bir durumdur.

Burada, kıllı dilin ne olduğunu, nasıl tetiklenebileceğini ve nasıl tedavi edilebileceğini veya önlenebileceğini tartışacağız.

Kıllı dil üzerinde hızlı gerçekler:

 • Kıllı dilin kesin nedenleri bazen bilinmemektedir.
 • Çoğu vakada görünüş dışında bir semptom görülmez.
 • Tedaviler arasında iyi ağız hijyeni, düzenli fırçalama ve ağız gargarası bulunur.

Kıllı dil nedir?

Kıllı diliyle, dilin yüzeyindeki küçük şişlikler, küçük tüylere benzeyen daha büyük hale gelir. Bu tüyler 18 milimetre uzunluğunda büyüyebilir. Yüzey ayrıca renk değiştirir, genellikle kahverengi veya siyah olur.

Dilin üst yüzeyi, dokuda serttir, çünkü papilla denilen küçük, süreçler veya çıkıntılar ile kaplıdır. En çok sayıda filiform papilla adı verilen papilla türleri vardır.

Filiform papillalar, dilin yüzeyindeki gıdaların tutulmasından sorumlu olan koni şeklindeki çıkıntılar uzundur. Bu yapılar genellikle dilden döküldükten yaklaşık 1 milimetre uzunluğunda büyürler ve yenilerin büyümesine izin verir.

Bu filiform papillalar düzgün bir şekilde dökülmediğinde ve keratin olarak bilinen cilt proteininin bir birikmesi olduğunda tüylü dil oluşur. Bu olduğunda, gıda, bakteri veya maya aşırı keratinize edilmiş filiform papilla ağında birikebilir ve tek renk değişimlerine neden olabilir.

Dökülme geciktiğinde, filiform papilla keratinde birikmeye devam eder ve durumun adını aldığı saç benzeri çıkıntıları andırır.

Kıllı dil ne kadar yaygındır?

Amerikan Oral Tıp Akademisi’ne göre, tüylü dilin popülasyonun yaklaşık yüzde 13’ünü etkilediği düşünülmektedir, ancak prevalansı bazı gruplarda değişiklik göstermektedir. Örneğin, kıllı dil, belirli ilaç bağımlılığı olan kişilerde çok daha yaygındır.

Tütün kullanımı gibi risk faktörlerinin birikmesi için daha fazla zamana sahip olduğundan kıllı dilin gelişme ihtimali yaşla birlikte artar.

Nedenler

Farklı faktörler tüylü dilin başlangıcını tetikleyebilir. Bunlar şunları içerir:

 • Yumuşak bir diyet: Dilin yüzeyine sürtünme için stimülasyon eksikliği papillaların yeterince dökülmesini engelleyebilir.
 • Kötü ağız hijyeni: Bu, kıl diline katkıda bulunan, bakteri veya maya birikmesine neden olabilir.
 • Bazı maddeler: Örneğin tütün kullanımı, aşırı alkol tüketimi, kahve veya çay.
 • Dehidrasyon veya ağız kuruluğu: Ağızda nem eksikliği bir kişinin tüylü diline daha yatkın hale gelmesini sağlayabilir.
 • Bazı ilaçlar: Bunlar mide asidi geri akışına yönelik bazı tedavileri içerir.
 • Ağız hijyeni ürünleri: Peroksit içerenler gibi bazı ağız gargaraları.

Tüylü dil bir dizi farklı renk alabilir, ancak bazı tetikleyiciler belirli renklerin gelişmesine neden olur. Bunun bir örneği tütün, kahve, çay tüketimi veya bazı gargaraların kullanımıyla ilişkili siyah tüylü dildir.

Oral kıllı lökoplaki adı verilen bir dil genellikle bir insanın bağışıklık sistemini zayıflatan insan İmmün Yetmezlik virüsü (HIV) veya Epstein-Barr virüsü (EBV) gibi viral bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Oral tüylü lökoplaki olan bir dilin mikroskobik görünümü, iki durum farklı olduğundan tüylü dilden farklıdır. Bununla birlikte, oral kıllı lökoplaki, dilin, yakından incelendiğinde görünüşte tüylü görünen beyaz lekelere sahip olmasına neden olabilir.

belirtiler

Görünüşe göre, kıllı dilin diğer belirtileri de dahil olmak üzere geliştirmek mümkündür:

 • dil üzerinde yanan bir his
 • yutulduğunda ağzın çatısında bir gıdıklama
 • şaka hissi
 • ağız kokusu olarak bilinen kötü nefes
 • ağızda metalik bir tat
 • mide bulantısı

Tedavi ve önleme

Tipik olarak, ciddi bir sağlık riski taşımayan geçici bir durum olduğu için, kıllı dil için tıbbi tedavi genellikle gerekli değildir.

Tedavi ve önleme, tipik olarak, kıllı dilin başlangıcını tetikleyebilecek bir kişinin yaşam tarzındaki değişikliklerle sağlanır. Oral hijyen ve diş hekimine düzenli ziyaretler, tüylü dilin ortaya çıkmasının en iyi yoludur.

Ayrıca, ağız sağlığını desteklemek için taze meyveler, sebzeler, tahıllar ve minimum şekerin iyi bir dengesini içeren, besleyici ve dengeli beslenmeyi sürdürmek de önemlidir.

Gün boyunca yeterli miktarda su tüketmek de ağzı temiz tutmaya yardımcı olacaktır.

Diğer yaklaşımlar şunları içerebilir:

 • Kahve, çay, alkol veya tütün gibi tüylü dil ile ilişkili maddelerin tüketimini önlemek veya sınırlamak.
 • Dilin fırçalanması veya ağız hijyenine yardımcı olmak için özel bir dil kazıyıcı kullanın.
 • Bu, kıllı dilin şüpheli bir tetikleyicisi ise, ilaçların değiştirilmesi. Ancak, bu sadece bir doktora danışılmaya çalışılmalıdır.

Nadir durumlarda, durum daha kalıcı olabilir ve doktor veya diş hekiminden tıbbi yardım alınmalıdır.

Eğer yaşam tarzı değişiklikleri durumu tedavi etmede başarılı olmamışsa, doktor veya diş hekimi daha fazla değerlendirme ve daha odaklı bir tedavi önerebilir. Örneğin, bakterileri veya mayayı gidermek için bir antibiyotik veya antifungal ilaç reçete edilebilir.

Bazı durumlarda filiform papillaların cerrahi olarak çıkarılması da mümkündür.

Paket servisi

Kıllı dilin hoş olmayan görünümü, bazı psikolojik rahatsızlıklara veya utançlara neden olabilir, ancak başka hiçbir semptomu olmayan, genellikle zararsız bir durumdur.

İyi ağız hijyeninin sağlanması, kıllı dilin görülmesi ve önlenmesinde önemlidir. Ancak, nadir durumlarda, durumu tedavi etmek için ilaç veya cerrahi gerekebilir.

Источник: https://trmedbook.com/killi-dil-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

Dil Hastalıkları

Kıllı Dil Neden Olur?

SON GÜNCELLEME: Mart 7, 2017

Genellikle vücudun en güçlü kasları olarak karşımıza çıkıyor olsa da, dil yemekleri tadmak, yutmak ve konuşmak için bir grup kasdan oluşur. Sağlıklı bir dil pembe olup, papilla denilen küçük nodüller ile kaplıdır. Bu yazımızda dil hastalıkları hakkında bilgiler veriyoruz.

Dilinizi sürekli olarak kullanırsanız, renk değişikliği ve acıyı da içeren dil sorunları yaşarsanız sinir bozucu ve rahatsız edici olabilir. Birtakım ortak dil belirtileri için çeşitli nedenler vardır. Neyse ki, dil hastalıklarının çoğu ciddi değildir ve çabucak çözülebilir.

Bazı durumlarda, renksiz veya ağrılı bir dil, vitamin eksiklikleri, AIDS veya oral kanser gibi daha ciddi durumları gösterebilir. Bu nedenle dilinizle ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız tıbbî tavsiye almak önemlidir.

Dilde Beyazlık Neden Olur?

Dil üzerinde beyazımsı bir kaplamaya veya beyaz lekelere neden olabilecek bazı şeyler vardır, bunlara aşağıdakiler dahildir:

 • Lökoplaki. Bu durum, ağızda bulunan hücrelerin aşırı derecede büyümesine neden olur. Bu, sırayla dilin de dahil olduğu ağızda beyaz lekelerin oluşmasına neden olur. Tek başına tehli olmasa da, lökoplaki kanser için bir öncü olabilir. Diş hekiminiz için dildeki beyaz lekelerin nedenini belirlemek önemlidir. Lökoplaki, dil tahriş olduğunda ortaya çıkabilir ve genellikle tütün ürünlerini kullananlarda bulunur.
 • Ağızda pamukçuk. Kandidiasis olarak da bilinen ağız boşubusu, ağızda gelişen bir maya enfeksiyonudur. Durum genellikle ağız ve dildeki yüzeylerde tutarlı olarak peynir benzeri beyaz lekelere neden olur. Oral pamukçuk, bebekler ve yaşlılarda, özellikle takma diş hekimliği kullananlarda veya bağışıklık sistemlerinin zayıflamış insanlarda görülür. Diyabet hastası olan kişiler ve astım veya akciğer hastalığı için inhale steroid alan kişiler de püskürtebilir. Ağız pullanının, ağızda “iyi” bakteri öldüren antibiyotik kullanıldıktan sonra ortaya çıkması daha olasıdır. Canlı ve aktif kültürlerle yalın yoğurt yemek yemek, ağzınızda doğru faunayı geri getirmeye yardımcı olabilir. Ek olarak, enfeksiyonla mücadele için ilaçlar kullanılabilir.
 • Oral n planus. Dantel benzeri bir görünüme sahip dilden kaldırılmış beyaz çizgilerden oluşan bir ağ, bu durumun bir işareti olabilir. Doktorlar sıklıkla nedenini belirleyemez, ancak genellikle daha iyi olur. Yardımcı olabilecek bazı şeyler yapabilirsiniz: Diş hijyenini pratik yapın, tütünden kaçının ve ağzınızı tahriş eden gıdaları kesin.

Dilde Kırmızı Yaralar Neden Olur?

Normalde pembe dilden kırmızıya dönüşmesine neden olan birden fazla faktör vardır. Bazı durumlarda dil, büyüyen kırmızı yaraların yüzeye yayıldığı bir çilek görünümünü alabilir. Olası nedenler şunlardır:

 • Vitamin eksiklikleri. Folik asit eksikliği ve B-12 vitamini, dilinizin kırmızımsı bir görünüm almasına neden olabilir.
 • Harita Dil. Benign göçmen glossitis olarak da bilinen bu durum, dilin yüzeyinde gelişen kırmızımsı lekelerin harita benzeri modelinden seçilir. Bazen bu yamaların etrafında beyaz bir sınır vardır ve dil üzerindeki yerleri zaman içinde değişebilir. Genelde zararsız olmasına rağmen, 2 haftadan uzun süren kırmızı lekeleri araştırmak için dişçiyle görüşün. Diş hekimi kızarıklığın coğrafi dilin bir sonucudur olduğunu tespit ettikten sonra başka bir işleme gerek yoktur. Durum diliniz boğazak ya da rahatsız oluyorsa, rahatsızlığı hafifletmek için topikal ilaçlar reçete edilebilir.
 • Kawasaki sendromu. Genellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda görülen bu hastalık, vücuttaki kan damarlarını etkiler ve çilek diline neden olabilir. Hastalığın şiddetli aşaması sırasında, çocuklar genellikle aşırı derecede yüksek ateş görür ve ellerde, ayaklarda kızarıklıklar ve şişlikler olabilir.

Kıllı Dil Neden Olur?

Görünüşe göre rahatsız olmasına rağmen, siyah ve kıllı bir dil tipik olarak ciddi bir şey değildir. Dilin yüzeyindeki, papilla denilen küçük nodüller, yaşam boyunca büyür.

Bazı insanlarda, papilla günlük aktivitelerle birlikte aşınmaları çok aşırı derecededir. Bu da bakterileri barındırma ihtimalini arttırır.

Bu bakteriler büyüdüklerinde, koyu veya siyah görünebilirler ve büyümüş papilla saç benzeri gibi görünürler.

Bu durum yaygın değildir ve muhtemelen iyi bir diş hijyeni uygulaması olmayan kişilerde görülür. Antibiyotik tedavisi alan veya kemoterapi alanlar ve diyabetliler siyah tüylü dile sahip olma olasılığı daha yüksek olabilir.

Dil hastalıkları konumuz bu sayfa altında sürekli güncellenecektir. Sizinde dilinizde problem varsa detaylı bilgi almak için yorum kısmından ağız ve diş sağlığı bölümünde uzman doktorlarımıza sorularınızı iletebilirsiniz.

Источник: https://doktoruncevabi.com/dil-hastaliklari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть